Uit de Pers. D' DT HET DOODELIJK AUTO-ONGELUK OP DE CATHRIJNEBROG. De Nieuwe Haarlemscbe Courant Kerk en School. ZEVENHONDERD \EN VIJFTIG GULDEN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Derde Blad Vrijdag 17 Dec. 1926 Twee bedenkingen QÖch per doos a 12 cachets 10 <1 1 M Het bezoek der Chineesche Bisschoppen aan ons land. T oelatingsexamen Leidsch Gymnasium. Openbare en bijzondere scholen. Indologische faculteit te Utrecht. INGEZONDEN. s m kMm - ^f„Hf jajgjbgg" Petra» I; - )'vc a uemmrr WÊfÊÊÊm. mm lp fPta#V I pjn M - Jb IC9CII,Btrlin ——4* ,p:ï wm-in&tQt&gï mtr.fe&M «tseif 'otetsmffm «m «l* 't Marcheert't Marcheert 't Marcheert Allen zullen zich nog wel herinneren het ernstig auto- ongeluk, dat plaats heeft gevonden op de Cathrijnebrug, waardoor onze abonné, de heer W. Jansen, uit Vijfhuizen, het leven verloor. Dit doodelijk auto=ongeluk is in Haarlem en van zelfspre kend in Vijfhuizen, door de groote menigte besproken en men betreurde het ongeval ten zeerste, temeer daar het slachtoffer een vrouw en kinderen achterliet, wier inkomsten nu voor, een groot deel verloren zijn. met haar vele duizenden lezers, bracht dezer dagen in het gezin Jansen hulp en troost, door aan de Wed. W. JansenDekker een bedrag uit te keeren, groot v Dat door een ieder Katholiek de hooge verzekering van de N. H. Courant gewaardeerd wordt, is onnoodig te vermel den. Degenen, die nog niet geabonneerd zijn, raden wij aan, zich spoedig van een abonnement te voorzien. De oorzaak van deze eenigszins late uitkeerlng fs een gevolg van het niet tijdig ontvangen der stukken welke wij, om tot uitkeering over te gaan, noodig* hebben. Administratie NIEUWE MAARLEMSCKE COURANT. AMSTERDAMSCH NIEUWS. De Roomsche vroedvrouwen. De wijzigingen in het Amst. tramnet. Botsing tusschen twee trams, Nieuwe aardschokken te Proepoek. De moordenaar van mevrouw Campbell. HANDEL EN NIJVERHEID. Mr. W. M. Westerman. VRAGENBUS. UIT ONZE OOST. Een zeer bejaarde dame vermoord. Rubberfabriek afgebrand. Dc heer Stenhuis, voorzitter (van het N. V V., lid van den Hoogen Raad van Arbeid en lid van de Tweede Kamer, na reeds lid van de Eerste Kamer te zijn geweest, dringt in het „Volk" op werkverruiming aan. Dat mag hij gerust doen. En hij port de regeering tot meer activi teit en een stevige welvaartspolitiek. Ook dit is niet alleen geoorloofd, maar noodig. „Maar schrijft „Het Huisgezin" wij hebben twee bedenkingen tegen hetgeen de heer Stenhuis doet en laat. De eerste is, dat hij laat voorkomen, alsof alleen hij en de zijnen zich voor het vraag stuk der werkverruiming hebben geïnteres seerd en nog inieresseeren. Volkomen juist is dit niet. Als de heer Stenhuis zich op de borst slaat en uitroept: ik heb al in Maart 1925 op een vooruitziende werkverruimingspoli- tiek in de Kamer aangedrongen; het N.V.V. heeft reeds in Augustus 1925 een adres van die strekking tot de regeering gericht; in October 1925 hebben Partij en Vakverbond in een rapport die politiek verdedigd, dan is dit alles juist. Maar dan negeert de heer Stenhuis, dat èn de R. K. Werkgeversvereeniging èn het R. K. Werkliedenverbond met niet minder aandrang en niet minder klem, en zeker niet minder tijdig, op de beteekenis der werkverruiming voor onze welvaartspolitiek hebben gewezen. Wij willen maar zeggen, dat de heer Sten huis niet zich en zijn geestverwanten het monopolie moet toekennen van zorg cn be zorgdheid voor werkgelegenheid en daar door voor een