J De Chïneesche Bisschoppen in ons land. MARKTNIEUWS. Uit de Vaderlandsche historie van Cocquernico's dierenrijk. UIT HET AND- t De Paus en de Action Frangaise. De Duitsche Politie Dreigend conflict in de Duitsche mijnindustrie. Sokol en Vaticaan. Amerika's macht ter zee. De dood van den Japanschen keizer. Deelneming van den Paus. Het conflict in de schoenen industrie. Een ondergrondsche spoorweg te Moskou. De toestand in Nicaragua. Een vreeselijke daad. Vier communistenle'tders terechtgesteld. KERK EN SCHOOL. Benoemingen. FINANCIËN. De „Action Frangaise" het orgaan van de beweging van dien naam, antwoordt op de bekende allocutie van den paus, welke een veroordeeling van de. Action Franpaise behelsde, «net een ..non possumus". Het blad heeft uit de allicutie gelezen, dat de paus deze politieke beweging wil te niet doen. Op politiek gebied., zoo betoogt de A F, is de paus niet beveiligd voor nien- schelijke vergissingen. Het blad verzekert, dat de kerk op godsdienstig terrein geen onderworpener of toegewijder zonen heeft of ooit zql hebben dan de aanhangers van de Action Frangaise. Op politiek terrein (aldus het blad) hebben wit den plicht het gebruik onzer rechtmatige vrijheid te be houden. Met een herinnering aan wat de paus over Mussolini gezegd heeft, verklaart het blad, dat het behoud van de A F. van het uiter ste gewicht'is voor het land, dat voor de Fransche belangen het bestaan er van een publieke weldaad is; het heil van Frankrijk zou zelfs waarlijk in gevaar verkeeren als de A. F. verdween. Door te weigeren, aldus besluit het blad, feunnen wij niet ophouden goede katholieken te zijn; door te gehoorzamen, houden wij op goede Franschen te zijn. Wij zullen ons va derland niet verraden. Non possumus. til de quaestie van de sterkte der Duit sche politie is men met den Gezantenraad overeengekomen, dat Duitschland 140.000 man politie kan onderhouden. Ook in de quaestie van de opheffing van de oefenmgs- vcreenigingen werd volledige overeenstem ming bereikt. De Gezantenraad gaf den wensoh tof op heffing van die vereenigingen op en ver klaarde zich accoord met de van Duitsche ziide getroffen maatregelen. Over de nog hangende kwesties aan de oostelijke vestin gen en het oorlogsmateriaal zal begin Ja nuari beslist worden. Indien niet de voorteekenen bedriegen, /al in bet nieuwe jaar een ernstig arbeids conflict in de Midden-Duiische kolenindus- trie uitbreken. De mijnwerkersorganisaties hebben He arbitrale uitspraak, waarbij be paald werd, dat van 1 Januari tot 30 April 1927 acht inplaats van zeven uur per dag zou worden gewerkt, met overgroote meer derheid van stemmen verworpen. Men vreest dat een algemeene staking in den Midden- Duitschen Mijnbouw onvermijdelijk zal zijn. 5faar de Duitsche radiodienst meldt, heeft de Tsjecho-Slowaaksche Sokolgemeente, welke meer dan eenh alf miilioen leden telt, besloten een scherp protest te richten tot het Vaticaan, dat aan alle katholieke Polen, Serviërs en wenden verboden had het Sokol- congres ie Praag ter gelegenheid van de Hurfeesten te bezoeken, Op grond van de „high speed race" om de opperheerschappij ter zee, welke tusschen de naties voortduurt, heeft Butler, de voor zitter van de marine-commissie uit het Huis van Afgevaardigden, beoogd, dat de Ver. Staten een nieuwe vloot dienen te hebben. Hij verklaarde krachtig te zullen voortgaan met zijn poging het Congres er toe te bewe gen het program der marine-commissie te aanvaarden. Butler verklaarde dat krachtens het Ver drag van Washington de Ver. Staten voor dertig miilioen, zijnde de waarde van de fraaiste oorlogsschepen, welke ooit werden gebouwd, zijn te kort gedaan. Vijftig oorlogs schepen ter waarde van meer dan vierhon derd miilioen dollars zijn noodig om Amerika op de plaats, die het toekomt, te herstellen. In de duisternis van den kouden winter avond stond gisteren de menigte, die op een miilioen menschen werd geschat, of lag zij geknield, blootshoofds, in de straten der hoofdstad, toen de keizerlijke stoet met