Hoest- Keelpijn- Gesprongen handen Radio-Omroep. rrmr^Mj Binnenlandsch Nieuws. Kiespijn- hoofdpijn .MiJNHARDT'S PRETTIGEKERSTDAGËN Uit de Vaderlandsche historie van Cocquernico's dierenrijk. nj NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Vierde Blad Vrijdag 24 December 1926 Onder de Radio-berichten: Aigenieene ontstemming in Duitschland over de uitspraak in het proces-Rouzier. Het conflict in de Duitsche schoen industrie breidt zich over het geheele rijk uit. Een bekend Hindoesch hoofd door een Mohammedaan gedood. Het proces-Rouzier Het conflict in de Duitsche schoenindustrie. Een vredespropagandablad. Het congres der Fransche Rijksambtenaren. Een ontploffing te Sofia. Het proces-F all-Sinclair. Een bekend Hindoesch hoofd gedood. Het Britsche memorandum. V liegtuigtransport van Kerstgeschenken. De oorlogsbegrooting goedgekeurd. De lijfstraffen in Indië gehandhaafd. De Tweede Kamer op reces. Huldiging mevr. De Gijselaar. De Burgemeester van Sittard. UIT ONZE OOST. C ommunistenleid ers voor de Rechtbank. SOCIAAL LEVEN" Overwerkver°vnning in het Metaalbedrijf. Het dreigend conflict aan de munitie-fabriek te Dordrecht. KERK EN SCHOOL. R.-K. Handelshoogeschool. LEGER EN VLOOT. A.s. Feestdagen en militairen. Lichting 1927 artillerie. ruwe huid schrale lippen Doos 3ö-60-90ct. Bij Apoth.en Drogisten. Tech. Bur. J. van den Berg - ïn de Wilhelmstrasse is nog niets bekend omtrent de gratieverleening aan de Dnit- schers, die door den F-anschen krijgsraad te Landau zijn veroordeeld. Men legt er te Berlijn den nadruk op, dat men er niet aan denkt een verzoek tot begenadiging der veroordeelden in te dienen, daar men geen genade, maar recht wil. De wettelijke termijn van 24 uur is ver streken, zonder dat de auditeur-mil'tair, die naar men weet, een gevangenisstraf van een jaar tegen luit. Rouzier had geëischt, verzet heeft aangeteekend tegen diens vrij- s'-aak door de rechtbank, zoodat hiermede het vonnis bindend is geworden. Men is er uiterst ontstemd over, dat de Fransche rechters onmiddellijk na het uit spreken van het vonnis zich als één man van hun zetels verhieven en luit. Rouzier met zijn vrijspraak hartelijk geluk wensch- ten. De opwinding te Germe-shausen, waar zich de hloedige gebeurtenissen hebben afgespeeld, is zeer g oot. De woning, waar luit. Rouzier verblijf houdt, wordt door Fransche politie bewaakt, daar men uitbar stingen van de volkswoede vreest. Talrijke ve-bonden en corporaties uit alle deelen van Duitschland dringen er bij de Rijksregeering op aan dat zij het Duitsche standpunt ten aanzien van het vonnis van den krijgsraad te Landau energiek zal ver dedigen. Van enkele zijden wordt zelfs op grond van Fransche onverzoenlijkheid ge- eischt, dat men de door Locarno geïnspi reerde politiek zal laten varen. Een bericht uit Landau bevestigt, dat de drie door den Franschen krijgsraad te Lan dau veroordeelde Duitschers revisie van hun vonnis hebben gevaagd en voegt er bij, dat dit verzoek door het hof van beroep te Parijs zal worden onderzocht. De uitsluiting in de schoenindustrie be perkt zich niet tot westelijk Duitschland, maar b aidt zich over het geheele rijk uit. Vandaag zijn er ook te Berlijn 5000 ar beiders uitgesloten, en in totaal zijn er te- den 7 Januari a.s. 80.000 man ontslagen. 