STADSNIEUWS Verkeersongevallen. Ag* 29 December ROODE KRUIS TRANSPORT COLONNE De Kanalisatie van i West-Friesland. Schermen. Ijsvermaak op den Brouwerskolk. Kalenders. Door de koude bevangen? De houten walbeschoeiing aan de Friesche Varkensmarkt. Gevonden dieren en voorwerpen. Pastoor J. P. Reijnenberg O.F.M. Het Duitsche Dienstmeisje te Berlijn aangehouden. De Politie achterhaalt ze wel. STOOMVAARTLIJNEN. LAATSTE NIEUWS. Inbraak op 't Centraal Station te Amsterdam. i Doodelijke val. Nederlandsch Conservatorium. Rijkshen gstenkeurin g. v. Rotterdam te Bijzondere militairrechtbank. Storm in 't Kanaal. De ontwapenings-kwestie. De Duitsche Kabinetscrisis. A "ft-fasrirtische professoren. F en d"'w>™*i. Sociëteit „St, Bavo" Haarlemsche Kerk koren half 9 uur Bestuur R. K. Spoor- en Trampersoneel 8 uur Vioolonderwijs 2 uur Leden Bloe misten 8 uur Eerbied in God's Huis 8 uu- R. K. Bevolkingsbureau 8 uur Kerstfeest „Emanuël" 6 uur. St. Josephs gezellen gebouw Jansstraat 59 Algemeene Jaarvergadering ,,R'. K. V. Z." 8 uur Repetitie „Utile Dulci" 8 uur. Restaurant „Brinkmann" Algemeene ledenvergadering R. K. Middenstandsver- eeniging half 9 uur. Brongebouw Schilderijenveiling 2 uur. Luxor- Theater Bioscoopvoorstelling half 3 en 8 uur. Theater „De Kroon" Bioscoopvoorstel ling half 3 en 8 uur. Frans Hals-Museum Tentoonstelling van werken uit particulier bezit. Kunstzaal J. H. de Bois Kruisweg 68 Exposi ie schilderijen van Will am De- gouve de Nuncques van 9 tot half 1 en van half 2 tot 5 uur. i Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen Spree.kuur: Dins dag en Vrijdag van 34 uur Tempeliers- straat 36 R.K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St Bavo". Smedestr 23 Teleloon 10049 Alle werkdagen van 9half 12 uur, 's middags van 35 nur, 's avonds van half 8half 9 uur 's Zaterdags alleen van 12 uur R.K. Arbeidsbeurs voot Vrouwen en Meis jes. Bloemhofstraat 1 Tevens bemidde lingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v m *012 uur, des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur, behalve Zaterdag avond. Tel 11671. Arbeidsbemiddelingsbureau van bel Sint Franciscus Liefdewerk Zoetestraat 11. Eiken Donderdag van 8914 uur. R.K. Bevolkingsburean Gebouw „Sint Bavo" Smedestraat 23 Van 810 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrijdag avond R.K. Leeszaal en Uitleen bibliotheek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur. be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 25 uur en van 7 —9 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Martbavereeniging. Bloemhcfstraat 1 Zondags en Woensdags van 810 uur a.m gezellig samenzijn voor Holiandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben Tel 11671 St Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49 Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E V Maan dag van 23 uur. Donderdag van 12 uur R.K. Kraamverzorging van de Derde Orde SL Franciscns. Aanvragen ook voor niet-leden van de Jerde Orde te richten tot Mevr Coebergh, Ged. Oude Gracht 74. Dinsdags van 23 uur. R.K. Reclasseeringsvereenigiag, aid. Haar lem. Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der Sin» Vin- eentiusvereeniging, N Groenmarkt 22 EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. SN Li.VERBAND. Centrale Post Telef «*5151 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan des huisgevel REDDINGSBRIGADE VOOR DRENKELIN GEN, verstikkings- en electricit ritsonge vallen Telefoon 10231. Telefoon 12685 (bij geen gehoor 11392) Voor de afdeeling Haarlem van de onder- officiersvereeniging „Ons Belang", waar ook een aantal buiten de vereeniging staande be langstellenden aanwezig was, hield een de zer dagen den heer W. Kloeke een cause rie over de geleidelijke ontwikkeling van Hollandsch Noorderkwartier en de kanali satie van West-Friesland. In zijn historisch overzicht van de eco nomische ontwikkeling van Noord-Holland schetst spreker o.a. de invloeden van de oprichting van de Oost Indische compagnie en de opkomst daardoor van de steden Medemblik, Enkhuizen en Hoorn; hoe het platteland in die omgeving leefde van de be hoeften der bewoners van die plaatsen en hoe, na het verval dier steden, de rollen werden omgedraaid en de steden toen leef den van de opbrengst van het platteland, door het heffen van allerlei wik- en weeg- loonen, accijnzen, enz. Spreker schetst verder hoe door de ont wikkeling van den hapdel zich de behoefte doet gevoelen aan communicatiemiddelen. Het ligt natuurlijk voor de hand dat, in een streek zoo rijk aan water, in de eerste plaats het oog viel op de verkeersmogelijkheden te water. Daarna wordt door