LJTTÈm Radio-Omroep. De liefde van een kunstschilder. De beide in het proces-Rouzier veroordeelde Duitschers Kegel en Fech- ter op vrije voeten gesteld. In de Antwerpsche diamant-industrie dreigt opnieuw een conflict. Melding wordt gemaakt van een aardbeving iu Albanië. De Japansche Keizer overleden. FEUILLETON. GEM. BUITENL. BERICHTEN. BINNENLANDSCH NIEUWS. Ds. S. J. Vogelaar. Het Tweede Kamerlid Scheurer. Autoverkeer over de Ned.Belgische grens. Rijksinkomstenbelasting en aftrek der vakvereenigings- contributie. Nieuwjaarsaudiëntie ten Hove. Dorus Rijkers 80 jaar. Onze niemue gezant te Warschau. Reeds meer dan anders! Bulgaarsche Vluchtelingenleening. Een Verheers-commissie. STATEM-GENERAAL. EERSTE KAMER. De belastingverlaging goedgekeurd. VERKEER EN POSTERIJEN. Voor hen, die met Italië correspondeeren. Beperking van vrij vervoer der spoorwegambtenaren. UIT ONZE OOST. Indische communisten-leiders gevonnist. Gratificaties aan politie en ambtenaren. RECHTZAKEN. De moord op de Noordermarkt te Amsterdam. Het proces-Rouzier. Op last van het lid van den Franschen Krijgsraad Tropet werden de beide in het proces-Rouzier veroordeelde Duitschers Kegel en Fechter uit de gevangenis ont slagen. Ze werden Vrijdagmiddag zonder cautie of zonder eenige voorwaarde cp vrije voeten gesteld. Men neemt dus aan, dat men n:et met een voorloopige, maar met een definitieve gratieverleening te doen heeft. De invrijheidssrtelling geschiedde op na drukkelijk bevel van generaal Guillaumat, de commandant der bezettingstroepen in het Rijnland. Generaal Douchy, de commandant van het 32e legercorps en hoofd der militaire justitie, onder welke de krijgsraad te Lan dau ressorteert, deed door opschor ing hunner straf de beide eenige nog gedetir neerde veroordeelden in vrijheid stellen. Op een voorstel, dat met een gunstig ad vies door generaal Guillaumat werd inge diend, besloot de regeering den president der repubkek voor te stellen ter gelegen heid van het Kerstfeest gratie ie verkenen aan alle zes de veroordeelden. Het desbe treffend besluit werd eersten Kerstdag ge- tcekend. In den Franscheu ministerraad heeft Painlevé het voorstel van generaal Guil laumat uiteengezet om president Doumer- gue maatregelen tot gratieverleening vaar te(leggen aan de veroordeelden in het pro ces te Landau. Painlevé zal het voorstel aan den president van de republiek over leggen. V ervolgens hebben de ministers het pro gramma bes'udecrd van opvoering van de productie, hetwelk bij het parlement zal worden ingediend. Minister Sarraut verklaarde, dat het aantal s akers niet talrijk is en dat de toe. si and verbetert; hij sprak de geruchten te gen aangaande een onmiddellijke stabilisa tie van den frank en de uitgifte van èen leening van vijf milliard. De conferences tusschen generaal Pa- j en ^en uuib&ssadeursTaad zullen da- ,na dc feestdagen hervat worden over de beide nog betwiste punten. Tus schen hel ivijk en den ambassadeursraad is een overeenkomst getroffen over alle punten betreffende de ontwapening. Oplichters gearresteerd. lijf persqnen, die zich te Parijs aan op lichting schuldig maakten tot een bedrag ian acht tien millioen francs, zijn gear- res.eerd. Zij deden zich op crediet waren afgeven, die zij van de hand deden en be taalden niet. De Antwerpsche Diamant nijverheid. Een aantal juweliers schijnt zich niet* te willen houden aan de arbitrale uitspraak, om 10 Ioontoeslag te verleenen. Dit ncelt in het kamp der werknemers ont stemming gewekt. Verscheidene juweliers nebben een ledenvergadering van de B.J.V. aangevraagd, welke dezer dagen zal worden gehouden. t Een Aardbeving, hen draadloos telegram uit Athene maakt melding van een aardbeving in Albanië. le Durazzo zijn verschillende huizen ingestort; het telegraafkantoor is ontruimd. Een schouwburg afgtbrand. I en gevolge van het instorten van de muren van den schouwburg van Winnipeg, die een prooi der vlammen werd, zijn vijf brandweerlieden gewond, terwijl er drie vermist worden. De schade wordt op 125.C.OO dollars geschat. Volgens een nader bericht zijn er bij den schouwburgbrand te Winnipeg drie brandweermannen gedood, een doodelijk en negen min of meer ernstig gekwetst. De moord op het Hindoesche hoofd, fn de stad Delhi heerscht een paniek ten gevolge van den moord op het Hindoesche hoofd, doch totnogtoe hadden er geen on lusten plaats. De tragedie heeft de heele l.'indoesche gemeente in de grootste droe fenis gedompeld. In verband mét den moord op het Hin doesche hoofd Swani Sjradcnand door een fanatiek Mohammedaan, heeft de commissie van ontvang»t voor het