iDE Nieuwe Haarlemsche Conrant Brieven uit Frankrijk. IOESTEHDE IKINDEREN 75*1 Kunst en Kennis. AAN ONZE LEZERS NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Derde Blad Maandag 13 Dec. 1926 nemen gaarne MUM HARDT'S Thi jmsiroop De misdeelde overzijde. SOCIAAL LEVEN. V akverbondsvergadering van 't R.K. Werkliedenverbond. INGEZONDEN. De Chineesche Bisschoppen toch naar Nederland. Wetenschappelijke voordrachten over het Katholicisme te Leiden. RECHTZAKEN. Wat is een kaffer? Spoort al Uw kennissen aan hun vraag- en aanbod-adver tenties te plaatsen in onze eigen MARKTNIEUWS. HAARLEMMERMEER. AERDENHOUT.- PLAATSELIJK NIEUWS. BENNERROEK. VRAGENBUS. FINANCIËN. Leening Provincie Buenos-Aires IJMUIDEN-OOST. HEEMSTEDE. BEVERWIJK. AMSTERDAMSCH NIEUWS. Ontrouwe penningmeester. IJMUIDEN. VOGELENZANG. Drukwerk és h«t zaad 'j voor Uw orders PRIESTERGEBREK EN HET „OEUVRE" DER LATE ROEPENINGEN. Enkele weken geleden heeft te Marseille het tweede Congres voor Priesterroepingen plaats gevonden. Tot nu toe ontbrak ons de gelegenheid er eenige beschouwingen aan te wijden. Indien wij er nu op terugko men is dit in verband niet een bezoek de zer dagen aan Mgr. Gebui. Bisschop van Versailles gebracht. In geen diocees van Frankrijk is sedert jaren met zulk een in spanning, zelfopoffering, maar ook met zulk gunstig gevolg aan de toename der priesterroepingen gearbeid. Niet alleen is getracht lange den gewonen weg de groote seminaries, sedert de scheidingswetten voor een groot deel verlaten en sedert den we reldoorlog, na kortstondigen opbloei te hebben gekend, wederom ontvolkt, op nieuw met toekomstige herders te bevol ken, het Oeuvre der late roepingen is ter hand genomen om mede in den priester nood te voorzien. Mgr. Gebui heeft ons uit voerig over dat tekort aan priesters ge sproken, waarover wij reeds meermalen met statistische gegevens onze lezers heb ben ingelicht. Hij heeft ons vergund een kijkje te gaan nemen in het nieuw ge bouwde seminarie te Versailles, waar dank zij zijn onvermoeiden ijver en die van zijn vicaris Generaal Abbe Millot, thans meer dan honderd, waaronder een drietal Hol landers, zich voor het H. Priesterschap voorbereiden. Nauwelijks enkele jaren ge leden bedroeg hun aantal slechts de helft, Wij hebben tevens een blik mogen slaan in het huis der late roepingen te Mont- magny, dat troetelkind van het diocees te Versailles, waar een veertig personen, op den leeftijd dat de meeste geroepenen reeds het priesterkleed dragen, door ern stige studie van meerdere jaren, hun intrede in het groot seminarie verbeiden. Onze landgenoot, Afobé Vorage, heeft ons rond geleid in dit eenvoudige huis, waar een achttal Nederlanders sedert korten tijd zich hebben aangesloten bij hun Fransche broeders, om mede den Priesternood in dit Bisdom te regelen. Met trots mag Abbé Vorage terugzien op zijn tot nu toe verrichten arbeid als ijveraar in Nederland voor bet werk der Sale roepingen. Hoezeer zijn arbeid wordt gewaardeerd, wij hebben het uit meerdere monden mo- jgen vernemen. En wij weten hoe Mgr. Gebui niets vuriger verlangt dan Neder- landsche missionarissen in zijn Diocees werkzaam te zien. Nederland zeide bij, heeft overvloed aan toekomstige priesters. Frankrijk gevoelt iederen dag meer het noodlottig tekort. Op de 3600 parochies 12.000 zonder geestelijke leiding. En hoe jgroot is niet het aantal der overige 24.000 die aan hun hoofd geestelijke leiders be zitten, op wie de last der jaren loodzwaar drukt. Kan het anders of een verslapping van 't geloofsleven is daarvan bet droevig gevolg. Wij kennen parochies, waar maan denlang de Godslamp blijft uitgedoofd en het bedeklokje zelfs des Zondags de ge- loovigen niet ter kerke roept. Waar blijft de mogelijkheid van een pas toor, die soms 2 a 3, ver uiteen gelegen parochies te verzorgen heeft, zich aan huis bezoek te geven, onmisbare vereenigmgen op te richten, het allernoodigst onderricht aan de kinderen te schenken. Hoevelen, zei mij onlangs nog een dorpspriester gaan met heen uit dit leveB, zonder de laatste genademiddelen te hebben ontvangen, Niet omdat zij in ontrouw aan God en de kerk willen sterven, maar omdat de geestelijke zorg zoover is, als de nood het aller hoogste is; Inderdaad, droeve toestanden, waarvan men zich in Nederland' allerminst een denkbeeld kan. vormen. Is dit echter geen reden