i Radio-Omroep. De liefde van een kunstschilder. BINNENLANDSCH NIEUWS. De „rose diamant", de Grand Condé, mitsgaders de juweelen in het kasteel van Chantilly gestolen, zijn teruggevonden. Een optimistisch beeld van de Oostenrijksche Staatsfinanciën. De Amerikaansche senator ^Butler dient een wetsontwerp in voor den bouw van tien lichte verkenningskruisers. Amerikaansche hoogleeraren pubüceeren een manifest betreffende de houding der V. S. tegenover Europa. Onder de Radio-berichten: De vijf Chineesche bisschoppen te Brussel. - Een geheim consistorie. Ned. R.-K. Journalisten- Vereeniging. Begrafenis van tpr. H. C. Dreselhuys. Burgemeester van Leiden. UIT ONZE OOST. Na den terugkeer van de rust in het Bantamsche. LEGER EN VLOOT. Corps officieren van gezondheid der zeemacht. LUCHTVERKEER. Intern. Luchtvaart-Federatie. KERK EN SCHOOL. AMSTERDAMSCH NIEUWS. Een zieke en onwillige onderwijzeres. Een pauselijk schrijven over de onzedige mode. Het bezoek der Chinesche Bisschoppen. Het spoorwegongeluk bij De Vink. KUNST EN KENNIS. RADIO-NIEUWS. Franciscaansche Kerstviering per Radio. FEUILLETON. amfJassade te Parijs deeïde gisteren nteae, dat volgens het bulletin van 3 uur 's mid dags de temperatuur 37.5, de polsslag 126 en de ademhaling 123 was. De hervorming van den dienst tijd in het Fransche leger. De Kamer heeft de motie aangenomen, sraarra de regeering wordt nitgenoodigd voorbereidende maatregelen te nemen met het oog op de legerorganisatie, de inlijving van recraten op 21-jarigen leeftijd en in korting van den diensttijd tot een jaar, en wel beginnende in Mei 1927,, opdat de reor ganisatie in 1929 in werking kan treden. De minister van Oorlog aanvaardde de motie met voorbehoud ten opzichte van den datum van Mei 1927. De inbraak in het kasteel van Chantilly. De Matin" meldt, dat twee van de da ders van de inbraak in het kasteel Chan tilly en twee individuen, die de gestolen juweelen hadden geheeld, gearresteerd werden. Een gedeelte van den buit werd terugge vonden, o.a. de rose diamant, de Grand Condé. Er zouden nog meer arrestaties volgen. De verdwijning van Miss Una Crewe. Het lijk van Miss Una Crewe, de tweede (dochter van wijlen sir Eyre Crewe, perma nent ondersecrearis van buitenlandsche za ken, is ui zee opgehaald er hooge van Swa- nage in Dorsetshire, haar verdwijning sedert 11 dezer had groote ongerustheid gewekt. De overledene moet een zenuwlijdster ge weest zijp. De vader van de Telefcon- industrie overleden. De Zweedsche draadlooze dienst meldt het overlijden, 80 jaar oud, nabij Stock holm, van L. M. Ericsson, de vader van de telefoon-industrie. Hij begon met 25 man personeel, maar de onderneming ontwik kelde zich snel. Later werden in Engeland eu andere landen fabrieken gebouwd. Ericsson's vader was een boer uit de pro vincie W annland, en Ericsson zelL begon als arbeider in een machinefabriek".. Hij studeerde eenige jaren in het buitenland en vestigde zijn eerste fabriek in Stockholm in 1876. Zijn fabriek werd in 1896 overge nomen door de maatschappij L. M. Erics son. In 1901 trok hij zich uit zaken terug. Een overschot bij de Oosten rijksche staatsfinancieën. Over den toestand in de Oostenrijksche staatsfinanciën wordt officieel het volgende bekend gemaakt: Daar de maand Sepember zonder buitengewone onvoorziene uitgaven een budgetoverschot toont van bijna 9 mil- lioen schilling, ia er op het budget in de eerste drie kwartalen van 1926 een totaal overschot van 110 millioen schilling. In de ze drie kwartalen werden echter onvoor ziene uitgaven gemaakt ter hoogte van 103 millioen schilling, zoodat het overschot deze buitengewone uitgaven volkomen dekt. en zelfs nu nog een ove-schot te zien geeft van 6?ri millioen. Het was dan ook niet noodig het nog bestaande crediet van de Volkenbondleening voor deze uitgaven aan te spreken. Ook October en November tee kenen zich gunstig af en men rekent er dan ook op, dat met inbegrip van alle bijzon dere en onvoorziene uitgaven over het to tale jaar een overschot te zullen hebben. Onder de onvoorziene utigaven bevindt zich een post van 83 millioen schilling al leen voor de Staatsspoorwegen. De staatsgreep in Lithanen. Prof. Smetana, gekozen tot president der republiek na het aftreden van dr. Grinius, heeft onmiddellijk zijn functie aanvaard en den eed van trouw aan de Grondwet afge legd. De oud-president der republiek, Stoclginski is gekozen tot voorzitter van dc Kamer. De stad is rustig en met vlagger. versierd. De „Times" meldt, dat de militaire partij volgens officieele