Bij Kleine Kinderen Binnenlandsch Nieuws. IJ N HARDT' AND Onder de Radio-berichten: De val van het Duitsche kabinet-Marx. bijzonderheden omtrent den staatsgreep in Litauen. Het eiland Madeira door een orkaan geteisterd. Het Kabinet-Marx afgetreden. De staatsgreep in Litaueh. Het eiland Madeira geteisterd. De Japansche keizer overleden? De orkaan boven Madeira. Ue Haagsche uitgaande wereld en Kerstmis. Audv ties van de Koningin. Geen moderne taal op de Lagere School. Jhr. De Gijselaar. },Het Limbursch Dagblad". Mr. Dresselhuys in de Tweede Kamer herdacht. katholieke Radio-omroep in Indië? Oud-Minister Vari IJsselsteyn. Het heengaan van den Burgemeester van Gouda. De bestaanstermijn der oude U. L. O. en M. U. L. Or scholen. behandelt men de roode Qfl g en smettende plekken met fr V H w KERKNIEUWS. RECHTZAKEN. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. In memoriam Mr. Dresselhuys. Wijziging der Lageronderwijswet. Faillissement van de „Cetem". I Doodelyk ongeluk bij Mijdrecht. Ruiten van en D.-trein vernield. De overval in de Schellerallee te Zwolle. Een bankbiljet van 1000 gulden in beslag genomen. Rijnschip gezonken. De moord in de Riemerstraat te 's-Gravenhage. Hoofd p ij n- tabletten 60tt Laxeer-fabiettenéOa Zenuw-fabietten75d Staal -tabiettenQOd Maag-tablettenZScl GEMENGD NIEUWS. MARKTNIEUWS. De „Nautilus" voor f 22.525 verkocht. Inbraak te Almelo. De revolverschietende Duitschers. VISSCHERIJ. I Het kabinet-Marx is ten va! gebracht. Met 249 tegen 171 stemmen werd de sociaal democratische motie van wantrouwen aan genomen. Voor stemden niet alleen de sociaal-democraten, de communisten en de Deutschvölkischen, maar. naar we Donder dag reeds als waarschijnlijk aankondigden, ook de Duitsch-Nationalen. Tot op het laatste óogenblik verkeerde men omtrent dc houding, di zij. zouden aannmen in onze kerheid. Zij waren bereid, hun stemmen te veHcoopen voor een paar ministerszetels en de Duitsche Volspaptij, in dagen van crisis altijd de trouwe bondgenoote van de Duitsch-Nationalen, had zich reeds met algemeene stemmen voor het z.g. burgcrbloc uitgesproken. Alles hing af van de beslis sing van het centrum, maar het centrum hield voet bij stuk en wenschte geen coali tie met de Duitsch-Nationalen. Rijkskanse lier Marx heeft dit gistermorgen ronduit verklaard, toen hij tezamen met graaf Westarp door den rijkspresident "Hinden burg werd ontvangen en de centrumsfractie stelde zich vanmiddag eenstemmig op het zelfde standpunt. De Duitsch-Nationalen antwoordden op dit blauwtje, door vóór de sociaal-democratische motie te stemmen. Onmiddellijk na de stemming begaf de rijks kanselier zich naar von Hindenburg en bood het ontslag van het geheele kabinet aan, De rijkskanselier aanvaardde dit, maar ver zocht dr. Marx voorloopig de Icopende zaken nog te blijven afdoen, en alvast pools hoogte te nemen omtrent de mogelijkheden van een nieuwe regeeringsvorming. Waar schijnlijk zal dr, Marx hiermede nog- vóór Kerstmis beginnen. Uit Kowno wordt gemeld, dat de Litau- sche regeering omvergeworpen is. Smetona heeft de regeering in handen genomen. De troepen staan aan de zijde der nieuwe re geering. In het land heerscht rust. Het telefoonverkeer met Kowno is stop gezet. Van Litausche zijde worden slechts officieele gesprekken toegelaten. Het Letl. Tel, Ag. meldt uit Riga, dat in Litauen inderdaad de regeering is afge zet en dat Smetona de regeering in handen heeft. De afgezette staatspresident Grinius is in het paleis geïnterneerd; alle ministers zijn gearresteerd- Tot commandant van Kowno werd kolonel Grigaliunas Glovackia, leider der Litausche fascisten, benoemd. Er werd geen bloed vergoten; overal heerscht rust. Volgens een telegram van het „Berk Tn- gebl." uit Koningsbergen verklaart de nieu- wemilitaire regeering in Litauen in een proclamatie, dat het leger genoodzaakt werd om de regeering over te nemen, om dat de omvergeworpen regejering en de Sepn Litauen aan Rusland wildenverraden. Een orkaan heeft het eiland Madeira zwaar geteisterd; 'enkele vaartuigen hebben schipbreuk geleden. Er zijn dooden en ge wonden. De schade is belangrijk. Bijzon derheden ontbreken. In Wall Street te New York liep gisteren het gerucht, dat de keizer van Japan over- 'cden was, doch in Japansche kringen te Londen werd dit bericht niet bevestigd, erenmin als uit Tokio. Volgens een V.D. bericht uit Londen, zou daar een officieel telegram uit Tokio zijn ontvangen, het