UïTÈFt Radio-Omroep. De liefde van een kunstschilder. Inzake het proces-Rouzier zon de Dultsche regeering den Duitschen (mbassadeur te Parijs opdracht hebben gegeven bij de Fransche regee- fing stappen te doen. In Italië zijn 924 personen wegens politieke mis drijven gestraft. Britsch-Chineesch incident te Hankaw. Itsjang wordt geplunderd. Onder de Radio-berichten: De storm over de uitspraak in het proces- Rouzler heeft zich nog niet gelegd. Een anti-Britsche boycot bepleit op een vergadering te Hankau. GEM. BUITENL. BERICHTEN. BINNENLANDSCH NIEUWS. Wegverbetering. Non-activiteitstractement. A. Voogd, f Voor wijziging der Krankzinnigenwet. Kweekschool voor vroedvrouwen te Heerlen. Minister Van Karnebeek terug. Huldiging van mevr. De Gijselaar. LUCHTVERKEER. Rondvlucht door Zuid'Amerika. KERK EN SCHOOL. Huiswerk voor school en laat inslapen. LANDBOUW EN VISSCHERIJ FEUILLETON. De a.s. Aviculturatentoonstelling in Den Haag. KUNST EN KENNIS. - Koninklijk Conservatorium. De opgravingen bij Castra Vetera. i Het proces-Rouzier. In <Je Parijsche pers wordt weinig com- ipentaar geleverd op de uitspraak van den krijgsraad te Landau. Het meerendeel der bladen bevat een droog verslag en schijnt er met deze onverwachte oplossing eenigs- ains in te zitten. Sommige bladen vatten het pleidooi van den Duitschen advocaat Grimm' samen. Daarentegen publiceert de „Oeuvre" een artikel, waarin het blad zich verontwaardigd l toont. Het gelooft dat de militaire rechters' de Fransche regeering en haar Locarno- politiek een slag hebben willen toebrengen. Dit vonnis, aldus het blad, is een politiek' vonnis, dat eerder dom dan misdadig is, J Stappen van de Duitscha regeering. Melding wordt gemaakt van een mede- deeling aan de bladen, dat de Duitsche am bassadeur te Parijs opdracht heeft gekregen bij de Fransche regeering stappen te doen inzake het geval-Rouzier om alle juridische mogelijkheden na te gaan. Evenzoo werden door den Duitschen rijkscommissaris voor de bezette gebieden bij de Rijnlandcommis sie stappen gedaan, waarover deze bij de Fransche regeering zal moeten rapporteeren. De electrificatie der spoorwegen, Gemeld wordt dat de electrische spoor-, lijn ParijsVierzon, in het geheel 232 K.M. lang, is ingewijd. Ernstige ongelukken. Een toeristenauto is te Santander in een ravijn gestort. Vier personen werden gedood, een tiental gewonden. Een stoomsloep, waarop een vijftigtal ge vangenen werden vervoerd, is te Mahon in de lucht gevlogen. Drie personen werden gedood, een twin tigtal ernstig gewond. De politieke Italiaansche misdadigers. Het aantal personen, om politieke redenen tot gevangenisstraffen veroordeeld, heeft een totaal van 924 bereikt. Daarvan zijn 774 in booger beroep gegaan. De commissie, ingesteld om deze beroepen t* onderzoeken, heeft 513 zaken onderzocht en in 161 zaken een beslissing genomen; 104 beroepen werden afgewezen. Zeven veroor deelingen' tot deportatie werden vernietigd. In zestien gevallen werden de straffen ver minderd. Twintig deportaties werden veran derd in waarschuwingen met beperking van bewegingsvrijheid en van politieke activiteit en vijf tot enkele waarschuwingen. Mussolini heef! alle besluiten van de com missie aanvaard en heeft bovendien nog gebruik gemaakt van zijn persoonijk inter- ventierecht door 34 veroordeelingen te ver anderen in waarschuwingen met beperkin gen, zeven tot waarschuwingen met beper kingen, zeven tot waarschuwingen* «n in ne gentien gevallen tot waarschuwingen en in negentien gevallen de straf te verminderen Negen en twintig families vm gedeporteer den kwamen naar zijn meening voor steun in aanmerking, welke steun door den stast zal worden verleend. In tien gevallen verleende Mussolini vol ledige gratie. Stadsverwarming met natuur lijke geysers. De premier van IJsland, Jon Thorlarks- son, die tevens een bekend civiel ingenieur is, heeft een plan ontworpen om de stad Reykjavik van warmte te voorzien uit de naburige warme bronnen. Men raamt, dat de warmte, die jaarlijks aldus zou kunnen worden geleverd, gelijk staat met die, welke door 20.000 ton brandstof wordt geprodu ceerd. Een Amerikaansch oorlogs schip naar Honduras. Op verzoek van het Amerikaansche de partement van buitenlandsche zaken, heeft de minister van marine order gegeven aan «en oorlogsschip om naar Laceiba in Hon duras te gaan ter bescherming van het leven en de eigendommen der Amerikanen. Dynamletontploiling in een mijn in Chili. Tengevolge van een ontploffing van dyna miet in een nijn bij Stwe!' zijn vijf personen gedood en vier gewond. Er worden er drie