Radio-Omroep, De liefde van een kunstschilder. Een politieke crisis in Duitschland ophanden? De regeering zal niet «vijken. Baldwin en de Engelsch-Russische betrekkingen. Nog steeds gisting in Marokko. Een herderlijk schrijven van bet Amerikaansche Episcopaat inzake de kerkvervolging in Mexico. .Onder de Radio-berichten: De Rijksweerdebatten in den Duitschen Rijksdag. Een militaire opstand in Zuid-Portugal. GEM. BUITENL. BERICHTEN. BINNENLANDSCH NIEUWS. De wachtgeldregeling van onderwijzend personeel. Midd enstand scredietwezen en de Regeering. Jhr. Van Karnebeek in Bern. Ned er land sch fabrikaat. Het Grieksch-Nëderlandsch Handelsverdrag. Het Kamerlid Duys. De zending planten Van H. M. de Koningin voor Maas en Waal. Maritieme toerusting van België Bescherming van nuttige roofvogels. V er zekeringskamer. VERKEER EN POSTERIJEN. De Spoorlijn AlphenGouda. FINANCIËN. De Nederlandsche Bank. LANDBOUW EN VISSCHERIJ Het wereld-pluimveecongres. FEUILLETON. Politieke crisis in Duitsch land Het Rijkskabinet heeft gisteren besloten r.tet af te treden, maar den openlijken strijd in den Rijksdag te aanvaarden. Het rijkskabinet heeft gisteren met alge- meene stemmen besloten onderhandelingen betreffende het herstel der groote coalitie te openen. De rijkskanselier deed gisterenmiddag den leiders der regeeringspart:jen mededeeüng van dit besluit. Het centrum en de democra ten hebben zich hiermede onmiddellijk ac- coord verklaard, de leiders van de D.V.P. en de Beiersche Volkspartij behielden zich voor, de besluiten van hun fracties af te wachten. De Beiersche Volkspartij heeft nog geen besluit genomen, de DuitscheVolkspartij heeft echter met algemeene stemmen besloten aan de onderhandelingen over de groote coalitie deel te nemen, terwijl de sociaal-democrati sche fractie zich eveneens bereid heeft ver klaard tot deelneming aan de onderhandelin gen. Zij heeft echter gemeend er een voor waarde aan te moeten vastkr.oopen, waarop de uitbreiding der regeering naar alle waar schijnlijkheid schipbreuk zal lijden. De so ciaal-democraten achten het n.l. noodzakelijk, dat het kabinet van te voren aftreedt. In de vergadering van de soc. fractie is be sloten de regeeringsverklaring af te wachten en dan een motie van wantrouwen zonder cieer tegen het heele kabinet in te dienen. Een deputatie van con servatieven bij Baldwin. Dinsdagavond heeft Baldwin, de premier, ïn het Lagerhuis een deputatie van leden der Conservatieve Partij te woord gestaan, die er op aandrong om geen opvolger van Krassin als Russische zaakgelastigde in Engeland te erkennen, zoolang de Sovjetregeering er niet in had toegestemd om haar propaganda in eiken vorm tegen het Britsche rijk te sta ken. Onder de woordvoerders der deputatie waren Sir Archibald Boyd Carpenter "en ge neraal majoor sir Alfred Knox. Baldwin gaf in zijn antwoord te kennen, dat de regeering vernomen had dat de Sovjetregeering zelf waarschijnlijk de moeilijkheid zou oplossen, daar zij voor het oogenblik geen opvolger van Krassin zou aanwijzen. Ofschoon Baldwin erkende dat er reden tot ongerustheid was, het toch het verstandigste was, een afwachten de houding aan te nemen, hetgeen de regee ring dan ook in de laatste maanden had ge daan. Hij gaf intusschen de verzekering, dat de regeering niet den wensch had, de gevoe lens van de conservatieve leden in deze quaestie te negeeren. De parlementsredacteur van de „West- minster Gazette" verzekert intusschen, dat de deputatie met Baldwin's antwoord niet te vreden was. BrusselCalaisLonden De „Etofle beige" brengt het bericht, dat door de „Compagnie Intern, des Wagons- Lits" wordt overwogen om een luxe trein te laten loopen tusschen BrusselCalaisLon den. Deze lijn is iets korter, dan de afstand BrusselOstende—Londen, .naar de reis biljetten zullen ongeveer 1 pond duurder zijn omdat de exploitatie van ae lijn kostbaarder ss. Een vechtpartij. Op de Arbeidsbeurs is het tusschen arna- ehistische syndicalisten en communisten tot een botsing gekomen, waarna de anarchisten zich naar den zetel der communisten bega ven, de bureaux vernielden en den secretaris ernstig met revolverschoten verwondden. De kosten van den Marok- kaanschen oorlog. in net rapport over de oorlogsbegrooting, hetwelk Senator Charles Dumont namens de Senaatscommissie voor de financiën heeft opgesteld, is een gedeelte aan den oorlog in Marokko gewijd. Er wordt o.a. in gezegd, dat de bereikte resultaten groot zijn, maar duur hebben ge kost. De suppletoire credieten, welke nog zul- lep worden gevraagd, ten bedrage van 370 millioen, voegen zich nog bij de 237 millioen, welke in April 1926 voor zes maanden wer den goedgekeurd en bij de 560 millioen, die voor 1925 werden