s Radio-Omroep. Ds liefde van een kunstschilder. De Belgische minister van Koloniën overleden. Bij de ontvangst van het H. College heeft Z. H. de Paus eene toespraak gehouden. De eco nomische gevolgen van het overlijden van den keizer van Japan. Onder de Radio-berichten: Er dreigt een conflict in de mijnindustrie van Midden Duitschland. Een aanzienlijke uitbreiding der Ameri- kaansdhe vloot bepleit. GEM. BUITENL. BERICHTEN. BINNENLANDSCH NIEUWS. Minister Kan bij den ex-Keizer. Als de Zuiderzee zal zijn drooggelegd. LUCHTVERKEER. Eerf grootsch plan. UIT ONZE OOST. Rotanstraf in Indische gevangenissen. Uitbreiding der marechaussee op Java. Verdere interneeringen van communisten. KUNST EN KENNIS. Inhoud van Tijdschriften. GEMENGD NIEUWS. De verduistering te Dodewaard. Een „Leidsche Hout". TEUILLETON. Lastige kostgangers. Smokkelen met dubbelen bodem De pokken te Maastricht. Een uitvinding. De Dinkel opnieuw buiten haar oevers. mmM Minister Pecher overleden. De Belgische minister v»* vua«niên Pecher Is overleden. Mr. Eduard Pecher is 41 geworden. Sedert 1912 zat hij als libertid Hid voor Ant werpen van de Kamer. Hi) een autori teit op koloniaal gebied, en 1w# «le Kamer oxer koloniale oangelegenh«»)M taeermalen voorglicht. De nieuwe regeering in Zuid-Slavië. De nieuwe regeering is gevormd en heeft den eed afgelegd. Ooezoenowitsj (d afre- dende premier) is minister-president; Ninko Peritsj heeft de portefeuille van buiten- iandsche zaken. Acht ministers behooren tot de radicale partij. P^jil Rad'td kreeg de portefeuille van de agrarisch, Stervormin gen; nog drie andere leden v«n de Raditsj. partij hebben een portefej|#fr- Oprlog en marine, posterijen en verk* -«egewc- zen aan generaals. Twee gjw^Ieuilles zijn greserveerd voor de Slov— jjuhe volks partij. Een toespraak van Z. H. den Paus. Bij de ontvangst van het heilig college a oor het aanvaarden der kerstwenschen herinnerde de Paus aan de afschaffing in Engeland van de wet, waarbij aan den ka tholieken godsdienst -zekere beperkingen worden opgelegd. Hij verheugde zich hier over zeer en sprak den wensch uit, dat dit gebaar algemeen navolging zou vinden en dat de heele wereld zou begrijpen, dat de wetten, welke In strijd zijn met de f echten van Gods kerk, onder de menschen verwar ring en verdeeldheid brengen en de heilig- se geestkracht verzwaken. Verklaringen van den Spaan^chen Koning. De koning van Spanje heeft aan een me dewerkster van de „Figaro" verklaard, dat hij in volledige overeenstemming met Primo de Rivera regeerde. Ik ben koning en in zal het blijven, verklaarde de koning; mijn troon is hecht want mijn volk houdt veel meer van mij dan men zich in het buitenland kan voor steilen. Het huidige regime is slechts een tusschending, dat trouwens niet anti-consti tutioneel is. De nationale vergadering is dc eerste stap naar een normalen toestand. De koning geloofde, dat alles wat in verwijderd of nauw verband staat tot onafhankelijkheid van Catalonié op een vergissing berust. In Catalcnië udt dat verlangen weinig of geen weerklank. De revolutionaire beweging in v Nicaragua. Van de Amerikaamdhe kruisers „Den der' en „Cleveland" zijn de Puerta Cabe- zas, de hoofdstad der liberale troepen in Nicaragua, matrozen geland om de levens en eigendommen der Amerikanen te be schermen. Uit Washington wordt aan de „Paris Ti mes' geseind, dat de bevelhebber der tmerikaanscLe mariniers, dia te Puerto Caberus is geland, den liberalen revolution- n tiren gelast heeft, de stad te verlaten ot zich anders ontwapening te laten welge vallen. Het vermoeden wordt uitgesproken, dat de mariniers in gewapend contact zul len komen met Mexicanen, daar men het zoo goed als zeker acht, dat Mexico, dat dv revolutionnaire regeering ondef Juan Sacase erkend heeft de hand heeft in de onwet'ige zending van wapens aan de re- volutionnairen. Dit laatste is de reden, waarom de Vereenigde Staten in Nicara gua ingrijpen. De dood van den Japanschen keizer. De keizerin, de prins-regent Iiirohito en de eerste minister waren aan het doods bed van den keizer tegenwoordig. In het paleis te Tokio wordt een speciale hal in gereedheid gebracht, waar het lijk van den keizer op het praalbed zal liggen. De ter aardebestelling zal waarschijnlijk in Febru ari of Maart plaats hebben. Men vreest, dat a!» gevolg van het opschorten van het zakenleven naar aanleiding van den dood van den Ijeizer de Japansche financieele wereld zwaar zal worden getroffen, daar het tegen het eind des jaars altijd vrij druk is. Ook de kle:n-handelaars worden zwaar getroffen, daar zoo groote voorraden had den ingeslagen met het oog