Binnenlandsch Nieuws. NIEUWE HAARL. COURANT Darde Blad Donderdag 23 Dec. 1926 m men de redevoering van den Minister van Koloniën kort typeeren, dan zou men kunnen zeggen, dat Dr. KONINGSBERGER wil afwachten en vooral voorzichtig zijn. Z.Exc. acht niet alleen ter zake van de fi nanciën voorzichtigheid o\er de geheele linie noodig, ook bij zijn" wijze van beant woorden is voorzichtigheid zijn paro.ol. Geen wonder dus, dat een afgevaardigde als Mr. JOEKES weinig bevredigd was over de v/einige toezeggingen van achter de regee- rfngstafel, die voor den vrijz.-democratischen spreker eigenlijk alleen voldoende waren voor zoover zij het verkeer in de lucht (vlie gen en radio) betroffen- TWEEDE KAMER Indische Begrooting. EERSTE KAMER. De voorstellen tot belastingverlaging. Kassier van een Boerenleenbank gearresteerd. Uit den trein gevallen. Eerherstel gevraagd. Oude man door en trein gegrepen. Opsporing verzocht van een tweetal oplichters. Acht dagen hulpeloos in een bosch. Huidendiefstallen te Venlo. De aanslag op agenten te Deventer. Een idylle in dè onderwijswereld. Natuurschoon in 't Gooi. GEMENGD NIEUWS. Zijn Edelachtbare weer eens geverbaliseerd. Met de erfenis er van door. Locomotief ontspoord. Een overplaatsing. De moord op v. d. Stijl. MARKTNIEUWS. UIT HET AND Het proces-Rouzier. v Een verklaring van het ministerie voor de bezette gebieden. België en China. De Burgeroorlog in China. Het ideaal van den vrede Vliegdiensten naar Britsch-Indie Een witte Kerst in Duitschland Rijke vondsten in Palestina. Naar de top van de Helvellyn. De reis van de Majestic Vergadering yan Woensdag 22 December Geopend te 1 uur 5 min. Hoe ook de Katholieke sprekers op her ziening van het dubbele-zendingsartikel beb-. ben aangedrongen, minister Koningsberger houdt zich vast aan het uitgangspunt van het intermezzo-kabinet: geen principieele dingen aanpakken. Dus valt artikel 177 bui ten de sieer van dit Kabinet en na her haald aandringen bracht de Minister het niet verder dan tot de mededeeling, dat het veel omstreden artikel nooit -wordt toegepast indien de dubbele zending geen gevaar voor ordeverstoring oplevert en dan de Indische regeering de grootste behoedzaamheid bij de toepassing van dit artikel zal betrachten. Dr. DE VISSER, de Christ.-Hist, leider legde nog eens nadrukkelijk vast, dat zijn groep van principieele wijziging van artikel 177 niet wil weten. Met Mr. DROOGLEEVER FORTUYN was ide Minister het geheel eens, dat een tegen stelling Fock-de Graeff niet bestaat. De po gingen om die tegenstelling te construeeren, zijn mislukt, zoo constateerde de~liberale spreker en_ de Minister sprak in gelijken geest: er -is geen nieuwe koers, de oude koers kan alleen onder verbeterde omstan digheden worden voortgezet en dr. Konings berger liet niet na hulde te brengen aan nr. Fock, dien Indië dankbaar zal zijn en blijven voor de vervulling van een zeer moei lijke en onaangename taak. Over de onlusten hoorden wij geen nieuws. Het staat vast, aldus de Minister, dat de jongste onlusten door de communisten uit gelokt zijn. Wel is een eerste schriftelijk rapport twee dagen geleden op het Plein aangekomen, maar dit draagt nog de sporen van overhaasting en er wordt nog telegra fisch over van gedachten gewisseld. De Minister verzekerde, dat het onderzoek naar de schuldigen met groolen ernst en beza digdheid zal plaats hebben en wat de be richtgeving over de onlusten betreft,- ver nam de Kamer dat de Regeering geen eigen telegrafische mededeelingen had gekregen, wijl de Aneta-berichten, wraarheen de Indi sche regeering verwezen had, door haar ge controleerd waren. Waartoe de bemiddeling van Aneta voor deze regeeringsmededeelin- gen diende, werd niet verklaard. Dat onze gezanten en consuls op de hoog te zijn gehouden, wij gelooven het gaarne; niettemin zijn wij met nr. VAN RYCKE- VORSEL van meening, dat op dit gebied meer te doen ware, indien men in Regee- lingskringen meer besefte, dat hier publici teit tegenover publiciteit moet worden ge steld, terwijl het toedienen op de juiste wijze van tegengif in de buitenlandsche pers niet ambtelijk dient te geschieden. Wat den financieelen toestand betreft, vroeg mr. DROOGLEEVER FORTUYN, ot het wel goed gezien is om hier en daar som mige belastingen wat te verminderen, in plaats van een algeheele herziening voor te bereiden. De heer VLIEGEN ging verder, vond de voorgenomen vermindering van de opcenten op de vennootschapsbelasting (van 25 op 20) niet urgent en diende een motie tegen deze verlaging in. Hij achtte den finan- cieelen toestand terecht gezond en al zou den wij diens terminologie niet