aangenomen. Behalve <ie honderden millioenen echter Zijn er duizenden levens teloor gegaan. Van 13 April tot 24 Juli zijn ongeveer 6000 man van het gemiddeld effectief van 30 tot 40.000 man buiten gevecht gesteld. Van April tot Juli 1925, toen tegenover den vijand slechts weinig talrijke effectieven werden gesteld, overtroffen de verliezen 10% van de in den strijd gewikkelde troepen. Zoodra de ver sterkingen het mogelijk maakten den toe stand te herstellen, bedroeg het percentage buiten gevecht gestelde mannen nog slechts IO' Nog geen rust in Marokko. Onlangs is eenige gisting geconstateerd in de Spaansche zone. Zij is thans ook waarge nomen bij een stam in de buurt van Ceuta en een stam in de streek van Tetoean. De ver bindingen tusschen de sectoren van Larasj en Sjesjoean zijn onzeker, daar de opstandelingen de convooien lastig vallen, terwijl ook een aan val is gedaan op een Spaansche colonne. Draadloos wordt gemeld dat een Spaansche afdeeling, welke in Marokko tegen de Beni Gorfets opereerde, in een hinderlaag is ge lokt en zware verliezen aan mannen en muni- t!e heeft geleden. De strijd tusschen Kerk en Staat in Mexico. Het roomsch-katholiek episcopaat der Vereenigde Staten heeft een herderlijken brief gepubliceerd, waarin het beweert dat de ver warde toestand in Mexico is veroorzaakt door de tarting van de fundamenteele beginselen der vrijheid, zooals deze in Amerika wordt be grepen. De brief stelt daartegenover de idealen van ourgerlijke en godsdienstvrijheid, die door de Amerikanen worden aangehangen, en verklaart, dat de stem van het geweten in vele gevallen, gaat boven de wetten van den staat, wanneer deze in strijd zijn met de Godde lijke wet. De herderlijke brief ontkent met nadruk de tegen de kerk ingebrachte be schuldigingen van ongepasten rijkdom, ver- waarloozing van het onderwijs en inmenging in de politiek. De toestand van den Ja- panschen keizer. Volgens een telegram uit Tokio is de toe stand van den keizer plotseling verergerd en zijn het kabinet en de geheime raad onmid dellijk naar Hajama ontboden. MRS. CHRISTIE. De sensationeels verdwijning en terug vinding van de schrijfster mrs. Christie, houdt het Engelsche publiek nog altijd bezig; ook het departement van Binnenlandsche Zaken bemoeit zich met het mysterieuze geval. Alle romantiek, die aanvankelijk om het gedrag van mrs. Christie is heengewre- ven, maakt thans klaarblijkelijk plaats voor een gevoel van medelijden, nu bhjkt dat zij, volgens verklaring van haar echtgenoot, in derdaad in haar geestelijke vermogens is ge stoord. Kolonel Christie verklaart met na druk, dat zijn vrouw volledig haar geheugen heeft verloren en niets afweet van wat er met haar is gebeurd. Het eenig wat zij zich herin nert is, dat zij met den trein is gegaan. Zij weet niet waar zij vandaan is gekomen en zij heeft niet de flauwste notie dat zij haar wo ning verlaten heeft. Zij heeft slechts een flauw idee dat zij mrs. Christie is. Het merk waardige in de historie is de naam, dien zij in het hotel te ff arrogate heeft opgegeven, Tresa Neele; dit is nl. de naam van een vrien din van kolonel en mrs. Christie. De kolonel heeft zijn vrouw niet naar Londen gebracht, doch naar Cheadie bij Manchester, waar zij haar intrek heeft genomen bij haar zuster, die daar een mooie villa bewoont, waarvan na haar aankomst de poorten gesloten en ge grendeld werden. EEN MERKWAARDIGE FILMVERTOONING. Kort geleden werd gemeld, dat kardinaal Dubois, aartsbisschop van Parijs, die zich zeer voor de film als ernstig propagandamid del interesseert, de opneming had bijge woond van de uit Paul Hervieu's werk ge trokken film s Dédale. Dinsdag heeft deze film voor het eerst in het bioscooptheater Mogador gedraaid. De zaal vertoonde den aanblik eener „avant- première" en was wellicht interessanter dan de vertooning op het witte doek. In de loges zaten nl. kardinaal Dubois en zijn vicarissen, de protestantsche ds. Bonnet, die de Pro- testantscne Federatie vertegenwoordigde en de rabbijn Liber, die door den opperrabijn van Frankrijk was gedelegeerd. En ten slotte waren ook de vijf Chineesche bisschoppen, die op het oogenblik te Parijs vertoeven na juist op het Vaticaan door den Paus tot deze waardigheid te zijn gewijd, verschenen. De kleurige groep werd aangevuld met tal van figuren uit net Parijsche mondaine leven. DE GEBEURTENISSEN IN ROEMENIE. Hoewel de gezondheidstoestand van Ko ning Ferdinand, na de operatie door pro fessor Hartmann van de Sorbonrie verricht, vcorloopig vooruitgaand is, staat toch het probleem van de troonopvolging nog steeds op den voorgrond en het schijnt, dat de koningin, ingeval de koning mocht komen te overlijden, het regentschap over den jongen troonopvolger voor zich op eischt.