VOOR DE A.S. KERSTDAGEN BEVELEN WIJ AAN 46? Telefi. w CHide weg, 15, ITdcsf. 15430 Gemeenteraad van Schoten. STfadsmeuws. INGEZONDEN. TOONEEL. ATHLETIEK. LAATSTE NIEUWS. MARKTN WÊW: ra Voor? itf er Mc. J. N. J. E Heei «.„ns Thijssen. Afwezig de heeren Vizée en Loerakker. Punt 1 van de agenda, voorstel van B. en W. tot goedkeuring der begrooting van het Burgerlijk Armbestuur over het dienstjaar 1927 en tot vaststelling van die voor de bedrijven en die voor de gemeente voor dit dienstjaar, wordt aangehouden. Punt 2, het aangaan van een kasgeld- lecning voor het dienstjaar 1927 wordt zon der stemming goedgekeurd. Punt 3, het aanschaffen van een koffer- kino voor school A en een voor de St. Lucia- scholen, punt 4, vaststelling van vergoedin gen aan bijzondere lagere scholen, ingevolge art. 101 der L.O. wet 1920 punt 5, id. tot verkoop van bouwterrein, punt 6, id. tot onttrekking aan den openbaren dienst van een gedeelte van den Middelweg en tot grondruiling met de gemeente Haarlem, worden- zonder stemming of discussie goed gekeurd. Over punt 7, bepaling van de plaats voor de stichting van een badhuis aan het in de Berkenstraat ontworpen plantsoentje lokt eenige gedachtenwisseling uit. Goedgekeurd. Punt 8 behelst den bouw van 9 eenvoudige woningen aan den Vergierdeweg, ter op ruiming van krotwoningen. De bouwkosten zonder den gror.d mogen een bedrag van 2400.niet overschrijden. De meeningen over de grootte van het bedrag loopen uit een. De heer ALGRA vindt het te hoog, de heeren JANSEN en HEIDSTRA te laag. Wethouder KLEIN sluit zich bij de laatste heeren aan en verklaart, dat van een zoo goedkoop mogelijkcn bouw moet wor den afgezien. De heer v. SCHIE hoopt, dat de Raad Zich stipt zal horden aan het voorstel en de woningen zullen gebouwd worden voor ouden van dagen en niet voor hen, die in onbewoonbaar verklaarde woningen huizen. De VOORZITTER doet een toezegging in dezen geest, waarna het voorstel wordt goedgekeurd. Punt 10, machtiging van het college van B. en W. om verlenging aan te vragen voor de bewoning van noodwoningen. De heer COBELENS vraagt, of de ge meente geen termijn kan stellen, waarin de noodwoningen zullen zijn verdwenen. De VOORZITTER meent, dat men die menschen toch niét zonder meer op de keien mag zetten. Het voorstel wordt aangenomen. Punt 10, het verstrekken van gelden onder 'tweede hypothecair verband voor arbeiders woningen. Eenige leden vragen het woord over het voorstel. De heer HEIDSTRA brengt in verband met de gevoerde besprekingen in *t midden, dat het Rijk 20% voorschot geeft met een maximum van 600, De VOORZITTER Het gemeentebe stuur heeft zich gehouden aan de voor schriften van den minister. De schatters hebben hun werk gedaan. Wethouder KLEIN zegt, dat de schat tingen zijn ingediend de zaak is ernstig behandeld. Spr. ziet niet in, welke bezwaren er nu kunnen worden ingebracht. Pe heer HEIDSTRA verklaart, dat de Raad zich van beweerde vergissingen niet veel moet aantrekken. De VOORZITTER meent, dat het zoo niet den juisten weg opgaat. Alles is volgens reglement geschied. Nu komt de Raad en Zegt „Wij willen die scha't'ngen nog eens nader bekijken, d.w.z. becritiseeren. Het voorstel wordt aangehouden. Punt 11, tot wijziging van den naam van den Spaarnhovenweg in van Nesstraat wordt aangenomen. Punt 12, goedkeuring van de rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1925 en