In en om Haarlem D. JAHSE. VoornaaiBsie NIeews Wm Stadsnieuws. groot Ha!/ 8» Maandag 27 Dec. 1926 50ste Jaargang No. 16440 Aangtiie moet, op straffe van verJIes van alle rechten, geschieden ulterlifli driemaal vier en twintig uren na hef ongeval Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste Blad TabahsReruepQ De Rookemde Amsterdam in dit nummer. Agenda 28 December HULDE AAN ST. FRANCISCUS. J. J. WEBER ZOON Koningstraat 10 Maariera. WEERBERICHT. De diefachtige dienstbode te Bloemendaal. FEUILLETON. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0-25 Per kwartaal3.2o Franco per post per kwartaal bij vooruitbetalingf 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen) Postrekening No. 5970. Advertentiën 35 cents per regel. Vraag- en aanbod-advertentiën 1-4 regels 60 ct. per plaatsing: elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonden mededeelir.g 60 ct. per regel. Bij contract belangrijke kortin" Alle 'bonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7^(1 bij een ongeval met f 9^0 bij verlies van een hand, bij verlies van een C|| I 40 tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringcn verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; 3*1. doodeüjken afloopeen voet of een oog; duim of wijsvingerbeen o, verlies v.eea andere vinger» Dit is het portret van den heer D. Janse, hoofd der St. Canisiusschool. Met ingang van 1 Februari a.s. gaat deze bekende Haarlemmer het onderwijs met pensioen verlaten, omdat hij den 9en var de volgende maand den 65-jarigen leeftijd hoopt te bereiken. Indien ierpand zou vragen: noem mij het toonheeldl van den eenvoudigen, ijverigen, plichtsgetrouwen onderwijsman en braven katholieken huisvader, dan zal ieder, die hem kerrt, prompt en zender aarzelen, den naam uitspreken van den heer D: Janse. Als kweckeling, onderwijzer en hoofd eerst van de Armenschool aan de Gorte- stceg, later van de St. Canisiusschool aan de L'nschctenstraat is hii ongeveer 50 jaar verbonden geweest aan het R.-K. On derwijs in Haarlem, Matig geschat stellen wij het aantal leer lingen, dat in dien tijd den invloed van zijn persoon en van zijn onderwijs onderging op ruim drieduizend. Denkt men zich daarbij in dat enkele honderdtallen uitgezonderd al deze drieduizend leerlingen later een ge- ?in gesticht hebban cf zullen stichten, dan blijkt in glrnzcnden rijkdom en 'volheid de vruchtbaarheid van dezen ontzagwekkenden onderwijsarbeid, zonneklaar voor iedereen. Drieduizend huisvaders, die het geluk had den in hun voor indrukken meest ontvanke- lüken leeftijd van zes tol twaalf jaar, niet alleen katholiek onderwijs te hebben ge noten, maar toen ook den invlced onder gingen van een nobel onderwijzer als de heer Janse. Dat wil dus zeggen, dat waar- schijnlrk drie duizend gezinnen bestuurd worden door huisvaders, doortrokken van den echt-katholieken geest. Wat n mooi levenswerk! En nu hii van dien werkring gaat scheiden, katholieke Haarlemmers, of hij uw leeraar was of niet één oogen- blik: hoeden af voor meester Janse! Natuurlijk Zijn wij hem gaan opzoeken, toen wij hoorden, dat hij het onderwijs gaai verlaten. Natuurlijk, want' hij is een der pioniers geweest van het katholiek onder wijs; hij is-een van die -R.-K. Onderwijs- wijsmar.neD, die de hitte van den school strijd hebben gedragen, die de vermoeienis sen en ontberingen voor n groot ideaal mei eerbied-afdwingenden moed hebben getorst; hii is een van die onderwijsmannen, waar naar het nageslacht met ontzag zal opzien als het denkt aan en vertelt van dien ti tanenstrijd, door de vaderen gevoerd om de ziel van het kind. Daarom wilden wij niet den heer Janse even praten over het g iis verleden. Zijn tegenstand om geïnter viewd te worden want die was er na tuurlijk. werd alleen overwonnen door deze redeneering, dat er tóch wat ov®r eln geschreven zou worden, maar da» he leen Ve'el beroerder zou -gaan, als hij zijn medewerking weigerde. En toen kwam de beer Janse los. De heer Janse is geen Haarlemmer, a 1862 werd hij in Zierikzee geboren en be zocht daar de Nutsschcol. Wijl hij