H©©B3> WITTE BIOSCOOP 1 KERSTBOOMVERSIERING KERSTGESCHENKEN MAGAZIJN „DE ROODE KAT" V erkeersongevaüen. BERECHT BEVERWIJK Wordt verwacht met douglas Fairbanks Stadsnieuws. *9®999®®$®990®90QC. :;;»!9®©®0®00C©©CGS«0 €9 WIJ HEBBEN EEN GROOTE KEUZE m en RIVIERVISCHMARKT 11 - TELEFOON 12517 f O DE NIEUWE KRUISWEG IN DE KATHEDRAAL. "HET BEGIN VAN EEN GROOT WERK. Voor de „Stille Armen." Nazorg-Comité voor Haarlem en omstreken. Twee ramen der Ned. Herv. Kerk te Bioemendaal. Verknopingen. voor Haarlem en omliggende gemeenten. Te IJmuklen. HEEMSTEDE. HALFWEG. SPAARNDAM. BLOEMENDAAL. De begootlng 1927 en de Financieële Commissie. SCHOTEN. Schietwedstrijd Schoten. INGEZONDEN. Zij, die zich mei ingang van 1 Jan. a.s. abonneeren op de KI EU WE 'HAARLEMSCHE COURANT ont- nangen de tot dien tijd verschij- vende nummers GRATIS. Pastoor J. P. Reijnenberg O.F.M. BLOEMENDAAL. FILM VOORSTELLING Stichting' Dieren-Asyl voor Haarlem en omstreken. M. VAN REIJSEN Groote Houtstraat 89 M. VAN REIJSEN Groote Houtstraat 89 Buitenlandsche Kaassoorten Limburger Kaasjes Roquefort Parmesan Gruyère Brie Gervais Petit Suisse Camenbert Doozen Emmenthaler Rigi Lunch Kaasjes Room Kaasjes Rooktongen Hamburger Rib Casseler Rib CANZEN LEVERPASTEI GANZEN BORST GANZEN LEVERWORST Yorkshire Hammetjes Westfaalsche Schinken Lachsschinken Tongen pastei Kalfsvleeschpastei Galantine Truffel worstjes enz. enz. M. VAN REIJSEN Groote Houtstraat 89 Engelsche Plumpudding Christmas Cakes Hollandsche Plum-.en Cabinet- Pudding Grootste sorteering Hors d'Oeuvre- Artikelen ZIET ONZE SPECIALE ETALAGES Tpg In de kathedrale kerk St. Bavo is dezer dagen de eerste statie geplaatst van den nieuwen Kruisweg, van den Haarlemschen kunstschilder Henri Bijvoet, die ook de gebrandschilderde ramen in de kapel van O. L. Vrouw van Zeven Smarten heeft ont worpen. De statie is uitgevoerd in sectiel, gebakken door de Delftsche fabriek „De Porceleyne Fles". Dit materiaal is reeds voor dezen voor kruiswegstaties in Nederland gebruikt, o. a. in 's-Gravenhage, doch voor den Kruis weg in de kathedraal is een procédé gevolgd, dat tot nu nog niet werd aangewend. Het groote voordeel van deze methode is dat men daardoor het koele van aardewerk heeft overwonnen bij het oude procédé verkreeg men slechts vlakke tinten; die een dood- schen, Teentonigen indruk verwekken. Nu kan men echter als in schilderwerk, aan de kleuren alle nuancen en schakeeringen, aanbrengen, waardoor het werk" vanzelf sprekend aan frischheid en diepte wint. Welk een nauwgezette en angstvallige zorgen het bakken van de benoodigde tegels vereischt, blijkt wel uit het feit dat voor het bakken een half jaar noodig was. Sommige tegels moesten twee, drie keer over-gebakken worden de ontwerper reisde verschillende malen naar Delft, om persoonlijk bij het werk toezicht te houden. Als een treffende bijzonderheid zij ver meld, dat de staties worden geplaatst enkele meters onder de gebrandschilderde rozetten van wijlen prof. Der Kinderen, vroeger directeur van de Rijksacademie voor Beel dende Kunsten te Amsterdam, van wien Henri Bijvoet een leerling is. Het ontwerp voor de eerste statie, Christus voor Pilatus, is ontstaan uit de constructie van het Lijdensverhaal volgens den H. Jo hannes, waardoor de beteekenis van het werk zeer duidelijk tot den toeschouwer spreekt. De statie is aldus verdeeld in twee gedeelten. Ie. Christus met de personen die bij Hem be- hooren een soldaat, die Hem geleid heeft, en Pharizeën zeggende Indien Deze geen boosdoener ware, zouden wij Hem niet aan u overgeleverd hebben. 