Sport- en Wedstrrden. HET D80DELIJK HiTO-OHGELÜK OP DE CATHRIJNEBRUG. Be Nieuwe Haarleuische Courant Dierenjschl in de Siberische Steppen Brieven uit Frankrijk. ZEVENHONDERD EN VIJFTIG GULDEN NIEUWE HAARL. COURANT Vierde Blad Dinsdag 21 Dec. 1926 VOETBAL R. K. V. „Zwaluwen". V. S. V.—U. V. s. De KennemersLugdumen 3-0. N. B. ZWEMMEN. ATHLETÏEK. INGEZONDEN. Allen zullen zich nog wel herinneren het ernstig auto* ongeluk, dat plaats heeft gevonden op de Cathrijnebrug, waardoor onze abonné, de heer W. Jansen, uit Vijfhuizen, het leven verloor. Dit doodelijk auto=ongeluk is in Haarlem en van zelfspre kend in Vijfhuizen, door de groote menigte besproken en men betreurde het ongeval ten zeerste, temeer daar het slachtoffer een vrouw en kinderen achterliet, wier inkomsten nu voor een groot deel verloren zijn. met haar vele duizenden lezers, bracht dezer dagen in het gezin Jansen hulp en troost, door aan de Wed. W. JansenDekker een bedrag uit te keeren, groot Dat door een ieder Katholiek de hooge verzekering van de N. H. Courant gewaardeerd wordt, is onnoodig te vermei- den. Degenen, die nog niet geabonneerd zijn, raden wij aan, zich sp$sdig van een abonnement te voorzien. De oorzaak van deze eenigszirss late uitkeering is een gevolg van het niet tijdig ontvangen der stukken welke wij, om tot uitkeering over te gaan, noodig hebben. Administratie NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. i» n llii M VRAGENBUS. BIJ DE KOMST DER CHINEESCHE BISSCHOPPEN IN NEDERLAND. Het heeft aan een zijden draadje gehan gen, of Nederland de eer zou hebben de in October door Z. H. den Paus gewijde Bis schoppen van China in zijn midden te ont vangen, De beperkte tijd, waarover zij be schikken, alvorens de plicht 4»en naar het vaderland terugroept, heeft, evenals de zware vermoeienis die het Europeesche rei zen en trekken met zijn bezoeken aan tal- looze heiligdommen medebrengt, net plan bijna in duigen doen vallen. Het behoeft niet gezegd, hoezeer zij dit betreurd zouden hebben en hoezeer zij zich thans verheugen, onj land te bezoeken, dat vooraan slaat op ht gebied van ijverigen Missiearbeid. Temeer waar deze prelaten zoo veel persoonlijke vriendschapsbanden met onze landgenooten bezitten. Een hunner, Mgr. Hon, heeft het mij nog eens uitdrukkelijk verzekerd in een lang durig onderhoud, dat Z. D. H. mij in het Missiehuis der Lazaristen heeft toegestaan. Zoo zal dan Katholiek Nederland, na Ita lië en Frankrijk, hulde komen brengen aan deze kerkvorsten, wier benoeming tot de hooge kerkelijke waardigheid verre uitgaat boven een persoonlijke onderscheiding, een bewijs is van den toenemenden groei van 't Katholicisme in China en van de betee- kenis der inlandsche geestelijkheid in dat verre Missiegebied. Zeker, een 3 millioen katholieken op de 400 mill oen inwoners is nog gering. Maar de jaarlijksche toename met 100.000 wijst op een toekomr' die de schoonste verschieten opent. Hoop i,ver trouwen spraken uit ieder woord, dat Mgr. Hon ons toevoegde. Ondanks de sombere politieke wolken, die zich op dit oogen- blik boven het Hemelsche Rijk samenpak ken en met hun bolsjewistisch karakter een gevaar voor den Missiearbeid opleveren. China, zeide hij ons, in aansluiting bij een verklaring namens het geheele Episco paat kort te voren gegeven door Mgr. Tehao, is zelfs in een tijd van revolutie en burgeroorlog ontzaggelijk machtig. Wie kan dat heden ten dage nog ontken nen? Juist door het Katholicisme, dat er nimmer ernstig is vervolgd, en door onze uitverkiezing bewijst welke diepe wortels het reeds op onzen bodem heeft geschoten, hopen wij, meer dan langs eenigen anderen weg, tusschen China en landen met andere rassen banden van vriendschap te sluiten, die vroeg of laat tot een vreedzame samen werking zulleh