BINNENLANDSCH NIEUWS, De Gemeenten en de belastingwetten Jievwf conferentie met Minister Kan. f Geen medezeggenschap. Prof. Van Vollenhoven in ons land terug. De verpleegsters en de Arbeidswet. In beroep bij de Kroon. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Indische Begrooting. Begrooting van oorlog. Het verdrag met België in de Eerste Kamer. VERKEER EN POSTERIJEN. V erlofsregeling van Postpersoneel. UIT ONZE OOST. Moedige vrouwen. Tijgers bij Fort van der Capellen Een sergeant van het Indisch Leger gehuldigd. FINANCIËN. De Hanzebank. GEMENGD NIEUWS De aanhouding wegens den moord op v. d. Stijl. Passagiers aan een groot gevaar ontsnapt. Een onbetrouwbaar hoofdconducteur. Door een hond doodgebeten. Een Jan van Gent te Scheveningen. staokoliq-tssjjia, ia vleugel ktaM*. Van 'n boer, dikke aardappelen en een mombakkes. Brand le Zalt-Bommel. Aanrander gearresteerd. Inbraken te Gaanderen. Een paar sluwe oplichters. Baantjes, die begeerd worden. Een monsterachtige vader. Een geraffineerde oplichterstruc. MARKTNIEUWS. SOCIAAL LEVEN. De zesurige Zaterdag in het mijnbedrijf. Uitstel der behandeling ia de Eerste Kamer. Naar de TeL verneemt, heeft dezer dagen, in verband met de belastingwetten, een bijeenkomst plaats gevonden van Eerste- Kamerleden, die tevens de functie van bur gemeester of wethouder bekleeden. Het voornemen zou bestaan morgen in de Eer ste Kamer een motie voor uitstel van be handeling der genoemde wetten in te die nen, tot bij de wet een betere regeling van 1 de rijks- en gemeentefinanciën zal ziin ver kregen. De vier grootste gemeenten en de werkverruiming. Naar de Tel. verneemt, zal begin Januari p het departement van Binnenlandsche Zaken tusschen minister Kan en de verte genwoordigers van de vier grootste ge meenten wederom een conferentie plaats hebben ter bespreking van de practische werkve-tchaffin* en werkverruiming, als vervolg op de conferentie van 16 Decem ber 1.1. Ditmaal zal de practische uitvoering van de besproken plannen, de détails van de voorbereiding en het imigratieplan wor den geregeld. De Provinciale Staten van Utrecht heb ben met 2315 stemmen verworpen een voorstel van Ged. Staten tot goedkeuring van een wijziging van de statuten der Prov. Utrecbtsche Electriciteitsmaatschappij, be- oogend aan het personeel van het bedrijf medezeggenschap te verzekeren. Uit Leiden wordt gemeld: Prof, van Vol- enhoven, die ter oplossing van arbitrale geschillen, eenige maanden in Zuid-Amerika vertoefde is bedien in ons land terugge keerd. Het Hoofdbestuur der Maatschappij voor Geneeskunst overweegt, naar gemeld wordl, het zenden van een adres aan de Regeering om er op aan te dringen de regeling van de arbeidsverhouding der verpleegsters bij fzonderlijke wet te doen geschieden en 'bet te wringen binnen de bepalingen der Arbeidswet. Naar wij vernemen, hebben de Amster- damsche Vereenigingen: „Amslel's Bouw vereniging", „De Vereeniging tot Beharti ging van de Belangen der Huiseigenaren in Nederland en de Vereeniging van Huis- en Grondeigenaars „Het Eigendomsrecht", be sloten vernietiging te vragen bij de Kroon van de besluiten van den Amsterdamschen Gemeenteraad, d.d. 7 Juli 1926, strekkende tot bet verleen en van garantie voor lee- ningen. door eenige Kon. toegelaten woningbouwvereenigingen aan te gaan, ten behoeve van den bouw van 486 woningen, eenige winkels en werkplaatsen en eene leeszaal, welk besluit bij beslissing van 8 December jl., door Ged. Staten van Noord-Holland is goedgekeurd. VERGADERING VAN DINSDAG 21 DEC. GEOPEND 1 UUR 10. Het debat over de Indische begrooting beweegt zich voor een aanmerkelijk deel om de jongste onlusten op Java. De ern stige betreurenswaardige uitbarstingen wor den natuurlijk door woordvoerders van alle richtingen, van alle zijden bezien. Dit is nuttig eu noodig, tegenover Indië zoowel als tegenover het buitenland, waar hier en daar fmr. VAN RIJCKEVORSEL wees er terecht op) stroomingen aan het werk zijn om ons koloniaal bewind in een slecht daglicht te stellen. Uitingen daarvan kon men verne men in landen, die toevallig zelf behoefte aan koloniën of aan meer koloniën hebben en het lijkt ons een groot landsbelang, dat de waarheid zoo veel mogelijk tot de pu blieke opinie in die landen doordringe. Men behoeft niet bij voorbaat aan te nemen, dat pogingen in deze richting per se zullen mis lukken, Doet de Regeering op dit punt wat mogeli.k is? Wij onderschatten waarlijk de moeilijkheden niet, waarmee de Indische overheid door de opstandige beweging te kampen heeft gehad, maar wanneer wij in de Memorie van Antwoord dd. 14 dezer lezen, dat de Regeering slechts over de door Ane*a aan de pers verschafte