UÏTËÏïl ter waarde van Radio-Omroep. De liefde van een kunstschilder. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Derde Blad Woensdag 22 Dec. 1926 Verklaringen van den nieuwen Litauschen premier. Een Deensch- Estlandsch verzoegningsverdrag geteekend. De officiëele uitslag der verkiezingen in Hongarije. In hef^roces-Rouzier te Landau is Rouzier vrijgesprokende Duitschers werden veroordeeld. In Zwitserland heerscht een griep-epidemie, echter van geen kwaadaardig karakter. De Philippijnen zouden opname in den Volkenbond wenschen. In China wordt een slag om Itsjang verwacht. FEUILLETON. GEM. BUITENL. BERICHTEN. Ernstig ongeluk in een fabriek. SOCIAAL LEVEN. AND Poolsche vluchtelingen. De gearresteerde Justitie' ambtenaren. Het proces-Rouzier. Griep-epidemie in Zwitserland. De verklaring der Amerikaan se he hoogleeraren. De vervolging van generaal Pengalos. De Philippijnen en de Volkenbond. De burgeroorlog in China. Kerstmis in Engeland. Munitie-depot in de lucht gevlogen. De gebeurlijkheden in China. Zesde Diocesane Congres Voor Eer en Deugd". Verzuim vooral niet deze extra bon geheel uit te ^knippen. Samen ingezonden met 20 of meer Pelikanen van onze onderstaande artikelen moogt U deze bon voor 20 Pelikanen rekenen. Wij helpen U dus vlug sparen, om kennis te maken met onze fraaie geschenken. Vraagt Uwen winkelier naar ons geschenkenlijstje LEGER EN VLOOI Interneeringen in verband mei den opstand op Java. VERKEER EN POSTERIJEN. De nieuwe postzegel Postdienst op Nieuwjaarsdag De 47-urige werkweek in Engeland. Aan alle Britsche scheepswerven is giste ren een mededeeling aangeplakt waarin de aandacht der arbeiders wordt gevestigd op het besluit der gemengde commissie uit de werkgevers en de vakvereenigingen betref fende de noodzakelijkheid van betere nale ving van den overeengekomen arbeidstijd. In het aanplakbiljet wordt melding gemaakt van een tusschen werkgevers en werknemers gehouden conferentie, waarop de werkgevers er de vakbonden aan herinnerden dat toen de 47-urige werkweek werd ingevoerd, over eengekomen werd dat er dan ook werkelijk 47 uur zou worden gewerkt, daar er ernstige klachten waren over het verloren gaan van tijd bij het begin en het eind van het werk. De aldus verloren tijd werd op een halfuur tot een uur geraamd. De vertegenwoordigers der vakvereenigingen verklaarden ter confe rentie dat zij overeengekomen waren hun leden aan te bevelen zoo veel mogelijk den vollen tijd te werken en aan het werk te blijven tot den tijd voor het stoppen, hetzij voor den maaltijd of 's avonds en prompt op tijd te zijn om weer te beginnen. Van de arbeiders wordt verwacht dat zij zich van 1 Januari af strikter aan den werk tijd zullen houden. De Staatsgreep in Litauen. Naar een B. T. A.-telegram uit Kowno meldt, heeft de nieuwe premier Waldema- ras, tevens minister van buitenlandsche za ken aan de pers verklaard, dat de oorzaken van de opstandige beweging een binnen- landsch-natioaal karakter droegen. De vorige regeerigen, gesteund door de volkssocialisten en nationale minderheden, gaven aan de extremistische elementen alle mogelijke vrijheid voor hun revolutionaire propaganda. De toebereidselen van de extre misten om naar de macht te grijpen' zouden geëindigd zijn met een nieuwe Poolsche in-< terventie gelijk die van generaal Zeligowski, die in '20 Litauen Wilna ontrukte. Maar schalk Pilsoedski droomt voortdurend van een vereeniging van Litauen met Polen. De verdreven regeering begunstigde openlijk de bolsjewistische praktijken. Het Litausche leger gaf zich rekenschap van de gevaren en verdreef de zwakkte regeering-SIezevicius door een staatsgreep, die volvoerd werd in volmaakte