mr- DS SPAARNEBAUK üliilliÊilliiiüÊiiiifiiilfiSêiiiSlgHfiifiiMIfiiSaifiifillll F. W. A. BROM - BOEKHANDEL 1 RELIGIEUZE ARTIKELEN iimiiniiKiiiiiiiiMMiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiN EEN HELDERE WASCH Berichten uit onze vorige op!age. VERBETERING IN DEN TRAM- DIENST HAARLEM-AMSTERDAM VICE VERSA. VAN ONZE RECHTBANK. DE ZETEL VAN BLOEMBOLLEN CULTUUR EN „SPAAR EN HOUT". DE BETREKKELIJKHEID VAN „DUUR." De Taxi's. De bioscoop in dienst van het onderwijs. Belastingen. Museum van Kunstnijverheid. HERINNER MET KERSTMIS EENS dat drietal oude heersn, dat men in Haarlem's Postkantoor onlangs zag eclipseeren! Voor KERSTMIS en voor OUDE JAAR gaat gij dan FRANKEN bellen, om Uw DECEMBER- SsVïULLERIJ, bij FRANKEN te bestellen! 2" KROCHT 8 b.d. N. GROENMARKT - PAUL KRUGERSTR. 19 S KERSTGROEPEN - KERSTBEELDEN - STALLEN 2 KERSTBOOIVS en KERSTBOOMVERSIERINGEN 2S KAARSEN en KANDELAARS «h in mooie afwerking Helden der Zee-Fonds „Dorus Rijkers". DE ONTDUIKING VAN BELASTING OP ACCIJNS. De boete van f 300.000 bevestigd. IJMUIDEN. >0! Va 101V* '02 Vg 60 f '20 V2 J17V2 Wisselkoersen en koersen van Banknapier. HAARLEMMERMEER. BEVERWIJK. HILLEGOM. AALSMEER. Lijk opgehaald. Vlot gesleept De stranding van het s. s. Eemdijk. VOGELENZANG. Uitlokking tot brandsticht»- Het geteisterde Proepoek. Een roofmoord. Geen aftreden der Regeering in Duitsckland. Bescherming van Italianen in China. Ratificatie van arbeids- conventies. Decreet inzake persdelicten. De arbeidsmarkt in Denemarken. 'nSanÉ vsn 29 December a.s. wordt oor de E. S. M. een nieuwe dienstregeling ingevoerd Daarin is een voor de forensen zeer goede verbetering opgenomen.. Des morgens zal van 'half 8—half 9 voortaan een T/. minulendicnst rijden,, waaronder 4 sneldiensten, welke niet zul len stoppen tusschen Haarlem en Amster dam. Des middags zal van kwart voor 5 tot kwart over 6 een 714-minutendienst Am sterdamHaarlem onderhouden worden, waaronder 5 sneldiensten zullen zijn. welke niet zullen stoppen tussctien Amsterdam en Haarlem. Des Zaterdagsmiddags zullen er 'A-minutendiensten Amsterdam-Haarlem rijden van kwart voor 1 tot kwart voor 2, waaronder 4 sneldiensten. Hond doodgeschoten, De landbouwer J. K. stond heden terecht, terzake, dat hij bij zijn boerderij aan den IJweg te Haarlemmermeer, een hazewind "van den landbouwer R. W. had dood ge schoten, K. bekende het ten laste gelegde; de hond kwam op zijn erf, en, meenende. dat hij het recht had honden en kaften te dooden, die op zijn erf kwamen, den hazen- wind had neergeschoten. Er waren zes ge tuigen gedagvaard; allen werden langdurig verhoord, aan de hand van foto's en platte gronden, over het feit of zij alien goed kon den zien vanaf hun standplaats. De Officier van Justitie zeide in zijn requi sitoir, dat het, door de bekentenis van be klaagde en de verklaringen der getuigen, vaststaat, dat de beklaagde den hond heelt doodgeschoten. De vraag blijft dus over, of de hond gedood is op het afgesloten erf of niet. De Officier beantwoordde deze vraag ontkennend. Twee der getuigen hebben den hond geen oogenblik uit het gezicht verlo ren en zagen, dat de hond hinkend wegliep en tenslotte neerviel. Wat betreft den getuige-deskundige, een 'geweermaker, die schietproeven ter "plaatse heeft gehouden, spr. meende het getuigenis van dezen van geener waarde te moeten achten, omdat absoluut niet vaststaat, dat deze getuige geschoten heeft met hetzelfde geweer als verdachte. Getuige heeft met een geweer, dat hij van verdachte kreeg, op ver schillende afstanden geschoten op papieren schijven, met hagelpatronen die ook ver dachte gebruikte. Op een afstand van 50 tot 80 M. kan een schot doodelijk zijn, op een grooteren afstand absoluut niet. Spr. vroeg wegens het dooden van een hond buiten hel afgesloten erf, een boete van 100, subs 50 dagen hechtenis. De verdediger, mr. T. van Löben Seis, begon zijn pleidooi met de opmerking, dat het hier niet ging om de boete, maar om een onrechtvaardige veroordeeling als zoo danig; de straf is bijzaak. Spr. achtte het bewijs