2e. Aan den anderen kant Pilatus, de dienaar die het bekken met water wegbrengt en Farizeën, die den laffen weifelaar bevreesd maken „Indien gij Dezen vrijlaat, zijt gij des keizers vriend niet In stemming en kleur zal in de opeenvol gende staties de voortschrijding van het Goddelijk Drama uitgebeeld worden, zoo dat bijv. in de XII statie, de kruisdood, alleen stemmig rood en bruin gebruikt zullen worden. Door het minutieuse en zeer langdurige proces van het bakken zullen enkele jaren verloopen, voor de geheele Kruisweg ge reed zal zijn. Ingekomen giften n.n: 10.- N. 1.— Hit einde van het jaar wij doorbladeren onze notities en over verschillende gevallen napeinzende, ontsnapt ons de verzuchting Hoe zou het die velen zonder hulp wel gegaan zijn V En met de innigste dankbaarheid van on hart memoreeren we, hoe met Gods hulp en veelvuldigen steun van onze weldoeners, velen van ondergang zijn gered en herstel is gebracht in zaken. Avonturiers, die de weldadigheid misbruiken wisten wij te weren, dank zij ook het benutten der gegevens, welke andere vereenigingen, indien noodig, te onzer beschikking stelden. Wij pogen in toepassing te brengen het op wekkend woord, dezer dagen tot ons gericht en op ons gebied, om het zoo te zeggen, eer kunstenaar dan dilettant te zijn. Een dilettant loopt er in, maar iemand, die de kunst verstaat, weet aanstond het kaf van het koren te on derscheiden. De komende feestdagen bieden een ruime gelegenheid, om Gods verderen zegen af te bid den, ook voor onze vrienden en weldoeners. Allen wenschen wij hartelijk een Zalig Kerst feest, terwijl wij ons voor uwe eestbijdrage ten zeerste aanbevelen. H»' - '-es van den penningmeester is P.J US Gasthuissingel 64, postgiro 13543. Op initiatief van de Vereeniging tot Be strijding der Tuberculose te Haariem is een vergadering gehouden van een aantal belangstellenden om te komen tot de op richting van een nazorg-comité ter behar tiging van de belangen van uit sanatoria ontslagen tuberculose lijders- De volgende dames en heeren werden bereid gevonden in dit comité zitting te nemen: A. W. Michels, dr. A. A. G. Land, G. Adrian, M. Mauritz, leden van het bestuur van de Verceniging tot Be strijding der Tuberculose te Haarletm; S. J. van Slooten, Directeur van het Consu- latiebureau voor tuberculose, J. Vader, Di recteur van de Gem. Arbeidsbeurs, mevr. M. Maarschall—Komin, M. de Braai, H. J. L. Klein Schiphorst, leden van den ge meenteraad, mevr. A Del BaereJiskoot, mevr. L. S. J. M. Heerkens Thijssen—van der Kun, mevr. I. Droog—Deckers, Presi dente van de St. Martha Vereeniging, mevr. C. L. LevenkampPlanten. G. J. Droste Jr., A. J. J. Beynes, industrieelen, J van Konijnenburg, Directeur van den Gem Geneeskundigen Dienst, A. B. Mi- chielsen, Voorzitter van den Raad van Ar beid, W. Molenkamp, J. W. de Graaf, be stuursleden van „Herwonnen Levens kracht dr. M, Colenbrander, Voorzitter van de Vereeniging v. wijkverpleging te Heemstede en J. Roza, bestuurder van den Haarlemschen Bestuurdersbond. Uit deze werd een bestuur gkeozen be staande uit de heeren C. W. Michels, S. J. van Slooten en J. Vader. Aande hand van het onlangs verschenen nazorg-rapport van de Nederlandsche Centrale Vereeniging tot Bestrijding der 1 uberculose, werden de verschillende vor mij van nazorg besproken en ten slotte werd aan het bestuur opgedragen voor de volgende vergadering plannen uit te wer ken op welke wijze de nazorg in Haarlem het beste egregeld kan worden. Ds. Van D(ijk), predikant te Bioemen daal, schrijft in „De Zondagsbode": „Een onzer kerkvoogden ontving een tijd geleden het bericht, dat twee geschilderde ramen van de Bloeroendaalsche kerk, die ter kwader ure in het'midden van de vo rige eeuw verkocht waren, weer te koop zouden komen op een veiling bij Mak in Amsterdam. De eene is één van de vier die de Sta ten van Holland schonken, het andere is een geschenk van Beverwijk; zij dateeren van 1636. Veiling-notitie van perceelen welke ver kocht zijn in het Algemeen Vèrkooplokaal aan de Nieuwe Gracht 74, op 20 December 1926, des avond te 7 uur. Ten overstaan van Notaris G. D. Boerlage te Vclsen. No. 1. Een in 1921 gebouwd Woon huis met erf en tuin te Schoten, Timorstraat 24. 