Plaatselijk Nieuws. NIEUWJAARS- NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT NIEUW JAARSWEN3CH Katholieke Illustratie? ,R HeMÜ nog geen Scheurkalender NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Tweede Blad Vrijdag 17 Dec. 1926 GEMEENTERAAD VAN BLOEMENDAAL. De belasting. Een voorstel-Van Kessel aangenomen. De aftrek gesteld op f 900 voor noodzakelijk levensonderhoud en f 100 per kind. SCHOTEN. Woningbouw. Stichting Douche-badhuis. HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE. HOOFDDORP. LIJNDEN. HEEMSTEDE. ZANDVOORT. BENNEBROEK. HAARLEM. Jubileum Louis de Vries. HILLEGOM. SOCIAAL LEVEN. R. K. Vereeniging van Werk gevers in de Metaalnijverheid. Vergadering van de Contact- Commissie in de mijnindustrie. Hij Kost slechts 55 cents, ieder blaadje is geïllustreerd, zeer ruime humoristische tekst. Mooi prijzen te verdienen door oplossing der rebussen. Bestel den kalender dadelijk bij onzen bezorger of aan ons kantoor: Nassaulaan 49, Haarlem. RECHTZAK Oi Het gedachtenisje. Een pseudo-geestelyke. LEGER EN VLOOT Het statiegeld. Donderdagmiddag 2 uur vergaderde de raad der gemeente Bloemendaal onder voor zitterschap van den burgemeester, jhr. A. Bas Backer. Afwezig de heer Hogenbirk. Benoeming. Aan de orde is de benoeming van een lid der commissie van Bijstand voor Publieke Werken in de vacature-Prinsenberg. De heer KREMER vraagt, of de heer Prinsenberg niet bereid is, zijn ontslag-aan vrage in te trekken. De heer PRINSENBERG stemt hierin toe. Eervol ontslag. B. en W. stellen voor op zijn verzoek eer vol ontslag te verleenen aan J. Kerkhof als onderwijzer aan de Openbare Lagere Schooi aan den Vijver weg. Dit eervol ontslag wordt verleend. Verbreeding van den Zand- voorterweg. B. en W. Stellen voor, hen te machtigen van mr. H. J. D. D. Enschedé te Aerdenhout aan te koopen een perceel grond, groot-onge- veer 83.20 M2, voor den prijs van f 4.75 per M2 ter verbreeding en verbetering van den Zandvoorterweg. Hierover ontstaat eenige bespreking, waar bij wethouder VAN NEDERHASSELT uiteenzet, dat de heer Enschedé den grond niet goedkooper wil geven. De heer PRINSENBERG zou nog een beroep willen doen op den gemeenschapszin van mr. Enschedé, om den grond voor f 4 per M2 te koopen. Wethouder LAAN vindt het krenterig van mr. Enschedé, dat hij vasthoudt aan den prijs van f 4,75, maar meent, dat om die drie kwartjes per M2 meer het voorstel met moet stranden. De machtiging wordt verleend. Wegaanleg.' B. en W. stellen voor, hen te machtigen van Mevr. de wed. M. J. van HattumDek ker een gedeelte van haar terrein, voor weg aanleg bestemd, gratis over te nemen en dit terrein op kosten van mevr. de wed. v. Hat tum te verharden en te rioleeren op dé wijze, gelijk die door de gemeente wordt voorge schreven voor wegenaanleg door derden, on der voorwaa-de o.m. dat door mevr. v. Hat tum voor deze werkzaamheden een som van f 14000 in de gemeentekas gestort wordt. De machtiging wordt verleend. Eerste supp'etoire be- giooting ±926. B. en W. bieden ter vaststelling aan de eerste suppletoire begrqoting 1926. Aldus vastgesteld. Het uitbreidingsplan Rijnegom. 6. en W. bieden ter voorloopige vaststel ling aan het uitbreidingsplan Rijnegom. ng a Het plan wordt voorloopig vastgesteld. De aftrek bij de plaatse lijke inkomstenbelasting. B. en W. bieden ter vaststelling aan een verordening op de heffing eener plaatselijke belasting naar het inkomen. Verder stellen zij voor, in te trekken het besluit van 20 Mei 1926 tot verhooging van den kinderaftrek tot f 100, te begin nen bij het vierde kind. De heer SCHULZ herinnert aan de voor- geschiedènis dezer zaak en merkt op, dat hij aan dit voorstel wel zijn stem zal geven, al is hij er niet verrukt over, Er blijft toch nog een groot voordeel voor de groote ge zinnen. Spr. heeft echter bezwaar tegen het nieuwe artikel, waarbij bepaald wordt, dat ook de inkomsten der minderjarige kinderen bij het gezinsinkomen zullen gerekend