BnzeVfOuwenruhriek r ONZE KLEEDING Kimn ELE1M eenvoudige: DUMIDEIR. fj- Ui "n Oudejaarspra&tje Rijst. iiiiiiii» lillllll IlIIIISf Patronen naar Maat Split voor Heeren-en Jongenshemden, m - -JfTOTOP 3 .H psh|É|m ■O.Sl- to, m mMMwSÊÊÊM ■ËK-.tó-g-; «MN o 0.52 FIG IC FIG I Fiom piiiiilP! «ii x-Gt-K-ewitfe L Het is teekenend voor het karakter en temperament van de menschen, die we zoo om ons heen zien, welken kant ze uitkijken, den laatsten dag van het jaar: achterom of vooruit, 't Heeft niet eens zooveel te maken met hun leeftijd of de omstandigheden van het oogen- blik, 't is een vaste gewoonte geworden en bij sommigen ziet 't er naar uit of ze die tot hun hoogen ouderdom zullen blijven volgen. Op Oudejaarsavond wijdt ook de oppervlakkige mensch wel enkele gedachten aan de wisseling der jaren, :n verband met den loop dien ziin eigen leven neemt. Nu zijn er menschen, die zich zoo n laatsten dag als 'tware eens rustig midden op den weg omdraaien, en bedaard het afgelegde stuk overzien. Sommigen doen dat met een zekere ge- noegelijkheid, dankbaar voor het geluk waarop ze terug kunnen zien, en over 't algemeen kunsjes in hun schikt dat zij het er weer zoc goed hebben afgebracht en door alle moeilijkheden heelhuids zijn heengekomen. Anderen gaan nog eens uitvoerig in den kring der hunnen zitten jammeren over wat er het afgeloopen jaar weer allemaal te doorstaan viel ofwel ze vinden in den plechtigen Oude jaarsdag aanleiding om nog eens verder in het verleden door té dringen, en als 'twafe met een verrekiiker diep achter het voorbije jaar alle lei droeve of ge lukkige gebeurlijkheden dichter naar voren ts brengen, beide zonder uitzon dering met de weinig opgewekte bedoe ling, erover te gaan zitten zuchten. Zulke menschen gaan ruggelings het Nieuwe Jaar in, dat ze met geen blik verwaar digen en waarvan ze, niet omdat er reden voor is, maar door een ingeroeste naa-geestigheid iri hun kijk op de din gen, niet het minste heil verwachten. Er zijn weer andere menschen, die meti wijde, open ocgen het nieuwe tijdperk ingaan. Ze kunnen den heelen Oudejaars avond zonder veel omzien of terug- mijmeren, gespannen in het Nieuwe Jaar zitten staren. Zoo gauw ze weer van de jaarlijks-terugkeerende combina tie „Oud- en Nieuw" hooren reppen, richten ze zich dadelijk met iets van ,,dat 's waar ook" op „Nieuw", zonder bij „Oud" nog heel veel langer te blij ven stilstaan. Ze leven recht vooruit, laten 't voorbije van zich afvallen als een gedragen mastel, vergeten 't gauw en zijn niet lang bij machte er een le vendige herinnering, 't zij dan tot hun troost of hun ve-driet, aan te behouden. Ook hieT vinden we de zonnige opti misten en de onve-' eterlijke zwartkij kers weer terug. De een is vol blijden moed, verwacht misschien met stralen de zekerheid een groot geluk de an der ziet allerlei schrikbeelden opdoe men en voorspelt zichzelf en den zijnen hoofdschuddend de ijzingwekkendste ontknoopingen. Zoo zien we de men schen om ons heen veelal omspringen met Oud-, en Nieuw. Zelf kunnen we niet beter doen dan van al die uiteen- loopende liefhebberijen het optimisme overnemen, terwijl we alle zv/artldjkerij links laten liggen.- Achterom zien zon der zwaartillendheid en vooruitgaan zonder vrees of weifeling, dat is de beste besteding van deze dagen, die op de jfrens Jiggen tam .twee., levensgebie den. 