Nationale Spaar- en Emissiebank Communisme in de practljk. Voornaamste Nieuws m V erkeersongevalleii. 4 pCt Woensdag Dec. 1926++ 50ste Jaargang No. 16431 geschieden uïlerïi}k driemaal vier en twintig uren na het ongeval Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste Blad De wet op de openbare middelen van vervoer, PLAATSELIJK NIEUWS. Faillissementen. Avonturiers, die den weldadig- heidszin van het publiek exploiteeren. De Armenraad heeft zijn vaste iniormata- De regeling van het buiten gewoon lager onderwijs. in dit nummer. Aanbesteding. J. J. WEBER ZOON WEERBERICHT. De Schotensche flesschen- trekkers. Postdisivenvereeiilging „Coiuba." Het Autogevaar. Goed afgeloopcn. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen) Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSGHE COURANT Advertentiën 35 cents per regel Vraag- en aanbod-advertentiën 1-4 regels 60 ct. per plaatsing: elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonden mededeeling 60 ct. per regel. Bij contract belangrijke korting. Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekcringsvoorw.iarden f QfljfiO Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7FTn bij een ongeval met f 95fi - bij verlies van tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeriijgen 'JU JU.~ verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: «U. doodeltjken a.loop een voe. Oi een een hand, IOC bij verlies van een f Cfï bij 'n breuk van f l fl bij verlies v. een oog ifc'tl. duim of wijsvingervU. been of arm; zck, andere vinger. Wanneer wij vandaag over communisme spreken, dan bedoelen we nu eens niet de politieke en economische hersenschimmen, welke men in Rusland heeft probeeren te verwezenlijken en welke met den dag al meer tot mislukking gedoemd blijken; ook niet het ultra socialisme, dat door de Rus sische agenten in het geheim en openlijk in het overige deel der wereld wordt geïmpor teerd; neen, dan bedoelen we het commu nisme, dat we al bezitten. In deze dagen van begrootingsdiscussies allerwege: in de Staten-Generaal, in de Pro vinciale Stalen en in de Gemeenteraden wordt weer over millioenen of althahs over tonnen gouds beschikt voor het volgend jaar. Dat zijn in onzen tijd waarlijk geen kleinig heden, Voor één gemeente als Amsterdam, bedraagt zoo'n begrooting meer dan honderd millioen. En de sluitpost van iedere begrop- ting is de directe belasting. Wat nu meestal over het hoofd wordt ge zien is: wie eigenlijk het leeuwenaandeel dier belastingen opbrengen. De Wethouder van financiën in den Haag, wees er een dezer da gen nog eens op tegenover den heer Albarda, die een sterkere progressie in de gemeente lijke inkomstenbelasting wilde, dus meer la ten betalen door de hoogste inkomens. Dat zou beteekenen, dat we ih weinig tijds alle groote inkomens de stad uitjoegen, zei de Wethouder, want thans reeds wordt door 0.23 pet. der aangeslagenen 60 pet. van de belastingen opgebracht. Ziedaar iets, wat te veel vergeten wordt We spreken in onzen tijd zoo graag over vrijheid en gelijkheid, maar op één punt is de ongelijkheid al heel groot, n.m. op dat van belasting betalen. Wat in den Haag waar is, geldt in meerdere of mindere mate voior het geheele Rijk, voor de Provincies en voor de Gemeenten. Wie de belastingstatistieken be studeert, weet, dat door de kleine inkomens enkele tientallen, door de midden inkomens enkele honderdtallen; maar dat door de groote inkomens en vermogens tienduizenden worden gestort. Van den Haag is ons nu een precies cijfer gegeven: nog niet één kwart procent der bevolking brengt 60 pet. van alle belastingen op. En dat moet wel zoo ztjr. Een der jongste statistieken leert ons, dat in 933 van de 1083 gemeenten van ons land het gemiddelde inkomen beneden 2250 ligt; in 79 tusschen 2250 en 2500; in 47 tus schen 2500 en .1' 3000; in 13 tusschen 3000 en 3500; in -5 tusschen 3500 en 4000; in 3 tusschen 4000 en 5000 en in drie op 5000 en hooger. Daaruit ziei men wel, dat de vele millioenen belasting gelden door enkelen moeten worden opge bracht. Daarin ligt niets verkeerds, integendeel, een rijke kan gemakkelijker duizend, dan een arme tien gulden aan de gemeenschap be talen. Belasting naar draagkracht is een eisch van het Katholieke Staatsprog'arn. welke nooit zal worden losgelaten. Maar van den anderen kant ma'g ook wel worden gewaardeerd, hoe ver dit princiep in onzen democratischen tijd al is doorge voerd. Er wordt zoo vaak en zoo sterk afge geven op onze democratische instellingen; er is een groeiende afkeer van de politiek; er is onder de massa een stemming van; „wat koopt men voor zijn algemeen kiesrecht" of: ,,wat hebben we aan onze volksvertegen woordiging". 