Indisch nationalis tisch congres besloten den optocht ter eere van den voorziter van het congres, waaraan 50 olifanten zouden deelnemen, te doen ver vallen. De Keizer van Japan overleden. De keizer van Japan is eerste Kerstdag overleden: De gezondheidstoestand van den Japan-' schen keizer was al sedert de laatste jaren wankel. Reeds vroeger werd al eqkele kee ren melding gemaakt van zorgwekkende be richten betreffende den zwakken toestam' van zijn geest. Zijn slechte gezondheidstoe stand kreeg dezen keer een zwaren slag door een longontsteking, waarvan de artsen den keizer tevergeefs hebben pogen te red den. Na eenige zwakke vleugen van beter schap, is de toestand hoe langer hoe slechter geworden en thans komt bet bericht, dat de keizer uit het leven is gescheiden. Josjihito, de 122e keizer van Japan, werd 31 Augustus 1879 te Tokio als zoon van kei zer Moetsohito geboren. In November 1889 werd hij kroonprins en in Juli 1912 volgde hij zijn vader als keizer op. In 1900 huwde hij Sadako, uit welk huwe lijk in 1901 de tegenwoordige troonopvolger Hirohito werd geboren, die in 1921 met hel oog op de ernstige geestesziekte van den keizer en diens gedeeltelijke verlamming lot regent werd benoemd. Hirchito braefct op zijn reizen indertijd ook een bezoek aan Ne derland. Tsjitsjiboe, de tweede zoon des keizers, die zijn studies te Oxford heeft onderbroken om zich naar zijn vader te spoeden, komt te laat om hem nog levend te zien. De keizer stierf om 1 u. 25 min. in den oc..tend van 25 December. Het Engelsche memorandum. De Engelsche zaakgelastigde heeft aan den Belgischen minister van Buitenlandsche Za ken den tekst overhandigd van het Engelsche memorandum nopens de houding, die de En gelsche regeering voorstelt ten aanzien van China aan te nemen. Het document, dat uit gaat van den wensch, zooveel mogelijk tege moet te komen aan de wettige verlangens van het Chinecsche volk, maakt voor de Bclgi. sche regeering onderwerp van een nauwgezet onderzoek uit. In ieder geval kan op het ogenblik reeds worden geconstateerd, dat de voorgestelde gedragslijn, die in het alge- men dc politiek, welke Vandervelde, dc minister van Buitenlandsche Zaken, een paar dagen geleden nog in de Kamer uiteen zette en waaraan België steeds trouw is ge bleven, naderft Vandervelde kon dan ook on middellijk overeenstemming van beginsel vaststellen. Hij betuigde ook zijn instemming met twee concrete voorstellen, die de Engel sche regeering heeft geformuleerd, te weten; onmiddellijke en voorwaardelijke toepassing van de douane-surtaxes, zooals bepaald op de conferentie van Washington, en verwe zenlijking op de meest liberale wijze van de adviezen der commissie inzake de exterrito rialiteit. De agitatie tegen de buiten, landers. Den laatsten tijd worden in vele centra ver- eenigingen tegen de Christenen gevormd. De agitatie tegen de Christenen te Hankau neemt in hevigheid toe. Agitators verstoor den de bijeenkomsten, die ter gelegenheid van Kerstmis werden georganiseerd. Een buiten- landsch zendeling, die trachtte tusschenbeid- te komen, werd ernstig gewond. Ook de agi tatie tégen de vreemdelingen en de boycot worden heviger. Alle buitenlanders staan klaar om de provincie Kiangsi te ontruimen en men vreest, dat zij ook gedwongen zullen worden de provincie Hoenan te ontruimen. VOOR 3000 POND JUWEELEN ACHTERGELATEN. Drie jaar geleden werd aan het bagage depót van het station Paddington te Londen een valies afgegeven dat voor 3000 pond aan juweelen bevatte. Thans zoekt de Lon- deusche politie naar dengene, die het valies daar heeft afgegeven en niet meer heelt afgehaald daar men gelooft, dat de juweelen afkomstig zijn van diefstallen in het West End gepeegd. Eerst dezer dagen werd de kostbare inhoud ontdekt, daar de voorge schreven termijn, gedurende welke gevon den voorwerpen moeten worden bewaard alvorens verkocht tc worden verstreken was. Toen het stationspersoneel het' valies had geopend stelde het de politie dadelijk van de vondst in kennis. Het is natuurlijk heel moeilijk nu' nog een signalement te verkrijgen van degene, die het valies heeft afgegeven. Het is mogelijk dat hij reeds wegens een ander misdrijf ver oordeeld is, zoodat hi) niet in de gelegen heid is geweest, de tasch af le halen. PARIJSCHE STRAATNAMEN. De prefect van het Seine-departement heeft de namen vastgesteld van 15 nieuwe straten in Parijs. Het meerendeel zijn namen van overleden kunstenaars en geleerden. Zoo zuHen er o.a. een Rue Claude Debus sy, een Rue Jules-LcSaaitre en een Avenue Stéphane-Mallarmé komen. HET BELEEDIGDE NICE. De gemeenteraad