spreker behandeld de tot stand koming van het Groot Noord-Hol- landsch kanaal door koning Willem I, die aanvankelijk plannen had voor de doorgra ving van Holland op zijn smalst bij Velsen, doch door zijn ingenieurs, die de onmogelijk heid daarvan betoogden, met het oog op de betrekkelijk primitieve hulpmiddelen van die «lagen, er toe gebracht is een plan uit te voeren waarvan de mogelijkheid van uitvoe ring meer voor de hand lag, en waarvan de kosten, door gebruik te maken van bestaan de wateren als ringvaarten e.d., zoo laag mo gelijk konden worden gehouden. Terloops wordt hier aangestipt hoe gemakkelijk het in die dagen voor den vorst was om de gel den van den Staat voor dergelijke werken te besteden. Zoo komt spreker tot West-Friesland, het gedeelte van Noord-Holland, geheel inge sloten en van het overige' deel der provin cie geïsoleerd door den West-Frieschen oin- ringdijk. Hoewel binnen dien dijk verschil lende vaarten aanwezig zijn, die voor de scheepvaart geschikt gemaakt zouden kun nen worden, bevindt zich in den geheelen dijk. die een lenge heeft van 22 uren gaans en die 47840 H.A. bouw- en weiland van zeer groote waarde omsluit, geen enkele sluis, die, voor schepen van eenigen omvang, toegang verleent tol deze zoo belangrijke landstreek. Teneinde hierin verbetering te brengen werd in 1890 te Schagen opgericht de West- Friesche kanaalvereeniging, die zich ten doel stelde de scheepvaart binnen den West-Frieschen omringdijk te bevorderen en het doen instellen van een volledig en grondig (technisch en financieel) onderzoek naar de wijze waarop, en de middelen waardoor de vaarten .binnen den West- Frieschen omringdijk op voldoende wijze in gemeenschap zouden kunnen worden ge bracht met de Zuiderzee en het Groot Noordhollandsch kanaal. In groote lijnen was het aanvankelijk doel een hoofdvaart midden door West- Friesland en vaartjes naar de verschillende dorpen. Ten einde voor de plannen propa ganda te maken werden in verschillende plaatsen openbare vergaderingen gehouden, waarin het doel der Vereeniging werd be pleit, en waa-bij bleek dat zeer velen het nut eener betere kanalisatie zeer goed in- zagen, maar zooals bijna iedere tfnede zaak in den beginne bij velen onmogelijk schijnt, zoo ging het ook hier, terwiil ook de vrees voor hooge kosten velen met lamheid scheen te slaan. Door het bestuur werd daarna besloten te trachten den gemeenteraad van Scha gen er toe te bewegen een goed voorbeeld te geven en middels een openbare vergade ring werd door de ingezetenen dier ge meente een adres aan den raad gericht er toe strekkende een bedrag van ten hoogstt 60.000 gulden beschikbaar te stellen om, als begin van uitvoering van het geheele 'plan, aan Rijk en Provincie ie verzoeken, een kanaal te graven van de Stolpen naar Schagen, om verbinding tot stand te bren gen tusschen de vaarten binnen den West- Frieschen omringdijk en het Noord-Hol- landsch kanaal. Met algemeene stemmen wercf dit adres door den raad aangenomen ^n aan Rijk en Provincie werd verzocht aan het gevraag de uitvoering te geven. Op grond van te hooge kosten werd dit verzoek echter af gewezen en Schagen, een gemeente van nog geen 4000 inwoners, leed met ziin prachtig aanbod van 60.000 gulden een fiasco, het geen tegelijk een fiasco was voor geheel West-Friesland, en moedeloosheid trad in de plaats van de gewekte belangstelling. Een ander kanaalplannetje, minder kost baar misschien, maar ook van veel minder beteekenies voor West-Friesland, werd door de Vereeniging op touw gezet: een tweede nederlaag was het gevolg en de vereeniging verviel tot indolentie. Latere sprekers hebben de vereeniging verweten dat ze alleen het belang van Schagen op het oog had; op allerlei wijzen is ditzelfde lied door verschillende sprekers gezongen. Toen in 1920 de termijn was verstreken, waarvoor de Statuten der West-Friesche kanaalvereeniging waren goedgekeurd, heeft een Commissie zich weder beziggehouden met soortgelijke plannen. Vólgens spreker is thans het streven vooral bericht op de belangen van Alkmaar, getuige de verschil lende uitlatingen in diverse redevoeringen en verslagen, en het door de Commissie uit gebrachte rapport wijst ep 'n plan wat een kosten mee zal brengen van een dikke 15 millioen gulden. Te veel wordt hierbij gelet no de be langen van Alkmaar, terwiil dat der pers geheel wo-dt uit het oog verloren, eva euvel waaraan men maar al te vaak aller» lei plannen tot verbetering van waterwe gen, enz, ziet mank gaan. Spreker vindt hier gelegenheid te wijzen op de hooge kade- en havengelden die door de gemeente Haarlem worden geheven, door Haarlem waar niet eens