ONZE UITKEERINGEN VAN ALLES EN VAN OVERAL De R. K. Handelshoogeschool te Tilburg. van hun talenten en ambitie, de volledige wetenscuappèlijKe vorming zoeken om op te kunnen treden in leidende functies in het be drijfsleven en het maatschappelijke leven. Hun aantal zal uitteraard niet te groot kunnen en mogen zijn. Het overgroote aantal stu deerenden zal zich niet minder hooge func ties moeten tevreden stellen. Voor hen is het zaak, niet langer dan noodig is buiten de praktijk te blijven. Deze Zullen dus na hun PLAATSELIJK NIEUWS. HARMONIE CRESCENDO. Het 25-Jaria directeurschap van den heer H. W. Hofmeester. WEESP. VELSEN. DE GEMEENTEBEGRÓOTING VOOR 1927. Het onderzoek in de afdeelingen OP QROND VAN ONZE GRATIS - ONGELUKKEN-VERZEKERING - Vijftig gidden betaalden wij De veelvuldige iitkeeringen en de vlotte behandeling zijn spreek woordelijk geworden. Wij geven u daarom den welgcmeenden raad. volgt het voorbeeld van onze duizenden lezers en Abonneert U op de Nieuwe Haarlemsche Courant het beste en meest gelezen Roomsche Dagblad in Uw omgeving HEEMSKERK. VRAGENBUS. LAATSTE NIEUWS Benoemingen. Het Priester convict te Nijmegen. Een ongeluk, dat nogal goed afliep. De NedInd. Spoorweg ASij. Het weer en de steenkolen. Smokelacrs door sneewstorm overvallen. De verspreiding der draadlooze. WEERBERICHT. DRANKBESTRIJDING. Aan onze Katholieke Landgenooten. t «Wil hebben de eer, uwe Redactie uit te aoodigen tot bijwoning eener bijeenkomst met het curatorium der R. K. Leergangen op Donderdag 23 December 1926, in het gebouw der R. K. Leergangen te Tilburg. Het ligt in de bedoeling van het Curatori um, op die vergadering een uiteenzetting te geven omtrent de plannen ten aanzien van de te Tilburg op te richten R.K. Handels hoogeschool." Dit schrijven werd aan heel de R. K. Ne- derlandsche Pers verzonden, die te voren reeds, om voorbarige en onjuiste berichten te voorkomen, het verzoek had ontvangen, Zonder voorkennis van het Curatorium geen berichten omtrent de meuwe onderwijs inrichting op te nemen. Wij waren dus ten zeerste verbaasd, Woensdagavond meer dan een pagina vol over de op te richten R. K. Handelshooge- gchooJ in De Maasbode te zien. Wij vroegen ons af. of het nu nog wel nut had, naar Til burg te gaan veel meer zouden we daar waarschijnlijk toch niet vernemen. Maar we hadden bericht te zullen komen en wilden dus ons woord gestand doen. En toen we daar dan, evenals een aantal collega's, in het gebouw der R. K. Leer gangen aan den Bosscheweg kwamen wer den wij er verwelkond door Mr. A. Baron van Wijnbergen, voorzitter van het Cura torium der R.K, Handelshoogeschool, die in Zijn welkomstwoord krachtig opkwam tegen de gestie van De Maasbode, die, niettegen-, Staand uitdrukkelijk en herhaald verzoek, niets te publiceeren vóór den bijeenkomst, om anderen een vlieg af te. vangen, de onbe scheidenheid had begaan toch vóór de an dere bladen die hetzelfde hadden kunnen doen, maar zich gebonden achtten en het dus niet deden met het nieuws te komen. Mr. v. Wijnbergen wHde verder geen Commentaar geven, al zei hij de handels wijze van De Maasbode ten zeerste te be treuren, vooral nu nog den vorigen dag bet verzoek om met-plaatsing was her haald. Na vervolgens Mr. Rud, Benj. Ledeboer, het pas verscheiden lid van het Curatorium der R. K. Leergangen, voor wiens zielerust hedenmorgen een door het Curatorium bijgewoonde H. Mis was opgedragen, te hebben herdacht begon spreker met een uiteenzetting te geven van de plannen om trent de nieuwe R. K. Handelshoogeschool die men in Septetnbera.s. denkt teopenen Voor een instelling als deze is geld noodig en het spreekt vanzelf, dat men niet begonnen tou zijn, als niet reeds een voldoende finan- cieele basis aanwezig was. Zes bronnen van inkomsten zijn er en welIé: De royale Steun der gemeente Tilburg, die 1 25000 per jaar voor de school geeft; 2e: het subsidie van f 15000 der Prov. Staten van Noord- Brabant; 3e: de bijdragen van enkele ge meenten; 4e: die van verschillende Kamers van Koophandel, 5e: dié van een aantal particulieren en 6e: de lesgelden. De bedoeling is, en den minister van On derwijs is daarvan, onder overlegging van gegevens omtrent de school reeds mede- deehng gedaan, later ook om Rijkssubsidie aan te kloppen, evenals de Rotterdamsche Handelshoogeschool dat krijgt, en in ver band daarmee deelde baron v. Wijnbergen mee, dat er in Nederland geen tweede in stelling van Onderwijs bestaat, waarvan de lesgelden een zóó groot percentage vormen der inkomsten als de R. K. Leergangen oogpunt van hef