Gemengd Nieuws. Uit de Vaderlandsche historie van Cocquernico's dierenrijk. MARKTNIEUWS. De bezetting van Rijnland. ■f De achturendag. Het incident te Mainz. Telefonische verbinding LondenNew-York. De sterkte van het Belgische leger Spionnage op Luchtvaartgebied. Noodweer in Spanje Japan en het Britsche memorandum. yes* Door een onveilig signaal gereden. Ernstig motorongeval. Het ijsvermaak. Een hond redt 125 menschen. Van zijn paard gevallen jen aan de gevolgen overleden. Mislukte truc van een oplichter. Een kranige Hollandsche bemanning. Een kolgans bij Denekamp geschoten. De pokken te Maastricht. Een oude diefstal aan het licht gebracht.. Een Kerstfeest met hindernissen Oplichters. Een tienduizend-jarige huur. In overspannen toestand Veronal ingenomen. Brand fe IJsselmonde. Het verminkte lijk van een werkman gevonden. Het klooster te Laren. Kindje door koude overleden. Wijn aan de kippen. Groot bedrag gestolen. STOOMVAARTLIJNEN. LANDBOUW EN VISSCHERL' Tentoonstelling Avicrtltura. De Berlijnsche correspondent van de „Neue Freie Presse" verneemt uit Duit sche regeerings-kringen, dat op 31 Januari 1928 het Rijnland vol! vomen ontruimd zalf zijn. Op grond van de besprekingen te Ge. nève zullen thans de diplomatieke onder handel ngen over de beze ting worden •voortgezet. Van een financieele tegen- prestat e van Duit9chland is geen sprake. Er zal th^ns worden onderhandeld over een tegenpraesta ie op het gebied van de .veiligheid. Frankrijk heelt voorgesteld na de ontruiming van het bezette gebied een commissie te vormen, welke verschillende con roleerende bevoegdheden zal hebben, maar en burgerlijk karakter zal dragen en niet alleen de pacificatie van het Rijnland, ■maar ook van de aangrenzende Franscht en Belgische gebieden zal contróleeren. Van Duitsche zijde verlangt men, dat deze oommissie óf in een neutraal land, óf zoo wel in het Rijnland als op Fransch en Bel gisch grondgebied gevestigd zal zijn. Frank rijk schijnt hiertegen geen bezwaar te zul len maken. 'r Volgens de Duitsche bladen heeft de rijksregeering het Intern. Arbeidsbureau te Genève medegedeeld, dat zij de overeen komst van Washington nopens den acht urendag onmiddellijk 'nadat de Duitsche wet inzake de bescherming van den ar- bei door den rijksdag zal zijn afgedaan, zal raiificecren. 7olgens de bladen zou uit de inlichtin gen, verschaft door den staf van het Rijn- leger, voortvloeien, dat de twee soldaten, die in den Kerstnacht door Duitschers zou den zijn geslagen, hebb enbekend, dat zij in staat van lichte dronkenschap verkeer den en dat zij met de Duitschers twist ben gtzrcht. De Britschc minister van posterijen alt snede, dat hij hoopt in Januari a.„. jen telefoondienst tusschen Londen en New- York voor het gebruik te kunnen open stellen. Een gesprek van drie minuten zal 15 pd. str. kosten en elke minuut méér vijf pd. str. Er zal een korting worden toegestaan, wanneer de atmosferische omstandigheden het gesprek storen. Men kan particulieren oproepen en indien de opgeroepen personen geen verbinding met den aanvrager krijgt, zal deze slechts twee pd. str. te betalen hebben. De Senaat heeft het wetsontwerp, waar bij de legersterkte voor 1927 op 42.000 man tegen 60.CO0 man verleden jaar wordt vastgesteld, aangenomen met 48 tegen 26 stemmen. Elf leden onthielden zich. De oppositie bestaat uit leden van de socialistische en de Christen-democratische fracties. Vele tegenstemmers hebben ver leden jaar vóór de contingentenwet ge stemd. De Süreté Générale heeft een buiten lander gearresteerd, Vivian Stranders ge naamd, directeur van verschillende vlieg tuigfirma's te Berlijn. Hij wordt beschul digd tijdens verschillende reizen naar Pa-ijs voor rekening van Duitschland te hebben gespionneerd. Een zekere dr. Weber, deel uitmakend van