voorioopige vaststelling van die der bedrijven en van die der gemeente over dat dienstjaar punt 13, tot vaststelling van een eerste suppletoire begrooting der gemeente voor het dienstjaar 1924 punt 14, tot het geven van toestemming tot opheffing der Zekerheid, gesteld ten behoeve van den voor- maligen directeur van het gasbedrijf A. v. d. Stel, wordeft alle zonder stemming of dis cussie goedgekeurd. Punt 15, tot vaststelling van een tweede wijziging der verordening nopens het toe kennen van subsidie aan bijzondere bewaar scholen. De heer JANSEN stelt voor de subsidie tot 3000.te ver! oogen. Wethouder KLEIN komt hiertegen op hij acht 1200.voor het hoofd der school meer dan voldoende. In andere gemeenten wordt minder betaald. Bovendien is dit hoofd ambulant. De bedoelde school is, zooals de heer Jansen het doet voorkomen, geen gemeenteschool. Was dat het geval, dan moet de gemeente ook alles te zeggen hebben. Spr. bekijkt enkele posten en vindt de voorgestelde verhooging niet gewettigd. Spr. adviseert nauwkeurig te onderzoeken, of de verschillende bedragen, welke gevraagd Worden, noodig zijn. De heer JANSEN licht nader den aard en den dienst der bewaarscholen toe. De VOORZITTER is van meening, dat afgezien van de gehouden beschouwingen, de Raad in alle gerustheid zijn stem aan het Voorstel kan geven. De heer JANSEN stelt nu voor, de sub sidie tot 2500,.te verhoogen. Wethouder KLEIN kan zich met dit Voorstel niet vereetiigen, De VOORZITTER heeft nog nooit een ambulant hoofd gezien in een bewaarschool. Spr. acht het niet geoorloofd verder te gaan dan het voorste! van B. en W. De heer JANSEN acht het niet vaststaand, dat het koofd ambulant is. Ingediend wordt een voorstel door de heeren Jansen en Alga de subsidie van de bewaarschool aan de Colensostraat te ver hoogen tot 2500.Het voorstel wordt in stemming gebracht en verworpen, negen tegen drie. Hierop wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Punt 16, vaststelling van rooi- en voorgevel- lijn voor den Rijksstraatweg, ten Noorden van de Jan Gijzenvaart. De VOORZITTER licht het voorstel toe. Het is niet van B. en W., maar van den Rijkswaterstaat, en bedoelt tegemoet te komen aan de eischen van het verkeer voor de toekomst. Verschillende leden voeren bezwaar aan tegen het voorstel. De VOORZITTER antwoordt, dat de huizen, die niet in de rooilijn staan, juist een bespotting zijn. De heer v. SCHIE brengt in 't midden, dat we in Schoten een verwijding van den weg krijgen, terwijl in Velsen b.v. de ver- j keersweg vernauwt. Spr. wenschte te weten, - wat Velsen doet, Hij wenscht de voortuinen van 7 op 4 meter in te krimpen. De VOORZITTER zegt, dat het verkeer daar zoo hopeloos is, dat de Rijkswaterstaat er niet aan begint en zal trachten een weg achter de gemeente om te leggen. Bij het be- bepalen van een rooilijn moet men zich niet blind staren op den toestand van 't oogen- blik. De heer BOXS wenscht de voortuinen van 7 meter op 4 meter te brengen en dient hierover, gesteund door 't lid Cobelens een voorstel in, dat met negen tegen vier stem men wordt verworpen, waarna het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. Punt 17, de gelegenheid te openen voor de leden-inwoners der gemeente van zieken fondsen, om zich te verzekeren tegen de gel delijke gevolgen van ziekenhuisverpleging. De heer KRIJNDERS zegt, dat ongeveer 4500 leden van de Haarlemsche