geleverd, dat verdachte op den hond heeft geschoten, doch niet dat de tion ten gevolge van het schot is gestorven. Tevens is bewezen, dat de hond is geschoten binnen het afgesloten erf, zooals dit volgens de wel moet worden opgevat. Spr. pleitte echter niet voor geringere straf, ofschoon hij deze te hoog oordeelde. Na repliek werd de uitspraak bepaald op Donderdag 23 December a.s. Kind doodgereden. W. K. 0., die de vorige week heeft te recht gestaan, wegens het feit, dat hij op 22 Augustus j.l. een kind van 4 jaar te Leimui- den met zijn auto had overreden, tengevolge waarvan het overleed, werd heden veroor deeld tot 6 weken gevangenisstraf. De eisch was 3 maanden gevangenisstraf. De aanrijding op den Schoterweg, De zaak van J. de G., betreffende de doo- delijke aanrijding op den Schoterweg, zal op 23 December a.s., 's-middags half drie opnieuw in behandeling komen. tt n Aanrijding tl. R., die in October op het Kermemer- plein een wielrijdster had aangereden, waar door deze ernstig werd gewond, werd heder, yerooreeld tot 100 boete subs. 20 dagen hechtenis. De Officier Wan Justitie had 125 geeischt, subs. 25 dagen hechtenis. Wij hebben den heer Krelage, voorzuter der Algemeenc Vereeniging voor Bloem bollencultuur, gevraagd naar zijn indruk over de debatten en hel besluit betreffen de de subsidie van 100.000, indien de ze tel van Bollencultuur in „Spaar en Hout" gevestigd wordt. Aangezien hem het raads besluit nog niet officieel bekend was, wensch'.e hij zich daarover niet uit te la ten en bovendien meende de voorzitter, dat deze zaak nu rustig in den boezem van 1 'i hoofdbestuur moet worden bekeken. Wat het hoofdbestuur nu zou voorstellen, kon de heer Krelage uit den aard der zaak evenmin mededeelen. Menschen, dit in de bloembollenwercld thuis zijn en wier opinie v.ij over het raads besluit vroegen, waren van meening, dat de leden van Bloembollencultuur wel genoe gen zullen kunnen nemen met de verkla ring van den Haarlemscben Raad. Ze ver wachten dan ook, alle omstandigheden van het oogenblik in aanmerking genomen, dat, mocht a.s. Maandag een dergelijke beslis sing worden gevraagd van de Algcmcene Vereeniging van Bloembollencultuur (het punt staat echter niet op de agenda) al thans in principe wel beslist zal worden, dat de zetel in Haarlem zal worden ge vestigd. -De mogelijkheid bestaat immers ook nog al'ijd, dat van „Spaar en Hout" wordt afgezien, en dat de zetel in een an der gebouw of op een ander terrein in Haarlem gevestigd wordt. „SPAAR EN HOUT.' De gemeente Heemstede heeft een deel van het buiten „Spaar en Hout" te koop aangeboden aan de Algem. Vereen, voor Bloembollencultuur voor de som van 75000. Dat is veel tc goedkoop, heeft Mr. Slingenberg, wethouder der gemeente Haar lem, betoogd; (zie het gemeenteraadsver- slag); het is niet te goco'koop heeft Heemstede's gemeentebestuur hier immer tegenover gesteld. Uit goed ingelichte Heemsteec'sche krin gen vernemen wij, dat dit als volgt verklaard moet worden. Gaat de annexatie niet door en blijft de exploitatie van „Spaar en Hout" dus aan de gemeente Heemstede, dan ziet het be stuur van deve gemeente alleszins kans met de gevraagde koopsom van 75.(m) een loonende en sluitende exploitatie van het buiten „Spaar en Hout" te maken. Alle becijferingen van den dlr^ -teur van Open bare Werken te Haarlem, die tot een on- kostenrekening komt van 140.000, kunnen dat feit niet ongedaan maken. Maar komt de grensregeling er door. en wordt „Spaar en Hout" dus geme.ute Haarlem, zoo rede neert men in die Heemsteedsche kringen verder, dan is dr gevraagde s.im van ƒ75.000 misschien wel te laag omdal door die grens wijziging de waarde van de overblijvende terreinen op „Spaar en Hout" ontzaglijk dalen zal. Maar dat is dan niet de schuld I van de gemeente Heemstede; maar van de grenswijziging, om welke grenswijziging Haarlem verzocht heeft en niet Heemstede. Oat gevoelt de heer Mr Singenberg natuur- I hjk zeer goed. Vandaar dat hij zich verzet I legen den verkoop van een deel van „Spaar cn Hou!" voor den prijs