Gemengd Nieuws. UIT HET &M0- t Je Rij ksw eer debatten Een rede van dr. Wirth, korte verklaringen der andere partijen. De productie der Britsche mijnen. Een militaire opstand in Zuid-Portugal. De bestrijding der zeerooverij in China. Weer twee spoorwegongevallen [Twee kinderen zwaar verminkt. Kwaadaardige honden. Gearresteerd. Voor vergeten leerlingen. Smokkelen van vee en spiritus Een frissche raadsvergadering. Het spoorwegongeval bij De Vink. Het ongeluk op den overweg bij JLÜiemen. Ernstige steekpartij in Den Ilaag. Diefstal van een paarlencollier. Met een mitrailleur op jacht. De verdachte van den moord op v. d. Stijl. „Antje van de Statie" te Weert. i EINNENLANDSCH NIEUWS. Mr. H. C. Dresselhuys. T Een sympathie-uiting van Mgr. Nolens. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER Begrooting Onderwijs Kunsten en Wetenschappen. Subsidie-kwesties. Het Haarlemsche orkest en de co-operatie-iie. De moderne taal op de Lagere school. MARKTNIEUWS. VISSCHERIJ. SOCIAAL LEVEN. STOOMVAARTLIJNEN. Loonactie in het mijnbedrijf. Aan de regeeringstafel zitten de rijks kanselier, de ministers Stresemann, Gessier en de andere leden van de regeering. Het ontwerp tot verlenging van de z.g. sperwet inzake de regeling met de vroegere rcgeerende huizen wordt in tweede en derde lezing aangenomen, met de D, nationalen en völksichen tegen. Dan volgt de derde lezing van de supple- toire begrooting, benevens moties van wan trouwen van de communisten tegen de rijks- regeering en speciaal tegen dan rijksweer- minister Dadelijk neemt dr. Marx onder al- gameene spanning het woord. Na de rede van Marx sprak Scheidemann (soc.-dem.), die verrassende onthullingen brengt en zeer scherp is. De socóaal-democraten, die zoolang de Stille bondgenooten van het kabinet-Marx zijn geweest, zijn het oppisitie-voeren klaar blijkelijk ontwend, anders is het niet te verklaren, hoe oud-kanselier Scheidemann gisteren de debatten over de rijksweer met een zoo onhandige en onnoodig scherpe rede kon openen. Hij joeg daardoor niet alleen de partijen van rechts, maar ook de democraten en het Centrum tegen zich in het harnas. Zelfs een zoo verwante ziel als dr. Wirth, de voorvechter van de republi- keinsche Unie, zag zich genoodzaakt scherp tegen de redelooze aan- en uitvallen van Scheidemann te protesteeren. Het resultaat van de urenlange debatten was, dat alle partijen, behalve natuurlijk de communisten, hoogelijk ontstemd waren over de rede van Scheidemann. Heden zal er over de sociaal-democrati sche motie van wantrouwen worden ge stemd. Het staat echter nog absoluut niet vast, hoe deze stemming zal uitvallen, Na de pauze lieten de D,-Nat. hun spre ker Von der Schulenburg slechts een korte verklaring afleggen, waarin zij uiting gaven aan htm verontwaardiging over Scheide- manns „landverraad" en de rijksweer in bescherming namen. De groote gebeurtenis in deze tweede zitting was de rede van oud-rijkskanselier dr. Wirth, die als fractiespreker voor het Centrum optrad. Zij was voor de soc.-dem. een ernstige teleurstelling, want Wirth ver dedigde de vorming der „Selbstschutzver- bande", welke tijdens zijn kanselierschap had plaats gehad en bij deze gelegenheid sprak hij zelfs de woorden: „Met pacifisme illeen kunnen wi] geen Duitsche politiek voe-en." Wirth verdedigde voorts de politiek tegenover Rusland. De dag van heden met die soc.-dem. reeds was een zwarte dag in de geschiedenis van het Duitsche volk. De D. V. P. en de B. V. P. stelden zich eveneens tevreden met een korte verkla ring, waarin zij zich bij de woorden van Marx aansloten. De Econ. Vereen, liet ve klaren, dat zij met bet oog op de buitenlandsche politiek niet voor de motie van wantrouwen kon stemmen. Zelfs zij, die anders steeds in de oppositie waren, lietenhun spreker elke gemeenschap met Scheidemann ontkennen en diens rede als lanaveraad bestempelen. De communistische spreker, voor wien anders de hoorde~s in massa de vlucht ple gen te nemen, had ditmaal het gehoor van het Huis. Köhnen nrm de eene bewering van Scheidemann na de ander onderhanden en trachtte op humoristische en slagvaar dige wijze de onwaarschijnlijkheid er van ~an te toonen. De zitting werd daarna tot hedenmiddag 12 uur verdaagd. De