vermist, Ue burgeroorlog in China. Gisteravond trachtten 300 Chineescbe sol- Jatcn de Britscbe concessie binnen te drin gen. De soldaten werden bij de buitenste barrière van bet Britscbe consulaat door mariniers tegengehouden. Een menigte koe lies drong er bij de soldaten op aan een doortocht te forceeren. Toen de soldaten hun geweren laadden, laadden de mariniers hun mitrailleuses, waarop de soldaten zich verspreidden. Vernomen wordt, dat de plaatselijke Chi- neesche autoriteiten hun verontschuldigin gen aanboden aan den Britschen Consul. Plundering te Itsjang. Een draadloos bericht uit Itsjang meldt, dat soldaten de geheele stad geplunderd hebben. Zij lieten de buitenlandsche eigen dommen onaangeroerd. De toestand van den Japan- (chen keizer. De keizer heeft ten slapeloozen nacht gehad. De lichaamstemperatuur ia gestegen. DE VRAGEN BETREFFENDE HET RIJN- LAND. VAN BEIDE ZIJDEN ZAL CON TROLE UITGEOEFEND WORDEN. In de laatste zitting van den Volkenbond te Genève zijn ook verschillende punten betreffende het Rijnland behandeld gewor den, waarover thans, uitgaande van de Wil- helmstrasse, interessante mededeelingen ge daan worden. Er wordt op gewezen, dat be halve de hoofdpunten van het werkprogram en de daaromtrent bereikte overeenstem mingen, nog velerlei andere belangrijke za ken een onderwerp van behandeling vorm den, die min of meer aan de opmerkzaam heid van het pubiek ontsnapt zijn, maar waarvan het gewicht waarschijnlijk binnen kort op den voorgrond zal treden .Uitdruk kelijk wordt echter daarbij opgemerkt, dat het niet gaat om geheime bijkomstige over eenkomsten, maar wel degelijk om zaken van groot pnblinek belang. Tot deze punten behoorde ook de kwestie van de ontruiming van het Rijnland, welke vraag ditmaal niet alleen door de deelne mers aan Thoiry werd besproken, maar aan welke behandeling nu ook de vertegen woordigers van andere geïnteresseerde landen deelnamen. De moeilijkheden aan dit probleem verbonden, zijn zooals alge meen bekend is, zeer groot. Het was niet geheel in overeenstemming met de opvat tingen van de beide ministers van Buiten landsche Zaken, Briand en Slresemann, die van den beginne af een rustige afwikkeling van zaken nastreefden en den termijn der ontruiming in principe op een vol jaar stel den, dat zoowel de Duitsche als de Fran sche pers op een snelle en tamelijk eenzij dige oplossing van het probleem aandron gen, namelijk op een financieele ondersteu ning van Duitschland aan zijn vroegeren vij and. Ondertusschen heeft de oplossing van dit vraagstuk een vertraging, ondervonden, welke ook In de zitting van den Volkenbond duidelijk aan het licht trad. Men kwam er namelijk toe bij de behandeling te Genève de oplossing te zoeken in geheel andere richting, dan tot nog toe geschied was. In plaats van vast te houden aan het principe, dat men een pand in de hand moet hebben ter bescherming van zijne veiligheid, zoekt men nu naar een formule, waardoor we- derzijdsche controle de veiligheid verzekert. Deze oplossing zou in alle geval meer in den geest van Locarno zijn. Door weder- zijdsche controle op elkanders militaire maatregelen in de grensgebieden, ontstaat vanzelf een sfeer van vertrouwen, daar men voortdurend met eikaar in verbinding staat en alle eventueele oneenigheden en strijd punten dadelijk uit den weg kan ruimen. In dezen zin zouden, zooals de „Deutsche diplomatisch-pol ilisch er Korrespondenz" meldt, de besprekingen gehouden zijn, die in Genève naast de hoofdpunten, het af schaffen der militaire controle en het in- vestigatie-vraagstuk, tusscheo de verschil lende delegaties «en punt van onderhande lingen uitmaakten. Werkelijke resultaten werden nog wel niet bereikt, eenerzijds door de bijna onoverkomenlijke moeilijkhe den, die zich bij het zoeken naar goede op lossingen voor de hoofdpunten voordoen, anderzijds echter ook doordat om dit doel te kunnen bereiken men een zeer langen termijn vaststellen moest, waarin de nieuwe richting waarin een oplossing gezocht za) worden aan alle zijden getoetst en onder zocht kan worden. De aangevangen beschouwingen ontwik kelen zich echter, naar de officieuse bu reau's in Berlijn melden, in gunstigen zin. In Engeland, België en ook in andere landen, niet het minst in Frankrijk wint de over tuiging veld, dat samenwerking met Duitschland in den zin van het veiligheids- pakt, in den Volkenbond en nog op zoo velerlei ander gebied oiftnogelijk* overeen komt met een gelijktijdige bezetting van Duitschen bodem door troepen van de partij, waarmede men onderhandelingen voert en verdragen sluit. HET