ziekenfond sen door het voorstel van B. en W. worden gedupeerd. Wethouder KLEIN is van meening, dat de heer Krijnders de situatie te somber voor stelt. In 't bijzonder wat betreft het aantal gedupeerden. Een amendement wordt ingediend om de Haarlemsche regeling in te voeren en de le- miet van den verplegingstijd van 8 weken te schrappen. Met 7 tegen 6 aangenomen. Ingekomen stukken Een voorstel van de voetbalvereeniging „Schoten", een terrein beschikbaar te stel len. Voorgesteld wordt dit verzoek tot prae- advies in handen te' stellen van B. en W. Verzoek van het ziekenfonds „Samenwer king" voor subsidie uit de gemeente-kas in aanmerking te komen. De VOORZITTER licht het voorstel toe. Na ampele discussie wordt het voorstel op verzoek van den heer EMANS aangehou den, die opmerkt, dat de heer Visée, die af wezig is, nadere inlichtingen hierover kan verstrekken. Ingekomen een verzoek van den heer Heidstra nopens het plaatsen van een schut ting voor het perceel Rijksstraatweg, hoek Fuhropstraat. De heer HEIDSTRA zet het verzoek uit een en meent, dat de houding van het ge meentebestuur tegenover den heer Kok te slap is geweest. De Voorzitter wijst dit ver wijt af. Het tegendeel is waar. De heer Kok is duchtig onder handen genomen. In handen van B. en W. wordt gesteld een verzoek van het bestuur der Willem de Zwij gerlaan-school, gelden voor een speelterrein en een lokaal voor handwerk-onderwijs ter beschikking te stellen en een verzoek van de ouder-commissie van school A om aan stelling van een gymnastiek-onderwijzer en het stichten van een 6e en 7e leerjaar aan die school. In overeenstemming met de adviezen der gascommissie stellen B. en W. voor den twee den opzichter bij het gasbedrijf, J. C. Rijs, te benoemen tot opzichter van den metcr- contróleur P. van Zalen, tot klerk. Dit voorstel wordt aangehouden. ^Avond vergadering. De ziekenhuis-kwestie „Samenwerking," die in de namiddag-vergadering is aange houden, komt thans andermaal ter sprake, nu.de heer Loerakker (abusievelijk noemden wij den heer Vizée) aanwezig is. De VOORZITTER licht de kwestie toe. De heer LOERAKKER zegt: Men krijgt een hoogere uitkeering öf een vermindering der contributie. De vereeniging heeft een eigen organisatie opgericht, om zich voor kwade dagen te dekken. Spr. hoopt, dat de Raad zich niet op een bekrompen standpunt zal stellen, en met breed gebaar zal verwijzen naar een ander, groot lichaam. Spr. kent de zaak, ze gaat goed en het luttele bedrag van f 25o.kan gerust worden gegeven. Wethouder KLEIN gaal niet akkoord met de uiteenzetting van den heer Locrak ker. De heer LOERAKKER: ik heb alles al weerlegd, wat u zegt. Wethouder KLEIN protesteert. Het is I Bij Hoofdstuk V, volgnummer 123 stelt de niet waar, dat men met f 250.er af is. I heer Co'oelenz voor dezen post van f 645 van Wat ze vragen, is in het nadeel der vereeni- de Huurcommissiewet te doen vervallen, ging. De wethouder wordt heftig. Hij zalDe VOORZITTER geeft te kennen, dat nu alles zeggen. hij nog niet met dp Huurcomtnissie wenscht De heer LOERAKKER: Zeg dan alles! i op te houden, uit vrees, dat de huren zouden Wethouder KLEIN: het geldt hier een Roomsche vereeniging die geholpen mèèt worden 1 (Rumoer). De VOORZITTER verzoekt de debatten op aangenamen toon te voeren. De VOORZITTER: er is geinsinueerd; het gaat hier om een Roomsche vereeniging, die geholpen moet