een havtn bestaat, en op de afsluiting voor de schippers door een vaste brug van den meest Westelijken uitlooper van Spaarndam naar het Noord zeekanaal, waardoor scheDen die van Spaarndam naar IJmuiden moeten varen, verplicht zijn een veel langeren weg te ne me dan noodig zoude zijn indien deze brug beweegbaar was. Na te hebben opgemerkt dat öok de schippers zich meer moesten doen hooren wanneer het ging 'om het behartigen van hunne belangen, beëindigde snreker zijn mooie uiteenzetting. Door den Voorzitter der Afdeeling werd spreker dank gebracht voor bet gebodene, hetgeen door de vergadering met een dank baar applaus werd onderstreeDt. Daarna werd overgegaan tot behandeling van huishoudelijke vereenigingszalten. In de schermzaal van den heer V. J. Brassine, Raamsingel 30, wordt morgen, Woensdag 29 December, des avonds te f uur, een „Poule Surprise" georganiseerd op floret, degen en sabel. De biizonderheden van deze wedstrijden Poule Susprise" genaamd, zijn: De prijzen moeten door ieder deelnemer bezorgd of medegenomen worden aan de schermzaal, goed ingepakt en zonder vermelding van naam. Deze moeten minstens ter waarde var f 1zijn. Er wordt aanbevolen, deze prij zen niet uit kunstvoorwerpen te doen be staan, maar vooral uit grappige en leuke surprises, teneinde in den werkeliïken gees' te blijven van 't doel der „Poule Surprise". De winnaars moeten hun prijzen openen bi' het uitreiken, waardoor groote vroolv'kheid onder de toeschouwers ontstaat, al naar de verrassing, die bij het uitpakken te voor schijnt komt. Vier personen door het ijs gezakt. Gisterenmiddag hadden zich reeds vele liefhebbers op het dunne ijs gewaagd. Het duurde dan ook niet lang, of het bleek dat het ijs nog niet voldoende te vertrouwen was. Vier personen verdwenen in de diep te. Den politie werd per telefoon hiervan kennis gegeven. Deze kwam onmiddellijk met ladders en touwen. Gelukkig waren er andere personen die hulp konden bieden en de drenkelingen op het droge hadden ge haald. Deze kwamen dus met den schrik en een flink nat pak er af. Het ijsvermaak was hiermede afgeloopen. Op last van de politie werden alle personen van het ijs ver dreven. In den loop dezer maand werden aan onze Redactie verschillende kalenders toegezon den, welke wij hieronder zullen bespreken. De volgorde is geheel willekeurig genomen. Allereerst nemen wij uit de vrij uitgebreide collectie een etskalender, welke de firma J. Heems en Zoon, Anthoniusstraat 79, alhier ons toezond. De kalender bevat vier frissche kwartaalbladen, met reproducties van etsen de Cuneratoren te Rhenen, een kijkje in de Zwarte Bijlsteeg te Amsterdam, de ingang van het stadhuis te Middelburg, toren en poortje te Nijmegen. Een practischen kantoor- maandkalender zond de firma Frans Perquin, Groote Hout straat. Naaimachinenhandel „Vesta" biedt hare clientèle een scheurkalender aan. Het schild stelt een jonge dame voor, in extase voor hare nieuwe naaimachine gezeten. Pfaff Naaimachinehuis, Groote Houtstraat 104, airier heeft eveneens een scheurkalender metfklceke cijfers voo de data. Zeer practisch voor ka Heerk's Ijzerhandel maakt 'n uitzondering met haar kalender op den algemeenen regel. Elke firma gebruikt een kalender meteen als reclame-doel, om de aandacht te vestigen op haar producten, of artikelen. Heenk zendt een eenvoudigen, doch practischen weekkalender met behoorlijk ruimte-vak achter eiken datum voor eventueele notities, zonder evenwel rfgens den naam der firma of aanduidingen betreffende haar artikelen te vermelden. De firma Ruygrok en Co, Kantoorboeken en Cartonnage-fahriek, Beek- en Handels drukkerij heeft voor 1927 een zeer fraaien, artistieken maandkalender vervaardigd. Het schild vertoont een reproductie van Rubens' schilderij Hélène Fournier, waarvan de uit voering uitmuntend is geslaagd en die goed uitkomt in de sobere omlijsting en met de mat-bruine tint van het schild een prettig geheel maakt. Voor de huiskamer een aardige versiering. De Levensver z.