EINDE VAN EEN GENIALEN SPECULANT. „Door mijn optimisme is mijn vermogen ten gronde gegaan. Hoe groot mijn vermo gen was, kan men het duidelijks beseffen wanneer men weet, dat ik in de laatste ia- ren ongeveer 7 millioen schillingen aan belasting betaald heb. Tbane ben ik een bedelaar." Dit zijn de woorden, die S'eg- mund Bosel gesproken heeft voor de on- 'derzoefcfngseotmnlssle tdt het parlement, de man, die voor weinige dagen nog pre sident van de Unionbank was en direc-l teur van het bankhuis Bosel. Dat heeft dei man gezegd, wiens naam de laatete jaren; in ieders mond lag, en die voor menigeen1 het zinnebeeld van den rijkdom vertegen-; woordigde en die bekend stond alt de' meest geraffineerde beursspeculant van Oostenrijk en misschien wel van geheel centraal-Europa. Werkelijk was het ver mogen, waarover deze nauwelijks 30 jaren tellende man gedurende korte jaren be schikte, fabelachtig, en niet minder de hieruit voortspruitende macht. Een beele staf van medewerkers, waaronder vroegere staatsbeamb'en en diplomaten, die, om hem te kunnen dienen den dienst verlaten heb ben, stond onder zijn bevebn; couranten werden aangekocht en tijdschrif'en werden opgericht; en tenslotte waren de plannen reeds klaar voor den bouw van een reus achtig paleis op een historisch punt gele- gen, naast het departement van Buitenl. Zaken, aan de z.g. Hallhausplatz, terwijl een afzonderlijk parlementsbesluit genomen werd om den grond van dezen burcht van den rijkdom vrij te maliën. Hetgeen Bosel voor de parlementscom missie medegedeeld heeft zal eenmaal in de geschiedenis van het maken van oor- logs- en inflatie-winst een belangrijke plaats innemen. Daarin komt niet alleen uit met wat voor "fantas ische sommen men in een dergelijke roes kan speculeeren, maar ook krijgt men een blik op zekere praktijken van de voormannen der specu latie en vooral wordt de aandacht geves- igd op zaken, die Bosel met het Comptoir d'Èscompte te Genève gedaan had, en waarbij het ging om vele millioenen Zwit- sersche francs. Uit hetgeen Bosel voor meergenoemde commissie aan den dag bracht is onder anderen zeer interessant de mededeeling, dat hij in de jaren 1917 en 1918 met de vroegere Oostenrijksch-Hongaarfche Mo narchie contracten gemaakt had, die afslo ten met een half milliard goudkronen. In het jaar 1918 betaalde Bosel 11,9 millioen goudkronen aan belasting. Dezelfde mail was vier jaren tevoren nog een kle'ne koopman en diende in een zaak in onder goederen als bediende. De bezitter van deze zaak liet dikwijls met een zekeren trots aan zijne klanten zien hoe Bosel vroeger in zijn toonbank eens zijn naam ge sneden had. In het jaar 1918 had het bank huis Bosel zijn hoogtepunt bereikt. Door ongelooflijk brutale beursspeculaties met geleend geld, heeft Bosel kans gezien in een paar jaar tijd een vermogen tezamen te brengen, \lat door ingewijden geschat werd op 200 i 300 millioen dollar». Het schijnt echter de* Bosel, op deze hoogte aangekomen, zijn hoofd verloor en het on mogelijke '.vilde. Hij bezat bijna alle aan deden van de Unionbank, hij was heer en meester over de Magnesietwerken, de Laurahiitte, een broodfabriek, en had zich een berg van alle mogelijke aandeden ge kocht, toen de beurs viel en gebrek aan vlottend geld on'stond. Toen hij de Wcn- sche postspaarbank al 3.6 millioen dollar schuldig was en buitenlandsche scbu'den hem begonnen te drukken, wilde Bosel zich door een groote francsspeculat'e red den. Deze operatie bracht hem voor twee 'aar reeds aan den rand van den afgrond. In dezen hopdoozen toestand besloot Bo sel zijn verplichtingen te concentreeren in het bui'en'and en hier ziin we aangeland bij de truc die hij gebruikte voor de vor ming van de T"nion-Trust in Genève, waar achter natuurlijk het reeds genoemde al daar gevestigde Comptoir dTïscomp'e atone' Bosel deelde de comm'ssie mede, dat hem in dezen toestand niets anders over bleef dan zich naar het buitenland te rich- 'en. Geholpen door een industrieel kwam hij in verbinding met het Geneefsche bureau en wist het gedaan te krijgen, dat aldaar werd opgericht de Union-Trust met een aandeelenkapi'aal van 5.000.000 Zw'tser- sche francs. Deze maatschappij verplichtte zirh alle activa en passiva van Bosel over te nemen tot oo eenige millioenen na, en hier verzweeg Bosel cijfers. Aan den Oos- tenrijkschen Minister van Financiën, Dr. Ahrer, die thans op het eiland Cuba ver toeft en die helaas niet bereikbaar is, zou hij destijds' medegedeeld hebben, dat het onmogelijk was de Genefscho financiee'e groep bekend te maken, dat Bosel nog on geveer 