'Sis we. die Oudejaarsavonden, niet hadden, die wóhde-ILjk-stiiïe avo'nder*. van jiadenketf, 'dlé: zero in 't bijzónde? bestemd schijnen pm vergeleken te worden met die van vorige jaren, me dunkt, dat we dan nooit zóó dat op schrikkend schokje van verwondering zouden kennen: hoeveel er in een kort tijdsbestek wel gebeuren Of veranderen kan. Zoo'n jaar, waar we- doorheen zijn ge wandeld als door een lange gang met twaalf vertrekken.... En achter "elk van die twaalf deuren lag een geheim, een onverwacht gebeuren, blij of droe vig, alles-overheerschend of van voor bijgaande beteekenis. Misschien vonden we er veel misschien moesten we er veel achterlaten. Wellicht viel de deur dicht op ons liefste bezit en onze innig ste hoop.Maar wellicht ook gingen wé eenzaam en moedeloos de gang binnen en treden we er nu uit met een trouwen vriend voor heel ons verder leven, wiens bestaan we een jaar .geleden nog niet vermoedden. Jaren, waarin weinig bijzonders is voo-gevallen, waarin we rustig en ge lijkmoedig onzen gang zijn gegaan, lij ken soms omgevlogen, weggestorven te zijn, als we er den laatsten avond op te rugzien Maar andere, waarin zich ge- Een buitengewoon „en Vogue" zijnde variatie op het blouse-model is no. 54 van bovenstaande teekening. .Het is een zwart fluweelen mantel, welke met manchetten en breeden kraag van petit gris is gegarneerd. Va.i voren gezien is de mantel recht, van achter en op zijde is het een blousemodel. Heel modern zijn de wijde mouwen, welke één geheel vormen met den overblou- senden rug. No. 55 is een elegante mantel van grijze drapella, welke rijk gegarneerd is met beverbont en zijden tres in de kleur van den mantel. No. 56 is een aardige vlotte mantel van bordeaux-kleurige wollen stof? welke met geruite stof gevoerd en gegarneerd is. Voor de ceintuur kan men deze stof eveneens gebruiken, hoewel een peau de suède ceintuur ons geschikter lijkt. No. 57 is een rechte mantel van bruine crêpe-marocain met beige of rood-bruine j bontgarneering. De onderkant van den I mantel is evenals de mouwen met stik- sel versierd. No. 58 is een allerliefst kinderman- j teltje van zwart en wit geruite stof. Op zijde bevinden zich twee diagonaals- gewijze ingezette vierkanten, welke ge deeltelijk de stolpplooien bedekken en gelegenheid geven om een zwarte lak ceintuur door te halen. Deze is dus alleen aan voor- en achterzijde zicht baar. Ter garneering van een dergelijk man teltje neme men wit, grijs of zwart soe pel bont, MARGUERITE. beuren op gebeuren met ontstellende verscheidenheid opstapelt jaren, waaruit we soms te voorschijn komen met een totaal gewijzigd levenspro gram, met geheel nieuwe interessen en idealen, schijnen achter ons te liggen als een lang eind weègs, dat ons voor goed scheidt van het verre land, waar in we vroeger leefden en werkten. Oudejaarsavond moet een vriendelijk ernstig feest zijn in den .huiselijken kring en vooral een rustig feest Maar een viering, waarbij zoo van een uur of half elf, wanneer allen uitgepraat zijn, afaan, zwijgend en gaperig poffertjes worden gekauwd, tot zoo'n vijf minuten voor twaalven, als wanneer men de variatie aanbrengt van afwisselend te kauwen eü gespannen "te luisteren naar de eer ste schoten of zevenklappers, is niet zoo erg verheffend. Veel katholieke ge zinnen bidden aan t begin van zoo'n avond allen^samén een speciaal dank gebed. Maar voor 't overige behoort het tot de taak der huisvrouw, de echt- harteiijke, intiem-huiselijke stemming erin te. houden. Wanneer zij begint te geeuwen en te betrekken en één-let- te-grepig te worden, is het met den g'e- zelligen avond gedaan en zakt de alge- meene opgeruimdheid al heel gauw be neden het nulpunt. We moeten al van te voren onze gedachten een beetje laten gaan over allerlei kleinigheden, die tot de genoeglijkheid van dien winterschen familieavond bij uitnemendheid kunnen bijdragen en zorgen dat er alle tijdpas- secringsmateriaal voorhanden is, bere kend zoowel op de huisgcfiooten als or eventueele gasten, 't Is een lange