PHILIP DE VRIES, Gierstr. 73, Tel. 11008 Katholieke Illustratie? Verkiez'nq Prov. Staten van Noord-Holland. M m as Heöt IJ nog geen Scheurkalender DE SPAARNEBANK Gemeentezaken. De winkels aan de Kruistochtstraat. qS J3Q Ka Hebt gil in *1 Jaar zes-en-lwinttg FRANREN'S BituO geconsiimeesd! Zeker wordt in zeven-en-twintig «lil gebruik geprolongeerd. Kwam bij 1' Ui zes-en-lwfr tag FRANKEN'S BHODO nog niet in buis? Can berstelt gif Sn bet Mleuwe zeker spoedig dit abuis? rap Opbrengst Collecte. Diefstal. Hij kost slechts 55 certs, isdti blaadje is geïllustreerd, zeer ruime humoristische tekst. (Vlooi prijzen te verdienen door oplossing der rebussen. Bestel den kalender dadelijk bij onzen bezorger of aan ons kantoor: Nassau laan 49, Haarlem. Pastoor J. P. Reijnenberg O.F.M. Oudejaarsavond en de Winkelsluiting. De taxi's. Litterair-economische H. B. Scholen en afd. Kalenders. A/ RAD EMS. Niet geëxecuteerd, doch begenadigd. Ernstige overstroomingen op Sumatra. Emiel Eh'lebrneck. Tramstoring. BERICHT. P -K. IWitftJenetandsvereenWiw:. BURGERLIJKE STAND. SCHOTEN. LAATSTE NIEUWS. Doodelijk ongeluk De revolutie in Nicarogua. De vrouw aan de Italiaansche Universiteit. ioi9/le 1021/le 1021/xe 172peb 76Va 175 175 r I59V2 I58l/S 7Va 38 Va U2 V2 122l/t HOOFDEN VAN R.K. SCHOLEN IN II£T BISDOM HAARLEM. (Vervolg.) Na de pauie vond allqjeerst de verkie zing plaats van een bestuurslid, ter voorzie ning in de vacature, ontstaan door het over lijden van den heer F. I. Besters. Gekozen werd de Eerw. Zuster Pauline, uit Rotterdam. Daarna hield de Jieer E. A. Jansen, uit Hillegom, een lezing overt „Het godsdienst onderwijs op onze school' Over het godsdienstonderwijs. Evenals velen der aanwezigen heeft spr. thcone en practijk meegemaakt van roos ters met en zonder 't vak godsdienstonder wijs. Stond dit vak niet op den rooster, dar, werd het godsdienstonderwijs voor den wet- telijken aanvang van den schooltijd gegeven; stond het wel op den rooster, dan meende men, als het lesuur door omstandigheden vei viel, van een lastige taak bevrijd te zijn. Deze toestand veranderde door de regeling van liet Catechismus-onderwijs bij den Pro s', nodus van Mgr. A, Cellier, Bisschop van j Haarlem, in 1923. Godsdienst-onderwijs is nu het voornaamst" vak en moet dus ook het grootste aantal urzn hebben. Wanneer blijkt dat in het gezin vaak geen tijd s voor godsdienstonderwijs, moet de schooi niet alleen aanvullend optreden, maar vaak alles doen. De school moet dus zoo ingericht worden, dat zij eenige zekerheid hebbe, dat de leer lingen het doel van hun leven, den Hemel zullen bereiken. Niet verstandelijke Vorming, j maar karek ervorming moet hoofdzaak zijn. Het godsdienstonderwijs moet dus leiden' tot een beleven en begrijpen van den gods dienst. Daartoe moeten wij de leerlingen eerst en vooral leeren bidden, eerbiedig een kruis- teeken maken, aandachtig bidden, met ver trouwen en volharding, vooral om geeste lijke gaven en genade. Spr. gaf daarnï een leerplan voor het loeren van de voornaamste gebeden voor de verschillende leerjaren en gaf bij ieder onderdeel van dit plan een- uitvoerige toe lichting. Naast het bidden zijn de andere onder- dcelen van het Godsdienstonderwijs: Bijb. Geschiedenis, Kerkelijke Geschiedenis, Litur gie, Kerkelijk jaar, Evangeliën. Epistels ea Handelingen der Apostelen, Heiligenlevens, H. Mis, Catechismus. Spr. wees op tie wenschcliikhcid van eer. nlgtmcen leerplan vcor het Bisdom en ging daa' in 't kort dc bovengenoemde onder- deel—i na. Het vraagstuk van de te gebrui ken boekjes kan de onderwijzer met den pastoor der parochie bespreken. De lessen in de Bijbelsche Geschiedenis mogen vooral niet droog en vervelend zijn, het onderwijs moet er op gericht zijn den kinderen lust te geven later zelf meer te lezen en te leeren. Bij Liturgie moet men de beteekenis ver klaren der H. Vaten, gewaden en onderdoo ien d'er H. Mis, enz.; bij dit onderwijs moet een oefening voor goed Mishooren aan sluiten. Biizcnder geschikt voor karaktervorming zijn de Heiligenlevens. In de R.