a Be „neutrale" pers. Bet Zuiden in opspraak. Voornaamste Nier^^ Dinsdag 21 Dec. 1926 50ste Jaargang No. 16436 Aangiiie moei, op slrafie van verlies van a ie recl^ien, geschieden uilerïifk driemaal vier en Iwlnlig uren na het ongeval Dit nummer bestaat uit 12 bladzijden - Eerste Blad HAARLEMMERMEER. Mr. J. R. Eomans gehuldigd. DE STANDPLAATSEN. VERGUNNING AAN DE TAXI'S. DE PONT OVER HET ZUIDER BUITEN SPAARNE. De Volkenbondsfilm. PLAATSELIJK NIEUWS. LEIDEN. LAATSTE NIEUWS. De Eempolder onder water gezet. Levend verbrand. De Polder IJ doorn overstroomd. Drankverbod in Griekenland. in dit nummer. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. WEERBERICHT. Gouden standaard in Denemarken. Britsche versterkingen naar China. Treinbotsing. Het conflict in de schoenindustrie. W erhloozend emonstratie. De crisis in Duitschland. Kamerhervorming in ItaV'é. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen) Postrekening No. 5970. HAARLEMSCHE COURANT Advertentiën 35 cents per reget Vraag- en aanbod-advertentièn 1-4 regels 60 ct. per plaatsing: elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonden mededeeling 60 ct per regel. Bij contract belangrijke korting. Alle ibonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7£n bij een ongeval met f OKfl bij verlies van een hand, |Oj? bij verlies van een f Cfl bij 'n breuk van ff l fj bij verlies v.eea legen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen uvUU." verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: vU." doodelijken afloop U»" een voet of een oog 4 Lii, duim of wijsvinger«JU." been of arm andere vinget- Door een merkwaardigen samenloop ver telden verleden week Vrijdag twee men- schen van geheel verschillende levensop vatting aan het lezend publiek precies het zelfde. Dat waren prof. Bemelmans en de heer Simon Maas. Dat is nog al kras, zal men zeggen. Nog krasser wordt het geval, wanneer men hoort, dat het ging over een deel van de Nederlandsche pers. Prof. Bemelmans sprak op het diocesaan congres van ,Voor Eer en Deugd" te Lei den een rede uit over lectuur, waarin hij er o.m. tegen waarschuwde, dat wij voor zichtig dienen te zijn met bladen, die zich zoogenaamd neutraal noemen. Zulke bladen bestaan niet; wanneer ze neutraal h e e t e n z ij n ze liberaal. En nu is de liberale leer en levensbeschouwing reeds in den Syllabus tot in de laatste vezels door Pius IX aan den tand gevoeld en veroordeeld. En het is er sinds dien tijd niet béter op geworden. Want laat het liberalisme als sociaal-eco nomisch of politiek stelsel hebben afgedaan, als philosophisch-godsdienstig stelsel is het voor de niet-katholieken en helaas ook voor veel katholieken, zij het natuurlijk in min dere mate, het stelsel, waarop hun leven ge bouwd is en volgens hetwelk dit leven is ingericht. Maar nog erger is het met zoogenaamde neutrale bladen, als „De Telegraaf" en zijn afdruksel „De Courant" en alle, die op de zelfde leest geschoeid zijn of dat soort jour nalistiek naapen. Het zijn louter sensatiebladen, die en kel speculeeren op de zinnelijkheid van het publiek. „Wij mogen ons niet verwonderen daf het zedelijk peil van het Nederlandsche volk hoe langer hoe dieper gaat zakken, als ■we weten, dat zulke bladen op 100.00 be talende abodné's bluffen. Ongetwijfeld zijn daar vele katholieken onder en zulks geeft reden tot groote ongerustheid," zei prof. Bemelmans. „Maar." ging hij verder, „ook al was dit niet het geval, dan zou men nog kunnen spreken van een groot gevaar voor het land. De losheid van zeden onder jong en oud, de losheid van den huwelijksband ■wordt hoe langer hoe erger.. En het ergste is, dat met de Wet in de hand hieraan niets té doen is. De justitie kan den Augiasstal van de pornografie probeeren schoon te vegen, professoren, kunstenaars en andere intellectueelen helpen mede om de Neder landsche sensatiebladen groot te maken, aan bladen, die bezig zijn, heel Nederland te ver giftigen." Aldus