motie van wantrouwen zal dan in stemming komen. In de week, die 4 December geëindigd is, bedroeg de productie der Britsche mijnen 3.126.100 to*1. Er waren 730.100 mijnwerkers aan den arbeid. Ter vergelijking met nor- male tijden diene, dat er in het laatste kwar taal van 1925 1.041.997 arbeiders werkzaam waren en dat de productie in dat kwartaal 4.820.000 ton per week was. Het gerucht loopt, dat er in het zuiden een militaire opstand is uitgebroken. De -egcering heeft troepen gezonden om de opstandelingen te bestrijden. De autoriteiten van Kanton hebben aan Hongkong meegedeeld, dat zij wenschen samen te werken tot onderdrukking der bandieten die de grens overschrijden, maar zich het recht voorbehielden de bandieten op Chineesch gebied te onderdrukken. Dit houdt verband met het gerucht volgens het welk de regeering van Hongkong besloten zou hebben oorlogsschepen en vliegtuigen te zenden naar de golf van Bias, het bol werk der zeeroovers. Déraillementen bij Alphen a. d. Rijn en De Steeg. Wagens uit de rails geworpen. Donderdagmorgen omstreeks halfelf is op het stationsemplacement te Alphen a. d. Rijn een goederenwagen bij het rangeeren gederailleerd. De vermoedelijke oorzaak van het ongeval is, dat bij het rangeeren de wissel vastliep, waardoor een der wa gens uit de rails werd geworpen. De kop peling brak en de buffers werden vernield. De rails zijn vrijwel intact gebleven. Het op- en afgaand verkeer (Utrecht Leiden en LeidenUtrecht) is onderhou den, doordat men de reizigrs liet overstap pen. Het verkeer zou waarschijnlijk Don derdag in orde komen. Nader wordt gemeld: Het verkeer werd Donderdagmiddag op de volgende wijze onderhouden: Treinen van Leiden en Utrecht loopen tot aan de versperde plaats. De reizigers stappen daar over en zetten dan de reis verder voort. Het verkeer ondervindt daardoor aanmer kelijke vertraging. Om vier uur hoopt men de baan weder vrij te hebben De ontspoorde goederen wagen stond dwars over de rails. Onder leiding van den inspecteur van de lijn, den heer Bouman. is het opruimings- werk onmiddellijk aangevangen. Het ver keer over een spoor was om ruim twee uur hersteld. Het onderzoek wees uit, dat de wissel waarop de wagen ontspoorde in orde was Vermoedelijk was deze echter door het be dienend personeel niet geheel omgetrok ken. Door het krachtig remmen van den machinist is de lijn niet noemenswaard be schadigd. Men deelde mede, dat bij het rangeeren al eens meer wagens uit de rails geloopen waren. Omstreeks halféén Maandagnacht is bij De Steeg van een uit de richting Dieren komenden goederentrein een tweetal wa gens uit de ^ails geloopen, met het gevolg, dat de lijn tot des ochtends zes uur ver sperd is geweest. Een later komende per sonentrein moest terugrijden naar Dieren om op een andere lijn De Steeg te berei ken. De trein kwam 's nachts te halftwee te Arnhem aan. De goederenwagens, zoo wordt nader gemeld, waren bij het rangeeren op een zij spoor gederailleerd en versperden toen het daarnaast liggende spoor DeventerA-n- hem, zoodat de treinenloop moest worden worden omgelegd, 's Nachts is men met het opruimingswerk begonnen en zijn de wa gens, die niet gekanteld waren, weer in de rails gezet. De oorzaak is nog onbekend D wissels lagen, naar wij hoorden, goed. Om de as van een dorschmachine gedraaid. Te Deume is Woensdag een ernstig on geluk gebeurd, waarvan twee jeugdige kin deren het slachtoffer werden. De landbou wer Th. v. D. gebruikte voor het in bewe ging brengen van zijn dorschmachine een oud rad van een watermolen. Dit rad was met de dorschmachine verbonden door een as, welke ongeveer 75 c.M. boven den grond loopt. Twee dochterlies van den landbouwer kwamen te dicht bij het draaiende rad. Dit pakte da kleertjes der kinderen met het noodlottig gevolg, dat beide werden rondgesleurd. De lichaampjes werden geheel om de as gedraaid. De kin deren werden zeer verminkt. Zij waren overdekt met wonden. Medische hulp was onmiddellijk ter plaatse. De doktoren kon den slechts weinig hoop geven voor het behoud der stumperds. In de laatste dagen worden de veehoti 'ders te Borculo, verontrust door honden die schapen aanvallen en verscheuren. Zoo werden Woensdag van een kudde van 53, zeven stuks verscheurd, en 27 zwaar ge wond. 