In en om Haarlem Voornaamste Nieuws Het schoolvraagstuk in Amerika. 5? Donderdag 16 Dec. 1926 50ste Jaargang No. 16432 Aanglite moei, op straffe van verlies, van alle rechlen, geschieden uiterlijk driemaal -vier en twintig uren na hel ongeval Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste Blad Uit den Gemeenteraad. Door Octavio Villa, Santa Ciara (Californië). PLAATSELIJK NIEUWS. in dit nummer. N. V. ELEKTRICITEITS BEDRIJF VOOR HILLEGOM, LISSE EN SASSENHEIM. Nieuwe regeling voor belastingbetalen. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. WEERBERICHT. Tram of autobus op de lyn HaarlemLeiden. Door een auto overreden en gedood. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.52 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen) Postrekening No. 5970. Advertenliën 35 cents per .regel Vraag- en aanbod-advertentiën 1-4 regels 60 ct. per plaatsing: elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling Advertentiën tusschen "den tekst; als ingezonden mededeeling 60 ct. per regeL Bij contract belangrijke korting. Alle abonné's op dit blad rijn, ingevolge de versekeringsvoorwaarden f QOfU) Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7Cfl bij een ongeval met f OKfl - bij verlies van een hand, f IOC bij verhes van een f CIV bij'n. breuk van f Ért bij verlies v. een tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen «UUU." verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: dw.' doodelij ken afloopCkJU. een voet of een oog; Itiw. duim of wijsvinger"U. been of arm; 1 *U. andere1 vinger. Bij de algemeene beschouwingen over; de begrooting hoe ver lijken deze al' weer weg! heeft mr. Heerkens Thyssen gesproken over een „felix culpa", een ge lukkige schuld, welke gelegen was in een heftige speech van den woordvoerder der S.D.A.P. cn waardoor allo rechlsche demo craten in den Raad verder dan ooit van de socialisten werd vervreemd. Wij zouden thans van een gelukkig ongeluk kunnen spreken. Twee Wethouders, de heeren Lruch en Reinalda, waren ziek; dat. is te betreuren, voor hen zelf en voor de ge meente. Maar er was één lichtkant van dit betreurenswaardig feit, dat wij n.m. in één uur tijd door de geheele begrooting heen waren. En de burgemeester had nog al den Raad voor Woensdag en Donderdagmiddag, en Donderdagavond bijeengeroepen! liet voorstel van den voorzitter, om de alge meene beschouwingen over de onderwijs- begrooting tot iater uit te stellen en nu maar vast de afzonderlijke posten af te; doen en over de geheele begrooting te stemmen, wildé er eerst niet erg bcsl in bij den Raad. Maar ten slotte legde men er zich bij neer. Nu achteraf-komt men wellicht tot de conclusie, dat al .het gepraa, het welk men nog op de tong had, totaal over bodig was. Heusch, het onderwijs zal er zonder dat geen haar minder om verzorgd worden. Het voornaamste is inlusschen, dat we nu door de begroofing heen zijn. Bij een paar posten kwam nog opmerkin gen. Zoo over de H. O. V. Men wilde de muziektent uit den J^ont hebben, althans op een andere plaals. En de heer 'Groenendaal wil zelfs een nieuwe tent. die van achteren dicht is. Dan was er veel gemopper over het feit, dat de heer Gerharsz zich zoo weinig in den Hout laat zien. De heer v. d. Kamp ias den Raad voor, dat die afwezigheid zelfs conractueel geregeld is tusschen de heeren Gcrharsz en zijn plaatsvervanger Knicker. Di heer Groenendaal protesteerde daar tegen; zoo iets behoorde de commissie toch zeker te weten. En ook Wethouder Heer kens Thijssen sprak over dit feit zijn ont stemming uit. Overigens merkten de Wet houder en de heer van Lieml op, dat men van den heer Gerharsz niet kan eischen, dat hij geregeld de concerten in den Hout diri geert. Zeer juist merkte de heer van Liemt op, dat 'de muziek in den Hout er foch zeker niet onder lijden zal, of de heer Gerharsz of de heer Knicker daar dirigeert. Bij het voorgestelde subsidie van 500 voor he' liefdewerk Francisca Romana gaf ruej. Berdenis een paar speldenprikken aan het adares Van deze sympathieke vereeni- g'r.g. Niemand reageerde daar echter ip, wat het verstandigste was. De overige posten werden vrijwel zonder bemerking afgehamerd. Nestor