Brieven uit Afrika, s Radio-Omroep. De liefde van een kunstschilder. De ontstemming in Frankrijk tegen Italië. De industrieele vrede be sproken in het Britsche HoogerhuisChamberlain wenscht de betrek kingen met Rusland te handhaven. Een ontwerpdecreet inzake de Zon dagsrust in Spanje. Onder de Radio-berichten: Öe Troonrede bij dé sluiting van het Britsche Parlement. De benoeming van Mgr. van Roey tot kardinaal «ooedig te verwachten. De spoorlijn Hangtsjau—Sjanghai doorgesneden FEUILLETON. GEM. BUITENL. BERICHTEN. BINNENLANDSCH NIEUWS. Advies verzocht aart den Hoogen Raad van Arbeid. De Indische Begrooting. De militaire relletjes. Protestvergadering tegen de Kerkvervolging in Mexico. Het trein-deraillement bij „De Vink". Commissie vóör Ondervjijs aan de rijpere jeugd.. De wijziging - der personeele belasting. Eerste Kamer. Ned. consul'generaal te Londen. De opvoeding zonder God. Hooggeleerde Volksvoorlichting. MUMIAS Hei spreekt vanzelf dat de missionaris kan landbouw moet denken. Hij zelf werkt niet in het veld, maar hij moet zorgen dat er eten komt, niet alleen voor zich zelf, maar ook voor het volk, dat van hem af hangt. Dit beteekent, dat hij moet zorgen dat hij de noodige kennis op dit gebied op doet; ten eerste moet hij rekenschap hou den met den tijd wanneer het zwaar re gent en den tijd wanneer er geen droppel wa er valt; ook moet hij eenige kennis heb ben wat op zijn land kan groeien. De hoofdschotel bij ons is de zoete aardappel. Deze aardappel gelijkt veel op suikerbiet en wordt gepoot met bladscheuten van den ouden aardappel. Maïs, of zoogenaamde rnrksche tarwe is bij ons ook een gelief- ikoosde schotel. Kafferkoren en een soort jgierst staat bij ons ook elk jaar in het veld. ■Altijd moet men een plantage hebben van Manioc in geval van hongersnood. Dit zijn 1de noodzakelifltheden van het leven. Na tuurlijk probeeren wij ook onze Holland- sche groenten, maar in dit laag tropisch land, gelukt dit niet altijd. Wij vonden ons land hier in midden Afrika, zander vruch ten. Daar mijn missie te laag ligt, bieek 'het onmogelijk om onze Hollandsche vruch ten, zooais appelen en peren enz., 'te doen groeien, daarom hebben wij ons op tropi sche en semi-tropische vruchten toegelegd. Wij kregen ons zaad vooral van Ceilon, ■waar de directeur der Botanische- en land- bouwafdeellng bl'ijd een welwillende hand heeft gegeven. Wij waren gewoon aan een bloempje en zooiets past ook op het al taar. Hef is waar, wij vonden hier wel een paar aardige bloemen in de wilde natuur, maar in den regel was de geur minder aangenaam De gecultiveerde bloem van Europa en vooral van Zuid-Europa en Zuid- •kmerika werd jngevoerd. Ofschoon de tropen rijk zijn aan alle mogelijke soorten palmen, vonden wij betrekkelijk weinig houtsoorten geschikt voor bouwen, daarom moesten wij trachten om dit te verbeteren. tDe cederboom vond het te warm bij ons. De Hollandsche eik wilde er heelemaal niets van weten. De schreef naar Zuid- Afrika om mij/eenige eikels vandaar over te zenden, maar ook dat hielp niets. Vele mislukkingen, totdat ik eindelijk slaagde in de blauwe gomboomen van Australië. Dit bovenvermelde werk neemt niet veel tijd in bselag. Maar de onkosten van een missie met al die catechisten zijn hoog. Daarom had ik ook een oogje op het land of dit mij niet kon helpen in die richting. Ik probeerde koffieboonen, gomboonen, peper, katoen, kapok en ik weet niet al wat. Maar ik bemerkte spoedig, dat dit te veel tijd in beslag nam en bet werk, waar voor wij gekomen waren, er onder zou lij den, daarom heb ik dit op zij gezet. Ik heb dikwijls gedacht hoeveel werk broeders ons uit de hand zouden kunnen nemen, broeders met een ondernemenden geest, die hun handen kunnen slaan aan al die verschillende bezigheden, die de mis sionaris als bijzaken moet beschouwen. Hij moet toch al zoo woekeren met zijn tijd, want behalve het werk, dat ik getracht heb in verschillende brieven U eenig denk beeld van te geven, zijn er nog andere be slommeringen behalve zijn eigenlijk werk: de bekeering van het heidendom. De mis sionaris heeft negerjongens, die het huis werk verricht, een jongen, die den naam hééft van kok, een jongen, die zich huis knecht noemt, die den titel heeft van ta felbediende, een jongen, die bordenwas- scher genoemd wordt. Waarom al die soort betrekkingen? Om de eenvoudige reden, dat een neger niet van te veel werk houdt. Ofschoon al die baantjes aan verschillende menschen uitgedeeld worden, moet iften nu niet denken, dat het werk naar zijn zin gedaan wordt. Een voortdurend oog moet op die menschen