's-Nachts zijn van een anderen eige naar drie schapen dood aangetroffen. Hel is nóg niet gelukt de moordlustige honden te vinden. De politie te Leiden heeft gearresteerd H. E. wegens verduistering van meubelen, die hij van den winkelier H. in huurkoop had. Naar aanleiding van de gevallen van in sluiting van leerlingen, die na schooltijd vergeten waren, zijn alle lagere scholen te Deventer voorzien van sloten, die steeds van binnen geopend kunnen worden. Er wordt den laatsten tijd in Groningen weer druk gesmokkeld. Vee wordt Duitsch- land binnengesmokkeld, terwijl op de terug reis spriet (spiritus) wordt medegenomen. Zoo hebben rijksambtenaren te Nieuwolda in een van Embden komend schip van J. Keizer weer zevenhonderd liter spriet ge vonden en in beslag genomen. Eveneens werd in dezelfde gemeente beslag gelegd op een partijtje van 50 L. spriet. De gemeenteraadsvergadering van Hoeven was gisteren weer ten prooi aan onver kwikkelijke tooneelen Naar aanleiding van de in een vorige vergadering geuite be schuldiging, als zouden oud-wethouder Broerman en de gemeente-secretaris ,1. Kouters ieder een bedrag van circa 12.000 gulden hebben gestolen van het Gemeente lijk Electriciteitsbedrijf stond thans als punt 1 op de agenda het verzoek van de beide beschuldigden om een openbaar onderzoek. Oud-wethouder Broerman bevond zich op de publieke tribune. Reeds aanstonds na de opening van de vergadering was bur gemeester Van Meer de leiding absoluut kwijt. De grofste beschuldigingen wierp men elkander naar het hoofd. De secretaris som meerde thans tot behandeling van zijn ver zoek, Toen de verwarring ten top steeg, nam oud-wethouder Broerman van de tri bune af het woord; hij wees alle beschuldi gingen af, noemde de raadsleden, die den vorigen keer hem hadden beschuldigd, laf bekken en verzocht hun nu eens te herha len, wat zij toen gezegd hadden. De secretaris deed daarop het voorstel, dat de raadsleden, die aan de beschuldiging van den diefstal geloof sloegen, dit zouden toonen door even op te staan. Alle raads leden bleven echter zitten. Daarop werd besloten, deti accountant Van der Ouweraa een onderzoek in de boe ken te faten instellen. Onthulling van gedenkteekens. Na het spoorwegongeval bij De Vink, waarbij ook de hoofdinstructeur J. H. Rohn en de leerling-machinist K. van Ettekhoven om het leven kwamen, heeft zich uit het spoorwegpersoneel een commissie gevormd, om op de graven van de beide slachtoffers een gedenkteeken op te richten. Het V.D.-bureau verneemt thans, dat Zon dag a.s. te écn uur 's middags op de Nieuwe Oosterbegraafplaats te Amsterdam door ir. Arnold de onthulling zal paats hebben van het monument voor den hoofdinslrucleur J. H. Rohn. Op 2 Januari a.s. des middags te één uur zal op de begraafplaats Oud-T.eusden te Amer fooit de onfh-lling pUats hebben van eerzelfde mocment voor den leering-ma- ohinist K- van Ettekhoven. In aansuiting op hetgeen wij reeds méldden over het ongeval op den onbewaakten Diener overweg vernemen wij nog, dat het chassis van den auto, ongeveer 400 M. door den locomotief werd meegesleurd, alvorens de trein tot stilstand kon worden gebracht. Ooggetuigen verklaarden, dat zij den trein hadden zien aankomen. Eenige jaren geleden heeft wijlen burge meester jhr. Bicker den minister reeds ge wezen op het gevaar van de opheffing der bewaking van dezan overweg, doch dit is zonder resultaat gebleven. Nog wordt vernomen, dat aan het onder zoek, hetwelk door de N. S. naar dit on geval zal worden ingesteld, ditmaal wordt deelgenom'en doof een ingeniur van het rijkstoczicht op de spoorwegen. Donderdagavond omstreeks 9 uur heeft er een ernstige steekpartij plaats gehad in de lange Lombardstraat te s-Gravenhage. Op dat uur bevonden zich daar de 20-jarige kachelsmid J. W. B. en de 18-jar. los werkman K. H. Beide mannen kregen twist om een kleinigheid, welke twist later zoo hoog liep, dat H. zijn groot zakmes trok en daarmede B een ernstige steek in den buik toebracht. De getroffene zakte bloedend ineen en werd na korten tijd door den Eersteii Hulpdienst naar het ziekenhuis aan Zuidwal overgebracht. De dader, die aanvankelijk gevlucht was, is omstreeks 10 uur, toen hij naar huis