te meer, Frankrijk zoo mogelijk te hulp te komen en hen, die roeping ge voelen voor het Missiearobt niet alleen op verre en heidensche landen te wijzen, maar ook op het katholieke Frankrijk, dat door den priesternood tot modern heiden dom dreigt te vervallen. Frankrijk heeft niet voldoende roepingen meer sedert de leekenschool het bijzon der onderwij® heeft verdrongen; sedert tal van seminaries zijn gesloten en de geeste lijke orden het recht is ontzegd novicen te vormen. .Het kwijnende geloofsleven in menig gezien werkt belemmerend op de recruteering eener nieuwe geestelijkheid. Maar dat niet alleen. De financieel moei lijke tijdsomstandigheden beletten zoovelen hun roeping te volgen. De kostwinners kun nen niet gemist, de studies niet betaald en hoeveel heldenmoed wordt er niet vereischt een toekomst van priester tegemoet te gaan, heigeen in de meeste gevallen be duidt armoede en maatschappelijke mis kenning. De eenvoudigste dorpspastoor in Frank rijk inoet eigenschappen bezitten van den H. Pastoor van Ars om zijn levenszorgen te dragen. Men spot vaak met de groen versleten toga der landelijke priesters. Maar verbergt zij niet het meest edele hart dat de groot ste beproevingen doorstaat, waarvan wel licht de geloofsonverschilligheid der pa rochianen de grootste is. Meer dan in eenig land is in Frankrijk aanvaarding van het Priesterambt, een taak die heldhaftigheid vordert., Is hierin een groot deel van den priesternood gelegen, bet congres te Marseille heeft het opnieuw onderstreept, ook in het gemis van groote gezinnen is de oorzaak te zoeken. Neen, het tegenwoordige Frankrijk kan niet al leen meer in het priestergebrek voorzien. Andere landen moeten te 3mlp snellen. Mgr. Gebui heeft het begrepen en daar om zoo van gahscher harte aan het werk der late roepingen dat open staat voor vreemdelingen en waaraan Nederland reeds medewerkt, zijn goedkeuring hecht. Frankrijk liet thans een 15-tal huizen voor hen die door omstandigheden eerst later tot het priesterschap worden ge roepen, bouwen. Acht hebben vanaf het oogenblik der stichting reeds 754 leerlingen getelt; negen 220 priesters aan Frankrijk geschonken en 391 seminaristen voortge bracht. Op dit oogenblik bevatten deze voorbe reidende klein-seminaries meer dan 400 leerlingen. Ernstig wordt er voor gewaakt de studie al te zeer te vereenvoudigen, zoodat de algemeene ontwikkeling, onmis baar voor de geestelijke herders, niet wordt verwaarloosd. Een studietijd van drie jaren, die in bepaalde gevallen tot twee jaren kan worden teruggebracht, is vereischt alvorens het groot seminarie kan worden bestreden, waar een 5-jarige studie aan de Priesterwijding moet voorafgaan. Het werk der late roepingen dat hier zulke tastbare resultaten heeft opgeleverd, door Z. H. den Paus ten zeerste is gepre zen, is in Nederland nog weinig bekend. Mogen deze enkele aanteekeningen er toe bijdragen het in wijder kring bekend te maken. Met dezen wensch voldoen wij ongetwijfeld aan het verlangen van den Aarts-bisschop van Versa'lies en tevens aan dat van Abbé Vorage die zich tot le venstaak heeft gesteld, naast zijn ambt als geestelijk leider van een ambachtschool te 'Sèvres, dit oeuvre ten bate van Frank rijk ook in Nederland te bevorderen. Wie meerdere inlichtingen mocht verlangen,^ fi- nancieelen steun wenscht te geven, Kan niet beter doen dan zich tot hem te rich- ten. Zijn adres is Abbé Vorage, Rue des Rouilles 21 bis Sèvres. Parijs, 30 Nov. 1926. Mr. P. V. S. r-9 BijApoth en Drogisten Naam "Mijnhardt op de verpakking Lot hierop' Amsterdam over het IJ of zooals het tegenwoordig heet Amsterdam „Noord" heefr voor de bewoners van de oude stad veel aantrekkelijks niet het minst voor hen, die van wandelen houden en op een mooien dag een tocht gaan maken door de vrien delijke Waterlandsche dorpen, welke door de hoofdstad zijn ingeslikt. Die dorpen zijn nog altijd echte dor pen, ondanks de reeds bijna vijf jaren oude annexatie. De bewoners van Ransdorp, Zunderdorp, Durgerdam, spreken van Am sterdam als van een andere stad, waarmee zij eigenlijk slechts zijn verbonden door middel van het belastingbiljet. Maar dat is dan ook het eenige wat de dorpsgemoedelijkheid af en toe verstoort. Wat bij de stad behoort ontbreekt er wel niet geheel, maar dan toch voor een- deel. Electrisch licht is aanwezig, waterleiding is