prof. Bemelmans in „Voor Eer en Deugd". En op denzelfden dag kwam er in hét onafhankelijk weekblad „Nederland", van de hand van den heer Maas een arti kel voor, dat het merkwaardiger wijze eveneens heeft over „giftmengerij", waarmee bedoeld is een blad als „De Telegraaf", dat zich om def sensatie wille niet ontziet, om het Nederlandsche, publiek voortdurend door buitenlanders in hoofdartikelen te laten Voorlichten, en zelfs er al tqe overging om een redacteur van het boulevard-blad „Le Matin" n.m. Jules Sauerwein, een artikel te laten schrijven, waarin Nederland een les ge geven werd in het koloniseeren. En wat voor een les! Eene, die ongeveer hierop neerkomt, dat wij in onze koloniën een invasie van Duitschers moeten bevorderen, terwille van.... den Europeeschen vrede, beter gezegd, om dreigend gevaar voor Frankrijk af te weren. Om te voorkomen aldus besluit het ar tikel in „Nederland" dat de Duitsche en Italiaansche overbevolking zich in Frank rijk vestigt, in "Frankrijk, dat niet genoeg kinderen krijgt om zelf zijn land te bevol ken, dat heele vruchtbare streken braaK moet laten liggen, moeten wij ons sinds eeuwen gehandhaafde en ontgonnen kolo niën langzamerhand voor de Duitschers ontruimen. Wij moeten offers brengen voor de onvruchtbaarheid der Fransche vrouwen eri voor de kortzichtigheid der Fransche po litiek. En daarom moet ons volk bedweli^l wor den met internationaal reukwerk. En honderdduizend Nederlanders betalen hun abonnement op De Telegraaf om zich aldus te laten vergiftigen. Is het niet merkwaardig, dat twee men- schen van zoo geheel uiteenloopende le-( vensbeschouwing op één en denzelfden dag tot de conclusie komen, dat de sensatiepers in ons land bezig is het volk te vergiftigen? Wanneer zullen de katholieken toch eens allen de waarde van een eigen pers in zien en weigeren, op welke wijze ook, steun te verleenen aan die zoogenaamd neutrale bladen, die terwille van de smeer op de minderwaardige instincten van den^ mensch speculeeren en aan positiefs goeds weinig of niets aanbrengen? ging er niet op gesteld is met hen saam te werken! Wij verwonderen er ons steeds meer en meer over, dat er nog niet meer stemmen uit de onderste kringen van onze vakbewe ging worden géhoord, om nooit anders dan in de alleruiterste noodzaak met hen sa men te werken. Want bij elke samenwerking opnieuw wordt, als den heeren maar even de kans wordt gelaten, elke zaak op haar kop gazet. Doen ze samen en de actie slaagt niet geheel naar wensch, dan is het slot, dat zij de arbeiders trachten wijs te maken, dat het resultaat niet beter is omdat zij het niet alleen deden. Slagen ze samen geheel, dan vertellen ze, dat het nog beter zou zijn ge weest als de arbeiders alleen bij hen wa ren georganiseerd. Slagen ze niet, dan ligt altijd de schuld bij de Kath, vakbeweging. Is er in rust en overleg wat te bereiken, dan trachten ze als ze de kans maar krijgen in het Zui den tot een staking te forceeren. Maar wat is zulks voor 'n ellendige, de magogische taktiek! De sociale actie en vooral de praktische -akactie en in den overtreffenden trap het al dan niet proclameeren vaii een werksta king, met alle gevolgen daa van, is om de weerga geen zaak waarover je maar zoo eens luchtigjes weg met veel léf, kan be slissen. Trouwens in het Norrden. ook in de Provincies waar de Katholieken beduiden de minderheid zijn, vertoonen de roode hee ren heel wat minder animo voor vakveree- nigingsactie-gymnastiek. Men moet dit alles hebben doorgeleefd en medegeleefd om een grondigfen afschuw te hebben, om met een zoo yprpolitiekt takti- sche beweging te kunnen samenwerken. Nooit zétten zij in hun'strijd vooral bier eerlijk en royaal hetsocialistische beginsel op den voorgrond. Indien ze eerlijk vertelden, daf geheel hun vakbeweging is een bijwagen, een deel van sociaal-democratische arbeiderspartij, en dat geheel deze beweging in principe stoelt op het historisch materialisme, en het aller grootste