wilde gaan, door de politie in de Zuylingstraat gearresteerd. Gevonden en niet aangegeven. Als verdacht van diefstal van een paar- len collier ter waarde van 3C00, is aan gehouden een zekere J. van G., decoratie schilder, wonende aan de Suezkade te 's-Hage. Een dame zou dit collier voor eenigen tijd verloren hebben. Zij had daar van aangifte gedaan bij de politie. Dezer dagen kwam haar ter oore, dat een collier als zij had verleren, bij de Bank van Lee ning was gebracht. Een onderzoek wees nu uit, dat het collier inderdaad door de dame was verloren. De heer Van G- had het gevonden en van deze vondst geer: aang'fte gedaan bij de poltiie, zoodat hij zich aan diefstal heeft schuldig gemaakt. Op het Pampus houden zich duizenden zee-eenden, z.g. knobben op. Door eenige jagers wordt daarop jacht gemaakt met een motorboot, bewapend met een machi negeweer, waardoor een groot aantal vo gels tegelijk buit gemaakt wordt. Hij blijft in verzekerde bewaring. Naar de Tel. verneemt, is de Rus M„ die j.l. Zaterdag is gearresteerd als ver dacht be'rokken te zijn bij den in 1924 gepleegden moord op den heer Van der Stijl, in de De Riemerstraat te 's-Hage, voor den Officier van Justitie geleid. Deze vond aanleiding den verdachte in verzekerde bewaring te houden, nie tegen staande de advocaat een in de woning van den verdachte aangetroffen orderbceK beeft overgelegd, waaruit zou blijken, dat verdachte den dag van den moord een groot aantal klanten heeft bezocht. Zooals reeds gemeld, werd M. reeds vlak na den moord, evenals vele andere perso nen, die den heer Van der Stijl gekend hebben, d^or de politie gehoord .Er wer den toentertijd echter geen aanwijzingen van schuld tegen hem gevonden. Het eenige wat men tegen hem kon aan voeren, was, dat M. en de vermoorde goede bekenden waren en meermalen sa men gingen dineeren. Dertig jaar „vlaatjes" verkocht. Ieder, die wel eens aan het station te Weert is geweest, kent de restauratie houdster, of liever kent haar, die tot na den laatsten trein op 30 Nov. j.l. reizigers en spoorpersoneel met spijs en drank ge laafd heeft. En voor het geval men nog niet mocht weten, wat bedoeld wordt; „Antje van de Statie", „Antje met de vlaatjes" heeft haar func'ie neergelegd, heeft den post verlaten, welken zij op 1 Jan. a.s. 30 jaren zou hebben ingenomen. Bcg'n 1897 kwam Antje minder fami liaar wed. A. PallandHendrikx in be trekking bij madame Emonds, de toenma lige restauratrice, en na haar overlijden, in 1911, heeft zij keuken en buffet voor eigen rekening verder geëxploi'eerd. Haar keuken was beroemd, wie wel eens. hon gerig in Weert heeft moeten wachfen, kan het getuigen, maar haar „vlaatjes" heb ben haar faam tot ver over de grenzen ge voerd. Kreeg zij niet eenige jaren geleden een briefkaart uit Weenen met het adres: „Aan Antje van de Statie, Limburg, Ne derland"? En ook niet een kaart uit Indië: „Vlaatjes Antje, Limburg." Wie haar vlaatjes heeft gegeten, Zal ook Antje niet vergeten", had de post niet de minste moeite. Niet alleen dat Antje voortreffelijk kookte en bakte, zij had ook een medelij dend hart en ontelbaar zijn de koppen kof fie en de vlaatjes, die zij aan minder kapi taalkrachtigen en aan het personeel heeft geschonken. Daar kunnen de jongens van het Doofstommeninstituut, daar kunnen de Belgische vluchtelingen en de slachtoffers van de ontploffingsramp te Hamont van gewagen. Antje was ook sterk in snaaksche opmer kingen en niemand nam haar iets kwalijk. Tegen een dame, die op reis ging: „Me vrouw, gé hetj ei gaat in eur hoeës". Mevrouw ontsteld „Woeëden Antje?" Mèr mevrouw, do jè d'r eur bein hebtj ingestoeëke!" Een reiziger vraagt, wie de vlaatjes ge bakken heeft. „D'n oeëve", zegt Antje en gaat verder. Een ander informeert: „Antje, is de kof fie klaar en kunnen we ejn kop krijgen?' Antje: „Nein, menier,'de koffie mot don ker zeen en kriege dooje um neet, waal koupe." Als iemand vraagt, of de trein binnen komt, riposteert An'je prompt: „God be- waardig mich, nein, dè kumtj neet binnen, dè blieflj boeten stoan." Heeft iemand trouwens ooit Antje niet opgeruimd gezien? Antje is op hartelijke wijze uitgeleide gedaan door he' stations- en verder spoor wegpersoneel uit den omtrek, en ook an dere trouwe