verstandige en vooruitziende economische politiek. Maar de heer Stenhuis, heeft ook iets na gelaten. Wel wil hij, en terecht, in plaats van ar menzorg productieve werkverschaffing in 'Jen vorm van ondernemen van groote wer ken; maar geen woord heeft hij nog gespro ken om, ter voorkoming van armenzorg, de nationale industrieën tijdelijk te hulp te ko men, die door de valuta-concurrentic van het buitenland in moeilijke omstandigheden verkeeren. Het behouden van werkgelegenheid, die een behoorlijk iocn kan uitbetalen, is min stens even noodzakelijk als het verschaffen van nieuwe, veelal tijdelijke, werkgelegen heid. Heeft de heer Stenhuis zich indertijd moeite gegeven, om in de schoen- en de sigaren-industrie, die op sluiten stonden, de werkgelegenheid te handhaven? Zegt hij nu een woord ten behoeve der bedreigde textiel-, aardewerk- en metaal industrie? Ook daarbij zijn duizenden arbeiders on middellijk belanghebbenden, hoofdzakelijk in het Zuiden, het zij zoo. maar daarom toch niet minder de belangstelling van den heer Stenhuis en het N. V. V. waard, belang stelling trouwens, die ze op andere wijzen wel manifesteeren. Indien de heer Stenhuis en het N. V. V. hun ijver voor werkverruiming ook konden uitbreiden tot de bestaande, maar in het nauw gebrachte industrie en met de katho lieken wilden samenwerken, dan kon op dc regeering een veel steviger aandrang wor den uitgeoefend en zou, in het belang, niet alleen, maar toch ook van den werkman, op een economische politiek met oud-liberale ailures, eerder een overwinning worden be haald. en terwijl de concurrentie der autobuson dernemingen en Nederlandsche Spoorwe gen toch al zoo sterk is, begeeft u zich op gevaarlijk terrein Dit schrijven is naar aanleiding van meer klachten die mij ter oore kwamen. Ik hoop dat genoemde heeren der Mij. deze klacht eens ttnstig ter harte nemen en hoop te vens dat dan hierin spoedig verbetering betering komt. EEN ABONNé. Hunne Doorluchtige Hoogwaardigheden Tchao, Tch'en O.F.M. .Souen C.M. en Hau C.M. zullen ons vaderland een bezoek bren gen in de Kerstweek, van 27 lot 31 Decem ber, met het doel aldus een bewijs van waardeering en dankbaarheid te geven voor Nederlands deelname aan den missie-arbeid in China. Naar zij aan den Nationalen Directeur van S.P.L, hun gastheer meldden, zullen zij gaarne, na een bezoek aan de Doorl. Bis schoppen van Nederland, de steden Amster dam, Rotterdam, 's-Hertogenboscli, Breda en Nijmegen aandoei (Msb.) Curatoren van het Gymnasium te Leiden verzochten B. en bij schrijven van 26 April 1926 den Raad voor te stellen het •toelatingsexamen tol de eerste klasse van h6t gymnasium af te schaifen voor ben, die een schriftelijke verklaring overleggen van het hoofd der lagere school, waarbij zij door dezen worden geschikt en bekwaam gdacht het onderwijs in de eerste klasse ivan een gymnasium te volgen. Na overleg met den Inspecteur der Gymnasia en op voorstel van B. en W. heeft de gemeeenle- raad van 19 Mei 1924 aan het College van Curatoren de bevoegdheid verleend in genoemde gevallen vrijstelling tot het toe latingsexamen te verleenen. Curatoren hebben van deze bevoegdheid gedurende drie jaren gebruik gemaakt. Tot hun leedwezen, aldus berichten zij B. en W. thans, is de daarmede opgedane ervaring evenwet ongunstig geweest. Was het percentage der leerlingen, die aan het eind van den cursus niet uit dc eerste tot de tweede klasse konden worden toegela ten, in de vier voorafgaande