waarde van esjpta gea. Doelloos? Voornaamste Nieuws W Y erkeersoiagevallen, Stadsnieuws. Agenda 24 December Donderdag 23 Dec. 1926+< 50ste Jaargang No. 16438 Aangifte moei, op straffe van verlies van alle rechien, geschieden uiierM}k drleEmaal vier en Iwinilg uren na hei ongeval Dit nummer bestaat uit 12 bladzijden - Eerste Blad GEDEP. STATEN EN DE CONCESSIES VOOR AUTOBUSLIJNEN. DE CHINEESCHE BISSCHOPPEN BEZOEKEN HAARLEM. DE TAXI-TARIEVEN. De voorstellen der A. R. M. verworpen. Diefstal van Autobanden. Het vermiste meisje opgespoord. TOONEEL. J. J. WEBER ZOON WEERBERICHT. Personalia. LAATSTE NIÉUWS. Ongeval met een petroleam-autotank. Dempsey traint zich. De veiligheidsmaatregelei in Italië. 1 Z. V.H. Stappers, 2 Eerepr., 1 Eerste dat wij rechtvaardig zijn, Se abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij Vooruitbetaling3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen) Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT AdvertentiSn 35 cents per regel Vraag- en aanbod-advertentiën 1-4 regels 60 ct. per plaatsing: elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonden mededeeling 60 ct. per regeL Dij contract belangrijke korting. Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f OAflfl Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7 C ft bij een ongeval "met f OSfl bij verlies van een hand, jf |*)iï m bij verlies van een f Cfj bij 'n breuk van f ITk bij verl legen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen s uUUU.** verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: «JU." doodelij ken afloop een voet of een oog: duim of wijsvinger been of arm; andere bij verlies v. een - -J— vinger. r „Het Volk" van gisterenavond wijdt zijn geheele buitenlandsch overzicht aan het feit, dat wij Edo Fimmen's getuigenis over den toestand in Mexico hebben gewraakt. Het socialistisch orgaan zegt, dat wij Fimmen voor is; dat een machtige vijand ons, des- gewenscht, toch onder den voet loopt; dat hat dus veel beter is geen leger te hebben, dan wordt bij een eventueel conflict een bloedbad voorkomen bij nutteloozen tegen stand en bovendien worden vele millioencn jaarlijks bespaard, welke zooveel nuttiger voor sociale doeleinden gebruikt konden een blaaskaak hebben genoemd. Bit woord worden. De roode heeren hebben het niét hebben wij niet gebruikt, maar we hebben bij de theorie alleen gelaten, maar ook. een geen bezwaar het over te nemen. Inder daad, wat de groote man van het I. V. V. over zijn Mexicaansche reis verteld heeft, klinkt als blaaskakerij. Maar, zegt „Het Volk", evenals gij op het getuigenis van Paus en Bisschoppen afgaat, evenzeer hebben wij toch het recht in Edo Fimmen te gelooven. Voor ons, socialisten, is zijn getuigenis meer waard dan dat van den Paus en Bisschoppen! Ziedaar juist, waarom het gaat. De waar heid van een getuigenis moet niet worden afgemeten naar de partij, waartoe de getui- nt- ge behoort. Wanneer een socialistisch blad in Australië een verhaal zou he vatten van een aardbeving daar ter plaatse cn een Katholiek Kamerlid in Nederland zou zeg- tt gen: dat is niet waar, dat is daar niet ge beurd, dan zouden wij niettemin het socia listisch blad van Australië gelooven en nr- onzen eigen partijgenoot laten praten. Zoo is het ook met Edo Finimen's verhaal over de rust in Mexico. Hij is daar geweest, heeft het groote land bezocht, was de gast van de roode regeericg, welke hem alles heeft laten zien, wat zij wilde. Maar hij iai heeft zooals dat altijd met zulke be zoeken gaat gekeken door de oogen van anderen. Herhaaldelijk hebben arbeidersdelegaties bezoeken aan Rusland gebracht. En altijd kwamen zij terug met verhalen over de zegeningen van het bolsjewisme. Waarom? Omdat Lenin en zijn mannen hen lieten zien, wat gezien mocht worden. In zooverre verschilde het nieuwe Rusland niets van het oude, van den tijd van Peter de Groote cn Katharina. Men kent het verhaal van het bezoek van deze laatste aan het Wolga- gewest, waar