gehouden worden. Ik moest eigenlijk chef de cuisine zijn, maar....; in elk geval moet ik eiken dag inspectie houden, dat alles schoon is, niet alleen in mijn pastorie en kerk, makr ook in de school en de hutten van mijn perso neel en Catechumenen. Een neger in den regel gelooft het wel, maar de missionaris, die ook de gezond heidscommissie is, moet zorgen voor hy giëne, want een tropisch land is de baker mat van alle mogelijke besmettelijke ziek ten, N, STAM, Miss, O. P. Ontstemming in Frank rijk tegen Italië. Betreffende de steeds toenemende ont stemming tusschen Italië en Frankrijk, ont vingen wij de volgende mededeelingen De Duitsche pers, die de eerste berichten bracht over de voorstellen van Mussolini aan de Duitsche regeering gedaan, om het Duitsch-Italiaansche arbitrageverdrag een tegen Frankrijk géricht politiek karakter te geven, heeft mede in verband met de afwij kende houding der Duitsche Regeering tegenover deze voorstellen en de weigering van Stresemann om het verdrag in Rome te komen onderteekenen, in Frankrijk een goeden indruk gemaakt. Men laat zich-offi- cieel op erkentelijke en sympathieke wijze uit over de houding van Duitschland in deze kwestie. Men stelt met voldaanheid vast, dat het arbitageverdrag tusschen Duitschland en Italië volkomen in overeenstemjning is met andere de laatste jaren gesloten vefdra- gen tusschen Europeesche staten onderling. Des te schermer wordt echter Italië veroor deeld. Musso.j.ni's mislukte aanslag op de vredelievende politiek van Duitschland tegenover Frankrijk, heeft zelfs de ijverigste voorstanders van een innig samengaan tus schen Frankrijk "en Italië van inzicht doen veranderen. Voor de eerste maal slaat ook de rechtsche pers een zeer scherpen toon tegen Italië aan. Hoewel Painlevé op de laatste Interpellaties in het parlement ont wijkende antwoorden heeft gegeven betref fende* Fransche troepencontraties op de Italiaansche grens, weet men nu toch dat deze inderdaad plaats gevonden hebben, en wel naar aanleiding van betrouwbare berichten, die de generale staf ontving over voorbereidingen, die getroffen werden voor een fascistischen inval in het Fransche kust gebied. De verwijten van de Italiaansche pers, als zoude Frankrijk de hand gehad hebben in het protest van Joego-Slavie tegen het Italiaansch-Albaneesche verdrag, maakt de spanning .ook niet beter. Als een symp toom hiervoor moet wel naar voren gebracht worden,, dat het vriendschapsverdrag in het vorige jaar tusschen Frankrijk en Joego- Slavie gesloten, schijnliik dezer dagen tot stand komt. De Industrieele vredes beweging. Gisteravond wijdde het Hoogerhuis op voorstel van lord Weir een bespreking aan de quaestie van het verzekeren van den vrede in het industrieele leven. Lord Weir bepleitte een „round table"-conferentie tusschen werk gevers en werknemers ter bespreking, zonder bindende voorwaarden, van den tegenwoor- digen toestand van de industrie, met het doel een succesrijke samenwerking tot stand te brengen en de industrie te doen herleven. Lord Cecil, die namens de regeering het woord voerde, begroette het voorstel, en ofschoon hij toegaf dat het wantrouwen, dat de wortel was van het euvel, moest worden verwijderd, verklaarde hij toch, dat een gevoel van gemeenschappelijkheid van belang slechts kon worden wakker geroepen door den arbeiders niet alleen aandeel in de winst te geven, of zelfs in het kapitaal, doch ook stem in de algemeene leiding der industrieën De betrekkingen van Engeland met Rusland Volgens de „Daily Mail" is lord Birken head bezig met de opstelling van een memo randum, waarin hij voor de leden van het kabinet de redenen uiteenzet, waarom Enge land de toch al zwak onderhouden betrek kingen met Sovjet-Rusland moet afbreken. Lord Birkenhead handelt aldus in overeen stemming jnet tweehonderd conservatieve Lagerhuisleden, die in dezen geest een ver zoek aan de regeering hebben gedaan. De „Westminster Gazette" verzekert echter, dat Sir Austen Chamberlain, de minister van Buitenlandsche Zaken, teg.en afbreking van de betrekkingen met Rusland is en daarbij door de meerderheid van het kabinet wordt gesteund. Het blad verneemt intusschen, dat de Sovjetregeering voorloopig geen opvolger zal aanwijzen van Krassm, den dezer dagen overleden Russischen zaakgelastigde, doch deelt mede dat Rozengolz, die vöór Krassin als zaakgelastigde optrad, te Londen is terug gekeerd en voorloopig als zaakgelastigde zal optreden. De noodlottige ontploffing. Gemeld wordt, dat bij de ontploffing van liet reservoir met vloeibaar chloor in Saint Auban in het