jaren 1921 1924, resp. 16, 10, 4, 15 en 6, in de jaren 1925 en 1926, toen het leerlingen betrof, die zonder admissie-examen tot het gym nasium waren toegelaten, steeg het tot resp. 27 en 2634. Dit is naar het oordeel ivan Curatoren en naar dat van den Rec tor en de leeraren, voor een groot deel aan het wegvallen van het admissie-examen te wijlen. In dezelfde richting wijst de uit slag eener proefneming, die op verzoek van den Inspecteur in October j.l. dus op een tijdstip, dat de invloed van het gymnasiale onderwijs nog niet overwegend kon zijn in de eerste klasse is gehouden met de opgave van werk voor Nederlandsch en rekenen, gelijk dit voor toelating tot het gymnasium als eisch zou moeten wor den gesteld. Ook hierbij bleek een te groot aantal leerlingen niet aan redelijke eischen te vol doen. Op deze gronden, en voorts mede, om dat de hoofden der lagere scholen niet al le denzelfden roaa'staf blijken aan te leg gen en de beoordeeling voor hen ook niet gemakkelijke is, zoodat ook bij hen de te genwoordige toestand geen onverdeelde in stemming vindt, hebben Curatoren op voor stel van Rector en leeraren besloten van de hun verleende bevoegdheid om van het toelatingsexamen tot de eerste klasse van het gymnasium vrij te «lellen, voorshands geen gebruik meer te maken, zoodat voor taan weer van alle leerlingen het afleggen van een toelatingsexamen zal worden ge- ëischt. Het aantal leerlingen. In de. Memorie van Antwoord, betreffende de Onderwijsbegrooting, worden de offi- ciëele cijfers van I Januari 1926 medege deeld, met betrekking tot de leerlingen der openbare en bijzondere scholen. De cijfers voor 1 Januari 1924, 1925 en 1926, gelijk die in genoemde memorie te vinden zijn, luiden aldus: Aantal leerl. op 1 Jan. 1924 1925 1926 Openbare School 527.585 500.768 483.992 Bijzonder School 561.618 577.184 592.840 In twee jaar tijds, aldus „De Standaard", is de openbare school derhalve 43.000 leer lingen teruggeloopen, en de bijzondere 31.000 leerlingen gestegen. Had de bijzondere school in 1924 51 'A pet. van het aantal leejdingen, in 1926 was het percentage tot 55 gestegen. En de be weging staat nog niet stil: in 1926 werden tot 15 November 147 nieuwe lagere scholen geopend, waarvan 29 voor openbaar onder wijs en 118 voor bijzonder onderwijs. In een snel tempo, besluit het biad. be weegt ons onderwijs zich in de richting der leuze: bijzonder onderwijs regel, openbaar onderwijs aanvulling. Naar het Haagsche Aneta kantoor ver neemt. studeeren thans aan de Indologi sche Faculteit te.Utrecht nu het tweede studiejaar is aangevangen: voor indologi sche studiën 23 studenten, waarvan 2 Ned.- Indische bestuursambtenaren met verlof; en verder: 4 juristen, die aangewezen zijn voor de Ned.-Indisch rechterlijke macht: 3 voor Ned.-Indisch recht, 2 voor Indische talen en 1 voor Koloniale geschiedenis. In totaar 33 studenten. (Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk.) In uw blad van Vrijdag j.l. komt een bericht voor onder het opschrift: „Moed willige vernieling", en waarin sprake is van den zoon van den landbouwer W.. die „zon der eenigc aanleiding" de ruiten van een autobus Katwijk-IJmuiden stuksloeg, met het achtereind van een zweep. Het bericht geeft, zoover het in de cou rant staat een gansch verkeerde voorstel ling van zaken. Er is inderdaad met den zweep naar de autobus geslagen, doch daarvoor is ook inderdaad aanleiding gegeven. Sommige bestuurders "an deze