bedrijfsleven iia den ruim- sten zin. De positie van het bedrijfsleven in onze maatschappij bracht vanzelf mede, dat de aandacht niet beperkt kon blijven tot de interne ondernémingsvraagstukken, maar zich moest uitbreiden tot die kanten, dja'°n waarmee de onderneming de maatschappij raakt, zich mpest uitstrekken tot de bestu deering dier geheele economische maat schappij. Tot deze ontwikkelingsgang heeft hier te lande tevens meegewerkt hèt féit, dat de ecoriomie-beoéfehirig aan de univer siteiten, opgebor :èn in de juridische facu- teit, niet tot leven kon geraken. Het bedrijfs economische dod verbreedde zich tot een sociaal-economisch. Naast goed onderlegde en economisch geschoolde krachten in het bedrijfsleven, eischte onze sterk economisch georienteerde maatschappij personen, die in het maatschappelijk leven adviseerende of leidende functies konden innemen. Naast kooplieden in den ruimen oud-vaderlandschen zin, is of wordt de handelshoogeschool de opleiding voor economische adviseurs van vereenigingen van werkgevers en arbeiders, economische adviseurs of hoofden van finan- ciëel-econotnische afdeelingen bij publiek rechtelijke lichamen, goed onderlegde eco nomisten voor politieke lichamen, geschoolde krachten voor de zich steeds uitbreidende financiëele én economische redacties van dagbladen en tijdschriften. En in zooverre voor al deze posities de koloniën andere eischen stellen dan hét moederland, richt de handelshoogeschool ook daarop haar on derwijs in. Naast school voor de boven aangeduide personen, die zich als einddoel stellen de praktijk van het economische leven, is de opleiding breed genoeg om ook plaats te bieden voor het uiteraard klein percentage van hen, die de lioogeschool wenschen té bezoeken voor bet behalen van een bevoegdheid tot het geven van handelsonderwijs aan de Middelbare scho len (voor de regeling van deze bevoegdheid ligt nog een ontwerp van wet te wachten), of zich de weelde kunnen gunnen de weten schap als levensdoel te kiezen. Deze laats.te categorieën zijn echter niet beslissend voor het karakter der hoogeschool, mogen dit zelfs niet Zijn, wil haar hoofddoel geen ge vaar loopen. Het hoofddoel dat de Tilbur~sche hooge school nastreeft is de opleiding voor de be- drijfs- en sociaal-economische praktijk. Dit beteekent niet, dat de hoogeschool met wetenschappelijk zou zijn, maar wel dat de werenschap als zoodanig niet her doel is van haar streven. Haar doel ts niet het weten en het begrijpen om het weten en het begrijpen zelf, maar het weten en be- pen is gericht op de praktijk. En dit tracht ze te bereiken door voor een echt weten schappelijke studie die problemen te kie zen, die het leven en de praktijk van het le ven beteü doen verstaan, aldus een basis verschaffend voor practische werken. Kan de zuivere wetenschap, die om haars.zelfs wil beoefend wordt volstaan met te zeggen wat waar is, %e wetenschappelijke studie aan de hoogeschool heeft tot voorwerp datgene wat waar is en belangrijk voor de groepen, die er studeeren. Uit het bovenstaande is ook af te leiden waarom het de voorkeur verdient een han delshoogeschool afzonderlijk, gelijk ook te Rotterdam geschiedde, en niet als onder deel van een universiteit op te richten, want lo. verschilt een universiteit in het doel van de beoefening der wetenschap 2o. een jonge wetenschap als economie Hii achtte het echter tactischer, met die en bedrijfshuishoudkunde eischt vdbr haar subsidie-aanvrage te wachten tot de school ontplooiing en bloei ruimte om vrij te ademen bestaat en zij kan bewijzen nuttig werkzaam te zijn. Inkomsten heeft de instelling dus reeds en die kloppen vrijwel met de uitgaven, maar nu dient ook een stamkapitaal bijeen- buiten de bepaalde sfeer, waarmee de oudere vakken een universiteit reeds hebben om geven. Wanneer vorming voor de praktijk van het leven het hoofddoel is, dan kan de op gebracht te worden, waarvoor over eemgen leiding niet volledig genoemd worden, wan- rijd een financieëele actie gevoerd zal wor- neer de ethiek met in het middenpunt staat. tijd den, die nog niet nader is uitgewerkt. De toestemming van het Episcopaat tot het voeren dezer actie is jtnst enkele dagen ge leden ontvangen bij het volgende van 17 Dec. gedateerde schrijven Mijne Heeren, Met bijzondere ingenomenheid en de meest erkentelijke waardeering heeft het Doorluchtig Nederlandscb Episcopaat ken nis genomen van de breede uiteenzetting met 2 bijlagen, welke het dd. 3 December 1926 no. 5992 779 van uw Curatorium mocht ontvangen over zijn veel omvattenden en reeds