worden. Spr. wil de wor dingsgeschiedenis dezer zaak uiteenzetten. Het is geen vereeniging, die door mij gehol pen möèst v/orden. De heer ALGRA. Het is voor mij geen partijzaak. Ik heb er met mijnheer Klein over gesproken. Mijn meening is echter, dat de menschen niet met het bedrag gebaat zijn. De zaak hangt al langer dan een jaar. De heer LOERAKKER wil nog een enkel punt toelichten. Nog nooit heeft spr. ge zien, dat weth. Klein zijn steun gaf aan een voorstel met een christelijke tendenz. De Raad moet weten of hij zijn stem 'aan het voorstel zal geven. Die eenvoudige men schen hebben mooi, sociaal werk verricht. Tk laat gaarne de beslissing aan den Raad over. Wethöuder KLEIF} stelt zich te weer en noemt voorstellen met christelijke tendenz waaraan hij met sympathie zijn stem heeft gegeven. Juist degroote gezinnen, die het eerst moeten geholpen worden, zijn bij de Haar lemsche regeling het meest gebaat. Spr. herhaalt, dat met deze f 250.de zaak niet uit is. De heer KRIJNDERS betoogt, dat het. in 't belang der leden zou zijn,1 als ze zich bij Haarlem aansloten. De VOORZITTER wenscht het voorstel in stemming te brengen. De heer ANTHONISSEN wil een partij stemming vermijden en eerst ..onderzoeken, of er kans is, dat deze menschen zich bij Haarlem kunnen aansluiten. Het voorstel wordt bij stemming ver- woroen met 8 tegen 6 stemmen. en W stijgen. fc>e heer EMANS brengt hulde aan het gemeentebestuur, dat het de Huurcommissie handhaaft. Spr. weet, wat het zeggen wil huurder te zijn. Wethouder KLEIN zegt, dat het duurdere woningtype voert tot onderverhuren. De begrooting voor 1927 wordt ais volgt vastgesteld inkomsten en uitgaven f 1.313.864.47%. Kapitaalsd. f 1.640.684.86. Onvoorziene uitgaven f 6.956.78%. B. en W. vragen de opinie van den Raad een commi^ie te benoemen tot algeheele herziening der salarissen der gemeente ambtenaren. De heer LOERAKKER verzet zich tegen dit voorstel, in verband met de bijzondere positie der gemeente. Met het oog daarop hebben wij de begrooting laten passeeren. Wethouder KLEIN deelt de zienswijze van den heer Loerakker niet. De heer JANSEN kan zich met het voor stel Loerakker vereenigen. De heer LOERAKKER wenscht op de zaak terug te komen na de algemeene be schouwingen, .of cp een dag in de volgende week. Vastgesteld daarvoor wordt Woensdag over acht dagen half acht 's avonds. Rondvraag. De heer KRIJNDERS bespreekt de de plaatsing van het transformatie-huisje aan de Plataanstraat. De VOORZITTER zegt, dat hierover reeds besprekingen zijn gevoerd. Het huisje wordt verzet. De heer ANTHONISSEN bespreekt de grieven van de bewoners van huizen van verschillende bouwvereenigingen en den slechten toestand van het Binnenpad. De VOORZITTER zegt, dat in de laatste klacht al voorzien is. De heer HEIDSTRA informeert, hoe het staat met „de Bataafsche" De zaak is in onderzoek. De heer DE VOS bespreekt de verlaging van den gasprijs in Haarlem. Hoort thuis bij de gascommissie. De raad gaat hierna in geheime zitting die de zaak zal hebben te onderzoeken. De Raad kan zich hiermee vereenigen. De begrooting der gemeentereiniging wordt zonder verdere discussie goedgekeurd. Begrooting Grondbedrijf wordt goedge keurd, na eènige discussie om den prijs der bouwterreinen niet tegen lageren prijs aan te bieden. De begrooting van den ophaal- en stortingsdienst wordt eveneens goed gekeurd. Gemeentebegrooting. Bij