een Duitsch spionnagebureau, had Stranders een vragenlijst voorgelegd be- t-ekking hebbende op de vorderingen van de Fransche luchtvaart cn op de jongste ontdekkingen op het gebied der bewape ning in het dlgemeen. Stranders zou het doel zijner opdrachten te Parijs hebben bekend. Een onderzoek heeft vastgesteld dat de spion Stranders een oud-officier uit het B-ilsche leger is. Men gelooft niet dat hij op doeltreffende wijze de vragen van de hem door Weber voorgelegde vragenlijst heeft kunnen be antwoorden. Over het grootste gedeelte van Spanje, o.a. in het noorden en aan de kust der Middellandsche Zee, blijven de sneeuw stormen voortwoeden. Zij richten veel nadeel aan en de sinaasappeloogst heeft onbe-ekenbare schade geleden. Een orkaan, gevolgd door een vloedgolf, vernielde een honderdtal booten. In Castel- lon de la Plana en Vinaroz stortten eenige huizen in en werden personen gedood en gewond. In La Granja daalde de tempe ratuur tot 23 gr. onder nul; in Madrid stier ven zes personen tengevolge van de koude. Het Japansche blad „Sjoen tien sji pao" critiseert op strenge wijze het Britsche memorandum inzake China. Het blad be- toogt, dat het doel er van is de vriend schappelijke samenwerking t-sschen China en de buitenlandsche mogendheden te ver nietigen, zulks met egoïstische bedoelingen. Volgens het blad zal het memorandum tot niets leiden. Een botsing op het nippertje voorkomen. Naar „de Tel" verneemt, zijn Vrijdag j.l. te Leiden, hij de kruising van de baan Lei denDen Haag der Noord-Zuid-Hollandsche Tram met de lijn LeidénWoerden van de Ned. bpoorwegen eenige trams door een or veilig signaal gereden, 'erwijl de seiner voor een trein van Leiden naar Woerder veilig stonden. Oo ongeveer 25 Meter vóór dén trein werd het veilige sein nog op on veilig teruggebracht, waardoor een ongeval nóg op het laa'-fe oogenblik kon worden voorkomen. Ind,eu de trein eenige seconden vroeger was geweest, zou deze het veilige sein reeds gepasseerd ziin. Een herhaling zou zich dan hebben voorgedaan van de aan- ri ding, welke kort na de opening van de lijn Leiden—Den Haag der N. Z. H. T. M gebeurde en toen nog goed afliep, wijl de aangereden wagen nagenoeg ledig was. Drie gewonden. In den nacht van 26 qp 27 December is *>p den Enschedeschen straatweg te Hengelo een ernstig ongeval gebeurd. De heer G„ uit Hengelo, reed met zijn motorfiets in voile vaart legen zekeren J. aan. Beiden werden ernstig gewond naar het ziekenhuis vervoerd. De heer J. heeft een schedel breuk en de heer G. zware inwendige kneu zingen opgeloopen. Een dame, die op de duo-zitting van de motorfiets zat, werd er efgeslingerd en licht gewond. Uit verschillende plaatsen komen berich ten los over het ijsvermaak, We doen er een greep uil; Te Barneveld heeft de ijsctub „Schaffe- Iaar'" haar banen opengesteld. Het ijs was er zeer mooi. Te Zeist heeft de iisvereeniging eveneens de banen opengesteld. Het ijs is goed. Op de ijsbanen te Soest zoowel als te Baarn werd druk gereden. Op de baan te Baarn werd het bandyspel beoefend. Voor a.s. Donderdag zijn wedstrijden in kunst- en bardrijden uitgeschreven, waarna ijs en we der dienende, des avonds een maskerade- feest zal gehouden worden. _Te Aalsmeer liggen groote plassen en dc binnenslooten dicht. Het ijs is echter nog te zwak om schaatsen te rijden. De Ring vaart wordt door de scheepvaart openge houden. Door het aanslaan van een hond op een New Yorkschg drijvende brandspuit is het gelukt 125 menschen, die op eenige booten woonden, van een wissen dood te redden Dc boofen waren van de ankers losgeslagen en dreven naar de open zee af. De beman ning van de drijvende brandspuit werd door den hond gewekt en op de in gevaar ver- keerende schuiten opmerkzaam gemaakt. Slechts door dit toeval was dc redding van