RADIO Dit nummer bestaat uit 20 Isladzijtlen, waaronder het geïllustreerd Zondagsblad in acht bladzijden. Leekepreeken. Plaatselijk Nieuws. Voornaamste Nieuws Weer een inbraak te Beverwijk. MUZIEK. ER WARMPJES BIJ ZITTEN Zaterdag 18 Dec. 1926* >50ste Jaargang No. 16434 Aangliie moet, op straffe van verJïes van olie rechten, geschieden uilerlijk driemaal vier en twintig uren na Kei ongeval Wij openen accreditieven in binnen- en buitenland, ver strekken documentaire credieten en bankgaranties. Belasting-inning. Als Kerstmis nadert. Een uurwerk voor den toren der kerk aan den Kloppersingel. Zedenmisdrijf. Luxor-Theater. »- J. J. WEBER ZOON Amsterdamsche Anthraciet Mij. Zedenmisdrijf te Beverwijk. De straatweg HaarlemAmsterdam. Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs. Geryeentelijk Orgelconcert. Mnnrc koningstr LAATSTE NIEUWS. De keizer van Japan gestorven. De abonneraentsprljs'bedraagt voot 'Haarlem en Agentschappen; Per week 0.25 Per kwartaal3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen) Postrekening No. 5970. NIEUWE COURANT Advertentiên 35 cents per regel- Vraag- en aanbod-arlvertentiën 1-4 regels 60 ct. per plaatsing: elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling Advertentiên tusscben den tekst, als ingezonden mededeeling 60 ct. per regel. Bij contract belangrijke korting. Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f Q fi fl H Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7nfl bij een ongeval met f OCfl bij verlies van een hand, f iJR bij verlies tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen 1 "UU". verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; vU," doodelij ken afloop J «J een voet of een oog; 1 laó," duimofwi van een i of wijsvinger 3 f Rfll - bij 'n breuk van f li fl 1 dl», been of arm 1 trU." bij verlies v. een andere vinger. 167. HUWELIJKSBESCHERMING, Drie weken geleden waagde ik het onder iden titel de „onderdanige" vrouw, een be schouwing te wijden aan het gevaar van het verbreken van de christelijke grond slagen in onze huwelijkswetgeving, naar Aanleiding van een hernieuwde poging door •en sociaal-democratische vrouwelijke afge vaardigde m de Tweede Kamer tijdens de begrootingsdebatten gedaan om de betref fende artikelen van het Burgerlijk Wetboek- gewijzigd te krijgen. Achteraf bleek mij, dat ik niet de eenige ben geweest, die critiek heb geoefend op die rede van het vrouwelijke Kamerlid. Ook een vrouw en wel eene, die zich een par- tijgenoote van de spreekster in de Kamer noemt, is daar tegen opgekomen, maar op de tegenovergestelde wijze, als waarop het hier ter plaatse geschiedde. Die partijge- noote, genaamd mevr. Kromde Vries, schreef aan Suze Groeneweg want dat was de spreekster in de Kamer een lang niét malschen brief, waarin zij haar zuster in het politieke geloof verweet half slachtig te zijn geweest. Het was verkeerd om de socialisten al bij voorbaat vast te leggen op dit punt, ter wille van een even- tueele samenwerking met de Katholieken, „wier inzichten in dezen pyramidaal tegen over ons (socialisten) staan". Aldus heette het ruiterlijk in den brief. Verderop wordt zuster Suze nog scherper gekapitteld, omdat zij niet ronduit voor den dag is gekomen met de ware bedoelingen der socialisten, die onder verbe,tering der Huwelijkswetgeving vergemakkelijking van de echtscheidings procedure verstaan. En daarmee behoeft ge bij de Katholieken niet aan te komen: die beschouwen het huwelijk als een sacrament, waarbij scheiding alleen door den dood ge schiedt en voor wie de man is het hoofd der echtverbintenis. Ziedaar taal, waaraan men houvast heeft. Dat is ten