In en om Haarlem NIEUWE HAARL. COURANT Derde Blad Dinsdag 21 Dec. 1926 Makelaars contra Notarissen. AMSTERDAMSCH NIEUWS. Waarschuwing. De ingestorte muur op de Lindengracht. Hoeveel dienstboden telt Amsterdam? Nieuwe Motorbussen. Looddieven aan t werk. De Royaards-Schouwburg. Date Examin«p In het begin van de jongste lente, die wij beleefden, hebben wij uitvoerige mededte- lingen gedaan over een, laten wij het noe men conflict, dat ontstaan was tusschen de Haarlemsche makelaars en de Haarlem sche notarissen. De eerste wenschten van de perceelen, die zij in openbare veiling brengen, provisie te genieten. Zij redeneerden daarbij als volgt: De makelaars zijn o m. de vertrouwensmen- schen van het publiek, die de perceelen in handen hebben, om er een anderen eigenaar voor te zoeken. Het kan voorkomen dat de makelaar, na somtijds vele pogingen gedaan te hebben voor onderhandschen verkoop, meent, dat het belang van zijn lastgever medebrengt een perceel in openbare Veiling te brengen. Het is echter billijk dat in dit geval niet alleen de notaris provisie ge niet, maar dat ook de makelaar een beloo ning kriigt voor het gedane werk. De notarissen w:j berichtten het in dertijd wilden in dien wensch niet tre den. In het algemeen belang, daf wil zeg gen, in het belang van den verkooper van een perceel, achtten zij het overbodig te breken met den tot op heden bestaanden toestand en dus niet aan de makelaars een provisie te geven, die ten slotte toch weer verhaald zou moeten worden op de ver- koopers of koopers. De makelaars ook dit deelden wij toen maals mede besloten toen gedurende eenige maanden niet meer op openbare hui zenveilingen te bieden. De notarissen sloe gen daarop echter geen acht en na eenigen tijd werd door de makelaars met bieden herbegonnen. Het conflict laat ons de actie zoo noe men was daarmede echter de wereld niet uit en thans heeft de makelaarsvereeniging besloten zelf te gaan veilen. Dit zal in den loop der maand Januari voor het eerst plaats hebben. Ziedaar dus de strijd tusschen nota rissen en makelaars toegespitst. Toen wij den voorzitter der makelaars vereeniging, den heer F. A. Groen, vroegen wat voor belang het publiek, de principalen dus, die huizen te verkoopen hebben, er bij heeft dat aan de makelaars provisie wordt uitbetaald van de in openbare veilingen verkochte perceelen, deelde hij ons mede o.ra., dat er dan meer zal worden geveild, want op dit oogenblik wordt er zeer wei nig geveild daar de makelaars den verkoop van perceelen in openbare veiling tegenhou den zoolang de notarissen niet toegeven. Hier moeten wij echter een zeer ernstige bedenking plaatsen. Het kan niet worden goedgekeurd dat een conflict tusschen ma kelaars en notarissen wordt uitgevochten op den rug van het publiek. Tenslotte is dit de eenig belanghebbende bij den ver koop van goederen. Niet de makelaar of de notaris En het is dus niet oirbaar dat de makelaars de belangen van het publiek, volgens boven aangehaalde uitlat ng van den voorzitter der makelaarsvereeniging, onvol doende behartigen omdat er een actie te gen de notarissen is. De makelaars zullen dus goed doen twee zaken zeer scherp gescheiden te houden, nl. hun strijd om pro visie los te krijgen en het publiek belang. Tot goed begrip van de zaak is het goed, dit even stevig vast te leggen en het ver heugt ons dan ook, dat het binnenkort met het houden van veilingen vlotter gaat Ioo- pen. Mocht echter die poging der make laars om een of andere reden niet slagen, dan hopen wij dat zij bij eventueele verdere actie scherp rekening zullen houden met het algemeen belang en dit afscheiden van