Gemengd Nieuws. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Vierde Blad Woensdag 22 Dec. 1926 Doodelijk ongeluk. Schip in nood. „Dan heb ik er toch acht." Hoog water. Inbraak bij een gem. ontvanger. AMSTERD AMSCH NIEUWS. Bejaard persoon door de tram aangereden. Een kantlief hebber, die niets betaalde. Geschenk van Ph. C. Visser aan Amsterdam. Tapperij in een veeboot. Amsterdams begrooting goedgekeurd. De burgemeester en het dansen op Kerstmis. Naar de Missie. RECHTZAKEN. KERK EN SCHOOL. Mgr. H. Hollmann. De relletjes te Ede en te Assen. Majoor Brussen veroordeeld Een weerbarstige motorschipper. BINNENLANDSCH NIEUWS. H andelsreizigers en de spoorwegongelukken. LUCHTVERKEER. Het sportvliegwezen in Engeland. KUNST EN KENNIS. Voorschot Rijksvergoeding Bijz. Lagere scholen. Tropencongres in Nederland in 1928. Een prijsvraag. Inhoud van Tijdschriften. VRAGENBUS. FINANCIËN. STOOMVAARTLIJNEN. LAATSTE NIEUWS. Teen rustkuur moeten 'doormaten. Den 37-jarigen heer A. Boer, voorheen hotelhouder te Emmen, overkwam Vrijdag avond meld de „Asser Crt." een ernstig ongeluk. Om ruim 10 uur wilde hij uit wijken voor den motorrijder Venema van Emmer-Compascuum, doch waarschijnlijk ging hij den verkeerden kant op en werd aan gereden. Het ongeluk gebeurde vlak voor het huis van dokter Hospers, die genees kundige hulp verleende en een hersenschud ding constateerde. In bewusteloozen toe stand werd de heer B. naar zijn woning in de Stationsstraat vervoerd, waar hij Maandag morgen, zonder weer bij kennis geweest te Zijn, overleed. Uit Hoek-van-Holland wordt gemeld Het s.s. Balva ligt met gebroken as 8 mijl bewesten het vuurschip Maas. De sleepboot Witte Zee is ter assistentie vertrokken. De Balva is een Letlandsch stoomschip, dat op weg was van Gent naar Danzig. Volgens een later bericht is de schroefas van het stoomschip Balva gebroken. De sleepboot Witte Zee heeft de Balva op 17 mijl afstand van den Nieuwen Waterweg vastgemaakt. Op een secretarie van een gemeente in de omgeving van Heerenveen verscheen dezer dagen een vader, die een trouwboekje vroeg, dat hem destijds bij zijn huwelijk door om standigheden niet was verstrekt. De ambte- naresse, die hem te woord stond, sloeg het register op, meldt het „N. v. Fr.", ten einde aan zijn verlangen te voldoen, en merkte o.a. op „U hebt acht kinderen, nietwaar „Weineen," zei de vader, „ik heb er zeven." De juffrouw telde de namen en deelde mee, dat er acht stonden ingeschreven, maar de man hield vol, dat er maar zeven waren. „Wil u de namen dan eens opnoemen zei de juffrouw, en ze las de namen één voor één voor, acht in 't geheel. „Welja," zei de vader, „die zijn er ook allemaal." Hij telde ze nog eens zelf ter controle op de vingers na en kwam ten slotte tot de conclusie „Dan heli ik er toch acht!" i De Vecht bereikte Dinsdagavond zulk een hoogte, dat te Weesp niet kon worden geschut. Te Maarssen is de Vecht buiten haar oevers getreden een gedeelte van het Zand pad is onbegaanbaar. De gemeentekas van Schiebroek ont vreemd. In den nacht van Maandag op Dinsdag is ingebroken in de woning van den ont vanger der gemeente Schiebroek (Z.H.), die ten zijnen huize de kas bewaart. De kas, die eenige duizenden guldens inhield, heb ben de inbrekers meegenomen. Het onder zoek van de politie uit Hillegersberg heeft tot nu toe geen resultaat opgeleverd. Nader verneemt het „Hbld" dat het vermiste bedrag ƒ5000 is. De ontvanger had de gewoonte, zijn kas des nachts onder zijn bed te bewaren. De inbrekers moeten met de omstandigheden op de hoogte ge weest zijn en precies de plaats gewetenheb ben, waar het kistje verborgen was waarin de ontvanger zijn geld bewaarde. De ont vanger heeft 's morgens aanvankelijk eerst niets van den diefstal en inbraak ontdekt. Eerst later op den dag werd bespeurd dat de buitendeur had opengestaan en de tele- foonleiding was doorgesneden. «vEN OPLICHTERSBENDE BEWERKT DE RESIDENTIE.. Vele groote zaken gedupeerd. Naar het „Vad." verneemt, wordt Den Haag op het oogenblik onveilig gemaakt door een groote bende van oplichters, die zich verbonden hebben om gezamenlijk hun practijken te volvoeren. Reeds zijn ver schillende groote zaken de dupe geworden en 't is dus van belang, vooral nu Kerstmis en het Oude Jaar naderen en het dus zeer druk wordt n bijna alle