V: opvarenden der booten mogelijk. De heer Schouteten, makelaar, lid van een handelsfirma te Socrabaja, die dezer dagen bil een wandelrit in de Schevening- sche Boschies van zijn paard viel en daarbij zeer ernstig werd verwond, is gisteren in s,Bronovo'' aan de gevolgen overleden. ERNSTIG ONGELUF Men meldt uit Terborg: Op Vulcaansoord bad Vrijdagmiddag een ernstig ongeluk plaats. JJe werkman J. uit Ulft kfeeg in de modelmakerij een stuk hout tegen het linker oog, dat van de cirkelzaag vloog. Hij werd onmiddellijk door eigen personeel verbonden. Inmiddels werd de patiënt per auto ndar dr. Bosch vervoerd, die onmiddellijke overbrenging naar Arnhem adviseerde. Hij is daar onder behandeling van dr. Waardenburg gesteld en in het Ooglijdens- gesticht opgenomen. Men vreest, dat hij het oog zal moeten missen. Een handelaar in radio-artikelen te Leiden kreeg bezoek van een ongeveer 35-jarigen man, die voorgaf chauffeur te zijn bij dr. M. aldaar. Hij bracht een ouden luidspreker mede. die hersteld moest worden en vroeg tegelijk twee luidsprekers opzicht. Toen de radio-handelaar een loopjongen naar dr. M. stuurde met de toestellen, stond de chauf feur hem al op te wachten. Hij verzocht hem den luidspreker te overhandigen. De jongen weigerde dit. Hij belde bij dr. M. aan, waarop de chauffeur zich uit de voeten maakte. Het bleek, dat de dokter van de zichtzending niets af wist en ook geen chauffeur in dienst had. Wat de kapitein van de „Sassenheim'' vertelde. In het Perth Amboy Evening News treft het „Rott. Nieuwsblad" de volgende bijzon derheden aan over een avontuurlijke reis van het 3250 tons s.s. „Sassenheim", van de firma Van Uden Co.. waarbij de beman ning onder leiding van den jongen Rottcr- damschen kapitein Rien Langhorst getuigd heeft van groote heldhaftigheid. Gedurende vele dagen is het schip in een vliegenden storm geweest. Aan den reporter van het Evening News verklaarde kapitein Langhorst het volgende; Wij verlieten Antwerpen 's-morgens 4 November. Het mooie weer daar scheen ons een voorspoedige réis te voorspellen Voor wij het Kanaal echter bereikten, zaten wii al in een Zuidwester storm. De wind woei met de snelheid van een orkaan, ver nielde onze radio en brak de stuurinricn- ting. Ik besefte den ernst van onze situatie en liet de machine stopzetten. Toen scheen er een wonder te gebeuren. De boot lag plotseling rustig op het water. De beman ning was hooglijkst verbaasd. Zij waren op gelucht en sloten zich bii mij aan. En ter wijl ons schip voor den wind rustig over de zeeën gleed, gingen de eerste officier en de eerste machinist de radio repareeren. Na een etmaal hard werken was de radio weer ir.tact. In een minimum van tijd stuurden wii het S.O.S.-sein door de lucht. Na tien dagen ging de storm liggen. Op een afstand van 700 mijlen van Kaap Race ontdekten wij, dat onze voorraad ko len bijna op was. Wij besloten toen, naar Sidney (Nieuw Schotlandl te varen. Een paar mijlen voor San Pierre, een kleir. eilandje bij New-foundland ontvingen wij een S.O.S.-sein van het Duitsche s.s. „Totilla", dat op de rotsen van San Pierre zat. In weerwil van onzen kleinen kolen- voorraad besloten wij, hulp te gaan bieden. Wij stoomden zoo dicht mogelijk op naar het tcorieel van de ramp. Toen werden wij in een dichten mist gehuld. De voorwerpen op een paar duim afstands konden wii nau- weli'ks meer zien. Wij waren vlak onder dc rotsen, en bliezen op de stoomfluit, in de hoop, dat de zee!ied"n in de reddirtfsbooten over zouden komen. Er kwam echter nie mand oo3agen. Wij bleven nog een dag in de buurt. Toen moesten wii wel weg, want onze kolen waren bijna op. Een paar mijlen voor Sidney hadden wl? opnieuw met hooge 1 zeeën en sneeuw ie kampen. Doch de for tuin was zeer n:et pns. Juist toen de kolen op