willofl over nemen, dat men van dezen toestand geen misbruik mag maken om den Europeeschen ondernemingen douceurs toe te stoppen, zoo leek ons de motie-Vliegen toch weinig ge vaarlijk. De Minister meende de motie ech ter te moeten ontraden op grond van een vroeger gedane toezegging om deze opcen ten zoo spoedig mogelijk te verminderen. Een algemeene belastingherziening? Zij wordt door de Regeering „niet uit het oog verloren." Emigratie van Javanen naar de Buitenbe zittingen? De Regeering ziet er het belang van, maar... - het is zeer moeilijk. Is versterking van het Indische leger noo dig? Mocht het noodig zijn, dan zal de Re geering niet voor verhooging van militaire uitgaven terugdeinzen, nadat deze uitgaven in zes jaren met niet minder dan 30 millioen konden worden verlaagd. Herzieninig van de samenstelling van den Volksraad? De Regeering wacht af, omdat er in Indië plannen bestaan om met voor stellen te komen. Wij kunnen niet anders doen dan met de Regeeringafwach ten! Avondvergadering. BEGROpTING VAN OORLOG. Had MINISTER LAMBOOY den avond tfevoren met de propagandisten van de een zijdige ontwapening afgerekend, Woens dagavond heeft de bewindsman een zeer uitgebreide verdediging van zijn beleid en met name van zijn reorganisatieplannen ge geven. De tijd ontbrak om te repliceeren en daardoor vernam men x.iet in hoeverre het ministerieele betoog in de Kamer instem ming had gevonden. Aan het groote doel om Donderdag huis-toe te kunnen gaan, werden de replieken opgeofferd. Motie- voorstellen kregen drie of vier minuten, andere éën minuut! De'MOTIE-TER LAAN (contingentsver mindering tot 13.000 man) bleef natuurlijk gehandhaafd, al had de Minister ze absoluut afgewezen. België, ons buurland, met een socialist aan het hoofd van het Departe ment van Buitenlandsche Zaken, moge zijn contingent onlangs van 45.000 op 50.000 verhoogd hebben, 's heeren Vandervelde's vrienden, die feitelijk legerafbraak willen, vinden nu plotseling 13.000 voldoende. Waarom juist 13.000? Wij hebben het niet vernomen, maar het is toevallig precies één derde minder dan thans. Ook zal Don derdagmiddag gestemd worden over een MOT1E-GERHARD om ,het psychotech nisch bureau niet van Utrecht naar het De partement over te brengen. Nog eens heeft de jVUnister zich verweerd tegen de bewering, dat er op de militaire Departementen niet bezuinigd zou zijn. De cijfers laten waarlijk geen twijfel: Oorlog en Marine kostten in 1922 tezamen ruim 30 millioen meer dan thans, een vermindering met ruim 23 pet. en zonder de pensioenen en wachtgelden worden de cijfers nög spre kender: 117.92 millioen 'n 1922 tegen 76.3 millioen thans: een besparing van 41.62 mil lioen, d.i. ruim 35 pet. Als men dat „peu- terwerk" noemt, dan zijn het toch flinke peuters, riep de Minister uit. Op de nadere verdediging van 's Minis ter's reorganisatie-plannen kunnen wij thans niet in den breede ingaan. Met een enkele kantteekening moeten wij hier volstaan. Zoc vernamen wij, dat het aantal voor afvloeiing 1» aanmerking komenden 156 bedraagt.... deze zullen zoo veel mogelijk in de gele genheid gesteld worden naar een functie buiten het leger om te zien en wat de af vloeiing betreft van de sergeant-majoor-ad- ministrateurs, wilde de Minister nog eens overwegen, of hiervan misschien nog kan worden afgezien. De heer Tilanus wilde na deze verklaring alvast den betreffenden be- grootingspost met 114.000 verhoogd zien, doch de Minister hield zich de handen vrij an achtte voldoende gelden öp het artikel beschikbaar. Bij de afdeeling Geneeskundigen Dienst gaf de heer K. ter Laan uiting aan zijn jaarlijksche grieven. De Minister verklaarde den jongens een even goed hart toe te dra gen als de heer ter Laan. De post van ƒ100.000 voor „herhaalde uitkeeringen aan z.g. mobilisatie-slachtoffers in zeer evidente gevallen" heeft de heer ter Laan nog een amendement in de pen ge geven, om de woorden „herhaalde" en „in zeer evidente gevallen" te schrappen. Dit amendement zal wel evenzeer van de hand gewezen worden en daarna zal de jaarlijk sche demonstratie, eindstemming over de Oorlogsbegrooting plaats hebben. De Eerste Kamer heeft zich Woensdag niet door de voorstellen tot verlaging van een aantal belastingen heen kunnen slaan en het lijkt nog de vraag, f het den mi nister van financiën mogelijk zal zijn de be'reffende voorstellen in behouden haven te krijgen. Want het zwaarste geschut, door den heer WIBAUT in het gevecht ge bracht, moet nog gelost worden en het ge rucht gaat, dat hij het voornemen koestert een brisanten granaat in den vorm van een motie van uitstel te lossen welke de