mededeelingen tot haar daad is overgegaan, omdat deze het eenige middel werd geacht om een ramp te voorko men, daar de Lithausche communisten be gin Januari een communistischen staats greep, door het buitenland gefinandierd, •wilden beproeven. Hieraan wordt toege voegd. dat de afgezette regeering van dat plan afwist, maar geen poging deed ora het tegen te werken. Vandaar haar verwijdering. Vclgens de laatste berichten is de vrees van scheuring in het leger ongegrond geble ken; alle troepen, met uitzondering van een paar onderofficieren, die thans gearres teerd zijn, steunen het nieuwe regime. In het land heerscht overal rust. Vreemde eigendommen in de V. S. Het representantenhuis heeft met 279 tegen 66 stemmen de wet op de eigendommen van vreemdelingen aangenomen, waarbij de quaestie der Duitsche en Amerikaansche uit den oorlog voortvloeiende aanspraken' en de teruggaaf van hetgeen zich in handen van den^ bewaarder der vreemde eigendommen bevindt, worden geregeld. Een amendement om deze laatste geheel in plaats van 80 er van terug te geven, zooals het ontwerp bepaalt, werd verworpen. Het ontwerp gaat thans naar den Senaat. Een voorstel tot aanbouw van Amerikaansche kruisers. Senator Butler, de voorzitter der vloot- commissie heeft een wetsontwerp ingediend voor den bouw van tien lichte verkennings kruisers, waarvan de kosten 105 millioen dollars zullen bedragen, buiten de pantsering en bewapening. Hoewel het ontwerp wordt voorgesteld als in overeenstemming te zijn met het financieel program van den presi dent, is Butler wel zoo voorzichtig, oip niet -e zeggen, dat Coolidge het goedkeurt. De nieuwe schepen zouden een waterver plaatsing krijgen van 10.000 ton, zijnde de raaximum-tonnenmaat bij het verdrag van Washington toegelaten. Een veëlbeteekencnde bepaling van het on^verp is, dat voor het geval er een inter nationale oefening voor de beperking der bewapening ter zee wordt bijeengeroepen, de president bevoegd wordt, naar eigen goed vinden den aanbouw, waartoe machtiging is legeven geheel of gedeeltelijk te doen staken. Nader meldt een draadloos N, T. A.-be- richt, dat als motief wordt aangevoerd, dat de Amerikaansche vlootsterkte ten achter raakt bij die van andere landen. De minister van marine, Wilbur, heeft zich zeer ingenomen verklaard met het voorstel. Den aanbouw van meer lichte kruisers achtte hij van groote waarde om de Amerikaan sche vloot in evenwicht te brengen met die van andere landen. Toen de laatste verge lijkende cijfers opgesteld werden, stonden de V. S. nummer drie wat betreft de sterkte aan moderne kruisers met tien schepen van 7500 ton; Groot-Britannië had er 40 en Japan 19. Een manifest van Amerikaan sche hoogleeraren over de houding tegenover Europa. Veertig hoogleeraren van de Universi'eit van Columbia publiceerén een manifest, waarin zij constateeren dat de Vereenigde Staten zich niet voldoende rekenschap ge ven van de pog'ngen van Europa mèt he' oog op een duurzamen vrede; den Veree nigde Staten wordt aanbevolen hun houding ten aanzien van hun Europeesche schuld vorderingen te wijzigen en het bijeenroe pen te bevorderen van een intema'ionalc conferentie welke de vraagstukken der oorlogsschulen der schadevergoedingen en der er mee verband houdende quaesties op politiek, commercieel en industrieel ter rein opnieuw mtfet bes'udeeren zonder dén voortgang van het plan-Dawes te storen. De onderteekenaars leggen er den nadruk op dat de Europeesche oorlog eveneens een oorlog van Amerika was. De V. S. hebben volgens de onderteekenaars niet voldoende rekening gehouden me! het door de gea'lieerden geleverde equivalent op materieel en moreel gebied; zij acliten dc formule der betalingscapaciteit onbillijk en h. i. vertegenwoordigt de regeling der oor- logsschulden slechts een onbeduidend ge win voor den Amerikaanschen be'as ing- betaler. Dc Amerikaansche onverzoenlijk heid heeft naar het oordeel der hooglee raren in Europa een gevaarlijk gevoel van wrok veroorzaakt, i 1 Ontploffing aan boord. Zes van de acht leden der bemanning van de Amerikaansche kustwachtschoener „Lincoln" zijn gedood door een ontploffing gepaard met brand, waardoor het schip he den aan dc kust van Noord-Carofina werd vernield. Het bericht werd meegedeeld door het Britsch s.s. „Defender" dat de overlevenden redde De „Lincoln" was een bevoorradingsschip, dat petroleum en ben zine vervoerde. I De burgeroorlog in China. Telegrammen uit het westen van Honan melden dat de nationalistische generaal Feng Yoe Hsiang vorderingen blijft