met zoo goeden uitslag volbrachten arbeid, om, ingevolge zijn aan uw Curato Immers al is het mogelijk vele economische vragen aethisch te behandelen en al zal deze behandeling voor dengene, die zuiver theo retisch werkzaam blijft, met zoozeer als een nadeel worden gevoeld, voor dengene, die in de praktijk gedwongen wordt, de theorie toe te passen, rijzen voortdurend ethische vragen. Is hetgeen economisch juist is, ethisch geoorloofd Het is een sterke overschatting wanneer men meent, dat jonge menschcn, die na een paar jaar de hoogeschool met de praktijk verruilen in staat zijn, om de economische theorie, die met abstracties werkt, aan de ethiek in het leven te toetsen. Herhaaldelijk diploma handelseconomie hun studie beëin- o Tot slot geven we voor heden nog een opsomming van de lijst van docenten, die aan de R. K. Handelshoogeschool te Tilburg les zullen geven. Logica, Ethtica en Sociologie Gewoon hoogleeraar Dr. F. N. M. Weve O. Pr. 6 Huiseti. II. Economie en bedrijfshuishoudkunde. A. Algemeene leer én geschiedenis der eco nomie aansluitende vraagstukken uit de organisatie van den handel en de onderne ming. buitengewoon Hoogleeraat Drs. M. J. Cobbenhagen Pr. te Rolduc. B. Munt Crediet en bankwezen uit economisch oog punt, conjunctuur probleemen, Handels- en verkeerspolitiek, Geschiedenis van de spe ciale geldtheoriën, Finantiewezen der onder neming, Kóst-, prijsvraagstukken, balans- leer, Organisatie van de onderneming, spe ciaal het trust en kartelwezen. Gewoon Hoogleeraar Drs. IL Kaag te Amsterdam. III. Burgelijk recht en Handelsrecht Cre diet- en bankwezen uit Juridisch en prac- tisch oogpunt. Capita selecta over Mr. Oost-Indie. Gewoon Hoogleeraar Mr. E.G.J. Gimbrère te Tilburg. IV. Psychotechniek van hel bedrijf-statis- tiek. Lector Drs. T. E. de Quay te Utrecht. V. Geschiedenis. A. Economische Geschie denis der Middeleeuwen en van den Nieuwen Tijd. Gewoon Hoogleeraar Dr. Th. Goossens te Tilburg. B. Economische Ge schiedenis van den nieuwsten tijd. Hier voor moet nog een Lector worden aange- wezen* VI. Aardrijkskunde. A. Natuurkundige Aardrijkskunde. Lector mej. Dr. J. Hol te Utrecht. B. Economische Aardrijkskunde, Lector G. J. de Vries te Waalwijk. VII. Technische Natuurkunde. Lec tor Dr. M. N. van der Bijl te Tilburg. VIII. Technische scheikunde en waren kennis. Lector Dr. Ir. H. Gelissen. Deventer. IX. Sociale Wetgeving Lector Mr. Dr. L. N. Deckers te 's Gravenhage. Voorts zal nog voorbereidend en aanvul- lend onderwijs worden gegeven in Boek-, houden en Landelsrekenen en in Fransche Duitsche, Engelsche en Spaansche handels terminologie, terwijl over verschillende on derwerpen cursorische voordrachten op het programma staan. Men ziet, de zaak is krachtig aangepakt en de namen der docenten waarborgen wel, dat het onderwijs zal staan op het peil, waarop het staan moet, wil het doel bereikt worden daar in het Zuiden een Handels hoogeschool te doen verrijzen, die voor ons Katholieken de Hoogeschool voor den Handel moet wezen. Het Curatorium der R. K. Handels hoogeschool is als volgt saamgesteld Mr. A. Baron van Wijnbergen, Lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, Utrecht, Voorzitter. H. M. J. Biomjous, Lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, Tilburg, Onder- Voorzitter en Penningmeester Dr. P. G. H. Dirckx, Kanunnik, Deken en Pastoor, Bavel. Dr. P. J. M. van Gils, Bisschoppelijk Inspecteur van het onderwijs, Roermond. G. C. van Noort, Kanunnik en Pastoor, Amsterdam. Mag. dr. Th. van Oppenraay, Pastoor, Zevenaar» Jhr. Mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck, Voor zitter van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, 's Graveniiage. Mr. dr. W. G. A. van Sonsbeeck, Burge meester, Breda. Drs. J. Vernoeven, Rector van het St. Odulphus-Lyceum, Tilourg. Mr. dr. F. Vonk de Botn, Burgemeester, Tilburg. Mr. B. J. M. van Spaendonck, Tilburg, Secretaris. rium gericht schrijven van 22 Maart 1924, kan men het waarnemen hoe zij, zij het dan te Tilburg'een R.K. Handelshoogeschool te wellicht onbewust, abstract-eccmomische stichten en te ontwikkelen. conclusies tot levensnormen promoveeren. Terwijl het Doorluchtig Episcopaat zich waardoor het fatale verschijnsel in de hand van harte over die eerste zoo bemoedigende wordt gewerkt, dat .business en „ethics resultaten van dien arbeid verheugt, durft in het dagelijksch leven tegenstellingen schij- het, met uw Curatorium het vaste vertrou- nen. En toch is het voor de moreele inre- wen uitspreken, dat het jaar 1927 metter- griteit van den