't Beste antwoord daarop geven de belastingstatistieken. Wanneer men de millioenen optelt, welke besteed worden aan goed volksonderwijs, aan maatregelen van volksgezondheid, aan armenzorg enz. en men bedenkt, dat het geld daarvoor „naar draag kracht" wordt samengebracht, zóó dat de rijksten zelfs tot de helft van hun jaarlijkse h inkomen aan de openbare kaisen moeten af staan, dan kan dat tot tevredenheid stemmen met den tegenwoordigen toestand en be hoeven vooral de minder bedeelden niet over de onbruikbaarheid van de democratie en het parlementaire stelsel te klagen. FeitelijK hebben wij in onzen tegenwoordigen tijd het communisme al heel aardig in practijk ge bracht, doordat wij n.m. in een orde van zaken verkeeren, waarin de lasten voor het ov ergroote deel op de schouders van weinige vermogenden drukken. In geen tijdperk der geschiedenis is de verdeeling van publieke lasten zoo billijk geweest als in het onze. En wie ziet, hoe het gaat in streken, waar het eigenlijke communisme wordt'toegepast, waar algemeene armoede heerscht en slechts enkelen in het staatsbestuur zich ten koste van de massa verrijken, die moet eerlijk ge noeg zijn om te erkennen: wij zijn op den communistischen weg al heel aardig gevor derd, dank zij onze democratische instellin gen, maar spaar mij voor het „echte com munisme, want daar betaalt iedereen boven zijn draagkracht, omdat er geen draagkracht Een medewerker schrijft ons: Deze wet, van wier bestaan men vroe ger vrijwel onkundig was, staat thans in het tceken der publieke belangstelling. En niet zonder reden. Nauwelijks kan men heden een courant openslaan oi men leest van concessie-aanvragen van autobusonderne mers, van publieke behandeling dier con cessies voor Ged. Staten, van debatten ÏP raadsvergaderingen over de vervoermidde len, van den strijd tusschen tram en auto bus. Het is daarom wel urgent, aan de wet een korte bespreking te wijden. De wet is van 1880. doch kortelings in 1926 belangrijk gewijzigd. De wet heeft geen betrekking op de spoor- en tramwegen. Die hebben hunne afzonderlijke regeling. Tot de laatste wijziging der wet was voor het in werking brengen van een openbaar middel van vervoer geen vergunning noodig. In 1924 was de bepaling opgenomen, dat de motorrijtuigen, waarmede de dienst werd uitgeoefend moesten zijn goedgekeurd. Vóór 1924 kon men maar raak rijden, al was het vervoermiddel nog zoo slecht. Dat intusschen de goedkeuring, vereischt krachtens de wijziging der wet van 1924, weinig beteekende, bewijzen wel dc vele vehikels en rammelkasten die hier en daar nog ronddolen. Het vorenstaande wil nog niet zeggen, dat exploitanten van openbare middelen van vervoer overal deden, wat zij wilden. V ant, waar de wetgever in verzuim was, hebben vele gemeentebesturen de hand aan den oloeg geslagen en verordeningen gemaakt, die een goed en veilig vervoer met de auto bussen verzekeren. Het duurde intusschen lang voor de gemeentebesturen ingrepen, want aanvankelijk meenden deze, dat zij in deze materie niets te vertellen hadden, daar de aangelegenheid zij het dan ook absoluut onvoldoende door de rijkswet was geregeld, totdat de Hooge Raad uit maakte, dat de plaatselijke besturen hier wel degelijk regelende bevoegdheid hadden. Sinds kort is echter alles anders gewor den. De wijziging der wet op de openbare middelen van vervoer, van 30 Juli 1926, in werking getreden den 25 Augustus 1926, eischt van de exploitanten van autobussen een concessie van Gedeputeerde Staten, alvorens den dienst te kunnen uitoefenen. Niemand mag dus een auto-omnibusdienst meer exjiloiteeren, tenzij hij eenc vergun ning beeft van Gedeputeerde Staten van de provincie, waarin de dienst