worden. Hierdoor toch worden juist weder de ar beidersgezinnen getroffen. Financieel is deze regeling ook niet noodig voor Bloemendaal. De heer NUIJENS acht het voorstel van B. en W. geen verbetering en hij kan er dan ook niet zijn stem aan geven. Volgens het voorstel-Van Kessel op 16 September 1.1. Zou de gemeente nog f 1500 meer voordeel hebben. De heer VAN KESSEL tril f 900 aftrek voor levensonderhoud en f 100 aftrek per kind. In Den Haag staat men niet geheel afwijzend hiertegenover. Met dit voorstel zijn de grootste gezinnen m'eer gebaat en het levert den gemeente nog meer op. Daarom handhaaft spr. zijn voor- stel. De heer KREMER is ook tegen art. 4, dat de inkomsten der kinderen bij het ge zinsinkomen wil rekenen. Dat is in het nadeel van het sparen der kinderen. Wethouder LAAN zet uiteen, dat de belasting in Bloemendaal laag is. Het is echter noodig, dat iedereen iets betaalt. B. en W. oordeelden het niet noodig, den kinderaftrek reeds bij 2 a 3 kinderen toe te passen. Art. 4 is voorgesteld, niet om de groote gezinnen, maar om belasting-ontduiking tegen te gaan. Zoo'n geval is er in Bloemen- daal. De heer SCHULZ heeft zich vergist. Hij dacht met het voorstel-Van Kessel te doen te hebben. Hij is nu tegen het voorstel van B. en W. Eerst bij het zesde kind begint, volgens ^lit voorstel, voordeel voor de ge zinnen. Spr. blijft zich verder verzetten tegen art. 4. Met 113 stemmen wordt besloten, art. 4 te schrappen. Tegen de heeren De Roo, Van Nederhasselt en Laan. Met 9—5 stemmen wordt dan het voor stel-Van Kessel aangenomen. Tegen de heeren Luden, De Roo, Verdegaal, Van Nederhasselt en Laan. De verordening wordt verder vastgesteld overeenkomstig het voorstel van B. en W. Ontheffing bepalingen der bouwverordeningen. B. en W. stellen voor, ontheffing van art. 7 der Bouwverordening te verleenen aan H. Dames; D. Middelkoop; C. Cassee; J. Martijnse; J. Schouten; mr. A. S. V. Nierop W. F. v. d. Broek; mevr. C. 't HooftVissering; S. Slagveld; W. v. Wa- veren; G. Liebl; mevr. de weduwe P. Ver- schuylVeltman en C, Lankhof en afwij zend te beschikken op de verzoeken van W. Cassee en E. Strietman, J. G. v. d. Bel en P. Vorkink. Overeenkomstig deze voorstellen wordt besloten» Dr. BORNWATER vraagt, hoe het staat met de onteigening aan den Mihtairenweg. Wethouder LAAN deelt mede, dat daar nog niet veel aan gedaan ts. Er worat f 50 per M.2 grond gevraagd en aldus zou het der gemeente op duizenden guldens kunnen komen. Overwogen zou kunnen worden, of de weg langs Tetrode en de spoorbaan geleid zou kunnen worden. Verkoop grond. B. en W vra';en machtiging, aan mevr. de wed. t> /;>.r<v;lv.iijlVeltman te verkno pen 2467 M.2 grond, gelegen gan den Mid den Duin ?n Daalschenweg tégen f.6 per M2. voos zen gedeelte van 23r* M2. en f 3.50 per M.2 voor de overige 167 M.2 De ma- -mg wordt wri-wns. Verhuur grond. B. en W. vragen machtiging, aan J. Back- huys en Zonen voor f 30Ü per jaar te ver huren het terrein aan de Zuidzijde van den Zeeweg tusschen paal 83 en 85. De heer PRINSENBERG is van oordeel, dat de toestand, dat de leeüjke loods er staat, niet bestendigd moet worden. De beide wethouders zetten uiteen, dat er niet veel aan te doen is. De machtiging wordt verleend. Aankoop grond. B. en W. vragen machtiging van de fa, Jansma en Agricola voor f 1 over te nemen 17 M.2 grond, gelegen aan de Prins Hendrik laan hoek Oranje Nassaulaan. De machtiging wordt verleend. Aankoop perceelen. B. en W. stellen voor, voor f 31.500 aan te koopen de perceelen Bloemendaalscheweg 142. 