nogal aanleg had, zou hij onderwijzer worden en het Hoofd der School gaf hem de lessen daartoe. Maar op een goeden dag en nu verzoeken wij onze lezers hier toch eens op te letten op een goeden dag vond zijn moedér in een of ander geschie denisboekje, waaruit hij studeeren moest, iets dat haar katholieke moederhart heelc- m&al niet aanstond en zij sprak er over me', den pastoor, die het met haar eens was. dat voor den zoon 'n betere, n kathc'iöke opleiding diende le worden gezocht. Is het te verwonderen, dat met zoo'n moeder de heer Janse zijn heelc, lange leven lang een braaf katholiek is gebleven? De pastoor van Zierikzee vernam, dat hier in Haarlem een R.-K. jongensschool bestond, waarbij voor kweeeklingen gelegenheid Was, opgeleid tc werden voor onderwijzer. Na eenige onderhandelingen werd overeen gekomen, dat de jonge Janse in Haarlem eens konnis zou gaan maken en die eerste ontmoeting beviof zoo goed, dal de nieuwe pupil al direct blijven mocht. „Dat viel me wel wat tegen, zei de heer Japse ons, want ik had zoo graag van mijn moedler afscheid genomen, en in hol begin heb jk dan ook menigmaal den trein staan astaren, die in de richting Zierikzee vertrok. Ik had heim wee. maar 't ging over, want voor treuirer bleef weinig ti'd over.'' Die R.-K. Jongensschool, waaraan de beer Janse verbonden werd, was de oudere Haarlemmers bedrenen 't natuurlijk al larg de in 1870 gestichte school aan cV Ge dempte Gracht en Gortesteeg. De school had drie afdeelinjftn: de Burgerschool', de trs- sihenschool en de z.g. Armenschool. 7" stond co de plaats, waar nu nog do R.-K, M.U.L.O. staat, maar was janvankeli'k eer, verbouwde zeepfabriek, waarin da firma Tiavaglino zaken gedreven bad. Die ver bouwing bad plaats gehad met karige geld middelen en allés droeg er natuurlijk het kenmerk, dat het büzonder onderwijs een grooten strijd te strijden had zonder eenige geldelijke tegemoetkoming van Rijk ct ge meente. De gangen waren zoo nauw en de trappen naar de (nota bene!) derde verd'e- ding ook, dat twee leerlingen nauwelijks passeeren konden. Van schooltoezicht bad men toen bii het Bijzonder Onderwijs weinig last en niemand heeft het recht het toen malig schoolbestuur ook maar eenig ver wijt te doen. want dé financieele lasten, waarop dit bestuur zat, waren éénvoudig nndragelvk. Maar ééns werd het" toch te bar en maakte de brandweer aanmerking. Want als er eens ooit brand zou uitbreken in die school, dan zouden de jongens, vooral op de derde verdiening, als in een muizenval gevangen zitten. Er werden toen brar.dbrug- "en aangelegd over de binnenplaats, zoodat men van iedere verdieping nr ar den enderen vleugel van het gebouw kon komen. Van tijd tot tüd werd er ook eens geoefend, om over die brardbru££en tc ontsnappen, maar gelukkig is er nooit brand ortstaan. Allécn één keer is er werkelijk gebruik van ge maakt. Dat was toen in het turfhok bene den aan de trap een brandje woedde. Er was toen echter meer rook dan vuur. Later wij zullen die geschiedenis niet al te veel uitwerken is de school verbouwd' en sinds 1911 i$ het de mooie R.-K. M.U.L.O. geworden, die er nu staat. Maar keeren wii teruf» tot 1875, het jaar dat de heer Janse aangenomen werd \ls kweekeling. Hoofd der geheele school was toen de beer Odenwald en deze had dus de verzorging zoowel van Burgerschool en Tus- schenschcol als van de Armenschool. De laatste telde 300 leerlingen en daarvoor stond 1 onderwijzer (weldra kwamen er 2 bij) met 'n stuk of zes kweekelingen. Hier werd de heer Janse geplaatst. Hii stond met nog twee kweekelingen in de hoogste klas met 80 leerlingen. De oudste kweeke ling was 18 jaar, de jongste 14 jaar. Toen de heer Janse 15 jaar cud was, had hij een zelfstandige*klas van 56 leerlingen!De tusschenschool had 2 onderwijzers; de Bur gerschool 3 onderwijzers. Wij spreken nu van do allereerste moei lijkheden. die ons Bi'zonder onderwijs door maakte. Reeds spoedig veranderden de toe standen, dank zij de allerijverigste bemoei ingen van de Diocesane Vereeniging tot Be vordering van het Katholiek One erv.'i s, de mooie vereeniging, die nu neg bestaat en. zooveel heeft gedaan voor or.s onderwijs. Deze vereeniging zorgde niet alleen voor gcldelijken steun (het is gauw neergeschre ven, maar wat 'n zorgen moeten t geweest zijn geld te verzamelen voor het onderwijs in heel het Bisdom!) maar ook voor onder wijzers. De opleiding van R.