Brievsn uit Duitschland. I Dit nmninsr bestaat uit 28 bladzijden, waaronder een Kerstnummer en het geïllustreerd Zondagsblad. Voornaamste Nieuws Leekepreeken. Amsterd. Antraciet ELCK WAT WILS TREKJES Vrijdag 24 December 1926 te Jaargang No. 16439 Aangifte moei, op straffe van verlies van alle rechten, geschieden uiterlijk, driemaal vier en twintig uren na hel ongeval I ri in dit nummer. VAN HET VATICAAN. No. 477. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0-25 Per kwartaal3.25 Franco per post per kwartaal bij srooruitbetaling3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. felefoon No. 13866 (3 lijnen) Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEISBHE COURANT AdverfentiSn 35 cents per regel Vraag- en aanbod-advertentiën 1-4 regels 60 ct. per plaatsing: elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonden mededeeling 60 ct. per regeL Bij contract belangrijke korting. Alle ibonné s op dit blad zijn, ingevolge de verze keringsvoorwaarden f QOf! O - Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 71fl bij een ongeval met f 91(1 bij verlies van een hand, 4 101 bij verlies van een f Cf], bij 'n breuk van f h II bij verlies v.eea tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen dUUU. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: vU," doodelij ken afloop j 1 od U." een voet of een oog; duim of wijsvingerv U been of arm; OiU. andere vinger* 168, VREDE. Kerstmis en vrede, zij behooren bij el kander, wij noemen ze in één adem, als man en vrouw, als vader en moeder, neen, sterker, als ziel en lichaam. Kerstfeest is Vredefeest met Engelen zang: Vrede op aarde den menschen .van goeden wil! De geloovige Christenen belijden het. jaar op jaar, met nieuwe bezieling; de on- geloovigen nemen de vrije dagen als een aangename rustpoos in den winterarbeid, maar spotten met den Vredezang. Vrede, zeggen zij smalend! Kijk om u heen en zie en hoor de vele oorlogsgeruchten en de uitingen van ontevredenheid, van haat en wraak en afgunst. Wat blijft er dan van uw „vrede op aarde" over? En zij wijzen u den oorlogsdraad, den rooden bloeddraad door alle eeuwen der geschiedenis heen. Toe valligerwijze moge bij Christus' geboorte het zwaard in het Romeinsche Rijk gerust hebben, de overwinning van het Christen dom werjl door Constantijn op het slagveld •bezegeld en sinds dien is zijn historie met bloedige oorlogen samengeweven. En men ■wijst ons op onzen tijd, waarin, na den wreedsten van alle oorlogen, de werkelijke vrede en algemeene ontwapening nog niet tot stand gekomen zijn, waarin nog talrijke haarden zijn met oorlogsvuur onder de asch. Slechts weinig is noodig, of de gloed laait wederom hoog op. Het zou niet moeilijk zijn, om aan te too- dat al dat wapengeweld steeds strij dig was en thans, meer dan ooit, tegenstrij dig is aan den geest van het Christendom. Want, kon vroeger nog wel van heilige oorlogen tegen Saracenen en Turken ge sproken worden, tegenwoordig gelooft nie mand meer in een rechtvaardigen oorlog, tenzij als uiterste middel tot verdediging. Een moderne krijg wordt dan ook altijd inge blazen doo» een onchristelijken geest, of wel is zooalsPaus Benedictus het zoo schoon uiteenzette in zijn vredes-encycliek het gevolg van booze hartstochten, van haat, wraak, hoogmoed en hebzucht, welke de volkeyen zóó lang opizweepen, dat een gewapend conflict onvermijdelijk wordt. Oorlog -strookt dan ook geenszins met den christelijk en geest. 't Is echter voor ons, Christenen, overbo- 'd!