1 Het „8-Uhr Abendblatt" geeft vandaag een Kerstnummer uit, waarin o.a. propagan da wordt gemaakt voor een wereldvredes- dag. Over dit onderwerp hebben een groot aantal binnen- en buitenlandsche politici, bekende professoren, literatoren, indus- trieelen enz. geschreven. Er komt ook een bijdrage in voor van prins Hendrik der Ne derlanden. Het congres van ambtenaren heeft met 489 tegen 186 stemmen een voorstel van het bondsbestuur aangenomen, dat herziening van de tractementen eischt met een mini mum van 10.000 francs en een maximum van 100.000 francs. Het congres gaf het bondsbestuur voorts vrijheid om in het heele land een krachtige campagne te be ginnen. terwijl de ambtenaren bereid zijn om zoo noodig over te gaan tot staking tot het verkrijgen van herstel van hun positie. Een* door het ontvlammen van lichtgas veroorzaakte ontploffing bracht groote schade toe aan het centrale stationsgebouw en den spoorweg te Sofia. De adjunct-sta tionschef en verscheidene beambten wer den ernstig gewond. De materieele schade is zeer groot. Het is niet bekend of men hier te doen heeft met een ongeluk of met een aanslag. Het Hooggerechtshof van het district Co lumbia heeft afgewezen een verzoek, inge diend door den advocaat van den oud-staats secretaris van Binnenlandsche Zaken Fall en den petroleuirmagnaat Harry Sinclair, om de beschuldiging van strafbare samenzwe ring, tegen hem ingebracht in verband met de verpachting van de petroleum-reserves der regeering van Teapot Dome, af te wijzen op grond van de overweging, dat de regee ring niet bij machte is gebleken, op 16 De cember de schuld te bewijzen van Fall en den petroleumiragnaat Dohenny in een soort gelijke beschuldiging. De beklaagden werden derhalve voor de rechtbank ged-agd, waar zij verklaarden niet aan het hun ten laste gelegde schuldig te staan. Het bekende Hindoesche hoofd Swami Shra- darand is door een Mohamedaan gedood. Alle winkels zijn gesloten. De politie heeft maatregel.a getroffen tot het verhinderen van een oproer. Ofschoon het Britsche memorandum, waar in de aanvaarding eener gewijzigde politiek in China door de verdragsmogendheden ir, overweging wordt gegeven, nog niet is ge publiceerd, verklaart het orgaan van de Koeomi'- de „Volkstribune," namens de national beweging beslist, dat de voorstelh komen onaannemelijk zijn. Het gevoli het nieuwe aanbod zal, vol gens het bla dechts zijn, dat de reeds ver bitterde houding van het Chineesche volk tegenover zijn mtedoogenloozen imperialis- tischen vijand er door wordt versterkt. De Japansche regeering heeft nog geen beslissing genomen ten aanzien van haar standpunt tegenover het- Britsche memoran dum. De meening der pers is verdeeld. De „Jijisjempo" staat sympathiek tegenover het Britsche standpunt, maar betwijfelt of andere sche standpunt, maar betwijfelt of andere mogendheden met bizondere belangen zich er bij zuilen aansluiten. De „Yamato Sjim- boem" is van oordeel, dat Groot-Brittannië tracht de Japansche regeering om den tuin te leiden. LONDEN, 23 Dec. Gemeld wordt, dat niet minder dan negen vliegtuigen zich onledig houden methet vervoeren van Kerstge schenken. Vele duizenden pakketten zijn reeds door de lucht van Londen naar Parijs, Brussel en Keulen getransporteerd geduren de de laatste dagen. Zoo werden gisteren niet minder dan vijfduizend K.G. vanuit Croydon-Luchthaven naar Duitschland ver voerd. De transportsnelheid is uit den aard der zaak een factor, die de luchtlijnen in dagen als deze zoo populair maakt. Geschen ken kunnen nog den laatslen dag voor Kerst mis ter expeditie worden aangeboden met de zekerheid, dat zij nog bijtijds zullen wor den afgeleverd. Met 5127 stemmen. De voorgestelde wijzigingen verworpen. Met 4931 stemmen heeft de Tweede Kamer Donderdagmiddag verworpen de motie-Ter Laan luidende: ,.De Kamer, van oordeel, dat voor het jaar 1927 de sterkte der lichting het getal 13.000 niet behoort te overschrijden, gaat over tot de orde van den dag." Vóór stemden de S.D. en V.D., de com munist De Visser, de R.-K. Suring, Veraart en Bulten. De motie-Gcrhard luidende: „De Kamer van oordeel, dat het onge- wenscht is tot verplaatsing van het psycho technisch bureau over te gaan, gaat over tot de orde van den dag", Werd met 4635 stemmen verworpen. Het door den heer Ter Laan bij de be handeling der Oorlogsbegrooting ingediende amendement, luidende: „Uitkeering aan mobilisatieslachtoffers in zeer evidente gevallen 100.000", te lézen als volgt: „Uitkeering aan z.g. mobilisatie slachtoffers 100.000" werd met 4832 stemmen verworpen. Vóór stemden de S.D. en V.D., de com munist De Visser, de R.