4 s M: Y Uit de Vaderlandsche historie van Cocquernico's dierenrijk. GEMENGD NIEUWS. Het meisje dat acht dagen in een bosch lag. Kindje in en kussen gestikt. W aar schuwing. Een onbekende maar onhebbelijke kwant. 400.000 Sigaretten verbrand. In de H. Mis gestorven. Doodeïijk ongeluk i te Rotterdam. Sterker vorst in Oost-Europa, Een gevaarlijke ex-verloofde. Inbraak bij een gemeente-ontvanger. Het ijs-vermaak. AMSTERDAMSCH NIEUWS. Op schaatsen. Door een tram aangereden. Kerstmistviering in de Hoofdstad. BINNENLAMDSCH NIEUWS. De Kerstrede van den socialist Albarda. Is de verloving van Prinses Juliana aanstaande? RECHTZAKEN. De gestolen karpers. De Culemborgsche moordzaak. Onder de Radio-berichten: Een hevige brand woedt te Brussel; de schade is enórm, Een scheepsramp bij de Engelsche kust; 24 der op varenden verdronken. Aanslag op den president van Nicaragua. Zware brand te Brussel. Aanvaring bij de Engelsche kust Obligatie-zwendel te Berlijn. Het proces-Rouzier. Hevige koude in Spanje. Aanslag van den president van Nicaragua. Kerstboodschap van Rijkskanselier Marx. Het Britsche memorandum. De keizer van Japan. Ter herinnering aan Columbus. Mfv Naar bet „Dagblad van Noord-Brabant" neldt, is de toestand van het meisje, dat j.l. Zondag^ in het UIvenhoutsche bosch werd gevonden, na daar acht dagen hulpeloos, ge legen te hebben, langzamerhand vooruit gaande. De vrouw van den visscher K. J. Smit te Giethoorn had haar jongste kindje, ongeveer vier maanden oud, zorgvuldig te slapen ge legd. Toen zij eenigen tijd daarna eens ging kijken, was de kleine tot haar groote ont steltenis in het zachte veeren kussen van bet wiegje gestikt. <>e commissaris van poli ie te Culemborg waarschuwt een ieder, alvorens in dienst? of relaties te treden met de gebr. Alexander Hendrikus Maria Verkuyl, Lambertus Ber- nardus Carolus Verkuyl en Hendrikus Hu- bertus Johannes Maria Verkuyl, thans drij vende de sigarenfabriek Cuhaveno aldaar, voorheen wonende te Bilthoven, zich eerst tot hem, commissaris, om inlichtingen te wend.jn. De bewoners van Versailles hebben Sinds >en paar dagen den grootsten last van een >nbekenden kwant, die regelmatig goederen nestelt aan de adressen van hem vreemde personen, bestellingen, die niet alleen te Versailles, maar zelfs te Parijs worden ge daan, en die dus, als zij niet geaccepteerd worden, den winkelier met de transportkos ten laten zitten. Dinsdag werden zoo b.v. twee kransen van natuurlijke bloemen, prijs van elk 950 francs, tien kisten champagne, drie doozen speel goed, twee gramafoons, een radio-apparaat, en zes dozijn oesters bezorgd bij iemand die van al dit schoons en heerlijks niets afwist. Een ander zag eenige verhuiswagens voor zijn deur rijden, waaruit een ameublement voor zijn reeds boordevol gemeubileerde woning werd gedragen, en waaruit verder tOJ-s ton steenkool, 150 boeken over spiri tisme, en meer dergelijke aan zijn adres voor den dag kwamen. Een restaurateur kreeg vijftig biefstukken thuisbezorgd, waar aan hij onschuldig was als een kind. Het meest verwonderd was waarschijnlijk wel een 70-jarige ongetrouwde dame, voor wier woning twaalf keurige trouwauto's voor reden, om haar en haar gasten naar haar bruiloft te brengen. De arme vrouw dacht allang niet meer aan trouwen. Als de politie te Versailles op het heer schap de hand weet te leggen, dat zich vroo- lijk maakt ten koste van anderen, zal hij nog wel het een en ander te betalen krijgen. Voor "n tiental jaren werd aan boord van een motorboot te Roosendaal' door de ko- rraezen een partij van circa 400.000 siga retten in beslag genomen, waarvan de af zender natuurlijk onbekend was. De sigaretten werden tot nader order op geborgen in het pakhuis der Mij., waarvoor de boot voer. Hoewel nasporingen werden gedaan naar den afzender, is deze steeds onbekend gebleven. Sindsdien hebben de pakken in het magazijn gelegen en zijn ze in al die jaren onaangeroerd gebleven. Thans ■waren