het stoffelijk overschot des keizers van Hajama naar het paleis te Tokio trok. De indrukwekkende plechtigheid van het tooneel werd verhoogd door de flauwe flik- kenring van de lantaarns, die door de politie werden gedragen. De paus heeft de keizerlijke familie van Japan een betuiging van deelneming met het overlijden van den keizer gezonden. BERLIJN, 27 Dec. De Rijksminister van Arbeid heeft aan de door de werknemers voorgestelde verbindend-verklaring van de op 16 dezer gedane arbitrale uitspraak ter bijlegging van het loonconflict in de Duit sche schoenenindustrie, zijn goedkeuring onthouden. Nieuwe onderhandelingen zullen zonder verwijl aanhangig gemaakt worden Nadere bijzonderheden zijn nog niet bekend. BERLIJN, 27 Dec. De gemeenteraad van Moskou voert momenteel onderhande lingen met de Allgemeine Elektricitiits- Gesellschaft en het Siemensconcern over den bouw van een ondergrondschen spoor weg, welke 200 miilioen mark zal kosten. BERLIJN, 27 Dec. De te Puerto Cao gelande Amerikaansche marine-troepen -ijn begonnen de zich daar bevindende opstan dige liberalen te ontwapenen. BERLIJN, 27 Dec. Naar uit New-York wordt gemeld, heeft een farmer, vermoede lijk uit vertwijfeling, omdat de oogst zoo slecht is uitgevallen. zijn vrouw en acht kinderen vermoord. Vervolgens sloeg hij de hand aan zich zelf. BERLIJN, 27 Dec. Blijkens officieuze berichten uit Kowno, heeft een buiten gewone krijgsraad vier communistenleiders ter dood veroordeeld ter zake van samen zwering. Het vonnis is hedenmorgen vol trokken. De aankomst te Roosendaal. Te elf uur Maandagmorgen zijn de Chi- neesche Bisschoppen per trein te Roosen daal aangekomen Ter ontvangst waren op het station aanwezig Mgr. J. M. van Oers, vicaris-generaal van het Bisdom Breda, de Hoogeerw. Heer Dr. P. G. H. Dirckx, kanun nik van het kathedraal-kapittel van Breda, deken vanG inneken en pastoor te Bavel, het plaatselijk priestermissie-comitê, de Wel- eerw. Heer De Wit als vertegenwoordiger van den Zeereew. Rector Th Bekkers als nationaal directeur der S.P.L. en verschil lende Eerw. geestelijken uit Roosendaal. Nadat de douane-formaliteiten waren af- geloopen. werden de Bisschoppen in dd eerste klas-wachtkamer door Mgr. Van Oers namens hef doorluchtige Episcopaat en dc Katholieken van Nederland in het latijn toegesproken. Vervolgens voerde de Zeer- eerw. Heer Dr. Dirckx het woord, die tot de H.H. D.D. H H. woorden van welkom richtte namens de clerus en de geloovigen van Roosendaal. Een der Bisschoppen dankte voor de hartelijke ontvangst. Na aan de aanwezigen zijn zegen te hebben geschonken, werd af scheid genomen en de reis naar Uit echt voorgezet. Door de „Nederlandsche Katholieke Stem men" wordt met eerbiedige hulde don Chineeschen Bisschoppen, die ons land komen bezoeken, het voigende Latijnsche vers aangeboden gevolgd door het opschri't, dat in de kapel van het groot-seminarie van het aartsbisdom Utrecht op het monument icr eere van Mgr Hamer, den Nederland- schen Bisschop, die in China den martel dood stierf, is aangebracht. QVOS GENS SINENSIS NOBILES FIDEL ES TVLIT FELIOS QVOS PETRVS REDDIDIT PATRES SALVTAT GENS HOT.LANDIAE VLTRAIECTENSTS MONGOLIAE IN FINIBVS MONGOLIAE SACER CRVOR EFFLAGTET VOBIS CHRIST! VICTORIAM (Het volk van Nederland begroet de edele en geloovige zonen, die uit het Chïneesche volk zijn voortgesproten en die door Petrus tot bisschoppen zijn gewijd. Het heilige bloed van den Utrechtschen martelaar, die in China stierf, zal voor u de overwinning van Christus afsmeeken). De aankomst te Utrecht. Uit Utrecht wordt gemeld, dat Maandag middag de Chïneesche Bisschoppen aldaar zijn aangekomen. Aan het station waren ter ontvangst aanwezig, Mgr. Dr. A. C. M. Schaepman, president van het Groot-Semi- nari „Rijsenburg" te Driebergen, Mgr. B. A. de Wit, Vicaris-Generaal van het Aarsbis dom, de Hoog Eerw. Heeren Kanunnikken G. A. Starik en J. H. G. Jansen, de 'twee Eerw. secretarissen en vele seculiere en reguliere geestelijken. Mgr. Schaepman hield tot de H.H. D. D, H. H, een welkomsttoespraak in het 1-tijn. Na afloop van de ontvangst aan het sta tion werd in auto's naar hel Aartsbisschop pelijk Paleis gereden. De Bisschoppen wer den door de twee secretarissen van Z. D. H. den Aartsbisschop het paleis binnêngeleid. DE ONTVANGST IN DE HOOFDSTAD. Huldiging door hel Priester-Missiecomité. Vier der zes Chïneesche bisschoppen, die na hun wijding door Z. H. 