waren, klaarde het weer op en daar lag in de zon ons doel: Sidney. Wij laadden voldoende brandstof en vertrokken Wederom hadden wij zware dagen te doorstaan. Hagel, ijs en ko-ude maakten de zaken er voor ons niet gemakkelijker op. Het heele schip was één ijsmassa. Wij móes ten heele nachten boven blijven en onze koppen ophouden. Eindelijk bereikte de „Sassenheim" Perth Amboy (New-Jersey). Begin Januari hoopt kapitein Langhorst weer thuis te zijn. Dinsdag werd aan „Natura docet" een Kolgans (Anser albifrons) geschonken, te Denekamp O., welke nog niet in de collec tie van het Museum aanwezig was. Het mooie exemplaar, 72 c.M. lang, was geschoten in Tiligte (gemeente Denekamp) uit een troep van zes. De Kolganzen schijnen bij hun trek naar het Zuiden, Twente niet of zelden aan te doen, daar dit exemplaar de eerste is, wat den directeur in 25 jaar werd aangeboden. Het broedgebied van deze ganzensoort ligt om de Noordelijke IJszee van Amerika tot Siberië. De Kolganzen, die als winter- gasten langs onze kusten zwerven, zijn waarschijnlijk afkomstig van Groenland of Noord-Amerika Nadat verschillende personen veertig dagen geïsoleerd waren geweest in de Kruisheerenkerk te Maastricht, is deze ont ruimd en zijn allen naar hun woningen teruggekeerd. De kerk wordt grondig schoongemaakt en ontsmet. Ook de eerste pokkenpatiënt, afkomstig uit Etterade, is genezen ontslagen en naar zijn huis terug gekeerd, Vele personen te Maastricht en omgeving zijn^ nog min of meer van streek, door de lichte koortsaanvallen, welke veelal eenigen tijd na de inenting optreden. Ook de koude weersgesteldheid heeft er toe meegewerkt, dat nog menigeen bed legerig is, maar dit zijn geen ernstige onge steldheden en met de pokken hebben zij niets uitstaande. Daar overigens geheel Maastricht ingeënt is, kan men zeggen, dat het pokkengevaar daar vrijwel geweken is. In den herfst van dit jaar werd een Ne- derlandsch koopman te Berlijn door een buiti.ch dienstmeisje, de 29-jarige M. H., bestolen voor 25.000 mark aan juweelen. Van den diefstal werd indertijd geen aan gifte gedaan. Toen de koopman zich nu op 24 dezer op een zakenreis te Berlijn be vond, wendde hij zich tot de Berlijnsche recherche, om te vragen of er wellicht van de gestolen sieraden ook iets gevonden was. Het onmiddellijk ingestelde onderzoek leidde op denzelfden dag tot de arrestatie van het dienstmeisje in een pension in bet Westen van Berlijn, waar zij de rol van een voor name dame speelde. Een deel van de siera den werd nog bij haar gevonden en is toen in beslag genomen. Andere voorwerpen had zij in verschillende pandjeshuizen in de Friedrichstrasse beleend. In gezelschap van een politiebeambte maakte zii thans een rondrit naar deze beleeningsinrichtingen. Al les werd gevonden. Op den avond vóór Kerstmis kon men aan den Nederlander al zijn sieraden als Kerstgeschenk ter hand stellen. Donderdagavond, aldus schrijft men aan de A. R. Rotterdammer, zouden twee onderwij zers van de Chr. School te Klazinaveen ergens in de „binnenlanden van Drente" een Kerstfeest vieren met de kinderen van hun Zondagsschool. Aangezien de ouders ook mee uitgenodigd waren, was het getal der bezoekers langzamerhand g-klomraen tot boven de 90; de kamer van het oude huis bood geen ruimte meer. Het portaaltje en het aangrenzend vertrek moesten er bij om de rest der belangstellenden te hergen. Meester P. zou ruist de kerstgeschiedenis beginnen te vertellen, toen.... krak! kerkl dc vloer onder de voeten der aanwezigen wegzonk. De balkan reeds lang vermolmd door zwam, konden dert vloer niet meer dragen, deze zakte zeker 30 h 40 c.M. weg, de kachel viel om, de pijpen kwamen naar omlaag, twee kasten zouden stellig op de schare gevallen zijn, als niet moedige handen ze tegengehouden hadden. Wonder boven