V erkcerscngevallen. Katholieke Illustratie? Snal racSt. Stadsnieuws. HsSit U nog geen Scheurkalender 25 December A genda Agenda 28 December Agenda 27 December DE PIPLIOTHEKFN DER ST. VINCENTIUSVEREEN1GING ZIJN GEOPEND: Luxor-Theater. Een nieuwe Middenstandsvereeniging. DE GRENSWIJZIGING VAN HAARLEM. Behandeling van het wetsontwerp omstreeks 20 Februari. BURGERLIJKE STAND. VAN ONZE RECHTBANK. Hij ticst slechts Eb Kits, iciti blaadje is geïllustreerd, zeer ruime humoristische tekst. Moot prijzen fe verdienen door oplossing der rebussen. Beste! den kalender dadelijk bij enzen bezorger of aan ons kantoor: k'assauiaan 49, Haarlem. De ontevreden steuntrekker. VRAGENBUS. FINANCIËN. SPORT EN WEDSTRIJDEN. D. H. V. B. R. K. Sportvereeniefirtg „The YeiJow Black Boys". R. K. V. V. „Zwaluwen". E. D. O. a, BILJARTEN. H. B. C. Kampioen klasse A. BLOEMENDAAL. Sociëte't „St. Bavo" Nationale Tentoon stelling van Pluimvee, konijnen, duiven enz., door de Pluimvee- en Konijnen-ver- eeniging voor Haarlem en Omstreken „Nut en Sport" van 9 uur van. tot 8 uur nm. St Josephsgezellengebouw Jansstraat 59 Wegens 1ste Kerstdag den geheelen dag gesloten. Soc.ëteit „St. Bavo" Nationale Tentoon stelling van Pluimvee, Konijnen, duiven enz. door de Pluimvee- en Konijnen-ver- eeniging voor Haarlem en Omstreken „Nut en Sport" van 9 uur v.m. tot 8 uur n.m. St. Josephgezellengebouw Jansstraat 59 Geopend van 122 uur en van half 6 tot 10 uur Verplichte opkomst van 8 tot, half 10 uur. Spaarkas 8 uur. Stadsschouwburg „De Trouwlustige oom" N.V. Het Scouwtooneel „Dokter Klaus" 8 uur. Schouwburg Jansweg „Een visite in het poppenhuis" 2 uur N.V. Hol- '.andsch Tooneel „De familie Lehman" kwart over 8 uur. f „Luxor'-lheater Bioscoopvoorstelling half 3 en 8 uur. Theater „De Kroon" Bioscoopvoorstelling hali 3 en 8 uur. Sociëteit „St. Bavo" Tooneclclub R. K. Vrouwenbond kwart over 8 uur Be- stuur Liefdebeurs 8 ur R. K. Be volking -bureau, 8 uur. St. Josephsgezellengebouw Jansstraat 59. Damclub ,,T. en P." van 8 tot 10 uur in de bovenzaal Repetitie leerlingen „Ulile Dulci" 8 uur. Restaurant „Brinkmann" Vergadering Mid denstandscentrale voor Haarlem en om streken half 9 uur. Gem. Concertgebouw. Kunstavond „Trek vogels", 8 uur. 1 Stadsschouwburg Piano-avond „Paul Schram" 8 uor. „Luxor"-Theater Bioscoopvoorstelling half 3 en 8 uur. Theater „De Kroon" Bioscoopvoorstelling ha'f 3 en 8 uur. Frans Hals-Museum Tentoonstelling van werken uit particulier bezit. Kunstzaal J. H. de Bols Kruisweg 68 Exposi ie schilderijen van Will am De- gouve de Muncqucs van 9 tot half 1 en van half 2 tot 5 uur. Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen Spreekuur; Dins dag en Vrijdag »an 34 uur Tempeliers straat 36 R K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St Bavo", Sniedestr 23 Teleloon 1C049 Alle werkdagen van 9half 12 uur, s middags van 35 uur, 's avonds van half 8half 9 uur "«Zaterdags alleen van Q,4 12 uur R.K. Arbeidsbeurs vooi Vrouwen en Meis jes Bloemholstraat 1 Tevens bemidde lingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames Alle werkdagen van v m «0—12 uur, des middags van 24 uur en "s avonds van 8uur. behalve Zaterdag- evond Te! 11671 'Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint Fianciscus Liefdewerk Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 89'-4 uur. R.K. Bevolkingsbnreau Gebouw „Sint Bavo" Smedestraal 23 Van 8—10 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrijdag avond R.K. Leeszaal en Uitleenbibüotheek. Jansstraat 49 tlken dag geopend van 1012, van 25 en van 7 10 uur. be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feesldagen Uitleenen van boeken van 25 uur en van 7 -9 uur Woens dagmiddag ruilen vun kinderboeken. St Marthavereeniging. Biöemhclstraat 1 Zondags en Woensdags van 810 uur o m gezellig samenzijn voor Holiandsche meisjes, die bier geen tehuis hebben Tel 11671 Bt Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49 Aanvragen om versterkend» middelen voor arme zieken der S E V Maan dag van 23 uur. Donderdag van 12 uur R.K. Kraamverzorgirg van de Derde Orde St Franciscus. Aanvragen ook voor met-leden van de Jerde Orde te richten tot Mevr Coebergh. Ged Oude Gra«.ht 74. Dinsdags van 23 uur R.K. Reclasseeringsvereeniging, afd. Haar lem. Eiken Donderdagavond half 9 Vergadering >o het gebouw der Sint Vin- eentiusvereeniging, N Groenmarkt 22 EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. SN VER BAND. Centrale Post Telcl <"5151 en verder bij de leden, te kenuen aan