KASSIER EN COMMISSIüNNAIR 1 EFFECTEN Katholieke Illustratie? ROLLUIKEN G. F. H. PASTOOR - HAARLEM Heöt nog geen Scheurkalender DE SPAARNEBANK Hij kost slechts 55 cents, ieder blaadje is geïllustreerd, zeer ruime humoristische tekst Mooie prijzen te verdienen door apiossing der rebussen, Bestaf den kalender dadelijk bij onzen bezorger of aan ons kantoor: Nassau laan 49, Haarlem. Agenda 17 December Lichtreclame. BURGERLIJKE STAND. Besmettelijke ziekte. De zwijntjesjagers. F ruco-tlemonstratie. De Ijsbond „Hollands Noorder-kwariier". VAN ONZE RECHTBANK. WANNEER U FRANKEN'S LEUKE KAART Misschien niet hebt ontvangen, moogt gij aan FRANKEN's BAKKERIJ er thans nog een verlangen, 't Is voor UW KERSTFEEST van belang zoo'n plaatje te begeeren. Gij zult zooals de Kerstman deed dan FRANKEN teieïoneeren Ned. R.-K- Bond van Transport arbeiders „St. Bontfaclus. DE ZETEL VAN BLOEMBOLLEN CULTUUR EN „SPAAR EN HOUT". „Heba"-TentOQïisteSÊir.g. 25-JARÏG BESTAAN VAN DE VEREENIGING „HAERLEM." Ned. R.-K. Grafische Bond. De Füores-fiim. DE BETREKKELIJKHEID VAN „DUUR." De Taxi's. HolL Lloyd 993/4 97 */M 1021/s 26 60 553/a 175 b 1797/s 1633/4 224Va 941/4 5! b 6911/4 395 691/4 242 '*51/4 158 29/W lOOVie !01i/„ 553/ 178 1 164 l 225 95 689-90 394 Si/* 83 - 172geb 1201/, 4191/Ö 4!3i/2 444 3091/a 310 168 togen INBRAAK on STORM Verbeterde constructie. HAML. JALOEZIEËNFABRM NA8SAULAAN 76 - TEL. 10743 Comb. J. P. Senft - Erdtsieck Za Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. '0—V oslo Jubileum Louis de Vries. BERICHT. SCHOTEN. Woningbouw. Stichting Douche-hn dhuis. LAATSTE NIEUWS De stranding van het s. s. Eemdijk. Uitlokking tot brandstichting. Het geteisterde Proepoek. Sociëteit „St. Bara" „Vriendschap zij ons Doel" 8 uur Haarlem's Ge mengd Koor 8 uur R. K. Bevol kingsbureau 8 uur Rederijkerska mer „Alberdingk Thijm" 8 uur Ge combineerde Vakbesturen 8 uur Bestuur R.K. Vrouwenbond. 3 uur Pianoles. 7 uur Politieke Advics- comnrssie half 9 uur. St. Josephsgezellengebouw, Jansstraat 59. Geopend van 8 tot 10 uur. Gem. Concertzaal Lange Begijnestraat Gem. Orgelconcert 8 uur. Schouwburg Jansweg N.V. Rotter- damsch Hofstad Tooneel „De Wrekende God" kwart over 8 uur. Theater „De Kroon". Bioscoopvoorstelling". 8 uur. Lnxor Theater. Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Kunstzaal J. H. de Bofs Kruisweg 68 Exposi'ie schilderijen van William De- gouve de Nuncques van 9 tot half 1 en van half 2 tot 5 uur. De raad heeft gisteren toestemming ver leend aan de fa. Keiler en Macdonald tot het plaatsen van lichtreclame op het huis Groote Markt 14, waarin voorheen het si garenmagazijn der fa. Maas gevestigd was. Het is de bedoeling, daar wisselende licht reclame aan te brengen (advertenties) van 40 letters. Ondertrouwd 16 Dec. J. H. Lichtenveldt en J. C. v. Daalen. C. R. K. Heemskerk en B. FurgoL C. IJ. Paauw en M. E. de Haas. j Getrouwd:' 16 Dec. P. Vermeer en E F. G. Janssen. G. A. J. Simons en G. H. Schreijers. A. W. Andriessen en M. C. Veenstra. Geboren: 13 Dec. C. M. Blomv. Hcu- mcn, d.;* M. J. C. DuijvisBoekenoogen, z. 15 Dec. G. P. DerksenVink. z. Overleden: 14 Dec. G. v. Haut, 26 j. M. v. Heemskerk straat. Bi de afgeloopen week zijn alhier 5 ge vallen van roodvonk geconstateerd. Voor een perceel op de Groote Markt is gisteren een rijwiel, dat een oogenblik nbcheerd stond, ontvreemd. Op uitnoodiging van de firma Wed. L. de Jong, woonden wij Woensdagmiddag een demonstratie bij met het Fruco-apparaat. Dit zeereenvoudige instrument kan aan gewend worden voor het maken van schuim, slagroom, mayonnaise, boter, boter-creme, roerejeren, advokaat, sorbets, enz. Het werkt uiterst eenvoudig, economisch en bespaart de huisvrouw veel tijd. Wat vol gens het oude systeem minstens een kwar tier en nog langer duurt, geschiedt met het Fruco-apparaat in enkele minuten en veel intenser. Het eiwit of de room wordt in het toestel gedaan en daarna bewerkt met een stamper. Wat wij van deze demonstra te zagen, waren inderdaad verrassende resultaten. De bescheiden prijs kan voor geen enkele practisehe huisvrouw een be letsel zipi bet apoaraat aan te schaffen. Een aanschaffen