doodsbericht behelzende. Een nader telegram uit Funchal meldt, dat er 10 personen, die zich aan boord vain het gezonken jacht bevonden, verdronken zijn. De kabelverbindingen zijn gestoord; telegraafdraden werden vernield. Het gewas heeft veel geleden. De orkaan is thans tot bedaren gekomen. De Haagsche „society" is een oogenblik in opstand gekomen. Het begrip „society", dat eigenlijk de heele samenleving omvat, moet in dit ver band worden verkleind tot de „hooge uit gaande wereld" van de residentie, op de manier ongeveer als in het Duitschland van keizer Wilhelm de mensch feitelijk pas bij den baron begon. Welnu, de hooge uitgaande wereld van Den Haag is danig ontsticht (op haar manier dan ontsticht 1), dat de gemeenteraad een motie van den Roomschen plebejer Guit heeft aangenomen, waarbij de danspartijen in den Kerstnacht in openbare gelegenheden werden verboden. Er was, nu de burgemeester uit eigen be weging geen maatregelen had genomen, voor zulk een motie alle reden, nadat in den Kerstnacht van het vorig jaar zulk.e ontstich tende toóneelen waren voorgevallen in Hotel des Indes en andere inrichtingen van den eersten rang. Het was toen meer dan bar geweest, en na afloop hadden zelfs liberale bladen er schande over gesproken. Een herhaling moest worden voorkomen. De heer Guit deed daartoe een poging, en al w„t christelijk was in den raad viei hem bij, evenals al wat links was, liberaal of sociaal-democraat, tegen stemde. De liberale pers neemt het voor de hooge uitgaande wereld op. Er zijn bladen, die meer eerbied zeggen te hebben, voor wie de wijding van den Kersttijd beschouwt als een uiting van groote geestelijke beteekenis, dan voor wie tot diep in den Kerstnacht huil vermaak vin den „in een wereldsch feest van zang en dans en drinkgeneugfen". Maar ook deze meenen, dat men zich „onsterfelijk blameert", als men aan de diplomateike en ander hooge uitgaande wereld niet de gelegenheid laat om op de wijze die zij zelve wil, feestelijk bijeen te zijn in ..Hotel des Indes". Andere bladen laten min of meer altruïsti sche beschouwingen over de wijding van het Kerstfeest achterwege en zeggen eenvoudig dat het spel van dans en lach, door buiten- landsche gezanten en binnenlandsche autori teiten in den Kerstnacht gespeeld, „van dezen modernen tijd" is. Of gezanten en de inlandsche hooge wereld zich te buiten gaan, maakt de zaak niet goed, het maakt ze erger. Het is een beleediging voor al wat chris telijk denkt en voelt, als de Kerstnacht wordt ontwijd door ijdel vermaak en schaamteloos spel van wat zich de „hooge wereld" noemt. Terecht wijst de „Volkskrant" op de schandelijke tegenstelling Christus, de Heer van Hemel en aarde, in een schamele stal geboren, de hooge, uitheemsche en in- heemsche, standen in Den Haag tot dartel spel bijeen. Dat een deel der pers die heidensche ver maken goedpraat, is een veeg teeken, ook al geschiedt het met een beroep op de vrij heid, de gelegenheidsvers'ontschuldiging te vens voor de sociaal-democraten, die in geestelijke en zedelijke vraagstukken altijd aan de zijde der liberalen te vinden zijn. De r van het Militaire Huis van de Konir .n de Grootmeester van het Huis van d Koningin, maken bekend, dat de coJiegien, de civiele en militaire autoritei ten, vereenigingen, corporaties en particu lieren uit aile deelen des lands, uitgezon derd de provincie Noord-Holland, die hun opwachting weuschen te maken bij of die wenschen voorgesteld te worden aan de Koningin, worden uitgenoodigd zich daar toe tusschen 17 en 24 December a.s. schrif telijk te wenden, wat de civielen betreft tot R. F. C. barpn Bentinck, dienstdoen- den Grootmeester, wat de militairen aan gaat, tot den adjudant van dienst van de Koningin, beiden ten Paleize Noordeinde te 's-Gravenhage. Dames uit alle deelen des lands, uitge zonderd de provincie Noord-Holland, die v. enschen haar opwachting te maken, bij of die wenschen voorgesteld te worden aan de Koningin, worden verzocht zich daartoe tiusschen 17 en 24 December schriftelijk te wenden tot. de Grootmeesteres van het Huis der Koningin, Gravin van Lynden van Sandenburg geboren baronesse Van Hagell, Lange Voorhout 13, 's-Graven hage. Het is Harer Majesteit's bedoeling de genen, die zich voor deze audiënties aan groeiden, bij verschillende gelegenheden te 's-Gravenhage te ontvangen. Omtrent de audiënties voor dames en heeren uit Amsterdam en de provincie Noord-Holland, zullen te zijner tijd, bij een eventueel bezoek van de Koningin aan de hoofdstad des Rijks, berichten worden af gegeven. Het wets ontwerp verworpen. In de Vrijdag gehouden Tweede-Kamer zitting is het wetsontwerp tot wijziging der Lager Onderwijswet, er toe strekkende, om het onderwijs in Fransch, Duitsch en Engelsch met ingang van 1 Januari a.s. op de lagere scholen in het 5e en 6e leerjaar weer mogelijk te maken, verworpen met 3736 stemmen. t Tegen hebben gestemd de soc.