bussen schijnen het een vermaak te vinden om wat zij op hun weg tegenkomen of •■oorbijrij- den. rakelings te passeeren, zonder dat dit noodig is. Velen me! mij zullen dit getuigen. J.l. Vrijdag ondervond ik deze plagerij weer eens. Ik was een wagen voorbij ge reden en week naar rechts uit, toen de be wuste autobus, die tijdens het voorbijrijden van den wagen, even moest achterblijven, langs mij heenreed en onmiddellijk daarop, nog vóóf hij mijn paard geheel voorbij was, geheel naar rechts uithaalde, alweer geheel zonder noodzaak op dezen breeden weg Ik werd met mijn wagen den kant inge dreven en had alle moeite om het schich tige paard te houden. Dat het geen onwaarheid is, bewijzen de glasscherven welke thans nog geheel op den rechterkant van den weg liggen. Er is dus geen sprake van „moedwillige vernieling zonder eenige aanleiding." Dezen verkeerden indruk zou ik gaarne willen wegnemen. W. Ifps W$. A «o 8323SSSK3SXS I I <- 'V.' v- V iÜ.vSvK* laaf §£-/sM 5-jvUV" ivv- S i v: t c%2 ïc m MM TMLtl v,~m~i vctT s\yc acfcuwni| b#*,* bel- ij V c«ï ',e„ 1 -,vwupr.«j» Mjtew. »ig*enfcr ,,y '■j 1st» .v..... - 'EERSTE KERSTNACHT IN DE KERK VAN DE H. THERESIA VAN HET KIND JEZUS TE MAARN. Binnen enkele dagen zullen de katholieken van Maarn en omgeving het geluk hebben in hun eigen kerk den eersten Kerstnacht te vieren. Voor een jaar terug had niemand kun nen vermoeden dat er zoo spoedig een eind zou komen aan den treurigen toestand voor de Maarnsche Katholieken, die twee uren ver van hun parochiekerk woonden. Vele huis moeders die hun kinderen niet onbewaakt konden achterlaten, waren gedwongen des Zondags thuis te blijven. Voor zwakken in het geloof was het een aanleiding hun plichten te verzuimen. Daaraan diende zoo spoedig mo gelijk een einde te komen, zoodat we, ver trouwend op de bizondere bescherming van de H. Théresia en de edelmoedigheid harer vereerders, in het voorjaar zonder geld met den bouw zijn begonnen. We waren zoo ge lukkig dat we op 30 Sept., den sterfdag van de H. Theresia, de kerk in gebruik konden nemen. Hoewel we zeer dankbaar zijn voor het vele, dat we van de St. Theresia vereerders mochten ontvangen, zal iedereen toch begrij pen dat we nog zeer onder schulden gebukt gaan terwijl er zelfs nog geen inkomsten zijn om een pastoor te onderhouden, reden waar-i om ondergeteekende zich tijdelijk beschik baar heeft gesteld voor de zielzorg. Een an dere oplossing is voorloopig niet mogelijk. Doch als we maar eens zoo ver komen, dat we niet onder al te zware lasten moeten zuch ten, dan zullen we met Gods hulp ook wel verder komen. Wie helpt dit noodzakelijk werk voor het Behoud des geloofs in ons eigen land door een kleine bijdrage te steunen i Op Kerstnacht zal om 5 uur de plechtige nachtmis worden opgedragen voor alle wel doeners. Wie dus nog een gunst heeft te vra gen of zijn dankbaarheid heeft te toonen, zet - de ons nog vóór Kerstmis een bijdrage. Wij mogen vertrouwen, dat de H. Theresia van het Kindje Jezus juist op dezen eersten Kerst nacht te Maarn voor de weldoeners der haar toegewijde kerk niet zal nalaten heel bizon der bij het Goddelijk Kind ten beste te spre ken. Dankbaar willen wij hier ook graag ver melden, dat de bijdragen in oud goud en zilver ons in staat hebben gesteld het hoog- noodige H. Vaatwerk aan te schaffen. Dat neemt echter niet weg, dat we nog zeer gaarne oud goud in ontvangst nemen. Dit zal ook worden gesmolten voor kerkelijke benoodigd- heden, voor