-K. bibliothe ken worc'en zii het minst gevraagd, daarom moet den kinderen de smaak in deze lec tuur bijgebracht worden. Bij het voorlezen moeten dus boekjes gebruikt worden, die zullen aansp.oren tot zelf lezen. Spr. ontwikkelde daarna een methode om bij alle leervakken zijdelings godsdienslon- derwi s te geven. Bij Ned. Taal; gebiedende wijs (Bid voor ons), aanvoegende wis (mij geschiede naar Uw Woord); bij Rekenen! het aantal katholieken in vershillendc mis sielanden, in van de geheele bevolking; btuto- en tarra vergelijken bij gebeden én goede werken; bij Lezen; Bijb, en Kerkel Geschiedenis, Missiebfcekjes laten lezen; bij Schrijven: namen van Heiligen als voorbeel den gebruiken, schietgebeden, moeilijke Ca techismuswoorden, met eenige mondelinge voorafgaande verklaring. Bij Aardrijkskunde kan men Palestina behandelen, de Bisdom men met Seminaries, den Kerkdijken Staat Bij Zangonderwijs; lied'es laten zingen die be trekking hebben op de devotie:; der ver schillende maanden; bij aanschouwingsonder wijs den Biechtstoel behandelen. Altaar, kerkgebouw, de platen der H. Sacramenten en kerkelüke plechtigheden. Bi: Geschiedenis kan men uitvoerig de on- derwerpen behandelen die in verband staan met Bijb. en Kerkelijke Geschiedenis; Karei dc Grocte, Middeleeuwen en kloosters, de Hervorming, Kruistochten, Edict v. Nantcs, Napoleon en de Paus, enz. Een rooster, met dit alles rekening hou dend, zou ongeveer voor het Godsdienston derwijs dagelijks, 's morgens en 's middag: een half uur r,an dit vak geven. Bovendien kan men dan nog occasioneel onderwijs •even. Spr. sooorde ten slotte aan tot lezing van „Or.s Eigen Blad" en de opvoedkundige Rrochurenreeks van Frater Rombouts. Wnnl voor alles moet het onderwijzend personeel godsdienstig grondig ontwikkeld zijn en vooral het voorbeeld geven van een krach tig en diep geloofsleven. Deze lezing verwierf veel biival en de voorzitter sprak een vriendelijk dank woord. Vanuit de vergadering werd er op gewe zen, dat het Bisschoppelijk voorschrift nage leefd moet worden. Zoo het moeilijkheden zou opleveren, dan kan men trachten, wijzi gingen in. het voorschift te verkrijgen. Deze spr. gaf verder nog een aantal nuttige op merkingen, waarmede z.i. bij het geven van godsdienstonderricht rekening gehouden zou moeten worden. Eenige bespreking ontstond dan over dit Bisschoppelijk voorschrift, .waarbij gewezen werd op enkele bezwaren, welke de practi- sebe uitvoering er van belemmeren. Ver schillende wenken, welke tot verbetering -zouden kunnen leiden, werden aangestipt. Bij de rondvraag werd nog een enkele interne aangelegenheid besproken, waarna dc voorzitter allen een Zalig Uiteinde en een Zalig Nieuwjaar wenschte en dan de ver» gadeing op de gebruikelijke wijze sloot. B. cn W. bieden ter vaststelling aan een eerste suppletoire begrooting en staat van af- en overschrijving uit den post voor onvoorziene uitgaven voor den dienst van 1926. B, en W, stellen voor, het voorschol aan dc Coöperatieve Woningvereenig'pg „Eigen Woning' ten behoeve van den bouw van 32 arbeiderswoningen, groot 96.000 te verhoogen met 3.200. Verschenen is hef raadsstuk dat betrek king heeft op bovengenoemde kwestie.'Het volgende ad"cs is gezonden aan den raad: Geeft met den verschuldigd en eerbied te kennen F. J. Spee, aannemer, dat door hem bij brief d.d. 27 Juni j.l, aan Burge meester en Wethouders dezer gemeente verzocht is een gedeelte bouwterrein in koop te ontvangen aan de Kruistochtstraat hork Zome-vaart ter grootte van pl.m. 416 M2. kadastraal bekend gem Haarlem, sec tie E Nrs. 4795, 4793 en 195 alle gedeeltelijk tegen de prijs van 17 per M2. dat het voorstel van Burgemeester en Wethouders dezer g-mcente aan uwen raad om tot verkoop van voornoemde grond ove~ ,te g^an in uwe vergadering van 25 Augustus j.l. verworpen is, eet hij 'dienaangaande het volgende) aan uwen raad ter beoordeeling wil voorleggen; »v-,i biCu RW Kfc* tSSi i In de woningen der Woningbouwvereni ging St. Bavo worden buiten de daarvoor bestemde winkels in het complex uitge oefend tien bedrijven en neringen, welke worden uitgeoefend in de voo-kamer, in