-* om zulke betoogen te houden op dit Vredesfeest. Wanneer de ongeloovige we reld het ontbreken van vrede in de maat schappij aan de zwakheid van het christen dom wijt, komt dat, omdat zij den Engelen zang boven Bethlehem niet verstaat. Daar schuilt een diepe zin in die eeuwen oude woorden. Laten wij ons, op dezen ge- wijden dag, een oogenblik diep in het ver heven gebeuren indenken. Daar was in een stal te Bethlehem een kind geboren, een men- schenkind, tevens Godenzoon; een kind, dat de aarde met den Hemel moest verzoenen. En hemelingen verschenen in de velden beteekenis dan van een louter feestlied, dan eerst begrijpen wij wat daarin het „vrede op aarde", wat de Kerstvrede eigen lijk zeggen wil. Eer aan God, Die het won der wrochtte, om Zijn Zooii als klein wicht uit een nederige maagd geboren te laten wor den, om de menschelijke natuur van de- eerste kiem af tot haar volwassenheid te verheffen en te bekleeden met de Godde lijke Natuur, opdat door den dood van dien Godmensch dé schuld van den eersten mensch zou worden geboet. Eere zij dien Wonderdadigen en Algoeden God, daar troonend in de hooge Hemelen en op aarde: vrede voor de menschen van goeden w i 1. Het is dus geen gewone vrede, welke daar boven de velden van Bethlehem in den eer sten Kerstnacht aan de wereld werd ver kondigd, de Kerstvrede is een geheel bij zondere; een vrede die. bestaan kan, ook al kletteren de wapenen en fluiten de ko. gels; ook al verscheurt een deel der mensch heid elkaar in haat en nijd. Toen Christus geboren werd, stond het vast, dat niet allen van Zijn zoendood den prijs zouden meedragen; reeds onder zijn twaalf apostelen was er één, die den zelf moord verkoos boven de genade van zijn Meester. En nog duizenden zouden helaas na Judas den Hemel niet ingaan, dien Christus door Zijn verschijning op aarde ook voor hen geopend had. Zoo ook zou liet gaan met den Kerst vrede. Bij de geboorte van het Kerstkind profeteerden de Engelen uit de wolken den vrede op aarde, maar zij zongen er bij: aan de menschen van goeden wil. Wij kunnen dus allen den vrede verove ren. Evenals wij door vrijen wil tusschen goed en kwaad, tusschen eeuwige zaligheid en eeuwige verwerping kunnen kiezen, even eens is voor allen de vrede weggelegd. Slechts één voorwaarde is gesteld: een goede wil. Door alle eeuwen heen is deze waarheid bevestigd en zij blijft waar, ook in onzen tijd. Iiif de eerste eeuwen van het Christendom gingen de belijders van het nieuwe geloof, met een glimlach op de lippen, ja, zingend en juichend, den wreeds'en marteldood te gemoet. Zij waren van goeden wil en dus bleef de vrede hun bij tot zelfs in den bang- sten doodsstrijd. Zoo sterven nog in onze da gen nu en dan de missionarissen onder beuls- handen van het fanatieke heidendom; zoo stierven nog onlangs, vredig en blijmoedig, ionge mannen in den bloei hunner jaren, als slachtoffers van de kerkvervolging in Mexico. Zóó ziin er duizenden gestorven op een wreed ziekbed, na maanden en soms. jaren geworsteld te hebben tegen den geest van verzet, welke het lijden niet deed aan vaarden. Maar geloof en godsdienstzin, ge bed van vrienden en bloedverwanten, deed langzamerhand de vrede in hen geboren rondom, wekten de skpende herders, óm worden. De geest overwon het weerspan- hen aan te sporen opwaarts te gaan, om het nige en gefolterde vleesch; de goede wil het onvergankelijke, hem wachten geen des illusies, zijn vrede zal niet gestoord bor den, Er mogen zorgen en beproevingen, ziekten en achteruitgang in zaken, verra derlijke bejegingen van eenmaal gewaande vrienden komen: het zal de vrede zijns har ten niet verstoren. Tegen den lichtenden achtergrond van de eeuwigheid lijken al zulke menschelijke wederwaardigheden als een vlucht insecten op een zomerschen dag, die met geen duizenden in staat zijn om deh glans van den gouden zonnebol te doen schuil gaan. Er is veel lichamelijk en nog meer harte- lijden, wie zal het ontkennen? Maar voor christenen mag geen tijdelijk verdriet reden zijn, om den vrede des harten te