zoover eenigszins mogelijk. Gaar- Weet ie 't nog? 21 April 1926 't eerste onnoozele artikeltje over den geestelijken nood op de Fransche dorpen En twee dagen later al 1000 gulden 't Klom tot over de 10.000 Reuzensucces.dank zij den toegezeg den rozenregen van de H. Theresia, zou 'k denken. Van dat bedrag droeg ik 360 gulden af aan den Hollander Abbé Vorage, leider van de Hollandsche jongens, die in Frankrijk voor priester studeeren. Behalve die 360 gulden pikte Abbé Vorage 12 ferme Hollandsche jongens mee van tegen de 20 die het best maken. Met de dorpsmissies marcheert het ook al. De onkosten zijn wel veel hooger dan geraamd was. Maar we moeten toch als Hollanders vóór alles op de degelijkheid van 't werk letten. Welnu, wees gerust 't Wordt degelijk aangepakt in de Bis dommen Angoulême, Carcassonne, Ver sailles, Catnbrai, waar de missies al in gang zijn. De Bisdommen Carthago en Soissons bereiden de missies nog voor.' De missies duren meestal veertien dagen, terwijl in veel gevallen twee paters het werk doen. De Bisschoppen van Angoulême wees er uitdrukkelijk op, dat huisbezoek er aan vooraf moest gaan. Groot is aller dankbaarheid voor dit mooie werk, heel groot Wilt ge op Kerstdag bij uw Heilige Com munie ook eens denken aan de missies in Frankrijk De Christus, dien gij dan ontvangt, is dezelfde, die zegenend wil binnen komen bij zooveel afgedwaalde Fransche katholieken.... op de dorpen. En zijt ge al aan 't potten tegen komenden zomer Want, als het me toegestaan wordt kom ik van den zomer wéér bedelen voor de dorpsmissies. 't Is toch zoo'n schoon werk. ik het ten zeerste betreur, dat in ons Haar lem, waar ik met verschillende collega's se dert 1890 het zwaar verantwoordeijk en ver moeiend beroep heb uitgeoefend, waar dui zenden wezentjes van alle gezindten door ons zijn geholpen, thans aan de R.K. bevol king wordt opgedrongen de meening. dat de vestiging van een R.K. vroedvrouw als een blijde boodschap kan worden beschouwd. De roeping van ieder mensch is: in liefde met elkaar werkzaam te zijn voor anderen. M. DE GRAAF VAN DEN ELST. Vroedvrouw. Breda. G. HUYS, R. K. Pr. HET JUBILEUM DER BEVERWIJKSCHE AARDBEIEN-EXPORT. Het vorige jaar is te Beverwijk het feit herdacht, dat het op 3 Juli een kwart eeuw geleden was, dat de eerste wagon versche Beverwijksche aardbeien van Beverwijk naar Berlijn werd verzonden, welke wagon verladen was door den heer J. L. Giesen te Berlijn. Zooals men zich zal herinneren, is dit feit met een feestvergadering in hotel Ter Burg te Beverwijk herdacht, waarbij de heer Giesen tegenwoodig was en die bij deze gelegenheid uit de handen van den voorzitter van den Kennemer Marktbond een gouden aardbei ontving als een her innering aan dit jubileum. Naar aanleiding hiervan is een oorkonde vervaardigd waarvan wij hierboven een afbeelding geven. De teekening boven den titel is een schets van de haven en marlet te Beverwijk. De kolom links beva) de namen der aangesloten veiling- vereenigingen van den Kennemer Marktbond met de handteekeningen der voorzitters en secretarissen u mij een klein plaatsje ne sullen wij daarin de wenschen der gevers voorbaat breng ik u dank. Haarlem, 11 Dec, 1926. Naar aanleiding van het ingezonden stuk namens het bestuur van den Roomsch- Katholieken Vrouwenbond, geplaatst door de voorzitster mej. F, A. M. Pceters, en voorkomende in de Nieuwe Haarlemsche Courant van Maandag 6 Dec. j.l., verzoek ik te verleenen. Bij