'den Paus, alvorens naar hun land terug te keeren, verschillen de Europeesche landen bezoeken, zijn Maan dag aan het station W. P, aangekomen. Op het perron was aanwezig een tiental leden van 't Diocesane en van 't Priester-Missie comité om de Doorluchtige gasten bij hun aankomst te begroeien. De bekende gestalte van pater Raymakers van Sparrendaal, oud-missionaris in Chi na, wees al spoedig den coupé aan, waarin de Chineesche bisschoppen gezeten waren Nadat zij waren uitgestapt, werden de le den van het comité van ontvangst, allen geestelijken, tot den handkus toegelaten. Dan begaven de bisschoppen zich naar de tweede klas wachtkamer, welke was gere serveerd. Hier sprak de zeeréerw heer prof. Niekel een kort welkomstwoord in het Latijn tot de Chineesche bisschoppen, waarop mgr. 1 schao met een in dezelfde taal uitgespro ken dankwoord antwoordde. In een vijftal auto's reden dan de hooge gasten en de leden van het comité naar dè pastorie'van het Bagijnhof. Op en om het station bevond zich een aantal belangstellenden; de Katholieken onder hen ontblootten eerbiedig het hoofd, toen de vreemde bisschoppen langs gingen. In de pastorie werden de hooge bezoekers ontvangen door den deken van Amsterdam, den hoogeerw. heer mgr. P. Siroomer, die hen met de volgende toespraak begroette; Welkomstrede Mgr. Stroomer. Hoogwaardige Kerkvorsten, Dat uwe Bisschopswijding een gebeurtenis is van de grootste beteekenis, blijkt wel hieruit, dat Z. H. dc Paus zelf haar heeft wil len toedienen. De vreugde daarover door Uwe onderhoo- rigen uitgejubeld, heeft heel de verdere Katholieke wereld van blijdschap vervuld. Ook de Katholieken in ons vaderland zeg gen in opgetogenheid daarvoor dank aan den goeden God. Zij ook zijn immers lede maten in hetzelfde lichaam van Christus, et> daarom vervult hen met blijdschap alles wat ten goede komt aan de Missie van Uw va derland. En dit te meer, omdat Uw grond in verschillende Vervolgingen als een zaad der Christenen lot zich heeft genomen Hol- landsch bloed, dat onder anderen Mgr. Ha mer uit liefde tot Christus niet heeft gewei gerd te geven. De Priester-missiebond in het Bisdom Haarlem, welke een steun zoekt te zijn vooi de Missiën, rekent'het zich een groolg eere U, Hoogwaardige Kerkvorsten, te mogen ontvangen en aanstonds in een bijeenkomst onzer medeburgers aan de missievrienden te mogen voorstellen. En geen wonder! Onze Priester-missiebond immers in het Bisdom Haarlem, heeft zich als tot een heiüg dienstwerk verplicht de Mis siën te helpen door aanhoudend gebed, door de geloovigen op te wekken tof Ijver voor de werken ten gunste van de Voortplanting des Geloofs, en door op alle wijzen, over eenkomstig het verlangen van Z. H. den Paus, krachtig te bevorderen, boven allen anderen roissiearbeid, de drie groote instel lingen ten bate der nooden van de Missiën, n.l. het Genootschap tot Voortplanting des Geloofs, dat in ons Bisdom van ouds de Broederschap van den H. Geest wordt ge noemd; het Genootschap van de H. Kinds heid; het Pauselijk Liefdewerk van den H. Apostel Petrus tot opleiding van 'n inland- sche geestelijkheid in de Missiën. Volkomen schikt onze boud zich hierin naar het woord en het voorbeeld van onzin Allerhoogwaar- digsten Kardinaal van Rossum. Deze, zijne taak indachtig, begroet onze Priester-missiebond van ganscher harte U, Hoogwaardige Kerkvorsten, als de eerste Bisschoppen uit het Chineesche volk, die door den H. Geest zijn gesteld om Gods Kerk in Uw vaderland te besturen. Welkom daarom, hartelijk welkom in Ne derland, Hoogwaardige Kerkvorsten! Het handgeklap en de toejuichingen, waarmede