| Koningin Marte gaat in dezen hand in hand met Bratianu en met den minister-president Averescu. Gelukt het de koningin hare plannen door te voeren, dan vreest men een crisis in den binnenlandschen toestand, alleen al, omdat de koningin tot regentdesse benoemd wordt door den steun van de liberale partij. Generaal Averescu neemt onder- tusschen openlijk zijne maatregelen. De „Romania" deelt mede, dat Averescu be sloten heeft den minister van oorlog Mirescu van zijn post te ontheffen en zeH het de partement van oorlog over te nemen. Averes cu wil blijkbaar de militaire machine zelf in de hand hebben en eenige veranderingen voorbereiden. In de eerste plaats worden de hooge militaire commando s door andere officieren bezet. De chef van den generalen staf, generaal Lupescu, die zooals de „Romania" mee deelt een tegenstander van het regentschap van de koningin schijnt te zijn, zal vervangen worden door den commandant van het legerkorps in Hermannstadt, generaal Chi- hoski, terwijl de inspecteur van het leger, de divisie-generaal Popovici, zijn ambt zal moeten overdragen aan den opperhof maarschalk generaal Paul Anghelescu, die bekend staat als een fel tegenstander van den vroegeAn kroonprins. De tegenwoor dige minister van Oorlog zal dan opperhof maarschalk worden. Behalve deze ingrij pende veranderingen zal generaal Averescu de verschillende inspecteurs van het leger vervangen door anderen, waarbij gebruik Zal worden gemaakt van het recht om oudëre officieren, die een zekere leeftijdsgrens hebben bereikt, te mogen pensionneeren. Ook hier worden deze posten bezet door aanhangers van een regentschap van Koningin Marie. De Ministerpresident wil eerst dan het departement van Oorlog ever nemen, als al deze voorgenomen veranderingen door gevoerd zijn. Hij denkt dan met de leiding van het departement den vroegeren minister van Oorlog generaal Rascanu te belasten. Overigens zal, naar wij vernemen, het ministerie zelf ook nog eenige veranderingen moeten ondergaan. In de eerste plaats meet de minister van financiën Lapedatu demis- sioneeren, en men probeert den tegemvoor- digen president van de Nationale bank voor dezen post te winnen, den heer Cro- molu. Verder moet de minister van Onder wijs aftreden, onder voorwendsel, dat zijne houding tegenover de kerkelijke minder heden zulks eischt. En niet onmogeliik is het, dat ook de minister van Justitie uit het kabinet moet verdwijnen, die naar gezegd wordt aspiraties heeft voor het president schap van de Nationale bank, welke post in verband met de statuten op den lsten Jan. e.k. nieuw bezet moet worden. De tegen woordige burgemeester van Boekarest, Teo- dorrescu, zou in dat geval minister van Justitie worden. Deze veranderingen in het kabinet kunnen, zooals de Boekarester bladen gelooven, niet eerder plaats vinden dan na de behandeling van de begrooting, waarbij de tegenwoordigheid van minister Lapedatu onontbeerlijk is. Voor hét geval, bij het overlijden des konings, Koningin Marie het regentschap overneemt moet men echter toch rekening houden met een terugkeer van het kabinet Bratianu. Nu reeds werden er door Bratianu voorbereidingen getroffen voor de vorming van een z.g. groote nationale regeering. Wat den toestand van den Koning betreft, over den aard van zijn ziekte verkeert men niet langer in twijfel. Bij de in het slot Ootroceni verrichte operatie werd een deel van den dikken darm weggenomen, en thans is de vorst onder behandeling van den bekenden Parijschen radioloog Prof, Dr. Regaut. Wel is de toestand na de operatie niet direkt levensgevaarlijk meer, maar van een volledig herstel is natuurlijkerwijze geen sprake meer. verzonden, terwijl een daartoe aangewezen commissie, in overleg met den Rijks tuin- bouwconsulent, ir. R, van der Veen te Nij megen, de verdeeling onder de getroffen kweekers heeft geregeld. Donderdag heelt de tweede Kamer hei wetsontwerp aangenomen tot wijziging van de Lager-Onderwijswet. in verband met het vervallen van het wacbtgeldvervangand pen sioen. Doel van de wijziging was de wacht geldregeling van het onderwijzend perso neel nauwer te doen aansluiten aan de rege ling voor de burgerlijke ambtenaren. In het jongste verschenen nummer der) „Econ. Statist. Berichten" wijdt ds Rotter-; aamsche hooglceraar, mr. dr. G. M. Verrijn j Stuart, een uitvoerige beschouwing aan dej A. C. B.