BiRtVrnuweiiTBhriEk c* SB Hl 1 3(G(C90©i3oG®2>!G80oO(G8G30(0!Oic ONZE KLEEDING aooeGoOG Richelieu kleedje Bk j i T mwxtm \M piimsir De verwording der Kerstviermg. Honing. Nieuwe kapsels. «Recepten en gerechten voorden Oudejaarsavond. PractUche wenken Patronen naar Maat mms jüa. JLL Hf I ff «gig j**? v-4 4 j marguerite:. Er wordt ons, ieder jaar opnieuw, zoo- vee! moois en nuttigs voorgehouden in verband met de belangrijke vraag: Hóé we ons Kerstleest, speciaal ons huiselijk Kerstfeest, moeten vieren er wordt zóóveel over gepreekt en geschreven, in meestal dezelfde bewoordingen als alle vorige jaren, dat we, hoe diep ook van de juistheid en het nut dezer opwekkingen doordrongen, er toch langzamerhand voor afstompen. We gaan er eens knus voor zitten, stichten er ons aan met een soort van knikkebollende devotie, maar vinden er niets in, dat ons genoeg frappeert om het in rechtstreeks contact te brengen met onze practijk. We „gelooven het wel nergens is misschien deze echt-vader- landsche uitdrukking zóó typisch op haar plaats. Misschien frischt het onzen geest en onzen goeden wil wel méér op, wanneer we onze gedachten er eens over laten gaan, hoe we het Kerstfeest niet moeter vieren! We zouden geneigd zijn tc den ken, dat „vieren" per se een ideale be steding van den dag, en een juiste opvat ting van het eigenaardig feestkarakter veronderstelt! Maar weten we wel, dat Israëlieten en ongeloovigen tegenwoordig met evenveel animo Kerstmis „vieren" als wij? Dat is hun van harte gegund natuur lijk maar 't mag niet zóó gaan, dat er niet 't minste verschil meer waar te nemen Is tusschen onze Kerststemming en de hunne! Wij zakken af. Het is treurig, en eigen lijk een beetje bevreemdend om te zien maar onze Kerstviering wordt van jaat tot jaar minder warm en innig in hooge- re beteekenis. Toch zijn we vol ijver waar het, ik zou 't willen noemen: ac- tueele uitingen van echt-katholieken zin geldt. We begroeten met oprechte geest drift het feest van Christus' Koningschap we verdienen met de stiptste zorgvul digheid onzen jubilé-aflaat. Hoe zou 't dan komen, dat we tegenover onze mooiste en oudste Christenfeesten hoe langer hoe meer dat innig ontzag en die middel- eeuwsche harte-liefde verleeren dat we er mee sollen, als ik 't zoo mag uitdukken. als met 'n huiselijk fuifje - dat we ze met materialistiscLe oppervlakkigheid neerha len tot data van familie-bijeenkomsten uit traditie, zonder mevr? Juist onze Hollandsche kerstviering was in den tijd van onze moeders van 'n supé rieure geestelijke intimiteit. De Duitsche cadeautjes-den, die practisch het centrurr. der feestvreugde uitmaakte, had bij ons nog de sobere bestemming van belangeloos groen dak boven het verzorgde kerststal- letje, dat in katholieke gezinnen 't brand punt der belangstell ng was. De uitvoerige Fngelsche kerstmaaltijden waren hier nog onbekend mistletoe was nog niet on misbaar om „in de stemming" te komen, en niemand maakte zich naar over het proza van zijn burgerlijke vulkachel, waarin hij geen eikenblokken kon zien smeulen. Heel, heel langzaam-aan is er toen, zoo als sommigen het uitdrukken, „veel meei leven" in onze vaderlandsche kerstvierin; gekomen. Van overzee en uit 't Ooster kwamen allerlei alleraardigste, werkelijk alleraardigste nieuwighmdjes overwaaien de winkel-'tala^es begonnen onmiddel lijk na de Sinterklaas-opleving een nieu we periode van de meest verleidelijke actie -ir en je kon er, behalve een ruime keuze in meer of minder rood-ge!akte en -geschilderde geschenken, het meest ver rukkelijk versienngs-materiaal vinden waarvan zulk een suggestie van warmte en gezelligheid uitging, dat de huiselijke kerstviering móést