geheel 22 personen zijn gedood en 60 gewond of door gassen bedwelmd. Zondagsrust in Spanje. De ministerraad heeft een ontwerpdecreet goedgekeurd, met betrekking ytot de Zon dagsrust. Het decreet handhaaft het thans geldije regiem voor de pers, doch bepaalt dat 50 van de drank- en tabaksverkoop- lokalen Zondags gesloten moeten zijn. Het staat toóneeltroepen één volledigen rustdag per week toe. De nieuwe Finsche re- geering. Het program van het nieuwe kabinet, welks leden allen socialisten zijn, houdt o.m. in volledige amnestie voor de veroordeel den van 1918 (de deelnemers aan den corn- munistischen opstand in het zuiden des fettdsj; maatregelen ter bestrijding van het' alcoholisme en het verleenen eener voor keur behandeling aan Zweedsche staatsbur gers. EEN GRUWELIJK DRAMA. Blijkens een bericht uit Louhans (dep. Saöne et Loire) wordt aan het „Petit Jour nal" gemeld, dat een landbouwer in een vlaag van waanzin zijn knecht vermoordde, het driejarig zoontje van den knecht en zijn eigen kind van vijftien maanden wurgde. Daarna hing hij zich op. DE VERDWIJNING VAN UNA CROWE Volgens inlichtingen, in het bezit van de Londenschepolitie, zou miss Una Crowe, de twintigjarige dochter van den vroegeren permanenten ondersecretaris van Buiten landsche Zaken, die Zaterdagmorgen uit het ouderlijk huis te Londen verdween, wel niet meer in leven zijn. Verscheidene dagen vóór haar verdwijning had zij herhaaldelijk zon der mededeeling het huis verlaten en doel loos rondgedwaald. Intusschen wordt het onderzoek voortgezet. DE PAUS OVER DE MODE. Draadloos wordt gemeld, dat de Paus zich in krachtige bewoordingen heeft uitgelaten over hetgeen hij de toenemende onkiesch- heid der vrouwenmode noemde, een leelijke, rampspoedige neiging, welke katholieke echtgenooten, vaders en moeders tot eiken prijs moeten trachten tegen te gaan. JONGE, MEXICAANSCHE MARTELAREN. Twee jongelui, de 17-jarige Manuel Mel-' garejo en de 25-jarige Joaqiun de Silva, wer den door de spionnen der Mexicaansche re geering in Zamora, terwijl ze bezig waren godsdienstige geschriften te verspreiden, gepakt en naar de gevangenis geleid. De ruwe soldaten eischten van den jongeren Melgarejo op de gezondheid van president Calles te drinken. De knaap beantwoordde deze uitnoodiging met den strijdkreet der Mexicaansche Katholieken t Viva Cristo Rey (Leve Christus de Koning Daarop sneed men hem stuk voor stuk de ooren af en als hij desondanks voortging Christus te loven, rukte men hem barbaarsch de tong uit den mond. Zijn vriend, de Silva, benijdde het '°.t,van ?'i" geloofsgenoot en omarmde hem zoó innig, dat de soladaten hem niet meer konden scheiden. Daarna werden beiden neergeschoten. Hun laatste woorden waren Viva Cristo Rey Het door den minister van Arbeid, Han del en Nijverheid in uitzicjit gestelde ont werp van wet tot wijziging der Ziektewet, is thans aan den Hoogen Raad van Arbeid om advies toegezonden. Het wetsontwerp bevat vooreerst een aantal voorstellen, welke er op gericht zijn om de Ziektewet aan de sinds 1913 gewij zigde economische verhoudingen aan tc passen (welstandsgrens) en de wet in over eenstemming te brengen met sinds 1913 tot stand gekomen wettelijke regelingen en internationale verdragen. Daarnevens bevat het ontwerp voorstel len, yvelke beoogen meer plaats in to rui men aan voorzieningen, welke uit het maatschappelijk leven opkomen. De ont worpen regeling komt in hoofdzaak hierop neer, dat als gelijkwaardige voorziening in geldelijke gevolgen van ziekte naast de verzekering bij de ziekenkas van den Raad van Arbeid worden erkend verzekering bij bijzondere kassen, opgericht door de ver zekerden zelf, bij ondernemingszlekenkas- sen, opgericht voor de verzekering van ar beiders, in dienst van een of meer bepaalde ondernemingen, "verzekering bij een be drijfsvereniging en ten slotte de zieken- geldvoorziening, opgenomen in collectieve arbeidscontracten. De arbeiders voor- wie op een der ge noemde wijzen een voorziening tegen gel delijke gevolgen van ziekte is ge'roffen, zullen niet verzekerd zijn bij de ziekenkas, van een Raad van Arbeid. Het ontwerp bevat verder verschillende voorschriften ter waarborging dat de ar beiders, die onder een bijzondere zieken geldregeling vallen, met betrekking tot hun aanspraken op ziekengeld, niet achterstaan bii de overige arbeiders. Bepaald is, dat de bijzondere ziekengeld- regeling n'et minder gunstig mag zijn dan de wettelijke regeling. Voort» worden voor waarden gesteld inzake de zeggenschap der arbeiders over de toekenning van zie kengeld en wordt de c'sch gesteld van on partijdige beslissingen bij geschillen over aanspraken daarop; tevens wordt het stel len van zekerheid gevorderd voor de ver- haalbaat-heid van de aanspraiken van den arbeider op ziekengeld. De Minister heeft den Hoogen Raad van Arbeid verzocht zich bij zijn advies te wil len bepalen tot het uitspreken van een oordeel over de technische zijde van het. voorontwerp en niet te treden in principi- eele beschouwingen inzake de wenscbelijk- heid van de invoering der Ziektewet 1913. Verschenen is de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over de begrooting van Ned.