Brieven uit Duitschland. ÜÏFËfrj De liefde van een kunstschilder. - Het Stakiiigsgevaar «n de Britsche Mijnen niet geheel bezworen? De liberale troepen in Nicaragua zija den opmarsch naar de hoofdstad Managua begonnen. Versterking van de Engelsche Vloot in China. KUNST EN KENNIS. Voeding door de huid. Inhoud van Tijdschriften. STOOMVAARTLIJNEN. RADIO-NIEUWS. LANDBOUW EN VISSCHERIJ De waarde van ondermelk als voedsel voor mestvarkens. FEUILLETON. ep de sierlijke yejjaighedeBj die iafel? yft bie| het kind, dat blfinj en, j&j xa&apn SIS B#l flOJS te zijp, sommen opge.- aell beginaeiH Berlijn, 15 Dcc. 1926. mj net geregeld volgyn der verslagen San rechtszittingen, valt het op, hoe over het algemeen in Pruisen de rechters zich .verhouden tegenover aangeklaagden, die voor hen verscoijnen, voor zoover althans deze geen onverbeterlijke schurken blijken. De wijze, waarop vooral ouder? voorzitters iden beklaagde toespreken, is meestal va derlijk en gemoedelijk inwerkend op het hart. Daar ontrollen zich voor den rechter dikwijls drama's, diep tragisch, ook wel .tragUcomisch of zelfs hoogst komiek, .waarvan ik hier al eens een grappig staal tje mocht gven Steeds toont de rechter zifrx meevoelen en begrijpen en schuwt ook den gullen lach niet om vermakelijke ori- gineele uitvallen van den braven eerlijken ■snaak, die per ongeluk op het zondaars bankje terecht gekomen is. Maar ten slotte, als schuld bewezen is, Inoet toch de delinquent „volgens art. zoo- Veel W ctboek v. Strafrecht" veroordeeld worden. Dan staat hem in Pruisen, even nis in alle beschaafde laaden, nog de weg open om gratie te verzoeken. Dat „Pruisen en Pruisisch" doet ook bij bos nog altijd de menschen denken aan barsche ambtenarij, aan de norsche dragon- der-Schnauze van beambten bij politie en andere officieeie instellingen In werkelijk heid echter is er alle reden hunne voor komendheid en vaardigheid wel bijzonder te loven. De Feldwebel van vroeger was reker geen vriendelijk instructeurtje en zijn gedonnerwetter hoewel licht geschut, vergeleken bij de zware Hollandsche vloe ken was lang niet malsch. Het is mo gelijk, dat destijds die Feldwebel-manieren door zijn recruten in het burgerlijk-amb telijke leven zijn overgebracht, zonder evenwel het innerlijke te raken. Want ik kan niht* aannemen, dat in een paar jaar de zoogenaamd „echt Pruisische" barsch- heid verkeerde in de werkelijk echt Pruisi sche voorkomendheid en beleefdheid, die (elke buitenlander hier zal constateeren. Eene beschrijving van den ambtelijken Weg, dien in Pruisen een veroordeelde kan jgaan, als hij. om gratie wil verzoeken, moge een juist begrip geven van het streven in de hoogere sferen der „Pruisische ambte narij" natuurlijk veronderstellen we niet, dat er een arme zondaar onder even- ituëele Pruisische lezers zou zijn. die er practisch gebruik van kan maken. Hoewel bet zoo zoetjes aan eep heele toer begint ge worden, ovet een van de duizend en een politie-verordeningen niet te struikelen. Het heele proces is kosteloos. Bemidde ling is niet noodig, zelfs minder gewenscht. ledereen kan op een gewoon vel briefpapier zijn verzoek indienen; vermindering of kwijtschelding van straf, verandering in geldboete, voorwaarlijke veroordeeling e.d. [Vooral moge hij zich ten volle uitspreken, s,het hart uitstorten", want bij dit proces gaat het niet om koude wetsparagrafen, maar om het menschelijk hart. Er wordt geen recht bestreden, maar om een gunst gevraagd en deze is van het Recht onafhan kelijk. Daarom is de zelf geschreven brief, boe onbeholpen ook in stijl en schrift als weergave van het innerlijk leven van meer belang dan het nageschreven opstel van een vakman in bet schrijven van officieeie stukken. Ziet iemand geen kans met zoo'n brief klaar te komen dan kan hij zich altijd nog wenden tot het een of andere kanton gerecht Amtsgericht waar steeds een beambte aanwezig is, die zijn verzoek kos teloos opneemt. Aan wien het gratieverzoek gericht wordt. Is onverschillig, aan de Rechtbank, den officier van Justitie, een minister, de Staats- regeering, den Rijkspresident of aan welken overheidspersoon ook, steeds komt het in handen van den rechter, die door den mi nister van Justitie beiast is met de behan deling van gratieverzoeken. Bij elke arron dissementsrechtbank Landgericht is zulk een rechter en wel steeds een oudere, met bizondere levenservaring, zooals in de betreffende ministerieele beschikking uit drukkelijk verlangd wordt. Is een verzoekschrift bij den gratie-rech ter ingekomen, dan bestudeert hij de akten, om