10 millioen dollar aan de Oosten- rijksche pos'spaarbank schuldig was, maar den minister een exposé overgereikt heb ben over de transacties van de postspaar bank met de Un'on-Trust te Genève, d'e, naar zijn meening voordeelig voor de oost spaarbank zouden kunnen zijn. Naar Bosel mededeel', zou minister Ahrar, tijdens een Volkenbondzitting in Genève vertoevende, deze gelegenheid benut hebben met de lei ders van het Comptoir d'Èscompte in ver binding te treden. Bosel is dan ook naar Genève gegaan en w'st de zaak tot stand te brengen. Dr. Ahrer en Bosel hebben dus beiden gezwegen. Hieraan kan nog toegevoegd worden, dat Bosel de gerucht -n dat hij de stilzwijgendheid van den Minis ter gekocht zou hebben met geld, vuigen 'aster noemt; hij zou niet gewaagd hebben aan een Oost-nrijkschen Minister een der gelijk voorstel te doen. Bosel had het prin- c'pe, de aangevangen speculaties door te setten, wat de huid'ge directeur van de postspaarbank kan getuigen en hij wijs' er dan ook op, dat, wanneer de postspaar bank zoolang had kunnen wachten, nu reeds 'n winst van een paar millioen dolLr te boeken ware geweest. Het, was ech'er niet trogc'ijk. Bosel is voor dien tijd finan cieel in elkaar gevallen; en hiermede e'n- digt de gesch'edenis van een genialen spe culant, en van een kind van het geluk. Of Bosel werkelijk een bedelaar geworden is, zooal» hij beweert, kan men niet vaststel len. Klinkerwegen en wat er turn ontbreekt. Het Propaganda Comité voor Wegen verbetering zendt het volgende perscom muniqué: De Nederlandsche klinker, product van een belangrijke industrie in ons land, is als materiaal voor wegenaanleg den laatsten tijd wat in 't gedrang geraakt. Menige klinkerweg is niet bes and gebleken tegen het sterk toegenomen verkeer van zware voertuigen en bij den aanleg van moderne, verkeerswegen worden, naast straatklin kers, hoe langer hoe meer andere materia len voor wegdekken gebruikt. Nog niet lang geleden werd dit gecon stateerd in een rapport over de steen- industrie. De Voorzitter van den Nijverheidsdiens! van" Finnanciën heeft het „P. C. W" Propaganda-Comity Hecft de minister kennis genomen van voor Wegen verbetering, herinnerd aan dit' een mededeeling door den luitenant rapport, waarin ook nog een ander punt ter den Generalen Staf den heer sprake wordt gebracht, dal van belang is, kolonel van den Generalen Mal, den heer omdat het mede kan dienen tot verklaring f' Donk gedaan in een rede, door hem ge- van het geconstateerde feit. houden voor de Vereemging ter beoefening Er wordt namelijk op gewezen, dat bij van de krijgswetenschap te s-Gravenhage het maken van wegdekken met nieuwe op 17 December 1926, volgens welke mede- worden ontvangen en zal baar een buide-' blijk worden aangeboden. In voorbereiding Is een K. B. waarbij aan ambtenaren, die bet ambt van lid van Ge deputeerde Staten of van wethouder in de gemeente aanvaarden een non-activiteits tractement zal worden toegekend. Te Rotterdam is overleden de heer A. Voogd, bekend journalist, hoofdredacteur van het dagblad „Scheepvaart" en hoofd redacteur-directeur van het weekblad Rot terdam. De overledene bereikte den leef tijd van 60 jaar. DIENSTPLICHT EN OPENBARE BETREKKINGEN. Het Kamerlid Dr. Deckers heeft de volgende vragen gericht aan den minister /materialen, Ingenieurs en andere deskundi gen zooveel aandacht aan het leggen van den weg besteden, terwijl het maken van klinkerwegen bijna geheel aan de werk lieden wordt overgelaten en dit daardoor, zooals door belanghebbenden' is geconsta teerd, soms slordig geschiedt. De beste klinkers kunnen niet aan de verwachting beantwoorden, al» zij niet met kennis van zaken en op een goed voor bereiden ondergrond worden gelegd. Naar aanleiding van deze mededeeling van den Voorzitter van den Nijverheids- raad is in een door het P. C. W. daarover gehouden bespreking opgemerkt, dat het bestraten met klinkers veelal per vlerkan ten meter wordt betaaW,hetgeen aan de deugdelijkheid van het werk n et ten goede komt, omdat klinkers niet altijd voldoende aaneengesloten worden gelegd. Ook is de vraag ter sprake gekomen, of de steenfa brikanten er niet vers'and'g aan zouden doen, tegemoet te komen aan de wenschen van wegenbouwers, die, in navolging van hetgeen in Amerka en in Frankrijk ge schiedt, een grooter model klinker zouden willen toepassen. Het leggen van een klinkerbestrating mits op een goede onderlaag, is n;et goed koop, maar geeft een zeer goed wegdek, dat o.m. het voordeel heeft zindelijk en niet glad te zijn. Een niet zorgvuldig gelegde klinkerweg ech'er kan voor