de woonkamer of aan de voordeur en wel in dc volgende perccehn: J. v. Lieshout, Bar- barossastraat 52, melkhandel; L. Warmer. Kruistochtstraat 30, strijkinrichting; Keize-, Gr. v. Wiedstraat, 12, melkhandel; Hezius, Emoplein 15, kapperszaak; J. Dekker, Gr, Willemstraat 20, kruidenier; Stiphout. Bis schop Ottoslraat 35, manufacturen; v. Put ten, Kruistochtstraat 6, groentenhandel; Reinders, Gr. v. Wiedstraat 22, bloemen handel; H. D. v. Weel, Damiatesiraat 24. broodhandel; P. Knip, Kruistochtstraat 55, stoffeerder. dat dc personen welke in voornoemde perccelen een bedrijf of nering uitoefenen allen in aanme-king wenschen te komen voor een winkel in het complex der Woningbouw Vereeniging St. Bavo. dat hij van mecning Is de Woningbouw vereniging St. Bavo geen nadeel zal heb ben indien meerdere winkels in de nabij heid van haar complex worden aangebouwd dat aan de zuid-zijde van voornoemd complex eenige winkels door particulieren op grond van de gem. Haarlem hetzij doo" koop in eigendom of in erfpacht verkregen in dc onmiddellijke na'bijheid* zijn aange bouwd zonder dat eertijds eenig bezwaar is kenbaar gemaakt. dat aan dit schrijven aan uwen raad een lijst is toegevoegd met handteekeningen van twee-derden der bewoners van de pe-cee- lcn der Woningbouwvereniging St. Bavo, waarmede de op bijgaande lijst teekenende personen te kennen geven niet gediend te zijn van een monopcliseering van eenig bedrijf of nering in het complex woningen der Woningbouwvefeeniging St. Bavo of in deze nabijheid. Reden waarom adressant zich tot uwen 'aad wendt met het eerbiedig verzoek we! tc willen bewerken, dat Burgemeester en Wethouders dezer gemeente alsnog uwer raad een voorstel te doen om cerstgenoem- den grond aan hem te willen verkoopeti. Hierbij is gevoegd de volgende adhaesie- betuiging: Ondergeteekenden, alle bewoners van de Woningbouwvereniging Sint Bavo en allen meerderjarig, gehoord de uitspraak van uwen raad op 25 Augustus 1926 bij de be spreking van het voorstel van heeren Bur gemeester en Wethouders om een stuk grond gelegen aan dc Kruistochtstraat hoek Zomervaart te doen verkoopen; na welke bespreking uwe raad dit voor stel verwierp, als zijnde het bouwen van drie winkelhuizen niet in het belang van de leden der Woningbouwvereniging Sint Bavo"; verzoeken uw geacht College en uwen raad beleefd, daar thans opnieuw een dus danig voorstel is ingediend, althans door belanghebbende is aangevraagd geworden liet voorstel aan te doen nemen waarmede het algemeen belang wordt gediend en tevens de vrije winkelnering voor de bewo ners van de Woninjfbouwvereeniging Sint Bavo. B. en W. schrijven hieromtrent aan den raad; In uwe vergadering van 25 Augustus j.l. werd, onder No. 15, verworpeiv het in gc- diukt stuk No. 270 (1926)'omschreven voor stel aan uwen raad om aan F, J. Spec, alhier, een' gedeelte bouwterrein aan de Kruistochtstraat, hoek Zomervaart, ter grootte van pl.m. 446 M2., in koop af te staan, met de bestemming daaop 3 winkel huizen, bergplaats en 3 bovenwoningen en een afzonderlijke bergplaats en werkplaats te stichten. Naar aanleiding van die beslissing wendt belanghebbende zich blijkens het hier boven afgedrukt schrijven tot uw Col lege, met het verzoek te bevorderen, dat dv^erzijds opnieuw een voorstel zal worden ingediend om den in den aanhef genoém- den g ond alsnog aan adressant in koop af tc staan. Adressant treedt derhalve In herhaling ten aanzien van de aangelegenheid waar omtrent reeds in uwe hiervoorgenoemde vergadering een beslissing werd genomen. Wij achten, nu er na het nemen van uw genoemd besluit geen nieuwe gezichtspun ten zijn geopend, geen temen aanwezig u voor te stellen, het door F. J. Spee gedaan verzoek in tc willigen. In dit verband willen wij er op wijzen mede naar aanleiding van de vragen in uwe vergadering van 15 December 1926 gesteld door den heer W. Roodenburg dat wij krachtens de door u aan de voorschotver lening voor den bouw van arbeiderswo ningen verbonden voorwaarde „in de woningzn der Vereeniging (Stichting) mag, tenzij met bijzondere toestemming van