beteekent.blijven ge- 'ruiken! DE 42« ALGEMEENE VERGADERING. (V ervolg.) Alvorens hiertoe wordt overgedaan, her denkt de voorzitter het overleden buiten gewoon lid van bet bestuur, den heer W. M. van Vliet; zijn pvprlijden was voor den bond een groot verlies Op verzoek van den zoorzitter verheffen de aanwezigen zich eenige oogenblikken van hun zeteL Daarna deelt de voorzitter mede, dat de afdeeüng Edam heeft bedankt. Op de aigemeene vergadering zijn thans aanwezig 69 afdeelingen, vertegenwoordigd door 87 afgevaardigden, zoodat dus bij stemming 69 stemmen worden uitgebracht. De voorzi'.ter doet mededeeling van de volgende voorstellen der afdceling den Helder Per district wordt een commissie be noemd welke ingekomen aanvragen om steun zal hebben te onde-zoeken. Deze commissie adviseert het hoofdbestuur in de volgende punten: le. of de financiëele nood der afdeeling een gevolg is van verkeerd beleid van het béstuur of anderszins; 2c. indien sleun noodzakelijk is, op welke manier en in welken vorm deze kan worden verleend. Deze commissie ze] bestaan uit 3 leden, te weten de betreffende districts-voorzit- ter en 2 bestuursleden uit iisclubs, behoo- rende tot het betreffende district. De eindbeslissing behoort bij'het hoofd bestuur. Het tweede voorstel luidt: De prijzen der verloting onder de afge vaardigden ter aigemeene vergadering wor den omgezet in prijzen voor de afdeeling van den winnenden afgevaardigde. Deze prijzen zullen bestaan in voor iisclubs prac tisehe artikelen. Den Helder vindt het n.l. onjuist, dat prijzen aan een afgevaardigde persoonlijk ter. goede komen. Hoewel deze voorstellen feitelijk te laaf zijn ingediend, acht het hoofdbestuur be handeling ervan toch wenschelijk. De ver gadering kan zich met behandeling vereeni- gen. De afgevaardigde der afdeeling den Hel der licht het voorstel betreffende de prij zen der verloting toe. Spr. verdedigt de juistheid van het voorstel. De beschikbare 130 kunnen bijv. worden omgezet in eenige geldprijzen. De afgevaardigde der afdeeling Twisk verklaart zich tegen het voorstel, evenals de afgevaardigde van het district Hoorn; de verloting is juist ingesteld om de afge vaardigden te lokken, die een niet te hooge vergoeding krijgen. De voorzitter maakt het gevoelen van het dagelijksch bestuur kenbaar. Het voor stel den Helder heeft een ,,pro" en een „contra". Het dagelijksch bestuur ment, dat voor een verloting zoo als tot nog toe gehouden is. veel te zeggen valt, omdat deze verloting de afgevaardigden lokt. Om de vergadering goed bezocht en de be sprekingen vruchtbaar te doen zijn, is juist deze verloting voor de afgevaardigden georganiseerd. Ook zou het voorstel den Helder technische moeilijkheden meebren gen. Spr. concludeert, dat het voorstel den Helder niet in 't belang is der aigemeene vergadering. Na eenige bespreking wordt het voorstel den Helder betreffende de verloting ver worpen met 6 stemmen voor. Behandeld wordt dan het eerste voor- stel-den Helder betreffende de instelling van een commissie, die ingekomen aan vragen om steun zal hebben te onderzoe ken en aan het hoofdbestuur zal hebben te advisceren. De voorzitter meent, dat het advies beter uitgebracht zal kunnen worden aap het dagelijksch bestuur. De afgevaardigde vap de afdeeling den Helder protesteert er tegen, dat het hoofdbestuur reeds vóór de behandeling heelt verklaard, en bloc te zullen aftreden, indien het voorstel den Helder zou worden aangenomen. Verder verdedigt de afge vaardigde het' voorstel. Na eenige besprekingen deelt de voor zitter mede, dat het dagelijksch bestuur en -het hoofdbestuur de goede bedoeling van het voorstel inzien, doch er zich niet mede kunnen vereenigen, daar de gevolgen ervan niet te overzien zijn en bet ook practisch niet uitvoerbaar is. Het dagelijksch bestuur heeft intusschen reeds aan verschillende noodlijdende afdee lingen geldelijken steun verleend, doch dat is me', naar buiten bekend geworden. Van dergelijke steunverleeningen wordt door het dagelijksch bestuur nauwkeurig boek gehouden en waar het dagelijksch bestuur dit consciëntieus doet. wenscht het niet op de vingers gekeken te