gege vens beschikt, dan rijst toch de vraag, of dit ter voorlichting van de moederlandsche regeering voldoende mag heeten. Hierover waren de sprekers het eens, dat het een geluk is geweest, dat de Over heid in Indië van het begin af den toe stand heeft beheerscht. Ook mr. JOEKES, die vooral zeer critisch staat tegenover het beleid van den vorigen Gouverneur-Gene raal, constateerde, dat het vaststaat dat de onlusten door de communisten ziin aange sticht en bracht hulde aan de mannen, die ons gezag hebben hooggehouden. Eén ding ontbreekt er slechts aan dit debat: de aanwezigheid van onzen eenlgen communistischen afgevaardigde, die weer eens te Moskou aan het eonfereeren is. Het zou interessant geweest zijn dezen af gevaardigde, die steeds den opstand in In dië preekte, thans te hooren; hem te vra gen, of dit nu zijn ideaal is; of hij voor het bloed en de ellende daar in Java zijn deel in de verantwoordelijkheid wil dragen; of hij druft voortgaan op den ingeslagen weg, welke nimmer tot het ideaal van deze lie den kan leiden. En dan zwijgen wij nog van de vraag, of een rechtsstaat kan dul den de propaganda voor daden, die als zij tot uitvoering worden gebracht, de Regee- rin? noodzaakt tot de zwaarste tegenweer. Wij zeiden het reeds, dat de afgetreden Gouverneur-Generaal den woordvoerder der vrijzinnig-democraten, tot veel critiek heeft aanleiding gegeven. Mr. Focfe is cr fn geslaagd den financieelen toestand te „saneeren"; mr, Joekes erkent het. maar de wijze waarop dit geschied is zit hem dwars. Hij prees den heer Fock om wat deze op het gebied van bet hooger onder wijs in Indië heeft tot stand gebracht. Bij de bezuiniging meent mr. Joekes echter, dat er te ver, onnoodig ver is gegaan en nog ernstiger schijnt hij de houding van de vorigè Indische regeering tegenover de Indische volksbeweging te achten. Lijnrecht caa-tegenover stond de heer VAN VUU- REN, die den heer Fock warme hulde bracht voor zfjn beleid en hel terecht zeer hoog aansloeg, dat de naam van mr. Fock verbonden zal blijven aan het herstel van de Indische financiën. Hoe gemakkelijk is het om achteraf, als het gevaar geweken is, uiteen te zetten, hoe het anders (en natuur lijk beter) gekund had! En wat de tegen stelling betreft, die er tusschen de politiek van den nieuwen Gouverneur-Generaal en diens voorganger zou bestaan, mag men vragen, of de meening van den nieuwen Mi nister van Koloniën (onder wiens beleid de nieuwe Gouverneur-Generaal werd be noemd) dat de voorganger van jhr. de Graeff „onder zeer moeilijke omstandigheden op voortreffelijke wijze het bewind heeft ge voerd", niet de waarschuwing inhoudt om geen tegenstelling te construeeren tusschen de politiek van den afgetreden Gouverneur- Generaal en diens opvolger. Welvaartspoli- tiek hebben beiden gewild. Alleen onder Fock's bewind moest een ander, grooter belang vóórgaan, een belang, waarvoor el ders zoowel socialist als radicaal het hoofd heeft te buigen. Onder Fock's bewind is de welvaartspolitiek gelukkig weer ter band kunnen genomen worden en jhr. de Graeff zal deze politiek ongetwijfeld met kracht voortzetten, gelijk hij met groote kracht de revolutionaire excessen heeft onderdrukt. Er is verder nog lang en breed gespro ken over de aloude kwestie van art. 177 (oud art. 123) Regeeringsreglement. Had de Chnstelijk-Historische spreker baron VAN BOETZELAER VAN DUBBELDAM j.L Vrijdag den aandrang om dit artikel af te schaffen, op de bekende gronden bestreden, gisteren kwamen de voorstanders van „dub bele zending" los. Eerst de heer VAN VUUREN, die van meening is, dat ook een extra-parlementair Kabinet zeer tfoed zulk een kwestie mag aansnijden en die subsi diair aandrong op toepassing van dit arti kel, op een wijze waardoor men er prac- tiscb geen last van zal ondervinden. En terwijl de anti-revolutionaire spreker mr. BULEVELD (die dr. Scheurer verving), hoe wel brandend van verlangen naar een prin cipieel debat over dit vraagstuk, daar thans van afzag, nu de Regeering oplossing van dit geschil niet op haar weg vindt liggen, heeft een derde kathq}ieke spreker, dr. MOLLER, nog eens met kracht tegen het veelbesproken art. 177 verzet aangeteekend Avondvergadering. Het blijft bij iedere Oorlog6begrooting een duel tusschen de eenzijdige-ontwape- naars en degenen, die in eenzijdige ontwa- penitg een grooter gevaar zien voor ons iand dan in een zoo goed mogelijke weer macht, welke in de eerste plaats de bedoe ling heeft ons land buiten den oorlog te houden. De Minister van Oorlog, de heer Lam booy, heeft in zijn rede, nog eens de een rijdige ontwapenaars voor hun spiegel gezet. Daarbij passeerden een aantal feiten en citaten de