aanstaanden koopman met daad de groote weldaad der zegenrijke ope- zijne geweldige verantwoordelijkheid tegen- ning dezer allerbelangrijkste inrichting aan over de gemeenschap van het giootste be- onze jortgeli gschap zal mogen brengen en lang, dat hij ook zijn studie steeds ziet in besloot het, in zijn vergadering van 16 De- het licht van een beginsel. En wat m het cember jl. de door Uw Curatorium weldra bedrijfsleven reeds geldt, klemt nog meer, door geheel Nederland te voeren krachtige wanneer men het oog richt op de algemeene actie tot vorming van het onmisbare stam- maatschappelijke betrekkingen. In onze kapitaal dezer Hoogeschool, te zijner tijde, maatschappij is onbetwist een kentering door een gezamenlijk schrijven van het Door- naar een nieuwe economische ordening. luchtig Episcopaat, ook aan geheel Katho- De Katholieke leer biedt ook hier haar liek Nederland gericht, zoo krachtig moge lijk aan tc bevelen en te steunen. Het Doorluchtig Episcopaat machtigt uw groote beginselen. De moeilijkheid is echter deze beginselen concreet uit te werken en toe te passen£op de moderne economische Curatorium dit schrijven aan de op 22 Dec. verschijnselen. a s te houden vergadering met deil Raad van De moralisten falen vaak in hun pogingen, aA te nou een vergapenng mei u omdat niet vertrouwd zijn met Toezicht mede te deelen en verder te pumi de verscnijnsd de econo,„ist is eenzijdig ceeren en het spreekt zijn beste wens-nen omdat h{j d(J moraal niet voldoende be- uit voor het succes dier eerste, belangnjs- heerscht. Er is een centrale noodig, die eco- samenkomst, aan deze wenschen, onder al- notnisten en moralisten, samenbrengt om smeeking van 's Heeren zegen, de belofte sapen te werken aan een oplossing, die het verbindend van zijn voortdurende geheel etisch ideaal weet te vereenigen met de eco- bijzondere belangstelling in het groote werk nomische mogelijkheid der verwezenlijking. der stichting en krachtige ontwikkeling on zer R,K. Handelshoogeschool. Met de meeste hoogachting, Namens het Doorl. Ned. Episcopaat, w.g. A. F. DIEPEN, Secretaris der Bisschops-Conferentie, Bisschop van 's-Hertogenbosch. PASTOOR J. P. REYNENBERG O. F. M. Naar wij vernemén is de toestand van d~n •Zeereerw. heer J, P. Reynenberg O. F. M., nog dezelfde. Hoewel de koorts nog niet verdwenen is, gevoelt de patiënt zich redelijk wel. Intusschen is hem nog absolute rust voor geschreven en mag hij nog geen bezoek ontvangen. ZIEKEN-APOSTOLAAT. Wij lezen in ,,Sint Bavo", dat Z. D. H. de Bisschop van Haarlem het volgende aan Z. H. den Paus heeft geschreven: Heilige Vader, De Ondergeteckende, Bisschop van Haar lem, aan de voeten van Uwe Heiligheid neergeknield, legt U het volgende voor: In Ons Bisdom Haarlem worden voor.de zieken vele Eucharistische -Triduüms gehou den, welke door Ons zijn goedgekeurd; ook is canoniek opgericht een Godvruchtige Vereeniging voor zieken, welke genoemd wordl; „Zieken-Apostolant", en welke ten doel heeft vereenigd te houden de zieken, die in den geest der Katholieke Kerk er naar streven hun ziekte en zwakheid met gelijkmoedigheül uit Gods hand aan te nemen, geduldig te dragen, en eindelijk in vereeniging met Christus aan God den Va der op te dargen. Opdat alle zieken nog steeds ijveriger in hun gcede voornemens volharden, vraagt Ondergeteekende, Bisschop van Haarlem, met aandrang, dat Uwe Heiligheid haar Apostclischen Zegen geve, èn aan alle zie ken, die deze Triduums zullen bijwonen, èn aan allé andere, die lid werden van deze Godvruchtige Vereeniging. Deze Zegen toch zal voor hen allen een grooté troost en Vreugde zijn. Moge God. Van Uwe Heiligheid de nederige en toegewijde dienaar, A. J. CALLIER, Bisschop van Haarlem. Gegeven te Haarlem 1 Dec. 1926. Antwoord telegram. Met groote liefde geeft de H. Vader, zijn heilwenschen uitsprekend, aan alle zieken, En daarom kan deze hoogeschool worden van een eminent Katholiek belang, vervul lend een apostolaat, dat noodzakelijk is, om dat we mede verantwoordelijk staan voor de ontwikkeling, die de maatschappij zal ne men. Om dit doel zoowel in het bedrijfsleven als iri het algemeen maatschappelijk leven te be- die de Eucharistische Triduums zullen bij reiken, is noodig, dat een R.K. Handels- wonen, en aan alle leden van het Zieken Apostolaat den Pausclijken Zegen. P. Card. GASPARRI. wijs moet zijn. Hierin ligt haar eigen ken merk, dat een neutrale opleiding missen moet en dus onvolledig maakt. Omtrent de beginselen,.die de organisatie van onderwijs en examens zullen beheer- Vervotgens worm een geven van