-democra- ten, benevens de vriiz.-democraten met uit zondering van mevrouw Bakker—Nort en de heeren Oud, Van Aalten en Joekes, de heer Braat en de katholieken Veraart, Su- ring, Bulten, Kuiper, Vos, Loerakker, Mölier, Nolens, Engels, Van Vuuren, Van Schaik, Van Dijk en v. d. Bilt. Een afscheid in den raad. Jhr. de Gijselaar zal in de Raadsvergade ring van Maandag a.s. afscheid nemen als burgemeester van Leiden. Op 31 December zal de heer De Gijselaar door een commissie uit de burgerij worden gehuldigd, waarbij hem als aandenken een huldeblijk zal worden aangeboden. Naar wij met zekerheid vernemen is het te Heerlen verschijnend „Limburgsch Dag blad" dat tot nu toe in bezit was van de firma Teulings te 's Hertogenbosch overge nomen door een Zuid-Limburgsche com binatie, welke ook de gebouwen in de Sa- roleastraat heeft aangekocht. Het geheele personeel is in dienst gebleven en de exploi tatie schijnt voorloopig op denzelfden voet te zullen worden voortgezet. Er is althans om trent nieuwe plannen niets naders bekend. (De Morgen). Bij den aanvang der Vrijdaggehouden I weede Kamer-zitting heeft de voorzitter, jhr. Ruys de Beerenbrouck het ontslapen Kamerlid, mr. H. C. Dresselhuys, herdacht. Terwijl alle leden zich van hun zetels hadden verheven, hield de voorzitter de volgende toespraak Met mij zult gij diep onder den indruk zijn van het bericht vari het overlijden van ons medelid, mr. H. C. Dresselhuys, dat, zij het ook niet onverwacht, ons allen treft. Na een eervolle rechterlijke en administra- I tieve loopbaan, deed hij nu tien jaar geleden, als opvolger van wijlen mr. Tideman, Zijn intrede in deze vergaderzaal. Eenige jaren te voren, in liet zittingsjaar 19111912, had hij reeds als regeerings-commissaris aan de behandeling van het Wetsontwerp tot wijziging van de Rechtspleging bij de Land macht en van die bij de Zeemacht aan de beraadslagingen der Kamer deelgenomen. Veelzijdig als weinigen, toegerust met een zeldzame werkkracht en een groote scherp zinnigheid, heeft hij in de Kamer aan de behandeling van menig ontwerp in openbare, afdeelings- en comissie-vergadering mede gewerkt. In de Interparlementaire Unie was hij een geziene figuur en buiten ons parle ment heeft hij, vooral in de laatste jaren tal van instellingen in het algemeen belang arbeidend, zijn krachten gegeven. Als een beroep op zijn medewerking werd gedaan, was het weigeren hem moeilijk, zoo niet onmogelijk. En zoo is hij heengegaan, nog enkele maanden geleden naar het uiterlijk een krachtig man, van wiens arbeid in 's lands belang nog veel te hopen, viel. Zijn verscheiden zal, zoowel in deze ver gaderzaal als is menigen kring daarbuiten, ten zeerste worden betreurd. De herinnering aan zijn werkzaam leven moge vele tot na volging aansporen. Namens de regeering sloot minister Was zink zich bij de gesproken woorden aan. Hij bracht eveneens eerbiedige hulde zan de na gedachtenis van den heer Dresselhuys, dien hij schetste als een man van buitengewone bekwaamheid en wiens persoon en- werk in dankbare herinnering gullen blijven voort leven. Door de regeering van de hand gewezen. Naar „De Maasbode" verneemt, is door den Centralen Raad van Nederlandsch-In- dische Katholiek-Sociale Bonden aan de regeering een request ingediend, houdende verzoek, om een concessie voor een zelf standigen Katholieken omroepdienst en daar toe tegen vergoeding van de zelfkosten, eventueel verminderd met een evenredig gedeelte van de opbrengst, die uit de licen- 'tiegelden der luisterastations of anderszins zal worden verkregen, gebruik te maken van een voldoend krachtigen en gunstig ge legen gouvernements radio-telefonischen zen der met overbrengingsgeleidingen. De beschikking der regeering op dat ver zoek luidde aldus „Aan verzoekers mede te deelen, dat de invoering van een particulieren algemeene omroepdienst in voorbereiding is en dat de daaraan te verbinden voorwaarden geen be letsel zullen vormen tegen het verspreiden ook van onderwerpen van bijzondere strek king als door verzoekers bedoeld, onder aanteekening tevens dat in afwachting van j de totstandkoming van den algemeenen omroepdienst en zoolang de werking daarvan nog niet kan worden overzien, geen aanlei ding bestaat tot het verleenen van een af zonderlijke concessie voor een omroep ten behoeve van bijzondere doeleinden," Oud-Minister van IJselsteijn, wiens reis naar Ned.