-Maatschappij Utrecht zendt een maandkalender met forsche bla den, die in afwijking van de meeste kalen ders in dit genre, door zijn eenvoudige, doch stijlvolle afwerking rustig aandoet. De ka- kalender is versierd met een fraai uitge- I voerd silhouet van de stad Utrecht, waaron- der in een zwart-grijs veld de naam der Maat- sc!'p ij is vermeld. Victoria-water-Oberlahnstein. Door de Maa sc appij tot Exploitatie van dé Victoria- Bron te Óberlahnstein wordt een zeer prac- tische weekkalender verspreid voor welke zeer zeker gaarne een plaatsje in elk huis zal worden ingeruimd. Behalve een weekkalender biedt de Maat schappij ook een maandkalender aan voor kantoorgebruik. N.V. Oliehandel Van Dyserinck Zonen, alhier heeft boven haar maandkalender een sprekend hoofd doen aanbrengen. In den zwarten achtergrond, voorstellende een stads- beeld van Haarlem, prijkt met roode letter Dyserinck's olie. Voor kantoren een zee practische kalender. Door de Vereeniging van Raden van Ar beid in Nederland is een 14-daagsche kalen der uitgegeven, welke beoogt in aantrekke- lijken vorm een exposé van 't nut en de nood zakelijkheid van onze Sociale Verzekering in haar vollen omvang (Schadeloosstellingen. Voorkoming van Ongevallen, Bevordering van Hygiëne) te geven. Door de goede keuze van de vele illustra ties, door de artistieke uitvoering van de ka lenderbladen en niet minder door het kleu renrijke, maar ondanks dat toch stemmige schild, is aan de eischen van artisticiteit ten volle voldaan en een geheel verkregen, dat een sieraad zal zijn voor elke huiskamer en voor elk kantoor. In verband met het opvoedend karakter van deze uitgave behoeft geen winst te wor den gemaakt, en wordt deze kalender tegen den kosterijs van f 0.35 beschikbaar gesteld. Een sn szig kalendertje, uitnemend ge schikt \,.v-r een jonge meisjeskamer, geeft de N.V. Van den Bergh's Fabrieken, Rotterdam Het bedoelt een reclame te zijn voor haar Blue Band product. De vier kwartaalbladen geven fraaie kleuren-producties van olie verfschilderijen van H. J. Ansingh, voorstel lende de vier jaargetijden. De Vereeniging van Ned. Wijnhandelaren. brengt een wijnkalender. Het doel der uit gave is den liefhebber van het edele drui vennat het een en ander te vertellen over de verschillende wijnsoorten en haar ontstaan es aanwijzingen omtrent de verzorging van het product door den consument. Wij lezen, hoe dichters den wijn hebben bezongen en wat bekende letterkundige figuren er over hebben gezegd. Voor geheelonthouders om van te gruwen. Het schild is in zeer fraaie kleuren uitgevoerd. De firma F. Joh. Rohlfs, Anegang 17, al hier zendt op een stevig schild een practi schen weekkalender. De Zendingskalender voor 1927. Zoo juist ontvingen wij dezen kunstkalender ter aankondiging. Een kunstkalender is het in elk opzicht uitnemend verzorgd. Als achtergrond een fraai schild, in fijne tinten. Het hlok van creme kunstdrukpapier is voorzien van 52 kleurige illustraties be trekking hebbende of in verband staande met den Zendingsarbeid in Oost- en West- Indië. Elke illustratie en dit is iets nieuws heeft een uitvoerige beschrijving van de voorstelling. 't Geheel maakt den kalender tot een sieraad voor elke kamer. De kalender is verkrijgbaar bij het Zen dingsbureau te Oegstgeest. De prijs is, met het oog op het propagandistisch karakter der uitgave zoo billijk mogelijk gesteld. Stoomververij en C'hem. Wasscherij „De Regenboog"Tilburg, Filialen en Agentschap pen door geheel Nederland, biedt hare cliën- tèle een maandkalender aan. Plet schild is in fraaien kleurendruk uitgevoerd. Voor 1927 zendt de Levensverzekering Maatschappij „Noord-Brabant" te Waalwijk. denzelfden doelmatigen maandkalender als voor 1926. De kalender van de N.V. Spaar- en Be- leggingskas voor R.K., te Utrecht heeft een kleurig schild, dat een symbolische voor stelling geeft van het doel dezer instelling. Elk maande lad geeft een fraaie foto van een kerkgebouw of kerkinterieur, in koper diepdruk. De Continental Petroleum Company te Rotterdam maakt op haar kalender voor 1927 reclame voor haar Texaco-petroleum-pro- c'u.ten. Een bruikbare maandkalender, waar voor op elk kantoor gaarne een plaatsje zal worden ingeruimd. De kalender door Wm. H. Miiller en Co's Batavier lijn te Rotterdam uitgegeven spreekt in de knappe penteekeningen van het leven te water en in de havens. Een fraaie wandversiering 1 De II. Hart Missie-kalender voor 1927 heeft ook voor het nieuwe jaar het bekende kleu rige schild. Be! al.e fraaie fctUs op de voor zijd: van L laad je geeft de rugzijde lezens waardige lectuur, bijzonderheden en we tenswaardig. elen, anecdotes, enz. TENTOONSTELLING FRANS HALS MUSEUM. Het Nederlandsch Kunstverbond houdt tot 15 Januari in het Frans Hals Museum een tentoonstelling van oude kunst, spe cial uit particulier bezi. te Plaarlem. Ofschoon men niet kan verwachten, dat alle groote werken van Oude Meesters, welke thans bij particulieren te Haarlem te vinden zijn, hier vertegenwoordigd zijn, tocih kunnen we de veilige overtuiging koesteren, de meest belangrijke schilderijen hier tentoongesteld te vinden, O.a, de heer F. Koenigs stelde' zijn geheele verzamel ng ter beschikking van het comité, terwijl ook de heer enE. Vel man, Gutmann en J. N:en- huijs en Mevr. C. van