v. d. Kamp sprak daarna het gebruikelijke dankwoord aan B. en W. des ambtenaren en den Raad; maar, hij voegde er een preekje aan toe. Bij de algemeene beschouwingen w as zoo- j veel gesproken, waarvan men zich afvroeg: wat heeft dat nu met het belang van Haar- j lem te maken? Door al dat gepraat gaat de eigenlijke beiangstelling bij de hoofdstuk- ken verloren. De preek viel niet in den smaak; het ge wone applaus bleef uit. En later bij de rond vraag kwam de heer van Liemt er nog even oo terug. Dc heer v. d. Kamp had dei kapetteling voor zich moeten houden; dan j zou er wel geapplandiseerd zijn, zij hei: wani dc Raad heeft wel waardeering voor het werk van B. en W. en van de ambtenaren. Toen werd er inderdaad instemmend op de tafels getrommeld. Na de begrooting kwamen de gewone agendapunten aan de orde. Daar was het advies van B. en W. naar aanleiding van let verslag der raadscommissie, welke nog eens het geval Buurman had onderzqcht, hét geval van den gemeentewerkman, die indertijd oneervol ontslagen, al jaren lang zijn pensioen moet missen. De heer Peper v ilde uitstel en overlegging van dc notu len der commissie. Wethouder Slingenberg kwam daartegen op: men dient vertrouwen tc hebben ir, de Raadscommissie; waar gaan v.'e anders naar toe, wanneer dc Raad zijn eigen commissie niet .meer vertrouwt. Daar sloten de heeren Klein, van Liemt, Joosten en v. d. Kamp zich bij aan. De twee laatsten betoogden zelfs, dat Wanneer zij vroeger ge weten had, wat nu gebleken was, n.m. de totale onbetrouwbaarheid van Buurman, zij nooit aan een tweede commissie zouden ge vraagd hebben. Alleen de heer Castricum steunde hef voorstel Peper; de motieven, :o het stuk genoemd, dienden, volgens dtzen spreker nog wel nadere toelichting. Bovendien lijkt het onbillijk, dat iemand voor vergrijpen tegeri een verordening zijn pensioen verliest. Het voorste! Peper kreeg echter maar e paar stemmen en dc Raad sprak o.i. terecht uit. dat aan de onkreuk- baarh >id van overheidspersoneel niet te horige eischen kunnen worden gesteld. Toen kwam liet voornaamste nummer: het a it woord op de vragen van Bloembollencul tuur. Zachtjes worden de couranten onvei lig gemaakt met den zetel van Bloembol lencultuur en de Raad incluis! Het wordt tijd, dat er een eind aan de historie komt. Er hing gisterenmiddag tijdens de behan deling van het prae-advies van B. en W. een dikke inist. in de een mirivau mteyer- standen en onbegrijpelijkheden, waartus- schen een vinnige woordenwisseling tus schen dc heeren Loosjes en Slingenberg flitste. Algemeen was wel de stemming: het bestuur van BloemenboHencultuur is bezig de sympathie te verliezen. Dat zeiden niet enkel tegenstanders als de heeren Kingma. Groenendaal, Peper en mevr, van Looy, die de pretenties van Bollencultuur zóó hoog opnamen, dat zij maar liefs! het eenmaal aangeboden subsidie van J 100.000 weer wilden intrekken. De Raad ging daar echter niet op in. Maar tegenover deze tegenstan ders stonden zelf de voorstanders met hun afkeuring. De heer van Liemt sprak het rondweg uit, dat de dreigementen van het bestuur van Bloembollencultuur de perken te buiten gingen en in staat zouden zijn om vrienden lot vijanden te maken. En de heer Klein verklaarde, dat hij na het laatste adres van Bi. cultuur was omgedraaid. In dat adres durft het bestuur zeggen, dat het geen beslissing omtrent zijn zetel kan nemen, alvorens zij alle daaruit voort vloeiende consequenties, speciaal van iinan- cieelen aard. kan beoordeelen. Welnu, zei de heer Klein, wanneer het bestuur zóó voorzichtig is, dan wil ik het ook zijn; en daar ik niet alle consequenties uit het ant woord van B. en W. kan overzien, zal ik er nu, na het adres van Bloembollencultuur tegen stemmen, ofschoon ik eerst van plan was vóór te stemmen. Dit alles was, koren op den molen van Wethouder Slingenberg, die met den heer Reinalda en B. en W. een minderheied vormde en geen antwoord op de vragen van Bi. cultuur wilde geven. Het bestuur mag vzel voortmaken, zei hij, anders kan het we] eens heelemaa! niets krijgen. Het was billijk geweest, dat het bestuur met voorstellen en plannen was gekomen; maar het wil al te listig zijn; alle troeven