-Indië tengevolge van een ernstige ongesteldheid werd uitgesteld, is thans in Zooverre hersteld, dat hij zich per stoom schip Tjerimai, dat den 24sten December van Marseille vertrekt, naar Billiton denkt te begeven. Naar de „Goudsche Crt." meldt, heeft de burgemeester van Gouda, de heer U. J. Mijs, die zooals wij meldden, ontslag zal vragen ui.t die functie, medegedeeld, dat hij zijn ambt zal neerleggen, omdat hij zich niet lan ger kan vereenigen met de wijze, waarop het gemeentebestuur wordt gedreven in een richting welke z.i. strijdig is met het belang der gemeente en dat hij daarom niet langer de verantwoordelijkheid wenscht te dragen voor den gang van zaken. Naar de „Msb." nader verneemt is in- tusschen door den Commissaris der Konin gin aan den burgemeester verlof verleend voor den tijd van een maand, ingaande 20 December a.s. Tengevolge van een en ander zal de burgemeester reeds a.s. Dinsdag de Raadsvergadering, waarin het Waterleiding rapport aan de orde zou komen, niet presi- deeren, evenmin als de in Januari te houden zitting ter behandeling van de gemeente- begrooting. Als loco-burgemeester zal op treden de heer P. D. Muijlwijk, wethouder Hei wetsontwerp tot verlenging verworpen. De Tweede Kamer heeft Vrijdag met 39 tegen 35 stemmen verworpen hef. wetsont- werp tot wijziging van de Lager-Onderwijs- wet, hetwelk beoogt, om den bestaanster-* mijn van de oude U. L. O. en M. U. L. 0,- sch-jlen tot 31 Januari 1930 te verlengen. l ruim 20 pCt, van de leden weg, o.a. een geestverwant van mej. Westerman, de heer Boissevain, wiens plaats niet alleen giste ren leeg bleef. Eenige emotie veroorzaakte de stem- nrctiveering van mr. VAN GIJN, die vroe ger tegen het voorstel-Westerman heelt gestemd, wijl hij niet voor herstel van het Fransch is. Hoewel niet van meening ver anderd, zag mr. van Gijn het ontwerp- Waszink als' een vraag van vrijheid of dwang (verbod van een moderne taal) en daarom wilde hij zijn stem aan het wets ontwerp geven, in den geest van den zoo juist ontslapen w/irmen voorstander mr. Dresselhuys, wiens stem zijn plaatsvervan ger hier als 't ware wilde uitbrengen. Even later leed minister WASZINK een tweede échecje. Met 39 stemmen tegen 35 werd voornamelijk verworpen een wetje, dat tot strekking had, de 9- of 10-klassige m.u.l.o. scholen voorloopig het leven te la ten (door verlenging van de overgangsbe paling in art. 193 der L. O.-wet) in af wachting van het rapport van de Staats commissie tot herziening van de Lager- Onderwijwet 1920. De Kamerleden vonden het niet noodig hierover een woord te zeggen. Waren de argumenten, door minis ter Waszink in zijn Memorie van Antwoord aangeroerd, niet eenige bespreking waard? Gold dit niet met name voor den finan- cieelen kant van deze kwestie, dien de tegenstanders van deze „standenscholen" niet begrepen hadden, terwijl de minister had voorgerekend, dat verwerping van dit wetje in het gunstigste geval een ton gouds 's jaars kost? Men gaf er zelfs geen aan dacht aan. i dit in werkelijkheid niet het geval was, Pleiter vestigt er nog de aandacht op, dat de N. V, I.Internationale) C.(etem) Arbi trage) niet eens in het handelsregister was ingeschreven. De inbreng, waarop de tegenpartij zich wil beroepen, heeft niet plaats gehad en in ieder geval is deze op geen enkele, wijze door de N.V, goedgekeurd. Men zal dus niet anders dan tot een ver oordeeling der gedaagden tot het gevorder de bedrag kunnen komen. Hierna werd de zitting geschorst. De heeren Cramer, Lovink en van Boet- zelaer hebben de algemeene beschouwin gen over de Indische begrooting ingezet, welke Dinsdag worden voortgezet Z. D. H. de Bisschop van Haarlem zal Dinsdag a.s. geen audiëntie verleenen. VERGADERING VAN VRIJDAG 17 DEC. GEOPEND TE 1 UUR 5. De GRIFFIER leest voor het bericht, dat is ingekomen van het overlijden van mr. H. C. Dresselhuys. De VOORZITTER, Jhr. Ruys de Beeren brouck, spreekt hierna een rede uit, even als de minister van Onderwijs, die men el ders in dit no. kan vinden. Het is voor