STADSNIEUWS Voornaamste Nieuws Het Zuiden in opspraak. Vrijdag 17 Dec. 1926^ 50ste Jaargang No. 16433 Aangifte moei, op straffe van verlies van alle rechten, geschieden uiterlijk driemaal vier en twintig uren na het ongeval Dit nummer bestaat uit 12 bladzijden - Eerste Blad Agenda 18 December NOG EENS TRAM OF AUTOBUS OP DE LIJN HAARLEM—LEIDEN. De gemeenteraad van Lisse wenscht geen monopolie. Het Bisdom Haarlem in 1925. De sluisbouwwerken te IJmuiden. Uitbreiding der Amsterdamsche duinwaterleiding. Vereeniging van Postduiven- Liefhebbers „De Snelpost". Nachtvergadering Chauffeurs. Examen Godsdienst, diploma B. De propagandavergadering van de Propagandaclub Leo XIII. in dit nummer. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. WEERBERICHT. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. 4 Telefoon No. 13866 {3 lijnen) Postrekening No. 5970. NIEUWE"HHUEBHE COURANT Advertentién 35 cents per regel Vraag- en aanbod-advertenliën 1-4 regels 60 ct. per plaatsing: elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonden mededeeling 60 ct, per regel. Bij contract belangrijke korting. Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f Qflfifl - Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7ttfl bij een ongeval met f 9^(1 bij verh'es van een hand, f JOK f50." heeif f 40.^ andere^vScer! tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen t I dUUU.' verües van beide armen.beide beenen of beide oogen; 1 3Ü." doodelijken afloop 1 AdU." een voet of een oog; 1 duim of wijsvinger1 «V. been of arm, andere vinger. f - Zaterdag heeft 'de heer de la Bella het 'goed en oirbaar geacht op zijn manier de kwestie van het rapport van het bestuur Van bet R.-K. Werkliedenverbond aan den Raad van Overleg der Sociale organisaties der R. K. werkgevers, vooral in het Zuiden, tegenover de arbeiders en vakorganisaties aan een bespreking langs radiografischen ■weg te onderwerpen. Hij was niet de eerste en hij zal vrij zeker niet de laatste zijn uit het socialisti sche kamp. die munt trachten te slaan uit elk verschil, hoe en waarover dan ook, welke er onder Katholieken bestaat of eventueel zal komen, dus zeker over deze kwestie. Dat de roode heeren, zoowel bij deze als bij elke kwestie, hun overkropt gemoed luchten op de al te doorzichtige wijze, welke nu eenmaal in dit kamp tot de ge bruikelijke strijdmethoden behoort, is voor 'de Katholieke beweging niet van belang «witbloot. Zij hebben nu eenmaal te veel hun hart öp de tong leeren leggen, dan dat hun hei melijke bedoelingen voor den doorsnee lezer of hoorder niet al te duidelijk zou den zijn. Het scheen ons daarom goed, dat ook wij, naar aanleiding van hetgeen zich af speelt rondom deze kwestie, eens iets zeg- jgen. Wij achten ons daartoe gerechtigd, om- 'dat onze levensweg ons in de gelegenheid stelde personen en omstandigheden boven en beneden den Moerdijk te leeren kennen, omdat wij in de sociale en politieke bewe ging en de daar gevolgde strijdmethoden een kijk hebben kunnen krijgen. En dan moet het ons al direct van het hart, dat de socialistische draaitollen wel het allerlaatste zijn aangewezen om in deze zaak een oordeel te vellen. Zij hebben, indien ze maar goed toe wil len zien, Zooveel voor eigen deur schoon te vegen, dat ze de reddering van deze zaken gerust aan de leiders van de Katho lieke beweging kunnen overlaten. Men moet, om er een oordeel over te kunnen vormen, de strijdmethoden en toe gepaste taktiek van deze weldoeners der menschheid eenige jaren hebben mee en doorgeleefd, en het zelf aan den lijve ge voeld hebben, om met walging van hun praatjesmakerij, en erger, te worden ver vuld. Wij gevoelen vooralsnog geen roeping om onze meening te zeggen over hetgeen 'in hel straks genoemde rapport wordt be weerd of wat er tegen wordt ingevoerd. Wij constateeren, dat -de verhouding in het Zuiden reeds jaren niet was en is zoo- j*ls ze ender Katholieken moest en kon zijn. Dat men gepoogd heeft in den Raad van Overleg der sociale organisaties daarin verbetering te brengen al zullen er zijn, die den te bewandelen weg liever anders