-K. Bulten en de heer Lageman C.-H. De Oorlogsbegrooting werd daarna met 5127 stemmen aangenomen. Tegen stemden de S.D. en V.D. Een motie-Klëerekoper verworpen. Donderdagmorgen heett de heer Kleere- koper (S.D.) bij de voortgezette behandeling van de Indische begrooting in de Tweede Kamer de volgende motie ingediend: „De Kamer spreekt als haar oordeel uit. dat lijfstraffen als tuchtmiddel in de straf verordeningen in Nederlandsch-Indië niet behooren te worden toegepast, en gaat over tot de orde van den dag." Deze motie is verworpen met 4927 stemmen. Vóór stemden de S.D. en V.D. en de communist De Visser. In de Donderdag tfehouden zitting van de Tweede Kamer werden o. m. aang^nom^n de bcgrooting Zuiderzecfonds en de Indische bcgrooting. Dé eerstvolgende zitting van de Kamer is 15 Februari a.s. Donderdagmiddag vereenirfde zich een groot aantal dames in den foyer der Stads gehoorzaal, te Leiden, waar mevrouw De Gijselaar werd ontvangen en haar een scheidsthee werd aangeboden. De presidente van het comité, mevrouw OvervoordeGordon bedankte mevrouw De Giiselaar voor alles, wat zij in het algemeer belang heeft gedaan. Als souvenir werd haa* een schouw met vuurkorf aangeboden voor haar nieuwe woning (de familie De Gijse laar gaat zich in Wassenaar vestigen), ver gezeld van, de handteekeningen der geef sters. De gemeenteraad van Sittard heeft in een spoedvergadering 1000 op de begrooting uitgetrokken voor de begrafenis van het stoLelijk overschot van den Zondag j.l. over leden burgemeester van Sittard, den heer A. H. Gijzels, óp kosten der gemeente. De mislukte aanval te Meester Cornells. De landraad te Batavia ving met de be handeling aan van de zaak tegen vijf leiders der bende, die bestemd was op 12 Novem ber een aanval te doen op de verkeersge- bouwen te Meester Cornells en die den agent Karet vermoord heeft De aanval ging niet door, omdat de maan opkwam. De verdachten bekenden de eerste ten lastelegging en den opstand, maar ontken den den moord. De getuigenverklaringen van beden der bende zijn echter zeer bezwarend. Hieruit blijkt, dat velen meetrokken zonder te we ten, wat het doel van den opstand was. Zij zagen den agent afslachten. Verdachte Soekrawinata, de leider der bende, beweerde, dat hij feitelijk de aan stoker is van den opstand op W.-Java. Hij erkende, dat de communisten en nationalis ten samengaan tot omverwerping van het gezag, waara de grondslag van den commu- nistischen regeeringsvorm zou worden vast gesteld. De uitspraak is bepaald op heden Vrijdag Een patrouille arresteerde Hadji Kasan, den hoofdleider van de onlusten in het La- boehandsche, op wiens arrestatie dc politie gesteld was DE K. S. A. Het Centraal Bureau voor de K. S A. te eiden, schrijft ons: Hoewel omtrent de beteekenis en draag- •vijdte van het besluit, door den Centralen laad der K S. A., op 22 Juni j.l. genomen 'en aanzien van de liquidatie der K. S. A. -eeds vroeger een bericht gepubheeerd werd, blijkt ons herhaaldelijk dat er nog bij velen twijfel beslaat omtrent den toestand van de K. S. A., gelijk die tengevolge van «enoemd besluit geworden is en in de toe komst zal zijn. I y tabletten tabletten t i tabletten i tabTette etten Bij Apoth.en Drogisten. Derhalve achten wij het nuttig en noodig, om, ter voorkoming van misverstand, nög- maals nauwkeurig uiteen te zetten, welke de beteekenis en de gevolgen zijn van dat ophef fingsbesluit: Algemeen bekend is het natuurlijk, dat de K. S. A. in Nederland gevormd werd door: 1. Plaatselijke Comité's voor- de Katho lieke Sociale Actie. 