van anderen op tafel 2ien. Ret vertrouwen in den Raad van Haarlem ontbreekt; zonder reden. De. Raad heeft nog nooit zijn woord gebroken. En de Wethouder verwees het bestuur naar de kléine kweekers, die zelfstandig een eigen veilinggebouw hebben opgericht zonder steun van anderen. Wil Bollencultuur op den Raad steunen, dan moet het ook de be langen der gemeente begrijpen, die ten nauwste aan de annexatie hangen. Toen gooide de heer Loosjes den knuppel in het hoenderhok. Er is hier veel misver stand, zei hij; en dat is ten deeie ontstaan, oindai de heer Slingenberg aan het bestuur van Bloembollencultuur heeft gezegd, dat het aanbod van Haarlem alleen gold, wan neer de zetel binnen de grenzen van klein Haarlem kwam, dus niet voor „Spaar en Hout." Wethouder Slingenberg begon toen de notulen der Raadsvergadering voor te lezen, waarin het besluit genomen was en waarin de heer Loosjes op een interruptie van den burgemeester zou geantwoord hebben; „natuurlijk het Haarlem van tegenwoordig." Dit sluit ..Spaar en Hout" uil De lieer Loosjes bestreed dit. Hij noemde hel een handigheidje en een kleine manier van doen van den Wethouder, om zich op die interruptie te beroepen. De Wethouder wist Keel goed uit de notulen der geheim raads- ziftingeni dat niet waar was, wat hij zeide. Wethouder Slingenberg liet zich dat niet aanleumeu en protesteerde met klem. Hij eischte openbaarmaking der geheime notu len, opdat kon blijken, wie gelijk had. In den Raad was de animo voor die publicatie niet erg groot. En te midden der verdere discussies werd het persoonlijke feit even vergeten. Terecht drong men inmiddls uit den Raad aan, dat men nu precies moest weten, waar men aan toe was en dat Bloembollencultuur een duidelijk er afdoend antwoord moest hebben. De voor zitter nam toen de leiding en hel moet ge zegd, dat hij de situatie voor een goed deel redde. Hij bezwoer den Raad om alale senli- menismotieven op zij te zetten en alleen het gezond verstand te laten beslissen. Indertijd is het besluit van de 1C0.000 genomen op grond, dat men den zetel van Bloemenbol- lercultuur een belang voor Haarlem achtte; daarin is sindsdien niets veranderd. De voorzitter liet litin stemmen over het tweede deel van het antwoord van B. en W. n.m. het bevestigend antwoord op de vraag, of i hel subsidie ook bedoeld w as voor, „Spaar en Hout" in geval de annexatie niet door ging. De Raad bevestigde dit niet 18 tegen 12 stemmen, waarmee een groot' struikel blok uit den weg w erd geruimd. Toen kwam er een verwarde discussie over het eerste deel van het. prae-advies van B. en W., het antwoord op de eerste vraag. De zitting werd tijdelijk geschorst en in dien tusschenlijd formuleerde mr. Slingen berg en anderen een zin, waarin aan Bloembollencultuur werd meegedeeld, dat in alle gevallen, vóór en na annexatie het aanbod van f 100.000 gehandhaafd bleef, tenzij BI. cultuur een gedeelte van Spaar en Hout'" van Heemstede koop' voor een prijs, die niet de goedkeuring van den Haarlemschen Raad heeft. Hiermede hopen wij, dal de zaak nu eindeliik uit is en BI. cultuur een beetje vertrouwen in Haar lem zal toonen. De nieuwe instructie voor dc gemeente- getieeskuijdigen werd daarop na enkele opmerkingen van de heeren Adrian, Keesen en Joosten vastgesteld. Een min of meer vermakelijk debat ontstond naar aanleiding van de aanvraag van de cooperative Brood- bakkerij „Vooruitgang," om grond te mogen koopen, inplaats van in erfpacht te ontvan gen, waarna de rondvraag aan de orde was. Allereerst de vragen van den heer v. d. Kamp, omtrent het persgesprek, hetwelk de Commissris van politie met verslaggevers van de N. Haarl. Courant en Haarlem's Dagblad heeft gehad over de aan te stellen inspectrice van politie. Dc burgemeester las een verklaring voor, welke natuurlijk door den Commissaris geïnspireerd was en waarin werd gezegd, dat de vertegenwoordiger van Haarlem s Dagblad dc antwoorden verkeerd had weergegeven; dat, wanneer de Com missaris gezegd had, wat in de courant stond, hij inderdaad in deferentie voor den Raad zou zijn tekort geschoten. Dit was wel hee! handig, maar de Raad lachte er wat om. Wijzelijk had de Commissaris de andere