wat eigenlijk door d ze d;e [let middelpunt van het geheele onder- Hoogcnschool nagestreefd. ««iia tnnet ziin. HiVrin liert >{acr\ ken- Het doel van een handelshoogeschool is in de geleidelijke ontwikkeling dezer in stellingen ruimer geworden dan de naam aangeeft. Gegroeid uit de overturning, dat het moderne bedrijf leven met de steeds schen kan nog het vügende worden medege- moeilij.,er wordende proulemen, de<Qe volledige studie zal in twee deelen ver schei van ontwikkeling en commercieel m- die be;deechter een afgrond ge- zient stelt aan de toekomstige werkers in b ,d vormen het eene afgesloten d'ior alle rangen danv roeger het ge al was, st 1 cen djpiorha handelseconomie het tweede de ioo;eschool zich ten doil deze algemeene doof een doctoraal examen in de handels- op.leidi.ig te geven. Zij tracht dit doel te wetenschap. bereiden door een aantal minder of meer heterogene leervakken te onderwijlen uit het Het tweede gedeelte dus, de doctorale stu- l tuinbouw in het jaar 1926, o.a. die, is bestemd voor diegenen, die op grond 1 door overvloed van producten t GRIEPGEVALLEN IN HAARLEM MERMEER. In Haarlemmermeer doen zich ook eenige honderden griepgevallen voor. In vele wo ningen zijn vrijwel al de leden van het ge zin er aan lijdende. De ziekte draagt ge lukkig een goedaardig karak er. NOODLIJDENDE TUINDERS, Men schrijft uit Heemskerk: liet ziet er voor de Utmbouwcndc bevol king in deze omgeving niet rooskleurig uit. De slechte resultaten van den vollegronds- i. veroorzaakt tegen dikwijls tiïcl loerende prijzen eti weinig afzet, doen den tuinders den winter vol zórg tegemoet zien. De toestand is van dien aard, dat in vele tuindersgezir.nen van werkelijk ijverige vakmenschen zelfs de middelen voor de noodzakelijkste levensbehoeften ontbreken. Het was en is nóg alhier een zeer ingewor telde gewoonte, dat des winters eigenlijk reeds op de opbrengst van den nieuwen oogst wordt geleefd. „Op de aardbeien," zooals 't heet, worden levensbehoeften, mest, zaden enz. aangeschaft, wat natuurlijk een inge wikkeld „pofsysteem" in de hand heeft ge werkt. Evenwel wordt onder deze omstan digheden het vertrouwen van credie'geven zoodanig geschokt, dat zij, teneinde dit vraagstuk te bespreken, hierover reeds een bijeenkomst belegden. De neringdoenden zouden dit trouwens onmogelijk kunnen vol houden. Het ergste voor de tuinders is wel, dat dc vollegronds-cultuur langzaam maar ontstel lend zeker tot ondergang is gedoemd. Dë glascultuur Is hier nog lang niet algemeen, het benoodigde kapitaal daarvoor ontbreekt 'en eenenmale. De gronden, bestemd voor teelt van den kouden grond, genieten niet die verzorging, welke zij bij een intensieve teelt noodzakelijk moeten hebben. De oor zaak daarvan ligt voor de hand Immers, wanneer het den tuinder zelf aan bet hoog- noodige ontbreekt, waar zal hij dan de mest, die toch de hartklop in den grond moet brengen, van bekostigen? Dit nu is het be gin van de ellende. Jaar na jaar wordt de grond omgewerkt, zoo diep mogelijk zijn de z.g. spitbeien, maar.... jaar na iaar ook wordt die grond meer uitgeput en uitge mergeld. Deze roofbouw moei ienslotte naar den achteruitgang voeren. In de jongste ver gadering van den gemeenteraad werd deze penibele kwestie besproken. Ook de ge meente kan geen hulp bieden. Hel eenigste, wat geadviseerd kan worden is; aankloppen bij dé Provincie, teneinde haar te verzoeken wederom, als in 1923, tuinderscredieten te verstrekken, maar.... ook hier zijn de toen maals verstrekte voorschotten tengevolge van de ongunstige omstandigheden niet ten volle afgelost kunnen worden. Toch zouden reeds vele tuinders, bekwame vaklieden, met een voorschot zij het slechts van 100 a 150 geholpen zijn, waarvoor zij zich mest kunnen aanschaffen, opdat deze woekerteelt niet alleen voor de tuinders, maar ook voor de gemeenschap op den duur niét noodlottig worde! Langzair--" md zal geheel Kenne- merland zich op'de glasCultuur moeten toe leggen, anders zullen de vollegrondstuinders, die thans noodlijdend zijn, er, vreezen wij, nimmer meer bovenop komen. VERSTERKING VAN DEN VlSCHSTAND IN DEN HAARLEMMERMEERPOLDER. Naar wij vernemen, heeft het bestuur van den Haarlemmermeerpolder nu 'n begin ge maakt met de uitvoer van zijn besluit cm ter versterking van den vischstand in ver schillende deelen van deze gemeente, teelt- visch uit te zetten. Woensdag werd verdeeld over de meeste wateren van dezen polder 5000 stuks 2-jarige Masurische zeelt uitgezet. Voorwaar reeds eert goed begin, dat den vischstand, d:e in den laa sten tijd