het rwart schild met wit kruis aan de» huisgevel REDDINGSBRIGADE VOOR DRENKELIN GEN, verstikkings- en electrici» ïitsonge- va len Telefoon 10231 ROODE KRUIS TRANSPORT COLONNE "^eleloon 12685 (bij geen gehoor 11392) 70NBAOS- EN NACHTDIENST DER APOTHEKEN wordt lsten Kerstdag tot 's avonds 8 uur, waargenomen door de firma Gryseels Van Hees, Lange Vter- straat 14. Tel. 11000; L. Schoorl, Frans Halsplein 1. Tel. 11180 en de Bosch- en Vaart-Apotheek, Boeker rodestraat 13. Tel. 13290; daarna wordt hij de heele week waargenomen door Duym Keur, Keizer straat 6. Tel. 10378 en de fa. H. Remmers Zn., Kruisstraat 20. Tel. 103S4. Nieuwe Groenma kt 22: Woensdag- en Vrijdagavond van half 8 tot 9 uur. t Xlarecbeckstraat 60: Woensdagavond van hali 8 tot 9 uur Hagcstraat 49: Woensdag- en Vrijdagavond van half 8 tot 9 uur. Gen. de la Reystraat 17 (Schoten): Dinsdatf- en Vrijdagavond van tot 9 uur. Luxer introduceert deze week een nieuwe filmster >.w. Kan Mavnard, bijge naamd de „Daredev'l" of comform den ti tel „De bran'eschopper". Tot nog toe' kandan wij slechts een ze kere Tom Mix, die op zijn beurt de meest kene stukjes ui haalt, Senor Doredevi' moet hem in kracht en durf nog overtreffen. Zijn stoutmoedigheid kant geen grenzen, zoo dat menschen met Wild-Wes'-allures, hem wel een dubbelen kroon op zijn hoofd zullen plaatsen; en zim vaardi"heid, goedmoedigheid, durf, edelmoedigheid en nog honderd andere gceJe dingen zijn van dien aard, dat het pub'iek stormenderhand enthousiast voor hem wordt. Men moet hem gezien hebban om waar- deering voor hem te kunnen Ia'en uit gaan, en hoewel de Fvist National Courant vier pag'ra's aan run prestat'es wijdde, is het ons niet mogelijk, hem in dit kor'e versla* te beschrijven zooals hij in werke lijkheid is. E~n uitgebreid Luxor-n'euws, ws-in o.a. de beketr'e ^Amsterda'"sche st-aatfignur en sneltcekenaar voorkom', alsmede .de Jackie CooOans-pri vran-t, en de At'vet'ëk-wed- strijdan :n den Haag enz., enz., a.aat voor'f en geeft het meuws der laatste aagen ge- illus.reerd weer. Na een twee-acter Hou-me-vast, komt een schitterende film over het ski-loopen, een sport, die bij ons helaas weinig of niet beoefend kan worden, doch welke nie te- min de moeite nog is om eens te aanschou wen, De uitgestrek e sneeuwvelden en witte bergen geven bovendien winterge- zichten bij uitnemendheid. Summa summam, een programma, dat elck wat wils biedt. HAARLEMSCHE BOEKVERKOOPERS- VEREENIG1NG. Onder dezen naam werd hier ter plaatse met de medewerking van den Nederland- schen Boekverkoopersbond een vereeniging opgericht, waarbij zich terstond de meeste boekverkoopers in Haarlem hebben aange sloten en waarbij ook voor boekverkoopers uit de gemeenten Bloemendaal, Heemstede, Schoten en Zandvoort gelegenheid tot aan sluiting bestaat. Doel van de vereeniging is bevordering van de onde-linge samenwer king van de boekverkoopers. zoowel plaat selijk als landelijk. Tot bestuursleden wer den voor de eerste maal gekozen de heeren: M. J. van Benthem Jutting, J. M. Stap en A. van Weerden. De Tweede Kamer is uiteengegaan tot 15 Februari. Bij het scheiden heeft de voorzitter me degedeeld, dat bij de eerstvolgende bijeen komst zullen behandeld worden verschil lende wetsontwerpen w.o. ook dat betref fende de grenswijziging van Haarlem. Omtrent de volgorde der te behandelen ontwerpen zou hij nog een nader voorstel doen. De behandeling kan alzoo tegen on geveer 20 Februari worden verwacht. Of er vanwege de Commissie van Rap porteurs nog wijzigingen in het ontwerp zul len voorgesteld worden, is nog niet te zeg gen. Als de commissie daartoe echter over gaat, meen-n wij zeker te weten, dat deze wijziging alleen betreft het verleggen van dc grens aan de zijde van Heemstede naar de Spanjaardslaan, zooals wij indertijd reeds gemeld hebben. Veel animo voor de ver legging der grens aan den kant van Heem stede bestaat er evenwel niet. Of de Minister zal te vinden zijn voor een verlegging van dc grens aan de zijde van Spaarndam, valt nog niet met zekeiheid te zeggen. Een aanrijding op dert Wagenweg. Op den Wagenweg reed gisteravond 7 uur een 19-jarige kantoorbediende, ter hoogte van de Hazepaterslaan in de richting Haarlem. Van dc tegenovergestelde richting kwam een autobus, waarachter een motor rijder reed. De motorrijder wilde de auto- hos passeeren, maar kwam daarbij met den wieVijder in hotsing. Deze kwam te vallen en bezeerde zijn knie. Het rijwiel werd be schadigd. Botsing op het Hontnlein. Op het Houtplein fcad gisteravond half 9 een botsing plaats tusschen een vrachtauto en een luxe auto. De vrachtauto kwam van de Baan en ging naar de Julianastr.