maken; hij nam verscheidene steden. Een afdeeling van Woe Pei Foe's troepen is teruggetrok ken tot dicht bij Honan. Het blijkt, dat Feng Yoe Hsiang nog geen verbind'ng heeft gekregen met de troepen der zuidelijken. De noordelijk nationai'sten blijven oost waarts oprukken in Honan, maar trekken in het Noorden terug, waar de Mandsjoe- rijschc cavelerie hen vervolgt. De toestand van den Japan- schen Keizer. Zondagmorgen was er, volgens een be richt van den Japanschen ambassade te Londen, geen wijziging gekomen in den toes'and van den ex-ke:zer. De Japansche Zondag 19 December hield de Ned. R.K. Journalisten Vereeniging haar goed bezoch te jaarvergadering te Utrecht in Hotel „Kasteel van Antwerpen." De voorzitter herdacht in zijn openings woord de heeren Ont. Arts. J. W. Helmer en G. Bruna, die in het afgeloopen jaar zijp overleden, terwijl hij memoreerde het zil veren journalistieke jubilé van den secre taris, den heer Willem Galesloot Cornz., en de koperen jubilea van de heeren J. Huls man en A. v. Oorschot. De verslagen van den secretaris en pen ningmeester werden goedgekeurd. 'lot bestuursleden werden herkozen de heeren Th. Wilmer en Willem Galesloot Cornz. Het voornaamste punt der agenda was de behandeling van het Reorganisatie-rapport uitgebracht door de heeren L. Weterings, J. de Louw en W. Galesloot. Na zeer uitvoerige en geanimeerde be sprekingen heeft de vergadering zich met het rapport vereenigd. Het vormen van ge westelijke kringen, waarop in het rapport bijzonder de aandacht werd gevestigd, zal het eerst ter hand genomen worden, terwijl men later zal trachten te komen tot -het orga- niseeren van cursussen voor hoogere ont wikkeling. Maandagmiddag omstreeks 2 uur is bet stoffelijk overschot van Mr. H, C. Dressel- huys, lid der Tweede Kamer en leider van den Vrijheidsbond in het familiegraf te Cu- lemborg ter aarde besteld. Onder de aanwezigen op de begraafplaats bevonden zich Dr. W. W. van der Meulen, Oud-Voorzitter van de Haagsche afdeeling van den Vrijheidsbond, P. J, de rianter, oiiü-Kamerlid, gep. generaal-majoor Jhr, J. H. Roëll, eerste onder-Voorzitter van het Ned. Koode Kruis, Mr. P. Droogleever For- luyn, Kamerlid, Mr. Kesper, Commies-grif fier van de Tweede Kamér, Secr. van de Ned. Groep der Interparlementaire Unie, Kolonel W. Merens, voorzitter, A. S. J. Fernandes, secetaris en Mr. J. D, Verbroek, vice-voorzitter van de Haagsche afdeeling van den Vrijheidsbond, oud-minister dr. J. G. Lely, Mr. J. J. van Bolhuis, voorzitter van de Haagsche Journalistenvereeniging, Mr. J. E. W, Uuys, Tweede Kamerlid, oud minister van Marine E. P WesterVeid, de heer A. J. ten Hope, namens de RotterdaTh- sche afdeeling van den Vrijheidsbond, de heer C. J. A. de Geer, plaatsvet vangend voorzitter van de Nederlandsche Kamer van Koophandel voor Duitschland, Jhr. J. Six, secretaris van deze Kamer, Ds. J. Visser, directeur van het Rijksopvoedingsgesticht, te Amersfoort, baron van Lynden? hoofdbe stuurslid van het Nederl. Roode Kruis, de heer F. van Alphen, president-commissaris van de Crediet-Hypotheek Bank en plaats vervangend secretaris van den Raad van Bescherming van het Internationaal Inter mediair Instituut, waarvan de heer Dressel- huys eerste secretaris was, Mr, C. Th. Krabbe, secretaris van het bestuur van het Interp. Intermediair Instituut, Notaris H. G. van Nouhuys, Mr L. N. Roodenberg, oud- Tweede 'Kaïperlid, H. C. Wesseling, direc teur van de Kon, Mij. De Schelde. De Christ.-Historische Tweede Kamer fractie werd, bij verhindering van dr. J. Th. de Visser, vertegenwoordigd door mr. Schokking en baron van Boetzelaer van Dubbeldam. Voorts de leden van de Tweede Kamer prof. mr. Ant. van Gijn, mr. G. A. Boon, mej. Westerman, mr. J. H. Knottenbelt, mr. A. G. A. Ridder van Rapparcl en A. Staal man. De Vrouwengroep van den Vrijheids bond was vertegenwoordigd door de presi dente mej. L. van Eeghen, met mevr. Kap- pe'yne van de Coppello, mr. P, J. Oud, vertegenwoordignede de Vrijzinig-Democra- tische Kamerfractie, Aan het graf werd het woord gevoerd door den heer W. B. Dressclhuys, oudste broeder van den overledene, door Prol. Dr. A. van Gijn, oud-minister van financiën, Mr. G. A, Boo, lid der Tweede Kamer, Jhr, Mr. J. H. Roëll, onder-voorzitter van het Ned. Roode Kruis, Mr. H. Smeenge, lid der Eerste Kamer. Namens den Ned. Tuinbouwraad sprak de heer Valstar, waarna de heer Stam, schoon zoon van den overledene voor de belang stelling zijn dank betuigde. Daarmede was de plechtigheid geëindigd. Naar de Msb verneemt, komt