wordt uitge oefend. Wordt de dienst in hare provincie's uitgeoefend, zooals b.v. de dienst Haarlem Leiden, dan is een vergunning noodig. Overleg in deze tusschen de verschillende Colleges van Gedeputeerde Staten, kent de wet niet, zoodat het mogelijk is, dat de con cessie in de eene provincie wordt geweigerd en in de andere verleend, met het gevolg, dat de dienst niet kan worden uitgeoefend. Op die manier kan bet eene College van Gedeputeerde Staten het andere dwars zit ten. In de praktijk vreezen wij echter van deze leemten in de wet geen bezwaren, daar wij bij dc Colleges van Gedeputeerde Staten bestuursbeleid genoeg veronderstel len, om omtrent autobusdiensten, waarin de belangen van twee provincies zijn betrok ken, geen beslissing te nemen dan in ge zamenlijk overleg. De ondernemers van aulobusdïensten, die een dienst exploiteerden bij de in werking- treding der wet. mogen tot 25 Februari 1927 zonder vergunning van Ged. Staten hun dienst uitoefenen. Van de exploitatie na dien datum hebben ook zij een concessie van Gedeputeerde Staten noodig. Tegen een aangevraagde concessie kun nen bij een commissie uit Gedeputeerde Staten bezwaren worden ingebracht en wel in een openbare vergadering, die daartoe speciaal wordt gehouden. Het verslag van zoodanige vergadering van een commissie uit Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, hebben wij dezer dagen in de courant kun nen lezen. A.s. Vrijdag vindt eene vergade ring der commissie uit Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland plaats. Het voornaamste punt van behandeling in Noord-Holland was wel de concessieaanvrage der Brockway- busmaatschappij voor het traject Haarlem-— Leiden. En deze zaak zal a.s. \rijdag in Den Haag ook wel de meeste belangstelling tot zich trekken, 't Is voor de Colleges van Gedeputeerde Staten een moeilijke beslis sing. Wat toch is het geval? De stoomtram van Haarlem naar Leiden, in öe wandeling genaamd „de koffiemolen'' onderhield tot voor kort het verkeer tusschen de meest bloeiende dorpen in de bollenstreek, de ge meenten Sassenbeim Lisse en I lillegom, zoover althans-in deze van een onderhouden van het verkeer sprake kon zijn. otdav op het traject Haarlem—Leiden de autobus haar intrede, we mogen wel zeggen haar zegevierende intrede deed. Aanvankelijk waren de bussen nog tamelijk primitief, doch weldra, toen de Brockwaybusmaat- schappij haar rijtuigen in dienst sielde, wcr~ den de bussen geriefelijk en fijn ingericht en voorzien van keurig personeel in ktung uniform, in één woord werd de dienst up o date, zocdat het een lust was om per bus de tocht HaarlemLeiden te maken. r.n he stoomtrammetje, zijn mooie nette broer benijdend, sukkelde door, zonder zorg en... zonder passagiers. Want het busverkeer had alle passagiers tot zich getrokken tot ergernis van de directie der N. Z. H. Deze directie heeft in de wijziging die de wet op de openbare middelen van vervoer onderging een uitstekend wapen gevonden om haar concurrent af te maken. En zij aarzelt niet om dit wapen met kracht -C hanteer en! De gelegenheid, die de wet geeft, om bij een commissie van Ged. staten oe zwaren in te dienen, gebruikt zij om te be toenen, dat de gevraagde concessie aan de Brockwaybusmaatschappij c.a. niet moet worden verleend. En deze betooging zet zij tracht bij door ook de gemeentebesturen v-,n Sassenheim, Lisse en Hillegom voor haar te doen optreden, welke gemeentebe- sturen, zij beeft gewonnen door dc mede deeling, dal zij binnen één jaar haar hjnen "al electrificeeren en met deze bedreiging, als aan de bussen concessie wordt verleend, de heele tram wordt opgedoekt. De directie der N Z. H., heeft de gemecntebestuien der gemelde gemeenten gewonnen. Of de bevolkind er aldus ook over denkt is een andere vraag, de vele 'naudteekemngen, die voor hel behouden der Brockwavbussen zijn gesteld, wettigen eene andere opvatting en in de raadzaal van Sassenheim idonk dezer dagen een geluid, dat allesbehalve vleiend was voor de N. Z. H. Blijkbaar komt het rechtsgevoel van het volk cr tegen in op stand, dat een comfortabele autobusdienst als de Brockway, die zoo goed in de ver- keersbehoeften heeft voorzien en dit zonder