-garantie. Door het Kamervotum goedkeuring x. h. s. van den desbetreffenden memoriepost is de Staatsgarantie tegenover de Neder- bmdsche Bank voor de Alg. Centr. Bank- yer. voor den Middenstand practisch ,,een fait accompli" geworden, zoo betoogt de schrijver, doch deze beslissing beteekent De bondsraad biedt hem een noenmaal aan. De Zwitsersche Bondsraad heeft te Bern een noenmaal aangeboden aan jhr. Van Karnebeek, waarbij aanzaten de president en andere leden van den raad, benevens de Nederlandsche consul te Bern, de heer Dou- de van Troostwijk, Donderdag woonde jhr. Van Karnebeek do zitting bij van de vereenigde kamers, waar de heer Motta werd gekozen tot pre sident van dc Bondsfedcratie en de heer Schulthess tot vice-president. De gemeente Waalwijk is de eerste ge meente in Nederland, die de voor het abat toir noodige installatie compleet in Neder land bij de Nederlandsche industrie ge plaatst heeft. Zoowel het slachttechnische als het koeltechnische gedeelte heeft zij aan een Nederlandsche fabriek opgedragen. In haar Donderdag gehouden zitting heeft de Tweede Kamer zich zonder hoofdelijke stemming vereenigd met het wetsontwerp tot goedkeuring van het op 12 Mei j.l, te Athene tusschen Nederland en Griekenland gesloten handelsverdrag. De heer J. W. E. Duys, lid van de Tweede Kamer, heeft Donderdagmiddag met goed gevolg aan de Leidsche Universiteit het doctoraal examen in de rechten afgelegd. De heer Duys, die candidaat-nolaris is, zal zich als advocaat te 's-Gravenhage ves tigen. De secretaris van de Algemeene Tuin bouw Commissie Watersnood schrijft aan de Pers: Het onlangs in de dagbladen verschenen bericht dat H. M. de Koningin twee wa gons vruchtboomen uit de boomkweekcrij- en van Het Loo aan de kweekers in Maas en Waal zóu hebben doen toekomen, be hoeft eenige rectificatie. In het voorjaar van 1926 heeft H. M. de Koningin, voor de door den watersnood getroffen kweekers in het Land van Maas en Waal en het Rijk van Nijmegen, een groot aantal planten beschikbaar gesteld, Aangezien in de kweekerijen van Het Loo geen vruchtboomen aanwezig zijn, werd bosch-planïsoen aangeboden, welk aanbod door de kweekers dankbaar werd aanvaard. Tengevolge van allerlei omstandigheden, niet hel minst door bet langzaam wegtrekken van het water te Dreumel, heeft de verzen ding niet meer in het voorjaar plaats kun nen vinden. Thans echter zijn de planten nog allerminst, dat de zaak nu zou zijn alge daan. Integendeel, er zal nog heel wat moe ten gebeuren, voordat van een bevredigend resultaat gesproken zal kunnen worden. De koogleeraar gaat dan in het kort de geschiedenis van A. B. C., garantie, en voorloopige extra-garantietoezegging na en betreurt het, dat de. regeering niets heeft openbaar gemaakt. Zij had daardoor veel crilick kunnen voorkomen; zij had moeten eti kunnen duidelijk maken, dat er na voor zichtige taxatie der verliezen nog een deel van het preferente kapitaal over is en dat slechts oen klein gedeelte der geleden ver hezen toe te schrijven is aan de normale risico's van 't middenstandscrebet, terwijl de rest te wijten is aan dc minder juists politiek van vroegere leiders en aan onvol- komendheden der organisatie. Voorts acht prof. Verrijn Stuart meer openbaarheid wenichelijk in verband met de bedoeling der regcering, te komen tot een algemeene centralisatie van het thans versnipperde middenstandsbankwezen. „Voor de doorvoering van deze plannen en voor het verkrijgen der daarvoor benoo- digde Dicuwe kapitalen is noodig een krach tig herstel van bet thans geschokte vertrou wen. Dat is voorwaar niet gemakkelijk, doch het is mogelijk, als de reëele basis voor dc verwezenlijking der plannen aanwezig is." Is nu een reorganisatie, zooals de regee ring zich die voorstelt, bereikbaar? is dc volgende vraag, welke de schrijver onder zoekt. En hij geeft een aantal regelen aan, waaraan een gezond middenstandscrediet- wezen zich heeft te houden. Een goudmijn zal een dergelijk bedrijf nimmer worden, is zijn conclusie, maar loonend kan het zeer wel zijn. Ruime toevloed van vreemde mid delen zal z.i, steeds can vereischte blijven. De middenstand zelf. o£ eventueel andere particulieren of instellingen, die iets voor de zaak gevoelen, zullen evenwel aandee- len in een nieuwe centrale moeten nemen ea het ontstane gat weer vullen, aldus is de slotconclusie van den schrijver. Niet de overheid, zooals wel eens geopperd is, moet dit z.i. doen. „Het komt ons voor, zoo besluit hij, dat directe staatsbemoeienis met het bankwe zen een onjuist beginsel is en slechts in gevallen van uitersten nood kan worden gerechtvaardigd op zeer speciale gronden. De middenstand moet en kan zichzelf hel pen of hij worde niet geholpen. Dat moet het besluit zijn." Op de vraag van den heer Staalman be treffende een voornemen tot maritieme toe rusting van België, heeft de beer van Kar nebeek, minister van Bultenlandsche Zaken, geantwoord, dat het persbericht, volgens hetwelk België het voornemen zou hebben, zich maritiem