verstoren Daaraan kan men juist den geest der sa menleving erkennen en daarom vooral moe ten wij onzen tijd onchristelijk noemen, om dat helaas ook onder zoovelen, die den christen naam dragen de goede wil ont breekt. om zich boven tegenslagen, boven nrijver op den voorspoed van anderen, bo ven vermeende achteruitzetting, boven ge- krenkten trots uit te heffen en in nede righeid en ootmoed den inwcndigen vrede terug te vinden. En hoe gemakkelijk valt het den waren christen niet om zich van dien goeden wil te vervullen, wanneer hij met klare oogen een blik slaat in den stal van Bethlehem, op de plaats, waar eenmaal zijn heil geboren werd, Daar ging een God schuil in de ge daante van een hulpeloos en arm kind; daar nam een God de menschengedaante aan om, na eenige jaren in vergetelheid en armoe te hebben doorgebracht, te sterven aan een schandhout, verguisd en gehoond. En dat alles om ons den Hemel te openen. Hoe kan het ons, staande voor zulk een bovenmensclielijk offer, voor zulk een won der van plichtsvervulling voor zulk een toonbeeld van de meest volmaakte zelfver nedering, moeilijk vallen om onzen kwaden wil op zij te zetten, om afstand te doen van de zwarte gedachten, die aanzetten tot mok ken en verzet tegen menschelijke instellin gen, tegen sociale toestanden, tegen hon derderlei kleinere en grootere tegen- beden des levens, om dan met een verruimd gemoed en gestaaiden wil, een blijmoedige berusting, een heilige overgave, onze moeilijkheden uit Gods hand aan te nemen om in ruil voor ons offer, uit de handen van het ons toelachende Kerstkind den vrede, den waren, den onverwoestbaren vrede te ontvangen. HOMO SAPIENS, 'AAR NE BANK Onze effectenafdeelin^ bemiddelt den aan- en verkoop van incourante fondsen. - Verstrekt voorschotten op effecten. - Adviseert U omtrent Uwe beleggingen. zoo pas gewrochte wonder te gaan aan schouwen. En ontlast van hun blijden plich,) zweven ze weer opwaarts en blijven als een kreeg zijn belooning in berusting en ove gave en ten slotte verbeidde een ziel, rijk aan verdiensten door gewillig gedragen lij- vlucht juichende vogels hangen tusschen den, de ontbinding van hare kluisters om hemel en aarde, tusschen de aarde, welke reeds vierduizend jaren zuchtte onder den vloek Gods en den Henfel, welks eeuwen lang gesloten poort straks weer geopend zou worden. En in heilige blijdschap over dit de eeuwige rust in te gaan. Ja, de vrede is voor ons allen weggelegd, mits wij zijn van goeden wil. De ware vrede, de vrede des harten, de Kerstvrede, is nie; afhankelijk van geld en goed, van rijkdopji voor heel de Schepping zoo heugelijk ge- eer en bezit, van gezondheid of andere aard- beuren, zingen zij het over de velden uit: sche bezittingen. Integendeel, wie op aa'de Eere aar God in den Allerhoogste en vrede 1 en naar den menseh gesproken schijnbaar op aarde aan de menschen van'goeden wil. Laten wij dien Engelenzang vatten in his torisch verband, in de groote, dramatische geschiedenis, 'welke een aanvang nam met Adam's zondeval en na vierduizend jaren 'n nieuwe fase intrad, door Christus" geboorte. volmaakt gelukkig is, wie zich in weelde kan baden en in eer en aanzien staat, hij vreeze met groote vreeze, want niets is verganke lijker dan rijkdom en roem, niets brozer Jan onze gezondheid. Slechts hij, die zich niet hecht aan wat tijdelijk is, maar heel zijn Dan krijgt dat Kerstrefrein een veel dieper denken en streven richt op het eeuwige, VAN EEN W^mNACHTSGANS EN DEN WEIHNACHTSEAUM. Berlijn, 21 Dec. 1926 De heeren der Geselligkcitsverein „Fide- i lio" waren gisterenavond voltallig bijeen in hun „Stammlokai zu> gemütlichen Klause". 