-K. onderwijzers ging baar zeer ter harte en langzamerhand vermeerderde het aantal. Later werd de Bisschoppelijke Kweekschool gesticht, eerst te Hoorn, later te Beverwijk, maar vóór dien had de opleiding der kweekelingen voor eer» groot deel plaats door het hoofd der school, geholpen door de onderwijzers. Na schooltijd kregen de kweekelingen les. Dat was n opolfering, niet alleen voor de kweekelin gen, maar ook vcor de onderwijzers, die a! een zware dagtaak achter den rug hadden. Nogmaals dient hier een woord van be wondering geuit te worden voor de mannen die desondanks met zooveel liefde en ijver werkten en, ondanks de moeilijkheden, mo gen bogen op zulke goede resultaten vat' ons Bijzonder onderwijs. Hier mag ter illus- treering van het schoolleven in dien tijd ook rog even vermeld worden, dat de kweeke lingen ook tot taak hadden, des winters de kachels aan te maken, waartoe een tweetal hunner des morgens om half acht present meest zijn. Concierges kende men toon nog niet. Dat was te duur en de 'vrouw van het hoofd der school moest maar zien met een dienstbode of werkster de school schoon te houden. Later verbeterde dat. Eerst met de toe kenning van een lage subsidie; en ten slotte met de bekroning door de gelijkstelling var: openbaar en bijzonder onderwijs. D heer Janse kreeg 2 October 1880 ziin aanstelling els onderwijzer aan de school, wa&raan hij als kweckeling verbonden was, op een salaris van 400 per jaar. Dat zou opklimmen met 50 tot 601), maar zoo goed voldeed de heer Janse, dat hij dit salaris reeds na anderhalf jaar kreeg. Maar daarop is hij dan ook 12 jaar blijven slaan. Het is hier de plaats er nog even op te wijzen, hoe de R.-K. onderwijzers zich in dien tijd en ook la ter rog financieele offer hebben getroost. Altijd was hun jaarwedde ongeveer slechts de helft van dat der open bare collega's in Haarlem en dat gold ook voor de hoofden der scholen. De heer Ode aid werd als hoofd der school' opgevolgd door den heer v. Zweisëlaar en deze door den bekenden organisatieman, den heer v. Gemert, maar intusschen was er voor de Armenschool' een afzonderlijk hoofd gekomen, tie heer Tushuizen. Toen die in 1905 overleed., was het niet te verwonderen dat de heer D. Janse als zijn opvolger werd aangewezen, M an .moet den heer Janse hooren ver tollen over zijn eersten onderwijzerslijd. Het is gebeurd, dat hii voor een klas stond van 125 leerlingen. Als regel werd de Zondag Ccbruikt om het schriftelijk werk der leer lingen te corrigeeren, want in de uren, dai een gedeelte van de klas schriftelijk werk maakte, werd er heel wat geproduceerd on men begrijpt de verzuchting van den heer Janse over weinig vrijen tijd voor zelfont wikkeling. Zóóveel liefde voor hun ambt zoo volhaneig ook hadden vele R.-K. onder wijzers 'het, dat 't wel 12 jaar duren kor, #!eer zij de hoofdakte haalden, on^ maar niet van bijakten te spreken. In onzen tüd van vermaterialiscering mag op zoo n brok ide alisme wel herhaaldelijk gewezen worden! In 1909 opende de pastoor der Spaarne- kerk, Dr. Vlaming, de eerste Parochiale school in Haarlem. Het was de Can:sius- school. De heer Janse werd er hoofd van en als zoodanig is hii nu een kleine twin tig jaar in Haarlem bekend. De heer Spel ler was zijn opvolger aan de Gortesteeg, De heer Janse heeft in het onderwijs, naar hij ons toevertrouwde, zeer veel vol doening gevonden. Hij vindt het een mooi ambt en dat verklaart zeker voor een groot deel zijn groot succes. Want succes heef! deze paedagoog ook mogen zien in 't feit, dat vele zijner oud-leerlingen het tot eer volle posities in de maatschappij hebben gebracht. Toen wii hem daaromtrent onder vroegen, schitterden zijn oogen en wii moes ten neg- even de talrijke groepfote's zien, die in den loop der