rek van achten tot half één, dat moeten we niet wegcijferen. Ma.ar met warmen wijn en wafels, met een voorraad ani- meerer.de gezelschapsspelletjes (waar heusch groote menschen ook nog wel den smaak van te pakken krijgen), met wat geïllustreerde tijdschriften, die bij machte zijn, een kwijnende 'conversa tie aan te moedigen en nieuw leven bij te brengen met een beetje muziek of desnoods voorlezen, komen we een heel eind.Een echte huismoeder hoeft nooit op het laatste oogenblik met de handen in het haar te zitten, hoe ze een gezellige bijeenkomst, die een fiasco dreigt te worden, zou kunnen redden. Ze heeft allang van te voren alles met zorg bedacht en geregeld. Meer nog dan alle andere gelukkige uren, rond den huiselijken haard door gebracht, zullen en moeten de Oude jaarsavonden bij vader en moeder onze kinderen levenslang innig en levendig in het geheugen liggen, waar ze ook zijn. De beelden, die we hun op die avonden in den geest prenten, de liefde en hartelijkheid, waarmee we hen dan omringen, zullen hun het langst en on- vergetelijkst bijblijven, omdat ze ge noodzaakt zulten zijn, hoe vér en een zaam ook, juist op zulke data terug té denken aan hun viering thuis, zoovele laren geleden. Laten ze iets moois en liefeliiks zien, als ze later, veel later, te-ugblrkken op dezen Oudejaarsavond van 1926, wiens verloop we nu nog ge heel in onze hand hebben. MACHTELD. Een levensmiddel dat goedkoop is en dat meer gebruikt kan worden, dan in de meeste gezinnen het geval is, is „rijst" Dit plantaardige product leent er zich heel goed toe om veel afwisseling in de spijsbereiding te brengen, omdat er zoo wel zoute, als zoete gerechten van ■bereid kunnen worden. Om de aandacht op „rijst" te laten vallen, wil ik eenige vrij eenvoudige recepten laten volgen. Rijst koken, Wasch de rijst goed en zoolang, tot er geen wit water meer af komt. Zorg dat er geen water meer in de rijst is. Zet ze op met driemaal zooveel koud «iO-g-8 .v.-.- v-Av/ tzr.yjiKf.wit «g3Si?A W:\ '.vr»:v PPPPP.O:,-.'.'''.-.Tv. De eenvoudige jumperblouse, welke wij hierbij afbeelden, fig. IV, kan gehaakt of gebreid worden. Diegenen, die echter niet breien of haken kunnen, of er geen geduld voor hebben, kunnen haa* nog altijd van wollen crêpe of andere soepele stof vervaardigen. Figuur I en II geven u een schetsje van het oatroon, terwijl figuur III u.een'beeid geeft van het gehaakte randje, waarme de men de drie stukken waaruit de blouse bestaat één voor één moet omwerken, alvorens ze aan elkaar te zetten. Voor dit randje neme men drie verschillende tinten wol. Bij groene crêpe zal een zwart, grijs en oranje-, randje bijv. aardig staan. Wanneer de kleur van de blouse rood is, zal grijs, paars en lila beter voldoen. Vele combinaties zijn in dezen geest mogelijk. Déze laten wij echter aan den smaak onzer lezeressen over. Ondanks den eenvoud van het patroon en het randje kunnen alleraardigste re sultaten verkregen worden. MARGUERITE. water als rijst en iets zout. Breng de rijst vlug aan den kook eD laat ze zeer zachtjes gaar koken, gedurende onge veer twintig minuten. Laat de rijst zon der deksel drogen. N.B. Veel mooiere rijst verkrijgt a-en, door ze te bereiden in hooikist of kran ten. Zet echter voor de bereiding if dé hooikist de rijst op met 2M maal zoo vee! water als rijst; in de kranten met 2Yi maal zooveel water als rijst. Rijstrand met b.v. haché of een ragout als van garnalen. Kook op de bovenbeschreven wijze rijst. Om te weten hoeveel rijst men moét koken voor een rand, xnoet men neten, hoeveel water er in den rand gaat. Is dit bijvoo-beeld 6 d.L. of 6 .kopt jes water, dan neemt men uc' Jcrdc deel daarvan aan rijst, dat is dus in