deel van hun volgelingen niet al leen voor God er. godsdienst onverschillig is, maar al onze heiligste beginselen ver- allen wel moge gaan, en zi) nog vele be langrijke en voor Leiden's heden en toe komst, wijize en de idiëele en materieele belangen der ingezetenen bevorderende besluit mogen nemen. Hij bracht ook zijn hartelijken dank aan de wethouders en aan den secre'aris voor alle medewerking en steun, dién bij van hen mocht ontvangen, en hij. betuigde zijn groote erkentelijkheid aan de ambtenaren boogere en lagere, die zoozeer hem hielpen !n zijn moeilijke taak. Speciaal be'ujgde hij die erkentelbkhe'd aan diegenen der ambtenaren, met wien hi1 meer, nagenoeg dagelijks, in contact kwam of vroeger kwam. toen hij nog. eenige raadscommissies presideerde. De steno'grzphen en de pers vergat bi' ook niet en hij dankte hen voor hun werk zaamheden in 'deraadsvergaderingen en voor de wijze waarop zii hun taak ook ten opz:chte van hem vervulden. Maar vooral moét ik aldus de burge meester, mijn grooton hartgrondigen dank betuigen aan Leiden's bureenj voor de wijze, waarop zij mij de vervulling van mijn »varen plicht zoozeer beeft vergemakke lijkt. Met de grootste harterijkheid en toege negenheid en liefde ben ik steeds tegemoet getreden door Leiden's ingezetenen, var alle standen, van a'I® richtingen en gféz'nd- heden en ook van alle leeftuden. Bij aller- 'ei gelegenheden kreeg ik bewijzen var den s'erken band. die de ingezetenen aan mii bend en omgekeerd. Ik heb getracht en hoop er ook eenigs- zins in geslaagd te zijn, die liefde met we derliefde te beantwoorden. Ik gs'oof niet, dat de bevolking eener gemeente ooH hart eiker, toegevender* voor fouten of vergissingen, waardeerender voor verrichte daden tegenover een burger-ces- ter geweest ?s, dan de Leidsche bevolking tertio ver mij. tk ben er God dankbaar voor, dat Hij mii in dit opzich' zoo heeft bevoorrecht. En thans neem ik van Leiden en de bur gerij officieel afscheid, in de hoop en mei de bede, dat bet stad en bewoners wel moge gaan tot in lengte van dagen. Namens de soc.-damocr^ ische raa rac- tie sprak mr. Van Eek. Menigmaal, aldus is in roerige vergaderingen krachtig de opnositie opgetreden en boewei spr,, is, maar ai onze uci tegen werpelijk en erger acht, wij zouden er nog darmede n'et eens was, moest II (Slot). Men moet èn in de sociale èn in de poli tieke beweging van het Zuiden hebben ge werkt om goed te onderkennen en goed en diep te gevoelen de taktiek door de socia listische voorposten hier toegepast. Men moet beleefd en doorvoeld hebben, op welke wijze de roode heeren èn in hun vakbeweging èn in hun politieke actie im mer en niet altijd zonder geslepenheid, taktiek en succes de veiligste positie voor hun standje weten te zoeken. Dan be klagen zij zich nog met het onnoozelste ge zicht van de wereld alsof ze niet wetm waar Abraham de mosterd haalt zooals Wij nog pas in den Sacmlistisnben Metaal bewerker lazen dat de Kath. vakbewe- respect voor kunnen hebben Maar hetgeen bij ons den grooten tegen zin voor de promotors van deze partij en deze beweging heeft bezorgd, is die altijd toegepaste taktiek van onoprechtheid. Ook in de politiek spelen zij hetzelfde spel. Toen in den Bosch eenmaa' het Carnaval was afgeschaft (tusschen twe« haakjes, zon der masker, een vo'ksfeest op hetzelfde peil als er in het Noorden onder een an dere benaming rijn en goed gemist zouden kunnen wordenl kwamen zij, onder het mom van drooglegging de hulptroepen le veren, om het leest weer ingevoerd te krijgen Daar zat kiezerswinst 'aafl. In het Noorden deden de collega's van deze heeren met veel overdrijving en oogen- verdraaierij, alsof het carnaval hier een beestenboel was. Gaat het bij ons over betaling van loo- nen in de werkverschaffing of over andere, misschien wenschclijke, maar niet uitvoer bare dingen, dan wordt er een zoo som bere schilderij opgehangen als in diep zwart maar te teekener is Wordt later met