jaren van zijn klassen zijn gemaakt. Tal van nu bekende Haar lemmers zagen wij daarop in bollend blousjc en pofbroek op 8 tot 11-jarigen leeftijd. Ze moesten die foto's eens kunnen zien! Want zelf bezitten zit ze waarschijnlijk niet meer. En dan vertelt hii van oud-leerlin gen, die nu lid van den gemeenteraad zijn, van Br, Ambrosius Leusen, nu generaal- overste der Breeders van de „Heibloem' van de v. d. Berg's, Jonckbloedt's, v, Bu- chem's, Rengs' Jansen* s en anderen, die bij de reguliere en seculiere geestelijkheid hier en in de missie een gerenommeerden naam hebben van de Smulders', Klein's v. Segg- len's, en anderen, cie in de sociale bewe ging op den voorgrond treden, van leerlin gen, die onderwijzer en leeraar werden, waaronder de redacteur van „Het Katho lieke Schoolblad", de heer H. G, de Bo?r van zoovele andere Haarlemmers, Wier na men met eere genoemd worden. Hel bestek van dit artikel laat niet toe nog .meer over het onderwijshoofdstuk uit te wijden. Ook op verfeenigingsgebied heeft de heer Janse nuttig werk gedaan. Hij behoorde tot de oprichters van de sectie B. der Dioce sane Vereeniging van R.-K. Onderwijzers, de onderwijzersorltanisatic, die er zooveel toe bijdroeg om 't contact tct stand te bren gen tusschen de R.-K. onderwijzers in dit bisdom en veel verbeteringen in hun positie verkreeg. Eenigen tijd was hij administra teur van het orgaan dier sectie: „De Katho lieke Onderwijzer". Met de heeren Maas en Robbers behoorde hii tot de eerste onder wijzers van de winterteekenschool der Am bachtsleerlingen „hunt Jozef De eerste maal dat schrijver dezes kennis maakte rod den heer Janse, leidde deze een vergadering van „De Stille Omgang" en daarvan is hem bijgebleven de zakelijke, kalme, bijna de vote wijze, waarop hij de werkzaamheden daar richtte. Van 1908 tot verleden jaar toe was hij er de eerste president van. Bijna zender onderbreking maakte hij 30 jaar lang dien tocht naar Amsterdam en zag het gvoepie pelgrims groeien van, torn 60 on geveer tot 1200 a 1300 verleden jaar. Vele jaren is hii lid van de Sint^ Vincentiusvcr- ceniging. Thans is hij penningmeester var de conferentie van O. L. Vrouw en presi dent van het Liefdewerk der Bibliotheken, dat in hem feen bekwaam leider heeft. Als zoodanig maakt hij ook deel uit van den Bijzondéren Raad. Gedurende 13 jaar was hij een penningmeester van de R.-K. Kies- vereeniging, wiens accuratesse bijna spreek woordelijk was. Tevoren was hij bestuurslii van de Prcpagandaclrb geweest. Na de hee ren Fr. Vos en Ellinckkuysen werd hij presi dent v-an den Vriendenkring van- het H. Sacrament, waarvan hij vanaf de oprichting ongeveer lid was. Hij was lid van een de putatie, die in 1899 deelnam aan het Eucha ristisch Congres te Brussel. Met kapelaan Bevsens was hij een van de oprichters van het O. L. Vrouw-patronaat en lange jaren was hij er bestuurslid van. Het is mogelijk, dat wii nog een enkele functie vergeten te vermelden, maar het is genoeg. En boven en buiten dit alles was de heer Janse de brave cn gelukkige huisvader van een 'gezin met 7 kinderen, waarin hij mede de kracht en de lust putte om zijn moeilijk werk te doen. Drie zijner kinderen kozen ook het onderwijs tot levensrichting. En nu hij zpetjesaan zelfs kleinkinderen var oud-leerlir.gcn cp zijn schoei de eerste le venslessen krijgt in te prenten, nu zal nie mand hem ziin rustperiode misgunnen. Lust en ijver cm zijn taak voort tc zetten is er nog genoeg, n:aar 's winters moet hij in de laatste jaren op medisch advies wel eens tehuis blijven en voor een mart met zulk een sterk ontwikkeld verantwoordelijkheids gevoel is dat een marteling, zoodat dit hem hel scheiden van een geliefde bezigheid lichter maakt. Wii drukken er de ietwal c.'oistische hoop bij uit, dat katholiek Haar lem wel zal varen bij den vriien tijd, die den heer Janse nu gaat toevallen. En wanefer wij ons dan nog even herin neren op welke hartelükc wijze het zilveren onderwijsjubileum van den heer Janse is gevierd en vooral in 1925 ook de dag, waarop de 40-jarige onderwijzers-loopbaan door hem was voleind», dan zal ook de dag, waarop hii afscheid van het R.