minste iemand, die de dingen -precies zegt, zooals zij ze ziet. En heel het lange hoofdartikel, dat het Kamerlid Suze Groeneweg daaromheen heeft geschreven 3ii „Het Volk" is mirder klaar dan de paar zinnen, welke zij uit den brief van haar partijgenoote afdrukt. Ik zou zelfs de ge achte. vrouwelijke afgevaardigde willen vra gen ol zij, wanneer het over huwelijkszaken gaat, überhaupt niet een beslagen bril op beeft. Zoo vertelt zij aan haar lezers, dat de Leekepreker van de „Nieuwe Haarl. Courant" in het nummer van 27 November haar vragen in de Kamer over de christe lijke grondslagen van het huwelijk „ter in formatie van de vroom-geloovige vrouwen spottend heeft genoemd. Ik ben er mij ab soluut niet van bewust. Wat ik heb willen betoogen was dit: van modernen. niet christelijken kant stelt men het tegenwoor dig voor, dat het in het belang van het menschdom en der maatschappij is, om de „ouderwetsche" bepalingen der burgerlijke huwelijkswetgeving te wijzigen. Waartegen over ik heb beweerd en getracht te bewij zen, dat vele oude wetboeken op het huwe lijk nog den christelijken geest ademen, dat tt.m. een huwelijk een contract voor het leven moet zijn en dat de man het hoold der echtvereeniging is. In alle burgerlijke wetboeken is de echtscheiding wel mogelijk gemaakt, maar oorspronkelijk toch met zware eiscben omgeven. En nu is de rede- neering van katholieken en geloovige pro testanten deze: hoe meer het burgerlijk Wetboek het christelijk karakter van het huwelijk erkent, hoe steviger wij aan de bestainde bepalingen moeten vast houden in het' openbaar belang, in het belang der maatschappij, die door een slappe huwelijks wetgeving hoe langer hoe meer van christe lijk tot beidensch verwordt En nu kan men wel zeggen: we moeten de regeling van het huwelijksgoederenrecht in het belang der vrouw wijzigen en daar toe kan protestant en liberaal, socialist en katholiek meewerken. Terecht echter ik wees er in mijn betreffende beschouwing op -— huiveren onze christelijke staatslieden om aan dit chapiter te beginnen. Wie der. deur knop poetst doet een onschuldig werk; maar zop licht gaat de deur daarbij zelf ook open en dat kan gevaarlijk zijn Toevalliger wijze beschik ik op 't oogen- blik over zeer sprekende gegevens, om mijn stelling te bewijzen, mijn stelling n.m. dat. Wanneer een Staat zijn op christelijken grondslag gebaseerde huwelijkswetgeving los laat en andere factoren meewerken om het huwelijk in discrediet te brengen, een christelijke gemeenschap heel spoedig een heidensch aanzien krijgt. Het voorhéeld geeft de groote republiek ider Vereenigde Staten, waar de Staat in de belijdenis van zijn stichters oorspronkelijk een christelijk karakter droeg, evenals in zijn boete- en biddagen en velerlei uitingen van godsdienstzin Het modernisme heefl daar echter de huwelijkswetgeving verwa terd tot een.koopcontract en de samenleving is er daar eene geworden, die van de hei- densche veelwijverij in wezen niet veel meer verspbilt. De echtscheidingen enwn in zulk een sneil; vaart toe, dat men zich oók in kringen, die ver van de christelijke levensopvatting afstaan, bezorgd begint te maken. Zie hier enkele getallen: In tien 'aar tijds, van 1866 tot 1876, werden er in de geheele republiek der Vereenigde Stater, sechts 122.121 echtscheidingen uitgesproken, dat is in doorsnee 12.000 per jaar. Van 1906 tot 1916 echter bedroeg dit getaj bijna één millioen, n.m, 975.728. Over de laatste tien iaar is de statistiek nog niet afgesloten; dat moet de volgende maand geschieden. Uit de voorloopige cijfers weet men echter al reeds, dat het resultaat schrikwekkend zal zijn en dat de