zaken, de winke liers hierop te wijzen. Men spreekt er zelfs van, dat de bende uit viji en twintig tot dertig man b estaat. Volgens verschillende methoden gaa n zij te werk. Zoo hoorde-n we, zegt het blad, één der gedupeerden het volgende vertellen: Ik verhuur al sinds jaren de bovenverdie pingen van mijn woning. Onlangs nu kwa men er eeni ge heeren, die de eerste e'age wilden huren en omdat ze er zeer netjes uitzagen, gitrg ik er op in. Denzelfden dag al kwam eir veel bezoek, allemaal keurig nette personen. wat mij in de meening v-:rs'erkte, dat ik huurders had gekregen, met w5e ik niet de minste moeite zou heb ben. Den volgenden dag echter kwam de huurder naar beneden en zeide mij, dat hij de meub:!eering nog wat met eigen mid delen wenschte aan te vullen, omdat die voor zijn doen niet voldoende was. Ik bad natuurlijk niet het minste bezwaar en het gevolg was, dat de heer op stap ging om te winkelen, bestellingen deed en thuis liet bezorgen. Het was een heen en weer geloop van bestellers, dat ik er ongerust van werd. Van de betaling echter kwam niets terech nu eens hadden zij dit smoesje, dan weer dat smoesje en toen de heeren een stofzui ger kocÏJen en n;et betaa'den, werd door de firma, die de zuiger geleverd bad., een klacht ingediend, die één der mannen ach ter slot en grendel bracht Het huis was vol bestellingen en daaronder bevond zich o.a. een gramafoon van een grooten piano- handel hier ter s'ede. Deze firma begreep dat er iets niet in den haak was en pos teerde iemand voor de deur. De huurders schenen dit bemerkt te hebben, want toen zij verleden week Woensdagavond een auto lieten voorkomen, met de bedoeling al de gedane bestellingen daarin te s'oppen en te laten verdwijnen, lieten zij den wagen doorrijden, omdat ze de posteerders be merkt hadden. Was het hun gelukt alles roet den auto te laten verdwijnen, dan wa ren zijzelf ook opeens zoek geweest, mi' ach'er'atende me' mijn huur, de verschil lende firma's met htm leveranties. Deze zegsman zeide ons. dat hij, door verschillende firma's te waarschuwen voor bezorging in een bepaald perceel, waarvan hij wist, dat Z'.cb daar van die zwendelaars bevonden, in twee dagen 2000 gulden gered beeft. En hoe groot zal de som wel zijn voegde hij erbij van hetgeen ik niet heb kunnen redden, wanneer ik bijv. niet thuis •was. Een andere manier hebben ze o.a. toege past in de Scheldes'raat. Daar huurden ze een w'nkelhuis en deden natuurlijk aller lei inkcopen, onder den" schijn deze artike len in hun winkel te verkoopen Als dan een bezorger met één of andere leverantie kwam, waren de heeren in eens druk aan het werk, de één verfde mooie, groote let- ters, een tweede timmerde, een derde schreef. Den bezorger werd dan toege voegd: „Zeg, kom binnen een paar dagen maar met de kwitan'ie, je ziet, hoe druk we het nu hebben." En de jongen ging heen liet zijn leveranties achter, want hij dacht na'uurlijk over een paar dagen een keurig nette winkel te zien. En niet alleen hij, maar ook zijn pa'roon. En wat zag hij, toen hij terug kwam? Een verlaten winkel met wit geschilderden etalagekast. Op dergelijke manieren nu volvoeren zij hun praktijken en dupeeren niet alleen kleine, maar vooral groote zaken, want zij hebben een bijzondere liefde voor stof zuigers, gramafoons, bontmantels, enz. De leider van een groote zaak, die gedu peerd werd, maakte de opmerk'ng, dat de bende werkt als een woekerplant, die steeds verder drrngt en waartegen met man en macht dient te worden gestreden. Men zij op zijn hoede! BRAND TE 's BOSCH. Maandagmiddag ongeveer half drie is brand uitgebroken in het kleedingmagazijn van Gebr. Vinke aan den Hoogen Steenweg- De brand ontstond doordat een winkeljuf frouw, toen zij de kaarsen van de kerstéta lage wilde aansteken, een lucifer liet val len, welke in de watten terecht kwam, met het gevolg, dat jn minder van geen tijd de geheele uitstalling in lichter laaie stond. Het vuur greep zeer snel om zich heen en deelde zich ook aan de rest van het win kelhuis mede. De brandweer was spoedig ter plaatse en tastte het vuur uit alle macht aan, doch kon niet verhoeden, dat het ge heele winkelpand uitbrandde. De schade is belangrijk. Een en ander was verzekerd. Persoonlijke ongelukken zijn niet voorgekomen. Op den veelbesproken Middenweg in