verlagingsvoorstellen in wankele positie zou brengen. Er zijn vooral twee hoofdbezwaren te gen de voorstellen van minister DE GEER ontwikkeld. Het eerste betreft de vraag, of het goed gezien is van de regeering o-m, nu het blijkt dat de belas ingen ruimer vloeien dan ver wacht was, verlaging voor te stellen en of het niet verstandiger ware het ba ig saldo e gebruiken tot inlossing van vroeger ge dane beloften of tot andere nuttige doel eind en. Het eerste wilde de heer Wibaut, die den minister met aandrang voor oogen hield, dat hij van het rijker vloeien der belastingen in de eerste plaats ge-bru'k zou maken om gevolg te geven aan een reeds zoolang door hemzelven gekoesterd ideaal, een behoorlijke regeling van de fi- naricieele verhouding tusschen staat en gemeenten. Het tweede werd geopperd door den heer SLINGENBERG; onder den invloed van dreigende tekorten is men gekomen tot wijziging van het Bezoldigingsbesluit, tot het laten schieten van den leerplicht voor het zevende leerjaar. Doet men niet beter, nu de pessimistische toekomstbespie gelingen blijken niet uit te komen, in de eerste plaats daar op terug te komen; en dan mag in de tweede plaats wel eens overwogen worden of het niet verstandig zou zijn deze aflossingstermijn voor de cri- sisleeningen, welke thans op 40 jaar is ge- s'eld, in te korten. Het tweeda bezwaar betreft de wijziging der Personeele Belast'ng. Het werd reeds in de Tweede Kamer vernomen, doch bij het afdeelingsonderzoek van de Eerste Kamer werd er bijzondei nadruk op gelegd, dat door de verlaging van de aanslagen voor huurwaarde en meu bilair de opeen' enhelfing der gemeenten ten zeerste in verwarring zou geraken. Ir. zijn Memorie van Antwoord heeft minister De Geer daar uitvoerig op geantwoord, zelfs de middelen aangewezen, waardoor groote gemeenten Ams erdam, Roterdam en Den Haag zich uit de moeilijkheid kon den redden gn ernstig gewaarschuwd tegen het denkbeeld om tot schorsing der behan deling (e beslu'ten ten einde hem in de gelegenheid te stellen nadere voorstel'en in te dienen. Dat was een denkbeeld var „vele leden" en de heeren DE VEER, SLINGENBERG, DE GIJSELAAR en WI BAUT l'chtten dit denkbeeld der „vele le den" toe. De eerste twee zullen ten slotte nog over het bezwaar heenstappen, al gaat het met bloedend hart, doch de heeren De Gijse'aar en Wibaut zullen zeker tot de 'egenstemmer» behooren, indien niet tol schorsing zal worden besloten. Over de verlaging van de successiebelas ting heeft de heer DE VOS VAN STF.FN- WIJK in het bijzonder zijn vreugde uitge sproken. Hij kon over het algemeen met de regeeringsvoorstellen meegaan, maar vooral met de verKg:ng der successiebe- 'as ing toonde bij zich ingenomen. De heele belasting is hem een doorn in het oog, om- 'at zij kapitaalvernietiging beteekent, docr de onmogelijkheid inziende om haar gehee' uit ons belastin/'s'elsel te doen verdwij nen, juicht hij deze verlag'ng toe. Vierkant daartegenover stond de heer Slingenberg, die de ver'aging van allerlei belastingen, niet in de laa ste plaats van de indirecte heffingen, zou w'ilen doen voorgaan aan de vermindering der succes siebelasting Hij, en met hem zijn partijge- nooten zullen dus tegen deze verlaging st.emmen. Maar met de andere voorstellen zullen zij wel meegaan. Wil dat zeggen, dat zi? niet zul'en stemmen voor een mogelijk, voorstel tot schorsing, gelijk de heer Wi baut in vooruitzich' heeft gesteld? Dat zal Donderdag tot uiting komen. Instelde, wist spoedig daa'op den dader, een vroegeren bediende van S„ te arres teeren. Het geheele bedrag, op 10 gulden na, was nog in zijn bezit. In verband met ernstige malversaties is Dinsdagavond te Dood'ewaard (Geld.) gear resteerd de heer H. K., kassier van de Boerenleenbank aldaar. De boeken en ver dere administratieve bescheiden zijn in beslag genomen. Het juiste bedrag der ver duistering staat nog niet vast. Het geval moet, naar de Tel. verneemt, hoofdzakelijk berusten op verralsching van spaarbankboekjes, uitgegeven door die bank. De stukken zijn ter nader onde-zoek opgezonden naar de Centrale Boerenleen bank te Utrecht. V Het slachtoffer overleden. Woensdag is tusschen Delden en Hengelo een reiziger, de heer Heethuis, uit Hengelo, uit den trein gevallen. Hij werd met een schedelbreuk opgenomen en is helaas spoe dig daarna overleden. De heer M., die tien dagen in voorarrest heeft gezeten, in verband met den moord op den heer Van der Stijl, is naar wordt medegedeeld vast besloten alles in het werk te stellen om eerherstel te verkrijgen. Hij zal door bemiddeling van zijn advo caat een verzoek tot rehabilitatie door de politie