op. de verkoo- pen aan het eind van hét jaar, waarvan de opbrengsten hen gewoonlijk in staat stel len, hun schulden te voldoen en hun fabri kanten te betalen. DE PSEUDO-PRINS. De blinde eerbied en aanbidding voor ti tels enz. zit'er blijkbaar in het republikcin- sche Duitschland nog diep in. Althans, zoo zou en zeggen, als men hoort van een aller dwaaste geschiedenis, welke zich onlangs in het Schlosshotel te Gotha heeft afgespeeld en waarover de oers thans nadere gegevens bevat. Van 28 Nov. tot acht Dec. heeft in genoemd hotel een zich baron v. Korff noe mende gast vertoefd, die bij aankomst niet onduidelijk te verstaan had gegeven, dat hij eigenlijk de oudste zoon van den ex-kroon prins was. Deze introductie dekte den man, die een drievoudig recidivist was en her haaldelijk veroordeeld is wegens diefstal, bedrog en valschheid in geschrifte, volko men: als een loopend vuurtje ging het ge rucht rond, en al spoedig ontving dc prins uitnoodigingen van alle mogelijke families uit de omgeving. Zelfs werd een groote jachtpartij voor hem georganiseerd. Baron v. Korff bleek echter op een goeden dag verdwenen, met achterlating van een hooge hotelrekening, terwijl hij den hotelier en verschillende andere personen voor groote bedragen had opgelicht. De politie heeft thans een vervolging ingesteld. De hotelier heeft in de pers een lange verklaring gepu bliceerd, waarin hii er o.a. de aandacht op vestigt, dat de pseudo-prins in de eerste adellijke kringen ontvangen is, zonder dat daar in hem een bedrieger werd gezien. Bij een ontvangst op het slot Tungeda had hij verteld, dat hij het bezoek verwachtte van zijn moeder en van den vroegeren keizerlij ken gevolmachtigde v. Berg, met wien hij een onderhoud moest hebben. Voor een en ander moest hij een nieuw kostuum hebben. Waartoe hij 120 M. leende. Een in Gotha ge komen Herr v. Berg bleek een bankdirec teur ai' Frankfurt te zijn, die t >cvallig voor zaken in Gotha moest zijn. •De pseudo-prins heeft zijn buigende aan bidders natuurlijk hartelijk uitgelachen en heeft bijtijds de plaats gepoetst, zonder zijn goedgeloovige gastheeren zelfs met een vi sitekaartje p.c. te verblijden. Baron v. Korff is spoorloos verdwenen. BRAND IN EEN FILMFABRIEK. Gisteren heeft te Neugrunwald nabij Munchen een ernstige brand gewoed. Een gedeelte van de ateliers van de filmfabriek „Orbis" is afgebrand. De mnterieele schade bedraagt ongeveer 25.0000 Mark. SNEEUW EN GRIEP. Het heeft in de Ardennen flink gesneeuwd In de omstreken van Spa ligt de sneeuw 6 c.M. hoog, elders 10 en op de Baraque-Mi- chd al 7C c.M. In de kantons Eupen en Malmédy is 't nog érger. In de buurt van Eisenborn ligt de sneeuw al 1 M. dik En het vriest er ook flink. Of de vorst een einde zal maken aan de griep-epidemie, die in België zoo heerscht? In sommige plaatsen ligt 80 pet. der bewo ners ziek te bed; de ziekte is ditmaal ech ter goedaardig en na een week zijn de meeste patiënten weer op de been. DE ELECTRISCHE SPOORLIJN PARIJS- VïERZON. Sedert vier jaren heeft de Compagnie du chamin de kr a'Orléans een geweldig werk onder handen: de clectrificatie van verschil lende harer lijnen, in totaal 916 K.M. Tang. Een gedeelte van dezen arbeid is thans met de inwijding van de electrische lijn Pa rijsVierzon, waarvan wij melding maak ten voltooid. De heer Tardiea, minister van openbare werken, heeft, in gezelschap van tal van autoriteiten, de eerste reis meege maakt. Aan alle stations hadden ontvang sten plaats, in Vierzon zelf was een feest maal van driehonderd couverts aangericht. Het 204 K.M, traject wordt door den elec- trischen trein in slechts één uur en 53 mi nuten afgelegd. Een locomotief van 19 M. op zestien wielen trekt de zeven wagens, die met modern comfort zijn ingericht. Zoo nu en dan rijdt hij met een snelheid van 125 K.M. per uur, doch beneden de 100 K.M. vermindert zijn vaart niet. De electfische stroom wordt verkregen uit de centrales van Genneviiliers en Egu- zon. Door de electrificatie der nieuwe lijn zal de P.