J'nr. dr. J. Rutgers van Rozeburg, oud-lid der Tweede Kamer, ernstig in aanmerking orn te worden benoemd tot burgemeester van Leiden. De lieer Rutgers van Rozenburg behoort tot de Chrlstelijk-Historische Unie en heeft,toen mr. Schokking ontslag nam als minister van justitie, te diens behoeve zijn zetel in de Tweede Kamer prijs gegeven. De cavalerie en twee compagnieën in fanterie die naar het Bantamsche waren gezonden, keeren, naar uft Batavia gemeld wordt, naar hun garnizoenen terug. Het patrouilleeren door marine-patrouilles in het Soerabajasche is gestaakt. Bij K. B. is wijzigirtg gebracht in de samen stelling van het korps officieren van gezond heid .der zeemacht. Het korps bestaat voortaan uit een hoofd officier van gezondheid der eerste klasse van den.Gen. Dienst der Zeemacht, met. den rang van kapitein-ter-zee en drie hoofdofficieren van Gezondheid der tweede klasse, met den rang van kapitein-luitenant-ter-zee, welk aan tal tot twee zal worden ingekrompen, indien de eischen van den dienst zulks toelaten, Voorts telt het korps nog een aantal officieren van Gezondheid der eerste en tweede klasse, resp. met den rang van luitenant-ter-zee eer ste en tweede klasse. De chef van den Geneeskundigen Dienst wordt geplaatst in Willemsoord. Deze is te vens belast met de betrekking vap chef van het Marinehospitaal aldaar. De hoofdofficie ren van Gezondheid der tweede klasse wor- 'den geplaatst resp. te Willemsoord en bij het departement van 'Marine in Ned.-Indië. Op ,de bijeenkomst van de internationale Luchtvmartfederatie te Parijs waren 18 naties vertegenwoordigd. De gouden medal je, welke jaarlijks wordt uitgeloofd, is toegekend aan sir Alan Cobham voor zijn Londen-Australië- tocht. De tweede plaats was voor den Spaan- schen vlieger Lacierva, als derde kwam in aanmerking de Fransche kapitein Pelletier Doisy. De raad der gemeente Vorden heeft be- sloten mej. Wagenaar, onderwijzeres te Linde, te ontslaan, tenzij ze voor 24 Decem- i ber een geneeskundige verklaring overlegt, waaruit blijkt, dat ze al of niet geschikt is voor haar taak. De reden van dit ontslag is, dat mej. W., na reeds eenigen tijd ge schorst te zijn, niet heeft voldaan aan de opdracht van B. en W. om in de vergadering van B. en W.1 te verschijnen en evenmin aan het verzoek om zich in verband met herhaalde ongesteldheid, geneeskundig te laten onderzoeken. Z. IL de Paus heeft d.d. 26 November j.l. een eigenhandig schrijven aan kardinaal Schulte, aartsbisschop van Keulen, gericht, waarin hij de actie van den Katholieken Vrouwenbond in Duitschland bespreekt, naar aanleiding van het jaarverslag van dien bond, dat den Paus tegelijk met een aan- bevelingsschrijven van den kardinaal werd toegezonden. De H, Vader prijst den ijver, waarmee de bond den strijd tegen, de tegenwoordige vrouwenmode heeft aangebonden. Zoovele vrouwen vergeten haar vrouwelijke waar digheid, door het schaamtegevoel te belee- digen en de zinnelijke lusten, vooral1 van jeugdige personen, te prikkelen. 's Pausen vermaningen op dit punt zijn door de bisschoppen over de heele wereld herhaald. Vooral waren het de Duitsche bisschoppen, die nu eens afzonderlijk, dan weer gemeenschappelijk, met allen nadruk 's Pausen bedoelingen trachtten te doen kennen én dienovereenkomstig te doen han delen. De Paus noodigt den Katholieken vrou- wènbond dringend uit, met alle kracht, verder tc werken aan de volvoering van zijn gewichtige taak. Aan het slot van zijn schrijven verleent Zijne Heiligheid aan den bond zijn aposto- lischenzegen. BENOEMINGEN TN HET AARTS BISDOM. Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot pastoor te Wijk bij Duur stede, den weleerw. heer J. Th. Roeleveld, en tot pastoor te Meppel, den weleerw. heer J. G. Alferink. DE EERWAARDE THERESA. MAR G ARETHA. HAAR LIJK NA 156 JAAR NOG ONBEDORVEN. In het klooster der arme Carmelitessen te Florence, is op 17 December een plechtige novene van Missen begonnen ter eere van het Kind Jesus, ter verkrijging van de spoedige beatificatie van de eerbiedwaardige Theresa Margaretha, Carmelites, wier lichaam onbe dorven is gebleven. Vele mirakelen van recenten datum wor den aan de voorspraak der heilige klooster zuster toegeschreven. Telkenmale als het deksel van haar kist wordt opgelicht, wordt er door de zusters een heerlijke geur waar genomen. De zuster is op 7 Maart 1770 overleden. Zooals gezegd, zijn haar heilige overblijfselen in de 156 jaren, sindsTfaaar verscheiden ver streken, onbedorven gebleven. Vijftig dagen na baar dood werd in tegen