wonder veroorzaakten de vallende kachel geen brand noch kwetsuur. In 't hoekje waar de kerstboom stond, hield de vloer stand. Als deze was omge vallen, zou stellig brand ontstaan zijn. Het kalm optreden van de leiders redde de situatie en met een half uur werd in het aangrenzend vertrek voor de kinderen en in het portaal voor dc ouders het feest on gestoord gevierd. De politie te Nijmegen heeft twee Am- sterdar.ische oplichters aan ;ehoud?n, d:e circulaires in de brievenbussan deden vomr steun aan werkiooze klerken. Zij ondertee kenden ze met ,J3ond van werk'ooze kan- ooube3tenden" Velen zijn de dupe gewor den van het bedrog. Verpachtingen voor den duur van 999 jaar zijn in Engeland geen zeldzaamheid. Ze zijn echter vólkernen in de schaduw ge steld door een dezer dagen gesloten huur overeenkomst, die tienduizend jaar van kracht zal zijn. Het be'reft twee huizen in de Londensche city. Dc huurprijs bedraagt 1000 dollar per jaar, zoodat bij de beëindi ging der overeenkomst in het jaar 11.926 een bedrag van 10 millioen dollar aan huur zal zijn uitbetaald. Deer eenige rechercheurs is Maandag as- sis'er. tie verleend op verzoek van een be woner van de Jozef Lsraëlslaan, in den Haag. De aldaar in betrekking zijnde Duit sche dienstbode C. E. had zich in haar ka mer opgesloten. Op verzoek van den hoofd bewoner hebben de rechercheurs zich toe gang tot de kamer verschaft. Zij vonden het meisje in zeer overspannen toestand bewusteloos te bed liggen. Men vermoedde dat zij Veronal had ingenomen. Zij is door den E. H. D naar het ziekenhuis overge bracht. Bij informatie bleek ons, dat de toes'and gelukkig n'et zoo erg is als hij zich in het begin liet aanzien. Waarschijnlijk staat deze poging tot ver giftiging in verband met het feit, dat het meisje ontslag was aangezegd. De rijwielzaak van den heer C. Schep, aan den Dordtsche straatweg te IJselmon- de is tot den grond 'oe afgebrand. De scha de is aanzienlijk en wordt slechts gedee'- teljjk door verzekering gedekt. Da oorzaak ia nog onbekend. Men acht kwaadwillig- I heid niet uit0cslo.en. Dinsdagmorgen omstreeks half zeven heeft men nabij het station te Zevenaar op de spoorbaan het totaal verminkte lijk- ge vonden van den werkman C. Verhoef. Blijkbaar heeft de man, die vlak bij de lijn woont, deze willen oversteken en door den mist den naderenden trein niet gezien, met bet noodloitig gevolg dat hij werd overre den. In den Raad van Laren [N/H.) is eenige maanden geleden geen overeenstemming bereikt inzake aankoop en restauratie van het 17e eèuwsche Klooster aan het Zeven- eind. Met het afbreken van dit typische brok oude architectuur is nu een aanvang gemaakt. Het gebouw dateert van 1635 en de Rijkscommissie voor Monumentenzorg had tot restauratie geadviseerd; het zou als gemeentelijk museum van schilderijen en oudheden in te richten zijn. Met aankoop en herstel zou ongeveer 18.000 gemoeic zijn, doch een voorstel om, in afwachting van de beslissing van Rijk en Provincie, al vast 5 pCl. interest van de waarde van het pand te vergoeden, kon geen meerderheid vinden. De slooping is nu een feit. De moeder ook stervende. Naar „Het Huisgezin" meldt, is te Eind hoven een pasgeboren kindje van den pe- troleumventer B. ten gevolge van hevige koude overleden. De moeder is ook ster vende. „De Kleinveeteelt" geeft het volgend be richt uit dc „Figaro' Laat de kippen wijn drinken! Het schijnt het beste middel te zijn, om ze te doen leg gen. Mijnheer Joubert, landbouwleeraar te Fontainebleau beeft 12 kippen genomen van 16 maanden oud. Hij verdeelde ze in twee partijen (koppeltjes) van 6 en gaf aan alle hetzelfde voedsel. Maar, aan de kippen van het tweede koppeltje gaf hij bovendien per dag er. pe^ kip 10 c.L. wijn. De eerste koppel heeft gelegd in October 3 eieren,, in