revue, uitspraken welke wel zéér leerrijk zijn. Z.Exc. beeft mei een beroep op von Moltke en Ludendorff de waarde van onze laatste mobilisatie geschetst. De feiten waren niet onbekend, maar tegenover de periodiek herhaalde beweringen van de ont wapenaars, wier propaganda de energie en het vertrouwen moet ondermijnen, deed de bewindsman er goed aan, daartegenover nog eens te berinneren aan de opinie van man nen, aan wie in deze nóg meer gezag mag worden toegekend dan aan enkele Neder- landsche politici, die in en na den oorlog nog volbloed overtuigd waren van de nood zakelijkheid van een weermacht, om een paar jaar geleden plotseling van opinie te veranderen. Wat in 1916 en daarna nog „pure demagogie" heette (Troelstra) is nu opperste wijsheid geworden. Wie met prof. van Eir-bden in 1923 eenzijdige ontwapening een uitoodiging. „kom binnen" acht, heet thans militarist, conservatief, reactionair. Al thans in Nederland. Want in het buitenland is de regel bij socialisten en radicalen pre cies andersom Tegenover de defaitische propaganda van de eenzijdige ontwapenaars heelt de Minis ter een groot aantal cijfers omtrent onze weerkracht gegeven, welke het sprekendst bewijs vormden voor de onjuistheid van de stelling, dat ons land toch volkomen weer loos zou zijn. Het tegendeel is waar en mei den Minister vragen wij: welken dienst den ken de socialisten en ultra-democraten ons 'and te bewijzen, door het buitenland toe te roepen; Kom maar over de Nederlandsche grenzen, wij kunnen tóch niets? Was het fn een vorige bijeenkomst van de Eerste Kamer de heer de Zeeuw, die op niet zeer gelukkige wijze zijn weerzin in behandeling van het Verdrag met België uitte, Dinsdagavond was mr. De Vos van Steenwijk onaangenaam getroffen door de quaestie van de Zeeuwsche adviezen. Zoo als men weet had de regeering aanvankelijk geweigerd het advies van Ged, Staten van Zeeland over te leggen. Ten slotte kregen de Provinciale Staten van Zeeland inzage van dit advies en de Eers'te Kamer mocht er nu ook vertrouwelijk kennis van nemen. Dank u wel, zei mr. De Vos van Steenwijk. Hieraan doet de christ.-historische senator niet mee. Waar de Tweede Kamer geen kennis van deze adviezen heeft mogen nemen en de christ.-historische senator bovendien terecht niet wil weten van ge heimzinnigdoenerij in de verdragskwestie, zal hij opzettelijk geen kennis nemen van deze ter inzage gelegde adviezen. Geen herziening te wachten. De postale commissie voor overleg heeft in den loop van dit jaar aan den directeur- generaal geadviseerd de verlofsregeling te herzien, zoodanig, dat aan de P. T.T.-amb- tenaren voor wie het dienstbelang verlee ning van verlof in de wintermaanden tegen hun zi nnoodig maakt, een buitengewoon verlof zou worden toegekend. Aan de be trokkenen zou dan in plaat» van een dag zomerverlof anderhalve dag winterverlof worden verleend. De kosten van deze rege ling werden geraamd op 90.000. De be drijfsleiding stelde zich voor, ten einde het pad voor de invoering van deze verbetering te effenen, de bestaande toelage voor kas tekorten (waarmede een bedrag van 66.700 gemoeid is) in te trekken. De commissie van overleg besloot in haar Septemberver- gadering deze voorwaarden niet te aan vaarden. De directeur-generaal heeft daaror bij schrijven van 16 December j.l. aan de commissie geantwoord, dat hij onder deze omstandigheden herziening van de" verlofs regeling van het P.T.T.-personeel voor het tegenwoordige moet laten rusten. Bij de onlusten In West-Java hebben zich twee vrouwen onderscheiden. De Indische bladen melden hieromtrent; Toen Zaterdagochtend 13 November de communistische overval in West-Bantem bekend werd, trokken de vrouwelijke arts ujej. Cabell en die verpleegster uit Pan^e- gfang onJer zeer gering geleide osW Menes en Laboean om de eerste hulp te verleenen. Zij zijn daar den ganschen dag gebleven, hetgeen een bizondere prestatie was van die beide vrouwen, welke stellig gememo reerd mag worden. Zulks te meer, zoo schrijft men uit Bantam aan het Nieuws, aangezien ze in genoemde plaatsen dikwijls geruimen tijd geheel alleen werden gelaten, daar de aanwezige politie de omliggende kampongs afzocht. Later voegde de gouv, arts dr. Buys nit Serang zich bij hen. Langzamerhand kwamen de gewonden binnen, zoodat er tegen den avond een 16 man waren, over het algemeen zwaar ge wond en deerlijk verminkt. Er werd den geheelen avond doorgewerkt, terwijl van tijd tot tijd uit de tangsi (waar al de Euro peanen en de politiemacht waren) bet ver zoek kwam om ook daar te komen. Tegen 12 uur kwam er een dringende waarschuwing van den ass.