toeneming van het aantal echtscheidingen bij lange na niet aan den aanwas der bevolking kan worden toege schreven. Niet ten onrechte wordt deze manier om „wettelijk" te trouwen, te schei den, te trouwen en opnieuw te scheiden en te hertrouwen zoo veelvuldig men maar wil. een wettelijke veelwijverij of beter misschien nog een door de wet gesanctioneerde pro stitutie genoemd. Want welke zijn de resul taten van dit systeem? In 50 jaar tijds wer den in de Vereenigde Staten 2.250.000 echt scheidingen uitgesproken, waarbij dus 4.500 000 partijen betrokken waren en waar door 1.700.000 kinderen half-weezen, vader- of moederloos werden. In hét jaar 1922 kwamen er gemiddeld op 15 huwelijken twee echtscheidingen voor. Daarnaast ligt een land als Canada, waar de moderne geest minder is doorgedrongen en waar b.v. in 1916 slechts 57 echtschei dingen tegen 112.036 in de Vereenigde Sta ten werden uitgesproken. In een van deze Staten is het zelfs voorgekomen dat er in één jaar 900 huwelijken werden gesloten en 1C00 echtscheidingen werden uitgesproken. In den staat Oregon kwamen 2 echtscheidin gen op 5 huwelijken; in Ohio 2 bp de 10 voor. Natuurlijk moet en kan 'men niet enkel de schuld geven aan de slappe wetgeving. De grondoorzaak ligt in het gebrek aan godsdienstzin. Wanneer zooals geconsta teerd is in de Vereenigde Staten zestig piocent dér bevolking zonder godsdienst is behoeft het niet te verwonderen, dat velen de christelijke en natuurlijke zedenwet ver- waarloózén. De overmatige rijkdom werkt het gebrek aan zedelijken ernst in de hand en opent de poorten voor ongebondenheid en genotzucht. Maar het verband tusschen de christelijke grondslagen van het huwelijk en deze de volkskracht ondermijnende factoren, is toch niet moeilijk aan te wijzen Is een der groot ste bezwaren van de modernen tegen een christelijke opvatting van het huwelijk deze, dat de man het hoofd is der echtverbintenis, zoo zien wij dat daar, waar hef huwelijk totaal verworden is, ook de vrijheidsbewe ging der vrouw de grootste afmetingen heef. aangenomen. In Amerika hebben de vrouwen alle wijze voorzich tigheidsmaa tregelen, welke het christendom voor het gezel schapsleven ter bewaring van de eer der vrouw heeft voorgeschreven, over boord gegooid. Volgens de statistiek waren er in Amerika in 1920 al reeds niet minder dan Skj millioen vrouwen weikzaam in manne lijke beroepen, waarvan 2 millioen gehuwd. De vrouwen werpen zich ook op de studie, heel vaak met de uitgesproken bedoeling, om zich op deze wijze voor altijd aan een geregeld familieleven te onttrekken. Het is toch opvallend, dat in de hoogere onder wijsinrichtingen van Amerika, in da zoo genaamde colleges, op heden 1.963.000 vrou welijke studenten iijn ingeschreven, terwijl het getal der mannelijke studenten bijna 200.000 minder bedraagt, n.m. 1 780.000. F'1 net behoort tot de Amerikaansche mode, dat het meisje daar aan de Universiteit „11e conservatieve vooroordeelen afwerpt en zich „mannelijk" gedraagt. Zal daar nu een burgerlijke huwelijks wetgeving iets aan kunnen doen, zal men vragen? Zal deze de eigenlijke oorza ken van het huwelijksverval: godsdienst- loosheid, genot- en gemakzucht, heidensche vrouwenemancipatie enz. kunnen tegenhou den? Natuurlijk niet! Maar de wet kan de lichtzinigheid wel degelijk bevorderen, 't Is voor een volk en een publieke meening niet onverschillig hoe overheid en wetgever vóór gaan. Wanneer van boven af de stroon der lichtzinnigheid niet wordt ge remd, maar wanneer de overheid de bedding zelf uitgraaft, dan staat zij mede verant woordelijk aan het groeiend zedebederf. En niets is voor het gezin, dus voor