Voornaamste Nieaws Aan onze Jongens en jonge mannen. Stadsnieuws. Ernstig ongeluk. Woensdag Dec, 1926 50ste Jaargang No. 16442 AangJÉe isaoefl, og> straffe van verlies van alle rechten, geschieden uiferMJk driemaal vier en twintig uren na hei ongeval Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste Blad Twee meisjes worden door een trein gegrepen en gedood. Agenda 30 December Hierboven de 24-jarige Truus Kerkvliet en de 22-jarige Agatha Vink, die Maandagavond op zoo nood lottige wijze te Warmond om het leven kwamen. het kinderfeest der St. VINCENTIUS-VEREENIG1NG. FailHssmenten. Dr. Jac. P. Thijse eerelid der Ned. Natuurhistorische vereeniging. DE RIJKSWEG HAALEM—DEN HAAG. Een nieuw baanvak in het Noord-Hollandsch gedeelte wenschelijk, maar te duur. Belastingbetaling op de Postkantoren vanaf 1 Januari. DE ONTROUWE DUITSCHE DIENSTBODE. De opsporing te Berlijn. R.K. Kiesvereeniging „Credo Pugno". in dit nummer- 0 J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. WEERBERICHT. Een foto van H.H. D.D. H.H. de Bisschoppen uit China, bij hun bezoek aan Z. D, H. Mgr. A. J. Callier, Bisschop van Haarlem. Op de voorste rij van links naar rechts: Mgr. M. P. J. Möllmann, Mgr. Joseph Hu. Mgr. Melchior Souen, Mgr. A. J. Callier. Mgr. Philippus Tchao. Mgr. Aloysius Tch'en. De abonnementsprijs bedraagt voqr Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal3.25 Franco per post per kwartaal bij .vooruitbetaling3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen] Postrekening No. 5970. Advertentiën 35 cents per regel Vraag- cn aanbod-advertentiën 1-1 regels 60 ct per plaatsing: eli c regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling 60 ct. per regel. Bij contract belangrijke korting. Alle bonr.s op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen 1 f 30i1fl - Levenslange feheele ongeschiktheid tot werken door f 73 ft bij een ongeval met f OSrt bij verlies van een hand, f lOff bij verlies van een f EJfl bij 'n breuk van f «ft bij verlies v. een i «dvu. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; <fU. doodelij ken afloop /jéiS.' een voet of een oog; Iciv," duim of wijsvinger been of arm; 1U," andere vinger. Morgen en overmorgen hebben te Rome feesten plaats waarbij gij allen betrokken zijt en wi-.r beteekenis U niet mag ontgaan Onze H. Vader Pius XI had zijn verlangen te kennen gegeven, dat tijdens de Aloysius- fetsten vertegenwoordigers der katholieke jeugd tot Hem mocht komen om hen per soonlijk en in hen U allen opnieuw voor de oogen van héél de Kerk onder de bescnerming van hun grcoten patroon te stellen, In September werd dat verlangen bekend en eind October waren reeds pel grims aangekondigd, behalve uit alle ste den en dorpen van Italië, uit Spanje, Frankrijk, België, Engeland, Ierland, Neder land, Duitschland, Polen, Tsjecho-Slowakije, Oostenrijk, Hongarije, Yoego-Siavië, Alba nië, Syrië, Malta en uit landen van Noord en Zuid-Amerika. Sindsdien nam hun aan tal nog toe; o<ok in Europa studeeren ie Chineezen gaan mee, o »k uit ons dierbaar Java minstens twee, ook ongetwijfeld uit andere missielanden. Waarlijk een nooit ge zien schouwspel. Niet-Katholieken, die het dezer dagen hoorden, werden onircerd en hebben vol eerbied onze Moeder de H. Kerk groot geprezen: „Het is wonder inooi; zóó iets is alléén denkbaar bij U." Het is inderdaad grootsch. De jeugd van Rome kwam dikwijls bij den Paus, dat spreekt; die van Italië cók wel, zeker bij groepen; een enkelen