sedert kort aangelegd, gas staat te wachten. Telefoon echter ontbreekt, dat wil zeggen: gemeentetelefoon. Wel zijn de dorpjes, die binnen de grenzen van de hoofdstad liggen verbonden met het Rijksnet. Zij kunnen intercommunaal met Amsterdam spre ken. Nu zal men kunnen zeggen: „Die dorpjes, die vóór de annexatie ook niet de voorrech ten van de stad genoten, hebben nu toch geen telefoon noodig." Wellicht hebben niet alle inwoners er behoefte aan, maar men kan ook redeneeren, dat de menschen, die, niet altijd met hun volle instemming onder de „heerschappij" van Amsterdam zijn gekomen, dezelfde rechten hebben als de andere bewoners van de hoofdstad. Thans is het onmogelijk aansluiting bij het telefoonnet te krijgen. Raadsleden hebben recht op vrije telefoon. De heer Van Meer- veld kan echter van dat recht geeft gebruik maken, omdat het net niet zoo ver ligt. Het is waar, dat een uitbreiding van het telefoonnet over de dorpen een niet onbe langrijk bedrag ongeveer f 40.000 zou kosten, maar tegenover de uitgave zouden er toch ook nieuwe abonné's komen, a! zouden dat waarschijnlijk „onvoordeelige" klanten zijn. Een andere factor is evenwel, dat door het ontbreken van een directe telefoonverbin ding met Amsterdam de ppsnbare veiligheid in de dorpjes, zoowel wat betreft brand weer, politie, als geneeskundigen dienst niet ten volle is verzekerd. en B pandoer met 40, welke roem X niet kan afkeuren, mag B, pandoeren. Heeft A pandoer met 40 aangekondigd en B. heeft ook slechts 40 roem, waarmede hij niet den roem van A kan afkeuren, dan mag A pandoeren. Volgens het door u gestelde ge val, heeft A echter 60 roem, n.I. 2 driekaar- ten plus stuk, zoodat hij dus met dezen roem de 40 roem van B kan afkeuren. Vr.: Ik woon in de gem. Hillegom en heb een inkomen van 1932.Nu word ik in de belasting aangeslagen voor 91.46. Is dit juist? Antw.: Ja, dat is juist. Vr. I: Mijn, inkomen is 1050, Levenson derhoud 500. Nu moet ik betalen aan Rijksinkomstenbelasting Hoofdsom 6, op centen 7.68, gemeentelijke inkomstenbe lasting is 13,75, berekent tegen 214 procent voo rde gemeente Wilnis. Totaal 27.43. Is da niet te hoog berekend? Vr, II: Kunt u mij ook helpen, dat ik mijn belasting zelf mag berekenen? Antw.: Ja, dat is' juist, II: Wij willen u heel graag daarvan op de hoogte brengen, als u een bezoek brengt op ons kantoor. Maar om het u in deze rubriek te leeren, zou te veel ruimte vragen o.m, ko men er uitvoerige staten bij te pas. (Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk.) dienst der onderhavige uitgifte benoodigd bedrag, en meer dan zeven maal het bedrag benoodigd voor den.dienst der geheele geautoriseerde uitgifte. De Provincie verbindt zich, dat zij, in dien te eeniger tijd de inkomsten uit de belasting op onroerende goederen beneden het bovengenoemd bedrag zouden blijven, op verzoek van de Fiscale Agenten inkom sten uit andere belastingen zal verpanden tot een bedrag gelijkstaande met het tekort, totdat de inkomsten uit de belasting op onroerende goederen weder het boven genoemd cijfer zullen hebben bereikt. 3e NEDERI.ANDSCHE ESPERANTO CONGRES. Haarlem, 28 en 29 Mei 1927. Het volgend jaar zal het 40 jaar geleden zijn, dat Dr, L. L. Zamenhof zijn eerste brochure uitgaf over Esperanto. Dit feit zal in de Esperanto-wereld met onopgemerkt voorbij gegaan worden. De Nederlandsche Esperantisten stellen zich voor, aan hun 3e congres een bijzonder karakter te vmlee- nen, temeer, daar zij tevens het 25-jarjg jubileum zullen vieren van het bestaan van Esperanto in Nederland. Overeenkomstig het besluit van het Con gres te Nijmegen, is een Permanent Con gres Comité gevormd, dat m het vervo.g nationale congressen zal samenstellen, cotóité bestaat uit de heeren: P. voorzitter, W, H, B. v> Tinteren. en - lvrij Als plaatselijk congres comité zijn gekozen de heeren: E» de Wolf Jr., voorzitter (Kom- prenado faras Pacon), L. J. Vogels, secreta- Naar „De Tijd" verneemt, zullen de Chi neesche Bisschoppen na 20 December toen naar Nederland komen. Donderdagavond hield prof. J. P. Verhaar (Warmond) zijn vierde academie-voordracht over de „Katholieke Gebedsopvattmg In een eerste deel gaf spreker een definitie van het gebed. Bidden is ons hart verheffen tot God, om Hem te loven en te danken en gunsten of genaden te vragen. En zoo kunnen we onderscheiden het lofgebed, het dank gebed en het smeekgebed. Van elk afzonder- liik eaf spreker een korte toelichting» In een tweede deel bewees spreker de nood - j ris (Abbé Richardsonl. G^ Hoogevcen p - zakelijkheid van dit drievoudige gebed voor j mngmeester, Nw. Gracht 80.