twijfel ook zal blijven doen. moet wijken voor de eischen van de Directie eener Tramwegmaatschappij. Dc bussen der Brockway voldoen aan zoo hooge eischen, dat blijkbaar de Directie de concurrentie eener electrische tram niet vreest, maar de tram vreest de mededinging der bussen wél. Zoude bet niet veel sympathieker zijn, indien de N. Z. H. de electrische tram op het geiheld traject invoerde en de dienst zoo perfect organiseerde èn wat het materieel, én wat de tarieven èn wat de bediening betrof, dat de bussen op den duur moesten wijken? Dat is elders toch ook meermalen voorgekomen. En als de electsische tram dan overwint, dan overwint hij in een eerlij ken strijd en heeft de overheid geen hand en spandiensten moesten verrichten om een tegenstander te nekken. Dc Colleges van Gedeputeerde Staten van Noord- en Zuid-Holland staan hier voor een moeilijke beslissing, waar zij bestaan uit wijze en rechtvaardige mannen, die ongetwijfeld een wijze en rechtvaardige be slissing zullen nemen. En die het met hen niet eens is en bij de zaak belang heeft, kan beroep instellen bij de Kroon, want de wet geeft aan ieder be langhebbende het recht om binnen dertig dagen na afkondiging van het besluit van Gedeputeerde Staten bij de Koningin in be roep te komen. Wij dienen hierbij op te merken, dat de Trammaatschappij dezen strijd al reeds te voren heeft afgesneden, door de autoriteiten voor dit dilemna te stellen: óf de electrische tram, óf de autobus. Wordt concessie aan de Brockway gegeven, dan komt er gen elec trische tram, Redactie N. Haarl. Ct. Opgeheven werd het faillissement van G. P. H. Bismeyer te Haarlem, uitgesproken 23 November j.k: curator inr. F. van der Goot. alhier. Geëindigd zijn de faillissementen d°or het verbindend worden der uitdeelingslijst van: H. Sluyter, te Haarlem; curator mr. r. M, Hagemeyer alhier. Jan van Schagen, aannemer te Haarlem; curator jhr. mr. F. W. van Styrum alhier. De R. K. Coöperatieve Verduurzammgs- vereeniging te Lisse; curator mr. M. A. van TEclv slhicfi J. Roodenburg destijds te Schoten, thans te Beverwijk; curator mr. J. C. Nieuwen- huya alhier. P. J. Bocrrigter te Heemstede; curator mr. J. B. Simons alhier. A. W. Nieberding, kassier te Heemstede, voorheen te Hillegom; curator mr. r. J. Berritsen alhier; d M, van Marsbergen, bloemist te Bever wijk; curator mr. J. Deenik alhier. J. Lobatto Rzn., vroeger te bentveld; curator mr. J. Deenik alhier. N. V. Versteeg te Vogelenzang; curator mr. F. M? Hagemeyer alhier. HET CONTR6LE-S7 ELSEL VAN DEN ARMENRAAD VOORKOMT VEEL BEDROG. Er zijn nog altijd verschillende avontu riers, die den weldadigheidszin van het pu bliek' trachten te exploiteeren, een categorie -an menschen, die zonder arbeid aan den kost probeert te komen en op een handige manier het medelijden van het publiek tracht op te wekken, aldus mr. P, E. Barbas, de Secretaris van den armenraad te Haar lem, mot wien wij dezer dagen een onder houd hadden. Eenige staaltjes van een dergelijke exploi tatie, die altijd nog plaats vindt, vertelde mr. Barbas ons. Een ingezetene van Bloemendaa! ont ving onlangs een hartroerenden brief, afkom stig van een weduwe. De weduwe vertelde daarin, dat bij haar inwoonde een man, die in zeer armoedigen toestand verkeerde, doch niet om onder steuning durfde te vragen en die zelfs nog een ander persoon, die ook in hetzelfde huis woonde, ondersteunde, hoewel hij zelf biina niets bezat. Hulp was noodig. De persoon, die den brief ontving, was echter zoo ver standig, alvorens op hel geweeklaag in te gaan, inlichtingen te vragen bij den armen raad en wat bleek na een onderzoek? De bedoelde weduwe was geheel onkun dig aan het schrijven van den brief; de bij haar inwonende man was de schrijver, die 't in overleg met den anderen inwonende op touw gezet had. Geen van de twee stond gunstig bekend, beide waren vroeger wegens wangedrag uit hun werkkring ontslagen en ze probeerden nu van de particuliere lief dadigheid te leven door het schrijven van brieven met allerlei mooie en hartroerende verhalen, die geheel gefantaseerd waren. Een ander persoon ontving een brief van een man, die hem met allerlei allerhoffelijk ste titels bejegende en