i Voornaamste Nieuws :l Dinsdag 28 December 1926+^ 50ste Jaargang No. 16441 alle rechten, geschieden uiterlijk driemaal vier en iwimig uren Aangifte moet, op straffe van "verlies van na het ongeval Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste Blad a ^linpriplipp fVIlPïl 1 Öekeercl Heel het artikeI van dr- Bijleveld houden bij vel O jJuliOUlu IJfjJuii. ramn)eit van onwetenschappelijkheid. Maar ring is, dat PLAATSELIJK NIEUWS. De Midrienstandscentraie voor Haarlem en omliggende gemeenten in 1926. if De actie te Uitluiden. in dit nummer. se J. J. WEBER ZOON Koningstraat 10 Haarlem. WEERBERICHT EEN ERNSTIG ONGELUK' OR DEN ONBEWAAKTEN OVERWEG NABIJ HEEMSKERK. De dikke mist de oorzaak? Hierboven een foto van de Chineesche Bisschoppen, die heden Haarlem bezochten teneinde een bezoek tc brengen bij Z. D. H. Mgr. A. J. Gallier. Van links naar rechts: Mgr. Melchior Souen C. M., Ap. Prefect van Lihshien; Mgr. Aloysius Tch'en O. F. M.. Ap. Vic. van Fenyang; Mgr. Philippus Tphao, Ap. Vic. van Sinhwafu; Mgr. Joseph Hu C. M., Ap. Vic. van Tajchow. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen; Per week 0.25 Per kwartaal 3.2„. Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling3,58 Bureaux; NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen) Postrekening No. 5970. NIEUWE Advertentiën 35 cents per regel Vraag- en aanbod-advertentiën 1-4 regels 60 ct per plaatsing: elke regel meer 15 ct.. bij vooruitbetaling Advertentiën tusscben den tekst, als ingezonden mededeeling 60 ct. per regeL Bij contract belangrijke korting. dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden [Qfiftfl Levenslange!geheele f 750." doodXkSlo^! f250.' ëen^voet "Sf een 'SÏ'; 125." duim of wijsvingerf50 verzekerd voor een der volgende uitkeeringen «JUUU. verlies van beide armen, beide beenen of g twinff n uren Alle abonné's op tegen ongevallen bij 'n breuk van f Art been of arm1 bij verlies v. eea andere vinger. De heer A, ontmoet zijn vriend B. een ge respecteerd openbaar-philantropisch man. A.: Hé, amice blij je te zien; ik heb je hulp noodig voor een jongmensch van om streeks 16 jaar, die door een noodlottig toe val zijn vader verloor Zijn moeder blijft achter, onbemiddeld met vier kinderen, waarvan hij de oudste is. Hii moet nu wat gaan verdienen. Heb je soms iets voor hem? B.: O! vader misschien aan tuberculose gestorven? Is het jongmensch misschien ook tuberculeus? A.: O neen! een flinke boy, kerngezond. B.:-Zoo! hum! is hij misschien op de tucht school geweest? A.: (verheugd) Geen kwestie van! B.: Heeft hij nimmer iets met de Justitie uitstaande gehad? Pro Juventute. A.: Man stel je gerust, niets van dat alles. B.: Is het misschien een verwaarloosd ge zin? De moeder.drankzuchtig. A.: Maar man, niets van dat alles. Een kerngezond, degelijk, door en door fatsoen lijk gezin. Een flinke jongen, die niets noo dig heeft dan op streek geholoen te worden. Ik ben overtuigd dat hij dan over een paar jaar de steun zal zijn voor zijn brave moe der. B.: Amice! het spijt mij zeer. Maar dan kan ik je niet helpen. Van wien denkt ge wel, dat deze fraaie samenspraak afkomstig is? Uit een of ander duister buurtblaadje of een pamflet van een werkloozenagitatie-comité? Dat zou men kunnen verwachten; immers het praatje in deii volksmond; je moet eerst „gezeten" hebben, wil je geholpen worden, maakt het peest opgang in tijden van malaise en werkloosheid. En, hoewel dan niet te ver goelijken, is het toch uit een verbitterden mond verklaarbaar. Maar als aanhef van een artikel in een weekblad voor intellectueelen, in Je perio diek „Nederland", doet het toch wel heel zonderling aan. En erger, ia ergerlijk wordt het, dit artikel, waarvan de bovenvermelde samenspraak nog de onschuldigste zinnen votmen, onderteekend te zien met Dr. T. Bijleveld! Is het niet verbazingwekkend een acade misch gevormd man met een eervollen fa milienaam dergelijke hartelooze theorieën te hooren