te gaan toerusten, met ge bruikmaking van in 1924 opgemaakte plan nen voor den bouw van breede monitors met zeer zware kanonnen, reedt van offi cieel Belgische zijde op de meest stellige wijze tegengesproken is. Een circulaire van den minister van binnenlandsche zaken en landbouw, De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de burgemeesters de volgende circulaire gezonden: Het kan wel algemeen bekend geacht worden, dat in den winter een buitenge wone hoeveelheid roofvogels, vooral bui- zerden, torenvalken en uilen, in ons land tijdelijk verblijf vinden. Het is duidelijk, dat dit verblijf wijst op de aanwezigheid van voedselbronnen, waaruit deze vogels zich voldoende kunnen voeden; clat er ge woonlijk ruimschoots genoeg is, kan wor den opgemaakt uit den welstand waarin bemachtigde exemplaren gewoonlijk wor den aangetroffen. Het voedsel dezer vogels bestaat voor een zeer belangrijk deel uit muizen en musschen, die dus 's winters in wel zeer ruim aantal aanwezig moeten zijn. De aanwezigheid van een groot aantal dezar en anderer vogels mag derhalve op zichzelf nooit een reden zijn om aan hun bescherming minder zorg te wijden, Integendeel behoort zij te leiden tot de overweging, dat deze vogels wel zeer noo dig zouden kunnen zijn wegens een begin nende, door den mensch mogelijk nog niet opgemerkte, vermeerdering van musschen, muizen, rupsen en dergelijke. Toch wordt sedert lang op de bovenge noemde vogelsoorten jacht uitgeoefend met allerlei middelen, zoowel met het ge weer alg met de klem en komen daarover van den kant van den landbouw talrijke en ernstige klachten in. Dat bij deze jacht geen onderscheid tus schen de doortrekkende vogels en de Ne derlandsche standvogels kan worden ge maakt, behoeft geen betoog. Evenmin be hoeft het nadere toelichting, dat daarbij de natuurlijke toestanden zeer ernstig uit hun evenwicht worden gebracht, zoodat speciaal dc muizen zich meermalen tot een plaag kunnen ontwikkelen, die dan met andere middelen tot staan moet worden gebracht. Bij een onderzoek t. a. v. kerk uilen b.v. werd gevonden, dat zij zich ge voed hadden met 9084 spitsmuizen, 7764 veldmuizen, 1575 musschen, 41 spreeuwen, 72 ratten, 70 kleine vogels en andere die ren. Bij de tegenwoordige toes'anden van de zich steeds uitbreidende cultiveering Van onzen bcdem schijnt het in de meeste ge vallen uitgesloten, dat domicilies (d.v/.z. geb cdon, die de vaste of regelmatige woonplaats van bepaalde vogeb zijn), die van hun groote vogel» zijn beroofd, vooral van uilen en buizerden opnieuw kunnen worden bezet. Daartoe ontbreken de be- noodigde overschotten van jonge vogels Want ook deze hebben in sterke mate van vernieling te lijden, In zeer vele gevallen zijn daarom de gevolgen van het wegne men der oude vogels voor de naaste omge ving onherstelbaar. Terwijl van verschillende beheerders van terreinen de medewerking wordt ingeroe pen, moge ik ook u dringend aanbevelen voorzichtig te zijn in de uitreiking van ver gunningen krachtens art. 9 der Vogel wet 1912, óók t. o, v. niet beschermde soorten en deze uilsluitend te verleenen voor be paalde vogelsoorten, voor dat bepaalde tijdvak waarin deze zoodanige schade aanrichten, dat er tegen moet worden op getreden en voor die bepaald omschreven terreinen waar zulks het geval is. Alleen tot bestrijding van niet beschermde soor ten zou, indien deze als een plaag optre den, hiervan afgeweken en een vergunning tot het dooden van die vogels ook op na burige terreinen en voor langeren tijd ge geven kunnen worden. Dan echter alleen aan bepaald betrouwbare personen en toch ook nooit langer dan met het oog op de schade noodig geacht moet worden en in geen geval langer dan een jaar. Bij het beoordeelen van de schade moet niet verzuimd worden zich rekenschap te geven van het nut dat dezelfde vogelsoort zij ihet wellicht fn een ander jaargetijde, of voor andere grondgebruikers of voor naburige gemeenten voor land-, tuin- of boschbouw heeft, inzonderheid geldt dit voor Uilen, buizerden en torenvalken. Ik geel u in overweging te dezer zake over leg te plegen met uw ambtgenooten in naburige gemeenten, ot voorlichting te vra gen aan den commissaris der Koningin in uwe provincie of Van den inspecteur, hoofd van den plantenzicktenkundigen dienst, te Wapeningen, alwaar een ornitho logische afdeeling ts gevestigd. Uwe krachtige en zorgvuldige medewer king in deze met toezicht op dc naleving der wettelijke voorschriften zal ongetwij feld ten goede komen aan dé welvaart in uwe gemeente en haar omgeving. Wij ontvingen het Verslag der Verzeke ringskamer over het jaar 1925. Artillerie-inrichtingen. In de Memorie van Antwoord inzake de bcgrooting van het