2. Diocesane Comité's voor de Katholieke Sociale Actie. 3. Een Centralen Raad voor de Katholieke Sociale Actie met Centraal Bestuur. 4. Een Centraal Bureau voor de Katho lieke Sociale Actie. Het Centraal Bureau stond onder leiding van een directeur, die benoemd en ontsla gen werd door den Centra.en Raad en zeli lid was van dien Centralen Raad. Tot taak had dit bureau onder meer: het ondersteunen van de Actie van den Centra len Raad en der Diocesane en Plaatselijke Comité's. Het Centraal Bureau was zelfstandig bin nen de grenzen van de Algemeene Statuten der K. S, A. en van de door het Centraal Bestuur goed te keuren begrooting en reke ning en verantwoording. De geldmiddelen tot instandhouding van het Centraal Bureau moesten, behalve uit donaties en eigen inkomsten (zooals ver goeding op advies, winst op uitgaven, enz.) voornamelijk gevonden worden uit de con tributies, te betalen door de nationale orga nisaties, die gezamenlijk den Centralen Raad der K. S. A. vormden. Door het op 22 Juni van dit jaar door den Centralen Raad genomen besluit is nu de volgende toestand ontstaan: De hierboven sub. 3 genoemde Centrale Raad met Centraal Bestuur hebben opge houden te bestaan. Het bestaan en het bestaansrecht van de Diocesane en Plaatselijke Comité's is door dit besluit geenszins aar tast. Geheel onafhankelijk dus van dat besluit kunnen de Diocesane en Plaatselijke Comi té's blijven voortbestaan en kunnen zelfs nieuwe Plaatselijke Comité's worden opge richt in gemeenten of parochiën, waar zulk een Comité tot heden nog niet gevormd werd. Terwijl dus de Nationale K. S. A. is opge heven, bleef de Diocesane en Plaatselijke K. S. A. intact. Doch hoe is het nu gesteld met het Cen traal Bureau? Na de ontbinding van den Centralen Raad, moest natuurlijk het Centraal Bureau ophou den te zijn een instelling van dien Centralen Raad: kan de directeur van het Bureau niet meer door den Centralen Raad benoemd worden en daarvan deel uitmaken: werd elke financieele band van de nationale orga nisaties ten opzichte van het Centraal Bu reau opgeheven. De liquidatie van het Centraal Bureau, waartoe eveneens op den 22 Juni j.l. beslo ten werd, zal dan ook aan hel bestaan van het Bureau in zijn vroegere gedaante en be teekenis, dit is als instelling van de geza menlijke nationale organisaties, een einde maken. Doch het Centraal Bureau blijft niettemin voortbestaan, onder leiding van de tegen woordige bestuurders en eventueel bijge staan door eene in het leven te roepen Commissie van Bijstand, doch overigens ge heel zelfstandig, d.i. financieel zoowel als in ander opzicht onafhankelijk van de organi saties: De taak van het Bureau zal in de toe komst zijn: Evenals voorheen de actie van de Dioce sane en Plaatselijke Comité's desgewenscht steunen. Bijeenbrengen en houden van eene sociale uitleenbibliotheek met knipselcollectie, sta tutenverzameling, enz. Hel verstrekken van adviezen en voor lichting op sociaal gebied: Het bevorderen van volksontwikkeling door het uitgeven van tijdschriften (Katho liek Nederland, Voor Studie en Praktijk) en en andere uitgaven, het verhuren en exploi- teeren van goede films, lichtbeelden, enz. De geldmiddelen, benoodigd om het Bu reau aldus in stand te houden en in staat te stellen zijn nuttigen arbeid voort te zetten, zullen moeten verkregen worden uit: 1. De opbrengst van „Katholiek Neder land" en „Voor Studie en Praktijk" (thans uitgegeven door den heer A. Roebert, boek handelaar, den Haag, doch onder redactie van het Centraal Bureau). Wie dus deze tijdschriften leest, houdt daardoor mede ons Centraal Bureau in stand. Het spreekt vanzelf, dat, nu 't Centraal Bu reau nog meer dan voorheen op deze bron van inkomsten is aangewezen, het behoud van al de abonné's meer nog dan vroeger ons ter harte gaat en wij een dringend be roep doen op allen, dit tot heden hun be langstelling in onzen arbeid toonden, om daarin te volharden en, zoo mogelijk, ook anderen daarmede te infecteeren.