7000 Ter Laag q.q. Ten overstaan van Notarissen Mr. Slingen- berg en van Munster van Heuven, Bertling Wolzak. Nos. 24. Drie terreinen met daarop staand Huis nabij Blotmendaal aan den Kennemerweg, plaatselijk get. A. No. 3. Nos. 2 tot en met 5 23430, J. B. Wij- nants. Ten overstaan van Notarissen Mr. Slingen- berg en van Munster van Heuven. No. 6. Een huis met erf en tuin te Schoten aan het Raadhuisplein No. 14 6860. Ter Laag q.q Ten overstaan van Notaris Mr. J. A. de la Haijze. No. 7. Een fabrieksgebouw met twee woonhuizen, erf en weiland, ter gezamen lijke grootte van 71.87 Aren. Zeer gunstig gelegen aan de Ringvaart en het Spaarne tegenover de Cruquius te Zuid- Schalkwijk, gemeente Haarlemmerlietfe en Spaamwoude, 5900, H. M. Fockens. No. 8. Een perceel weiland in den Rotte- polder te Haarlemmerliede en Spaarnwoude, gelegen nabij den Haarlemmerweg en de Ringvaart van den Haarlemmermeerpolder, groot pl.m. 29.20 Are. 750, Lucas. No. 9. Een perceel weiland in den Rotte- polder te Haarlemmerliede en Spaarnwoude, gelegen nabij den Haarlemmerweg en de Ringvaart van den Haarlemmermeerpolder, groot pl.m. 1.88.40 H.A, 4810, B. v. d. Aar. Ten overstaan van Notaris B. M. Scrné. No. 10. Een huis en erf aan de Floresstraat. Get. 18, te Schoten, 5330. Ten overstaan van Notarissen Bertling en Wolzak. No. 11. Het heerenhuis, erf, voor- en achtertuin te Overveen aan de Julianalaan No. 66. Opgehouden. No. 12. Het heerenhuis, érf, voor- en ach tertuin te Overveen aan de Julianalaan No. 68. Opgehouden. No. 13. Het heerenhuis, erf en achtertuin aan de Hyacinthcnlaan No. 47. Opgehouden. Ten overstaan van Notarissen A. A. Ter Laag te Zaandam én J. A. Hautzager te Am sterdam. No. 1416. Drie woonhuizen met erven te Schoten aan de Padangstraat. Te veilen als volgt: No. 14 3250, Ter Laag,q.q. No. 15. Plaatselijk genummerd 21., 3200, Ter Laag, q.q. No, 16. Plaatselijk genummerd 23, 3250, Ter Laag, q.q. No. 17. Een woonhuis niet erve te Scho len aan de Preangerstraat No 28. 3125, De Graaf. Ten overstaan van Notaris J. Wildschut. Nos. 18 en 19. Twee heerenhuizen met ért en schuur te Zandvoort aan de Dr. Joh. G. Metzgcrstraat. No. 18. Een heerenhuis, erf en schuur, groot 1.47 Are. Opgehouden. No. 19. Een heerenhuis, groot 1.47 Are. Opgehouden. No. 2023. Vier perceelen bouwterrein, aan de Dr. G. Metzgerstraat en den Paral lelweg. Opgehouden. i Deze vergadering wordt gehouden op Maandag, 27 December 1926, des avonds le half negen uur, bij Brinkmann. De agenda vermeldt: 1. Opening. 2. No'uien, worden ter visie gelegd. 3. Mededeeüngen, ingekomen en uitge gane stukken. 4. Jaarverslag over 1926, uit te brengen door den secre'aris, den heer C. ten Boom. 5. Financieel jaarverslag, uit te brengen door den Pcnn'ngmeester. 6. Begrooting over 1927. 7. Rondvraag en aftreden van den voor zitter, den heer P. J. M. van Tetering, waarna sluiting. Gistermorgen is een au'o van D. H. te IJmuiden, welke stond voor de vischhal, cloor een vrachtauto van J. P. uit Amster dam aangereden en gedeeltelijk vernield. Brievenbus. Op het Adriaan van Os- tadeplein is vanwege de Posterijen een nieuwe brievenbus geplaatst. Dit is voor de inwonen- den aldaar in een groote behoefte voorzien. Naaikrans. Dezer dagen vierde de R.K. Naaikrans in alle stilte het eerste lus trum. Mocht voor vijf jaren deze nuttige instel ling een ietwat onzekere toekomst tegemoet gaan, ze is echter blijven voortbestaan en telt nu een zeventien tal dames, die wekelijks zich beijveren om ten bate der armen nuttge kleedingstukken te vervaardigen, die in zoo menig gezin des winters als welkom be schouwd en alzoo dankbaar aanvaard wor