courant maar verzwegen. Doch de heer v. d. Kamp liet zich dit wapen niet ont glippen en wees op de merkwaardigheid, dal, wat onjuist in Haarlem's Dagblad werd genoemd, reeds eenige dagen te voren onge veer gelijk in de Nieuwe Haarl. Courant had gestaan. De Raad dacht er het zijne van eu de zaak was er mee afgedaan. Wij voor ons kunnen liet geval zoo hoog niel opne men, wij hebben de vragen aan den Com missaris van politie juist laten stellen, om dat wij hel raadsbesluit zoo zonderling achtten. Wij kunnen het zoo erg niet vin den, wanneer een Commissaris van politie zijn eigen meening over zulk een raadsbe sluit zegt. Maar, wanneer een raadslid hem in het nauw drijft laat hij dan roqdweg zeg gen: T spijt ons, wanneer ge u daaraan stoot; maar dal is nu eenmaal mijn nieening. Denkt gij er anders over, dan dringt gij mij iets tegen mijn meening op. De arme pers man behoeft toch van zulk een conflict niet de dupe te worden! Juifr. van Vliet klaagde vervolgens nog over een gebroken ketting aan een veer pont en de heer Klein kreeg toezegging, dat voor lantaarns in de Karei van Mandere- straat zal gezorgd worden. (Gedeeltelijk gecorrigeerd.) (De schrijver van onderstaand arti kel is jaren iang als professor van de Katholieke hoogeschool Sancta Clara, in Californië, werkzaam ge weest. Door middel van „den Roinein- schen Weltkorrespondenz stelt hij ons in slaat zijn interessante verhan deling te publiceeren." Amerika wordt door velen ais hel won derland der vrijheid geprezen ZcLer ver dienen de Vereenigde Staten in meer clan één opzicht, den eeretitel van een groot, vrijheidlievend volk. De objectieve waar heid eischt echter, dat men ook de scha duwzijden van deze vrijheid niet uit het oog verliest. Volgens dc Amerikaansche Grondwet heeft iedere godsdienstige richting, naar bekend mag worden verondersteld, de vrij heid, om de jeugd in bijzondere, confesséo- neele schoien op te voeden. Deze scholen genieten dezelfde rechten als de staats scholen. De Staten dragen echter voor het onderhoud der Bijzondere Scholen niets bij. Daarentegen is het onderwijs in de staats scholen volmaakt godsdienstloos. De af zonderlijke godsdienstige genootschappen vooral de katholieken, onderhouden een menigte bijzondere scholen van iedere soort ntfi: ontzaglijke offers; deze hebben echter auijd zwaar te lijden onder de geweldige concurrentie met de rijk bedeelde staats scholen. Zoo heeft men berekend, dat drie kwart der belastingen van de afzonderlijke staten, voor de staatsscholen wordt aange wend, omdat bij deze scholen niet slechts het onderhoud van de gebouwen en de be zoldiging van de leerkrachten voor rekening van den Staat komen, maar deze ook nog voor de leerboeken, vaak zelfs voor het heen. en weerreizen tusschen school en woonplaats heeft op te komen. In acht sta ten kost het onderricht van eiken scholier der staatsschool jaarlijks aan den staat hon derd dollar. In zeven andere staten valt deze som tot op 25 dollar per jaar terug, daarentegen bedroeg zij in den staat Mine- sota in het jaar 1921, de fabelachtige hoogte van 829 dollar per schoolkind. Rekent men voor de ongeveer 26 miilioen leerlingen der Amerika amoebe scholen in doorsnee 70 dol lar staatsbijdrage jaarlijks voor iedere leer- Ing, dan komt men lot de conclusie, dat Amerika met een fabelachtig onderwijs budget werkt."' Het getal onderwijsdagen is in de ver schillende stalen gehee! verschillend. Zoo had in het jaar 1920 het schooljaar in den staat New Jersey in het geheel 189 dagen; in Zuid-Carolin#slechts 109 en in verschei dene streken van den siaat Arkansas niet meer dan 77 dagen. Alle staten eischen van icde ren openbaren onderwijzer het onder wijzersdiploma. Inderdaad echter ziet men van een strenge doorvoering van dezen eisch zeer dikwijls af, zoodat siechts onge veer 54 pC. der openbare onderwijzers op de noodige vooropleiding roemen kan. De overige hebben dikwijls niet meer dan de Volksschool doorioopen. De staat Califor nië staat in dit opzicht boven aan, want 93 pCt van zijn leerkrachten zijn in het be zit van een diploma. Daarentegen hebben van de onderwijzers in den staat Alabama nauwelijks 10 pCt. de voorgeschreven oplei