't Moeten allen erg fidele lui zijn, die Her ren Geselligkeitsvereinsmit:?lieder, waarom ze dan ook hun club „Fidelio" hadden ge doogt. Fideel Fidelio, dat klopt immers! Gisteren beloofde 't bar fideel te zullen worden, want er zou een Weibnachtsgans verloot worden. Van de pret, die aan de clou van den avond voorafging, weten we niet te berichten, wel, dat Herr Klempnsr- meister Drossel de gelukkige prijswinner was. Als braaf huisvader had hij zich met zijn houtje direct naar huis willen spoeden, wat heelemaal niet naar den zin was van zijn jaloersche vrienden. Ze vonden, dat het beestje nog eens extra „begoten" had moe ten worden, waartegen Herr Drossel luid pro'esteerde: de gans „war schon vier Stun- den lang begossen" en dat vond hij genoeg. Dit en het volgende bedrijf speelde zich op straat af, temidden van een groep toege schoten nieuwsgierigen, 't Bleef niet bij schreeuwen, 't werd schelden en ten slotte een fidele vechtpartij. Herr Drosse! sloeg met zi:n gros woest om zich heen Het ge achte Fid-lio-lid Hnhn wist hem den vogel te ontrukken en wilde er zich iilings mee uit de voeten maken. Vijftien Fidelio-leden en honderd nieuwsgierigen, die riepen ,,hal- tet ihn", achtervolgden hem tot hij gegre pen werd. 't Werd één worstelende hoop en de vee- ren stoven in in 't rond. Toen een pootige Schupo een eind had gemaakt aan den strijd en allen weer op hun beenen ston 'en, waren daar Herr Dros sel en Herr Hahn en de andere heeren van Fidalio voltallig weer biieen en er waren ook nog wat nieuwsgierigen, maar de gans was er niet. Volgens de laatste berichten is het de politic niet mogen gelukken de ver miste gans op te sporen. Dat is voor den heer Drossel erg jammer, want voor den Duitscher is de Weibnachtsgans haast even onontbeerlijk als de traditioneele Weih- nachtsbaum. Vele duizenden ganzen vallen daaraan ten offer en nog meer denne- boompjes, want wie zich het genot van een g&nzeboutje moet ontzeggen, wil toch in geen geval zijn kerstboompje missen, al zou hii er desnoods zelf een moeten gaan halen uit eenvan de-vele dennenbosschen in de I omgeving van Berlijn. Vroeger had Berlijn zijn groote Weih- nachtsmarkt in het centrum der stad.' Op enkele groote pleinen stonden de kerst- boomen opgesteld een woud van dennen- boomen kramen met ganzen, kruidkoek „Lebkuchen" en ander lekkers, kra men met speelgoed en kleedingstukken. Het was de beroemde Berlijnsche Weihnachts- markt waarvan oudere Berlijners met zeke ren weemoed spreken als van jeugdherinne ringen uit een tijd. toen alles in Berlijn nog zoo gemoedelijk was.... en beter. Ja, voor de moesten van hen inderdaad beter. Het was gewoonte, dat de koning en de koningin met hunne kinderen die markt be zochten en er hunne inkoopen deden. De kroonprins later keizer Friedrich van wicn nog steeds met groote sympathie ge sproken wordt, kocht dan bij voorkeur van de kooplieden, die er met hunne artikeltjes rondliepen, beweegbare poppet'es. vogeltjes waarvan kop en staart beweegbaar waren, toen nog mecanische nieuwtjes, die door groot en Hein bewonderd werden. De k-oonprins vermaakte er zich met een vo geltje dat de koopman hem had aangepre zen: „Sehen Sie Hoheit, sehen sie, vorne piekt er und hinten nickt er." Sedert de algemeene roep van kooplui "in dergelijk speelgoed. Die markt is nu geheel verdwenen. Voor een paar jaar heb ik er nog de laatste over blijfselen van gezien op den Leipziger Platz en enkele andere pleinen. Maar ook hier wordt ze nu als verkeershindernis niet meer toegelaten. De eenigen die er nog hunne waren mogen verkoopen, zijn de kooplui in worstjes en de bloemenmeisjes, of beter, hoewel prozaïsch gezegd; bloe menvrouwen ze zijn allen boven de 50 jaar en .