Burgemeester en Wethouders geen bedrijf worden uitgeoefend"; in enkele gevallen toestemming hebben verleend om in een gewone woning een winkelbedrijf uit te oefenen. Onze meening omtrent dit punt is neergelegd in de circulaire d.d. 21 Aug. 1923, 7e Afd'. No. la/13 aan de besturen der woningbouwverenigingen. Bedoelde circulaire is voor uwe leden ter inzage gelegd. N.V. A. v.d. LAAN EN CO's MODEMA GAZIJNEN. In de gehouden Buitengewone Algemeene De Zondag in de St. Antoniuskerk na een liefdadigheidspredikatic van den Weleerw. Pater v. d. Brink gehouden collecte ten bate van de St. Elisabeth's Vereeniging, heeft niet 900, doch 763,85 opgebracht. Uit een winkelpui in de Koningstraat zijn 12 paar rokken eh 12 paar handmofjes ontvreemd. r^e De toestand van den Zcereerw. Heer oastoor J. P. Reijnenberg O.F.M. is nog dezelfde. Wel mag Zijnecrw. korten tijd per dag het bed verlaten. Vrijdag 31 December a.s., Oudejaarsavond zal de verordening cp de winkelsluiting in Haarlem niet van kracht zijn en zullen de winkels dus ook des avonds na 8 uur ge opend mogen zijn. De candldaatstelling voor leden der Prov. Staten is bepaald op 22 Februari 1927. Do datum van de stemming is nog niet vast- gest^d. Met ingang van 1 Januari a.s, zullen de ic.xl-ondernerr.ers, die dit jaar een rijver gunning hadden, het bedrijf voortzetten on der het tarief,, dat wij onlangs gepubi.ceerd hebben. De Amsterdamschc Rijtuig Maatschappi voert neg onderhandelingen, Zooals wij be richt hebben zijn de chauffeurs bij deze Maatschappij per 3t December ontslagen; zij kunnen weder in dienst treden op nieuwe arbeidsvoorwaarden. De georganiseerde chauffeurs hebben deze voorwaarden afge wezen, Vóór 1 Januari a.s. moeten dus nog de voorstellen van B. en W, over de ar beidsvoorwaarden verschilnen en moeten de A. R. M. en haar chauffeurs daarover be raadslagen en een beslissing nemen. Een litterair-econcmische afdeeling, afd. A, is verbonden aan 't gemeentelijk Lyceum en het Chr. Lyceum, beide tc Haarlem, he1 Kcnnemer Lyceitm en de Middelbare School voor Meisjes ('t Kopje) beide te Bloemen- daal. Verder vormt de gemeentelijke H. B. S, met 5-jarigen cursus met gewoon leerplan 'dir. S. Elzinga), voortaan een zelfstandige litterair-economische H. B. S, Van den Fijnhouthandel F. G. J. Beer- kens. Burgwal 76—88, ontvingen wij een duidelijke zwart óp wit kalender, groot for maat, zeer geschikt voor kantoor en werk plaats, zoodat déze kalender een prnctische reclame beteekent. -I Door de dirert'ie van Bad-Enis worden klei ne zakkalendertjes vers; e 1 ter aanbeveling van haré bekêhde geneesmiddelen als Errser- Water, Emser-Pastilles en Rmser-Zout;. Van deze gelegenheid maken wij gebruik nog eens de aandacht te vestigen op deze, hier te lande zoo gunstig bekend staande middelen teg^n hoest en verkoudheid en alle aandoeningen der slijmvliezen. De bronnen te Bad-Ems, waaruit de hier boven genoemde artikelen afkomstig zijn, waren reeds in den Romeinschen tijd bekend, om hunne geneeskrachtige eigenschappen. Dat door al deze eeuwen heen heden ten dage nog steeds de goede kwaliteiten door de me dische faculteit erkend worden, pleit zeker vcor de gunstige reputatie van deze genees middelen. DE HEER A.S. RIJNIERSE ONGESTELD. Het Weekblad voor Bloembollencultuur meldt Wij vernamen, dat de heer A.S. Rijnierse, oud-ondervoorziUer van de Algemeene Ver eeniging voor Bloembollencultuur en oud voorzitter van den Bond van Bloembollen handelaren, sedert een dag of tien ernstig on gesteld is. Tijdens de Kerstdagen was de toe stand niet zonder zórg. De berichten van Maandag luidden gunstiger; ELECTRIFIt ATIF.. HAARLEM—BLOEMRNDAAL. Naar vernomen wordt, wordt ér werk van gemaakt door omwonenden van de Klever laan en van Stoop's Bad, om ter gelegenheid van de eléctrificatie der lijn Haarlem Bloemendaal, een tweetal halte's te scheppen, n. 1. bij de Kleverlaan en Stoop's Bad. De eerste is er zeer dringend noodig voor de bewoners van de Kleverlaan en het Kin- heimpark, de tweéde voor de bezoekers van Stoop's Bad, de leerlingen van het Kenne- mer Lyceum en de bewoners