-O., welke anderhali millioen ton kolen per jaar verbruikt, voortaan nog slechts 250.000 ton noodig hebben. VERANDERINGEN IN DE HANDELS POLITIEK VAN TSECHO-SLOWAKIJE, Dc vroegere minister Dr. Rudolf Hotovec hield een interessante vooidracht voor de „Volksvvirtschaftliche Gescïlschaft" over den niaatschappelijken en financieelen toestand in Tsjecho-SIowakijc. Hij noemde een geza nten! k bedrag van 164 milliard Tsjechen- kionen voor de totale productie van hei land, Waaruit zou volgen, dat het nationale inkomen van het land 83 milliarden be draagt. Hierop bouwende schat hij het na tionaal vermogen op 400 milliard. Hst gel delijk inkomen, ontstaande nt renten, zoi hoogstens 31A milliard bedragen, dus na'u- weijksl 5 pet. van de inkomsten uit handel en industrie. Spr. kwam toen op de staats schulden en deel'de mede, dat de uitgaven voor het jaar 1927 effectief 25/4 pet. be dragen van het budget en dat het bedrag dezer schulden in 1922 slechts 19 milliard bedroeg maar sedert gestegen is op 35 milliard, terwijl ze in Duitschland van 24 op 19 milliard jjereduceerd werden. Per hoofd van de bevolking komt in Duitschland van de staatsschuld 312 kronen, in Tsjecho- Slowakije 2500, in Oostenr k 1800, in Bel gië 8800, in Frankrijk 18.000, in Engeland 28.000 kr. Het militair verslagen Duitschland komt er dus het eerst weer boven op en ontwikkelt zich als de ernstigste concurrent op de Europeesche markt. Het Tsjechische program voor de te voeren handelspolitiek moeW aan herziening onderworpen worden, en men moet trachten zich bij andere staten aan te sluiten teneinde zijn afzetgebied te kunnen vergrooten Dat streven openbaart ich meer en meer in Europa en bekende staatslieden hebben zich reeds meermalen in dezen geest geuit. In verband hiermede is het ook noodzakel k Rusland deel te laten nemen aan eventueele conferenties, dat toch op zichzelf reeds een enorm afzetgebied vertegenwoordigt. DE MISDADIGHEID IN RUSLAND. De misdadigheid neemt in Rusland onge hoorde afmetingen aan. De „Izwestia" wijst er op, dat de toeneming van het aantal moorden, zware mishandelingen, brandstich ting, paardendiefstal (in Rusland wordt het stelen van een paard gelijk gesteld met een zware misdaad; dit is het gevolg van de groote economische beteekenis van het paard voor een boer) enz. onrustbarend wor It. De regeeringsorganen zijn niet in staat het kwaad te bestrijden met bet ge volg, dat de boeren eigen rechter worden en de paardendieven eenvoudig afmaken. Het sovjet-staatsblad vertelde, dat de re cherche bij het zoeken naar de schuldigen in gevallen van sluipmoord en brandstichting slechts in 50 van de gevallen de schuldi gen vindt. Wanneer er in een bosch, in een greppel of in een achtertuin een lijk wordt gevonden, dan blijkt het gewoonlijk, dat niemand iets van de moord afweet en dat de rechterlijke macht geen getuigen kan vinden, die eenig licht op het gebeurde zou den kunnen werpen. En dergelijke moorden vormen het groolste gedeelte van de geval len, die de recherche heelt te onderzoeken. Dc bevolking heeft daarom eik vertrouwen in de rechterlijke macht verloren en geeft er de voorkeur aan zelf de schuldigen te straf fen. Het lynchen heeft dan ook ongekende afmetingen aangenomen en zoowel de be volking als de pjaatselijke autoriteiten be schouwen dit als een normale wijze van rechtspleging. Het gebeurt zelfs vaak, dat de dorpsautoriteiten zelf deel nemen aan het lynchen van een paardendief of van iemand die verdacht wordt van een of andere mis daad. De Minister van Binnenlandsche Zaken, mr. Kan, was Maandag op Huize Doorn, waar hij een onderhoud had met den ex-keizer en diens gemalin. Hoe moeten de gronden worden uitgegeven? Door den min. van Waterstaat is inge steld een commissie, aan welke zal worden opgedragen een onderzoek in te stellen naar de beste wijze, waarop de door de uitvoe ring der Zuiderzeewerken te verkrijgen gronden zullen kunnen worden uitgegeven. Hierbij zal worden gelet zoowel op de gel delijke belangen van den sta^t, en het be lang van een gezonde ontwikkeling van .and- en tijibouw in de te winnen polder gebieden, als op de belangen van de bevol king van Nederland in het algemeen en vau de bewoners van die poldergebieden in het bijzonder. Tot lid en voorzitter van de commissie is benoemd Mr. G. Vissering, voorzitter van den Zuiderzeeraad te Amsterdam, en 'ot secretaris de heer dr. H. N. ter Veen, lee- raar in de economische geografie te Amster dam, voorts lot leden: prof. mr. D. van Blom, lid van den Ziderzeeraad te Leiden; K. Breebaart Jzn. te Winkel; dr. L. N. Deckers, lid van de Tweede Kamer, te 's-Gravenhage; prof. mr. P. A Diepenhorst, lid van de Eerste Kamer, te Amsterdam; C. van den Heuvel, lid van de Tweede Ka mer, te Nieuw-Vennep; G. W. J. van Koe- I verden, lid van de Prov. Staten van Gelder land, te Buren; ir. S. L. Louwcs. secretaris van de Overijselsche Landbouw Maatschap pij, te Zwolle; dr. H. J. Lovink. lid van den Zuiderzeeraad, te Alphen aan den Rijn; L. H. Mansholt, lid van Ged. Staten van Gro ningen, te Glimmen; B. W. Okma, lid. van Ged, Staten van Friesland, te Ypecolsga; dr. F, E. Posthuma. lid en onder-voorzitter van den Zuiderzeeraad, te 's-Gravenhage; prof. mr. Paul Scholten, hoogleeraar