het moderne verkeer niet voldoen. Zooals gebleken Is, ontbreekt er aan de wijze waarop die wegen wo-den aangelegd nog heel wat. Daarom kan het zijn nut hebben (het geldt hier een zaak, d'e zoo wel voor de steenindustrie al9 voor de weggebru'kers van belang is) de aandach' in breeder kring te vestigen op de mede deeling in bovengenoemd rapport over de steenindustrie, dat het aanleggen van klin kerwegen met meer zorg dient te geschic- den. In het hotel des Pays Bas. te Utrecht, is de algemeene vergadering gehouden van de Ned. Ver. voor Psychiatrie' en Neurologie, onder voorzitterschap van dr. W. M. van der Scheer uit Bergen op Zoom. O.m. werden besprekingen gevoerd over het wetsontwerp tot wijziging van de Krankzinnigenwet samengesteld door dr. Schuurman Stekhoven, inspecteur van hei krankzinnigenwezen. Besloten werd aan den minister een adres te zenden waarin de groote wenschelijkheid wordt uitgespro ken, dat zoo spoedig mogelijk tot algeheel? wijziging van de Krankzinnigenwet wordt overgegaan, in dien zin dat de wettelijke scheiding die thans gemaakt wordt tusscher patiënten der klin'eken, der open-afde°lingen en der gestichten zoo spoedig mogelijk ver- dwünt. De gestichtsartsenvereeniging zal in dier zelfden geest een adres zenden. Tot leden van het bestuur, werden geko zen de heeren dr. C, U. Ariëns Kappers en dr. J. F. Plet, De provinciale subsidie weder op I 10.000 te brengen, Prov. Staten van Limburg hebben beslo ten de subsidie aan de Kweekschool voor Vroedvrouwen te Heerlen, die in de Zomer- zilting teruggebracht is van 10,000 op 5.000 weder op f 10.000 te brengen, zulks op aandringen van den minister van Arbeid cn het bestuur der vereeniging. Als voor waarde werd gesteld, dat een der leden van God, Staten z'tting zal nemen in het be stuur der inrichting, Minister Van Karnebeek, die dé verga deringen van den Raad van den Volken bond heeft bijgewoond, is in Den Haag te ruggekeerd en heeft korten tijd daarna zijn ambtsbezigheden hervat. Te Leiden is een dames-comité gevormd met het doel mevr. De Gijselaar, ter gele genheid Van het aftreden van den burge meester, te huldigen. Donderdagmiddag zal zij door het dames comité in den foyer der Stadsgehoorzaal deeling het voorkomt, dat voor benoembaar heid in een openbare betrekking de eisch wordt gesteld, dat de gegadigde zijn „vrij van lAilitairen dienst". Zijn den minister voorbeelden bekend van dergelijke achterstelling van den dienst plichtige bij den niet-dienstplichtige Welke maatregelen denkt de pinister, voorzitter van den Raad van Ministers, te nemen om te bevorderen, dat aan dia achter stelling een einde kome? GRIEP-EPIDEMIE IN ZEEUWSCH- VLAANDEREN. Meer dan duizend gevallen. De griep heerscht, naar uit Sluis gemeld wordt, aan deze zijde van de Schelde in hevige mate. In sommige gemeenten is bijna de helft der ingezetenen aangetast. In Breskens werden vijfhonderd, in Oost burg driehonderd en in deze gemeente ruip twee-honderd-vijftig ziektegevallen ge constateerd. Gansche huisgezinnen liggen ziek te bed. Gelukkig is evenwel de ziekte niet van ernstigen aard. Even over de grens heeft de ziekte een veel ernstige karakter. Daar zijn reeds vele jeugdige personen overleden. Vijf Amerikaansche militaire vliegers zijn Woensdag uit St. Antonio (Texas) .vertrok ken voor een rondvlucht door Centraal Zuid-Amerika. In „Gezin en School" schrijft A. G. van Waveren over de „Nachtrust voor School kinderen" en zegt daarin „Het moeilijk opstaan in de jeugd is een vaak voorkomend euvel het houdt geen ver band met bewuste luiheid maar vindt zijn ver klaring hierin, dat de natuurlijke opleving van energie ha de namiddernachtsche inzinking door verschillende oorzaken is vertraagd. Meermalen hooren wij er over klagen, dat kinderen des morgens moeilijk opstaan „om dat" zij 's avonds te veel huiswerk moeten maken. Indien 't huiswerk te inspannend en van te langen duur is, of wanneer 't kind be hoort tot diegenen, wier gedachten gebonden blijven aan „elke actie, waaraan zij tot vlak vlak voor het naar bed gaan deelnemen (dus ook spel, literatuur, muziek) dan kan een te- laat-inslapen en moeilijk opstaan daarvan in derdaad gevolg zijn. In deze gevallen dienen de ouders een tijdruimte tusschen het huis werk en het naar bed gaan vast te stellen en moeten de kinderen deze tijdruimte aan on belangrijke bezigheden besteden. Dit is voor elk kind gewenscht. Huiswerk4 is alleen din van onmiddellijk nadeeligen invloed op de nachtrust, als het tot 't moment van 't naar bed gaan zoo groote inspanning vergt dat het inslapen tot een te