merk baar was achteruitgegaan, in niet geringe mate ten goede zal komen. Ter gelegenheid van de herdenking van het 25-jarig dirigentschap van den hee H. W. Hofmeester, geeft de muziekvereeni- gii.g Harmonie Crescendo Op Donderdag 30 Dec. a.s., des avonds te 8 uur een feestcon- cert in de groote zaal van het Gem. Con certgebouw. Medewerking zullen verleenen de heer Boris Lensky, violist, Amsterdam, terwijl de begeleiding in handen is van Mevr. Ella Przedeckl. Het programma Vermeldt o.m. een hul diging van tien heer H. W. Hofmeester. Pastoor J. Ruyter. Woensdagavond is in een plechtig Lol de weleerw. heer J. Ruyter door'den zeereerw. heer G. J. M. Maat, Deken van Ruitcnvcldert. als pastoor te Weesp geinstallcerd. De kerk was geheel gevuld met geloovt- gen. Verschenen is het rapport van de afaee- lingen uit den gemeenteraad betreifende het onderzoek van dé begrootingen voor den dienst 1927. Hieraan onlleeneu wij het volgende; Een lid gaf zi(n ontevredenheid te ken nen, over het gemis aan vooilichting van Burgemeester en Wethouders bij deze be grooting. De gemeente Velsen is ontgroeid aan de practijk van een klein dorp. waar men uit sluitend met dc opgave van financieele pos ten kan volstaan. Naar de meening van dit lid, moeten Bur gemeester en Wethouders bij de begrooting bun algemeene opinie omtrent de verschil lende bemoeienissen van een gemeente ken baar maken, ten einde <(.en leden van den Gemeenteraad een inzicht te doen krijgen in den gedachtengang van het college. Het zelfde lid betreurde het. dat Burge meester en Wethouders zoo weinig gevolg geven aan door raadsleden naar voren ge brachte wenschen. Bij de behandeling van de begrootingen voor 1926 zijn in de afdee lingen verscheidene zaken naar voren ge bracht, waaromtrent spoedige voorziening noodzakelijk was. Dc memorie van antwoord hefeft zich er toen echter zeer gemakkelijk van afge maakt, terwijl men tot nu toe niet heeft kunnen bemerken, dat uitvoering is gegeven aan de in genoemde memorie gedane toe zeggingen. Spreker wilde niet punt voor punt herhalen wat het vorig jaar door ver scheidene leden is naar voren gebracht en waaraan thans nog geen uitvoerintf is gege ven, maar besprak toch nog enkele aange legenheden. Een ander lid wees er oo. dat wanneer men de verschillende posten nagaat, het treft, hoé op verschillende noodzakelijke Uitgaven aanmerkelijk is besnoeid, terwijl de geheele winst van bet Gasbedrijf ten behoeve van het sluitend-maken der ge- meentebegrooting wordt aangewend. Dit, het vastkoppelen van de belasting verlaging aan de winst V.ifi het Gasbedrijf, is principieel verkeerd. Een ander lid echter betuigde zijn instem ming met het streven van B. en W. Hadden we de winst van het Gasbedrijf niet noodig, dan kon ze den consumenten ten goede komen. De gasprijs in deze ge meente is zeer laag en de belangen der lagere klassen worden niet verwaarloosd. Een lid vroeg de aandacht voor de *e)"" binding der kanaaloevers te Velsen. Behal ve in de zomermaanden vaart er s avonds na zes uur slechts één pont en meermalen ontstaat dan stagnatie in het verkeer, om dat het omstreeks dien tijd nog vrij drek is. Hieraan zou kunnen worden tegemoet ge komen, als de tweede pont enkele uren (tot 8 uur b.v.) langer bleef varen. Indien iets kan worden gc'aan in deze richting, zal dit van hoog belang zijn. Betreffende de volkshuisvesting werden door dit lid eenige opmerkingen gemaakt. heden aan onzen ahpnné H. TH. DUIJN, Jan Vermeydenstraat 6, te Beverwijk, wegens een hem overkomen ongeval, waardoor hij zijn been brak, Een ander lid wilde het college het com pliment niet onthouden, dat thans de fi nanciën dezer gemeente op een gezondere basis zijn gekomen. In de toekomst zal Velsen gerangschikt worden onder de zeer soliede gemeenten. Wat de besloten raadsvergaderingen be treft merkte een lid het volgende op: Bij meerdere Raadsleden leeft de ge dachte dat den laatsten tijd te veei in be sloten vergaderingen wordt gehandeld. Dit moét beperkt blijven tot die gevallen, dat het gemeentebelang het vordert, of dat over persoonlijke aangelegenheden moet worden gesproken. De openbare zaak behoort in het openbaar te worden behandeld. Te vens worden in besloten vergaderingen wel eens zaken besproken, die door het college niet voldoènde voorbereid zijn en waarin de leden van den Raad zich van te voren niet hebben kunnen inwerken, maar om de urgentie zijn de Raadsleden genoodzaakt de desbetreffende voorstellen in principe of definitief te aanvaarden, op gevaar af de beteekenis hunner beslissing