Roomsch Amsterdam U zal ontvangen, mo gen U een verzekering geveu, dat de Kat holieken van Nederland zoo door gebed als door aalmoezen U tot steun zullen blijven bij den ontzaglijken en moeilijken arbeid, welke U wacht in uw vaderland. Haarlem's Priester-missiebond zal het zich tot een voorrecht rekenen, wanneer gij U gewaardigt, Hoogwaardige Kerkvorsten, de ingesloten liefdegave ten dienste uwer Apostolische Vicariaten welwillend te aan vaarden. EEN INDRUKWEKKENDE HULDIGING. (Eigen bericht), Amsterdam, de cosmopolitische hoofd stad van Nederland, wier roem over de ge- heele wereld wordt gedragen als de H. S ede, die Christus Eucharisticus heeft ver heerlijkt <(oor het Mirakel van Zijn Eucha ristie-Geheim, de stad die het wereldfeest van het. Eucharistisch Congres binnen haar muren mocht vieren, heeft gisterenavond een grootsche gebeurtenis mogen beleven, die eenig is in de roemruchte geschiedenis der Amstelstad, een h'storiscihe gebeurte nis, welke voor hen, die er getu.gen van zijn gewees', een rijke herinnering zal blij ven, een gebeurtenis die een indrukwek kende en enthousiaste manifestatie is ge worden van deKatholiciteit der H. Room- sche Kerk, cén en algemeen, over de ge- heele wereld, gelijk voor alle rassen en kleuren. In 't bijzijn van kerkelijke Hoog- waardigheidsbekleeders van bestuurderen van land en stad, een waarlijk illus ter gezelschap, heef! Katholiek Amsterdam de Chineesche Kerkvorsten ontvangen en gehuldigd. In verschalende steden heeft men H. D. H. den Bisschoppen een schit terende ontvangs t bereid, maar de gees'- driftige hulde in de hoofdstad van het kleine Nederland Hun gebracht, zal den gemijterden Herders zeker bijblijven als de herinnering aan een uiting van een krach ig geloofsleven en een eerbiedige hulde van het volk, dat geen koopvaarder zee laat k'ezen, of aan boord ziin enkele van zijn uit verkoren zonen en dochters, die in den lande van overzee gen strijden ter uitbrei ding van 't Ri;:k van Chris'us; 't volk dat er trotsch op gaat, dat een eigen, Nederland- sche Kardinaal aan het boofd is gesteld van de Propaganda Fide, hel hoofdkwartier der Wereldmissie. De groote zaal van het Concertgebouw was gisterenavond geheel gevuld. Öp het podium hadden vele seculiere en reguliere geestelijken en missionarissen, onder wie enkele Chineesche priesters, plaats geno men, Een hartelijk handgeklap verwel komde H. D. H. de Bisschoppen, toen Zij, gevolgd door de leden van het Comi'é, de zaal binnentraden, een applaus, dat weldra aangroeide tot een korte, daverende ovatie, toen de paars-gemantelde Vorsten der Kerk op het podium hun zetels hadden ingeno men. Aan de andere zijde zaten Mgr. P. Stroo mer, deken van Amsterdam, met de leden van het comi'é en verschillende heeren geestelijken. In de zaal waren o.a. aanwezig J. B. v. Dijk, lid der Tweede Kamer, J. Baard, directeur van het Stedelijk Museum, H Ritselaar S. J., dr. J. Stein S J., wethou der v. Frijtag Drabbe en .vele R.-K. ge meen'eraadsleden. Bericht van verhindering was ingekomen van den Hoog Eerw. Heer Th. Ebbink- huijsen, regen' van het seminarie Hageveld, rector Th. Bekkers, directeur van het St. Petrus Liefdewerk to' opleiding van in- landsche geestelijkheid en kap. Schiphorst, lid van het Priester Missie Comité en even eens van Mgr. S. Tsu S. J., Ap. Vic, van het vicariaat Haimen, die door ziekte ver hinderd was. Na deze spontane begroeting zong de Schola Cantorum van Hubert Cuypers als een fijnzinn'ge en zinrijke groetenis „Haec Dies; Dit is de dag dien de Heer gemaakt heef'." De Zeereerwaarde Heer Pastoor F. Kers bergen betrad vervolgens het spreekge stoelte, om in een in 't Franscb gehouden welkomstrede H. D. H. de Bisschoppen, als voorzitter van het comité, te begroeten. „Loué soit Jesus Christ!" Spr. vertolkte de gevoelens van Amster dam's Katholieken, de bewoners der stad van 't H, Mirakel en van het XXVIIe Inter nationaal Eucharistisch Congres, de hoofd stad van hel land, dat Kardinaal W. v. Rossum heeft voortgebracht. De