laar uur wordt verschoven, waardoor het kind een tekort aan slaap on dervindt, of wanneer ter wille van de hoeveel heid huiswerk het naar bedgaansuur abnor maal wordt verlaat. „In sommige gezinnen is het gewoonte, dat de kinderen hun huiswerk 's morgens vroeg maken in plaats van 's avonds. Dit kan in bij zondere gevallen noodzakelijk zijn maar als stelsel is het niet aanbevelenswaard. Immers voor een goede nachtrust een volledig uit rusten is noodig, dat men zich 's avonds in ontspannen toer,tand kan neerleggen. Het kind, dat naar bed gaat met de gedachte, dat men hem den volgenden morgen tegen zes uur zal wekken voor het leeren van lessen, die hij ter voorkoming van strafwerk of een „onvoldoende beurt" om 9 uur moet kennen, geniet geen weldadige nachtrust. Dit wreekt zich op den duur in den vorm van onvoldoen de weerstandsvermogen, psychische oneven wichtigheid en een minder profiteeren van 't onderwijs. Ik heb dit in verscheidene gevallen kunnen nagaan. Tenslotte nog dit de er varing en de genomen proeven hebben- aan getoond dat men gewoonlijk beter datgene onthoudt, wat men 's avonds van buiten leert, dan hetgeen men 's morgens vroeg in het ge heugen prent." VRIJDAG 24 DECEMBER. HILVERSUM, 1050 M. 12.00 Politiebi - 5.006.45 Concert door het H. D. O.- orkest, soliste Annie Ligthart, sopraan.— 6.457.45 Vervolgles en conversatieles Fransch. 7.45 Politieber.. 10.00 Persber. 8.10 Het luiden van de kerst klokken van het Kon. Paleis op de Dam te Amsterdam (onder voorbeh. van nog te verl. toestem, door H. M. de Koningin). Ter gelegenheid van de kerstnacht zal de heer J. Vincent de klokken van het Kon. Paleis bespelen. Programma van kerst liederen. 9.00 V. A. R. A.-uitzending, Toespraak, waarna gramofoonmuziek (Kerstliederen). DAVENTRY, 1600 M. 11.20 Concert door het Daventry-kwartet en solisten (contra alt, bariton, piano). 12.50 Orgel concert van de St. Botolphskerk. 1.20 2.20 Lunchmuziek van het Holborn res taurant. 3.20 Balladen-concert, (contra, alt, tenor, piano). 4.20 Een kinder partij in de Walpole Cinema. D. Smith, bariton en orkest. De kinderen zingen mede. 5.20 Causerie. 5.35 Kinder uurtje. 6.20 Concert van het Prince of Wales Playhouse. 7.20 Weerber. nieuws. Causerie A seasonable chat. 7.50 Kerst-partij. „Mrs Buggins geeft een Kerstpartij", door Mabel Constanduros. 8.55 Lezing My adventure in Norfolk. 9.20 Kerstzang van de Whitechapel-kerk. 9.50 Causerie 10.05 Partita in E, Bach W. Primrose, viool. 10.20 Tijdsein, weerber., nieuws. 10.35 Vijf liederen door C. Scott, M. Carew, mezzo sopraan. 10.50 The grand good night. 10.55 Dansmuziek. 12.202.20 's nachts, dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS", 1750 M. 10.5011.20 Persber. en muziek. 12.502.10 Concert door het orkest Gayina. 5.055.55 'Kerstvertellingen en liederen, met begel. van piano en viool. 9.05—2.20 „De Messias", Handel, solisten en koor van de C, Franckver. Orkest Radio-Paris. Daarna zang en dans muziek. KONIGSWUSTERHAUSEN 1300 M. 10.2012.10 Gramofoonmuziek. 11.20 Klokkengelui van de Parochial kerk. 3.50—6.20 Orkestconcert. 6.509.20 Kerstconcert. A. Braun en Liselotte Kra mer-declamatie. B. Geysel, orgel, koor, BRUSSEL 508.5 M. en ANTWERPEN 265.5 M. 7.50 De Radio-Courant. 8.2010.50 „La route d'Emeraude", opera van Hautier. HAMBURG 394.7 M. 1.25—2.10 Ka mermuziek. 5.206.20 Kerstconcert, Kamerorkest en zang. 6.20 „Am Heiliga- bend". 7.2011.15 „Weihnacht der Einsamen", orkest. Dan dansmuziek. MUNSTER, 241.9 M. 12.50—2.05 Kerstconcert, orkest en zang. 3.05— 4.20 „Es ist ein Reis entsprungen", gedich ten met muziek, ill. 4.205.20 Max- Reger uitzending. 5.206.20 „Einsame Weihnacht", voor de „heimatlosen". Heb bel nitstekendste aan te bieden, dal iemand wenschen kan, boe zal de wereld het weten, indien gij niet adverteert. JOHN. P. ROCKEFELLER. Mï'n vader kende een jongen man, die zoo heette en die we] in betrekking zou kunnen staan tot het geheim, hetwelk de dame omgeeft. Ja. het is zeer goed moge lijk! Ik weet nu ook. waarom hare schoon heid mij zoo bekend voorkwam en ont roerde. Ik heb een portret gezien, hetwelk de trekken heeft van haar, die nu wellicht den naam Wangen voert en op dit portret gelijkt zii verrassend. De jonge man is zeer kort geleden te- Londen gestorven en hier. door wordt ook de smart en de schrik ver- Haard, die zoo storend on hare gezondheid gewerkt hebben. .Ei, dat zijn zeer belangwekkende en on verwachte ophelderingen, hernam de dokter, het is zeer merkwaardig, dat in het oogen- fclik rtn gevaar juist iemand ondaagt ter bulpe der arme vrouw, iemand, die