ding genoten. In den staat MissisippL daalt dit cijfer zelfs tot 4 pCL en in t'lorida tot 1 pCt. Het is opvallend, dal deze laatste staten overwegend protestanisch zijn. Nog erger is, dat de staatsscholen niel slechts ongodsdienstig zijn, maar regelrecht naar het ongeloof voeren. Opnieuw wordt hier de oude waarheid bewezen, dat er op het gebied van godsdienst geen neutraliteit bestaat. Een New Yorksche paedagoog, Friedr. Hoffmann, verklaarde onlangs op een bijeenkomst van Amerikaansche geleer den: „meer dan 90 pCt. van onze kinderen worden in scholen opgevoed, waarin de re kenkunde, de mathematiek, de kunst van lezen en schrijven uitsluitend beoefend wordt en de plaats van het Evangelie ver valt. Van deze kinderen krijgt nauwelijks één tiende buiten de school aanvullend, godsdienstig-zedeliik onderwijs. Terwijl door de openbare meening altijd nog aan ds opvatting wordt vastgehouden, dat men de kinderen tot eerlijke burgers kan opvoeden zonder voor godsdienstige vorming van hart en gemoed te zorgen, zijn wij er geleidelijk toe gekomen, dat wij in de geheele wereld als dc meest tuchtelooze, redelooze en aan misdaden het rijkste natie bekend staan." Rechter Tallev schreef echter in de New- York Times: „Drie vierden van dc misdaden ais moorden, gewapende overvallen, inbra ken, roof aan vallen en schriftvervalschingen worden door jongelieden beneden 23 jaar be dreven." Ook hij komt tot de conclusie, dat „de Amerikaansche opvoedingsmethode aan de jeugd geen redelijken steun vermag te geven." Deze stand van zaken komt ook de niel-katholieken hoe ianger hoe bedenke lijker voor. Professor Jacob Louba iieeft in een eigen werk (Geiooi in God en Onster flijkheid') den religieus-zedelijken toestand in tien openbare hoogere school-in richtin gen aan een grondig onderzoek onderwor pen. Zi;n nasnoringen voerden tot de con clusie, dat 44 pCt, der leerlingen in deze in richtingen niet meer aan God geloofde. De jonge leerlingen zijn nog geloovig, maar zij verliezen hun geloof in den loop van hun schooltijd aan de staatsinrichtingen. Uit 1000 antwoorden, welke van 97 pCt. jonge lingen tusschen 18 en 20 jaar binnenkwamen trok liij deze conclusie: „Naar deze opga ven ziet men duidelijk hoe onze jonge lie den bij hun iniree in onze universiteiten meestal het geloof bezeten hebben, hetwelk zij uit het ouderlijk huis meebrachten, maar dat dan langzamerhand opgeven." Hand aan hand met dit groeiende ongeloof wast dan de zedeloosheid van de Amerikaansche school- en hoogeschooljeugd. L. Burton, de rector van de staatshoogeschool van Michi gan, sprak zich in een vergadering van Amerikaansche leeraren bij het middelbaar onderwijs in 1924, gehee' in denzelfden zin uit. Hij schreef het zedelijk verval van de Uni versiteitsjeugd aan dc materialistische en deterministische leer toe, die op de staats universiteiten verbreid, wordt. Een afgestu deerde student van Texas, riep uit eigen ervaring uit: „Naar mijn meening, is de ge heele atmosfeer dezer universiteit er op in gericht, den studenten tot de loochening van Gcd te drijven. Onder ons. studenten, is het atheïsme schering en inslag Wat zal men dan van die feitenzeggen als dat, Hetwelk in de Kerstvacantie van 1925 geschiedde, toen een Studenten bijeen komst van leerlingen van 176 hoogescboien in de stad Evanston (Illinois) zelfs van de kerken meende te moeien eischen, dat zij voor geboortebeperking en voor het van staatswege uit den weg ruimen van geeste lijk minderwaardigen zouden opkomen? Of toen de vrouwelijke studenten van de Uni versiteit van Standfori met de studenten van de Universiteit van Californië openlijk in discussie traden over de stelling, of „het huwelijk voor de cultuurontwikkeling een schadelijke instelling is? De beroemde milionair James Hill, een niet-katholiek, heeft reeds op dc groote tentoonstelling in Seattle (1908) verklaard: „Wij werpen jaarlijks miljioenen dollars weg voor de opvoeding van onze kinderen, maar tot nog toe zijn al onze bemoeiingen op epn mislukking uitgeloopen.' Deze woor den werden door de dagbladen gepubli ceerd en niemand waagde hel, ze tegen te spreken. De Kalhoüeken hebben dat gevaar der godsdienstlooze