verzocht: „Zijn Hoogwelgeboren te mogen naderen, om enz?; en dan volgde een bede om steun en een lang verhaal van allerhande ellenden," die door den schrijver beleefd moest zijn, met de „heilige verzekering," dat ieder pen ningske nuttig besteed zou worden voor een armen drommel. Maar een onderzoek, dat vanwege den Armenraad werd ingesteld, bracht aan het licht, dal de briefschrijver zeer ongunstig bekend stond, misbruik maakte van sterken drank en dat iedere gift oogenblikkelijk if drank werd omgezet. Zoo brengt de Armenraad dikwijls geval len, van bedrog en misleiding aan den dag» met het gevolg, dat men er voor gevrij waard is, zijn geld in verkeerde handen terecht te zien komen. Het doel van den Armenraad is dan ook, naast de instelling van weldadigheid, het geven van inlichtingen omtrent personen die komen aankloppen om ondersteuning En dat dergelijke informaties dikwijls drin gend noodig zijn, bewijst het hierboven aangehaalde. Er zijn er zeker, die komen aankloppen, terwijl ze in groote armoede verkeeren, maar er is kaf onder het koren en nu is het vele malen geconstateerd, dat bedrog werd voorkomen, dank zij het con trolestelsel van den Armenraad. Het is wel voorgekomen, dat gezinnen met een zeer hoog inkomen onder alle mo gelijke voorwendsels bij particulieren of oij instellingen van liefdadigheid om ondersteu ning kwamen aankloppen, maar een infor matie bij den Armenraad bracht al spoedig licht in de zaak en daarom ook is het begrij pelijk, dat het in het belang is van degenen, wier steun gevraagd wordt, wanneer zij, al vorens te helpen, hun licht opsteken bij den Armenraad. ren, die over vele gegevens beschikken en ten gevolge van de aanstelling van deze personen, komen frappante gevallen van be- dorg thans vrijwel niet meer voor. En nieL alleen, dat hel controle-stelsel van den Armenraad bedrog voorkomt, het be werkt ook, dal degenen, die werkelijk on dersteuning noodig hebben, dien steun krij gen en de deuren voor hen niet gesloten worden, want dikwijls wanneer' men be merkt, bedrogen te zijn, neemt men tegen over elke volgende aanvrage om steun een afwijzende houding aan in de vrees anders wederom bedrogen te zullen worden. De Armenraad beschikt over een uitge breid dossier met gegevens over persone en gezinnen, dat op 13 Dec. 1925 bedroeg 7100 en op 13 Dec. 1926; 7920. Het aantal onderzoeken bedroeg in 1924: 4633, in 1925: 5302 en zal over 1926 ongeveer hetzelfde aantal bereiken. Hieruit blijkt, dat de armenraad over een groot terrein zich uitstrekt en niet alleen verstrekt hij inlichtingen over personen en gezinnen, maar ook over collecteerende ver-, eenigingen, die bij de ingezetenen soms niet bekend zijn. Circa 60 instellingen van wel dadigheid zijn bij den armenraad aangeslo ten en de armenraad onderhoudt contact mei de overige 29 armenraden in den lande. Zoo heeft de armenraad een uitgestrekt arbeidsveld en niet alleen, dat hij inlichtin gen verstrekt, zijn arbeid beoogt ook het contact te verkrijgen tusschen de instellin gen van weldadigheid onderling. Het gebeurt wel, dat personen, die in ar moede verkeeren bij den Armenraad om on dersteuning komen. Hoewel daarvoor niet bestemd, laat de Armenraad ze niet gaan, doch draagt zorg, dat de aanvragers door andere instellingen geholpen worden. Waar de Armenraad het geheele terrein der lief dadigheid overziet, valt hem dit niet moei lijk, aldus besloot mr. Barbas zijn mededee- lingen. In de vergadering van de Prov. Staten van Noord-Holland,welke de volgende week gehouden wordt, komt o. m. aan de orde een voorstel van Ged. Staten in zake de subsidicering van het buitengewóón lager onderwijs. Uit de bij dit voorstel behoorende me morie van toelichting bliikt reeds, dal deze zaak zeer de aandacht van Ged, Staten heeft en ook zal blijven hebben. Dit is dan ook wel; noodig, want aan deze aangelegenheid zitten vele kanten, welke wel een nadere overweging verdienen. Zoo ooit bij een zaak zich de moeilijkheid voor gedaan heeft, de te verleenen noodige hulp niet in staatszorg te laten overgaan, dan is het wel hierbij. Om de belangrijkheid der kwestie heb ben wij het oordeel van een deskundige ge vraagd over het nu eerstdaags