-K. onderwijs nemen zal, niet „onopgemerkt" blijven. Wanneer Katholiek Haarlem een onder scheiding „Bene Merenti" aan zijn verdien- slelüke leden had te geven, meneer Janse. wij durven de stelling te peneeren, dat gij er het Commandeurskruis van zoudt ver krijgen. Katholiek Haarlem is u dankbaar! Sociëteit „St, Bavo" Hoofden van R.-K. Scholen 11 uur Franciscusavor.d R. K. Volksuniversiteit 8 uur R.-K. Col lectanten 8 uur Fransche cursus van den R.-K. Vrouwenbond 8 uur Rechtskundig Bureau half 9 uur Af dracht R.-K. Grafische Bond 8 uur. St. Jcsephsgezcllergebouw, dansstraat 59 Repetitie Rederijkers „St. Genesius" 8 uur Repetitie Vioolclub 8 uur. Brongebouw Schilderijenveiling 2 uur. Kriftgzalén, Japsstraat Jaarliiksche 1ste A'Üg. Verg. R.-K. Kring half 9 uur. Stadsschouwburg N.V. Het NieuWe Rot- tcrdamsch Tooneel: „De Scheepsbouwer" 8 uur. Frans Hals-Museum Tentoonstelling van werken uit particulier bezit. Kunstzaal J. H. de Bols Kruisweg 68 Expositie schilderijen van William De- gouve de Nuncques van 9 tot half 1 en van half 2 tot 5 uur. Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur: Dins dag en Vrijdag van 34 uur Tempeliers- straat 36 R.K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit ..St Bavo", Smedestr. 23 Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9half 12 uur. 's middags van 35 uur, 's av.inds van half 8half 9 uur 's Zaterdags alleen van 0*412 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Blocmhofstraat 1. Tevens bemidde lingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v m. 1012 uur, des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur, behalve Zaterdag avond. Te! 11671. Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint Fianciscus Liefdewerk Zoetestraat 11. Eiken Donderdag van 8914 uur. R.K. Bevolkingsbureau Gebouw „Sint Bavo" Smedestraat 23 Van 810 uur op Maandag-. Woensdag- en Vrijdag avond R.K. Leeszaal en Uitleen bibliotheek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 10—12, van 25 en van 710 uur. be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 25 uur en van 7—9 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging. Bloemhcfstraat 1 Zondags en Woensdags van S—10 uur om gezellig samenzijn voor Holiandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671 St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49 Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S E V. Maan dag van 23 uur. Donderdag van l2 uur R.K. Kraamverzorgirg van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor niet-leden van de .Jerde Orde tc richten tot Mevr Coebergb. Ged Oude Gracht 74. Dinsdags van 23 uur. R.K. Reclasseeringsvereeniging, afd. Haar lem. Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der Sint Vin- centiusvereeniging, N Groenmarkt 22. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. SNifLVERBAND, Centrale Post Telef. .*5151 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan des huisgevel. REDDINGSBRIGADE VOOR DRENKELIN GEN, verstikkings- en elecfricileitsonge- va'len. Telefoon 1023! ROODE KRUIS TRANSPORT COLONNE Telefoon 12685 (bij geen gehoor 10392). De heer H. de Rijk, secretaris der R. K. Volksuniversiteit schrijft ons: De Roomsche Kerk is internationaal er haar heiligen zijn dus ook voor alle landen en alle tijden. Hoe is het weer gebleken, nu in dit haasl voorbije jaar „het St. Franciscusjaar" gcheeten de heele wereld, Roomsch en niet-Roomsch het zevende eeuwfeest van des heiligen afsterven, van zijn geboorte voor den hemel, als een jubeljaar vierde. Hoe hebben geleerden zijn werk door- vorscht. Wat boeken en tijdschriften -en krantenartikelen zijn er aan dezen heilige gewijd, Hoe heeft zijn figuur de kunste naars op elk gebied aanleiding gegeven tot verheffende inspiraties. Het schijnt me toe, dat de ontzaglijke Franciscusbcwonde-'ing der verloopen eeu wen zich had gecondenseerd en op ontzag lijke manier tot uitbarsting kwam. (n ons land niet het minst. Wat waren het dagen van echt Francis- caansche blijheid, die