hadden gezien valt ic cLk geval hcoge- li;k te waardeeren. Dat het Rapport publiek is gemaakt, ter wijl het nog de kenmerken van een voor bereidend stuk draagt, is ook al weer te verklaren als men weet, da! één of ander geweldenaar uit het socialistische kamp, nopens de in dit rapport besproken zaken, eens heerlijk op zijn duim,, als een gelief koosd zuigmiddel, wilde gaan zuigen. In zulk een positie 'ijkt het ons de slechtste methode nog niet, ook al draagt het rapport de kenmerken van nog niet af te zijn, dat wordt gezegd, om alle uitbui- terij van socialistische huize te voorkomen: hier liggen de grieven, die vrij hebben! De katholieke beweging moet maar sterk genoeg zijn om dezen schok te dragen. Trouwens, hij die de feiten toont en die bij het toonen geen andere intentie kan en mag hebben dan om die feiten weg te nemen, ook en vooral uit. hoogere over- wegingen, kan soms hard en ruw zijn, maar uiteindelijk bedoelt hij het toch als een daad van vriendschap. Daarbij gelooven wij nog altijd, dat een schok als deze wel tijdelijke onaangenaam heden en verwijdering kan brengen, blij vend moet er iets goeds uit worden gebo ren, omdat de thans vechtende partijen im mers van nature op elkander zijn aange wezen. Daartoe lijkt het ons verkeerd, dat daar. toe niet competente mannen op dit oogen- blik een uitspraak gaan doen, dat óf wel de werkgevers, óf wel de werknemers ge lijk hebben, ofdat ze misschien beiden ge lijk hebben. Daartoe zullen er trouwens weinigen, wij gelooven haast niemand, voor wat de fei ten betreft, in staat zijn. Wij achten het denkbeeld, hetwelk in „De Tijd" is uitgewerkt, naar aanleiding van een bespreking met den heer Regout, nog zoo verwerpelijk niet. Een arbitrage-commissie, bestaande uit hoogstaande mannen, zou hier voor het katholieke Zuiden en; de katholieke zaak groot en goed werk kunnen doen. Want de maatschappij vraagt naar een terrein waar, voor zoover als het econo misch mogelijk en sociaal wenschelijk is, practisch wordt ten uitvoer gebracht, wat op een goeden grondslag is te bouwen. Het katholicisme is daartoe van nature aangewezen en het katholieke Zuiden moet daarvoor, natuurlijk voor zoover het bij deze maatschappelijke ordening mogelijk is, de gelegenheid bieden. Een eerlijke po ging om daartoe te komen zal door al de leiders, aan het R, K. Werkliedenverbond verwant, hoogelijk worden gewaardeerd. Zij zullen daarbij geenszins over het hoofd zien daarvoor zijn de' mannén te veel in de school der praktijk gevormd dat niet verder kan worden gegaan dan op eenig oogenblik economisch uitvoerbaar is. Bij dit alles komt het er slechts op aan, of de ware katholieke- geneigdheid bij de thans strijdende 'partijen aanwezig is en ofook hunne leden mei eenzelfden geest zijn bezield. Maar men en onder „men" verstaan wij zoowel werkgevers als werknemers late de socialistische opstokers en uitbui ters, van het slag van la Bella c.s. rustig of onrustig praten. Wij weigeren althans te gelooven, dat deze heeren, ondanks hiin mooie praatjes, het ware geluk van onze Zuidelijke bevol king zoeken. Onze ondervinrfing, waarover in een volgend artikel, is ons daarbij een gids. M. IC. VB. Sociëteit „St. Bavo" Duivententoonstel- ling 10 uur Bestuur Ziekenfonds Overveen 7 uur Zangles 2 uur Protestcommissie D. H. V. B. ^,vu.ur, Viodlonderwijs 3 uur „Geel-Wit 5 uur Gewone zittingen 7 uur. St. Josephsgezellcngebouw Janstraat 59 Geopend van 8 tot 10 uur. n Stadsschouwburg „Blanke Ballast 8 uur. Theater „De Kroon". Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Luxor Theater. Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Frans Hals-Museum .Tentoonstelling van werken uit particulier bezit. Kunstzaal J. H. de Bols Kruisweg 68 Expositie schilderijen van William De- gouve de Nuncques van 9 tot half 1 en van half 2 tot 5 uur. Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur: Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers straat 36. R.K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St Bavo", Smedestr. 