slagen En onze Hol landsche huismoeders begonnen, bij ont stentenis van den pompeuzen kalkoen nuchtere, moddervette ganzen fantastisch op te proppen met kastanjes en dergelijk, lekkernijen wat was zoo n lichte En- gelsche „touch" niet chic en animeerend' En aan het dessert droegen ze, in een wolk van scherpen, verschaalden geur als hoofdnummer een 3port huisvhjt-mo del van een brokkebge, walmende burcht-ruïne op, die, o gruwel, door den vijand met spiritus in de asch scheen ge legd. Zij noemden het „de plumpudding ze was bereid naar een authentiek over zeesch recept, voorkomend in een dames- tijdschrift, en ze hielden later tegen ieder een vol, dat ze brandend op tafel was ver schenen. Nog veel langzamer is het zóó gekomen, dat, al weken tevoren, en op den vigilie avond, en op den dag van het Hoogfeest zélf, en op den tweeden halven-Zondag, en op de octaaf-dagen daarna, die alleraar digste en onontbeerlijke nietsjes.... dé plaats in onze kerst-overdenkingen inne men! 't Gaat zóó gelefdelijTt, 't houdt zóó stevig en vroolijk tred met de aldoor ac tiever snufjes van elk nieuw jaar, dat we er eigenlijk heel weinig van merken, lot we opeens voor 'n ontdekking staan, en moeten toegeven: ja, 't is zoo niet de- Nachtmis is meer het glanspunt der fees telijkheden, waar we 't allereerst aan den ken, als We 't woord „Kerstmis hooren, maar 't zenuwachtig voorbereide Kerst diner. en de genoegelijke familie-avond '9 5o- 52. Ter garneering van eenvoudige namid dag-japonnetjes is niets zoo aardig als zijden tres, hetzij in afstekende, hetzij in overeenkomende tint met die van de japon Met deze tresgarneering kan men heel aardige effecten verkrijgen. Wij geven u hiervan een vijftal voor beelden. Het eerste, no. 49, is een japon van beige popeline, waarvan de k-aag, das, manchetten en onderkant van het corsage met zijden tres in donkerder tint werden gegarneerd. No. 30 is een smaakvolle japon van donkerblauwe serge. Het schuin over slaand corsage is gegarneerd met een grooten kraag van roode crêpe de chine en sluit op 4 roode knoopen. Het rokje. dat uit drie strooken b.estaat, is aan de voorzijde gespleten en vertoont een onderjurk van hetzelfde materiaal als de kraag, zoowel de smalle manchetten als de strooken en de ceintuur, zijn met zwart tres versierd. Een dergelijk model is ook voor oudere dames bijzonder geschikt. Men neme dan echter voor den kraag en onderjurk zwarte zijde of voor een dame met wit haar zacht blauwe crêpe de chine of zijde. No. 51, een aardige japon van hazel- nootkleurige zijden rips, waarvan het lenige corsage een ietsje over een cein tuur van dezelfde stof bloust. Het rokje bestaat uit vier losse panden, welke En 't kribbetje, met z'n verwaarloosde manke schaapjes en langzaam-uitsterven- de herders en koningen, die we niet meei bijkoopen, omdat we eigenlijk meer voelen voor den aanschaf van rood-niica vesti bule-lantaarntjes dat is er alleen nog maar voor de kleintjes, en liefst wordt het naar een afzonderlijken hoek getranspor teerd, omdat 't onder den Kerstboom in den weg staat, met 't oog op de cadeau ijes-tafel. En dat stalletje, dat sta-in-den- weg, waar alt ij-d iets in omvalt en altijd iets in-den-brand vliegt, wordt meestal met weinig meer eerbied gehanteerd en terzij geruimd dan de poppenkamer of een ander lastig-omvangrijk lievelings-speel- goed van de kinderen. Evenmin als vroeger Is er eigenlijk nog plaats en onderdak voor het Kerstkind ic Je intimiteit van onze binnenhuizen zelfs niet op Zijn eigen dag. Dat klinkt misschien overdreven maar is het dan geen feit, dat zelfs in kat holieke gezinnen hoe langer hoe meer de onbenullig-stoffeiijke opvattingen omtreni