-resident aan het Europeesch personeel om oogenblïkkelijk in de tangsi te komen. (Later bleek- dat er bericht was ontvangen dat de communisten van plan waren twee der hunnen die ge wond in het hospitaal lagen, daaruit te be vrijden). Meegedeeld werd, dat het medisch en verplegingspersoneel, juist aan de laatste en vrij langdurige operatie zou beginnen, dus niet weg kom en bovendien überhaupt niet van plan was om het InUnsch verple gend personeel alleen te laten. Het golc hier een prestige-kwestie! Het verzoek om één man als wacht om te waarschuwen, of zelfs om één karabijn moest terecht door den ass.-resident worden afgewezen, daar hij zijn handjevol menschen en wapenen niet mocht versnipperen. Twee kanjers neergelegd. Er komen in de omgeving van Fort van der Capellen nog vele tijgers voor, meldt de „Sum. Bode". Reeds menige koe en geit Is het slachtoffer geworden van deze roof zuchtige dieren. De heer Tupuroahu, Indisch arts ter plaat se, een bekend jager, bad in den loop van één maand het geluk twee van die knapen onschadelijk te maken, een mannetje van 2.75 lengte en een wijfje yan 2.10 M. in de vrije jacht. De bevolking was zeer ver heugd verlost te ziin van deze ongewenschte gasten. Uitreiking van het eereteeken wegens betoonde dapperheid. O pde binnenplaats van de Prins Hendrik kazerne te Nijmegen werd heden, voor het front der troepen van de Koloniale Re serve, aan den Europeeschen* sergeant der Infanterie van het Ned. Ind. leger, K. W. Marx, het eereteeken uitgereikt, ver bonden aan de eervolle vermelding, hem bij K. B. toegekend. Deze onderscheiding is hem verleend, voor de buitengewone wijze, waarop hij zich in Atjeh, op 30 Maart 1926 heeft gedragen, bij de omsingeling van een bende verzetslieden in den kampong Kroeng Batoe in het landschap Troemoa. Bij de uitreiking van het eereteeken, zijnde een gouden kroon boven het gewone eereteeken voor buitengewone verdiens'en bij belangrijke krijgsbedrijven, werd ser geant Marx hulde gebracht voor zijn dap per ptreden. Naar wij vernemen, zal de Hanzebank in het Bisdom Haarlem in de maand Januari 1927 beginnen met een derde uitkeering ad. 10 pet aan hare crediteuren. Dinsdagochtend heeft de rechter-com- missaris, belast met dë instructie in de moordzaak in de De Riemerstraat te 's-Hage in verband waarmede, een 42-jarige foto graaf is gearresteerd, de gewezen verloofde van de aangehoudene aan een verhoor on derworpen. Hierbij waren de Officier van Justitie en de verdediger, mr. Denekamp, tegenwoordig. Uit dit verhoor is voldoende komen vast te staan, dat de bewering, als zou men hier te doen hebben met een wraakneming van de zijde van deze gewezen verloofde, ab soluut onjuist is. Het meisje trekt zich de zaak zeer aan en heeft zich tegenover dei Justitie in zeer gunstigen zin over den ver dachte uitgelaten. Het is dan ook gebleken dat de bewering, als zou zij laster omtrent den verdachte verspreid hebben, allen grond mist. Maandagavond bemerkte men, dlat op de rails der N. Z. H. T. bii den Kweekerijweg te 's-Hage, een groote rioolkolk was neer gelegd. Het was te laat om de naderende tram te doen stoppen. Deze reed over de zware ijzeren balk heen, welke in tweeën brak. Een ingesteld onderzoek wees uit, dat de rioolkolk daar was neergelegd door drie mannen, die men korten tijd daarna in de duinen Heeft gearresteerd. Men onderzoekt nog waarom zij dit hebben gedaan, een daad, waardoor de passagiers aan groot gevaar hebben blootgestaan. Een hoofdconducteur, zekere D. D„ t« Zwolle, stond reeds lang onder verdenking van diefstal. Op een klein station werd hem daarom door een arbeider een portefeuille gegeven, die naar deze hem zetde, in een coupé was gevonden en te Nijmegen moes' worden afgegeven. In die portefeuille be vond zich 200 gemerkt geld. Bij aankomst le Nijmegen ontbrak een briefje van 2.5Ö. D. werd daarop, naar de Tel. meldt, aan gehouden. Terwijl het 3-iarig zoontje van den arbei der W. te Wanne, piet den hopd speelde, beet het dier hem in den halsslagader, waardoor het kind doodbloedde. Maandag is te Scheveningen een merk waardige zeevogel aangekoman. E«» agent van politie vond hem aan het strand er bracht hem naar het pofitie-bureau aan den Gever» Deynootweg, Woensdagmorgen js de groote witte vogel, die blijkbaar door den storm in de Nederlandsche wateren ver. zcild is geraakt en door het teerachtig» met meer kon vliegen, naar 3en Haagsehen Dierentuin overgebracht. Daar herkende men den vreemden vogel als een Jan van Gent, welke in het hooge Noorden thuis behoort Zelden ziet men deze vogels aan onze kusten verdwalen. Ongeveer 10 jaar geleden is de laatste hier aangebracht. 