-Indië J927. De regeeringskoers. De minister van Koloniën spreekt met be slistheid tegen dat de regeering tot voor kort uitsluitend haar kracht zocht in repres sieve maatregelen en onvoldoende oog had voor 3e oórzaWen, <fle tot ontevredenheid onder de inheemsche bevolking hebben ge leid. Zijn standpunt inzake de Utrechtsche leerstoelen is alleen bepaald door het be lang van Indië. De minister is ook thans nog van gevoe len, dat mr. Fock onder zeer^noeilijke om standigheden óp voortreffelijke wijze het bewind heelt gevoerd. De door den tegenwoordigen gouverneur- generaal bij zijn outreden gehouden rede geelt in algemeenen zin volkomen den geest weer van de door den minister met jhr, de Graeff hier te lande gehouden be sprekingen. De rede als zoodanig is echter een persoonlijke uiting van dien landvoogd en de minister kan dan ook bezwaarlijk treden in beschouwingen daarover. Nopens de recente onlusten staan den minister geen andere gegevens ten dienste dan die, welke door het telegraafagentschap Aneta aan de dagbladen zijn verstrekt. De politieke toestand. Dat de politieke toestand in Indië nog alles te wenschen zou overlaten, kan de minister in algemeenen zin niet toegeven. De minister houdt er zich van overtuigd, dat het door de Indische regeering op de intellectueelen onder de bevolking gedaan beroep, om in politiek en sociaal opzicht samen te werken, niet vruchteloos zal zijn. Dat de politiek van den vorigen gou verneur-generaal in eenigerlei opzicht schul dig zou zijn aan den geest van onrust, welke thans overal zou heerschen, acht de mi nister een ten eenenmale ongemotiveerde veronderstelling. Voor een belangrijk deel is de onrust toe te schrijven aan commu nistische agitatie. Van de regeering is niet te verwachten, dat zij bij eventueele toepassing van den interneeringsmaatregel de meest ongezonde streken van den archipel zal uitkiezen. Naar aanleiding van schriftelijke vragen van den heer K. ter Laan, deelen de Minis ters van Justitie in van Oorlog mee, dat zij geen stappen hebben gedaan om te bevor deren, dat de verdachten van strafbare han delingen ter gelegenheid van de herhalings oefeningen uit de voorloopige hechtenis -worden ontslagen. De Minister van J^tiiic heeft echter aan den auditeur-militair op dracht gegeven le bevorderen, dat een spoedige berechting ter zake zoude plaats hebben. (De behandeling der terechtzitting heeft inmiddels Dinsdag plaats gehad). Voorts wordt npg meegedeeld, dat blij kens berichten van den auditeur-militair ter zake van het weigeren patronen in ont vangst le nemen door soldaten van de wacht te Assen, geen personen in voorar rest zijn en ook nimmer in voorarrest ge weest zijn. Te Nijmegen is Dinsdagavond op initia tief van verschillende vooraanstaande Ka tholieken aldaar een indrukwekkende pro testvergadering gehouden tegen de kerkver volging in Mexico. Besloten werd het volgende schrijven aan Z. H. den Paus te zenden: Zijne Heiligheid den Paus, Rome. Heilige Vader, De Katholieken van Nijmegen, de stad van den Heiligen Canisius, dien moedigen ver dediger van het Katholieke Geloof, verga derd ten getale van achttien honderd. levendig bewogen door de ernstige woor den, die Uwe Heiligheid heeft moeten rich ten tot de' geheele wereld naar aanleiding van de droevige gebeurtenissen in Mexico; diep verontwaardigd over de onrechtvaar dige gewelddaden, Hun geloofsgenooten aan gedaan door de kerkvervolgende regeerders; christelijk gesticht door het schitterend voorbeeld van onwankelbaar geloof, dat de Katholieken van Mexico doet trotseeren toi zelfs gevangenis en dood; veroorloven zich, naar het voorbeeld van Uwe Heiligheid, te protcsteeren tegen die rechtsschennis; zenden aan hun broeders in Mexico de uitdrukking van hun hooge bewondering; en bidden Onzen Heer alom te willen verhaasten de komst van het Rijk van Christus in vrede en vrijheid. (w.g.) Van der Heijden. Bij wijze van instemming stond de ver gadering van 1300 menschen als één man op en nam