controleerbare cijters bewezen, dat schandelijk en hopeloos is overdreven en veel noodeloozé onrust ge zaaid. dan wordt in alle talen gezwegen en geen woord tot correctie in' hét openbaar gesproken. Hebben wij. ook en vooral om destijds werklooze arbeiders aan eerlijk en goed werk te helpen, woningen in beton gebouwd dan wordt zelf* op een congres van den Nat. Woningraad gezegd, (blijkbaar door zuidelijke coiypheeën ge'nspireerd) dat het bier een „rotsooi" is en waar een socia.ts- tische wethouder woont, verandert deze.l- de beton ineens in een zui! van granie.! Bij ons houdt men stokstijf vast dat een bedrag varieerende tusschen 40.000 en 60.000 gulden op een getal van J700 nieuwe woningen in exploitatie bij huren van mee- rendeèls 7.50 tot i per week en een kleine minderheid van f-5 tot f 7 per week ,,duur" is. Komt zcoiets ergens anders voor, dan worden dezelfde prestaties, zelfs veel min dere, hoog geprezen Bij ons bieden ze bij de regeling van loo- nen en salarissen van overheidspersoneel altijd hooger. in andere streken neet he „je kan dit personeel niet np een etlan plaatsen, met een onbeperkt betere posi tie." (Zie Amsterdam!) Bij ons leveren ze hand- en spandiensten om het een goed willend democratisch ge meentebestuur zoo moeilijk en zoo zuur mogelijk te maken En elders. bidden maatregelen te verkrijgen. En vraagt ge naar de verklaring van al die feitelijke tegenstrijdigheden, dan is geen ander antwoord te geven, aan dat de ia - tiek het zoo eisebt óf eischen stellen, we ke geen andere pa-lij stellen kan, óf me dewerken, om het den goedwillenden en hardwerkenden bestuurders zoo moeilijk mogelijk te maken Deze heeren zijn het, die oogverdraaiend komen vertellen, dat zij zoo begaan zijn met het lot van onze katholieke arbeiders. Wij gelooven er niets, -naar dan ook niets van en waarschuwen ieder om alles wat vrn die zijde nopens het Zuiden wordt aange dikt met het noodige zout te eten. Hun doel ligt veel verder en lager en daarom: houdt ze goed in het oog! T. 's-B. M* K' ze om dezelfde zij niet'emin de wiize van otreden prijzen. De burgemeester begreep dat de man van karakter niet atleu kan bevredigen. Nu eert spr. hem als een bekwaam te genstander, wiens beider inzicht, oekwaam- heid, schemzinnigheid en ijver hij hier gaarne huldigt. Ook de heer Knuttel (comm.) zeide, ge voelens van respect en waardeer'ng te koesteren voor het karakter en de be kwaamheid van den burgemeester. Jhr. De Giisnfaar dankte vervolgens de spfekers, waarna a'le raadsleden en de ai#b'enaren ter secretarie, dié bij het af scheid aanwezig waren, den scheidenden burgemeester de hand drukten. Op initiatief van het bestuur der R. K. Kiesvereeniging „Recht en Orde' te Hoofd dorp werd in samenwerking met de andere R. K. Kiesvereenigingen in Haarlemmermeer in hotel de Groot een bijeenkomst gehouden, waarin op feestelijke wijze zou worden her dacht het 10-jarig Kamerlidmaatschap van uMr. J. B. Bomans, die ook was uitgenoodigd. Ruim half acht vulde zich de zaal met be langstellenden, en kwam tenslotte de voor zitter van „Recht en orde, de heer P. Heil- ker, binnen, gevolgd door den heer Bomans met Mevrouw Bomans en dochter onder har telijk applaus der aanwezigen. De oude centraal-voorzitter van het voor malige Kiesdistrict Haarlemmermeer, de heer H. Bergkamp, lid der Provinciale Staten en Wethouder van Nieuwer-Amstel opende de vergadering met den Ch'ritelijken groet en droeg daarna de leiding der vergadering over aan den heer Heilker. De heer Heilker had gemeend dat dc lei ding der vergadering toekwam aan den oud-centraal-voorzitter, doch nu deze meent wegens hoogen leeftijd daarvoor te .moeien bedanken en hem de leiding overdraagt, heet hij allereerst alle aanwezigen welkom in deze historische zaal van hotel De Groot, waar zich zoovele politieke gebeurtenissen hebben afgespeeld, toen Hoofddorp nog de zetel was van het oude Kiesdistrict. Als de muren spreken konden, wat zou dan worden