aan de Universiteit van Amsterdam: E. M. Teen stra, lid van den Zuiderzeeraad te 's-Gra venhage; dr. ir7 Th. van der Waerden, idem te Amsterdam; Th. M. Th. van Weideren baron Rengcrs, idem te Oenkerk; J. B. Westerdijk, lid van de Eerste Kamer, te Uithuizermeden en dr. ir. H. Wortman, di recteur-generaal der Zuiderzeewerken, te 's-Gravenhagc. Volgens de Deensche bladen zal in het a.s. voorlaat een pros? wo-c?rn feu "-wen met een nieuwe vliegverbinding Hamburg Londen, dwars over de Noordzee. Hiervoor zou gebruik worden gemaakt van Dornier- Wall-vliegbooten, terwijl het in de bedoe ling zou liggen, indien de proefnemingen slagen, de lijn uit te breiden, waardoor men zou komen tot een verbinding Kopenhagen HamburgLondenIJslandGroenland New York. Afgeschaft voor tot hechtenis veroordeelden. Een gewijzigd reglement van orde en tucht over de gevangenen in Nederlandsch- Indië schaft, naar uit Ba'avia wordt ge meld, de rotanstraf af voor tot hechtenis veroordeelden. Uit Bandoeng wordt gemeld. Er bes'.aan plannen om de marchaussee op Java met twee compagnieën uit te brei den en infanterie-regimenten op volle sterkte te brengen. In het Djocjasche zullen vier en twintig personen geïnterneerd worden. T" OPGANG, Inhoud No. 306. „De Geboorte van Christus," door Sandro Botticelli (buitentekstplaat); „Het spel der Fantasie," door E. v. W. (geïllustreerd); „De St. Bavo of Groote Kerk te Haarlem," door S. (geïllustreerd): „Hoe Mère Agnès, de Zuster van de Heilige Kleine Theresia, tot Mij sprak," door Henri Borel; „Een Spel van dc Genade," „Genesius," opgevoerd door Het Vereenigd Tooneel: „Summa Sum marum," (Een wekelijksche terugblik op den internationaal-pplitieken toestand), door Aquatus, „Aankondiging van humor en sa- tyre uit binnen- en buitenland; „Uit de bouw wereld"; „Musicalia"; „Tooneel-Kroniek"; „Vrouwenhoekje," door T. D.: Kerstmis, Na middag-japonnen, Fluweelen mantels, Rus. sïsch Kerstgebak, Engelsche Kerst-cake, De heldin van Alaska, Vruchtenmandje, Kamer jas voor kleine jongens, Tulbandkussen, Recept, Nuttige wenken; „Nieuws over boe- kenschrijvers"; „Kunstberichten." Naar het „Hbld." verneemt, heeft de aan- gehouden kassier van de Boerenleenbank te Dodewaard voor den rechtercomfnissaris te Tiel een volledige bekentenis afgelegd. Hij was sedert de oprichting van de Boeren leenbank daarvan kassier en genoot als zoodanig bijna onbeperkt vertrouwen. Ook buiten dezen werkkring; zoo was hij aecre. taris van den polder, wethouder en ver trouwensman in schier alle aangelegenheden van Dodewaards ingezetenen. In den laat- sten tijd gingen de uitbetalingen der Bank minder vlot. Bij het bestuur kwamen hier over ktechten in en een door de leden vai. den raad van beheer ingesteld onderzoek bracht dadelijk aan het licht, dat gestorte spaargelden wel in de spaarbankboekjes, maar niet in het kasboek werden ingeschre ven en door den kassier te eigen bate wet- den aangewend. Hoe groot het aldus vet. duisterde bedrag is, valt niet te zeggen. De aangehoudene is in het huis van bewa ring te Tiel opgesloten. Laatste regeeringsdaad van jhr. De Gijselaar, Leiden biedt als woonstad wc ig aan trekkelijks en zij, die eens „uit" willen gaan moeten tram of trein nemen om wat fris- sche lucht te* kunnen inademen. Het is dc zeer groote verdienste van den verirekkend-en burgemeester, jhr. mr. N. C. de Gijselaar, dat hij getracht heeft en nog tracht aan de hem zoo dierbaar gewor den stad meer natuurschoon te verzekeren en het is meer dan toeval dat in de laatste vergadering van den gemeenteraad, waarin hij den voorzittershamer hanteerde, een voorstel is aangenomen, dat zal leiden tot een radicale verbetering in het gebrek aan wandelparken te Leiden. Eenige maanden geleden werd docr een bekend Leidsoh ingezetene,den heer de Koster, een flink bedrag ter beschikking der gemeente gesteld om te komen tot de stichting van een „Fonds tot aanleg en onderhoud van wandelparken" te Leiden. Doch dit was slechts een begin want spoedig daarna kwamen grootere en kleine bedragen bij den Raad van Beheer van het Fonds binnen en zonder dat dit naar buiten door drong was het voor ingewijden niet onbe kend, dat de heer De Gijselaar de stuwende kracht was die tot de oprichting van een flink park en bosch „de Leidsche Hout" zou moeten leiden. Zeventien jaar heeft de heer De Gijselaar met kracht in het belang van Leiden ge- arbeid fieï oogenblik van schelden was aangebroken. Alle punten van de agenda der laatste door hem geleide vergadering waren be handeld de afscheidsspeeches konden be ginnen. Reeds zette het oudste lid in jaren zich in postuur om