niet geheel te kunnen overzien. Ten opzichte van de gehouden feesten voor 't 50-jarig bestaan van IJmuiden, con stateerde spr., dat niet iedereen overt, igd is, dat er voortdurend een vol'oend contact heeft bestaan fusschen den Burgemeester en het college van B. en W. en de feest commissie. Do samenwerking heeft niet tot die resultaten geleid, die mochten verwacht worden Een der leden wees er op, dat in vorige jaren in den Raad (er spra'ce is gebracht oe verbinding van het zuidolijk en noordelijk gedeelte van IJmuidan. Da afstand is groot en de communicatie laat te wenschen over. Wil men niet. dat de bewoners van dat gedeelte zich voor hun inkoopen naar Be verwijk begeven, dan moet een behoorlijke veerdienst worden ingericht, waarom deze aangelegenheid door dit lid ter nadere over weging aan B. en W. werd aanbevolen. Ook betoogden enkele leden de noodza kelijkheid van de aanwezigheid in deze ge meente van een volksbadhuis, alwaar ook gelegenheid tot zwemmen zal zijn. Een der leden bepleitte de noodzakelijk heid dat, wanneer opnieuw tot verpachting van gedeelten van het zeestrand wordt over gegaan, in het pachlcontract ook voorwaar den worden opgenomen le. ter verkrijging van een intensiever strandleven. 2e. omtrent dé bevoegdheid van de politie 3e. ter verzekering van meerdere veilig heid (vooral bij hei baden). 4e. omtrent het kampeeren. I 5e. ter vastlegging van de bevoegdheid Van B. en *W om gedurende den pachttijd in te grijpen, wanneer zich omstandigheden voo'doen, d'e naar het ootdeel van het col lege aanleiding geven tel het aanbrengen van veranderingen in de pachtvoorwaarden, terwijl dan den pachter gebgenhcid moet wordzn gegeven het pachtcontract op le zeggen of voort te zetten onder de gewij zigde voorwaarden. Ook behooren B. en W. de bevoegdheid te bezit en, de pacht met het einde van ieder huurjaar zoo noodig te beëindigen. Een der leden vroeg of B.en W. bereid zijn, namens den Raad er bij de Regeering op aan te dringen, dat wordt verlaten, het voor onze plaa'.seliike visschers altijd zoo nadeelige standpunt van de Regeering, dat trawl rvisachers ais seizocnvisschers moe ten worden beschouwd. Benoeming. Tot kerkmeester alhier is benoemd de heer II, van Bethem. Z, D. H de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Provisor in Spiritualibus der beide Seminariën den Hoogcerw. Heer Kanunnik Mgr. P. Stroomer, Rector en Deken van Amsterdam. (St. Bavo). Door de orde der Eerw PiVfrs Carmelieten is te Nijmegen een huis gehü^rd aan den Cranenburgersingel lot stichting van een Convict voor de studeerende Paters Carme lieten aan de R. K. Universiteit aldaar. SCHOONHOVEN, 24 Dec. Gistermor gen is, terwijl de moeder huiselijke bezig heden verrichtte, het wiegje van het 4 maanden oude dochtertje v. V. in b'and geraakt; doordal het wiegje te dicht bij de kachel stond, had het wiegekleedje vlam gevat, Door de tegenwoordigheid van geest der moeder, die een bak met zeepsop boven het wiegje omkeerde, is dit ongeval nog al goed afgeloopên. Het kindje bekwam slechts lichte brandwonden. Men meldt ons: Het intërim-dividend der Ned. Ind. Spoor wegmaatschappij over 1926, is vastgesteld op 4 pet., betaalbaa- van 3 Jan 1927 af. LONDEN, 24 Dec. De weervoorspelling voor Kerstmis in Groot-Britlamië luidt als volgt: N.O. wind, lichte Vorst, sneeuw of hagelbuien. Intusschen is gisteren een lichte sneeuwval ingetreden. De kolenhandelaren verwijten elkander het feit, dat, ofschoon er groote hoeveelheden steenkolen bij de mij nen gereed liggen en op de rangeerterrei nen de met kolen geladen wagons opge hoopt staan, er nog altijd een te kort aan steenkolen in verschillende deelen van Londen is. BERN, 24 Dec. Negen tabaksmokkelaars, die op de terugreis naar Italië warer,, zijn bij 't passeeren van een bergpas nabij het klooster van den Grooten St. Gothard door een sneeuwstorm overvallen; 7 van hijn wer den met groote moeite door monniken bij gestaan door hun honden, gered. Dé twee anderen bleven vermist. LOjmDEN, 23~ Dec, Na de actie van de „Daily News" om radlöinstallaties te krijgen In de ziekenhuizen te Londen, is dezelfde krant ftug eens met ten dergelijk plan voor den dag gekomen; nu wordt er een lans ge broken voor de radio in de vuurtorens en de lichtschepen. Vijf en twintig vuurtorens en 25 lichtschepen komen hiervoor in aan merking. Dé opioep van de „Daily News hee»t succes geoogst, en reds hebben de uit gevers van vier provinciale bladen aange boden om vijf lichtschepen en vijf vuur- .orens met een radio-installatie te voorzien. Medegedeeld