Hoofdstuk II, uitgaven, art. 69 beloo ning van inspecteur, dienaars en verdere beambten van politie en veldwachters be spreekt de Voorzitter de positie van enkele leden van dit corps bij een eventueele ap.nexa- tie. Blijven ze na de grenswijziging in den zelfden rang G. A. M. Smits. D. J. Wittop Koning met N. Heyman. Geboren: d. van A. W. F. v. Woesik v. Gennip. d. van C. II. Drayerv. d. Eynde. d. van J. H. A. SteinhoffHiet- brink. Overleden: Cath. Dorothea van Bemmel, 82 jaar. D. Brouwer, 65 jaar. Medegedeeld wordt, dat B. en W. nietover. over kunnen gaan tot het aannemen in vasten dienst van de werklieden Verschure en Ailing.HEEMSTEDE. De heer DE VCz> zegt, dat zijn fractie j Burgerlijke Siand. Getrouwd: F. Telkainp nog nader op deze kwestie zal terugkomen. q Schilpzand. F. A, Jansen met Door het verbinden van een administra tieve kracht aan het Burgerlijk Armbestuur, zijn de werkzaamheden voor den penning meester belangrijk verminderd. Het komt het Burgerlijk Armbestuur daarom gewenscht voor, de afzonderlijke functie van penningmeester te laten vervallen jen die te verbinden met het secretariaat, j Daardoor zal de totaalvergoeding kunnen i worden verminderd. Goedgekeurd. De begrootingen. Begrooting Burgerlijk Armbestuur voor het dienstjaar 1927 wordt goedgekeurd. Begrooting gasbedrijf wordt zonder dis cussie goedgekeurd. Begrooting gemeentewerken goedgekeurd zonder discussie. Begrooting gemeentereiniging. De VOORZITTER Indien de gemeente Schoten blijf, bestaan, wat ik niet geloof of vervracht, zal voor de gemeentereiniging een oplossing moeten worden gezocht. B. en W. wenschen, nu de toestand niet langer kan bestendigd worden, een overeenkomst aan te gaan met de gemeente Haarlem. Van die zijde heeft de Voorzitter nog al medewer king ondervonden. Er ontspint zich een debat over het feit, of een noodtoestand reeds is ingetreden en zoo niet, wanneer die bereikt geacht kan worden. De Voorzitter deelt mede, dat het zijn be doeling is, wanneer de omstandigheden daar- T: innel verlies kan lijden en een eenvoudige .vennel als kennel Fauna, wir.st kan maken, temeer wanneer men bedenkt, dat de kennel houder nog uit vele nevenwerkzaamheden inkomen heeft. Bovendien komt het ar beidsloon van 3 .van de 4 personen, die in de kennel werken, tengoede aan het gezin van den kennelhouder. De conclusie te trekken, dat de dieren het „minder goed" hebben dan hun elders verpleegde Fotge- nooten, omdat vereenigingsasyls steeds met verlies werken, strijdt derhalve met de logica. De vereeniging tegen het mishandelen van dieren te Haarlem moest zich er over verheugen, dat hief ter stede een inrichting bestaat, waar men zwervers een zeer goed tehuis kan verschaffen tegen betrekkelijk weinig geld. Op ander gebied, ik keu er in een vorig schrijven op gewezen, i.a.i pionierswerk verricht worden, n.l. de die geneeskundige verzorging der dieren. Geen polikliniek in een ver buiten de stad staand gebouw, maar in een gebouw in het centrum. Eenvoudig te beginnen, met ge legenheid voor uitbreiding. Niet alleen voor dieren van on- en minvermogenden, ook voor die van gegoeden. Een inrichting waar men mettertijd alle de wetenschap ten dienste staande middelen kan aanwenden, waar ieder dierenarts zijn patiënten kan onderzoeken en behandelen. Wanneer een particulier die renarts zich zou installeeren als bovenbedoeld, moeten zijn tarieven noodwendig