van Nice heeft een mo tie aangenomen, waarin de maire gemach tigd wordt een actie om schadevergoeding in te stellen tegen het Londensche blad, de „Daily Express", welks correspondent onjuiste berichten naar zijn redactie heeft gestuurd. Hij seinde n.l., dat tengevolge van de catastrofe van Roquebilière de stad Nice zelf bedreigd wordt door de verplaat sing van rotsblokken van den Cimiez en aan overstroomingen is blootgesteld. Hier door is aan het seizoen in Nice indirect schade berokkend. DE DAAD VAN EEN WAANZINNIGE. Mlie Frauguet, de dochter van wijlen ad miraal Frauguet, heeft het fraaie kasteel van Kerbruc, bij Lorient, hetwelk zij alleen bewoonde, in brand gestoken. Toen de be woners van het dorp toesnelden, belette zij hun het huis te betreden. „Ik wil mijn kas teel afbranden", riep zij, „het gaat jullie niets aan." Het oude Chateau met zijn vele kostbaar heden is volkomen verloren De eigenares bleek de daad in een vlaag van waanzin te hebben bedreven. VANDALEN AAN HET WERK. Een van de beelden van de Berlijn sche Siegesallee" heeft het weer eens moeten ontgelden. Thans heeft men Friedrich Wil helm I een arm afgeslagen. Van den dader geen spoor. Naar dc „Standaard" meldt, is ds. S. J. Vogelaar, gereformeerd predikant te Heemse (Ambt-Hardenberg), Woensdagmid dag ten gevolge van een hartkramp ernstig ongesteld geworden. De hartkramp hield ongeveer een uur aan. De zenuwen hebben echter door de gebeurtenissen der laatste jaren te veel geleden. Thans is reactie ge volgd. Dedoktêr heeft voor eenige maanden absolute rust voorgeschreven. Naar „De Standaard" meldt, baart de toestand van het A.-R. Tweede-Kamerlid Dr. J. G. Schruerer de laatste dagen meer zorg. De zenuwoverspanning is vrijwel ge weken, maar heeft een reactie op het hart ten gevolge, die van vrij ernstigen aard is. Dc patiënt moet volstrekte bedrust houden. Naar aanleiding van het door de Kon. Ned. Automobiclrijdersver. en den Bond van Bedrijfsautohouders in Nederland ge zonden adres aan den minister van Finan ciën betreffende openstelling van de vol gende Nederlandsc'nc douanekantoren: Eys- den, Reusel, Wernhout en Putte, ook des winters op Zon- en feestdagen voor het afteekenen van triptieken en carnets de passage et douane voor Nederland, en voor het inklaren van reisbagage, is bij dc be treffende vereenigingen het besluit inge komen, dat welwillend over bedoeld adres is beschikt. Deze nieuwe regeling zal van 25 December af in werking treden. Auto mobielen kunnen dan echter niet tegen borgstelling aan de Nederlandsche grens worden toegelaten, zooals op werkdagen, terwijl ook de automobielen, welker waar de op de triptieken of carnets de passage et douane te laag zijn aangegeven, worden geweigerd, daar dan geen cautie kan wor den bijbetaald. (Corr. Bur.) Zooals men weet, is onlangs door den minister van Financiën bepaald, dat voor taan dc vakvereenigingscontributie voor de herekening van het belastbaar inkomen mag worden afgetrokken. Er was nog twij fel of deze aftrek ook voor het belasting jaar 192627. dat voor een groot gedeelte reeds verstreken is, zou worden toegela ten. Het is thans, naar „Het Volk" meldt, gebleken, dat dit inderdaad het geval is. De Leidsche bestuurdersbond heeft n.l. van de Inspectie der Rijksbelastingen de mededecling ontvangen, dat van alle aan slagen over 192627, ook die waarvoor de reclametermijn van 2 maanden reeds ver streken is, de aftrek der vakvereenigings contributie nog zal worden toegelaten. De Koningin zal 3 Januari e.k. dc gele genheid bieden aan autortieiten om gelui- wenschen aan te bieden ter gelegenheid van de jaarswisseling. Ten 12 ure 's middags zal die nieuw jaarsontvangst plaats hebben voor het bij Ilr. Ms. Hof geaccrediteerde diplomatieke corps; ten half zes 's avonds voor de voor zitters der beide Kamers van de Staten- Generaal; de ministers, hoofden der depar tementen van Algemeen Bestuur; den vice- president van dc« Raad van State; den Commissaris der Koningin in Zuid-Holland; den Gouverneur der Residentie, den Direc teur van het Kabinet der Koningin en den burgemeester van 's-Gravenhage, daarna voor leden van de Hofhouding. Men schrijft onsi Binnenkort hoopt de dappere nationale zeeheld Dorus Rijkers zijn tachtigsten ver jaardag te vieren. Vol trots kan Nederland wijzen 'op Dorus Rijkers en zijn daden van duri, weergaloozen moed en zelfopoffering. Wanneer de Noordwester-storm wreed en ontembaar op onze kusten aanstormde en de golven der zee als machtige watervloe den zich verhieven, dan stond hij, te midden van zijn dappere makkers, gereed, den strijd