verkondigen? De schrijver vertelt van een bezoek aan een dorp, waar een krankzinnigengesticht is gevestigd. In het huis van de geesteszwakken is alles naar den eisch ingericht. Maar „de drie duizend zorgende en werkende menschen" van het gehucht hebben geen telefoon, geen water leiding, geen straatverlichting; het tele- graafkantoortje is er al vroeg in den mid dag gesloten. De lichamelijk- en geestelijk gezonden worden als minderwaardigen, maar de werkelijk minderwaardigen als prinsen behandeld. En dan raakt de schrijver jn vuur en geeft af öp de „hovelingen der minderwaar digheid"," dat zijn al die moderne stad- en landsbestuurders, al die zoogenaamd sociaal- voelende menschen, die zich het vuur uit de sloffen loopen voor drankzuchtigen, voor boeven en schurken, voor maatschappelijke mislukkingen en den Staat voor hun „nood lottige doeleinden" gebruiken; met het ge volg, zegt deze voorlichter, „dat de Staat voortdurend meer functies gaat vervullen, waarvoor hij ten eenenmale ongeschikt is, en dat de samenleving wordt doodgedrukt in de vangarmen eener steeds aanzwellende minderwaardigheid." Wanneer het den schrijver nu nog alleen te doen was om de Overheid terug te drin gen van een terrein, waar het particulier initiatief en de charitatieve vereemgmgea practischer en economischer werkzaam kun nen zijn, dan viel er met hem te praten. Maar uit het vervolg van zijn beschouwing blijkt duidelijk, dat zijn toorn treft de zorg voor de maatschappelijk zwakken in het al gemeen; dat hij alle sociale werk als een ziekelijk verschijnsel van onzen tijd be schouwt. Hij beroept zich op de historie om te be wijzen, dat de „beschaving" altijd bet werk is van een „betrekkelijk gering aantal supe rieure typen." De nieuwe cultuurwaarden komen alleen van hen en hoogstens kunnen zij een groep dicht genoeg naast hen staan de middelmatiger! naast zich dulden. Maar de rest is uitvaagsel, dat men eer moest uitroeien dan vertroetelen. Eu .we krijgen dan nog te hooren, dat „de élite laat huwt, dikwijls in coelibaat leeft en in ieder geval minder kinderen krijgt, terwijl naar beneden gaande op dezen maatschappelijk en ladder de kinderproductie steeds toeneemt. De „primitieve samenlevingen" weten be ter, raad met de imbecillen. idioten, dom ooren, gedegenereerden, krankzinnigen, zwak ken en zieken. Daar worden deze „trieste producten" prompt en automatisch vernie tigd. Maar m onze samenleving worden zi) bewaard en gekoesterd. Zijzijn het die „sociale kwesties" scheppen, waaraan de arme maatschappij zich doodtobt cn wellicht ten gronde zal gaan." Er is nog meer van dit fraais in dit inooie proza, maar het is o.i. meer den genoeg om een denkbeeld van de ideeën des heeren dl\ T. Bijleveld en zijn geestverwanten in „Nederland" te krijgen, liet lust ons niet om op deze onweten schappelijke enormiteiten in te gaan; om aan te toonen, dat de genieën, de groote geleerden en kunstenaars, iuist altijd de pro ducten van bet beschavingstijdperk zijn ge weest, waarin zij leefden; dat een culluu: vermoedelijk verstaat hij onder „superieure typen" iets anders, de uitwassen der menschheid, welke vóór 1914 zoo talrijk vooral aan de Duitsche hoogescholen ge vonden werden; die met verdraaiing en na- praterij van Engelsche filosofen de massa vergiftigd hebben met hun theorieën over yoerd. den Übermensch en de eigenlijke aanstokers voor de catastrofe, de schande voor onze samenleving, welke wij wereldoorlog noe men, geweest zijn. Voor ons is de hoogste beschaving nog altijd het ontstaan van het christendom. En de stichter van deze beschaving maakte er dagelijkschen arbeid van zieken te genezen, op hel advies, dat de M. C. gaf aan de Kamer over de vraag, of de Kamer zeif boekhoudcursussen moest organiseeren, Dit advies luidde, dat de kennis van boek- 'e Middenstanders zeer ge- de behoefte aan boekhoud- onderwijs echter ni.et wordt gevoeld en dat, daar de pogingen der Middenstancisveree- nigingen- in