worden door tal van commissies. Is men van meening, dat het dagelijksch bestuur zijn functie niet goed waarneemt, dan gaat het heen en desnoods ook het hoofdbestuur. Het bestuur heeft een reserve, maar, wanneer het voorstel den Heider wordt aangenomen, komen binnen een minimum van tijd zooveel aanvragen om steun, dat de reserve spoedig verdwenen is. De voorzitter geeft tenslotte de afdee ling den Helder in overweging, het voorstel in te trekken. De afdeeling Helder verklaart zich hier toe bereid. Hierna wordt het jaarverslag uitgebracht door den 2en secretaris, den heer P. C. Akkerman, goedgekeurd onder een woord van dank van der. voorzitter. Vervolgens wordt overgegaan tot huis houdelijke vergadering ter verkiezing van de aftredende leden van het hoofdbestuur en de districten Hoogkarspel, Medemblik, Ursem, Niedorp, Haarlem en Zaanstreek. Om 2 uur werd Woensdagmiddag de aige meene vergadering van den Ijsbond „Hol lands Noorderkwartier" voortgezet. Als eerste punt was aan de orde de uitslag der gehouden verkiezingen Aftredend wa ren De vice-voorzitter van het Hoofdbe stuur voorgedragen werden de heeren 1. A. J. Stikkel te Alkmaar 2. C. J. Ooms te Alkmaar le secretaris van het Hoofdbe stuur, voorgedragen worden de heeren 1. C.-L. F. Sarlet te Weesp;2. C. Gradadam te Beemster voorzitter district Hoogkarspel, voorgedragen worden de heeren 1. C. W. Stadegaard te Bovenkarpel, 2. P. Visser te Enkhuizen voorzitter district Medemblik: voorgedragen worden 1. C. Kok te Twisk, 2. P. Meurs J Dzn. te Opperdoes; voorzitter district Ursem, voorgedragen worden 1. F. C. F. D. v. d. Heuvel te Ursem, 2. S. de Jongh te Schermer, voorzitter district Nie dorp, voorgedragen worden 1. A. Visser te Nieuwe Niedorp, 2. Dr, P. Stapel te Span broek; voorzitter district Haarlem, voorge dragen worden de heeren I. Jhr. P. N. Quar- les van Ufford te Heemstede; 2. J. H. Jan sen Hendriks te Heemstede; de eerst, voor gedragenen zijn allen aftredende voorzitter district Zaanstreek voorgedragen worden de heeren 1. W. Voster te Jisp, 2. J. Zwik- ker Pz„ te Zaandam. Alvorens de uitslag bekend gemaakt wordt deelt de voorzitter mede, dat de heer Sarlet zijn ontslagname heeft ingetrokken (applaus) Bij acclamatie wordt tot vice-voorzitter herkozen de heer A. J. Stikkel te Alkmaar en tot le secretaris de heer C. L. F. Sarlet. Bekend wordt verder gemaakt, dat voor de districten de eerst-voorgédragencn met aige meene stemmen zijn gekozen. De her- en nieuwbencemden nemen hun benoeming aan. Als plaats der Aigemeene Vergadering in 1927 wordt aangewezen Alkmaar. Ter ge legenheid van de volgende vergadering zal in 1927 te Alkmaar een tentoonstelling ge houden worden. Het verslag van den penningmeester betreffende het financieel beheer over 1925, sluitend in ontvangsten en uitgaven op f 2468.54, is door de commissie tot nazien der bescheiden in orde bevonden. Het finan cieel verslag wordt onder dankzegging goed gekeurd en de penningmeester, de heer' P. Preijer Jr. van zijn beheer gedechargeerd. De penningmeester deelt nicde, dar het reservefonds thans f 2427.50 groot is. In behandeling komt de begrooting 1927. Op voorstel van den voorzitter wordt besloten den post salarissen met f 50 te ver- hoogen voor een toelage aan den 2en sec retaris. De begrooting wordt vastgesteld op een eindbedrag in ontvangsten en uitgaven vanaf 2358.79. Aan de orde komt een voorstel van het district Medemblik om den prijs der Bonds kaart met 2 ets. te verlioogen, teneinde van de hoogere opbrengst aan eiken afgevaardigde f 2.50 te vergoeden in de kosten van bijwoning der Aigemeene Vergadering. De voorzitter stelt voor den prijs der bondskaart met 1 ct. te verhoogen. De heer Voster dient een amendement in, om eventueel wel een vergoeding van f 2.50 te verleenen aan de afdeeling, die er om vragen, doch voorloopig den prijs der bondskaart niet te verhoogen. Na bespreking wordt besloten geen ver goeding van f 2.50, zooals was voorgesteld, te verleenen. Nadat de verloting heeft plaats gehad 'volgt de rondvraag. De daarvoor schriftelijke ingediende vragen zullen door het dagelijksch bestuur nader behandeld worden. Met