orde. Allereerst is thans noodig de grondwet te herzien teneinde de regee ring de middelen tot handelen te geven. Wat de buitenlandsche politiek betreft, zal de staatsgreep, zoodra hij een wettig karakter heeft gekregen, een terugslag heb ben op bet Poolsch-Litausche geschil. Polen zal zijn oude methoden moeten opgeven en zal moeten begrijpen, dat het zich niet meer Litausch grondgebied kan toeëigenen door toiddel van opstandige, bewegingen. Naar de ,,Voss. Ztg." uit Kowno verneemt, zijn er meer dan 100 personen gearresteerd, onder wie vooraanstaande vakverennigings- leidërs en de chef van den generalen staf, terwijl er nog meer arrestaties aanstaande zijn, en Alle arbeidersbladen en socialistische bladen zijn verboden. Na de vorming van het nieuwe kabinet is terstond begonnen met de „hergroepee- ricg" in de hoogste legerfuncties. Deensch-Estlandsch- verzoeningsch verdrag. Te Reval is op 18 December een verzoe ningsverdrag tusschen Denemarken en Est land geteekend. Onthullingen over een ontworpen staatsgreep. Naar de Praagsche correspondent van de „Voss. Ztg." meldt, publiceert het orgaan der legionairen den inhoud van dokumenten die in handen der autoriteiten zijn en die betrekking hebben op een fascist'sche staats greep. De stukken bevatten de noodige technische aanwijzingen ter bezetting var, kazernes enz. in verschillende steden, de arrestatie van soc. en communistische per- onen, die van minister Benesj, van alle soc. ministers sinds 1918 enz.; het verbod van alle anti-fascistische bladen, de arrestatie van de redacteuren, afkondiging van den van de redacteuren, afkondiging van het standrecht Verdere bijzonderheden zullen volgen. De verkiezingen in Hongarije. De officieele einduitslag der verkiezin gen luidt als vo'gt: Van de 245 mandaten verkreeg de par'ij der eenheid (Bethlen) er 170; de chr. na- tionalisten^ (Zichy) kregen 35 en de regee- ringsgezinde onafhankelijken 4 zetels. {Beide laatstgenoemde steunen de regec- ring). Verder verkregen de gematigde oppo site 10 zetels; de soc.-dem. 14; de ver- eenigde linkerzijde 9 en de oppositioneele onafhankelijken 3 zetels. Aardbeving in Ecuador. Volgens berichten van de grens van Co- 59. Hij was doodsbleek geworden, zijne neus vleugels beefden en zijne hand was ijskoud, toen hij de hand greep. Ik wil, zeide hij knarsetandend, dat niet buigen wil moet braken. Drijf de dwaasheid niet zoo ver, getuigen tegen mij op te roepen, die over ons leven kunnen medespreken, gij zoudt uw eigen oordeel vellen. Nu, nu had zij hem begrepen. Hare oogen werden strak, ongesteld sloeg zij de opge heven handen boven haar hoofd te zamen en rnet een bartverscheurenden gil, die als- een doodskreet klonk door het stille ver trek. viel zij neder. sloeg zij de hoog opgeheven handen boven haar hoofd te zamen en met een hartver- schrurer.den gil. die als een doodskreet klonk door het stille vertrek, viel zij neder. Een oogenbük stond hij zelf ontsteld over de vreeselijke werking van zijne schande lijke daad, verschrikt keek hij op haar ne der. Gij wilt het zoo, stamelde hij onze ker, u staat nog altijd de lichtere en meer eervolle weg open. Maar toen hij haar wilde aanraken, ver hief zij zich met de kracht en de vlugheid eener waanzinnige lumbia is de stad Carlosama door een aardbeving vernield. Naar men gelooft, is de berg Cumbal aan het werken. Te Tuleau, 95 mijlen ten N. O van Quito, zijn verscheidene aardschokken gevoeld. De president moet naar de plaats des onheils zijn vertrokken, waarheen ook geneesmiddelen, verbandstoffen en tenten gezonden zijn. Een des avonds uit Spiales (Columbia) afgezonden telegram meldt, dat er in de streek van Cumbal geen slachtof