zoo hoog zijn, dat het gros der huisdierbezitters er geen gebruik van kan maken. Bovendien kan een enkele practijk het materiaal niet leveren om de inrichting behoorlijk te doen functionneeren, terwijl ééndierenarts niet zoo veelzijdig kan zijn, dat hij aan alle metho des van onderzoek en behandeling evenveel heeft. Wanneer er geld kan komen voor een asyl, dan zou het evengoed kunnen konten voor een inrichting als bovenbedoeld. Daar zcu heel Haarlem wat aan hebben, heel de omgeving en wellicht zelfs de naburige ste den. Haarlem, waar men in cultureel opzicht nooit tot de laatsten behoord heeft, kan hier wat beginnen, wat alleen nog in het buiten land bestaat. Twintig, dertig jaar geleden, toen het raison had, heeft men verzuimd een asyl voor dieren te stichten. Laat men er thans niet rouwig om zijn. J. FLOHIL. Dierenarts. Haarlem, 19 Dec. 1926. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zicb nie^ aansprakelijk, ASYL VOOR DIEREN. Geachte redactie, Naar aanleiding van een c'rculaire ge zonden door het Comité Dierenasyl voor Haarlem, aan de leden van de vereeniging tegen 't mishandelen van dieren te Haarlem en Omstreken, voel ik mij verplicht er op te wijzen, dat hierin dingen gezegd worden, die aanleiding kunnen geven tot een verkeer den indruk en dat er conclusies getrokken worden, die in strijd zijn met de logica. Ik zou geinteresseerd zijn in een der bestaande kennels. Als men daarmede be doelt, dat ik mij voor een dier kennels in teresseer, dan kan ik daar vrede mee hebben, waar ik ontken, dat ik in die kennel finanti- eele interesse heb. Ik interesseer mij voor die kennel, omdat ik als deskundige daar heb leeren waardeeren het werk van een paar menschen, die zich met hart en ziel wijden aan de verpleging van het zieke, toe dringen, een commissie te benoemen/ zoowel als van het gezonde dier. Toen onge veer 14 jaar geleden de heer Klaassen zijn kennel oprichtte, stonden mijn toenmalige compagnon, de dierenarts D.C. Kruymel en ik, daar zeer sceptisch tegenover. Wij kenden Klaassen niet en wisten niet of we zijn inrichting als een aanwist voor Haarlem moestén beschouwen. Het werk van Klaassen en zijn vrouw lieeH de verwachtingen overtroffen. De moei lijkheden, waarmede de inrichting in de eerste jaren te kampen had, als gevolg van de nog geringe ervaring van den oprichter, zijn. mede dank zij de behartiging der vele wenken, welke collega Kruymel en onderge- teekende gaven, glansrijk overwonnen, Ón danks het feit, dat de inrichting in vacantie- dagen -oms ver over de honderd dieren her bergt, zijn ziekte- of sterfgevallen zeldzaam. Het afwezig zijn van de bekende penetrante reuk, die dierenasyls zoo eigen is, zegt hier alles. Ik weet wel aan de inrichting De heer LOERAKKER wijst op on bil- f,u- gebouw zou men hoogere eischen kun- lijkhedcn veroorzaakt door achterstand in de huishouding, tengevolge van de annexatie- mogelijkheden, die reeds jaren boven deze gemeente hangt. De bespreking over dit onderwerp wordt geschorst. In Hoofdsuk IV uitgaven wordt onder art. 113a een zelfde post ingelascht ad f 600, aan de Christelijke vereeniging tot kraam hulp. 1 nen stelien, doch dat alles wordt vergoed, door de hygiënische zorg voor de dieren en de hokken. Het meest hygiënisch inge richt asyl, dat met gehuurde krachten moet worden verzorgd, zal een intense controle noodig h'ebben, om de resultaten van kennel