23 Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9—half 12 uur, 's middags van 3—5 ïur, 's avonds van half 8-«jhalf 9 uur. s Zaterdags alleen van 942 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Bloemhofstraat 1. Tevens bemidde lingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v.m. «012 uur, des middags van 24 uur en "s avonds van 89 uur, behalve Zaterdag avond. Tel. 11671. Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint Franciscns Liefdewerk Zoetestraat 11- Eiken Donderdag van 89J4 uur. R.K. Bevolkingsbureau Gebouw „Sint Bavo" Smedestraat 23 Van 810 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrijdag avond R.K. Leeszaal en Uitlecnbibliotheek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be- lalve des Maandagsochtends en op Zon- at Feestdagen. tlitleenen van boeken van 25 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. £t. Marthavereeniging. Bloemhcfstraat 1- Zondags en Woensdags van 810 uur ï.m, gezellig samenzijn voor Holiandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraaf 49. Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Maan dag van 23 uur, Donderdag van 12 uur. R.K. Kraam verzorging van de Derde Orde St Franciscns. Aanvragen ook voor niet-leden van de tierde Orde te richten tot Mevr Coebergh, Ged, Oude Gracht 74, R.K. Reclasseeringsvereeniging, afd. Haar lem. Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in bet gebouw der Sint Vin- centiusvereeniging, N Groenmarkt 22 EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. SNELVERBAND, Centrale Post Telef. i*5151 en verder bij de leden, te kennen aan bet zwart schild met wit kruis aan de# huisgevel. REDDINGSBRIGADE VOOR DRENKELIN GEN, verstikkings- en eleqtricit sitsonge vallen. Telefoon 10231. ROODE KRUIS TRANSPORT COLONNE Telefoon 12685 (bij geen gehoor 113921 Bennebroek wenscht de tram. In de vergadering van den gemeenteraad van Lisse bracht Donderdagmiddag het raadslid, de heer Pijnacker, de kwestie ter sprake: tram of, autobus op de lijn Haar lemLeiden, Spr. herinnerde aan de behandeling van een aanvrage van de Ned. Brockwaybus maatschappij om concessie voor het onder houden van een autobusdienst Haarlem Leiden, welke behandeling plaats had de vorige week voor een commissie uit Ged. Staten van Noord-Holland. Bij die behan deling heeft de waarnemend burgemeester van Hillegom, wethouder Balvers namens de gemeentebesturen van Hillegom, Lisse en Sassenheim verklaard, dat deze drie ge meentebesturen aan Ged. Staten advisee- ren, de concessie aan de autobus niet te ge ven, daar dan de tramlijn der N.Z.H.T.M, geëlectrificeerd zou worden, In dit verband wil spr. de volgende vra gen stellen: 1. Is het juist, dat bij de behandeling der concessieaanvragen voor Gedep. Staten van Noord-Holland, de waarnemend burgemees ter van Hillegom, wethouder Balvers ook namens het gemeentebestuur van Lisse ge adviseerd heeft, de concessie aan de auto bus te weigeren? 2. Zoo ja, door wie is dan aan wethouder Balvers die volmacht gegeven? 3. Waarom werd er, voordat het advies werd gegeven, geen overleg gepleegd met den gemeenteraad? 4. Zal, bij de behandeling van dezelfde aanvrage voor de commissie uit Gedep. Staten van Zuid-Holland, welke V 'jdag 17 December plaats vindt, ook namens Hille gom, Lisse en Sassenheim een dergelijk ad vies gegeven worden? y De VOORZITTER antwoordt den heer Pijnacker, dat wethouder Balvers geen vol macht van het gemeentebestuur van Lisse had en dus de verklaring op zn eigen houtje heeft gedaan. De heer PIJNACKER vraagt hierop waar om dan tegen een dergelijke verklaring door het gemeentebestuur van Lisse niet gepro testeerd is. De VOORZITTER antwoordt van de be doelde verklaring niets geweten te hebben. Wethouder WARMERDAM memoreert het verloop der voorgeschiedenis. Eerst was er op het raadhuis te Lisse een conferentie tuèschen het gemeentebestuur van Lisse en ir. Burgersdijk, directeur der N.Z.H.l .M., waar ir. Burgersdijk vastlegde, dat, indien de autobussen bleven rijden, de tramlijn on herroepelijk opgeheven zou worden, doch, dat, wanneer de concessie aan de^ auto bussen werd geweigerd, de directie der N.Z.H.T.M. dadelijk