feestdagen in Den Bosch, toen alles, wat Nederland kende aan kerkelijke hoogwaardigheidsbeklecders, daar vereenigd was om den armen Heilige vin Assisië te huldigen en te eeren. Hce glansden en straalden staven cn mijters daar in den monumentalen St. Jan, toen de gevierdste redenaars vertolkten, wat er leefde in den boezem der duizen den; toen een massale stoet van jeugd en kinderen daar den Heilige kwamen belo ven, dat ze Hem zouden volgen in zijn groote liefde tot God. Men heeft Franciscus bewonderd „als den hciligsten dichter en den dichterlijksten heilige" zooals ik Schaapman over zijn geestelijken vader eens hoorde redevoe ren; men heeft hem bewonderd, als den minnaar der natuur, dien dc levenloozc natuur, de glans der sterren, de bergen en dalen van zijn liefelijk Umbrië tot vervoe ring brachten; die, als Adam in het para dijs broederlijke vriendschap onderhield met vogelen en dieren, met ze sprak en ze „broeder" of „zuster" noemde. „Maar," zoo zegt St. Bonaventura, Fran ciscus eerste levensbeschrijver, op wiens doog Maerland vertaald Franciscuslcven ik dezer dagen nog eens hoop terug te komen „maar geen andere beweeggrond bracht hem daartoe, al deze dingen zóó lief te hebben dan de liefde tot God, waardoor hij wist, dat ze alle denzelfden oorsprong hadden als hij." En, mij dunkt, juist zóó, als minnaar Gpds, als heilige, die de deugd beoefende in heldhaftigen graad, die zijn strengheid leven en zijn boeteprediking slechts aanwendde tot verbetering der menschheid, juist zóó moeten wij, Katholieken vooral, hem niet alleen bewonderen, maar ook l'eeren navolgen. Wij zullen dat des te gere delijker, als we hem lecren kennen, We zullen hem leeren «kennen, als we morgenavond de laatste „les" bijwonen, die dit jaar onder auspiciën van de R. K. Volksuniversiteit gegeven wordt. In plaats van Pr. Borremeus zal zijn wei- De verkoop der weldadigheidsposizeget blijkt dit jaar een groot succes. Hooger beroep der veroordeelden in zake dc militaire relletjes te Ede en Assen, Na 27 Dec. worden nieuws bankbiljetten van twintig gulden in omloop gebracht. Het commuristen-oproer op Java. Drie der leiders ter dood veroordeeld. Een verkecrscommLssie voor de veiligheid van don weg. Zie verder ook Laatste Nieuws. De zg. Kerstrede van den socialist Albarda, Is de verloving van prinses Juliana aan staande? Aan dc in het proces-Rouzier veroor deelde Duitschers wordt gratie vc; eend. De Japansche keizer overleden. Een scheepsramp bij de Engelschc kust; 24 opvarenden verdronken. Te Brussel woedt een enorme brand. De schade is aanzienlijk. Een aanslag op den president van Ni caragua. Barometerstand 9 uur v.m.; 777. Stilstrmd OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 4.21. Medegedeeld door het Ned. Kon. Meteorol. Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 27 December. Hoogste barometerstand 777.6 m.M. te Valencia. Laagste barometerstand 732.7 m.M. te Andaenes. Verwachting van den avond van 27 tot den avond van 28 December 1926. Voor het N. zwakke N.O. tot N. of N.W. wind, nevelig tot zwaar bewolkt, weinig of geen neerslag. Temperatuur om hel vriespunt tot lichte dooi. Verwachting voor het Z. zwakke tot matigen N.O. wind. Gedeelte lijk bewolkt, weinig of geen neerslag; lichte tot matige vorst 's nachts. Overdag om het vriespunt tot Hechte vorst. sprekende ordebroeder, Pr. Fidenlius v. d. Borne, met vele lichtbeelden verduidelijkt, ons spreken van St. Franciscus' Zending voor de Menschheid. In talrijke steden is hij oogetreden als de heraut van den grooten Heilige, die op zijn beurt was en is er, blijven zal „De Heraut van den Grooten Koning". Omtrent den diamantendiefstal bii de fa milie B, te Aerdenhout, gepleegd door de dienstbode, kunnen wij nader berichten, dat o.a. verdwenen zijn: een paarlcn collier, een platina armband bezet met robijnen en brillanten, een zelfde armband met paar- len bezet en een paarlen ketting met pla tina hanger. D. L„ huisknecht bij de familie R.B. te Heemstede, die met de verdwenen dienst bode betrekking onderhield, is' eveneens verdwenen De politie