van de Juliana- buurt en Verspronckbuurt. Medegedeeld werd dat de Rector van het Kennemer Lyceum, de heer dr. A. de Vletter, reeds meermalen onderhandelingen heeft Ja, Emiel Hullebroeck is 'n kunstenaar bij de gratie Gods, Welk een trelfende ge- lijkhoorigheid van z'n zang. Hoe ontroerend mooi en vol vuur vertolkte hij het Lied van Nole, Hoe wist hij klank- en taal plastiek te vereenigingen in „Het klink e klee klec kloktke, te nacht, van René' De Clercq. Dat hij ook vol „lente" was, bewees het Kermis bed Tineke van Heule, en het lied, „Hij, die wordt te trachten een dusdanige samen stelling te krijgen wat de weerspiegeling geeft van-de vertegenwoordiging des volks. Ook hier zal zeer zeker getracht worden dit op te volgen. Voorzitter deelt mede dat door Haarlem candidaat zijn gesteld de heeren Bomans, Hooy en van Kessel. Na een breedvoerige bespreking worden bij acclamatie gesteld de aftredende leden de heeren Bomans eri Hooy. Verder worden verschillende namen naar voren gebracht. Bij eerste stemming voor derden candidaat wordt gekozen de heer A. Loerakker en voor de vierde plaats bij acclamatie de heer Van Kessel. Bij de rondvraag komen ter sprake de voorstellenvan Ds. Lingbeek inzake de salarisverlaging van de onderwijzers en onderwijzeressen bij de bijzondere scholen. De voorzitter zegt dat het amendement van Ds. Lingbeek, in zich zelf al verwerpelijk is, daar het niet spreekt van enkel en alleen religieuse onderwijskrachten. Besproken wordt het raadsbesluit waarbij het verzoek van de bouwvereeniging „St. Bavo", om den grond waarop de 19 wonin gen te Oud-Schoten gebouwd zijn, aan de vereeniging over te dragen, waarop de raad het besluit nam dit niet toe te staan en de geen liedje zingen kan", dat hij ons heeft voorgedaan en na laten zingen fboals hij I huizen in exploitatie te geven aan „St. het wou hebben. Wat zou ons volk spoedig den echten, waren kunstsmaak te pakken hebben, had het eenige leermeesters zooals Emiel Hulle broeck. Nog even citeeren we „Hemelhuis", dat om z'n ontroerende schoonheid dient ver meld te worden als een der „pereltjes van den avond. Ook het liedje „Vóór het kantkussen", was buitengewoon mooi van klankplastiek, waar. men op de piano de klosjes a. w. hoorde vliegen „van den eenen kant naar den anderen kant". Wij zijn den kunstenaar dankbaar voor al het moois, dat hij te genieten heeft ge geven. Want hij zal bij ons niet enkel waren k*'nslzin kweeken hij zal ons ook leeren „De Vlaamsche Leeuw" te zingen naast het „Wilhelmus". hij zal ons nog nauwer verbinden met onze geknechte Vlaamsche broeders, SCHOOLCOMPAGNIE tóOTOR- DIENST. De samenstelling van de schoolcompagnie van den moto-dienst te Haarlem wordt met ingang van 1 Januari uitgebreid met .1 kapi tein of luitenant der militaire administratie. „JACOB VAN LENNEP." De jaarlijksche Nieuwjaars-bijeenkomst van de tooneelvereeniging „Jacob van Len- nep" zal dit jaar plaats hebben op Dinsdag 4 Januari a.s. in alle zalen van het Gemeente lijk Concertgebouw. Deze eerste avond van het 2de halfjaar zal een bijzondere avond wor den, daar er verschillende merkwaardige attracties voor jong en oud zullen zijn terwijl twee orkesten het geheel zullen opluisteren. Zondag 9 Januari a.s. ztl de tweede op- Bavo." Van dit raadsbesluit is nimmer aan „St. Bavo" een kennisgeving gedaan. Daar waar juist deze 19 woningen de trots waren van de vefeeniging, omdat „St. Bavo" was opgericht uitsluitend om den woning toestand op Oud-Schoten te veroeteren, werd medegedeeld dat dit raadsbesluit bij het bestuur van „St. Bavo" een zeer on- prettigen indruk maakte, alhoewel thans officieel niets bekend is. De voorzitter deelde mede, dat de R. K. fractie meende, juist in het belang van „St. Bavo" gehandeld te hebben, omdat de overdracht van grond, welke met kosten gepaard ging, daardoor voorkomen werd. Spreker is echter ten allen tijde bereid, en dit ook namens de fractie, met het bestuur van „St. Bavo" te onder handelen en daar waar zoo mogelijk de be langen van deze vereeniging voor te staan. Besproken werd nog eene kwestie over de