dis, sogaretten, tengevolge van vocht en anderszins in zoodanigen toestand geko men, dat zij voor verkoop totaal ongeschikt waren geworden. Onder toezicht van de kommiezen zijn zc nu verbrand. Op Eersten Kerstdag is te Siltard, terwijl hij de H. Mis bijwoonde, plotseling over leden de heer H. J, Hanekamp, Notaris aldaa-- Zaterdagmiddag, eersten kerstdag, heeft >p de West-Kruiskade te Rotterdam, een ioodelijk ongeluk plaats gehad. Te kwart foor vijf kwam de 62-jarige koetsier B. Th. A. Schoolwerth, wonende Oudaenstraat, met tijn collega W. G, V. uit dc Gouvernestraat en wilde daarna nog voor een stilstaanden motorwagen van lijn 15 de .West-Kruiskade oversteken. Reeds waren de beide mannen de tram gepasseerd, toen snel uit de rich ting van den Mauritsweg een personenauto naderde, welke bestuurd werd door den 22- jarigen kantoorbediende A, C. M. K., wonende Heemraadsingel, V. kon nog juist het trottoir bereiken, doch S., die op klompen liep, was niet zoo snel ter been. Hij werd door den auto tegen den grond geslingerd en kreeg zware inwendige kneu zingen. Per auto van don Geneeskundigen Dienst werd de man' naar het Ziekenhuis Coolsingel vervoerd, Waar hij spoedig over leed. Volgens getuigenverklaringen wilde de I chauffeur van den auto, 'Mie geen signalen zou hebben gegeven, nog juist tusschen de beide voetgangers frotioir passeeren, hetgeen echter niet gelukte. De chauffeur verklaarde, dat bij gelijk met lijn 15, welke volgens hem niet gestopt zou hebben, op reed. Plotseling zag bij twee mannen voor zijn auto, waarvan er één stil bleef staan. Een aanrijding kon hij toen niet meer voor komen. De auto is in beslag genomen en proces verbaal opgemaakt, EEN TEGENHANGER. <Vfj lezen in „De Gelderlander": De inkt van ons artikel, waarin wij het voorstel-Lingbeek hebben bestreden, dat onze religieus? onderwijzers en onderwij zeressen buiten het gemeene recht wil plaatsen, de inkt was nauwelijks droog, toen een missionaris bi; ons binnenstapte en ons ten tegenhanger bracht, weike wij, na eenige aarzeling, aan onze lezers voor zetten: Na eenige aarzeling, want dc gescnieae- nis is vrij eenvoudig en ze speelt zoo pre tentieloos tusschen de alledaagsche dingen van het leven door, dat ze het oververtel len nauwelijks waard schijnt. Maar ze heef. ons zeer sterk getroffen en ze zal °°k onzen lezers niet ongeroerd voorbijgaan. De missionaris kwam dan uit een zieken huis in het noorden des lands waar hij, op 't onverwachtst, in gebracht was. Hij 1°" geerde bij een katholieke familie in een overwegend prolestantsche s'ad en was, laten wij zeggen „vcor dienstzaken uil- Des nachts overvalt hem zulk een hevige pijn, dat er een dokter gehaald wordt. De dokter acht de hulp van een chirurg nood zakelijk en ook deze wordt geroepen. Al les midden in den nacht. Dc mater wordt naar het' niet-katholieke ziekenhuis ge bracht, waar hij vroeg in den morgen een zware operatie ondergaat die slaagt en hem genezing brengt. Eiken dag bezoeken hem de beide dok ters en keuvelen wat met hem. De zieke hers'elt spoedig; het wordt eiken dag een gezellige vijf minuten met de dokters, soms 'n kwartiertje, een enkelen xeer nog wat langer. Na drie weken mag de patient het ziekenhuis veria' en en is het moeilijke ocgentlik voor lem aangebroken, dat nlf "ffi de rekening moet vragen. Hij is lid van een missie-orde, die altijd arm is, omdat ze steeds meer terrein voor den Heer tracht ie veroveren, een jonge, energieke orde, die voor niets staat, voor dc hevigste offers met. Maar die de middelen voor haar sterke missie-actie bij stukjes en beetjes moet ophalen, om 't zoo te zeggen: zij moet ze onder de straatsteenen uitkrab ben. De oud-missionaris, die daar in het niet-katholieke ziekenhuis zijn rekening moest vragen aan twee niet-katholieke doctoren, beleefde een moeilijk oogenbiik. Hij was zelf twintig jaar in de missies ge weest; had aan den lijve ondervonden, hoe ■dat eeuwige geldgebrek den arbeid