4 Naar verluidt, zal het niet mogelijk zijn het dier in het leven te houden. In onze streken kwijnen deze vogels langzaam weg. En hem weer naar zee brengen, geeft ook niets daar de vogel niet aan menschen gewend is. telkens weer naar het strand komt en zich gemakkelijk door een ieder laat oppakken. Vooloopig zal de Jan van Gent in den Dierentuin te 's-Hage blijven. Een Duitsch spreekwoord zegt, dat de domste boeren de dikste aardappelen heb ben. Dat dit spreekwoord op waarheid be rust, schijnt, naar het Vad. vertelt, een frappant bewijs te hebben gevonden in een aanklacht van een Boertje uit Mecklenburg bij de crimineele politie te Berlijn. Ons boertje moest merken, dat voortdurend zijn beste aardappelakkers hij had dikke aardappelen! werden geplunderd. Dit verdroot hem, maar hoe hij ook oppaste, hij kon den dief niet te pakken krijgen. Daar plotseling wenkte hem een uitkomst uit zijn nood. Hij las als alle boertjes in het Duitsch- nationale Mecklenburg vlijftig zijn Kreis- blatt en vond op 'n goeden dag daarin een advertentie, die zijn aandacht trok. In deze adverentie, werd de „nevelkap Mesi" aan geprezen. Deze nevelkap, die ieder onmid dellijk „onzichtbaar" zou maken, kostte niet meer dan de civiele som van M. 1.50 en ons boertje bedacht, dat als hij, door de nevelkap onmiddellijk onzichtbaar ge maakt, over zijn akkers heen zou loopen, hij de dieven van zijn dikste aardappelen wel zou moeten snappen. Hij zond het bedrag naar Berlijn, waar de adverteerende firma was gevestigd en wachtte met spanning op de zending van zijn nevelkap. Deze zending uit Berlijn kwam aan en met bevende vingers maakte het boertje het oakaje .open, haalde er een doos uit en in die doos zat... een mombakkes. Bewonde rend bekeek het boertje de wondernevel- kap, hield die voor zijn gezicht en eigenlijk speet het hem, dat hij hierdoor ontzichtbaar zou worden gemaakt. Want het mombakkes had mooie, dikke, roode kootten, roode lippen met twee rijen schitterende witte tanden en een allervriendelijksten glim lach. Dadelijk in den eers'komenden nacht probeerde het boertje de uitwerking van zijn nevelkap. Gewapend met zijn mombakkes toog hij naar zijn akkers en wandelde daar rond. Doch niemand kwam om zijn aard appelen te stelen. Hij deed dit verscheidene nachten en geen enkelen keer werd ook maar een enkele dikke aardappel uit den grond gehaald. Toen was hij moe en wilde eens uitslapen. Maar den volgenden dag móest hij constateeren, dat thans opnieuw de aardappeldief zijn slag had geslagen. Ons boertje snapte het niet. Het pro beerde het nog een keer en nog eens, maar moest telkens constateeren, dat als hij, met zijn onzichtbaar makendmombakkes, over zijn akkers wandelde,er geen aardappelen werden gestolen en als hij thuis bleef, de dief aan het werk was geweest. Eindelijk begon hij te begrijpen, dat de dief hem toch wel moest zien. ondanks zijn nevelkap. Nu werd het boertje kwaad en schreef een vinnigen brief niet alleen aan den leve rancier van zijn nevelkap, maar ook aan de Berlijnsche crimineele politie. Hij klaagde de firma aan wegens bedrog, want zij had hem fn plaats vgji hem onzichtbaar te maken, alleen maar M. 1.50 afgezet, waar voor £ij een waardeloos mombakkes had ontvangen. Zelfs de roode koonen van het mombakkes bevielen hem niet meer en hi' eischte schadevergoeding voor de hem in de laatste weken ontstolen aardappelen, Dit is geen sprookje, maar is ontleend aan het meest prozaische proza, dat er op de wereld bestaat, het politierapport van de Berlijnsche crimineele politie. In den nacht van Maandag op Dinsdag, te circa hall twee, brak brand uit in een huis, gelegen bulten de Bossche Poort te Zalt-Bommel, bewoond door den heer Van der Meyde en toebehoorende aan den heer Ekelman. De bewoner was alleen thuis; zijn vrouw en kinderen waren uit- stedig, Het pand brandde geheel uit. Van den inboedel is weinig of niets gered. Het pand en de inboedel waren verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekend. De politie te Rotterdam is er .in geslaagd een individu te arresteeren, 3a't den laat- sten tijd herhaaldelijk vrouwen en meisjes lastig viel. Reeds ongeveer een half jaar geleden kwamen klachten in bij de politie, dat een man in de stille straten van het Noordelijk stadsdeel vrouwen en meisjes trachtte aan te randen. De zedendienst heeft toen getracht den man op te sporen, doch wegens gebrek aan personeel, moest deze afdeeling de achter volging staken. Het bureau Berg»ingel heeft toen een tweetal agenten uitgetrokken voor het op sporen van den man. Men had inmiddels de beschikking gekregen over een vrij goed signalement en daar de man zich bijna speciaal ophield in de omgeving van de badinrichting aan de Dellgauwstraat en het Lischplein, werd