die richting gefaald hebben, de Centrale onmogelijk kan mededeelen, hoe zulk een cursus met kans op slagen dan zou moeten worden ingericht. Dan wordt besproken de acties vanwege de M. C. ten aanzien van de gemeente ge- Dank wordt gebracht aan de raadsleden Klein Schiphors!, Van Liernt, Roodenburg en Wolzak, die herhaaldelijk met anderen voor de belangen van den middenstand op de bres staan, terwijl de wensch geuit wor dt, dat de vérschillende kiesvereni gingen in de toekomst er een open oog voor hebben dat de breede schaar van mid denstanders, die zulk een groot gedeelte der inkomsten van de gemeente moet op- ongelukkigen te helpen, onwetenden te on- brengen, recht hebben op voldoende verte derrichten. Hij zocht bij voorkeur het ge zelschap van de „maatschappelijk minder waardigen." Wie op dat verheven voorbeeld de dienen de liefde als levensleus neemt, behoeft zich niet te schamen en zal de „trieste produc ten" onzer samenleving niet zoeken onder de armen en ongelukkigen van onze maat schappij maar veeleer in die kringen, waar men de sociale kwesties oplost op het abattoir! genwoordiging in. den raad dezer gemeente. Over de hooge tarieven van de haven en kaJegelden zegt het verslag o.m.: „Toch moet in dit verslag worden gewe zen op de weliswaar handige, maar zeer minderwaardige trucs, weLke met de scheepvaart in onze wateren worden uit gehaald. Vroeger was hier volop levendigheid en bedrijvigheid in onze havens. Steeds meer zijn van gemeentewege de tarieven voor haven- en kadcgelden opgevoerd. Daardoor worden onze havens voor het transitover- keer geschuwd en onze beurtvaarten wor den zoo goed als „kapot" gemaakt. Dan komen onze vijanden met de bewe ring: het scheepvaartverkeer in onze ha vens is gelijk aan o, o,en dan w°rdt gezegd; het particulier initiatief blijkt on machtig te zijn, dus de gemeenschap moet zelf de exploitatie der vervoermiddelen te water in handen nemen.... Wij willen alleen dit zeggen: doorgrondt toch dit gedoe!" Betreffende de verbindingen der stad met de buitenwijken, wordt geconstateerd, In de gisterenavond gehouden vergade-' dat de zaken een gelukkigen keer hebben ring der Middenstandscentrale is door den genomen. secretaris, den heer C. ten Boom, het jaar-j Noch in de Commissie, noch in hét Col- verslag uitgebracht. Het is een lijvig stuk lege van B. en W., aldus het verslag, ueeft werk geworden, waarin met verrassende de idee van gemeentelijke exploitatie een nauwkeurigheid alles geboekstaafd is en meerderheid kunnen vinden en wij kunnen den samensteller dan ook alle eer aan doet. Alvorens de verschillende in 1926 voorgevallen gebeurtenissen te memoree- ren, wordt in een keurige inleiding er op gewezen, dat de middenstand steeds in de weer. moet blijven, om zijn rehclen te verdedigen en hulde wordt gebracht aan den heer Van Tetering, die zelf het werk doet en elk probleem, hoe moeilijk het ook is, bewerkt met den moker van Volhar ding. Verschillende feiten worden dan aange stipt, o.m. het toetreden van de Bloemen- dualsche Middenstandsvereeniging tot de Middenstandscentrale en de a.s. toetreding der Heemsteedsche Winkeliersvereeniging op 1 Januari a.s., waardoor de Middenstands centrale meer het bolwerk van midden standsactie voor het geheelc district wordt. Na aangegeven te hebben, waarbij de M. C.. vertegenwoordigd is geweest, wordt mededeeling verstrekt van de belangstel ling der M. C. voor de hulp aan en de me dewerking met zuster-, andere midden- standsvereenigingen en bonden, hetgeen mede op veel werkzaamheid duidt. Gewezen wordt voorts op het succes der Kruideniersbeurs en der Elgawa. Bij de be spreking der laatstgenoemde tentoonstel ling wordt vermeld het incident tusschen den direcleur der gasfabriek, den h5er J, A. A. Ochtman en den heer Van Tetering in verband met het feit, dat de eerste zich bij den drukker van het Elgawaboek copy had laten verschaffen van het artikel van den heer Van Tetering en naar aanleiding