Panroitz de mooiste werken uit hun collectie gaarne voor eeni gen tijd afstonden. Deze tentoonstelling is zeer belangrijk, nochtans val er geen lijn in te ont lekken. Uit den aard der zaak moet een tenloon- stell'ng, samengesteld uit werken uit par- iculier bezit en dan nog wel plaatselijk, samengesteld zijn uit zeer heterogene ele- men'en en kan men noch een cultureele, noch een historische lijn verwachten. De sterkste contrasten hangen b.v. zeer dicht bij elkaar, zoo vinden we een sterk typi sche en ui' zuiver Noordelijk sentiment ontsproten Bekoring van Sint Antonius van Hier-Bosch naast een fel door-zond, hevig-levend en blank portret van een Ve- netiaansche Doge van Gen'ili Bell'ni, die sterke verwantschap toont met de nieuwste nakotners van de Fransche sezessionistische beweging; d:e leidde to'. zuivering van vormen en puring van kleur, Ver-Ier is er van Hleronymus Bosch een Bruiloft van Kana. Het hondje in de linkerhoek is m.i. zeer waarschijnlijk van een veel latere hand, doet daar echter weinig schade. Van Rubens zijn er vier sterk uiteenloo- pende, tevens karak'eristieke werken, waarvan het zilveren vrouwenportret wel het moo'ste is. Het Landschap, klaarblijkelijk een Laat ste Oordeel, getransponeerd in Rub"ns eeuw, is een sterk visiona'r werk, dat vlot achte-een geschi'derd lijkt, evenals de schets Diana Cal'isto, waarvan het u't- geweri.te schilderij in het Prado ie Madrid berust. De schets is zeer sappig, nochtans oppervlakk'g en voor iemand die a priori "•'et van Rubens houdt, weinig ie genieten biedend. Zeldzaam mooi en 'eekenend voor de psyche van de zestiende eeuw is hei van ronk en kruitdamp zwaarbeladen land schapje van Herry met de Bles. Verder zijn er een paar sterk levende portretten van Frans Hals, éenige typische v. Goyens, Ruysdaels (Sal. en Jac.), een goede van Ostade en een zeer gevoelige Gerard Terfcorg. Een heel fraai werk is de sterk door Italië beïnvloedde H. Lucas de Madonna schilderend. Onder de teekeningen vinden we o.a. Co- reggio, Griinuwald, een paar werken Noord-Nederlandsche school (Dürer?), Rembrandt en de 18e eeuwsche Fransche schooi (Claude Louain Fragouard Bcuchier Antoine Watteau). Eenige sculpturen completeeren de inte ressante collectie, die waard is door iedere belangstellende gezien te worden. F. M. Gistermiddag half één weigerde het uur werk der Groote of St. Bavokerk verder te loopen es bleef stille staan, tot groot onge rief van het drukke verkeer op dezen tijd. Later op den dag is het weer in orde ge bracht. De houten walbeschoeiing langs het Spaar- ne aan de Friesche Varkensmarkt verkeert in een slechten toestand. Vernieuwing van die houten beschoeiing geeft geen afdoende verbetering omdat het gedeelte, hetwelk zich onder water bevindt, niet zonder kostbare hulpafdamming is te bereiken, en het daar door bijna onmogelijk is een goede aanslui- sluiting met het nieuwe gedeelte te maken. De bodem van het vaarwater, ter plaatse van die beschoeiing, kan dan ook niet diep worden gebaggerd, met het gevolg, dat de schepen niet dicht aan den wal kunnen komen en deze derhalve moeilijk kunnen worden geladen en gelost. Voorts is het niet mogelijk zware voorwerpen op dien wal te lossen, omdat er steeds kans bestaat voor het weg zakken van den grond. In verband daarmede komt het B. en W. gewenscht voor aan de Friesche Varkens markt, over een lengte van pl. m. 158 M., een basaltkademuur te doen maken. De daaraan verbonden kosten zijn geraamd op f 20.0C0. Bij de begrooting voor 1915 is voor het maken van den basaltmuur reeds een bedrag van f 16.200.toegestaan. Met het oog op de toenmaals sterk oploopende eenheids prijzen is de bouw van dien muur echter uit gesteld. Plet gevolg van een en ander is, dat nu slechts een bedrag van f 3.800,be schikbaar behoeft te worden gesteld, waartoe B. en W. dan ook den raad voorstellen te besluiten. A. Zonneveld, Raamsingel 52, tramabonne ment J. v. Hooff, Kinderhuisvest 27 rd., bril in etuiC. Kuit, Oranjeboomstr. 151, grijs kinderhandschoentje L. de Nys, Spie gelstraat 15, heerenhorloge Politiebureau, Smedestraat, grijze heerenhandschoen G. J. v. d. Berg, Zomerstraat 24, damesarmband horloge J. Smit, Korte Poellaan 10a, kinder handschoentje J. Dekker, Ripperdasteeg 4, gr. bruin hondje v. Daalen, Adr. Paauw- laan 8 A, bast. takshondje „Fauna" Langen- berg, Schneevoogtstr. 11, grijs hondje, idem Dopheide, Kinderhuissingel 62, herders hond, idem Brand, Kloosterstr. 32rood, grijze poes, idem J. v. d. Velde, L. Heeren- vest 38 A rd., postduif F. Keesen, Gr. Wil-, lemstr. 