met de alles vernietigende, dood en verderf brengende elementen, aan le bin den. Tot diep in den nacht, het noodweer niet achtend, stonden zij in hun houten loods en tuurden in het nachtelijk duister. En wan neer dan, ver, heel ver, achter de dreigend- grommende branding een vuurpijl de lucht in schpot, of eeu brandende teerton een grillig licht verspreidde, dan aarzelden Do rus en zijn dapperen geen oogenblik, dan schalde, den storm overstemmend, Dorus krijgskreet; Allo boys! Tjomp in de red dingsboot, daar op de Razende Bol, zijn menschen in doodsgevaar. Dan stormden de Ridders, de zuidwester gepekeld door hel zeewater, op de reddingsboot toe en dan ging het voorwaarts, steeds voorwaarts, de dreigende, doodendc witte lijn van de branding zelfs vermocht hen niet tegen te houden. Vrees kende Dorus niet Allo boys! Voor waarts naar het wrak, naar de lui, die daar in doodsangst zitten. En moedig stormden) zij voorwaarts, door den zwarten nachl. maar kamp geven zij niet! Machtig daver de hun overwinningskreet, als zij het wrak bereikten en hen, die reeds met hel leven afgerekend hadden, terugbrachten bij hun vrouwen en kinderen. Vijfhonderd elf menschen heeft Dorus Rij kers in zijn lang leven met behulp van an deren van den dood gered. Nu hij 80 jaar gaat worden, is in Helder een speciaal Comité opgericht, dat hem en zijn 141 Heldersche makkers wil huldigen. Voorzitter van dat Comité, dat voor deze huldiging gaarne vart» alle kanten giften zou ontvangen, is de heer Verstegen wethouder van Helder, secretaris dc heer Bandsme, directeur der Arbeidsbeurs, Df lieer W. B. Engelbrecht, sedert 1922 buitengewoon gezant en «avolmahtigd mi nister in Chili, thans met verlof hier te lande, is besterad om baron D. van Asbeck op te volgen als gezant te Waschau, Nog enkele dagen voor grooter succes. Dc verkoop van dc wtldadigheidspostze- gels loopt dit jaar vlot. Voor zoover uit de globale opgaven valt op te maken, zijn er nu ia de eerste drie weken reeds meer ze gels verkocht dan het vorige jaar in dc ge- her le maand van verkoop. Dit betreft den omzet van het gansche land. Ten aanzien van bepaalde gemeenten zijn nauwkeuriger gegevens beschikbaar. Zoo s'tav. bijv. vast, dat in Don Haag thans reeds anderhalf maal zooveel zegels zijn verkocht als het totale aantal, dat door het vorige jaar werd bereikt. Ook de verkoop van dr Jan Steen-brief kaarten is zeer bevredigend. Men kan aan nemen, dat er tot dusver ruim 20.000 stel, dat is 120.000 kaarten, zijn verkocht. I Toewijzing slechts op inschrijvingen boven 5000 p.st. ca. 1 pCt. Naar de Tel. verneemt, is het resultaat van de Vrijdag gehouden inschrijving op de 7 pCt. Bulgaarsche Vluchtelingenleening, dat op inschrijvingen onder 5000 p.st, niets kan worden toegewezen en op inschrijvingen daarboven ongeveer één procent. De veil'gheid van den weg. In het veiiigheidsmuseum te Amsterdam zijn dezer dagen, als het gevolg van de Vcrkeersconferentie in Maart j.l. twee com missies geïnstalleerd door den voorzitter van het Veiligheidsmuseum, Dr. N. M. Jo- sephus Jitta. De Commissie A zal in studie nemen de veiligheid van den weg in de stad en op het land, Dc Commissie A zal in studie nemen de veiligheid van den weg in de stad en op het land. In deze commissie hebben zitting genomen voor: Ministerie van Waterstaat; Ir. G. J. v. d. Broek; Hoofd-commissaris van poliiie te Amsterdam: C. Bakker: C. Bakker, Chel Bureau Verkeerswezen; Hoofdcommissaris van Politic te Rotter dam, de heer Sirks; A. N, W. B., Toeris tenbond voor Nederland; J. TT. Sliher; Kon. Ned. Aulomobielclub: B. W. van Weldtren Baron Rengers, plaatsvervangend lid Kon. Ned. AutomobieHub: P. W. Scheltema Be- duin; Chr. Boeren- en Tuindersbond: Chr. v. d. Heuvel; Alg. Bond van Politieperso neel in Nederland: A. H. Koenot; Alg. Ned. Politiebond: W, L. H. Koster Henke; Unie van Arbeiders in het Automobielbedrijf: C. Sormani; Bond van Bedrijfsautohouders: A. J. ten Hope; Bond van Vrijwillige Verkeers- inspectie: Van Wyngaarden van Rees; Ned, Bond van Autobus Ondernemers; If. A, J. Kuiper; Kon, Ned. Motorwielrijdcrs-Ver- eeniging: L. Hunze; Bond van Particuliere Chauffeurs: J. Veenis en J. Geerkenn, R, IC. Bond van Transportarbeiders: H. Jansen; Prov. Verkeerscommissie: Ir. II. Zoetelief Norman; Hoofdcommissie voor de Normali satie. Deze commissie za! rapport uitbrengen over: a. de normalisatie van de optische, ac- custische e.a. seinen en signalen ter bevor dering van de veiligheid van het verkeer op den weg. Inzake de studie van dit ont werp heeft het Bestuur overleg gepleegd met het Centraal