f estviering insluioen? Om van d'e overige Christenen nog maar heelcmaal te zwij gen. Zoo heel veel jaren is het met geleden dat in de extra-Kerstnummers van neu trale tijdschriften toch nog wel een paar Heilige-Nacht-voorstellingen naar bekendt .eesters te vinden waren, maar hoe lan ger hoe meer wordt tegenwoordig zelfs de meest verwijderde zinspeling op den hei ligen oorsprong van het Kerstfeest verme den met een zoetzappige schaamteloos heid. die te systematisch is om niet aan weloverwogen opzet te doen denken. In de mooie hoofdartikelen kunnen we lezen, hoe we nu Kerstmis gaan vieren, het feesl van het roode licht, van het koesterend haardvuur, het feest van de huiselijkheid en het innig familie-leven. Anders niets maar ook niets! Ik houd heelcmaal met van de fantastische Begijntjes-agita tie, die achter elk ons minder sympathies verschijnsel duivels of logemannen, ja. vooral loge-mannen speurt maar dit gedoe is van een geniepigheid, van een krampachtig-onbevangen doelbewustheid die elk gewoon-eerlijk mensch moet irri - teeren. Een dergelijke gewilde eenzijdig heid, die aan 't imbeciele grenst in haar negeeren van hoofdfeiten, is o-ok moeilijk langer „neutraliteit" te noemen! En we mogen blij zijn als 't bij dit alles blijft, en we niet stuiten op gluiperige tendenzen. op een onmiddellijk overspringen van onze huidige Kerstviering naar de oud-heiden- sche midwinterfeesten, „de indrukwck- O O O Dit onrwetpiem „JRiche lieu" wer; on wit linnen of Imnenbatist i ebor- duurd, is buitens-ewoon gesc tikt vooi kleedjes onder vin-erko nii.en. Oo voor onder Heme aasjes ot .opeen blaadte onder suiker nor en elk kanneiie is net zeer dien- kende voorloopers daarvan". Soortgelijk schoons, met vrindelijke verwijzing naar Ostara en leute-bacehanalen zal ons ook tegen Paschen weer opgediend worden met zwemmerige ontroering zal onze aan dacht verzocht worden voor het eerste groene grassprietje en het eerste tuitelige kalf in de wei, „de blijde boden van het jaarfeest der natuur-herrijzenis: Paschen!" We vinden zooiets dikwijls nog „prachtig gezegd" ook en verdienden dan eigen lijk zélf in de wei gezet te worden, ter iliistratie van onze ijlhoofdigheid! Zorgen we toch, nooit als zoovclen in onzen lijd zoo-heel-geleidelijk af te zak ken, nooit onze kerstviering te „verinni gen" ten koste van onze innigheid jegens het kleine Kerstkind zélf. Kerstmis i s geen „sfeer", geen „stemming", maar een scherp-omlijnd weten, een krachtig her denken van een heerlijk, levend geloofs geheim het is het feest van onzen groio- ten God alléén, en niet van de eikenhou ten penaten in »nzen afgodisch-verheer- lijkten haard! MACHTEED Honing is behalve genotmiddel ook een uitstekend voedingsmiddel. De zwakste magen kunnen het verdragen. Voor kinde-en en jonge meisjes verdient honing, volgens dr. Ehrhardt, voorkeur boven staalpillen. Men gebruike den honing steeds bij niet te groote hoeveelheden, en wel op het brood, in de rrelk of thee, en zoo al meer. Gebruikt men de honing zonder deze, dan doet men dit liefst met sui ker- of theelepeltjes-hoevcelheden. Als de fijnste wordt wel de raatho ning genoemd; deze geeft ook de mees te waarborg voor echtheid. Men beware den honing op 'n droge, luchtige plaats; een vochtige of dom pige ruimte is hiervoor allerminst ge schikt, daar honing spoedig vochtigheid aantrekt en dan licht zou zuur worden. Evenmin mag de honing op een plaats staan, waar haring, tabak of zeep in de onmiddellijke nabijheid is, daar hij dan aan waarde zou verliezen. Voor het bewaren van honing gebrui ke men bij voorkeur glazen of haarden potten, welke met papier of een dierlijk vlies gesloten worden; na het