de maatschappij, voor den staat, zoo verderfe lijk, als het vergemakkelijken van de echt scheiding.'Wanneer het gezond verstand dat nog niet leert, dan spreken de droeve te - ten in landen, waar men de desbetreffende wetgeving op losse schroeven heeft gezet, j toch zeker meer dan afdoende. Daarom doen wij. Katholieken, niet, at mej. Suze Groeneweg ons wil aanraden, n.l. aldus redeneeren; Voor ons is het huwelijk een sacrament, is het onontbindbaarwat dus de burgerlijke wetgever doet is ons onverschillig; dat raakt ons niet! Neen; evenmin als wij stilzwijgend zouden toe laten, dat op de openbare scholen het so-1 ciaüsme of communisme, atheïsme of zede derricht aan de kinderen werden ingegoten, omdat wij onze eigen scholen hebben, even min kunnen wij dulden, dat de nog vrij sq- liede grondslagen onder het Nederlandsché huwelijksrecht worden weggenomen, het ge zin wettelijk van zijn natuurlijk hoofd wordt beroofd en het huwelijkscontract met dat op den koop en verkoop van roerende en onroerende goederen wordt gelijk gesteld En daar gaat het heen, wanneer toegege ven wordt aan de moderne strevingen tot wijziging der huwelijkswetgeving. Wij kun nen er mevr. Kromde Vries niet anders dan dankbaar voor zijn, dat zij haar partij genoote Suze- Groeneweg ex nog eens aan is komen herinneren, dat voor socialisten een „hetere" huwelijkswet beteekent: gelijkstel ling voor de wet van man en vrouw en vergemakkelijking van de echtscheiding. Wie de christelijke zedeleer beschouwt als hel hoogste goed voor een volk, die boude daarom vast aan de christelijke grondslagen van het huwelijk, hoe onvol maakt deze ook mogen zijn Want met dit restje christelijkheid weg te nemen, geeft hij het gezin aan de ontbinding, de samenleving aan het zedelijk verval prijs. HOMO SAPIENS. De bevolking der Vereenigde Staten is van 1866 tot 1916 ongeveer verdubbeld; het aantal echtscheidingen vertienvoudigd. RIME l\K De proef in Noord-Holland, Een bclastingmedewerker schrijft aan liet ffAlg. Hbld.": Naar aanleiding van het bericht onder dit opschrift 'in het avondblad van 9 Dec. jl. kan nog iets worden medegedeeld. Tot dusverre werden verschillende^ werk zaamheden voor de belastingadministratie op het gebied der accijnzen (afgifte van ac- cijnsquitanties, gelei-biljetten e.d.) in ge meenten, waar geen rijksontvanger was ge vestigd, .verricht door speciaal daartoe aan gestelde sub-ontvangers Dezen ontvingen daardoor een belooning verband houdend met den omvang der werkzaamheden. Bij het Kon. Besluit van 16 Maart 1926 is met dit stelsel gebroken. Ingaande 1 Jan. 1927 zullen alle sub-ontvangers zijn ontsla gen, Niet alleen in Noord-Holland, maar in het yjeheele land. Aan hen, die thans een beloóning genieten van 100 of meer, wordt een afloopende vergoeding (een soort wachtgeld dus) toegekend ten bedra ge van 80% der belooning gedurende 1927, 60% gedurende 1928, 40% gedurende 1929 en 20% gedurende 1930. De betreffende werkzaamheden voor de belastingadministratie zullen ingaande 1 Jan. 1927 ambtshalve opgedragen zijn aan de houders van hulppostkantoren en post stations in de daarvoor in aanmerking ko- mênde gemeenten. Daar nu onder het vroegere stelsel het bijbaantje van sub-ontvanger werd uitgeoe fend zoowel door gemeente-ontvangers, par ticulieren als postambtenaren, zullen er verschillende postkantoor- en poststation houders na 1 Jan. 1927 de werkzaamheden voor de accijnzen, waarvoor zij tevoren doQr de belastingadministratie werden be loond, ambtshalve zonder vergoeding moeten verrichten, behoudens dan de aanspraat< op een afloopende vergoeding gedurende de eerstvolgende vier jaren. Waarschijnlijk