te kunnen vaststellen, welke inlichtin gen hij nog behoeft, om zich een juist beeld te kunnen vormen van den stand van zaken en vooral van de persoonlijkheid van den veroordeelde. Deze inlichtingen kan hij overal, hoe en waar hij wil, inwinnen, hij kan ook getuigen laten hooren en zelf bij voorkeur den veroordeelde voor een per soonlijk onderhoud bij zich ontbieden. Wat hij ook doen moge, steeds zal hij streven naar Het ééne doel, indien eenigszins moge lijk, den requestrant te helpen. Voor den gratierechter houdt elke strijd op en zwijgt de politiek, daar geldt alleen het gebod der Christelijke naastenliefde. Wie eens strui kelde zal geholpen worden, De gratierechter ziet niet naar rechts of naar links, hij wil het menschelijk hart zien, ziet in die men schen, zijn broeders. Is hij eindelijk van meening, dat de re questrant de gevraagde of een andere gunst waardig is, dan zendt hij zijn eigen akten naar de beide andere instanties, den officier van Justitie en den „gratie-advocaat", opdat deze eveneens en onafhankelijk hunne be slissing nemen. Gratie-advocaat zijn, beteekent een der schoonste en gewichtigste eereambten be- kleeden, die er in Pruisen bestaan. De Orde van advocaten kiest hem uit haar midden en draagt hem den minister van Justitie ter benoeming voor. Ook deze advocaten zijn oudere heeren met groote levenservaring, wien niets menschelijks vreemd is. Hunne namen blijven geheim evenals hunne beslui ten, opdat ze volkomen vrij kunnen beslis sen, zonder vrees voor onaangenaamheden met teleurgestelde requestranten. Zoodra nu deze instanties tot een besluit zijn geko men, gaan de akten weer terug naar den gratierechter. die den minister uitvoerig rap porteert en t?n slotte een bepaald advies uitbrengt. i Op grond van het aldus verzamelde en verwerkte materiaal treft het Staatsminis- terie, na voordracht van den minister van Justitie zijne beschikking. Een der gratierechters wel de voor naamste personen in dit proces zegt, hoe aangrijpend het is, als de beklagenswaardi ge familieleden van een strafgevangene ver schijnen, om voor dezen een goed woordje te doen en ook om troost te zoeken, die arme oude moedertjes, die vrouwen, die hulpelooze kinderen, die meer lijden om de (outen van den veroordeelde dan hij zelf. Bij al die ellende dreigt hem dikwijls het hart te breken, vooral wanneer de eigen lijke schuldige aan al dit onheil geen bege nadiging waardig is. Dan heet 't, direct in grijpen, opdat tenminste voorloopig de ma- terieele nood gelenigd wordt, maar ook mag het niet ontbreken aan hartelijke woorden van troost en opbeuring tot leniging van het zielelijden. Niets is verblijdender voor hem dan het sncces zijner bemoeiing daardoor bekroond te zien, dat weer een arm gevallen men- schenkind den weg naar zijn broeders teruggevonden beeft en alleen >dic dagen beschouwt hij als verloren. waarop het hem, in weerwil van al zijne moeiten niet mocht gelukken, tenminste een zijner be schermelingen vreugde te bereiden. Klinkt dat „Pruisisch"? Het is toch Pruisisch! H. L. f Turati te Parijs. De Italiaansche socialistische leider Tu rati, die zooals men weet naar Frankrijk is uitgeweken, is door een medewerker van het „Journal" in zijn appartement ergens op Montmartre in Parijs opgezocht. Weel wilde Turati, die in uiterlijk op Jaurès gelijkt, niet loslaten, daar hij de Fransche gastvrij heid niet wilde compromitteeren. Hij bepialde zich met te verklaren dat hij Italië had verlaten omdat hij er niet langer ademen kon. Men achtervolgde, plaagde hem. Tot zelfs in de auto, waarmede hij boodschappen ging doen, bevonden zich politie-ambtenaren. Hij had tot den prefect van Milaan verklaard hem maar te arrestee ren, want het scheen hem toe of hij in de •gevangenis zat. Maar ten slotte kwam de dag, waarop hij het niet langer kon verdra gen. Aan boord van een Fransche motorboot is hij met zes vrienden de vorige week Zater dag om negen uur 's avonds van een bepaald punt op de kust, dat hij niet wilde noemen, naar Corsica overgestoken. De zee was zeere onstuimig, hetgeen in het voordeel der op varenden was, daar zij zoodoende minder in de gaten liepen. Turati, die zich in Parijs wil vestigen, zou allereerst zijn politieke vrienden gaan op zoeken. Tal van bloemstukken'en flesschen champagne waren te zijner verwelkoming in zijn appartement neergezet. Het Vatikaan en de Ac tion Franqaise. Naar aanleiding van de kritiek, welke dezer dagen van de zijde der geestelijkheid op de politiek-religieuse tendenzen der Ac tion Franqaise is geoefend, richtte generaal