een woord van dank, sluit de voor zitter de vergadering. Hond doodgeschoten. De landbouwer J. K. stond heden terecht, terzake, dat hij bij zijn boerderij aan den IJweg te Haarlemmermeer, een hazewind van den landbouwer R. W. had dood ge schoten. K. bekende het ten laste gelegde; de hend kwam op zijn erf, en, meenende, "at bij het recht had honden en katten te dooden, die op zijn erf kwamen, den hazen- wind had neergeschoten. Er waren zes ge tuigen gedagvaard: allen werden langdurig verhoord, aan 'de hand van foto's en platte gronden, over het feit of zij alien goed kon der. zien vanaf hun standplaats. Le Officier van Justitie zeide in zijn requi sitoir, dat het, door de bekentenis van be- klaagde en de verklaringen der getuigen, vaststaat, dat dc beklaagde den hond heeft doodgeschoten. De vraag blijft dus over, of de hond gedood is op het afgesloten erf of niet. De Officier beantwoordde deze vraag ontkennend. Twee der getuigen hebben den hond geen oogenblik uit bet gezicht verlo ren en zagen, dat dc hond hinkend wegliep en tenslotte neerviel. Wat betreft den getuige-deskundige, een geweermaker, die schietproeven ter plaatse heeft gehouden, spr. meende het getuigenis van dezen van <geener waarde te moeten achten, omdat absoluut niet vaststaat, dat deze getuige geschoten heeft met hetzelfde geweer als verdachte. Getuige heeft met een geweer, dat hij van verdachte kreeg, op ver schillende afstanden geschoten op papieren schijven, met hagelpatronen die ook ver-1 dachte gebruikte. Op een afstand van 50 tot SO M. kan een schot doodelijk zijn, op een grooteren afstand absoluut niet. Spr. vroeg wegens het dooden van een hond buiten het afgesloten erf, een boete van 100, subs 50 dagen hechtenis. Dc verdediger, tnr. T. van Löben Seis, begon zijn pleidooi met dc opmerking, dat het hier niet ging om de boete, maar om een onrechtvaardige veroordeeling als zoo danig: de straf is bijzaak. Spr. achtte het bewijs geleverd, dat verdachte op den hond heeft geschoten, doch niet dat de hon ten gevolge van het schot is gestorven. Tevens is bewezen, dat de hond is geschoten binnen het afgesloten erf, zooals dit volgens de wet moet worden opgevat. Spr, pleitte echter niet, voor geringere straf, ofschoon hij deze te hoog oordeelde. 1 de Flores-film, welke hedenavond 8 nor j in gebouw „St. Bavo" plaats heeft. Een in- i teressante avond is gewaarborgd. Woensdag 15 Dec. hield bovengenoemde bond een vergadering in aebouw „St Bavo". Voorzitter Looman opende rond half ne- I gen de vergadering, die goed bezocht was. i De Geestelijke Adviseur was ook tegen woordig. De agenda bevatte belangrijke punten die alle naar behooren werden behandeld. Hel hoofdpunt was wel de propaganda- feestavond, die gehouden zal worden half Februari 1927. Voor de leden wordt hier voor veel animo getoond. Det deze afd. steeds bloeit, moge blij ken uit hel leit, dat zich wekelijks nieuwe leden laten inschrijven. Ook gisteravond, na afloop, gaven 3 nieuwe leden zich op. Ook zij, die, hoewel katholiek zijnd, bij de Centrale georganiseerd ziin, komen ge leidelijk tot ons. Wat door den voorzitter duidelijk werd weergegeven is, dat het niet de Centrale is, die alleen voor zijn leden iets gedaan kan krijgen, maar dat wij gerust kunnen zeggen, dat ook deze organisatie nog wel iets te zeggen heeft Na nog enkele vragen naar behooren beantwoord te hebben, sluit de voorzitter de vergadering met gebed. Wij hebben den heer Krelage, voorzitter der Aigemeene Vereeniging voor Bloem bollencultuur, gevraagd naar zijn indruk over de debatten en het besluit betreffen de de subsidie van 100.000, indien de ze tel van Bollencultuur in „Spaar en Hout" gevestigd wordt. Aangezien hem het raads besluit nog niet officieel bekend was, wenschtc hij zich daarover niet uit te la ten en bovendien meende dc voorzitter, dat deze zaak nu rustig in den boezem van 't hoofdbestuur moet worden bekeken. Wat het 'hoofdbestuur nu zou voorstellen, kon de heer Krelage uit den aard der zaak evenmin mededeelen. Mensc'nen, die in de b'oembollenwereld thuis zijn en wier opinie wij over het raads besluit vroegen, waren v&n meening, dat