voeren, tot 't algemeen wel zijn der menschheid. De sympathie, door ons alom ondervon den bij ons Euroneesch bezoek, is een krachtige aansporing, de betrekkingen steeds hartelijk te doen zijn. Wij weten dat ook Nederland ons met open armen zal ont vangen. Kardinaal van Rossum heeft ons zooveel van uw land verteld. En al zal ons verblijf er kori zijn, te kort helaas, de ken nismaking zal tot de schoonste herinnerin gen behooren, die wij medenemen naar ons Vaderland. Parijs heeft dit Chineesche Episcopaat een luisterrijke ontvangst bereid Twee groot- sche plechtigheden, een in het „Institut Catholique" en een in de „Notre Dame", bieden geestelijkheid en geloovigen de ge legenheid hun zichtbare hulde aan deze ke-kvorsten te brengen. Kardinaal Dubois en Mgr. Maglione hebben de deuren van hun paleizen voor hen opengezet. In de Rue du Bac, in de kerk van de vereeniging der buitenlandsche Missiën, waarvan de stichters beoogden voor China een inlandsche geestelijkheid voor te bereiden, zijn zij neergeknield, hebben er de,zaal der martelaren in oogenschouw ge nomen, waar zoovele relikwieën van hun voorvaderen in het H. Geloof worden be waard. De kapel der Sacramenten en der Jezuieten heeft de herinnering wakker' ge roepen aan hen, die er hun gebeden stort ten, alvorens in China het Evangelie te gaan verkondigen. Maar niet tót Parijs hebben zij hun bezoel^ beperkt. Een ware pelgrimstocht door geheel Frankrijk wordt door hen ondernomen naar de heiligdommen van Lourdes, Ars, Paray de Monial en Lisieux. Lyon heeft hen doen deelnemen aan de kerkelijke plech tigheden ter gelegenheid van het feest der Onbevlekte Ontvangenis. Kan het anders, of deze stad, de bakermat van de „Propaganda fides", die sedert meer dan een eeuw de katholieke missiën financiëel tot aller grootsten steun is, moet deze Chineesche bisschoppen zeer dierbaar zijn. En bij de gedachte aan het vele, dat Frankrijk steeds heeft gedaan om het H. Geloof aan de hei denen te brengen, aan het genootschap der H, Kindsheid er gesticht, aan het seminarie der Buitenlandsche Missiën, aan het vil- tige werk van de-vereeniging St. Petrus e'zn Apostel toevertrouwd aan de on'-"rmoeide handen van Mgr. Olicho, die teveus de lei der is der reizen dezer bischoppen, herin neren wij ons de woorden-kortelings door den President der Republiek tot den nieuwen nuntius gesproken. De bezorgd heid, zeide hij, "door Z. H. den Paus be toond aan meerdere rassen, nog onvoldoen de gevorderd op de wegen der beschaving, beantwoordt aan het ideaal der Fransche natie, die zich steeds tot taak heêit ge steld, niet die rassen aan zich te onderwer pen, maar ze te verheffen, om door belang-' looze onafgebroken krachtsi?;spanning hun moreel en materieel, welzijn te bevorderen." Het is de erkenning van den Apostoli- schen arbeid, door Missionarissen in hei- densche landen verricht, die thans be kroning vindt in de wijding van enkele zo nen uit het eigen land tot bet verheven Bis schopsambt. De Paus en de Kerk hebben steeds het voorbeeld gegeven, hoe de ware vrede op aarde moet heerschen, hoe de be schaving moet worden gebracht in verre gebieden.-waarop.de President der republiek heeft gezinspeeld. Drje bevestiging uit den mond van een pro? «ïant Staatshoofd heeft velen getroffen. Heeft hem wellicht de komst der Chineesche Bisschoppen daartoe aanleiding gegeven? Het is niet onmogelijk. Toen wij Mgr. Hon verlieten zeide hij ons, „wij gevoelen ons in Europa onder broeders van dat ontzaggelijk groote Katholieke ge zin, het, eenige, waarin alle rassen een j ware eenheid 1 nnen vormen, om-at de! leden zich weter. en elkaar erkennen als' kinderen van éénqn vader." Maar is ook niet voor ons, staande te genover de#»-* erste Bisschoppen van hel Hemelsche :.;jk, ieder