gebruik wordt de pot aanstonds weer gesloten Men nerr.e den honing er niet uit met een becnen of zilveren voorwerp. Versuikerde gekristalleerde honing is niet minder goed dan vloeibare, vaak zelfs beter; tevens is het een bewijs, dat hij niet met vloeibaar blijvende meng sels vervalscht is. Wie bij 't gebruik aan vloeibaren ho ning voorkeur geeft, kan een flacon ol het potje met versuikerde honing eenige minuten in flink warm water plaatsen, de honing blijft dan geruimen tijd vloei baar. De kleur van den honing hangt geheel af van de bloemen, die door de bijen be vlogen worden. Zoo is b.v. Klaver- en lindenhoning licht van kleur, die van de boekweit e.a. daarentegen donker tot diepbruin. Bovendien is de kleur nog afhankelijk van den -bodem, waarop de planten groeien en eveneens is het zo merweer van invloed; groote droogte geeft b. v. donkerder honing. De gemengde honing,, op verschillen de planten gewonnen, de z.g. Bloemen- honing, wordt als de smakelijkste ge roemd. Naar de laatste kappersplaten te be- oordeelen, wordt het haar langzamer hand iets langer gedragen. Bijgaande teekeningen geven u hiervan een duide lijk beeld. Bij het eerste kapsel, hoofd zakelijk geschikt voor blondines, wordt het haar op zijde gescheiden en met een kuif naar achteren gekamd, waar het in korte krulletjes eindigt, welke door een fantasiekam bij elkander gehouden WQiden. v met donkerbruin zijden tres zijn afgezet, geheel in overeenstemming met de gar neering van het corsage en van de mou wen. Ook onder deze japon moet een onder jurk van crêpe de chine of zijde wor den ged-agen, hetzij in de tint der japon, van het tres, of de een of andere bijpassende kleur. In dit geval zal groen of beige b.v. uitstekend voldoen. No. 52 is een eenvoudige japon van zwarte crepella met een recht corsage, wijde mouwen en rokje met 2 diepe plooien in het voorpand. De onderkant van dit laatste is, evenals de mouwen en de kraag, met zwart glanzend tres in 3 b-eedten gegarneerd. De zakjes en Het andere kapsel zal een „Brunette" beter staan. Hèt haar wordt wederom t $*«3 -• :y#.gtotffr A x op zijde gescheiden en glad langs het hoofd gekamd tot even beneden de ooren. Het afgeknipte vóórhaar maakt dit eenvoudige kapsel bijzonder flatteus. Wat de kleur van het haar betreft, is het gitzwarte het meest in trek. Fran- sche bladen melden zelfs, dat blondines absoluut uit de mode zijn en dat velen hare ter wille van de nieuwe gri! van „Madame la Mode" haar gouc'blon !e lokken ^wart lieten verven. Het is maar te hopen, dat .deze dwaze mode ons Nederland niet zal bereiken, daar de blonde vrouw altijd Holland's trots 19 geweest. R.M. H. Wanneer men met Oudejaar 's middags en ook 's avonds door de straten loopt, ruikt men duidelijk, dat er veel gebakken wordt Huismoeders zijn dan bezig Iets te bakken, waarop ze de huisgenooten willen traktecren op den laatsten dag van het jaar. Anderen maken een sla-tje. de taillelijnworden eveneens door het tres aangegeven. No, 53 is een Japon van rood fluweel met een glad corsage, nauwsluitende mouwen en een in vorm geknipt rokje. Behalve de gameerreep met knoopjes, welke over de voorzijde van het corsage loopt, is dit langs den onderkant, evenals de kraag en de mouwen, met donkerrood tres versierd, zoo ook het rokje. In tegenstelling met dè andere modellen op onze illustratie, is het tres hier niet naast elkaar, doch gekruist gestikt, zoo dat een grappig ruitjes-effect verkregen wordt. MARGUERITE. Hieronder volgen eenige recepten Voor dit doel. Appelbeignets. 