der missionarissen in den weg staat; hij wijdt de rest van zijn leven om voor zijn ak- tieve medebroeders in de verre landen gel den te zamelen en daar zou hij aan dok tersrekeningen moeten opdekken, wat hij misschien in weken niet bij alkaar balen kon. Doch met 'n onbewogen gezicht vroeg hij den chirurg om de rekening. En daar hoorde hij, dat de nobele arts géén geld wilde. Hij wilde dit nu eens ter eere Gods gedaan hébben.... Een dergelijk antwoord kreeg de missio naris van den huisdokter. Pater ,zei deze, oe mget maar 'ns goed voor mij' bidden En toen de priester, ontroerd door zooveel goedheid, met bewogen stem antwoordde, dat hij aan dal verzoek met grooten ijver hoopte te voldoen, den dokter de hand drukte en hartelijk in de oogen blikte, toen ontroerden de twee mannen beide. Wat ging'er in hen om? Van den dokter weten- wij niets, of hij praktisch aan een kerkgenootschap is "er kenden of niet. Maar hij gelooft. Hij is op z'n minst overtuigd, dat het gebed van den missionaris, die een groot deel van zijn le ven in vreemde landen heeft geofferd voor de verbreiding van Gods Rijk op aarde, hem niet schaden zal. Een mensch als wij met deugden en gebreken, met een ge voeld tekort ten opzichte van den Gever aller goeds, vraagt het gebed van den priester der R.-K. Kerk, waarin hij niet gelooft, doch waarvan hij tenminste de goede trouw, de eerlijke en oprechte over tuiging dat Zij de Waarheid bezit en God naar Waarheid dient, aanvaardt. Dat is een tegenhanger van Ds. Lingbeek. En omdat het ons zoo dikwijls ergert, dat de oude haat en het ingeroeste wantrou wen tegen onze oprechtheid bij som nige onzer andersdenkende landgenooten nooit sterft, doet het ons goed van dezen tegen hanger mélding te niogen maken. Ook het niet-katholieke ziekenhuis heeft den missionaris laten gaan, zonder, een cent van hem te vorderen. Hier was een sfeer van waardeering voor den andersdenken den missionaris, welke boven het alledaag sere uitgaat. De pater heeft ons zijn ge schiedenis niet verhaald om ze in de krant te krijgen, want hij moest ons over andere zaken spreken, maar hij was er vol van. Misschien hoort hij eerst veel later want hij woont diep in het zuiden van Limburg dat wij erover geschreven nebben, maar hij zal 't goed vinden, denken wij. Want wij moeten zoo dikwijls uitingen van haat signaleeren -waarom zouden wij die van liefde verzwijgen? In de laatste dagen hééft de algemeene weerstoestand in Europa zich meer in gun- stigen zin voor vriezend weer ontwikkeld. Het gebied van hoogen druk, waarvan Zooveel afhangt in deze aangelegenheid, heeft standgehouden en zich verder naar alle richtingen uitgebreid, terwijl de lucht- drukkïng in zijn beide kernen belangrijk is toegenomen (barometerstanden van meer dan 785 m.M,),, Tengevolge hiervan bleef het, mede in verband met lageren druk in Zuid-Europa, over Nederland en omgeving vrij hard waaien, hoewel de windkracht iets afgenomen was; over 't vasteland was het weer helder. In Midden-Europa en het Alpengebied is veel sneeuw gevallen. In Oost-Europa is de vorst veel sterker ge worden, en het vorstgebied breidde zich belangrijk naar het Zuiden en Westen uit, terwijl in de Noordelijke helft van Skandi- navië de temperatuur 1025 graden steeg en de vorst plaats maakte voor dooi. Ons land was gistermorgen alleen in het uiterste Noordwesten vorstvrij. De temperatuur in Europa was bijna overal beneden de nor male. In het Westen en Noordwesten zijn de depressie-invloeden verminderd. Donderdag was de algemeene weers toestand in alle opzichten zeer gunstig voor versterking van de vorst en uitbreiding van het vorstgebied. Zoolang de barometer zoo hoog staat en geen sterke daling gaat vertoonen, kan men aannemen, dat deze gunstige toestand nog zal voortduren, waarbij de vorst iets 2al toenemen. Donderdagavond werd de 20-jarige M. D. wonende Nicolaas Beetsstraat te Rotterdam door baar vroegere verloofde op den boek van de JacobusstraatOude Binnenweg opgewacht. Na eenige woordenwisseling scheen de jongeman zich genoodzaakt te gevoelen het meisje hardhandig te moeten aanpakken en gaf haar pardoes met een mes een steek onder het rechter schouder blad, waarop het meisje gillend om hulp riep. De dader maakte zich uit de voeten. Het meisje werd terstond naar het ziekenhuis gebracht, waar men de wonde hechtte. Gelukkig had het mes dc longen niet ge raakt. In den Kerstnacht is te Vlijmen (N.