van 75.000 op grond dat de koopsom niet voldoende zou zijn. De A. R. M. zegt alle chauficurs de dienstbetrekking op. Naar wij vernemen, is door de directie aan alle in dienst bij deze jmaatschappij zijnde chauffeurs de dienst opgezegd tegen 1 Januari a.s. In het hiervoor uitgegeven schrijven deelt de directie mede, dat op 31 Decmber a.s. de concessie voor standplaatsen der taxi's eindigt. Dat het verder nog niet bekend is of de Maatschappij op de doc'r haar inge diende voorwaarden, nieuwe concessie van B. en W. zullen verkrijgen. Dat de directie na het verkrijgen van deze concessie bereid is met de betrokken chauffeurs een nieuwe verbintenis aan te gaan, doch slechts tegen de nieuwe arbeidsvoorwaarden. Naar wij vernemen, houden deze nieuwe voorwaarden naast een provisie een loons- den nog meerdere verslechteringen van 18 wordt gebracht op 14. Verder wer- vacantie en vrije dagen aangekondigd. Men deelde ons ten slotte mede, dat de betrokkenen, die alle georganiseerd zijn, deze kwestie in handen van hun organisatie hebben gesteld. De filmtechniek bevindt zich in een ver stadium van ontwikkeling, zoo zelfs, dat men in bevoegde kringen in de cinemato grafie een nieuw onderwijs middel vond. Reeds in 1918 werd in den Haag onder leiding van den heer D. van Staveren een schoolbioscoop opgericht over wier resul taten men zeer tevreden schijnt. Nu bij B. en W. van Haarlem plannen bestaan om in deze niet achter te blijven, achtte de Bond van Nederlandsche Onderwijzers het mo ment geschikt om ter propageering van dit nieuwe onderwijs middel een vergadering te beleggen, waar de heer van Staveren zou spreken over „Het lichtbeeld in dienst van het onderwijs", terwijl tevens een demon stratie les zou gegeven worden. Deze bijeenkomst nu had Woensdag avond plaats in de bovenzaal van de Gem. Concertzaal. Aan de uitnoodiging tot bijwoning van deze bijeenkomst hadden o.m. gevolg ge geven de inspecteur bij het lager onderwijs de heer Weustink, verschillende leden van den raad en autoriteiten op onderwijsgebied. De spreker werd ingeleid door den voor zitter, den heer F. Wijnia, die op de eerste plaats mededeeling deed van bericht van verhindering van den wethouder Mr. Bruch. Spr. drukt er zijn spijt over uit dat de beide wethouders, de heeren Bruch en Rei- nalda, die twee enthousiaste voorstanders van de schoolbioscoop zijn, door ongesteld heid niet tegenwoordig kunnen zijn en spreekt de hoop uit, dat beiden spoedig zullen her stellen. Deze avond zal niet alleen 't karak ter dragen van een demonstratie maar tevens een propaganda-avond zijn en spr. hoopt dat hij als zoodanig zal slagen en alle aanwezigen als besliste voorstanders van de schoolbios coop deze zaal zullen verlaten. De heer van Staveren hield hierna een keurig betoog, niet van humor ontbloot, waarin hij de aanwezigen zeker overtuigd heeft van het groote nut van dit nieuwe in stituut. Spr. heeft nooit begrepen hoe men zich zoo tegen deze instelling kon kanten. Men tracht toch immers alles zoo aanschouwe lijk mogelijk voor te stellen. Als men in 't publiek spreekt, dan kiest mert z'n woorden zoo, dat men zich alles zoo aanschouwelijk mogelijk kan voorstellen. De bioscoop vervangt de plaat. Bij de plaat ziet men één voorstelling, bij de film ziet men er meerdere, en de zaken in de verschillende stadia. Spr. heeft z'n tegenstanders niet begre pen, totdat hij begreep dat het tegenstanders van de bioscoop waren. Men is bevreesd dat de schoolbioscoop de kinderen den weg naar de bioscoop leert. Dit is niet juist. De kinderen gaan naar de boscoop. Maar spr. meent juist, door ze 't goede te leeren, ze van het slechte af te brengen. Uitvoerig weerlegt spr. vele bezwaren. De film is beter dan de werkelijkheid. Bij bezoeken aan bedrijven of industrieën kan men vaak slechts een onderdeel bezich tigen. De film laat u alles zien wat ge zien wilt, zoo, dat de kinderen eenig begrip krij gen van de groote hoofdzaken, de technische finesses hebben we natuurlijk niet noodig. Ruim anderhalf uur hield spr. z'n audi torium op