fers zijin. DE BRAND TE MATADL De Belgische bladen deelen nog omtrent den brand te Matadi (Congo) mee, dat be halve een twaalftal Portugeesche factorijen vei brand zijn de Belgische fac orijen „Co- minex" en de „Société equatoriale congo- laise'Gedeeltelijk werden verbrand de Handels- en Landbouwma.afschappij vpor Neder-Kongo en het gebouw van de Crédit general du Congo. DE „POPULAIRE". Het is thans vastgesteld, dat de „Popu laire", het nieuwe dagblad der Fransche socialistische partij, den^|22en Januari voor het eerst zal verschijnen. Léon Blum is hoofdredacteur, Compère-Morel admini strateur. In den raad van beheer zitten tal van bekende figuren uit de socialistische bewe ging o.a. Renauel, Paul Faure en Longuet. EEN VOORDEELIG KOOPJE. Een typiste uit Glasgow kocht dezer da gen voor nog geen pond sterling .in een tweedehandszaak een „parelsnoerOp een danspartij maakte haar partner haar een compliment over haar fraaien halstooi. Zij dacht eerst aan een grapje, doch de danser bleek man van het vak juwelier te zijn. Het snper werd te Londen verkocht en bracht de gelukkige eigenares niet minder dan 6000 pond op. GETUIGEN DOOR JOURNALISTEN. Vlak voor den val van de regeering-Marx heeft de Duitsche Rijksdag het ontwerp aangenomen, waarbij het ambtsgeheim der journalisten gelijk wordt gesteld aan dat van doktoren en advocaten, waarmede aan een ouden eisch van de pers is voldaan, HET ZOEKEN NAAR MRS. CHRISTIE. Er zijn allerlei overdreven bedragen tot zelfs 25.000 pond sterling! genoemd voor de kosten, welke het zoeken naar de schrijfster mrs. Christie voor het graafschap Surrey had meegebracht, to werkelijkheid blijken die kosten niet meer dan 25 pond bedragen te hebben. Het heette ook, dat de echtgenoote de kosten niet wilde beta len. Ook dit blijkt naar het rijk der fabelen te moeten worden verwezen. Kolonel Chris tie heeft van den aanvang af gezegd, dat hij de kosten zou betalen en hem is dan ook de rekening toegezonden. tijdens de heerschenüe strenge koude op ongedekte voertuigen werden vervoerd. DORTMUND, 21 Dec. In een fabriek alhier is hedenochtend bij een proefneming met saamgeperste lucht een gasbuis uit elkaar gesprongen. Een arbeider, die zich in de nabijheid bevond werd gedood, terwijl twee anderen ernstige verwondingen be kwamen. De correspondent van het „Berl. Tag." te Schneidemühl meldt, dat er de laatste weken weer groote scharen vluchtelingen en op-i tenten uit Polen. Poolsch Oppcr-Silezië enj het Memelgebied in het vluchtelingenkamp te Scheneic vmiihl zijn aangekomen. Het aan tal in hel kamp gehuisveste personen be draagt thans weer 850. De meesten zijn zon der eenige middelen over de grens gekomen en hebben aan alles gebrek. Het onderzoek tegen de Duitsche justitie ambtenaren Rossel en Pahlke, die akten zou den hebben ontvreemd, neemt een grooter omvang aan, dan men eerst dacht; gedeel telijk reeds verschillende jaren geleden in gediende gratieverzoeken moeten worden onderzocht. Het is gebleken, dat Rossel vaak zelf gratieverzoeken opgesteld heeft en die dan heeft doorgezonden. Zoo is hij ook betrokken geweest bii de zaak van den vele iaren ge leden ontvluchten bankdirecteur Wolpe. In 't proces-Rouzier te Landau is gister avond uitsnraak gedaan. Luitenant Rouzier wordt op alle punten der beschuldiging vrij gesproken. De Duitsche beklaagden werden tot ge vangenisstraffen van twee maanden tot twee jaar veroordeeld wegens het aanemen eener beleedigende houding tegenover de bezet- tina. Naar aanleiding van de ui'spraak in het proces-Rouzier hebben de te Landau aan wezige Duitsche journalisten tct den Fran- schen min'ster van buitenl. zaken Briand het volgende telegram gerich'; De