Staatsbedrijf der Artil lerie-Inrichtingen voor 1927 deelt de Mi nister van Oorlog o.m. mede, dat aan het bezwaar tegen de te lage loonen te Hera- brug is tegemoet gekomen; sedert 15 No vember j.l, geniet elke volwassen onge schoolde kracht te Hembrug ten minste het aanvangsloon van de vaste krachten, t.w. ƒ24, Een beslissing betreffende de meer blij vende exploitatie van den post-nutodienst door de Artillerie-Inrichtingen is genomen, in dien zin echter, dat weliswaar genoemde dienst voor eenige jaren achtereen aan het Staatsbedrijf is opgedragen, doch dat de overeenkomst ten allen tijde met een op- zeggingstermijn van één jaar kan worden beëindigd. Bij onderzoek is gebleken, da! de positie van de wakers te Hembrug voir trekt niet slecht is te noemen. Protest aan de Tweede Kamer. De heer J. G. Herfst, wethouder van Waddinxveen, een tegenstander van de spoorlijn GoudaBoskoopAlphen aan den Rijn, heeft in een adres aan de Tweede Kamer verzocht, geen gelden voor de vol tooiing dezer lijn beschikbaar te stellen, omdat z.i. door de steeds beter georgani seerde autobusdiensten het weggegooid geld zal zijn. Het in disconto nemen van wissels. De Nederlandscbe Bank zendt reeds jaren bij disconteering van gedomicilieerde wis sels en promessen een kennisgeving aan den acceptant of promfttent, houdende de mededeeling, dat een stuk, voorzien van zijn handtcekening, in portefeuille werd opgeno men, met het verzoek om bericht in geval van niet-accoordbevinding. Deze maatregel, ZATERDAG 18 DECEMBER. IIILVERBUM, 1050 M. 12.00 Politieber. 4.305.00 VooravandconcerL Na af loop V.A.R.A. Dansmuziek door het H. D. O.-dansorkest, onder leading van Hans Mossel. 5.005.30 Duitsche les voor beginners. 5.306.00 Franscbe les voor beginners, 6,006,45 Vervolg voor avondconcert. 6.457.45 Cursus voor Boekhouden en Handelskennis. 7.45 Politieber. 10.00 Persber. 8.10 V-A.R. A.-avond, Mej. C. Heeroma, sopraan. De heeren J. Haschert, fluit; W. Denys, pia no. K. v, d. Berg, declamatie. Spreker: De heer J. Oudegeest, secr, van het 1. V. V, over: De vereenigde Staten van Europa. 1. Voi che sapete, zang, Mozart; 2. Pas torale, piano, Scarlatti; 3. Adagio, fluit, Mozart; 4. Declamatie; 5. Panis Angeli- cus, fluit, zang, piano, Franck; 6a. Auf dem Sec, Brahms; b. Mariage des roses, Franck; c. Mainacht, zang, Brahms; 7. Rede van den heer J. Oudegeest (1); 8a. Prelude, Debussy; b. Minstrals, piano, De bussy; 9. Rede van den heer J. Oude geest (2); 10a. De landman; b. Het kindje, zang, Hullebroeck. 11. Declamatie. 12. Dhnse du feu, piano, Talje. 13a. Mando line, Debassy. b. Non so piu, zang, Mozart. DAVENTRY, 1600 M. 3.20 Concert. An drew Brown's kw.ntet 3.35 Lilian Mann, contra alt. 3.45 E. Barnett, piano. 3.55 Fodsn's brass kwartet. 4.05 Brass kwartet. 4.47 E. Barnett, piano. 4.57 Brown's kwintet. 5.02 G. Dowell, tenor. 5.10 Brown's kwintet. 5.20 Causerie: A garden chat. 5.35 Kindev uurtje 6.20 Variëte. 6.50 Causeriet Next week's music. 7.20 Tijdsein Big Ben, weerbr., nieuws, Lezing: Jack Frost at work. 7.50 Muziek. 8.00 Les in de charleston. 8.20 „My lady Frayle", mu ziek, comedie in 2 acten van Wimpens en Pemberton 9.35 Concert, orgelbe speling van de New Gallery Kinema. 9,50 Lezing. 10.05 Werken van Back. C. Biggs, piano. 10.20 Tijdsein, weer- bernieuws. 10.35 Gemeenschap, zang concert i.d. Albert Hallo. 11.0512.20 Dansmuziek van het Savoyhotel. PARUS „RADIO-PARIS", 175„ M. - 12.50 —2.10 Concert. Orkest Locatelli en Mile. Cabanis, zang. 5.05 Concert door dc Radio Jazz symphonic. 8.50-10.50 Ga- laconccrt. Orkest, Jazzband en vocale so- listen. Dansmuziek en zang. KÖNIGSWUSTERHAUSEN, 1300 M. 12.50—7.50 Lezingen en Lessen. 7.50 Uitzending van het programma van Dres den, HAMBURG, 394,7 M, 11.50—1.20 Orkest Concert. 1.25—2.10 Kamermuziek. 4.20—5.15 Kinderkerstliedjes. 5.20 Vroolijk concert, 7.2511.15 „Till Lau- sebun", klucht in 3 acten. 11-1511.50 Dansmuziek. BRUSSEL, 508.5 M. en ANTWERPEN, 265.5 M. 5.20—6.20 Orkestconcert. 8.50— 9.20 Orgelconcert i.d. Salie Delgay. 9.30 Concert. 9.50 Lezing: Rousseau aux symbolistes. 10.0510.50 Dansmuziek. MONSTER, 241.9 M. 12.50—1.50 Opera muziek. 3.20— 4.50 V/erken van We ber, door orkest. - 5.206.20 Max Reger en zijn werken. 7.208.20 Lezing over en scenes van „Die Sintflut", drama. 8.20—10.20 Orkestconcert R. Koppel, ht* morist. waarvan dc invoering dateert van Februari. 