eenigs- zin» bekend is met hare lotgevallen. En nu achl .daar wordt gebeld, wii moeten het schip verlaten. Leef gelukkig, dierbare Es ther, wii allen zullen u zeer, zeer missen Dank uwen vader daarvoor, dat cms u geschonken heeft voor eenigen tijd, ven tlid, die door het aandenken aan u, steeds een aangename herinnering zal blijven. Vaarwel. vaarwel, schrijf spoedig en zoo mogelijk, keer spoedig weer. Hij kuste haar op het voorhoofd en ver- liet met de overige personen, die niet tot ce p&sagiers behoorden, het sch'p en toen -'it eenige minuten later vertrok, groette Esther, met haren zakdoek wuivend, ten laatsten male haren vaderlijken vriend. De tijd harer vrijwillige verbanning was lang reeds voorbij, haat doel, tenminste zoo dacht zij, bereikt Werner had nu een plaats verkregen als predikant, iels, waarnaar hl' zoo lang reeds gewacht had en daar zij den invloed van den overleden opperjachtmees- ter als de eigenlijke drijfveer dezer bevor dering niet kende, zoo zag zij daarin uil sluitend het loon van haar eigen besluit im door haar vertrek den steen des aan stoots op te ruimen, die Werner ia den weg lag. Dien tijd had zij doorgebracht In het huls van een Engelsch dokter, welke een nicht harer moeder gehuwd had. Deze nicht was tot het christendom overgegaan en de over eenstemming van gêvoclens, welke beston 'n de geestelijke ontwikkeling van het iongc meisje en van die der oudere vrouw, was oorzaak, dat het vastgestelde tijdstip van vertrek werd ove-schreden. Onder den zaehten en onmerkbaren in vloed dezer begaafde en rijke vrouwenziel onder de werking van dit gelukkige lamll'e leven, dat gebaseerd was op werkelijke christeliike grondslagen, vond langzamerhand een wending plaats in Esthers eigen verlan gen, Nu verstond zij den geest des Christen- dom$ en kwelde zii haar verstand niet moe, over den oorsprong van Hem, die de God delijke leer verkondigde, welke hare belofte in zich draagt. Eenzaam opgegroeid onder de hoede haars vaders, was zii doof man oen opgevoed, had zij zich gewend, alle' bedachtzaam met haar verstand te onder- •töeken, voordat zij het den weg deed vin 'en tct haar hart en daar zii de leerstellin gen van het christendom niet vermocht tc begrijpen, kwam zii «r ook niet toe, haa gemoed te verkwikken aan de hemelscne zcdeleer. In 't huisgezin van den dokter ging zij den omgekeerden weg, zij werd doorvdg uitwerking, diczlch het schoonste openbaar de in een innig familieleven, waar de een de gebreken van den ander verdraagt, waar de liefde alles duldt eu alles vergeeft, terug geleid tot de oorzaak. Zoo onmerkbaar had de verandering -plaats gehad in den kring der menschen, onder welke zij had geleefd, dat zij zich die eerst nu ten volle bewust werd, nu zij zich de vraag voorlegde, of met den terugkeer in het huis haars vaders wel ooit het weder* 'ien zou kunnen verbonden zijn van d man, die haar zoo dierbaar was en dien zij nu na de lange scheiding veel nader stond, dan toen zij hem nog dagelijks zag. Onverwacht scheen een nieuwe schakel gevonden te zijn, want hij hield zich leven dig bezlj| mét de gedachte, of de schione blonde vrouw, die zich met haar kind nar>r de slaapkajuit begeven had, ook Magda len», de zoo «martcli'k vermiste kon zijn. Aan iafel .verscheen deze niet; op Esthers vraag berichtte de kapitein, dat de snel en opgewekt, ik ben zeer wel, de angst dame ernstig ziek geworden was en door en zorg om Veronica alleen heeft mij aange- de hofmeesteres werd verzorgd. da^n, anders ben ik nooit zonder haar. Zij Tegen den namiddag kwam deze op het streek met de handen het gekrulde gouden dek met het kleine meisje der vreemdelinge haar van de slapen weg en zeide toen: Sluit op den arm en nu nam Esther de gelegen* het instrument, Mary, Veronica moet gaan heid waar om vriendschap met het kind te slapen, ik speel niet meer sluiten. Het was een klein teeder ding, dat Esther bemerkte, dat de gedachten der zich Veronica noemas en Duitsch en zieke niet geheel helder waren, zij be* Engelsch praatte, naar men haar aansprak, proefde haar ter hulpe te komen en zeide: Maar uit dit kinderlijk gesnap was niets Wij zijn niet in uwe woning, lieve mevrouw te maken, het bleef een zuivere afleiding, Wangen, wij zijn op het schip .dat ons naar welke Esther de overtuiging gaf, dat de Duitschland voert, zieke dame Werners pleegzuster zou zijn. Ecnigszins scheen hare herinnering weder Toen de hofmeesteres het kleine meisje te komen, want zij herhaalde half twijfelend: terughaalde, zeide zij, dat de dame zieker Op het schip? geworden was, vol onrust nVar het kind