zijn afscheidsrede uit te spreken, toen de voorzitter aankondigde; „Mijne Heeren, ik stel voor nog even in ge heime «vergadering te gaan." Wat in deze geheime vergadering bespro ken werd, liet zich raden, toen deze weer openbaar verklaard werd. De laatste daad van den heer De Gijse laar in den Leidschen Raad was met een voorstel te komen, dat aan Leiden zou brengen waaraan het zoo'n dringende be hoefte heeft; een „Leidsche Hout." Met algemeene stemmen werd' aangenomen het voorstel om van het gemeentelijk grond bezit een oppervlakte van 16 H.A. af te staan aan genoemd fonds. Er werd geen woord meer over gerept en de voorzitter zelf behandelde deze voor de hem eigen lakonische wijze. Tenminste als men wil afgaan op uitwendig-zichtbaro teekenen. Want in werkelijkheid was de heer de Gijselaar zich op dat moment terdege be wust van het feit voor Leiden en de Leide- naars weer iets bereikt te hebben, waarvan men eerst na vele jaren de ve-strekkende gevolgen zal kunnen waarnemen. De groene weiden begrensd door Rïjns- burgerweg-Terweeweg-Maredijk en Posthof- laantje zullen in de nabije toekomst worden herschapen in een lusthof de Leidsche Hout genaamd waarvan zonder twijfel de hoofdverkeersweg den naam zal krijgen van „De Gijselaarslaan." Voldoende kapitaal om het geheel in exploitatie te brengen is nog niet bijeen en de werkzame Raad van Beheer tracht in het groot en in het klein de noódige gelden bijeen te krijgen, maar gelet op hetgeen in slechts luttele maanden tot stand is ge bracht, is het succes verzekerd, vooral dank zij den man die zich steeds bescheiden op den achtergrond houdt, den stillen en stoeren werker jhr. De Gijselaar. De 56-jarige Ch. A. J. bewoonde te Rot terdam met een kameraad een achter kamertje aan de Linker Rottekade. De kamer, welke daarvoor gelegen is, wordt bewoond door den hospes en de hospita van de twee vrienden. Terwijl de kostgangers, die vermoedelijk af en toe werkloos waren, niet al te best betaalden, zagen zij Zondag avond niettemin kans het er eens stevig vpn te nemen, zoodat ze, laat en zeer ver heugd door prettige consumpties, des nachts thuis kwamen. J. uitte zijn levensblijheid door alles wat hij te pakken kon krijgen omver te gooien, met gevolg dat hospes en hospita wakker werden en tegelijk 'n slecht humeur zich voelden ontwaken. De man moedige kostjuffrouw kon het lawaai niet langer aanhooren, opende de tusschendeur naar de achterkamer, stak haar terecht onvriendelijk gezicht naar binnen en maakte eenige stekelige toespelingen op der kost gangers wankele financieele positie, die in flagrante, ja verontwaardiging wekkende tegenstelling was, met de kosten der naar het hoofd gestegen borreltjes. L. had toen de aardigheid zijn vuist tegen den hospitalen neus te planten, zoodat 't bloed te voorschijn schoot. De kos.juffrouw ontstak hierdoor in grooter woede, greep den wankelen commensaal bij beide schou ders, spande haar spieren en kwakte den man achterover op het even verder in de kamer staande bed. De strijd was in vollen gang toen dc hos pes, bleek, maar dapper op kousevoeten te hulp aandraafde; de situatie met martialen blik overzag en, indachtig zijn mannelijke meerderwaardigheid, vóór zijn vrouwtje ging staan, om, wat er ook mocht gebeuren, vooraan te zijn in den rei der strijdenden. De commensaal, die zich zijn nederlaag snel bewust werd, greep een onder het bed liggende bijl en zwaaide die in de richting van het heldenhoofd. Het melo-drama liep groote kans een echte tragedie te worden.... De bijl bleek echter, gelukkig, onhandig gezwaaitf. Wel trof zij het hoofd, doch zoo weinig doeltreffend dat het slechts zeer licht gekwetst werd. De politie werd daarna te hulp geroepen. Die arresteerde L. en maakte vei baal tegen hem op. Daarna werd hij weer vrij gfelaten. En 17-jarige jongen uit Bleijerheide (gem. Kerkrade), is onder de gemeente Stolberg door de Duitsche politie aangehouden. Hij vervoerde in een vrachtauto met dubbelen bodem ruim 250 K.G. gesmokkelde koffie, welke frauduleus van Kerkrade naar "Duitschland was vervoerd. De chauffeur is naar Aken overgebracht; de auto en de contrabande zijn in beslag genomen. Honderden zieken in de stad, onder all' rangen en standen, maar niet van de pok ken, indirect wel door de pokken, naar dt Msb. verneemt. Het getal dergenen, die op hoogst onaangename wijze de gevolgen dei inenting ondervinden, ie niet gering. In de groote fr.br: -ken moesten tal van arbeiders verzuimen, omdat ze voor enkele dagen voor arbeid ongeschikt zijn geworden. He zijn intusschen niet alleen degenen, die dc snelle massa-inenting ondergingen, die