onder daverend applaus de pro test-motie aan. De voorzitter dankte allen die tot wel slagen dezer vergadering hadden medege werkt. In zijn slotwoord spoorde spr. de Katholieken aan de eenheid te bewaren. De avond werd besloten met het zingen van; „Aan U o Koning der eeuwen." Geen bestraffing van den adjunct-opzichter. Naar de „Tel." verneemt, zal de adjunct opzichter van Weg en Werken, die de leiding had bij het demonteeren van den wissel bij Leiden, ten gevolge waarvan de goederentrein 4016, gelijk men Weet, ont spoorde, door de directie der Nederland- sche Spoorwegen geen straf worden opge legd. Deze beambte, die met het directe toe zicht op de werkzaamheden was belast, wordt niet verantwoordelijk geacht, wegens de ongustige omstandigheden waaronder gewerkt moest worden. Meerdere wissels waren onder zijn leiding reeds op dezelfde wijze vernieuwd. Daar de adjunct-opzichter bij de spoorwegen in lossen dienst is, zou de bestraffing trouwens niet wel mogelijk zijn. Haar vermoedelijke samenstelling. Naar verluidt zijn de uitnoodigingen aan, een zevental personen, die de minister van Onderwijs in de Staatscommissie voor het onderwijs aan de rijpere jeugd wl doen zitting nemen, reeds eenigen tijd geleden verzonden. Als voorzitter zou Baron van Wijnbergen (R, K.), als ondervoorzitter mr. H. Smeenge (V. B.) optreden. Als leden worden nog genoemd den heeren Van der Molen (A. R.) en Vorrink (S. D.j. Er zou geen enkele dame uitgenoodigd zijn. De plannen van den minister zijn echter nog niet mede gedeeld aan degenen, die uifgenoodigl zijn. Minister de Geer over de positie ,der gemeenten. Verschenen zijn de eindverslagen der Eerste Kamer over de wetsontwerpen tot herziening van de Verdedigingsbelasting II; wijziging van de artikelen 33 en 35 der Leeningwet 1914; wijziging van de Wet op de Personeele Belasting 1896; van de Pro vinciale Wet en van de Gemeentewet. Het eindverslag bevat tevens de Me morie'van Antwoord. Hierin verklaart de Minister geen ernstige moeilijkheden te vreezën van de wijziging der Personeele Belasting. Dat het den gemeenten niet moeilijk zal vallen zich aan de nieuwe regeling aan te passen is naar der^ Minister zegt, gebleken uit een onderzoek, dat hij na de behande ling van het. we'so'ntwerp in de Tweede Kamer, in de drie grootste gemeenten gemeenten van de le en 2e klasse, waarin dus de nieuwe regeling het meest zal in grijpen heeft doen ins'ellen. In de eerste plaats is nagegaan, hoeveel in die steden op de kohieren over 1926 minder aan gemeentelijke opcenten zou zijn uitgetrokken, indien de voorgesfelde wijziging reeds over 1926 had gegolden cn het gemeentelijk opcententar'ef geheel ge wijzigd ware gebleven. Het aldus berekende verl'es aan opcenfen bedraagt voor Am sterdam 890.000, voor R'dam 431.000, voor 's Gravenhago 450.000. Deze be dragen ziin belangriik lager dan die van resn. 1.300,000, 1.000.000 en 1.000.000 welke bij de beraadslagingen in de Tweede Kamer door een der leden zijn genoemd. In de tweede plaats heeft het onderzoek het volgende aan 'het licht gebracht om trent de wijze waarop dit verlies zou kun nen worden ingehaald. De gemeente Amsterdam, die thans 50 tot 141 oneen4 en heft (141 bij een huur waarde boven 720) zal, om het verlies soed te maken, kunnen volstaan met een uniform aantal van 150 oocenten. De ge meente zal dan evenveel ontvangen als tot dusver. In de overige gemeenten, die alle in een hoogcre klasse dan de tweede opgenomen zijn en waar dus de voorgestelde verlaging van de hoofdsom een geringere beteekenis heeft dan in de drie genoemde steden, zal volgens den minis'er nog gemakkeliiker een bevredigende regeling kunnen worden ge troffen. De minister ontkent, dat lïij tijden» de behandeling van het wetsontwerp tot de erkenning zou zijn gekomen, dat werkelijk verstoring in het finantiewezen der gemeen- teh wordt gebracht. Tenslotte zegt de M'nister uitstel van de verdere behandeling van het on'werp met den meesten nadruk te moeten ontraden. J>e Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen Dinsdagavond 21 dezer, te 8K uur, De heer T. H. de Meester benoemd. Bii K. B. is benoemd tot consul-generaal ter Nederlanden te Londen de heer T. H. dc Meester, thans consul-generaal te Mon treal. In zijn plaats is te Montreal benoemd dc her J. A, Schuurman, consul-generaal te Smyrna; te Smyrna is benoemd dc heer D. J. Steyn Parvé, thans consul-generaal tc Londen. Pierre l'Ermite, de sympathieke Fransche priester heeft een treurige statistiek ontdekt. Hij Jas hoe in korten tijd kinderen, jeugdige boeven, zich schuldig maakten