-at; de luxe auto kwam van de Groote Houtbrug en reed naar den Wagenweg. Door de oo het Plein gestationneerde taxi's zagen de bestuurders elkander te Iaat en een aanrijding was het onvermijdelijk gevolg. Beide auto's werden licht beschadigd. Aan het Juiste adres. Op den Wagenweg reed gisteravond c.a. kwart over elf een auto met flinke snel heid. Een agent van politie, die daar m.et zijn rijwiel aan de hand liep, wilde den chauffeur terzake overtreding van de maxi mum-snelheid aanhouden, maar omdat, dc bestuurder niet tijdig genoeg stopte, rcec' hii het rijwiel van den agent aan, dat be schadigd werd. Proces-verbarl zal tegen den chauffeur worden opgemaakt. Geboren; 22 Dec. D. P. S. Kompier'de Vcs. d. M. J. E. AndriessenSpiekerman d. 23 Dec. A. WestrupGorter, d. K v. GcnnipNellissen, z. 24 Dec. W. J. Schijnv. Essen, z. J. SnoeksWou denberg, d. Overleden; 22 Dec.: G. Treksel, 67 j., Aelbertsbergstraat; 23 Dec.: J. J. Zigter- man, 21 j., "Olieslagerslaafi; J. KrnisWiarda 72 i-, M. v. Heemskerks (raat; P. Etles. 57 i., Hazepaterslaan; J, Jansen, 22 j., Oost ïndiëstraat; A, M., 7 j., d. v. J, P. Tigche- laar, Kamperlaan. PLU!MVEETENTOONSTELLING Zooals wij reeds meldden, wordt tijdens de Kers dagen door de Pluimvee- en Ko- nijnenvereenigéng „Nut en Sport" in gebouw „St. Bavo" een nationale tentoonste'ling gehouden van pluimvee, konijnen, du ven, enz. Een groot aantal d.'eren, w.o. zeer fraaie exemplaren, is aanwezig, Oms reeks 700 nummers zijn aanwezig. Niet alleen de groote zaal, maar ook de Guskenszaal is geheel in bes'ag genomen door het aantal eieren. Het is een tentoon stelling, waar liefhebbers cn belangstellen den kunnen gen'e'.en HINDERWET. Bij beschikking van B. en W. van 23 dezer is J. Lottgering vergunning verleend tot uit breiding van zijne chemische wasscherij en e /erij, gevestigd in de perceelen aan de Am- sterdamsche Vaart Nrs. 30 A en 32, door het verplaatsen van een stoomketel en eenige ma chines, door verbouw en het bijtrekken van de perceelen aan de Amsterdamsche Vaart Nrs. 28 A en 30, benevens het plaatsen van een ben zinetank. NEDERLANDSCHE REIS VEREENI GING. Door de afdeeling Haarlem van de Neder- landsche Reisvereeniging is het volgend maand-programma vastgesteld geworden. Woensdag 5 Januari lezing met lichtbeel den door den heer Dr. W.G.N. van der Sleer in di n Schouwburg aan den Jansweg met het onderwerp „Mijn reis van 9 maanden door tropisch-Britsch-Indië en door den Hymala- ya met een muilezelkaravaan". Woensdag 26 Januari lezing met lichtbeel den en een film door den voorzitter den heer J.G.P. Sabel eveneens in den schouwburg aan den Jansweg. Het behandelende onder werp luidt „De N.R.V. naar de fjorden van W est-N oorwegen". Verder is besloten om op den eersten Zon dag dat de buitenvaarten berijdbaar zouden zijn, een tocht cp schaatsen te ondernemen naar Uitspraken van Donderdag 23 Dec. 1926. J. F. landbouwer te Haarlemmermeer, „1 et opzettelijk en wederrechtelijk dooden van een dier dat geheel aan een ander teo- behoort", ƒ50.— boete suis. 5 dagen hech tenis. S. vV. E. fabrikant te Edam. Appèl overtreding Motor en Rijwieiwet, vrijge sproken P. L. zooder beroep, te Haarlem, oveitieciing art, 417 bis Vvetboek van Straf- recht, 25.boete subs. 5 dagen hechtenis S. A. Koopman, te Beverwijk, oplichting, twee maanden gevangenisstraf o.v. P. J. V. te Monnikendam, appèlovertredina Bouw en Woningverordening van Monnikendam, van alle rechtsvervolging ontslagen. AANBESTEDING. Aan het Gebouw van het Provinciaal Be stuur van Noord-Holland is heden aanbe steed De verbetering en her onderhoud van den weg van de brug aan het einde der Bree- laan, nabij den Huigendijk, naar Ursem, ge durende het jaar 1927. Laagste inschrijver H. W. Jaarsma, te Ligtevoorde, voor 27.390. Hef onderhoud gedurende het jaar 1927 van de werken van het Amstel- Drechr-Ka- naal, van den Omval bij Amsterdam af tot ongeveer 160 M. bezuiden de Nieuwe Am- stelsluis in de gemeente Leimuiden. Laagste inschrijver J. de Vries, te Purmerend, voor 29.980. PERSONALIA. Bij de laatstgehouden praktijk-examens, afd. talen, gehouden vanwege de Ned. Ver eeniging van Leeraren (afd. Haarlem, secr. de heer J.C. Moore) slaagden o.m. de volgende stadgenooten Wilh. C. Prins, mej. Antbonia F. Doing, Albertus M. Gussenhoven. Cor- nelis W.G. Bushe, mej. Dina A. van Cruy- mngen, mej. Anna E. van Setten, Anthony