ziek zijn geworden, ook onder degenen die dooi particuliere artsen gevaccineerd zijn, be vinden er zich die onprettige dagen bele ven en het bed móeten houden. De meesten lijden aan opgezwollen en ontstoken armer, of beenen, gepaard gaande met koorts en maagstoornissen. Nieuwe gevallen der gevreesde ziekte zelf '63 loen Magdalena begraven was en de pre dikant zijnen broeder het kleine meisje in dc armen had gelegd, het kind, dat de doode hem stervend had aanbevolen, toen had hij ook Esther tot hem heengeleid, Esther, die de schreden der arme zorgvuldig en liefdevol hierheen gevoerd had en die haar den laat- sten bitteren strijd had verlicht. De zorg voor de naaste toekomst trad nu gebiedend op den voorgrond. Esthers werk hier was ver- ricnt; zij had noch het recht om hier langer te oeven, noch een plicht om langer te ver vullen en nu moest men daaraan denken, waar het kind zou blijven, 'Voor het oogenblik, ofschoon Richard de ■naaste aanspraak daarop maakte, voor het oogenblik had hij het geen verblijf aan te bieden; de oude Oltrud in de pastorie was zeer weinig geschikt om het kind op te voeaen, ook daar dc bezwaren omtrent hef rnwe klimaat en het gebrek aan een dok ter zwaar in de schaal viel'cn. De kieine Veronica, die iedere verande ring, waaraan zij de laatste weken was blootgesteld, stil gedragen had, zoolang zij hare moeder nog zag en nu en dan hare stem hoorde, begon onrustig te worden, sinds Magdalena was begraven. Zij kiemde jcich mei angstige teederbeid vast aan Esther, die haar lief geworden was en het was zeer bedenkelijk, haar ook van deze te scheiden. En dan hadden dc broeders ook niemand, geen enkele vriendin ol bloedverwante, welke de moederlijke zorg voor het kleine meisje had kunnen op zich nemen. Esther bleef de eenige toe± vlucht. Zoo had dan Esther, onder geleide van den schilder, het kind medegenomen; hel we derzien der beide broeders was van fe korten duur geweest, dan dat bepaalde besluiten met betrekking tot Vercnica's toekomst konden genomen worden, te meer. daar er over haar verleden nog steeds een sluier lag. Want licht hadden de ver warde en spaarzame verklaringen, welke Magdalena in koortsvrije oogenblikken gaf, niet geschonken hoogstens eenen argwaan opgewekt, welke in Richards ge moed een vruchtbaren bodem vond, Zij had in hare uitbarstingen wel verteld, dat zij graaf Herberts vrouw was en dat hij haar verla ten bad, om een rijk huwelijk te sluiten, maar het werd in haar verzwakt denkver mogen niet zoo helder, dat zij zeggen kon, waarom Constantijns naam in het trouw register stond. Wat zij daarvan zeide, was te verward en te ongctoofelijk, om als uit gangspunt te kunnen dienen voor verdere nasporingen, des te meer, daar zij in Lon den toch Constantijns naam gedragen had. Deze verhalen, welke de zieke zelve zoo diep schokten, dat zij gewoonlijk uit be zorgdheid voor haren toestand moesten afgebroken worden, lieten moeilijk gissen, waar waarheid en fantasie van elkander scheidden, en toen k—am de langdurige bewustelooze toestand, die iedere gedachte en herinnering verlamde, tot de dood hare zie! bevrijdde, Voor den predikant en voor Esther had deze verklaring alleen de waarde eener koortsfantasie; zij hadden gesteund op Ru bens beschouwing, Conslantijn te lang voor den schuldige gehouden dan dat zij in de trouwakte, die Magdalena angstig op hare borst bewaard had, tot zij die in Werners handen geborgen zag, met eene bevestiging hunner vermoedens zouden gevonden heb ben. Alzoo niet Richard; hi) alleen kende den jongen dokter, hij achtte hem oprecht en kende zijne liefde voor de schoone Italiaan- sche. De bijzondere oplettendheid, welkk hij Magdalena in Tannen- see had bewezen, zijn langdurig, schijnbaar onnoodig opogthoud in Engeland, het ge ringe vaderlijke erfdeel, dat vVeel te klein was voor zijne aanspraken en verwachtin gen. om daarmede openlijk een fatsoenlijk familieleven te beginnen, dat alle» kon hem niet op een dwaalspoor brengen. Zoo veel was zeker, dat aan Magdalena ver raad was gepleegd, een verraad, dat haar het hart had gebroken, dat het kind be roofde van hare rechten en een smet wierp op haren naam, en Richard deed al wat in zijn vermogen was, om de waarheid aan het licht te brengen en die waarheid als eenige voldoening nog neder te leggen op lyiar graf. Wat was de smart, dat deze bloem hem ontrukt was, vergeleken bij de ellende, haar ontbladerd weder te vinden. Als alles, wat daar leeUe in zijn binnenste, zich op loste in verterende smart aan die grafkuil der vrouw, die hij zoo innig had liefgehad nu loste dat alles zich op in den vurigen wensch, haar