gevoelens van hen, die deze histori sche bijeenkomst bijwonen zijn vele, maar overheerschend is blijdschap, over de resultaten bijwonen van hun aller actie en gebed voor de Missie, als geloovigen en Herders zich één voelend als kinderen van een Vader, kinderen van de ééne, heilige Kerk, „Van harte roept Katholiek Amster dam Uw D. H. het welkom toe." Het koor van Hubert Cuypers zong daarna Les Rois Mages en La conversation de Marie Madaleine. De tekst der liederen was in het Nederlandsch en Fransch in het programma opgenomen. Toen kwam de oud-missionaris van China, van de Congregatie van Sparren- daal, pater Raymakers, de grijze predi ker, met het eerbiedwaardig apostel-voor komen, naar voren. Een krachtig applaus begroette den ouden missionairs op het spreekgestoelte. Rede' pater Raymakers. Pater Raymakers begon zijn rede met een korten welkomstgroet tot de Chinee sche Bisschoppen in hun moedertaal, een toespraak, die sterken indruk maakte en ondanks de vreemde klanken, in diepe stilte werd aanhoord. Daarna ving spr. zijn rede over China aan. Drie eeuwen geleden stond aan dc reede der Amstesltad een man, begaafd met breeden blik en diep inzicht in verre lan den en ver gebeuren. Die man, Joost v. d. Vondel vertolkte ons zijn juist begrip en zijn gevoelens van de gebeurtenissen in het verre China, dat hij nochtans slechts kende uit de schaarsche brieven der scbaarsche missionarissen, in zijn treur spel „De ondergang der Chineesche heer schappij". Hij vertolkte ons den onder gang van een mach'ig rijk, de verdrukking en vervolging van Christus' volgelingen en be-3 in zijn poezie, om ons tot bidden op te wekken, opdat niei met de aardsche heerschappij ook het rijk van Christus verwoest zou worden. De geschiedenis herhaalt zich. Vondel's treurspel is in onzen tijd weer actueel, hjin ieuwt zich zoo levendig, dat wij het weer, slechts met verandering van namen, zien afspelen; in alle dagbladen en tijd schriften lezen wij van revolutie, burger oorlog en bloedvergieten. Wij zien echter ook Vondel's bede ver hoord. Zien wij niet de schoonste vrucht van ecuwen strijd en geloofsprediking nu in ons midden? Wat is deze luisterrijke vergadering anders dan een lofzang uit het hart van Amste'dam, voor de H. Kerk. voor Z. H. den Paus, een lofzang vooral san God, Die deze Chineesche Bisschop pen heeft gezalfd tot Herder over eigen olk in eigen land. Spr, heeft de uitnoodiging om het woord 'e voere- met liefde aangeno men, omdat spr. China lief heeft, lief heeft uit eerbied en waardeering. Spr.'s eerbied en warde"-' ■*~»t uit naar de Oude Chi- -.«„-„he volksziel, het nationaal volks- ^"gins"!. Daarom zal snr. niet de onlusten en volksoproeren memoreeren; zij zijn per saldo maar tijdelijk en van geen over heerschend belang, omdat slechts een deel der bevolking er bij betrokken is; want als 100-millioen Chineezen er aan deelnemen, zijn er nog 40C-mi!!ioen overige inwoners van het groote ri'k. Spr. wil bphamlelen de oude gezonde kern van het Chineesche volk, de Chineesche volksziel, die in ge luld em lijdzaamheid onbewust zich richt naar de onbekende waarheid, den Onbe kenden God. Vondel, die den ontzaglijken afstand over landen en zeeën overschouwend, in de ziel van het Phineesche' volk doordringt, noemt dat volk den edelen diamant van Azië. Die diamant is dus niet de rijkdom van landbouwproducten, maar het inner lijk gehalte, de ziel van het volk.. En den bodem waarin deze edelsteen is gevormd is de godvreezende eerbied der Cbineezen, eerbied voo" het Opperwezen en Z';n af gezanten; de overheden en den Keizer, dien zij den Zoon des Hemels noemen, eer bied die hun levensbeginsel beheerscht, eerbied die de volksziel ook intact laat, bewaart voor bedervende invloeden. De vijanden, die de volksziel belagen, zijn echter vele; het gevaar dreigt, dat de bo dem, die diamanten voortbrengt, ontwi|d zal worden. Er is slechts één middel dat den edelen bodem, de volksziel kan red den; het Christendom. Het Christendom heeft dc in zich