(Abbe Kicharn iederen mensch, vooreerst uit 's menschen natuurlijke rede, en vervolgens uit ae Gods openbaringen, vooral uit de leer en het voor beeld van Jezus Christus. Bovendien liet spreker zien, dat het smeekgebed, volgens Gods belofte, een onfeilbare kracht heeft, mits het in overeenstemming is met het door God verordende einddoel en mits het goed verricht wordt. Daarom werd in een derde deel gevraagd welke eigenschappen moet het gebed hebben, wil het een goed gebed zijn? Vooral aan de hand der Godsopenbaringen toonde spreker aan, dat elk gebed moet verricht worden met eerbied en aandacht en dat speciaal het smee gebed moet geschieden met vertrouwen en volharding, gelijk zoo duidelijk blijkt uit Matth. 15 2128. In een vierde deel werd de vraag beant woord in welken vorm moet het gebed ge- schieden De Kath. Kerk onderscheidt een uitwendig en een inwendig gebed. Vooreerst liet spreker zien, dat het uitwendig ge (mondgebed) moet zijn een opstijging van den geest tot God door middel van woorden Zouden de uitgesproken woorden een louter lippengebed zijn en niet dienen om den geest tot God te doen stijgen, dan is een dergelijk gebed waardeloos, gelijk blijkt uit verschil lende veroordeelingen van Christus, wan neer echter het mondgebed een middel is voor het verheffen van ons hart tot God, dan is het wel goed (gelijk blijkt uit Christus woorden en daden) en zelfs in vele gevallen noodzakelijk, vooral in de openbare Gods- vereering. Vervolgens liet spreker zien, dat echter het inwendig gebed veel hooger staat en daarom in de Kath. Kerl ook practisch de voornaamste plaats inneemt. Op 3 Februari 1927 zal spreker zijn acede- mielezingen voortzetten, waarin hij vooral de tweede groote daad van Goasvereering hoopt uiteen te'zetten, n.I. het offer. son), A. Rutgers (K.f.P.). H. J W. Haber mehi (K.f.P.), Jac. Vollaerts (Abbé Ricnard- son), leden. Het comité zal met zorg een programma samenstellen, dat niet alleen bedoelt, de Esperantisten aangenaam bezig te houden, maar ook voor niet-Esperantisten belang wekkend zal zijn. De kosten van inschrijving bedragen voor de twee dagen 2.voor Zaterdag of Zondag 1. De secretaris van het comité, de heer L. J. Vogels, Busken Huelstraat 26, Haar lem, is gaarne bereid aan belangstellenden nadere inlichtingen te verstrekken. PERSCOMMISSIE. De drie plaatselijke bladen zijn zoo wel willend geweest, om uit hun midden een perscommissie te benoemen Deze commissie heeft zich bereid verklaard om aan het con gres een zoo ruim mogelijke publiciteit te geven in de Nederlandsche pers. De com missie bestaat uit de heeren: Eug. de By, Nieuwe Haarlemsche Courant; J. C. Evers, Haarlem's Dagblad; W. F. Loman, Stads Editie; terwijl aan deze commissie is toe gevoegd, de voorzitter van het Plaatselijk Congres Comité. Dezer dagen werd deze vergadering door den voorzitter, den heer A. C. de Bruyn te Utrecht, geopend met een rede, waaraan het volgende is ontleend. Met volle recht kan worden gezegd, dat de omstandigheden waaronder onze Katholieke Vakbeweging thans leeft en waarmede zij rekening moet houden, in velerlei opzicht van het allergrootste belang zijn. Het lijkt spr. passend, bij de opening van deze vergadering, op enkele dier omstandig heden de aandacht te vestigen. Het ledental onzer Vakbeweging wisten onze wakkere propagandisten in den lande dit jaar op te voeren van 92962, tot 97569 op 1 October j.l., en het laat zich aanzien, dat wij binnenkort de 100.000 weer te boven gaan. Ieder van ons weet, dat met deze toename de verantwoordelijkheid der leiding vergroot. Die verantwoordelijkheid legt plichten op die plichten worden verstaan. Plichtsbetrach ting was het, dat de betrokken organisaties deed besluiten er aan mede te werken, dat begin van dit jaar het gewijzigde reglement voor het weerstands- en reservefonds in wer king kon treden dat een aantal Bonden, met tezamen 73628 leden, bij het reserve fonds aansloten. Gnze organisatie werd verbeterd, paste zich aan bij gewijzigde omstandigheden, door dat onze z.g. vakgroepen in werking zijn getreden, n.I. die van de hoofdarbeiders