zal echter de postadministratie deze post ambtenaren wel door een hoogere beloo ning tegemoet komen in verband met hun vermeerderde ambtswerkzaamheden. De postadministratie toch neemt het werk van de. belasting-administratie slechts over te gen een bepaalde schadeloosstelling. Naast dezen voor het geheele land gel denden maatregel zal nu tevens met ingang van 1 Jan. 1927 voor de provincie Noord- Holland bij wijze van proef een regeling worden getroffen, waarbij de kantoren der posterijen worden opengesteld voor stor ting van grond-, personeele, inkomsten- en vermogensbelasting. Op de postkantoren in Noord-Holland zullen de postambtenaren belasting in ontvangst kunnen nemen, on verschillig op welk ontvangkantoor in het land deze verschuldigd is. Bij aanbieding van zulk een storting op een postkantoor moet belanghebbende zijn aanslagbiljet aan den postambtenaar ter hand stellen. Deze kwiteert het aanslagbiljet niet, maar geeft een stortingsbewijs af, waar op is ingevuld het gestorte bedrag met ver melding van de aanvangsletter der belas tingsoort. Vervolgingskosten, op het oogen- blik der storting verschuldigd, moeten in deze storting worden begrepen. Door mid del van een doordruk van het stortingsbe wijs geeft de postambtenaar aan den betrok ken rijksontvanger kennis van de betaling. Zooals gezegd, betreft het hier een proef- regeling voor de provincie Noord-Holland Door een 'bewoner van de Garenkokers- kade is bij de politie aangifte gedaan van diefstal van hulst uit zijn tuin. Met instemming van den Kerkeraad, heeft zich een commissie gevormd, die gelden zal bijeenbrengen voor een uurwerk met vier wijzerplaten, bestemd om in den toren van de kerk aan den Kloppersingel te worden aangebracht. De commissie is gisterenavond geïnstal leerd; zij bestaat uit de heeren J. H. Niemöller, voorzitter; W Eggink, penning meester; G. J. Kappers, (hoofd van de Dr. Kuyperschool); Joh, Visser, (lid van den gemeenteraad) en P. C. Akkerman. De Haarlemsche recherche heeft aange houden den 52-jarige F. H., wonende te Rot terdam, tijdelijk verblijvende te Haarlem, verdacht van abortus provocatus, gepleegd te Rotterdam en te Haarlem. Zij is in bewa ring gesteld. „Geef mij mijn man," is de titel van het dramatische filmwerk, waarin Milton Sills en Doris Kenyon in het Luxor Theater deze ■week laten zien, hoe men met een eenvou dig gegeven, zonder veel ingewikkelde si tuaties een bioscooppubliek zes bedrijven lang in spanning kan houden. Zeven jaar lang is een Amerikaan, in den wereldoorlog blind geschoten, niet naar zijn vaderland teruggekeerd, omdat zij vreest dat zijn ouders het erger zullen vinden hem blind terug te zien dan heelemaal niet; een veronderstelling die natuurlijk iederen va der en iedere moeder dadelijk zullen tegen spreken. Enfin, Gulian Eyre doet het, moest het wel doen, wilde dit filmscenario in el kaar gezet kunpen worden en trouwt met zijn verpleegster Vida, die hem doet gelco- ven, dat zij, evenals hij, een oorlogsslacht offer is en een verminkt gelaat heeft. Gulian wordt geopereerd, waardoor hij zijn gezicht herkrijgt, maar \'ida. die juist kort te voren heeft ervaren, dat Gulian vóór zijn vertrek als soldaat, verloofd was en zijn verloofde nog steeds op zijn terugkomst hoopt, ver laat hem, opdat hij niet zal zien dat zij hem haar verminking heefl voorgelogen, bang als zij is, dat zij z>l denken, hem om zijn geld getrouwd te hebben. In eerlijken strijd te gen ,de andere" wil zij hem opnieuw win nen, wat haar ten slotte, nadat zij als ge zelschapsdame bij zijn moeder in dienst is gekomen, ook gelukt. Juist „de andere" blijkt het op Gulian's geld