keer ontving hij een beperkt aantal uit vreemde landen! Maar jongens en jonge mannen uit „oóveel ver schillende volken, dal we hen haast mogen noemen de vertegenwoordigers van de jeugd der heele katholieke wereld, heeft de Stedehouder van Christus nog ncpit om Zich gezien, Een nieuw symbool van de eenheid en katholiciteit van Christus' Kerk! Wat 'n vreugde voor Zijn Vaderhart nu Hij Zijn verlangen vervuld ziet en op een wijze die Hij zelf niet heeft durven hopen. Van, Zijn wereldwijde en vvereldzware zorgen neemt Hij een vollen dag af; die is geheel voor de jongens. Van de hoogten der Eeuwige Stad ziet Hij de toekomst naderen, een gezegende toekomst God zij gedankt! zooals de Kerk, dan pas in werkelijkheid de Wereld kerk, nog niet beleefd heeft. Maar aan die toekomst gaat een geweldige crisis vooral en 't is deze, waarvoor nu moet worden gewaakt. Een reuzenslag tegen Christus' heiligen godsdienst, zeden en geloof is in- gefcet, waarvan de gevaarlijkste slagen straks neerkomen op wie nu jong zijn, Hoe zullen zij zich houden? De Paus roept de jongens en jonge man nen en wijst hen op den H. Aloysius, door God gesteld als princeps inventutis, den leider der jeugd. In de denkbaar moeilijk ste omstandigheden beeft Aloysius met Gods genade een haast ondenkbare energie ontwikkeld, om zonder' eenig verlies den jongensstrijd in zijn tijduit te vechten, 't Was toen óók een crisistijd, zooals on langs in een toespraak tot jongens werd opgemerkt, niet ongelijk aan den onzen, d. w. z. de verwording eener bestaande over- verfijnde beschaving en de opkomst eener nieuwe. Zooals het leiders past,-heeft Aloy sius alles in het groot gedaan en juist daarom is hij de princeps en het model. Een ideaalheid, een Cid, een Bayard, een Charlemagne, tot wier hoogheid iedere ridder opziet, die ze allen willen navolgen, ja die hen juist tot navolging prikkelt om dat ze weten, dat ze haar nooit zullen be reiken. Maar ze willen zien hoever ze het br engen. Wat deze dagen te Rome gebeurt, mag ons niet voorbijgaan: Ieder vereenige zich in H. Mis en Communie met die, welke ;n St. Ignatius en St. Pieter worden opgedra gen; ieder hernieuwe zijn goede voorne mens met die, welke door onzen H. Vader den Paus worden gezegend en neergelegd op Aloysius' graf. Dat ieder zij en blijvc op Aloysius' voorspraak en door Gods ge nade, wat ook kome en hoeveel het mag kosten, trouw aan Koning Christus. Dr. L. DE JONGE S. J. van 25 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging Bloemhofstraat 1. Zondags en Woensdags van 810 uur n.m. gezellig samenzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben. Tel. 11671. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49. Aanviagen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Maan dag van 23 uur, Donderdag van 1—2 uur. R K. Kraamverzorging van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr. Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, Dinsdags van 2—3 uur. R.K, Reclasseeringsvercenigmtf afd. Haar lem. Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der Sint Vin- ceniiusvereeniging, N. Groenmarkt 22. tragisch ongeval weet de nog dc' volgende bijzon- Omtrent dit „Leidsche Crt. ferheden: F 24-jarige Geertruida Kerkvliet was bezig op de timmerfabriek „Padox", waar zij 's avonds de kantoren schoonmaakte Haar vriendin, de 22-jarige Agatha Vink uit Noordwijk, die als dienstbode in betrek king is bij de weduwe de Vette alhier, was met haar meegegaan. Toen Geert. Kerkvliet klaar was met haar werk en zij samen naar huis wilden gaan, bemérMen zij dat de houten loopbrug over de Lee open stond en er niemand was om hen over te zetten. Zij zijn toen de spoor baan opgegaan om over de spoorbrug aan de overzijde te komen. Er hing een zware mist en zoo gebeurde het vreeselijke, dat de twee meisjes op de spoorbrug liepen, onbewust dat een trein uit de richting Leiden naderde. De spoorbrug geeft alleen op de beide spoorbanen plaats om te loopen; tusschen de twee banen in is de brug open. Voor de twee meisjes was tlus geen redding mogelijk. De trein greep Geert. Kerkvliet wien een arm werd afgerukt en beide meisjes vielen van de spoorbrug in de Leede, een hoogte van vijf, zes meter, waar zij verdronken. De familie van Geertr. Kerkvliet maakte zich over haar late thuiskomen niet onge rust, aangezien het meer voorkwam, dat het meisje 's avonds ging kaarten. Eerst gistermorgen vroeg toog men op onder zoek. Sociëteit „St. Bavo". Esperanto, 8 uur. „Polyhymnia", 6 uur. Rederijkerska mer „Alberdingk Thijm", 8 uur. R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Kindsheid- feest, 6 uur. Vioolonderwiis 6 uur. St. Josephsgezellengebouw, Jansstraat 59. Ontwikkelingsclub „St Justinus", half 9, Gem. Concertgebouw. Feestconcert Har monie-Crescendo. 8 uur. Stadsschouwburg. Het Nieuwe Neder- landsch Tooneel „De Opstandigen8 uur. „Luxor"-Theater Bioscoopvoorstelling half 3 en 8 uur. Theater „De Kroon" Bioscoopvoorstelling half 3 en 8 uur. Frans Hals-Museum Tentoonstelling van werken uit particulier bezit. Kunstzaal J. H. de Bois Kruisweg 68 Expositie schilderijen van William De- gouve de Nuncques van 9 tot half 1 en van half 2 tot 5 uur. Kleine Thcrcsia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen, Spreekuur Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers straat 36. R.K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St, Bavo". Smedestr. 23 Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9half 12 uur, 's middags van 35 uur, 's avonds van half 8—half 9 üür, 's Zaterdags alleen van '9Vi12 üiir. R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes Bloemhofstraaf 1" Tevens bemidde lingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 2—4 uur en 's avonds van 89 uur, behalve Zaterdag avond. Tel. 11671. A;beidsbemiddeUngibureau van het Sint Franciscus Liefdewerk Zoetestraat 11. Eiken Donderdag van 89'A uur. R.K. Bevolkingsbureau Gebouw „Sint Bavo" Smedestraat 23. Van 810 uur ip Maandag-, Woenstdag- en Vrijdag avond. R.K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek. Jansstraat 49. Eiken dag geopend van 1012 van 25 en van 710 uur. be- hal". e des Maandagsóchtends en op Zon en Feestdagen. Lfitleenen van boeken De brugwachter van Padox vertelde, dat hij d- meisjes wel naar de fabriek had ge bracht maar dat zij niet waren terugge komen. Hij had nog^ gewaarschuwd niet over de spoorbrug te gaan. Bij onderzoek op de spoorbaan vond men flarden van kleeding, die haar broer herkende als toebehoorer.d aan mej. Kerkvliet, en op het ijs lag de afgerukte arm. Gistermorgen om half negen is de poli tie met dreggen begonnen en te ongeveer half elf werden de lijken der meisjes opge haald en per boot en brancard.naar de ziekenbarak bij het postkantoor gebrhcht. Het lijk van Geertr. Kerkvliet was deer lijk verminkt over het geheele lichaam. Het lijk van haar vriendin droeg geen sporen van een aanrijding met den trein. Het droevig ongeluk veroorzaakte ont steltenis