-B.) inr gebroken bij den gemeente-ontvanger. Door forceering van een W.C.-raampje zag men :ans in de slaapkamer te komen, en de brandkast weg te nemen. Vermist wordt circa ƒ3400. De politie stelde onmiddellijk een onder zoek in, doch tot op heden zonder resul taat. Uit Zwolle wordt d.d, 26 Dec. gemeld: Op tal van bevroren vaarten in den omtrek van Zwolle is vandaag druk schaatsen ge reden. De volks-ijsbaan was officieus ge opend. Morgen zal de Zwolscbe ijsclub haar banen open stellen. Ook op de uiterwaar den aan de Vecht en de Usel is druk gere den. Het ijs is uitnemend. De ijsbanen te Deventér zijn Zondag ge opend. Duizenden hebben dien dag in de omgeving van de ijspret genoten. De ijsbanen te Leeuwarden zijn geopend. Er zijn wedstrijden uitgeschreven. Het ijs is uitstekend. Op tal van slooten en plassen aan den zelfkant der hoofdstad werd Zondagmiddag reeds geschaatst. Dat het ijs allerminst be trouwbaar wms laat zich denken. In plan- West waagden roekeloozcn zich zelfs op de Admiralen Gracht en de Postjeswetering. Geruchten, dat de Amsterdamsche IJsclub haar banen voor de liefhebbers had open gesteld, bicken even overbodig als onjuist. Zaterdagavond om tien minuten over half twaalf wilde een ongeveer 22-jarige jonge man op het Muntplein op een motorwagen van lijn 14 springen. Hij kwam daarbij te vallen en werd door den bijwagen aange reden. Een brandwacht, die juist passeerde, trok, om zoo spoedig mogelijk hulp bij de hand te hebben, dc brandschel "onder den Munttoren af, met het gevolg, dat eenige minuten later een motorspuit aanwezig was. Het bleek, dat de getroffene, die niet ernstig gewond was, reeds onder behandeling was. Later werd hij naar het Binnen-Gasthuis vervoerd. Uit Amsterdam wordt ons gemeld: Het Kerstfeest is dit jaar in de Hoofdstad klaarblijkelijk grootendeels in de huiskamer gevierd. Dit viel namelijk op te maken uil het Kit, dat de drukte langs den weg, voor al Zaterdagavond, niet zoo bijzonder groot was, als wekelijks het geval is. Het café bezoek was ook opvallend minder, dan op andere Zaterdagavonden. Wat het openbaar vermaak betreft, daarvoor heeft de ingetre den vorst op welkome wijze gezorgd. Zondag werd hoewel de Amsterdamsche IJsclub haar baan niet heeft opengesteld met ljet oog op den nog niet betrouwbaren toestand van de ijsvloer toch op vele plekjes druk gereden. In 'iet Vondelpark was het' één baantje, dat alle attractie had. Voorts werd op het ondergeloopen polderland overal flink „ondergebonden". „Het afgeloopen jaar is niet rijk geweest aan belangrijke gebeurtenissen. Er iel een matheid en een zekere bewegingloosheid in önzë partij te constateer en, waaruit mag morden afgeleid, dat wij ons bevinden tus schen twee tijdperken van activiteit". Het was ir. J. W. Albardo, die met deze woorden voor de Federatie „Amsterdam" van de S. D. A. P. in het Concertgebouw zijn Kerstrede inleidde. Uitvoerig ging de heer Albarda nog eens de feiten na. die aanleiding hadden gegeven tot de langdurige kabinetscrisis in Novem ber 1925 ontstaan. In Jen loop van zijn uiteenzetting merkte hij op, dat de tijden voorhij zijn, waarin de liberalen zich van hun macht bewust waren. Als politieke factor 'is de, arbeidersbeweging daaren tegen van groot belang geworden, van dien aard zelfs, dat de burgerlijke partijen zon der den steun der arbeidersklasse niet ver mogen te regeeren Ondanks dezen vooruit gang zijn de arbeiders nog niet zelf standig. Toch, vervolgde spr., nadört het tidstipt