bij het proces-Rouzier te Landau aan wezige Duitsche persvertegenwoord'gers protesteeren als oor- en ooggetuigen een parig legen het ongehoorde vonnis van den krijgsdaad. De vrijspraak van Rouzier is een ernstige schending van het rechtsgevoel der Duitsche natie en der geheele be schaafde wereld. In Zwitserland heerscht een zich snel i:itbre?dende griepepidemie, die echter tot dusver een goedaardig karakter draagt. In Genève en Bern moesten reeds de lagere scholen ges1otcn worden. De ziekenhuizen zijn stampvol. Geheele gezinnen liggen ziek. Karakteristiek voor de huidige epidemie is de groo'e besmettelijkheid van de ziekte. Volgens de „Paris Times" s'aan Coo- lidge en andere voorname leden zijner re geering beslist koel tegenover de gisteren vermelde voorstellen inzake de schulden en de schadevergoed ng van een veertigtal van het stuk niet voldoende rekenbjg hebben gehouden met practische proble men. Het Grieksche parlement heeft het decreet der vorige regeering goedgekeurd, waarbij tot vervolg ng van generaal Panga. los en de andere ministers werd besloten. Volgens de bladen zal de regeering het parlement van de Philippijnen vragen, haar te machtigen den Volkenbond om erken ning en toelating te verzoeken. De Araeri- kaansche gouverneur-genera,d zou zijn toe stemming tot dezen stap hebben gegeven Volgens telegrammen uit China zouden de troepen van generaal Jangsen zich concen- treeren in de buurt van Itsjang, teneulde Itsjang te verdedigen tegen de troepen uit Kanton, die het dal van de Jangtsc dieper binnendringen. Eveneens wordt gemeld, dat Lioe Hsiang, die den titel van gouverneur van de provincie Szetsjoean voert, een hooge func ie in het Kantonneesche leger heeft aanvaard. LONDEN, 21 Dec. Blijkens de rappor ten van de spoorwegmaatschappijen is het aantal kaartjes, dat thans aan de loketten wordt verkocht aan de reizigers, die Kerst mis aan zee willen doorbrengen, dit jaar al buitengewoon groot. Vooral de laatste acht of 10 jaar is er een toenemend aantal per sonen, die eKrstdagen en Nieuwjaar aan zee willen doorbrengen. Ook de luchtvaart-maatschappijen maken deze dagen goede zaken. De diensten op Parijs cn Duitschland zijn zooveel mogelijk uitgebreid, en de geheele lucthvloot, voor zoover zij dienst doet bij het verkeer van passagiers, 'zal in gebruik worden genomen. Daarbij komt ook nog, dat het een gewoonte is geworden, om aan de vrienden op bet Continent Kerstgeschenken per luchtpost toe te zenden. In de afgeloopen drie dagen is reeds een zeer groot aantal pakketten ter verzending aangeboden. 14 personen gedood. ODESSA, 21 Dec Heden is het munitie depot alhier in de lucht gevlogen, 14 per sonen werden gedood. Het onderzoek heeft aangetoond,, dat de oorzaak aan misdadig opzet is toe te schrijven. BERLIJN, 21 Dec. Naar uit Peking wordt gemeld zal driehonderd koeli's, die Het 6de diocesaan congres „Voor Eer en Deugd heeft dit jaar te Leiden plaats gehad. Des morgens te 7 uur was door den Zeereerw. Pastoor R. Crombach O.F.M. in de Hartebrugskerk een H. Mis opgedragen vooi- het welslagen van het Congres. Te half elf begon de huishoudelijke ver gadering voor de vrouwen- en mannen- afdeelingen en van de afgevaardigden van alle afdeelingen to het bisdom Haarlem. Tegenwoordig waren afgevaardigden van Leiden, Amsterdam, Alkmaar, Den Haag, Poeldijk, Rotterdam, Zaandam en Hoorn. Het openingswoord werd gesproken door' mr. J. Hermans uit Den Haag. Spr. wenschte den Zeereerw Heer Wanna geluk met zijn benoeming tot pastoor. De Hoogeerw. heer P L. Dessens. die ter vergadering kwam, werd door den voorzitter hartelijk welkom geheeten. Vervolgens kwam de agenda aan de orde. Volgens het