daarvan zijn eigen artikel had gewijzigd. Een arbitrage-commissie werd be noemd en na verschillende vergaderingen en getuigenverhooren kwam d.d. 6 October het eindrapport der Commissie in. Het werd aan beide partijen toegezonden en aan deze werd overgelrten het al of niet te publiceeren. Op initiatief van den heer Ochtman werd van publicatie afgezien, om dat het al zoo lang geleden was, waarmede deze onverkwikkelijke geschiedenis een einde nam. Venvolgens maakt het jaarverslag melding van öe in 1926 gevoerde actie, onderver deeld ten aanzien van eigen kring, het rijk, de Kamer van Koophandel, de gemeente, de pers, andere vereenigingen en niet- middenstanders. Ten aanzien van eigen kring wordt op gemerkt, dat al het werk der M. C. zijn oorsprong moet hebben in de standsver- eenigingen en dat daarom aan aanvragen van niet-georganiseerden geen gehoor kan worden gegeven. De actie tegen het cadeau-stelsei, meer malen met succes gevoerd, wordt nader aangeduid, evenals de strijd tegen het ra- batstelsel. Ook de bekende -actie inzake de vrachttarieven bij beurlvaarten, boden, transportondernemingen, enz., wordt in het verslag onder de oogen gezien, waarbij opgemerkt wordt, dat een enquête zoo goed als niets ten aanzienvan de vracht rijders en de boden opgeleverd heeft, doch na een gecombineerde vergadering met hel bestuur der Beurtvaartvereeniging „Haar lem volkomen overeenstemming ten aan zien van het beurtvnartverkeer is verkre- gen. Over het inkoopen buiten de stad deelt het verslag mede, dat dit jaar is opgetreden tegen een straatvereeniging, welke het maken harer feestverlichting aan een Am- sterdamsche firma had opgedragen. De le vering is echter, na bespreking, aan een Haarlemsche firma gegund. Op 20 December riepen in een door al len onderteekend schrijven de prijswinnaars van den rebuswedstrijd der Koningstraat- véreeniging de bemiddeling in voor een ge schil. dat met het bestuur dier vereeniging ontstaan was over de uitbetaling der ge wonnen gelden. Dé M. C. heeft deze zaak nog niet kun nen behandelen, doch hoopt, dat het be stuur dat ook za! weten te voorkomen cn zijn reputatie en coulance ondanks alles, vooral tegenover buitenstaanders, hoog houden zal. Bij de actie, ten aanzien van het rijk ge voerd, wordt er o.m. op gewezen, dat de commissie, ingesteld tol onderzoek naar de wenschelijikheid van de wettelijke instel- instelling van een borgenregister, het on derwerp nog in studie heeft. Tijdens de debatten werden door het raadslid Joosten en den wethouder mr. M. Slingenberg en later nog buiten en raad, door den directeur der gemeentelijke gas fabriek in een interview met den medewer ker Observator in de Stadseditie onzen Middenstand dingen aangewreven, welke hij niet verdient en welke dus gerectifi ceerd moesten worden. Onze voorzitter, op uien zeker ook de taak rust de eer en dc reputatie van onzen middenstand onge rept -te bewaren, heeft zich in de pers van deze taak gekweten. Onze Middenstand is geen vaatdoek, welke maar als een „quantité négligeable in een hoek van het stedelijk vertrek kan gesmeten worden; hij behoeft zich toch alles maar niet te laten welgevallen en het is dan ook het vaste voornemen tegen alle beleedigingen van onzen stand en tegen alle onjuiste voorstellingen van zaken op te treden. Overigens, wanneer men van onzg ter reinen blijft en ons rustig in onze zaken laat arbeiden, dan zal men in ons de meest kalme en vredelievendslc stadgenooten vinden, waarop onze Overheid nooit voor elke goede zaak een vergeefsch beroep zal doen." Dank wordt in het vervolg van het ver slag gebracht aan de politie voor hare medewerking, terwijl de volgende staaltjes, waarin de M. C. optrad, medegedeeld wor den; Ons werd op 25 Februari gewezen op een adventenlie, waarin wederom een zeer rij ken inboedel in het openbaar zou worden verkocht en daarbij waren dan namen ge noemd van bekende, rijke families. Deze verkooping vond plaats in