in de Staten, te behandelen voorstel. Deze gaf ons wel willend zijn meening Ie kenneh, waarbij als vanzelf eerst ter sprake kwamen de kos ten, welke het buitengewoon onderwijs met zich brengt. Deze zijn weder in verschillende groenen onder te brengen, waarbij echter het meest dc aandacht verdienen de kosten van vervoer naar en van dagverblijf in de gemeente, waar dc school is gevestigd, van de leerlingen uit de omliggende gemeenten en de kosten van internaat voor leerlingen, wier school te ver is gelegen van hun woonplaats voor dagelijksch vervoer. Ged. Staten stellen zich bij het eerste punt als mogelijkheid voor, dat kinderen ui' de buitengemeenten dagelijks vervoerd moe ten worden naar de school per meest ge schikte of daarvoor opzettelijk geopende gelegenheid en dat zij in de school of eenige lokaliteit daarbuiten in de tusschenuren moeten vertoeven, al of niet met de ver strekking van brood, melk en wat dies meer zij. De^e laatste toevoeging zou misschien een gioot verschiet openen. Begonnen met het verstrekken van brood en melk, zou reeds spoedig verder in deze richting gegaan kunnen worden en zou men misschien later cok warm voedsel willen gaan verstrekken en mogelijk zelfs de geheele kinderverzor ging op zich gaan nemen. Onze zegsman meende evenwel, dal deze zaak wel niet een dergelijkcn omvang zou aannemen. Niet vergeten mag worden bij het treffen eener regeling, dat zij gelden moet voor niet geheel normale kinderen, aan wie men wel hulp dient te bieden. Die hulp is zeker noodig voor het ver voer der kinderen. Reeds nu zijn er onder hen, die op verren afstand van Haarlem wonen en in deze stad een buitengewone school voor L. O. bezoeken. Moeten zij dien afstand te voet afleggen, dan komt dit ten nadcele van het onderwijs, omdat de meestal cok lichamelijk zwakke hinde ren na aankomst in de school tc vermoeid zijn, om dadelijk te kunnen gaan leeren. Ook zijn er ondc.r hen, die onderweg Geu zee n en soms zelfs van dé straat opgehaa.ci moeten worden, om naaf school gebracht tc worden. Om deze redenen is het beter, die kinderen met een of ander vervoermid del naar school te laten brengen. Zouden er veel kinderen zijn, dan zou er bijv. een aparte autobus voor ben kunnen rijden, waarbij toezicht zou moeten worden uitge oefend. Zouden het slechts weinige zijn, dan zouden zij met de gewone vervoermid delen kunnen reizen, waarbij dan, zooals de ondervinding geleerd heeft, de mede passagiers wel een oogje in bet zeil houden. Nu zijn de zwakzinnige kinderen gewoon lijk afkomstige uit gröoterc gezinnen, waar van uit de inkomsten niets gemist kan worden voor de aanschaffing van tram- oi autobus-abonnement. Een vergoeding aan de ouders betreflen de de vervoerkosten achtte onze zegsman daarom wel gewenscht. Echter moest eerst behoorlijk onderzocht worden, of de ouders werkelijk niet in staat zijn tot het betalen der kosten of een deel daarvan. Trouwens, onze zegsman wilde cr met nadruk op wijzen, dat deze maatstaf bij de betaling der kosten altijd aangelegd moet v/orden. Kunnen de ouders betalen, dan moeten' zij dit ook doen zooveel in hun vermogen is. Daaraan moet men vasthou den, omdat men niet den toestand mag ver krijgen, dat de verzorging van het (zwak zinnige) kind een voorwerp van algeheele staatsbemoeiing wordt. Uit den zin al of niet met verstrek king van brood, melk en wat dies meer zij," moet. naar dc meening van den door ons gevraagden deskundige niet meer ge haald worden dan er is. Melk en brood kunnen, natuurlijk met het vasthouden aan hel principe van kos- tenvergoediinE jio,or, d,« ouders, w,el verstrekt NIJMEGEN (Direct ingaande) Bijkantoor NASSAULAAN 18, HAARLEM. Zitdagen Maandags, Woendags, Vrijdags van 69 uur n. m en Zaterdag van 59V2 uur. vorden, maar moeilijk zal het zijn, in dit opzicht verder te gaan, al is ook dc ver strekking van warm voedsel ook van veel nut. Dat zou de lichamelijk zwakken veel verkwikken en het verdere van den d?g kunnen ze beter leeren. Onder hen toch zijn er meerderen, die, omdat zij te veraf wonen, in het middaguur niet naar huis kunnen gaan en dsn over moeten blijven, 's Avonds thuis krijgen zij soms een opge warmd maal of moeten zich