de meest interessante wijze bezig en deelde tenslotte zijn bevindingen mede met z'n school in den Haag, die door scho len van alle richtingen, geen enkele uitge zonderd, wordt bezocht. De schoolbioscoop moet in een aparte zaal gegeven worden, niet in een bioscoop. Ze moet kosteloos toegankelijk zijn. In den Haag wordt zij bezocht door 350 scho len met 14000 kinderen en de kosten alles inbegrepen, bedragen ƒ26000. Aan het slot van zijn lezing had de spre ker een hartelijk applaus in ontvangst te nemen. Naar aanleiding van enkele gestelde vra gen deelde de spreker nog mede, dat het nieuwe instituut in verschillende landen reeds bestaat en o. a. in Duitschland uit stekend georganiseerd is. Nog deelde spr. mede, dat de bioscoop ook reeds voor hoo- ger onderwijs wordt gebruikt en als zoo danig zeer nuttig werkt. Spr. acht de school bioscoop ook voor kleine gemeenten zeer practisch. Wij kregen hierna „les" met de film „Hoe zien wij", die op duidelijke en klare wijze de werking van 't oog behandelde en gevolgd werd door een aardige film over gezichts bedrog. 't Was een zeer interessante avond die precies elf uur door den voorzitter met een dankwoord werd gesloten. Opgeheven zijn de kantoren van den waar borg en de belasting der gouden en zilveren werken te Amsterdam 1 en te Amsterdam 2 ingesteld u een kantoor dier middelen te Amsterdam, omvattende de rechterlijke ar rondissementen Amsterdam Alkmaar en Haarlem met uitzondering van Alkemade, Hillegom, Leimuiden en Lisse, en zijn eer vol ontslagen uit 's rijksdienst wegens re organisatie van hun dienstvak, J. Lucassen, controleur van den waarborg en de belasting der gouden en zilveren werken te Amster dam 1 en W.C.Mauvc, easayeur bij dat dienst vak re Amsterdam 2. De veiling te Amsterdam. In de gisteren cn heden bij de firma A. Mak te Amsterdam, gehouden veiling van de antiquiteiten en Oost-Aziatische kunst uit het bezit van het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem, werden de volgende prijzen ge noteerd No. 1, Eiken Renaissancekast 1100 No. 2 Friesche keeftkast 6i0 No. 4. Wor telnoten cabinet 230 No. 4a. Mahonie houten bureau Louis XV 260 No. 8. Ma honiehouten bureau ƒ210 No. 17. Javaansch XVII Ide eeuwsch ameublement 235 No. 76, XVIIIde eeuwsche boeier 420 No. 133 en 134, 2 Tang beelden, 800 No. 135. RUIM GESORTEERD IN: T'ang paard 240 No. 136. Idem 230 No. 157. Imar; kaststel 750 No. 225, 2 groote kerkramen 3000 (aangekocht voor de kerk te Bioemendaal) No. 234, 2 Sèvres biscuitgroe- pen 420 No.423, 3 Wedgewoodplaquetten 23Ó No. 259, een groote Rakaa vaas 340 No. 306, 1 XVJde eeuwsch Ispahantapijt 7200 (aangekocht door een buitenlandschen liefhebber) No. 306a een XVIIde eeuwsch Perzisch kleedje 340 No. 616 A. Bloemers, Vaas met bloemen t 800 No. 340 Houten priesterbeeld van Shinrensha Sanyo 600 No. 442 Bronzen kop Khmer 10de eeuw v. 1000 No. 443, Bronzen Godheid Xde eeuw 825 No. 444, Idem 575 No. 445, Bron- zen Bouddha XVde eeuw 280 No. 446 Siameesche Bouddha XVde eeuw 220 No. 449 Zittende Siameesche Bouddha XVde eeuw 220 No. 539, Steenen kop van een j Godheid Cambodja, XVde eeuw, 1050 No. 540, Idem,/950 No. 541, Idem, 500 No. I 542, Idem 240. i m Hier ter stede heeft zich een sub-coraité van bovengenoemd fonds voor Haarlem e. o. geconstitueerd, waarvan de burgemees ter het cere-voorzitterschap heeft aan vaard. Dit comité bestaat uit de volgende dames en heeren'. Jhr. O. v. Lennep, gep. kapi tein ter zee, voorzitter; mevrouw E. J. Groen du Mosch, secretaresse; W. Hilarius, dir. Ned. Ind. Handel Mij., penningmees ter; P. C. Adrian, dir. Ned. Stoomvaart maatschappij Oceaan; Jhr. Dr. M. F. van Lennep; C. W. de Visser, gep. kapitein ter zee; A. W. Michels, lid van Gedeputeerde Staten van Noordhoiland; mevrouw Brauns- Schagen; mevrouw C. Clifford Koek van Breugel; mevrouw L. F. J. M. Heerkens Thijssen-van der Kun; mevrouw M. C. Roessing-Engelberts; mevrouw J. Sterck- Proot en mevrouw Vening Meinesz-van Hall. De bedoeling is op 28 Januari 1927 in den stadsschouwburg een cabaretavond te