indienen; kan hierop niet worden in gegaan, dan zal hij de gemeente 'sGraven- hage aanspreken voor een schadevergoe ding van 1. Op slag gedood. Op d—: onbewaakten overweg te Tweelo, vlak bij Meppel, geraakte Woensdag de 73- jarige slager F. Lukas, uit Ruinerwold, on der den trein, die 12.34 van Meppel naa Leeuwarden vertrekt. Vet-moed wordt, dat de man, die per fiets huiswaarts keerde voorover gebogen voor den harden wind, het uitzicht belemmerd is door een sneeuwjacht Het zeer verminkte lijk is later naar Rui nerwold vervoerd. Op denzelfden overweg had een paar we ken geleden een ongeluk plaats, dat goed afliep. Toen rende een op hol' geslagen paard van den landbouwer Buiten, uit Ruinerwold met den wagen achter zich tegen den laat- sten wagon van een passeerenden trein op waarbij het voertuig vernield werd en paard en wagen in den bermsloot geraakten. Het betreft hier een zeer drukken over weg, Echter ot> adressen van gemeente bestuur en landbouwvereeniging is door dei minister afwijzend besc|ykt. In het begin van November j.l. vervoegden zich 2 Onbekende personen met een auto aan de woning van een ingezetene te Oosferbeek. Zij boden voor geringen prijs lin nengoed te koop aan, waarvan zij monsters bij zich hadden. Nadat zij daarvan een be stelling hadden opgenomen, boden zij 12 lap- len stof te koop aan voor 500. verklarende, dat de lappen stof afkomstig waren van een Duitsche fabriek en bestemd waren geweest voor een Nederlandsche firma, die niet in staat was te betalen Zij gaven voor de lappen stof niet aan een handelaar te mogen verkoopen, omdat zij niet in een handels register waren ingeschreven en zij daarom een tusschenpersoon noodig hadden. Zij zouden den volgenden dag dan ook met een handelaar terugkomen, die de lappen stof zou overnemen. Door allerlei praatjes en valsche voorwendsels, wisten zij bedoelden persoon tot afgifte van 500 te bewegen en lieten daarvoor de lappen stof achter. Het bestelde linnengoed werd echter niet afge leverd, terwiil de personen niet werden teruggezien. Bij onderzoek is gebleken, dat de lappen stof nauwelijks een waarde heb ben van 100. Het signalement van bedoelde personen is als volgt: le. lichaamslengte iets minder dan middel matig, gezet, donkerblond haar, glad ge schoren bol gelaat; hij droeg een zwarten bolhoed, grijze overjas, lichte slobkousen, sprak vloeiend Duitsch en verstond geen Hollandsch» allhans zoo hield hij zich. 2e, even groot als de eerste, zwaar krul lend rood haar met scheiding in het midden, opvallend roode gelaatskleur, droeg een slappen deukhoed, lichtgrijs costuum, afge dragen zwart lakensche overjas, lage bruine schoenen, sprak Hollandsch en vloeiend Mrieisch. Het nummer en bet merk van den auto is niet bekend, doch het was een 4>ude 4-persoons wagen. De burgmeester van Renkum, te Ooster beek. verzoekt, namens den Officier van Justitie, de opsporing. aanhouding en voorgeleiding van bedoelde onbekende personen. kunnen geven, om op Set bewuste baanvak langzamer te rijden, wat hij volkomen had kunnen verantwoorden op grond, van zijn veiligheidsinzichten, nu hij, als waam, inge nieur aansprakelijk was voor de banen in zijn sectie. Maar de heer Leith heeft noch het onder sub I. noch het onder sub II ver melde gedaan. Hii laat Utrecht onwetend en handhaaft gedurende zijn waarneming als verantwoordelijk leider, de snelheid van 90 K.M. oo een baanvak waar hij die snel heid niet te wettigen vindt. Men vraagt zich nu af: is dat goed te keuren in een ambtenaar, die zich zóó gedrukt voelt door de onveiligheid op de baan en na het on geluk bij de Vink onmiddellijk uitroept: dat heb ik wel altoos gevreesd". Dat hoorde men toen in Utrecht het eerst en stom van verwondering vroeg men daar aan den heer Leith: „Maar waarom hebt gii da' ons dan nooit eerder gezegd Als gij een ongeluk zóó zeer voorvoeldet, waarom hebt gij dan desondanks gezwegen en waarom hebt gij in de maand voorafgaande aan Sep tember waarin het ongeluk plaats vond, toen gij in Augustus zoo alle gelegenheid had om uw eigen verantwoordelijkheid te dekken door langzamer te laten rijden, waarom hebt gij ook toen geen enkelen maatregel genomen om de veiligheid te ver- hoogen toen gij daar toch de macht toe bezat??" De heer Leith zweeg bij de direc tie, liet zijn hoogeren chef, den hoofdinge nieur chef van dienst, eveneens in onwe tendheid en toen hij gedurende eenige we ken zelf de aansprakelijkheid droeg, deed hij zelf ook niets. Op Zondag 12 December; zoo lezen wij in het „Dagblad van Noord-Brabant," ging na de Hoogmis een 24-jarig Hongaarsch meisje, dat inwonend is bij een familie te