prinses Nathalia Feodorowna het bewind voerde. Toen de dochter van Peter gekomen was om het gewest te ip- specteeren, stond zij verrukt over het uit zicht, hetwelk zij uit het blanke slot had over een stralend en vruchtbaar landschap. Tot. ontsteltenis van Feodorowna paf zij be vel den omtrek af te rijden en toen zij aan het dorp gekomen was, hetwelk zij uit het kasteel gezien had. bleken de vriendelijke boerderijen geschilderde doeken te zijn, waarachter de werkelijkheid schuil ging: armzalige, met plaggen bedekte hutten, waarin uitgehongerde boeren.Dat is één staaltje van bedrog, hetwelk toevallig is ontdekt en dat de geschiedenis ons heeft bewaard. Maar de meeste officieele leugens gaan met de leugenaars in' het graf. Wanneer Fimmen Mexico heeft gezien en daar geen revolutie, geen moordpartijen heeft meegemaakt, dan komt dit, omdat men hem niet in de kerkers heeft gebracht, omdat hij niet gesproken heeft met de men- schen, die lijden. Want in Mexico wordt ge leden naar de ziel; evenals er momenteel over beel de wereld naar het lichaam zoo veel geleden wordt door wat wij noemen: de stille armen. Zoo zijn er. in Mexico dui zenden stille armen naar de 'ziel, die lijden, omdat men de priesters verhindert de ge nademiddelen der kerk toe te dienen. Zulke dingen dringen niet tot een man als Edo Fimmen door: wij begrijpen- dat; maar daar om moet hij er niet over praten. Wanneer de Bisschoppen van Mexico zelf echter, hoogstaande en gewetensvolle man nen; wanneer vluchtelingen uit Mexico en Amerikanen, die jarenlang op Korten af stand de ontwikkeling van-den godsdienst strijd hebben meegemaakt, ons vertellen van gruwelijke vervolging, dan moet een Ne- derlandsch socialist, die een weekje door bet groote land getuft heeft, niet terug ko men naar Europa en hier gaan staan scha terlachen over de verhalen, welke nu al maanden lang door de ooggetuigen en be woners zelf zijn gepubliceerd. Dan vragen wij niet: zouden de Aartsbisschop en de Bisschoppen van Mexico, zouden die hon derden getuigen, welke tot nu aan het woord zijn geweest zich wellicht vergist hebben, of: zouden die allen misschien jok ken en zou Edo Fimmen het niet bij het rechte eind hebben? Neen, dan.zegé-n wij, met een gerust hart, de .Nederlandsche so cialist kan te goeder trouw zijn, maar hij is lichtzinnig geweest om niet beter te on derzoeken; hij heeft door de oögen van Galles en diens kornuiten gekeken. Zijn ge tuigenis heeft gèen waarde en hij heeft zich geblameerd door op de luchthartige wijze als hij deed van zijn oppervlakkig onder zoek in „Het Volk" ie gewagen. Van sociaal- en vrijzinnig-democratische zijde gaat men nog altijd maar door met de zoo aantrekkelijke en zoozeer tot de volksverbeelding sprekende campagne -.oor „nationale ontwapening" Het klinkt zoo aannemelijk, niet waar, te hooren verkon digen, dat het „oud roest" van ons leger en .van onze vloot toch nergens bruikbaar ontwerp tot ontwapening ingediend, waarbij in plaats van leger en vloot een grens- en kustwacht moet komen ter voldoening aan onze verplichtingen, bij den Volkenbond op ons genomen. Dat nieuwe zaakje zal slechts 17 millioen per jaar kosten, waardoor dus tientallen millioencn zullen worden be spaard. De commissie van rapporteurs over dit initiatief-ontwerp van de heeren K. ter Laan c.s. heeft er al op gewezen, dat de becijfe ring niet klopt. In ieder geval is geen reke ning gehouden met de bestaande leger- en vlootmacht, welke zou moeten worden afge dankt en op wachtgeld en pensioen zou moeten worden gesteld. Ook al was dus het plan-ter Laan met zijn vloot- en kustwacht op zich zelf niet hersenschimmig, dan zou er van dat betrekkelijk lage cijfer van 17 millioen bij goede berekening toch een reeks van jaren niets komen. De beer ter Laan heeft daarop in een memorie van ant woord een royaal gebaar gemaakt en op twee netelige vragen in de commissie van rapporteurs, n.m. hoe de heeren zich de technische uitwerking van het nieuwe