de leden van Bloembollencultuur wel genoe Na repliek, werd de uitspraak bepaald op gen iunen kunnen nemen met de verkla- Oonderdag 23 December a.s. ring van den Haarlemschen Raad. Ze ver- ir n com,getreden. machten dan ook, alle omstandigheden van IX. i\. C., die dc voiuge week heeft te- oogenblik in aanmerking genomen, dat, recht gestaan, wegens het ieit, «lat hi, op 22 mocht s Maandag een dergelijke beslis- Augustüs j.l. een kind van 4 ,aar te Leimui- s- worden aagd van de Aigemeene den met z:;n auto had overreden tengevolge Vereeniging van Bloembollencultuur (het waarvan het overleed, werd heden veroor- echter niet op dc agenda) al- n tof o wpkprt devflntfsnifisir.at l)p eisr.n thans m principe wel beslist zal worden, deeld tot 6 weken gevangenisstraf. De eisch was 3 maanden gevangenisstraf. De aanrijding op den Schoterweg. De zaak van J. de G., betreffende de aoo- delijke aanrijding op den Schoterweg, zal op 23 December a.s., 's-middags half drie, opnieuw in behandeling komen. Aanrijding. H. R., die in October op het Kennemer- plein een wielrijdster had aangereden, waar door deze ernstig werd gewond, werd heden verooreeld tot 100 boete subs. 20 dagen dat de zetel in Haarlem zal worden ge vestigd. Dc mogelijkheid bestaat immers ook nog al rijd, dat van „Spaar en Hout" wordt afgezien, en dat de zetel in een an der gebouw of op een ander terrein in Haarlem gevestigd wordt. Alsnog hebben zich bereid verklaard in het Eere-comité der Heba zitting, tc ne- hechtenis. De Officier van Justitie had 125 men: Mevr. A. J. Beunders-Vroesom de geeischt, subs. 25 dagen hechtenis. 'liaan, le secretaresse der afd. Haarlem van NIEUWE GRACHT 57, TELEF. 12066 Heden, 16 December, bestaat de vereeni ging „Haarlem," de bekende oudheidkundige organisatie, 25 jaar. Het bestuur houdt ter gelegenheid hedenmiddag om 4 uur een re ceptie in het Vereenigingsgebouw de Hoofd wacht, waarbij de voorzitter, de heer Vin cent Loosjes, een rede zal uitspreken. Wij ontvingen naar aanleiding van dit jubileum, een keurig uitgevoerd gedenk schrift over „Haerlcm," verzorgd door de firma Erven F. Bohn, verlicht met vele prachtige foto's en vignetten op Haarlem en de vereeniging „Haerlcm" betrekking heb bend. De redactie van dit geschrift bestond uit de hoeren Dumont, Knappert, Rutgers v. d. Loeff en Tadema. Wij vinden er bijdragen in van de hand der heeren J. L. Tadema, mej. Geertruida Carelsen, L C. Dumont, C. J. Gonnet, Mr. A. S. Miedema, C. ten Boom, Mr. H. Ph. Visser "t Hooft, W. P. J. Overmecr, G. D. Gratama, D. Vonk, Dr. J. F. M. Sterck, C. Spoelcler Jr., J. D. Rutgers y. d. Loeff. Wij korren natuurlijk op den inhoud van dit voor Haarlem's geschiedenis zoo interes sante boek nog uitvoeriger terug. De ver schijning doet eiken goeden Haarlemmer het hart van vreugde popelen. We volstaan echter nu met de mededeeling, dat het ver schenen is en dat het er keurig uitziet. Dc jubileerende vereeniging „Haerlem die bescheiden zooveel mooi werk voor onze fraaie woonstee doet, intusschen onze har telijke gelukwenschcn. Dinsdagavond hield de afd. Haarlem van bovengenoemden bond een ledenvergadering in het gebouw „St. Bavo". De opkomst w?s matig, waarvan ook de voorzitter in zijn openingswoord gewaagde. Na de opening door den voorzitter, waarbij deze de leden aanspoorde tot meer mede leven met de organisatie en trouwer verga dering-bezoek, werd overgegaan tot de in stallatie van enkele nieuwe leden, wat met het gebruikelijke speechje van den voorzit ter geschiedde. Mededeeling werd gedaan over den twee den cursus over staatswetenschappen, door Mr. Vorstman en een lezing over „Gods dienst en beschaving op Flores" met film. i De medewerking werd verzocht om met het 40-jarig bestaan van den R.