getuigd van hetgeen hier beraadslaagd is in het belang der Katholieke Partij, wier be langen hoog werden gehouden, onder meer een reeks van jaren onder leiding van den eminenten voorzitter, den he<r Bergkamp (Applaus). Spr. heet hem van harte welkom en degenen, die met hem uit Amstclland hierheen zijn gekomen, de heer Er. Brom, oud-bestuurslid, de heeren Gterling en J. Annes, oud-afgevaardigden der voormalige Centrale. des woords te zijner beschikking heeft. Hij heeft zijn talenten in dienst gesteld ter eere Gods in belang van stad, Provincie en land. Nooit heeft hij een daad gesteld, die in strijd was' met de eere God, en de eer der Katholieke Partij. Dat deze avond moge zijn een avond van eerherstel voor hem en een genoegdoening voor mevrouw en dochter en tevens een be wijs dat er in Haarlemmermeer, zoowel als in Amstclland, vele dankbare harten kloppen /oor Mr. Bomans. Mr. Bomans, zegt spreker: „Gij hebt veel gedaan voor de Katholieke Partij en wij ge tuigen, dat gij zijt geweest, een ideaal afge vaardigde, (Applaus.) Nadat het langdurig applaus had opgehou den, werd hét woord verleend aan den heer Bergkatbp, die meedeelde dat, de oud-secre taris der voormalige Centrale, de heer P. J. Bertels tot zijn leedwezen verhinderd was tegenwoordig te zijn. Hij riep in herinnering de dagen toen Mr. Bomans voor 't eerst werd gekozen als afgevaardigde voor Haar lemmermeer en wiens mandaat reeds twee maal hernieuwd werd als Mo. 1 in den Rijks- kieskring Haarlem. Hij sprak den wensch uit lat Mr. Bomans nog een reeks van jaren dezen Kieskring mag vertegenwoordigen en 'olijven onze afgevaardigde. (Applaus.) Ook de heer Al: emade voorzitter van de R K. Kiesvereeniging te N.-Vennep sprak in gelijken geest. Pastoor Soepnel richtte zich meer in het bijzonder tot mevr. Bomans, die zooveel noest missen wat andere vrouwen genieten in het gezin, wij! haar man zoo dikwijls el ders moést zijn als propagandist cf als ver tegenwoordiger in Kamer en Staten. Een bloemstuk wérd hierbij aangeboden onder hartelijke instemming der aanwezigen. De heer van der Bilt, het Kamerlid, hul digde Mr. Bomans in het bijzonder als pro pagandist,' die op honderden vergaderingen sprak voor de Katholieke zaak. l ii bracht in herinnering hoe hij het 't vuur der propa ganda bij Mr. Bomans hoog zag oplaaien in de Tweede Kamer in 1918 na de historische rede van Mr. Troelstra en déze in het ge laat slingerde, terwijl de Kamer nog onder den indruk was van diens rede: „Gij hebt niet 't recht te spreken namens de groote meerderheid van het Nederlandsche Volk, want gij vertegenwoordigt slechts een kleine minderheid!" B:j dit eerste wederwoord herademde de geheele Tweede Kamer cn het voorbcld van Mr. Bomans wrd gevolgd door anderen cm zich krachtig te verzetten tegen den waan van Mr. Troelstra, die naar bed kon gaan. De heer Em. Brom bracht hulde aan de werkzaamheid van Mr. Bomans. De voorzitter bracht hartelijk dank aan de sprekers voor de wnrdeering van het werk van Mr. Bomans als Kamerlid, doch zegt hij: „Geen goede Kamerleden zonder goede kie zers en daarom past in de eerste plaats ook een woord van dank aan alle R. K. Kiezers, die door hun stem de macht hebben te wa- j ken voor toestanden zooals in Frankrijk, f Mexico en andere landen. Alleen met goede kiezers zijn wij in staat de vaan van Christus hoog te houden. (Applaus.) Hierna verkreeg Mr. Bomans het woord en liet in zijn schitterend betoog naar voren komen, dat hij nooit zelf gedacht had aan Haarlemmermeer, een vast district, doch dat hij propaganda had willen voeren om Bever wijk, het district van Pastoors te herwinnen. Voor zich zelf heeft hij geen Kamerzetel begeercj, hij stelt er prijs op dit tc verklaren; maar spreker acht het Kamerlidmaatschap ook een propagandamiddel, want voor alles heeft spreker wil'en zijn een propagandist ter eere Gods in het belang der Roomsche zaak. Spreker betreurt het, dat hij zoo vaak ver keerd wordt begrepen en dat