^e 100 Kilo De menschen, die toch nog iets van een jaarmarktsfeer willen bij hunne inkoopen, gaan naar de warenhui zen. De Weihnachtsmarkt in Berlijn moet schitterend zijn geweest en de menschen waren er opgetogen van. Die may kt ver dwijnt echter in het niet bij al de pracht, die onze moderne markten, de warenhuizen te aanschouwen geven, maar wie geeft uu nog eenig blijk van opgetogenheid dan de kleinen, voorzoover althans ook dezen nog niet blasé zijn. Den Weihnachtsbaum zint men nu bijna niet meer in het centrum der stad. De men schen koopen ze in hun eigen wijken of voorsteden, waar ze opgesteld ziin in lange rijen langs het trottoir. Van boom tot boom zijn touwen gespannen, waartegen de wor- tellooze dennen aangeleund staan. Als „Hei- Hgabend" is gekomen, de avond voor Kerst mis, zijn de, straten stil en verlaten, maar toch niet doodsch, want bïï velen is het ge bruikelijk den kerstboom met zijn licht jes- geschitter voor het venster te plaatsen, waarvoor het gordijn is weggetrokken. Men ziet dan overal die verlichte vensters. Aar dig is de verrassing, die in sommige huizen bereid wordt door muzikale bewoners en hunne kinderen. Heel stil verzamelen ze zich op den hof, niemand mag het weten en als iemand toevallig achter het geheim gekomen is, of misschien denkt aan ver leden jaar, dan doet hij toch alsof hij er niets van weet en zal er zelfs niet op zin spelen. Als dan de klok van het raadhuis iede re voorstad heeft haar eigen raadhuis 8 uur heeft geslagen, klinkt opeens dat lieve Weihnachtsüed „Stille Nacht. heilige Nacht," door heldere kinderstemmen gezon gen begeleid door violoncel, viool en fluit. Zoo hoorde ik het den eersten keer hier tot mijne verrassing en--aandoening. Vensters en deuren vliegen dan ppen en over en weer roept men elkaar toe „frSMiche selige Weih- nacht!" in een feeststemming als alleen dit heerliike Hoogfeest ons geven kan, zegen en genade brengend aan allen, 't meest aan de armen en eenzamen onder ons. O, du fröhliche, o, du scHge, gnadenbrin- gende Weihnachtszeit! Dat is de stemming en deze wordt door de Kerstboom in 't minst n'et gestoord. Hem te verwerpen als heidensch acht ik onredelijk. Deze boom hééft niets eigenliiks dat hem in verband brengt met Kerstmis, hetzij dan dat hii in het harre jaargetij zoo mooi groen is. Maar zie hém met ziin zacht geflonker als ach tergrond van den stal met 't kribbetje, zoo als men hem bij zoovelen zien kan, bij Ka tholieken en bii niet-katholieken, wian Kerstmis evenzeer is het Hoogfeest van de Geboorte van onzen Goddeliiken Verlosser. Elke katholieke kerk in Beriiin heeft haar Stal van BetJahem. meestal in eene omlijs ting van dennegroen in guirlandes. Als bloemen in Mei sieren gedurende het Kerstfeest dennenboomen het aftaar en soms de heele kerk, wel n'et zoo liefelijk, maar statiger en even waardig en in volko men overeenstemming met al die geloovi- gen die te middernacht de kerken vullen en die in het eem'ge, althans mooiste win tergroen van bun land, het dennegroen, de schoonste versiering zien hunner altaren in dien heiligen blijden nacht. H. L. De cemmunistenleider voor de Recht* bank. De mislukte aanval te Meester Cor nells (Java). De lijfstraffen in Indiê gehandhaafd. Een motie-Kleerekoper verworpen. O verwerk vergunningen fn het metealbe- drijf. Verlenging tot 1 April a.s.? In de Tweede Kamer werd de oorlogs- begrooting met 5i27 stemmen aangeno- m De R.-K. Handelshoogeschool te Tilburg. Dr. Th. Gcossens rector-Magnificus. Het bezoek der Chineesche bisschoppen aan de Hoofdstad. De valsche aanklacht tegen M. in zake den moord op den heer v. d. Stijl te 's-Hage. Een schrijven van het Doorluchtig Episco paat aan het Curatorium der R. K. Leer gangen. Een nationaal comité opgericht tot stich ting van een monument voor Mgr. Zwijsen. In Duitschland heerscht algemeen ont stemming inzake het proces-Rouzier. Te Parijs is men ontstemd over de stappen van den Duitschen Ambassadeur. Te Pont Moussou stort een hoogoven in aanbouw in; vier dooden, negen ge wonden. Door een lichtgas-ontploffing worden het stationsgebouw en de spoorweg te Sofia ernstig beschadigd. Te Dehli wordt een Hindoesch hoofd door een Mohamedaan vermoord, Let Op T i et Groote Houtstraat 187, Telef. 