in het geheele dorp. De twee meisjes waren Katholiek en iedereen mocht de twee vriendinnen graag. Op last van den officier van Justitie zijn de lijken naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden overgebracht, waar een sectie in tegenwoordigheid van den Haagschen rech- t er-commissaris zal plaats hebben. Een der zoetste ontroeringen rond het hemelsblijde feest van het lieve Kerst- kindeke is wel de golf van naastenliefde en milddadigheid, die over de menschen schijnt uit te vloeien. En wie verwondert zich er ever dat onze Katholieke vereenigingen en instellingen op charitatief gebied hier weer in de voorste rijen staan. Nu hooren wij weer van extra kerstgaven, die parochiale armbesturen en Vincentiusvereenigingen den armen onzer stad loedeelen, nu hoo ren wij weer van Kerstfeesten, die zuster scholen en andere organiseeren en overal staat voorop het "verlangen om in deze hui verige. donkere winterdagen in de stulpen der minder rijk aan aardsche goederen ge- zegenden een glim p van den glanzend en Kerstnacht te doen schijnen, Wat is dat 'och een mooie gewaarwording! Gisteren, feestdag van onnoozele kinde ren, waren wij even getuigen van het kin derfeest, dat de Sint Vincentiusvereenigmg telken jare op dien dag den kinderen uit de door haar leden bezochte gezinnen be reidt. En toen wij omstreeks 4 uur door het doolhof van gangen en kamerties van het Vincentiusgebouw aan de Nieuwe Groenmarkt den weg zochten naar de feest zaal, toen was ons het klaterend en klep perend kindergelach, dat telkens en telkens opsteeg, een veilige en zekere gids. Het bleek ons bij het binnen'reden dat het pater Frankemolle was, die, een vol maakt filmoperateur gelijk, al die blijheid en luidruchtigheid op de snuitjes en uit de keelen van wel 250 kinderen van 6 tot 12 jaar tooverde met zijn mooie projectie toestel en een voorraad humoristische kinderfilms, die er wezen mocht. Een der Broeders van Sint Vincentius hield stevig de piano-begeleiding in handen en er heerschte. een warmte en vrcolijkheid, zoo als alleen op goedslagende kinderfeesten mogelijk is. En toen 't licht tusschen twee films door even aanflitste, toen zagen wij een groote zaal vol lachende kindersnoet jes en vele broeders van Sint Vincentius, die toezicht hielden en met de kinderen meeleefden, en anderen, die liedjes uit deelden en de kleinen met het zingen van een bekende wijs op gang hielpen en nog andere broeders, die sjouwden met manden d'kke koeken om die uit te deelen aan de kléinen en zorgden voor de tractalie op heerlijke de keuken van Sint Vincentius is beroemd! chocolademelk. Er waren vele heeren van Sint Vincentius en dat maakte het wérk licht, maar die opoffering is toch ook bewonderenswaardig, voordf als men opmerkt hoe geregeld en kalm ieder zijn werk weet en doet. De Hoog Eerw. Heer Deken van Haarlem, plebaan L. A. A. M. Westerwoudt, kwam even een kijkje nemen en wij verdenken hem er van dat hij evenzeer genoot van de kinderfilms als van de vreugde der kleinen. Hij stak zijn waardeering dan ook niet ouder stoe len of banken. Om 6 uur ongeveer kwam zelfs Sint Ni- colaas nog en vertelde dat .hij nu op het punt stond naar Spanje te vertrekken, maar toch nog even op dit Kinderfeest wilde komen. Aan het gejuich en gezang kwam schier geen einde, vooral toen daar op de goede Sint met behulp van twee Pie terbazen aan het uitdeelen ging van speel goed. En op lange tafels wat 'n werk toch, wat 'n werk toch door de heeren ver