en van het overheidspersoneel. Die vakgroepen Zijn zeer actief en blijken in een behoefte te voorzien. Aan het Nijverheidsonderwijs-vraagstuk en de werkplaatsopleiding wordt meer dan gewone aandacht besteed. Bedriegen de teekenen rpet al te zeer, dan beweegt volgens spr. de lijn, registreerend het economische leven, zich in opwaartsche richting. In welk opzrcht, men men vragen, duidt die verwachte verbeterde economische toe stand op een gunstiger positie van de arbe- dersbeweging Wanneer wi) het voor mogelijk houden, dat de werkgevers bereid zouden zijn mede te werken aan een blijvcuden bedrijfsvrede, dan opent die verbeterende economische toe stand ook in sociaal opzicht een mooi ver schiet. Haarlem, 10 Dec. Geachte Redactie. Verzoeke beleefd eenige plaatsruimte in uw blad. Met belangstelling heb ik kennis genomen van het antwoord v.d. Heer Don- sen, voorkomend in de N.H. Courant No. 16423 dd 6 December 1926 3e blad. Het antwoord v.d. heer Donsen heeft mij niet bevredigd. Ik had mogen verwachten dat er een nadere verklaring zou zijn ge geven betreffende de mededeeling over den Alg. Ned. Stuc. Bond. Dat heeft hij nu niet gedaan, wel een mededeeling over de kwes tie der bestuursverkiezing „maar daar gaat het niet over." Ik had de aandacht geves tigd op de uitlating van hem betreffende den Alg. Ned. Stuc. Bond, dat had hij nu in het belang der zaak moeten herroepen. Nu toch het bestuur door de nadere mede deeling was ingelicht. De uitlating v.d. Voorzitter der vergadering heb ik betreurd, daarom rekende ik het mij tot plicht de Ka tholieke stucadoors aan te toonen dat de Alg. Ned. Stuc. Bond niet een algemeene maar een socialistische organisatie is, en mede' aangesloten bij het ïyederlandsch- Verbond van Vakvereenigingen. Het lijkt mij in dat verband wel goed om de aandacht te vestigen op een mededeeling voorkomend in het orgaan v.d. Land-Federatie van Bouw vakarbeiders dd 9 December 1926 No 40 daarin lezen wij „De praktijken in de moderne vakbeweging Een staal van onderlinge solidariteit. In het twaalfde Verslag van het Neder- landsch Verbond voor Vakvereenigingen kan men op bladzijde 40 vinden het onder staande „Alg. Ned. Stucadoorsbond. Tengevolge van de vele stakingen, welke de laatste jaren gevoerd moesten worden, was deze bond in financieele moeilijkheden geraakt. Op verzoek van het Hoofdbestuur heeft het Verbondsbestuur den bond een bedrag van 10.000.uit het stakingsfonds geleend tegen een rente van 5% en onder voorwaarde, dat dit bedrag vóór 1 Januari 19J6 moest zijn terugbetaald." De contributie der leden wordt dus ge bruikt om de schuld aan het N.V.V. af te lossen. De katholieke leden van dien bond betalen dus contributie aan het N.V.V. Laten zij vooral goed luisteren wat op den 4en Zondag v.d. Advent van de Kansel in de Katholieke Kerk wordt mede gedeeld. „In het vakblad v.d. Alg. Ned. Stuc. Bond van 30 October No. 14 daar staan onder het hoofd mededeelingen, de volgende mededeelingen, de volgende aansporing aan de leden van dien bond Mededeelingen Bondsleden Lees „De Strijd" het orgaan van het Ne- derlandsch Verbond van Vakvereenigingen. Op deze mededeeling is verder commentaar overbodig. Het spreekt voor zich zelf, het is dan ook onmogelijk om te hqndhaven dat de Alg. Stuc. Bond een algemeene ver- eeniging zou zijn, daarbij komt, dat er velen zijn, die mcenen dat er moest zijn een Ka Voor den politierechter te Arnhem Mr. Dr. A. D.H. Fockema Andreae, stond Vrij dagmorgen terecht zekere M., Maas-expe diteur, Hij pleegt als zoodanig vaak de grens over te gaan. Op zekeren dag werd hij plot seling verbluffend nauwkeurig gevisiteerd aan de grens bij Zevenaar door een commies. Hij zat in z'n coupé en daar werd zelfs met een electrisch lantaarntje de vloer afgezocht. Ook werd bij lijffouilleering op hein toege past. Toen hij aan den kommies vroeg wat dat alles te beteekenen had, gaf deze in 't geheel geen antwoord. Hierop zei de heer M. „Kaffer l" Hij bekende. Maar hij zeide dat hij „kaf fer" niet als beleediging had bedoeld. „De Kafferstam is een stam als elke andere," zei hij. Ik bedoelde den kommies te zeggen dat hij een boer is, Dat is ie ook, want hij gaf geen antwoord op een beleefde vraag. De kommies werd als getuige gehoord. Hij bevestigde de verklaring van verdachte, dat deze vaak over de grens ging en dat er hoe genaamd geen bijzondere reden tot wantrou wen bestond tegen verdachte. „Zoo fouil- leeren wij in Zevenaar altijd zei hij. De subsituut-officier van Justitie Mr. La- sonder, betoogde, dat het niet aanging om iemand, die niet in den Kafferstam behoort voor „kaffer" uit te maken. Hij vroeg, f 30 boete subs. 30 dagen hechtenis. En het von nis van den Politierechter luidde f 30 boete subs. 15 dagen hechtenis. NOORD-SCHARWOUDE, 13 Dec, - 10.000 K.G. Uien f 3.10--3.40, Grove Uien f 3.60—3.80, Drielingen f 2.40—2.50.