plan voorstellen en hoeveel er bij de 17 millioen wel voor wacht- en pensioengelden zou komen, heel luchthartig geantwoord: wat het eerste betreft, daar trekken wij ons niets van aan; dal is een zaak, die de re geering maar moet opknappen, wanneer het eenmaal zoover is. En wat de kosten be treft, ook al kost het nieuwe stelsel „een paar millioen meer!" dan de geraamde ze ventien, dan raakt ons dat niet, wapt het is ons niet zoo zeer om de bezuiniging te doen als wel om de ontwapening; om een leger en vloot af te schaffen, welke voor ons land doelloos zijn. Over die „doelloosheid" en dat „oud roest" nu heeft minister Lambooy Dinsdag bij de behandeling der oorlogsbegrooting.bet een en ander gezegd, dat van beteekenis kan wórden geacht, vooraf, omdat het komt uit den mond van, dezen bewindsman. De heer Lambooy immers geldt als ten mili tair van moderne beginselen; hij heeft in zeker opzicht de sympathie van sociaal- en vrijzinnig-democraten. Hij hangt niet aan een militaire kliek; durft zwart zwart en wit wit noemen; hij is ook voor sterke be zuiniging op leger en vlooi en afschaffing van alles, wat in de landsverdediging als nutteloos kan worden beschouwd. Hij ging zelfs zóó ver, dat er eenigen tijd geleden al vrees bestond, dat deze minister zijn be zuinigingsplannen met steun van de linker zijde tegenover een deel dim de rechterzijde zou doordrijven. De laatste weken hebben inmiddels we! geleerd, dat, hoewel minister Lambooy een zelfstandig man is, die door eigen oogen kijkt en wars is van alle fra sen en onnoodiö militair vertoon, hij niette min staat op orde en tucht en er niet aan denkt het land aan weerloosheid prijs te geven. Het eerste bewees hij door zijn op treden tegenover de militaire relletjes te Assen en Ede, het tweede door zijn knappe rede op Dinsdag jl. in de Tweede Kamer. Wat in deze laatste vooral uitkomt is zijn rake bestrijding van de inconsequentie der ontwapenaars-door-dik-en-dun. Die propa gandisten voor weerloosheid trachten den indruk in het buitenland te vestigen, alsof ons leger niet in orde is en dat wij ons, zoo noodig, toch niet kunnen verdedigen. Als deskundige bij uitstek heeft toen mi nister Lambooy uiteengezet, dat er sinds 19f4 nog niets veranderd is. Toen heeft von Moltke gezegd, dat de paraatheid van het Nederlandsche leger wijziging in de plannen der Duitsche legerautoriteiten heeft ge bracht en ons land buiten den oorlog beeft gehouden. En dit geldt nog precies als in onzen tijd, nu de partiigenooten van de heeren v. Embden en ter Laan in België en Frankrijk niet van eenzijdige ontwapening willen weten. De socialisten en vrijzinnig- democraten in Frankrijk en België redenee ren nu nog juist eender als Troelstra hier deed in 1914, toen de leider der Neder landsche socialisten van oordeel was, dat iedere Nederlander zijn plicht moest doen; dat kleine landen groot gewicht in de schaal kunnen leggen; ja, dat „geen man en geen cent" pure demagogie was. En wat is er nu sinds 1914 veranderd? De bewapening in België is sinds het begin van den oorlog zóóveel versterkt, dat ze met die van vroeger niet is te vergelijken. En Frankrijk heeft het grootste en best gewa pende leger van Europa. De oorlogsgeruch ten zijn helaas nog niet van de lucht: luis ter in het Oosten naar wat er in Polen, Litauen, Rusland, wat er verder in Italië, Joego-SIavië, Griekenland, Turkije ver luidt. De laatste rede van den president der Vereenigde Staten voor het Congres was ook al een oproep tot krachtiger bewape ning. Maar heeft ons kleine land dan een leger van eenige beteekenis? Het antwoord van den Minister laat niets aan duidelijkheid te weasehea over, y Naar aanleiding van de opmerkingen over hetgeen ons leger zal kunnen presteeren, merkte minister Lambooy op, dat ons leger bestaat uit 300.000 man. Ons veldgeschut zal een dracht krijgen van 11 i 12 K.M., waar bij wij een heel eind voorstaan b.v. bij Zwitserland. Thans hebben wij daarvan 222 stuks, terwijl