November 1, in December 0 en in Januari 23 De tweede; in October 28, in November 57, in December 54, in Januari 57. „Kleinveeteelt" teekent hierbij aan: Het waren dus overjarige kjppen. Het zestal, dat 't zonder wijn moest stéllen, legde in 4 maanden 27 eieren, het tweede in hetzelfde tijdsverloop 196 eieren. Deze laatsten hadden in 120 dagen 120 maal 60 c.L. is 7200 c.L. is 7.2 L, is 9 flesschen wijn op. Wanneer alle kippen in Nederland 10 cL. wijn per dag kregen, bedroeg dat per kip en per jaar ruim 4 flesschen of voor 15 mil lioen kippen (die hebben we thans zeker!) 60 millioen flesschen. Voör de Franschen zou het te hopen zijn, dat de kippenwereld 't voorbeeld van prof. Joubert en corps ging navolgen. De franc zou in dat geval beter omhoog gaan dan thans het geval is. Zouden we het met onzen Hollandschen jenever ook niet eens probeeren? De mi nister klaagt er over, dat de drank-accijns zoo weinig opbrengt (m.a.w. dat de lui niet genoeg drinken!) Kan een of ander Kamer lid niet eens een vraag stellen aan den minister, of er in die richting niet wat te bereiken is! Schiedammers, let op uw saeck! De zwervende Duitschers opnieuw de daders? Inbrekers hebben, naar uit Deventer ge meld wordt, hun slag geslagen in de villa „Borgelerhof' te Diepenveen(Oost), be woond door de familie Muller. De bewoners waren Vrijdag j.l. op reis gegaan.' Toen zij Maandagavond thuis kwamen, ontdekten zij de inbraak. De daders hebben alle ka mers doorzocht, schrijfbureau en kasten opengebroken. Tn de kasten was voor een groote waarde aan zilveren voorwerpen opgeborgen, die door dc inbrekers echter ongemoeid zijn gelaten. Het was hun kennelijk om geld te doen. Een vrij groot bedrag wordt vermist. Van de daders is nog geen spoor ontdekt. Vermoedelijk zijn hier de zwervende Duit schers, die een aanslag pleegden op twee politie-agenten te Deventer en in Overijsel verschillende inbraken pleegden, weer aan den gang geweest. NEDERLANDSCHE SCHEPEN. ALGENTB 27/12 v. New York te Antwerpen. BATAVIER I 28/12 v. Rott. te Bordeaux. BERNISSE, 26/12 v. Rott. te Hamburg. CATHARINA Zs., 26/12 v. Kopenhagen te Holtenau. DRIE GEBROEDERS, Zs., 26/12 v. Fre- dericia te Holtenau. ESPERANCE. Zs., 26/12 v. Kopenhagen te Holtenau. GEERRUIDA, Zs. 25/12 v. Flensburg te Holtenau. JOHANNA TE VËLDE, m.s., 25/12 v. Odense te Holtenau. KATENDRECHT 25/12 v. Baytown n. Rouaan. NEERLANDIA, nis., 26/12 v. Veile te Holtenau. ORA ET LABORA, Zs-, 25/12 v. IJstad te Holtenau. PRIMULA, Zs-, 26/12 v. Fredericia te Holtenau. RANDWIJK 26/12 700 mijl W. v. Seilly, Baltimore n. Queenstown. STOLWIJK 28/12 v.m. 15; mijl W. v. Lizard, Sydney (C. B.) n. Liverpool. TEXEL 24/12 v. Port Pirie te Wallaroo. VREEWIJK 26/12 v. Gent te Caen. VOORWAARTS, ms., 25/12 v.» Haders- leben te Holtenau. WIELDRECHT 28/12 v. Valencia te Baytown. IJSELMONDE 25/12 v. Havana te New York. STOOMVAARTLIJNEN. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. KONINGIN DER NEDERLANDEN (thuisr.) 27/2 v. Algiers. MOENA (uitr.) 27/12 te Algiers. KON. HOLL. LLOYD. MAASLAND (uitr.) 27/12 v. Lissabon. KONINKL. NED. STOOMB. MIJ. KON. WEST-IND. MAILDIENST. ACHILLES 28/12 v. Venetië te Triest. DELFIA 23/12 v. Vlissingen n. A'dam. GANYM.EDES 28/12 v. Rotterdam naar Algiers. GERDA, Valencia n. A'dam, pass. 27/12 Dungeness. HAARLEM (uitr.) 26/12 te Curasao. HERMES 25/12 v. Texas City n. Queen stown. IRIS 27/12 v. Napels n. Catanig. PRINS DER NEDERLANDEN (thuipr 2612 v. Ponta Delgada. STELLA 27/12 v. Smyrna te piraeus. THESEUS 28/12 v. Barcelona te Genua. ULYSSES 27/42 v. Lissabon n. Gibraltar. HOLLAND AFRIKA-LIJN. BOEROE (uitr.) 26/12 te Kaapstad. MELISKERK 26/12 v. Delagoabaai te Beira NIAS (thuisr.) 