zou besluiten tot elec- trificatie der tramlijn. Op de conferentie der drie gemeentebe sturen te Hillegom waren namens de ge meente Lisse tegenwoordig de burgemees ter, de heer Eenhuis en de secretaris der gemeente, de heer de Haan. En uit de be spreking, die daar werd gehouden heeft wethouder Balvers gedistilleerd, dat hij dan ook een volmacht bezat. Als persoonlijke meening zegt spr. te prefereeren electrische tram en autobus. De heer VERDUYN meent, dat de Brockwaybus maatschappij wel een pluimp je verdient voor de wijze, waarop zij de verbinding in stand houdt. De tram is nu wakker geschud door de autobus maat schappij, en daar is de tram zeer boos om Maar wie geeft er zekerheid, dat, wan neer eenmaal de concessie aan de auto bussen is ontnomen, de tram weer niet eens wakker geschud zal moeten worden? Dat wethouder Balvers ook namens het gemeentebestuur van Lisse gesproken heeft, verwonderde spr, en hij meende, dat de raad wel eens eerst over een dergelijk ad vies had gehoord moeten worden, waarom hij constateert, dat het dagelijkscn oestuur der gemeente Lisse in deze kwestie te ver is gegaan. Spr.'s vaste overtuiging is, dat de vrije concurrentie ook in het verkeer moet blij ven bestaan en dat er geen enkel monopolie gesteld mag worden. Moet de Brock way het - )';ers,it delven tegen de geclectrifi- ceer m, welnu, laat dat dan geschie den n eëï' eerlijken strijd. Aan het dreige ment oer tramdirectie, dat, wanneer de au tobussen blijven, de tramlijn zal opgeheven worden, hecht spr, niet de minste waarde. Spr. concludeert, dat het t beste is een protest naar Gedep. Staten van Noord- en van Zuid-Holland te zenden tegen het ad vies, uitgebracht door wethouder Balvers, in welk protest tevens wordt vastgelegd, dat de raad zich op het standpunt der Vrije concurrentie stelt De heer SOBELS weet niet, of de gemeen tebesturen iets te zeggen hebben over het véirleencn van concessies en spr. is er neg niet van overtuigd, dat een electrische tram in het belang van het verkeer is. Het ware beter, dat de rails werden opgebro ken en een intensief autotmsverkeer werd onderhouden en dat niet alleen aan één autobusmaatschappij, maar aan meerdere een concessie voor dezelfde lijn werd ver leend. De VOORZITTER wijst er op, dat hoewel de N.Z.H.T.M, haar tarieven verlaagde, het vervoer van reizigers per Jram toch niet belangrijk is gestegen en daarentegen de autobussen, die een duurder tarief hebben, telkens vol zitten. Maar spr. twijfelt er aan of de bussen het massaal vervoer kun nen herbergen. De heer VERDUYN meent, dat dit alles zich vanzelf zal aanpassen. De GEMEENTESECRETARIS merkt op dat de beide wethouders aan het advies, dat door den waarnemend burgemeester van Hillegom is gegeven, onkundig zijn. Op telefonische uitnoodiging zijn de bur gemeester en spr. naar Hillegom ter con ferentie gegaan en spr. zelf heeft daar ge voeld, dat het niet aanging om een derge lijk advies aan Gedep. Staten te zenden, zooals werd voorgesteld. Toch is dat adres verzonden en onder teekend door de verschillende burgemees ters. Besloten was verder, dat de drie bur gemeesters, n.l. van Hillegom, Lisse en Sas senheim de behandeling van de aanvrage voor de commissie uit Gedep. Staten zou den gaan bijwonen. Waar de burgemeesters van Lisse en Sassenheim verhinderd waren, meende wethouder Balvers, dat hij namens de drie burgemeesters kon optreden. De VOORZITTER deelt mede, dat wet houder Tromp op 17 December naar Den Haag gaat om de behandeling der conces sieaanvrage voor de commissie uit Gedep. Staten van Zuid-Holland bij te wonen. De heer PIJNACKER herhaalt zijn vraag, waarom geen overleg met den gemeente raad is gepleegd. Weth. WARMERDAM meent, dat het plicht was geweest, de zaak eens in een openbare raadsvergadering te behandelen en met den raad te bespreken. Wat het ver voermiddel betreft, de autobussen zijn niet op massaal vervoer berekend. Het gaat er intusschen hier meer om, dat de raad me dezeggenschap wil hebben. Misschien zouden de heeren Verduyn en Pijnacker met weth. Tromp mee kunnen gaan naar Den Haag, om voor