dit géval 2 d.L. of 2 kopjes. Deze hoeveelheid rijst wordt opgezet met 3 inaal zooveel water als rijst, dat is 6 d.L. of 6 kopjes. Het derde dèel van het water verdampt, ter wijl 2 maal de hoeveelheid water door de rijst wordt opgenomen. Er blijft dus: eenmaal de hoeveelheid rijst en tweemaal* diezelfde hoeveelheid water is samen driemaal die hoeveel heid, is dus weer 6 d.L. of 6 kopjes. Dezen rand kan a en vullen met haché of op vastendagen met een vischragout wjaarvan een garnalen-ragout liet goed koopste is. Haché. vleeschresten ongeveer 400 gr. 50 gr. bloem 60 gr. vet van jus of boter 5 d.L. bruin van jus met water of bouillon pl.m. Y d.L. azijn 1 12 uien 2 laurierbladen 4 kruidnagelen fijne peper Bereiding: Snipper de uien en fruit ze in vet van jus of boter met de bloem mooi goud bruin, zonder ze te branden. Voeg roe rende de verdunde jus toe, den azijn, de kruiden en het in nette dobbelsteentjes gesneden vleesdb. Stoof in deze saus het vleesch gedurende lal Y: uur. Maak de'saus op smaak af met zout en peper. Garnalen-ragoüt. 250 gram garnalen 2 a 211 d.L. melk 20 gr. bloem 25 gr. boter peper zout „fijn gehakte peterselie desgewenscht een stukje ui Bereiding: Snipper 'tuitje en fruit dit in de boter, maar zorg dat ze niet bruin wordt. Neem het uitje er uit, voeg de bloem toe en langzamerhand de melk, steeds roerende. Laat de saus 5 a 10 minuten doorkoken en maak haar af met peper, zout en fijn gehakte peterselie. Voeg de garnalen toe, die gewasschen en uitge lekt moeten zijn. N.B. Indien de garnalen zout zijn, ver dient het aanbeveling ze te laten weeken in water en melk. De zoutsmaak trekt dan weg. Rijst met hardgekookte eieren en kerrysaus (4 pers.). 250 gram rijst' 4 eieren Yi L. bouillon (water, waarin 2 bouil lonblokjes zijn opgelost) 40 gr. bloem 45 gr. boter ui Yj eetlepel kerry Spaansche peper foelie, 1 d.L. melk. Bereiding: Kook op de bekende wijze droge rijst. Kook de eieren hard. Fruit voor dé saus de gesnipperde ui met de kerry, Sp. peper en foelie in de boter. Neem de ui, Sp. ''peper en foelie er uit, voeg de bloem toe, roer dit goed, voeg steeds roerende langzamerhand den bouillon toe en laat deze saus 5 a 10 minuten koken. Leg op een vleeschschaal een berg van de rijst cn leg hierop in holtes de eieren. Giet over en om het geheel de saus Rijstebrij. 1 L. melk 125 gram rijst iets zóut Bereiding: Breng de nelk aan den kook, doe er de gewasschen rijst in, breng de massa af en toe roerende, opnieuw aan den kook, doe er iets zout in en laat dé brij zachtjes gaar koken. Vooral niet te voel in roeren, anders gaan de rijstkorrels stuk. Rijstrand met gestoofde pruimen. Rijstebrij, zooals boven is beschreven. Gestoofde pruimen: 4C0 gram gedroogde pruimen L. water pl.m, 65 gr., suiker pijp kaneel' aatdappelsaus. Bereiding: Wasch de pruimen eenige malen in lauw water af. Zet ze een nacht in het koude water te weeken. Breng ze den volgenden dag aan den kook met het weekwater, de pijp kaneel en de suiker. Kook ze zachtjes gaar, anders zouden zé stuk gaan. Bind het vocht met wat aangemengde aardappelzago. Neem de pijp kaneel er uit. Maak de gekookte rijstebrij met suiker af en doe haar in een met koud water omgespoelden rijst rand. Stort den rand als ze koud en stijf geworden is en vul de opening met de gestoofde vruchten, als deze koud ge worden zijn. 1 L. melk 100 gr. rijst Deensche rijst. Sö gr. suüref 100 gr. bitterkoekjes iets zout. Bereiding: Kook rijstebrij vaa melk, rijst, iet» zout en maak deze op smaak met suiker af. Leg laag om laag in een vuurvasten schotel: rijstebrij en bitterkoekjes, maar zorg, dat de bovenste laag uit rijstebrij bestaat. j.aat op deze massa in den oven een