soo stipt mogelijk nakomen Oud goud ligt soms Jaren ongebruikt in de kast. Men voelt zoo'n gift niet in de beurs. Men maakt dus zonder last een arme kerk gelukkig. Wie zal nu eens besluiten zich te ontdoen van dien onnutten ballast? Men ge lieve het als aangeteekende brief te verzenden, anders loopt men kans dat het verloren gaat of is men in elk geval oorzaak dat bij aan komst 45 cent strafporto wordt geëischt. Tracht ook bij uw kennissen eenig oud goud ter eere van de H. Theresia te verzame len, U verricht daarmee een zeer verdienste lijk werk. Als U geen oud goud meer hebt, neem dan een girobiljet of postwissel en zend een kleine Kerstgave in geld. Vergeet niet uw goede voornemens dadelijk uit te voeren Prof. B.F. OVERMAAT. Gr. Seminarie Driebergen. Postrekening 40889. DE E. S. M. Verzoeke beleefd eenige plaatsruimte in uw blad, waarbij bij voorbaat mijn dank. Ik hoop dat dit artikel voornamelijk ge lezen wordt door de abonné's der E. S. M. welke gaan van Amsterdam naar Haarlem en vooral door de Heeren der Maatschappij welke den dienst personenvervoer regelen. Zooals de Mij. wel bekend zal zijn, be stond de dienst van 6.15 uur vanuit Am sterdam voor eenige weken geleden uit 4 wagons waar over voldoende plaatsruimte beschikt kon worden. Tot op heden bestaat die dienst uit 3 wagons, waaruit voort vloeit dat de abonné's die niet op hel Spui instappen, genoodzaakt zijn te staan. Dat is nu wel geen ramp, als men nog maar een behoorlijke staanplaats had Men staat ge woonweg als kippen op elkaar terwijl de conducteur er zich dan nog met moeite moet doorwringen om iedereen van plaats bewijzen te voorzien In het begin werd er gezegd dat één wagon in de reparatie was, maar men zou nu beginnen te gelooven dat men hier. te doen heeft met een bezuinigingspolitiek. Nu geachte heeren, als u op deze wijze wilt bezuinigen, ten koste uwer abonné's De geachte voorzitster begint met te zeg gen, dat de Katholieke moeders en ouders het als een onverklaarbaar en onverdedig baar gemis moeten hebben aangevoeld, dat in Haarlem geen R. K. vroedvrouw geves tigd was. Ik kan me voorstellen, dat er Katholieken zijn, die het wenschten, en ik heb ook begrepen, dat cr R. K doktoren waren, die uit tegemoetkoming bij patiën ten niet hun vastgestelde tarief voor beval lingen handhaafden en voor weinig meer dan de vroedvrouwen hielpen. Zoover mij bekend hebben de Haarl. vroelvrouwen altijd de R. K. vrouwtjes geholpen, en nooit hebben zij iets van ontevredenheid ver nomen of klachten over verwaarloozing hunnfcr godsdienstige gevoelens gehoord. Toen voor ruim tien jaar geleden in Haar lem de eerste R. K. gemeente-vroedvrouw werd benoemd, hebben wij een dergelijke reclame als thans door U gemaakt wordt gelukkig gemist. Het wil mij voorkomen, dat hier het bestuur van den Vrouwenbond bet meest verheerlijkt is. Met verbazing las ik: dat de véstiging van mejuffrouw Velze- boer, een blijde boodschap zal zijn voor de R.K. vrouwen in Haarlem. De overtuigingen van het gros der R.K. vrouwen die door ons vroedvrouwen zoo herhaalde malen zijn bij gestaan, geeft mij de heerlijke verzekering dat uw meening denkbeeldig is, dat de be hoefte aan R.K, verloskundige hulp zoo noodzakelijk gevoeld wordt. Niet voor niets hebben wij zc in die bange uren ter znde gestaan, met groote zorgzaamheid en hulp- vaardigheid voor het welzijn van beiden op getreden, ten koste van ons zeli. Onze ar beid maakt banden en die worden maar