24/12 v. Kaapstad. RANDFONTÉIN (uitr.) v. Suez n. Port- Sudan. HOLLAND-AMERIKA LIJN. BLIJDENDIJK 26/12 v. Boston te Philadel phia. BURGERDIJK Rott, n. New York pass. 27/12 Cape Race. BURGERDIJK Rott. n. New York pass. 27/12 Cape Race. LOCHGOIL, v. Rott. n. de N. Pacific 26/12 te Colon. LOCHKATRINE v. de N. Pacific n. Rot terdam 26/12 te Panama. NOORDAM 27/12 n.m. v. Rott. te New York. HOLLAND-WEST AFRIKA LIJN. EEMSTROOM 27/12 v. Freetown n. A'dam JAVA—CHINA-JAPAN LIJN. TJIPANAS 27/12 v. Takao te Batavia. ROTTERDAMSCHE LLOYD. SITOEBONDO (uitr.) pass. 27/12 Perim. SLAMAT (thuisr.) 28/12 v. Belawan. ROTTERDAM Z. AMERIKA LIJN. ALWAKI 27/12 v. Montevideo te B.-Ayres WAALWIJK (uitr.) 27/12 te Rio Janeiro. ZIJLDIJK (thuisr.) 28/12 te Santos. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. GLAUCUS, v. Japan n. Amsterdam, 27/12 v. Singapore. AMSTERDAM, 28 Dec. Aardappelen. (Bericht v d. mak. Jac. Knoop.) Zeeuwsche bonten f 5.605.70, id. blauwen f 4.805, id. bravo's f 44.50, id. roodstar f 3.90—4, id. eigenheimers f 4.104.25, id.eigenh. poters f 2.90—3.10, Anna Paulowna Rood- star f 44.25, Flakkeesche eigenh. f 4.10 4.25, alles per hl. Juin f 2.40 per 60 kg. Friesche borgers f 4—4.25 per hl. BODEGRAVEN, 28 Dec. Kaas. Ter markt waren 181 wagens. Prijzen f 4247, rijksmerk le srt. f 4953, 2e f 4347. Handel flauw. KAMPEN, 27 D^c. (Weekmarkt). Eieren (aanvoer 8000) f 911.50. Boter f 2.30 per kg. Kippen f 22.75. Konijnen f 2.403. ROERMOND, 27 Dec. Eieren. Aanvoer 775.000 stuks. Hoogste prijs f 11.80, midden- prijs f 10.40, laagste f 9. Kleine eieren f 7.50 3.80, eendeneieren f 89. VENLO, 27 Dec. Eieren. (Coöp. Veiling ver.) Aanvoer 120.000 stuks. Kippen- f 10 11.40, kleine f 7.709.90, eenden f 99.40 ganzen- f 24. GRONINGEN, 28 Dec. Vee. Kalf- en melkkoeien ie soort f 3503.90, 2e f 275 300, 3e f 175210 vroegmelkkoeien le s. f 325—375, 2e f 250—300 kaifvaarzen le soort f 300-320, 2e s. f 175200 vare koeien le s. f 100325, 2e s. f 250270 stieren le s. f 0.760.80 2e s. f 0.660.70 slachtvee le s. f 0.840.86, 2e s. f 0.760.78 p. kg. slachtgewicht, melkschapen f 4050, vette schapen le s. f '539, 2e s. f 2332, weideschapen le s. f 3638, 2e s. f 2528, weidelammeren f 1014 0; vette kalveren f 1.151.20, 2e s, f 11.10, vette lammeren f 1719, loopvarkens f 1720? vette var kens le s. f 0.640.66, 2e s. f 0.580.62, Londensche varkens zouters f 0.60 0.62, biggen f 612, f 1—1.50 per week. Aanvoer 124 vette koeien, 218 kalveren, 287 melk- en kalf koeien, 49 stieren, 5S6 schapen, 714 vette en Londensche varkens, 354 magere varkens en biggen. Het kalfvee, melkvee en slachtvee werd prijshoudend verhandeld. Voor de stieren werden hoogere prijzen bedongen. Vette kalveren bii vluggen handel ruim prijshouden De wolveehandel had mede een vlugger ver loop. Vette varkens en zouters werden tot de prijzen der vorige week opgeruimd. Bigggn met slechten handel en teruggaande prijzen. Eerste soort melkvee hooger, overige soor ten, alsook vette koeien, vette kalveren en nuchtere kalveren prijshoudend graskal veren als vorige week Wolvee met goeden handel en hoogere prijzen vette varkens en zouters iets hooger biggenkalm. ROTTERDAM, 28 Dec. Vee. Ter markt waren aangevoerd 242 paarden, 6 veulens, 881 magere runderen, 708 vette runderen, 256,vette en graskalveren, 574 nuchtere kal veren, 639 schapen óf lammeren, 20 varker.s, 123 biggen. De prijzen waren als volgt r le kw. koeien 100105 ct., 2e kw. 9080 ct., 3e kw. 7060 ct., ossen le kw. 9093 ct., 2e kw. 80—70 ct., 3e kw. 6050 ct., stieren le kw. 8085 ct., 2e kw. 7060 ct., 3e kw. 5040 ct., per Kg.; vette Kalveren le kw. 175—195 ct., 2e kw. 150—125 ct., 3e kw. 11090 ct., melkkoeien f 195400, kalf- koeien f 210425, stieren f 186380, pin ken f 150—175, vaarzen f 150180, werk paarden f 100275, Slachtpaarden gf 90 140, hitten f 95150, graskalv~ren f nuchtere kalveren f 1017, fokkalveren f 