met een boter ham tevreden stellen. Daarom zou het be ter zijn, den kinderen op school een war men maaltijd te verschaffen, waarvan ech ter de ouders de kosten zouden moeten dragen. De zorgen der school zouden zich dus niet mogen uitstrekken tot het dragen der kosten. Er is hieraan echter nog een andere moeilijkheid verbonden, ml. de wijze van verkrijging van warm voedsel en de plaats, waar de kinderen het zouden kunnen ge bruiken. Daaromtrent zou echter, na over leg met bestaande vereenigingen, mogelijk wel overeenstemming bereikt kunnen wor den, waarna dan een goedé voorziening zou kunnen worden getroffen. Mede brachten wij ter sprake de inter naatskwestie en onze zegsman (en hierbij vergete men vooral niet, dat een deskun dige aan het woord is) sprak zich onom wonden uit tegen het opnemen van kinde ren in een internaat. Naar zijn meening moeten de kinderen iuist zooveel mogelijk, zij het natuurlijk onder toezicht en be scherming, in de maatschappij gehouden worden. Neemt men hen in een internaat op. dan onttrekt men hen juist aan de maat schappij, waarbij zij groote kans loepen, er aan te ontwennen. De bedoeling van de zich steeds meer uitbreidende zorg voor het zwakzinnige kind is; het bruikbaar ma ken voor de maatschappij. En dit wordt, volgens onzen zegsman, bemoeilijkt, door 't kind aan dc maatschappij te onttrekken. Het zich aanpassen aan het maatschappe lijk leven zal voor de kinderen later dan moeilijker worden. Het opnemen in een internaal staat voorts een geregeld contact houden tusschen de ouders en de opvoeders in de schooi in den weg'. Bezoeken de kinderen een dagschool, dan zijn er heef veel gelegenheden voor ouders en onderwijzers, met elkander in aanraking te komen. De kinderen worden gehaald of gebracht, kleine feestelijke bij eenkomsten als een St. Nicolaasfeestjc e.d. worden voo<r dc kinderen gearrangeerd, waarbij de ouders genoocligd worden, de onderwijzers kunnen eens met de ouders gaan praten, kortom, er zijn genoeg gele genheden. om het zoo noodige contact in het leven Ie roepen en te bevestigen. Op een internaat zullen uit den aard der zaak echter vele kinderen zijn, die van vèraf komen. Hoe wil' men nu contact hou den met de ouders der kinderen, die mis schien in een ander gedeelte van hel land wonen? Dat is onmogelijk en het gemis van een goede samenwerking tusschen ouders en onderwijzend personeel is er het gevolg van. Gezamenlijk moet aan de opvoeding van het kind gearbeid worden, maar vooral bij het zv/akzinnigo kind mag die schakel der goede samenwerking, noodig voor de opvoeding van het kind tot een zooveel mogelijk bruikbaar lid der maatschappij, riet .ontbreken. Hier vooral mag zij zeker niet ontbreken. Wel is opneming in een internaat ge wenscht van die kinderen, van wie te ver wachten is, dat zij nimmer een goed lid der maatschappij zullen kunnen worden. De plaatsing van lien in gestichten bespaart hunzelf zoowel als hun omgeving veel ver driet. Ten slotte bespraken wij nog de meening van Ged. Staten, dat „dlus de meest ge- wenschte toestand verkregen zou zijn, als >'n verschillende centra der provincie scho len aanwezig waren voor de geheele be- "olking uit de streek daar omheen.... Onze zegsman deelde deze meening van C-ed. Staten. Wanneer dit aldus zou ge schieden, zouden ook die kinderen der bui tengemeenten, die hiervan tot nu toe ver stoken blijven, ooit van het buitengewoon L O. kunnen genieten. Natuurlijk moet dan daarbij rekening gehouden wo-rden met vergoeding van vei voerkosten e.d., zooals hiervoor is uiteengezel.. Het is echter on mogelijk, om maar overal scholen voor buitengewoon L. 0. te bouwen en daarom moet men deze zoo bouwen, dat zij de eigen plaats en een groot deel der omge ving kunnen bestrijken. Eindelijk sprak onze zegsman nog als zijn meening uit, dat het particulier initia tief in deze nog veel kan doen, zonder dat daarbij ook maar de schijn van liefdadig heid gewekt behoeft te worden. Gisterenmiddag werd door B. en Wvan Schoten ter. raadhuize aldaar aanbesteed: Het verrichten van buitenverfwerken ten behoeve van de 100 gemeentewoningen, gelegen aan het Meidoornplein en omge ving, te Schoten. Ingekomen waren 29 