een gebouw, dat aan onze gemeente behoort. De namen werden dan genoemd zonder voorletters of woonplaatsen, zoodat hieraan niet veel te doen viel. Op 4 Maart werd onze aandacht geves tigd op groote advertenties van een win kelier, die oude schoenen te koop vroeg, welke geheel hersteld aan de slachtoffers van den wa ersnood zouden worden uitge reikt. Deze kwestie werd in dc vergadering van 8 Maart behandeld en. hoewel dit soort zakendrijven werd afgekeurd, vond men het beter deze zaak, welke inmiddels een einde had genomen, dood te zwijgen. In de dagbladen van 22 Maart stonden advertenties, waarin gemeld werd, dat er een verkooping zou worden gehouden van meubelen in een deftig heerenhuis, dat niet lang geleden verlaten was, waardoor de schijn gewekt Werd, 'dat dit meub'Iair van de vroegere bewoners afkomstig was. Ook 'hiertegen was door ons praktisch niets te doen. Het bestuur der Bloemendaalsche Mid- dan ook wel met eenigc zekerheid ver wachten, dat ook in den raad een voorstel in dien geest geen meerderheid zal ver werven. Wel zal echter de wethouder, on der wiens ressort dit valt, waarschijnlijk, wel een voorstel daartoe doen (naar een) onzer bladen meldde) omdat hij daartoe denstandsvereeniging deelde ons daarop genoopt is door zijn gemeenleprogram. j ech'er mede, dat iets dergelijks ook ge probeerd was in een daar leegstaande villa. Dit is echter door het krachtig en beleid vol optreden dier vereeniging tegenge werkt, waardoor deze verkooping geheel en al mislukte. „In Bloemendaal komen die hu niet meer terug", zei men triomfeerend. Een der aangesloten vereenig:ngen deeldt ons ,op 20 Mei wederom een nieuw staal tje mede. In de bladen kwamen geregeld advertenties voor, waarin medegedeeld werd, dat allerlei meubilair en kleeding te kcop werden aangeboden door families, welke deze zaken wilden overdoen, omdat zij naar Indië terugkeerden. In waarheid was dit niet anders dan een aanbieding van een winkelier in meubelen en oude en nieuwe kleeren. Al deze zaken werden in uwe vergade ring van 12 Juli besproken, waarin de on De betrekk'ngen tusschen dc M. C. en Je Kamer van Ko'ophandel worden eveneens .superieure typen" voortbrengt en niet om- gereleveerd en daarbij nog eens gewezen Aanvragen van particuliere ondernemin. gen om deze autobuslijnen te exploiteeren, zijn er vele en sommige daarvan bieden zelfs de gemeente belangrijke voordeelen. De superioriteit van het particulier initia tief komt daardoor sterk op den voor grond. Wij kunnen zonder twijfel aannemen, dat de Commissie van Vervoer, én het College van B. en W., èu ten slotte de raad, óók de tegenstemmers, er in hun ziel van overtuigd zijn, dat de gemeente op dit gebied zich door eigen exploitatie groote nadeelen zou berokkenen. Ambtenaren, hoe voortreffelijk zij ook zijn, kunnen in dezen onmogelijk concur- reeren met het par'.iculier initiatief. Reeds op 12 Januari werd een omkeer ten goede geconstateerd en ook de Pers is mede in de goede richting gekomen, hoe wel vermeld mag worden, dat de N. H. Crt. zich van den beginne af krachtig tegen de gemeentelijke exploitatie heeft verzet. Ook de bekende winkelsluitingskwestie, n.l. die, dat volgens het voorstel van B. en W. de winkels op dagen, dat de winkel sluitingsverordening niet geldt, om 11 uur 's avonds gesloten zouden moeten zijn en de daartegen gevoerde actie met het voor- loopig resultaat, wordt gereleveerd. Op enkele» andere zaken vestigt het ver slag voorts de aandacht, zooals op de actie tot het verkrijgen van een sneller u ivoeren eter asphalteeringswerkzaamheden, het vieren van den Si. Nicolaasavond. enz. Breedvoerig bespreekt het verslag de kwestie over het behoud van den zetel van Bloembollencultuur voor Haarlem en her innert nog eens aan de verschillende be kende feilen, welke zich daarbij voorgedaan hebben, aan de actie door dc M. C. voor j het behoud van den zetel voor Haarlem ge voerd. Verder wordt nog over deze kwestie hel