Ginneken, in het Ulvenhoutsche Bosch wandelen met de bedoeling plantjes te pluk ken. Terwijl zij daarmee bezig was is zij, volgens haar zeggen, in een greppel gevallen en heeft haar been zoo ernstig bezeerd, dat zij bewusteloos is geraakt. Toen zij weer bij kwam, aldus vertelde het meisje, was het donker. Zóó hevig was de pijn aan haar bee- nen, dat zij niet kon staan of loopen. Zoo heeft zij daar acht dagen gelegen tot op Zon dag 19 December een boschwachter, die toevallig langs het laantje kwam, waar zij lag, haar heeft gevonden. Zij heeft in die acht dagen zeer veel last gehad van honger, koude, vocht en dorst, en kon, toen de man haar vond, niet meer zeggen dan: „Dorst, dorst, dorstl". Hij heeft toen water in zijn hoed gehaald en haar laten drinken. Het laantje, waar het meisje lag, is niet, aldus de Tel., zooals het „Dagblad van Noord- Brabant" verhaalt, een verafgelegen laantje, maar het ligt vrij dicht onder meer begane gedeelten, echter zoo, dat er in dezen tijd van het jaar bijna niemand komt. Daardoor is het te verklaren, dat men haar hulpgeroep, vooral in de eerste dagen en nachten, niet heeft ge- Dinsdagnacht is voor de tweede maal in gebroken in het magazijn van den heer J. C., te Venlo. In den nacht van 19 op 20 dezer wérd voor een waarde van 1250 en Woensdag voor ongeveer 100 ont vreemd aan waardevolle huiden. De politie stelt een onderzoek in. öe politie de daders op bet spoort De politie te Deventer is de beide per sonen, vermoedelijk Duitschers, op het spoor, die de vorige week aldaar een aan slag pleegden op twee politieagenten. Zoo als men weet worden deze personen bo vendien verdacht van inbraken te Heino en Almelo en van bedreiging van een veld wachter te Staphorst. In de buurt van Hei no zijn Dinsdag twee lieden aangetroff-n, die beantwoordden aan het signalement der gezochten. Dinsdag is een groote politie macht op de been gebracht bestaande uit gemeentepolitie, Rijksveldwacht, militaire politie en marechaussees, om de dichtbe- boschte omgeving van Heino en Raalte af te speuren; tot dit oogenblik echter nog zonder resultaat. Gedeelde vreugd en plicht. Twee vriendinnetjes te Schoterland vanaf hun eerste schooljaren, bezochten de M. U. L. O., daarna drie klassen van de H. B. S. en toen deden ze hun beroepskeuze, vertelt de Tel. Ook daarin volkomen eenstemmigheid; beiden wilden onderwijzeres worden. Zij slaagden dit voorjaar op het eindexamen aan een Rijkskweekschool met mooie cijfers; maar toen kwam het moeilijke. Soms meer dan 80 sollicitanten voor één betrekking; men moest tegen elkaar con- curreeren in nerveus-makende proeflessen, waarvan vele paedagogen het resultaat nog altijd zeer problematisch achten. Maar desondanks de felle concurrentie bleef de innige vriendschap tusschen het tweetal bestaan; men was en bleef één! Daar wordt in hun woonplaats, wegens ziekteverlof een tijdelijke onderwijzeres ge vraagd. Beide solliciteeren natuurlijk. Maar beide zouden het heerlijk vinden als ze met hun beidjes de vacature zouden kunnen vervul len! Elk een klasse en het onderwijs samen deelen! Het onderwijs zou er waarschijnlijk beter door worden en de gemeentekas leed er geen schade door. Maar de Onderwijswet kent hel benoemen van twee onderwijzeressen voor één vacature niet, dat was een onoverkoir/elijk bezwaar Doch de autoriteiten, die iets van den mooien wensch van het duo gehoord hadden, I J *r J !-• Iiiooiea wensen van nel auo genoora naaaen, vvisten er wel raad op, zonder aan de voor men haar per brancard naar het St. Lauren- tius-gesticht overgebracht, waar zij ter ver pleging is opgenomen. De „Tel." meldt nog Naar aanleiding van het bericht hebben wij een onderhoud gehad met dr. Gommers van het St. Lauren- tius-gesticht, die het verhaal bevestigde. De dokter deelde ons bovendien mede, dat hij zeer verbaasd was geweest over het uithou dingsvermogen van het meisje. Hij voegde er aan toe, dat zij na onderzoek geheel nor maal schijnt. Alleen zijn de beenen, vooral het eene been, aangetast door koud vuur, een gevolg, naar de arts ons mededeelde, van de doorgestane ellende. Hij hoopte haar evenwel binnen niet al te langen tijd weer geheel te genezen. Wat gespaard moet worden. Voor het café van het Rotterdamsche Raadslid Coremans, aan de Korte Panne- koekstraat, had zich Maandagmiddag een volksoploop ve-zameld. Toen nu een pas- seerende rijksveldwachter de verzamelde menigte aanmaande om door te loopen en den doorgang niet langer te versperren, meende Z.Ed.Achtbare hiertegen te moeten protesteeren, waa bij hij, volgens het Rott. Nwsbl., uitgeroepen jou "hebbem „Menschen, niet doen! Laat