landsverschïi wegge vallen, ieder rassenonderscheid wegge vaagd? Als nooit te voren, hebben wij gevoeld, hoe alléén d? Katholieke Kerk den vrede over geheel de werjld kan brengen, omdat zij -de menschheid riet verdeelt, maar alle menschen, zonder enderscheid, opneemt in haar schoot, met een eeuwig doel, dat het hëil der ziclcu foeèogt, na den vrede ge bracht te hebben op aarde aan allen, die van goden wille rijn. Geen lan<4 o» uitgesloten van dezen gods- dienstigen volkenbond, waarop Genève zich zal moéten inspireeren om blijvende resul taten op te leveren. Parijs, 14 Dec. 1926. Mr. P. v. S. Oe belegde juniorenvergadering gaat a.s. Woensdag niet door. De Elftalcommissie wordt gehouden in het St. Anthonius Patronaat, Zijlsingel (ingang poort Brouwerskade). Aanvang 8 uur. Ook de captains der diverse elftallen worden ver zocht aanwezig te zijn. Joop. Scheidsrechter Robbé laat lang op zich wachten, zoodat om even half drie door U. V. S. wordt afgetrapt. V. S. V, stevent direct op het U. V. S.-doel af, Horeman zet voor, doch Heijerman zoekt het doel te hoog De blauw-witten komen thans opzetten, doch de bal wordt corner gewerkt. Deze wordt goed voortgezet en de rechtsbinnen der gasten weet na eenig heen en weer gelrap v. d. Wint het nakijken te geven. 01. U. V. S. is thans, door haar geweldig enthousiasme, steeds voor het V. S. V,- aan een doorboring ontkomt. De V.S.V.- verdediging, met Pieterman aan het hoofd weert zich geducht en weet dan het spel te verplaatsen. Uit een corner kopt Heij erman dan in keeper's handen, daar deze echter een meter achter de doellijn stond is de stand 11. Van den aftrap af gaat het op v. d. Wint af, die een hard schot van de rechtsbinnen onschadelijk maakt. Een aanval van V. S, V. besluit Heijerman met een goed schot (21) en 't is Zwanenberg, die uit een corner inkopt, 3—-1, Voor, rust komt geen verandering, meer. Zoodra weder hervat is, wordt de V.S.V. voorhoede aan het werk gezet. Eenige harde schoten 'van Heijerman gaan naast. Het overwicht van de rood-witten wordt seeds grooter, een enkele maal komt de bal bij v. d. Wint. U. V. S. wordt geheel ingesloten, doch doelpunten blijven uit, totdat Heijerman uit een voorzet van Bruitschaart den keeper laat visschen. 41. Onder groote druk op het U. V. S.-doel, blaast Robbé, die uitstekend leidde, einde. DERDE KLASSE A. N. V, B. Het was een snelle wedstrijd, met vele goede spelmomenten. De thuisclub won, wel wat tegen de verwachting in, met flinke cijfers en volkomen verdient, al had de Leidsche club wel een tegenpunt ver diend. Het begin is een gelijk opgaand spel, maar spoedig komen de Kennemers meer in den aanval en het is Naalman, die met een schuin schot, de- score opent. Hef spel gaat nu weer over en weer en beide keepers krijgen nu veelvuldig werk. In de eerste helft wordt niet meer gedoel punt. De tweede periode is nauwelijks aange-. vangen, of Vink doelpunt onhoudbaar. (20). Het Xennemer-doel doorstaat nu verschillende bange" momenten, maar toch weet de Leidsche aanval het niet tot een doelpunt te brengen. Bij een tamme aanval. Numan vrij voer doel en met een hoog schot, is het 30, waarmede het einde komt, BESTUURSVER ADERING, Naar de „Sportkroniek" neldt, zijn op de Zaterdag j.l. gehouden bestuursvergadering van den N. V. B. o.a. de volgende besluiten genomen: Een verzoen den heer K. Lotsy om op 26 December e._ 2 Januari a.s. alleen wedstrijden vast te steil-.": voor clubs, die met het programma achter zijn, wérd over gelaten aan de prudentie der betsuurscom- missie, die vrijgevig zal zijn met uitstel De bestuurscommissie we'd herbenoemd. Op voprstel van den secretaris-penning meester werden eenige officiëele uitleggingen van r'egleme'nts.arükele'n vastgesteld. Bespreking van de voorgenomen invoe ring