12504. Zorgvuldige bediening in elk opzicht. Verzegelde zakken. Ook A'dam, Hilversum, Bussum, Leiden. En het kind roept Wéér zwoegt 'n lange trein het groote station bi men en duizend nieuw aangeko- menen vullen de perrons, of dringen zich naar de trappen, die naar de controle voe- ren. Het wordt een massa-geschuifel van de saam e akte m nigte.... en 'n hrgd van stem en klettert tegen de beton-manden van de gangen met ffelle lichtreclames. Beladen met pakken, doozen, tasschen wringt men zich naar buiten, om spoedig in de familiekring te zijn en daar gezellige Kerstdagen door te brengen. Vooral gezellig ja.... Zijn er veel onder die duizend, die er an ders over denken Daar buiten leeft en gonst en woelt en stormt de groote wereldstad. Tram- en auto bestuurders moeten heel hun gedachten con- centreeren op dat overladen verkeer en in netelige berusting zetten zij telkens weer de re amen aan 't werk. Ook die trams dragen duizend menschen naa hun bestemming en in de auto's glijden ze snel voort, de dames en heeren in bont mantels en pelsjassen.- voort naar schouw burg, cabaret, concert, dancing of bioscoop paleis Er komen twee dagen, om uit te rusten twee dagen van lekker lui genieten, van eten en drinkenuitgezochte spijzen en dran ken, die dagen achtereei#gepubliceerd wer den in speciale Kerstmenu's met speciale tafelversiering van hulst en lint en papieren lai.taarntjes.twee groote dagen van feest en plezier En het kind roept.'... In de licht-uitschaterende winkelstraten kan men elkaar nauwelijks passeeren en daar binnen hebben de bedienden en juff o wen geen handen genoeg, om de ongeduldige klanten te bevredigenalles dromt, jaagt en hijgt naar kleeren, versierselen en lekker nijen Vol zitten ook de café's en bars en restau rants, waar gepraat en gelach en geklik van glas en porcelein opdruischt. Er klinkt opwindende jazz-band-muziek uit 'n danslokaal, waar men 'n misselij k- wereldsch surrogaatje van Kerststemming tracht te geven door middel van roode licht jes en slierten sparre-groen. Geroep, geschreeuw en lach-schettering vermengen zich met 't orkest-lawaai, en de hossende lijven draaien en wiebelen in dui- zelig-makend gekrioel Het is 'n klein brokje, 'n kruimeltje van die heele groote wereld-tafel vol feest en ge not.... één vonkje van de'groote harts tocht-brand, die geen plekje van de aarde spaartdie van geen ophouden weten wil en niet vraagt naar de wijdingsvolle beteeke nis van sommige schoone dagen in de jaar kring. Voort dolt het leven van pret en ver maak.als 'n bliksemtrein, dri te laat is en alles voorbij daverten verplettert wat hem in de weg komt Vco.t, voort,.geen oogenblik van rus tig bepeinzeng.een seconde tijd voor kalm denken aan de nacht van vrede en lief de, die komen gaat Gewe dige plakkaten van bioscopen schreeuwen de voorbijgangers met gillende kleuren en brullende letters tegen Komt binnen Komt binnen Morgen zijn onze deuren gesloten Dat gebiedt dé wet ons Komt zien de groote sensatie, komt zien de schitterendste films, die ooit bedacht wer den Geen toegang beneden 18 jaar Weet, wat dat zeggen wilLiefde, hartstocht, schoone vrouwen, vurige minnaars, moord, schande, nachtgeheimen, spel, drank, op winding, spanning tot de laatste minuut, alles wat ge wenschtKomt dan toch En voor de loketten verdringen zich de nieuwsgierigen van verschillende stand en leeftijd eyi leggen zilver neer voor langzaam vergif. En het kind roept Niemand hoort het In 'n obscuur kroegje