onzer zelfstandigheid. Sprekende over het huidige extra-parle- mehtaire Kabinet gaf dc heer Albarda als zijn mcening te kennen, dat dit de ontwik keling der democratie tegenhoudt. Tegen over de Kamers is de Regeering te fflerlc. Van eenig verband is geen sprake; boven dien is het Parlement niet bij machte dc Regeering te dwingen. Uit het feit, dat dit intermezzo-kabinet aangenomen moties zon der meer naast zich neer durft leggen, spreekt duidelijk, dat de vólksvertegen woordiging aan zeggenschap en invloed heeft ingeboet. Hierdoor ontslaat het gevaar, dat het Nederlandsche volk het vertrouwen in de democratie verliest, zoodat het geneigd is elders heil te gaan zoeken. De heer Albarda zeide niet te gelooven, dat het S.D.A.P.-voorstel tot ontwapening, dat in Februari in behandeling komt, zal worden aangenomen. Dit neemt echter niet weg. dat de behan deling op zichzelf reeds als een gewichtige gebeurtenis is te beschouwen, omdat daarin ligt opgesloten, dat de ontwapeningsgedachte vóór de practische uitwerking geschikt is gemaakt. Er gaat een gerucht, zeide spr., dat van burgerlijken kant niet aan het debat zal worden deelgenomen. Indien zulks juist mocht blijken te zijn, voorspel ik, dat de ontwapeningsbeweging den aanhang zal krijgen van bet geheele Nederlandsche volk. De Tel. laat zich uit Berlijn melden: Volgens een bericht van „Extrabladct zal prinses Juliana zich binnenkort verlo ven met den tweeden zoon van den kroon prins van Zweden. De tweede zoon van den Zweedschen kroonprins is Prins Sigvad, Oscar Frederik, hertog van Uppland, geboren op het ka steel DroUningholm, 7 Juni 1907 en is dus 19 jaar. Jhr. J. A. van Kretschmnr van Veen heeft te Hilversum een landgoed, waarvan het park 's nachts niet gesloten wordt. Dit park heeft een vijver, die 80 m. lang, 20 m. breed en 50 m. van den Soestdijkerstraat- weg verwijderd is. En in dien vijver zwem men geweldige knapen van karpers rond. En mak als die beesten zijn! Als ze gevoerd worden, komen' ze bij scholen aanzetten, eten ze, bij wijze van spreken, uit de hand. Telkens bij het voeren telde de tuinman er een dertigtal. Maar op Zaterdag 24 Jul' 1.1. zag hij er 'slechts tien, op zijn hoogst veertien. En ook andere vreemde verschijn selen nam hij op dien dag waar. Vooreerst, iap het gras, een massa rommel, bladeren enz., uit den vijver afkomstig. Een hek, dat in den vijver om een waterlelie gestaan had lag er ook bij. Ook een aktentasch, die bi; den tuinman de herinnering wakker riep aan een lugubere geschiedenis, aan een da me, die in den vijver bijna Jen dood gevon den had en bij die tragische gebeurtenis haar aktetaseh kwijtgeraakt was!.... Neen, 't leed voor den tuinman geen twij fel, of er waren in den vijver «troopers aan het werk geweest. En dc tuinman haastte zich dan ook Jhr. Van Kretschmar van Veen deelgenoot van zijn bevinding te maken, pp diens last werd de Hilversumschc politie gewaarschuwd. Deze ging aan 't werk en het duurde niet lang of zij hield een 58-jarig los werkman uit Hilversum, als «trooper gcdoodverid, als verdachte aan. Wegens diefs.al vhn eenige karpers heeft bedoelde persoon zich voor de vierde ka mer der Amsterdamsche rechtbank te ver antwoorden gehad. Vatten we de hoofdpunten in dit proces als volgt samen. In den nacht van Vrijdag 23 op Zaterdag 24 Juli zag een Hilversumschc politie beambte verdachte met twee zijner broe ders tc fiets op een afstand van 200 a 250 m. van den vijver. Op zijn vraag waarheen l 't "ging, kreeg hij ten antwoord :„wij gaan probeeren konijnen te vangen" De agent legde dit voorval vast in een proces-verbaal en dit gal, nadat de klacht was Binnengekomen, de recherche aanlei ding, een onderzoek ten huize van den ver dachte in te stellen. Nadat bij hem karpermooten aangetrof-, ten waren, werd hein door de recherche de vraag gesteld, of hij in den vijver gc- vischt had. Welnee, antwoordde dc man, ik ben n et in de buurt geweest, vetl minder heb ik in den