opvoeding al lang inge zien, en ofschoon zij gedwongen zijn zeer veel bij te dragen voor het openbaar onder wijs, hebben zij toch niet geaarzeld naast de weelderige staatsscholen hunne eigen Katholieke scholen te bouwen. Veelvuldig hebben de Bisschoppen verordeningen uit gevaardigd, volgens welke de bouw van parochiekerken slechts geoorloofd is, wan neer men iegelijk den bouw van een katho lieke parochiale school onderneemt. Andere bisschoppen hebben bepaald, dat men geen nastorie mag bouwen, alvorens een Katho lieke school is gesticht Des te meer bevreemdde het in den laat sten tijd. dat. een Katholiek priester, J. A. O' Brun genaamd, openl/jk het voorstel deed, dat dc- Katholieken hun zonen en dochters niet naar de Katholieken, maar naar de Staatsuniversiteiten zouden sturen, opdat zij daar beter hel leven zouden iee- ren kennen! Dit voorstel riep een storm van tegenspraak en verontwaardiging op en kan als verworpen worden beschouwd door de Katholieken. Inderdaad zou een dergelijk voorstel slechts in het vaarwater komen, waar deze alles in het werk stellen om den bijzonde ren scholen het beslaan onmogelijk te ma ken. De vrijmetselarij en de Ku-Klux-Klan- genootschappen hebben hemel en aarde bewogen, om ten minste in eenige overwe gend protestantsche staten, als Oregon, het bezoek der openbare scholen voor allen ver plichtend te doen stellen. S'echts met de grootste inspanning gelukte het den Katho lieken, dezen opzet te verijdelen, waarbij zij •van de weidenkenden protestanten steun kregen. De bekende rector van de Staats universiteit Columbia in New-York, den protestant Murray Butler, brandmerkte de pogingen der Vrijmetselarij, als voor de ge heele natie, uiterst noodlottig en evenzoo nam de rector der lllinois-Universiteit, Kiniey, beslist steiiing' tegen de voorge stelde verandering De strijd voor de vrij heid hunner scholen kostte den Katholieken van den Staat Michigan voor eenige jaren niet minder dan 500.000 dollar. Even krachtig I anten zich zoowel Katho lieken als protestanten tegen de z.g. Curtis- Reed-plannen, die len doel hebben te Washington een soort gemeenschappelijk Ministerie van Onderwijs in 1 leven te roepen. Hiermede zou juist de eerste schrede gezet zijn o.p het in handen lei eren van den Siaat van het geheele onderwijs. Gelukkig behoort de President der Vereenigde Staten, Coolidge, tot de tegenstander dezer plannen. Nog in Februari van dit jaar legde hij in 'i openbaar de verklaring af, dat, waar ge durende 137 jaren de Staten, elk afzonder lijk, hun onderwijsinrichtingen hebben gehad, zonder een centraal Ministerie van Onder wijs. hij niet kon inzien, waarom zij thans niet op den weg zouden kunnen voortgaan, wandelen. ..Zijn wij," zoo vroeg de President, wandelden. „Zijn wij, zoo vroeg de President, „misschien niet zoo goed tegen deze taak opgewassen als onze voorvaderen?" Dat de katholieke scholen niet siechts met het oog op de godsdienstige en zedelijke onderwijsdoeleinden, maar ook ten over staan der zuiver maatschappelijke leervak ken, glansrijk den toets der vergelijking met de rijk gesubsidieerde staatsscholen kunnen doorstaan, ja, ze in menig opzicht overtref fen, is een feit, dat vrij algemeen wordt erkend. De Universiteiten waar de Jezuïeten doceeren, wordt door bijna evenveel pro testanten als katholieken bezocht. Bij de in Amerika gebruikelijke wedstrijden onder ve onderscheiden opvoerings- en onderwijsin- -richtingen, gaan de leerlingen der Katho lieke scholen ui den regel met de eerste prijzen strijken. Zoo had bijv. in 't vorig jaar een openbare wedstrijd plaats in de wel sprekendheid. waaraan 16.218 Middelbare su clen en colleges met een gezamenlijk ge tal van 1.400.00t leerlingen, deelnamen. De deelnemers aar Hezen wedstrijd moesten zien eerst in kleine groepen of afdeelingen met elkander meten; de besten daaruit werden dan in grootere groepen vereenigd en ten sioite traden slechts de allerbeste tot een laatsen wedsrijd legen elkander in 't krijt. Wat was nu het resultaat? Dat de eerste prijs in de welsprekendheid toegekend werd aan Eugène Mc. Elmeel, student aan de Hoogeschoo! van Loyola te Los-Angelos in Californië, een