volgende opgemerkt: „Van wethouder mr. Heerkens Thijsscn hoorden wij bij geruchte, dat deze zich in het College van B. cn W. verzet had tegen eenige concessie van gemeentewege om dc bedoelden zetel hier te houden. Daar ons dit ongeloofwaardig voorkwam, richtten wij ons tot hem in een schrijven van 26 Januar;, waaain wii hem uitnoodiigden dit te weer spreken. Op 27 Januari schreef ons mr. Heerkens Thijssen, dat hij het ten zeerste zou be treuren, wanneer Bloembollencultuur Haar lem uit zou gaan en hij daarvoor een ofte; voor het behoud van den Zetel ten zeerste gerechtvaardigd achtte. Zelfs was hij hier van zóó diep doordrongen, dat zijn liefde voor het behoud van het Brdngebouw wan- keh, als de afstand van hetzelve een con ditio sine qua non zou worden. Dit was, inderdaad, een afdoende tegenspraak. Een niet nvnder breedvoerige beschou wing wordt gewijd aan het particulier han deldrijven door de gemeente. Gewezen wordt daarbij op de vele voor bereidingen, welke aan de groote debat vergadering, welke aan de behandeling van dit onderwijs gewijd was, voorafgingen en met voldoening wordt op het succes dier vergadering gewezen. Daarna vervolgt het verslag over deze aangelegenheid: „De heer N. C. Wefers Bettink vroeg ons op 10 November, wat wij nu dachten Ie doen Deze vraag werd behandeld in de gecombineerde vergadering, waarin beslo ten werd, een en ander verder over te la ten aan de pj-udentie onzer Middenstands raadsleden. 4 Het voorbeeld, door Haarlem gegeven m dezen, heeft aanstekelijk gewerkt. Op ver schillende plaatsen en in tal van bladen is hierdcor een actie ontstaan. Wij hebben mogen constateeren, dat de Haarlemsche sneeuwbal aan het rollen is gegaan. Van deze vergadering werden :n onze bijeenkomst van 11 October uitge breide mededeelingen gedaan Het kon bijna niet uitblijven, dat deze kwestie bij de jongste begrootingsdeb Item in den gemeenteraad besproken werd. steeds bereid was te onderhandelen, doch wii konden daarop niet verder ingaan. Inmiddels gaan de makelaars voort, zoo als boven reeds gezegd, met den boycot hunner advertenties in de Stads-Editie. De samenwerking met andere vereenigin gen wordt voorts uitvoerig aangestipt, waar bij gememoreerd wordt de mislukking van de pogingen van „Tet Oranje-comité 1926 Een uitvoerige uiteenzetting wijdt 't ver slag aan de middenstandssteunactie voor dc slachtoffers van den watersnood en hierbij wordt nog eens in het algemeen zoowel als in het bijzonder over deze aangelegenheid hulde en dank gebracht aan den heer Vaii Tetering, van wien gezegd wordt: Alles, wat hij aanpakt, laat hij niet fos, voordat het volkomen in orde is. Zijn initi atief is met alleen onuitputtelijk, maar hii voert de gemaakte plannen ook uit! Sinds zijn optreden in den Middenstand is er kleur en leven in gekomen! Dat hij, die uit het Zuiden van het land komt, daarbij zijn aan geboren aard niet verloochent, is te be grijpen. Laten zij, die zich daaraan stooten, maar eens probeeren, het hem na te doen! Niet alleen, wat hij reeds jaren doet voor onze Middenstandscentrale, maar vooral wat hii deed voor de Middenstandssteun actie ten bate der slachtoffers van den watersnood, welke in het begin des jaars heele streken van ons vaderland teisterde. Bij deze gelegenheid zat hij zóó hoog op zii: paardje als nog nooit te voren! Hier werkte hij nog onvermoeider en volhardender, hier gebruikte hii al zijn krachten en energie! Toen hij dan ook op 19 April, toen alles afgeloopen was, de hoogste onderscheiding van het Nederlandsche Roode Kruis, het officieete onderscheidingsteeken, het Krui.' van Verdienste ontving, hebben wij hem van harte toegejuicht, omdat deze onderschei ding hier zoo volkomen verdiend was." In totaal werden 1479 colli's bijeengebracht bc-staande uit 2250 verschillende zendingen. Ten slotte besluit het jaarverslag o. n:. als volgt: Ziet hier een klein stukie geschiedenis! Een klein stukje, dat betrekking had op den