de Castelnau in zijn hoedanigheid van voor zitter van de Nationale Katholieke Federa tie een brief aan kardinaal Gasparri om hem de trouw der Federatie te betuigen aan de door den Heiligen Stoel aangegeven richt snoeren. Kardinaal Gasparri heeft generaal de Castelnau geantwoord en herinnerd aan de aansporing van Paus Leo XIII in 1892 tot de katholieken om in de donkere dagen van anarchistische misdaden vereenigd te blijven en de republiek te steunen. Het enig e doel van Z.H. den Paus is, zegt de kardinaal, om alle mannen van goeden wil te vereenigen ter bescherming van den godsdienst met terzijdestelling van politieke meeningsverschillen. Uit de Britsche mijnin- dustrie. Volgens de „Daily Herald" hebben de mijnwerkers in het gebied van Rhondda, in Zuid-Wales, besloten om, tenzij zij met Nieuwjaar voldoening hebben gekregen wat betreft vele honderden gevallen van beweerde s|achtoffering en andere quaesties, met veer tien dagen opzegging het werk neer te leggen. Intusschen zullen de arbeiders niet de plaat sen innemen van arbeiders, die nog werkloos zijn. Een rumoerige verkie zingscampagne Bij de verkiezingscampagna in hetdistrict Smethwick, waar Oswald Mosley, de schoon zoon van den overleden lord Curzon, candi- daat der socialisten is, gaat het buitengewoon rumoerig toe. Een zekere mrs. Law, die Woensdagavond te Smethwick voor d? con servatieven het woord voerde, werd van de trappen van het schoolgebouw, waar zij sprak, gesmeten, zoodat zij twee ribben brak. Don derdag kwam het voor een beschuitfabriek op een haar na tot een handgemeen tusschen Mosley en Pike, den conservatieven candi- daat, tengevolge van het feit, dat een conser vatieve toehoorder Mosley voor „leugenaar" uitschold. Twee Justitieambtenaren gearresteerd. Na een maandenlang onderzoek zijn gis teren twee opzienbarende arrestaties gedaan. De „Justizinspektor" Pahlke, werkzaam bij het parket te Berlijn en „Justizobersekretar" Rössel aldaar zijn gevangen genomen onder verdenking dossiers te hebben weggenomen. Met hen is gearresteerd de bekende advo caat in strafzaken dr. Ludwig Meyer. Sinds eenige weken, aldus deelt de „Voss. Z." mede, was het den autoriteiten ter oore gekomen, dat Pahlke documenten uit dos siers van misdadigers zou hebben ont vreemd. Daar de aanwijzingen een beslist karakter droegen, werd besloten tot arresta tie. Rössel, werkzaam in de afdeeling gratie- verleening, wordt tevens beschuldigd van onregelmatige behandeling van gratieverzoe ken. Een Staatsgreep in Li- tauen Naar de „Memeier Dampfboot" van be trouwbare zijde verneemt, is gisterennacht om drie uur de regeering in Kowno afgezet en gearresteerd. Over Litauen is de staat van beleg afgekondigd. De Duitsche draadlooze dienst meldde intusschen, dat de fascistische leider in Litauen gearresteerd was. Een bondgenootschap van Amerika met Panama. Volgens bericht uit New York aan de „Times" is in Panama groote beroering ge wekt door de publicatie in Havaneesche bladen van den volledigen tekst van een onlangs tusschen Panama en de Vereenigde Staten gesloten, doch geheim gehouden verdrag. De voornaamste bepaling van dit verdrag is vervat in Clausule II, waarbij Panama zich verbindt aan een oorlog deel te.nemen, waarin Amerika wordt gewikkeld, en aan de Amerikanen het recht geeft de Panamaansche verbindingen, noodig voor de bescherming van het Amerikaansche door- voerverkeer in oorlogstijd, onder hun hoede te nemen. Artikel 1 bepaalt dat Panama zal voorzien iti draadlooze stations, doch dat de Vereenig de Staten ze in oorlogstijd zullen beheeren. Artikel 2 staat Marzanillo-eiland, aan den Atlantischen kant van het Panamakanaal, voor altijd aan de Vereenigde Staten af. De Vereenigde Stateii zullen een grooten verkeersweg aanleggen van Paraiso in de Kanaalzone naar de haven van Abdo. Artikel 3 bepaalt, dat Panama verschei dene wegen en bruggen zal bouwen van de Kanaalzone oostwaarts naar Pacora en west waarts naar Quebrada Horradura. Artikel 4 verbiedt de opening van nieuwe particuliere ondernemingen in de Kanaal zone door Amerikanen. Artikel 5 verzekert den vrijen handel tusschen de Kanaalzone en het Panamaansch grondgebied. Artikel 6 maakt van Panama en Colon havens, waar Amerikaansche schepen vrij mogen binnenkomen en geeft Amerika ook het recht deze havens ingeval van nood te gebruiken. Artikel 7 bepaalt dat sterke drank zal zijn verzegeld bij het vervoer door de Kanaal- 'zone. De opstandige beweging in Nicaragua. Berichten uit Puorto Cabezas, den zetel der liberale regeering, die is ingesteld door den