klanten hebben haar niet on gemerkt willen laten vertrekken. Het s'ation Weert mist iets. Gelukkig beet de echtgenoote van den nieuwen buf- fetpachler cok Antje, Donderdag in den vooravond is te 's Hage overleden mr. H. C. Dresselhuys, sede; t de opricht'ng voorzitter van den Vrijheidsbond en leider van de Tweede Kamerfractie de zer partij. Hendrik Coenraad Dresselhuys werd op 31 December 1870 te Culerr.borg geboren. Na iet gymnasium te 's-Hertoger.bosch te hebben bezocht, studeerde hij aan de uni versiteit te Ut echt en promoveerde daar op 10 Februari 1894 op bet proefschrift „De wet op de handels- en fabrieksmerken van 1803". Hij vestigde zich als advocaat te Tiel, v/aar hij gedurende bijna 10 jaren op het kantoor van mr. P. Rink werkzaam was, eerst als volontaf-, later als diens associé. In deze rechtspraktijk heelt hij hard gewerkt, ook buiten Tiel. Speciaal behandelde h" civiele vorderingen, doch ook in strafzaken trad hij veel op. Hij werd inmiddels achter eenvolgens lid van den gemeenteraad en wethouder van Tiel, lid van de Prov. Sfaten van Gelderiand en secretaris v*n het pol derdistrict Neder-Betuwe. Op 15 Juli lr03 verliet hij de rechtspraktijk om rechter te worden in de Tielsche rechtbank, welke functie hij tot 1906 heeft vervuld. Op 7 December 1916 volgde hij Mr, Tyde- man op als lid der Tweede Kamen. Vérder was hij voorzitter van den Ttlin- bouwraad van de Vereeniging voor Land verbinding, buitengewoon lid van den Oc- trooiraad, bestuurder van de gestichten van reclasseering, commissaris van verschiPende Maatschappijen (o. a. de Holland-Zuid- frika-Liin, de 's-Gravenhaa^sche Hypo theekbank, de Vereenigde Hollandsche Si garenfabrieken), tot voor kort was hi; secretaris-generaal van het Nederlandsch Roode Kruis, Ook was hij voorzitten van de c'ommissie voor militaire wetgeving, voor zitter van de Nederlandscbe vereeni4in4 tot Bescherming van Zwakzinnigen en tot zeer kort geleden voorzitter van de Veree- niging voor Volkenbond en Vrede. Nog is mr. Dresselhuys 2 jaar voorzitter geweest van het scheidsgerecht voor de Ned"-land- sche Spoorwegen. In de Tweede Kamer maakte hij deel uit van onderscheidene commissies, o.m, die voor buitenlandsche zaken. Opvolger van den heer Dresselhuys als lid van de Tweede Kamer, waarin deze sedert 14 December 1916 zitting bad, is dr. Biere- ma, die reeds vroeger deel van de Kamer ui'ma~kte. doch bij de Kamerverkiezingen van verleden jaar niet herkozen werd. Het Tweede Kamerlid dr. W. H. Nolens, heeft aan de journalisten van de perstri bune der Tweede Kamer een reproductie aangeboden van het bekende schilderij van Anton van Welie, waarop de heer Nolens in kerkelijk gewaad is afgebeeld. Het schil derij draagt het volgende onderschrift: „13 November 18961926. Aan de heeren jour nalisten van de perstribune, in herinnering aan mijn dertigjarig lidmaatschap van de Tweede Kamer der Staten Generaal en uita waardeering voor hun moeilijken en ver dienstelijken arbeid. Dr Nolens." Het schilderij zal in een van de perska mers in het Tweede Kamergebouw een plaats krijgen. m VERGADERING van DOND^^AT, 16 DECEMBER, GEOPEND TE 1 UUR 10, Wij hebben dr DE VISSER wel eens ge lukkiger gehoord dan bij de toelichting van zijn onverwacht ingediend amendement om een nieuw subsidie ad 3000 voor een internaat voor katholieke schipperskinde ren te Ruhrort van de Onderwijsbegrooting te schrappen. Er bestaan reeds van deze inrichtingen te Vreeswijk en te Brielle. Ook te Ruhrort is thans behoefte aan zulk een internaat. De christ.-historische leider mo tiveerde zijn bezwaar nu aldus: straks, bij het amendement-Zijlstra c.s. tegen subsi- dieering van het Haarlemsche orkest en de Co-opera-tie zou de kunst misschien onder het bezuinigingsstreven moeten lijden, maar dan moesten z.i. die bezuinigers ook tegen het internaat-subsidie stemmen. Dr. de Vis ser kreeg slechts zes zijner partijgenoolen, ds. Lingbeek en den heer Staalman mee, zoodat de 3000 er 57/8 doorgingen. De tactiek van dr. de Visser is gelukkig niet tegen hem zelf gekeerd, toen wat later in den middag het amendement-Zijlstra tegen subsidieering van het Haarlemsche Orkest en de Co-opera-tie aan de orde kwam. In het algemeen had minister Was zink reeds