middenstand in onze stad en omgeving in dit afgeloopen jaar. Het eindigt met 31 December en dan is het uit! Weer voor bij! De tijden kwamen en verdwenen Zij waren en zulten in de toekomst, even- in het verleden, bii afwisseling zijn hoopvol en zorgvol. Maar hoe zii ook waren of zijn zullen, zij vliegen daarheen! Ais wij niet anders hebben dan het tij delijke en het stoffelijke, dan zijn wij arm. Vóórdat wii den Oudejaarsavond gaan vie ren, hebben wij het heerlijk Kerstfeest ge had, dat ons sprak van iels „dat Geschied de", dat grond geeft voor een levens- en wereldbeschouwing, die ons vrede geeft voor eer. levens- en wereldbeschouwing, die ons vrede geeft bij de moeite en verganke lijkheid. Hebben wii dien vrede, c!an gaan wij Je nieuwe tijden met opgewektheid en. moed tegen, er kome wat wi). Als niet al'een onze Middenstand, maar alle standen en lagen van ons volkdaarvan vervuld zijn, zullen wij met volle recht dal gedeelte van ons volkslied kunnen zingen, waarmede ik eindig: „Miin schild! éndé betrouwen „Zijt Ghv, O Godt, myn Heer; ,,0p U soo wi! ick bouwétr „Verlaat my nimmermeer." Op 31 December a.s. loopt het contract voor de opvarenden van de trawlervloot af en het is thans nog niet te overzien -welk resultaat of de actie ot vernieuwing van het contract zal hebben. In samenwerking van den Centr. Bond Veel ijs in de Zuiderzee, Tal van booten opgehouden. De Chineesche Bisschoppen in ons land» Aankomst te Roosendaal en te Utrecht. Indrukwekkende plechtigheid te Amster dam. De pokken te Maastricht. Wijzigingen en aanvullingen in het regle ment der Rijkstelefoon. Als de Zuiderzee zal zijn drooggelegd. Hoe moeten de gronden worden uitgegeven? De Belgische minister van Koloniën over leden. Toespraak van Z. H. den Paus bij de ont vangst van het H. College. De economische gevolgen van den dood van den Japanschen keizer. In de mijnindustrie van Midden-Duitscb» land dreigt een conflict. Bepleit wordt een aanzienlijke uitbreiding' der Amerikaansche vloot. miuntg#7 Barometerstand 9 uur v.m.: 766. Achteruit, OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 4.21. mogelijkheid erkend werd om hiertegen en de Chr. Bond is een druk bezochte ver- gerechtelijk op tc treden. Ons blAf nietsgadering van havenarbeiders gehouden, anders over dan de publiciteit en daar neb- waar door de heeren Damme en v. d. Sleen ben wij dan ook gebruik van gemaakt. Hetinleidingen werden gehouden over het afge- eenige, wat wij verder konden doen en ook j loopen contract en in verband hiermede de deden was, dat deze zaken, welke eigen lijk winkels waren, na 8 uur 's avonds geslo ten moesten worden. De jongste oplichterijen in Schoten liggen nog versch in het geheugen. De Schotensche politie is hier wederom krachtig opgetre den. En wederom werden in hetzelfde Scho terkwartier tijdens de St. Nicolaasdrukte oplichterijen gesignaleerd, waartegen wij wederom waarschuwden en ook was het weder de politie van Schoten, welke ons daarbij grooten steun verleende. Ook de goede betrekkingen met de pers worden vermeld. Het Woningbureau der Stads-Editie heeft mede een onderwerp van bespreking in de M. C. uitgemaakt, waarover bet verslag het volgende mededeelt; De S.-E. exploiteert een eigen Woning bureau. Dit acht men onjuist. Een dagblad, ais zoodanig, behoort zijn adverteerders geen concurrentie aan te doen. Natuurlijk moet erkend worden, dat een Uitgeversfirma, hetzij onder anderen naam, een nevenbedrijf vrijelijk mag uitoefenen. Doch de naam der courant behoort daarbui ten te blijven en mag niet als zoodanig den middenstanders fceconcurreeren, van wier advertenties ten slotte de courant bestaan moet. Een courant zou dan wel allerlei soor ten winkels kunnen openen en daarvoor re clame maken in de courant, welke kan blij ven bestaan met het geld der advertenties van handel en industrie. Dat is uiteraard een scheeve toestand en gaat veel gelijken op een Gemeentebedrijf, dat den middenstand gaat