de voorstanders van een moderne taal op de gewone lagere school, dus beneden het zevende leerjaar, op een teleurstelling uitgeloopen. Eerst strandde een min of meer gelijk soortig wetsvoorstel van mej. Westerman in de Eerste Kamer. Dat was toen géén princlpieele ui'spraak van den Senaat. In tegendeel. Van invloedrijke zijde in de Eerste Kamer werd. namelijk destijds te kennen gegeven, dat dit onderwerp zich niet voor een initiatiefvoorstel leende en het voorstel van de liberale afgevaardigde werd toen afgewezen, mede in verband met een toezegging, van minister de Vis ser, die deze kwestie ter hand zou nemen. Thans ging het om een wetsontwerp van MINISTER WASZINK, die den indruk wékte van een overtuigd voorstander te zijn van het herstel van een vreemde taal op de gewone lagere school, mits faculta tief, waardoor de vrijheid der ouders niet in het gedrang zou komen. En hoewel de minster het wetje met kracht heeft ver dedigd, is het thans in de Tweede Kamer gevallen. Gevallen met de kleinst moge lijke meerderheid van stemmen, gevallen door - een toeval en door een abstentisme. Dit is wat de voorstanders van het wetje deze beslissing een ergerlijke zullen doen noemen en de tegenstanders zullen slechts over hun overwinning, niet over de wijze, waarop deze bevochten werd, tevreden kunnen zijn. De uitslag was 37 tegen, 36 voor; de 37e voorstander, ds. Langman, heeft, hoewel in hel gebouw der Kamer aanwezig, niet aan de stemming deelgeno men. En de' christelijk-historische afgevaar digde moet aan een verslaggever hebben meegedeeld, dat dit géén opzet was, doch dat hij de bel, welke een "stemming in het Kamergebouw aankondigt, niet had ge hoord. Ware het bewuste belletje beter overgegaan, of had de heer Langman be ter opgelet, de stemmen zouden geslaakt hebben en het zou ons niet verwonderd hebben als de voorstanders dan bij een herstemming (op a.s. Dinsdag), meer zou den hebben opgehaald dan de tegenstan ders. Vóór hebben geslemd alle Vrijheids- houders, Christelijk--Historisch en en Anti revolutionairen, benevens 10 Katholieken; tegen waren alle socialisten, 3 (van de 7) vrijzinnig-democraten en 13 Katholieken. Tezamen dus 73 leden. Rekent men hierbij met de leege plaats, door mr. Dresselhuys achtergelaten, met bovengenoemden heer Langman en met eenige zieken, dan blijven er nog ruim 20 leden over, die zonder eenig teeken van leven te geven, wegble ven bij deze stemming, welke door tiendui zenden in den lande met spanning werd tegemoet gezien. En hier kon niemand ver rast zijn: de Kamerleden wisten, dat er zou gesteuid worden en niettemin bjeven Vordering van den curator van ruim twee ton tegen de oprichters, de heeren mr. H. P. Marchant en S. S. Weyl. Naar men zich herinneren zal had de curator in het faillissemnt van de N. V. „Int. Cetem Arbitrage" te Amsterdam, mr. W, A. Moerel, in hef begin van dit jaar, de oprichters der N. V., de heeren S. S. Weyl en mr. H. P. Marchant, in rechte aangesproken tot betaling van 275,000. Later werd dit bedrag met eenige tien tallen duizenden guldens verminderd, uit hoofde van vorderingen, welke mr. Marchant op de N. V. Cetem had. Mr. Moerel grondde zijn vordering op de overweging, dat volgens de statuten ge plaatste en volgestorte aandeelen niet zijn betaald en er geen storting heeft plaats gevonden. De oprichters beweerden, dat de storting geschied is door inbreng van een vroegere N. V. Vrijdag werden voor de derde kamer der rechtbank de pleidooien in deze zaak ge houden, De Cetem was vertegenwoordigd door mr. W. A. Moerel, de heeren Marchant en Weyl resp. door mr. Alb. B. Gompertz en mr. Chr. Polak. Mr. Moèrel zeide, dat hij niet dan na zeer grondige overwegingen en na uitvoerige besprekingen met den rechter-commissaris, zoomede onder pressie van verschillende crediteuren, deze zaak, welke overigens voor hem moreel en juridisch volkomen in orde is, begonnen is. En moreel én juridisch zulleto, zeide spr., de heeren Marchant en Weyl tot storting van het gevorderde bedrag moeten worden veroordeeld. Door "de verklaring in de op- riehtingsacte van de N. V. „Internationale Cetem Arbitrage" v^bonden gedaagden zich om samen 550 aaTOcelen a 1000 te nemen tegen betaling van 550.000. Derden moeten op een zoodanige storting hebben kunnen vertrouwen. Is het nu immoreel van den curator deze bedragen ten behoeve van crediteuren in te vorderen? Het eerste exceptief verweer van ge daagden boudt in, dat