het aantal binnenkort zal worden 247. We hebben 3500 projectielen per veldkanon, meer dan elders. De dracht van de 60 houwitsers zal verhoogd worden. Deze houwitsers beschikken over 1200 scho ten per vuurmond. Voorts hebben de veld kanonnen de beschikking over 1800 schoten per vuurmond. Van de prachtige lichte mi trailleurs hebben wij er thans 4000, het vol gend jaar 5000; van de zware mitrailleurs zijn er 2000, en dit aantal zal in de komen de jaren worden opgevoerd tot 2100. Voorts zijn er 525.000 geweren en karabijnen, ter wijl van de 6)4 m.M. patronen 150.000.000 aanwezig zijn. Verder hebben wij 1.000.000 handgranaten, bovendien is voor de oude kanonnen een nieuw sluitstuk gevonden. Bovenstaande cijfers zeggen toch wel, dat I onze weermacht wel in orde is. Wie hierin militairistische klanken be luistert heeft het mis. Geen enkel waar Nederlander pocht op houwitsers en grana ten; sabelgerinkel is ons volk een afschuw". En zeker wij, Katholieken, voelen niets voor militair vertoon. Toch stond minister Lam booy op zuiver katholiek standpunt omdat hij waarschuwde tegen eenzijdige ont wapening en weerloosheid. Waar de minis ter naar streeft en wat ook in ons katho lieke slaatsprogram staat, is bevordering van geleidelijke internationale ontwapening Het vraagstuk der ontwapening kan niet in den Haag of Brussel óf Kopenhagen, maar in Génèvc worden opgelost. En daarom deed de minister goed met tegen het fabel tje van het „oud roest" als kwalificatie voor de Nederlandsche defensiemiddelen krachtig stelling te nemen. Sociëteit „St. Bavo" R.-K. Bevoikings- bureau - 8 uur Gewone zittingen 7 uur. St. Josephsgezellengebouw, Jansstraat 59. Geopend van 8 tot 10 uur. Frans Hals-Museum Tentoonstelling van werken uit particulier bezit. Kunstzaal J. H. de Bois Kruisweg 68 Exposi'ie schilderijen van Willam De- gouve de Nuncques van 9 tot half 1 i cn van half 2 tot 5 uur. Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen Spreekuur: Dins dag en Vrij'dag r.iu 34 uur. Tempeliers straat 36 R.K. Arbeidsbeurs roor mannen en jon gen». Sociëteit ..St Bavo", Snwdestr 23 Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9half 12 uur, s middags van 3—5 uur, 's avonds van half 8—half 9 uur 's Zaterdags alleen van OH 12 uur R.K. Arbeidsbeurs voos Vrouwen en Meis jes. Bioemhofstraat I Tevens bemidde lingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames Alle werkdagen van v m. 1012 uur, des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur, behalve Zaterdag avond Tel 11671 Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint Fianciscns Liefdewerk Zoetestraat 1^- Eiken Donderdag van 8—914 uur. R.K. Bevolkingsburean Gebouw „Sint Bavo"Smedestraat 23 Van 810 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrijdag avond R.K, Leeszaal en Uitïeenbibliothcok. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 10—12. van 2—5 en van 7—10 uur. be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 25 uur en van 7 -9 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging. Bioemhcfstraat 1. ders niet voldoende hebben opgelet of uit gekeken, reden de beide auto's met veel kracht op elkaar in. De botsing was zoo he vig, dat de bloemenauto door de dwars leuning van de brug heenvloog en niet de drie inzittenden in de Ringvaart terecht kwam. Gelukkig niet ver van den kant, want dan zouden de ernstige gevolgen vrij zeker niet uitgebleven zijn. De automobilisten konden zich alle drie uit hun benarde positie bevrijden en bleken er met een paar lichte kwetsuren en den schrik te zijn afgekomen. Van de boter- en kaasauto waren de beide voorwielen, als mede de radiateur nagenoeg geheel in el kaar gedrukt. De bestuurder van dezen auto v. K., had door een stijl van den auto een wond aan het hoofd opgeloopen, echter niet van ernstigen aard. De inspecteur van politie, de heer Jelsma kwam op hetzelfde oogenblik met zijn mo torrijwiel voorbij en was daardoor in staat direct een onderzoek omtrent hel