jaarverslag der mannen- afdeeling, valt er to verschillende afdee lingen een gezond leven waar te nemen. Het jaarverslag der vrouwenafdeeling, uitgebracht door mej. M. Swari. gaf uit voerige gegevens over het werk der zes afdeelingen, die een verslag inzonden. Leiden maakte hierbij het slechtste figuur. Er is hoegenaamd geen medewerking, doch de eerste secretaresse hoonte. dat deze vergadering er toe moge bedragen, dat er meer medewerking moge komen bij de dames en dat ook een afdeeling voor de mannen moge worden opgericht. De secretaris van den Diocesanen Bond, kapelaan van Leipsig, hield een inleiding over doeltreffende actie tegen het N. M. en zete uiteen, hoe de priester krachtens zijn heilig ambt, hoe de ouders krachtens de wilding door het H. Sacrament des huwe lijks die acfie voeren en deed de vergade ring de middelen aan de hand om dit aller- verderfeliikst kwaad, die anti-sociale zonde, zoo goed mogelijk te bestrijden. De voorzitter bedankte - kapelaan Van Leipsig vpor zijn inleiding en beval hem als spreker voor de verschillende afdeelin- gen aan Spr. stelde voor de volgende besluiten te nemen: Dat de Dioc. Vereeniging het gesprokene giete in den vorm van voorstellen aan het hoofdbestuur en wel als volgt: lo. Het H. B. trachte een boekje samen te stellen, uit te reiken bij het huwelijk en waarin opgenomen zijn diverse uitspra ken van vooraanstaande medici en geeste lijken. 2e. Het H. B. richtc tot den Centralen Raad der St. Vincenttosvereeniging en het H. B. der St. Elisabethvereeniging het ver zoek, om de conferenties, die ieder jaar gehouden worden, over het geheele land in het komend jaar te willen wijden aan de bestrijding van het Neo-Malthusianisme. 3e. Zich aan te sluiten bi) het voorstel- Den Haag om te verkriigen een verbod van den aanmaak, invoer of verkoop van Neo- Malthusiaansche artikelen. De contributie voor het volgend jaar werd minstens even hoog gehouden, zoo dat afdeelingen, die meer kunnen geven, daartoe beleefd worden uitgenoodigd. De volgende jaarvergadering zal waar schijnlijk te Haarlem worden gehouden, In zijn slotwoord bracht de voorzitter dank aan deken Dessens en prof. Bemel- mans, die ook een deel der vergadering hadden bijgewoond. Te half drie werd het congres voortgezet onder presidium van den Zeereerw. Heer L. Wanna, pastoor te Jlpendam. De ver gadering was vrij goed bezocM, mede door afgevaardigden van verschillende vereeni- gingen, als R. K. Vrouwenbond, Bond voor Groote Gezinnen, R. K. Jonge Midden standers en R. K. Stud. Ver. Augustinus. Pastoor Wanna zeide in zijn openings woord, dat het dikwiils zoo ontmoedigend is, dat bij het heerliik streven naar r.et doel dér vereeniging, niet altijd die steun verkregen wordt, die men redelijkerwijs mag verwachten. Spr. herinnerde aan het Vastenamende- ment van het Doorluchtig Episcopaat in 1924, waarin gewezen wordt op het groote gevaar, dat tegenwoordig dreigt, nl. de alom veld winnende verwildering van zeden, gepaard gaande met een vermindering van geloofsleven. Is dit waar, dan is ook het omgekeerde waar Dan zal ook het streven naar het opvoeren der zedelijkheid mee brengen, dat het geloofsleven zal ver diept worden Spr. roept dan ook de be middeling der Katholieke pers in om mede te strijden voor de bevordering der zede- 1 lükheid en bestrijding der zedeloosheid. Dit is een zaak, niet alleen van belang voor de Vereeniging „Voor Eer en Degud". maar een bDng van ieder Katholiek, omdat zii allen uitdragen moeten het Koninkrijk van Christus. Daarom moet iedere Katholiek een bewonderaar zijn van de zedelijkheid. Spr .besluit zijn openingswoord met den wensch, dat als resultaat van deze ver tui z Q O tr o c 5 lu im V0°R v GELDIG TOT 1 JULI 192? hoogleeraren der Co'.umbia-universiteit. De door de Noordelijke troepen gevangenen regeering der V. S. gelooft, da' de auteurs waren gemaakt, doorgevroren, doodat zij lllllll'l» ErdalFabriek DONDERDAG 23 DECEMBER. Hilversum, 1050 M. 12.00 Politieber, 3.30-430 Uurtje voor wees- en zie kenhuizen. 