125 gr. bloem 2 d.L. lauwe melk 10 gr gist iets zout pl.m. 6 mooie zure appelen frituurvet Bereiding; Doe de bloem in een kom. maak in "t midden een kuiltje en giet hierin wat van de lauwe melk; roer vanuit het midden het meel m^t de melk aan, voeg zooveel melk toe, dat het meel juist aangemengd is; sla er de klontjes uit; voeg dan de rest der melk toe. Brokkel de gist in een kommetje, roer dit vloei baar met een weinig suiker en voeg dit bij het meel. Laat het beslag, dicht ge dekt, Hél uur rijzen en yervang het dan met een weinig zont Boor en schil, even voor het bakken, de apoelen snijd ze in vrij dikke plak ken. Verwarm het frituurvet, totdal er een blauwe damp afkomt. Dompel eenige schijven appel In het beslag, laat ze daarna in het heete vet glijden en bak ze daarin bruin en knappend.* Laat ze even uitdruipen op grauw papier en presenteer ze warm, dik bestrooid met poedersuiker. P.S. Als frituurvet kan men gebrui ken: delfia, half varkens, half rundvet, slaolie. Oliebollen. 200 gr. bloem 25 gr. gist pl.m. 2 d.L. lauwe melk 100 gr. krenten of 100 gr. krenten, sultanen en sucade 50 gr. zout boterolie om in te bakken. Bereiding: Maak een gistbeslag van meel, melk en gist, zooals bij appelbeignets is be schreven. Laat dit op een lauwwarme plaats 4 1 uur dichtgedekt rijzen. Vermeng het dan luchtig met het zóut, de goed gewasschen en gedroogde kren ten, sultanen en de gesnipperde sucade Verwarm in een ijzeren pannetje de boterolie, tot er een blauwe damp af komt. Laat 2 lepels in het vet even warm worden, vorm er ronde balletjes mee van het deeg, laat deze in het heete vet glijden en bak ze hierin lichtbruin en gaar pl.m. 5 minuten. Laat ze daa-na even uitdruipen op grauw papier. Stapel de oliebollen op een schotel en bestrooi ze met poedersuiker. Poffertjes. 250 gr. bloem 4 d.L. melk 2 eieren 20 gr. gist iets zout 60 gr boter om in te bakken. Bereiding: Maak op de bekende wijze een gist beslag van meel, melk, gist en eieren en laat dit dichtgedekt K 4 uur rijzen. Voeg dan iets zout toe. Smelt de boter en bevochtig hiermee de vakjes van de verwarmde poffertjes pan. Giet in elk vakje een weinig van het beslag, zoodat de poffertjes klein worden, en bak ze aan beide kanten lichtbruin. Presenteer ze met koude boter cn bestrooi ze met poedersuiker. Sneeuwballen (30 stuks). 60 gr. boter 120 gr. bloem 2 d.L. melk 4 eieren 20 gr. suiker 50 gr. krenten en sucade iets zout frituurvet. Bereiding: Verwarm de melk met de boter, tot deze gesmolten is, voeg een weinig zout en de gezeefde bloem ineens toe Roer dit samen op de kachel tot een zeer stijven bal. Laat het deeg bekoelen. Voeg er dan de suiker bij en één ei, roer dit weer tof een gladde massa, voeg vervolgens nog een ei toe en ga zoo voort, steeds roerende, tot alle eieren er ïn! verVerE! zïjri, Klop Eel Eesfag daarna minstens nog 5 minuten Ver meng het deeg met de gewassen krenten en de gesnipperde sucade Maak het fri tuurvet eerst niet te warm. Maak twe« lepels vet, maak hiermede ronde bal letjes van het deeg, laat ze in het vet glijden, dat langzamerhand heeter moet worden. De sneeuwballen moeten ste-k opzwellen. Laat ze, als ze gaar zijn, even uitlekken op grauw papier. Stapel ze op een schotel en bestrooi ze met poedersuiker. Haringsla 4 personen). haringen 1 a 2 handappelen kleine biet indien mogelijk een kropje sla 1 ei 6 koude gekookte aardappelen ingemaakte uitjes ingemaakte augurkjes 2 lepels slaolie 3 lepels azijn peper zout mosterdpoeder. Bereiding; Neem goede haringen,dat wil zeggen een niet te groot soort, met kleinen kop en dikken rug. Week deze 24 uur in water met een scheut melk. Snijd den kop er af, verwijder het vel, scheur de visch midden door, door in iedere hand een puntje van de staart te houden en deze dan voorzichtig van elkaar te trek ken. Verwijder de