van beroepsvoetbai werd van de agenda afgevoerd, tot bekend Zal zijn, wie 't betrokken comité vormen. Een brief van dhr. W. F. van der Lee- over het declareeren van rèis-ikostep door houders van een spoorwegabonnement, 'werd om prae-advies gezonden aan de be stuurscommissie. Naar aanleiding van het vergoeden door Vite.'Se aan dhr. Jan de Natris-van door diens vrouw gemaakte reis- en verblijfkos ten werd besloten aan Vitesse en aan De Natris mede te deelen, dat zij de amateurs bepalingen overtreden, hebben en De Natris het geld moet terugbetalen, maar straf zal niet worden opgelegd. Voorts zal worden gepubliceerd, dat dergelijke vergoedingen in strijd zijn met de amateursbepalingen. Het voorstel van de technische Commis sie, om een vaste medicus aan haar te ver binden, wordt om advies gezonden aan de Medische Commissie. Het voorstel van dezelfde commissie, om haar te machtigen zelfstandig oefenwed strijden voor het Nederlandsch XI-tal vast te stellen, wérd verworpen, zoodat toestem ming van de bestuurscommissie noodig blijft. Besproken werd een rapport van de Technische commissie naar aanleiding van de vragen van het voetbalkameriid. Dr. Ter Bals, over achteruitgang van de spelkwali- teit, welk- rapport zal worden gepubliceerd. Een wedstrijd Denemarken—Holland werd aangenomen op 12 Juli 1927 te Kopenhagen, returnwedstrijd zoo mogelijk in October 1927. Op 18 April 1927 (Tweeden Paaschdag) zal te Amsterdam gespeeld worden Hol land—-Tsjecho-Slowakije. De Tsjechische amateurs krijgen daarvoor 1000 dollar plus kosten. GROOT NATIONAAL ZWEMFEEST. Gisteravond kwamen de leden van de Haarl. Zwem- en Poloclub „De Waterrat ten" in een buitengewone spoedvergadering bijeen onder leiding van den voorzitter, den heer Haase, In z'n openingswoord, waarin hij allen hartelijk' welkom heette, wensebte de voor zitter, den heer Liezenberg van harte, geluk met de, op den laatstleden te Amsterdam en den Haag gehouden zwemwedstrijden behaalde overwinningen. De notulen werden onder dankzegging goedgekeurd. Vervolgens passeerden de in gekomen stukken de revue. Nadat nog eenige zeer belangrijke interne aangelegenheden besproken waren, kwam het voorstel aan de orde, om den heer v. Leersum tot lid van verdienste te benoe men. Met algemeene stemmen en handge klap werd dit voorstel aangenomen. Mededeeling werd gedaan, dat thans ook heit secretariaat bij den penningmeester ge vestigd zal worden, dus wordt dit Amsler- damschevaart lzwart. Haarlemmerliede. Met algemeene stemmen werd besloten om op 10 Januari 1927 een groot nationaal zwemfeest te organiseeren in Stoop s zwem inrichting, Vele vereenigingen van naam hebben reeds toezegging gedaan. om aan deze wedslrij_den. deel te nemen. De baten van deze wedstrijden zuilen bestemd wor den voor de Olympiade 1928. Na de traditie getrouwe rondvraag, welke weinig belangrijks in het middeti bracht, sloot de voorzitter te circa 12 uur deze ver gadering. HAARL. R.-K. ATHLETIEK-VEREEN. ,jHOLLAND". Seer..- J. Faaze, L. Me-rgarethastraat 1. Nu de zoo schitterend geslaagde cursus in massage, geleid door den heer Goeting, geëindigd is, heeft de Techn. Comm. we derom stappen gedaan om op een ander VQornaam punt ons door een deskundige te laten voorlichten. Wij zijn er namelijk in geslaagd de heer Goris, leider in lichaamsoefeningen M. O., bereid te vin den, een lezing te houden over „Speciale Ongevallen bij Athleliek-lrairiing". Ieder a'hleet zal ongetwijfeld de belangrijkheid van dit ondervver-p begrijpen en het behoeft dus geen nadere aanbeveling. Plaats en datum zullen nader worden bekend ge maakt. Via het Bondsbestuur bereikte ons een ui'noodiging om deel te nemen aan de groote internationale sporlfeesten te Keu len, georganiseerd door de Deutsche Ju- gend'kraft in Augustus 