de politie maar razen! Staan blijven!" Hierin vond de rijksveldwachter aanlei ding den vertegenwoordiger der Rotter- damsche Rapaljaansche partij te ve bali- seeren. Te-wijl de bioscoopondernemer S. te Doesburg in het Vereenigingsgebouw een voorstelling gaf, bemerkte zijn vrouw, di even naar de kinderen ging küken, dat er in hun woonschip was ingebroken. Vermist wordt een kistje, waarin pl.m. 1500, zi'nde eeii pas ontvangen erfenis. Da politie, die dadelijk een onderzoek i Op de lijn Mechelen—Terneuzen, tus schen Tcrneuzen en Sluiskil, ontspoorde de locomotief van een trein. Persoonlijke on gelukken kwamen niet voor. Naar aanleiding van het ongeluk bij De Vink. De heer J. S. A. Leith, hoofdbouwkundige bij de Nederl, Spoorwegen in de sectie Rotterdam, is met ingang van 1 Februari 1927 van Rotterdam naar Utrecht overge plaatst. De heer Leith zal te werk worden gesteld in de Bovenbouwwerkplaats te Utrecht. Deze overplaatsing zou verband houden met de verklaringen van den heer Leith voor de commissie-Kraus inzake het spoor wegongeluk bii de Vink. Het Utr. Dbl., dat met een tot oordeelen bevoegd persoon gesproken beeft over de veiligheid op de spoorwegen in verband met de overplaatsing van den heer Leith schrijft, dat deze, evenals de sectie-inge nieur een ontevredenheidsbetuiging had ge kregen van de directie voor het niet ken nis geven van zijn bezwaren tegen de vei ligheid op het baanvak bij De Vink. De zegsman van het blad wees er op, dat de heer Leith, al& hij er tegen op zag het beleid van zijn ingenieur in debat te bren gen bij de directie, in de weken waarin hij den ingenieur verving en dus zelf voor de sectie Rotterdam de volle verantwoorde lijkheid droeg (Augustus van dit jaar) ook rfeen enkele maatregel heeft genomen om dan ten minste gedurende de weken waarin hii verantwoordelijk was de veiligheid op het bewuste baanvak te secureeren? Dc heer Leith had gedurende deze weken twee dinrfen kunnen doen als de dreigende on veiligheid hem zoo hevig bezwaarde-. 1' had hij zich kunnen wenden tot zijn hoog.c ren chef den heer Maas Geestcranus, che van den dienst van weg en werken ti Utrecht met verzoek zelf den weg te wille komen inspecteeren in verband met ee door hem (Leith) vermende onveiligheid 2fe. zoo de heer Leith dit niet had willen doen via Utrecht, had hij eigener bewegim* als waarnemend sectie-ingenieur, voorschrift Het rapport van de Centrale Schoonheids commissie in het Gooi is gepubliceerd. De commissie, die een paar jaar gestudeerd heeft, is tot de conclusie gekomen dat de volgende terreinen gespaard moeten blijven A. Bosschen 1 De bosschen en hunne omgeving, ge legen tusschen de Zuiderzee van de Naar- dermeent af, tot de grens der gemeente Huizen 2. De bosschen nabij den Sijdjesberg, onder Huizen,1 en die in zuidelijke richting daarvan, vanaf de Huizereng tot de heide om Tafelberg en Witzand 3. Het Bikbergerbosch en een gedeelte van Crailoo, onder Huizen 4. De bosschen langs den Soestdijker- siraatweg 5. Het Corverbosch te Hilversum, het Spanderswoud reeds in handen der ge meente Hilversum, Bantam, reeds in handen der gemeente Bussum en de tusschen het Spanderswoud en Bantam gelegen bosschen van Böekesteyn en de Fransche Kamphoeve. B. Heiden 1. De heide tusschen de Limieten (west zijde), de Huizereng (oostzijde) en den straatweg van flaarden naar Huizen (zuid zijde) alsmede die ten zuiden van dezen straatweg tot het Bosch van Bredius 2. De heide ten oosten van Bikbergen en Crailoo tot Tafelberg en Witzand, ten zuid oosten begrensd door de helling in de rich ting Blaricum-Laren dus metinbegrip van de heide langs den z.g. Boissevainweg 3. De groote heiden tusschen Bussum, Hilversum en Laren, doorsneden door den straatweg van Hilversum naar Laren, be grensd door Watertoren van Bussum, Bus- sumerweg, Rijksstraatweg Naarden-Laren ten noordenLaarderhoogt, boschjes bij Laren tot Sint Janskerkhof en verder bos schen bij 't Bluk, ten oosten vloeivelden Hilversum, lijn van Waterleidingsterreinen tot Heideheuvel en voet van den Tiompen- berg, ten zuidenBussummergrindweg, ten westen 4. De heide ten zuiden van *t Hoogt van 't Kruis, met Koorneboeg tot Nieuwe Loos- drechtscheweg in het zuiden en Loosdrecht- sche Mosch in het westen 5. De Kampheide, ter weerszijden van den weg, die den Hilversumschenweg. met den Nieuwe 's Gravelandscheweg verbindt, bij Bussum en vele Buitenplaatsen. Als richtsnoer voor de betrokken gemeen ten vat de Belangen-commissie aldus de grondgedachte van het rapport samen 1. Beperking der bebouwing tot de engen, waaruit in het algemeen volgtgeen be bouwing van heiden en