36, portemonnaie m. i.Politie bureau, Smedestraat, idem F. R. Bakker, Zeeweg 365 (Driehuis), vulpen P. Franse, le Vooruitgangstraat 7, portemonnaie m.i. B. Vossen, Barbarossastraat 43, sjaal W. C. Kauling, T ulpenstraat 48rd., damestaschje m.i. A. Noes, Brouwersvaart 16 D, zak doek M. Wartenaar, Kenauhofje 8g, rij- wielbel.merk in étuiPolitiebureau, Smede straat, heerenrijwielen. Hurskemöller, Groote Houtstraat 71, arm- bandhorloge J.D. Wijkhuizen, Vrouwen- hekstraat 119, armband; H. Derogée, Le- liesfraat 31, broche N. v.d. Kamp, Har- menjansweg 76, bankbiljetP.T. Hupkens, Klein Heiligland 44, bankbilj t J. Reijbrosk, 2e Zuidpolderstraat 57, catecnisatieboekje H. v. Roon, Lange Lakenstraat 8rd., af- sluitdop (auto) Hannier, Bannesteeg 6, s :hool étui C. Brasser, Zoetestraat 42zwart, étui met potiooden M. John, Lombardsteeg 6zwart, grijze dameshandschoenPolitie, Smedestraat, gele hond, „Fauna" N. v.d. A r, Oudeweg 36g., gr. wit hondje, „Fauna" J. Delacliaux, Zomerluststraat 1, Heemstede, glacé handsjoen Tesch Zomerluststraat 16, gr. witte poes „Fauna"Politiebureau, i Smedestraat, onderdeel autolantaarnC. v. Kampen, Oudeweg 65, portemonnaie m.i. C. Waleveld, Bakkerstraat 21, idem H. v.d. Putten, Hoogewoerdstr. 24, auto slinger K.J. v. Welsenes, Rijksstraatweg 49, Schoten, sleutel (pakhuis) C. Dirks, Linschotenstraat 8, tasch met schoolboeken Naar wij vernemen, is de toestand van den Zeereerw. heer pastoor J. P. Reynen- berg O.F.M. vooruitgaande. De patiënt is echter nog zeer verzwakt en mag nog geen bezoek ontvangen. Het Duitsche dienstmeisje van de familie B. te Aerdenhout, dat de vorige week op zoo geheimzinnige wijze hare betrekking had verlaten, met medeneming van een anatal kostbare uweelen, o.a. een paarlen collier van 162 paarlen, een platina armband bezet met robijnen en brillanten, een idem bezet met paarlen, een paarlen ketting met pla tina hanger, bezet met brillanten enz., is te Berlijn aangehouden. Enkele voorwerpen had zij reeds beleend. Het overige werd nog in haar bezit bevonden. Er bestaat groote kans, dat alle gestolen voorwerpen terecht zullen komen en de famibe B. weder in het bezit van hare kostbaaarheden zal komen. De Duitsche politie heeft deze zaak in han den en zal,, door haar worden behandeld, zoodat de dienstbode voorlooj>ig niet hier voor naar Holland behoeft over te komen. De huisknecht is niet in haar gezelschap gevonden; maar zijn verblijfplaats is intus- schen niet bekend. Aangereden Gisterenmiddag ongeveer half vijf werd in de Beresteijnstraat te Hillegom de 38-;arige wielrijdster J„ wonende Kruisweg te Haar lemmermeer, door een luxe auto aangere den, die in de richting Haarlem reed. Do auto, die met vrii groote snelheid reed. had geen lichten op. De aangeredene werd bin nengedragen in perceel Beresteünstraat 44; zii klaagde over oijn aan 't hoofd. Per auto van Mathot werd zii naar de Mariastichting te Haarlem vervoerd, waar de hoofdwonde werd verbonden. Haar toestand is niet ernstig. De eigenaar van den auto is niet bekend. Door de stoomtram. Zondagnamiddag had even over de Staal- brug te Lisse een botsing plaats tusschen twee auto's, hetgeen te wijten was aan de neerslaande stoom van de tram. De eene auto was van den heer E. Tissing te Lisse. Deze was dermate gehavend, dat het voor gedeelte een hoop oud ijzer geleek, terwijl deil ander, met een stootbrekc er voor, er tamelijk goed afkwam, doch ook op eigen krrcht niet meer weg kon. De inzit tenden kwamen er met eenige ontvellin gen af. NEDERLANDSCHE SCHEPEN. ALGENIB 25/12 Lizard gep., New York n. Antwerpen. AMSTERDAM 24/12 v. Rott. te New- Orleans. BATAVIER I 26/12 Lacoubre gep., Rott. n. Bordeaux. BELLATRIX 24/12 v. Rott. te Norfolk. ROB, ms. 24/12 v. A-lborg te Holtenau. CLASINA ms. 23/12 v. Kallundsborg te Holtenau. DISPONIBEL ms. 23/12 v. Landskrona te Holtenau. DUBHE 26/12 650 mijl W. v. Scilly, New York n. Bremen. ELLEWOUTSDIJK 25/12 v. Baltimore te Graves. EMMAPLEIN 24/12 v. Rott. te Narvik. GELDERLAND, sleepb., 25/12 Dunge- ness gep., Hamburg n. Luderitsbaai, met '2 lichters. GROENLO 26/12 v. Liverpool te Barry Docks. HAULER WIJK 25/12 430 mijl W. v, Scilly, Baltimore n. Londen. HILLEGOM 24/12 v. Newcastle n. Bor- de' u x. HOFPLEIN 25/12 v. Narvik n. Rott. JANTJE ms. 23/12 v. Trelleborg te Holtenau. JOBSHAVEN 25/12 v. Texas City n. Mar seille. KATENDRECHT 24/12 v. Londen te Port Houston. KILSTROOM 24/12 v. SWansea n. Am sterdam. LARENBERG 25/12 v. Rott. te New York. LINMBURG, sleepb., 26/12 v. Bordeaux n. Vlaardingen met lichter „Neerl MARKEN 24/12 v. Cristobal n. Talb a. MEUSE 22/12 v. Rott. te Rouaan. AURORA 25/12 v. Lissabon te Amsterdam. iASTREA 24/12 v. New York n. Haiti. BACCHUS 26/12 v. Constantinopel, Con- i