6.006.45 Orgelconcert door Cor Kee, organist van de Ned. Herv. Kerk te Koog a. d. Zaan. Soliste: Mevr. J. Hekkert v. Eysden, sopraan. Orgelbegel. van H. W. Flentrop. 6.457.45 Be ginselen van het Burgerlijk Recht en van het Handelsrecht, door Mr. P. J. van Dam. 7.45 Politieber. 8.10 Concert door het H.D.O.-orkest, o.l.v. Nico Treep. Populair programma. Soliste: Franciska Fischer, sopraan, a. d. vleugel, Egbert Veen. 10.30 Dansmuziek door het Radio-dansorkest o.l.v. Hans Mossel. Daventry, 1600 M. 11.20 Concert door het Daventry-kwartet en solisten (sopraan, bariton, viool), 12.05 Dram. decla matie. 12.20 Vervolg Concert. 1.20 2.20 Gramofoonmuziek. 3.20—4.05 Evensong van de Westminster-Abbey. 4.20 Causerie: The Mohammedan great prayer. 4.35 Trocadero muziek. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Muziek v. h. Rialtotheater. 6.55 Lezing met mu- zik. illustr. door de Riviera club dans- band Christmas dances. 7.10 Land- bouwber. 7.20 Weerber., nieuws. Lezing: A village Christmas in the Austrian Tyrol. 7.50 Muziek. 8.00 Lezing: From Bombard tot browning. 8.20 „A Pickwick party" (Dickens droom fantasie). Orkest, koor en solisten. 9.30 Chaconne van partita in D-mol, Bach. W. Primrose, viool. 9.45 Muzik. comedie. Voor-oorlogsche muziek en zang. Orkest en V. Chattersston, sopraan, J. Farrington, bas. 10.20 Tijdsein, weer bericht, nieuws. 10.35 Fl. Oldham en A. Vane, de fluisterende sopranen. 10.5012.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris," 1750 M. 10.50 11.20 Persber. en muziek. 12.502.10 Concert door het orkest Locarelli. 5.055.55 Kinderuurtje. 9.0510.50 Gala-concert. Herhaling omroepers-wed strijd. Vocaal kwartet Eliane Schott. Königswusterhausen, 1300 M. en Berlijn 484 en 566 M. 1.506.50 Lezingen en lessen. 6.507.20 Kamermuziektrio's van Beethoven. 7.20 „Madame Butter fly", opera van Puccini. 9.5011.50 Dansmuziek. Brussel, 508.5 M. en Antwerpen, 265.5 M. 5.206.20 Kindermatinee. 8.50 Symphonie, Haydn. 9.2010.50 Gala concert. Muziek en literatuur uit de middeleeuwen. MUe. Djanel, zang. Hamburg, 394.7 M. 11.501.20 Orkest concert. 1.252.10 Kamermuziek. 3.354.20 Kerstvertellingen. 4.20— 5.20 Orkestconcert. 5.20 Kerst-con cert. 7.20 „Kerstoratorium" van Bach. Orkest en solisten (sopraan, alt, tenotr, bas, orgel). 9.4011.15 Dansmuziek. Munster. 241.9 M. 10.5011.50 Orkest- concert. 12.501.50 Strijkmuziek. Ncnett. van N. v. Wilm. 3.504.50 Gounod-Thomas, Orkestconcert. 7.50 8.50 Kerstmuziek uit de Pauluskerk. 8.509.35 Marschmuziek. Orkest. 9.4510.20 Slagmuziek, door orkest. gadering tegen den spot en de hoon van zoovele zijden den steun der Katholieken steeds veel grooter moge worden. Na het zingen van het Strijdlied, was het woord aan pof. Bemelmans, directeur van het Centraal Bureau „Voor Eer en Deugd" te Roermond, die een rede hield over slechte lectuur. Aan het slot zijner rede wees spr, op dqn plicht, die alle Katholieken hebben, om, zelf een goed voorbeeld gevend, dé slechte lectuur te bestrijden en door een goed leven een stempel te drukken op de maatschappij. In zijn dankwoord aan prof. Bemelmans, uitte Pastoor Wanna nog eens den wensch, dat als vrucht van dit congres een mannen- afdeeling te Leiden worde opgericht. Na afloop der vergadering meldden zich bij het bestuur eenige heeren aan, die tot de oprichting van een Leidsche