1927. De T. C. heeft besloten, mits onze cracks bereid zijn een serieuze training te volgen, aan bovenge noemde wedstrijden Heel te nemen en ver wacht a.s. Woensdag allen in de zaal, waar eenige besprekingen dienaangaande zullen worden gehouden. De middel- en lange afstandioopers zul len van de week reeds hun training aan vangen op een „nieuw ontdekte sintel- baan" 't Gaat weer ernst worden! In-aansluiting met de reeds gevoerde be sprekingen kan worden medegedeeld, da' de „Wüdavond" zal worden gehouden Woensdag 29 December, %aal Militaire- Vereeniging, Zoetestraat, 334 uur. Door de prettige medewerking van veler., belooft het een leuke avond te worden. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zicb niet aansprakelijk. EERSTE KERK VAN CHRISTUS KONING TE NIEUW-EINDE (L.). Katholieken van Nederland! Hte a.s. Hoogfeest van Kerstmis is voor mij eene welkome gelegenheid om nog eens een beroep te doen op uwe offer vaardigheid voor de eerste kerk aan Christus Konnig. Het Kerstfeest is de herinnering aan de „blijde incomste" van Christus Koning. Dat Hij regeere is ons aller wensch; aan de uitbreiding van Zijn Rijk hebben we alleen mede te werken. Te Nieuw-Einde, in hef hartje van de mijnstreek, waar feller dan elders de strijd woedt „voor of tegen Christus", waar het Rijk van Christus meer bedreigd is dan waar ook, vraagt Christus een nieuwe kerk. Hij heeft er tot nu toe een houten keet, weinig beter dan het stalletje van Bethlehem. Ik kreeg- opdracht die kerk te bouwen, en ben nu bezig de daarvoor noodige middelen te zoeken: 't is een zware taak. In dit jaar der instelling van het feest van Christus Koningschap meende ik deze rfieuwe kerk aan Christus' Koningschap te moeten toewijden. Velen hebben, door een grootere of klei nere bijdrae doen gblijken dat zij met mij ne keuze instemden. Van particulieren uit alle standen, van Maria Congregaties, van R. K. Werkliedenbonden ontving ik bij dragen. Aan allen mijn hartelijken dank. I* Als nu Neerland's katholieken eens allen I hielpen! Bij het naderend feest der Ge boorte van Christus, ons aller Koning, durf ik het hopen en vragen. Aan Hem die zich gansch komt geven geeft een steen of steentje voor Zijn kerk. J. REIJNEN. Rector te Nieuw-Einde (L.). Gironummer 101988. Mijnheer de Redacteur! Van belang lijkt het mij, indien uw ge achte lezers te Volendam kennis namen van onders'aand stukje in uw veelgelezen blad, en verzoek ik u beleefd daarvoor 'n plaatsje te willen inruimen. U bij voorbaat dankend voor uwe bereid willigheid. De heer N. J. Bos, vert., P. E. N. te Vo lendam, *vindt het noodig in zijn ingezonden stukje van 15 dezer te spreken van domme Volendammers, gaslicht dat aan een kaars vlammetje gelijk is, enz. Of dat nu de ma nier is Om tegen het gas van leer te trek ken betwijfel ik, en zal u dat nimmer ver nemen van uw collega fitters. Laat ik, s'eeds onder de goede Volendammers ge woond hebbende, U verklaren, dat gij het geheel verkeerd aanpakt, om electrische lichtpunten te plaa'sen bij de minder-ge- g'oeden. Immers, zij hebben bij het goed- koope gaslicht geen meterhuur te be'alen, daar zij voor het kookgas toch hun gasme ter moetep behouden. U plaa'st lichtpun ten van 50 K. N., terwijl naderhand, door niet voldoend licht toch 100 N. K. lampen moeten worden ingezet, waardoor bet dan pas gelijkwaardig wordt aan een normaal gaslicht. Bij een gasprijs van 13 cent en een K. W. prijs van 42 cent is het dan een leek duidelijk dat men om de goedkoopte geen electrisch licht behoeft te nemen. Wanneer gij dezen zomer veel electrici- teitsriieters zult moeten terughalen, daar dan deze verbruikers genezen zullen zijn van hun eleclriciteitskoorts wegens het du re verbruik, dan hebt gij voor uw bedrijl aansluitingen gemaakt die