Fauna te evenaren. Hieruit blijkt dat een dure hygiënisch gebouwde inrichting niet in de eerste plaats de hygiënische waarde bepaalt van het geheel en bovendien is duidelijk, waarom een hygiënisch gebouwde DE FAMILIE LEHMANN. Zondag 26 December (2e Kerstdag) zal in den schouwburg Jansweg Louis de Vries een voorstelling geven voor dien avond heeft hij gekozen het bekende stuk „De fa milie Lehmann", joodsch familiedrama in 4 bedrijven. Met den rol van Sender Lehmann be haalde Louis de Vries een wereldreputatie en deze rol is dan ook één van zijn mooiste crea- tie's. EEN VISITE IN HET POPPENHUIS. Men schrijft ons Zondag 26 December (2e Kerstdag) des middags 2 uur zal in den schouwburg Jans weg door Mevrouw Hopman Kwast nog één enkele opvoering gegeven worden van de groote kinder-operetle' „Een visite in het poppenhuis. Gezien het groote succes*en de schitterende pers bij de vorige opvoering twijfelen wij niet, of de schouwburg is dien middag uitverkocht. GENESIUS, spel in drie be drijven van Henri Ghéon, Vereenigd Tooneel. Van Dalsum viert triomfen op het Leid- scheplein Daarvan zijn de bladen vol, het vormt het onderwerp van gesprekken. Het is een heel bijzonder gebeuren, deze opvoe ring van Genesius. VCij kenden reeds het werk van Henri Ghéon om maar enkele stukken te noemen „De Doode te Paard," „de Arme onder de trap." Maar zooals „Genesius" sloeg het niet in, hoezeer er overigens wel ernstige aandacht aan werd ge schonken. Waarin schuilt dan het zeer bijzondere, dat de opvoering van Genesius tot een ge beuren stempelt in dit tooneelseizoen Dat bijzondere bewerkt van Dalsum, die door zijn algeheel inleven, zijn overgave, zijn waarachtigheid een rol schept van zoo'n ge weldig meesleepende kracht, dat de meest ongevoelige er door moet geroerd worden. Zóó sterk doorlééft van Dalsum zijn creatie, dat ook hij aan de trilling der ontroering niet qntkomt. Genesius is de beroemde tooneelspeler, die op bevel van keizer Diocletianiis den marteldood van Adriaan op het tooneel zal verbeelden. Aanvankelijk weigert hij. Gene sius haat de christenen, die hem zijn broeder ontnamen en nu zal hij op bevel van zijn heer een rol moeten spelen, die hij niet wezenlijk kan beleven, niet met de overtuiging en bezieling kan weergeven, zijn spel eigen. Maar de keizer wil het en dies zwicht hij Nu geschiedt het wonder. Door de werking der genade wordt hij in de rol van Adriaan tot het Christendom bekeerd, cjat hij voor den keizer en het volk belijdt, met het gevolg, dat hij ter dood gebracht wordt. In 't rweede bedrijf heeft Genesius een ontmoeting met zijn broer Felix. De waar achtige kunstenaar in Genesius eischt, dat hij persoonlijke gevoelens moet onderdruk ken gn ondanks haat moet trachtten den Christen uit te beelden. En nu ontdekt hij, wat er leeft in deze menschen een diepe waarheid, waarvoor geen offer te groot is, geen foltering te wreed menschen, die glim lachend den dood tegemoet gaan. De genade doet reeds haar werk bij hem. Prachtig is van Dalsum als hij gebaar en houding vgn zijn broer bestudeert eu tracht na te bootsen. In het laatste bedrijf is er voortdurend stijging in zijn spel, dat zoo waarachtig wordt, dat keizer en volk aanvankelijk niet vermoeden, dat Genesius den innerlijken om mekeer, die bij hem heeft plaats gehad, uitzegt. Albine, de jeugdige actrice, geraakt zoodanig onder de vervoering, dat zij met hem