vroegeren vice-president Juan Sacasa, mel den dat de liberale troepen over het geheele front den opmarsch zijn begonnen naar Ma nagua, de hoofdstad van Nicaragua en zetel van de conservatieve regeering van Adolfo Diaz, den president. President Diaz keurt in een mededeeling aan het Congres ten sterkste de agressieve interventie van Mexico af, die hij onverklaar baar noemt. De burgeroorlog in China. Het blijkt dat het aantal Zuidelijke soldaten die burgerkleeren droegen, Dinsdag Hangt- sjau bezetten en Woensdag den spoorweg naar Sjanghai doorsneden, doch Hangtsjau in den nacht van Woensdag weer ontruimden tengevolge van het herstel van den spoorweg en de aankomst van 4500 man troepen ter versterking van de 9000 man sterke loyale troepenmacht, in het gebied van Hangtsjau. Hangtsjau wordt op het oogenblik bezet gehouden door de troepen van generaal Soen Tsjoean Fang. Versterking van de Engel sche vloot in China. Uit Malta wordt geseind De vierde flot tielje destroyers heeft last gekregen om naar China te vertrekken, vergezeld van den krui ser „Caradoc", Merkwaardige successen. De kunstmatige voeding van patiënten, die langs de normale wegen geen voedsel tot zich kunnen nemen, blijft een moeilijk probleem. Voedingsclysteeren en onderhujdsche vet- inspuitingen, die vrij gemakkelijk zijn uit te voeren, hebben ontoereikende r< sul- taten, omdat zij slechts kleine hoeveelhe den van één voedingsstof kunnen toevoe ren. Een andere methode:toevoer van voe dingsstoffen, direct in de slokdarm, maag cl inbrengen van grootere hoeveelheden en verscheidenheid, maar is .zoo gecompli ceerd en ingrijpend, dat de toepassing daarop veelal afstuit. Vandaar, dat. een methode, die de voor dcelen vereenigt maar de bezwaren ver mijdt, groote aandacht verdient. Een der gelijke methode is uitgewerkt door prof. Karl. Stejskal te Weenen. In samenwerking met dr. Latzel vond hij dat het mogelijk is, door inwrijving van vet in de huid aan zienlijke hoeveelheden olijfolie of anJer vet in het lichaam te doen opnemen. In „Forsch und FSrtschr." deelt prol Stejskal een en ander over 'deze methode mee. Het uitgangspunt was, dat men bij de behandeling van nierlijders vaststellen kon, dat de doordringbaarheid van de huid van binnen naar buiten aanmerkelijk ver groot kon worden, door de huid met vet in te wrijven- De zweetafscheiding werd daar door veel grooter en daardoor kon het stikstofgehalte van het bloed verlaagd worden. Het bleek nu, dat de verhoogde door dringbaarheid van de huid ook in omge keerde richting van buiten naar binnen bestond. Daarbij moest er vooral op gelet worden, dat de huid zoo weinig mogelijk water bevat, en ook de substantie, waar mede de huid wordt ingewreven, moet zoo veel mogelijk watervrij zijn. De onderzoekers stelden tenslotte een mengsel samen, dat op 300 cM3 massa 250 gr. koolhydraat en een emulsie van 100 giam varkensvet en 25 gr. eiwit bevat. Deze hoeveelheid kan op één dag in 4 a 5 inwrij vingen, die elk tien minuten duren, bin nen het lichaam gebracht worden. Meermalen werd, deze behandeling 4 tot 6 achtereenvolgende dagen voortgezet. Proeven toonden, dat de aldus toege voerde voedingsstoffen inderdaad in de stof wisseling werden opgenomen. Stejskal meeni, dat de chemische afbraak der toe gevoerde levensmiddelen niet in de huid zelf, maar vooral in de lever plaats heeft. Deze belangrijke methode schijnt in de talrijke gevallen, waarin kunstmatige voe ding als uitsluitende of ondersteunende voeding gewenscht is, van groot nut te kunnen worden. EEN PROBLEEM VA» GEWICHT. Niettegenstaande het tamelijk duidelijk is dat de verpakking van een of ander pro duct van groote waarde is voor den fabri kant met het oog op breekschade, wordt dit onderwerp toch bij vele fabrieken niet met de noodige zorg behandeld. Amerika is op dit gebied al weer verder dan wij, Europeanen. Daar heeft men al een toestel, waarmede alle mogelijke verpak kingen beproefd kunnen worden teneinde uit - de daarmede verkregen resultaten een verpakking te bereiden, waarin de kans op breken van het verpakte voorwerp het ge ringst is. Het bedoelde toestel is zeer eedvoudig. Anderson geeft er in de „Factory'' een korte beschrijving van. Het bestaat n.l. uit een zeskantige trommel van groote afmetin gen, die met een gering aantal omwentelin gen om een horizontale as draaien kan. De te probeered verpakking wordt in deze trommel gedaan, die dan door het draaien haar aan een serie valproeven blootstelt, zwaarder dan in werkelijkheid bij normaal vervoer. De duidelijke demonstratie van