stanz an. Cavalla. BERENICE 24/12 v. Rott. n. Alexandria. BREDA, v. Hamburg n. Antwerpen, pass. 25/12 Vlissingen. CALYPSO (thuisr.) pass. 26/12 de Azoren. DELF1A, v. Valencia n. Amsterdam, 26/12 te Vlissingen om te bunkeren. DEUCALION 24/12 v. Hamburg n. Bre men. DIDO 27/12 v. Gothenburg te Amsterdam. DOROS 24/12 v. Malta n. Amsterdam. ERATO 26/12 v. Kopenhagen te Amsterdam. GANYMEDES 25/12 v. Amsterdam te Rott. HANS ARP 24/12 v. Alexandrië te Piraeus. HECTOR 25/12 v. Hamburg te Amsterdam. ILOS 25/12 v. Barcelona te Milaga. IRIS 25/12 v. Alicante n, Gibraltar. JAPON 26/12 v. Bourgas n. Varna. LUNA 24/12 bv. New York n. Curasao. MARS 26/12 v. Amsterdam te Hamburg. MIDAS 26/12 v. Stettin te Smsterdam. NEPTUNUS 25/12 v. Amsterdam te Rott. NEREUS 24/12 v. Figo n. Amsterdam. NERO, v. Amsterdam n. Danzig, 26/12. v. Holtenau. NOTOS 27/12 v. Piraeus te Amsterdam. OBERON (uitr.) 24/12 te La Guayra. ORANJE NASSAU 25/12 v. Barbados n. Plymouth. ROTTERDAMSCHE LLOYD- BLITAR (thuisr.) p2ss. 25/12 Perim. INDRAPOERA (uitr.) 25/12 v. Colombo. KEDOE (uitr.) 25/12 Quessant gep. MERAUKE (thuisr.) pzss. 25/12 Quessant. PALEMBANG (uitr.) psss. 26/12 Quessant. TAB AN AM (uitr.) 26/12 te Suez. TJERIMAI (uitr.) pass. 26/12 Kaap Del Armi. ROTTERDAM-ZUID-AMERIKA LIJN. ALHENA, v. Buen. Ayres n. Rotterdam, 23/12 v. Las Palmas. WAALDIJK (uitr.) 23/12 v. Bahia. STOOMVAART-MIJ. OCEAAN. EURYPYLUS, v. Batavia n. Amsterdam, pass. 26/12 Perim. PEISANDER, v. Amsterdam n. Java, pass. 24/12 Gibraltar. PRIAM 27/12 v. Java te Amsterdam. TROILUS, v. Japan n. Rott., pass. 26/12 Gibraltar. AMSTERDAM, 28 Dec. Vannacht om» streeks 3 uur bemerkte de portier van het Centraal-Station, toen hij z'n contróle-gang maakte, dat de deur van het restaurant cp het 3de perron open stond. Bij nader on derzoek bleek hem, dat het slot was open gebroken en dat ongenoode gasten een be zoek aan het restaurant hadden gebracht. Toen vanmorgen de restaurateur kwam, werd vastgesteld, dat de nachtelijke bezoe ker een gering bedrag aan geld uit de cassa, eenige tabletten chocolade en eenige andere eetwaren hadden meegenomen. Van dezen diefstal is aangifte bij de politie ge daan. SCHIEDAM, 28 Dec. De havenarbeider M. O. is gisteravond bij het verlaten van het Noorsche s.s. Damtré in de Ooster'naven al hier, vermoedelijk door de gladheid van een touwladder gevallen; van een hoogte van 5 M. viel hij met het hoofd op den ijzeren rand van de langszij liggende sleepboot. Met een gapende wonde aan den schedel werd hij bewusteloos opgenomen. Hij overleed spoedig daarop. G.H. Roosjen, Marnixstraat 12, rijwiel- NOORD 25/12 Finisterre gep. Rott. n. Bizert pomp; v.d. Haar, Spaarnoogstraat 23, j PENDRECHT 24/12 Zea gep., Santander rijwielbel. merk, A.F. de Looper, Mr. Joos- tenlaan 35, idem in étui. Hoenderdos, Leidscfceplein 43, bal; G. Nij- huis, Graaf Willemstraat 19, bal; T, Helmer horst, Zomervaart 12e, bont; Verbeek, Ged. Oudegracht 18, hulst; J. Jonker, Luc. Meij- erstraat 1, bijbeltje; Politiebureau Smede straat, damesceintuur; D. Lousberg, Bakker straat 27, kinderhandschoen; C. Spook, Leidschestraat 112, handwerkspoeltje; P. Tork, Brouwersplein 32, grijze handschoen; Politiebureau, Smedestraat, zwarte band schoen; D, v. Wijnen, Harmenjansweg 47n, herdershond; P. Keijzer, Damaststraat 17, handschoen; W. Loerakker, Zuid Brouwers straat 25, gele dameshandschoen; Politie bureau, Smedestraat, zwart wollen hand schoen; D. Nijssen, Graaf Willemstraat 30, kinderhandschoenen; Politiebureau, Smede straat, halsketting; W, v. Odatum, Graaf schapstraat 5, lorgnet in étui; J. Luiten, Adr. Loosjesstraat IK, Muts; T. Germans, 2e Vooruitgangstraat 4, zakmes; F. Heze- mans, Hier. v, Alphenstraat 41, portemon naie m, i.; H. Cuyon, Leidschestraat 132, idem; Beelen, Doelstraat 30, portemonnaie; Politiebureau Smedestraat, pantoffel; v. Ros- sum, Bilderdijkstraat 42, portemonnaie m.i.; Politicbureau, Smedestraat, ring met sleu tels; Fledderman, Rollandstraat 85, rijwiel- spatlap; Politiebureau Smedestraat, Lips' sleutels; W. Nieman, Gasthuissingel 10, melk bussleutel; Politiebureau, Smedestraat, siga renkoker; D. Wijkhuizen, Atjehstraat 27, Schoten, tasch; H. de Groot, Gasthuisstraat 1, tasch; Vogelenzang, Groote Houtstraat 28, tasch m.i.; P. v. Zonneveld, Pladella- straat 20. actetasch; J. Hendriks, Gasthuis laan 107, damestasch m. i.; Politiebureau, Smedestraat, taschje m. i.R. Viersen, Papaverstraat 9, wantje; J. de Graaf, Ged. Raamgracht 6, bus zeep; A. de Bruin Zuid- Polderstraat 15, rijwielbelastingmerk in étui; F. van Heerden, L. Annastraat 11, idem; Van Muschger, Haarlemmerliede- straat 13, idem; A. Tromp Kolkstraat 26, ISOEMBA (thuisr.) 