144 en 146. Aldus besloten. De heer Verdegaal is er tegen. Ontheffing Drankwet-ver ordening. B, en W. stellen voor, F. J. W. Terwee ontheffing te verleenen van de eischen, waaraan een lokaliteit moet voldoen, om voor „vergunning" of „verlof" in aanmer king te komen. Aldus besloten. Rondvraag. De heer DE ROO vraagt, het voetpad aan. de Julianalaan vóór de Kerstdagen in orde te maken. Wethouder LAAN kan dit niet beloven, al zal er spoed betracht worden. De heer KREMER vraagt strenger na leving der bepalingen der hondenbelasting. De VOORZITTER zal de zaak onder zoeken. De heer DE VISSER vraagt spoedige regeling van het vak-onderwijs op de lagere scholen. Wethouder VAN NEDERHASSELT ant woordt, dat a.s. Maandag de betreffende commissie hierover zal vergaderen. De heer PRINSENBERG vraagt maat regelen tegen ontsierende reclame. Wethouder LAAN zegt dit toe. Hierna gaat de raad in geheime zitting. Gemeentezaken. B. en W. deelen den raad mede, dat de gaslevering van 1 Janu ari5 December bedragen heeft 2.562.930 M3, terwijl het verbruik van 531 Decem ber geraamd is op 215,000 M3., totaal 2.777.930 M3. In 1925 was dit aantal 2.689.593 M3. B. en W. stellen voor, in 1927 een ■tijdelijke geldlcening aan te gaan van ten hoogste 1 millioen. B. en W. stellen voor, voor school A en voor de St. Lucia-scholen koffer-kino's aan te schaffen, waarvoor zij een crediet van 1500 aanvragen. B. én W. stellen voor, de vergoeding in de kosten van instandhouding, bedoeld in art. 101 der L. O.-wet 1920, over het jaar 1922 vast te stellen voor de school voor U. L. O. aan de de la Reijstraat 6, op 5768.31; idem voor L. O. aan de de la Reijstraat 8, op 6613.81; idem voor L. O. aan de Tugelastraat 5, op 4600.19; idem voor L. O, aan de Kerklaan 49 op 4522.31 B. en W. stellen voor, de vergoeding in de kosten van instandhouding, bedoeld in art. 101 der L. O.-wet 1920 over het jaar 1923 vast te stellen voor de school voor U. L. O. aan de de la Reijstraat 6, op 5099.50; idem voor L, O. aan de de la Reijstraat 8, op 5490.10; idem voor L. O. aan de Tugelastraat 5, op 3823,54 en de school voor L. O. aan de Kerklaan 49, op 3476,34. B. en W, stellen voor, afwijking der Bouwverordening te verleenen' aan L, Klaassen. Het gemeentebestuur van Haarlem is bereid den Spaarnhovenrveg tot aan den Middenweg en den Middenweg van den Spaamhovenweg tot de Overtonstraat te laten aanleggen. Voor het uitvoeren van de noodige openbare werken vragen B. en W- een crediet van 45000 aan. B. en W. stellen voor, de vereischtc toestemming te vragen, de bewoning der noodwoningen nog niet te doen eindigen. B. en W. stellen voor, onder nadere voorwaarden aan H. W. Ladru 7800 als tweede hypo'heek op 13 arbeiderswonin gen te verleenen. B. en W. stellen voor, aan de N.V. Handelsmij. „Geko" 140.400 als tweede hypotheek te verleenen op 234 arbeiders woningen. B. en W. stellen voor, aan de woning stichting „St. Bavo" 63.000 als tweede hypotheek op 105 arbeiderswoningen te verleenen. B. en W. stellen voor, den naam Spaamhovenweg te veranderen in Van Nesstraa^, ter herinnering aan den vroe- geren burgemeester Bannier van Nes. B. en W. stellen voor, toestemming te verleenen tot het opheffen der door de Vereeniging van tot Zekerheidstelling ver plichte Gemeenteambtenaren, te 's Gra- venhage, voor den gewezen directeur van het Gasbedrijf, den heer A. van der Stel, tegenover de gemeente ges elde zekerheid. B. en W. stellen voor, de rooilijn voor den Rijksstraatweg, ten noorden van de Jan Gijsenvaart te bepalen op 13 M. en de voorgevellijn te bepalen op 20 M. uit de as van den weg. B. en W stellen voor, hen te machti gen, het gemeentebestuur van Haarlem te berichten, da' Schoten onder nadere voor waarden op gelijke wijze voor zijn inwoners verzekering tegen de geldelijke gevolgen van ziekenhuis verpleging wil njogelijk ma ken als Haarlem voornemens is te doen. B. en W. stellen voor, in handen om prae-advies te stellen, het verzoek van de afdeeling Soholen van den Bond van Ned Onderwijzers en van de aid. Haarlem van hei Ned. Onderwijzersgenoo'scbap, om over te gaan let den bouw van een vierd; openbare lagere zevenklassige school, als mede bet verzoek van dp voetbalvereni ging Schoten, om over te gaan tot stichting van een sportterrein en om daarvan een deel aan haar als voetbalterrein af te slaan B. en 'XL stellen voor: 1. over te gaan tot den bouw van 9 een voudige woningen op het terrein gelegen aan de Nachtegaal- en Vinkenstraat, met bepaling, dat de bouwkosten zonder den grond 'n bedrag van 2400.