den. Als onderafdeeling der St. Elisabeths- vereenigino heeft de Naaikrans in de afge- loopen vijf jaren, ondanks dikwerf over be scheiden middelen kunnende beschikken, veel goed gedaan, en heeft alzoo in menig gezin, waar behoefte heerschte, althans eeni- ge leniging gebracht. In dezen wintertijd kan wederom met vol doening op de gedane arbeid worden terug gezien, getuige de tentoonstelling der ver vaardigde kleedingstukken, die weldra hun weg zullen vinden in die gezinnen, die door werkloosheid, ziekte of anderszins worden geteisterd. Als een bijzonderheid kan worden ge meld, dat van af de oprichting nog slechts een tweetal dames als lid de volle vijf jaren hebben medegemaakt. Een woord van aanbeveling voor de zoo nuttige naaikrans moge eigenlijk minder noo dig zijn, voor degenen die deze instelling willen steunen, diene dat gedragen kleeding stukken evenzeer in dankbaarheid worden aanvaard als wel nieuw goed, wol, sajet, enz. dat alles den weg wederom zal vinden der christelijke naastenliefde. Kiesvereeniging. Op de gehouden algetneene vergadering van de Kiesvereeni ging „Zwanenburg", welke zich kenmerkte door een zeer geringe opkomst, werd na voorlezing der verslagen der vergaderingen van Kamer-Centrale en Prov. Kieskring, be sproken de toestand der plaatselijke kiesver eeniging. Na eenige gedachtenwisseling werd het Bestuur gemachtigd voor de goede regeling der inning der contributie, te trachten een bode aan te stellen, die genegen is zich er mede te belasten. Nadien werd ook besproken de voorgeno men feestvergadering der Kiesvereeniging „Recht en Orde" te Hoofddorp waarop Mr. J. B. Bomans zou worden gehuldigd. Daar de to&tand der wegen en het niet zoo gemakkelijke locale verkeer niet toeliet deze vergadering bij te wonen, werd door bestuur in overeenstemming der algemeene vergadering besloten een adhaesiebetuiging naar het Bestuur der Kiesvereeniging te Hoofddorp te zenden. Zulks vond een alge meene instemming. Bij de gehouden rondvraag werd door den heer Straatsburg er op gewezen, hoe weinig de politieke belangstelling hedenavond W2s. In standsorganisaties werden somtijds vra gen gesteld die eigenlijk in een kiesvereeni ging thuis behoorden, zoodat volgens spr., meening zaak was op de vergaderingen der standsorganisaties propaganda te maken tot beter vergaderbezoek der Kiesvereeniging Hierna volgde sluiting met den Christelijken groet. ..Kunstkring". Het bericht omtrent de be grafenis van een der leden van „Kunst kring" in ons blad van Maandagavond, heeft blijkbaar den indruk gewekt hier of daar dat dit bericht een aanbeveling zou zijn voor het lidmaatschap van „Kunsl- kring". Deze beteekenis moet er echter niet aan gegeven worden, Integendeel, door de geestelijke overheid wordt den katholieken het lidmaatschap van neutrale vereenigingen ernstig ontraden. De financiëele commissie uit den raad der gemeente Bioemendaal heeft de ontwerp- bcgrooting voor 1927 onderzocht en naar aanleiding daarvan eenige opmerkingen gemaakt. De commissie is o.m. van meening, dat van de reserve niet een bedrag van 16.000 behoort te wo-den aangewend om even wicht te verkrijgen tusschen de ontvangsten en uilgaven van den gewonen dienst. De commissie zou er de voorkeur aan wil len geven het leko-t op de begrooting op andere wijze te vinden, hetgeen naar hare meening mogelijk is door post 128, onder houd van wegen en voetpaden te verminde ren met f 16.000, en post 128 dus te bepalen op 100.000. - B. en W. handhaven hun voorstel, daar juist de reserve voor een dergelijk doel vol gens hun meening behoort te worden aan gewend. Met betrekking tot, de in de toelichting van post 128 genoemde wegen, welke genor maliseerd zullen worden, merkt de finan ciëele commissie nog op, dat naar haar mee ning de kom Vogelenzang het 'eerst voor