-K. Volks bond een nieuw vaandel rijk te worden. Een der leden deed het voorsiel hiervoor een zeker bedrag uit. de kas beschikbaar te stel len. Op voorstel van het bestuur werd be sloten twee jaar 10 hiervoor uit te trek ken. De penningmeester bracht financieel verslag uit van het 3c kwartaal, waarna een der controleurs zijn bevindingen mededeelde, welke getuigden van een goed beheer. De begrooting werd na ampele bespreking met aigemeene stemmen goedgekeurd. De inleiding over propaganda, door den heer P. Dekker, kon wegens verhindering van den spreker niet doorgaan. Bij de rondvraag vroeg men boe het staat met 't voornemen om het Verbondsblad aan de leden te verstrekken. De heer Keesen be toogde dat meil hel best^ doet hieromtrent een voorloopige houding aan te nemen. Nadat de voorzitter nog had medegedeeld dat men voornemens was voor de adspirant- leden een gezelligen avond te organiseeren, sloot hij de vergadering met den Chr. groet Wij vestigen nogmaals gaarne de aandacht op dc vertooning door pater Bouraa van dc Ncd. Vereen, van Huisvrouwen; J. C. Blankert, lid van den Hoogen Rand van Arbeid; J. J. Klumpc, hoofd der Arbeids inspectie 6e district; C. J. Mieras, dir. letn; Jhr. Graai van Randwijk, Dir. Gem. Waterleiding; Mevr. van der Vangst-de Gilde, 2e secretaresse der Afd. Haarlem, van de Ncd. Vereen, v. Huisvrouwen; Mej. D. van der Waal, Directrice Van de Ifa^r- lemsche Huishoud- en Industrieschool. „SPAAR EN HOUT.' De gemeente Heemstede heeft een deel van het buiten „Spaar en Hout" te koop aangeboden aan de Algem. Vereen, voor Bloembollencultuur voor de som van 750OQ. Dat is vee! tc goedkoop, heeft Mr. Slingenberg, wethouder der gemeente Haar lem, betoogd; (zie het gemeentpraadsver- siag); het is niet te goedkoop heeft Heemstede's gemeentebestuur hier immer tegenover gesteld. Uit goed ingelichte Heemsleedsche krin gen vernemen wij, dat dit als volgt verklaard moet worden. Gaal de annexatie niet door en blijft de exploitatie van „Spaar en Hout" dus aan de gemeente Heemstede, dan ziet het be stuur van de-.e gemeente alleszins kans met de gevraagde koopsom van 75.000 een loonande en sluitende exploitatie van het buiten „Spaar en Hoat" te maken. Alle becijferingen van den dire "teur van Open bare Werken te Haarlem, die tot een on- kostenrekening komt van 140.000, kunnen dat feit niet ongedaan maken.Maar komt de grensregeling er door, en wordt „Spaar en Hout" dus gemeente Haarlem, zoo rede neert men in die Heemsteedsche kringen verder, dan is de gevraagde som van 75.000 misschien wel te laag omdat door dc grens wijziging de waarde van de overblijvende terreinen op „Spaar en Hout" ontzaglijk dalen zal, Maar dat is dan niet de schuld van de gemeente Heemstede, maar van de grenswijziging, om welke grenswijziging Haarlem verzocht heeft en niet Heemstede. Dat gevoelt de heer Mr .Singcnberg natuur lijk zeer goed. Vandaar dat hij zich verzet tegen den verkoop van een deel van „Spaar en Hout" voor den prijs van j 75.000 op grond dat dc koopsom niet voldoende zou zijn. De A. 8, M. zegt alle chauffeurs tie dienstbetrekking op. Naar wij vernemen, is door de directie aan - alle in dienst bij deze maatschappij zijnde chauffeurs de dienst opgezegd tegen 1 Januari a.s. In het hiervoor uitgegeven schrijven deelt de directie mede, dat op 31 Decmber a.s. de cbneessie voor standplaatsen der taxi's eindigt. Dat het verder nog niet bekend is of de Maatschappij op de door haar inge diende voorwaarden, nieuwe concessie van B. en W. zullen verkrijgen. Dat dc directie na het verkrijgen van deze concessie bereid is met de betrokken chauffeurs een nieuwe verbintenis aan tc gaan, doch slechts tegen de nieuwe arbeidsvoorwaarden. Naar wij vernemen, houden deze nieuwe voorwaarden naast een provisie een Ioons- den nog meerdere verslechteringen van 18 wordt gebracht op 14. Verder wer- vacantie en vrije dagen aangekondigd. fMen deelde ons ten slotte mede, dat de betrokkenen, die alle georganiseerd zijn, deze kwestie in handen van hun organisatie hebben gesteld. 5% Nederland 1919 6% Nederland 1923 4M Nederl. 1917 4.H N. I. 1926 B. 6% N.-L 1923 D Oude Vaart dito Gem. Eigend. Mij. „Nederland" Scheepvaart-Unie. Rotterd. Lloyd Paketvaart Oude Boot HolL Stoomboot II. V. A. Java Cultuur Jurgens gew Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel Mij... Reso dito Phoenix Geconsolideerde Kon. Olie U. S. Steel Marine comm. Vorstenlanden Actions id. Comp. Merc. Arg Poerworedjo Oude Deli Senembah Deli Batavia A'dcim Rubber Scrbadjadi Silati Wai Sumatra Dordtsche Petr. Southern Rails Union Anaconda Wabash Comm. Maxwel 100®/Je 1011/2 1573/4b 1181/e J78i/4 3791/. 