pensioenwet, waarop de voorzitter een onder- Zoek toezegde, wijl de heer Van Schie zich bereid verklaarde deze zaak te bespoedigen, Bij het einde der vergadering spoort de voorzitter de aanwezigen aan de wegblijvers trachten te bewegen op de vergadering te komen. Vrijheid van woord wordt hier steeds verleend, laat daarom de ertiek geen op geld doen buiten onze gelederen,doch brengt "dit ter vergadering, daar is de plaats waar het besproken moet worden. Met den christelijken groet wordt deze zeer geanimeerde vergadering gesloten. Op de Maandagmorgen te Oud-Schoten gehouden vergadering, ten huize van den heer Stahls, waar buiten de candldaat stelling dezelfde' agenda werd afgewerkt, werd nog eene propaganda-commissie be- verf deze beslissing door te wijzen op bet zeer speciale belang van deze vakken welke van doorslaande beteekenis is voor de ka raktervorming van hen, die straks actieve burgers zullen worden van een groote natie; welke in een stadium van de meest krach tige ontwikkeling verkeert. BERLIJN, 28 Dec. Uit Kowno wordt het bericht inzake de executie van de vier door het militair gerecht ter dood veroor deelde activistische communisten herroeoen. Naar gemeld wordt, zijn zij door president Smetona begenadigd. MEDAN, 29 Dec. (Aneta). Alhier viel gedurende drie etmalen een overmatige hoeveelheid regen. .Over de geheele Oost kust worden overstroomingen gemeld. De situatie op de spoorlijnen in Deli is zeer ernstig. Op vele plaatsen is het spoorweg net door den stroom verbroken, terwijl bruggen verzakken. De leiding van de spoorwegen vreest, dat het geheele spoor wegverkeer zal moeten worden stopgezet. De trein- en autoverbinding van Medan naar Belawan is verbroken. De haven heeft 'een personeel. De treinverbindjorf van Medan met Loeboekpakam is gestremd. irt VVC1U UUg CvHC voering van het tooneelwerk „De Schande I noemd( tot het verkrijgen van leden der Vergadering van Aandeelhouders, meer dan gevoerd, op verzoek van ouders van leer- 3/4 van het maatschappelijk kapitaal verte-1 lingen vén het Kennemer Lyceum, met ver- genwoordigende, werd met algemeene stem-schillende autobus-ondernemers. Doch die men besloten de afdeeling fabricage en en- onderhandelingen hebben geen resultaat groshandel van de winkelzaak geheel te schei- kunnep hebben den en daarvoor een dochter-maatschappij N.V. Fikkert en Co dameskleedingfabriek in het léven te roepen met een gewoon aandeelenkapitaal ad. 50.000.-, hetwelk bij de oprichting h pari geheel geplaatst is. Aangewezen werden als directeuren dezer N.V. de heeren A.H. Fikkert en F.J. Los. Vervolgens werd met algemeene stemmen besloten tot uitgifte van 75.000.- 6% Cum. Pref. aandeel en verdeeld in 150 aandeelen van f 500.-, waarvan 45.000.- geplaatst is en van 25.000 de plaatsflhg contractueel geregeld is, terwijl de gewone aandeelen voortaan een nominale waarde zullèn hebben van 400.-. Het vrijkomende kapitaal zal beschikbaar inventaris v De hieruit voortvloeiende statuten-wijzigingen en eenige veranderingen van redactioneelen aard werden eveneens met algemeene stem men goedgekeurd. Benoemd werd met ingang van 1 Januari 1927 tot onder-dir^teur de heer F.J. Los en tot directeur de heer A.H. Fikkert, welke per Ultimo December als president commissaris had bedankt, terwijl de aftredende directeu ren, de heer H. Fikkert Sr., benoemd werd tot commissaris. Ntl wordt er van verschillende zijden aan gedrongen bij de Directie der Ned. spoor wegen, om te komen tot bevredigender ver bindingen met het Noordelijk gedeelte van Kenncmerland. Het is te hopen dat de directie aan deze vraag de noodige aandacht zal besteden.Een paar halte's in die buurten, op de aangegeven plaats, zouden o. i. inderdaad geen over bodigheid zijn. Gisterehavond heeft de Vlaamsche toon- dichter-zanger Emiel Hullebroeck voor ons - gezongen en gespeeld in het Concertge- voor afschrijvingen, o.a. zal de geheele touw En wij hebben met hem gezongen! tot °P 7 worden afgeschreven. yiaardingen kan groot gaan op zulk een kunstenaar, die zoo van harte z'n land en volk is toegedaan. Hij heeft z'n