vermoedt dat beide voortvluchtigen den tijd hebben gehad met de gestolen voorwerpen over de grenzen te gaan. Hel onderzoek wordt voort gezet. DE OPZET VAN EEN KATHOLIEK WERELDPERSBUREAU VOOR ZEVENTIG JAREN. Een episode uit de geschiedenis der katholieke pers. door FRANS WAHLEN. Een jong Duitscher. Paul Julius van Reu ter, vestigde in de stormachtige dagen var 1848 zijn persagentuur in Parijs, Hij was pas 25 jaar oud en zijn dienst bestreek slechts de mededeeling van financieele berichten. Spoedig verplaatste hij den zetel van zijn bureau naar Aken en vestigde een filiaal in Verviers in België. Hii had een zoodanig succes, dat hij spoe dig naar Londen overstak, waar zijn bureau tenslotte vasten voet verkreeg. Spoedig haci hij filialen in alle landen der wereld. Maar eerst na den Italiaanschen oorlog in 185', begon Reuters bureau naast den financicelen berichtendienst ook nog den politiekcn Alle andere persbureaux: Havas, Wolff,-Ste- fani enz, werden naar Reuters voorbeeld ingelicht. Ongeveer tegelijkertijd met het Reuter*t- gentuur werd in Holland het heden nog-^be- staande katholieke dagblad „Dc Tijd »n het leven geroepen. Dc uitgeéers van dit d.ugbW in 'het jaar 1352, Dr. Cramer en Mgr. Smits. De vorderingen van Reuter brachten hen op de idee ook een soortge lijk ondernepien ten gunste van de katho lieke pers te beginnen. Zoo werd het plan opgevat voor een ka tholiek internationaal persbureau. Als na tuurlijke zetel der beweging scheen Parijs zich het most te eigenen. Ludwig Louis Veuillot stond daar destijds als de groote katholieke publicist op de hoogte van zijn roem en zijn invloed. Zijn blad „L'univers" had over de 14000 abon nees, wat toenmaals voor een katholiek dagblad als ean zeer groot getal gold. Ook was Parijs destijds onder Napo leon III het politieke middelpunt der wereld. De katholieke partij met grlaaf Montalem- bert aan de spits, behaalde de eene over winning na de andere in het openbare leven. Zoo gingen dan Dr Cramer en nog een ander redactielid van De Tijd, den vierden Februari 1852 naar Parijs. Onderweg verze kerden zij zich de deelname van meerdere katholieke redacteuren in Antwerpen en Brussel. In Parijs zochten ze de aanvoerders der Fransche Katholieke beweging den een na den ander cp. Over Veuillot, die toen nog nauwelijks 40 jaar oud was, schreef Dr. Cramer in een brief: „Zijn uiterlijke verschijning is in den ollen zin van het woord hatelijk. Na eeni ge minuten praten met hem verdwijnt echter deze eerste indruk, want er is zooveel geest, dichterlijk vuur, beminnelijks en vrooms in zijn oogen, dat men van zijn overig uiterlijk niets meer bemerkt." Veuillöt leefde in dezen tijd in de Rue du Bac, nauwelijks twee schreden van Monta- 'emberts woning. Men moest een goede honderd treden stijgen om hem le bereiken. Maar bet loonde de moeite. Een bezoek bij den beroemden man was op zichzelf reeds een genot. Zijn woning, hoog onder de dak pannen was smaakvol ingericht .Zijn werk kamer was vrij groot, maar door de steeds grootere uitbreiding van zijn gezin, was hij genoopt ook zijn eigen bed in zijn werkka mer op te stellen. De Hollanders begonnen het gesprek met een begeesterenden lof over de katholieke partij in Frankrijk. Veuillot was in den bes ten luim en zeer spraakvaardig. „Ach ja," zei hij, „de katholieke partij. Men spreekt vandaag veel over de katho lieke partij, maar weet u waaruit ze inder daad bestaat? Uit de „Univers" en Monta- lembert; en zelfs dezen zijn het nog vaak genoeg oneens met elkaar! Montalembert is heftig; daaruit volgt, dat hij dikwijls on rechtvaardig wordt en anderen onbillijkhe den toevoegt... Dan volgde de geschiedenis van de „L'ni- versIn het bejjin stond Dulac aan de spits, maar hij was tegen de aanvallen niet opge wassen, De katholieken en zelfs 'de bis schoppen werden zonder uitzondering te genstanders van het blad. „Toen ik in 18-11 verantwoordelijk hoofd redacteur werd en Dulac zich terugtrok, hadden we sleqhts een 1400 afqemers. Om de aandacht te trekken was de strijd nood wendig geworden en moest het zwaard naar rechts