te kennen gegeven, dat hij gaar ne méér voor de kunst zou doen dan hem om financieele redenen mogelijk is. Het weinige, dat hij thans nieuw op de begroo ting had kunnen brengen, die hetzij van overheidssteun voor kunst weinig of niets willen weten, dan wel aanstonds aan den zondigen kant der dingen denken. Een man als prof, VISSCHER vond het zelfs blijk baar héél erg, dat een Minister zich met de huldiging van een groote actrice openlijk had ingelaten en durfde over subsidiehon- ger bij de kunst klagen. Dr. de Visser, die het subsidie warm verdedigde, herinnerde er aan, dat de anti-revolutionairen onder het Kabinet-Cort van der Linden wél mee gingen met Rijkssteun aan de.... tooneel- school. Het is in dezen hoek met deze dingen altijd halfslachtig en ds. KERSTEN profiteerde weer van de gelegenheid, door den anti-revolutionairen voor te houden, dat zij deze zaak te veel van den practi- schen kant bekeken Het amendement bestreek twee subsidies tegelijk: 5000 voor het Haarlemsche or kest (dat nog altijd niets kreeg, terwijl zes andere orkesten tezamen 130 mille ontvan gen) en 5000 voor de Co-opera-tie. Hoe wel er leden waren, die wél voor het eer ste, doch tegen het tweede waren (de hee ren SNOECK HENKEMANS en VEHAART spraken in dien zin) waren de voorstellers zoo ontoeschietlijk, splitsing van hun po ging om twee vliegen in één klap te slaan, te weigeren. En blijkbaar waren de bezwa ren tegen subsidieering van de Co-opera tie zóó ernstig, dat genoemde leden toen ook maar tegen Haarlem stemden. Zij zijn gelukkig niet geslaagd. Een groote meerder- derheid heeft aan dit spel niet meegedaan. Met 50 tegen 25 stemmen heeft minister WASZINK zijn waarlijk, niet overdadige subsidies er door gekregen. Tegen stemden de anti-revolutionairen, de christ.-histori- schen (behalve dr. de Visser en mej. Katz) 3 van de 23 katholieken, de heeren Ker sten en Zandt en de heer B;aat. Minister Waszink hee.t nogmaals van zijn liefde voor de Maasbrug te Maastricht eu voor den St. Pietersberg getuigd; tegen ce steeds verder gaande afgraving van laatst genoemden is nu een voorontwerp gereed, eerstgeni err.de hoopt de Minister te kunncr behouden al zal het zeer moeilijk zijn. Voor beeldende kunstenaars hoopt de Minister döor liet geven van opdrachten iets te kun nen doen. Nadat zijn begrooting er zonder stem ming was doorgegaan, is de behandeling be gonnen van mr, Wasz'nk's wetsontwerp „op het Frans ch," zooals het in de wandeling wordt genoemd De heeren KETELAAR, GERHARD, MOLLER en VLIEGEN bestre den het ontwerp krachtig (dr. Moller wi! wel facultaücfstelling buiten het gewone leerplan en de heer Vliegen wil alleen ver plicht Fransch). terwijl mei. WESTERMAN en de heer SNOECK HENKEMANS met niet minder warmte de verdediging op zich namen. Iets nieuws konden zij moeilijk mëer te berde brengen en het wachten is dan ook op de stemming, welke waarschijn lijk Vrijdagvoormiddag plaats heeft, V Avondvergadering, BEGROOTING VAN OORLOG. In socialistische en vrijzinnig-democrati sche redevoeringen kan men geregeld ver nemen, dat er wèl op de cultureeie uitga ven bezuinigd is, maar dat op het leger wei nig oi niet bespaard is. Meer dan een ae- bat-truc is dit niet. De waarheid is laten wij nog eens de nuchtere cijfers geven dat de Oorlogsbegrooting sinds 1922 is te- uggeloopen van ruim 71 m-llioen tot bijna 59~ millioen, d.i. een vermindering met 17 pet. Neemt men de cijfers zonder pensioe nen en wachtgelden, zoodat men de zuivei- militame uitgaven overhoudt, dan worden de cijfers 65 millioen en ruim 45 millioen, een verlaging dus met 30 pet. Geen wonder, dat het hoe langer hoe moeilijker wordt, belangrijke sommen op het leger te bespa ren, zonder de vitale deelen te schenden of de geheele organisatie in te krimpen. Zoo is de daling op de begrooting voor 1927 slechts 180,000, welk bedrag een klem millioen zou beloopen, indien er voor pen sioenen, wachtgelden e.d. niet weer een kleine 8 ton meer dan voor 1926 had moe ten geraamd worden. Natuurlijk vonden de leger-afbrekers de bezuiniging niet voldoende. Mr. OUD gal niettemin aan minister Lambooy de voor keur boven den heer J. J. C. van Dijk, al blijft het voor den vrijz. democratischen af gevaardigde een hopeloos geval, zoolang de meerderheid der Kamer niet tot de con clusie is gekomen waartoe de vrijz.