ver* i Jawel, op de Ariadne, langde en telkens verwarde dingen zeide, Een luide kreet en een angstvolle poging waarop Esther, met de verzekering, dat zij om zich op te heffen, was het antwoord: meende de vreemde te kennen van den Ariadne ja, dat zeide hij en dat zeiden kapitein verlof verkreeg, haar te bezoeken, ook de anderen, maar ik wil het niet meer Magdalena zat rechtop te bed, toen zijn, nooit meer, zij is zoo ziek tn altoos Esther met het kleine meisje op den arm treurig. het enge vertrek binnentrad; hare wangen Hoe verward ook de gang barer gedach- floeiden van de koorts, maar een straal van ten was, de diep ontroerde Esther vond er bewuste herkenning schitterde in ha^e toch de bevestiging in hare vermoedens. >ogen, toen zij vol ziekelïken haast de: Ge zult gezond worden thuis, en als ge nog rmen naar het kind uitbreidde. te vermoeid zijt, dan gaat ge met mij m -de Ik kom met het recht eener landgenoote Ik word in Hamburg afgehaald, 61 door mijn en op verzoek van dokter Sweaton, om naar vader, óf door een vriend van ons, dominee iw« gezondheid te vragen zeide Esther met Werner Lenz. bare bedaarde innemc 'ijke vriendelijkheid Met een driftige beweging sprong Magda- en om u te verzoeken, voor uwe ver. i?na van het bed. Dit woord we' tt nleging en voor uwe behoeften geheel over nog eenmaal de herinnering op aan haar tnii te beschikken, naaste voornemen, dat zich begon te ver- Magdalena scheen zich met inspanning te wan-en. Waar, waar, riep zij uit vol haast, bezinnen. Ik dank u, o, ik dank u, zeide zij Is Werner reeds daar, mijn goede Werner, fli Lord Dewar komt met 150 dieren. Het bestuur van de Kon. Ned. Vcn..j* „Avicullora" heeft voor de tentoonstelling, welke in Januari a.s. in Den Haag in de ge bouwen van den Dierentuin gehouden zal worden, een inschrijving ontvangen van Lord Dewar's Poultryfarm te East Grinstead (Sus. sex) van 116 nummer, zijnde in het geheel ongeveer 150 dieren. Deze groote inschrij ving zal met de overige reeds uit het bui- tenland ontvangen inschrijvingen er veel toe bijdragen net interatioale karakter, dat deze tentoonstelling steeds heeft, weder e waar- j borgen, De moeilijkheden met bet vinden van een Nederhndsct'fn keurmeester voor de Bel- gische Waterslagers (kanaries) zijn aanlei ding geweest tot het uitnoodigen van den heer Pelemans uit Antwerpen, zoodat deze vogels ditmaal voor het eerst in ons land op een len'oonstelling gekeurd zullen wor den op de wijze, als in het land van oor sprong gebruikelijk is. Een cursus in het Gregoriaansch. Naar wij vernemen, zal in den loop van Janua-i a.s. aan het Kon. Conservatorium voor muziek te 5s-Gravenhage, worden op gericht een cursus in- den Gregoriaanschcn zang, te geven door Pater dr. C. Huijgens, direcsteur der R. K. kerkmuziekschool te Ut-echt. eD cursus is niet alleen gericht op de stijlkennis dezer kerkelijke kunst, maar ook en zelfs voornamelijk op de uit voering der Gregoriaansche melodieën ea de begeleiding daarvan. Een Romeinsch paleis gevonden. Uit Houten wordt gemeld: De opgravingen bij Castra Vetera heeft men voor dit jaar gestaakt. Men is thans zoover, dat (men het legatenpaleis van 'net 15e Romeinsche legioen hoopt bloot te leggen. Een zoogenaamd tribunënhuis heeft men reeds vrijgclegd. Verder heeft men nog een gebouw ontdekt, dat voor lazaret dienst, deed. mijn eenige, mijn beste vriendl Ach, ik ben zoo ziek en zal weldra sterven en kan niet alles zeggen, wat ik zeggen moet. Esther dwong haar met zacht geweld, zich weder neder te leggen. Dat moet ge nu ooit niet, hij wacht ons thuis en heeft mij gezon den om u te verplegen, want ik ben een goede kennis van hem. Ge moet nu heel bedaard zijn en miin raad volgen, mij Re- ronlca geheel rustig toevertrouwen. Gehoorzaam als een kind, legde Magda lena het hoofd in de kussens en zarf de vreemdelinge strak aan, wier nabijheid zichtbaar kalmeerend op haar werkte. Esther legde haar natte doeken op het voor hoofd, ontkleedde stil bet kind en genoot da vreugde, Magdalena te zien insluimeren. Zij berichtte den kapitein, dat zij in de dame, naar zij vermoedde, eene bekende ge vonden had, wier verpleging zij wilde over nemen en bracht den nacht wakende aan Magdalena's bed door, wier slaap vaak door droomen werd onderbroken. Een dokter, welke zich onder de passa giers bevond en den toestand der zieke onderzocht, mqpnde, naar Esthers voorzich tige aanduidingen, deze alleen aan geeste lijke ontroering te moeten wijten en beval de diepste rust en vermijding van iedere aandoening. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 6