biljetten. Als voigt werd ingeschreven'. P. Zanen, Alblasserdam, 4600; E. Kooi), Utrecht, 3830; C. v. Harwerden, alhier, f 6948; A. Breed, Heer Hugowaard, 3994;- F. de Vries, Schoten, 6250; M. J. v. Brus sel, Santpoort, 4600; Fa. Ph. v. d. Bosch en Zn., Heemstede 5325; J. Huisman, Blocmendaal 6380: J. A, Scholts en (_o-, Amsterdam, 5250; C. Tauker, alhier, 7500; H. J. Nauwcrs, 1995; P. F.ssenius, alhier, 5280; P. Martens, Schoten, 5745; H. J. v. Raaphorst, Schoten, 5340; P. R. Hagebout, Schoten, 5650; P, v. d. Mcy, Schoten, 6365; C. Bootsman te Volendam, 3190; L. Luykec, alhier, 6250; J. J. Bosman, alhier 6000; W. J. Bruins, alhier, 6200; J. C. Hoed, Schoten, 6648; S. v. d. Schuit, alhier 4850; De uitkeering aan oud-gepensionneerden. Circa 14 a 15.000 aanvragen om steun ont vangen. Twee spoorwegongevallen te Rotterdam. Een broedplaats van malaria-muggen te Amsterdam. Een Prinses Juliana-ionds voor behoeftige Nederlanders te Brussel. De relletjes te Ede en tc Assen. Behandeling voor den Krijgsraad te 's Bosch. Aardschokken te Proepoek (O. 1.). Verschillende huizen beschadigd of vernield De moord op den beer v. d. Stijl opge helderd? Een verdachte gearresteerd. De militaire verloven met de feestdagen. Een scheuring in de liberale partij in Engeland? De Mandsjoerijsche troepen trekken ->p tegen de troepen van Feng Joe Hsiang. Een Noorsch stoomschip vergaan. Chamberlain overweegt een gemeenschap pelijke actie der belanghebbende mogend heden tegenover de Chineescbc nationale beweging. barometerstand 9 uur v.m.: 772. Stilstand OPTICIENS FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Licht op. De lantaarns moeten morgen werden opgestoken om 4.14 Medegedeeld door het Ned. Kon. Meteorol. Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 45 December. Hoogste Barometerstand 775.1 m.M. te Valencia. Laagste Barometerstand 749.5 m.M. te Haparanda. Verwachting var, den avond van 15 tot den avond van 16 December, Matige tot krachtige, later afnemende, W tot N. W. wind, betrokken met regen, later opklarend, aanvankelijk zachter. Schrant, Monnikendam, 2875; A. v. Riet, Schoten, 54S5; H. Tauker, Schoten, f 7000; P. J. Preenen, 6138; J. Otter, alhier, 6350; W. J. Alpenaar, Utrecht, 4600; A. v. d. Heuvel. Kinderdijk 4840. Dezer dagen had de N.V. Bouwmij. „Geko" een harer perceelen en wel dat, gelegen Lijsterstraat 65 te Oud-Schoten, verhuurd. De nieuwe huurder bleek later een dergenen te zijn, bekend uit de zaak der Schot-iische, flesschentrekkerij, die het perceel onder op gave van den naam zijner vrouw gehuurd had. „Geko" wenschte hem niet het huis te verhuren, de directeuren gingen naar het perceel toe, om te trachten, 'den man er uit te verwijderen. Dat lukte echter niet en toen wilden de eigenaars cr de vensters uit laten halen door een timmerman. Dat kon echter ook niet doorgaan en daarop ging men on derhandelen me! den huurder, die ten slotte het huis ontruimde. A.s. Zaterdag en Zondag houdt bovenge noemde vereeniging haar jaarlijksche l®n" toonstelling in gebouw St. Bavo, Smedc- straat. Dc vogels zullen gekeurd worden door de heeren R. Slot en P. J. v. Daalen, beiden uit Haarlem. Voor deze tentoonstelling krijgen alle eerste en tweede prijswinnaars een me daille, beschikbaar gesteld door de leden en begunstigers. De motorbrigade zal proces-verbaal op maken tegen den chauffeur H. G.t die reed met een vrachtauto, zonder deugdelijke reminrichling, en tegen den eigenaar, ter zake dat hij met den auto liet rijden. Gistermiddag te 2 uur kwam een vijfjarig meisje A. R., dat eenige weken bij baar grootouders, dc familie S. te Noordwijk logeerde, voor een auto terecht, bestuurd door den heer v. d. S. uit Hillegom. Door krachtig remmen, wist deze erger te voorkomen. Echter werd het kind, dat vlak voor den auto lag, nog juist met den slinger, welke door dit remmen in beweging kwam, aan den slaap geraakt, waardoor een bloedende wond ontstond.. De heer v. d. S. bracht het kind direct met zijn auto naar dr v. Nes. Deze oordeelde overbrenging naar het ziekenhuis gewenscht. Ook per auto van den heer v. d. Es weH dc kleine naar het ziekenhuis vervoerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1