- democraten eerst verscheidene jaren na den oorlog zijn gekomen namelijk dat ons land weerloos is en weerloos moet zijn. Dit neemt niet weg, dat de heer Oud zijn in stemming betuigde met een motie, door den socialist K. TER LAAN ingediend, waarin voor het volgende jaar een lichting van niet meer dan 13.000 man (i. p, v. 19,500 man) wordt gevraagd. Weliswaar vond de vrijz.-democratische eenzijdige ontwapenaar, dat deze motie niet alleen voor het jaar 1927 moest gelden en dat men verder moest gaan, doch hij zal ongetwijfeld zijn stem aan de motie geven. Een lange rij sprekers stond ingescare- ven. Daarvan stond de eerste, mr. VAN RAPPARD, niet onwelwillend tegenover het beleid, dr. DECKERS nog iets vriendelijker, waarna de heer DUYMAER VAN TWIST in het middernachtelijk uur in een leege Kamer een rede vol oppositie aanving. AMSTERDAM, 16 Dec. Aardappelen. (Bericht v. d. mak. Jac. Knoop.) Zeeuwsche bonten f 55.50, id. Blauwen f 4.304.60, id. Bravo's f44.25. id. BI. Eigenheimers f 44.20, id. Roodstar f 3.753.80. idem Juin per 50 Kg. f 2.102.20, id. Bonte star f 4.204.40, id. Eigenheimers f 3.303.90 it Eigenh. poters f2.80—2.90, idem blauwe poters f 2.602.70, id. bonte poters f 2.60 2.70, id. Roodstar poters f 2.502.70, IJpolder Bravo's f 4.254.40, Anna Pauw- lowna Zand f 4—4.75, id. Roodstar f 3.90 —4, Hillegommer Zandaardappelen f 4 5.50. Flakkeesche Eigenh. f 3.803.90, id Roodstar f3.75—3.80, id. BI. Eigenheimers f4—4.20, id. Juin per 50 Kg. f2.10—2.20, id. Eigenh. poters f 2.80—2.90, Spuische Eigenh. f3.80—3.90, idem Roodstar f3.75, 3.80, id. blauwe Eigenheimers f 4.20— 4.30, id. Graafjes f 2.90—3, Friesche Bor gers f 3.904 alles per» Hl. DELFT, 16 Dec. Boter. Aanvoer 13/8 en 2/16 v. te zamen 380 Kg. Prijs f 2.102.32% ELST, (Bet.), 15 Dec. Fruit. (Fruitveiling V.V.O.B.) Bergamotperen 713 ct., Gieser Wildemans 1214 ct., Winterjannen 10 12 ct. Winterbcuwtjes 810 ct., Cures 19 26 ct., Bredero's 1415 ct., Pondsperen 1112 ct., Vijgeperen 2325 ct., Angieterre 2022 ct., IJsbouten 1213 ct., extra Goudreinetten 4055 ct., Ie soort 2738 ct., 2e soort 2225 ct., 3e soort 1417 ct. extra Bellefleurs 31 ct., Ie soort 2630 ct., 2e soort 1520 ct., Sterappels 1112 ct Boschappels 1720 ct., grauwe Reinetten 1820 ct., Rouwelitxgs 2022 ct., dubbele Benderzoet 1618 ct., enkele Benderzoet 1216 per Kg. HALFWEG, 16 Dec. Eierenveiling. Aan voer 2750 kippen- f911.50; 100 eenden- f 8.95. Handel vlug. HOORN, 16 Dec. Kaas. Aangevoerd 7 stapels fabrieksl aas f 48.50, 3 st. boerenkaas f 47, 3 stuks boerencommissie f 45, totaal 13 stapels, wegende 10.949 Kg. Handel goed HOOFDDORP, 16 Dec. 1926. Tarwe nieu we, 14—14.75. Rogge 10.25—11.25. Gerst Chevalier 10.5011,50. Wintergest 10 11. Haver 910. Witte Duiveboonen 14 —15. Paardeboonen 1212.50. Groene erwten 1424. Schokkers 3043. Kar wei 4244. Geel mosterd 2527. Blauw- maanzaad 6064. Koolzaad 2223. Ka nariezaad 1314. Prijzen per 100 K.G. IJMUIDEN, 16 Dec. Heden waren aan de Rijksvischafslag 19 stoomtrawlers. De prijzen waren als volgt Tarbot f 1.70 1.50 tongen f 1.701.05 per kg. griet f 5817, gr. schol f 3431 md. schol f 40—37zetschol f 450—42 kl. schol f 31—19, f 179 scharren f 225.50 per 50 kg. roggen f 2712.50 per hoop vleet f 3.502.10 p. stuk pieterman en poon f 15 gr. schelvisch f 4429 md. schel- visch f 3717 k. md, schelvisch f 2112 kl. schelvisch f 179.50, f 115.60 per 50 kg. kabeljauw f 6037 per 125 kg. gr. gullen f 129 kl. gullen f 5.502.40 wijting f 3.602.70 per 50 kg. mijnwerkersorganisaties hebben Woensdag avond te Heerlen een gemeenschappelijke vergadering belegd, waarin o. abesproken werd, het in te nemen standpunt in zake de loonvoorstellen van de mijndirecties in de Contactcommissievergadering van heden. Naar verluidt, zullen de mijnwerkersver tegenwoordigers aandringen op een loons- verhoofing van minstens 10 Verder wenscht mep de loonregelingen voor een jaar te zien vastgesteld. T W» NEDEPLANDSCHE SCHEPEN. AMSTEL 15/12 Finisterre gep. Rott. Repgio. BARENDRECHT 16/12 v. Algiers n. Key West (v.o.) BATAVIER II 16/12 v.m. 10 u. 30 v. Rott ta Gravzsend. BLLLATRIX 15/12 200 mijl O.Z.O. v. Cane Race, Rett. n. Hampton Roads. BEVERWIJK 15/12 v. Philadelphia n. Bristol BRUNSWIJK 15/12 Ouessant gep. Rott, n. Bilbao. CALECONIA 16/12 v. Leith n. Amsterd, EEM 15/12 v. Sunderland n. Rott. EEMDIJK 15/12 Sable Island gep., Rotter, n. Key West (v.o.). EIBERGEN 15/12 v.m. 4 u. 58 op 200 m. W. v. Land's" End gesign., Hampton Roads n. Immingham. FRIESLAND sleepb., 15/12 op 10 gr. 34' Z.B. en 31 gr, 24' W.L. Southampton n. B.