wordt geschreeuwd, gezwetst, gescholden op misstanden in de maatschappijen gezopen. De kastelein heeft maar werk inschenken en geld ontvangen.... Aan de tafeltjes wordt gekaart en gedob beld.... de vloeken overdreunen het ge woel. In 'n steeg waggelt 'n dronkaard van t eene geveltje naar 't andere.... verdwijnt 'n poos later in 'n krot.... en daar hoort men d .n 'n kijvende vrouwenstem en 't ge jank van mishandelde kinderen, die van Kerstmis alleen het woord hebben geleerd. In 'n andere woning smijt 'n man z'n laat ste weekgeld op tafel.... precies vóór de Kerstdagen heeft ie gedaan gekregen.... Hij raast en tiert en vloektbonkt met z'n vuist op de gammele tafel, die kraakt en steunt onder de slagen. Ergens in 'n verdacht huis heerscht 'n ge weldig tumulter wordt geschreeuwd, gegild d»or twintig krijschende mannen- en vrouwenstemmener valten meubels.. er klinkt geraas van brekend glasen dan 'n snerpende kreet, die 'n oogenblik het la waai dompt Er is 'n mensch vermoord...,. In 'n danskot er vlak naast merkt men daar niets van.... Daar joelt, lacht en blèrt het in wild gezwaai en prikkelende muziek- stuwing En het kind roepten schreitvan kou en verlatenheid De groote, volle gevangenis slaapt haar sombere slaap Hard klinkt de stap van de nacht-cipier door de naakte ruimte. In een der cellen zit 'n ineengedoken gestalte.... De vuisten zijn tot knotsen genepen en uit de keel knorren nare klan ken „Kerstmis"schampert het van de bittere lippen.Kerstmis.ha-ha-ha." De holle lacfy vult akelig de kleine ruimte van steen en ijzer. De man rekt zich overeind en steekt de gebalde hand uit naar het celraampje met de stom-onverbiddelijke tralies.... en vloekt.... vloekt.... 'n minuut.... vijf minuten.... 'n kwartier.... Dan laat ie zich neerploffen op de brits.... en vloekt :ich in slaap. En het kind roeot In 'n andere cel ligt 'n jongeman het duister in te starenZ'n natte oogen zoeken verder en gaan naar 'n klein, zindelijk huisje, waar ze 'n oude vrouw vinden, erg eenzaam. De gevangene veegt met de handpalm langs z'n oogen en murmelt „Moeder moedertje.... nou zet je 't stalletje op.... met de beeldjes.en de kandelaartjes. en de ster.en 't lampie.Voor 't eerst doe je 't nou alléén.alleen.Wat denk je nou, moeder.... wat denk je nou? Huil je? Op de avond voor Kerstmis? Of denk je, dat Kees er de volgende keer weer bij zal zijn Denk je, dat Kees woord zal houwe Dat ie z'n verkeerde vrinden de bons kan geven? Ja, moeder.... ik beloof 't je nóg es.... en vannacht zijn we samen in de Kerst-Mis.... ver van elkaar, maar tóch samen.... en allebei vragen we 't nog es, moeder.... Wel te rusten, oudje.... hou je goednog twee maanden Nu huilt ie.... maar niet zooals vroeger En het kind roept.... en glimlacht dank baar voor het druppeltje troost Er zijn ontzettend veel gevangenissen.... over de heele wereld gerekend. En heel ver weg.in een vrn die duizend andere.... in Mexico.... 'n vuil hol, waarbij onze cellen geriefelijke kamertjes zijn.daar worden twee jongelingen gemar teld, omdat ze openlijk getuigden van het waarachtige Kerstkindje, dat liefde en vrede wil geven aan die van goede wil zijn.... gemarteld, om hun geloof.... in het jaar negentienhonderd zes en twintigniet door wilden, die niet beter weten, maar doof landgenooten, die voor beschaafd willen doorgaanen op bevel van een machts wellusteling, die 't niet gelooft, maar onder vinden zal, dat het teere Kindje hem met één zwak adempje het leven kan uitblazen. De jongelingen liggen daar naakt, gelijk hot Kindje.en koud, gelijk het Kindje.... Ze worden bespot, gelijk het Kindje.... Men slaat henen ze roepen „Leve Christus Men snijdt hen de ooren af.... en ze roepen „Leve Christus I" Bij een hunner rukt men de tong uit.... en de ander roept