in het bijzonder deze buurt streng bewaakt. Reeds de vorige week Woensdag kreeg men den man in 't vizier en het bewijs materiaal werd daarna zoo strek, dat men tot zijn arrestatie kon overgaan. Het was de 26-jarige timmerman J, V. Aanvankelijk trachtte hij te ontkennen, doch de verkla ringen van de vrouwen waren zoo perti nent, dat hij ten slotte een volledige be kentenis heeft afgelegd. Uit Terborg wordt gemeld: Dinsdagnacht heeft men te Gaanderen (Geld.) wederom getracht op een vijftal plaatsen in te breken, zooals in de goederenloods van de Geld. Tram, manufacturen - en sigaren, winkel van Senten, den Coöp. winkel enz. enz., doch op alle plaatsen werd men ge stoord, doordat de inwoners door de veel vuldige inbraken van de laatste weken, meer op hun hoede zijn. Uit een goederenwagen, staande voor het magazijn der Coöp. Landbouw Handels vereniging werd een zak met meel ont vreemd. Volgens mededeeling van de politie schijnt men thans de daders op het spoor, zoodat te verwachten is, dat aan de on veiligheid spoedig een einde zal zijn ge maakt. Zaterdagavond is bet magazijn in parfu merieën en luxe-ariikelen, City of Pari- Hoogstraat 21 te 's-Hage. bijna het slacht offer geworden van een paar oplichters,'. De directrice had met haar zoon fuif»! bet magazijn verlaten, tosn zij een tweetal heeran zagen binnentreden. De directrice ging toen terug om de winkeljuffrouw te aseisteeren. De heeren zochten een groote collectie yan de beste en duurste artikelen uit en verzochten dit zoo spoedig mogelijk" te be zorgen, als het niet Zaterdagavond kon, dan maar Maandag. Op Zondag moest niet bezorgd worden, daar de heeren Katholiek zeiden te zijn.... Zij gaven een adres op in Rijswijk. Ten slotte besloten de heeren de artike len mede te nemen, omdat deze spoedig noodig waren. Toen er echter om betaling verzocht werd, waren zij daartoe niet ge negen. Zij hadden voldoende aanbeveling en als zij niet vertrouwd werden, zagen zij af van koopen. Het tweetal trok toen af zonder iets. Toen de politie gewaarschuwd was, bleek, dat men te doen gehad had met een paar sluwe oplichters, goede bekenden van de politie. Voor de betrekking van gemeente-brug wachter te Gouda, hebben zich niet min der dan 300 sollicitanten aangemeld, voor de betrekking van doodgraver op de R.-K. Begraafplaats aldaar, ruim 200. Voor het hof van gezworenen te Verden had zich de arbeider Dietrich Kohlhoff uit Bruchhausen te verantwoorden wegens moord op zijn drie weken oud kind. De vader had het arme wicht, tijdens de afwezigheid der moeder, zoutzuur ingegeven Beklaagde bekende, dat het zijn bedoe ling geweest was, het kind door het zuur ziek te maken, zoodat het langzaam zou sterven. Het gift werkte echter zoo vernietigend, dat de kleine onder hevige pijnen stierf. De ontaarde vader werd ter dood ver oordeeld, Een winkelier te Amsterdam is onlangs de dupe geworden van een oplichting, waarbij op ongemeen geraffineerde wijze gehandeld werd, zoo lezen wij in „De Winkelier". Hem werd telefonisch zijn artikel leent zich daar wel zeer toe een bestelling gedaan, groot iets meer dan 10, zoodat de bij te voegen kwitantie van een plak- zegel moest worden voorzien. De bestel ling werd uitgevoerd en de betaling ge schiedde onmiddellijk bij de afgifte aan huis Eenige dagen daarna ontvangt de winke lier weer een telefoontje, waarin onder lof prijzingen voor de goede kwaliteit van het geleverde, thans het vijfvoudige van de vorige maal wordt besteld. Evenzeer wordt de toevoeging niet vergeten; Doet u de kwitantie er bij. De winkelier haast zich ora zijn klant spoedig te bedienen en zendt met bekwamen spoed zijn bediende naar het welbekende adres. Het pakje wordt afgegeven, vergezeld van de kwitantie; na eenige oogenblikken komt het dienstmeisje terug met de mede deeling, dat mijnheer niet thuis is, zoodat de kwitantie thans niet betaald kan worden. Mevrouw heeft, omdat aan de kwitantie geen geperforeerde notastrook zat, de kwitantie zelf ter herinnering,, achter gelaten, maar de handteekening met zegel daarvan afgescheurd en geeft deze aan den bediende retour. Deze staat aanvankelijk wat beteuterd te kijken, maar moet bij ecnig nadenken het dienstmeisje toegeven, dat een kwitantie zonder handteekening toch geen kwitan tie is. Hij gaat terug naar den winkel en vertelt den patroon zijn wedervaren. Ook deze vindt „de manier waarop" een beetje vreemd, maar vermoedt overigens geen onraad. Als de bediende zich den volgenden dag weer aanmeldt, voorzien van de afgeknipte handteekening op zegel, wordt hem door mijnheer zelf, die zegt er niets van te be grijpen, gevraagd „wat die komedie eigen lijk beteekent." De aangeboden