gebeurde in te stellen. Voor de commissie uit Gedep. Staten van Noord-Holland, bestaande uit de hee ren J. N. Hendrix en Jhr. Mr. D. E. van Lennep, werden heden wederom verschil lende aanvragen behandeld om concessie voor het exploiteeren van autobusdiensten. Behandeld wérden een aanvrage van de Kon. Luchtvaart Mij. voor de exploitatie van een autobusdienst Amsterdam-Schip hol, verder een aanvrage van W. Huijer te Beverwijk voor de lijn VelsenBeverwijk Wijk aan Zee; van J. A. Schweitzer te Be verwijk voor de lijn HaarlemBeverwijk; van A, Har mans te Velsen voor de lijn HaarlemSchotenIJrnuiden; van G. Schoone te Velsen voor de lijn Haarlem Schoten-IJmuidcn; van S. Hogeland te Velsen voor de lijn HaarlemSchoten IJrnuiden en van C. J. Roodt en J. C. Roodt te Schoten voor de lijn Haarlem SchotenIJrnuiden. Bij de aanvragen voor de lijnen Haar lemBeverwijk en HaarlemIJrnuiden wa ren bezwaarschriften ingekomen van de Ned. Spoorwegen. Van het gemeentebe stuur van Haarlem en van Velsen was be richt ingekomen, dat zij tegen het verlee- nen der concessies geen bezwaar hebben. De secre'aris van den Ned. Dond van autobus-diens tondernecvers lichtte deze aanvragen nog nader toe en wees er op, dat de bestaande autobusdiensten op de lijnen HaarlemBeverwijk en Haarlem IJrnuiden thans een goed geoutilleerden en intensieven dienst onderhouden. Per dag rijden op de lijn Haarlem—Beverwijk 65 diensten in beide richtingen en tezamen met de autobussen van de lijn Haarlem IJrnuiden, die vanaf Santpoort naar Haar lem langs dezelfde rou e loopen, zijn er iederen dag niet minder dan 120 autobus sen op den weg. Verder werden voor de commissie nog behandeld de volgende aanvragen, n.l. van; J. Lensselink te Koog a. d. ZaanAmster dam; de N.V. Eerste Noord-Hoilandsclie Au terbusdienston derneming te Landsmeer voor de lijnen a. Den lipAmsterdam, b.- Oos zaanAmsterdam, c. Landsmeer Purmerend (op Dinsdag), d. Oostzaan Purmerend (op Dinsdag) en Oostzaan Zaandam (op Donderdag), verder nog aan vragen van: G. Koppel te Nieuwveen voor de lijnen LangeraarNieuwveenAmster dam en KattenburgNieuwveenAmster dam; N.V. Omnibus Maatschappij „Zaan land" te Zaandam voor de lijnen Zaandam Krcmmenie en ZaandamWes'zaanKoog a. d. Zaan; N.V. M. E. A. te Wormerveer voor de lijn ZaandamKrommeniebrug; J. Th Verduin te Akerrioot voor de lijn Uit geestAlkmaar en G. Boon te Medeiablik voor de lijn MedemblikAlkmaar. Op hun reis door Nederland zullen de Chineesche Bisschoppen ook Haarlem be- Zondags en Woensdags van 810 uur zoeken voor een bezoek aan Z. D. H. Mgr. n.m gezellig samenzijn voor (loliandsche A J. Callier. Dinsdag 28 December zullen H.H. D.D. H.H- meisjes, die bier geen tehuis hebben Te! 11671 St. EHsr.betb's Vereeniging Jansstraat 49. Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S E V Maan dag van 2—3 nur. Donderdag van 12 uur R.K. Kraam verzorging van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr Coebergh, Ged Oude Gracht 74, Dinsdags van 23 uur R.K. Reclasseeringsvereeniging, aid. Haar lem. F.lken Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der Sint Vin- centiusvereeniging, N Groenmarkt 22. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. SNJL VERB AND. Centrale Post Telef 1*5151 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan d<® huisgevel REDDINGSBRIGADE VOOR DRENKELIN GEN, verstikkings- cn electricit ïitsonge- va'len Telefoon 10231 vi nuit Amsterdam ongeveer te 1 uur te Haarlem arriveeren en in het Bisschoppelijk Paleis aan de Nieuwe Gracht tot circa half 4 verblijven, waarna zij hun reis zullen voortzetten naar Rotterdam. De bisschoppen zuilen, hoSwel aanvragen daartoe waren binnengekomen, in Haarlem geen andere bezoeken afleggen. Hedennacht werd in het gebouw „De Centrale" een druk bezochte spoedverga dering vvn ta-i-chauffeurs gehouden, welke was uitgeschreven door de afdecling Haar lem van de Ned. Unie, aangesloten bij den Centr. Bond van Transportarbeiders. Te circa 1 uur