Gedep. Sta ten de meening van den raad uiteen te zet ten. De heer LANGEVELD kan zich hierme de vereenigen. De heeren VERDUYN en PIJNACKER verklaren zich daartoe bereid. De heer VERDUYN vraagt, of er niet het een of ander schrijven naar Gedep. Staten van Zuid-Holland is gestuurd. De VOORZITTER antwoordt bevestigend, Het is de brief namens de drie gemeentebe sturen. De heer A. H. SCHRAMA dringt er op aan, dat van de N.Z.H. meerdere zekerheid omtrent haar electrificatie-plannen zal ko men. De heer SEGERS memoreert, dat de tramdirectie zich nog nooit iets van het pu bliek heeft aangetrokken. Toen kwam tenslotte de autobus met een modernen dienst en de tram werd wakker geschud. Doch de politiek, die de tram-di rectie thans gaat voeren, zooals: „Ik ga tramlijn opbreken, als de autobus blijft, noemt spr. „keukenmeidenpolitiek" en „voddenboerenpolitiek". Dat. de tramdirectie de lijn niet zal op- Dreken is voor spr. vrijwel zeker, want an ders had zij in den laatsten tijd niet zoo vele verbeteringen laten aanbrengen, Intusschen kan de autobus niet voldoen aan de groote vraag van het vervoer en als er keuze gemaakt moet worden, dan moet die keuze uitvallen ten gunste van de tram. Maar beter zou het zijn, volgens spr., tram èn autobus te laten rijden. Wordt de elec trische tramlijn goed geëxploiteerd, dan zal dé autobus binnen twee maanden vertrokken zijn. Zou een autobus voor het verkeer wol- doende willen zijn, dan zou minstens een 5- minutendienst moeten worden onderhouden, wat te veel gevaar op den weg zou mee brengen. De heer PIJNACKER ziet in een mono polie, te verleenen aan de tram, een groot gevaar. De heer SEGERS: Juist, vooral gezien de mentaliteit van de N, Z. H. T. M. Nadat de SECRETARIS den brief die na mens de drie gemeentebesturen aan Gedep. Staten was verzonden, had voorgelezen, werd breedvoerig van gedachten gewisseld over de vraag, welk mandaat de commissie uit den raad naar Den Haag zou meenemen De heer VERDUYN zegt zijn standpunt: Geen enkel monopolie. De heer PIJNACKER zou niet het mono polie aan de tram willen geven. Ook aan de autobus moet concessie verleend worden en spr. zou wenschen, dat alsnog een brief in dezen geest naar Gedep. Staten van Noord- Holland gezonden werd. Ten slotte wordt besloten, dat de com missie zal adviseeren: „geen monopolie te geven". Naar Gedep. Stalen van Noord-Holland zal alsnog een brief van gelijken inhoud worden verzonden. In de gemeenteraadsvergadering van Bennebroek, welke eveneens gisteren ge houden is, heeft de heer v. Lierop den toestand besproken, welke gekomen is om trent concessie-verleening aan tram en au tobus. Door verschillende belanghebbende gemeenten is daarover reeds gesproken, door Bennebroek echter nog niet. Nu deze zaak van urgenten aard is geworden, meent spr., dat ook Bennebroek haar stem moet laten hooren. Spr, dient daarom de vol gende motie in: De raad der gemeente Bennebroek, op 16 December 1926 in openbare vergadering bijeen, kennis genomen hebbende van de door Gedeputeerde Staten van Noord-Holland eerlang te nemen beslissing inzake de concessie-aanvraag van de Nederlandsche Brockway-bus Maatschappij tot het exploi- teeren van een autobusdienst Haarlem- Leiden vice-versa; tevens kennis genomen hebbende van het bericht, dat de Directie van de Noord- Zuid-Hollandsche tramwegmaatschappij in verband hiermede zou hebben te kennen gegeven, dat, indien deze concessie werd verleend, zij de verdere exploitatie van de trambaan Haarlem-Leiden zou staken, maar, dat zij, indien deze concessie niet werd verleend, binnen zeer korten tijd over zou gaan tot electrificatie van de bovengenoemde tramlijn; Gehoord de besprekingen; Geeft als zijne meening te kennen, dat de gemeente Bennebroek meer gebaat is met een electrischen tramdienst dan met een autobusdienst, echter onder de navol gende voorwaarden: 1. Dat de electrificatie tot stand is ge bracht, alvorens de autobus-dienst wordt gestaakt; 2. dat de electrische tram een 20-minu- tendienst instelt; 3. dat een baan gevolgd wordt, zooals ongeveer in het in bewerking zijnde uit breidingsplan der