mannen- afdeeling stappen zullen doen. Het congres werd ten slotte besloten met een Lof in de Hartebrugskerk, waaronder de Weleerw. Pater A. J. M. v. d. Donk een toespraak hield. De Landvoogd onderteekende, naar uit Batavia gemeld wordt, het besluit tot in- terneering van vier personen uit Batavia, drie uit Cheribon en twee uit Palembang. Het Hoofdbestuur der Posterijen en Te legrafie heeft medegedeeld, dat de nieuwe postzegels van 1, 2.50 en f 5 niet op papier voorzien van wotermerk zullen wor den gedrukt. In afwijking met het vorige iaar. zullen op den Nieuwjaarsdag de stations voor den postdienst voor het publiek gesloten zijn. (Val) Terug, terug! kreet zij buiten zichzelve, raak mij niet aan, ik ben bang, want gij zijl geen mensch! Verschrikt wilde hij haar naderen, maar zij vluchtte achter de tafel, hare teedere gestalte begon zoo krampach tig te sidderen, dat hij op het uiterste be dacht moest zijn. Zoo keken zij elkander gedurende eenige minuten strak aan; zij gedachteloos, zich alleen overgevend aan haar gevoel van afschuw, hij overleggend. Kom tot u zeiven Magdalena, en over weeg, als gij bedaarder zult zijn, wat ik gevorderd heb en vorderen zal. Wat tusschen ons bestaan heeft,, moet worden uitgewischt, het mag alleen bestaan in ons beicler gedachtenis, niet eens in die Van ons kind, dat ik nooit en nergens wil erkennen, ïk wil het beste voor u doen en heb u de wegen geëffend, overleg, of uwe moeder liefde een vlek of een twijfel dulden kan op den naam van het kind. Ik strijd om mijn bestaan, zonder het uwe nadeel toe te brengen. Zij hief hare oogen, welke schitterden in bovenaardschen glans, omhoog en vouwde de handen: En leidt mij niet in bekoring, klonk het sidderend van hare bleeke lip pen, maar verlos mij van het booze. Langzaam week hij terug en trad naar het venster. Zijn zending was hier volbracht er was niets te doen dan goed toegerust de toekomst tegemoet te gaan. Hij begreep het Jat zich verwijderen nu het eenig goede was, dat hij kon doen. Nog eenmaal dwaal den zijn blikken door de kamer, hij ontdeed de rollen goud, welke hij had medegebracht van de zegels en omhulsels, opdat ze hem niet zouden kunnen verraden en sloot ze in Magdalena s kleine schrijftafel, waarop hij een sleutel zag zitten. Toen ging hij naar de taVL waarachter zij gevlucht was en zeide: „Vaarwel, Magda lena, het is uwe schuld, dat ons scheiden zoo moet zijn. Moge het u cn het kind welgaan in het leven en mocht gij leeren dit leven op te vatten, zooals het alleen verstandig is en geraden in deze on volmaakte wereld. Het is mij een gerust stelling dat gij noch smaad, noch gebrek te lijden zult hebben, als gij beide niet zelf veroorzaakt." Hij had de vermetelheid haar de hand te reiken huiverend week zij terug. „Veronica," zoo begon hij nog eens. Toen kreeg zij opeens het leven terug ,.weg, weg, gij hebt geen deel aan haar!" Hij zweeg; nog eenmaal wendde hij zijn blik naar de vrouw, die hem had liefghad. Wat de Schepper aan haar had geschonken, aan liefde en trouw, aan deemoed en geduld en blii geloof, wat in haar gewoond had aan vroomheid en toewijding, dat alles lag daar vertreden voor zijn voeten. Zij stond hoog opgericht, de armen om hoog geheven, toen zij hem naar de deur wees en bliksemsnel dook daar eene her innering in hem op. Ariadne, murmelde hij zacht en zij hoorde het. Hoe anders klonk dat woord, nu hij het scheidend, op deze wijze scheidend, uitsprak, dan op 't oogen- blik, waarop hij haar aan het meer voor het eerst met dezen naam had genoemd. Een huivering doorliep haar, hooger nog hief zij den arm op en een gebiedend: Weg! klonk van hare bevende lippen. En hij ging. Beneden hoorde zij het