Normalisatie-Bureau tc Den Haag, dat over een rijke ervaring op het gebied der normalisatie beschikt en dat zich in beginsel bereid heeft verklaard tot samenwerking. b. de organisatie van de Controle op de na elkaar in verschillende steden het zelfde voertuig aan een dergelijk controle onderworpen behoeft te worden. c. veiligheidsmaatregelen voor overgan gen, zoowel die over spoorwegen als over rivieren en kanalen; d. de verblindende, resp. de niet ver blindende verlichting in verband met de veiligheid van het verkeer op den weg; e. de indeelipg van den weg ter berei king van een veilig verkeer; f. de vorm, het profiel en de uitrusting van het voertuig, eveneens in verband met de veiligheid van het verkeer. Commissie B. zal beraadslagen over het onderwijs in verband met de veiligheid van alle gebruiken van den weg. In deze Commissie hebben zitting: Minis terie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, Inspecteur van het Nijverheids- n lerwijs: Ned. Onderwijzersgenootschap: Lous: Bond van Ned. Onderwijzers: S. N. Posthumes; R. K. Landelijke Federatie van Onderwijsbonden: F, Fontain; Commissie van Onderwijs in de Verkeersvoorschrfften op de scholen, 's-G»avcnhagc: J. ,1. Visser; Jeugdleiders Instituut: II. L. E. J. Declen; C. L. van Balen, benevens de hccren Staal en Slicher. Het heelt Vrijdag toch nog enkele uren geduurd eer het in de Eerstp Kamer tot een beslissing is gekomen over de voorstellen tot belastingverlaging: eerst over éénen is de Kamer uiteengegaan, echter enkel tot Dinsdagavond a.s., daar nog enkele spoed zaken afgehandeld moeten worden vóór 1927 zijn intrede doet. Minister DE GEER heeft met een wel voldaan gevoel de vergaderzaal kunnen verlaten: hij heeft voor zijn voorstellen een grooter meerderheid verworven dan hij aanvankelijk had kunnen vermoeden en de motie van den heer WIBAUT tot schorsing van de behandeling van de wijziging der Pérs. Bel. heeft slecnts 11.van de 40 stem men kunnen verwerven: naast die der soc.-democraten die van de heeren DE VLUGT, SLINGENBERG en VAN EMB- DEN. De minister zette den dag in met een versiandigen zet: hij kwam terug van zijn bedreiging, dat hij bij schorsing van de be handeling der wijziging Pers. Bel. de afkon diging der wijziging van de Successiewet zou vertragen. Hij meende wel, dat de staatsrechtelijke middelen daartoe hem niet ontbraken, en beriep zich daartoe op A. F. de Savornin Lobman cn Buys, maar hij achtte het toch .'ciliget te verkalren, dal hij bij schorsing der beraadslaging over de Pers. Bel. levens zou vragen schorsing van de behandeling der verlaging van het Suc cessierecht. Een bedreiging dus van ander karakter, maar mei hetzelfde effect. De rechtmatigheid van een dergelijke gedrags lijn heeft men nu niet verder in twijfel ge trokken, maar de schoonheid er van bleef men wel bestrijden, daar men de samen koppeling der beide voorstellen nog steeds niet als onafwijsbaar beschouwde. De heer Wibaut liet zich ten minste door dit ge wijzigde aanvalsplan niet van zijn stuk brengen en nadat de minister had gespro ken, kwam hij onmiddellijk inet zijn motie voor den dag, waarbij er de nadruk op werd gelegd, dat zonder wijziging van de financieele verhouding tusschen staat en gemeenten, geen verandering in de Pers, Belasting mag worden gebracht. De heer Wibaut verwachtte dat elk lid, die als burgemeester, wethouder of raads lid op de hoogte is van gemeentezaken zich aan zijn zi'de zou scharen. Het moet hem dus wel bitter tegengevallen zijn, dat van dc 17 leden in dusdanige positie niemand hem is bijgevallen. Men was wel volstrekt niet algemeen ingenomen met de wijziging, welke op de gemeentelijke opcentenheffing een nadeeligen invloed zou oefenen, maar men vond het door hem aangeboden mid del tegen dat euvel eigenlijk nog erger dan de kwaal. De heer Wibaut voelde natuurlijk dat zijn positie wankel stond en klampte zich nu aan de verwachting, dat de Staatscommis sie, van welke men een voorstel in zake de financieele verhouding tusschen staat en gemeenten hoopte, met een voorloopig ad vies zou komen, waarop de minister dan alvast een regeling zou kunnen baseeren. Als de minister zoo iets in uitzicht kon stellen, nu, dan was hij bereid zijn motie terug te nemen en ten slotte voor de voor gedragen wetswijzigingsstemmen, welke hij, op zichzelve beschouwd, niet afkeurt. En toen nu de minister antwoordde, sprak over de Staatscommissie en de mogelijkheid vaq een partieel advies, hoorde de heer Wi baut daarin de door hem verlangde belofte cn trok zijn motie in. „Neen," haastte minister De Geer zich te verklaren, „ik