liefde en z'n geestdrift tot over de grenzen gedrageh en hij heeft ons als broeders doen vóelen met z'n Vlaamsche handgenooten. Emiel Hullebroeck heeft ons een les gege ven in de echte, kerngezonde muziekkunst, heeft ons verteld op een leutigen lossen toon, tintelend van Vlaimschen hu mor, dat we moeten zingen voor ons zelf. Hij heeft den avond in een gezellige sfeer gebracht en ong eenige oogenblikken onze Hollandsche stijfheid (Hij zelf noemde het bescheiden „schuchterheid") doen af leggen Ja, hij wist zelf eenige geestdrift los te slaan, waar „de Blauw voet vloog" en dc sto-m moesf opsteken. Een groote les heeft Emiel Hullebroeck ons, zijn leerlingen, gèlijlc hij z'n toehoorders noemde, gegeven, n.l. dat de muziek diende om de woorden gevoel bij te zetten en deed dc dienares zün ,van de woorden. Op de Amsterdamsche Vaart bij de Nagtzaamstraat brak gisterenavond 10 uur een booghouder van de voedingsdraad der E. S. M„ waardoor de draad eenige meters zakte. Het ongeval leverde geen gevaar op voor hel verkeer Door personeel van de xMaatschappij werd het defect hersteld. Het tramverkeer onderyond slechts weinig vertraging. waarmede Jacob van Lennep bij de opening op 20 December voor hare leden een groot succes had, plaats hebben in den Stads schouwburg te Leiden als gastvoorstelling voor de tooneelvereeniging „Nut en Ver maak" aldaar. Het bestuur is voornemens de leden bijeen t: roepen voor een vergadering op Woensdag i9 Januari, ten einde met hen, die zullen deel- nójnen aan den intocht-van Prins Carnaval op bei jaarlijksch groot bal-mascjué op Maandag ■28, Februari besprekingen te houden. DE ZAAK S. VOOR'T AMSTERDAM SCHE HOF. Geschorst tot 31 Mei a.s. Gistermorgen werden in de zaak S., de accijnsontduiking te Haarlem, door het Ge- I rechtshof te Amsterdam nogmaals getuigen I gehoord. Het Hof begaf zich na de verhooren i Raadkamer. Vervolgens schorste het de l e- handeling dezer zaak tot 31 Mei, omdat een cassatieberoep bij den Hoog en Raad aan hangig is. Wegens plaatsgebrek moeten enkele verslagen van uitvoeringen; o.m. van den St, Franciscusavond, tot morgen worden uit gesteld. Wij vestigen nog eens dc aandacht op de vergadering van de R.K. Middènstandsvcr- ceniging, welke hedenavond gehouden wordt en waarin een inleiding gegeven wordt over het Ubo-fonds. Na de vergadering zal een kienavond gehouden worden. Ondertrouwd: 29 Dec.: L. Nijman en M. E. Ti'schkuss, B. Henneke en W, H, Dijkstra. A. Woning en J. R. Brinkhuis. J, D. W. Hemelrijk en C. Kensen. Getrouwd; 29 Dec.: G. N. v, d. Linden ën J. E. H. de Pauw D, Boterblom en A. Koning L. G. van Buuringen en A, M. Boone C. J, Hulsebosch en T. Blokdijk C. A. Scbagen én G. C. Ernst, Geboren: 25 Dec.: L. M. de Quaasleniei Lams, z. 27 Dcc. J. M, Hovingh—-Oos terhuis, z. T. KnibbeKoers, z. M. Torcquede Bruijn, d. 28 Dec. J. M. v. LeeuwenKlossok, z. 29 Dec. V. Visser Düdink, z. Overleden, 29 Dec. J„ 25 d„ d. van G. Bleeker, Hazepa'erslaan. R. K. Kiesvereeniging. Dinsdag avond vergaderde de R. K. Kiesvereeniqing in de bovenzaal van den heer v. Trigt, Soendapiein. De heer A. J. Loerakker, voorzitter, opende deze vergadering met den Christelijken groet eri deelde mede dat in verband met het ver tragen van deze vergadering er veel werk he den avond' valt af te handelen. De voorge lezen notulen door de secretaresse mevr. Weber-Strik worden onveranderd onder dankzegging goedgekeurd. De voorzitter behandelde breedvoerig de vele besprekingen die zijn gevoerd bij het vaststellen van het reglement van de R. K. Staatspartij, dit in verband met het vormen van den Partijraad. Meer speciaal worden behandeld die punten, die bij de bespreking van het re glement in de afdeeling Schoten naar voren zijn gebracht. Verder bespreekt voorzitter verschillende aangelegenheden o. m. het werken van den partijraad. Na algeheele behandeling wordt aan den voorzitter ge vraagd hoe de R. K. Volkspartij het waagt dit reglement der Staatspartij en de samen stelling van den partijraad als ondemocra tisch te betitelen. De voorzitter geeft hierop een breedvoerig antwoord en laat uitkomen dat juist de Volkspartij dan moet komen in de Staatspartij en zoolang zij dit niet doet, zij als vanzelf sprekend onze reglementen, evenzoo de werking van den partijraad af moet keuren. Voorzitter behandelt een schrijven van de R. K. Kamer-centrale, in h ofdzaak be vattende een advies bij de verkiezing der leden voor de Provinciale Staten, Bedo elj) kiesvereeniging, meer speciaal vit de Bavo- buurt, DORDRECHT, 29 Deo, In de Jurgens' oliefabrieken te Zwijndrecht, is gisteren avond» dc arbajdcr H. uit TVandrik-ldo-Am.'