de curatur nimmer meer zal kunnen vorderen dan het totale passief in het faillissement (ul.m. 14.000) met de daarop komende kosten. Dat is on juist. De curator heeft het recht, zejfs den plicht, alle rechten van den boedel geldend te maken, ook wanneer daardoor in totaai bedragen, grooter dan het passief zouden binnenkomen Bovendien komt het geheele passief slechts door het verhinderd worden der uitdeelingslijst vast te staan. Zoo heeft de heer Van Eeghen nog pl.m. 11.500 te vorderen, al is diens vordering nog niet ingediend. Is er na de liquidatie geld over, dan zal dit aan de aandeelhouders der N. V. ten goede moeten komen. De tweede exceptie van gedaagden wil het bestaan van de N. V. met den curator incluis aantasten, omdat door het niet stor ten der gelden de N. V. nimmer zou Zijn tot stand gekomen, Ook dit verweer gaat niet op. Aan de stortingsplicht voldaan? Het hoofdverweer van de tegenpartij houdt in, dat aan de verplichting tot stor ting zou zijn voldaan door inbreng van een internationale berichten-organisatie. Dit zou evenwel in strijd zijn met de oprich tersakte, welke van storting in contanten spreekt. Dat die storting geschied is vol gens de acte zullen de gedaagden hebben te bewijzen Het oprichten en deel neming staan door de bewijskracht der authentieke acte naar pleiters meening vol doende vast. Wat er verder tusschen de oprichters is afgesproken kan aan derden niet worden tegengeworpen. De curator der N. V. hier derde te goeder trouw, gelijk de N.V. zelf ten aanzien der acte heeft zich slechts aan die acte te houden. Wat den beweerden inbreng van relaties tot een waarde van 550.000.betreft, daarvoor zou dan moeten vaststaan, dat er iets van eenige waarde in te brengen viel. Dat was hier niet het geval. Er waren ver liezen aan te wijzen, die bij ingebrachte zaken tot een bedrag van f- 76.000 over enkele jaren. Pleiter weigert te gelooven, dat iemand als mr. Marchant iets dergelijks wat geen rooie cent waard was, voor vijf en een halve ton zou hebben ingebracht. De loopende contracten hadden geen waarde en ook de balansen gaven een verre van rooskleurig beeld te zien. Dat ales was mr. Marchant bekend. Nog besprak Mr. Moerel uitvoerig een prospectus vol groote plannen, dat ten be hoeve van de oprichting van de N. V. het licht zag. Daaruit moest blij'ken, dat er bijna vier Mr. Gomperts aan het woord. Na de opening kwam mr. A. B. Gomperts aan het woord. Pleiter begon met te protes teeren tegen verschillende uitingen van mr. Moerel welke deze over de wijze van pro- cedeeren van de tegenpartij had doen hoo- ren. Een zekere welwillendheid aan eischers zijde heeft pleiter te vergeefs gezocht. Met inlichtingen van den boekhouder en ande ren, doch buiten mr. Marchant om, is de curator deze actie begonnen. Pleiter meent te moeten constateeren, dat het voor den curator van deze gefailleerde N.V. een ze kere aantrekkelijkheid zal hebben gehad een dergelijke actie tegen een persoon als rar. Marchant te beginnen. De eischer zal niet-ontvankelijk moeten worden verklaard, nu hij een bedrag vor dert, dat het passief in het faillissement verre en verre overtreft. Door dat te doen overschrijdt een curator de grenzen van zijn taak. Immers als er 100 kan worden uitge keerd aan crediteuren en daarenboven een zeker bedrag aan kosten beschikbeer is, heeft de curator in een faillissement met het verdere actief niet te maken. Hoe zou het gaan wanneer de ingestelde vordering zou slagen? De curator zal dan na uitbetaling der crediteuren met 100 met een vijf ton blijven zitten, welke hij aan aandeel houders zou willen uitkeeren. Het resultaat zou zijn dat een niet onbelangrijk bedrag uit den zak van mr, Marchant in dien van zijn medegedaagde Weyl zou vloeien. Bovendien volgt uit eischers stellingen, dat er geen N.V, bestaat. Ook om die re den is de curator niet ontvankelijk. Terwijl mede naar de stellingen van den curator de N.V. als niet bestaand moest worden ge acht, omdat hij beweert, dat de door de wet vereischte 10 van het kapitaal nim mer zijn getort. „De organisatie niet waardeloos". De gedachte van den heer Weyl, die de Cetemzaak. heeft opgezet, was geniaal. Een uiterst snelle berichtgeving was in het bij zonder in die dagen van groote koers schommelingen voor de bankinstellingen van veel belang. De organisatie, die dit tot stand bracht, kan men niet waardeloos noe men. Ook de Dresdner Bank had vertrouwen in de onderneming