Waterg-aafsmeer is Maandagavond weer een ongeval gebeurd. Om half 7 liep ter hoogte van het betondorp een 72-;arige be. woner van den Nieuweweg met een rijwiel aan de hand in de richting van de stad. Er naderde een stoomtram, waarvan de machinist den wandelaar niet opmerkte, '.erwijl laatstgenoemde vermoedelijk de tram niet zag, althans niet ver genoeg op zij is gegaan. Het gevolg was een aanrijding. Hierbij waren geen getuigen, want eeni- gen tijd later vond iemand een verbogen rijwiel, terwij! ie!s verderop het slachtof fer lag met een gapende hoofdwond. De pol tie bracht den gewonde naar het post huis Overlangs, vanwaar hij later door den Geneeskundigen dienst naar het O. L. Vr. Gas'huis werd vervoerd. Zijn toestand is ernstig, doch voor zoover het zich op het ocgenblik laat aanzien, niet levensgevaar lijk. Een winkelier uit de Kalverstraat heeft bij de politie aangifte gedaan van opl'chting voor een partij Brusselsche kant, ter waar de van 877 door een onbekend persoon, die voorgaf te logeeren in een ho'el aaa het Damrak. Toen de kant aan het hotel was afgeleverd, was de kooper plotseling verdwenen. Vlinderverzameling voor bet Zoölogisch Museum. De heer Ph. C. Visser, leider van de fweede Nederlandsche Karakorum-Expedi- tie heeft ten behoeve van het Zoölogisck museum ten geschenke aangeboden de col lectie vlinders die door mevr J. Visser Hooft verzameld werden gedurende de tweede Karakorum-expeditie in de gebieden van Hunza en Nagar. B. en W. stellen den raad voor het ge schenk met grooten dank te aanvaarden. De politie neemt cognac en jenever in beslag. Maandag heeft de politie van het bureau Kattenburg een veeboot, welke in de na bijheid van het Abattoir lag, onder speciale observatie genomen. Het was haar n.l. op gevallen, dat het bootje zooveel bezoek kreeg van lieden, wier bezigheden met de gemeentelijke slachtplaats verband houder en die telkenmale even wegwipten. Enkele rechercheurs gingen op het bootje en» von den in de voorkajuit een kleine tapgelegen- heid. Hfer kon de gaande en komende man voor een zoet prijsie een hartversterking krijgen. Er werd beslag gelegd op een paar flesschen cognac en op 4 kruiken jenever. Wegens overtreding van de Drankwet ir tegen den schipper proces-verbaal opge maakt. Met 279 stemmen. De begrootingsdiscussies zijn Dinsdag avond in den gemeen'eraad beëind'gd. De begrooting is aangenomen met 279 stem men. Zij sluit met een bedrag van 105.116.018 wat den gewonen dienst be treft. Tegen stemden dc vrijheidsbonders, com munisten en middenstanders. t Geen opheffing van het verbod. Naar de Tel. verneemt, zal een korte nota van burgemeester De Vlugt in het Ge meenteblad verschijnen. De burgemeester deelt hierin aan den raad mede, dat hij zijn mo'ieven on langs in den raad ui'eengezet, niet zal her halen en dat hij overigens ook niet wet telijk bevoegd is, het dansverbod op Zon dagen op te heffen. x („Msb") Uit Uden wordt gemeld De ZeerEerw. Heer Goumans, die tot Overste der nieuwe Kruisheerenmissie op Java is benoemd, zal met twee Eerw. confraters den 4en Januari a.s. naar Rome vertrekken, vanwaar zij zich op 14 Januari d.a.v. zullen begeven naar Genua, om van daar uit per schip naar Ba tavia te vertrekken. den. Hiervan wordt aan een groot aantal vliegonderricht gegeven 44 leden behaal den reeds op club-vliegtuigen hun brevet. Verder werd medegedeeld, dat er op 1 jNovember van dit jaar 117 personen in En- geland waren, buiten den leger- en marine- vliegdienst, die als privaat-persoon een vliegbrevet bezitten, terwijl er 33 particu liere vliegtuigen staan ingeschreven. Mgr. H. Hollmann, magister-generaal van de Orde van het H. Kruis, die reeds gerui- men tijd lijdende is, zal op medisch advies Uitspraak van den Krijgsraad. De krijgsraad te 's-Bosch, uitspraak doen de in de zaak betreffende de militaire relle tjes te Ede, legde Dinsdag de volgende ge vangenisstraffen op: H. Kooring, G. Feddema en W. Kobus werden ieder veroordeeld tot tien maan den, J. Overeem en A. de Vries ieder tot acht maanden, Th. Scheenhart tot zes maan den en W. Westerhove tot vier maanden, allen met aftrek van het vooran-est. Tevens werden allen uit den militairen dienst ont slagen zonder ontzetting uit de bevoegdheid bij de gewapende macht te dienen. Zij wa ren dienstplichtig soldaat