- 2. Verstrekte het Centraal Bureau tot he den aan iederen Nederlander gratis advies, in den vervolge zal het genoodzaakt zijn voor de adviezen eene bescheiden vergoe ding in rekening te brengen. Evenwel zal het Bureau aan alle abonné's op „Katholiek Nederland" en „Voor Studie en Praktijk," alsmede aan degenen, die voor 1 of meer per jaar donateur zijn van het Bureau, gratis adviezen blijven verstrek ken. 3. Eindelijk is daar de filmafdeeling van het Centraal Bureau, die zal moeten aan vullen, wat er aan ontvangsten nog ontbre ken zal om in de behoeften te voorzien. Wij vertrouwen, dat de ve'en, die de werkzaamheid van het Centraal Bureau heb ben leeren kennen en waardeeren, hunne volle medewerking zullen bliiven verleenen om het voortbestaan en een nieuwen opbloei van deze nuttige instel'irg door hun mede werking en steun mogelijk maken en te be vorderen. DE NIEUWE FILMS DER K. S. A. De filmafdeeling van het Centraal Bureau der K. S. A. gaat met kracht haar werk voortzetten. Na veel moeite is het haar wederom mo gen gelukken de vertooningsrechten te ver krijgen van eenige nieuwe filmwerken, die zich ongetwijfeld wederom in een groote belangstelling van Katholiek Nederland zul len mogen verheugen. Het zijn de film „Gra- ziella" naar een nouvelle van den dichter- staatsman Lamartine, „De groote weldoen ster" naar den met goud bekroonden roman van Pierre L'Ermite (de Hollandsche verta ling verschünt bij het Nederlandsche Boek huis, te Tilburg), „Het Mirakel van Lour- des" en het „Stervende Land" naar den ro man van René Bazin. B'nnen enkele weken zullen de eerste vertooningen van deze films plaats hebben. Verlenging tot 1 April a.s.? Naar verluidt heeft de Woensdag te Den Haag gehouden conferentie van metaal- Fewerkers, waaraan behalve de reeds ver- j melde organisaties ook deelnamen de on afhankelijke bedrijfsfederaties en de syndica listische federatie van metaalbewerkers, en waar, zoo men weet,, besprekingen hebben plaats gehad betreffende de overwerkver- guningen, tot resultaat gehad, dat de direc teur-generaal ahn den minister van Arbeid zal adviseeren, om de 51-urige werkweek in de metaalindustrie nog drie maanden, dus tot 1 April 1927, te continueeren. Naar wij vernemen is het hoofdbestuur van den# Alg. Ned. Metaalbewerkersbond in verbant! met het dreigend conflict bij de munitiefabriek te Dordrecht, uitgenoodigd tot een bespreking, Vrijdagmiddag in Den Haag te houden, onder leiding van den rijks bemiddelaar, oud-minister Aalberse. Ta: Ve Dr. Th. Goosens, Rector Magnificus. In de bijeenkomst, die een aantal verte genwoordigers der Katholieke pers- Don derdagmorgen met eenige teden van het Curatorium der R. K. Handelshoogeschool te Tilburg had, dealde de voorzitter, mr. A. Baron van Wijnbergen mede, dat, zoo als in een Waensdagvond gehouden verga dering van het Curatorium was besloten, tct eersten rector-magnificus is benoemd, de zeereerw. ziergel heer dr. Th J. A. J. Goossens, rector der R K. Leergangen te Ti'burg. Voor het voorbereidend en aanvullend onderwijs zullen worden®bcnocmd: de heer P. H. Stubenrcuch, leer aar aan de H B S. te Oss, voor boc'okouden en handelsrekt- nen; voor Fransche handelsterminologie, dr. G. v. Imbuck te Waalwijk; Duitsche han dels'ermino'og:e, drs. H. Bernsen te Hil versum; Spaansche handelsterminologie, de zeereerwaarde heer C. Zwijsen te Rosma len. Voor Engelsche handelstermdnolo.gie is nog een vacature. Bij legerorder is bekend gemaakt, dat door de regeering is besloten, dat Vrijdag en op Vrijdag 31 December a.s. de dienst des namiddags te drie uur kan worden beëindigd. Voorts