voorzien te heb ben, terwijl duidelijk uitkomt dat Vida de liefde hoofdzaak acht. Deze situaties geven aanleiding tot tal van pakkende scènes, die deze film tot een spannende maken. Vooraf ging een schitterende trucfilm: Felix in het land der 1000 wonderen en twee comedies in 2 bSdrijven, waarvan vooral „Een sportieve IJsco" zeer verma kelijk was. Verder het gebruikelijke nieuws van de week, De voorzitter vroeg of een der leden wellicht ren antwoerd op deze vraag wilde geven. Van deze gelegenheid maakte ge bruik de heer Van der Have, die be oogde dat van èen commissie van toezicht be zwaarlijk sprake kan zijn omdat de leden geen toezicht in den waren zin uitoefenen in den regel. Als adviseerend lichaam achtte spr. echter de commissie vap toe zicht van zeer groot nut omdat zij alleen in staat is, de zaken van een* breed stand punt te bekijken, meer dan een vakver- eeniging van onderwijzers als anderszins kan doen. De heer Segaar zeide aanvankelijk be vreesd te zijn geweest voor een te catego rische samenstelling der commissie; deze vrees heeft zich echter niet bewaarheid. De heer Weustink dankte de neeren voor hun inlichtingen en beval zich voor verdere inlichtingen zeer gaarne aan. De voorzitter zeide, dat de meening van beide heeren vrijwel de meening van de geheele vergadering nabij komt. De voor zitter voegde aan deze mededeelingen nog toe dat hij het een bezwaar achtte, oat een ouder, wiens kinderen de schooljaren ontwas® enwaren, daarmee voor het lid maatschap der commissie moet bedanken. Op voorstel van mej. Berdenis van Ber- leko.m werd besloten, d.at leden die even tueel opmerkingen te maken hadden n. a. v. de vraag van den inspecteur, deze opmer kingen schriftelijk aan de secretaresse voor 1 Januari zullen doen toekomen. Ter vervulling van de vacature-mevr. V an der Sluys-Eyssen, werden door de commissie ter benoeming aanbevolen; mevr. S. v. d. Meer-Botke (no. 1) en mevr. Lindeman (no, 2); in de vacature-mej. dr. Cool de heer M. A, Petson (no. 1) en de heer J. Pors (no. 2); in de vacature-Roza de heeren J. Roza (no-. 1) en Flameling (no. 2); in de vacature-mej. Wijs de heer Dik (no. 1) en mej. Westendorp (no. 21. De heer D. Jansen deelde mede, dat hij met ingang van 1 Februari het onderwijs gaat verlaten en derhalve met ingang van het nieuwe jaar als lid van de commissie wenscht af te treden. Om in deze vacature te voorzien werd besloten voor te dragen de heeren Reit no. 1 en Kloosterman, no. 2. Vervolgens deed de heer Segaar mededee ling van zijn voornemen om als lid van de commissie af te treden, omdat hij, doordien hij geen ouder meer is van schoolgaande kinderen, in de groep-ouders niet meer ais lid kan optreden. Besloten werd voor te dragen, ter voorziening in deze vacature, mevr. Van der Breggen, no. 1 en mevr Wolterson, no. 2. De voorzitter sprak een woord van dank tot de aanwezige aftredende leden, waarna de vergadering gesloten werd. Donderdagavond is te Beverwijk weder om een bruiale inbraak gepleegd, thans in het kantoor van de firma W. aan den Meerstraat. De dader is in een wagen gekropen en heeft zich door het personeel in het pak huis laten rijden, waar hij zich vervolgens liet insluiien. Toen allen vertVokken waren, is de man het kantoor binnen gedrongen en heeft uit een bureau een accept ont vreemd ter waarde van 20.000, gezegeld met een zegel van 10.Daarop heef hij het gbouw via het pakhuis weer ver laten. Het is de Beverwijtksche politie mo gen gelukken de dader van deze inbraak spoedig aan te houden. Het bleek te zijn de zekere J. K., wonende te Beverwijk, die bekende de inbraak te hebben ge pleegd. Het accept, dat hij reeds