wil bidden, doch jammerend verklaart, dat zij „de woorden niet weet". En Po f pea wordt de liefde veoi Genesius deelachtig, rij 't dar. een liefde, die niet over dit leven heen reikt. Om deze twe'e personen Genesius en Poppea beweegt zich het geheels stuk hun spel domineert dermate, dat al het an dere gebeuren als van zelf op een tweede plan wordt geschoven. Ed. Verkade had als kamerheer Rufijn een bescheiden rol, mrar in zijn soberheid voldeed hij met het Ro- meinsch profiel van zijn kop zeer goed. Van Diócletianus. den keizer, gaf Paul Huf een geslaagde uitbeelding en van den belacheüjken, dramatischen auteur Polydcrus had Kommer Kleyn geen béter type kunnen geven. Als merkwaardigheid zij vermeld, dat dit stuk van Ghéon nog niet is opgeveerd en Holland de eer der première voor zich mag opeischen. Een Fransch gezelschap durfde de opvoering niet aan. Naar onze meening zijn de dialogen wat lang. Ons heeft het intusschen niet gehir - derd, maar bekorting hier en daar zou veilig kunnen geschieden zonder schade voor het geheel. Zoo b.v. ook de repitities dadelijk bij den aanvang. de B. De eerste Olympische out-door training te Haarlem. A.s. Zondag 26 December zal de K.N.A.U, coach Kreigsman de eerste Olympische out-door-traming voor de Haarlemsche ath- leten leiden, 's Morgens om half elf vangt deze oefening aan op het sportveld van het Kennemer L^peum te Overveen. De moge lijkheid is niet uitgesloten, dat de lcopers op het sintelwegje achter Kraantje-Lek hun aanwijzigingen krijgen. Zoolang we in Haar lem nog van een eigen sintelbaan gespeend blijven, zoeken de athleten in het idyllisch landschap daar, beschut door duin en den, hun toevlucht, daarbij een dankbaar ge bruik makend van de gastvrijheid van den lieer Dijkstra, de pachter der uitspanning. OVERSTROOMING TE KIEL. KIEL, 22 Dec. Door den N. O. storm is het water in de haven te Kiel gestegen tot ruim IK Meter boven het normale pijl Eenige kaden zijn overstroomd. BRAND BIJ BAHLMANN Co. TE NIJMEGEN. NIJMEGEN. 22 Dec. Gister brak brantt uit in dc huishoudelijke afdeeling yau dc magazijnen der firma "Bahlmann aan de Groote markt. Door snel ingrijpen van de brandweer werd het vuur in z'n oorsprong bedwongen. Een kamer is uitgebrand. De waterschade ns zeer groot; verzeke*" ring dekt de schade. DE AANRIJDING 11J TE 'S GR AVI DEN HAAG, 22 Dec alhier, veroordeelde h( Mr. Dr. W. M. W. uft schuld aan aanrijding li bij de Boschbrug te 's een jongedame hel 1 veertien dagen gevange ook door den Rechtban DU1TSCH-ITALÏAANSC EN ARBITRAGE ROME, 22 Dcc. Ofscht kringen te Rome, niet g< ter-crisis in Duitschland op de Italiaansch-Duil zooals deze zijn geregeli sprekingen over een \ri Irage-verdrag, wordt toe inderteekening van het iijk korten tijd zal wordt EEN VERKLARJNI MASAR1 PARIJS. 21 Dec. Praag: In een interview ryck verklaard dat de sen in Oost-Europa naa invloed zullen hebben tusschen de staten der voegde er aan toe; ov de opvolger van Ninchil politiek zal voeren als BRUG htshot ankler •egens auto's r aarbij tot oe bij deeld. HAP- litiekc minis- il zijn ingen, e be- arbi- lat de :cbijn- dt uii Masa- rtenis- g geen kingen te. Hij in, dat zeilde <<?r. AMSTERDAM, 22 De veren 1.05—1.20; 90 nuchtere Kalveren 1 Heil. 8385; 8182; Overz. en Gelu. 85; vette Varkens 8182. -V - Weihnachtstollea Heerlijk Kerstbrood v.d

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 11