opende de voorzitter, de heer A. Mars, de vergadering, waarbij hij uitvoerig verslag uitbracht van hetgeen er was voorgevallen ten opzichte van den Op uitvoerige wijze gaf hierop de heer Sormani verslag van de gehouden bespre kingen met de directie, waarbij hij aantoon de de verschillende cijfers, die zoowel wer den gegeven van de zijde der directie als door een aantal leden. De directie der A. R. M. decide mede, dat zij niet, de oude arbeidsvoorwaarden kon handhaven, nu per 1 Januari de tariefsverlaging zou worden in gevoerd. Door de bestuurders werd ter conferen tie aangetoond, Jat bij een vermeerdering van het taxi-gebruik met 35 pet., waarbij zelfs werd aangenomen, dat de opbrengst per K.M. zou zijn 26 cent, de aangeboden loonregeling een verslechtering zou betee- kenen van gemiddeld 3 per week. Dit standpunt werd door de directie niet ge deeld en de verwachting uitgesproken dat de toename van het aantal ritten den chauf feurs ook een loon van 18 zou kunnen brengen. Hierna was het woord aan de vergade^ ring, waarvan een druk gebruik werd ge in'akt. Algemeen was men van oordeel, dat de aangeboden regeling voor een ieder, on danks de zeer gunstige berekening van een toename van 1/3, toch een verslechtering en zelfs een zeer groote zou brengen, die niet te aanvaarden zou zijn. Bij de hier na gehouden stemming werd deze regeling met algemeene stemmen verworpen en werd aan het bestuur opdracht gegeven de ver schillende stappen van de directie, zooals deze nu zal worden verricht, direct te be antwoorden. Nadat besloten was, direct de directie met deze afwijzing in kennis te stellen, werden nog eenige andere beslui ten genomen, waarop te 3 uur deze ver gadering met een opwekkend woord tot de grootst mogeliike eenheid door den heer Mars werd gesloten. Omtrent den in Haarlemmermeer ten na- deele van v. d. W. aan den Hillegommer- dijk gepleegden diefstal van autobanden, waarvan verdacht werd een jongeman, de arbeider S. uit Nieuw-Vennep, die ter be schikking van de justitie werd gesteld en in voorarrest zat, vernemen we nader, dat het onderzoek der politie thans een ander lich1 ever de zaak heeft verspreid, waaruit blijkt, dat niet genoemde S., maar de koopman v. d. V. thans voor den vermoedelijken dader wordt gehouden. S. werd op vrije voeten gelaten en v. d. V. gearresteerd. Wegens diefstal gearresteerd. Enkele weken geleden is de ouderlijkge woning te Nieuw-Vennep ontloopen een 18- jarig meisje, C. N. pit Nieuw-Vennep, wier opsporing door den burgemester was ver zocht. Dinsdagavond werd het meisje aangetrof fen op den Kruisweg bij Aalsmeer, alwaar ze bij een der bewoners een ruit had inge- woi^>en. T)è politie werd gewaarschuwd en bracht haar naSr Hoofddorp over. Ze werd bovendien ^verdacht van diefstal en verduis tering en heden ter beschikking van de Ju stitie gesteld. DE SCHEEPSBOUWER. Heden avond treedt Het Nieuw Rottcr- damsch Tooneel, Directeur Frits Tartaud in den Stadsschouwburg op voor de leden van het Nederlapdsch Tooneelverbond. Deze voorstelling is verder voor iedereen toegan- ke ijk, evenals bij gewone voorstellingen. Onder regie van Alida Tartaud-Klein, die 1 De a.s. AvIcnltnra-tentoonsteH'ng in Den Haag. Lord De war komt met 150 dieren. De overwerkvergunnlng in de metaal industrie. Een conferentie in Den Haag. Wegverbelering, er aan ontbreekt. Klinkerwegen en wat Een verplaatsing naar aanleiding van het spoorwegongeluk bij de Vink. Het definitieve reisplan der Chineesche Bisschoppen voor ons land. Een cursns in 't Gregoriaansch aan het Kon. Conservatorium tc 's Huge. De a.s. hoog'ecraren en lectoren aan de R. K. Handelsschool tc Tilburg. Groote ontvredenheid in Dnitschland over de uitspraak in het proccs-Rouzier. »- Diplomatieke stappen te Parijs. De gestraften wegens politieke misdrijve» in Italië. Britsch-Chineesch incident te Hankan. Itsjang wordt geplunderd. Barometerstand 9 uur v.m.: 786. Vooruit OPTICIENS FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 4.17. Medegedeeld door het Ned. Kon MefeoroL Instituut te De Bildt Naar' waarnemingen in den morgen van 23 December. Hoogste barometerstand 786.2 m.M. te Skudesnaes. Laagste barometerstand 760.9 m.M. te Ingoe. Verwachting van den avond van 23 tot den avond van 24 December. Matige tot zwakke N.O.