Rapport en verweer. Priesterjubilea in bet Bisdom in 1927. Ernstig ongeluk te Lisse V erkeersongevallen. Voornaamste Nieuws Stadsnieuws. Donderdag 30 Dec. 1926 DAGBLAD VOOR NOORD- EN ZUID-HOLLAND 50ste Jaargang No. 16443 Aangiite moei, op straffe van verlies van alle rechten, geschieden ufterlifk driemaal vier en twintig uren na l\ei ongeval Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste Blad Agenda 31 December Z. D. H. DE BISSCHOP ONTVANGT NIET OP NIEUWJAARSDAG. EEN ERNSTIG ONGELUK AAN DE HAARLEMSCHE IJZERGIETERIJ. Een voorman doodgedrukt. VIERJARIG JONGETJE ONDER DE STOOMTRAM. De sluisbouw te IJmuiden. Nieuwe spoorhalten te IJmuiden. Besmettelijke ziekte. Het Centraal Bloembollen comité. MEVROUW THEO MANN- BOUWMEESTER. in dit nummer. J. J. WEBER ZOON I OPTICIENS FABRIKANTEN Haarlem. WEERBERICHT. Nationaal Esperanto-congres te Haarlem. Autobotsing. Het auto-ongeval nabij Schiphol. De remise voor publieke werken te Zandvoort. TOONEEL. ,,'t Ondeugende Vrouwtje." ^De Abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen; P er week 0.23 ?er kwartaal3.25 Franco per post per kwartaal bij roormtbetaling3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen) Postrekening No. 5970. Advertentiën 35 cents per regel Vraag- en aanbod-advertentiën 1-4 regels 60 ct per plaatsing: elko regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonden mededeeling 60 ct. per regel. Bij contract belangrijke korting. Alle abonné's op dit blad zijn> ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f OflftfJ Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f yCfl bij een ongeval met f 9^0 bij verlies van een hand, IOC bij verhes van een f Cfl b:j'n breuk van f t|j bij verlies v. eet tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen dUUU." verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; dll.'' doodelijken afloop j «dU,* een voet of een oog; - l^d, duim of wijsvinger- v U been of arm; A t«, andere vinge -*A Nu het verweer der R.-K. Werkgevers vereniging tegen de beschuldigingen, in hel rapport van het R.-K. Werkliedenverbond geuit, over mistoestanden in het Zuiden des lends, m brochurevorm verschenen is. willen wij toch nog een enkel woord over deze zaak zeggen. Na de verschijning van dit „Verweer" zijn wij bevestigd in onze aanvankelijke mee ning, dat het niet aanging, het rapport van bet Werkliedenverbond in een dagblad over te nemen. Billijkheidshalve diende dan ook net „Verweer' der R.-K. Werkgeversorgani satie te worden opgenomen (een brochure van ruim honderd pagina's!) en men kan veilig aannemen, dat geen twee procent der courantlezers de lectuur zou hebben door gewerkt. Immers, het Rapport bevat één lange verzameling van aanklachten tegen leiders van fabrieken en andere onderne mingen. over misstanden, onderdrukken van de organisaties, te lange werkuren, te lage locnen, kinderexploitatie, enz. En het Ver weer gaat stuk voor stuk de klachten na, oötkent ze als juist of voert ze tot kleiner proporties terug. Dit is geen lectuur voor de publieke markt. Het eenige nut immers, hetwelk van zulk een publicatie verwacht kan worden, is 't vormen van een publieke meening, een publieke veroordeeling van de gesignaleerde feiten met het. gevolg, dat on der dien drang der openbare opinie ver betering zou intreden. Maar, gelijk reeds gezegd, „het publiek" leest dergelijke dingen niet, óf wel zeer onvolledig, waardoor het oordeel waardeloos, zelfs gevaarlijk ka'n worden. En wie verplicht is, als wij, om zulke stukken door te lezen, komt tot de conclusie, dat eën eindoordeel niet moge lijk is. Er blijft op tal van punten wan neer men het hoor en wederhoor toepast twijfel, ernstige twijfel bestaan. Men zie' hier en daar ook de aanleiding voor een misverstand; vermoedt dat meerdere ge schilpunten, wanneer aanklager en verdedi ger tegenover elkaar stonden,, wel zouden worden opgelost. Maar een buitenstaander dip achtereenvolgens Rapport en Verweer te lezen krijgt zonder meer, is niet in staat om ten slotte een oordeel, laat staan een veroordeeling, uit te spreken. En daarmee is onze aanvankelijke meening 'bevestigd, dat bet jammer, heel jammer is, dat deze zaak dóór een noodlottigen samenloop van om standigheden aan de publiciteit moest wor den prijs gegeven. Eén conclusie is o. i. toch, ook nu al wel, uit de polemiek tusschen Werkliedenver bond en R.-K. Werkgeversorganisatie te trekken, n.m. deze: dat 't met 't R.-K. or ganisatieleven nog lang niet in orde is en dat althans dit de vrucht moet zijn van deze onverkwikkelijke geschiedenis, dat met alle kracht naar versterking der vakvereenigingen moet worden gestreefd. Wij raken hier eer teer punt. Wanneer in het „Verweer" met trots wordt gezegd, dat tal van klachten langs de R.