organiseeren, waarvan de netto opbrengst zal worden bestemd ten bate van het fonds. Zooals bekend, wordt Dorus Rijkers, een der bekendste Heldersche redders, op 27 Januari 1927 80 jaar en zal deze naar alle waarschijnlijkheid op dien avond aan wezig zijn. Het comité zal, zoodra de plannen vas- teren vorm hebben aangenomen, nadere mededeelingen doen, doch roept nu reeds aller medewerking in, teneinde dien avond te doen slagen, opdat een flink bedrag aan het „Dorus Rijkersfonds" kan worden toe gevoegd. Ter toelichting zij nog vermeld, dat in Nederland door het fonds ruim 100 redders, die in behoeftige omstandigheden verkec- ren, regelmatig worden ondersteund, waar voor eik jaar pl.m. 20.000 vereischt wordt. Versterking van het fonds is dus zeer noodig. Het Gerechtshof te Amsterdam behandel de heden de zaak tegen S. te Haarlepi die door de Ilaarlemsche Rechtbank veroordeeld was tot betaling van 296.861.40 subsidair een hechtenis tot 82 maal 2 dagen. Verdachte zou een te melden hoeveelheid gedistilleerd hebben doen toelaten of doen opnemen in het bij hem in gebruik zijnde pand, gelegen te Haarlem aan de Anegang, zulks met de wetenschap, dat vermeld gedistilleerd in strijd mei de wet was vervoerd en ingevoerd. Het Gerechtshof bevestigle heden bij ver stek overeenkomstig den eisch van den Rijksadvocaat het vonnis der Haarlemsche Rechtbank. mag niet worden verkregen ten kos te van het goed. Gebruikt daar om geregeld Dubbeltjes Zeep en Dubbeltjes Zeeppoeder. Wij garandeeren kwaliteit. Let er echter op de echte te ontvangen in de verpak king Blauw met roode streep. Wascholinefabriek - Amersfoort R.-K. Zangvereeniging „Zang en Vriend schap". Gisteravond hield bovenge noemde zangvereeniging onder voorzitter schap van den oudsten commissiaris, den heer II. A. Osendorp Sr. een goed bezette vergadering in het R.-K. Verenigingsge bouw aan het Kenneroerplein. Bij de openingstoespraak van den voor zitter, memoreerde hij het heengaan van den heer Zwager als voorzitter, die be dankt had wegens drukke werkzaamheden. Tevens wees de voorzitter er op, dat de vereeniging lijdende was aan „bloed- armoe en wekte alle aanwezigen op tot meer propaganda en het aanwerven van nieuwe leden. Na voorlezing der notulen door den secretaris en goedkeuring van het finan cieel verslag, gedaan door den penning meester, werd tot het verkiezen van een nieuwen voorzitter overgegaan. De reeds genoemde heer H. A. Osendorp werd met 25 van de 34 stemmen tot voorzitter ge kozen, die deze funclie aanvaardde. Besloten werd om in begin Januari 1927 een uitvoering Ie geven, hetwelk aller in stemming had. Ook werd nog besloten tot deelname aan een concours, doch dit kan nog nie' geheel worden afgehandeld, daar de con dities hiertoe nog niet waren ingekomen. Bij de rondvraag bleek niemand iets meer op het hart te hebben. Reeds waren ecnige dames en heeren met-leden ter vergadering roede gekomen die zich, zeven in getal, als lid opgaven, Om ongeveer 10 uur sloot de voorzitter 5% Nederland 1919 100 I0ü%6 6Nederland 1933 4 'A Nederi. 1917 993/, 993/4 4X N. 1. 1926 B. 97 5/16 6% N.-l. 1923 D 1021/g 26 Oude Vaart dito Gem. Eigend. 553/„ 55 «/a Mij. „Nederland" 175 6 178 1 Scheepvaart-Unie. 1797/ Rotterd. Lloyd 1633/4 164 2241o 225 94V.4 95 Holl. Stoomboot 51 b H. V. A 6911/4 689-90 395 394 Jurgens gew I69I/4 1681/a Koloniale Bank 242 237 Indische Bank '751/4 174 Cert. Handel Mij... 158 15S3/8 J573/4b Phoenix "Sl/s Geconsolideerde 1781/4 Kon. Olie 379i/2 385i/a 1543/4 156 Marine comm. 31/ 16 8V4 Vorstenlanden 182 V2 (83 173 172geb Comp. Merc. Arg 29/ifi 120 4193/4 419l/2 412 4131/a 443 444 A'dam Rubber 3081/, 309i/2 Serbadjadi 31 1 310 163l/2 163 Wai Sumatra 290 Dordtsche Petr. 3601/4 Southern Rails 118 164" 16 I64i/2 971/16 Wabash 427/16 Comm. Maxwel 49/l6 17 DECEMBER Etfo 11 KOERS LAATSTE KOERS 59.50 PARIJS 10.