- tot O. wind; af wisselend bewolkt; droog weer, toenemen» de vorst. pr., 1 tweede pr., 4 derde pr 2 E. V. G. H. Koster, 3 Eerepr., 1 Eerste pr., 1 derde pr., 1 vierde pr., 1 Z. E. V. C. Kortekaas, 2 Eerepr., 1 tweede pr., 2 derde pr. C. er zelf eene belangrijke rol in vervult, wordt .Vrolijk, 2 Eerepr., 2 tweede pr.P. Martens, opgevoerd „De Scheepsbouwer", welk stuk J4 Eerepr., 3 Eerste pr. 2 tweede pr., 1 derde op verschillende plaatsen met groot succes pr., 2 Z. E. V.J. Kroon, 2 Eerepr., 4 tweede is gespeeld ter herdenking van het Gouden J1 derde pr. Tooneehubileum van Frits Tartaud. Voor deze tentoonstelling waren inge- De Hoofdrollen worden vervuld door de j schreven 175 duiven welke door den Heer Heer en Mevrouw Tartaud, Aleida Roelof- G. Keersdorp gekeurd werden, en dezen ROODE KRUIJ5 TRANSPORT COLONNE wenscj, van g en om ^ier jer stede Telefoon 12685 (bij geen gehoor I139Z! te komen }ol tariefgverkging van de taxi-s Als gevolg van de onderhandelingen tus schen het gemeentebéstuur en de onderne mers werd vopr korten tij.d terug een con ferentie ten stadhuize gehouden, waarop zoowel de ondernemers als de vertegen woordigers der werknemers tegenwoordig waren. Na eenige discussies verklaarden zes on dernemers zich bereid de oude arbeids- Twee auto's tegen elkaar ge- voorwaarden ook voor het jaar 1927 te i a 1 1 Jt Nationale Tentoonstelling Pluimveevereeni- gmg „Nut en Sport" op 25 en 26 Decem ber in gebouw „St. Bavo". Geopend van 9 uur v.m. tot 8 uur n.m. botst. Een der auto's kwam in de Ringvaart terecht. De knecht van den bloemenkoopman D. Smit, genaamd C. Groen, beiden wonende te Haarlem, reed Woensdagmiddag met z'n auto, waarin nog gezeten waren de bloe menhandelaren J. Kuiper en L. J. van Nor- de, beiden eveneens te Haarlem woonach tig uit de richting Hoofddorp op den Kruis weg onder Haarlemmermeer in de richting naar Heemstede en wilde de draaibrug over de Ringvaart bij de Cruqufus oprijden. Tegelijkertijd arriveerde op hetzelfde punt bij de woning van den brugwachter met z'n auto de boter- en kaashandelaar M. J. van Kerkhof, wenende aan den Benne- broekerdijk in Haarlemmermeer, uit de rich ting Vijfhuizen. I .Vermoedelijk doordat de beide bestuur- handhaven, alleen vanwege de A. R. M. werd deze toezegging niet gedaan, waarop door B. en W. de wenschelijkeid werd ge sen en Jules Verstraete. „DE TROUWLUSTIGE OOM." Op a.s. Zondag 26 December (2de Kerst dag) wordt in den Stadsschouwburg een Matinée gegeven van de allleraardigste Operette „De Trouwlustige Oom" met de lieve melodieuze Muziek van Donizetti, die door een klein orkest, onder leiding van H. Blokb erger zal worden uitgevoerd. Aan de geheele opvoering is veel zorg besteed, de costumes zijn van de Firma A. Sernée te Amsterdam, en het kapwerk is van de Firma Micbels. De regie :is van den heer Jules Moes, die er. ook met van der Ploeg een der hoofdrollen in vervult. Hetgeen deze voor stelling zoo geschikt maakt voor een Kerst matinee, is het feit, dat zoowel de jeugd als de ouderen er van kunnen genieten. „DOKTER KLAUS". De N. V. Het Schouwtooneel, Directeuren Adr. van der Horst en Jan Musch, geeft Zondagavond 26 December (2de Kerstdag) een wederopvoering van het oude maar zoozeer geliefde blijspel Dokter Klaus van L' Arronge, een echt prettig blijspel in 5 bedrijven. Geslaagd voor het diploma Machineschrij- ven pont Mejuffrouw M. Speenhoff, te Haarlem. Geslaagd voor het examen Machineschrij- ven (snelheidsdiploma Pont) Mejuffrouw I. de Groot te Santpoort Mejuffrouw S. Heuff tê Heemstede. Mejuffrouw J. Mondriaan te Haarlem. Mei ffrouw E. NacLtega 1 te Heen stede. Mejuffrouw H. Nieuwdorp te Haar lem. Mejuffrouw