gemeente is aangegeven; 4. dat eene eventueele concessie-aan vrage tot het exploiteercn van een auto busdienst van Bennebroek naar Haarlem langs den Heerenweg niet wordt geweigerd; Besluit deze motie ter kennis te bren gen van heeren Gedeputeerde Staten van Noord-Holland. Deze motie werd na eenige bespreking aangenomen. Wij lezen in „Sint Bavo". Deze publicatie komt wel wat Iaat, maar toch nog tijdig genoeg om zonder onjuist heid te zeggen, dat wij hier geven de cijfers van Ons bisdom over het vorig jaar. Priesters: in 1925 werden gewijd 20 sae- culieren; overleden 11 dienstdoende prie sters, en werden er 5 eervol ontslagen. Op 31 December 1925 waren in de zielzorg werkzaam 624 saeculiere en 246 reguliere, te samen 870 priesters. Degenen die aan het onderwijs verbonden zijn of aan verschillende assistentiekloosters waren geaffilieerd, (ongeveer 100 priesters als men de diocesane seminaries niet mee telt) zijn hier niet hij gerekend. Deze priesters bedienden 282 parochies (drie nieuwe werden in 1925 opgericht) welke in totaal over 315 openbare kerken beschikten. Zij stonden ien dienste van 500.724 Com municanten, of van 777.883 Katholieken. In 1925 gingen 1098 volwassenen tot de Katholieke kerk over met 319 kinderen. Gedoopt werden er 22059 90), gevormd 19312 (in totaal diende Mgr. Callier nu aan 363.903 geloovigen het H. Vormsel toa); 17.162 deden hun eerste H. Communie, ter wijl er in het geheel 21.938.483 H. H. Com muniën werden uitgereikt, of 43.8 per com municant. Het aantal katholieke huwelijken bedroeg 4388. Dat de Heer de goeden versterkc en be- vestige en hun aantal uitbreide; dat hij de niet-geloovenden en de dwalenden de waar heid doe zien en omhelzen, de afgedwaal- den tot inkeer brenge, de zondaren de be keering geve, de lauwe vurig make. Dat Hij aan de Kerk van Haarlem tal van goede heilige priesters schenke en hen geve wijsheid, ijver en kracht lot glorie van Zijn Heiligen Naam en tot geluk van allen die er wonen. Heden zal op de sluisbouwwerken te IJmuiden de laatste beton-storiing plaats hebben voor het bijna gereedgekomen bin- nenhoofd. Aanvankelijk zou dit gisteren reeds geschied zijn, doch daar het breken van een as boven in den betontoren, kwam er een onvoorziene vertraging, welke intus schen vrij spoedig verholpen kon worden. In totaal was bij den bouw van het bin- nensluishooid te verwerken circa 69.500 M3. beton, waarvan plus minus 700 M3. beton aan gewapend hetonpalcn en damplanken; de rest aan het eigenlijke sluishoofd. Zooals bekend, werd dit uitgevoerd door de Hol iandsche Beton Maatschappij. De grootste slortinstallatie, welke van verte reeds te zien is, en die de geweldige hoeveelheid van 62.500 M3. beton heeft ge-' stort, zal na deze laatste storting, worden gedemonteerd. Naar wïi vernemen, zal bij den bouw van het buitensluishoofd een dergelijke beton- stcrtinstallalie niet worden gebruikt. Bij dit werk zal het systeem der kabelbanen v/orden toegepast, zooals dit reeds gesciued is bij het gieten der betonpalen. Ten behoeve van de Amsterdamsche wa terleiding, speciaal voor het verbeteren van de transportmiddelen tusschen de winplaats der duinwaterleiding en Leiduin, alsook voor het verbeteren van de pompwerktui- gen te Leiduin, voor het bouwen van vóór- en na-filters en een reinwaterkelder te Lei duin, en voor het bouwen van een rein waterkelder met pompinstallatie, buis-ver bindingen en dienstwoningen te Amserdam, vragen B. en W. der hoofdstad een crediet aan den Raad van 4.598.000. In de memorie van toelichting wordt uit eengezet, dat deze verbeteringen aan de duinwaterleiding noodzakelijk zijn, om tot 1931, wanneer Amsterdam de nieuwe water leiding in gebruik hoopt te nemen, Amster dam van voldoende water te kunnen voor zien. Uit berekeningen blijkt, dat binnen afzienbaren tijd de duinwaterleiding 90.000 kub, meter per etmaal zal moeten leveren. Bovengenoemde club houdt op 18 en 19 December haar jaarlijksc.be clubtentoon stelling in de nieuwe garase van den heer Pallé, Lange Heerenvest 34. Er zijn 174 duiven ingeschreven, zéker een prachtcol- lectie. Ze