graat, de ingewanden en alle kleine graatjes. Wasch ze, proef, of ze niet meer te zout zijn. Week ze anders nog een tijdje in versch water met melk. Leg een paar van de mooiste reepjes opzij voor garneering. Snijd de rest in kleine stukjes. Maak de aardap pelen fijn, maak de sla schoon en wasch ze. Maak de biet schoon en hak ze, eveneens de appelen. Hak ook de tutjes en augurkjes. Kook het ei hard, wrijf het fijn, geel en wit afzonderlijk. Meng dan alles voorzichtig doorheen met olie, azijn, peper en mosterdpoeder, maar bewaar het ei en een gedeelte van de sla, biet en augurken voor de garnee ring. Proef of het mengsel goed smaakt. Leeg de dooreengemegde massa op een 'chotel, in het midden ietshooger dan aan de kanten, en bedek de sla in netjes afgewerkte vakjes, met alle overgeble ven ingrëdiënten. f Halve gedraafde (7 4 8 personenC 500 gram vleeschresten 6 gekookte aardappelen 14 2 eieren 4 augurken 3 a 4 sjalotjes uit 't zuur 3 eetlepels slaolie 7 eetlepels azijn een paar e«tl»"*ls verdund bruin van jus peper zout mosterd of mosterdpoeder. Bereiding: snijd of hak het vleesch fijn, vermeng het met de fijngewreven aardappelen, de fijngewreven, hardge kookte eieren, de gehakte augurkjes en sjalotjes, azijn, olie. verdunde jus, pe per, zout en mosterd naar smaak. Maak er een smakelijke, niet te droge massa van. Druk deze in een met koud water omgespoelden puddingvorm en keer ze dadelijk, of plaats ze netjes op een scho tel. Garneer deze met een paar fris- sche takjes peterselie. CATHARINA. Menig jong huisvrouwtje, dat alleen de huishouding moet doen, denkt met wee moed terug aan den tijd, dat ze nog mooie, zachte handjes had, zonder die leclijke plekken van het aardappelschil len. Wel, die schoone tijd kan terug komen. troost u. Voor u gaat slapen, moet u de handen in lauw water met zeep wasschen. De vochtige Panden moeten daarna ingewreven worden met een inengsel van gelijke deelen glycerine en citroensap. Onze lezeressen kunnen van onze mode-ontwerpen nauwkeurig naar maat geknipte patronen ontvangen, tegen uiterst billijke prijzen, die voor elk model afzonderlijk worden opgegeven. Men neme daarvoor zorgvuldig de maat op de volgende wijze: Voordat men de maat gaat nemen, bindt men een bandje om de taille, waar door men de juiste lengte van voor-, zij- en ruglengte af kan meten. Bovenwijdte. De gehdele bovenwijdte wordt genomen over het breedst van den rug. (volg voorb.) Taillewijdte. De taillewijdte wordt genomen strak om de taille Heupwijdte. De heupwijdte wordt genomen 15 c.M onder de taille, vooral niet te strak. Voorlengte. De voorlergte wordt geno men vanuit den hals tot het bandje. Zijlengte. De zijlengte wordt genomen vanuit hel oksel tot het bandje. Ruglengte. De< ruglengte wordt geno men vanuit den rugwervel tot het bandje. Schouder-, Elleboog- en Polslengte, waarbij men steeds den centimeter bij den hals laat liggen (volg. voorb,) Elleboogwijdte. Hierbij houdt men den arm gebogen, daar anders de mouw te nauw zou worden. Polswijdte. Vuistwijdte. Armsgatwijdte. Heele lengte. De geheele lengte van fapon of mantel worat vanuit den hals gemeten. Met het maat nemen gelieve men nauwkeurig op het voorbeeld te letten. De maten gelieve men bij bestelling van een patroon met het nummer van het gewenschte model duidelijk op te geven aan: „Het Patronen Kantoor" Post bus no. 1, Haarlem, onder bijvoeging van het bepaalde bedrag in postzegels Men verwijze daarbij naar den naam van dit blad. Binnen enkele dagen volgt dam Iranco toezending van bet patroon. PRIJZEN DER PATRONEN. No. 49 0.90. No. 50 f 1 No.. 51 0.95. No. 52 0.90. No. 53 0.90,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 7