C. Speenhoff te Haarlem. Geslaagd diploma Kantoorstenograaf Pont (130 lettergrepen) Mejuffrouw I. de zich gaarne bereid verklaarden dit op zi<-h te nemen, alsmede onzen dank aan de; en Keer voor de werkzaamheden in deze ge- daan. AMSTERDAM, 23 Dec. Vanmorgen een auto-tankwagen van de A. P. C. Petr, compagny in de Tweede Nassaustraat door den motorwagen van lijn 14 aangereden. De tankwagen kwam uit de De Wittenstraat en werd, toen hij de kruising was gepas seerd, van achter door de tramaangereden. Door den schommelenden inhoud verloor de wagen spoedig zijn evenwicht met het gevolg, dat hij kantelde. De chauffeur kwam met den schrik vrij. De wagen is *zwaar beschadigd en ook de motorwagen van de tram kreeg eenige schade. Persoonlijkr ongelukken kwamen niet voor. LOS ANGELOS, 23 Dec. Dempsey be reidt zich op een intensieve training voor van 2 maanden, waarmee hij na Kerstmis zal aanvangen. Hij heeft verklaard nooit meer te willen boxen, zonder te weten, dat hij zeker van z'n zaak is. „Ik wil niet meer, dat m'n vrienden geld door mij verliezen", aldus Dempsey. ROME, 23 Dec. Mussolini heeft gisteren in een interview eenige mededeelingen Groot te Santpoort. Mejuffrouw J. Hamers gedaan omtrent dc nieuwe veiligheiclsmaat- te Haarlem. Mejuffrouw S. Heuff te Heem- I regelen. Geen enkele deportatie zal plaats stede. Mejuffrouw Nagtegaal te Heemste de. Allen leerlingen van de Erkende Pont- school alhier. POSTD. VER. „DE SNELPOST." Op de j.l. gehouden tentoonstelling der hebben, die niet gerechtvaardigd is. Ik zelf, zeide hij, zal elk geval beoordeelen. Tot hen, die gedeporteerd zullen worden, be- hooren allen, clie een gevaar voor de natie opleveren, als slavenhandelaren, cocaïne smokkelaars en ki-nderverleiders. Onder vp 6j,e!' bevinden zich ook eenige vrouwen; het bovengenoemde vereeniging, welke druk be- land moet van dergelijke elementen gezui- j- j verd worden. Alleen in Napels werden reeds 60 woeke raars en 40 coeaïne-smokkelaars schuldig Th. Veere, Eerepr., schoonste doffer der bevonden en op de deportatie-bist geplaatst, tentoonstelling J. Koeperus,_3 Eereprijzen, 1 Ik heb met hen geen medelijden, daar zij zocht is door de liefhebbers, werden de uit, dat beide partijen zouden trachten iol i prijzen als volgt toegekend overeenstemming te komen. Aan dezen G. H. Koster, Eerepr., schoonste duif wensch is geen gevolg gegeven, docli den chauffeurs werd een schrijven overhandigd, waarin zij voor het feit werden geplaatst om na 31 December met de nieuwe arbeids voorwaarden accoord te gaan of, als dit niet geschiedde, de arbeidsovereenkomst als geëindigd te beschouwen. Naar aanleiding van deze handeling heeft het bestuur toch gemeend alsnog te trach ten door onderhandeling tot evereenstem- ming te kornen en werd een conferentie aangevraagd. Dinsdag en Woensdagmiddag werd door de heeren Pormani ea Mars met .de directie jjecqnfereerdj 2 Eerste, 2 tweede pr., 3 Z. E. V. Th. i het levensbloed van het volk aftappen, Th. Donckcrwolke, 2 Eerepr., 2 Eeerste pr., I Mussolinie zeide verder, dat er geen sprake 2 E. V. H. Keerwolf 2 derde'pr. W. Gerrit sen, 2 Eerepr., 1 Eerste pr., 1 tweede pr., 1 E. V. P. R. J. Vergers, 8 Eerepr., 4 twee de pr., 5 derde pr„ 1 Z E.V. H. P. Luijken, 6 Eerepr., 2 Eerste pr., 3 tweede pr. 1 derde pr„ 1 vierde pr. J. Zomerdijk, 1 Eerepr., 1 Eerete pr„ 1 Z. E. V. J. v. d. Linden, 2 Eerepr., 2 Eeistepr. Th. Veen, 10 Eere pr., 10 Eerste pr., 1 tweede pr„ 2 Z. E. V. 1 E. V. K. Paap, 1 Eerepr., 1 tweede pr., van is, dat de deportages persoonlijke wraaknemingen zijn. Deportaties om poli tieke redenen hebben steeds bestaan. De gedeporteerden zullen naar eilandon in de Middeilandsche en de Adriatischè Zee wor den gezonden. Zij zullen daar niet behoeven te werken en goed worden behandel;'. Aan het slot van het interview, verklaarde Mussolini: wij zijn volkomen gerechtigd di) te doen, doch wij zullen cr voor zorgef

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1