verbetering in aanmerking behoort te komen, aangezien zulks dringend noodza kelijk wordt' geacht. B. en W. antwoorden, dat de verstratlng in de kom Vogelenzang zal geschieden zoo eenigszins mogelijk. Met betrekking tot de begrooting van het gasbedrijf stelt de financiëele commissie de vraag, of de priis ad 6'A ct. per M3„ die aan grootgasverbruikers per M3. gas in rekening wordt gebracht in verband met den prijs, die de gemeente aan Haariem voor te leve ren gas heeft- te betalen, niet ie laag is gestéld. B. en W.. geven op deze vraag een nadere toelichting omtrent de prijsverhoudingen. Rectificatie. In het verslag van het St. Nicolaasfeest in het gebouw van den R.K. Volksbond gehouden, stond de naam van de pianiste abusievelijk vermeld als mej. Stakes, dit moest echter mej, Stahls zijn. Donderdag 16 December was de laatste der drie avonden, waarop door de vrijwil lige Burgerwacht te Schoten een groote schietwedstrijd was georganiseerd. Langen tijd was er geen gelegenheid geweest om zich te oefenen, doch nu was, door toedoen vooral van den Garnizoenscommandant, een zaal beschikbaar gesteld in de cavalleric- kazerne. Nu konden de wekelijksche oefe ningen weer worden gehouden. Ingezet werd met een wedstrijd, misschien wel de laatste, die deze burgerwacht zal houden als zelfstandig corps. Geschoten werd met marga-patronen, waarbij het maximum te behalen punten bedroeg: 240. Door de 28 de elnemers werd resp. gescliotenrie pr. N. J W. Hoogland 227 punten; 2e pr. J. G. W. v d. Pol, 225 p.; 3e pr. P. Alders, 224 p.; 4e pr. C. G. v. d. Stoop, 224 p.; 5e pr. L. Jonckbloedt, 221 p.; 6e pr. C. A. Michieise, 219 p., 7e pr. Joh. Wagemaker, 219 p.; 8e pr. W. Wijers, 213 p.'; 9e pr. L. Blind, 211 p; 50 pr. G. Stoop, 211 p.. lie pr. F. Switser, 209 p.; 12e pr. J. Rompa, 208 p.; 13e pr. F. C. Janus, 204 p.; 14e pr. A. J. M. de Jong, 197 p.; 15e pr. J. Suiker, 193 p.;16e pr. G. Brouwer, 190 p.; 17e pr. L. Borst, 179 p., 18e pr. J. J. v. d. Meide, 184 p.; 19e pr. S. M. Ruig, 176 p.; 20e pr. G. Alders, 167 p.; 21e pr. L. Brouwer, 166 p.; 3Ge pr. A. de Wit, 163 p.; 23e pr. C. Klaver, 157 p. (Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet' verantwoordelijk.) DE GRENSREGELING Over de wijk Spaarnwoude. Eén met het dorp Spaarndam. Mijnheer de Redacteur, In een der plaatselijke bladen van 10 De cember 1.1., komt een stuk voor, getiteld vol gens bovenstaand hoofd. Het gaat natuurlijk weer over 't annexatie- spook, dat overal rondziet of het niet een of ander gehucht, dorp of gemeente kan ver slinden of zoodanig den hals kan breken, dat de bestaanszekerheid totaal is verdwenen. Al reeds eerder was door u medegedeeld, dat het gemeentebestuur van Spaarndam zich in verbinding had gesteld met den Minister van Binnenlandsche zaken en met de Commissie van Rapporteurs uit de Tweede Kamer, om er voor te pleiten, dat behalve Spaarndam ook het geheel aan dit dorpgren- zend dee! van Spaarnwoude aan Haarlem zal komen. En nu, M. de R., deelt u verder mede, is deze zaak belangrijk genoeg om daarop in het bijzonder de aandacht te vestigen. U be weert aldus Nu loopt de grens tusschen de gemeenten dwars door het huizencomplex, dat algemeen wordt aangezien voor het dorp Spaarndam op den Dijk tusschen de Kolk- sluis en de Nieuwe sluis staat de grenspaal. De bevolking voelt zich één, maar wordt toch door twee gemeentebesturen geregeerd. Dit heeft tot eigenaardige toestanden aan leiding gegeven. De hierboven aangegeven grens vinden de gemeentebestuurders van Spaarndam absurd, niaar om haar even verder aa'n de zuivere natuurlijke grens n.l. het Spaarne, te brengen, dat vinden zij het ideaal. Het aangeven van juiste grenzen is altijd een zeer moeilijk geval, zelfs voor een Mi nister, men neme o. a. alleen maar een voor beeld aan de Haarlemsche annexatie. Be