absoluut rente loos zijn, en onze Provinciale kosten ver- hoogen. Gij spreekt immers over schulden last van de gasfabriek van 20.000, maar wat dan te zeggen van de schuldenlast van gels, Harmenjansweg 59, de Leeuw, Glasbla- uw Prov. bedrijf van 19 millioen. Mochten te Volendam gasverbruikers zijn, die inder daad last hebben van slecht licht, een be richtje aan de fitters en zij worden geheel gratis geholpen. Voor de verbruikers die gij nu wilt aansluiten is het voor hun ook eigenbelang het goedkoopere gas te be trekken van hun eigen gemeente-gasfa briek. Meer zal ik over deze zaak dan ook maar niet zeggen. Hoogachtend. C. STAVENU1TER. Mijnheer de Redacteur, Bij deze verzoeken v/ij u beleefd, bet on derstaande in uw blad op te willen nemen Bij voorbaat onze dank. Heeren zangers worden er aan herinnerd, dat het mannenkoor „St. Caeciha,' 'onder- afd. van den R. K. Volksbond, 28 December zingi op den Franfciscusavond. Daar gaat na tuurlijk heel Roomsch Haarlem heen, dus worden er (ijdig -voor familie en kennissen ka'artcn gekocht, om zeker te zijn, niet te leurgesteld te worden. Wat een prachtige gelegenheid voor de „St. Caecilia"-leden, om eens te toonen wat zij kunnen. Ja, iedere Katholiek van Haarlem komt door zijn te genwoordigheid blijk geven van zijn ver eering van Gods Heiligen. Ook de Katho lieken uit den omtrek van Haarlem komen zooveel mogelijk dezen propaganda-avond bijwonen, om zoodoende de Roomsche één heid te illustreeren, ten spijt van alle be strijders van ons H. Geloof. Ook zij nog vermeid, dat er na één Ja- luari een cursus zal gehouden worden voor zangles, voor mannen boven de 18 jaar. F.r ral daarvoor iedere week één avond vast gesteld worden; dus een extra-avond buiten den repetitie-avond, ook tegen den gewonen contributie prijs. Deze bedraagt 15 cent per week, plus 5 cent voor den uitgaanspot; reeds zijn er eenige verzoeken in dien geest ons toe gezonden; wij verwaenten dan ook een flink aantal jonge mannen. Dus, R. K. jongemannen van Haarlem en omstreken, nu niet meer gezegd: ik kan niet ringen, of ik ben er mee verlegen, het te gaan leeren. De gelegenheid wordt u nu ge boden, tegen de betaling van bijna niets. Zij, die aan dezen cursus wenschen deel tt ne men, gelieven bun naam en adres op te ge ven bij het bestuur van het Bavo-gebouw, Smedcslraat alhier, of bij de heeren Wul- lings, Kloosterstraat 35 rood, Schoten, Vo zerstraat 11 en Hesseling, Karolingenstraat 30, Slachthuisbuurt. HET BESTUUR. 0? in spieren en ledematen verdrijft men ^snel door I S x <- W v v '.'x" S V - aaiitKSi 'Buisjes 75, AO en bij apoth.en drogisten Vr.: Kunt u mij ook opgeven, tot wien ik mij moet wenden ter opleiding voor ver pleegster? Antw.: Ten huize van Dr. v. d. Berg, Spaarne 6, zal men u wel op weg helpen. Vr.: Ik heb een cyclamen, welke last heeft van groene bladluizen. Zoudt u mij kunnen zeggen, wat daartegen te doen is? Antw.: De groene luis op uw cyclamen is te dooden met een flinke bespuiting zeep water (groene zeep) waarin opgelost is een scheutje aftreksel van tabak. Een cyclamen vraagt een frissche, lichte standplaats. Droge lucht en tocht zal de plant spoedig doen kwijnen. Vr.: Wat is het handelsadres voor kerst» bcorr.en voor wederverkoopers? Antw.: Handelsadressen worden in deze rubriek niet opgegeven. Plaats een adver» tentic in de „Nieuwe Haarl. Courant". Vr.: Wanneer wordt het kommiezen» examen afgenomen en wat is alzoo het ver» eisch te Antw.: Wend u om inlichtingen tot het Departement van Justitie. Vr,: Ik heb in een donker lila japon ge pasteuriseerde melkvlekken. Hoe kan ik die verwijderen? Antw.: Met lauw-warm water de plekken uitwasschen en zoo noodig met benzin* nawrijven. De Junkers F 13 in Turuchansk. Het glad maken van het vliegveld in PodkamennoTungusskoje, 62° noordelijk van Breitengrad. f/?