onderwijsinrichting, die onder leiding der Jezuïeten staat De voormalige studenten aan de Katholieke Universiteiten van Washinglon, George Tovin en Fordham, behooren tegenwoordig iot de beste rechtefs en rechterlijke ambtenaren des lapds. De De medici, die aan de Katholieke Creighton- Universiteit van Ohama hun studies gemaakt hebben, zijn overal om hun kunde, gezocht. Zij dii» een cursus hebben gevolgd in de journalistiek aan de Universiteit der Jezuïeten tc Milwaakee in Wisconsin en een diploma van bekwaamheid hebben ont vangen, worden gaarne in de redaclies van aüe bladen opgenomen. Bij de groote Wes- tinghouse en Standard-oiLmaaischappijen geiden dc ingenieurs, die hun opleiding aan een Katholieke Universiteit genoten hebben, als de besten. Jammer genoeg, zijn er in de Vereenigde Stalen nog zeer i eei katholieke families, die geen prijs stellen on de hooge waarde cn het geluk eener katholieke opvoeding en het die^it helaas erkend, dat nagenoeg de helft der katholieke jongelui school gaat op niet- katholieke scholen en college ioopt op ni ;t- katholieke universiteiten. Uit dit aanzienlijk getal komen de godsdicnslig-onverschilligen, de naam-knlhoiieken voor, naar wie men ook in de Vereenigde Slaten waarlijk niet met een lantaarn behoeft te zoeken. En juist deze fatale omstandigheid wijst er ten over vloede op, hoe gevaarlijk het zou zijn. als het voórstel-0 Brien v.erd aangenomen, waardoor de tot heden door de Amerikaan sche Katholieken bevochten voordeelen op schoolgebied, zouden worden prijsgegeven. Nieuwe aardschokken te Proepoek in O. L Twee zwaar gewonden. De zaak-Verschoor voor het Haagsche öereebtshof. De wijziging der personecfe belastingen. Minister De Geer over de positie der ge meenten. De wijziging der Ziektewet. Advies v- zocht aan den Hoogen Raad van Arbeid De Indische begrooting voor 1927. Indrukwekkende protestvergadering van Nijmegen's Katholieken tegen de kerkver volging in Mexico. De heer F. H. de Meester, thans consul- generaal te Montreal, is tot consul-generaal der Nederlanden te Londen benoemd. De benoeming van Mgr. van Roey tot Kardinaal volgens de „Soir" spoedig te ver. wachten. De troonrede bij 't sluiten van 't Brit- sche parlement. De spoorlijn Hangtsjau-Sjanghai doorge sneden. De Raad van Commissarissen van boven genoemd bedrijf vergaderde 14 dezer Ier behandeling van de begrooting voor het boekjaar 1927. De financieele resultaten maken hel mo gelijk weer een nieuwe tariefsverlaging in te voeren. Voor de vierde maal sinds den aanvang der stroomlevering in 1922 kan het avondlarief voor verlichting met 5 cent per KWU verlaagd worden. Na den datum van meteropneniing in Ja nuari 1927 wordt dus het avondtarief licht gebracht van 30 op 25 cent per KWU, ter wijl het penningmetertarief gebracht wordt van 35 op 30 cent per KWÜ. Vanaf begin Januari 1927 zullen de penningen verkrijg baar gesteld worden tegen den prijs van 3( cent per stuk. Door deze nieuwe verlaging is thans een tarief bereikt, dat zeer gunstig genoemd mag worden in vergelijking met de tarieven van zeer veel andere bedrijven. De mogelijkheid hiertoe werd zeer bevor derd door de groote toename van het aan tal aansluitingen in 1926. Per 1 December bedroeg dit aantal reeds 35 meer dan per 1 Januari 1926, het steeg nl. van 1666 tot 224K stuks. Van de nieuwe tariefsver laging wordt weer een groote toename van het aantal aansluitingen verwacht. De Raad van Commissarissen verleende verder, machtiging voor het .sluiten van een nieuwe leening groot 100.000.--, in ver band met dc aanhangige plannen voor ver schillende uitbreidingen en versterkingen van het kabelnel Naar aanleiding van ingekomen klachten over den korten levensduur van sommige lampen, vestigde dc raad van commissa rissen de aandacht er op, dat het ten zeer ste aanbeveling Verdient alleen lampen van bekend fabrikaat te koopen bij de door hei bedrijf erkende inslallateurs. Men schrijft ons uil Haarlemmermeer; Volgens een dooi den minister van finan ciën genomen beschikking zal, evenals in bijna geheel Noordtioiiand, ook in Haar lemmermeer de betaling van 's rijks belas- linj^n kunnen geschieden op de kantoren der posterijen. Alle aanslagen