zelf ondergaande cultuur van Gr'eken en Ro- me'nen gered en veredeld, het Christen dom. zal ook de Chineesche ziel redden. Nog is dat Christendom aan talloos velen in het uitgestrek'e China onbekend, maar reeds zijn de eerste vruchten geplukt en thans zien wij de eerste s'ralende diaman ten: de edelste zonen van een edel volk, de eerste Chineesche Bisschoppen. (Applaus). Na de pauze voerde de Schola Cantorum het teere en fijne „Jesus und die Nonnen een lied uit dc 15e .eeuw, bewerkt door Hubert Cuypers, uit, waarna Pater Rayma kers zijn rede vervolgde. In het tweede gedeelte behandelde spr. den tegenwoordi- gen tijd, die de meeste crit'eke is, niet zoo zeer uit politiek of economisch oogpunt, als wel voor het Chineesche volk als zoo danig, dat een eigen levensbeginsel door de eeuwen ongerept heeft gedragen. Er be staat geen geel gevaar, maar een blank ge vaar. Het gevaar dreigt ons, Westerlingen, wanneer de Chineesche volksziel, aange tast door vreemde elementen, zal onder gaan. Zal de diamant verbleeken en zijn glans verliezen, zonder dc volkomenheid te bereiken; zal bet Chineesche volk onder gaan zonder de kennis van den éénen, wa ren God? Het gevaar is dreigend er mag niet getalmd worden. De noodkreet dringt er moet hulp komen. Ook hier brengt Vondel de juiste gedach ten onder de juis'e woorden: er hangen donkere wolken, de hemel is dreigend, maar met onvermoeid geduld moeten wij het vertrouwen in God's Voorzienigheid bewaren: de dag nadert. Hier zijn de Chi neesche Hoogwaardigheidsbekleeders om dat vertrouwen te s aven. De Paus, staand op de onwrikbare hoogte van St, Pieter, heeft de poort geopend, die toegang geef tot den nieuwen weg, en hoeft de eigen Herders over eigen volk aangesteld. De baanbrekers op dezen nieuwen weg berei den een gewichtige toekor.is' voor China en de wereld. Want China heeft een machti gen invloed op de gansche wereld ten goede of ten kwade. China is oud, omdat het wijs is, maar het is niet uitgeput. Het is ook nog jong in zijn wijsheiden zijn jonge krachten. Zij komen bij het Westen, ter leering. Wat zal het hun leeren? Laat men er aan denken: alleen het Christendom mag het ^Westen aan China leeren, omdat het Christendom alleen China kan redden en verheffen. Oost en West zullen elkaar in de toe komst steeds meer on moeten; laat het zijn! 'n wederkeerig begrijpen en steunen. Ka tholieken van Amsterdam bidt, zooals alle Katholieken moeten bidden, dat Oost en West samenkomen in den dienst en de ver heerlijking van Hem, Die is de eenige Heer, de eenige AfleenKeerscüer, Jezus Christus, in Wien het heil, het leven en die hernieu wing is! Toen het klaterend applaus na deze gloedvolle en vurige rede was gestild, stond Mgr. Tchao op, om het woord tot de vergadering te richten. Mgr. zeide, dat H. D. H. zeer waren ge'roffen door de ent vangst, die de Katholieken van Amsterdam Hun hadden bereid, waardoor zij uiting ge geven hebben aan hun liefde voor hun Moeder de H. Kerk en voor de jonge kerk van China in "t bijzonder. Het was den Bis schoppen een verheugenis geweest op Hun reis ook het land te bezoeken van Z. Em Kardinaal v. Rossum (applaus) en vooral de hoofds'ad van dat land, die beroemd is als de Stede van het H. Mirakel en die voor enkele jaren priesters en geloovigen van alle stammen binnen haar muren vere.'.nigd heeft gezien ter verheerlijking van den Christus Eucharis'icus op het XXVIIe We reldcongres. De warme hulde in Ams' er- dam, Hun gebracht, zal den Bisschoppen steeds een rijke herinnering blijven. Een verheffend en heerlijk moment volgde: tegen den achtergrond van het mo numentale csgel, omgeven door pries'ers en kloosterlingen, stonden Mgr. Tchao, Mgr. Souen, Mgr. Tch'en en Mgr Hou, in hun paarsen blsschops-mantel op 't podium, terwijl Mgr. Tchao biddend de handen op hief en over de knielende 'anvvezigen de woorden sprak, die overal en altijd dezelfde zijn en zullen blijven. De Almachtige God zegene u.... Als de waardige sluiting van deze waar lijk in! ernationale, wa"i