richt! rijden zich bij de 200 Kestpakket- ten aaneen, elk met zorg gesorteerd naar de grootte en de behoef'e van elk gezin. Want toen om 7 uur ongeveer de ouders hun kinderen kwamen afhalen, lag voor ieder een pakket gereed,, bestaande uit rookworst, rijst, elk 1 krentenbrood en een wittebrood, kleedingstukken en een fraaie H. Hart-schefirkalender met Almanak. Het betrof hier een extra-Kers'gave boven- er behalve de gewone Kerstgave aan 193 door de Sint Vincentius Vereeniging bezochte gezinnen, tezamen tellende 965 personen. Wij herhalen: het bijwonen van een met zooveel liefde en zonder ophef samenge. s'eld kinderfeest is ontroerend in dezen Kersttijd, die het hart toch al mild maakt. En dan te denken dat dit alles tot stand komt door de milddadigheid onzer stadge- nooten. 28 December 1926 werden in staat van faillissement verklaard: H. Smink Jr., winkelier in fijne lederwa ren etc. te Haarlem, Anegang 10; curator Mr. Silvain Groen, alhier. J. C. Feringa, koopman in gloeilampen te Haarlem, Kleine Houtstraat S3; curator Mr. W. de Rijke, alhier. Anpe M. de Haas. zaken doende te IJ- muiden aan de Willem Barendsstraat 8, on der den naam „De Nieuwe Muziekhandel" wonende te Schoten aan den Rijksstraat weg 86E; curator Mr. P, Donker te Bever wijk. Koenraad Janzweerd. landarbeider te Haarlemmermeer Hoofddorp Draverslaan 29; curator Mr. P. Tideman. alhier. Rechter commissaris Mr H Haga, alhier. Geëindigd ziin de faillissementen door het verbindend worden dei uitdeelipgslijst van: C. van Zijl, destijds drukker te Haarlem; curator Mr. T. A. M. A. van Löben Seis, alhier. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der Nederl. Natuurhist, Vereeniging, die ge durende de Pinksterweek haar zoo goed geslaagde jubileum-tentoonstelling te Am sterdam in Artis heeft gehouden, is aan Dr. Jac, P. Thijsse te Bloemendaal "net eere lidmaatschap aangeboden. Dit geschiedde op 27 Dec., den oprichtingsdatum. Dr Thijsse is een kwarteeuw lid van 't Hoofd, bestuur der Vereeniging geweest. Ingediend is bij de Tweede Kamer een wets-ontwetp tot verklaring van het alge meen nut der onteigening van eigendommen, erfdienstbaarheden en andere zakelijke rechten in de gemeenten Bennebroek'en Heemstede, noodig voor verbetering van den Rijksweg van de Haagsche Schouw naar Haarlem. In de Memorie van Toelichting wordt er op gewezen, dat het verkeer op het in de provincie Noord-Holland gelegen gedeelte van den Rijksweg van de Haagsche Schouw naar Haarlem, welke weg deel uitmaakt van den Rijksweg van Amsterdam over 's-Gra- venhage naar Rotterdam, _in de laatste ja ren sterk is toegenomen. Zulks blijkt uit de verkeerstellingen in 1908, 1916 en 1923 verricht. In 1908 maakten gemiddeld dagelijks van den weg gebruik; 28 motorrijtuigen; 15 mo torrijwielen; 1086 gewone rijwielen en 476 overige voertuigen. In 1916 per dag: 112 motorrijtuigen, 34 motorrijwielen, 1305 gewone rijwielen, 267 overige voertuigen. In 1923 per dag: 312 motorrijtuigen, 125 motorrijwielen; 2905 gewone rijwielen en 290 overige voertuigen. Reeds vóór 1918 voldeed de weg van Haarlem, naar Bennebroek niet meer aan de eischen van het verkeer. De toen voor genomen verbetering zou zeer kostbaar zijn ten gevolge van de plaatselijke gesteldheid en bovendien nogal ingrijpen in bet natuur schoon. Mede vanwege den toenmaals zeer nijpenden financieelen toestand werd voort gang van onteigeniné gestuit en in verhann met andere bezwaren, overwogen, of het wellicht beter zou