weet niets positiefs van een te wachten partieel advies en ik beloof ook niets meer dan dat ik, als een dergelijk ad vies mocht inkomen, dit zal overwegen." „Dan dien ik mijn motie weer in," ver klaarde de heer Wibaut, ,,ik wijk niet voor die bedreiging." Maar de Kamer deed zulks wel en ver wierp haar met 29 tegen 11 stemmen, hoe wel er onder de voorslemmers een' aantal senatoren wa-en, die er voor voeldn doch de consequenties er van niet durfden aan vaarden. En toen zijn de overige belastingvoor stellen goedgekeurd: die betreffende de Verdcdigingsbelasting II en de Leeningswet zonder stemming, dat betreffende de Pers. Belasting met alleen den heer DE GYSE- LAAR als tegenstemmer, dat lot verlaging van het Successierecht men enfyel dc soc.- democraten cn vrijz. democraten tegen. De directie van de Italiaansche posterijen deelt mede, dat alle brieven m de toekomst eer, adres in de Italiaansche taal moeten dragen, daar zij anders niet meer worden be zorgd. Naar de Tel. vferneemt, zal met ingang van 1 Januari a.s. aan Jiet personeel der Ned. Spoorwegen geen vrijvervoer meer verleend worden op de lijnen der Tramweg Mij., der Ooster Stoomtram Mij-, en der Mausbuurt Spoorweg Mij, Wcderkeerig zal van dien datum af aan het personeel dier genoemde tramwegen geeo vrij vervoer meer verleend worden op de Ned. spoorwegen. DINSDAG, 28 DECEMBER. HILVERSUM, 1050 M. 12.00 Politie- ber. 2.304.30 Orkestmuziek, vanuit theater Tuschinsky in Amsterdam. 5 6.45 Concert door het H.D.O.-orkest Tan v. Epenhifizen, piano. 6.457.45 Ver- voleles en conversatieles Engelsch. 7.45 Politieber. 10 uur Persberichten. 8.10 Concert door de Franciscaansche Schcla Cantorum v. h. Minderbroeders klooster te Weert. Soreker Pater Borro- maeus de Greeve O.F.M. Franciscaansche Kerstviering. 1. Vespers „Antifoon" Rex Pacifius'' Ps. 109, Hymnus. „Jesu Re- demptor omnium" Antifoon „Cum ortus fuent", Magnificat. 2. Lied: Een kindje is geboren. 3. Zonnelied van St. Franciscus Altissirne. 4. Rede van Pater Borromaeus de Greeve, over „St. Franciscus en het Kerstfeest. 5. Lied: Franciscus stond bij het kribje. 6. Stabat Mater speciosa. 7. Adeste fidslis. 8. Sequentia: Laetabundus, Kerstsequentie i. d. 13e eeuw op St. Fran ciscus toegepast. 9. Middeleeuwsch Kerst lied „Nu syt wellecomeJ' 10. Antifoon, die dagelijks wordt gezongen door de Min derbroeders op de plaats der geboorte te Bethlehem. 11. In dulci jubilo. 12. Ver bum caro factum est. 13. Ave regis ange- lorum. Gezang. 14. Sluiting. Lofzang der completen. Kapittel, Responsorium breve- Lofzang van Limeon, Alma redemptoris- Mater. 10.30 Dansmuziek door het radio-dans orkest o. 1. van Hans Mossel. DAVENTRY, 1600 M. 11.20 Concert door het Daventrykwartet en solisten (so- praan-tenor-humorist-fluiste). 1.20 2.20 Imnchmuziek v.h. Holborn restaurant. 3.20 Concert door het Stanley Hoit- octet en E. Coleman, contra alt, F. H. Grisewood, bariton. 4.20 Causerie 4.35 Vervolg concert. 5.35 Kinder uurtje. 6.20 Stogden en Wilford, hou- moristen. 6.35 Concert door de radio dansband. 7.20 Weerber., nieuws, le- zingThe present and past British, Wood lands, 7.50 Muziek. S uur Causerie The AJhambra. 8.20 Variété (piano, hu moristeneger spirituals-imitaties en mono logen). 9.20 „The sea rose and the girl of China", 10.01 Nachtvertelling met Turksche muziek. V. Lambelet, zang. Piano, improvisaties, L. S. Jefferies. 10.05 Het variété-octet. 10.20 Tijd sein, weerber., nieuws. 10,35 2e bal lade en Andante Spianato, polonaise, o; 22 van Chopin, Solomon, piano. 10.50 12.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS" 1750 M. 10.5011.20 Nieuwsber. en 10 minuten muziek. 12.5C2.10 Concert door het orkest Locatelli Mile, Laloue, zang. 5.055.55 Trio (piano-viool-cello). 9.0510.35 Fragmenten van de opera Faust, Gounod, Orkest en koor. KöNIGSWUSTERHAUSEN 1300 M. en BERLIJN 484 en 566 M. 2.50—6.20 Le zingen en lessen. 6.20 „Lohengrin", opera in 3 acten van R. Wagner. Speelt in de eerste helft van het jaar 1000. HAMBURG, 393.7 M. 11.50—1.20 Orkestconcert. 1.252.05 Kamermu ziek. 3.354.20 Traumereien, .Orkest. 5.206.10 Vroolijk concert. 7.20 7.2011.15 Concert, Orkest en zang. MUNSTER, 241.9 M. 12.50—1.50 Con cert Waldhoornkwartet. 3.054.05 Concert, Orkest en tenor. 6357.20 Max Reger-avond. 7.509.40 Muziek uit de bekende operetten, Orkest. BRUSSEL, 508.5 M. 5 20—6.20 Dans muziek. 