1897, i» later uitgebreid en wel in dezer voege, dat eenzelfde kennisgeving wordt gezonden aan alle avalisten, voorkomende op door de Nederlandsche Bank in disconto genomen papier. Terwijl deze kennisgeving steeds zonder eenige uitzondering aan alle avalisten werd gezonden, geschiedde zulks ten opzichte van ptomittenten en acceptanten steeds alge meen en kwamen wat dit betreft wel uit zonderingen voor. Naar wij vernemen, heef de Directie van de Nederlandsche Bank besloten van 1 Ja nuari 1927 af, elke uitzondering bij het zen den van de kennisgevingen te doen verval len: van dat tijdstip af zal dus niet alleen aan alle avalisten, maar eveneens aan alle promittenten en acceptanten van gedomici lieerde wissels of promessen van de opne ming van papier voorzien van hun handtce kening fn portefeuille, bericht worden ge zonden indien het betreft papier boven 500 en met een langer looptijd bij aan bieding dan een maand. De Nederlandsche deelneming aan het Derde Wereld-Pluimvee-Congres met daar aan verbonden Wereld-Pluimveetentoonstel ling, te houden te Ottawa (Canda) van 27 Juli tot 4 Augustus a.s., begint thans vaste- ren vorm aan te nemen. Voor zoover zich dit thans reeds laat aanzien, zal van Neder landsche zijde een vrij groot aantal per sonen congres en tentoonstelling bezoeken, zoodat ons land bij die gelegenheid op alleszins bevredigende wijze vertegenwoor-1 digd zal zijn. De Nederlandsche congres-bezoekers zul len, wanneer zij op 12 Juli a.s. met de „Nieuw Amsterdam" vertrekken, zich te Halifax kunnen ontschepen, daar de Hol landAmerikalijn besloten beeft, bet schip deze haven te laten aandoen. Zij, die overwegen, de reis mede te maken, en het congres te bezoeken, kunnen zich voor eventueele inlichtingen wenden tot den secretaris van het Nedcrl. Comité, den heer C. P. Th. v. Gink, parkweg 180, Voorburg (Z.-H.) 55 Er lag een onbuigzame hardheid in de vaste samengeperste lippen en het zach'e blikken zijner halfgesloten oogen, waarop de zware wenkbrauwen diep nederzonken, schonk aan zijne gepeinzen een vijandig, dreigend aan zien. Zijn koffietafel was nauwelijks aange roerd, de havanasigaar slechts even ont stoken; er moest iets zijn, dat hem had ver hinderd in het verrichten zijner :.angcname ochtendbezigheden. Den brief, door eene vrouwenhand geschreven, die daar op den grond lag en waarop hij onachtzaam den voet gezet had, verwaardigde hij met geen enkelen blik, maar na een poos nagedacht te hebben, nam hij opnieuw de courant ter hand en zocht zijn oog een kert bericht, dat zich bevond onder het buiteiilandsche nieuws. „Ons bericht, veertien dagen geleden ge- tnc'd, betreffende den Duitschen dokter welke de Alrika-relzigefs op de Libelle be- geleiddc en in de binnenlanden aan hel kli maat zijne schatting betaalde, heeft zich bevestigd. Het gezelschap, dat na vele moei lijkheden en vermoeienissen den 18en Mei te Zanzibar is wedergekeerd, moest dokter Wangen daar lijdende aan koorts in dc bin- nenlanden met zijnen inlandscben bediende achterlaten, onder wiens verpleging hij den 15den April gestorven is. Zijn papieren zijn. zooals voor zulke gevalien bepaald is, door den bediende aan het gezelschap overge bracht. geld en effecten echter voor het grootste gedeelte door de inboorlingen ach tergehouden, Zijn dood wordt door zijne Engelsche reisgezellen diep betreurd, hij was iemand met veel verstand, met een vast be minnenswaardig karakter en met een onver- mceiden ijver voor de wetenschap." Ja, cr viel niet aan te twijfelen. Constan- iijn was dood en aan de bevestiging dezer gebeurtenis, welker eerste vermelding voor eenige weken nog twijfelachtig was, paarde -zich voor Herbert een reeks van gedach ten, van te sterke en opstokende natuur, dan dat een gevoel van spijt die in be dwang had kunnen houden, al bleef ook Constantijn van alle menschen diegene voor wien hij de meest belanglooze aan hankelijkheid gevoeld had en ook een wer kelijke, zij het dan geheim gehoudene hoogachting. Nu stier! hij niet voor hem, hij had hem langen, langen tijd reeds ver loren. want Herbert wist, wat daar als een onoverkomelijke hinderpaal tusschen hun stond voor immer. Constantijn had hem niets meer kunnen zijn dan een streng reehtcr, wellicht zelfs een onverbiddelijke vijand; zijn dood verloste den graaf van een groote moeilijkheid en het graf kan niet bedreigen. Eindelijk scheen bij tot een vast besluit gekomen, want hij stond plotseling op, rekte zijne schoone gestalte hooger uit en doorschreed de kamer. Daarbij stootte zijn voet tegen den brief, deze was hem nu wellicht in de gedachten gekomen, want hij raapte hem op en las hem nogmaals, als hij het tenminste reeds gedaan had. Hij luidde; Dierbare Herbert, Gij zult zeker niét boos zijn, als mijn brief op uwe ontbijttafel ligt en ik u voor uit zeg, dat die geen klachten bevat of vermaningen om tot mij tc komen. Ik weet het nu, hoezeer uwe plichten u in beslag nemen. Vergeef mij, dat ik treurig was, ik zie in, dat hei kinderach tig was. God weet, dat mij de eenzaam