aan allerlei ernstige misdaden. Sommige van de kin deren werden in het bagno geboren. In een sombere opsomming volgden dan namen en leeftijden, whlkt laatste varieeren van veertien tot achtien jaar. Een droeve staat. En wanneer een redacteur van een be kend blad naar aanleiding van die jeugdige misdadigers schrijft, dat men ze zonder medelijden naar de guilotinc moet gfuren er aan toevoegend Je tue les vipères quand je les rencontre, sans me preóccuper de leur 3 ge" (ik dood adders als ik ze ontmoet, zonder mij eerst van hun leeftijd te verge wissen), dan komt het priesterhart van Pierre l'Ermite hier in „La Croix" tegen op en zegt „Waarde collega, het kind is geen adder' noch een giftplant (waarvan de redacteus eveneens had gesproken) doch het kind ir een tuin met goed en slecht zaad, dat zich ontwikkelt onder invloed van erfelijkheid en opvoeding. Maar, wanneer nu God bij die erfelijkheid en opvoeding achterwege werd gelaten, hoe zoudt gij dan kunnen VRIJDAG 17 DECEMBER. HILVERSUM, 1050 M. 12.00 Politieber. 4.306.15 Vooravondconcert door het H. D. O.-orkest. 6.156.45 Pianocon cert door Kees Heerkens. 6.457.445 Vervolgtes en conversatieles Fransch. 7.45 Politieber 8.10 Lezing van het Onderwijsfonds v. d. Binnenvaart. Spre ker: de heer M. Braam, over: Wenken en. reglementen voor het verkeer te water j in het algemeen. 8.35 Nuts-lezing. Spre- i ker: Dr N. H. ter Veen, over: De ver overing van de schatten der aarde. t 10.00 Persber. 9.35 Celloconcert door Mich. H. Busch. Pianobegel. door Kees Heerkens. Daarna dansmuziek door het Radio-dansorkest, o. 1. v. Hans Mossel. DAVENTRY, 1600 M. 11.20 Concert door het Daventry-kwartet en solisten (so praan, bas, bariton). 12.05 Concert (viool en piano). 12.25 Concert Daven try-kwartet. 12.50 Orgelconcert van de St. Botolphs-kerk. 1.202.20 Lunch- muziek, 3.40 Fransche les. 4.05 Con cert. De Chelsco-Singers, J. Hall, piano. 5.05 Concert. E. O Neill, sopraan; I. Parkin, piano. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Concert van het Prince of Wales-play- house. 7.20 Tijdsein Big Ben, weerber., nieuws. 7.50 Muziek. 8.00 Lezing: A day in the life of^a police constable. 8.20 Kerst-concert. G. East, viool. Het Duston vocaal kwartet. De S. Coleridge- Taylor koor sociëteit. 9.10 Concert. Het Daventry-kwartet en E. Fenton, con tra-alt. 9.32 Concert door de Hylton- band. 9.50 Lezing: The amusing Epi- i sode of the first violin. 10.05 Toccato en fugue in C-moll en Prelude en fugue in A-moll, Bach, C. Biggs, piano. 10.20 Tijdsein, weerber., nieuws, 10.3511.20 Concert party. M. Ashford en W. Lunn's Felixstowe, humoristen. 11.2012.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS", 1760 M. 12.50 —2.20 Concert. Orkest Gayina en Mme. Nielka, zang. 5.05 Orkestconcert. t 9.050 Concert. Orkest en vocale solisten. K0NIGSWUSTERHAUS2N, 1300 M. 11.20 11.50 en 2.207.20 Lezingen en lessen. i 7.20 „Die Hugenotten", opera in 4 acten van Meyerbeer. 9.5011.50 Dansmuziek HAMBURG, '394,7 M. 1.25-2.10 Kamer muziek. 3.35 Sprookjes met muziek. 4.205.15 Verdi-concert. 5.206.10 Vroolijk concert. 7.2011.15 Beetho ven-avond, Daarna dansmuziek. BRUSSEL, 508.5 M. en ANTWERPEN, 265.5 M. 8.50—9.50 Orkestconcert, 9.50 Gramofoon-muziek. 10,1010.50 Concert. MUNSTER, 241.9 M. 12.50—1.50 Strauss- concert. concert. 4.204.50 Werken van Grieg, Orkest en alt. 5.506.20 Gramafoon-kerstmuziek. 7.207.50 R- H. Hillekamp leest uit eigen werken voor. 7.5010.50 Concert. Orkest en R. Koppe' verwachten, dat het slechte zaad niet werd verstikt. Daaraan zijn zij schuldig, die God uit het hart van de jeugd verwijderd houden. Daaraan is schuldig het laicisme, de gods- dienstlooze school, de neutrale opvoeding d.w.z. de opvoeding zonder God. Daaraan zijn schuldig, die zeggen, hun kinderen later wel te zullen laten kiezen. Gij begrijpt," Zegt Pierre l'Ermite, hoe die kinderen zich Zullen haasten om b.v. op twintigjarigen leeftijd te kiezen." En dan komt de bekoring zij die soldaten moeten zijn in staat te strijden, hebben geen wapens. Zij zullen vallen. Schuldig zijn zij, die deze kinderen God ontnamen. Rome heeft het gedaan. Onder de studenten te Wageningen wordt een geschriftje verspreid inzake het Neder- landsch-Belgische Verdrag. Het stuk is onder teekend door dr. J. Valckenier Suringar, oud- hoogleeraar aan de Landbouw-HoogeschooL Het geschrift vermeldt, dat er op twee adres sen een lijst ter teekening ligt. Verder leest men onder meer het volgende v Wie stemden in de Tweede Kamer vóór het verdrag? In de eerste plaats de meeste Roomsch-katholieken onder leiding van