bij het 10e R.I. De gewoon dienstplichtig soldaat J. Rut gers, van het 9e R. I. te Assen, werd scnul- dig verklaard aan opruiing en verooedeeld tot veertien maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en ontslag zonder ontzetting. Het Hoog Militair Gerechtshof te 's Hage heeft Dinsdag uitspraak gedaan in de zaak tegen majoor D. J. C. H. Brussen. hoofdin structeur bij het 16e R. 1., die terecht heeft gestaan, in verband met zijn optreden bij het militaire relletje, dat zich in den avond v.an 1 Sept. j.l, heeft voorgedaan te Amers foort. Overeenkomstig het requisitoir van den advocaat-fiscaal veroordeelde het Hof den majoor tot een geldboete van 50. Het geval speelde zich af voor den Am- sterdamsche politie-rechter: Op 15 September vroeg de schipper van een motorboot aan een beambte van den havendienst, die hem al meermalen ter wille was geweest, ligplaats te mogen nemen aan den steenen steiger der firma Van Es en Van Ommeren, aan de De Ruyterkade. Na zich zekerheid verschaft te hebben, dat er geen zeeschip voor den steiger op komst was, willigde de beambte het verzoek in, evenwel onder nadrukkelijke voorwaarde, c.at hij verhalen moest, zoodra er iets in den weg kwam. .Maar toen dit 's middags door de komst van torpedobooten inderdaad het geval was, weigerde de motorschipper, in een niet op gehelderde bui, te voldoen aan het verzoek van den beambte om aan den anderen kant van den steiger te gaan liggen. Zelfs nadat het hem gelast was, bleef hij bij zijn weige ring volharden. De beambte was nu wel genoodzaakt te doen wat de motorschipper niet wenschte te verrichten Hij greep den meerdraad beet, teneinde het schip zelf te verhalen, doch op zijn beurt rukte de schipper aan den draad en zeide „je blijft van mijn lraad af!" Toen de beambte hem ten slotte wegens deze belemmering wilde arresteeren, verzette de motorschipper zich door rukken en trék ken en deed hij zelfs, volgens de getuigen, een ernstige poging om den beambte over de reeling in het water te gooien. De tusschenkomst van een collega verhin derde echter die poging. Juist, terwijl de schipper zich bukte en zijn arm om het lin kerbeen van den beambte sloeg, vloog de collega op het geval toe en gaf hij den schip per een dusdanigen opstopper, dat deze viel. In een minimum van tijd lagen toen alle drie te worstelen! De schipper delfde evenwel het onderspit en gisteren stond hij, bij ver stek, voor den politierechter mr. Servatius terecht, ter zake van wederspannigheid. De hoofdgetuigen verklaarden, op de vraag van mr. Servatius, dat de poging van den motorschipper om den beambte over de ree ling in het water te gooien, h.i. ernstig ge meend is geweest! Het O. M. mr. Wolfson, vond het gebeurde ernstig en eischte veroordeeling tot drie maanden gevangenisstraf. Mr. Servatius, uitspraak doende, zeide zich geheel te kunnen vereenigen met requisitoir, 'let is een ernstig feit. De beambte van den havendienst deed niet anders dan zijn plicht en bovendien niets onredelijks. Dat hij trachtte den draad aan den beambte te ont rukken, is de hoofdzaak niet, het erge is, dat hij getracht heeft den beambte over boord te gooien. Daarom veroordeelde mr. S. den verdachte, bij verstek, tot drie maan den gevangenisstraf, overeenkomstig den eisch van het O. M. Ook zij wenschen een commissie van onderzoek. Zooals bekend, hebben de vele spoor wegongevallen van den laatsten tijd een punt van bespreking uitgemaakt in de Tweede Kamer. Een motie van den heer H J. van Braambeek, waarin de Kamer als haar oordeel uitsprak, dat een grondig onderzoek naar den algemeen,en veilig- heidstoes'and bij de Nederl. Spoorwegen door een deskundige commissie, waarin ook de vakvereenigingen vertegenwoord:gd zijn gewenscht is, werd z. h. s. aangeno men. In antwoord op de geuite critiek, zeide minister v. d. Vegte voor een com missie, als door den heer Van Braambeek gewenscht, bes'aat geen aanleiding. Het antwoord van den minister heeft vooral in de kringen van handelsreizigers groote verwondering verwekt. Zulks kwam tot ui ing in een dezer dagen door de afd. Amsterdam van de Nederlandsche Han- delsreizHers-vereeniginig gehouden verga dering. Met algemeene stemmen vereenig- den de aanwezigen zich met een motie, voorgesteld door het bes'uur der afdeeling, waarin aan het