bosschen, zij het ook, dat naar plaatselijke opvatting en ziens wijze afwijking van dit beginsel bij uitzon dering zal zijn toegelaten - 2. Vaststelling van uitbreidingsplannen uitsluitend voor de sub 1 bedoelde gedeelten der gemeenten 3. Bevordering van een Zeer „open" be bouwing langs de hoofdwegen, die in elk uitbreidingsplan zijn aanvaard, en het tegen gaan der bebouwing aan de hoofdverbin dingswegen tusschen de verschillende be- vol kinscentra 4. Beplanting, liefst groepsgewijze, langs de open hoofdverbindingswegen, en wel zoo, dat geen uitzichten worden weggenomen. op Van schriften van de Wet te tornen De eene werd officieel benoemd; doch te vens werd toegestaan dat het vriendinnetje naast haar aan de andere klasse les geeft. Een voorschrift omtrent het verdeelen van het salaris deden de autoriteiten natuurlijk niet; dat is aan de vriendinnetjes overge laten, die daarover wel geen verschil zullen krijgen. MEDEMBLIK, 21 Dec. Kool, Bloemkool f 0.02—20.30. Roode kool 13.50. Savoole 1--2.50, alles per 100 stuks. Uien. Groote gele 1.351.75 per halve H.L. AMSTERDAM, 22 Dec. Vee. Ter vee- ma kt waren heden aangevoerd 260 vette kalveren, le qual. 105—-£20 ct., 2e qual. 90104 ct., 3e qual. 7683 ct. per kg le vend gewicht; 46 nuchtere kalveren f 1017 per stuk; 513 varkens, Hollandsche, Ovcrv. en Geldersche le qual. 8385 ct., Heil. 2e qual. 8182 ct., vette varkens 8182 ct. per kg slachtgewicht. AMSTERDAM, 22 Dec. Aardappelen. (Bericht v/d. mak. Jac. Knoop.) Zeeuwsche Bonten f 5.305.50, id Blauwen f 4.50 4.60, id. Bravo's f 3.504.25, id. El. Eigen heimers f 44.20, id. Roodstar f 3.753.90, id. Juin per 50 ko. f 2.102.20, id. Bonte star f 4.204.40, id. Eigenheimers f 3.90 4.10, id. Eigeni eimer poters f 2.702.90, id. Blauwe poters f 2.602.70, id. Bonte peters f 2.602.70, id. Roodstar poters f 2.60—2.70, id. Bravo poters f 2.50—2.60, IJpolder Bra vo's f 4.254.40, Drentsche Eigenheimers f 3.103.20, Anna Paulowna Zand f 44.75, id, id. Roodstar f 3.904, Hillegommer Zandaardappelen f 45.50, Flakkeesehe Eigenheimers f 3.904.10, id. Roodstar f 3.753.90, id. BI. Eirenhefmersf 44.20, id. Bravo's f 44.50, id. Tuin 50 kilc f 2.10 2.20, Spuische Eigeni eimers f 3.904.10, id. Roodstar f 3.75—3.90, id. Blauwe Eigen heimers f 44.20, id. Bravo's f 44.50, Friesche Borgers f 3.904 p hl. ASSEN, 22 Dec. Eieren. Op de heden ge houden eiermarkt van de BV. P. N. waren aangevoerd 42.500 stuks. Prijs f 811. GELDERMALSEN, 21 Dec. Fruit. Ter veiling besteedde men heden voor: Goud renetten le 2731 c., goudreinetten extra 35—41 c„ bellefleur le 25—27 c„ bellefleur extra 2931 c., camperveene le soort 5 11 c., bergamottes le soort 67% c„ extra 9%10 ct., suikerperen 7%8 c., jasappelen 17%18% c„ kleiperen 89 c., gezegende peer 1112% c., huismannen 12%13% c., zoete paradijs 1718 ct., groeneperen 8%9% c„ ijzeren klumpjes 1618 cent. MAASTRICHT, 22 Dec. Botermijn. Prij zen hoogste f 2.23, midden- f 2-07, laagste f 1 95. Aanvoer 1,19.500 kg. SCHIEDAM, 22 Dec. Moutwijn. (Off. not.) (Medegedeeld door H. J. Jansen, na mens de commissie uit de Kamer van Koop handel aan de beurs) f 15% per hl ad 46% zonder fust en zonder belasting. Melasses- spiritus ad 100% per hl f 32. Ruwe graan spiritus per hl ad 60% f 16, zonder belasting. Spoeling per ketel f 2.50. WOERDEN, 22 Dec. Kaas. Ter markt waren 222 pa#tijen. PrijzenGoudsche f 4247, rijksmerk le s. f 48—51, 2e s. f 43 47, zware f 52. Handel matig. PURMEREND, 22 Dec. „Afslagvereeniging Beemster, Purmerend en Omstreken." Wit lof 21 ct. per K.G. Bloemkool 6.3029.50 Roode kool 1.804.50, Savoye kool f2.60 6.50 per 100; Spruitkool f 1.052.35 per 15 Kg. Andijvie f 1.703.10 per 100 krop; Wortelen f 14.10 per 100 bos; Uien f 0.61— 0.74 per 25 Kg. Prei f 3.707.60 per 100 bo» Appels: Brabantsche Bellefleur 26 et., Gro ninger Kroon 28 ct., Luntersche Pippeling 26 ct., Reinette, goud 34 ct. per Kg. Peren: Comtesse de Paris 30 ct., Gieser Wildeman 17 ct. per Kg.; Winterjan 7.1015-20 per 100 Kg. IJMUIDEN, 22 Dec. Heden waren aan den Rij ksvisch afslag 12 stoomtrawlers. De prijzen waren als volgt tarbot f 2.40—1.90, tongen f 2.501.70 per kg. griet f 6523» gr. schol f 3835, md. schol f 43—37, zet- schol f 46—38, kl. schol f 23—22, f 20—15, scharren f 14 per 50 kg.roggen f 3914 per hoop vleet f 2.401.40 per stuk ^pieter man en poon f 156, gr. schelvisch f 50—30, md. schelvisch f 3718.50, k.md. schelvisch f 2413.50, kl. schelvisch f 18—10, f 147, per 50 kg.kabeljauw f 7447 per 125 kg. gr. gullen f 2714, kl. gullen f 10.50—7, wijting f 62.50 per 50 kg. De verdachte in zake den moord der Stijl is in vrijheid gis leid, Den