rollen van een rij tuig, zij boog zich voorover en luisterde, tot het doffe geratel der wielen op de straat- steenen was weggestorven. Toen zonk zij snikkend in elkaar. Een oogenblik later trad haar dienst meisje in de kamer. Mijnheer heeft mij gezegd, dat ik naar mevrouw moest gaan zien, omdat ge niet wel waart. Huiverend en sidderend bedekte Magda lena haar gelaat met de handen. Zij weende bitter, haar hoofd zonk neder op hef een voudige tapijt, waarop zij nederknielde. Ver loren, zoo stamelden harelippen. Gered, antwoordde hare ziel, want aan haar gelaat vlijde zich cene zachte kinderwang en een lief kinderstemmetje zeide tender: Veronica heeft mama zoo lief, zoo lief. ACHTTIENDE HOOFDSTUK. De passagiers, welke zich met de post- stoomboot van Londen .naar het vasteland wilden begeven, waren voltallig cn stonden of pratend op het dek, of zochten het zich in de salon van de stoomboot of in hunne slaapkajuiten gemakkelijk te maken. Onder de eersten bevond zich eene jonge dame met ernstige zachte gelaatstrekken, die met haren bejaarden begeleider een schoone jonge vrouw nablikte welke juist haar klein meisje uit het gedrang de nau we scheepstrap afdroeg. De heer had een kort, levendig onderhoud met haar gehad en was daarop, bedenkelijk het hpofd schuddend tot zijne gezellin teruggekeerd. Is die vrouw ziek? vroeg het jonge meisje den heer, zij zag er verschrikke- kelijk bleek uit, zoo zelfs, dat ik gaarne het kind, dat zij op den arm droeg, van haar had overgenomen Zij weigerde mij haar behulpzaam te zijn, antwoordde hij, en de kleine scheen ook beangstigd te midden der vreemde men- schen, want zij hield zich aan hare moeder vast. Ja, ja, zij is ziek, de arme jonge vrouw en mij schijnt het toee dat het ergste nog komen moet. Ik heb haar een enkelen maal geneeskundigen raad gegeven, den laatsten keer acht dagen geleden, toen haai dienstmeisje uit eigen beweging mij heeft gehaald, en ik haar in een hevige koorts vond. Toen reeds zeide zij mij, dat zij naar Duitschland heen moest, het kostte wat het wilde en zij voert dit besluit uit, naar ik zie, in weerwil van den dringenden raad. welken ik haar eergisteren nog gaf. Ik stel een levendig belang in haar; doe mij het 'enoegen, Esther, en trek u barer aan ge durende den overtocht. Ik zou haar gaarne behulpzaam geweest zijn met raad en daad, maar zij schenkt niet licht haar vertrouwen. Haar omgeeft iets geheimzinnigs, dat schier ondoordringbaar is en men moet haar, zoo als dit slechts een dokter vergund is, in ha ren innigsten huiselijken omgang, in hare teedere opofferende moederliefde in de gansche bekoorlijkheid harer zachte reine vrouwelijkheid gezien hebben, om iederen twijfel aan haar te bannen. Maar juist dat geheim, hetwelk haar om geeft, schijnt met den tijd een smartelijk geheim te zijn geworden' en is stellig de oorzaak harer ziekte. Open dus uw lief devol hart, mijn goede Esther, wellicht ge lukt het u, in zooverre haar vertrouwen te winnen, dat gij haar nuttig kunt zijn. Wees onbezorgd, dokter, hernam de jonge dame, ik zal haar behulpzaam zijn, zooveel in mijn vermogen is. Waarheen gaat zij van Hamburg uit of blijft zij daar? Zij scheen het doel harer reis niet gaarne te willen noemen, zij zeide, dat rij in Ham burg eerst nadere bestemming wachtte met betrekking tot hare reis. „En haar naam, dien zult gij, als haar dok ter, toch wel weten?" „Zij heet mevrouw Wangen, de naam is Duitsch, evenals hare afkomst. Esthers gelaat toonde een zoo onmisken bare verrassing, dat het baren gezel in het ook viel. „Kent gii wellicht eene familie van dien naam in Duitschland?" vroeg hij. 'Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 7