gemaakte constructie-fouten vergemakkelijkt het zoeken naar een deugdelijker bouw van de verpakking. BOEKENSCHOUW, 20e jg. no. 7: Stijl. Roman iek en Katholicisme. Mijnheer Pastoor bij de Rijken, Uit boe ken en bladen. Romans en Verhalen. Opvoeder en Kind. Brievenbus. Nieuwe uitgaven. KATHOLIEK NEDERLAND, or gaan van de K. S. A. in Neder land, jaargang 18, no. 8: Beknopt overzicht van het R.K. sociaal vereenigingswezen in Nederland. Een eigen tehuis voor de R. K. studenten te Wageningen. Een gunstige uitzondering en een goed voorbeeld. De 2e Inter-! nationale Caritas-conierentie te Luzern. Mededeelingen van het Centraal Bureau, R. K. ZIEKENVERPLEGING, 17e jaargang, no. 12: Veranderde adressen. Nieuwe leden, Om onze zieken voor te lezen. Zieken verpleging en naschrift v. d. Redactie. Constance Teichman, (slot). Verpleging van kankerlijders. St. Melanic-werk, op roep en naschrift De cursussen van het Oranjekruis De katholieke vrouw Va cante plaatsen. KRUISTRIOMF, 6e jg., 5e aflev, Tekst: De Sermo Angelicus óf Engelsche sermoen. Dc orde der Kruisheeren, door L. Emond O. S. Cr. Semen Gratiae, door Helmar. Uit onze Congo-Missie. Op weg naar de Missie, door Hub. Kuypers. Uit onze Minnesota-Missie. Een ritje naar Butler, door H. IJzermans O.S. Cr. Hugh Israëlowicz Angrcss, door R. de J. Het zuiverende vuur, door S. De witte koster, door A. J. Platen: Zeereerw. Pater Hub. Cuypers en Eerw. Broeder AJbertus Versïe'gen, ver trokken in den loop van dit jaar naar onze Congo-Missie. Zeereerw. Pater Hub. Cuypers. Father Keyzers had dien dag zijn Zilveren Profcssiefeest gevierd. Vooral bij het heerlijke Meer, dat wij pas seerden, vertoonde het landschap zich op zijn m-ooist. Het feestterrein Be Oude Hal. De tegenwoordige kerk te Butler. NEDERLANDSCHE SCHEPEN. ALDERAN 18/12 v. Rotterdam te Balti more verw, BERK 16/12 Emden te Philadelphia. DE ZWALUW, Smit 14 '12 v. Odense te Harburg. EBENHAEZER, Heidema, 14/12 v. Ham burg te Harburg. EIBERGEN 16/12 Lizard gep., Hampton Roads n. Immingham. HELENA 16/12 Zea gep., Galatz n JANTINA, Fekkes, 14/12 v. Nykjöbing te Hamburg. MAASHAVEN 17/12 v. Rott. te Sunderland OVEAAN, De Winter, 15/12 Santander te Requejada. ALDEBARAN 16/12 's midd. 12 u. 750 mijl O.N.O. van Cape Henry, Rott, n. Balti more. AMRUM 16/12 v. Sabang n. Palembang, COLYTTO 16/12 v. B.-Ayres n. Rotterdam. KINDERDIJK 17/12 Dover gép, v. Newport News n. Middlesbro. SULTAN v. LANGKAT 16/12 v. Con- stanza te La Paliice. STOOMVAARTLIJNEN. STOOMV. MIJ. UEDERLAND. BAWEAN (thuisr.) pass. 17/12 Perim. JOHA.N DE WITT (thuisr.) wordt Zondag ochtend 6 uur te IJmuiden en te 10 uur tc Amsterdam verwacht, KARIMATA (uitr.) 16/12 te BeLawan. KARLMOEN (uitr.) 15/12 v. Belawan. MANOERAN (ihuisr.) pas®. 17/12 Perim. ROTTI 17/12 v. Hamburg te Bremen. KON. HOLL. LLOYD. FLANDRIA (uitr.) 16/12 v. Bahia. ZEELANDIA (uitr.) 16/12 v. Cherbourg. KON. PAKETV. MAATSCHAPPIJ. HOUTMAN 16/12 v. Singapore te Batavia. KON. NED .STB. MIJ. KON. W.-L MAILD. ADONTS 16/12 v. Fiume n. Sebenico. AGOMEMMON 17/12 v. Amst. te Rott. AMERSFOORT 15/12 v. Curasao n. Chris- lobal. I ASTREA 15/12 v. W. Indië te New York. CARRA 15/12 v. New York n. Curasao. DALBEK, Valencia n. Amst., pass. 16/12 Lydd. DEUCALION 17/12 v. West-Indië, l.v. Ha vre, te Amsterdam. GANYMEDES 16/12 v. Rochefort n.. Amst. GERDA'16/12 v. Valencia n, Amst. HESE 16/12 v. Catania n. Calama'a. IRENE 16/12 v. Lissabon te Melilla. PANGBOURNE 17/12 v. Rotterdam te Am sterdam. PERSEUS 16/12 v. Kopenhagen n. Aarhuus. POLLUX 16/12 v. Malta n. Amst. SATURNUS 17/12 v. Algiers te A'dam. ULYSSES 16/12 v. Rott. n. Oitavos. BERENISE 17/12 v. Hamburg te A'dam, DALBEC 17/12 v. Valencia te Amst. HOLLAND-AMERIKA lijn, LOCHKATRINE. v. d. N. Pacifickust n. Rott. 15 Dec. te Los Angeles. BINNENDIJK, 16 Dec. ivan Philadelphia te Baltimore. VEENDAM, 16 Dec. van Havana n. Rotter dam. VOLENDAM, New-Rork n. Roti, 20 Dec. v.m. 7 uur te Plymouth verwacht, HOLLAND-AUSTRALIÉ LIJN. AAGTEKERK, uitr., pass. 16 Dec. Gibraltar. HOLLAND-AFRIKA LUN. BILLITON, 17 Dec. v. Antwerpen te Rot terdam, MELISKERK, 16 Dee, v. East London n. Durban. NIJKERK, thuisr., 16 Dec. Marseille n. Antwerpen, RIETFONTEIN, uitr,, 17 Dec. te Antwerpen. RIJPENKERK, thuisr., 16 Dec. v. Kaapstad n. Dakar. HOLLAND-OOST1AZIË LIJN, ZOSMA, uitr., 17 Dec. v, Suez. GORONTALO, thuisreis, 16 Dec. te Es- berg. OUDERKERK, 17 Dec. v. Rott. naar Ham burg. ROTTERDAMSCHE LLOYD. BUITENZORG, thuisr., pass. 16 Dec. Kaap del Armi. MADIOEN, thuisr., pass. 17 Dec. Gibraltar, TAMBORA, uitr., 16 Dec. te