door het Ned. Kon Méteorol. Instituut te De Bildt Naar waarnemingen in deü morgen van 24 December. Barometerstand 787.1 m.M. te Vr.; Ik heb en trekkas voor tulpen laten bouwen en nu in gebruik genomen. Ik ver warm door middel van een salamajider-ka- chel waarop steeds een bak water staat te dampen. Dagelijks verdampt zoo een vijftien liter, terwijl de kistjes dagelijks voldoende begoten worden, toch is het kurkdroog in de kas. Vermoedelijk ahsorbeeren de mu ren de waterdamp De vraag is nu, is een droge atmospheer radeelig voor dn groei en zoo ja, hoe kan ik daarin voorzien. Is een bestrijking met waterglas van de muren aan te raden? Antw.: Wij zouden het meer aanbevelen om, indien de kistjes met bollen voldoende vochtig zijn, deze niet zoo bijzonder veel te gieten. Liever goten wij den grond klets nat, waarop deze kistjes bij binnenbrengen worden geplaatst en zouden dit zoonoodig herhalen. enEenigszins droge temperatuur zal tulpen niet direct hinderen. Ook hier is een tus- schenweg, die door een kweeker gevoeld wordt. De muren met waterglas te bestrij ken, achten we niet noodzakelijk. Deze wn«. den spoedig vochtig, voora) indien men de ze tevens geregeld eens nat giet. Het is misschien niet gemakkelijk, nu dc tulpen eenmaal binnen gebracht zijn, om de kas z.g.n. geheel onder water te zeiten, waarmede we bedoelen, den grond in de kas eens flink doornat te maken. Vr.: Als nVi Aronskelk een nieuw blad krijgt, verwelkt telkens het oudste en valt af. Zoodoende behoudt z:; «Itijd maar twee bladeren. Is dit een ge .on verschijnsel? Antw.: Zeer zeker is dit een gewoon ver schijnsel bij planten, waaraan wel water, maar geen voedsel gegeven wordt. Een Aronskelk moet na den bloei, dus ongeveer vanaf half Mei tot aan Juli toe, een rustperiode ondergaan. Daartoe legt trien, de plant, in den pot latende, buiten in den tuin neer. Zij zal dan geheel verdor ren. Hall Juli schudt men haar geheel uit den kluit, ontdoet haar van z.g.n. broed en plante haar in nieuwen voedzamen grond op. Mij kweekt haar daarna buiten op tot pl.m. begin Sept., brenge haar dan binnen op .en lichte frissche plaats en geve haar rij kelijk water en voedsel. Verdunde koe- -necst is goed; een van goede samenstelling •lantenvoedse! (kunstmest) is beter. In dien deze behanldellng wordt toegepast zal zeer zeker beter resultaat worden verkre gen. (7:e ook de vragenbus op pagina 2 van bet Vierde Blad,) Baromc'erstand 753.6 m.M. te Hoogste Aberdeen. Laagste Vardoe. Verwachting van den avond van 24 lot den avond van 25 December 1926; Matige, alter afnemende, N. tot O. wind; gedeeltelijk be wolk1, waarschijnlijk droog weer; overdag lichte vorst, De heéflijke feestdagen van Kerstmis en de overgang van Oud- naar Nieuwjaar staan weer voor de deur. Met de beste wenschen voor deze dagen, die wij IJ Van harte bieden, mogen wij zeker ook we! tot U een vriende lijk verzoek richten? Het valt niet le ontkennen, dat men zijn feestvreugde zoekend, bij de beslaande be grippen en gewoonten niet zelden ook den alcohol gebruikt als een der middelen om de feestvreugde te verhoogen. Doch daaraan is een groot gevaar verbonden. Alcohol is nu eenmaal, in welken vorm ook genoten, een prikkel, die groote kracht k m ontwik kelen. Wijzend op dit genotmiddel, mogen wij zeker wel waarschuwen, voorzichtig tc zijn met het alcoholgebruik. Immers, in menig huisgezin wordt de in tieme Viering van de heerlijke Kerstdagen en de ernstige stemming, waarmee over het Nieuwjaar Gods zegeningen worden afge smeekt, wreed verstoord, doordat wat men als genotmiddel bedoelde, een rustverstoor der wordt van de ergste soort. Wij vragen U daarom: „Laat de matigheid op deze christelijke feestdagen in eere blijven, en vooral met Niéuwjaar moet men denken, dat er velen zijn, voor wie een zgn. matig gebrriik reeds noodlottig kan worden. Om wille van Hem, die ons het hoogste liefdebewijs gaf, brenge fnen in het ge bruik van alcoholische drank eneen offertie van onthouding of ten minste van bi'zonder<- matigheid en zit men in het aanbieden van die drarken uiterst voorzichtig. Hoe min der alcohol er in die da^en gebruikt wordt, hóe grooter de fnögeliikheid, dat ware christelijke vreugde in de huisgezinnen kan heerschen. „Moge Katholiek Nederland de zegeningen Van het Kerstkind in ru'me mote ontvangen en mogen ge°n wanklanken gehoord wo-den onder hen, die van goeden wille z-mü Namens de Fede^at'eSobriëtas, J C. .9TTPTNG. Voo-zitter C. J, J. T^W^C^A VAN SC,TEf TINGA, Secretaris», I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 11