-Ayres met een lic'*ter. GOLWESTROOM 15/12 Brunsbuttzl gep. Abö n. Amsterdam. KILLEGOM 16/12 v. Valencia te Hamburg. JUNO 10/12 v. Singapore n. Colombo. KINDERDIJK 15/12 Scilly gep, v. New port News n. Middles'-ro. LEERSUM 15/12 v. Philadelphia n. Ver. Kon. MAGDALENA 15/12 v. Norfolk te Gra- vesehd. MARKEN 15/12 v. Rott. te Tampa. MONT BLANC 11/12 te Djidjelli, v. Braila n. Hamburg. OOSTERLAND 14/12 v. Newcastle n. Amsterdam. PRINSES JULIANA ms., 14/12 v. Nieuw- poort te Londen. ROELFINA HENDRIKA m.s., 15/12 v. Nappeidam te Holtenau. ROTTERDAM 15/12 v. New Orleans n. Rotterdam. BUURLO 15/12 v. Marseille te Sulina. RIJNSTROOM 15/12 v. Antw. te Lpnden. SCHWALBE, ms. 14/12 v. Hadersieben te Holtenau. SEBU 14/12 v. Larache n. Huelva. STAD ZAANDAM 15/12 v. Oxelösund n Vlaardingen. STAD ZWOLLE 15/12 v. Oxelösund a. Vlaardinven. STOLWIJK 15/12 v. Sydney (C.B.) n. Eneeland. TYNE 15/12 v. Leith n. Hamburg. WAALHAVEN 15/12 Cape Race, gep., Ant. n. Savannah, IJSSEL 16/12 v. Soderhamn n. Rott. IJSSELDIJK 15/12 Ouessant gep. Rotter dam n. Montevideo. ZAANDIJK 15/12 v. Hampton Rds. te Leixoes. De werknemers zullen minstens 10 verhooging vragen. De bestuurders van de samenwerkende STOOMVAARTLIJNEN. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. P. C. HOOFT (uitr.) 16/12 te Genua. ROÈPAT (uitr.) pass. 14/12 Perim, ROTTI 16/12 v. Hamburg n. Bremen. KON. HOLL. LLOYD. GAASTERLAND (uitr.) 16/12 Ouessant. MAASLAND, Amst. n. Antwerpen, pass. 16/12 Vlissingen. ZEELAND IA (uitr.) 16/12 v. Southampton. KON. NED. STB. MIJ. —KON. W.-I. MAILD. ADONIS 15/12 v. Triest te Fiume. AURORA 15/12 v. Faro te Lissabon. BACCHUS 15/12 v. Smyrna te Constan- tinopel. BERENICE 15/12 v. Hamburg n. Amst. BREDA 16/12 v. Rotterdam n. Amsterdam. BRIELLE 14/12 v. Corral te Talcahuano. CALLISTO v. Pto. Cabello te Curasao. DEUCALION (thuisr.) 15/12 v. Havre n. Amsterdam. EUTERPE, Bordeaux* n. Amst. pass. 16/12 Duiiffcfiess» HEBE 15/12 v. Napels te Catania. ILOS 15/12 v. Rott. te Malaga. JASON 15/12 v. Alexandrie te Smyrna MIDAS, Amst. n. Kopenhagen, 15/12 v. Holtenau. NEREUS 15/12 v. Pasages te Bilbao. NOTOS 15/12 v. Algiers n. Amsterdam. ORANJE NASSAU 14/12 v. Cristobal n. Pto. Colombia. ORESTES 14/12 v. Candia n. Algiers. PANGBOURNE 16/12 v. Rott. te Vlaar dingen. PRINS DER NEDERLANDEN 14/12 v. Paramaribo n. Amsterdam. SATURNUS, Algiers n. lichtschip „Maas" v.o. pass. 16/12 Dungeness. SORLAND 16/12 v. Valencia te San Carlos. VENUS (uitr.) 14/12 te San Juan de porto Rico. HOLLAND—AFRIKA LIJN. ARES (uitr.) te Mombassa. NIJKERK (thuisr.) 14/12 v. Genua n. Marseille. SPRINGFONTEIN 16/12 v. Oost-Afrika te Rotterdam. HOLLAND—AMERIKA LIJN. BEEMSTERDIJK 14/12 v. Rott. te Tampa. DRECHTDIJK, Pacifickust n. Rott. 14/12 te Liverpool. NOORDAM, Rott. bn. New York pass. 16/12 v.m. 8 u. Lizard. STADSDIJK 15/12 v. New York n. Rott. HOLLAND—AUSTRALIË LIJN. ARENDSKERK (thuisr.) 16/12 te Duin kerken. HOLLAND—BRITSCH-INDIE LIJN. BOVENKERK (uitr.) 15/12 v. Rangoon. L1ELDRECHT 16/12 v. Br. Indië te Rott. KOUDEKERK 15/12 v. Hamburg n. Ant werpen. SCH1EDIJK (thuisr.) pass. 15/12 Vlissingen n. Antwerpen. SOMMELSDIJK (thuisr 14/12 v. Kar- rachie. HOLLAND—OOST-AZIE LIJN. OLDEKERK (thuisr.) 16/12 v. Chefoo. OUDERKERK 16/12 v. Amsterdam te Rotterdam. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. DJOCJA (uitr.) zou 15/12 v. Lagos vertrek ken. SCHELDESTROOM 16/12 v. Amsterdam n. W.-Afrika. JAVA—BENGALEN LIJN. BONDOWOSO 16/12 v. Java te Calcutta. SUMATRA 16/12 v. Calcutta n. Java. ROTTERDAMSCHE LLOYD. INDRAPOERA (uitr.) 15/12 v. Suez. TABANAN (thuisr.) 16/12 v. Colombo. TAPANOELI (uitr.)-16/12 v. Port Said. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. ALHENA (thuisr.) 15/12 9 u. v.m. 100 mill W. v. St. Paul's Rock.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 6