hun strijd met de notarissen. De voorzitter van de vereeniging van no tarissen schetste ons het geschil aldus. De makelaars wenschen betrokken te worden bij de openbare veilingen. Tot op heden was dit nie' het geval en het is ook niet noodig dat dit in de toekomst zoo wordt. Het gaat goed zcoals bet nu gaat en eventueele pro visie, die aan de makelaars zou worden uit betaald, moet noodgedwongen op het pu bliek worden verhaald immer de veiling- kosten in Haarlem zijn laag. Ze bedragen 6'A pet. en zijn van de laagste in het heele land. In andere steden zijn zij hooger. B.v. in Leiden 8 pet en in Amsterdam, waar de makelaars bij de openb. veilingen zijn betrok ken, juist zooals de makelaars in Haarlem dat wenschen, bedragen zij 9 pet. Wij kun nen de kosten in Haariem op 6/4 pet. hou den mits er geen provisie aan de makelaars betaald moet worden. Die 6K pet. veilings- kesten in Haarlem beteekenen geen zuivere winst voor de notarissen natuurlijk. Daar gaat om te beginnen af 254 pet. voor re gistratierechten en uit de overblijvende 4 net worden nog diverse uitgaven bestreden. Er is geen reden om aan makelaars een pro visie uit te keeren. Zij zijn de personen en als zoodanig doen zij nuttig werk die hij onderhandschen verkoop kooper en ver- ooper trachten tot elkaar te brengen. Sla gen zij daarin, dan incasseeren zij daarvoor de hun toekomende provisie. Slagefl zij daar in niet, dan komt het perceel in openbare veiling, maar dan houdt hun bemiddeling ook op en is er geen reden om daarvoor een belooning te bedingen. Willen zij dat toch doen, dan moeten zij dat maar tevoren met de verkoopers. de principalen, bedin gen. De makelaars dienen op hun terrein te blijven; de notarissen blijven ook op hun eigen territoir. ,,Ik heb," aldus de heer no taris v Cranenburgh, „aan den heer Groen, voorzitter der makelaarsvereeniging gezegd: toon mij aan welk algemeen belang bij de inwilliging van de wenschen uwer vereeni ging gemoeid is, en u zult mij van feilen tegenstander tot een even werkzamen ïne- destander maken. Het algemeen belang is mij tot dusver nog niet aangetoond." Hiertegenover stelde ons de heer Groen, voorzitter der makelaarsvereeniging, het volgende. De makelaars zijn o.m. de ver- trouwensmenschen van het publiek, die de perceelen in handen hebben, om er een an deren eigenaar voor te zoeken. Het kan voorkomen, dat de makelaars, na somtijds vek pogingen gedaan te hebben, tot onder handschen verkoop, meenen, dat het belang van den lastgever medebrengt een perceel in openbare veiling te brengen. Tot nu toe was de gewoonte, dat hij zich alsdan fot een notaris wendde. Het resultaat hiervan was, dat dan de notaris alles in handen nam en een behoorlijke provisie genoot, terwijl de makelaars geheel werden uitgeschakeld en of vrijwel niets ontving ter belooning. van het gedane werk. Deze misstand stuitte velen tegen de borst. Vandaar dat de ïpa- laarsvereeniging getracht heeft door overleg met de vereeniging van notarissen daarin verbeteiing te brengen Hierop is- echter door de notarissen niet ingegaan. Op onze vraag of bij inwilliging van het verzoek de veilingkosten niet hooger zouden worden dan 'tot nu toe het geval was, meende de heei Groen te kunnen antwoorden dat dit niet het noodzakelijke gevolg behoefde te zijn. De notarissen kunnen van hun provi sie wat missen. Trouwens de verkoop van onroerende goederen, aldus de heer Groen, behoort aan deze makelaars en niet den notarissen. Zoo is het ook in alle andere vakken. Zooals hierboven is uiteengezet meenen de notarissen echter dat dit niet mogelijk zal zijn Maar bovendien meenen de makelaars dat