1543/4 l82i/o 173 120 4193/4 412 443 3081/2 31! '631/2 290 3601/, '171/., I647/lfi 971/ie 427/t« 49/l6 993/4 975/16 1021/8 8 1681/, 237 174 1583/S 3851/3 156 118 164J/2 16 DECEMBER EcKP t KOERS LAATSTE KOERS 59.50 59 481/ PAJRIJS 10 03 34.80 34.90 V/EEN EN 35.20 35.24 12.13 12.131/ STOCKHOLM 66.82 66.85 KOPENHAGEN 66.60 66.60 63.15 63 05 BAZEL 48.36 48 34 NEW-YORK 2.50 2.50 ROME 11.25 11 26 PRAAG 7.42 7.411/ WARSCHAU 27 50 27. - Stadsschouwburg. Gisteravond is Louis dc Vries in den Siadsscouwburg opgetreden in de rol, waar mee hij zijn jubileum-tournee door 't land maakt, n.l. Pirandolle's „Hendrik IV'Een verblijdende keuze deze rol. Want ai zal „Hendrik IV" nooit een ka,stuk worden, omdat het groote publiek er nu eenmaal niet van houdt, zich in den schouwburg in te spannen en wi! men hier c r in komen, dan is dit toch noodig de hoofd rol geeft den vertolker er van wol heel goede gelegenheid zijn kunnen te laten zien. Vooral een vertolker die, zooals Louis de Vries, nog voelt voor de romantiek. De tra gische figuur van dezen waanzinnige, die zich keizer waande en dan, genezen, waanzinnig wil blijven schijnen, wordt door hem op buitengewone wijze weergegeven. Tijdens een maskerade, waarin hij in het kostuum van keizer Hendrik IV deelnam, heeft een medeminnaar zijn paard doen steigeren, waardoor hij viel en zoo onge lukkig terecht kwam, dat hij krankzinnig werd en zich voortaan werkelijk Hendrik IV en cizer waande. Twaalf jaren lang is hij krankzinig gebleven, maar dan krijgt hij zijn verstand terug. Maar wat zal hij nu doen? Weer terugkeeren in de wereld van hel heden, nu hij zoo lang in die van 80C jaar vroeger heeft geleefd? Dan zal men hem nawijzen op straat en achter zijn rug zal men om hem lachen, als den gek, die zich verbeeldde Hendrik IV te zijn en die zich zijn aangebedene liet ontnemen door zijn medeminnaar. Neen, dan liever waan zinnig blijven, np in schijn in de wereld van hét heden toch is alles hem vreemd geworden en die hij liefhad is voor hem toch onbereikbaar. Maar dan komt ca acht jaren "t oogen blik, dal het voor-gek-spelen hem te zwvar wordt, n.l. als hij plotseling haar voor zich ziet, die hij eens heeft aangebeden, haar, met haar man, eenmaal zijn medeminnaar, die aan heel zijn ongeluk schuld is, en haar dochter. Dan barst hij los, de gemartelde en de aanwezigen vragen zich met verbazing af, of deze nu werkelijk gek is, of slechts met hen speelt, zooals hij op zijn beurt dc hou ding der anderen voelt als een speler met hem. Hij kan zich niet houden en als hij daar de dochter ziet van haar, die. hij lief had, twintig jaar geleden, haar dochter, die nu is, als zij zelf toen was, sloot hij haar in zijn armen en, als deze haar wil te hulp snellen, doodt hij haar vader zijn medeminnaar. Maar oogenblikkelijk herstelt hij zich en keert weer terug tot den 6chijn voor altijd! Diep doorvoeld werd deze tragische figuur door Louis d? Vries uitgebeeld'; hij deed haar voor ons leven, dezen Hendrik IV, dezen waanzin skeizer, die liever gek blijft, dan te moeten leven in een wereld die hem heeft neergeslagen en die hem volgt. Na afloop werd dc jubilaris toegesproken allereerst door prof, van Moerkerken, die als voorzitter der feestcommissie en van het Ned. Tooneelverbond hem hulde bracht. Hij wees er op, dat Grandello in zijn stuk ken vaak raadselachtig is, problemen telde, maar toch ook persoonlijkheden had geko zen. Die persoonlijkheid heeft ook Louis de Vries weten te geven, niet alleen in dit stuk van Grandello, maar in alle stukken door hem gespeeld? Ten slotte deelde prof. v. Moerkerken mee, dat door vrienden in Haarlem een bedrag is bijeengebracht, dat in het jubileum-fonds zal worden gestort. Namens de afd. Haarlem van het Too neelverbond sprak de Tjebbo Franken, die in herinnering bracht, dat het den helaas ontslapen consul Merens is geweest, die dc Vries den weg naar het Tooneel heeft gewezen. Voorts sprak dr. Franken ook nog als persoonlijk vriend van den jubilaris, ter wijl tenslotte de heer C. van Hees, direc teur