hoofdbestuur te Rotter dam opdracht gegeven werd, eventueel in samenwerking met zusterorganisaties, bij de regeering aan te dringen tot het zoo spoedig mogelijk instellen van de commis sie, als door den heer Van Braambeek bedoeld. V^gens een mededeeling van den minis ter van luchtvaart op een desbetreffende vraag in het Lagerhuis gedaan, zijn er thans in Erg-land zes gesubsidieerde particuliere sportvheg-clubs, met een totaal van 962 le- De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen brengt ter kennis van de besturen der op 1 Januari 1927 bestaande bijzondere lagere scholen, die aanspraak hebben gemaakt op Rijksvergoeding, be doeld in art. 97 der Lager Onderwijswet 1920; le. dat overeenkomstig art, 7, tweede lid van het Koninklijk besluit van 4 September 1923 (Staatsblad No. 423) zoolang het voor schot voor de Rijksvergoed;r.g voor he'. jaar 1927 nog niet is vastgesteld, vóór het einde van elke maand een voorloopig voor schot zal worden betaa'baar gesteld, ten bedrage van een twaalfde gedeelte van het voorschot over het jaar 1926; 2e. dat de betaalbaarstelling van dit „voorloopig voorschot" zal geschieden per postgiro indien althans het verlangen daar toe is te kennen gegeven of anders per postcheque; 3e. dat in voorschotsopgaven over 1927 (model B.) behooren te worden vermeld, alle onderwijzers, die op 1 Januari 1927 aan de school waren verbonden, met ver melding ach'er ieders naam van den datum der indienst'reding aan de school: Dat in de aanvragen om Rijks vergoeding (model G.) eveneens behooren te worden opgenomen alle onderwijzers, die in het jaar 1926 aan de school werkzaam waren met vermelding van den datum van in diensttreding aan de school, waarop de aanvrage be'rekking heeft. Dat de voorschotsopgaven en de aanvra- om Rijksvergoeding welke niet volledig zijn ingevuld, vertraging in de afdoening on dervinden. Overwogen wordt de mogelijkheid, in 1928 in ons land een Internationaal Con gres voor Tropische Geneeskunde te hou den. Op is'igatie van dr. C. D. de Langen, oud-leeraar der S.T.O.V.I.A., (thans ver bonden aan het tropen-instituut Leiden Rotterdam,,) heeft de Nederlandsche Veree- niging voor tropische geneeskunde de voor- loopige voorbereiding ded plannen op zich genomen, na zich van de medewerking der regeering verzekerd te hebben. In de voor- loopige voorbereid ng der plannen op zich genoemd de professoren Scl.iiffner, Flu, Koolemans Beynen en dr. de Langen. Ned. Kring van Beeldhouwers. Door de N. V. Ver. Javasche Houthandel Maatschappijen werd in samenwerking met den Ned. Kring van Beeldhouwers een prijs vraag uitgeschreven onder de leden van den Kring, voor de bekleeding van een schoor steenboezem in de directiekamer van ge noemde maatschappijen. Van de verschillen de ingekomen ontwerpen werd het motto 7 van den beeldhouwer W. B. IJzerdraat met den eersten prijs bekroond, die tevens de uitvoering van zijn ontwerp in djatihout, op zich neemt. Onder de beeldhouwers A. Fortuin en W, S, Valk werd een prijs ge lijkelijk verdeeld. Alle ontwerpen zullen te bezichtigen zijn op de a.s. Jaarbeurs te Utrecht, terwijl de eerste prijs dan geheel in hout gereed moet zijn. De jury bestond uit de heeren J. Altorf, beeldhouwer, S. de Clercq, architect en Jhr. Jan Six, vertegenwoordiger der N. V. ■Ver. Jav. Houth. Maatschappijen. Het juryiapport zal op de tentoonstelling voor belangstellenden ter lezing liggen. SILHOUETTEN-SERIE. Boekjes uitgevoerd in zwart, geel en groen, uitg. van het Uitgever. Bureau „Boek en Periodiek" (R. J. Goddard.) Den Haag. De silhouetten in deze boekjes zijn van Han Krug, een gezocht medewerker van be kende jeugdperiodieken de daarbij passende geestige versjes van A. van Tienhoven, wiens naam geen nader commentaar noodig heeft. De Serie bestaat uit de volgende 3 deeltjes Het avontuur van Knor-Knor Juffrouw Snater en de familie Lampe een dagje buiten. Het zijn boekjes om te stellen, zoo snoezig zien' ze d'r uit. De kleine jeugd zal er naar grijpen. DE CHAOS VAN ONS MIDDELBAAR ONDERWIJS. Onder dezen titel verscheen van de hand van Dr. S. Elzinga, bij H.D. Tjeenk Willink's en Zoon te Haarlem, een brochure (overdruk van een bijdrage in de „Vragen des Tijds" 1 Dec. 1926), waarin de deskundige schrijver tot de conclusie komt, dat bij het Middelbaar Ouderwijs