Belawan. STOOMVAART-MIJ. OCEAAN. LYCAON, v. Japan n. Rotterdam, 16 Dec. te Penang. bepalen; 3e. 3e rentabiliteit ran 't varkens/* mesten te controleeren. Het Overijs. Landbouwblad bevat een uit voerig verslag van de proef, waaraan wij het volgende ontleenen: De proef werd genomen met 8 biggen van denzelfden toom, verdeeld in twee groepen van 4. Groep A kreeg een meelmengsel van 45 pet. raaismeel, 45 pet. gerstemeel en 10 pet. grint plus 2 L. ondermelk op 1 k.g. meelmengsel, tot een maximum van 5 L. per dag; toen op 't laatst de varkens meer dan 2.vf k-g. meel elk kregen, kregen ze niet meer dan elk 5 L. ondermelk. Groep B kreeg een meelmengsel van 40 pet. maïs meel, 40 pet. gestemeel, 10 pet, grint en 10 pet. vischmeel. Beide groepen kregen zoo veel meel als ze (practisch) vreten wilden. Ze kregen ook behoorlijk weidegang. De proef ving aan op 5 Juli; de biggen waren toen 8 weken oud en wogen; g oep A totaal 79 k.g., groep B totaal 80 'A k.g. Op 24 October, toen de proef als geëindigd werd beschouwd, wogen de varkens van groep A 388 k.g., die van groep B 352 k.g. Groep A w-as dus gegroeid 309 k.g., groep B 271H k.g. Groep A kostte aan voeder 920 k.g. meel ter waarde van 95.29, plus 1763 L, ondermelk; groep B 910 k.g. meel ter waarde van 106.99 (tengevolge van het duurdere vischmeel kostte het meel voor deze groep meer). Groep B kostte derhalve 11.70 meer aan meel. De varkens waren op 24 October waard ongeveer 66 cent per k.g. Groep A was dus 24.75 meer waard dan groep B. De 1763 L ondermelk, aan deze groep verstrekt, kwamen dus te staan op 24.75 plus de geringere kosten van het meelvoer ad 11.70, derhalve op 36.45. of 2.05 cent per L. De volgende conclusies zijn uit deze mest- proef getrokken: le. Dat varkensmesten (ook van jonge biggen af) zonder ondermelk heel goed mogelijk is. Varkens van 166 dagen oud op een gemiddeld gewicht van 88 k.g, is lang niet slecht, 't Waren ook nog mooie losse varkenë, zeer geschikt tot verder mesten. 2e. De volgens deze proef berekende voe dingswaarde van ondermelk is gedurende de le priode (van 56 tot 105 dagen oud) 3.15 ct. pet L.; gedurende de le en 2e periode (van 56 tot 128 dagen oud) 2.7 ct. per L.; gedurende de 2e periode (van 105 tot 128 dagen oud) 2.03 ct. per L.; gedurende de le, 2c en 3e periode (heele proef) (van 56 tot 166 dagen oud) 2.07 ct. per L.; gedurende de 3e periode (van 128 tot 166 dagen oud) 1.3 ct. per L. Ondermelk maakt zich bij jonge varken# dus wel betaald, ook boven de analytische waarde. Bij zwaardere varkens is zij niet rendabel. 3e. Varkens vreten de ondermelk extra op, kunnen dus (en doen 't ook) sneller groeien, zijn eerder klaar. 4e. Varkensmesten is met deze verhou dingen niet erg schitterend. Een typische lijn ligt ook in de rentabiliteit in verhouding tot den leeftijd: einde le periode 0.72 ver lies per stuk, en einde 2e periode J 2.69 winst per stuk. In de 2e periode dus 3.41 winst per stuk. Einde 3e periode 7.27 winst per stuk, en in de 3e periode dus 7,27 2.69 4.58 winst per stuk. In deze proef is de waarde per k.g. gelijk' genomen. Regel is, dat hoe zwaarder de varkens zijn (tot een zeker maximum), hoe meer men per k.g. krijgt. Volgens den rijksveeteeltconsulent fH Overijssel, den heer Dommerhold, is dezal proef goed genomen en heeft zij voor de practijk waarde. 1 De heer G. J. Kipper» te Almelo, lid der vereeniging Ontwikkeling aldaar, heeft voor deze vereeniging een mestproef met varkens gehouden. Het doel dezer proef was: le te laten zien dat het heel goed mogelijk is var kens te mesten (ook van jonge biggen af) zonder ondermelk etc.; 2e. de waarde van ondermelk als voedsel voor mestvarkens te MEDEDEELINGEN VAN DÉN K. R. O. Het was voor eenige weken niet te voor dien, dat wij zooveel aanvragen zouden ont vangen om avonden te organiseeren vtfor den K. R. O. Wij kunnen gerust zeggen, dat cr zulk een animo gekomen is voor onze radio-stichting, niet alleen, wat de toename der leden betreft, maar ook wat de uitzendingen aangaat, dat het in de tegenwoordige omstandigheden ondoenlijk is een ieder te bevredigen. Tot de vasten hebben wij alleen maar gelegenheid om programma's uit te zenden, die varieeren, en dan nog maar slechts Dinsdagavond van de week. Tot aan dien tijd zijn alle avonden, reeds bezet. In de vasten zelf zullen wij den tijd van uitzen ding ons gegeven besteden tot de overwe ging van het dierbaar lijden onzes Heeren, en tot de muzikale illustratië van het lijdensdrama, in zooverre de H. Kerk dit in haar liturgische zanden ons voorhoudt. Wij verzoeken derhalve allen