worden in kooien tentoongesteld. Aan deze tentoonstelling zijn voor de mooiste duiven prachtige eereprijzen uit geloofd. Door de commissie is de heer G. H. Heerschap als keurmeester aangezocht. Wie eens een prachtige serie bekroonde vliegduiven wil zien, moet gaan naar de tentoonstelling van de Snelpost, De hoop van de commissie is, da( iedere duiven- liefhebber eens een kijkje komt nemen naar deze prachtcollectie duiven. Er zijn klassen waar 15 en 17 stuks tegen elkaar staan. Iets zeldzaams voor een club. De opening is bepaald op Zaterdagmid dag na 5 uur. Door de afdeeling Haarlem van de Ned. Unie, aangesloten bij den Centr. Bond van Transportarbeiders, werden hedennacht met de chauffeurs van de autobussen een ver gadering gehouden. Door den heer A. Mars werd hierop ver slag uitgebracht over de gevoerde acties voor de chauffeurs, waarvoor een uitge breide correspondentie met diverse ge meentebesturen werd gevoerd. Spreker wees voorts op de renpartijen dft in hoofd zaak op de lijn HaarlemVelsen plaatsvin den, keurde dit voorbij rennen ten sterkste af, daar hierdoor het verkeer in gevaar wordt gebracht en dientengevolge de publieke opinie tegen de betrokken chauf feurs in het leven wordt geroepen. Verder memoreerde hij de verschillende gedane stappen bij Ged. Staten van Noord-Holland ten bate van arbeidsvoorwaarden en de reeds verrichte stappen ten opzichte van de in exploitatie te brengen stadslijnen. Hierna was het woord aan den heer Sor- mani uit Rotterdam, die sprak over de nieuwe wet op het Autobusbedrijf. Door spreker werd verder de concessie aanvragen bij Ged. Staten besproken en hel optreden van de Tramdirectie in deze aangelegenheid. In zijn inleiding over de „Autobuswet", toonde den :er Sormani aan, dat deze wet er alleen is gekomen met het oog op een veiliger verkeer. Onder deze wet vallen alle lijnen die een intercommunicate verbin tenis onderhouden, welke evenwel geen dagelijksche verbintenis behoeft te zijn. Dinsdag 28 December wordt het schrifte lijk examen afgenomen in het tweed? ge deelte der Godsdienstleer en in de Metho diek en wel in de R.K. School aan de Koningstraat, alhier. In het Patronaatsgebouw aan het Teyler- ple'n vergaderde dezer dagen de Propa- gendaclfub „Leo XIII" onder voorzitterschap vai* den heer P. Dekker, die de vergadering opende met den Christelijken groet. Spr, heet allen welkom, in het bijzonder den WelEerw. heer Kapelaan Vis. Het doel van de vereeniging is, aldus spr., Roomschen te brengen in de R.-K. organisatie, tot hun geestelijke en stoffelijke ontwikkeling hen te maken tot pronagandisten en op te lei den voor huisbezoek. Om dit te hereiken zal er op 4 punten in de stad een vergadering gehouden worden. Hierna is het woord aan den eersten spre ker, den heer J. Salman, vrijgestelde van den R.-K. Landarbeidersbond. Spr. begint met er op te wijzen, dat het een gelukkige gedachte is van de club „Leo XIII", dat zij een arbeider als spreker gelegenheid geeft, iets te zeggen over de vakbeweging. Er is tegenwoordig een strijdvraag, of men wel R.-K. georganiseerd moet zijn. Men zegt, het gaat toch hoofdzakelijk oimhet stoffe lijke. En dan kan men modern georganiseerd zijn en dat, omdat de socialisten daarvoor strijden, doen de Katholieken het ook. Maar al bestond er niet één socialist, dan nog tóoet men Roomsch georganiseerd zijn, om zijn beginselen hoog te kunnen houden. Juist vroeger, in den ouden Gildentijd, toen bet Geloof beter werd behartigd, was er meer welvaart. Thans ook kan men vrij vrij uilleven, maar om dit te behouden, moet men aaneenge sloten optrekken. Er wordt beweerd, dat wij aan den lei band loopen en dat, waar het toch hoofd zakelijk gaat om het stoffelijk belang, er dan meer eenheid voor de arbeiders was, indien men in het openbare leven met de modernen meeging. Tot zoover het t stoffelijk belang betrof. Maar was er dan eenheid, indien wij dit deden? Neen! Daar wordt nogal eens gezegd: Ziet hel rapport van het Zuiden. Daar moest het toch wel redelijk zijn. Zou het daar niet anders zijn, indien de arhelders hun plicht hadden gedaan en he