kan aan het personeel, dat van de a.s. feestdagen gebruik maakt voor familie bezoek en dat principieel bezwaren heeft tegen reizen op Zondag, worden vergund om des Maandagsmorgens terug te reizen (be houdens uiteraard overwegend bezwaar voor dienst in een concreet geval). De eerste ploeg dienstplichtigen der lich ting 1927, bestemd voor de IV artillerie brigade (le en 5e reg. veld-artillerie), niet bestemd voor officiersopleiding, komt, wat het bereden gedeelte betreft, 4 April voor eerste oefening te Utrecht en Amersfoort onder de wapenen. Het onbereden gedeelte komt 19 April op. ZATERDAG 25 DECEMBER. HILVERSUM, 1050 M. 8.30 Geref. morgenwijding (nog geen opgave ontvan gen). 10.30 Vrijz. Prót. uitzending (nog geen programma ontvanger)). 2.30 Middagconcert door het versterkte H. D. O.-orkest en het Gooisc' e H. D. O.- koor, o.l.v. Willem van Warmelo. Soliste me). A. ADudok van Heel, sopraan, mej. Riek Broekman, alt, de heer Rijkx, bas. Voor de pauze Serenade op 48, Tschai- kowsky. Na de pauze Gewijde muziek. Werken van Bach. 4.30 Kerstconcert door het H. D. O.-meisjes- en kinderkoor, o.l v. Willem van Warmelo. O.a. Kerst- cantate van Cath. v. Rennes. 5.30 Chris tel. Radiover. (nogtfeeen opga ve ontvan gen). 8.10 Kerstprogramma, Willem Hespe's a cappellakoor en kinderkoor, mej. Rie Hespe, pianobegcl., mej. Janni van Oogen, declamatie, Chris de Vos, i tenor. Het versterkte H. D. O.-orkest, 0.1.v."Mico Treep, Louis Schmidt, .orgel-, begeleiding. DA VEN TRY, 1600 M. 10.50—11.50 Koorzang en rede van den Deken van York. 3.20 Dienst in de Canterbury Cathedraal. 4.35 Proza-voorlezing door G. Grossmith. 4.50 Dansmuziek door de R. A. C.-band. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 K'erstspelen. 7.20 Weerter., nieuws. 7.35 Sonate in A-mol, Bach, W. Primrose, viool. 7.50 Kerstconcert W. Ajello, sopraan, R. Henderson, banton, E. Isaacs, piano, Mannenkoor-orkest. 10.20 Weerber. nieuws. 10.35 Will Hay, humorist. 10.5012.20 Dans muziek van het Savoyhotel. PARIJS „RADIO-PARIS", 1750 M„ I.052.10 Concert door het orkest Loca- telli. 5.05—5.55 Concert door de Radio- azz-Symphonic. 8.5010.50 Concert 'ersterkt orkest en vocale en instrument, solisten. Kerstliederen e.a. KONINGSWUSTERHAUSEN, 1300 M. 8.20 Morgenconcert, gemengd- en kinder koor. 10.5012.10 Gramofoonmu- ziek. 8.20 Morgenconcert, gemengd- en kinderkoor. 1.5012.10 Blaas-1 muziek. 3.506.20 Concert Steiner- kapel. 7.50 Ouverturen entré actes en dansen. 9.5 11.50 Dansmuziek. BRUSSEL, 508.5 M. en ANTWERPEN 265.5 M. 5.206.20 Orkestconcert. Mme. Valliani, zang. 8.50 Galaconcert. Orkest en vocale solisten 9.50 Lezing 10.1010.50 Vervolg van het concert. HAMBURG, 394.7 M. 8.35—10.15 Kerstconcert. Orkest en koorzang. II.2012.15 Kerstconcert. Kamer-orkest en vocaal kwartet. 12.351.50 Orkest concert. 3.50 Kerstconcert (viool en sopraan). 4.50 Dansmuziek. 5.50 Strijkmuziek. 7.2011.15 Vroolijk Concert „Die Nürnberger Puppe", kom. opera. MUNSTER, 410 M. 5.10—5.20 V. M. Klokkengelui. Hoofdkerk Barmen. 5.20—6.20 V, M. Kerstdienst. 8.20— 9.20 vroolijk concert. 10.5011.20 Kerstliederen door sopraan. 11,20 12.20 Strijkmuziek. 3.204.50 Kerst- orkestconcert. 5.209.20 „Lohengrin" romat. opera in 3 acten van Wagner. 8.30 Christel. Morgenwijding, spreker Ds T. C. V. Meischke, Em. Pred. v. d. Ned. Herv. kerk te Hilversum, over »,De Hemel op aarde. Verder Kerstliederen. 10.30 Kerk-uitzending uit de Doopsgezinde kerk te Amsterdam. Spreker Ds. F. Dijkema, mevr. E. Hendrikse,-Versloot zingt Kerstliederen. Orgelspel. 5.00 Uitzending van uit de Luthersche kerk te Hilversum, Chr. zangkoor „Emma nuel" en het Luth. kerkkoor, o.l.v. J H. Smit Duijzentkunst, mevr. W. Groote- Klein, sopraan, de heer J. H. Smit, Duij zentkunst, bariton, orgelbegel. van den heer R. Karssemeijer. Het Kerstoratoruim van H. Barth. 