—; mep f 2.802—.90, 106.000 K.G. Peen f 2.80— 2.90; 908.000 K.G. Roode kook 2—5; id. doorschot f 1.903.60; 7600 K.G. Gele kool 230—3.50; 16.600 K.G. Deensche witte kool 2.40—3.10, 700 stuks Bloem kool, le soort 10.1015.80; 2e soort ƒ1.70—2.40. ALKMAAR, 13 Dec. Veemarkt. 23 vette j Stelt, Hillégommerdijk 32. Koeien 180400, 8 vette Kalveren 70 Ned, R.-K. Bouwvakarbeidersbond „SI. Joseph, aideeling IJmuiden. Groote Algemeene Cursus-Avond op Dinsdag 14 December a.s., 's avonds 7.30, in het Patro naat. Als spreker zal optreden de heer A. L. Vollaerts. Daarna een verrassing voor de leden met radio-muziek. Leden van „St. Joseph", uw aanwezig heid is dringend noodig. Neemt allen uw vrouw, meisje of zoo mogelijk uw oudere of jongere, ongeorganiseerde broeders mee. Werkloosheid. De bieten zijn nu vrij wel alle uit ciezen grooten polder verdwenen. Het winterkoren is zoo goed als gezaaid en daarmee zijn de gewone landbouwwerkzaam- heden voor het jaar 1926 geëindigd. Toch is er nog wel een en ander te doen, want de wintermaanden ieenen zich bij gun stige weersgesteldheid in het bijzonder tot het verrichten van die werkzaamheden, waar voor de landbouwer overigens weinig Ljd beschikbaar heeft, zooals het ploegen, spitsen draineeren, graven of uitdiepen van slooten, herstellen van toegangswegen tot de boerderij, opknappen van erven, herstellen van gebou wen, werktuigen, afrasteringen, hekken enz. Wordt voor een en ander in de winter maanden zorg gedragen, dan is, als het voor jaar aanbreekt, alles in goede conditie en heeft men geen tijdverlies als straks weer met man en macht gewerkt moet worden. Tijd is geld en tijdverlies is schade. Goede leiding is een eerste voor-,vaarde voor het welslagen van een bedrijf. De landbouwer, die met zijn tijd meegaat en zijn bedrijf oordeelkundig beheert, zal de meeste kans hebben zijn boerderij winstge vend te maken. Als een noodwendig gevolg van het beëin digen van de noodzakelijk» werkzaamheden, begint de werkloosheid in Haarlemmermeer met den dag toe te nemen. Als ieder landbouwer nu echter eens op neemt, wat hij in de wintermaanden kan lat én doen en het benoodigde personeel van de ar beidsbeurs betrekt, dan bestaat er gegronde hoop, dat werkgever en werknemer er beiden mee gebaat zijn. De arbeidsbeurs bedoelt ook boer en ar beider tot elkaar te brengen hulpmiddel daartoe te zijn ze is gevestigd in het kan toorgebouw naast het raadhuis te Hoofd dorp en op werkdagen geopend van 912 uur v.m. en van 1 3 uur n.m. *s Zaterdags van 9 uur voormiddags tot 1 uur namiddags telefonisch aangesloten als Hooadorp num mer 30. Bovendien zijn er vijf sub-»orrespondenten der arbeidsbemiddeling, waar men zich ook kan aanmelden, n.I. P.J. Avis, Aalsmeerder- dijk 336 W. v.d. Blij. Venneperstraat 12, A. Heemskerk, Zwanenburgerdijk 245 Ph. Metselaar, Bahhoevelaan 67 en B. van der J20, per pond 1.401.60; 17 nuchtere Kalveren 1025; 8 vette Schapen 28 —30, 957 vette Varkens 0.68—9.7! per pond; Zouters 0.68—0.70 per pond, BROEK OP LANGENDÏJK, 13 Dec. - 70.000 K.G. roode kool 1.504,00; kale roode kool 0.80—1.30 26000 K.G. gele kool 1.40—2.80; 7000 K.G. Deensche witte kool 1.70—3.20; 13500 K.G. uien 3.20; 350 grove uien; Drielingen 1.90 2.08. 