ter waren georganiseerd?, De gouvernements-rubberfabriek té Ban- joemas (O. L afgebrand. Weer 2 spoorwegongevallen. Déraillement bij Alphen a. d. Rijn en de Steeg. De hooglceraar Mr, Dr, G. M. Verrijn Stuart over Middenstands-credietwezen en Regeering, De toestand van hel Tweede Kamerlid Mr. H. C. Dresselhuys is zeer zorgelijk. De reorganisatie over het leger. Het ont slag van overcompleet personeel. Mr. H. C. Dresselhuys, lid der Tweede Kamer en Voorzitter van den Vrijheidsbond overleden. Van 2731 Dec bezoek der Chineescl bisschoppen aan ons land. Baldwin over de Britsch-Russische be. trekkingen. Een herderlijk schrijven van het Ameri- kaansche episcopaat inzake de kerkvervol ging in Spanje. De Duitsche regeering zal niet altreden. De debatten over de Rijksweer. De ont hullingen van Scheidemann. Een rede van Dr. Wirth. Militaire opstand in Zuid-Portngal, Barometerstand 9 uur v.m,: 763. Achteru Licht op. De lantaarns moeten morgen werden opgestoken om 4.14. Medegedeeld door het Ned. Kon. MeteoroJ. Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 17 December. Hoogste barometerstand 773.1 m.M„ te- Brest, Laagste barometerstand 740.6 m.M., te Vestmanoer. Verwachting van den avond van 17 tot den avond van 18 December: Matige tot krachtigen, meest westelijken wind, zwaarbewolkt tot betrokken; waar schijnlijk regenbuien; weinig verandering in temperatuur. Maar toen er een vakbeweging kwam, kreeg men direct hooger loon. Het is een plicht, voor zijn rechien op te komen. Men moet in het openbare leven zorgen, dat het zedelijke rechtsidee wordt nagekomen. De Kerk zorgt daarvoor,^ dat bewijst de encycliek „Rtrum Novaruni Alles hebben wij te danken aan de or ganisatie. D;.ar is bijv. de Overheidsbemoei ing aangaande werkloosheid, de ouderdoms rente in de toekomst voor de jongeren meer dan 3.„Herwonnen Levens kracht", 130 verpleegden, behalve nog van het Rijk, het woningvraagstuk. En de con clusie hieruit? Geen betere Democratie dan bij de Roomschen. Wij zullen de „Rerum Novarum'' dioen handhaven. Men is bang voor de moderne beweging zegt spr., maar daartegenover stelt spr. n voorbeeld. Toen Napoleon bijna alles over won en plotseling in weinige dagen bijna alles verspeeld had, toen werd er bemerkt, dat er nog een versch vijandelijk leger in aantocht was en men werd moedeloos en men zou het hebben overgelaten aan een handjevol getrouwen en officieren, als niet Napoleon weer kwam. Men kreeg nieuwen moed en in twee 2 was de slag gewonnen. Als men nu zoo de lauwen ziet en het slechte vergaderingbezoek constateert, zou men moedeloos worden. Maar laat men moed honden. Door wien worden wij gecomman deerd? Door het oppergezag, door den Paus. Hierna is het woord aan den weleerw. kapelaan Vis. Z.Eerw. wijst er op, dat hij, hoewel door Gods roeping niet tot den ar beidersstand behoort, hij zich toch voor den arbeider zeer interesseert. Ondanks zijn drukke werkzaamheden, heeft spr. het ver zoek, om hier over het arbeidersvraagstuk te komen spreken, niet af kunnen wijzen. Wanneer spr. zoo dagelijks die duizenden arbeiders ziet voorbijgaan, dan trekt hun lot hem aan. Spr. wil dan het koel ver stand ervan overtuigen, wat het arbeiders vraagstuk is. En dan wil hij even aandacht voor het volgende: Toen er te Aken een Katholiekendag ge houden werd, waar 10.000 personen bijeen warw», vroeg de voorzitter even stilte, daar er een mijnongeluk was gerapporteerd, waarbij 26 levens verwoest waren. En er ging een gevoel van rouw door die menigte. Ook hier vraagt spr. een oogenblik aan dacht voor het ongeluk: „De Hongersnood in het Geestelijk leven." De sociale mis stand: wat is de oorzaak, en hoe de oplos sing. De oorzaak is de Paradijsvloek, die ook doorwerkt op economisch gebied. Daar bittere armoede, daar opeenhooping van rijkdom en kapitaal. En de tegenstel lingen voor of tegen God. Wij hebben ge zien de liberale stellingen: „Ieder voor zich; geen Staatsdwang, alles vrij; allen vrije burgers. De arbeider kwam echter in het gedrang en dit moest leiden naar revolutie,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1