— niet te boven zullen gaar.: 2. hen tc machtigen voor dc uitvoering van dit besluit Rijks bijdrage aan te vragen, overeenkomstig het bepaalde in de circu laire van den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid van 17 Maart 1926 Het Egt 'n bef voornemen fegen 'dal de bouw voitooid is de nog, niet ontruimde onbewoonbaar verklaarde woningen en eeni- ge noodwoningen, in totaal 9 perceelen te doen ontruimen. Deze maatregel moet wor den genomen, om voor een bijdrage van het Rijk in aanmerking te kunnen komen. Na rijp beraad zijn B. en W. tot de over tuiging gekomen, dat het van gemeentewege te stichten douche-badhuis het best zal kun nen worden geplaatst aan het in de Berken straat ontworpen plantsoentje. Mitsdien stellen zij voor hen te. machtigen, voor den bou-.v aldaar aan den raad een voorstel met kostenbegrooting te doen. Burgerlijke Stand. Geboren; Maartje, d. van W. Gravemaker en C. Eijken, Half weg. Hermanne Dorothea en Aagje, ds. van A. van Os en S. Tienstra, Halfweg. Cornells Rookes, d. van C. R. Pieters en A. M. van der Wulp, Halfweg. Geertruida Theresia, d. van A. A. Dijkzeul en A. A. Warmerdam, Spaarnwoude, Willem, z. v. P. J. F. van der Mije en W. van Midlum, Stadskwartier. Frederika Wil'helmina, d. van W. J. Kuijper en G E. de Graaft, Spaarnwoude. Ondertrouwd; J. Terpstra, 29 j. en H. J. Groenewegen, 22 j. J. Stolwijk, 29 j. en M. C. Damen, 25 j. Getrouwd; K. W. Drectkmeier, 27 j. en A. M. C. Bogaert, 24 j. Overleden: M. Veenstra, 63 j. m. r. J. C. Pot, Liewegje. 'S. Koots, 82 j., vr. van J. Krijtenberg, Halfweg. Graanbeurs. Op de Donderdag te Hoofddorp gehouden Graanbeurs was de aanvoer als volgt; Tarwe, nieuwe 14 14.75; Rogge 10.25—11.25; Gerst, Cheva lier 10.50—11.50; Wintergerst 10—11; Haver 910; Witte Duiveboonen 14 15; Paardeboonen 12—12.50; Groene erw ten 14—24; Schokkers 30—13; Karwij 4244; Geel mosterd 2527; Blau-.v- maanzaad 6064; Koolzaad 22 23; Kanariezaad 1314; alles per 100 K.G. Landarbeiders. Donderdag hield de R.-K. Landarbeidersvereeniging „St. Deus Dedit" haar jaarvergadering. Na opening door den heer Zoeteman, las de heer Breedijk het jaarverslag, waaruit bleek, dat het aantal leden, hoewel lang zaam, toch steeds vooruitgaat. De heer v. Sc'hayck gaf het financieele overzicht. Er was een batig saldo, een gunstig teeken voor de jonge vereeniging. Alsnu werd de agenda voor de Bonds vergadering besproken. Enkele amende menten van onze afdeelingen zullen ge steund worden. Tot afgevaardigde naar deze vergadering werd gekozen de heer N. Zoe'eman. Bij dee rondvraag werden verschillende kwesties als: stempelen, trekken uit werk- loozenkas, opzeggingstermijn enz., bespro ken, De voorzitter baentwoordde de vragen naar genoegen. Te ruim 9 uur sloot de voorzitter de vergadering. Burg. stand. Geboren: M. J. Dekker- Duisterhof d.; M. J van Kesteren-v, d. Aar, d. N. Otte-Prins, z. Overleden: W. Th. Merx, 72 j.; J. Deelis- sen 85 j, W. W. Tollenaar, 36 j. J. W. Schermer 38 j. A. v, d. Lande, 66 j. Rectificatie. In het verslag van de R.- K. Kiosvereeniging te Zandvoort, geplaatst in het blad van Woensdag 15 dezer, komt( de zinsnede voor: Geen der leden dier politieke advies commissie zullen deel uit mogen maken van een publiek-rechtelijk lichaam als Gemeen teraad, Prov. Staten, Eerste- en Tweede Kamer, evenmin van bet bestuur der kies- vereeniging. De zinsnede „evenmin van het bestuur der kiesvereenigipg moet vervallen. Raadsvergadering. Donderdag was de raad dezer gemeente in vergadering bijeen. Aanwzig waren alle leden. Door 'dc heer de Braam is een verzoek ingediend lot het moger. bevestigen van een antennedraad aan de O. L. school, aange zien aanvrager daarvoor geen andere gele genheid heelt. Dit wordt onder voorwaarden toegestaan. B. en W. stellen voor den heer P. Kuit