- bacht aan een pijpleiding blijven hangen, v/elke op onverklaarbare wijze onder elcc- trischen stroom slond. Bewusteloos werd hij hiervan verwijderd; de levensgeesten kon den niet meer opgewekt worden. De man laat een vrouw en een kind achter. MANAGNA, 29 Dcc, Na gevechten, die 4 dagen duurden, hebben de partijen beslo ten tot een wapenstilstand om gelegenheid te hebben de dooden te gegraven. Aan beide zijden Werden ernstige verliezen geleden. De conservatieve troepen zijn teruggetrokken naar Blue-fuld. ROME, 28 Dec. Volgens een verordening van den minister van onderwijs, welke he denavond is gepubliceerd, zullen voortaar vrouwen niet meer jn de vakken geschiede nis, literatuur en wijsbegeerte aan de uni versiteit mcgen doceeren. D minister moti 5% Nederland 1919 10015/16 10015/ b% Nederland 1923 I01»/lfl 434 Nederi. 1917 99H/xe 99ii/,e 4)4 N. 1. 1926 B. 97x/i6 971/i6 6% N.-I. 1923 D Holl. Lloyd 27 Oude Vaart 571/ï dito Gem. Eigend. 54b Mij. „Nederland" 173s/4 Scheepvaart-Unie. 180 Rotterd. Lloyd I631/a 2223/t 222 95i/4 95 Holl. Stoomboot 53b Jurgens gew 171 Nederi. Kunstzijde 191l/3 188-9V Maecubee 85 841U Holl. Kunstzijde 76 Koloniale Bank 239 240 Indische Bank Cert. Handel Mij... Reso dito 159b 1197/a Geconsolideerde ,*189i/2 Kon. Olie 3973/4 395i/| U. S. Steel '595/8 Marine comm. 73/4 Marine preL 391/4 H. VA. 6971/a 697 Java Cultuur 397 396 Vorstenlanden 1023/4 <823 U Actions id- I7.li/ 171 .q st!a Foerworedjo ll83/4 c-l ft OO Oude Deli 424 4243/4 Senembah 415i/2 414 4471/2 4448/4 A'dam Rubber 3251/2 3253/4 Serbadjadi 327 326 172 172 Allied Sumatra "2l/4 1971/4 195 V. I. C. O 194 194 Deli Bat. Rubber 255 255 Dordtsche Petr. 378 Southern Rails 117i/2 1651/g 1641/j Anaconda 98 427/g 42l/? Geen Oudijearsavoid!!!!!! E volmaakt, zonder prima Wi,nen en Champagnes van Philip de Vries. CHAMPAGNE. Lucien Clicquot 2.10 Charles Heidsieck 3.25 Piper Heidsieck 3.50 MOET CHANDON 2.75 Pommery Grcno (Americain Flag) 4.00 Veuve Clicquot Ponsardin 4,50 Ook verkrijgbaar in; Sec-Gout Americain, brut en dry, ROODE BORDEAUX. Medoc, St. Julien, St. Estephe 0.75 Chateau Can'emerle en Chateau Larose 0.85 Listrac, Fronsac en Pomerol 0.95. St. Estep.hc (cru classé) 1,10. WITTE BORDEAUX. Graves 1.15 - 1.35 Haut Barsac 1.25 Haut Sauternes 1.25 - 1.45 Chateau des Mauraines 1.60 ROODE EN WITTE BOURGOGNE. Reclame Roode Bourgogne 1,00 Pommard, Nuits, Petit Borgogne 1.23 Meursault Charmes, Fleurie 1,50 Chablis j 75 DIVERSE WIJNEN Vermout dit Torino 0.90 Roodc en Witte Port0.69, 0.80 en 1.00 Samos 0.80, 1.00, en 1.25 Zwaardemakers Bisschopwijn 0.65 Tokayer Wijn 0.75 Boerenjongens per pot 0.75 Wij geven bij aankoop van 6 il. Champagne, Bordeaux of Bourgogne wijn, EEN FLESCH WIJN CADEAU, HORS D'OEUVRE. Zalm per 1 pondsblik 0.48 Sardines (gelijk Ph, Canaud)....,C.55 Appetit Sild 0.35 Makreel in witte wijnsaus 0.35 l'hon a l'huilc.0.60 ÏJ.lfets d' anchois (sardellenring) 0.30 Sardines in tomatensaus 0.20 Terrines Paté de Foie gras 0.75 Blikjes Paté de Foie Truffé 0.35 Piccaiilly (Engelsche) 0.29 Gemarioneerde Haring of Rolmops, per luxe flacon van 5 stuks 0.48 Gruyère Kaas per doos van 6 porties0.52 Hawaiian Annanas per 2H pondsblik 0.72 Calif Asperges per 2 pondsblik 62 ct. Flacon's Kersen, inhoudende 3 pond 62 ct ZUIDVRUCHTEN. Pruimen 18, Krenten 22, Rozijnen 25, Sun Maid 32, Tutti Frutti 36, Peren 38, Pind-s 21, Groote Noten 40, Hazelnoten 50, Amandelen 60 ct. Alles per pond. Sucade 18 ct. per ons. HT *TU'B T>*N VERKEERSAGENT,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 2