bruin korstje komen. N.B. Men kan de bitterkoekjes even weeken in de kokende melk, vóórdat d* rijst er in gedaan wordt. CATHARINA. GEBAKKEN SCHELVISCH OF ELFT. 2 middelsoort schelvisschen of I elft, droog ze zorgvuldig af. Wrijf ze met slaolie of boter, 1 dL. melk, zout. Snijd de visch aan mooten, wasch ze flink en zout in en laat ze eenige uren staan. Maak in een koekepan een flinke hoe veelheid slaolie of boter goed heet, haal de mooten visch door de melk en bak ze aan beide zijden mooi bruin. Men dient ze met takjes peterselie om den schotel. Gebakken schol of gebakken bot be reidt men op dezelfde wijze. Onze lezeressen kunnen ran onze mode-ontwerpen nauwkeurig naar maat geknipte patronen ontvangen, tegen uiterst billijke prijzen, die voor elk model afzonderlijk worden opgegeven. Men neme daarvoor zorgvuldig de maat op de volgende wijze: Voordat men de maat gaat nemen, bindt men een bandje om de taille, waar door men de juiste lengte van voor-, zij- en ruglengte af kan meten. Bovenwijdte. De geheele bovenwijdte wordt genomen over het breedst van den rug. (volg. voorb.) Taillewijdte. De taillewijdte wordt genomen strak om de taille Heupwijdte. De heupwijdte wordt genomen 15 c.M. onder de taille, vooral niet te strak. Voorlengte. De voorlengte wordt geno men vanuit den hals tot het bandje. Zijlengte De zijlengte wordt genomen vanuit het oksel tot het bandje. Ruglengte. De ruglengte wordt geno men vanuit den rugwervel tot het bandje. Schouder-, Elleboog- en Polslengte, waarbij men steeds den centimeter bij den hals laat liggen (volg. voorb.) Elleboogwijdte. Hierbij houdt men den arm gebogen, daar anders de mouw te nauw zou worden. Polswijdte. Vuistwijdte. Armsgatwijdte. Heele lengte. De geheele lengte van japon of mantel wordt vanuit den bal» gemeten. Met het maat nemen gelieve men nauwkeurig op het voorbeeld te letten. De maten gelieve men bij bestelling van een patroon met het nummer van het gewenschte model duidelijk op te geven aan: „Het Patronen Kantoor" Post bus no. 1, Haarlem, onder bijvoeging van het bepaalde bedrag in postzegels. Men verwijze daarbij naar den naam van dit blad. Binnen enkele dagen volgt dan franco toezending van het patroon. FOVU.. PRIJZEN DEk PATRONEN No. 54 1.20. No. 55 1.—. No. 56 1.— No. 57 0.90. No. 58 0.80. Heeren- en jongenshemden worden in den regel zelden door de dames gemaakt en de gróótste oorzaak hiervan, zal wel daarin liggen, dat zé met de afwerking van de onderdeden niet volkomen op de hoogte zijn. De hierboven afgebeelde figuren geven duidelijk weer, hoe men een split in heeren- en jongenshemden kan maker}. In de eerste plaats moet men voor dit split 2 X de breedte van net split bij de helft van het hemd aanknip pen, dus wil men het 3 c.M. breed maken, dan knipt men 6 c.M. extra aan. Nu knipt men in het midden de lengte van het split in, vervolgens dwars, zooals fig. I aangeeft, naar weerszijden 1 Y X de breedte van het split; en dan kan men, zooals op de teekening is aange geven, de splitten naar boven toe omvou wen, en aan beide zijden stikken. Ver der maakt men zooals fig. II aangeeft, dc vouwen voor de plooien onder het split er in. Heeft men dit gedaan, dan wordt deel a op b gelegd, waardoor c onzichtbaar wordt, doch later, zooals' fig. IV aangeeft, vouwt men c naar boven toe om. Nu wordt er in de breedte, onder aan het split een stukje katoen gestikt, van pl.m. 1Y c.M. breedte, hetgeen diens om den onderkant van het split af te werken; ditzefde gebeurt ook aan den achterkant. Ook kan men aan weers zijden van het split nog eenige plooitje» stikken, men moet deze echter apart aanknippen f— I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 10