zijn, tot den aanleg van een nieuw baanvak over te gaan, dat zou blijven buiten den kostbaren grond der bui tenplaatsen. Doch ook aan dit voornemen kon vanwege den toestand van 's lands fi nanciën geen gevolg worden gegeven, zoo dat men zich moest bepalen tot plaatselijke verbetering van den bestaanden weg. Be zuiniging blijkt ook hier duur te zijn. Door den nood gedrongen zal aan den bestaanden weg verbeterd moeten worden, omdat het steeds toenemende doorgaand verkeer lan ger uitstel niet gedoogt. Afdoende zal in- tusschen deze verbetering niet kunnen we zen, zoodat men op den duur toch wel tot den aanleg van een nieuw baanvak zal moe ten geraken. De thans als voorloopig te be schouwen verbetering zal dan wel niet ge heel voor niets zijn geweest, immers van be lang blijven voor het plaatselijk verkeer, maar de vraag is, of het Rijk ware aan de behoefte voor het doorgaand verkeer tijdig tegemoet gekomen die verbeteringen dan wel geheel voor zijn rekening had behoeven te nemen. In afwachting nu van de totstandkoming van een geheel nieuwen Rijksweg, waar mede nóg wel eenige jaren zullen zijn ge moeid, is derhalve besloten om den bestaan den weg spoedig een aan het tegenwoordig verkeer zoo goed mogelijk beantwoordende inrichting te geven. Ten einde den weg zoo danig te kunnen verbreeden. dat hij aan redelijke eischen zou beantwoorden, is het onvermijdelijk over de geheele lengte van den weg de beschikking te verkrijgen over strooken van de daarlangs gelegen eigen dommen. Volgens het thans voor dezen weg opge maakte verbeteringsplan zal de breedte van den eigenlijken rijweg doorgaand op ten min ste 6 M. gebracht worden, terwijl daarnaast hetzij bermverhardingen, hetzij afzonderlijk gelegen rijwielpaden zijn ontworpen. Ook zullen de in den weg voorkomende scherpe bochten worden verflauwd en het uitzicht, waar dit thans in bochten en op kruispun ten onvoldoende is, zooveel mogelijk wor den verruimd. Bij het opmaken van het ver beteringsplan is er naar gestreefd om het landschappelijk schoon zoo min mogelijk aan te tasten. Het ligt in de bedoeling van de gemeente besturen van Heemstede en Bennebroek om op kosten van die gemeentqn, waar zulks mogelijk zal blijken, afzonderlijke voetpaden langs den verbreeden weg aan te leggen. Af gezien van deze voetpaden wisselt de vol gens het opgemaakte verbeteringsplan be- noodigde wegbreedte tusschen 14 en 20 M. De lengte van het U verbeteren wegvak bedraagt nagenoeg 6,'4 K.M.; dank zij de medewerking, betoond door de gemeenten Haarlem en Heemstede, kon hiervan in het voorjaar van 1926 reeds een lengte van 1 K.M., in overeenstemming met de uiteenge zette plannen, worden verbeterd. De totale kosten van de wegverbetering worden geraamd op 725.000, waarvan 200.000 voor aankoop va^ de benoodigde terreinen is bestemd. Ten einde in het bezit te geraken van de ttTreinen, welke voor de uitvoering v^n het werk moeten worden verkregen, is toepas sing van de Onteigeningswet noodig. Er zijn geen bezwaren ingebracht, welke tégen het algemeen nut van het werk zijn gericht. Van bevoegde zijde deelt mên ons het volgende mede. Vanaf 3 Januari 1927 zijn de kantoren der Posterijen (met inbegrip ook der poststations), in Noord-Holland (uitge zonderd die in het Gooi) en een paar andere) opengesteld voor de betaling van directe belastingen (grond-, personeele-, inkom sten- en vermogensbelasting). De betaling kan geschieden op alle werkdagen op de gewone uren van openstelling, doch niet