\W?lNWWK0/^W'/^o/^W)/7K0^WW/7Ko/7K6/lK0/«\0/?K0/7K«>/lK0/lK0/*\0/n\0/)K0/7K0/«\0, Vliegtochten met leden van de inheemsche >evolking in PodkamennoTungusskoje. Typen van de meest onderscheidene bewoners van noordelii Siberië. De Duitschc „Junkerswerke hebben dezer dagen weer een heel bijzondere praesta- tie verricht met een expeditie voor een dierenjacht, een tocht, welke over de Witte Zee naar de ijswoestijnen van Siberië ondernomen werd. De Sovjet-handelsvloot heeft met de Russische Luchtvaartmaatschappij Dobroljel een verdrag gesloten, overeen komstig hetwelk een JuDkers-watervliegtuig voor het opsporen van zeehonden langs de kust van de Witte Zee opgenomen zou werden, waarbij zijn werkzaamheid hierin bestaat, na de opsporing der dieren, de schepen naar de betrokken plaatsen te redi- geeren. Het opsporen van wild door schepen de tot nu toe gebruikelijke methode leidde dikwijls tot vruchteloos zoeken, omdat de zeehonden herhaaldelijk van richting veranderen. Nadat de jacht met een Junkers-vliegtuig geopend was, werden in onge veer 34 dagen 50.000 zeehondenvellen buit gemaakt. Dit buitengewone resultaat zal tot verdere inlassching van vliegtuigen van hetzelfde type leiden. Op de foto's, welke 13 December j.l. genomen werden door onzen specialen dienst, ziet men hoe de expe ditie gewerkt heeft. De verdienstelijke pilot von de Dobroljel Mij, Au Tomaschewsky, in Archangel, vóór j den stort J Kerstboomen. De Kerstboomen zijn weer in onze stad aangekomen. Van uit West-Duitschland worder. ze in deze dagen met heele wa gonladingen aangevoerd. Het stadsbeeld wijzigt zich tijdelijk door deze boompjes, die op verschillende pun ten in de stad liggen opgestapeld. Ook roepen zij herinneringen wakker aan zo merleven, aan prettige vacantie-dagen in de bosschen doorgebracht. De lucht wordt gekruid door geur van hars, dat uit de versche klove traant. Zoodra er koopers komen, slinkt dei voorraad, die den volgenden dag weer wordt aangevuld door verschen toevoer. Er wordt onderhandeld over omvang e* vorm: hier moet een tak weggesneden worden, een andere boom wat opgesnoeid, vóór de koop doorgaat. Het jaarlijksch weerkeerende beeld. De poëzie van het Kerstfeest, waarvan men de volle bekoorlijkheid zoo geheel op 't land voelt, waar alles in dezen tijd zoo» stil en geheimzinnig is door de rust, die er hcerscht, gaat ook in het jagende leven vap de stad niet geheel te loor. Die poëzie waait ons tegen uit den geur der opge stapelde kerstboomen, die als kleine groe- ne oasen te midden der huizenrijen verrij zen. Is de boom thuisgebracht, dan wordt er een geschikte plaats gezocht, om hem voor uitdrogen te behoeden. En de kinderen t hebben reeds een voorproefje van het bui- selijk feest, dat hen met Krstmis wachti Wanneer dan werkelijk op Kerstavond de boom, stralen van licht en omhangen met versieringen en geschenken in de buiska mer prijkt, dan is, zooals in het sprookje van Andersen verteld wordt, het hoogte punt in het leven van den naaldboom ge komen. Slechts weinige onder de duizen den en nogmaals duizenden boomen, die er groeien, zijn uitverkoren, om als Kerst boom te dienen. Hier en daar wordt er een gekapt, het meerendeel laat men on aangeroerd, is ongeschikt. Naast het feestelijk karakter, dat heff Kerstfeest draagt, het feest van den hui- selijken kring, moeten deze dagen den mensch ook stemmen tot hoogere overwe gingen Zijn wij niet te vergeliiken met deze hoornen? Is niet ieder van ons uitver koren? k.n zijn ook wij niet een onderdeel van de groote schepoing, waarin wii in het proces van ontstaan, groei en onderrfeng een aandeel hebben? Bescheiden aandeel wel is waar, maar toch van gewicht

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 11