2300 stuks Bloemkool. Reuze 1ste s. f 17.30—19.90, 2de soort f 6.50—7.00; 5500 K.G. peen 2.90—3.10; 1300 stuks groene kooi f 2.10. ALPHEN AAN DEN RIJN, 10 Dec. N.V. Tuinbouwveiling „Alphen aan den Rijn Spinazie 1415, Peren 1214, Appe len 12, Peen 3.50, Spruflkoo! le soort 1520, id. 2e s, 1012, Kroten 4, Uien 3.80, Rrusselsch Witl 2225, per 100 K.G. Seldery 2, Peterselie 11.50, Prei 2.803.10, per 100 bos. Bloemkool le s. 15, Savoyekool 3.706, Roode- kool 3.30—5.50. per 100 stuks. Eieren. Aanvoer 1C52 stuks. Kippeneie ren 911.50, Eendeneieren 9, per 100. D. Langereïs f. In den ouderdom van 68 jaren is Vrijdagmorgen overleden de portier van het gemeentehuis, de bij ieder zoo goed bekende Dirk Langereis. Velen, we mogen wel schrijven alle inge zetenen van Haarlemmermeer en ook zij, die vanuit andere plaatsen wel eens naar het raadhóis te Hoofddorp kwamen, zullen hem kennén, dat kleine, vriendelijke kalme mannetje in zijn typische bode-uniform. En velen zullen dien hulpvaardigen ouden baas nu voortaan missen. Langereis kwam op 5 November 1901 in dienst der gemeente als hulp-congierge- portier en vierde nog onlangs onder vele blijken van belangstelling zijn 25-jarig ambts jubileum. DR. J.D. BIERENS DE HAAN. Toen Dr. J.D. Bierens de Haan 14 Oc tober j.l. zijn 60sten verjaardag vierde, was de tijd van voorbereiding voor de hul digingscommissie te kort geweest om meer dan de toezegging te doen van het in beeld laten brengen van den jubilaris, indien dez» daartoe althans verlof gaf. Sinds heêft de kunstschilder Louis Hartz te Heemstede een meesterstuk van portret kunst geleverd, dat heden namens de feest- Algemeene vereniging COmmFsie door haar voorzitter, prof. dr. tholieke Stucadoorsgezellenbond, om verder bollencultuuj- afd- BenMbrock-yoge^n^ v d_ gergh van Eysinga, met een toe- aenoemac vereemgmg m uc ««i passelijk woord ten huize van dr. Bierens dat de belangen van den heer v. Dinther, g en j-,a, 55 10 jaar lang zijn behartigd door den Ned. Onistreeks*8 uur opende de Voorzitter de vetgadering, welke goed bezet was Algemeene vereeniging van .Bloem- R.K. Bouwvakarbeidersbond St. Joseph, een bewijs dus dat de R.K. Bomvvakar- beid.arsbo.nd berekend is voor haar taak. In 1924 heeft deze heer bedankt voor den Bond. Het antwoord v.d. heer Donsen geeft wel aanleiding om veie kantteekeningen te maken, maar daar hij voorstelt om een bespreking te houden om die kwestie nader te bezien, deel ik hem mede dat Ik die be spreking aanvaard. Ik wacht dus de uit- noodiging voor die bespreking af. U, geachte Redactie, dankzeggend voor de verleende plaatsruimte. Hoogachtend' A.L. VOLLAERTS. Hoofdbestuurder Ned. R.K. Bouwvakarbeidersbond St. Joseph, Haarlem. De Nederlandsche Handelmaatschappij, I de Haan te Aerdenhout, werd overhandigd. De plechtigheid werd o.a. bijgewoond door mevrouw v.d. Bergh van Eysir.ga, geb. e .behandeling van de Beschrijvingsbriet j r t gj;as en t'o r prof. mr. R. Kranenburg, nam eemgen tijd in beslag. De door enkeXe]^^ Amsterdam> afd. ingezonden voorstellen werden aange nomen volgens praeadvies van het Hoofd bestuur. Punt 4 was Bestuursverkiezing wegens Êeriodiek aftreden van de heeren M. v. ,ierop (Penningmeester), J. P. Schmai (commissaris), waarvan de eerste herkies baar, en de laatste niet herkiesbaar was. Op voorstel van den heer Bakker werd de heer M. v. Lierop bij acclamatie herkozen. Uit een vrije stemming werd de heer Frits Scharff met 15 van de 28 stemmen gekozen. Auto-ongevfil. Gisteren avond te circa half zeven reden twee autobussen iti de richting IJmuiden op den Rijksstraatweg achter elkander. Op de voortste autobus was een 12-jarige knaap van E. geklommen die ter hoogte van het café der wed. Demmer van de bus afsprong, juist toen de achterste autobus den voorste wilde passeeren. Na tuurlijk volgde hier een ongeluk, want de knaap werd gegrepen en een eind verder tegen den grond geworpen. Den chauffeur treft hier geeu schuld, want deze kan van Badhuis. In het badhuis aan de Pos - laan, werden in Je week van 6 tot en uwt 11 Dec. genomen 370 douchebaden, 35 kuipbaden. Aan 30 kinderen werd een gra tis schoolt::d verstrekt, Gelegenheid voor kostelooze schoolbaden bestaat op Woensdagmiddag. Burgerlijke Stend. Ondertrouwd: H. M. Schouten en A. Boer. G. Beek (wedr. van A. M. Waagemans) en E. Haagman (wede. van G- H. Kosters). Geboren: G. J. NonnékesJongkind, c. C. DobbeSchwarz, z. J. Adrichem Schoenmaker, d. Overleden: M. van Eerden. 