Mgr. Nolens hierbij speelt Rome waarschïjnl jk een rolen vervolgens de meeste anti-revo lutionairen, o.a. ter wille der oude coalitie beide groepen bovendien door de bedre ging van Van Karnebeek, dat bij verwerping hij i voor de politieke gevolgen groote vrees had. j Vrees is een slechte leidsvrouw, vooral als men j in zijn recht is. En de tijd is voorbij, dat de „Groote Mogendheden" het zwaard op tafel 1 zuilen werpen wannéér Nederland naar recht en goed inzicht handelt. Ook persoonlijke m- I vloed van Mons. Nolens op eenige der Ka- i merleden-oud-minijsters heeft het aantal vóor- stemmers vergroot. De Sociaal-Democraten hebben meerendeels voorgestemd omdat hun i leider de Belgische Sociaal-democraten te voren medewerking beloofd had een eigen aardige opvatting van de plichten der volks- vertegenwoordiging. Zóó worden studenten voorgelicht 1 Met deze „argumenten" worden handteekeningen verzameld! Gelooft men werkelijk, dat men de Eerste Kamer petitie-lijsten, die op deze wijze tot stand komen, au séricux kan nemen? 54 „Daar gij vooringenomen waart, een oude wrok niet kondet overwinnen," viel de graaf hem in de rede. De zaakwaarnemer schudde bedaard lachend het hoofd. „Gij doet mij onrecht, heer graaf, de edel moedigheid heelt mij alleen niet blind ge maakt, Laat mi; voortgaan, en hoor mij ten minste aan. Gij wilt uwen trotschen naam redden, is het niet zoo?" De graaf boog toestemmend bet hoofd. „Het ia een dierbaar, kostelijk goed," zeide hij met plechtigheid, „een naam, die eeuwenlang» vlekkeloos gehouden, van den eenen op den anderen overging, zoo trotsch, en zoo rein. Ik heb hem heilig gehouden, mijn geheele leven, en beschermd in den maalstroom van de genoegens mijner jeugd, in den strijd met mijn familie, in de zwart offers, mijn vaderliefde opgelegd. Zal nu een schandeli k bankroet zich paren aan dezen naam, zullen smaad en verwijt zich over der doode vi tekken? Mag dit huis, waarin ik iniin jeugd eb doorgebracht, ontwijd wor den door onbeschaamden en nieuwsgierigen kijklust, door plomp betasten van en bieden ;pp de dingen di- het bevat? Neen, duizend maal neen, dat mag niet geschieden," „Ik beklaag u oprecht, heer graaf," her nam de zaakwaarnemer, „want ik kan mij verplaatsen in uwen toestand, alleen het staat niet in uw macht, den naam, dien gr craagt, te behoeden voor ieder verwijt, voor iedere vlek. Ook graaf Herbert draagt dien en als gij alle schulden wildet betalen, dien hij nu heeft en nog zal maken, zoo moest gij kunnen beschikken over een ge heel ander vermogen dan nu het geval is. „Die hij heeft?" vroeg graaf wolf ver schrikt. „Ik denk, dat wij voor drie jaar ef. fen baan gemaakt hebben en hem is een jaarlijksche toelage uitbetaald." De oude man lachte even. Wat wil zulke hulp zeggen voor een heer als graaf Her- bert? Ik kan u tamelijk stellig verzekeren, dat zijne schulden grooter zijn, dan die, welke hier voor ons liggen. Neen, neen, riep de oudste Wangerloh ontroerd, onmogelijk, zoo waanzinnig, zoo gewetenloos is hij niet; wat zou hem dan tot heden boven water gehouden hebben? De zaakwaarnemer maakte lachend eene beweging met de band tegen den ver toornde. Het vooruitzicht uw schoonzoon te worden, dit uitzicht was voor uwen overleden broeder evengoed als een pand, zooals de laatste schuldbekentenis aantoont, waarvan hij zoo zorgvuldig afschrift geno men heeft. Dc wereld gelooft nog heden daaraan; deed zij dit niet dan zoude uwe tegenwoordigheid dit huis bezwaarlijk kun nen beschermen voor de dringende schuld- eischers, Snel en zacht klopte iemand aan de deur en bijna gelijktijdig vertoonde zich het ont roeide gelaat van Theresia, die met hareu vader naar Tannensee gekomen was. Mag ik binnenkomen, papa? zeide zij in vloeiend Duitsch, ik heb iets zoo goedqj te melden. Herbert is bij zijne mama met een jonge lieve bruid. Nog eer hij zich den tijd gunde, oro te vragen naar den naam der bruid, meldde 'n bediende reed» graai Herbert aan en aan zijn arm trad een jonge, in het zwart gekleede dame binnen, die hij als zijn verloofde voorstelde en in welke graaf Wolf Melanie Vols her kende. Vriendelijk wensebte hij het jonge meisje geluk en wierp op zijnen neef een verbaasden blik, welken deze met stoutmoedigheid en licht triomfeerenden oogopslag beant woordde. De com -die was nu uit, Herbert wilde, na de nederlaag en de teleurstelling, welke hij had ondervonden, zich ten minste de vol doening verschaffen, te toonen, dat het niet de Helde en dc welwillendheid geweest waren zijner verwanten, waaraan hij waarde hechtte. 