met ingang van 1 Januari voor vast aan te stellen, als gemeente-architect. Aldus wordt met algemeene stemmen aangenomen. B. en W. stellen voor de heer D. Kuit te verleenen een salaris van 700 per jaar. Aldus besloten. B. en W, stellen voor, aan den accoun tant van de vereeniging van Ned. Gemeen ten de 3-maandelijksche controle der ge- meente-financiën op te dragen, waarvoor de kosten 150 per ;aar zullen bedragen. Wordt goedgekeurd. B. en W. stellen voor, een Rekening Courant aan te gaan van 6000 bij de Bank voor Ned. gemeenten. Na een toelichting van den voorzitter wordt dit voorstel aangenomen. In de vorigo vergadering is door de hee ren Zeestraten-v. Lierop, een voorstel inge diend tot bestrating van een gedeelte van den Meerweg in aansluiting aan den Kerk- weg en bestrating der geheele Leidschevaart. B. en W. hebben dit voorstel rijpelijk over wogen en zijn tot de conclusie gekomen, dat op de wijze, zooals het door dc heeren is in gediend, goed uitvoerbaar is. B. en W. stellen voor, daarvoor een lee ning aan te gaan van 4400 a 5 pet. per jaar, af te lossen in twee jaar, waardoor dan de Leidschevaart in zijn geheel, en de Meerweg tot een lengte van 1700 meter zal worden bestraat en aan de Meerweg een degenlijk voetpad zal komen. Dit'voorstel wordt aangenomen. B. en W. stellen voor aan Het Witte Kruis over 1927 een subsidie van f 300 tc ver leenen. Aan de hoofdcommissie vopr malaria bestrijding wordt een subsidie verleend van 15, zijnde 1 cent per inwoner. Vastgesteld wordt de rooilijn Rijksweg- West. De voorzitter leest dan het contract voor, hetwelk aangegaan zal worden met het St, Lucia-gesticbt omtrent de huur voor de grond, waarop de noodwoning is geplaatst. De huur van deze grond bedraagt 10 per jaar, en is aangegaan voor den tijd, dat deze grond door de gemeente noodig is. Ook doet de voorzitter mededeeling om trent de instructie der brandweer, welke geheel is gereorganiseerd. De voorzitter heeft toezegging gekregen, dat een strook grond, gelegen aan de Schoollaan, zal afgestaan worden aan de 'emeente voor ten hoogste 2 per M2. Dq voorzitter hoopt spoedig met belang- tjke voorslellenomtreot bebouwing, daarvan r komen. Ds heer Huisman verzoekt verbetering in !c bocht Rijksstraatweg Zwarlcvcg De voorzitter zegl toe, dal daarin waar schijnlijk spoedig verbetering zal komen, vooral daa.' er plannen bestaan voor bebou wing van de Zwarteweg. Mr. H. C. DRESSELHUYS, voorzitter van den Vrijheidsbond en lid van de Tweede Kamer, die reeds geruimen tijd ziek was, is gisterenavond overleden. Ook verzocht de heer Huisman meer toe zicht op de straatlantaarns. Deze branden den laatsten tijd bijzonder slecht. Meerdere raadsleden klagen daarover. De voorzitter zegt onderzoek toe. De heer v. Lierop vraagt verlichting van de Duinlaan. De voorzitter zegt toe,'geen toestemming tot bouwen meer te verleen, alvorens de Duinlaan in haar geheel, dus ook verlichting aan de gemeente is overgedragen. De heer v. Lierop bedankt mede namens den heer Zeestraten B. en W. en den raad voor de aangenamen wijze, waarop het voorstel „Bestrating Meerweg" is behandeld en aangenomen en meent ook namens alle Katholieken van Bennebroek dank te mot ten brengen voor dit besluit, wat voor hen een groote en aangenamen uitkomst is. Voor de bespreking: Trami of autobus, zie men elders in dit blad. Stadsschouwburg. Gisteravond is Louis de Vries in den Stadsscouwburg opgetreden in de rol, waar mee hij zijn jubileum-tournee door 't land maakt, n.l. Pirandollë's „Hendrik IV". Een verblijdende keuze deze rol. Want al zal „Hendrik IV" nooit een kastuk worden, omdat hef groote publiek er nu eenmaal niet van houdt, zich in den schouwburg in te spannen en wil men hier er in komen, dan is dit toch noodig de hoofd rol geeft den vertolker er van wel heel goede gelegenheid zijn kunnen te laten zien. Vooral een vertolker die, zooals Louis dc Vries, nog voelt voor de romantiek. De tra gische figuur van dezen