afgegeven had, kon door de politie in beslag geno men worden. Verschenen is het verslag van de Staats commissie inzake hooge waterstanden in verband met het afsluiten der Zuiderzee. Het faillissement van de „Cetem". Vorde ring van den curator van ruim 2 ton tegen de oprichters, Mr. H, P, Marchant en S. S. Wcyl. Mr, H. C. Dresselhuys in de Tweede Ka mer herdacht. Geen moderne taal op de Lagere SchooL Het wetsontwerp verworpen, i Een directe vliegdienst op Southampton. Door de Regeering is een Katholieke radio-omroep in Indië van de hand gewezen. Audiënties bij H. M. de Koningin, Het heengaan van den Burgemeester van Gouda. De pokken te Maastricht. Bijzonderheden in Litauen over den staatsgreep De liberale troepen in' Nicaragua trekken op naar de hoofdstad Managua. Het Duitsche ministerie-Marx afgetreden. Het eiland Madeira wordt door een orkaan geteisterd. Een officieel telegram uit Tokio meldt het overlijden van den Keizer. Barometerstand 9 uur v.m.: 750. Achteruit, OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 4.14 en overfcorgen om 4,15. is gemakkelije als men onze prima An- thraciet stookt. Verzegelde zakken. Let op het adres Groote Houtstraat 187 Telef. 12504, ook Amsterdam, Hilversum - Bussum - Leiden. Gisteravond is op de Schans te Beverwijk op heeterdaad betrapt bij het plegen van Echter zullen in deze provincie niet alle niet na(jer te noemen handelingen met meis postkantoren en poststations voor zulke be lastingstortingen zijn opengesteld. Van de regeling toch zijn uitgesloten de postkan toren te Bussum, Hilversum. Laren, Weesp, Uithoorn en Terschelling, met de onder deze kantoren ressorteerende bij- en hulppost kantoren en poststations, alsmede de hulp postkantoren te Vlieland, Urk en Diemer- brug. Langs den Rijksstraatweg Amsterdam Haarlem ligt nog altijd het oude fietspad. Dit was door het veelvuldige en drukke autoverkeer in zoo n slechten toestand her schapen dat het op sommige plaatsen wel 10 c.M. lager lag dan de bestrating. 't Gebeurde dan ook dikwijls dat uitwij kende automobielen achter dezen opslaan- den steenrand kwamen, en soms alle moeite aan moesten wenden om weer op de straat te komen, soms zelfs op gevaar af van er over te zullen schieten. Dit heeft men van Rijkswege waarschijn lijk goed ingezien en thans is men begon- jes van 8, 9 en 13 jaar zekere J: W. B., uit Alkmaar. Op aanwijzing van een voorbij ganger is de man aangehouden en in arrest gesteld. De aangehoudene, die recidivist is, heeft een volledige bekentenis afgelegd en zal aan de Justitie worden overgeleverd. Donderdagavond vergaderde ten raad- huize de commissie van toezicht op het lager onderwijs, onder voorzitterschap van den heer Vincent Loosjes. De vergadering werd ook bijgewoond door den heer Weustink, inspecteur bij het L. O., alhier, die, nadat de vergadering geopend was, gelegenheid kreeg eenige vragen te steden. Door den heer Weustink werd medege- deld, dat het departement van Onderwijs, K en 'W. den inspecteurs verzucht heeft uitvoerig te rapporteeren omtrent doel en werken der commissies van toezicht. Er zijn lieden die meenen. dat deze commis sies opgeheven kunnen worden. Deze mee ning deelde de heer Weustink niet, maar nen met deze lage plaatsen aan te vullen i wel zou hij gaarne van de commissie e,enige met een mengsel, genaamd beton. I inlichtingen hieromtrent willen ontvangen, i Dit is een absolute verbetering voor auto- j ten einde ztju rapport te kunnen comple- looze leerstellingen gelijkertijd met het on-1 rijders, tceren. Nu er zeker een goed jaar is voorbijge gaan sinds ik- het laatst het orgel in ons Concertgebouw hoorde, had ik