niet zoo gemakkelijk verbroken, tenzij er mis bruik wordt gemaakt van 't gezag. Als oud ste der vroedvrouwen zeg ik u openlijk, dat wij door uw ingezonden stuk zijn teleurge steld. Buitendien mocht ik u nog oomerken, dat naar tl schrijft, dat collega Velzeboer de hoogste bevoegdheid bezit, dit op zijn minst een vergissing van U moet zijn, alle vroedvrouwen dezelfde bevoegdheid hebben. Het diploma dat ik ruim veertig jaar geleden verwierf (Rijkskweekschool Rotterdam), is precies hetzelfde als van collega Velzeboer, die het naar ik u meen voor acht a tien jaar ontving. Als er van meerdere verloskundige kennis sprake mag zijn, zou de praktische ervaring een woord je mede kunnen spreken. Ik heb aan den drang om uiting te geven aan mijp gekrenkte gevoelens niet geschroomd u te zeggen, dat Het totaal der kosten op 755.000 geraamd. Verschenen is thans de voordrach' van B. en W. tot wijziging der lijnen 7, 13 en 17, ter verkrijging van een betere verbin ding met plan West. Ook worden thans de wijzigingen voorgesteld in dc route der lij nen 3, 9 en 14 zooals deze reeds door ons werden vérmeid ter verbetering van de tramverbinding der Indische buurt. Verder stellen B. en W". voor, de rente van lijn 10, zooals zij nu wordt gereden, definitief vast te stellen. In verband met de voorgestelde wijzigin gen zullen verschillende nieuwe tramsporen en bovenleidingen moeten worden aange legd. De kosten hiervan zijn geraamd op 755.000. Vermoedelijk door verkeerden wisselstand Omstreeks half elf, Donderdagmorgen, is op dc Spuistraat bij het eindpunt der E. S. M. een ongeluk gebeurd, dat ernstige ge volgen had kunnen hebben. Vermoedelijk tengevolge van een ver- kee—'"u wissels'and kwamen een vertrek- herde tram naar f.frrlem en een binnen o- menae iram uit Sloterclijik in bots.ng. De aanrijding was zóó hevig, dat behalve de ruiten van het voorbalcon ook die van de binnendeur van de 'Sloterdijkertram ver brijzeld werden, zoodal dc glassch :rven den passagiers, van wie er velen vielen, om de ooren vlogen. Persoonlijke ongeluk ken kwamen gelukkig niet voor. •oversloegen. De muren staan nog overeind Het droogkuis was verzekerd voor 15.0C0 de fabriek voor 75.000. Dc 30.000 k.g. rubber, die verbrand zijn, waren eveneen» verzekerd. Twee zwaar gewonden. Te Proepoek zijn, naar uit Tegal gemeld wordt,weder nieuwe aardschokken gevoeld. De Europeanen kampeeren in het station. De bevolking heeft haar woningen verlaten. Er zijn twee zwaar gewonden. De dienst van het Vulcanologisch onderzoek neemt aan, dat de aardbevingen van tectonischen aard zijn. Zijn verzoek om gratie algewezen. Uit Parijs wordt gemeld: Het verzoek om gratie voor den beklaagde in zake den moord op mevr. Campbell-Mac Fie te Garoet, den hotelmandoer Entijm, die, zooals een Aneta-telegram van 16 Augustus meldde, tot levenslange gevange nisstraf was veroordeeld, is afgewezen. Naar het Vad, verneemt, zal mr, W. M. Westerman, directeur van de Rotterdamsche Bankvereeniging te 's-Hage, als directeur van de Steenkolenhandelsvereeniging te Utrecht optreden. DE VERDWIJNING VAN MISS CROWE. Na Mrs. Christie, die de Britsche politie ten slotte op het spoor is gekomen, is nu een jong meisje uit den hoogeren Londenschen stand verdwenen. Miss Una Crowe is de dochter van sir Eyre Crowe, den bekenden diplomaat, die onlangs, is gestorven. Twintig jaar oud, heelt miss Crowe juist haar studiën schitterend beëindigd. Zaterdag heeft zij haar woning