Katholieke, histo rische bijeenkomst, kiosk daarna het im posante en mach'ige Credo van Palestrina (nrssa Pnpae MarCelli). Groetend en zegenend verlieten de Bis schoppen de zaal, uitgeleide gedaan door enthousiast applaus en gejuich. Aan den zij-ingang van bet Concertge bouw, waar de au'o's wachtten, verzamelde zich onmiddellijk een talrijke menigte, om den Chineeschen Bisschoppen nog eens van nabij te zien en een laa'sten groet te brengen. Driemaal klonk het hoera-geroep door dc avond-stille straten, toen de hooge gasten wegreden. Heden, Dinsdagochtend, werden door de Chineesche Bisschoppen H.H. missen opge dragen: Om half negen in de Rozenkranskerk (Ja cob Obreohts'raat), om negen uur in dc Bcoinskerk (Admiraal de Ruyterwegf, om half negen in de kerk van het Bagijnhof. Om half twaalf kwamen de Bisschoppen weer in de pastorie van het Bagijnhof bijeen om gezamenlijk naar Haarlem te vertrek ken. Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot kapelaan te Zwolle (O. L. Vrouwparochie) den Weleerw lieer J. J. de Groot en tot assistent te Steenwijker- wolde den Weleerw. heer H. H. Kruse, 25 Juli 1,1. priester gewijd. PAUSELIJK LIEFDEWERK VAN DEN H. APOSTEL PETRUS GEVESTIGD TE ROME. De stichting „Het Pauselijk Liefdewerk v. d. II. Petrus" gevestigd te Breda, be richt de uitgif e van een 5 proc. obl'gatie- leening met 22-jarigen looptijd, deel uitma kende eener leening, groot 1.500.000 ten laste van het Pauselijk Liefdewerk van den II. Pe'rus, gevestigd te Rome. De koers van uitgilde is 99 ks proc. De inschrijving is vanaf Woensdag 29 Dec. opengesteld in stukken van 1000, 500 en 100. Het Centraal Bes'uur van dit Pauselijk Liefdewerk te Rome wenscht nu met machtiging van Z. H. den Paus en onder toezicht van de H. Congregatie tot Voort planting des Geloofs, welke met het opper bestuur van alle Katholieke Missies is be last een obliga ieleening af te sluiten van ten hoogste 1.500.000waarvan het eerste gedeelte zijnde 750 üOO.thans ter inschrijving in Nederland wordt aange boden. Het bestuur der Nederlandsche Stich ting „het Pauselijk Liefdewerk van den H. Petrus" gevestigd te Breda (Nationaal Di recteur of Voorzitter: rec'or Th, M. P. Bekkers tc Voorschoten), door het Cen traal Bestuur voorzien van dc noodigc vol machten, is belast met den dienst dezer lecning. De opbrengst dezer leening zal dienen om bouwsubsidies te verleenen aan een 25- tal seminaries in China, Japan, Korea, En- gelsch-Indië, NederIrndsch-Indië en Afrika. De behoeften der Kerk maken den bouw dezer inrichtingen noodzakelijk, en de ont wikkeling van het natiojiali'eitsgevocl in de meeste der genoemde streken dreigt tot spoed bij het uitvoeren dezer werken, op dat de deugdelijke opleiding van eer. inlandschen clerus, in staat om binnen kor ten tijd zelfstandig bet bestuur der Kerk in zijn vaderland te voeren, gewaarborgd wordt. Men zie de in dit nummer voorkomende advertentie. AMSTERDAM, 27 Dec. Aarda ppelen (Bericht v/d. mak. Jac. Knoop.) Zeeuwsche bonten f 5.806, id. blauwen f 5, id. bravo's f 4.50, id. eigenh. f 4.25, Anna Paulowna Roodstar f 4.254.50, Friesche borgers f 4.254.50 per hl. AMSTERDAM, 27 Dec. Vee. Ter vee markt waren heden aangevoerd 495 vette koeien, waarvan de prijzen waren Ie qual. 90104 cent, 2e qual. 8090 cent, 3e qual. 7080 centvette ossen 6070 cent per kg. slachtgewicht. 100 melk- en kalfkoeien f 250525 per stuk. 69 vette kalveren Ie qual. 90100 cent, 2e qual. 7590 cent, 3e qual. 6075 cent per kg. levend gewicht 59 nuchtere kalveren f 1018, 195 schapen f 2835 per stuk 560 varkens Hollandsche Overz. Geldersche le qual. 8384 cent, 2e qual. 8283 ct. Vette varkens 7981 cent 59 paarden f 100225. AL KMAAR, 27 Dec. Varkens. Aange voerd 522 varkens, vette f 0.690.72, zou ters f 0.68 per kg. AXEL, 24 Dec. Granen. Prijzen waren voor tarwe f 13.2514.50, rogge f 910, gerst f 10.7511.75, haver f 910, erwten f 16.50—20. APELDOORN, 27 Dec. Eieren. Aanvoer 15.000 st. Prijs f 1011.50, middelprijs f 11. Handel /lug. BREUKELEN, 24 Dec. Kaas. Aan