1829, biggen f 1018, overloopers f 19 —37. Vet vee en vette kalveren wegens geringen aanvoer met willigèr handel, en voor prima soorten met vaste prijzen. Melk- en kalf- koeien met matigen handel, goede soorten duur betaald, Nuchtere kalveren met rede lijken handel, goede soorten eveneens duur. Biggen en overloopers alsook paarden matig verhandeld. Eieren vRott. Veiling). Aanvoer 42000 st. Prijzen kippen- f 9.4011.50, idem kleine f 6.509.35, eenden- f 89.65. Vetwaren. Afgedaan 20 tros. Harrison Oleo stock f56 op Febr. afl. 100 tres. Knickerbocker Oleo-oll f 53. GRONINGEN, 28 Dec. Granen. De laag' ste en hoogste prijzen waren als volgt Zomertarwe Roode tarwe Witte tarwe Inl. rogge Wintergerst Zwahenb.gerst Zomergerst Witte haver Zwarte haver Gele haver BI peulvr. Gr. erwten Schokkers Paardeboonen Wierboonen Waalsche bn. Karwijzaad Koolzaad G. mosterdz. Kanariezaad Lijnz. blbl. Idem witbl. BI. maanzaad 28 Dec. 21 Dec. 13.00-14.00 13.00-14.00 10.25-11.25 9.75-10.65 10.50-11.50 9.75-10.45 8.25- 9.25 8.25- 9.20 8.50- 9.75 f 12.75-13.45 12.75-13.45 10.00-10.90 9.50-10.50 10.50-11.50 9.50-1 .20 8.00- 9.15 8.25- 9.10 8.50- 9.75 14.00-24.00 14.00-24.00 11.00-12.50 11.00-13.60 14.00-17.25 25.00-43.00 15.00-22.50 16.00-27.00 10.00-12.60 12.00-19.00 12.00-19.00 40.00-60.00 11.00-13.00 11.00-13.00 14.00-17.00 25.00-40.00 16.00-22.75 16.00-27.50 10.00-12.75 12.00-19.00 12.00-19.00 40.00-61.00 De korting en bijbetaling bedragen thans voor tarwe natuurgewicht 7 ets., rogge, boek weit, kanariezaad, in:andsche gerst, alle ha- versoorten 10 ets. per Kg. HULST, 27 Dec. Granen. De aanvoer ter markt was gering. Genoteerd werd voor tarwe f 14.30, rogge f 12, haver f 9.50, gerst f 12, erwten f 1822. ELST, (Bet.), 27 Dec. (Fruitveiling) V.V. O.B.) Winterjannen 9%, extra goudreinet- ten 3845, le soort 2835, 2e soort 18— 22, bellefleur 2428 ct.,per Kg. SNEEK, 28 Dec. Vee. Ter markt waren 143 melk- en kalfkoeien f 150365; 21 vette koeien f 200340; 6 vette kalveren f 40 80; 306 nuchtere kalveren f717; 52 gras- kalveren f 50150; 306 schapen f 2035; 1070 lammeren f 1625; 439 varkens f 50 12Q; 28 biggen f 816, vette runderen 45 33 ct., zouters 3032 ct. per ]/2 Kg. Op de tentoonstelling, van de Kon. Nea. Vereeniging Av.icultura, welke op 14, 15 en 16 Januari in de gebouwen van den Dieren tuin te 's-Gravenhage zal gehouden wor den, zal in de loods, waarin o.a. de konij nen een plaats zullen vinden, een hoender park op kleine schaal worden ingericht. Behalve 'n dubbel foktoomhok, zal daar ook een in het bijzonder voorstadstuinen geschikt hok, alle met hoenders bevolkt, worden opgesteld. De opstelling van een en ander zal geschieden onder leiding van den heer B. van Asperen Vervenne, Rijks- pluimveeteclt-con Hent, voor Zuid- en Noord-Holland en Zeeland. 128. Zijn lijfgarde schoot onmid dellijk te hulp. Het rumoei was gekomen uit de slaapkamer ven de Amerikanen en daar moest dus het onraad schuilen. Mis schien waren de weldoeners der Republiek wel in gevaarl 129. Toen meneer en mevrouw de slaapkamerdeur openden, om dat ze gestommel op de gang hoorden, keken ze plotseling naar drie of vier op hén gerichte lansen. Maar al ga^iw was het misverstand' opgehelderd. werd er toen gelachen! Wat "n—-nwm Nummer 128. Nummer 129. 130. Den volgenden morgen kwam de hof-gala-stekenmaker Gladdekker om meneer Doolittle een prachtigen steek te passen als vergoeding voor de rampza lige kokosnoot. Dat maakte den slechten nacht weer heeloraaal goed. Nummer 130. 131. De steek stond meneer Doo little nog veel beter dan de hal ve kokosnoot. Hij zag er nu uil als een minister, die met groote vacantie was en heelemaal geen last had van de wetten, die hij vergeten had te maken. LWordl verv w Nummer 131s

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 6