verlaten, om bij een vriendin te gaan lunchen; sindsdien is zij niet meer teruggezien. Roof de reden tot de misdaad. Uit Weltevreden wordt d.d. 16 dezer ge meld: De 92-jarige weduwe van kapitein Drigny is alhier geworgd gevonden. De misdaad werd gepleegd met de bedoeling de oude dame te berooven. De dader is reeds* gearresteerd. Groote voorraad een prooi der vlammen. De gouvernements-rubberfabriek „Kroem- poetis", te Banjoemas, met een groote hoe veelheid rubber is verbrand. De machine kamer bleef gespaard. De fabriek was juist verzekerd door de assurantiefirma s Sluy- ters en Co., en Blom en van der Aa. van den brand is zeifont Vr.: Welke is de kortste weg per a-uta van Schoten naar Amersfoort, zonder Am sterdam te passeeren? Hoeveel K.M. be draagt deze afstand'? Antw.: Haarlem, Fort a. d. Liede, Zijweg naar de Lijnden, Zijweg naar Sloten, Am stelveen, Ouderkerk, Abcoude, Baatnbrug- ge, Loenersloot, Vreeland. Kortenhoef, 's Graveland, Hilversum, Hooge Vuursc'ie, Soestdijk, Soest, Amersfoort. Afst, 69.8 K.M. Naar aanleiding Van de vraag over het inkomen van H. M. de Koningin, schrijft een lezer ons daarover nog een en ander. Wij merken echter op, dat het in hoofdzaak ging om de inkomsten, welke haar door het rijk verschaft worden. Wij geven echter gaarne ook de opmerkingen van den be langstellenden lezer een plaats. Zij volgea hier; Buiten de inkomsten, reeds genoemd, worden; a. Zomer- en winterverblijven voor de Koningin in gereedheid gebracht (dus z.g. vrij wonen), voor welker onderhouH jaar lijks een maximum van f 100.000 van Staatswege wordt toegekend; zonder eenige verplichting tot verantwoording daarvan (art. 23 G.W. '22). b. Vrijstelling van alle directe belastin gen, met uitzondering van de grondbelasting (art. 24 G.W. '22). c. Wat het Staatsdomein betreft (bedoeld wordt het Kroondomein, dat door Willem il in 1848 wederom aan den Staat in eigendom is teruggegeven met de verplichting van al tijddurend vruchtgebruik voor 't Huis van Odanje), dit bestond in 1848 uit bosschen, landerijen en een inschrijving in 't Groot boek der 214 Nationale Schuld, waarvan naar de mcening van ondergeteekende do inkomsten zeker niet verminderd zullen zijn. Zij bedroegen althans in 1848 een waardo van circa 400.000 inkomen 's jaars. Vr.; Is het lot serie 3672, no. 053 van dea Rotterdamschen schouwburg al uitgeloot? Antw. Nog niet uitgeloot, Vr.: Is roest np de bladeren van een Clivia schadelijk? Antw.: Roestvlekken op de bladeren vaa een Clivia is voor dc plant schadelijk. Meestal ontstaat dit door te veel vocht. Uw plant meer droog houden, vooral in de wintermaanden, verdient aanbeveling. Bla- deren geregeld afwasschen met lauw regen water is heel goed. Heeft de plant 1.1. zo mer soms buiten koud en nat in den vol len grond ingegraven gestaan? Vr.: Ik woonde lot einde Juli 26 in Haar- lemmerliede, thans in Schoten en werk in Haarlem. I. Ben ik dan Inkomstenbelasting voor het geheele jaar aan Haarlemmerliede schul dig? Zoo ja, hoe groot is dan het totaal bedrag. Rijksinkomsten belasting,Gem. Ink. bel. en V. bel. II belastingjaar 1926/27? II. Hoeveel Forensenbelasling (totaal) voor 1926/27 moet ik dan aan Haarlem be talen? Ik ben gehuwd en heb 2 kinderen, mijn inkomen in net jaar 1926 is zuiver De oorzaak branding. Het vuur ontstond in het droog- 1490. huis, vaawaar de vlarauien op de fabriek Antw. I: Ja. lotaal j -4.75; 11., j 14,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 7