Duitsche ambassadeur te PariJ» is niet slechts opgedragen naar aanleiding van de uitspraak in het proces-Rouzier te Parijs „stappen te doen om alle juridische mogelijkheden na te gaan", maar heeft de rijksregeering gisteren besloten von Hösch opdracht te geven in het Fransche mi nisterie van buitenlandsche zaken te pro- tes'eeren tegen het vonnis, dat in het proces-Rouzier is geveld. Eveneens kreeg de Duitsche Rijkscommissaris baron Lang- werth von Simmern order om bij de Inter- geallieerde Rijnlandcommissie te protestee ren en in het bizonder aan de verontwaar diging van het bezette gebied over dit schandelijke vonnis uiting te geven. I In een manifest van het ministerie voor de bezette gebieden wordt gewezen op de verontwaardiging van hel geheele Duitsche volk over het vonnis in hel proces-Rouzier. „Zi^Jke onbegrijpelijke dingen", zoo wordt gezegd, „'zijn een slag in Let gelaat van de verzoeningspolitiek. Een herhaling van een dergelijke de poli iek van beide landen in gevaar brengende gebeurtenis wordt slechts voorkomen door een spoe dige opheffing der bezetting." De „Tagl. Rundschau" verneemt in di plomatieke kringen alhier, dat men het vonnis van Landau volmaakt in strijd acht met de verzoeningspolitiek van Locarno en Tho'ry. Men wijst er op, dat hot geen enkele Duitsche regeering op den duur mo gelijk zal zijn de Duitsche openbare mee- n'ng te overtuigen van den goeden wil der tegenpartij, indien de huidige speciale poli- t:ek der bezettingsautoriteiten in het Rijn-J land niet aan een grondige wijzig'ng wordt onderworpen. De verdedigers der In het proces-Rcuzier veroordeelde Duitschers zijn tegen hel vonnis in hooger beroep gegaan. «As Bij het einde van de interpellatie over cle zaken in China nam de Kamer een motie aan, waarin zij haar vertrouwen'in de re geering uitspreekt. Te Hankau is, naar de correspondent van de „Times" aldaar meldt, een vergaderin'' gehouden, dbor 3500 personen bijgewoond, met het doel agitatie te voeren tegen de Britten, met*name door een uitgebreiden boycott. De sovjet-adviseur Borodin voerde er hel voord; hij bepleitte het ten val brengen der Britten met hun bondgenoot Ts'ang Tso Lin Ten Fo (de zoon van Soen Yat Sen) (iet rich eveneens zeer vijandig tegen r'e Brit- ter. uit. Hii zeide, dat China thans weer stand bood aan de Britsche ag-cssië en met 1 ''it doel verecnigd was met Britsch-Indië j Ttavia en andere landen. Er waren in deze %anden regelingen voltooid voor een alge- meenen opstand, in welken konfng George met de overige koningen den (afgezetten) keizer van China zou volgen door een we reldrevolutie der arbeiders. WEENEN, 22 Dec. De regeering heeh aan den Nationalen Raad een voorstel voorgelegd, volgens hetwelk producenten van oorlogsmateriaal moeten worden ver plicht óf hunne machines buiten gebruik te stellen, óf ze voor andere (economische) doeleinden te gebruiken. LONDEN. 22 Dec Het tweede van de drie vliegtuigen welke bestemd ziin voor de dienst Cairo-Karachi is heden om half een op Malta aangekomen, nadat zoo juist het eerste vliegtuig aldaar was gearriveerd. Beide vliegtuigen zullen morgen de tocht voortzetten naar Basra. t BERLIJN, 22 Dec. Het is hier nu krachtig beginnen te vriezedt Uit alle deelen van het Duitsche Rijk wordt grooten sneeuwval gemeld. BERLIJN, 22 Dcc. Naar uit Halma wordt gemeld, hebben Amerikaansche ingenieur» een oliedistrict van ongeveer 300 vierkante mijlen in Palestina ontdekt. Ook wordt er in uitgebrachte rapporten gesproke van rijke voorraden mineralej en in den omtrek van in West-Jordanië Dpode Zee. LONDEN, 22 Dec. Twee vliegeniers zijn er hedenmiddag in geslaagd, om de top van de Helvellyn per vliegmachine te be reiken, daar te landen, en veilig de terug tocht te aanvaarden. De Helvellyn is 3100 voel hoog, ligt op de grens van Westmore- land en Cumberland, en is een van de hoog ste bergen van Engeland. De vlucht werd gemaakt teneinde de veiligheid van het moderne verkeer door de lucht te demon- streereu. LONDEN, 22 Dec. Heden heeft Bruce, de premier van Australië zich ingescheept op de „Majestic", om zich weer naar Australië te begeven. Met dat zelfde schip is ook vertrokken prins Chichibu, de tweede zoon van den Keizer van Japan, die in ver band met de gezondheidstoestand van zijn vader naar Tokio terugkeert. Prins Chichibu werd aan het Waterloo Station uitgeleide gedaan door tal van leden van de Japan- sche kolonie Ook Lord Cromor, als ver tegenwoordiger van den Koning en Sir William Tyrnll als vertegenwoordiger van den minister van Buitenlandsche Zaken wh- ren aanwezig.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 9