— 34.80 35.50 12.131/, STOCKHOLM 66.85 KOPENHAGEN 66.60 64.10 48.36 NEW-YORK 2.50 11.18 7.42 WARSCHAU 27 50 deze geanimeerde vergadering weder met den Christelijken groet, waarna de aan wezigen nog een uurtje gezellig bijeen ble ven. Wij kunnen niet nalaten de zangver eeniging „Zang en Vriendschap" met hun nieuwen voorzitter geluk te wenschen en gelooven zeker, dat hij haar in goede ba nen zal weten te leiden, te meer daar hij den steun geniet van een vol ijverig be stuur en niet te vergeten van den eminen- ten directeur Jan Nibbering, wiens capa citeiten voldoende bekend zijn. R.-K. Damvereeniging D.O.S. Zondag avond j.l. had in het Vereenigingsgebouw van de Sint Joscpgezcllenveireeniging de> l3e ronde van de onderlinge competitie plaats. Het was een zeer goede avond voor van Buuren, want hij wist zijr) ongeslagen record te handhaven tegen J. de Jong en won zijn partij op mooie wijze. Verder zorg den M. Kccx en J. Jacobs voor een ver rassing, want M. Kocx wist tegen P, Smet remise te behalen en J. Jacobs won zijn partij op uitstekende wijze van H. Groen. Ook J. Sneckes wist zijn partij te winnen van C. Balm. Het schijnt ons dat N. de Ruiter en C. Kocx elkaar niet in den steek laten, want zij verloren bun beide partijen tegen J. v. d. Pijl en J, Stolte en staan dus beiden met vijf winstpunten op de 13e en 14e plaats. De uitslagen van dte 13e ronde zijn als volgt: J. de Jong-_P. van Bruren 02 J. SneekesC. Balm 20 N. de Ruiter—J. v. d. Pijl 02 p. SmitM. Kocx 1—1 J. JacobsH. Gosen 20 C, KocxJ, Stolte 02 J, PanholzerL. Zegers 20 De te spelen wedstrijden voor a.s. Zon dag zijn; J. v. d. Pijl—C. Balm. J, StolteP, van Buuren. M. KocxL. Zegers. J. de JongC, Kocx. J. Sneekes—P. Smit. N. de RuiterJ. Jacobs! De stand der onderlinge gespeelde wedstrijden is a.„ P. van Buuren 13 12 1 25 H. Gosen 13 9 2 2 20 P. Smit 13 9 2 2 20 J. Stolte 13 8 1 4 17 J. Jacobs 13 8 5 16 C Balm 13 6 3 4 15 J. de Jong 13 6 7 12 J. Sneekes 13 6 7 12 J. Panholzer 13 5 1 7 11 J. v. d, Pijl 13 5 8 10 M. Kocx 13 3 1 9 7 L. Zegers 13 2 3 8 7 C. Kocx 13 2 1 10 5 N. de Ruiter 13 2 1 10 5 Burgerlijke Stand van 1416 Dec. Ge boren; Antonia, d, van A. de Gier en M. Leiten. Mozes, z. van L. Buis en J. A. Grcenendaal. Cornells Johannes, z. van C. Heemskerk en C, Kramer, Gerdina Anna Maria, d. van C. J. Kost en C. Klaas- sen. Jasnctje, d, van A. Ooms en M. Mi- chielen. Aldert en Johanna, z. en d. van D. Maarsen en D. van Oostrom. Ondertrouwd: Gerbrand Eijk, 25 jaar en Hillegoiyia Pietronella van der Hengst, 21 jaar. Getrouwd. Cornells Adrianus Zantman, 29 jaar en Grietje Cornelia Drenth, 22 j. Overleden: Pieter Kars, 53 j. geh. m. B. van Milligen. Vcor arme kinderen. De volgende week Dinsdag en Woensdag zal in de zus terschool aan de Peperstraat een tentoon stelling gehouden worden van kleeding- siukken, welke door de leerlingen der naai school zijn vervaardigd en met Kers'mis aan arme kinderen zullen worden uitge deeld. De Eerw. Zusters hopen, dat vele dames deze tentoonstelling zullen komen bezich tigen en dat velen van een daadwerkelijke belangstelling voor dit mooie werk blijk zullen geven. R. K. Vrouwenbond. Gisteravond heeft de R. K, Vrouwenbond een ledenver gadering gehouden in het K. S. A.-gebouw. De belangstelling was zeer groot. De presidente sprak hierover haar wel doening uit en spoorde de dames aan, om allen mede te werken aan den bloei van dezen Vrouwenbond. Medegedeeld werd, dat naar alle waar schijnlijkheid op Donderdag 30 December wederom een vergadering zal worden gehou- denwaarover moedercursussen zal' worden gesproken. De definitieve aankondiging zal te zijner tijd nog van den preekstoel ge schieden. De feestavond zal plaats hebben op 20 Januari a.s. Het programma zal dezen keer eens niet bestaan uit een tooneel- of muziek uitvoering. Naar de geestelijke adviseur mededeelde, zal de bekende Henri 't Sas met zijn echtgenoote naar Beverwijk komen' om de leden van den Vrouwenbond prettig bezig te houden met door hem zelf gemaakte liederen e.d. Dit mag een zeer goede keuze genoemd worden, zoodat een mooie feest avond te wachten staat. De presidente deelde voorts nog mede. dat het cursusgeld voor den verbandcursus van f 2.50 op f 1.is gesteld. De retraite voor de leden