de Kaasmarkt waren heden aangevoerd 50 wagens, met te zamen 1865 stuks kazen. Gewicht pl.m. 13055 kg. P-ijs le soort f 43 46, 2e soort f 3832, gestempelde f 4230 per 50 kg. LEEUWARDEN, 24 Dec. Granen. Tarwe witte puike f 1414.50, Gerst zomer puike f 10.5011, Haver witte puike f 910. Kanariezaad Friesch puik f 14.5015, id. mindere f 1213.50 Boonen f 30—45, groene kleine kook f 2Q26, alles per 100 kg. Aardappelen. Borger f 3.50, Roodstar f 3.75 HOORN, 24 Dec. Vee. Aangevoerd I zeug, f 110 13 schrammen, f 2036 101 biggen, f 1220 220 schapen en lammeren schapen f 2835, lammeren i f 2027 geiten f 7. Handel goed. Eieren f 7.508.50. Handel matig. Ajuin. Aanvoer van groote gering, van kleine nihil. Prijzen groote f 2, kleine f Vlas. Aangevoerd kg. Holl. geel f 11.718 kg. blauw f 0.85—1.15, kg. Gro- ningsch f kg. Wit Zeeuwsch f kg. dauwroot f per kg. Buitenl. granen kalm. Rogge. Western disp. f 12.20; Gulf lad. f 12.45; Zuid- Russ. disp naar qual. f 10.70 a 12.50 La Plata disp. f 12.50. Gerst 48 pd. malting disp. f 213 stmd. f 209 dagel. verw. f 209 Canada III disp. f 227, dito tough disp. f 217 61 kg. La Plata disp. f 210 Zuid- Russ. disp. f 218 Donau disp. f 202 a 214, Haver. Canada III disp. f 11.60 39 pd. clip ped disp. f 10.50 Donau disp. f 9.60 Zuict- Russ. disp. f 9.70 a 1.40, naar qual. Mais La Plata disp. f 174 aangeb. f 168, stmd., naar qual. f 168 a 166 Donau Galfox disp. f 176 stmd. f 173 Russ. Moldau disp. f 177. Aardappelen. Brielsche Eigenheim. f 3.90 4.25, Zeeuwsche idem f 3.703.90, WesfL poters f 2.102.70, blauwe Eigenheimers f 3.75—4, Zeeuwsche bonte f 55.30, idem blauwe f 4.805.20, bravo's f 44.20 per baal. Tamelijke aanvoer, handel gering. Fijne zaden. Door de feestdagen was de aanvoer uiterst gering. Geen noteering. Vee. Ter markt waren aangevoerd 390 vette runderen, 138 vette graskalveren, 1173 schapen of lammeren, 787 varkens. De prij zen waren als volgtkceien le qual. f 0.95 1.2e qual. f 0.850.75, 3e qual. f 0.65— 0.55, ossen le qual. f 0.900.92, 2e qual. f 0.80-r-0.70, 3e qual. f 0.600.50, katveren le qual. f 1.70—1.90, 2e qual. f 1.50—1.25, 3e qual. f 1.050.85, schapen le qual. f 0.65 0.70, 2e qual. f 0.550.45, 3e qual. f 0.35, lammeren f 0.700.80, varkens le qual. f 0.680.70, 2e qual. f 0.660.62, 3e qual. f 0.600.56, export f 0.620.66. Vet vee en vette kalveren over het alge meen iets williger verhandeld, wegens korten aanvoer. Prijzen iets vaster. Schapen met matigen handel. Varkens redelijk verhan deld, prijzen door korten aanvoer iets hooger. AMSTERDAM, 27 December. Buitenl. Granen. (V. A. G. condities). Mais. La Plata aangekomen f 172, stoo- mende f 169 a 167 naar gelang van aan komst Jan./April levering f 164, Galfox in balen f 180. Gerst. Donau disponibel f 220. Lijnkoeken. .Amerikaansche disp. f 11.95, S.K. disp. f 12.15. Binnenl. granen. Boerennoteering). Tarwe f 1415, rogge f 10 11%. Chevalier f 10%U%- Havef f 910. Duiveboonen f 1415. Paardeboonen f 1212% groene erwten f 2225, alles per 100 kg. Karwij- zaad f 2122, blauwmaanzaad f 3233 per 50 kg. 124. Maar het diner was opper best. De bananensoep smaakte als ham en de in klappervet ge stoofde aardappelen smaakten als Deventerkoek. Meneer en Mevrouw voerden intusschen een vriendelijk gesprek pre sident Kokkie. 125. Meneer en Mevrouw dach ten dien nacht eens heerlijk te slapen, maar dat viel niet mee hoor. Kokkie's timmerman had niet op lange Amerikanen gere kend en dus was het bed veel te kort. Nummer 124. Nummer 125. 126. Heel den nacht probeerden meneer en mevrouw hun beenen uit te strekken, maar het gelukte niet. Tot eindelijk het schoone doel werd bereikt.... maar meteen sloeg met een daveren den slag het heele bed om. 127. President Kokkie schrok wakker uit zijn eerste apen- slaapje door het geweldig ru moer en hij dacht niet anders of de heele Cocquernicaansche republiek was in gevaar. Dade lijk blies hij onraad op een lic- rén. Nummer 126, Wordt vervolgd, Nummer 127,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 7