waanzinnige, die zich keizer waande en dan, genezen, waanzinnig wil blijven schijnen, wordt door hem op buitengewone wijze weergegeven. Tijdens een maskerade, waarin hij in het kostuum van keizer Hendrik IV deelnam, heeft een medeminnaar zijn paard doen steigeren, waardoor hij viel en zoo onge lukkig terecht kwam, dat hij krankzinnig werd en zich voortaan werkelijk Hendrik IV en keizer waande. Twaalf jaren lang is hij krankzinig gebleven, maar dan krijgt hij zijn verstand terug. Maar wat zal hij nu doen? Weer terugkceren in de wereld van het heden, nu hij zoo lang in die van 800 jaar vroeger heeft geleefd? Dan zal men hem nawijzen op straat en achter zijn rug zal men om hem lachen, als om den gek, die zich verbeeldde Hendrik IV te zijn en die zich zijn aangebedene liet ontnemen door zijn medeminnaar. Neen, dan liever waan zinnig blijven in schijn in de wereld van het heden toch is alles hem vreemd geworden en die hij liefhad is voor hem toch onbereikbaar. Maar dan komt na acht jaren 't oogen- blik, dat het voor-gek-spelen hem te zwsar wordt, n.l. als hij plotseling haar voor zich ziet, die hij eens heeft aangebeden, haar, met haar man, eenmaal zijn medeminnaar, die aan heel zijn ongeluk schuld is, en baar dochter. Dan barst hij los, de gemartelde en de aanwezigen vragen zich met verbazing af, of deze nu werkelijk gek is, of slecljts met hen speelt, zooals hij op zijn beurt de hou ding der anderen voelt als een spelen met hem. Hij kan zich niet houden en als hij daar de dochter ziet van haar, die hij lief had, twintig jaar geleden, haar dochter, die nu is, als zij zelf toen was, sluit hij haar in zijn armen en, als deze haar wil te hulp snellen, doodt hij haar vader zijn. medeminnaar. Maar oogenblikkelijk herstelt hij zich en keert weer terug tot den schijn voor altijd! Diep doorvoeld werd deze tragische figuur door Louis de Vries uitgebeeld; hij deed haar voor ons leven, dezen Hendrik IV, dezen waanzinskeizer, die liever gek blijft, dan te moeten leven in een weretd die hem heeft neergeslagen en die hem walgt. Na afloop werd de jubilaris toegesproken allereerst door prof. van Moerkerken, die als voorzitter der feestcommissie en van het Ned. Tooneelverbond hem hulde bracht. Hij wees er op, dat Pirandello in zijn stuk ken vaak raadselachtig is, problemen stelde, maar toch ook persoonlijkheden had gescha pen. Die persoonlijkheid heeft ook Louis de Vries weten te geven, niet alleen in dit stuk van Pirandello, maar in alle stukken door hem gespeeld. Ten slotte deelde prof. v. Moerkerken mee, dat door vrienden in Haarlem een bedrag is bijeengebracht, dat in het jubileum-fonds zal worden gestort. Naméns de afd. Haarlem van het Too neelverbond sprak dr. Tjebbo Franken, die in herinnering bracht, dat het den helaas ontslapen consul Merens is geweest, die de Vries den weg naar het Tooneel heef! gewezen. Voorts sprak dr. Franken ook nog als persoonlijk vriend van den jubilaris, ter wijl tenslotte de heer C. van Hees, direc teur van den Stadsschouwburg, die namens de commissie van beheer bloemen aanbood en de hoop uitsprak, dat we Louis de Vries voortaan wat «meer hier zouden zien nu was het al wel wat erg lang geleden, dat hij in Haarlem speelde. De verschillende sprekers werden doo.' Louis de Vries in een aardige toespraak beantwoord. Hij dankte hen en het publiek voor de gebrachte hulde en zei, dat zijn weinig optreden niet aan hem lag: „Ik wii wel spelen, maar ze schijnen me niet noo dig te hebben," zei hij, met een tikje bit terheid. Maar nu cp zijn jubileumstournée. had hij toch weer moed gekreg-n voor de toekomst en hij hoopte dan ook het vol gende seizoen weer aan den gang te gaan en wel met een stuk van ziin Haavlemscheu vriend Jhr. v. Riemsdijk, den veel gesma den, maa- die dan foch maar stukken schrijft die het doen. Liefdadigheidsuitvoering. De opvoering van „Tropenadel" door H. I. T. O. alhier, zal geschieden ten bate der Tuberculose bestrijding. De