26/12 v. Sabang. reticule; G, Bakker, W. Heerenstraat 28, rozenkrans. n. Novorossisk. RES NOVA 23/12 v. Barsback te Holtenau. RUURLO 27/12 v. Sulina n. Algiers. SASSENHEIM 23/12 v. Sulina n. Algiers. SASSENHEIM 23/12 v. Baltimore n. Ma- racaibo. SLIEDRECHT 24/12 v. Batoum te Londen. TENBERGEN 24/12 v. Newport-News n/d. Golf v. Mexico. TEXELSTROOM 24/12 v. Manchester n. A'dam. THUBAN 29/12 v. Baltimore te Port Talbot verwacht. VECHT 25/12 Finisterre gep. Rott. n. Nice. VLAANDEREN, 26/12 v. Vlaardingen te Rochester met 3 lichters. WAALHAVEN 24/12 v. Antwerpen te Norfolk. WM. V. DRIEL SR. gep. 26/12 Quessant Huelva n. Rott. WINTERSWIJK 24/12 v. Genua te Sfax. ZAAN 25/12 Gibraltar gep. Rott. n. Golf Aranci. ZEELAND, sleepb. ,26/12 Vlissingen gep., Antw. n. Lond. met 2 lichters. STOOMVAARTLIJNEN. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. ENGGANO 25/12 v. Batavia n. Amsterdam. KONiNGIN DER NEDERLANDEN (thuisr.) 25/12 v.m. te Genua zette des nam. de reis voort. MANOERAN (thuisr.) 27/12 te Genua. MAPIA 24/12 v. Amst. te Hamburg. PRINS DER NEDERLANDEN 26/12 v. Amst. te Batavia. ROEPAT (uitr.) 23/12 te Sabang; RONDO (thuisr.) 25/12 v. Port Said. ROTTI 25/12 v. Amsterdam n. Batavia. SINGKEP (uitr.) 26/12 v. Suez. Met ingang van A Januari 1927 is de heer Adolf Brunt, hoofdleeraar der vioolklassen, in het directorium voor de afdeeling Haar lem benoemd. De rijksherigstenkeuring in de provincie Noordhoil-nd is bepaald op 3 Maart a.s. te Hoofddorp voor hengsten, type tuig- euAMSTERDAM, 25/12 trekpaard. Duinkerken. KON. HOLL. LLOYD. GAASTERLAND (uitr.) pass. 25/12 St. Vincent. GELRIA (thuisr.) pass. 26/12 Fernando Noronha. ORANTA 26/12 v. Buenos-Ayres te Am sterdam. KON. NED. STB. MIJ. KON. W.-I. MAILD. ACHILLES 25/12 v. Vortizza te Venetië. AGAMEMNON 25/12 v. Vigo te LLrabon. ROME, 28 Dec. Gister is de samen stelling van de bijzonderen Militaire Recht bank die de overtreders der nieuwe veilig heids wetten zal behandelen bekend ge maakt. Tot de leden der Rechtbank behoo- ren; een generaal en 5 consuls d. z. kolonels van de fassistische militie. De voorzitter is generaal Carlo Sanna, lid van 't Parlement en commandant van een legercorps. Alle 5 consuls hebben dienst gedaan in het leger. Een der consuls Cristien is afgevaardigde voor Abruzzi. Behalve de zaak van den ongsten aanslag op Mussolini, zullen binnen kort, nog zes zaken voor de Rechtbank zijn leden van een bekende familie te Floren- dienen. 2 Personen die terecht zullen staan ce en worden beschuldigd van samenzwe ring tegen Mussolini. 4 Andere uit Florence zullen terecht staan, wegens het geheim houden van politieke misdrijven. De namen van hen worden niet bekend gemaakt. Zanni- boni en generaal Capello zullen 25 Januari terecht staan. Lucetti zal op 22 Februari voor de militaire rechtbank verschijnen. Op 30 Maart zal de arbeider Corvi, die in den zomer van 1924, den afgevaardigde Casalini vermoordde, voor de militaire rechtbank te recht staan. Hij is al meer dan twee jaar in hechtenis. LONDEN, 28 Dec. Gedurende de laat ste dagen heeft in t Engelsche Kanaal ert op den Atlantischen Oceaan een hevige storm gewoed. Verscheidene ongevallen werden gemeld. De bemanning van North- Goodic, een vuurschip, was 4 dagen geiso- leerd en kon geen veibindinkg met den wal krijgen. BERLIJN, 28 Dec. Generaal Pawels ver trekt in 't begin van Jan. naar Parijs om met den Raad van Gezanten onderhandelin gen te voeren over di beide nog niet opge loste punten dei ontwapeningskwestie. In Parüs verwacht men een gunstig resultaat, zoodat de Volkenbond zich daarmee niet meer zal hebben bezig te houden. BERLIJN, 28 Dec. De Rijkskanselier koert Donderdag naar Berlijn terug. Ondanks het feit, dat de onlossing van de retfeerinrfs- crisis tot midden Januari is uitgesteld, wordt reeds thans over verschillende mo gelijke combinaties gesproken, De eerste staopen zullen echter niet vóór Jan. plaats hebben. ROME. 28 Dec. Het schijnt dat thans maatregelen worden genomen om de anti fascistische n-ofess^ren v>n de universitei ten te verwilderen. Prof, Presutti vit Napels, die z'n zetel in 't Parlement verloor, toen de oppositie uit de Kamer werd verbannen, is van z'n functie aan de Universiteit te Padua ontheven LONDEN, 28 Dec. Daliy Mail meldt lat gisteravond Sir Eric Drummond heeft me degedeeld, dat het bericht van een Duitsch persagentschap/ volgens hetwelk bij ziin ambt als secretaris-generaal van den Vol kenbond zou neerleggen en het aanvaarden van e"n Britsch gezatschap zou overwegen, geheel onjuist is.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 8