ook dikwerf de Roomsche Pers tracht de propagandisti sche kracht zijner woorden te ondermijnen, zooals onlangs weer na een heel gewone rede te Alkmaar; wijl zulks nooit een Katholiek belang kan zijn. Deze avond is voor spreker een genoeg doening geweest en brengt allereerst een woord van dafik aan God, die hem kracht en lust gaf om de goede zaak te dienen. Noch. hoon of smaad, noch verdachtmakin gen, als b.v, dat hij zou zijn een baantjes jager, omdat hij na herhaalden aandrang zich liet verkiezen tot lid van Gedeputeerde Staten, dit was voor spreker een groot offer, omdat hij afstand moest doen van het wethouderschap van Haarlem, waar hij zich had ingewerkt, deden hem den moed ver liezen. En niets zal in staat zijn hem zijn Roomsche blijdschap te ontnemen, omdat hij ook heeft een gelukkig hutsgezin, hetgeen hem schraagt in den moeilijken strijd. Spreker is dankbaar voor het groote ver- trohwen dat men in hem stelt en wil blijven schenken. Met een schitterende peroratie eindigde spreker, waarop een langdurig applaus volgde. Na een aardige attractie van het bestuur, bracht de heer Heilker dank aan allen die dezen avond zoo prachtig hadden doen sla gen en het was hem een genoegen Mr. Bo mans een arband-horloge met inscriptie te kunnen aanbieden als herinnerng aan dezen avond. Met een betuiging van hulde en trouw aan Mr. Bomans als afgevaardigde, hetgeen staande door alle aanwezigen werd aange- DE BESLISSING VAN B. EN W. De ritten niet veel goedkooper .Door B. en W. is thans een beslissing ge nomen inzake het verleenen van standplaatsen aan de taxi-ondernemers. Daar alle onder nemers die thans één of meerdere standplaat sen hebben weder opnieuw voor het jaar 1927 een aanvraag bij B. en W. hebben ingediend. Bij deze aanvraag was tevens een voorstel inzake het voor 1927 geldende tarief, waar over betreffende den eersten aanslag en nog eenige kleine punten van minder belang geen overeenstemming was verkregen. In zake de verschillende binnengekomen voor stellen is hierop door B. en W. besloten dat de eerste aanslag voor de eerste 600 meter 60 cents zal bedragen. De arbeidsvoorwaarden blijven tot 1 Janu ari dezelfde, doch B. en W. zien in het tijd perk vóór 1 Januari 1927 voorstellen in deze van zoowel .werkgevers als werknemers zijde tegemoet. Het verschil tusschen het thans bestaande en het nieuwe tarief zal dus zijn Station-Houtplein thans f 1.10 wordt f U.90, afstand 1750 meter Gr. Markt Station, afstand 1 K.M., thans f 0.80 wordt f 0.70 StationHazepaterslaan 2500 meter, thans f 1,40 wordt f 1.10 StationBunge Aerdenhout, 5 K.M., thans f 2.80 wordt f 1.70. Hieruit blijkt dus dat de stadsritten niet veel goedkooper zullen worden, alleen op den verren afstand is er van „goedkooper" sprake. Maandagmiddag weigerde de pont over het Z. B. Spaarne. Dit geschiedde juist op het moment dat de pont midden op de vaart was, waardoor hij als gevolg van den sterken wind een flink eind afdreef. Gelukkig heeft men de reserve pont aan het Zuider Buiten Spaarne gemeerd, zóodat het oponthoud niet meer van zop langen duur is als voorheen. Zaterdagmiddag werd in de aula van het Kennemer Lyceum de Volkenbondsfilm ver toond voor leerlingen van 6de en 7de leerjaar van de openbare en bizondere scholen in de gemeente Bloemendaal. Daar het aantal be zoekers voor één voorstelling te groot was, werden er 2 voorstellingen gegeven, de eerste van 2. tot 4 uur, de tweede van 4 tot 6 uur. Alvorens de vertooning der film begon, richtte mevrouw Bar.esse van Heerdt tot Eversberg zich tot de jonge bezoekers om hun belangstelling te vragen voor het werk van den Volkenbond. Zij wees er op, dat er nu maar eens een eind komen moet aan de ingeroeste gedachte, dat oorlogen er altijd ge weest zijn en dat die er wel altijd zullen blij ven. Deze „Jan Saliegeest", zei spr., moet verdwijnen. Tegenover de meening, dat er niets te doen is tegen de oorlogen, stelde zij haar meening, dat er wel degelijk maatregelen