F. Fred. Karseboom, Johannes P. van Ko- ningsbruggen. Niet opgekomen 15 pet., terwijl de verhou ding van het aantal geslaagden tot het aantal candidaten over het geheele land 36 pet. be droeg. Het 23ste praktijk-examen zal in de maand Jttni 1927 worden gehouden. M. T. Zooals wij in ons bind van gisteren meld den, heeft W'oensdagmorgen de steuntrek ker J. L v. L., op het kantoor van het Burgerlijk A-mbestuur zoodanig de aan wezige ambtenaren gemolesteerd, dat hij door een agent van politie weggeleid moest worden naar het politibureau en vandaar onmiddellijk naar het Huis van Bewaring werd gebracht. Een dag later, gisterenmid- dag, stond hij reeds voor de rechtbank terecht. Volgens de dagvaarding werd hij beschul digd: dat hij op 22 December j.l. opzettelijk en zonder daartoe ge-echtigd te zijn, in het kantoor van het Burgerl. Armbestuur glasruiten had vernield ten nadele van de gemeente Haarlem. De heer B., armenopzichter, als getuige gehoord, ve klaarde, dat v. L. verboden was op het kantoor te kernen, wegens voortdurend lastig gedrag Dien dag was hij toch gekomen, om te spreken over de regeling van zijn sleun, in verband met het feit, dat zijn vrouw tijdelijk elders woonde, waarom hem slechts de helft van zijn steun werd gegeven, 's Morgens had de heer B. zijn vrouw gesproken; daarom ontving hij nu ook v. L. om zoo mogelijk de harmonie in het gezin te herstellen, v. L. begon te vragén: of men van plan was zijn huishou den nog meer uit elkaa- te rukken. De heer B., die de vrouw cenig 4e!d had gegeven om voedsel voor een middagmaal te koo- psn, gaf v. L. den raad ook naar huis te gaan, In den loop van het gesprek werd v. L. zóó woedend, dat hij door het loket in het lokaal sprong. Daar de heer B beg-ecp, dat de aanval op hem gericht was, oor deelde hij het de wijste partij, de wijk te nemen naar zijn prlvékantoor, waarvan hij de deur sloot. v. L. probeerde de deur U openen, slag daarna met een stoel de rui ten in Vervolgens gooide hij ongeveer den geheelen inventaris onderste boven; de inktspatten uit de stukgeslagen inktpotten vlogen op de kleeren der aanwezige amb tenaren en het behangsel van de muren. v. L. verklaarde, dat hij den heer B. wenschte te spreken óver de regeling van zijn steun. Een kind was bij hem, de twee anderen hij zijn vrouw. Dat de helft van zijn steun ingehouden werd, voelde hij als ontzetting uit de vaderlijke macht, d:ar hij nu niet meer voor al zijn kinderen kon zor gen. Hij had niet de bedoeling den heer B. aan te vallen; dat hij met een stoel dc uitjes heeft stukgeslagen, kon hij zich niet meer herinneren. Hij beklaag'e zich dat het Burgerl. Armbestuur hem niet naar be- hooren tegemoet kwam. Toen hij geen schoenen had, moest hij blootvoets naar het kantoor, om te teeenken. De heer B. ve:klaa-de verder dat v. L. zeer ongunstig bekend slaat. Hij heft hem twee keer werk bezorgd bij dc E. S. M.J den tweeden keer werd hij ontslagen wegens erkele kceren te laat komen. Hij is de nachtmerrie van het Burgerl. Arm bestuur. Het kwam hem voor, dat v. L. enkele keeren blootvoets voor het kantoor was gekomen, om een beetje propaganda te maken. Het gebeurde in den zomer, en zoodra het een dag regende, had hij weer schoenen aan, Een der ambtenaren van het Burgerl. Armbestuur verklaarde, cat V. L„ na de ruitjes te hebben vernield, zich tot de amb tenaren wendde. Hij raakte hen echter^ nit, bij zijn tweede poging struikelde hij en viel. De ambtenaren maakten zich van hem meester cn hielden hem in bedwang tot de agent van ro'itie kwam, die steeds in het Proveniershuls op post staat. Getuige kreeg den indruk, dat v. L. zijn aanval richtte op den heer B. De Oflicier van Justitie meende in zijn requisitoi-, dat door de omstandigheden het tenlaste gelegde, 't breken van eenige ruit jes. zeer verzwaard werd. Menschen, die tegenover het Armbestuur een dergelijke heading aannemen, verdienen een zware st-af. Spr. vroeg een gevangenisstraf van 3 maanden. v. L. zcide er over te denken, in hooger beroep te gaan. Uitspraak 6 Januari a.s. EEN ZONDERLINGE DIENSTBODE. De Dultsche dienstbode van mevrouw B. te Aerdenhout, heeft haaf betrekking op een zonderlinge manier verlaten. Des avonds is het me sje uitgegaan ah gewoon lijk me' aéhter'aten van haar kotfer. Zr keerde dien avond niet terug; ook den vol gendag let zij-op zich Vachten. Wel kwam mevrouw B. tol de ontdekking, dat ver schillende diamanten van een groo'e wrarde waren verdwenen. Dc politie werd hiermede in kennis gesteld. Vr,: Zoudt