kwitantie is zegt hij, toch onmiddellijk betaald. De bediende na lang aandringen ten slotte onverriehterzake huiswaarts keerend, rapporteert het geval aan zijn patroon, en bij nauwkeuige bestudeering van de terug gegeven kwitantiestrook constateeren zij, dat deze strook geknipt is van de kwitantie van de éérste levering ad tien gulden zooveel. De kwitantie voor de tweede levering tot het vijfvoudige bedrag van de eerste is onverminkt in bet bezit van den sluwen oplichter. GRONINGEN, 21 Dec. Granen- De 'aagste en hoogste prijzen waren als volgt: Zomertarwe j Roode tarwe Witte tarwe Lnl, Rogge Wintergersl Zwanenb. gerst Zoiaergerst W, haver Zw. haver Gele haver Gr. erwten Paardeboonen Wierboonen Waal. boon. Kar wijzaad Koolzaad Geel m.zaad Kanariez. Lijnz. blbl. Id. witbl. Bh maanz. 21 Dec. 12.75—13.45 12.75—13.45 10.00—10.90 9.50—10,50 14 Dec. 12.75—13.30 12.75—13.30 10.00—10.90 9.50—10-50 10.50—11.50 10.50—11.00 9.50—40.20 9.50—10.10 8.00— 9.15 8.00— 9 00 8.25— 9.10 8 25— 9.10 8.50— 9.75 8.00— 9.00 14.00—24.00 14.00—24.00 11.00—12.50 11.0012.50 11.00—13.00 11.00—12.50 14.00—17.25 14.00—18.25 25.00—43.00 25.,00—42.00 15.00—22.50 15.00—22.00 16.00—27.50 16.00—26.00 10.00—12.60 10.00—12.50 12.00—19.00 - 12.00-19.00 40,00—60.00 De korting en bijbetaling bedragen thans voor tarwe natuurgewicht 7 et., rogge, boekweit, kanariezaad, inlandsche gerst, alle havensoor'ien 10 ct. per K.G. SNEEK, 21 Dec. Vee. Ter markt waren 96 melk- en kalfkoeien 150365; 49 vette koeien 200340; 12 vette kalveren 40 80; 283 nuchtere kalveren 716; 68 gras kalveren 50150; -119 schapen 20—34; 522 lammeren 15—24; 415 varkens 50 120; 79 biggen 816, vette runderen 40 45 ct. vette kalveren 6570 ct., vette var kens 2832 ct., zouters 3031 ct, per 14 k.g. Prijzen voor melkvee, vette koeien en vette kalveren waren niet hooger. Handel in graskalvoren, npchttre kalveren en schapen kalm; lammeren iets beter. Prijzen voor var kens, biggen en zouters lager. TIEL, 20 Dec. (Weekmarkt). Varkens, Op de markt waren aangevoerd 210 varkens en 337 biggen prijshoudend. Varkens 30 130, biggen 10—18. Vee. Op de markt was vetvee ruim aange voerd, handel flauw. Vet vee 1ste flual. 46 48 ct„ 2de qual. 4042 c„ alles per Vi k.g. Kalivee matig aangevoerd, handel redelijk. Kalfkoeien f 280380; vaarzen 200—290; iokvee minder aangevoerd weinig handel, prijzen minder. Vare koeien 160210;- hokkelingen f 100—140. Granen. Bij ruimer aanvoer werd tarwe tot ruim vorige prijzen vlug verkocht. Rogge weinig aangevoerd; haver tot vorige prijzen verkocht; groene erwten en voederartlkelen werden met veel vraag vlug en iets hooger opgeruimd. Tarwe f 11.5013; rogge f f.50 M5i gerst J 6.75—7; haver 4.50—5.95; boonen 11.50—12; groene erwten f 16— 19; wikken 11—14.. Eieren. Aanvoer (30 k.g.) en prijs van bo ter 1.902 per k.g., bleven onveranderd. Van eieren was de aanvoer heden wat rui mer (thans 30.000stuks), de prijs iets lager 8cent oer stuk. PURMEREND, 21 Dec. Kaas. Aanvoer 12 stapels fabricks- met merk f 46, 7 stapels boeren- met merk f 47, 3 stapels Goudsche- met merk f 50. Boter. Aanvoer 572 kg, f 1.902 per kg« Vee. Aanvoer 376 runderen w.o. 185 vette koeien f 0.70—1 per kg; melk- en gelde- koeien f 120325; 45 vette kalveren f 135— per kg, 220 nuchtere kalveren f 1037; 10 stieren, 29 paarden f 100200; 1332 se! apen: vette schapen f 2540; overhouders f 14— 23; 452 vette varkens: sachtvarkens f 0.6.8 —0.70; zouters f 0.620.65 per kg; 74 magere varkens f 2246; 193 biggen f 12— 22 en 38 geiten en bokken. Handel in run» deren, kalveren, varkens en schaden matig met hoogere prijzen. Pluimvee. Jonge hanen f 0.702.40, oude slachtkippen f 0.702.50; 30 zwanen f 9—4 en ganzen f Eieren. Kippen- f 8.50—9.50, eenden- f 8. VENLO, 20 Dec. Eieren. (Coöp. Veiling ver.) Aanvoer 180.000 st. kippen- f 8.80— 9.90, kleine f 6—8.20, eenden- f 8.50— 8.70, ganzen- f 24. PURMEREND, 21 Dee. Eieren. Aan de veilingen waren aangevoerd 33.000 kippen eieren f 310 en 3000 eendeneieren f 7.60— 7.80. ROERMOND, 20 Dec. Eieren. Aanvoer 810.000 stuks. Hoogste prijs f 9.70, middel- prijs f 8.70, laagste f 7.70; kleine eieren f 67.50. Eenden-eieren f 88.50. BODEGRAVEN, 21 Dec. Kaas. Ter markt waren 233 wagens. Prijzen f 42— 48 y2, rijksmerk le srt. f 4851, 2e f 42— 48, zware f 55. Handel matig. MIDDELHARNIS, 20 Dec. (Centrale groenten en fruitveiling). Uien met U.C.B, merk Grove f 1.65, gewone f 1.66—1.69, picklers f 1.29, uien zonder U.C.B. merk, Grobe f 1.18, gewone f 1.18, picklers f 0.88, alles per en inclusief de baal. Aanvoer 55.000 kg. HULST, 20 Dec. Granen. De aanvoer was heden ruim. Genoteerd werd voor twar- we f 14.10, rogge f 11.50, gerst f 12, haver