gemeend, dat er omstandigheden zouden zijn, die mij geheel met de klankwerking in de concert zaal zouden verzoenen. Bach's „Pastorale" heeft deze veranderde zienswijze niet kun nen bewerken, het tweede deel in den toonaard der bovenkwint deed mij zelfs zeer nuchter aan, en alleen 't daaropvolgend deel in c. klein, waar de markante pedaalfiguur met open zwelkast werd uitgevoerd, stemde mijn oordeel iets milder. Ook het lied van Bach (Philip Emanuel), den representant der stile galante, kon uit den aard der zaak niet bijdragen, den klankaard in deze omge ving het praedicaat „ideaal" te geven. Daar toe is Emanuel Bach te weinig orgelmassig. Volle reden tot dankbaarheid gaf 't daar om, dal de solist Jac, van Kempen een zoo goeden indruk van zijn artistiek vermogen naliet m£t zijn Bachliederen. Mocht ik het jammer vinden dat hij in het eerste lied het met reden gewraakte „cercar il tuono" niet geheel vermeed, zoo wilde hij ons 1 niet langer teleurstellen, wijll dit I lied zóó geheel uit het innerlijk j van zijn voelen en denken voort- kwam, dat zijn oprechtheid hem hier van- j zelf den weg wees, dit „Liebster Immanuel" in ongerepte schoonheid te geven. Wat een groot deel van het publick mag drijven, na een lied als dit en het zeer innige „Jesus 1st das schönste Licht" de stemming te verbreken door een triviaal applaus, dat slechts blijkt geeft van een even ledig weggaan als dat men is gekomen: het zal ens wel altijd een raadsel blijven. Zegt de muziek hun niets, zoo mocht het hun toch duidelijk zijn dat zulk triviaal gedoe den zanger een groote teleurstel ling is. Van Kempen Wet het althans duidelijk genoeg blijken, dat hij een moment van stille overdenking had verwacht. Het blijkt ten overvloede uit de geheele keuze van zijn programma, dat nergens op uiterlijkheid duidt. Het schoone lied van Gustave Doret, ook Winterabend van Al. Schwartz, waar van de eerste strofe vol stemming een spe cimen van prachtig ingestelde zangkunst gaf, waren aanleiding om den zanger recht dankbaar te zijn. Bij Korngold is men ge neigd te vragen, of de componist in de muziekstad Weenen zóó weinig goede kunst ziet en hoort, dat hij niet in staat is, het niet slechte vers muzikahl treffender te il- lustreeren. Aan Van Kempens zingen doet deze bewerking geen afbreuk, juist wijl hij niet noodcloos naar expansie zocht op gevaar af van 't ding nog uit zijn uiterlijk evenwicht te brengen (driedeelige liedvorm). Het was jammer, dat de goede indruk, die zijn zangkunst naliet, niet werd besten digd door de orgelvoordracht, die ons de „Pastorale" van Roger Ducasse bracht. Daar waren in het paneel te veel dingen, die de aandacht afleidden naar de techniek; zoo mochten wii in het in zachte tinten ge- honden eerste deel stellig denken aan een abusievelijk ingesteld trompetregisfer in het pedaal, terwijl dieze uiterst fragiele orgel kunst ook het geringste „schmieren" niet verdraagt. Zeer gelukkig echter was George Robert met Franck's eerste Choral. Zoo wij naar de structuur dit werk in drie groote deelen denken, dans ontwikkelde Robert uit de zeven worderschoone zangen van deel I door treffende registreering een beeld van stagen innerlijken groei, en inzonderheid in 't slotdeel, waar alles aankomt op de fan tasie van den speler, bewees hij dat de kunst van den universeelen César Auguste Franck in hem een liefdevollen vertolker vindt. G. J. K. lil UI O Tel. 14609Haarlem het meest vakkundig en ge schikte adres. Alle instal laties met volle garantie. LONDEN, 17 Dec. Een officieel telegram uit Tokio meldt, dat de keizer van Japan is gestaorven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1