in het algemeen, die nog plannen hadden van uitzendingen vóór de vasten, geduld te hebben tot na Paschen. En degenen die ons verzoeken: gedaan hebben dit als een voorloopige mededeeling te willen aanvaarden. Wij zul len ons persoonlijk nog met hen in relatie stellen. Er komt voor de vasten nog een groot concert van „Voci et Amicitiae" een Fran-, ciscaansche avond, een avond voor de, ver eeniging „Voor Eer en Deugd", in Bellevue te Amsterdam, een Bossché avond, een Venlosche avond, en van de overige avon den zijn de programma's reeds vastgesteld. Wat het na Paschen worden zal? Wij mogen op de toekomst niet vooruitloopen, maar dat toch wel zeggen, dat er dan spoe dig alle gelegenheid zal gegeven worden om ieders redelijk verlangen te voldoen. Laten wij nu doorgaan tot aan dien tijd met ons zelf sterk te maken. Laten wij in groote getale onzen financiëelen steun geven aan den K. R, O., ons zelf reeds voor bereiden om, wanneer de gelegenheid tot meerdere uitzending komen zal, in staat te zijn onder alle opzichten prima avonden te organiseeren. De krachten zijn er bij ons meer dan ge noeg op alle gebied. Met wat goeden wü en met een weinig enthousiasme komen wij waar wij zijn moeten. L. H. PERQUIN, Voorzitter v. d. K. R. O. Hij stak de verschillende rolletjes goud in «3e zakken van zijn rok, terwijl hij het aan bod van den bankier, om het goud bij hem aan huis te laten brengen, afwees met de Opmerking, dat hij zijn rijtuig bij zich had. Maar hij reed niet naar huis. Op bet saastbijzijnde plein steeg hij uit, beval den koetsier naar huis te rijden en eerst toen 'die uit zijn oog verdwenen was, steeg' hij in een huurrijtuig en noemde een straat in pen der voorsteden. Nooit, gedurende zijn vierjarige echtver- eeniging, had hij dezen voorzorgsmaatregel verzuimd, nooit had hij zijn geheim aan een zijner bedienden prijsgegeven. De woning, die hij den koetsier aanwees, was niet meer het lieve kleine huis met het aette tuintje, waarin Magdalena den eersten gelukkigen tijd had doorgebracht, dat hij zoo sierlijk voor haar had» ingericht. Was het berekening van hem, was et de schuld zijner ontoereikende midde len, of lag het aan beiden, dat zij reeds tweemaal van woning had moeten verwis selen eg telkenmale was de ruil ongunsti ger. Telkens ook had Herbert een andere streek uitgekozen en Magdalena was vreem delinge in Londen als op den eersten dag Zij had hem dezen morgen nog niet ge wacht, diep zat. zij over haar werk gebo gen en slechts nu en dan viel haar oog op het kind, dat spelend &an hare voeten zat en door haar gepraat somwijlen een helde ren glans van geluk op haar gelaat te voorschijn riep. Een weinig bleeker was zij geworden en iets magerder, de vroolijke kinderlijke lach was verdwenen uit hare trekken, maar de meer ernstige uitdrukking ontnam haar niets van hare schoonheid. Het gekrulde blonde haar was kunsteloos weggestreken van het edel gevormde voorhoofd en de eenvou dige heldere huisjapon gaf haar iets meis jesachtigs. Ook de woning droeg een ander karakter dan voorheen en als men in Magdalena's verschijning de vroolijkheid miste, zoo ontbrak ook aan deze kamer veel van de sierlijkheid en bevallige schoonheid, die haar de eerste woning deed toeschijnen een klein paradijs te zijn. Er was niet voor gezorgd, de ruimte op nieuw te versieren; de donkere muren, door het licht der op het noorden gelegen vensters flauw verhelderd, maakten een bijna droeven indruk, de vroolüke land schappen, die haar vroeger woonvertrek versierden, waren verdwenen, de elegante meubels door meer eenvoudige vervangen consoles getooid hadden, vonden hier geen dragers. Nochtans bemerkte men overal een schoonheidlievende hand; de witte gordij nen in hunnen eenvoud, de bevallige schik king der zorgvuldig net gehouden meubels, de smaakvol geschikte bloemen in de nette kleine vazen, die zich uit vroeger tijden stout moedig hier een tehuis geschapen hadden, dit alles sprak van de zorg om aan het vertrek een vriendelijk, huiselijk aanzien te geven. Het eenige wat overigens nog zijn plaats behield, was Magdalena's muziekin strument, en het opengeslagen klavier be wees, dat zij het gebruikte. Zij had zelfs in den laatsten tijd, waarin het haar in de gedachten gekomen was, door l'es te geven tot haar onderhoud bij te dragen, vlijtiger gespeeld dan ooit te voren, om mogelijk verzuim in te halen en deze nauwgezette plichtsvervulling loonde haar niet zelden, daar zij den kommer bande, die nu zoo vaak haar het harte droevig maakte. Toen Herberts rijtuig voor het kleine bescheidene