tegen te nemen zijn. En zij wekte de jeugdige bezoekers op, aan de bestrijding van den oor log deel te nemen, door later, als zij wat ouder zijn geworden, lid te worden van de vereeni- gingen, welke het behoud van den vrede tot doel hebben. Verder dankte spr. den heer Van Maanen voor het geven van de toelichting bij de filtn en het gemeentebestuur van Bloemendaal, vopr de betoonde medewerking door het beschikbaar stellen van een autobus voor het vervoer van de Vogelenzangsche kinderen. Een zangkoortje, onder leiding staande van den zangleeraar aan het Kennemer Lyceum, den heer P. de Nobel, zong bij deze gelegen heid een vredescantate, welke alleen ai in staat was, alle vechtlustige stemmingen uit de gemoederen te bannen. Mr. van Maanen toonde aan, hoe tot dus ver, bij geschillen tusschen de naties, wei de kracht, maar niet het recht gezegevierd heeft, 't Eenige middel hiertegen is, dat bij geschil len, de naties zich onderwerpen aan de uit spraak van een scheidsgerecht, 't Strekt Ne derland tot eer, dat de eerste, die dit idee verkondigde, de beroemde Hugo de Groot was. De film. die daarna vertoond werd, be gon met eenige opnamen van de wijzen, waarop tot dusver onderlinge geschillen be slecht werden. Vooral de opnamen uit den Grooten We reldoorlog waren wel in staat, den oorlog met al zijn verschrikkingen en zijn heillooze ge volgen duidelijk te demonstreeren. Begrijpe lijk is 't, dat de reusachtige soldatenkerkho- ven in Frankrijk diepen indruk op de kin deren maakte. 't Verdere gedeelte van de film gunde een. kijkje op veel, wat met de gegroeide vredesge- daclite verband houdt. Verschillende bekende plaatsen, zooals Genève, Locarno, Den Haag (Vredespaleis) bekende bijeenkomsten van staatshoofden en ministers, passeerden hierin de revue. Met een dankwoord van Mevr. Van Heerdt werd de vertooning gesloten. Voorts heet spr. welkom de vertegenwoor- f taande door aue aanwenen digers van de R. K. Kiesvereenigingen te fhoord, sloot ™orzüler de bijeenkomst Nieuw-Vennep en Lijnden, terwijl Zwanen- met den Chnstehjken Groet, burg sympathie betuigd had iq een schrijven. heden toe '"^en61 shotte ^en^bilzonde^woord van wel-j Sezonden, met verzoek - m on AFSCHEID VAN BURGEMEESTER JHR. MR. DR. N. C/DE GIJSELAAR. In de vergadering van den gemeenteraad van Leiden, nam de burgemeester Jhr.. Mr. X)r N. C. de Gijselaar afscheid cn betuigde zijn oprechten dank voor den aangenamen omgang en voor de wijze waarop het. hem mogelijk is gemaakt de vergaderingen te (riden. Hierbij voegde hij den wensoh, dat het kom aan pastoor Soepnel, het Kamerlid van j blad op te nemen, der Bilt en de heer en mevrouw Bomans met dochter, die hij tevens dank zegt voor de be reidwilligheid hier tegenwoordig te willen zijn. De kiesvereenigingen in Haarlemmermeer hebben gemeend het 10-jarig lidmaatschap der Tweede Kamer van Mr. J. B. Bomans niet onopgemerkt te laten voorbijgaan, hoe wel er zijn die meer waa de hechten aan het getal f2K>. Maar er is reden voor om dit feit te herderken, omdat gedurende die 10 jaren door Mr. Bomans een werkkracht is ontwik keld als men slechts bij uitzondering kan aanwijzen. Dit is echter n:et de voornaamste reden. Wij maken er dikwijls een soort sport van om de daden van onze medemenschen te kleineeren, kwaad van hen te spreken, hen te hoonen of te verguizen, inplaats val hun got de daden in het licht te stellen. Dit laatste willen wij vanavond doen en onze waardeering uitspreken en onze trouw cn aanhandeliikheid betuigen voor al hetgeen Mr. Bomans heeft gedaan in het belang der Katholieke zaak. Indien ooit iemand hee.t hloot gestaan aan spot, hoon en verguizing, dan is 't wel Mr Bomans geweest, niet al leen door onze vijanden, maar juist van °n7C partijgenooten en vooral ook in dc^ Katho lieke Pers; maar wij. wij willen getuigen dat wij er trots op zijn dat Mr. Bomans is de al ee vaardigde van de Haarlemmermeer. (Ap plaus). Hij is geweest de man met de ruggegraat, een zelfstandig man, die er een eigen mee- ning op na durfde houden en die de gave het alsnog in on? Redactie N. H. Crt.). BAARN, 21 Dec. Tengevolge van den N. W,.