kijkt men de aan of omgrenzende gemeen ten, dan ziet men dikwijls buitengewoon eigenaardige grenzen. Iedereen is niet zoo bevoorrecht als de gemeente Haarlemmermeer bijv., die geheel omringd is door water; natuurlijker grenzen kan men toch aJ niet bedenken. Nu was oorspronkelijk door de Regeering als scheiding tusschen Haarlemmerliede en het toekomstig Haarlem een dito natuurlijke grens aangewezen, n.l. het Spaarne. Weineen, zeggen de heeren van Spaarn dam, men moet de grens hier toch maar verleggen, men moet zoo ver grijpen, als men maar kan en alles wat in de onmiddellijke nabijheid van Spaarndam ligt, eh'.par don, ik bedoel bij het Groot-Haarlem, voegen. Dit is toch voor deze bevolking van her allergrootste belang. Bij mij rijst zelfs nog steeds de groo(£ vraag, zouden deze menschen dat zelf wel willen, zouden deze plattehndsmenrchen zich niet beter thuis gevoelen bij een plattelandsgemeente Ik zou zelfs nog verder willen gaan, om n. 1. te beweren dat het veel rationeeler was om, al was Spaarndam dan ook armlastig, dit toe te voegen bij Haarlemmerliede. Zouden deze twee plaatsen zich niet veel beter bij elkaar aanpassen, dan Spaarndam en Haarlem En is het niet veel logischer in den tegen- woerdioen tijd om een gemeente grooter te maken of zelfs twee zulke gemeenten met elkaar te verbinden, om eikaars lasten te helpen verlichten, dan een gemeente zoo danig te verzwakken, dat haar bestaans zekerheid van weleer totaal naar de maan is Dan ware het nog maar beter geweest, om te Halfweg een scheidingspaal te plaat sen met het opschrift „Links Haarlem Rechts Amsterdam", of moet het resteerend gedeelte van Haarlemmerliede soms dienst doen als bufferblok tussghen deze twee steden Om dit nu eenigszins aannemelijk te maken heeft de Edelachtbare Heer De Haas van Dorssen, Burgemeester van Spaarndam, bij de autoriteiten betoogd, dat het aan Spaarn dam aangebouwde gedeelte van Spaarwoude tot over de groote sluis en met inbegrip van de werf „Vooruit" en de bebouwing aan den Veldweg, niet alleen geografisch, doch ook economisch en kerkelijk één geheel met het dorp Spaarndam vormt Een en ander is toegelicht met plus minus e,en 18 tal punten, waarvan ik er enkele nader zal ontvouwen. De meeste punten zijn zoo klein en onlogisch, dat deze voor eiken lezer zoo in het oog loopend waren, dat men direct moest zeggen: alle puntjes, die men maar bedenken kon, zijn bij elkaar getrommeld en op zijn zwartst voorgesteld, om het voorstel aannemelijk te maken. Op de eerste plaats wordt gezegd De kinderen uit dat deel van Spaarnwoude be zoeken de openbare lagere school te Spaarn dam. Haarlemmerliede c. a. geeft daarvoor een vergoeding. Is het u bekend M. de R., dat te Haarlemmerliede een R.K. school is gebouwd, en op enkele leerlingen na, allen overgingen van de openbare naar de bijzondere school en het overschot gemakkelijk op de openbare schóól te Spaarndam geplaatst kon worden vanwege de opengevallen plaat sen van die kinderen van Spaarndam, die toen naar de R. K. school gingen Bovendien wordt hier naar juiste draag kracht voor betaald. Ten tweede, De Spaarndamsche Brand weer practisch aangewezen voor hulp aan Spaarnwoude en geen aansluiting aan het telephoonnet bij avond. De Spaarndamsche Brandweer zal wel bestaan, dat geloof ik wel, maar ik vermoed, dat het ook wel zoo'n soort handspuit zal lij als te Spaarnwoude is gestationneferd van Haarlemmerliede. A.ls je bij brand denkt, dat je geheel klaar bent, dan zijn de slangen lek. Maar het is u toch wel bekend, dat wij te Halfweg sinds een paar jaar een naar de eischen des tijds ingerichte automobiel- brandspuit hebben staan, die bij eiken op roep onmiddellijk kan vertrekken en binnen het half uur op de plaats van bestemming kan zijn, ook te Spaarndam en dan water geeft om van te