in onzen tijd een verscheidenheid wordt aangetroffen, die dat onderwijs tot een chaos maakt, waarin de Nederlandsche bur ger vaak (.evergeefs een weg zoekt. Uit den oudersstam van het M. O. ontsproten in rijke verscheidenheid nieuwe loten met tal van vertakkingen, en geen staatsman als Thorbec- ke zegt de schrijver, hanteerde tegelijkertijd hef snoeimes om te zorgen, dat wilde ranken werden afgesneden en het geheel zich in een harmonischen groei kon ontwikkelen. Daardoor ontstond een wirwar, een chaos, die natuurlijk niet bevorderlijk kan zijn voor de resultaten van ons M O. Door allen, die rechtstreeks of zijdelings belang stellen in ons M. O. of er, op welke wijze ook, mede te maken hebben, dient deze brochure gelezen te worden. Men zal dan een helder inzicht krijgen in den eigenaardigen stand van ons Middelbaar Onderwijs. De groote godsvrucht der H. Kerk door J.J.M. Sic king. G. G. G. No. 186. Uitg. Mariënburg, 's Her togenbosch. Goede godsvrucht veronderstelt een dege- lijken grondslag. Vooral degene, die zich eeni ge ontwikkeling eigen maakte, stelt er prijs op dezen grondslag te kennen. De schrijver wenscht juist dezen in kennis te brengen met wat men zou kunnen noemen De groote godsvruent der Kerk met die godsvrucht, welke de Kerk zelve het meest in beoefening brengt in hare liturgie en welke zij dus wel beschouwd wil zien als de groote geëikte wij ze, waarop Gods Eeredienst op het heerlijkste wordt voltrokken. Dit boekje zij warm aan onze lezers en le zeressen aanbevolen. FLORALIA. Het Kerstnummer van het geïllustreerd tuinbouwblad voor liefhebberen vakman „Floralia" gevat een keur van platen en artikelen waarvan de meeste in nauw of verwijderd verband met Kerstmis, allerlei wetenswaardigs meeedeelen over bloemen en planten ja, zelfs staat er een artikel in, dat tot titel draagt: „Kerstmis en Groen ten" en dat handelt over de groenen versche groenen natuurlijk die men op den Kerstdisch nog kan opdienen. En men zal verbaasd zijn te vernemen, wat de kweeker ons nog allemaal, niettegenstaan de den ongunstigen tijd van het jaar, kan leveren. Een mooi nummer, dat velen tot nut en nog meerderen tot genoegen zal zijn, „OPGANG" van 11 December. Italiaansche steden: Pisa, door W. Retera Wzn., geïllustreerd. Een Jeugdliefde, XIII (Slot), door Ferdinand Fabre. Evert Pieters, de 70-jarge schilder, door A., geïl- lus'reerd. Het geheimzinnige kasteel, XXI, (Slot), door Charles Foley. Aan kondiging van humor en satyre uit binnen- en buitenland. Uit de bouwwereld. Musicalia. T ooneelkroniek. Vrouwen- hoekje, door T. D.; De handkus; De Vrouw in Tibet; Avondmantels; Ons huishoud'in- nen; In 't huishouden; De prijs onzer ijdel- heid; „Quatre-Pièces"; Afkoken; Winter handen; Kerstmis in de Reinildahuizen. Recept; Nuttige wenken. lets over boe ken en schrijvers. Kunstberichten. SINT-ANTONIUS, 32e j.g. 12e all. Allen met en voor elkander. Schetsen uit het leven. De Wereld van het Groote Kerstmisblijheid De Franciscaansche Missiebond. Uit onze Missie van Zuid- Chansi. Uit onze Missie van Brazilië. Missie-actie. Missie-kroniek. Missie- Vr. I. Ik ben in betrekking gegaan den 6en Mei 1926 en heb ontslag genomen den lsten Sept. 1926. Is nu mevrouw belasting plichtig of ik? Indien mevrouw belasting plichtig is, hoevee! bedraagt die dan? Ik heb pl.m. 125 verdiend. Ik was in be trekking te Haarlem en woonde in IJmui- den-OostO. Vr. II. Ik ben aangeslagen naar een zui ver inkomen van 800 in de gemeente Haarlem en heb tot op heden verdiend 215. Hoeveel bedraagt mijn belasting nu? Het aanslagbil'et is van 1926-1927. Antw. I. U bent belastingplichtig, niet mevr. II. Vermoedelijk geniet u daarbij ook kost en inwoning. U betaalt dan aan be lasting 3. Vr.: Ik heb een parkiet welke sinds eenige weken zeer benauwd is en daardoor een benauwd geluid geelt en erg hijgt. Wat is hiertegen te doen en welke middelen moet ik hiervoor aanwenden? Antw.; Uw vogel zal verkouden zijn. Plaats hem op een niet-tochtige plaats en geef hem 's morgens bij zijn voedsel een stukje kandij of honig. Vr.: Bestaat er te Haarlem of omstreken gelegenheid voor opleiding tot politie-agent? Antw.: Naar ons beste weten niet, maar wend u eens om inlichtingen tot den com missaris van politie in uw gemeente. Vr.; Daar ik bij een feestelijke gelegen