het publiek er niet om geeft om 7 of 8 pet. te betalen. In elke stad worden door het publiek de kosten voldaan die in rekening worden gebracht Men begrijpe mij goed, al dus de heer Groen, het is ons er niet om te doen de veilingskosten omhoog te bren gen, maar het publiek zal de onkosten in Haarlem laag vinden. Zij zijn de laagste van het heele land. Met die laatste redeneering zal het pu bliek o.i wel niet medegaan. Het is hem niet onverschillig welk percentage het betalen moet en als het in andere steden zonder mopperen 8 of 9 pet. soms zelfs 10 pet. be taalt, za 1 dat gebeuren. omdat het overtuigd is, dat mopperen of afdingen toch niet helpt. De makelaars gaan dus nu zelf openbare veilingen organiseeren. Vanzelf spreekt, aldus deelde ons de heer Groen mede, dat het bestuur niet over een nacht ijs is gegaan De zaak is uitste kend voorbereid met behulp van een rechts kundige, terwijl ook iemand mot langdurige ervaring in de notarispractijk zijn steun heeft toegezegd. Er bestaat dus algeheele zekerheid, dat de zaak safe is, temeer daar het bestuur de leiding heeft. Hef betreft bier een terrein, dat niet spe ciaal aan een bepaalden groep (de notaris sen) is toegewezen. Immers de wet schrijft geen tusschenkomst van een notaris voor, omdat de wetgever dat niet noodig beeft geacht. In Friesland b.v. is het een vrij bekend gebruik, dat openbare veilingen door ma kelaars worden gehouden zonder notarissen. Waarom zouden de Haarlemsche make laars niet hetzelfde kunnen? Wat de kosten betreft, het publiek zal er belangrijk mede gebaat worden. Thans wordt 6/4 pet. berekend, waarboven de kosten van zaalhuur, advertenties, loon af- slaander, enz. enz. De makelaarsvereeniging daarentegen zal één tauef van 5 pet. invoeren en aangezien de. openbare veiling in één hand is, kunnen de kosten belangrijk gedrukt worden. Dati; dus een voordeel. Tót zoover de plannen der makelaars. Over het welslagen dezer pogingen is de voor zitter dei notarisvereeniging naar hij ons mededeelde niet erg optimistisch ge stemd. In Haarlem namelijk zijn de men- schen over het algemeen veel te verstandig óm hun perce.elen door anderen dan nota rissen te laten verkoopen. Ook bij verkoop van huizen komt veel vakkennis te pas, vakkennis die notarissen zich hebben eigen gemaakt door jarenlange studie en practijk. Koopt men een huis door bemiddeling van een notaris dan kan men er in het alge meen van verzekerd zijn dat men inder daad eigenaar is van het gekochte buis, om dat de titels dc ugdelijk zullen onderzocht zijn, dat het huis ook niet bezwaard is met lasten, die men niet kent, kortom daf men weet wat men koopt. In Haarlem zijn de menschen ook te verstandig om de risico te willen loopen dat zij te eeniger tijd tot de ontdekking komen een nadeeligen koop te hebben gedaan of van iemand te hebben gekocht die tot verkoop niet be voegd was, op grond van onvoldoend vooronderzoek. Daarom zullen de men schen de voorkeur geven aan verkoop door bemiddeling van notarissen. Dat wil niet zeggen dat de makelaars er niet in zul len slagen eenige tientallen perceelen in de veiling te brengen, maar het zal geen stand houden op den duur Reeds eenige jaren geleden leed een dergelijke poging van een makelaar fiasco. De waarborg, die gelegen is in de authen tieke akte geeft het verstandig publiek niet graag prijs. Ziehier kortelings uiteengezet het conflict dat ontstaan is tusschen notarissen en ma kelaars. Dat dit het publiek niet aanbelangt kan moeilijk worden volgehouden. Immers wij herhalen het het publiek is in dezen de eerste belanghebbende en het zal hem lang niet onverschillig zijn op