recht te verschaffen en boete le vorderen. Maar van wien? De steunpunten waren zoo weinige, dat hij spoedig inzag, dat hij alleen met voor zichtigheid en geduld den tijd iets kon ont wringen en hij rekende er op, in Esthers vader een kundig leider te zullen vinden door dezen doolhoL Reeds om het kind een zeker geleide te schenken, vergezelde hij dc jonge verpleegster op de moeilijke reis naar huis, en nu rust.e het kleine meisje veilig geborgen onder Rubens gastvrij dak. De oude man boorde hoofdschuddend uit Richards mond de herhaling en aanvui- ling van datgene, wat Esther hem schrifte lijk reeds had gemeld, maar geloof vond de zaak bij hem niet. Hoe weinig sympathie hij ook gevoelde voor den zoon des opper- jach'.meesters, volgens zija inzicht bestond er grcmd om een ander te verdenken; bij deze gelegenheidnam hij Herbert kracl^ig in bescherming. Maar 'tent gij dan het verleden van den man, dien gjj zoo verdedigt, vroeg Richard, weet ge genoeg van zijn leven en familie en in de wereld, dat gij voor hem kunt instaan? De oude man lachte; hoe overijld de jeugd toch is. Instaan, dat is een woord, hetwelk men eigenlijk alleen gebruiken kan opzichte van zichzelven. Ik ken intusschen de familie nauwkeurig genoeg, om een oor deel te kunnen vellen over d,e leden afzon derlijk en wat den oudste, den erfheer graaf Wolf betreft, die voor cenigen tijd met eene dochter uit Italië is wederge keerd, ten opzichte van hem doe ik wat gij zooeven vórderdet, voor hem sta ik in. Voor goedheid en trouw, voor edele ge zindheid en voor eervolle handelingen. Ja, ja, ik weet het, hernam de jonge kunstenaar, het is een beminnenswaardig heer, die op mij evenwel den indruk maakte, als dankte hij God, omdat hij den naam Stein had kunnen afwerpen en den graventitel weder aannemen. De oude jood trok een ernstig gezicht; het is ook 'n oude trotsche naam, mijnheer Lenzj, ea de graaf heeft steeds daarvoor gezorgd, ieder stofje af te wissohen, dat wellicht den glans van dien naam zou kun nen ontsieren. De schilder lachte bitter; reeds gevoelig voor een stofje en hij moet het toch aan zien, dat die naam bevlekt is met een onuitwischbaren smet. De zaakwaarnemer hief waarschuwend den vinger op; zeg dat niet zoo luid, zoo onbewimpeld. Als ook graaf Herbert er 't zwijgen zou toedoen, zijn oom zou den handschoen opnemen. Als de jonge graaf een voogd noodig heeft i voor zijn eer, dan is mij dat goed, hernam Richard. Op dit oogenblik zoek ik avenwel nog daarnaar om de zaak op 'e helderen en vast te stellen, maar uist in deze moeilijke aangelegenheden be. loof ik mij alles van uwe hulp. De zaakwaarnemer peinsde een oogen blik, toen zeide hij vrijmoedig; Ik verzoek u, mijnheer Lenz, mij daarvan te verschoo- nen. Het zou mij zelf gevoelig pijn doen, a's ïk, als hun zaakwaarnemer, maatregelen moest nemen, welke de familie Wangcrloh WOENSDAG 29 DECEMBFR. HILVERSUM, 1050 M. 12.00 Politieber. 2.303.00 Kindetles Engelsch. 4.00 4.30 Halfuurtje voor de huisvrouw- 4.356.15 Concert door het H. D. O.- orkest, Maria Schievink, sopraan. 6.15—6.45 Lezing Sociale verzekering „De zegeltjesplakkerij", door den hees J. P. Nijssen, hoofdcomm. bij de R. v. A. te Assen. 6.45—7.45 Vervolgles en con versaties Duitsch. 7.45 Politieber. 10.00 Persber. —8.10 Chr. radio-avond, mej. Truus Rieuwerts, piano en haar kinder koorklasse. De heer Siegfries Bahler, violist v. h. concertgebouw-orkest. 1. Sneeuwklokjes, v. Vladeracken. 2. Een tuintje in den zorn schijn, v. \lidera- cken. 3. Op het meer. 4. Van een zee .«rns- kind. 5. Wiegedeuntje, Alb. van H. v» Tusschenbroek, Kinderkoor. 7. Dames koorzang. 8. Rede door Mr, A. v. d. Deure, over Oaze vereeniging en zij die Luiten staan. 9 Dames-koorzang. 10. 22ste con cert a. kl. t. (le ged.), Viotti (viool en piano). 11. Drie sonaten van Scarlatti (piano). 12. Afscheid der zwaluwen, C. v, Rennes. 13. Biddend kindje, C. v. Rennes, 14. Parmantje, C. v. Rennes. 15. Dc Her ders in Bethléhems velden, uit de Kerst- cantate van A. H. Bahler. 16. Kerstl'ed, v. Oort. 17. Kerstnacht, v. Oort, Kinder koor. 18. Dames-koorzang. 19. Rede door Mr. A. v. d. Deure, over Onze Vereeni ging en ons Christelijk volksdeel. 2e Da nes-koorzang. 21. Sonate g. kl. t-, Grieg (piano en viool). 22. Nocturne e. kl. t„ Chopin (piano). 23. Etude As, gr. t., „Ciio- pin (piano). 24. Wiegeliedje, Aulin (viool en piano). 25 Humoreske, Aulin (viool) en piano). 10.30 Dansmuziek door ht: Radio dansorkest. DAVENTRY, 1600 M. 11.20 Concert door het Daventry-kwartet en solisten (mezzo sopraan, bariton, piano). 1.20 2.20 Concert van Restaurant Frascati. 3.20 Het Cruft- orkest en F. Kelsey, bariton. 