vijver geweest. Waar hij dien nacht dan wel gevischl had? In het Tienhovensche Kanaal, verklaarde dc man. Met wie? Alleen! En ten bewijze, dat hij waarheid gespro ken had, wees hij aan het Tienhovensche kanaal een plek aan waar. een massa bla deren en rommel lag, welke hij hij het Visschen opgehaald en daarna op den kant weggeworpen had. De politieman nam vervolgens bij den verdachte in beslag: een moot karper, die op sterk water ge zet werd; een groot net waarmee verdachte zei al leen te nebben gevisebt en waarin allerlei zelfstandigheden, uit het water afkomstig; Vervolgens werden monsters genomen en in afzonderlijke' glazen potjes gedaan; a. van Zelfstandigheden, met een schoon net getrokken uit den vijver; b. van zelfstandigheden, door den tuin man 24 Juli op den kant van den vijver gevonden; c. van zelfstandigheden,-met een schep net uit het Tienhovensche kanaal gehaald; d. van zelfstandigheden, die op den kapt van het Tienhovensche kanaal lagen en ciie verdachte op den kant zou hebben ge worpen. Een en ander werd ter onderzoek in handen gesteld van den he'cr II. Róelafits, leeraar in dc plant- en dierkunde aan de II. B, S. en het gymnasium. Deze bracht een uitvoerig rapport uit, volgens hetwelk de planten, in het net aangetroffen, over eenkomen met de plantentypcn, in den vijver gevonden en niet met de planten- typen uit het Tienhovensche Kanaal. Verder werd als getuige gehoord een 65- jarig gepensionneerde, die nogal eens in het Tienhovensche Kanaal vischt, Hij ver klaarde, dat de rommel, die door ver dachte in den iiachl van 23 op 24 Juli bij het visschen in het Tienhovensche Kanaal op den kant zou zijn geworpen, daar reeds daags te voren lag. Bovendien kwamen daar ter plaatse volgens getuige geen kar- pers ih hét khnaal vóór, wel een half uur loopens verder. Verdachte bleef niettemin bij zijn on! - kentenis. Hij hield vol, dat het onmogelijk is met het in beslag genomen net alleen te visschen in een water, dat 25 m. breed is (feit dat door een deskundige bevestigd werd). Mr, Eekhout, de president der Recht bank, merkte echter op, dat niemand zeg", dat verdachte alléén in den vijver gevischt heeft. Het O. M„ mr. Versteeg, eischte tegen den verdachte wegens diefstal drie weken gevangenisstraf. Vonnis wijzende, overwoog de Recht bank, dat de aard van het feit en de wijze waarop het gepleegd is en de omstandig heid, dat verdachte reeds eerder tot gevan- geniss'raf werd veroordeeld, zij het dan wegens een ander feit, oplegging van ge vangenisstraf rechtvaardigt. De Rechtbank veroordeelde den verdachte daarom tot één maand gevangenisstraf. Ter behandeling naar de rechtbank te Tiel verwezen. Het gerechtshof te Arnhem heeft Vrijdag behandeld het hooger beroep, ingesteld door de verdedigers van de verdachten V. en S. in de Culemborgsche moordzaak, waarvan de behandeling dcör de rechtbank te Tiel naar de openbare terechtzitting was ver wezen. Het Hof heeft het hoöger beroep afgewezen en de beslissing der rechtbank bevestigd. De zaak zal d.us voor de rechtbank te Tiel worden behandeld. Zaterdagochtend bemerkten voorbijgan gers in de Steenstraat te St. Gillis (een voorstad van Brussel), dat vlammen opste gen uit dc meubelfabriek der „Compagnie des Arts." De brandweer werd onmiddellijk gealarmeerd, doch toen zij ter plaatse kwam, stond reeds een enorme voorraad hout in lichtelaaie. In verband .hiermede moesten de belendende perceelen wroden ontruimd. Het blusscbingswerk had slechts weinig resultaat. De vlammen sloegen over naar de in de nabijheid gelegen electriciteitsfa- briek uu naar de School voor Schilder kunst in de Metaalstraat, In deze school werden een groot atelier en een belangrijke hoeveelheid onderwijsmateriaal een prooi der vlammen, terwijl in de electriciteits- fabriek de opslagplaats voor eleclro- magneten en dynamo's werd vernield. De geheele voorraad ging verloren. De brandweer van Brussel en die van Anderleeht verleenden assist en tic. In den namiddag nam de brand in de meubelfabriek weer in kracht toe en moest het vuur met eenige slangen op de waterleiding bestreden worden. 