01 graai Wolf» grootmoedigheid nog in waarde gehouden moest worden voor den naam des dooden en voor diens weduwe, dit was Herbert op het oogenblik onver schillig; hij zelf was toch gered, geheel on afhankelijk van iedere hulp van een man, dien hij haatte. Deze gebeurtenis is geheel nieuw? vroeg .Wpjj, oat J,_och iets te zeggen in dit. pijnlijk oogenblik, terwijl hij vervuld was van tegenzin en verachting jegens een man, die zijne hand slechts uitstrekte naar rijk dom, die niet het minste gevoel van schaam te had voor degenen, die hem vaderlijk toegenegen geweest was en wiens familie- trotsch hem nu nog beschermde voor ieder gevaar. Zij is tien dagen oud, hernam de jonge dame. Onze verloving had plaats op hetzelf de uur, waarin Herberts vader stierf. Houdt gij dat eigenlijk niet voor een droeve oe- teekenis, dat geluk en dood zoo dicht bij elkander stonden? Het. zou mijnen broeder den dood ver licht hebben, de zekerheid in u ecne doch ter te krijgen, dochter te krijgen. Wener ontmoetten de blikken der mannen elkander, zonder dat Herbert de oogen ter neder sloeg, hij verloochende met stomme gebaren ieder bewijs van achting, dat hem er mogelijk toe gebracht zoude hebben, zijnen slap te rechtvaardigen. Hij bekortte de voorstelling door zijne bruid opmerkzaam te maken op de afgebro ken bezigheden zijns ooms, uitte den wensch, hem aan tafel weder ,tc zien'en nam afscheid met de beide dames. Toen de deur gesloten was, kwam de zaak waarnemer tc voorschijn uit de venstern's, waarin hij zich bescheiden had teruggetrok ken, en nam zwijgend zijne plaat» aan de tafel weder in. Ruben, Ruben! riep graaf Wolf ontroerd uit» badt gelyk» .de aangelelenhedgn JüaÜ" ner familie staan slechter dan ik meende. Zodelijk, hernam de oude man, financieel niet. Gij ziet het, de bres, geschoten in de vooruitzichten van uwen neef, is weder aan gevuld; eene andere erfgename zal voor hem optreden. Maar alleen voor hem, niet voor de eer zijns vaders of de toekomst zijner moeder, die hem buitengewoon onverschillig zijn. De jonge graaf heeft nog steeds alleen aan zich zeiven gedacht en hij zal natuurlijk de zorg voor den naam overlaten aan hem, voor wien die naam waarde heeft. Alzoo aan mij, hernam graaf Wolf. Ik ben vast besloten, Ruben, ik zal betalen. Gij weet het beste, welke van mijne papieren op dit oogenblik goed verkoopbaar zijn, bezorgt mij dat en dan, dan Ruben, blijf mij getrouw en genegen. Wij zijn een goed eind teruggeslingerd op den weg, dien uwe voor zichtigheid en trouw mij zoo schoon geëf fend had; ga opnieuw weder met mij! Met u en voor u, verzekerde de zaak waarnemer. Gij roept dus dc schuldeischers te ramen en geeft ieder het zijne, ging de graaf voort, alleen den heer Veitel niet het recht van overlevering van Tannesee, vijf en twin'ig percent onder de taxatie. Mijne schoonzus ter zal haren rijken inventaris behouden; Tannensee echter verva't tot een vers andig bestuur aan mij terug. De gravin zal natuur lijk aan een verblijf op de goederen barer schoondochter de voorkeur geven, er bui ten gelaten, dat haar haft mij niet genegen is, zal de plicht en de eer van den zoon ;n bet jjebeel niet ged.op.gen, dat d,eze r 'li h.ej i onderhouden zijner moeder uit de handen laat nemen. Zijt ge zoo tevreden. Rubenl Als altijd, heer graaf, zeide de oude mar bewonderend, zelfs al» gij in uwe goedheid te ver gaat. Goedheid, Ruben, er is toch veel trotsch en egoïsme daarbij, hernam de graaf pein zend, terwijl bij naar de deur trad. Ik kan geen vlek zien, op den zoo schitterenden naam. ZEVENTIENDE HOOFDSTUK. Het was reeds tamelijk laat in den voor middag en de dag was heet. Die menschen, welke door hunne zaken of plichten niet weerhouden werden, de bevoorrechten gin gen na^r builen, ontvluchtten hoornen en in de reine, lichte lucht van het park, of buiten Londen. In Herberts elegante woning waren de purperen zijden gordijnen eerst voor een uur opengedaan, het ontbijtservies stond nog op de tafel en hij zelf, in licht morggn- toilet, zat in gedachten verzonken in een armstoel. Ofschoon zijne oogen half gesloten waren, sliep hij niet, want tusschenbeide woelde hij met de hand door het donkere glinsterende haar. Hij behoorde tot diege nen, welke hunne gedachten en overleg gingen scherpen, als zij zich afsluiten van ietteren uitwendigen indruk der zinnen. Zoo geheel onbespied en alleen, zonder bemin nenswaardig te moeten chijnen of onbe haaglijkheid te moeten verbergen, vertooudi zijn gelaat dc natuurlijke uitdrukking zijn karakters en de getuigenis der laatste jarei (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 6