welke wijze zijn belangen worden behartigd. Daarom ook zal de aanhangige strijd door het publiek met belangstelling worden gade geslagen Het is echter te hopen dat er geen com promis tusschen beide partijen gesloten wordt ten koste van het publiek. In den laatsten tijd is gebleken, dat in di verse stadsgedeelten, thans in de omgeving van het Concertgebouw, aan de huizen z.g. „spiraaltjes" te koop worden aangeboden, onder mededeeling, dat hiermede n aanmer kelijke besparing aan gas wordt verkregen. Aanbevolen wordt deze spiraaltjes aan te brengen aan komforen, soms zelfs aan geysers De persoon, die deze toestelletjes te koop biedt, geeft zich hierbij ten onrechte uit ajs komende van de gemeentegasfabrieken of van de gasmeterfabriek, waardoor bij het publiek vertrouwen in de apparaatjes ontstaat Het publiek wordt evenwel in zijn eigen be lang gewaarschuwd, niet op deze aanbiedin gen in te gaan, daar deze spiraaltjes absoluut geen besparing teweeg brengen, doch integen deel bij toepassing ten gevolge hebben, dat komforen, geysers e.d. niet goed meer functi- onneeren, waarover bij den klachtendienst de gemeentegasfabrieken reeds verschillende klachten zijn binnengekomen. Brutale scharenslijpers. De commissaris van politie in de 3de sectie 'bureau Leidscheplein) waarschuwt belang hebbenden tegen de practijken van jeugdige scharenslijpers van 15 tot ongeveer 21 jaar, 'ie aan de woningen hunne diensten aan bieden, bekomen voorwerpen tegen overeen- ■'ekomen prijs zullen slijpen bij aflevering daarna een veel hooger en overdreven be drag eischen als arbeidsloon en bij niet-be- taling weigeren die voorwerpen terug te geven. De brandweer heeft het resteerende ge deelte van den zijgevel van perceel Linden- gracht 148 sterk gestut. Er is een badding ge leed met drie stijlen, die geschoord zijn. Oogenblikkelijk gevaar schijnt niet meer te bestaan. Intusschen hebben de bewoners van het perceel den nacht elders moeten doorbrengen. Voorloopig zal geen verlof tot bewonen worden gegeven. Op verzoek van de Commissie voor het dienstbodenvraagstuk werd aan de in Octo ber 1925 door den Gemeentelijken Woning- dienst gehouden woning- en gezinstelling. ook een telling van het dienstboden-per soneel verbonden. Het resultaat van deze telling wordt thans door het Gemeentelijk Bureau van Statis tiek in een bijlage bij het maandbericht van genoemd bureau gemeld. Hieruit blijkt, dat in 169.621 woningen, waarvan 16035 met winkel, inwonend waren 11190 dienstboden, dit is in totaal 6.6 per honderd. Daarvan waren voor dag en nacht in be trekking 65.2 en alleen voor den dag 34.8 pc. Van het totaal inwonend dienstpersoneel waren 15 van Duitsche nationaliteit. In verband met de plannen, welke de di rectie van de gemeentetram koestert ten op zichte van de verbindingen met Watergraafs meer, heeft zij voorgesteld het motorbus park aan te vullen Jaren lang van Octo ber 1922 af heeft deze tak van dienst ge legenheid gehad zich te oriëntecren wat be treft de vraagstukken, die zich alzoo bij een bus-exploitatie voordoen. Dat het wagen park een rijk studiemateriaal bood, staat vast: immers het rollend materiaal voor den passagiersdienst gebruikt, bestaat uit 82 wa gens van niet minder dan zeven merken. Er worden nu tien bussen bij besteld en de keus is gevallen op het Amerikaansche merk Brockway met zes cylinder-motdr, waarvan wagens op het oogenblik dienst doen op de lijnen naar de Kalfjeslaan en de Oostzaanstraat Verder zullen worden gekocht drie-assige Büssing-chassis. Deze drie-assers zijn van een geheel ander type dan de tot nu toe ge bruikte. Immers bij laatst bedoelde waren