8.5010.50 Concert, Orkest en Mme Couclet-Debrouwer, zang. Om 9,50 onderbroken door het damespraatje. Een poging van den Personeelraad bij de directie om dezen maatregel niet door te voeren, had geen succes. Drie ter dood veroordeeld. De landraad te Batavia deed Vrijdag f.I. uitspraak in de zaak van den moord op den politieagent Karet en het verwekken van oproer en sprak de volgende vonnissen uit: een beklaagde werd veroordeeld tot levens lange gevangenisstraf, een tot 20 jaar ge vangenisstraf en drie anderen tot de dood straf. Er was zeer veel publieke belangstelling. Het gebouw stond onder sterke politiebe waking. fa verband met de woelingen in West-Ja va. De gouverneur van W. Java is gemach tigd in verband met de woelingen een gra tificatie van een halve maand salaris uit te betalen aan de wedana's, assistent-weda- na's, mantn's, hoofdagenten, hoofdrecher cheurs. poslhuiscommandant'en, rechercheurs politieagenten en chauffeurs van Batavia, Meester Cornells, Buitenzorg, Cheribon en Bandoeng, benevens de veldpolitie Jn W. Java. De directeur van Justitie is gemach tigd tc beschikken ovr 3000.voor het toekennen van gratificaties aan het gevan genispersoneel in W.-Java. Ook aan andere diensten in andere gewesten zullen gratifi caties worden toegekend. 12 Jaar gevangenisstraf geëischt. De subst. officier van Justitie van de zesde kamer der Amsterdamsche rechtbank, heelt Vrijdag tegen een 28-jarigen koopman W. F. S., ter zake van doodslag, op 12 April j.l,, gepleegd om dc 23-jarige Nelly- Wijker in een logement op de Noordermarkt te Amsterdam, 12 jaar gevangenisstraf ge- ëiicht. 62 Licht kon zij ook niet geven in de ge heimzinnige zaak, zij kon alleen vertellen, hoe en waar zij Magdalena aangetroffen had en dat zij gedurende de overvaart van Engeland véél te ziek geweest was, om eenige mededeeling te doen omtrent hare lotgevallen, welke zij bovendien voor een vreemde wellicht geheim -venschte te hou den. Esthers beminnelijk karakter vertoonde zifch hierbij in Let helderste licht; haar vrouwelijk gevoel ten opzichte der ver latene, vroeg njet naar haar verleden en volgde sleohts het gebod van het oogenblik. Magdalena was ongelukig, 2iek en verlaten, Werner had haar angstig en lang tever geefs gezocht, dat besliste voor haar. Öp de sofa in Magdelena's kamer werd voor Esther een bed gereed gemaakt en daarna zonk de, nacht neder op de stille pastorie Maar hij bracht geen rust, Werner was te ontroerd om te slapen en Magda- lena's angstige droomen hielden ook bare verpleegster wakker. Den volgenden morgen was de toestand der zieke aanmerkelijk ver ergerd. wilde koortsfantazieën wiselden af roet onrustige, onverkwikkelijke sluimerin gen Esther verlangde een dokter en hoorde tot haar schrik, dat er in het dorp niets was dan een ouden badmeester. De afstand van het vasteland was zonder behulp van een stoomboot te groqt, dun dat men vandaar op andere geneeskundige hulp kon rekenen, dan voor 'n afzonderlijk con sult. Evenwel greep men dit middel toch aan, toen na verloop van twee dagen geen beterschap was gekomen en nu verklaarde de doktes, dat hersenkoorts was ontstaan Tevergeefs drong Werner er op aan, dat Esther hem verlaten zou en de zieke over laten aan de verpleging van vrouw Oltrud. Gij moogt mij niet zeggen heen te gaan, zeide zij, Gij hebt geen recht daartoe. Ik heb mij een aandeel verworven in Magda- lena's lot daardoor, dat ik haar hier heen heb geleid en in het aandeel van hare smart daardoor, dat ik hare vriendin ben. Zoo bleef het. Uit de dagen werden weken en maar zelden had Magdalena uren van algeheel bewustzijn en flauwe herinnering, die echter vergezeld waren van ecne zoo hevige uitputting, dat er niet te denken viel aan een helder en samenhangend verhaal harer lotgevallen. Wat zij er van mede deelde; Dat Graaf Herbert haar echtgenoot was en haar verloochende, dat hare trouwacte de naam van Constantijn droeg, dat klonk zoo ongelooflijk, dat Werner geneigd was, de verschrikkelijke waarheid te houden voor eene der koortsfantazieën, die hare zieke hersenen vervulden, Magda lena had het toch moeten hooien, zoo dacht hij, als de geestelijke bij het huwelijk andere namen las en hij bedacht daarbij niet, hoe zij bij de sterke aandoening dier ure, wei nig gelet had op de namen, welke zoo ge lijkluidend klonken en voor haar in het zoo vreemde taaleigen bijna verloren gingen, taaleigen bijna verloren gingen. Werner geloofde het niet; dat zou een bedrog geweest zijn, waarvan zijn recht schapen hart geen begrip had, het was veel waarschijnlijker, dat Magdalena's verward denkvermogen de beide personen, die tege lijk in haar leven waren opgetreden en steeds zoo nauw met elkaar verbonden, nu eens verwisselde, dan weder willekeurig met elkander vereenigde. Een brief aan Richard, dat Magdalena