heid niet drukte, zoolang ik u tevreden wist; eerst nu, dat zorg u drukt, zorg om mijnentwille, mengt zioh de smart daarbij omdat niet ik alleen die mag dragen. Maar ook dit is niet goed, gij hebt nu dubbel behoefte aan mijne vroolijkheid en aan mijn moed, en gij zult, als gij mij weder ziet, ook dat alles, alles vinden. En nu kom ik tot de hoofdzaak Van mijn brief, zij is eenigszins pijnajk voor mij en toch vordert zij gebiedend verandering. Mijne middelen, om de kleine huishou ding in stand te houden, Zijn bijna uitge put, ik vergat bij de vreugde des weder zien», het u tc zeggen en nu zijn meer dan 14 dagen verstreken, sedert ik u ge zien heb: Maar dat is niet het ergste Mijnheer Jeficrson was bij mij en zoide mij op recht onaangename manier, dat sedert vier maanden geen huur betaaid was en dat hij de betaling niet langer wilde ver schoven zien. Hij is niet zoo beminnens waardig en goed als dc eigenaar van het eerste huisje, dat wij bewoonden; hij heeft eene beleedigende wijze van doen, welke mij het bloed naar de wangen drijft en weigert mij tamelijk duidelijk de achting, welke bij een gehuwde vrouw verschuldigd is. Daarom zou het mij zeer veel genoe gen doeii, hem bevredigd te zien. Hef valt mij zwaar, uwe zorgen door deze medcdeeling te moeten vermeerde ren, maar 'net moest en nu, dat uw strenge blik mij niet beangstigt, heb ik ook den moed, u van mijne zijde een voorslag te doen. Gij hebt vaak in den tijd waarin wij nog zorgeloos ganoeg waren, om ons met. de muziek te vermaken, gezegd, dat mijn spel van kunde getuigde, mijn talent groot was. Laat mij dit benuttigen orn les te go- ven. Het zou mij zoo trotsch en zoo ver heugd maken, een weinig te mogen bijdra gen tot verlichting van de zorgen des levens, den velen tijd, dien ik heb, nut tig aan te wenden. Hoe aangenaam zijn de zorgen, welke mijne lieve Veronica mij heeft gebracht, hoe zalig moet het zijn, vtor haar te werken. Denk er eens over na, Onder druk eenigszins den trotsch, dien gij wel hebben moogt voor uw eigen persoon, maar niet voor mij, zoolang uw naam mij niet siert. Laat het verstandig overleg kiezen, dat u een? nog maar heeft verlaten, name lijk toen het gold, mij gelukkig te maken. Eens zal de tijd komen, waarin deze zorgen overwonnen zijn, maar onze moed moet sterker blijven dan die zorgen. Nim mer zich buigen, krachtig zich toonen, alle geweld ten spijt zich staande houden, dat verschaft ons de hulpe der Goden. En nu, vaarwel, geliefde ik vraag niet meer, tot wanneer, nooit meer, opdat gij vriendelijk blijkt. Hoelang hét ook moge zijn, steeds blijf ik uwe Magdalena." Maar zijn gelaat helderde niet op, in weerwil van de heldhaftige liefde, welke uit deze woorden sprak het was ook tc laat, te Iaat. Hij moest voorwaarts, Alle geweld ten spijt zich staande hou den. dat verschaft ons dc hulp der goden, herhaalde hij zachtkens. Zij heeft gelijk, mij daaraan te erinneren en ik moet mij de gunst ten nutte maken, welke mij wordt aangeboden. In haast dronk hij zijne koud geworden koffie, beval den binnentredenden bedien de ieder bezoek af te wijzen en begon zich te kleeden. Dit alles deed hij met den haast van een ontroerd gemoed, met het koortsig ongeduld, dat een beslissend oogenblik te gemoet ziet. Vervolgens verbrandde hij aan de waskaars, die op zijn schrijftafel stond, zorgvuldig Maadalena's brief. Hij staarde op het verkoolde papier, waaruit de vonken met groote snelheid opstegen, tot de laat- ste was uitgegloeid; zoo donker en woest, zoo berooid van iedere blijde herinnering, zou haar leven worden. Of hij dal dacht, of hij bovendien be sefte, wat daar volgen zou op den stap, dien hij van plan was te doen? Volgens zijne natuur kon hij alleen aan zichzeiven denken. Uit een geheim vak van zijn schrijftafel nam hij een document, voorzien van zegels en stempels en nadat hij het opmerkzaam nagelezen en in den borstzak van zijn rok gestoken had, liet hij het rijtuig voorkomen. Hij moet een goeden slag geslagen hebben, aan heel wat gekomen zijn, zeide de pal frenier tot den koetsier, terwijl zij beneden wachtten. Het rennen en loopen om geld heeft eindelijk opgehouden. Ik hoop, dat hij mij extra zal betalen voor de grofheden, welke ik voor hem heb opgestikt, evengoed alsof hij mijn bloedverwant was. De koetsier lachte, hij is niet vrijgevig. Het gesprek verstomde, want de graaf trad naar buiten, noemde een straat en huisnummer in de City en na een snellen rit hield het rijtuig stil voor het huis van een bankier. De graaf toonde eene assignatie op dn bank van Engeland van duizend pond en verlangde de uitbetaling door den bankier niet in papieren, maar in goud. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 8