85 jaar, wede. van G. van Amersfoort. Vr. I: Hoeveel inkomsten genieten HL M. ZTTcZtr de Koningin, Prinses Juliana en Prins Hen- Gutmann en Vermeer fr Co. te Amster- wi;ketU Dr* D015"™.1-'" sp°?dlS dam, berichten de uitgifte van 2.000.000 Ter beschikking van de Justitie is gesteld de penningmeester van den Nedelandscheu Bond van Slijters in gedistileerd, die ver dacht wordt van verduistering van een be drag van ruim 600. De man had met het afrekenen zijner kas nogal lang getraineerd en daardoor kregen zijn medebestuursleden argwaan. Bij een ingesteld onderzoek bleek, dat het genoemde bedratf uit de Bondskas was ver dwenen- drik van het Rijk? II: Geniet Id. M. nog meer inkomsten van het Rijk, b.v. opbrengsten der domeinen e.d.; op hoeveel worden die geschat? Antw. I.: Volgens art. 22 der Grondwet ge niet H. M. de Koningin een jaarlijksch inko men van het Rijk van ƒ1.200.000; volgens art. 28 der Grondwet heeft de Prins van Oranje of de dochter des Konings een jaar lijksch inkomen van 200 000, welk inkomen bij een huwelijk, waartoe bij de wet toe stemming is verleend, verhoogd wordt tot ƒ400.000. Z. K. H. de Prins heeft volgens de Grondwet geen inkomen van het rijk. II.: H. M. de Koningin heeft nog andere inkomsten, o.m. de opbrengst der domeinen, waarvan het bedrag echter niet bekend is. Vr.: A zegt pandoer en heeft twee drie- kaarten van den heer. B. zegt paüdoer met 40 en heeft één driekaart van den 'neer- Op stok ligt ruiten 9, waarmede B. wil l'aU" doerer,. Nu is dit de vraag: mag A of mag B. pandoeren. A zegt: ik mag pandoeren, want ik heb stuk van troef, B. zegt: neen, ik mag pandoeren, want ik heb twee driekaar- ten en de roem van A telt niet eerder, of hij dollar 7 proc. Buitenlandsche Sinking Fund Goudobligatiën, consoldatie-Ieening van 1926, deel uitmakende eener uitgifte, groot 24.121.000 dollar ten laste der provincie Buenos-Aires (Republiek Argentinië.) De uitgifte geschiedt in stukken van 1000 en 500 dollar, welke alleen voor hoofdsom op naam kunnen worden gesteld. De koers is 94% proc. De obligatien zijn in het bijzonder verze kerd door een eerste recht en verband op de belastingen op onroerende goederen en nalatenschanoen, waaraan slechts de be staande verbanden voorafgaan, welke jaar lijks niet meer bedragen dan 4.535.000. De provincie verklaart, dat de belasting op onroerende goederen, waarvan de op brengst belangrijk zal worden vermeerderd door hertaxaties, welke 1 Januari 1927 van kracht worden, becijferd wordt per belas tingjaar niet minder dan de tegenwaarde van 23.300.00L.te zullen opbrengen. Na van de gecombineerde geschatte jaar- lijksche inkomsten uit de belastingen op onroerende goederen en nalatenschappen plaatse was constateerde aan het achterbeen een enkelkneuzing en een groote schaaf wond, zoodat dit nog betrekkelijk goed is afgeloopen. N.V, Hanzebank. Bij de veiling var. het reeds sedert een paar jaar leegstaand bankgebouw te IJmuiden, bleek de kooji- lust niet erg groot. Er werd tot 7700 ge boden, waarna de directie den verkoop op hield. ten en ae roem vau n - T moet snelen. A. heeft ruiten heer, vrouw en de voornoemde voorafgaande Jasten te neo - -- Iben afgetrokken, is het saldo gebjk aan boet (troef). Antw.: Als A pandoer aangekondigd heeft meer dan elf maal het jaarlijks voor den St. Ellsabethsvereer.iging. Het bestuur der St. Elisabethsvereeniging deelt mede, dat de weduwen en ouden van dagen, die voor Kerstbedeeling in aanmerking komen, zich kunnen aanmelden Dinsdagavond 7 uur, in het R.-K. Vereenigingsgebouw aan het Kcnnemerplcin Degenen, die er belang in stellen het werk van de St. Elisabethsver eeniging en de Kerstgave voor de armen te be-zichtigcn, worden hiertoe uitgenoodigd in het genoemde gebouw op Donderdag avond van 7 tot 10 uur. Ook zullen in den loop der maand de busjes van de St. Elisabethsvereeniging worden opgehaald. De leatsle wekenl Vrijdag werden door Rijksambtenaren nog verschillende personen bekeurd, wegens het rijden op een rijwiel zonder bclastiiigplaatic. Een tegenvaller, waarop vast niet gea rekend was. Schietvereeniging Gres' Flori:; V. 'Za terdagavond had dc prijsuitreiking plaats. De Voorzitter spoorde de leden aan de schietkunst veel te beoefenen. De voorzitter dankte vefder de leden van de wedslrijdeommissie. die veel ge daan hebben om den wedstrijd zoo aange naam mogelijk te doen verloopen. Daarna reikte de voorzi.ter de prijzen uil. Nog brengt de voorzitter in herinnering, dat het bestuur zijn best gedaan heeft om de banen goed in orde te laten maken, daar verwacht wordt, dat de schutters steeds in grooten getale aan de oefenin gen zullen deelnemen. De heer A. Lagendijk sprak na-mens de geheele vergadering en dankte den voor zitter vooral voor de moeite die deze zich voor dezen avond getroost had.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 9