6.00 Uitzending van den kerkdienst in de Nieuwe Kerk te Hilver sum. Voorgangers Ds. L. J. v. Leeuwen. 1 Ps. 97 1 en 7, 2 Votum en zepen. 3 Lezen van de Geloofsartiekelen en Avond zang 7-4 Lezen Col. 1-9-23. 5 Gebed, 6. Lofzang van Zacharias - 4 en 5, 7. Tekst: Gen. 1 3-8 Preek. 9. Gez. 15 2 en 8. 1, 2e ged. preek. Dankgebed. 11 Zingen Ps. 89 7. 12. Zegenbede, 13. OrgelnYil; ZONDAG, 26 DECEMBER. HILVERSUM, 1050 M. 8.30 V.P.R.O. morgenwijding i. h. Gebouw v. d. N.P.B. te Hilversum. Spreekster Mej. J. Ouwe hand, Me). C. H. v. Stolk,fluit. Ferd. Kloek, orgel, Dr. H. Leopold, orgel. V.P. R.O.-koor, Kerstliederen en declamatie. 1. Opening. 2. Koorzang. 3. Declamatie. 4. Engelenzang (orgel) Schulz. 5. Hirten- syrrphonie u. h. Kerstoratorium, Bach fluit. 6. Toespraak. 7. In dulce jubilo (or gel). Bach 8. Declamatie. 9. Pastorale der Pifferan, uit Messias, Handel (fluit). 10 Bij de Kribbe, KargElert. 10.1512.00 Dienst in de St. Dominicuskerk te Am sterdam. Bij het begin der H. Mis Ps. 118 (Statenb. 119). Na het Credo. Han delingen cap. 6 en 7. Na het Agnes Def Handelingen cap. 7. De vaste gezangen worden uitgevoerd door het gem. koor van de St. Igtiatiuskerk te Amsterdam, o.l. van den heer Joh. Nelxssen. De Missa Secunda Pontificalis 4 gem. stemmen van Lorenzo Perosi, Joh. A. Huider, orgel. Vóór de H. Mis Orgelconcert in C-mi- neur van Handel. .Na de H. Mis Het 5- st. „Hodie", H. Cuypers (koor en orgel). Finale van E. Bossi, Predikatie door Pater H. v. Ruth S.J., Pastoor der St. Ignatius- kerk, over: „De heerschappij rust op Zijn schouders, Isaias 96. Om 2.30 Concert door de Amsterdamsche Orkestvereeniging o.l. van Frans v. Die penbeek in Artis te Amsterdam. 6.30 Kerkdienst in de Geref. kerk te Uithoorn Voorganger Ds. H. Boswijk. 1. Zingen Ps. 43:4 en 5.2 Votum en Zegen. 3. Be lijdenis des Geloofs en zang: Avondzang: 7. 4. Lezen van Jesaja 7: 10-14. 5. Gebed. 6 Zingen, Ps. 108:1 en 2. 7. Inleiding tekst Matth. 1:23 b. 8 le ged. preek. 9. Zingen Lofzang van Zacharias: 4 en 5. ló 2e ged. preek. 11. Dankzegging. 12. Zingen Ps. 89:8. 13. Zegen. Om 8 uur Persberichten en sport-uitslagen. 8.10 „Martaha" of „De markt te Richmond" Rom. kom. opera in 4 bedrijven, Muziek van Flotow Alg. leiding Chris de Vos. Lady Harriet Durham, Lotte Muskens Sleurs, Nancy haar vertrouwelijke, Gust. Scheepmaker, Lyonel, Julius Moes, Plumket, Ed. v. d. Ploeg, Lord Tristan, Slinkert. Een rech ter, Kapper. Plaats van hand. deels m het kasteel van de Lady, deels te Richmond en in den omtrek. Het versterkte H.D.O.- orkest, o.l. van den heer J. J. v. Amerom. DAVENTRY, 1600 M.. 3.50 Kerstmis- Oratorium van Bach, Symphonie-orkert, koor en solisten. 5.506. 1 Voorlezing van een Kerstvertelling van Dickens, door R. Loraine. 8.05 Orgelconcert van de Norwich Kathedraal. 8.20 Kerkdienst in de Norswich Kathedraal. 9.20 Weer bericht, nieuws, Causerie The National Society of Day Nurseries. 9.3511 Concert door het Sandler-orkest van het Grand Hotel Eastbourne. PARIJS „RADIO-PARIS" 1750 M. I.052.10 Concert, Orkest en Mme. Morin-zang. 5.055.55 Concert door -de Jazz Symphonie. 8.5010.20 Con cert Orkest en vocale soli-ten. KöNIGSWUSTERHAUSEN, 1300 M. en BERLIJN 484 en 566 M. 8.20 Concert Ludwigskerkkoor en solisten le.5012.10 Concert, Blaas-orkest „Jander". 12.30 1.50 Werken van Kasack. 3.50—6.20 Lunapark-orkest. 7.50 Bonte avond. Trio (piano-viool-cello) en soli, ten (so praan-tenor-bas). 9.5011.50 Dans muziek door de Kermbachkapel. HAMBURG, 394.7 M. 8.35—9.35 Con cert Orkest, Lisa Schwarz en Clara Bosz- zang. 3.505.35 „Peterschens Mond- fahrt" sprookje. 7.2011,15 „De Graaf van Luxemburg" operette. MUNSTER, 2419 M. 8.20—9.20 Reli gieus morgenconcert. 10.2011.20 De clamaties en Religieuse gedichten. 11.20 12.20 Concert Strijkkwartet. 