f 9.50, erwten f 1721, alles per 100 kg. AMSTERDAM, 21 Dec. Aardappelen, (Bericht v/d. mak. Jac. Knoop). Zeeuwsche bonten f 5.305.50, blauwenjf 4.50—4.60 bravo's f 3.504.25, bl. Eigenheimersf 4— 4.20, roodstar f 3.50—3.75, alles per hl.; Juin per 50 kg. f 2.102.20 bonte star f 4.204.40, Eigenheimers f 3.804.20, Eigenheimer poters f 2.702./0, blauwe poters f 2.602.70, bonte poters f 2.60—2.70, roodstar poters f 2.602.70, bravo' poters f 2.502.60 IJpolder bravo's f 4.25—4.40 Drentsche Eigenheimers f 3.103.20 Anna Pauwlowna zand f 44.75, roodstar f 3./0 4 Hillegommer zandaardappelen f 45.50 Flakkeesche Eigenheimers f 3.904.10, rood- star f 3.753.90, bl. Eigenheimers f 4—4,20, bravo's f 44.50, alles per hl.Juin per 50 kg. f 2.102.20, Eigenheimer poters f 2.80— 2.90, roodbonten f 4.20—4.40Spuische Eigenheimers f 3.904.10, roodstar f 3.75— 3.90, bl. Eigenheimers f 44.20, graafje* f 2.852.90Friesche Borgers f 3.90—4, alles per hl. GRONINGEN, 21 Dec. Vee. Kalf- en melkkoeien le soort f 350390, 2e f 275— 300, 3e f 175200 vroegmelkkoeien le s. f 325375, 2e f 250300 kalf vaarzen le soort f 300320, 2e s. f 175—200 vare- koeiVn le s. f 100—325, 2e s. f 250—270 stieren le s. f 0.76—0.78 2e s. f 0.640.68 slachtvee le s. f 0.840.86, 2e s. f 0.760.78 p. kg. slachtgewicht, melkschapen f 4050, vette schapen le s. f 35—39, 2e s. f 23—32, weideschapen le s. f 3638, 2e s. f 25—28, weidelammeren f 1014; vette kalveren f 1,15—1.20, 2e s. f 1—1.10, vette lammeren f 17—19, loopvarkens f 17—20, vette yar- kens le s. f 0.650.67, 2e s. f 0.58—0.62, Londensche varkens zouters f 0.60—0.62, biggen f 1013, f 1.50 per week. Aanvoer 118 koeien, 216 kalveren, 325 melk- en kalfkoeien, 44 stieren, 333 schapen, 545 vette en Londensche varkens, 534 ma gere varkens en biggen. Het kalf- én melkvee werd bij kleinen aan voer zeer traag verhandeld. Voor slachtvee en stieren waren prijzen iets vaster. Vette en nucjhtere kalveren hooger, de laatste brach ten van f 8—13 op. (Bericht van de firma Allard Co., te Amsterdam. Vette varkens waren iets hooger, zouters lager. Biggen nauwelijks prijshoudend. ROTTERDAM, 20 December, Eieren. (Rotterd. veiling). Aanvoer 59.000 stuks prijzen kippen- f 8 9010.25, id. kleine f 6—8.75, eenden- f 8—8.95. Vee. Ter markt waren aangevoerd 278 paarden, 18 veulens, 836 magere runderen, 883 vette runderen, 340 vette en graskal veren, 591 nuchtere kalveren, 365 schapen of lammeren, 28 varkens, 271 biggen. D« n le qual. "100—105 c., 2e qual. 9080 c., 3e qual. 70- prijzen waren als volgt koeien 60 c., ossen le qual. 9093 c., 2e qual. 80— 70 c., 3e qual. 6050 c., stieren le qual. 80— 85, 2e qual. 7060 c., 3e qual. 50—40 c. per kg.vette kalveren le qual. 160—185 c., 2e qual. 145125 c., 3e qual. 10595 c„ melkkoeien f 200395, kalfkoeien f 210— 425, stieren f 185380, pinken f 150—170, vaarzen f 160185, werkpaarden f 95250, slachtpaarden f 95150, hitten f 95185, graskalveren f nuchtere kalveren f 9— 16, fokkalveren f 1727, biggen f 316, overloopers f 1736. Vet vee met redelijken handel in le quali- teiten 2e en 3e soorten maar matig gevraagd tot lagere prijzen, wegens ruimen aanvoer. Melk- en kalfkoeien met tamelijken handel en hooge vraagprijzen voor prima soorten. Nuchtere kalveren zeer matig verhandeld tot stationnaire prijzen. Biggen en overloopers met tragen handel. Paarden met beperkten omzet. BODEGRAVEN. 21 Dec. Kaas- en Var- kensmarkt. Kaas; Aanvoer 233 partijen, waaronder 215 Rijksmerk, 8902 stuks, we gende pl.m. 71216 Kg, Prijs Goudsche kaas met Rijksmerk le soort 4851. 2e soort 4246, zwaardere tot f 53. zonder Rijks merk f 42—448:50, Handel flauw. Op den dag voor Kerstmis (24 Dec.) zul len de werkgevers den zesurigen dienst pp Zaterdag wederom in bet Nederlandscbé mijnbedrijf invoeren. In 1920 is deze vrkorte werktijd.voor.de mijnwerkers ingevoerd, maar einde 1925, bij de afsluiting van een nieuw collectief ar beidscontract, is hij vervallen, Den 29 zn September van dat jaar deelden de direc ties mede, dat zij, gezien den zeer «bpbten toestand van het bedrijf, zich genoodzaakt zagen, in de Contactcommissie voor te stel len een 5 pet. loonsverlaging, benevens ver- lenging van den Zaterdagschen werktijd met 2 uur. Bij de wederinvoering van den zesurigen Zaterdag zal 4)4 pet. der productie uitval len. Dit beteekent een stijging van d«B kosprijs der kolen met 4.2 pet., gelijkstaan de mpt 7 pet van bet bedrag der uit te betalen loonen. Met één dag verschil !s er juist één jaar verloopen tusschen het nemen vaq de be sluiten tot de buitenwerkingst'Iling en de wederinvoering van dén Zaterdagschen zes- wendieast, -

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 8