u mij de schrijvers op kunnen geven, wier boeken niet door een Katho liek mogen gelezen worden? Antw.: Deze boeken staan vermeld op den Index, welken u bij den boekhandel kunt bekomen Ze u alle op te noemen, kan moeilijk in deze rubriek geschieden, omdat de lijst te lang is en van enkele schrijvers slechts een enkel boek op den index staat. Vr.: Kunt u mij het giro-nummer van het j Missiehuis O. L. V., Cadier en Keer zeg- j 3en? Antw.! Raadpleeg u voor dergelijke vragen een gids van den Girodienst of wendt u tot het missiehuis zelf. Vr.. Gaarne nam ik inzicht van de lijsten der baten en schulden van een faillisse ment. Zoudt u mij een blad op kunnen ge ven, waar deze lijsten in worden vermeld en hoe is het adres van den uitgever? Antw.: „Handelsbelangen", dat word uitgegeven door de N.V. v Graaf en Co.'s Bureau voor den Hapdel, Keizersgracht 398, Amsterdam, is voor uw doel geschikt. Vragen omtrent loten. Antw.: Geen enkel nummer, dat ons ter controle werd toegezonden, is uitgrioot, met uitzondering van een enkel, waarvan wij den bezitter medcdeeling deden. Vr.: Naar een inkomen van 1457 ben ik voor de gemeente Nieuw-Vennep aange slagen voor een totaal van 71.27. Is deze aanslag juist? Antw.: Ja, voor zoover wij kunnen be- oordeelen, want u schrijft er niet bij of u gehuwd bent, kinderen hebt, forens bent, enz. Vr.: Welke is de kortste weg per fiets van Lisse naar Arnhem en hoeveel K.M. bedraagt deze afstand? Antwoord: Lisse Leimuiden Kudel- slaart De Kwakel Uithoorn Mij drecht Wilnis Ruwiel Breukelen Utrecht De Bilt Zeist Rijsenburg Driebergen Doorn Leersum Amerongen Eist Rhenen De Grebbe Wageningen Renkum Heelsum Oosterbeek Arnhem Afst. 116.9 K.M. Vraag: 1. Heeft de Commissaris van Po litie van 's Hertogenbosch ontslag gekregen, eervol of niet? 2. a. Heeft hij pensioen gekregen? b. hoeveel bedraagt dit pensioen? Atwoord: 1. Bedoelden commissaris is eervol ontslag verleend. 2 a: Ja; 2 b: Dat is ons niet bekend. Vraag: Ik heb opgemerkt, dat in mijn moquette stoelen zich kale plekjes vertoo- nen, wat vrijwel op motgaatjes wijst, hoe wel de stoelen veel uitgeborsteld worden. Wat kan hier de oorzaak van zijn? Indien het de mot is, wat is er dan aan te doen? Antw.: Die gaatjes kunnen zoowel door mot als door- slijtage veroorzaakt zijn. Dit kan echter slechts ter plaatse door een deskundige geconstateerd worden. Wend u daa-om tot een meubelhandelaar. Vraag in zake de erkenning van een kind. Wendt u tot het Bureau van Con sultatie, dat eiken Vrijdagmiddag half 2 zitting houdt in het Paleis van Justitie, Jansstraat te Haarlem. Vraag eerst ter gemeentesecretarie een briefje van onver mogen aan. Vraag: Ik ben voor dagdienstbode in be trekking. Nu is mijn mevrouw voor 14 dagen uit en heb jk 14 dagen vacantie. Heb ik nu recht op kostgeld, buiten het loon om? Zoo ja, hoeveel kostgeld per dag? Antwoord: Recht hebt u niet, maar in uw geval lijkt het ons wel billijk, dat u eenige vergoeding krijgt. Vraag: Hoe moet ik den particulier secre taris van H. M. de Koningin aanschrijven of betitelen? Antwoord: Als adres: Den Hoogwelge boren Heer F. M. L. baron van Geen, particulier secretaris van H. M. de Ko ningin. Ais aanspreektitel in den brief ge bruikt men: Hoogwelgeboren Heer. Vraag. Kan een erfenis van de kinderen ingehouden worden, terwijl de vader nog leeft en de moeder overleden 'S? Er be staal nl. schuld van' de ouders aan de grootmoeder? Het is een erfenis van de grootmoeder van n oeder's zijde. De door u in uw vraag vermelde gegevens zijn te vaag Wij zouden u aanraden, eens óp ons bureau te komen, om de zaak nader uit te leggen of u tot een notaris te wenden. Vraag 1. Hoe krijgt men wijnvlekken uit een eikenhouten tafeltje? 2. Hoe verwijdert men het best een ve*- vlck uit een japon van grijs crêpe de chine. Antwoord; 1. Met zuivere alcohoj of met spiritus van 90 pet. (geen brandspiritus). 