wegens grondbelasting, personeele belasting,vermogensbelasting en rijksinkomstenbelasting (waaronder is begrepen de gemeentelijke inkomstenbe lasting, de vroegere hoofdelijke omslag) kunnen voortaan worden betaald op de post- en liulppostkantoren, tijdens den ge- heclen duur der openstelling: echter niet vóór 9 uur 's morgens, en niet op Zon- en feestdagen, op Nieuwjaarsdag en den ver jaardag der Koningin. Wie betalen wii, moei zijn aanslagbiljet overhandigen met het bedrag dat hij wenscht tc geven; is er een dwangbevel ontvangen, dan moet dit mede worden overgelegd. Men kan zelfs de verschuldigde belas-, tingpenniiigen meegeven aan dc bestellers, die met de bestelling in de buitenwijken zijn belast; deze nemen het aanslagbiljet en het geld dan over tegen afgifte van een voorioopig ontvangstbewijs en brengen het biljet later weer terug. Deze nieuwe regeling lijkt ons van groot belang voor dere gemeente met zijn groote afstanden; voor vele belastingplich tigen was het uiterstmoeilijk, om naar het Bai omelerstand 9 uur v.m.: 770. Stilstand. Licht op. Dc lantaarns moeten morgen werden opgestoken om 4.14 Medegedeeld door het Ned. Kon. MeteoroL Instituut tc De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 16 December. Verwachting van den avond van 16 tot den avond van 17 December: Matige tot krachtigen W. wind,, betrok ken tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk regen buien, weinig verandering in temperatuur. kantoor van den rijksontvanger te Hoofd dorp te gaan of op de door hem gehouden zittingen. Bovendien kwam men er op deze wijze bijna nooit toe, om een betrek kelijk kleine som, welke men missen kon, alvast tc gaan afbetalen en wachtte men lot een grootcr bedrag beschikbaar was, dan werd men niet zelden verrast met een waarschuwing of dwangbevel, waarmede nieuwe kosten verbonden waren. Dit wordt nu allemaal heel anders. Deze nieuwe regeling zal, althans voor de af gelegen bewoners pracfisch als een op haaldienst kunnen functionneeren. Ieder, die een f 2.50 of meer kan missen, als af betaling op zijn belastingbiljet, kan het 'even bezorgen op het postkantoor of hulpkantoor of meegeven aan den brieven besteller, wanneer hij de krant of een an der poststuk komt bezorgen. Het zal moeien wordeq afgewacht, in hoeverre dc burgerij zich za! wetéu aan tc passen aan dezen nieuwen toestand; maar zeker is het te hopen dat deze proef ge lukt. Zij gecjt een enorme verzwaring van dienst voor de bestellers, maar een groot gemak voor de belastingbetalers. In de vergadering van de afdceling Hil- legom der Alg. Vereeniging voor Bloem bollencultuur werd behandeld een schrij ven van dc Kamer van Koophandel en Fabrieken te Haarlem, waarin verzocht wordt, zich uit de spreken over dc kwes tie Tram of Bus. Over dit urgent onderwerp wordt een drukke discussie gevoerd. Naast de bekende argumenten voor tram en bus, waarbij te beluisteren viel. dat men niet ongaarne beide vervoermiddelen zou ge handhaafd zien, werden ook nieuwe ge zichtspunten geopend. De voorzitter hoopte, dat men bewaard mocht blijven van een. geopperd idee: een tramweg door de tui nen. Sommigen meenden, dat bij dubbel tramspoor de Fordies in gedrang zouden komen, hetgeen door anderen werd be twijfeld. Door sommigen werd a's hun Overtuiging uitgesproken, dat'bij een goede electrische tramverbinding, velen niet meer met hun auto naar de Beurs of naar Lei den zouden gaan. Na gehouden stemming bleek de overgroote meerderheid indien het ging of tram, of bus te zijn vóór de (electrische) tram. Gisteravond kwart voor zes is op den Haarlemmerweg tusschen Halfweg en SIo- terdijk een ongeluk met doodeiijken afloop gebeurd. Op den weg reed een handkar, en daarachter kwam eveneens in de rich ting naar Amsterdam een personenauto en daarachter weer een. De bestuurder van Je handkar haalde naar links uit. loen hij den eersten auto hoorde naderen. Hij be merkte bij deze manouvre niet, dat de twee auto kwam aanzetten. Deze reed den ongelukkig mét de handkar ondersteboven. Het slachtoffer was op slag dood. Het lijlc is naar het Wilhelminagasihuis te Amster dam overgebracht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1