woordigheid van mgr. Incontri, artsbis chop van Florence, reeds geconstateerd, dat haar "lichaam geenszins de gewone eerste teekenen van bederf vertoonde. Ook toen reeds nam men een heerlijken, om zoo te zeggen, hemel- schen geur waar. Sindsdien tot op den huldigen dag, hebben er vele gebedsverhooringen en mirakelen plaats gehad, die aan tiaar toespraak worden toegeschreven. („Msb.") Een huldigingsavond Ln het Concertgebouw, Het reeds aangekondigd bezoek van de Chineesche bisschoppen aan Amsterdam, zal plaats hebben den derden Kerstdag. Dien dag zal katholiek Amsterdam in de gelegenheid worden gesteld op waardige wijze de Doorluchtige vreemdelingen te huldigen, want door hef Amsferdamsch priester-missie-comité zal dan e«=S hub"- gingsavond worden georganiseerd ia in, Concertgebouw, welke begint te 8 uur en waartoe alle autoriteiten worden uitgenoo- digd. Het comité vertrouwt, dat katholiek Am sterdam blijk zal geven de hooge eer te, waardeeren en dat deze avond daardoor zal worden een werkelijk grootsche hulde betuiging. Ditkdagmorgen zal door een der bisschop pen een pontificale H. Mis worden opge dragen in een nader aan te kondigen kerk In memorsam J. H. Rohn, Op de Nieuwe O osf e'rb egr a a fp 1 aa t s schaarden zich Zondagmiddag tusschen 12 en 1 uur tal van bezoekers om het graf van instructeur J. H. Rohn, die bij het spoorwegongeval bij De Vink gedood werd. Van alle deelen van het land waren verte genwoordigers van het spoorwegpersoneel gekomen, in het bijzonder van de afdeeling tractie. Het was de ingenieur van tractie te Am sterdam, de heer Arnold, die hier het woord voerde. Hij zeide dat, toen hier ter stede de eerste berichten omtrent de ramp bin nenkwamen, men niet kon begrijpen, dat de plichtsgetrouwe instructeur Rohn onder de slachtoffers was. Ontzet'ing maakte zich van allen meester, toen de dood van den vriendelijken man bevestigd werd. Onmid- delijk na het ongeval ontstond bij bet trac- ticpersoneel de drang,' om uiting te geven aaa de waardeering, achting en vriend schap, die men ten opzichte van Rohn had gekoes'erd. Want waardeering was er van de zijde der superieuren, vriendschap var de zijde der collega's en achting van de zijde van hen, die onder Rohn gesteld wa ren. Allen betuigden hun instemming met het plan, een blijvende herinnering op het graf te plaatsen en het was dan ook na mens het overgroote deel van de afdeeling tractie, dat spr. den gedenksteen aan de zonen van Rohn overdroeg. Het marmer gedenkieeken vermeldt de woorden; „In memoriam J. H. Rohn, instructeur in dienst der Nederlandsche 'Spoorwegen, om gekomen bij het noodlottig ongeval op 9 September 1926 bij De Vink. Een leermees ter voor de jongeren, een leidsman voor de ouderen. Namens het tractiepersoneel der Nederlandsche Spoorwegen." De oudste zoon van den heer Rohn dankte voor de attentie. Boekaankondiging. Bij de firma Mosman te den Bosch zal verschijnen het werk „Het Christelijk ge tuigenis der Catacomben," door Pater Hen- drichs. Dit boek zal de uitgewerkte tor li -fa ting zijn van de lezing, die Pater Hendrichs, onder denzelfden titel, over .deze stof hield door heel het land, ook te dezer stede.PIet boek zal op fijn lichtdrukpapier gedrukt werden en van 295 groote en kleine platen zijn voor zien. Het za! uitsluitend in band verkrijg baar zijn. In linnen stempelband zal het 4o formaat 320 bladzijden groot zijn, waar onder ongeveer 100 bladzijden platen in den tekst. De bedoeling van den schrijver was er een volksboek van te maken. WOENSDAG 22 DECEMBER. HILVERSUM, 1050 M. 12.00 Politieber. 2.003.00 Kinderles Engelsch. 3.00 400 Knipcursus door het modehuis dö Leeuw van Rees. 4.C04.30 Half uurtje voor de huisvrouw, 4.356.15 Concert door het H.D.O.-orkest. Soliste, Greta Santhagens sopraan. Egbert Veen a. d. vleugel. 6.156.45 Lezing door Dr. Ir. M. L. v. d. Schaaf over; Iets over de be scherming van uitvindingen door octrooi (patent.) in binnen- en buitenland. 6.45 6.457.45 Vervolgles en conversatieles Duitsch. 7.45 Politieber, 10.00 Pers- ber. 8.10 Christel Omroep. Uitzending Vanuit de Oude Kerk der Ev. Luth. Genu te Amsterdam. De heeren T. H.Haan, voorzitter der vereeniging. Dr. J. G. Geelkerken, Pred. der Ned. Geref. Kerk Dr. M. J. A. de Vrver, Pred, der Ned. Herv. Kerk. Dr. P. Stegenga Azn. Pred. der Ev. Luth. Kerk. De heer Jac. Bonset organist. Catchisafiekoor „Toewijding" Amsterdam, 1. Gem. zingen Ps. 98, 1 en) 2. 2. Opening, door den voorzitter, 3. Ge bed. 4. Orgelsnel „Vom Himmel hoch da komm ich her", Bach. 5. Koorzang Gez. 270 1, 3, 9. 