van den Stadsschouwburg, die namens de commissie van beheer bloemen aanbood j en de hoop uitsprak, dat we Louis de-Vries voortaan wat meer hier zouden zien nu was het al wel wat erg lang geleden, dat hij in Haarlem speelde. De verschillende sprekers werden door Louis de Vries in een aardige toespraak beantwoord. Hij dankte hen en het publiek voor de gebrachte hulde en zei, dat zijn weinig optreden niet aan zijn lag; „Ik wil wel spelen, maar ze schijnen me niet noo- cig tc hebben," zei hij, met een tikje bit terheid. Maar nu cp zijn jubileumstouméc. had hij toch weer moed gekregen voor de toekomst en hij hoopte dan ook het vol gende seizoen weer aan den gang te gailn en wel met een stuk van zijn Haarlemschen vriend Jhr. v. Riemsdijk, den veel gesma den, maar die dan toch maar stukken schrijft die het doen, (Ongecorrigeerd.) Wegens plaatsgebrek moeten eenige ver slagen van vergaderingen en ingezonden stukken tot morgen worden uitgesteld. B. en W, stellen voor: 1. over te gaan tot den bouw van 9 een voudige woningen op het terrein gelegen aan de Nachtegaal- en Vinkenstraat, met bepaling, dat de bouwkosten zondeg den grond 'n bedrag van 2400.-— niet te "boven zullen gaan: 2. hen te machtigen voor de uitvoering van dit besluit Rijks bijdrage aan tc vragen, overeenkomstig het bepaalde in dc circu laire van den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid van 17 Maart 1926. Het ligt in het voornemen tegen dat de bouw voltooid is de nog, niet ontruimde onbewoonbaar verklaarde woningen ep eeni ge noodwoningen, in tótaal 9 perceelen te doen ontruimen. Deze maatregel moet wor den genomen, om voor een bijdrage van bt* Rijk in aanmerking te kunnen komen. Na rijp beraad zijn B. en W. tot de over tuiging gekomen, dat het van gemeentewege te stichten douche-badhuis het best z.oJ kun nen worden geplaatst aan het in de Berken- straat ontworpen plantsoentje. Mitsdien stellen zij voor hen te machtigen, voor den bouw aidaar aan den raad een voorstel met kostenbegrooting te doen. AMSTERDAM. 16 Dec. De Raad voor de Scheepvaart heeft vanmorgen het onder zoek voortgezet naar de oorzaak van de stranding van het s.s. Eemdijk op 14 Oct. 1925 tijdens mistig weer in de Juan de Fucastraat op de rotsen van Bentinck- Island. De hoofdmachinist heeft op vczoel» van den Raad nog inlichtingen op enkele onderdeelen gegeven. Daarna is bepaald, dat de Raad binnenkort uitspraak zal doen AMSTERDAM, 16 Dec, De Rechtbank te Utrecht heeft op 7 Sept. j.l. een 37-jarige landbouwer uit Waverveen wegens opzet telijke uitlokking tot brandstichting ver oordeeld tol 1 jaar gevangenisstraf met af trek van dc preventieve hechtenis. De zaak heeft voorts in hooger beroep voor het Ge rechtshof alhier gediend, dat op heden ar rest wees. Het Hof vernietigde het vonnis der Utrechtsche Rechtbank en opnieuw rechtdoende verklaarde het Hof de dagvaar ding nietig, terwijl het de invrijheidstelling van-verdachte gelastte. Deze nietigverkla ring der dagvaarding geschiedde op grom van het feit, dat daarin wel vermeld waret plaats en tijd der brandstichting, maar nie plaats en tijd der uitlokking. TEGAL, 14 Dec. Dc aardschokken !c Proepoek duren voort. De schade aan de gebouwen van de Staatsspoor bedraagi 36.000. In de dessa Karanganjar is een 60-tal hui zen onbewoonbaar geworden. (Proepoek is hef aansluitingsstation op de spoorlijn CberibonKroja met de zijlijn TegalProepoek van de SemarangCheri- ban Stoomtram Maatschappij. Het ligt op een afstand van 75 K.M. van Cheribon- De bodem is er kalk en mergelhoudcn 1. er groeit tamelijk veel djati (teakhout) en er is dan ook een houtvester geplaatst. Overi gens is het plaatsje weinig van beteekenis. Tusschen Proepoek en de noordkust, be vindt zich een vruchtbare landstreek, waar o. a. zijn gelegen de suikerfabrieken Bela- poelang, Djatibaran, Pangka. Doekoewrin- gin, Adiwema en enkele andere. De vulcanische dienst beschouwt ook deze aardbeving als een tectonisch beving; in tusschen houde men in bet oog, dat de- Slamat geenszins is uitgedoofd, nog meer malen roet een rookpluim getooid is). I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 2