van den Vrouwen bond zal gehouden worden in het Retraite huis „De Thabor" te Rotterdam, van 14 tot 17 Februari voor gehuwden en van 28 Fe bruari tot 3 Maart voor ongehuwden. Na afhandeling van het overige gedeelte van de agenda, hield de geestelijk adviseur de Wel.Eerw. Heer Kapelaan Doeswijk, een lezing over het leven van de H. Theresia, welke lezing geillustreerd werd met een uit gebreide en fraaie collectie lichtbeelden. De lezing werd met groote aandacht ge volgd. Bij het einde bracht de presidente den geestelijken adviseur een hartelijk woord van dank, waarmede de vergadering ten volle instemde. ONDERLING BELANG. Ieder doe zijn plicht. Men schrijft ons uit Hillegom Door de Statutenwijziging van de Coöpe ratieve Ver. „Onderling Belang" moet een nieuw bestuur worden gekozen. De candida- tenlijst en oproeping tot stemming heeft de leden bereikt. De stemming geschiedt Zater dag 19 Dec. van nam. 38 uur. Er zijn 7 be stuursleden noodig, waarover 14 candidaten. en 3 commissarissen, waarvoor 5 candidaten zijn gesteld. In deze vereeniging hebben de Katholieken de meerderheid en dus ook recht om in het college van Bestuur en dat van commissarissen de meerderheid te hebben. Dit geschiedt, als ieder zijn plicht doet en goed uitziet, wie hij stemt. De samenstelling van Bestuur en commissarissen was lang een trouwe afspiegeling der denkrichtingen onder de leden. Den laatsten tijd is van zekere zijde 'n poging waarneembaar om hierin verande ring te brengen. De oppositie b.v. tegen den voorzitter zou beduidend minder zijn ge weest, als deze niet Roomsch was. Vooral de S.D.A.P. (die zijn nooit tegen den godsdienst) deden hun best. Indien nu de Roomsche coöperatie-mannen trouw komen stemmen komt de zaak in orde, anders niet. We rekenen er dan ook op, dat de 85 Roomsche leden van Oosteinderbrug en die van de Kalkovens óók zullen gaan stemmen. De vrije Zaterdagmid dag en de stemuren (38) geven ieder ruim schoots gelegenheid. Nu bedoelen we niet, dat wij een geheel Kath. Bestuur eischen alleen dient de meer derheid Roomsch te blijven en dit is een kwes tie van recht. Met vertrouwen wachten we den uitslag af. Drinkwatervoorziening. Zoo hier als in andere gemeenten, waar men ertoe overgegaan is van de zijde van het Prov. Wa terleiding Bedrijf waterleiding te brengen, Zijn er verschillende personen, die geweigerd hebben hunne perceelen te doen aansluiten. Eenigen van hen hebben zich tot het gemeen tebestuur gewend om ontheffing jyan de ver plichting tot aansluiting. Na ingewonnen advies van de Gezond heidscommissie, is dezer dagen afwijzend op de verzoekschriften beslist op grond van deze overweging „dat bij genoemde wo ningen (van G. Th. Helsloot, J. Batenburg, W. H. M. Faber en M. A. Eveleens geen mid del tot drinkwatervootziening aanwezig is waardoor ten allen tijde een voldoende hoe veelheid ♦'inkwater beschikbaar is. St. Jozefsgezellen. Woensdagavond hield Dr. Franke voor d St. Jozef gezellen van Vogelenzang een lezing met lichtbeelden over Palestina. De stille aandacht waar mede door allen geluisterd werd, was de beste bevestiging van hetgeen door den vice-Praescs gezegd was, nl. dat bet zaad door dezen leekenapostel uitgestrooid, niet op rotsgrond gevallen was, maar op vrucht bare aarde. 'Sok sprak Senior namens het gebeele bestuur en alle leden tot den vice-Praeses een hartelijk woordje en overhandigde hem een Palm. Daarna dank te de vice-Praeses den Senior, het bestuur en alle leden, waarna door allen uit volle borst het Kolpingslied gezongen werd. ROERMOND, 16 Dec. Woensdagmiddag werd onder de gemeente Maastricht het lijk opgehaald van Jan Daemen, die Maan dag met een tractor in de Maas was ger# den. Het lijk werd naar Echt vervoerd. HANSWEERT, 16 Dec. De de vorige week Woensdag bij Walsoorden omhoog gevaren Amerikaansche stoomer Cact-City, is van middag tijdens hoog water door 4 sleepboo- ten vlot gesleept en op eigen kracht naar Antwerpen opgestoomd. AMSTERDAM, 16 Dec. De Raad voo» de Scheepvaart heeft vanmorgen het onder zoek voortgezet naar de