4.20 Causerie Merrie Eng- lanfd. 4.35 Orgelconcert van de New Gallery Kinema. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dansmuziek. Rex Burchell, humorist. 7.10 Tuinbouwpraatje. 7.20 Weerber. nieuws, Causerie Chuckles. 7.45 Ballade 111 in A flat op 47, Chopin, Solo- mon, piano. 8.00 Lezing Fishers and fighters. 8.20 „Reaching out", experi ment, uitzending, waarvan de uitslag ir> geheimzinnigheid gehuld is. 9.10 Vocaal concert, prijsbekroonde liederen. 9.20 Symphonieconcert. 10.20 Tijdsein, weerber., nieuws. 10.3511.20 2e pianoconcert van Rachmaninow, door Laffitte en symphonie-orkest. PARIJS „RaADIO-PARIS", 1750 M. 10.5J11.20 Nietiwsber. en muziek. 12.5J2.10 Concert, orkest en Mme, Morin, zang. 5.05—5.55 Concert door de Jazz Symphonic. 9.0510.35 le acte van „Die Walkyre", Wagner. Daarna dansmuziek door de Cyro-jazzband. KOM IGSWUSTERHAUSEN, 1300 M. 11.207.20 Lezingen en lessen. 7.50 Uitzending van het programma van Leip- zig-Orkest en vocale solisten. HAMBURG, 394.7 M 11.50—1.20 Or kestconcert. 1,252.05 Kamermu ziek. 3.504.35 Dansmuziek. 5.20 6.10 Dansmuziek. 7.2011.15 „Kö- ningskinder", sprookjes opera. Daarna Dans. MUNSTER, 241.9 M. 12.50—1.50 Mo zart-concert, orkest. 3.205.20 Vroo- lijk concert. Orkest en zang. 7.207.50 Gramofoonmuziek. 7.509.20 Con cert door het Schoenmaker-kwartet. BRUSSEL, 508.5 M. 8.50—10.50 Fra- menten van „Rigoletto", opera van VerdL Orkest en solisten. kwamen gelukkig niet meer voor. De patiënt uit Eckelrade is als genezen ont slagen en naar zijn dorp teruggevoerd. De geïsoleerde» in de voormalige Kruis- heerenkerk zullen Dinsdag a.s. wel in het gewone leven terugkeeren, evenals de kanaries die ze meenamen, en wier naam zij in den volksmond reeds overnamen. Ten gerieve van de geïsoleerden, zuster* en leeken, in het St. Josephsgesticht, da» sinds hun afzondering van alle ke.kelijk* diensten verstoken waren, is de vermaard# historicus paler Albers S.J. bereid ge weest er het H. Misoffer in de kapel op hji dragen. Nu mag pater Albers evenwel oola niet eerder het gesticht verlaten dan op deé dag dat de geïsoleerden zelf, onder wié geen verdere gevallen voorkwamen, even min als onder die in de voormalige Kruis- heererikerk, weer „op vrije voeten" komen. Gelukkig zal dat ook niet lang meer duren; 'egen Donderdag a.s, zullen de zes som bere plakkaten wel van den gevel van hot gesticht verwijderd mogen worden. De heer A. Veenhoff te Groningen Is, meldt de Pr. Gr. Ct., op het vèmuttige denk beeld gekomen om iets uit te denken, dat toegepast kan worden als straks ook in ons land de 24-uren-tijd zal worden ingevoerd. Het denkbeeld komt hierop neer, dat achter dc wijzerplaat met de cijfers 1 tot 12, een andere plaat met de cijfers 1324 te voorschijn komt, als het twaalf uur is af- jeloopen. De wisseling der platen ge schiedt automatisch. De zoon van den uit vinder, de heer B. F. Veenhoff, heeft de aitvinding verwezenlijkt. Opnieuw is, naar uit Losser (O.) gemeld wordt, de Dinkel buiten haar oevers getre den en heefft wijd en zijd de landerijen onder water gezet. Dit is de vijlde maal in ongeveer twee maanden tijds. zou kunnen prijsgeven aan een pijnlijk in opspraak brengen. Het mannelijke gelaat des kunstenaars teekende onverholen verbazing. Ha, ik be grijp het, deze familie is zeer rijk, zeide hij achteloos. Neen, neen, gij begrijpt het niet. zeide de oude man bedaard, want gij denkt, dat ik het goed recht opoffer aan goud. Zonder iwijfel is het een persoonlijk belang, dat mij leidt, maar geen geldelijk, zooals gij vermoedt, het is oude dankbaarheid, die niet veroudert. Ik stel, geloof mij, veel be lang in de beklagenswaardige vrouw, die ik zelfs gekend heb en heb geen reden den heer opperjachtmeester of zijne vrouw bijzonder verplicht te zijn. Maar aan graaf Wolf ge voel ik mij verbonden voor mijn geheele leven ein ik zou niet gaarne daar zijn waar een aanslag gepleegd wordt op goe deren die hem dierbaar zijn. Wilt gij, als de zaak werkelijk voortgang heeft, een bemiddelaar, wilt gij eene schikking, eene vreedzame voldoening, dan ben ik gaarnei tot uwen dienst: aanvallende maatregelen vermijd ik. Gij moogt niet zoo -beleedigd kijken, mijn jonge vriend, maar gij moet de belangen van mijn hart eerbiedigen evenals ik de uwe doe en dan zult gij ook inzien, dat ik niet anders dpen kan. Ik bevond mij niet altijd in eene positie, zoo vrij van zorgen, als gij mij nu voor u ziet, ik was een arme knaap, had vroeg mijn vader verloren, was zonder vrienden, zonder beschermers, zon der geld. JWordt vervolgd.J

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 6