bedoeling is, het batig sal do te doen gebruiken voor de aanschaf fing van meubelen voor de nieuwe lighal. Gezien dit schoone doel, zullen zeker zeer velen de uilvoering gaan bijwonen. Opera-trio, Gisteravond traden in de concertzaal van Hotel Flora op de heer Paul Pul, Vanna Kraft en Albert Jozini, terwijl aan den vleugel had plaats geno men de heer H. Peereboom. De belang stelling voor dit gezelschap had grooter kunnen zijn, doch de aanwezigen hebben in derdaad kunstgenot gesmaakt. Liever dan een uitvoerige beschrijving te geven van hetgeen geboden werd, wekken we lief hebbers van mooie muziek gaarne op, be gin Januari dit gezelschap nogmaals te gaan hooren. Men zal zich dien avond niet beklagen. Op Maandag 13 December hield de R.K. Vereeniging van Werkgevers in de Metaal nijverheid in „Huize Voorhout" te 's Graven- hage een algemeene ledenvergadering onder voorzitterschap van den Heer J. P. J. Assel- bergs te Bergen op Zoom. In eerste lezing werden de Bindende Be sluiten voor de loonregeling voor de maat regelen bij staking en uitsluiting en voor de invoering van fabrieksziekenkassen met één jaar verlengd. De leden en plaatsvervangende leden van den Raad voor Staking en Uitsluiting werden herkozen. In de vacature, ontstaan door het bedanken van den Heer H. van Dithuyzen werd voorzien door de verkiezing van den Heer Th. van Dithuyzen, Directeur der N. V. „Vulcaansoord" te Terborg. Tot leden van de Commissies van Beroep voor de ziekteuitkeering werden bij enkele candidaatstelling verkozen voor het Noorden de Heeren Ir. J. R. Sassen, Directeur der N. V. Diepenbrock en Teigers te Ulft, J. N. Daalderop, Directeur der N. V. Koninklijke Metaalwarenfabrieken te Tiel en P. Leeu wenberg, Directeur der Simplexfabrieken te Amsterdam, voor het Zuiden de Heeren A. W. van Thiel van Gebrs, van Thiel te Helmond, J. Mens, Directeur der N. V. „Holland" te Bergen op Zoom en G. C. Dikkers, Directeur der N. V. Ijzerfabriek „Tegelen" te Tepel en. Door de Metaalbewerkersbonden zijn aangewezen voor het Noorden de Heeren E. Schaaper (R.K.), F. Eikerbout (Chr.) en H. J. v. d. Born (Modern), voor het Zuiden de Heeren Fr. van Welie (R.K.), J. B. H. Grotenhuis (Chr.) en H. J. v. d. Born (Mo dern). Als Voorzitter is door partijen benoemd de Heer Dr. L. N. Deckers, lid der 2de Kamer der Staten Generaal. Verder werd besloten, een vergadering welke in Februari zal worden gehouden, te wijden aan de bespreking van het oprichten van een Ziekenfonds voor de bazen en het technisch- en kantoorpersoneel, alsmede aan het stichten van een algemeen pensioen fonds voor de in de metaalnijverheid werk zame personen. Omtrent de kolenpositie van Nederland bleek de vergadering van gevoelen, dat de aanbiedingen uit Engeland dusdanig zijn, dat elk gevaar voor een tekort asl geweken moet worden beschouwd. In de middagvergadering hield de Heer Ir. G. A. Kessler, Directeur der Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken een causerie over „Het Internationale Ijzer- kartel en zijn gevolgen voor de Nederlandsche Metaalwerkende Industrie". Naar aanleiding van deze uiteenzetting ontspon een levendige gedachtenwisseling. Het ligt voor de hand, dat, naarmate de invloed van het ITzerpact zich meer zal doen gelden, de beraadslagingen over dit onderwerp voortgezet zullen worden. De Vereeniging besloot het initiatief te nemen tot bijeenroeping van de emaille- fabrikanten naar aanleiding van de berichten over het vormen van een internationaal emaille-kartel. Uitkcering van den 5 pet. loontoeslag ook over Januari a.s. In de Donderdag gehouden vergadering van de Contact-Commissie voor het Mijn bedrijf is namens de directies medegedeeld, dat de tijdelijke loontoeslag van 5 pet., die in de vorige vergadering werd tocgjzegd voor de maand December ook over de maand Januari zal worden uitgekeerd. Ze waren tot dit besluit gekomen, niet omdat de vooruitzichten van het bedrijf voor die maand een loonsverhooging toelarf ten, doch op grond van de resultaten der laatste maanden, welke gunstiger zijn ge weest dan verwacht werd. Op verlenging van dezen toeslag na 31 Januari a.s. mag niet worden gerekend. De vertegenwoordigers der vakbonden deden het voorstel, om de tegenwoordige gecontracteerde loonen voor een iaar vast t9 leggen in een loonsovereenkomst opzeg baar met een termijn van twee maanden. Verder stelden ze voor overeen te komen dat de toeslag ook na Januari zal worden bestendigd zoolang de gemiddelde kolenprij- zen niet dalen beneden den doorsneeprijs over Nov.