de drie-assen op vrijwel gelijken afstand over het voertuig verdeeld, waarbij de laatste as tevens bestuurbaar was. Bij de Bussing van het drie-assige type is dat anders hier zijn de laatste en voorlaatste as op betrekkelijk geringen afstand aangebracht, terwijl alleen de voorste bestuurbaar is. Met een dergelijk type is op een der vorige auto-tentoonstel lingen herhaaldelijk proef gereden, waarbij de zware luchtbanden opvielen. De oorzaak, dat deze ongetwijfeld zeer lange chassis aangekocht zullen worden, is gelegen in het feit, dat de directie de carros serieën van de vroegere drie-assers daarop wil monteeren. Deze zijn van langsbanken voorzien en tellen ruimte voor 27 zitplaatsen en 10 staanplaatsen, in tegenstelling met het normale bus-type, waarvoor die cijfers 21 en 5 bedragen. De directie stelt zich voor de nieuwe drie assers op de A-lijn, KruislaanLeidsche- boschjes te doen rijden. De andere nieuwe wagens zijn strikt ge nomen, niet alleen noodig voor de nieuwe lijnindeeling in Watergraafsmeer, doch ma ken een behoorlijke reserve en dientenge volge een betere controle van het wagenpark mogelijk. Aan en perceel aan de Bloemgracht heb ben zich twee onbekende mannen vervoegd. Aan een perceel aan de Bloemgracht heb- gezonden om het dak na te zien. Toen de bewoonster echter bemerkte, dat zij het lood van het dak hadden gesneden om dit mede te nemen, heeft zij hun dit belet. Zij zeide eerst een briefje van de huiseigenaren te willen zien, waarna de mannen zijn ver trokken. Voor de deur had nog een derde persoon met een kar staan wachten. Bij onderzoek bleek, dat de huiseigenaren tot het weghalen van het lood geen opdracht hadden gegeven. f Architect Kromhout bedankt Naar de Tel. verneemt, heeft de architect Kromhout de uitnoodiging, om den bouw van het extérieur van den Royaards- Schouwburg op zich te nemen, van de hand gewezen. Ltsslf IEP By «Li H EEN MODERN SALOMONS OORDEEL1 De foto laat een klein kind zien, welks vingerafdrukken genomen werden, om vast ta stellen, wien het toebehoorde, omdat er twee moeders om streden en beide beweerden, dat het haar kind was. Afdruk van voet en hand van Lucille Mary Beaudine, de jongste filmster in Hollywood, die beroemd is om haar kleine handen en voeten. x- -■> Alle groote politieorganisaties beschikken over inrichtingen voor vingerafdrukken (daktyloscopie) en hebben een staf van be ambten, die ten allen tijde in de gelegen heid zijn om afdrukken te nemen en te ver gelijken. De groote archieven roet vingerafdruk ken van waar ook ter wereld gevangen ge- Een expert bij het vergelijken van vinger- afdrukken. De door George Blum uitgevonden camera, die op zeer bijzondere wijze is ingericht voor opname van vingerafdrukken. De foto toont den uitvinder bij zijn werk. Ook van dieren worden afdrukken genomen, om ze bij eventueel verloren gaan te identificeeren en ze van andere te onderscheiden. De foto laat het afdrukken van een leeuwenneus zien. De „koning der woestijn", bij een „vingerafdruk" ter latere herkenning! nomen misdadigers bieden een wel haast onoverzienbare hoeveelheid materiaal. De mogelijkheid om de vingerafdrukken langs fotografischen weg te vermenigvuldigen en zoo zonder bezwaar te verzenden, verge makkelijkt de internationale bruikbaarheid. De foto's geven eenige interessante proe ven te zien. Het systeem der Deze beide personen gelijken zooveel op elkaar, dat bijna de een voor den ander gezeten hebben, wanneer men ze niet aan de vingerafdrukken herkend had zou Ook de aap moet zich het nemen van een vingerafdruk laten welgevallen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 7