en nam 5 aandeelen van 1000. PI. neemt Mr. Moerel diens uitlating, dat Mr. Marchant van een beweerde waardeloos heid van den inbreng overtuigd zou zijn ge weest, kwalijk. Ten aanzien van de bank instellingen is met het oog op de plaatsing van aandeelen van misleiding geen sprake geweest. Niemand kan de dupe geweest zijn van de vermelding in het prospectus, dat 550.000 zou zijn gestort, hoewel dat niet in contanten is geschied. Niet op gedaagde rust de last te bewijzen, dat de aandeelen betaald zijn geworden. Dc stukken zelf, die aan hem zijn afgegeven, zijn bewijs van de betaiing. Reeds vóór de faillissementsaanvrage heeft het personeel van de Cetem getracht misbruik te maken van mr. Marchant's posi tie, door betaling van salarissen over zeke ren tijd te verkrijgen. Niet alleen in dit geval, maar ook later is steeds op mr. Mar chant een dergelijke pressie uitgeoefend, waarbij men zijn positie wilde uitbuiten. Een element van chantage viel daarin niet te miskennen. Zelfs heeft men aan de andere 99 leden der Tweede Kamer blauw-omlijnde courantenuitknipsels gezonden, ora mr. Mar chant's naam afbreuk te d-oen. Op grond van de in dit geding vaststaan de feiten, zal moéten worden aangenomen, dat de aandeelen waren volgestort. In ieder geval was mr. Marchant volkomen te goeder trouw, zoodat hem moreel niets te verwijten is, terwijl juridisch van een toe wijzing der vordering wel geen sprake zal kunnen zijn. Mr. Ch. Polak, de advocaat van den twee den gedaagde, den heer Weyl, zag van plei dooi af. Na re- en dupliek werd het vonnis vast gesteld op 23 Januari a.s. Vrijdagmiddag omstreeks één uur is door trein no. 580 van Uithoorn naar Nieuwer- sluis bij den onbewaakten overweg ..Zijweg tc Mijdrecht een man doodgereden. Het bleek een in die streek bekend voddenkoop man te zijn. Nader wordt do£ gemeld: De voddenkoop- man S, de Gróót die steeds een beetje suffig is liep met een hondenkar op den weg naar Mijdrecht, van welke plaats hij afkomstig is. Hoewel hij den trein moet heb ben zien aankomen, daar het uitzicht op de spoorbaan ter plaatse geheel vrij is, trachtte hij toch nog de rails over te steken, waarbij hij door den locomotief gegrepen werd. Hoewel de machinist sterk remde, kon hij niet verhinderen, dat de man een 15-ial me ters werd mcdegesleurd. De wagen werd totaal versplinterd. De hond bracht er echter het leven af. Van den D.-trein, welk# 's avonds 9.06 van Amsterdam vertrekt en te 10.02 in Den Haag aankomt, werden Vrijdagavond even voorbij Leiden, tijdens het passeeren van een trein in de richting Amsterdam, een drietal ruiten vernield. Doordat één der passagiers aan de noodrem trok, werd de trein tot stilstand gebracht. Als gevolg van dit oponthoud kwam de trein met pl.m. 15 minuten ver traging in Den Haag aan. Vermoed wordt, dat een ijzeren voor werp buiten den passeerenden trein naar Amsterdam heeft uitgestoken. Het inge stelde onderzoek heeft dit echter niet kun nen bevestigen, Verzonnen Er loopen volgens „Het Volk" geruchten, dat de geheele overval slechts .zou bestaan hebben in de verbeelding van vrouw v. Dijk. Volgens verkregen inlichtingen zou zij bij de verschillende haar afgenomen ver- hooren verklaringen hebben afgelegd, die volkomen met elkaar in strijd zijn. 'Men vermoedt, dat vrouw v. Dijk het verhaal verzonnen heeft, om haar zin door te drijven, teneinde een andere woning te kunnen betrekken, hetgeen zij gaarne wenscht. Een eierhandelaar te Deventer kreeg dezer dagen van een collega elders een bank biljet van f 1000.in betaling, waarmede hij zich naar een bankinstelling begaf, om het te verzilveren. Hier bleek, dat het bil jet behoorde tot de 180 Nederlandsche bank biljetten van f 1000.die begin September jl. te GenèVe zijn gestolen. Het door ge noemde handelaar ontvangen biljet bleek afkomstig te zijn van 'n firma in Duitsch land. Het is door den commissaris van politie te Deventer is beslag genomen. De bemanning gered. Vrijdagmorgen te half zes werden twee matrozen van het 1300 ton groote Rijnschip An ton" dat in de Waalhaven te Rotterdam lag plotseling wakker door een hevig ge kraak. Aan boord gekomen zagen zij dat het achterschip reeds zinkende was. Ter nauwernood konden zij zich op een langszij liggend schip redden, terwijl de Anton" waarvan J. H. uit Gondelheim afd. Neckar de schipper was, geheel zonk. Het schip dat geladen was met kolen is vermoedelijk door overbelasting middendoor gebroken. Behalve