-Dec. 1926. De directies wenschten zich over dit voorstel nader te be-aden alvorens haar standpunt te bepalen. Ze konden geen enkel uitzicht openen, dat het voorstel zal kun nen worden aangenomen, doch ze zullen in een in Januari te houden nieuwe verga dering haar antwoord mededcelen. Een 18-jarig meisje uit Alphen aan defl Rijn wij zullen haar Jansje noemen stond voor den politierechter te Utrecht terecht te-zake van oplichting, vertelt het ,.U. D." Zekeren dag kwam zij in een galan terie-winkel tc Zeist en dischte daar een heel verhaal op, dat van a tot z op fantasie berustte. „Ik ben dienstbode bij mevrouw die- en-die", zeide ze, een bekenden Zeistef naam noemende, „en ik kom een paar cadeautjes koopen. Mevrouw krijgt dezer dagen bezoek van een kennis uit Duitsco- land, en die willen wij een verrassing berei den. Mevrouw vond het een aardig idee van me, dat ik ook een geschenkje wou geven en daarvoor kom ik nu iets uitzoerf ken!" Het meisje kocht toen twee schilderijtjes, een kop en schotel en een beker, waarna zij mededeelde, dat het op mevrouw's reke ning kon worden geschreven. Aan 't eind van de volgende maand kon de rekening wo-den gepresenteerd. Al ras bleek het den winkelier, dat hij bij den neus was genomen en het duurde niet lang of men had het meisje met de uitgebreide fantasie achterhaald. Politierechter: „Hoe kwam je daaf zoo bij?" Ja.... hoe kwam ze daar zoo bij. Zij had geen geld en zij wou voor haar ouders ter gelegenheid van een huiselijk feest een gedachtenisje koopen. De politierechter wees vonnis en veroor deelde het meisje tot 25 boete, bij niet betaling te vervangen door 10 dagen hech tenis. Politierechter: „Maar we spreken af, dat we je hier nóóit weer zien, nietwaar?" „Neen!" riep het meisje spontaan ea met de beste voornemens bezield is zij de bank der beklaagden uitgestapt. De 35-jarige Belg F. J. P., die zich ïrt Ossendrecht voordeed als R.*-K. geestelijke en zoodoende de goedgeloovigen bewoog, hem geld af te staan, waarvoor hij dan be loofde H.H, Missen te zullen doen lezen, werd Donderdag veroordeeld tot drie maan den voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar, gedurende welken tijd hij niet in ons land zal mogen komen. De eisch luidde zes maanden gevangenis straf. Dc Provinciale Organisatie van Veiling, vereenigingen in Zuid-Holland zal a.s. Don derdag een algemeene vergadering houden. Het bestuur zal daarop voorstellen het sta tiegeld voor het fust te ve-lagen. Het wil die van groote kisten terugbrengen van 60 op 50 ets. en van kleine kisten van 30 op 25 ets. L. S. i Evenals vorige Jaren bieden wij ook dit jaar weder de gelegenheid tegen vergoeding van slechts f 0.60 een NIEUWJAARSGROET in onze te plaatsen, welke 4 regels plaatsruimte mag beslaan. Groote advertentiën elke regel meer, 15 oent extra. De abonné's welke van deze meer en meer gebruike lijke wijze van „wenschen aanbieden" gebruik willen maken, worden beleefd verzocht onderstaande bon ten spoedigste duidelijk ingevuld met toevoeging van faan ons bureau NASSAULAAN 49, te HAARLEM te doen bezorgen. Ook onzen couranten bezorgers en agenten kan de ingevulde bon ter hand worden gesteld. Ondergeteekende verzoekt plaatsing van onderstaande NIEUWJAARSGROET in het nummer van 31 Deo. (Het bedrag ad fgaat hierbij.) S.v.p. duidelijk met potlood invullen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 5