heid noodig heb de wapens van de plaat sen Haarlem, Amsterdam, Waddinxveen, Rotterdam en Purmerend, is mijn vraag, in dien deze in den handel zijn, mij op te geven waar verkrijgbaar en hoeveel de prijs is? De bedoeling is natuurlijk klein af gebeeld, om dan na te teekenen of te schilderen. Antw.: Wend u eens tot den boekhandel. Mocht u daar niet slagen, wend u dan eens tot de gemeente-secretarië van de plaatsen, waarvan u de wapens noodig hebt, met ver zoek u een klein afdrukje der wapens te willen toezenden. Vr.: 1. Is het hoofdkantoor van de „Lan delijke Vereeniging tot onderlinge verzeke ring tegen de nadeelige gevolgen van werk loosheid en zikte", gevestigd te Rijswijk (Z. H.)? 2. Bij wien moet men zich vervoegen om bij die vereeniging aan te sluiten, woont er in Haarlem een agent? 3. a. Zijn er meer vereenigingen, welke zich uitsluitend tén doel stellen, arbeiders tegen ziekte en werkloosheid te verzekeren; b. zoo ja, welke is de beste? 4. a. Is het verplichtend om zoogenaamd modelpapier, dus groot formaat, tè gebrui ken om zich schriftelijk te wenden tot het Ministerie van Oorlog en b. is het gewenslht een postzegel in te sluiten om zeker te zijn anewoord te krijgen? Antw.: 1. Ja. 2. Agent te Haarlem is de heer J. J. Smits, Heerensingel 45. 3. a. Ja, dë Alg. Haarl. Verzekering tot bestrij ding der Werkloosheid, waarvan penning meester is de heer J. R. Groos, Nieuw Heiligland 5; b, dergelijke inlichtingen wor den in deze rubriek niet opgegeven. 4. a. Neen; b. Neen. Vr.: Ik ben in het bezit van een Rott. Schoüwburglot. Serie 2504. No. 836. Is dit 1 Dec. uitgeloot? Of is er soms iets op ge vallen? Antw.: Neen. Vr.: Ik ben in 't bezit van een aandeel ad f 100.van de leëning der Stad Amster dam van 1874 21.000.000 a 3 pCt.) Serie 18904, No. 9. Is dit al uitgeloot? Antw.: Neen. Vr.: Ik ben in betrekking en nu wordt mijn patroon herhaaldelijk aangeschreven om rentezegels te plakken. Ik zelf gevoel er niets ^oor, daar ik na eenigen tijd toch voor mij zelf een zaak begin. Kan men hem daar nu toch toe \;erpli"hten? Antw.: Ja. Vr.: In het onderschrift voor de foto vai. des Klokkenwijding voor den toren aan de Amsterdamstraat schrijft u dat deze toren de Haarlemsche campanile is. Kunt u' trui ook zeggen, wat dat beteekent? Antw.: Inderdaad noemde de redactie dien toren aan de kerk van St. Joannes de Dooper aan de Amsterdamstraat dc Haar- 'emsche campanile. In bet schoone Venetië slaat op het heerlük San Marco-plein de Campanile. Dat is de klokketoren van de kathedraal San Marco Deze toren staat ook los van de kerk evenals de toren aan de Amsterdamstraat. Vandaar de benaming Haarlemsche Campanile. PROCYOND 17/12 v. New York n. Rott RIJSWIJK 20/12 v. Rott. te Pc tapes. SULTAN VAN LANGKAT 20/12 Oues- sant gep., La Pallice n. TEXELSTROOM 19/12 Lizard gep„ Am sterdam n. Liverpool. WIERINGEN 20/12 v. Rott. te B. Ayres. WM. V. DRIEL Sr. 20/12 v. Huelva n, Rott. WITTE ZEE 21/12 100 mijl O. van Capa Race, Belfort n. Sydney (C. B.) STOOMVAARTLIJNEN. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. BATJAN (uir.) 20/12 te Genua. KONINGIN DER NEDERLANDEN (thuisr.) 20/12 nam. 5 u. v. Port Said REMBRANDT 21/12 v. Amst. n. Batavia. KON. HOU,. LLOYD. EEMLAND (uitr.) 19/12 te Buenos Ayres. FLANDRIA (uitr.) 20/12 v. Santos. GELRIA (thuisr.) 20/12 v. Santos. ORANIA (thuisr.) 19/12 v. Las Palmas. WATERLAND 21/12 v. Buenos Ayres te Amsterdam. ZAANLAND 20/12 v. Hamburg te Antw« ZEELANDIA (uitr.) 20/12 v. Lissabon. KON NED. STB. MIJ. KON W.-L MAILD. ADONIS 19/12 v. Sibenico te Gravosa. ALMELO (uitr.) 20/12 te Caltao. DEUCALION 20/12 v. Amsterd. te Ham burg. DOROS 19/12 v. Piraeus n. Malta. EOS, Algiers n. Sïaas-lichtschip v.o„ 19/12 Gibraltar gep. ERATO, Amst. n. Kopenhagen 29/12 v. Holtenau. EUTERPE, 20/12 v. Amst. n. Rott.21/12 te IJmuiden vastgemaakt. HANS ARP 20/12 v. Alexandrië n. Piraeus. HERMES 19/12 v. Cartagena te Texas City. IRIS 19/12 v. Messina te Palermo. LUNA 19/12 v. West-Indië te New York. MIDDAS 19/12 v. Kopenhagen te Stettin. NEREUS 20/12 v. Musel te Oporto. ORESTES 20/12 v. Algiers n. Amst. SEA GLORY, v. Amsterd. n. Malta, pass 20/12 Gibraltar. TELLUS 20/12 v. Gibraltar n. Oroh. VAN RENSSELAER 20/12 v. Amsterd. te Hamburg. HOLLAND—AFRIKA LIJN. BILLITON (uitr.) pass. 20/12 Ouessant. HEEMSKERK 20/12 v. Hamburg te Ant werpen. JAVA 19/12 v. Mozambique n. Dar-es- NIJKERK (thuisr.) pass. 20/12 Peniche. SPRINGFONTEIN 20/12 v. Rotterd. te Hamburg. HOLLAND—AMERIKA LIJN. BEEMSTERKERK 19/12 v. Rott. te Hour- ton. BOSCHDIJK v. Baltimore n. Rotterd. 