de twee matrozen was niemand aa» boord. Gelijk men weet heeft de Haagsche politie j.l. Zaterdag aangehouden den fotograaf A.L. M., als verdacht van moord, den 24sten Juli 1924 gepleegd op den heer v.d. Stijl, wonende aan de Riemerstraat. Nader wordt dienaangaande nog gemeld Zaterdagochtend werd de fotograaf op het politiebureau ontboden en werd hem medegedeeld, dat de oorzaak hiervan was, dat hij verdacht werd van moord op den heer v.d. Stijl. M. ontkende pertinent, waar op men hem aan een verhoor onderwierp, dat tot ongeveer twee uur duurde. Toen wist de politie nog niet, of zij den fotograaf in verzekerde bewaring zou stellen, dan wel hem zou vrijlaten. Daarom werd nogmaals een onderzoek ingesteld naar het alibi, dat M. opgaf. De politie kreeg aanwijzigingen, die van dien aard waren, dat men het geraden vond den verdachte vast te houden. Woensdagavond nu is hij voor den recht- ter-commissaris geleid. Na ondervragingen, waarbij ook mr. Denekamp, de raads man van M„ tegenwoordig was, verklaarde de rechter-commissaris geen termen aan wezig te achten om M. op vrije voeten te stellen. Daarom is hij in het Huis van Be waring ingesloten. BU AP0TH- EN DROGISTEN. Het oud-opleidingsschip der Marine „Nau tilus", liggende in de Vluchthaven van het Merwedekanaal te Gorcum, is heden bij inschrijving verkocht. Van de 15 inschrijvers bood de heer T. C. Pas te Scheveningen het hoogst met f 22.525. Het vaartuig werd gegund. Vrijdagnacht is ingebroken in het kantoor der meubelfabriek van den heer Visser te Almelo. De inbrekers, vermoedelijk twee,, hebben getracht de brandkast te forceeren echter zondlr succes. Uit wraak over deze teleurstelling hebben zij een nogal groote verwoesting in het kantoor aangericht. Er wordt niets anders vermist dan een doos si garetten en enkele sigaren. ton aan contanten beschikbaar was, hoewel k aanslag heeft herkend- oe politie is hen op het spoor. Men meldt uit Deventer Naar wij vernemen, hebben de beide Duit schers, die Dinsdagnacht te Deventer op een tweetal politieagenten revolverschoten losten, Zaterdag j.l. te Staphorst een veldwachter met hun revolver bedreigd. Gisternacht hebben zij te Almelo ingebroken. Naar ons ter oore kwam meent de politie de daders op het spoor te zijnde Deventer politie is in het bezit gekomen van een portret, waar- in zij een der daders van den daar gepleegden AMSTERDAM, 17 Dec. Aardappelen. Bericht van den mak, Jac, Knoop. Zeeuw- sche Bonten 5.205.50, id. Blauwen 4.504.60, id. Bravo's 44.25, id. BL Eigenheimers 44.20, id. Roodstar 3.75 —3.90, id. Juin per 50 K.G. 2.10—2.20, id. Bonte Star 4.204.40, id. Eigenh, 3.703.90, id. Eigenh. poters 2.702.90, id. Blauwe poters 2.602.70, id. Bonte Poters 2.602.70, id. Roodstarpoters 2.60 2.70, IJpolder Bravo's 4.254.40, Drent- sche Eigenh. 33.20, Anna' Pauwion a Zand 44.75, id. Roodstar 3.904, Hillegom- roer Zandaardapelen 45.50, Flakkeesche Eigenh. 3.803.90, idè Roodstar 3.75 3.90, id. BI. Eigenh. 44.20, Snuischo Eigenh. 3.90, id. Roodstar 3.753.90, id. blauwe Eigenh. 44.20, Friesche borgera, 3.904, alles per H.L. LEEUWARDEN, 17 Dec. Vee. Aange voerd 86 stieren 160460, 275 vette koeien 160 340, per K.G. 0.700.92; 440 melk- en kalfkoeien 140390; 52 vette kalveren 4085; 102 pinken 90200; 434 graskalveren 50125; 206 nuchtere kalveren 1017 284 vete schapen 22— 36; 105 weideschapen 1526; 1260 lamme ren 1421; 1130 vete varkens 55—145, per K.G. 0.560.66; 124 magere varkens 25 -53; 429 kleine biggen 7—15; 38 paarden; 24 bokken. Handel m gebruiksvee en goede soort vette koeien behoorlijk, overigens stug; stieren aanvankelijk goed, later flauwer; graskalveren kalm, vette kalveren traag, nuchtere, goede soort, duur; varkens min der goed; wolvee slecht. IJMUIDEN, 16 Dec. Van de treilvis- scherij kwamen heden hier aan den afslag de stoomtreilers IJM. 62 (Concordia) met ƒ2406; IJM. 175 (Trio) met 2635; IjM. 119 (Mies en Truus) met 2445; IJM. 190 (Henriette Jacoba) met 3865; IJM. 324' Amalia) met 3148; IJM. 187 (Derika IX) met 2517; IJM. 6 (Polaris) met 2361; IJM. 365 (Holland VI) met 1996; IJM. (Peter D.) met 3486; IJM. 21 (Corrie) met ƒ3202; IJM. 56 (Groningen) met 2543; IJM. 50 ISimon) met 2507; IJM. 27 (Zwarte Zee) met 3326; IJM. 12 (Johanna) met 1936; IJM. 154 (Protinus) met 2394; IJM. 22 (Ita) met f 3403. IJM. 183 fLies- beth Betty) met 2219 'en IJM. 28 (WaU rus] 2504 aas besomming

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 11