2. Met een propje schoone watten of een schoon doekje, niet te nat gemaakt met benzine. Vraag: Ik ben als werkster voor vast aan genomen. Nu vallen la Ke-stdag en Nieuw jaar op Zaterdag. Op die dagen wil ik „es avonds na 5 uur komen werken, doch me vrouw wil dat niet hebben. Heb ik nu récht op loon op die beide dagen? Antwoord: Ja, indien geen andere rede lijke overeenkomst met mevrouw is te treffen. Vr Uit hoofde van mijn beroep ontvang k veel klein geld. Nu komt het meermalen voor, dat ik dit kl.gcld moet inwisselen voor moot geld. De plaatselijke „gemeente-ont- vangör" heeft hiervoor een bepaalde tijd disponibel gesteld, welke niet alti;d uit komt met den tijd en uur waarop ik „Groo. Geld" moet hebben. Dan verwees men mij naar den correspondent der Nederlandsche bank alhier. En hier gekomen zei men zon- ler meer: „Dat het hier geen wisseikan- loor is." Op het belastingkantoor zei men mij, dat de correspondent der bank dit mot-I doen. Gaarne wenschte ik hierover eenige inlich*'ngen? Antw.: Guldens en munten van hoogere waarde kunnen ingewisseld worden bij den correspondent der Ned. Bank, Kleinere mun ten zijn inwisselbaar bij den dienst der be lastingen, Vr.: Kunt u mij een adres opgeven, waar men restanten gebruikte filmen bij kleine- hoeveelhëden kan koopen? Antw.: Dergelijke adressen worden in "ubritk niet opgegeven. Plaats een adver tentie in de „Nieuwe Haarlemsche Courant. Vr.: Ik woon te Assendelft en ben voor die gemeente naar een inkomen van 1190 aangeslagen voor 58.08. Is deze aanslag juist? Ik ben ongehuwd. Antw.: Ja. Vr.: Tk ben ongehuwd, woon m de gemeen te Hillego n en geniet een zuiver inkomen van f 1932. Tk moet over 't belastingjaar 1926/1927 91.46 betalen. Is dit juist? Vr.: Kan een schoondochter, zonder kin deren, die hertrouwd is, rechten laten gel den op de nalatenschap van de moeder van haar eersten man? Antw.: Wettelijk rechten kan zij uit dien hoofde niet laten gplden. Vr.: Wat is de beste behandeling met een ."Ünilantaam, om een duidelijk lichtbeeld te krijgen? Antw.: Het beste doet u, den witten doek zoodan'g te spannen, dat zich daarna nog een open ruimte bevindt, waarna U dan doelt nat maakt. De lantaarn moet u opstcl- 'en vóór het doek. Vr.: Ik heb buitenmuren van binnen ge- childerd. Nu laat de verf op verschillende plaatpen los. Wat zou daar de reden van zijn an wat is daartegen te dóen? Antw.: Wij vermoeden, dat de muren vochtig zijn. Het euvel is moeilijk te bestrij den. Mogelijk helpt behandeling met sili caat. Vr.: Mijn d-chter Wil voor krnamverp'eeg- tcr leeren. Weet u oo": een R, K. inrichting, lot welke 7ij zich daartoe kan wérden. Antw.: Wend u tot de kweekschool voor vvoedvrauv,eu, dir. dr. C. Meulentan, Heer len. - Vr. Ik moet belasting betalen In de ge meente Wilnis. Voor deze gemeente wordt 214 pet. opcenten geheven. Ik heb een zui ver inkomen van 1000. Nu staat er op mijn belasting biljet 850 levensonderhoud en 300 kinderaftrek, d.i. dus samen 1150. Kan ik et nu bij krijgen? Antw.: U begrijpt waarschijnlijk verkeerd de beteekenis van noodzakelijk levensonder houd en kinderaftrek. Kinderaftrek wordt van uw zuiver inkomen afgetrokken, wat de Rijksinkomstenbelasting betreft; noodzakelijk ievensonderheud is de aftrek die wordt toe gepast bij dc beschrijving van uw aanslag in de gemeentelijke inkomstenbelasting. Vr. Kunt u ons melden, waar wij ons kun nen vervoegen om ook Jjier (in Baarn) de film der „De ontbladerde Roos" te krijgen? Antw.: Wendt u tot het Bureau der K.S.A. te Leiden. Vr. Wat zijn fles^hentrekkers, alleen zij die koopen en niet betalen, of ook z'j, die hun huis laten schilderen en het arbeidsloon niet betalen? Antw.: Volgens het Verklarend Hand woordenboek der Nederlandsche Taal, door M. Koenen, is een flesschentrekker een zwendelaar, oplichter, bedrieger; iemand, die bijv. koopt met het plan, om niet te be talen. Vr. Ik ben als hulp in de huishouding in betrekk'ng geweest intern en ontving mijn loon per maand. Nu ben ik daar vandaan, met inachtneming van den opzeggingster mijn. Toen ik weg ging, zei mevrouw, dat ze mijn geld van de laatste maand wel zou stu ren, (dat was Juli), daar ze het op dat oogenblik niet had. Nu ben ik er al meer dere malen geweest, maar ze belooft iedere keer net te zuilen sturen, doch er komt niets en het is nu al bijna vijf maanden geleden. Zoudt u mij misschien den weg kunnen wij- Zen, hoe of ik het geld het gemakkelijkst ou kunnen innen? Antw.: Wendt u tot het Rechtskundig Bureau, dat eiken Dinsdagavond van half 9half 10 zitting houdt in gebouw „St. Bavo," Smedestraat 23. Vr. Zoudt u mij cok kunnen zeggen, hoe ik bruin glacé handschoenen kan reinigen; er zitten ook vlekken in van motorclie? Antw.: Probeer het eens met petroleum- aetner (zeer brandbaar.) Slechts met volledigen naam en adres on- derteekenc'e vragen worden beantwoord. (Zie ook de Vragenbus op pag. 3 Derde Blad.) KERKELIJKE LE1N1NG. Trufflno en Coo te Den Haag én Theo- door Gilissen te Amsterdam berichten»dat bij hen te verkrijgen zijn obligatiën in een 7 pet. Eerste Hypothecaire Obligatie-Lee ning ten laste van het bisdom Meissen zetel te Bautzen (Saksen) groot Ó00.0Ö0 in stukken van 1000, f 500 en f 100. De koers van uitgifte is 100 pet. Aan het prospectus ontleenen wij: Het Bisdom Meissen wenscht de leening aan te gaan voor de verbouwing en in richting tot een groot seminarie van de gebouwen op het riddergoed „Schmoch- titz" te Bautzen, voor het bouwen van nieuwe kerken en pastorieën, voor aankoop van hiervoor geschikte terreinen en ter vol doening van kleine loopende verplichtinge. Het Bisdom is ten volle aansprakelijk voor alle verplichtingen uit deze leening voortvloeiende en heeft ten behoeve van obligatie-houders tot hunne zekerstelling eerste hypotheek verstrekt op terreinen totaal groot ruim 324 H.A. en tezamen met de gebouwen getaxeerd op 1.324.440 Mark. Bij de hierboven genoemde taxatiën is het groote bosclibezit niet gerekend. De uitgestrekte bossch'en vertegenwoordigen eene waarde van rond R.M. 3.200.000. De eerste coupon is betaalbaar 1 Juni 1927. Jaarlijks, te beginnen in 1929, zal 1/40 deel der leening worden afgelöst. De eerste aflossing op 1 December 1929. Het recht van versterkte of algeheele aflossing wordt te allen tijde voorbeouden, echter kan dit niet plaats hebben voor 1 December 192S. De storting kan geschieden van heden al met bijbereken'ng van rente van 1 Decem ber 1926 tot den dag der storting en het zegelrecht ad. 10/00 op de toewijzingsnota. R.K. SPORTPARK ~VOOR HAARLEM. Molenwerislaan te Heemstede. Programma voor Zondag 26 Dec. 1926. 2e Kerstdag. Ie ter. R. K. V. Z. 1 S. J. C. 1 2 uur Sint. 2e ter. Geel Wit 2 D. E. S. 1 2 uur Slobbe. 3e ter. T. Z. B. O. V. V. 1 2 uur Kruyver. S.v.p. Alle op tijd beginnen, het is zeer vroeg donker, H. J. VAN TOL Secretaris. PROGRAMMA VOOR ZONDAG. le Klasse A, N. E. A. P. V. C. B. A. B. C.7waluwen II De Meer IIIndia le Klasse B. R. K. V. Z.-S. J. C. TeylingenGeel-Wlt Beverwijk IIW. F, C. (half één| 2e Klasse A. D. E. M.-A. R. C. 2e Klasse C. H. B. C. IT—Viclrix Santpoort IK-Concordia II T. Z. B—O. V. V. 3e Klasse A. G. V. O.Limmen Forward IIVitesse II Beverwijk IV'Voorwaarts II 3e Klasse D. Geel-Wit n—D. E. S. D. S. S.Onze Gezellen. 4e Klasse A. Vitesse 111—G. V. O. III A. R. C.Limmeft II 4e Klasse E. W. F. C. 7T_B. S. M. II Santpoort IIIR. K. V. Z. II (half één) 4e Klasse F. Victrlx II—D. S. S. II Secretaris: II. v. Turnhout, Spaanschevaart- straat 90. Heden, Vrijdagavond, van 7 tot 8 uur contributicbetalen in het gebouw St. Bavo, Smedestraat. Maandagavond 8 uur bestuursvergaderinrf in de R. K. Mil. Vercenigin^, en Dcndc-rla<? -vond 7 Uur clubavond in de R. K. Militaire Vfreenlging DonderoagiiVoOfl 7'4 uur wordt êr een vergadering voer adspwanten gehouden in de R- K. Mil, Vereeniging. Alle junioren t'td.rf aanwezig Ie rim, yoorgesleld wordt als werkend lid: de heer J. M. van Bakel. Kastanjelaan 29, Heemstede. PROGRAMMA VOOR DÉN 2EN KERSTDAG. Beverwijk IT. Y. B. B. I, 2 uur. V. V. F. 2—T. Y. B B. 5 2 uur. Zooals men uit het programma ziet, zal dan Zondag beslist worden of Beverwijk voofloopig (en misschien wel voor goed) de eerste plaats zal bezetten of dat de boy s de leiding zullen overnemen Daarenboven hebben de Wijkers Zondag het voordeel van éigen terrein, wat een niet te onderschatten voordeel is. Al deze factoren in aanmerking genomen lijkt een Beverwijk-zege het meest normaal.... ware het niet, dat de boys de laatste wedstrijden bijzonder op dreef zijn en iedere tegenstandster, waaronder de grootste concurrenten, met groote cijfers kloppen. Dit in aanmerking genomen, ben ik er zeer wel zeker van, dat de Yellows het Zondag niet cadeau zullen geven en tot de laatste minuut zullen werken om een goed resultaat te bereiken. Het vertrek van spelers en supporters is bepaald op kwart over twaalf van bet Kenne- merplein per autobussen. Het 2e, 3e, en 4e elftal behoeft niet te spelen, zoodat ook zij een flink aantal supporters kunnen leveren. Het bestuur is nog in onderhandeing met de Nederlandsche Spoorwegen over het laten loopen van een extra-trein naar het Bever wijk-terrein. Of wij hierin geslaagd zijn, zal hedenavond bij het contributiebetalen worden medegedeeld! Het 5de elftal blijft dicht bij huis en be zoekt aan den Spaarnhovenweg V. V. F. 2. Daar de V. V. F.