6. Toespraak door Dr. Geel kerken, over: Advent voor den enke'ing. 7, Gem. zingen Gez. 229 7, 3. 8. Toe spraak door Dr. de Vryer, over; Advent voor de Kerk. 9. Koorzang Oud-Hol!. Kerstlied „Nu zijt wellekome". 10. Toe spraak door Dr. Stegenga Azn. over: Advent voor de wereld, 11. Orgelspel „Sterenzang", Bonset. 12 Koorzang: Lied no. 24, 3 verzen u. d. Luth. zangbundel. 13. Dankgebed, 14. Gem. zingen Psalm 133 1 en 3. 15 Zegenbede. 16 Dank- offer. DAVENTRY 160 OM. 1220—1.20 uur Concert door het Dayentry-kwartet en solisten: sapraan, piano, bariton; 1.20 2.20 Concert van Restaurant Frascati; 3.20 Het Daventry-Kwartet en L. Seyw mour, contra-alt; 4.20 Causerie! Walks through Londen - Wbitechapel; 4.35 Orgelconcert van de New Gallerv Kinema; 5.35 Kinderuurtie; 6.20 „Shock headed Peter", k'nderstukje met zang en muziek; 7.10 Tuinbouwpraatie; 7.20 Weerbericht, nieuws; Lzing: Humour; 7.50 Muziek; 8.00 Lezing: The spirit of pantomine; 8.20 ..BeMehem", stuk in 3 scènes. 1. Een herdprskamp; 2. Een huis bit Bethlehem. 3. Een stal en kribbe in Bethlehrm; 9.20 Sonate in G-mol, Bach, W. Primrose, viool; 9.35 Liede ren van, A. A. Milne, door Dale Smith;' 9.50 Lezmg: Companionable books Kinglak's „Eothen"; 10 05 vervolg Milne's! liederen; 10.20 Tijdsein, weerbericht, nieuws; 10.35 Programma in Ameri kaansche stijl. Imitatie van een Amerik. omro^pstation; 11.2012.20 Dansmuziek van Café de Paris. PAPUS adio Paris"' 1750 M. 10.50 11.20 Persberichten en muziek; 12.50 12.10 Orkestconcert; 5.055.55 Con cert. Orkest en vocale solisten; 9.05—t 10.20 O-kest,concert KÖNTGSWÜSTF'?HAUSEN 1300 M. 11,207.20 Lezingen en lessen; 7.35 Uitzending van het programma van Bres- lau. Concert. Orkest en vocale sofisten. BRUSSEL 508.5 M. en ANTWERPEN 265.5 M.; 8.50—10.50 Omroeperswedstrijd en orkestconcert. Hr. Richard, zang. Ge mengd Koor. Er spréken zes verschillende omroepers nl. A, B, C, D, E en F. HAMBURG 394 M..25—2.05 Kamer muziek; 3.35 Concert: orgel, cello, sopraan; 5.206.10 Concert. Orkest uit Fleischers Stuben; 7.2011.15 Kerstkcderen. Koor MUNSTER 241.9 M. 12.50t-l.50 uur Concert Westfaalsche harptrio; 2.5t— 3.50 Zitherconcert; 3.50=5,20 „Die Himmelsfahrt des kleinen Peter", sprookje 6.006.20 Gramofoonmuziek; 7.50 8.50 Concert. Lönsliederen voor so praan; 8.50—9.35 Jupiter-symphonieën van Mo"zartj 9.40—10.05 Concert; Fetras-werk. Een modern Greccio. In hei jaar 1223 wenschte Sint Franciscus Kerstmis te vieren, zóó innig en zóó echt, dat het voor Htm en de Zijnen juist zou zijn, alsof het werkelijkheid ware. Giovanni Vellita was een milddadig Rid der, die aan Franciscus een met bosch be groeide rots had geschonken in de buurt van bet stadje Greccio. Franciscus vroeg hem', om daar in een grot een kribbe te doen plaatsen, inetstroo; en ook Cen os en ezel; alles juist als in Bethle hem." Ik wil eens echt dc komst van Gods Zoon op aarde vieren, en met mijn eigen oogen zien, hoe arm ep ellendig Hij het heb ben wilde, om onzent wille." En in den heiligen Nacht kwamen de broe ders met brandende kaarsen, en de herders en boeren uit heel de streek met fakkels iri de handen naar Franciscus' Kerstkribbe. Vlak vóór de kribbe had Franciscus een al taar opgericht en daarop werd de „Kerst mis" opgedragen. En Franciscus stond daar maar voor de kribbe, met tranen besproeid, diep zuchtend en overstelpt van hemelsche blijdschap. En Giovanni Vellita zag. hoe Hij eindelijk een levend en stralend Kindje uit de Knobe til de, en aan zijn hart prangde. En dat Kindje streelde Franciscus' magere wangen en zijn ruwe pij. En na het Evangelie preekt Sint I'rancisl- cus; en als Hij den Naam wil uitspreken van. Jesus, wordt hij zoozeer door liefde ont vlamd, dat die Naam niet over ziin lippen komt en dan zegt hij maar: „Kindje van Bethlehem." En bij 't uitspreken van die ■woorden laat hij telkens ziin tong over z.ijn lippen gaar>, om de zoetheid te proeven, die die Naam op zijn lippen bracht. En heel het bosch was doorstraald van -'en gloed der kaarsen en fakkels, en weer galmde van het blijde gezang van St. Fran ciscus' broeders. Die innige liefde voor den Kerstnacht en het Jesuskind is in de zoo poëtische Orde van Vader Franciscus blijven leven. En thans, nu we het zevende Eeuwfeest herdenken van het heerlrk Verscheiden van den aller- blijdsten Vader, nu vieren de Minderbroe ders den Kerstnacht inniger dan ooit. Doch omdat we leven in de twintigste eeuw, is het mogelijk heel velen die Fran ciscaansche Kerstviering te doen medele ven. Want den 28sten December 's avonds 8,10 zal de Iïilvcrsumsche Draadlooze Om roep een Kerstviering van het Weerter Franciscan en. convent uitzenden. Enkel Minderbroeders vormen het groote koor, dat de, goeddeels dertiend' eeuwsche, Franciscaansche zangen uitvoert, en de mu ziek wordt afgewisseld door een groote Franciscaansche Kerstrede van Pater Borro- meus de Grecve, O.F.M. Dé volledige tekst der gezangen, Latijn en Nederlandscb, is afgedrukt in de „Ter tiaris," maandblad der Derde Orde, afleve ring: Januari 1927, die vóór de Kerstdagen verschijnen zal. Laat niemand, die het Kerstkind en Fran ciscus liefheeft, nalaten, zich den 28sten De cember .met deze geestelijke genieting te te voeden. 