teruggekomen was cn doodziek in de kleine pastorie lag, bleef onbeantwoord; de schilder scheen zich te bevinden op een zijner reizen in het gebergte, welke hij gewoon was in den nazomer te maken. De hartelijkheid, welke de broeders voor elkander gevoelden, was niet verminderd, maar sedert de rtiste- 'oosheid van het zoeken naar Magdalena bij Richard had plaats ge maakt voor een bedaarder stemming en rnstiger werkzaamheid, sedert hij de smarte lijke gebeurtenis beschouwde als afgesloten, sedert dien tijd gingen vaak vele weken voorbij, zonder dat zij bericht van elkander kregen. Het was heel goed mogelijk, dat hij zijn zomerreis had uitgebreid en Werner dacht met smart aan de mogelijkheid, dat de laatste gelegenheid tot een wederzien onbenut voorbij zou kunnen gaan. Want Magdalena's toestand werd gevaar- iiiiker van dag tot dag, hare jeug dige kracht was niet meer bestand tegen de ziekte en de dokter, die in weerwil van het ongunstiger wordend weder, een keer of wat gekomen was, gaf weinig hoop. Bij hare fantasieën zweefden beide namen op hare lippen, de naam van den Graaf en die van Constantijn, maar in de korte hel dere oogenblfkken, waarin hare stervende oogen langzaam door de kleine kamer dwaalden, om dan met een uitdrukking van zaligheid op hare vrienden of op haar kind te blijven rusten, dan dacht zij aan een anderen tijd, die met geen misleiding en geen afschrik was vervuld. De zoete droomen harer kindsheid, vol glans en vrede, zweel den haar voorbij en hare lippen fluisterden O, mocht ik eens nog Richards handen kun nen kussen en hem bidden, om mij te ver geven. Welk een smar tmoet ik hem heb ben aangedaan. Maar zulke oogenblikken waren zeldzaam cn kort, ze verschenen alleen nog in het begin en dan werd het duister it* '-are gedachten en dan zonken de diepe sluiers en nevelen néér, die verlangen en herinering voor immer bedekten. Het v/as een woeste Octobernacht, toen zij den laatsten adem uitblies en die adem tocht ontvlood stil en zonder strijd. Zij was heengegaan, zonder de haren het geloof in de waarheid van hare verwarde reden te hebben achter gelaten. Werner hield ze voor het beeld harer fanlazieën. Maar wat het ook verduisterd had; dit jeug dige leven, nu rustte de zalige vrede op het voorhoofd der doode en om hare bleeke lippen zweefde het kinderlijke lachje, dal eens haar zoo lief had gemaakt. Het was een eenvoudig doodsbed, zonder praal, wie op het kleine eiland had haar gekend, de vreemde vrouw? Esthers bran dende tranen waren de eenige, die op de doodkist vloeiden, want Werners smart was stom en het kind iachte en legde de schoone bleeke moeder een handvol bloemen, haastig bijeengezocht, op het hart, dat zoo zwaar had gestreden. De weinigen, die zich harer nog aantrok ken in het leven, omringden hare doodkist en toen kwam, gedreven door een geheim- nisvolle nacht, dc eenigé die haar waar lijk had liefgehad. Als het geloei van den storm woedde het in het hart van den man en stortte met de weeklachten al de teeder vleiende woorden uit over de jeugdige stille vrouw, die dit in oo langen lijd niet meer gehoord had, Magdalena, Magdalena! had Richard ge steund in de woeste smart dier ure, waarin men haar van hem had weggenomen en ter -uste gelegd op het kerkhof in de duinen. Geef mij iets, slechts iets terug van datgene, wat ik heb liefgehad! En toen was het geweest, dat men hem het kind in de armen had gelegd en met het lachje, dat hem aan de moeder herinnerd, met de vertrouwelijke toenade ring, waarmede het de zachte kinderwang vrijmoedig aan de zijne had gevlijd, schreef het langzaam een tweede Magdalena's naam in zijn hart. Toen het met een helder stem metje zeide: Ik ben Veronica, toen herhaald» hij in diepe ontroering: Mijn Veronica. NEGENDE HOOFDSTUK. Boven Magdalena's graf dwarrelde de sneeuw; de noordslorm had de laatste vochtige en verteerde bladeren der kransen weggenomen, door liefhebbende handen als afscheidsgroet daarop neergelegd en het bruischen der zee klonk rommelend er over heen. Ook in de pastorie was het stil geworden; de klaagtonen der schoone vrouw en de woeste smart van Richard waren nu ver stomd, maar ook het zoete kinderstemmetje, dat somtijds de harten had verkwikt en in het verduisterde gemoed der moeder had weerklonken als engelentonen. Zij waren allen heen, allen die den predikant na stonden, naar wie hij zoo vaak in eenzame uren had verlangd, en die toen, als antwoord op die heimelijke wenschen, sprookjes- gewijze in zijn levena traden, om dan op nieuw te verdwijnen. 61- (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 6