2e Kerst dag hield de brandweer de smeulende overblijfselen der fabriek nog altijd nat. De oorzaak van den brand schijnt kort sluiting tc zijn. De schade in de meubel fabriek bedraagt twee tnillioen en die in de electriciteitsfabriek één rnillioen francs. Bij het blusscbingswerk vielen twee brandweerlieden door een glazen dak, waarbij ze kwetsuren opliepen; een derde kreeg ecu heftige congestie, terwijl een vierde een breuk opliep. Zaterdagnacht heeft aan dc Engelsche kust nabij Portland een aanvaring plaats gehad tusschen de Fransche bark „Eugènc Schneider" en de „Baratu" van de Elder- Dempster-lijn. Hierbij kwamen 24 opva renden van de „Eugène Schneider" om het leven. Dc „Baratu" kwam gisterenmorgen te Portland aan 'met de vier overlevenden der Fransche bemanning, die erin geslaagd waren zwemmende de „Baratu" te berei ken. De „Eugèile Schneider", die onmiddellijk na de botsing zonk, mat 2218 ton en is ge bouwd in 1902. Hef schip was op weg Van West-Afrika naar Gent. De stempelvervalschingen op groote schaal met prioriteiten van den Galisclien Karl Ludwig spoorweg blijken van veel groo- ter omvang te zijn, dan men oorspronkelijk had vermoed. Men heeft n.l. geconstateerd, dat niet slechts de 4 prioriteitsobligaties der „K. K. Galizische Karl Ludwig Bahn maar ook de aandeelen van de „K. K. Erzhcrzog Al- 'brechl Bahn" het stempel is uitgewischt. De nasporingen te Berlijn zijn geschied op verzoek van de recherche t.e We en en, die reeds een der oplichters heeft gearresteerd. De recherche te Berlijn heeft geconstateerd, dat twee groote banken elk voor een be drag van circa 200,000 mark vervalschte aandeelen hebben verzilverd. De te Berlijn verrichte ncspo ringen heb benben nog een vervalsching op ander ge bied aan het licht gebracht, n.l. met de bestaande coupures der prioriteitsobligaties van 100 en 5000 Oostenrijksche gulden Gis teren zijn te Berlijn drie Oostenrijkers ge arresteerd, die dergelijke vervalschte stuk- aan den man trachtten te brengen. In officieele kringen tc Berlijn heeft de snelheid, waarmede de Fransche regeering aan de Duilsche veroordeelden in het pVo- ces-Rouzier gratie heeft verleend, bevredi ging verwekt. Daarentegen is men er nog onbevredigd over, dat Rouzicr zelf geheel vrijuit gaat. Men wacht thans af, of de Fransche regee ring door eén disciplinaire bestraffing van Rouziér aan DuiUchland voldoening zal geven. De buitengewoon strenge koude in Spanje hotfdt aan; dc temperatuur is thans gedaald tot 9 graden onder a Vele treinen komen met urenlange vertraging door sterken sneeuwval aan. Zelfs in Zuid-Spanje valt op sommige plaatsen sneeuw, terwijl de temperatuur onder liet vriespunt is gedaald. Uit Noord-Spanje komen berichten, ffatt wolven en wilde zwijnen de dalen en dor pen binnendringen. De president van Nicaragua, Diaz, is Za terdag ternauwernood aan vermoording ontsnapt. Toen hij in zijn rijtuig van een officieel bezoek terugkeerde, werd hij door twee met messen gewapende mannen aan gevallen. Toen de beide mannen zich op het rijtuig wierpen, stapte de president aan de andere zijde uit. Hij Inleef ongedeerd, maar de koetsier, die tusschenbeide kwam, werd letterlijk in stukken gesneden. Zijn ocgen werden uitgestoken en zijn handen en neus lafgesnedcn. De ongelukkige werd zielto gend achtergelaten. Na den aanslag op president Diaz heeft een sterke wacht alle toegangen tot bet paleis van den president afgezet. Presi dent Diaz geeft als zijn meening te kennen, dat de onbekend gebleven individuen, die hem hebben aangevallen, gehuurd waren door de liberale partij. De regeering deelt mede, dat 50 man der conservatieve troepen nabij Chihandes door de liberale revolutionnairen in een hinderlaag zijn gelókt en gedood. BERLIJN, 26 Dec. Rijkskanselier Marx beeft de volgende Kerstboodschap tot