vóór 9 uur 's morgens en nu 7.30 uur 's avonds. Invulling van eenig formulier is onnoo- dig; evenals op dé belastingkantoren wordt aan het postloket het aanslagbiljet aange boden, terwijl als quitantie door den post ambtenaar daarop een stortingsbewijs wordt geplakt. Stortingsrecht wordt niet geheven! Bovendien kan ook betaald worden aan de bestellers op het platteland, die belast zijn met behandeling van geldzaken onderweg. Deze nemen het geld mer het aanslagbiljet over 'tegen het billet met daaraangehechte quitantie. Verschuldigde vervolgingskosten moeten steeds gelijktijdig met de belasting worden voldaan, ter voorkoming van moeilijkheden voor den belatingschuldige. Wanneer een dwangbevel is ontvangen, moet dit met het aanslagbiljet worden vertoond. Minder dan een tiende van den aanslag wordt op de postkantoren niet aangenomen, tenzij het betreft het restant van een aan slag, terwijl het aanbeveling verdient bij de eerste betaling de centen te vereffenen. In verband met deze openstelling zijn vanaf 1 Januari 1927 vrijwel alle buiten zitdagen der Ontvangers in Noord-Hollanü (behalve die in het Gooi) opgeheven. Daar tegenover heeft men daar voortaan gelegen heid tot belastingbetaling op alle werkda gen gedurende een groot aantal uren. In een stad als An sterdam is het gevolg van den maatregel, dat voortaan op een groot aantal plaatsen kan worden betaald op alle werkdagen (dus ook Vrijdags en Za terdags) en ook in de latere namiddaguren (tot 7.30). De lange files voor de loketten der belastingkantoren aldaar zullen dus ver moedelijk spoedig tot hét verleden behooren Ten overvloede zij er nog op gewezen; dat de gelegenheid tot betaling per giro on veranderd blijft bestaan. Door den zeer late ontdekking van den diefstal, had de dienstbode een voorsprong van drie dagen. Bericht van den diefstal met verzoek tot opsporing van de dienstbode, naar het buitenland was niet verzonden; wel was vanuit Hilversum een radiografische mededeeling gedaan, die ook in het buiten land opgevangen kan worden. De opstoring is tenslotte zeer vlot en ge makkelijk verlooper.. De heer de B. bij wien de verdwenen dienstbode eenigen tijd werk zaam was geweest, moest op reis naar Berlijn. Hoewel hij oorspronkelijk niet van plan was den diefstal bij de Berlijnsche politie aan te geven, heeft hij toch aan gifte gedaan, daar hij wist dat de dienst bode uit Berlijn afkomstig was; hij kende bovendien haar adres, waar zij bij haar zuster woonde. Op dit adres werd zij ook door de Berlijnsche politie gevonden. Een deel der gestolen sieraden ter waarde van 25.000 Mark werd in de woning gevonden; een ander deel was verkocht en beleend. De dienstbode heeft bekend; de zaak is nu in handen der Justitie te Berlijn gesteld. Juist op den „Heiligen Abend" werd het meisje mèt de kostbaarheden geknipt. De huisknecht, die 1 December j.l. den dienst bij de familie R. B. te Heemstede heeft verlaten, is nog niet gevonden. Het staat echter geenszins vast dat hij iets met den diefstal en de verdwenen dienstbode uitstaande heeft; men bracht hem slechts op vermoedens met de verdwenen dienstbode, die vroeger ook bij de familie R. B. werk zaam is geweest, in verband. Zooals in de N. H. Crt. reeds gepubliceerd is, adviseert het bestuur der R. K. Kies vereeniging de heeren Mr. J. B. Bomans en Th. G. C. Hooy als aftredenden en den heer J. G. v. Kessel van Bloemendaal, als candidaten \foor de Prov. Staten in te zen den bij de R. K. Prov. Kiesvereenigingen. Dit