4.20 5.20 Vocaal concert. 5.206.20 Kerstdeclamaties. 6.357.20 Mando lineconcert. 7.207.50 Kerstliederen voor sopraan. 7.5010.20 „Die Ge- burt Christi" Koor en orkest. BRUSSEL, 508.5 M. 8.50—10.50 Con cert, Orkest en Mile, Borodine, zang. Om 9.50 onderbroken door een lezing over: La dicrioa, element d'education. MAANDAG 27 DECEMBER. HILVERSUM IC50 M. 12.00 Politieker. 3.304.00 Dameshalfuurtje door Mevr. Rhémonda. 5.005.00 Kinderuurtje door Mevr. Ant. v. Dijk. 6.156.45 Voordracht (declamatie) door den heer Carl Veerhoff. over 't Tooneelstuk „De krijtring".6.457.15 Tuinbouwpraatje. 7.15—7.45 Engelsche les voor beginners. 7.45 Politieber. 8.10 Concert door het H.D.O.-orkest, o.l.v. Nico Treep. So liste Mevr. Henr. Sala-sopraan. 10.00 Persber. 10.15 Uitzending van de illustr. muziek bij de film „De opschepper", uit de Cinema Royal. Orkest o.l.v. Hugo de Groot. DAVENTRY 1600 M. 11.20 Concert door het Bowman's trio en solisten (so praan-bariton-viool). 1.202.20 Or gelconcert van de St. Michaelskerk. 3.20 Concert door de Lutonl: and. 4.20 Cau serie Letters of a public schoolboy en i- grant. 4.35 Vervolg v.h. concert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Concert v.h. Radio theater. 7.20 Weerber., nieuws. Lezine Sir Samuel Hoare's flight to India. 7.50 „Cinderella", pantomine van Longstaffe. 9.20 Concert M. Nevada-sopraan. So lomon-piano. 10.05 Voorlezing. The taking of Basil Chard. 10.20 Tijdsein, weerber. nieuws. 10.35 Kamermuziek. Trio (piano-viool-cello). T.,Goodey-tenor. 11.3012.20 Dansmuziek v.h. New Princess Restaurant. PARYS „RADIO-PARIS" 1750 M. 10.5011.20 Nieuwsber. en muziek. 12.502.10 Concert door het orkest Gayi- na. Mile, Demonthy-zang. 5.055.55 Concert. Gedichtenvoorlezing en zang. 9.0510.50 Concert. Orkest en Mile. Ni- colesco, Mile,, Vidal en Hr. Monteaux- zang. KÖNIGSWUSTERHAUSEN 1300 M. en BERLIJN 484 en 566 M. 1.50—2.20 en 3.207.5J Lezingen en lessen. 8.20 Concert door het blaasorkest. 9.5J— II.50 Dansmuziek door het orkest Ette. HAMBURG 394.7 M. 11.50—1.20 Or kestconcert. 1.252.05 Kamermuziek. 4.205.15 Concert. Zang. Balalaika en pianobegeleiding. 5.205.50 Concert door de Hong, kapel Sandor. 7.259.20 Liederen en aria's door S. Kal ter en F. Hell-Achilles, sopranen. MUNSTER 241.9 M. 10.50—11.50 Or kestconcert. 12.532.05 Voll.s-orkest- concert. 4.355.20 „Der Operetten- star", klucht. 5.30—6.20 Beethoven- Brahms liederen. 7.509.20 „Ritter Soundso", klucht-operette in 1 acte met muziek en zang. BRUSSEL 508.5 M. 8.50 Gramafoonmu- ziek. 9.25—10.50 Ga'a-avond, gewijd a. d. Belgischen schrijver Eugène Demolder. Voorlezing van zijn werken en orkestmu ziek. hebt gij met een RADIO-installatie \an Radio-specialisten Jacobij nestraat 23 Telefoon 11322 Nummer 116. ■eea IJ t 116. Maar de onhandige tijger kreeg een geducht standje van president Kokkie den Leepel „Stel je eens voor, dat je onzen geaehten weldoener gedood had, meneer," zeide hij. „Wat had er dan moeten gebeuren? Onze heele re^ubl'.ek Cocquernica was finaal naar de maan geweest!" 117. Dc goede Jumbo pro beerde den gevallen ridder aan zijn lauwerkans op te hijschen. maar het ging niet. Meneer Doolittle was nog altijd zoo flauw of hij nooit van zijn leven biefstuk gegeten h£d. 118. -Toen kwam mevrouw er aan te pas. En dat hielp hoor. Nauwelijks had ze hem aange raakt, of meneer sprong op en begon een woesten krijgsdans Want in zijn beide bovenarmen staken opnieuw enkele spelden van mevrouw Doolittle's japon. Nummer 118. 119. Inplaats van den halven kokosncot kreeg meneer nu zijn eigen zakdoek op zijn bol, wam anders had hij vast een zonne steek opgeloopen. Presideni Kokkie noodigde mevrouw en meneer beleefd uit, het middag eten bij hem te komen gebrui ken. Wordt vervolgd, Nummer 117. Nummer 119.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 13