58 Wat voor tooneelen roept gij toch in het leven, hernam bij misnoegd, denkt gij, dat lk handel zonder overleg, als een schoolknaap? Gi; hebt nooit mijnen naam gedra gen, «a gij kunt er nu of nimmer aanspraak op maken, al® een andere dien verkrijgt. Gij behoudt der. naam. dien ge steeds hier gedragen hebt; hij is eerbiedwaai- dig genoeg, denk ik, eu voldoende ook voor (Veronica. Maar hij is geborgd, hij is niet de hare er. niet de mijne, riep zij uit in de hoogste op winding, het is een diefstal en een misleiding. Ik mag en wil mijn kind haren naam niet ont houden en haren vader verloochenen. Hij stapmte zacht met den voet. Een on heilspellende trek vertoonde zich om zijn mond en zijne neusvleugels beefden, evenals voor den uitval eecer zeldzame heftigheid, welke Magdalcna een paar malen slechts be leefd had, maar nimmer vergeten was. Nu lette zij niet op de teekenen van een nade renden storm, één ding slechts zag zij, het ongehoorde bedrog dat hij wilde begaan. Wie spreekt er van een fput? riep hij uit. Zou het een vernedering zijn, als gij werke lijk Constantijn's vrouw geworden waart ea hij Veronica's vader? Ware u daarmede geen voldoening gegeven en de baan vrij voor mljï Nu, zoo is het op Constantijn's naam staat uw trouwacte, staat Veronica's doopbewijs. Zij begreep hem niet, er brak zooveel los over haar, iets zoo ongehoords, zij raakte in de war met haar eigen begripsvermogen, In doodeliikcn angst schudde zij het hoofd en omvatte het met beide handf>n en daar hit bemerkte, dat hij haar te bulpe komen moest zette hij zich nog eenmaal bij haar neder en dwong zichzelve om bedaard te zijn. Hoor mij aan, maar val mij niet in de rede. Mij is het toeval een trouw beschermer ge- Mij is het toéval een trouw be- slbermer geweest. Door een vergis sing waren bij mijn vertrek uit Tanensee bij mijne eigene familiepapieren ook die van Constzntijn geraakt, welke mijn vader in du- olicaat bezat, om ze te gebruiken voor de be trekking, welke Constantijn op het oog had bij de Marine. Ik bemerkte dit eerst in Lon den en legde ze afzonderlijk in een pakje tei zijde. Toen ik den geestelijke verzocht ons huwelijk te voltrekken, bemerkte ik, dat ik de verkeerde en dus Constantijns geboorte- acte genomen had; dc predikant noemde mij miinheer' Wangen. Lang reeds had. zij zich opgeheven, als onder den indruk'eener vreeselijke ontdek king eindelijk werd het licht, Gedurende eenige seconden staarde zij hem aan, toen stiet zij een kreet uit vol vertwijfeling. Almachtige God sta mii bij. Zonder dat zij het verhinde-on kon, ving bij haar op in zijn armen, hü legde haar oj, de sofa neder en nu sloot hij de deur, nu verlangde hij geen getuigen, omdat hij niei wist, waarhoen de ontroering haar voeren zou. Dat eene had hem haar smartkreet ge zegd: zij had hem doorzien en begrepen, dal reeds op het oogenblik, waarin hij zich aan haar verbond met een heiligen eed, de mo gelijkheid hem voorstond, met haakte bre ken, dat hij zich gewillig voqgde naar hel toeval, om het later, zoo noodig, zich tei. nutte te maken. Alles wat zij geduldig geleden had, alles wat zich in wiide smart had opeengehoopt in deze laatste ure, verbleekte voor de vreeselijke ellende dezer misleiding. Dat zij zijne liefde had verloren, brak haar wel het hart, maar dat alles leugen zijn zou de, alles wat haar dierbaar geweest was ei. heilig, alles waarvoor zij geleefd had en ge streefd, dat schokte haar vreeseÜjk. Onbewegelijk stond hij voor haar en strak zag hij'haar aan, niet zonder een licht ge voel van angst. Hij vreesde niet, dat zij zou sterven, tengevolge van de plotselinge instor ting van haar geluk; dat ware hem wellicht de gemakkelijkste en meqst gewenschte op lossing gewe«t van dezen pijnlijken toestand. Maar de Vertwijfeling, die haar lichamelijk voor een oogénblik terneder wierp, scheen a. hare vermogens