en naar links zwaaien en immer weer slagen uitdeelen. Tot voordien had niemand van de Univers kennis willen nemen, omdat we slechts kleine tegenstanders hadden. Maar door de polemiek, mijne heeren. is de Univers op zijn hoogte gekomen cn stijgt im mer nog van dag tot dag. Vandaag hebben we 14000 abonne's en onze hootdartikelen hebben invloed op de gansche katholieke pérs in Frankrijk, Italië, Duitschland, Enge land en Amerika," Toen dc Hollanders zagen in welk een goeden luim Veuillot was, hielden ze hel oogenblik voor gekomen om met hun plan nen voor den dag te komen. Er zou een katholieke persligue met een berichtendienst in Parijs gevestigd worden. Waar altijd de vrijheid der Katholieke Kerk bedreigd werd, zou deze groote liga voor de rechten der katholieken in de be treffende landen opkomen. Voor het overige Zou de eigenaardigheid van elk land onaangetast blijven. Veuillot Hei de sprekers in het geheel niet tot een einde komen; met vuur viel hij hen in de rede: „Wat u verlangt, mijneheeren, zeide hij, „is onze lang gekoesterde hartewensch. Het was bekend -dat Veuillot een tot het naive toe optimistisch aangelegd mensch was. Ik zeg u vooruit, zei hij in die dagen, de gebeurtenissen ontwikkelen zich in Europa dermate, dat in 10 of 15 jaar alle Staats ministers met elkaar katholiek zullen z jn. Ja, mijneheeren, u en ik zullen zelf de lei ders niet zijn, wel echter zij die wij naar onze ideeen hebben opgevoed. Over Napoleon III liet hij zich volgender wijze uit: Hij woont eiken Zondag aandachtig de II. Mis bij, daarna r.oodigt hij den priester uit met hem te ontbijten. Er mogen gene raals of voorname vreemden bij hem zijn. r.e eenvoudigste pastoor zit dan aan zijn rechterhand. Napoleon is altijd vol achting voor de geestlijkbeid en is hen hartelijk genegen. Sinds jaren draagt hij de wonderbare me daille en evenzoo doen zijn generaais en ve len van zijn soldaten, namelijk het „Itali- aansche leger" in Rome, dal een waar voor beeld van vroomheid cn deugd is en zoo tot den wederopbouw van het katholieke Rome bijdraagt. Vóór elke gewichtige han deling trekt Napoleon zich in gebed te rug.' Waarlijk een verrassend beeld van kort zichtig enthousiasme bij een overigens zoo buitgenwoon begaafden cn klaarzienden raan. Over graaf Montalembert schrijft Dr. Cra mer dat hij de magerste man is dien hij ooit in zijn leven heeft aangetroffen. De graaf nam het plan met begeestering op, zag echter overigens in het geheel niet zoo op timistisch dc toekomst tegemoet als Veuil lot. „De Kerk heeft oogenblikkelijk niets van de zijde der Fransche regeering te vree zen," zeide hij, „integendeel. Maar wie kan ons zeggen hoe lang Napoleon in deze ge zindheid standhoudt?" Betreffende Veuillot meende hij, dat men een dergelijke Pers-centrale zonder hem in het geheel niet zou kunnen tot stand brengen. Wanneer hij er gfcen deel aan zou nemen, dan zouden velen meenen dat hij er legen was en zich uit de ond.e neming terug trekken. Alles komt er op aan Veuillot voor zich te winnen. Daarc»j> vertelde Dr. Cramer hem zijn bezoek bij Veuiilot. Tenslotte werd een gemeenschappelijke bespreking gehouden in 't huis van Mcnta- iembert. Men kwam overeen dat de Centrale in Parijs zou worden ingericht met Monta lembert als voorzitter en Veuillot en Cochin als mede-adviseurs. Nog 'n secretaris en n vertaler zouden hun hulpdiensten geven. Ven hoopte in elk land de uitgevex van een lei dend dagblad als regelmatig berichtgever te winnen. Na verloop van tijd scheen alles wonder baar goed geregeld te zijn. De Hollanders hoopten op een volledig succes. En toch ver liep de onderneming in korten tijd. Veuillot deed een tijdlang mede, maar trok zich la ter terug, terwijl hij zijn onvermogen voor gaf om naast zijn overigens reeds omvang rijken arbeid ook deze nog verder te onder nemen. Het oordeel van Montalembert, di t zonder Veuillot de onderneming in Frankrijk niet bestaan kon, werd bewezen volkomen juist te zijn. Spoedig hoorde men van de Parijsche Centrale niets meer....

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1