-storm overstroomde hedennacht de rivier De Eem en werd het Polderland, nabij Baarn onder water gezet. VLAARDINGEN, 21 Dcc. Maandag avond omstreeks 8 uur, zocht de 28-jarige echtgenoote van den onderwijzer Gavesteyn op den zolder naar kleeren. Zij had op de trap een petroleumlamp neergezet om licht te hebben. Door onbekende oorzaak schijnt het lampje te zijn gebroken, waar door brand ontstond; de kleren der vrouw vatten vlam en nog voordat de buren hulp konden verleenen, was zij' reeds geheel met brandwonden overdekt. In zorgwekken- den toestand is de vrouw naar het zieken huis vervoerd, waar zij vanmorgen over leed. AMSTERDAM, 21 Dec. Ooor den hoogen stand der Zuiderzee, is de polder IJdoorn overstroomd. Een gedenkteeken voor J. H. Robn, den bij het spoorwegongeluk bij de Vink gedoo- den instructeur. Begrafenis van Mr. H. C. Dresselhnys. Een personentrein te Dordrecht op eet» wisse! ontspoord. Hst bezoek der Chineesche bisschoppen aan Amsterdam. De Hanzcbank in 't Bisdom Taarlem zal in Januari weer 10 pCt. aan haar credi teuren uitkeeren. De Grande Condé, de „rosé diamant", be nevens de juweclen in het kasteel vaa Chantïlly gestolen, zijn teruggevonden. Amerikaansche hoogleernren publiceeren een manifest inzake het standpunt der V. S. ten opzichte van Europa. De vijf. Chineesche bisschoppen vertoe ven thans te Brussel. Tengevolge van sterken ijsgang is op de Hudson een boot omgeslagen; 14 personen verdronken. Een geheim consistorie; eene allocutie van Z. H. den Paus. Barometerstand 9 uur v.m.: 762. Vooruit. Licht op. De lantaarns moeten morgea worden opgestoken om 4.15. Medegedeeld door het Ned^ Kon MefeoroL Instituut te De Bildt Hoogste barometerstand 773.8 m.M. te Valencia. Laagste barometerstand 749.0 m.M. te Sivinemünde. Verwachting van den avond van 21 tot den avond van 22 December, Krachtige tot matige N. tot N.O. later, af nemende en omldopende wind, zwaar tot licht bewolkt, aanvankelijk nog regen of sneeuwbuien; lichte vorst des nachts, over dag om het vriespunt. Smetona, tof hoofd van s'aat uitgeroepen, na d,en staatsgreep in Litauen. ATHENE, 21 Dec. hebben het consumeeren De autoriteiten van alcohol in dansgelegenheden en cabarets, waar jonge personen komen, verboden. KOPENHAGEN, 21 Dec. Het Deensche kabinet heeft de wet op de wederinvoering van den gouden standa~rd volgens hei Engelsche systeem met ingang van 1 Jan. 1927 goegekeurd. De wet is bij het parle ment ingediend. GIBRALTAR, 21 Dec. - De Britsche lorpedoboot „Wen" is naar China vertrok ken. Binnenkort zal ook het 2e baleljon van het Suffolkregiment daarheen vertrekken. LONDEN, 21 Dcc. In Staffordshire zijn 2 treinen mét elkaar in botsing gekomen; een 10 tal personen werden gewond. BERLIJN, 21 Dec. De arbeidersorgani satie in de schoenindustrie hebben de bin- densverklaring van de uitspraak van het scheidsgerecht in 't conflict in de schoen industrie gevraagd. STETTIN, 21 Dec. Gisteravond hebben demonstraties van werkloozen plaats ge vonden. Demonstranten eischten een extra- ondersteunirjg voor Kerstmis, PARIJS, 18 Dec. De rechts-nationale Liberté zegt, dat iedereen in Duitschland beseft, dat een terugkeer van de sociaal democraten tot de macht, een ramp voor Duitschland hetcekent, evenals voor Frank rijk de terugkeer van Herriot een ramp zou zijn. Daarom wordt in sommige kringen aangenomen, dat Stresemann de crisis gewild heeft. Immers niemand anders dan Strese mann zelf. zal weer de portefeuille van buitenlandsche zaken krijgen. ROME, 18 Dec. Volgens de fascistische bladen zal de hervorming der Kamer na Januari plaats hebben. Mussolini stelt zich ten doel, een Kamer te vormen, zonder oppositie en verklaarde: Wij wenschen geen oppositie en hebben geen oppositie noodig,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1