huis st^hield, waarvan de be nedenverdieping bewoond werd door der eigenaar, een oud grommig mrn met zone dochter, wierp Magdalena een blik door het openstaande venster der bovenkamer en toen weerklonk 'n luide vreugdekreet, waarmede het kleine meisje, hare moeder navolgend, met kinderlijk juichen instemde. Magdalena vloog haren man tegemoet en jag het lyetj dat het rijtuig bleef staan en dat het zoo smartelijk verwachte bezoek een betrekkelijk kort zoude zijn. Maar hoe ook van lieverlede zijn liefde en vriendelijkheid waren afgenomen, hoe geduldig haar aanspraken steeds meer be perkt had tot de bescheidenste rna'e, he- dfen lag in zijn gelaat een vormelijkheid en koelheid, welke haar trof tot in het hart. Wellicht kwam dit, omdat zij hem zoo bang en reikhalzend had tegemoet gezien, wel licht had haar verzoek hem vertoornd, daar bet zijne zorgen vermeerderde. Zij liet de hand vallen, die slap in de hare lag, zender zich te sluiten en keek hem angstig in de oogen. Mijn dierbare man, zeide zij teeder, gij komt zoo spoedig op den lichten hulp kreet, dien ik liet hooren, ik hoop, dat ik u niet verschrikt hebt en ook niet ver toornd. Ik ben zoo gelukkig,, o zoo geluk kig, dat gij hier zijt, dat mij in uwe nabij heid mijne angïten kinderachtig toeschij nen. Evenals zooveel nog bovendien, ant woordde hij, zich aan het venster plaatsend en haar den rug toekeerend. Zeker, zeide zij en bestreed dapper de tranen wel' e de ontgoocheling haar in de oogen bracht, ik was ook nog half een kind, toen ik mei u ging. Maar nu wordt dat beter, het is reeds gebeterd, geef dat toe, mijn beste man. Hoe kan ik nog kinderach tig zijn, daar ik moeder ben, eene zoo ge lukkige moeder. Ziehier, Herbert, en zij van den grond op en hield het voor hem, zijn wij beiden niet gelukkig, in weer wil van zoo menige zorg? Hij wierp 'n halven blik op het kleine schepsel en zeide toen; Het is mij eene ge ruststelling, Magdalena,. dat het k'nd u zulk een troost is. Het is echter ook een oude ervaring, dat de moederliefde grooter is, dan de echtelijke liefde., dat de verhou ding tusschen moeder en kind de eenige onverbreekbare is op de wereld. Evenals iedere echte liefde, hernam zij, het kleine meisje nederzettend. Meent gij dan werkelijk Herbert, dat Veronica mij dierbaarder is dan gij, dat het geluk, haar te bezitten, grooter is dan dat, om u toe te behooren? Neen, kom hier en wees goed, wees niet zoo somber en zwijgend, wij staan toch nog na tot elkander. Nog, hernam hij langzaam, maar hoe lang? Hoe lang denkt gij, Magdalena, dat deze toe stand nog duren kan? Zij boog het schoone hoofd en antwoord de bedroefd; Niet lang, dat weet ik. Daar om deed ik 11 den voorslag, mij een deel onzer zorgen over te geven, ik zal ze aan nemen als eon geschenk, mijn Herbert. Hij maakte een misnoegde beweging met de hand. Wat baat ons dat! Wal gij ver dient, zal wellicht toereikend zijn, om de ellendige huur te betalen en in uw eigen onderhoud te voorzien, maar voor mij Voor u, herhaalde zij aarzelend. A/oor mij persoonlijk beteekent het niets. Tk heb in het vaste vertrouwen, de erfge nomen, om ons huwelijk mogelijk tc rugbetalten. Ik geef toe, .dat ik daarin wat te ver gegaan ben, het geleek wel een tijd van dwaasheid. Maar zooals de zaken nu staan, zullen zij boven mijn hoofd losbarsten, als ik niet ontvlucht en om dat te bespreken met u, ben ik hier. Een zeldzame beklemdheid beving haar, zij gevoelde plotseling eene zwaarte in al hare leden, zoodat zij zich neer moest zet ten en Herbert nam plaats tegenover haar. Breng het kind weg, Magdalena, zeide hij, het zijn beslissende vragen, welke ik u moet doen en ik wil niet gestoord worden. Ook dat deed zij, maar terwijl zij de kleine ophief was het haar, als droeg zij een centenaarslast op de bevende armen. Zij schelde, om het kind aan het meisje over te geven. Dit was niet meer het nette vriendelijke dienstmeisje, dat zij fn het begin had; zooals in alles wat behoord had tot de bekoorlijk heden van haar stil leven, was ook hierin achteruitgang gekemen. Dit was een vrij moedig kijkend meisje, wier drieste blikken vorschend tot hare gebiedster opkeken en. onbeschaamd Magdalena's trekken be schouwde. Toen de deur achter haar gesloten wa9, wachtte Herbert verlangend, wat hij anders bestraft of berispt zoude hebben in Mag dalena, dai zij zou vragen en hem daardoor het beginnen gemakkelijk maken. Maar zij zweeg, het gelaat was ernstig keworden en hare oogen keken, hem strak aan; hij moest (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 10