luider„Leve Christus!!" HET CONSISTORIE. Men bericht ons uil Rome: Maandag 20 December hieid Z. H. de Paus in de gewone consisloriezaal geheim con sistorie voor de benoeming van twee nieuwe Kardinalen, M. M. E. E. Lauri. nuntius in Polen, en Gomba, aartsbisschop van Turijn; en voor het afkondigen van een zeker aan tal reeds benoemde Eisschoppen. Z. H. de Paus sprak ter dezer gelegenheid de reeds bekende consistoriale rede uit, welke de vreugde en smart van den Vader der Christenheid uitdrukte en zonder twijfel grooten indruk zal maken op alle. katholie ken. Woensdag namiddag was de nieuwe Kar dinaal Gamba, (Z. Em. Kard. Lauri zal te Warschau den Kardinaalsbonnet uit de ban den van den President der Poolsche Repu bliek ontvangen, voorrecht hem door den lï Vader geschonken), uitgenoodiéd 4» 't Va.i- caan te komeh""om vaifSen H. Vader de Kardinaals mazetta en den rooden Kar dinaalsbonnet te ontvangen. Nadat zulk» was geschied hield de nieuwe Kardinaal ook in naam van Kard. Lauri. een redevoe ring tot den H. Vader, door Z. H. de Paus beantwoord met een korte lofsoraak op de beide nieuw benoemde Eminenties, waar van Kard. Lauri bijna geheel zijn loopbaan doorbracht in diplomatischen dienst; de ander, Mgr. Gamba, Bisschop was van ver schillende gewichtige bisdommen. Gisteren, Donderdag, had het openbaar consistorie plaats, waarin de groote roode Kardinaalshoed werd opgezet door den H. Vader aan den nieuwbenoemden Kardinaal Gamba. De stoet die Z. H. naar de groote zaal der Zaligverklaringen vergezelde, was schitterend, gelijk gewoonlijk. Alle Kardina len waren aanwezig, gelijk ook alle diplo maten bij den H. Stoel geaccrediteerd, de ridders van Maltr en van het H. Graf. de aristocratie- en adel van Rome, enz. enz. Bij het binnenkomen van den H. Vader gezeten op de Sedia gesfatoria. werd den Paus het Tu es Petrus toegezongen, en gedurende de plechtigheid voerden de Pauselijke zangers verschillende zangstukken uit van Palestr.'na en anderen. Na het openbaar consistorie begaf zich het College der Kardinalen naar de Sixtijnsche kapel, waar het ..Te Deum" werd gezongen en de nieuwe Kardinaal uit gestrekt lag vóór het altaar. De grijze Kar dinaals Deken zong het gebed voor de nieu we Kardinalen. Alsdan bad weder een geheim consistorie plaats, waarin Z. H. de Paus den mond sloot van den nieuw benoemden Kardinaal, eenige nieuwe Bisschoppen benoemde en vervolgens den Kardinaal den mond oper.de en hem zijn titelwerk te Rome aanwees. De nieuwe Kardinaal Gamba ontving te Rome zeer talriike bezoeken van de Kar dinalen, de diplomatie bij den H. Stoel, alle Bisschoppen en Prelaten der Curia en van talrijke vrienden en belangstellenden. Als honden worden ze neergeschoten..., en sterven in eikaars armen. Als de klokken de Heilige Nacht inlt iden vliegen hun zielen te zarnen nadr omhoog.... En het Kind roept.en wenkt hen naar 't eeuwige KerstHest. En tegelijkertijd beginnen op aarde de ontelbare klokjes der kloosterkapellen te luidenen de nonnen, priesters, broeders, novicen schrijden stil, ingetogen door de gangen naar de plaats, waar in een weelde van kaarsenlicht het Kindje roept.... En 'n paar uren later schuiven over heel die wereld weer de drommen geloovigen naar de verlichte Godshuizen.... Het zijn de trouwe hoorders van Kirdje's stem, die, even trouw als in die vele blijde nachten er voor, hun machtig millioenen- gebed naar de Kribbe zendenom te vragen de eindelijke eenheidsvrede. Én het Kind roept.... en lacht.... Het schreit niet in deze nacht, om de tal- looze anderen, die zijn stem niet verstaan willen.... Ze zijn geroepen met eindelooze liefde, vele malen.en gaven en nimmer iets '-oor terug. Ze moeten het nu zelf maar weten. G. N.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1