doodmaken met diens eigen belastinggelden. Op 26 Maart en op 10 April wederom van een andere vereeniging ontvingen wij klach ten daarover met verzoek om tusschen komst. De Makelaarsvereniging in ons Arron dissement klaagde bij ons over hetzelfde feit op 9 April. Wij correspondeerden over deze aangele genheid' met de directie der Stads-Editie en hadden vervolgens met haar directeur een onderhoud, dat een aangenaam karakter d-oeg en waarbij zii ons mededeelde, er grooten prijs op te stellen met den Midden stand in een aangename verhouding te staan on zii gaarne tot concessies bereid was. Dc makelaars moesten maar met voorstellen komen. Hierop confereerden wij met den makelaar, die ons op 8 September bericht te geen verdere voorstellen te willen doen, vóórdat de S.-E, eigener beweging het on- rechlmnlig opgerichte bureau had1 opgeheven Inmiddels zouden de makelaars hunnen boycot van de Stads-Edilio van hun adver tenties voortzetten. Hiervan gaven wii bij schrijven van 14 Sep tember kennis aan de Stads-Editie en deel den daarbij mede, dat wii meenden verder niets meer aan deze zaak te kunnen doen. Éénzelfde bericht zonden wii aan de Make- laarsvereeniging en aan de beide andere heeren, die mede bii deze zaak betrokken waren. De Stads-Editie schreef ons daarop, dat zii I het standpunt der makelaars absurd vond en in te dienen voorstellen werden besproken. Na een uitvoerige discussie werden de voorstellen eenigszins gewijzigd en werd met algemeene stemmen besloten een ste vige actie tc beginnen ter verwezenlijking dezer voorstellen. GRIEPGEVALLEN IN HAARLEM MERMEER. Het Eén met doodelijken afloop. aantal griep-(inlluenza)ge vallen den Haarlemmcrmeerpolder nog weder met eenige honderden vermeerderd. Hoewel de ziekte een goedaardig karakter draagt, heeft zich toch Zondag alhier een geval van influenza met doodelijken afloop voor gedaan en wel in ten gezin te Zwanenburg, alwaar de 39-jarige M. v. d. B. (gehuwd en vader van 6 kinderen) in een paar dagen tijds aan deze ziekte is overleden. OPGESPOORD. Naar wij vernemen, is het de politie gelukt de hand te leggen op den vermoe- delijken dader van den Zondag te Hoofd dorp geplecgden diefstal van een rijwiel, dat onbeheerd tegen de R .K. kerk aldaar werd neergezet en na afloop van de gods dienstoefening gevlogen bleek te zijn. De jongeman, de arbeider de K. uit Haarlem- i 1 mermeer, werd na een volledige bekente- het Slachthuis te Heemsker vervoer nis te hebben afgelegd, weder op vrije voe- Door de politie is proces-verbaal opge- ten gelaten, maakt. Medegedeeld door het Ned. Kon. Meieoroi. Instituut te De Bildt- Naar waarnemingen in den morgen van 27 28 Decembe-r. Hoogste barometerstand 771.2 m.M., te Valencia. Laagste barometerstand 738.1 m.M.. te Hei noesand. Verwachting van den avond van 28 tot den avond van 29 December; Matige tot krachtigen Z.W. tot W. wind; betrokken tot zwaarbewolkt; waarschijnlijk eenige regen; toenemende looi in t N.; in 't Z. om het vriespunt tot lichte dooi. Omstreeks 5 uur gistermiddag heeft op den onbewaakten overweg nabij Heemskerk, genaamd de Communicatieweg, een ernstig ongeluk plaats gehad, waarbij twee paarden gedood zijn. Door tot nog toe onbekende oorzaak, waarschijnlijk door den dichten mist, is een wagen bespannen met twee paarden en be stuurd door den voerman H. de Vries uit Heemskerk, op den overweg in botsing ge komen met trein 451. die omstreeks 5 uur van Beverwijk vertrekt. Door den schok van de botsing werd de voernittn over de paarden heen geslingerd, doch kwam met den schrik vrij. De paarden werden door de locomotief gegrepen. Een der paarden werd ongeveer 30 Meter meegesleurd en deerlijk verminkt, zoo zelfs, dat de ingewanden uit het lichaam puilden. De wagen werd geheel verbrijzeld. De trein ondervond een langduririe ver traging, zoodat deze veel te laat in Uitgeest aankwam. De lijken der paarden zijn naar

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1