het Duitsche volk gericht; „Kerstmis, het feest der liefde, vindt ook dit jaar groote kringen van ons volk in economisch benarden toestand en moei lijke geestelijke omstandigheden. In onze economische toestand is weliswaar sedert de helft van dit jaar een verheugende ver betering waar te nemen, doch desondanks is hij nog onzeker en onoverzichtelijk. Al mo-gen wij op een langzaam verder gaande opleving van den economischen toestand hepen, daarbij blijft voor alles het dringen- ste probleem van thans en van de naaste toekomst: de groote werkloosheid. Hiep alle openbare en particuliere mogelijkheden tot verbetering te benutten, gebieden staatsmanswijsheid en sociaal verantwoor delijkheidsgevoel. Daarnaast vinden de openbare en partf- 'culiere weldadigheid in den zin van sociale plicht en naastenliefde een onafzienbaar en vruchtbaar arbeidsveld; want nog steeds zijn de treurige gevolgen van den oorlog op de gezondheid van onze bevolking niet opgeheven, zullen zij zelfs voor een ge deelte niet overwonnen kunnen worden. Moederzorg, zuigelingenzorg, bescherming van zieken en zwakken, ontwikkeling der gezonden.... zeer groot en drukkend zijn deze problemen! De oplossing daarvan na- - derbij te brengen is niet alleen een kwestie- van geld. Sociale eensgezindheid, diep ze delijk plichtbewustzijn en nooit vervagende! tnemschenliefde moeten de handen ineen slaan om het wérk te volbrengen. Mogen daarom de Kerstmisklokken onzer harten vermanen en wekken werkzaam te rijn in dienst van de menschheid, in dienst van de welvaart van ons geheele grocle volk! LONDEN, 26 Dec. Dc Britsche rea geering publiceerde thans den tekst vazi bet memorandum, dat zij aan de vertegen woordigers der mogendheden te Peking heeft doen overhandigen. In het memorandum geeft zij een overzicht van den stand der voorbereiding voor de onderhandelingen over de kwestie van de herziening van ^>et verdrag en andere hangende kwesties, zoodra in China een regeering is gevormd, die bevoegdheid heeft tot onderhandelen. Gröot-Briltannië Wenscht overeenkomstig de conferentie van Washington een opbouw wende politiek te voeren. De mogendheden' moeten alle voornemens in China een. buitenlandse}: beheer in te stellen, tegen^, den wil der Chineezen, decave-weren. PARIJS, 26 Dec. Doumergue en BrianV hebben, in naam van dc republiek en van de regeering hunne deelneming aan den erfprins betuigd, met het overlijden van zijn vader. LONDEN, 26 Dec. In verband met het overlijden van den keizer van Japan, gaat het Britsche hof drie weken in rouw. Van alle Britsche oorlogsschepen waait de vlag halfstok. BERLIJN, 26 Dcc. Het congres van de Dominicaansche Republiek, heeft een be drag van 300.000 gevoteerd, voor den bouw van een monumentalen vuurtoren, ter her innering aap Columbus. Heb het uitstekendste aan te bieden, dat iemand wenschen kan, hoe zal de wereld bet weien, indien gij niet adverteert. JOHN. P. ROCKEFELLER 120. Zoo trok de stoet naar liet paleis van den president. Deze marcheerde zeer kranig voorop, maar meneer Doolittlè was hee- lemaal niet meer in zijn schik. Het diksle deel van zijn mé deed hem nog steeds pijn en zijn mooie kokosnoot was verdwe- 121. Op weg naar het paleis hadden een tweetal hertebces- ten en een wild zwijn de onbe schaamdheid om den beproefden meneer Doolittlè achter zijn rug uit te lachen. Nu, zooiets komt natuurlijk heelemaal niet te pas. Nummer 120. 122. Gelukkig kreeg president Kokkie het dadelijk in de ga ten. En die was niet mis, als hij begon. Hij dreigde de drie hoos doeners onmiddellijk over de grenzen te iaten zetten. Nu, toen.maakten ze maar gauw bec- nen! Nummer 122. 123. Maar bij president Kokkie thuis knapte meneer Doolittlè weer heelemaal op. Kokkie was een gezellige apenkercl, als hij met zijn lange pijp in zijn schom melstoel zat. Alleen was de rook niet bijster welriekend, Wordt vervolgd. Nummer 121. Nummer 123,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 7