oorzaak van de stranding van het s.s. Eemdijk op 14 Oct. 1925 tijdens mistig weer in de Juan de Fucastraat op de rotsen van Bentinck- Island, De hoofdmachinist heeft op ve-zoek van den Raad nog inlichtingen op enkele onderdeden gegeven. Daarna is bepaald, dat de Raad binnenkort uitspraak zal doen. Het veilingpercentage. Naar wij ver nemen, zal op de jaarvergadering van „Bloe- menlust" het bestuursvoorstel aan de orde komen, om het veilingpercentage over 1927 weder op 7% te bepalen. Het afgeloopen jaar is de omzet niet zoo groot geweest als vorige jaren. Geslaagd. Maandag slaagde te Amster dam Voor het examen assistent-stations dienst de heer J. H. Lensen geboren te Vogelenzang, thans arbeider-telegrafist te Raamsdonkveer, AMSTERDAM, 16 Dec, De Rechtbank t» Utrecht heeft op 7 Sept. j.l. een 37-jarige landbouwer uit Waverveen wegens opzet telijke uitlokking tot brandstichting ver oordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf met af trek van de preventieve hechtenis. De zaak heeft voorts in hooger beroep voor het Ge rechtshof alhier gediend, dat op heden ar rest wees. Het Hof vernietigde het vonnis der Utrechtsche Rechtbank en opnieuw rechtdoende verklaarde het Hpf de dagvaar ding nietig, terwijl het de invrijheidstelling van verdachte gelastte. Deze nietigverkla ring der dagvaarding geschiedde op grond van het feit, dat daarin wel vermeld waren plaats en tijd der brandstichting, maar niet plaats en tijd der uitlokking. TEGAL, 14 Dec. De aardschokken té Proepoek duren voort De schade aan de gebouwen van de Staatsspoor bedraagt 36.000. In de dessa Karanganjar is een 60-tal hui zen onbewoonbaar geworden. (Proepoek is het aansluitingsstation op de spoorlijn CheribonKroja met de zijlijn TegalProepoek van de SemarangCheri- ban Stoomtram Maatschappij. Het ligt op een afstand van 75 K.M. van Cheribon. De bodem is er kalk en mergelhoudend, er groeit tamelijk veel djati (teakhout) en er is dan ook een houtvester geplaatst. Overi gens is het plaatsje weinig van beteekenis. Tusschen Proepoek en de noordkust, be vindt zich een vruchtbare landstreek, waar o. a. zijn gelegen de suikerfabrieken Bela- poelang, Djatibaran, Pangka, Doekoewrin- gin, Adiwerna en enkele andere. De vulcanische dienst beschouwt ook deze aardbeving als een tectonisch beving; in- tusschen houde men in het oog, dat de Slamat geenszins is uitgedoofd, nog meer malen met een rookpluim getooid is). WELTEVREDEN, 16 Dec, De 92-jarige weduwe van kapitein Drigny is hier geworgd gevonden. Het is een roofmoord. De dader is gevat. BERLIJN, 16 Dec. Heden v.m. omstreeks 10 uur is het Rijkskabinet bijeen gekomen, ten einde z'n houding te bepalen tegenover de eischen der soc. democr. partij; 1 uur na den aanvang der zitting was nog geen be sluit genomen. Het verluidt dat het Kabinet noch voornemens is af te treden, noch den Rijksdag te ontbinden. ROME, 16 Dec. Met het oog op de gevaarlijke situatie in China, besloot de regeering den torpedojager Mussia van Tarenta naar Shanghai te zenden, ter be scherming der Italiaansche belangen. WARSCHAU, 16 Dcc. De minister raad heeft de wetsontwerpen inzake de ratificatie van 4 arbeidsconventies, welke zijn aangenomen door de 7de Inte-nat. arbeidsconferentie goedgekeurd. Deze con venties betreffen het toekennen van steun» uitkeeringen in geval van ongevallen tijdens den arbeid, in geval van beroeps ziekten, de gelijkheid in behandeling van. buitenlandsche arbeiders bij ongevallen en een verbod van bakkersnachtarbeid. Be doelde wetsontwerpen zullen binnen enkele dagen bij het Parlement worden ingediend. WARSCHAU, 16 Dec. De senaat heeft met algemeenc stemmen en zonder debat ten de opheffing van het decreet over do persdelicten aangenomen. KOPENHAGEN, 16 Dec. Er zijn fa Denemarken thans nagenoeg 100.000 arbei ders werkloos, hetgeen een record is sinda 1921. Gelijktijdig wordt medegedeeld, dat de belastbare inkomens der Deensche be lastingbetalers dit jaar verminderd zijn mei 88 millioen kronen. - -

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 2