tc verhelderen in plaats van te verduisten en het was niét zeker, waat- heen dit haar voeren zou. Niet bij nam het woord op, toen zij eindelijk doodsbleek zich oprichtte; zij was het, die sprak; Gij waart een bedrieger! Het was geen bedrog, hernam hij, ik ben steeds openhartig geweest. Hoe gij dat ech- 1 ter opneemt, toont deze ure. Zij liep daar overheen, ais had hij niet geantwoord. Een leven was een speeltuig in uw hand! Wend u niet af, ik klaag niet, er is een jammer, die geen woor den heeft en geen. medelijden wil. Maar wij mogen niet scheiden, zonder dat ik u gezegci heb, dat ik volstrekt geen schuld heb aan mijn ellende. Mijn liefde was echt, mijn eed trouw, voor den Al machtige ben ik uw vrouw geworden en, ik wil niet tot leugen stempelen, wat geschied is voor Zijn heilig aangezicht. Ik heb geen deei aan het bedrog, aan Constantijn ge pleegd; ik zal hedën nog de noodige stap pen doen om de waarheid recht te ver schaffen. Matelooze woede fonkelde in zijn oogeh, hij had zich voorbereid op een looneel vol 'ammer en tranen, op tegenstand niet. Ik heb u goed beoordeeld, hernam hij er> de eergevoeligheid en grootheid van ziel, waarachter gij u mocht verschuilen, naai waarde geschat. Denkt gij werkelijk, dat ik mij aan uWe grootmoedigheid overliet? O neen, ik heb u nauwkeurig ge noeg gekend en de voorzorgsmaatregelen, diet verzuimd, die een man uit ervaring in icht moet nemen tegenover een vrouw, wier jdclc eergierigheid is gekrenkt en wier ijver zucht haar tot doodelijke vijandin rtiaakt. Te veranderen, te bewijzen is niets. Constantijn, wiens naam uw trouw akte draagt, is dood. Hij was toentertijd in Engeland, hij hèeft anderhalf jaar hier ge woond. Zijnen naam hebt gij gevoerd, u zei ven zoo genoemd en geteekend. Wien zcudt gij kunnen aanroepen, om mij in het verderf '.e storten? Er lag iets fiers in haar hoog opge richte gestalte, het was, alsof haar ziel zijn boeien wilde slaken en zich vrijmaken. God, God in den hemel zal getuigen vooi mij, riep zij plechtig uit, als blikte zij in eer. verre toekomst. Dwaal niet, Hij laat niet met zich spotten. Bezin u, Magdalena, ik spot ook niet mei Hem, maar ik gebruik het verstand, dat ons menschen ten deel geworden is. Schei den zullen scheiden moeten wij. Wij zijn gescheiden, viel zij hem in de rede beslister dan te voren. Nu dan; er is dus slechts een vorm noodig. Ik wensch dezen vorm te ontwijken, daar ik anders mijti nieuw doel niet kan bereiken. Gij weet hét wel, hernam zij, gij weet, dat het ellendige bedriegerij is, waarmede ge mijn gevoel voor recht en onrecht wilt in slaap wiegen. Ik wil mijn kind niet grootbrengen met een leugen in het hart, tusschen ons moet het waar zijn en helder. Ik wil geen oneer en laster leggen op het graf van den eerlijken en braven man, die als een trouwe vriend en raadgever tever- eefs beproefd heeft mij te beschermen. Ik ril den oed, gezworen op een heilige plaats, laar wedergeven, waar men dien te vorderen :ee£t: voor de wet. En dan zal ik gaan, noon ilt gij mij wederzien, geen verwijt noch lacht zal uw nieuw geluk verstoren. Gij wilt aldus den oorlog, hernam hij met heesche stem, terwijl ai zijn leden beefden van opgewondenheid, gij wilt hem en zult hem hebben. Gij zelve neemt iedere zachte en scboone herinnering aan vervlogen dagen weg; beklaag u zeiven niet, omdat ik slecht* de toekomst zie met de gevaren, die gij mij bereidt. Waar gij mij ook aanvat, gij moet toch het onderspit delven. Een oogénblik stond zij in gepeins verzoo- ken en toen kwam er leven in hare trekken, haar oogen schitterden met wondervollen glans. Heb erbarming, riep zij uit, op hare knieën nederzinkend, ik bid voor u, Herbert, en het is ten laatsten male. Maak mii alleen ellendig, maar voeg daarbij geen andere schuld. Ruw hief hij haar op. „Laat die tooneelen, breng mij niet tot razernij. Hier zijn ordelij ke papieren, hier is een klein vermogen voor ons kind, overeenkomstig Constantijns vermogen hier zijn getuigen, die u laren- lang genoemd hebben bij den naam, dien gij zult dragen ook ik vraag u ten laat- sten male wilt gij met deze getuigenis te- rugkeeren in de wereld als Constantijns vrouw of niet? Neen, neen, riep de ongelukkige vrouw bnadenwringend uit, neen, dat kan ik niet. Zijn mond is stom. hij kan zich niet verde digen tegen den hoon, dien ik hem zou moeten aa.ndoen en ik zou lafhartig zijn graf beschimpen? Hij kan mij niet aanklagen, maar, mijn éigen hart zou dat doen, telken (Wordt vervolgd.!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 6