-reserves nog niet veel presteerden,, voorspel ik een overwinning voor de kleinste boy's, waardoor de benja mins zich weer een beetje verder van de laatste plaats zullen verwijderen. Secretaris: J. C. Kruijver Jr, Tweede Zuldnolderstre.at 16. Officieel nieuws. Woensdag 29 December a.s. te 8 uur AL gemeene Jaarvergadering in de St. Jos. Gez. Vereen. Jansstraat 59. De agenda wordt Maandag a.s. in de Nieuwe Haarl. Crt gepubliceerd. Heden zijn de convoca ties afgezonden. Mochten er leden zijn die per abuis geen convocatie ontvangen, is bet natuurlijk geen reden tot verzuim. Te vens wensch ik de leden een zalig en vroo- lijk Kerstfeest. Programma Zondag 26 Dec. (2e Kerstdag). R.K.V.Z. I—S.J.C. I, 2 uur, Sportpark. Santpoort lil--R.K.V.Z II. 1214 uur. Driebuis Alliance II—R.K.V.Z. 3, 2 uur, Zijlweg. Op den dag dat „Zwaluwen" haar zeven jarig bestaan viert, ontvangt bet eerste elf tal het stoere S. J. C. uit Noordwiik op be zoek. Een "mooie wedsrijd wordt het zeker en zal ook wel op hoog peil staan, zooals het Zondag j.l. tegen W. F. C. ging was schitterend, en tevens hebben de zwartjes nog wat goed te maken met de St. Jeroen- club. Op de nederlaag in Noordwiik moeten zij revanche nemen, dus allen spelen in op tima forma. S. J. C. daarentegen wil win nen om in de running te bliiven voor den eeretitel Ik verwacht een gelijk spel. De reserve's gaan bij Santpoort op be zoek. Zij hebben Zondag j.l. danig uit bun slof geschoten en zijn natuurlijk van plan morgen weer te winnen, 't Zoü niet on aardig zijn Zwaluwtjes. Toe weer zoo en thousiast als verleden week, maar Sant poort is sterker als de W. F. C.-reserves. Dus aangepakt en vasthouden. Veel succes. Vertrek half twaalf Kennemerplein per au tobus en fiets. De junioaen gaan bij de Lycelsten op be zoek. Dus successen zijn nog niet groot voor de zwartjes, maar jongens herstel je op den veriaardag der vereeniging, dat is altijd een aardige herinnering. Allen je best doen. JOOP. A.s. Zondag speelt E. D. O. hsar voorlaatw ste uitwedstrijd tegen V. O. C. in Rotter dam. Door het gelijke Spel in Hilversum zijn de kampioenskansen wel ve-minderd, d-ch nog geenszins weg. Met het volgend elltal trekt E. D. O. naar Rotterdam: Meenhorst, Kuil, Boeré. S. v. d. I aan, Dinkla, C. v. d. Laan, J. Perucel, Tanis, Steffens, Perucel, v. d. Water. Zaterdag speelt een E. D. O.-elftal aatt de Kleverlaan een wedstrijd tegen een ver tegenwoordigend elftal der Nederlandsche Doovensportbond. Reeds eenige jaren speelt E. D. O, een wedstrijd tegen genoemden Bond. En daar dit zeer op prijs wordt ge steld. werkt E. D. O. op dezö manier een weinig mee om aan die spelers, welke reeds zooveel moeten missen, wat ontspanning te geven. De bond komt met twee keepers, waarvan een voor de rust en een daarna zal keepen. Het elftal der dooven is als volgt: Goundswaard, Hngeman, Hommel, M. Stok, Veldhuizen, Krist, Berkbout, Jansen, Nollen, Wertheim, Dasberg, Hui*. Donderdagavond is in Café Netz de partij Verheyde—De Zwart uitgespeeld, welke met een stand 7294 in het voordeel van laa'st- genoemde was aigebroken, beëindigd. Dé H. B. C.'er wist niet alleen zijn voorsprong te behouden, doch nog iets meer uit te loo pen en won aldus zijn partij en daarmede het kampioenschap voor zijn vereeniging. De totale uitslag van den wedstrijd is dus: I. J. MetzP. Kobus 159129 2. Z. de ZwartW. H. Verheijde 150118 3. G. MetzH. Boerwinkel 150123 4. J. de Jager—J Schrama 150121 H. B. C.Vriendenkring. Totaal 600—491 H. B. C. won dus met 109 car. en is daar door met 33 car. voorsprong op „Vrienden kring" kampioen geworden. Opgespoord. Het rijwiel, hetwelk de vorige week ten nrdeeje van den heer A. v. d. W. aan den Korte Kleverlaan werd ontvreemd, is te Amsterdam opgespoord en in beslag genomen, Gcvo-den voorwerpen. Terug te beko men bij. Heesbergen, Bloem en aalschewcg 238, Overveen, e-n bruin wollen heeren handschoen. H. Grootesjoed, Bosch'aan 8, Bloemendaal, een herdershond. H. van Delf', Boekenrodeweg 4, Aerdenhout, een portemonnaic m-et inh. J. Hagetnan, Lin- denlaan 8. Heemstede, een beursje met inh. Portier Duin en Daal, te Bloemendaal, een paar peau de Suède motorhandschoencn. L. Pouwer, Lage Duin en Daalscheweg 1, Bloemendaal, een pu lover, P. v. d. Meij, Westefdulnwég 9, Aerdenhóut, een donke-a overjas. M. v. d. Zón, J. W, Frisolaan 9a, Overveen, een por'erronna'e mei inh P. Ti- deman Jr., Du'nwljckweg 3, Bloemen'aal, een zwarte halsdoek. G. v. d. Meij, Mi'i- fairepad 17. Overveen, een zwarte po'smof. J. M. van Declen, Tettercjiieveg 31, Over- "esn, een batterij van een rijwiel aataarn. Aan het Bu-êau van Poli ie te Overveen, r»n stofbril. twee rij-vielbelastin-'merk-u 1926, een benzinnnoirp van een motorrij wiel e-n sigarenpijp, een autonummerplaat G, 37837.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 14