watertanden. Ik zou u even kunnen verwijzen naar een van de jongste branden aan de Zomervaart bij Haarlem, bij den landbouwer Petrie, waar memand minder dan de Commandant van de Haarlemsche Brandweer vol lof was ten opzichte der automobielbrandspuit en tevens de organisatie der bediening. En wat de telefonische aansluiting betreft voor Spaarndam, kan ik u mededeelen, dat de heer A. Biesheuvel Jr. een doorloopende verbinding heeft met Spaarndam, maar tevens oogenblikkelijk ook Halfweg kan bellen, ook bij avond. Ten derde Spaarndam zorgt voor woning bouw. Te Spaarnwoude zijn evenals te Spaarndam veel krotwoningen. De gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude zorgt niet voor voorziening in de volkshuisvesting te Spaarnwoude. Spaarndam laat daarentegen arbeiderswoningen bouwen. Op de eerste plaats staan te Spaarnwoude lang niet zoo veel krotwoningen als te Spaarn dam, zoodat het voor Spaarndam beslist noodzakelijk is, en bovendien, als dat niet beslist noodzakelijk is, dan behoeft men daar voor zijn pleizier niet aan te beginnen. Wij hebben er te Haarlemmerliede geen behoefte aan, althans er is ook nog geen vraag naar geweest. Zelfs haalt men er de Spaarndamsche Café's bij, die het sluitingsuur hebben om 10 uur. Nu zégt men in Haarlemmerliede sluit men ze pas om 11 uur. Wat een achter lijke lui daar te Haarlemmerliede, zou men, zeggen, maar in Haarlem dan Daar sluit men ze pas om 12 uur, wat ook binnen be trekkelijk zeer korten tijd het geval zal zijn met het voormalig Spaarndam. Verder zegt men De meeste ingezetenen van Spaarndam werken op de werf „Vooruit" bij de groote sluis te Haarlemmerliede c.a. Pardon, u zult hoogstwaarschijnlijk be doelen, dat voor het grootste gedeelte het personeel van deze werf te Spaarndam woont. Maar het ging er voornamelijk over, dat deze menschen forens zouden blijven. Zeker, dit ben ik met u eens, wat ik werkelijk betreur, ook ik ben vurig tegenstander van forens, maar heft de Burgemeester van Spaafndam ook geen forensenbelasting, waar het mogelijk is. Dit zijn enkele citaten van de geheele opsomming van argumenten van een pro annexatie-man, alles, letterlijk alles, wat men maar heeft kunnen bedenken, ts er bij ge haald, om kracht bij te zetten. Natuurlijk kan men altijd gegadigden op zijn hand krijgen, als men maar een reeks van klachten ten gehoore brengt. Dat er volgens mededeeling Tweede Kamerleden zijn, die het willen probeeren, om de annexatie van het Spaarndamsche 1 B— plan doorgevoerd te krijgen, is te begrijpen, och, elkeen wil zich wel eens verdienstelijk maken, maar dat er ook Kamerleden zullen zijn, die het vermoorden van een toch al kleine gemeente, het onmogelijk voort te kunnen bestaan, zullen stuiten, is toch ze ker wel begrijpelijker, al is men de meening toegedaan, dat het geografisch en economisch bij. Spaarndam moest zijn. 1 Men is gelukkig tegenwoordig druk bezig om te trachten een serum te ontdekken tot bestrijding van de annexatiebacil, en dit serum zal hoogstwaarschijnlijk wel gevonden .worden'in het laboratorium van de Ver eeniging van annexeerende gemeenten. En zeker mag dan wel met recht verwacht wor den, dat aan enkele van deze 1 a lhndragers een serum zal worden toegeuiend, opdat het in de toekomst niet meer mogelijk kan zijn, dat nog meerderen besmet worden. C. STOKMAN, Lid van den gemeenteraad van Haarlemmerliede. NaschriftOp speciaal verzoek nemen wij dit ingezonden stuk op, alhoewel het niet onze gewoonte is polemieken met andere bladen op te nemen. HET BROKKENHUIS. Donkere Spaarne 34. De laatste 3 weken werd wederom in vrien- delijken dank ontvangen van Mevr. S.,1 vul kachel met toebehooren; van Mevr. P. G. 2 jassen; van Mevr. M. eenige goederen; van Mevr. C. A. 1 doos met goederen; van Mevr. y. V. goederen; van Mevr. v. D. 1 