18/12 v.m. 2 u. 54 op 920 m. West v. Valentia gesignaleerd. LEERDAM, Rott. n. New Orleans, 20/12, v. Havana. LOCH KATRINE v. d. Pacifickust naas Rotterdam, 16/12 v. Los Angeles. MÓNTGOMBRYSHIRE, v. de N. Pacific naar Glasgow en R'dam, 19/12 v.m. 2 uur 59 op 12uü m. Z.W. van Valentia gesign. NICKTHEROY, v. de Noord-Pacific naar Rotterdam, 20/12 te Panama. VOLENDAM, New York n. Rott. heden ochtend in 't zicht van den N. Waterweg. HOLLAND—PRITSCH-INDIë LIJN. KXELDRECHT 20/12 v. Rott. te Hamburg. SCHIEDAM 21/12 v. Br. Indië te R'dam. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. IJSELKERK, Hamburg naar Antwerpen, pass. 20/12 Vlissingen. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. RIJNLAND (thuisr.) 21/12 v. Havre. JAVA—NEW YORK LIJN. RHESUS, v. New York naar Batavia 18/12 te Port Said. ROTTERDAMSCHE LLOYD. KEDOE (uitr.) pass. 21/12 Vlissingen naaC Antwerpen. PATRIA (thuisr.) 20/12 v. Tanger. ROTTERDAM—Z.-AMERIKA LIJN. ALWAKI (uitr.) 20/12 te Montevideo. WAALDIJK (uitr.) 20/12 v. Përnambuco. ZIJLDIJK 20/12 v. B.-Ayres naar R'daff" —ir NEDERLANDSCHE SCHEPEN. AALSUM 20/JX2 v. Rotterd. te Norfolk. ALO"IBA 19/12 v. New York n. Bremen. AI,'"'OR 20/12 v. B. Ayres te Rosario. ALP ARO 20/12 v. Dublin te Norfolk. AMSTELSTROOM 20/12 Gibraltar gep., Valencia n. Londen. BATAVIER VI 21/12 v.m. 10 u. 15 v. Rott. te Gravesend. BEVERWIJK 19/12 v. Norfolk n. Engeland. BUSSUM 20/12 Vlissingen gep. Montreal n. Antw. EEMPITK 20/12 v. Rotterd. te Norfolk. EMMAPLEIJN 20/12 Kopervik gep., Rott. n. Narvik. JOBS^AVEN 20/12 v. Bremen te Free- nnrt, JACOB v. HEEMSKERCK sleepb. 14/12 v. Rott. te Corcubion. MARTHA, mrs. 16/12 v. Londen te Ips- Tjnjr.Vi. NEPTUNUS, Oosterhuis, 19/12 v. Sö- derhamn te Aalborg. KERKELIJKE LEENING. De Nederlandsche Landbouwbank f® Amsterdam en heeren Eentjes en Dros- saerts te 's-Bosch berichten de uitgift® eener 434 proc. obligalieleening groo' 250.000 in stukken van 1000, f 500 en f 100 tegen een koers van uitgifte van 9b proc. ten laste van het R K, Parochial Kerkbestuur van den H. Dominicus te Tid- De leening wordt aangegaan ter conversie van de thans nog uitstaandeó pet. obliga tielening groot 158.000 d.d. 1921 wel ke per 1 Januari a.s. pari aflosbaar wordt gesteld en ter consolideering va» nog uitstaande onderhandsche schuldbeken tenissen. Het Kerkbestuur is eigenaar van de na volgende onroerende goederen: De Baars- waard liggende te IJzendoorn; een perceel bouwland le Echteld; een perceel teelland, Tiel over de spoorlijn; een perceel teellapd Tiel rondom het RiK. kerkhof; een perceel boomgaard aan de Lingedijk te Tiel; een R.ÏC' school voor U. L, onderwijs a. d. Lin- gendijk te Tiel. Twee scholen a. d. Achter- ter weg te Tiel. Deze onroerende goederen vertegenwoor digen tezamen een waarde van totaal 430.000. De kerk en pastorie zijn hierbij niet medegerekend. STORMWAARSCHUWINGSDIENST. Geseind van de Bildt vanmorgen 8.10 aad alle posten: Weest op uw hoede! DE POKKEN TE MAASTRICHT. MAASTRICHT, 22 Dec. Sinds Zaterdag zijn er geen nieuwe gevallen van pokken ge constateerd. Het kindje dat Zaterdag naar de pokkenbarak in 't gesticht Calvariënberg is overgebracht, heeft aan de ziekte geen. weerstand kunnen bieden en is thans ster vende. Maandag alleen zijn door den Geneesk- Dienst nog 9000 personen ingeënt. Ook in de omliggende dorpen als Heer-Borghoren, Amby en Meerssen hebben de dokters de handen vol om aan de aanvragen om iner- ting te voldoen. WITTE KERSTMIS IN ENGELAND. LONDEN, 22 Dcc. In vele plaatsen in En geland en Schotland is gister sneeuw ge vallen. De laatste witte Kerstmis was Ut 1906. 1 WERKLOOZEN-DEMONSTRATIE. BERLIJN, 22 Dec. Voor het stadhuis te Stettin hebben gisteren opnieuw demon- straties van werkloozen plaats gehad. Er deden zich geen incidenten voor. De bur gemeester zegde extra-steun voor Kerst mis toe. WOERDEN, 22 Dec. 1926. Kaas. Aange voerd 222 partijen. Eerste kwaliteit 42— 47, zwaardere Rijksmerk 4851, met rijksmerk 4349, zware 52. Handel matig.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 12