wil niet zeggen dat de leden, dit advies zonder meer moeten accepteeren. Integendeel de gelegenheid tot het noemen van candidaten is voor de leden openge steld tot en met 6 Januari bij den heer J. Adelaar, Popelingstraat 5, secretaris. Tevens zij medegedeeld, dat op 7 Januari en 18 Februari eene vergadering der R. K. Kiesvereeniging wordt gehouden. De eerste vergadering is tevens jaarver gadering. Hiervoor heeft het bestuur voor vele leden een onbekende, den Zeereerw pater J. Corvcr S.C.J. uit Amsterdam aan gezocht. Ondanks het feit, dat genoemden Z.E. pater het zeer druk heeft als hoofd van het St. Franciscusliefdewerk te Am sterdam, heeft het bestuur de toezegging gekregen, dat op genoemde vergadering een flink onderwerp wordt behandeld. Wan neer wij weten dat genoemde Z.E, pater langen tijd in het buitenland vertoefd heeft en zijn werkkring in Amsterdam heeft, dan kan het niet anders of het onderwerp zal actueel zijn. Het bestuur was bij het kiezen der sprekers van meening, dat niet altijd dezelfde sprekers moeten worden uitgenoo- digd. Vandaar dus de groote onbekende. Tevens zal op de vergadering van 7 Jan. medegedeeld worden wie de spreker is op 18 Febr. Deze is wel bekend, doch het ver dient aanbeveling nog even te zwijgen, anders worden de sprekers met elkaar ver wisseld en dat is niet aangenaam èn voor de leden èn voor het bestuur. Dus allen reserveeren nu reeds 7 Januari en 18 Februari voor de R. K. Kiesvereeni ging. Dat de opkomst moge bewijzen dat deze data's op de nieuwe kalenders zijn aangestreept, De hooldleider der Communisten, Dach- ■an, te Batavia gevangen genomen, Mr. A, v. d. Sande Bakhuizen, waarschijn- ijk burgemeester van Leiden. Opening Radio-telefonie-station te Sche- veningen. Minister v. d. Vegte zal eenige woorden spreken. De kinderellende in Drente. Een der Chineesche Bisschoppen bezoekt heden Mgr. Schrijnen, Bisschop van Roer mond. Scheuring in de Indonesische Studieclub. De opheffing van het Bouwfonds. Uitga ven voor werken zullen voortaan ten volle uit den gewonen dienst worden gekweten. De statistiek van doodsoorzaken. Invoe ring van een nieuw systeem. Vrouwen als getuigen bij acten. Een wets ontwerp voor de toelating. Collectie! contract in het Schildersbedrijf, Frankrijk zal tegenover het Britsche me morandum inzake China en de Spaansche aanspraken ten opzichte van Tanger een ai- wachtende houding aannemen. Senator Borah over de opstandige be weging in Nicaragua. Admiraal Latimer heeit in Nicaragua neutrale zones afgekondigd. De ontruiming van Rijnland einde Januari 1928 een voldongen teil? Duitschland zal de overeenkomst van Washington inzake den achturendag ratifi- ceeren. Telefonische verbinding tusschen Londen sn New-York. IIIUI'III» BBarometerstand 9 uur v.m.: 759. Achteruit, Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 4.21. Medegedeeld dcor het Ned. Kon. Meteorol, Instituut te De Biidt. Ntar waarnemingen in den morgen van 29 December. Hoogste Barometerstand 774.6 m.M. ie Coruna. Laagste Barometers'and 732.4 m.M. te Memel. Verwachting van den avond van 29 tot den avond van 30 December; Krachtige, later tijdelijke afnemende, N. W. tot W. wind; zwaar bewolkt met tijde lijke opklaringen; aanvankelijk kans op regen of hagelbuien en iets kouder. STORMWAARSCHUWINGSDIENST. Geseind van Dé Bilt van morgen 9.30 aan de posten van Delfzijl tot Hoek v. Holland: Word't verwacht storm uit het N.W.!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1