petroleumkachel; van Mevr. T. v. B. vele goederen; van Mevr. K. goederen; van Me vrouw B. 1 bedje, 2 dekens; van Mevr. C. j K. 1 mand kleeren en diversen; van Mej. T. 1 pak kleeren; van Mevr. G. 3 pakken en diversen; van Mevr. v. R. Aerdenhout; 1 pakje goed van mevr. L. 1 pak kleeren, 2 paar schoenen, 14 paar kousen; van Mevr. IV. 1 pak kleeren,2 paar schoenen en doozen goed; van Mevr. L. goederen; van Mevr, de j B. een kinderledikantje; van Mevr. T. 1 fornuis; van Mevr. W. goederen; van N.N. 1 kist kleeren en eenige paren schoenen; van Mevr. L. 1 pakje kleeren; van N.N. 1 mand goed; van Mevr. J. goederen; van Mevr. de |V. babykleertjes; van Mevr. T. eenige gce- j deren; van Mevr. W. 1 pak kleeren; van Mevr. S. 1 fornuis, 1 zinken badkuip en di versen; van Mevr. N. 1 doos kleeren, 1 ta feltje en diversen; van Mevr. v. C. goede ren; van Mevr. V. 1 ledikant, 1 pak kleeren; van Mevr. K. 1 canapé, 1 ledikant, 1 strijk plank en diversen; van Mevr. H. te Heem stede 2 doezen goed, 1 paar schoenen; van Mevr. M. te Heemstede, 1 pak kleeren, 1 doos speelgoed; van Mevr. N. 1 pak klee ren, 4 paar kinderschoenen; van Mevr. v.ci,: V. goederen; van Mevr. de V. 1 pakje goed, terwijl ook nog van andere zijden goederen 'werden ontvangen. Voorts gaven zich weer eenige personen op voor het lidmaat schap, dat minimum slechts op f 1.00 per jaar is gesteld Wie volgt dit goede voorbeeld Wie helpt onze mooie en nuttige instelling steunen hetzij met goederen of op andere wijze Dank zij den grooten voorraad goederen, die de laatste weken werd ontvangen, konden er weer heel wat arme gezinnen geholpen worden. De armoede in tal van gezinnen is echter nog zeer groot, hetgeen wel blijkt uit de vele aanvragen om hulp, die nog steeds binnenkomen. Velen zijn er nog, die bij ge brek aan een kachel in de koude zitten en thans een beroep doen op onze instelling. Anderen, vooral ouden van dagen, vragen om warme onderkleeding, terwijl het aantal, dat om eenig beddegoed of een warme deken vraagt, buitengewoon groot is. Voorts werd onze hulp ingeroepen voor een gezin, dat door bijzondere omstandigheden geheel aan den grond is geraakt, en waarvoor men thans moeite doet, het er weer eenigzins bovenop te helpen. Wie heefr er nog een ledikant, een j tafel en een paar stoelen voor dit gezin I De adressen voor het afhalen der goede ren kunnen schriftelijk opgegeven worden aan het adres Donkere Spaarne 34 of tele fonisch onder Nos. 11702 en 22115. HET BESTUUR. V/IJZIGING UITBREIDINGSPLAN. Het Hoofd van het Gemeentebestuur van Bioemendaal, geeft er hiermede kennis van, dat van heden af, gedu rende vier weken, ter gemeente-secre tarie te Overveen (van 9 tot 1 uur) voor een ieder ter inzage is nederge- legd een ontwerp, met uitvoerige kaart- en grondteekening, tot herzie ning van het uitbreidingsplan der ge meente, voor zooveel betreft terreinen in het park Rijnegom, gelegen in eer, omtrek, gevormd door de trambaan HaarlemAerdenhout, den Ooster duinweg, de Munterslaan (weerszijden' en de Aerdenhoutvaart. A. BAS BACKER Bioemendaal, 20 Dcc. 192§. De toestand van den Zeereerw. heer pastoor J. P. Reijnenberg O.F.M. is nog dezelfde. Hem is absolute .rust voorge schreven, zoodat Zijneerw. ook geen enkel bezoek mag ontvangen. Na de gisteren plaats gehad hebben de keuring is ons gebleken, dat de film „De stomme Getuigen" voor kinderen ongeschikt is. Zij, die voor kinderen plaaUen bes'prokcn hebben, kunnen die Dinsdagavond van 810 aan de Gen. Concertzaal inwisselen. Op dat uur te gelijkertijd nog gelegenheid tot plaat bespreking. Ook per telefoon 15250. DELICATESSENHANDEL Telefoon 11456—10587. DELICATESSENHANDEL Telefoon 11456—10587. SI SPECIALITEIT IN SCHOTELS ASSORTIS DELICATESSENHANDEL Telefoon 11456—10587. mobin

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 12