-K. Werkgeversvereeniging heer gaan, omdat zij patroons betreffen, die niet of niet Katholiek georganiseerd zijn; óf wel kleine ambachtsbazen, welke niet voor het lidmaatschap der R. K. W. V. in aanmer king komen, maar bii de Hanze thuis be- hooren, dan is hiermede de zhak niet uit. De opzet van het Werkliedenverbond is deze geweest: wij kunnen het verloop der R -K. arbeiders in het Zuiden naar het So cialisme niet tegenhouden, wanneer er be neden den Moerdijk en in de Betuwe en Gelderschen Achterhoek, in één woord In het Roomsche deel van ons land, arbeids toestanden bestaan, die zoo hemelsbreed verschillen van die in het Noorden, Door het opsommen van allerlei histon sche en geografische factoren geeft hef Ver weer ten deele zelf toe. dat het verschil er is. Welnu, laat de R,-K. Werkgeversvereeni ging het dan tot haar plicht rekenen, om de leiders der R.-K. Wcrkliedenbeweging te steuhen in hun moeilijken strijd Daarvoor is op de eerste plaats noodig ééne a fl e grootwerkgevers omvattende K-K. Patroonsbond; eert betere organisatic van de leiders van het kleinbedrijf en ten slotte, maar niet het minst, een andere men taliteit ten opzichte van de R.-K. Werklie- denorgamsatic. In het Verweer# wordt betoogd, dat „de statistische cijfers nu juist niet op een-bij zonder slechte ontwikkeling der arbeiders beweging in het Zuiden" wijzen. En dan worden de getallen aangehaald van het aan tal georganiseerde arbeiders op 1 Januan zou zijn. Laat men zulke idyllische overwe gingen op zij zetten; zij kunnen slechts ver warring stichten in onzen modernen tijd. Als er iets treft in het Rapport van het Werkliedenverbond, dan is het de doorloo- pende klacht over gebrek aan sympathie bii de R.-K. patroons voor de vakorganisatie oer arbeiders. En roet „gebrek aan sympa thie omschrijven wij vele klachten dan nog op een zeer zachte manier. En nu kunnen er vele feitelijke onjuistheden in het Rap port voorkomen; verscheidene scherp getee- kende toestanden kunnen, onder een ander licht bekeken, een heel ander aanzien krij gen, wie maar een weinig van de arbeids verhoudingen in het Zuiden op de hoogte is, weet, dat beneden den Moerdijk een werk- nemersvakvereeniging nog altijd iets anders wordt aangezien dan in het Noorden. Trou wens, in het Verweer wordt dit met ont kend; men kan daarin tusschen de regels vinden toegegeven, dat in Brabant en Lim burg de patriarchale geest nog niet geheel is uitgestorven. Welnu laat dan de vrucht van dit conflict zijn, dat de R.-K. Vakbewe ging onder de arbeiders, ook van de zijde der R.-K. Werkgevers uit, voortaan wordt gepropageerd. Het R.-K. Werkliedenverbond heeft in dit opzicht geen vermaning noodigf Het werkt met zijn propagandisten in het Zuiden hard genoeg; volgens de samenstel lers van het Verweer zelfs al te hard! Maar laat ten deze een andere mentaliteit ont staan; een samenwerking tusschen werkge vers en werknemers volgens het beginsel der noodzakelijkheid van R.-K. Vak organisatie in onzen tijd. Laten de ency clieken der laatste Pausen en de vermanin gen der Bisschoppen ten deze, niet nood gedwongen worden aanvaard, maar met nauwgezetheid en van heeler harte worden opgevolgd. Want alléén van een veranderde mentali teit, van een andere geest dan uit Rap port en Verweer spréékt, is een duurzame verbetering te verwachten. Blijft men aan den letter hangen, men ziet waar men be landt: voor tienduizend letters in een Wcrk- liedenrapport heeft de leiding van de R.-K Werkgevers er twintigduizend terug. Met zulke strijdmiddelen verbetert men geen so ciale gezindheid; en een betere gezindheid is er eerst noodig om tot een blijvende ver betering van sociale toestanden te kotnen. Gelukkig blijkt bij de R.-K. Werkgevers vereeniging, ondanks de publicatie van het Rapport, de geneigdheid om in een goeden geest met de R.-K. arbeiders samen te wer ken, nog te bestaan. Immers op blz. 101 van het Verweer lezen wij: Wanneer men ons vraagt, op welke wijze de verschillende verhoudingen tusschen R.- K. werkgevers en R.-K. arbeiders kunnen worden verbeterd, dan schijnt het antwoord op die vraag vrij eenvoudig: het wederzijd- sche vertrouwen dient terug te keeren. Daarvoor is noodig, dat partijen meer met elkander samen komen. De opzet van den Raad van Overleg lijkt ons voor dat doe! nog steeds geschikt. Voor alles is het ech ter noodig, dat de leider vap de organisa ties van werkgevers, en werknemers elkan der niet als vijanden beschouwen en dat zii elkander althans in het publiek -a- ont zien. De afspraak, oni nimmer in weder- zijdsche organen elkander te becritiseeren, dimt te worden hernieuwd. Klachten moeten eerst binnenskamers worden besproken. Publiciteit blijve het uiterste middel. Wordt publiciteit voorop gezet, dan is de sfeer bedorven, dan gaat het niet meer om de zaak. maar om het gelijk. Wanneer, w:vt we vertrouwen, de verschil len tusschen Rapport en Verweer voor een deskundige en onpartijdige arbitragecom missie worden beslecht, laat dan in een Raad van Overleg een betere verhouding tusschen de leiding der R.-K Patroons en der arbeiders groeien, welke van zelf tot versteviging der organisaite en natuurnood- wendig tot een verbetering van sociale toe standen, ook in het Zuiden, zat leiden! 1926: N.V.V. C.N.V. - RiCW. Totaal N.-Brabant 3.242 1.353 29.048 42.619 Limburg 3.823 407 8.372 18.079 Nedferknd 189.673 47.992 90.104 473.838 Hieruit blijkt dus, dat van de totaal in Nederland georganiseerde 90.0ÖÓ R.-K ar beiders er slechts 37.000 .in het Roomsche deel, in het industrieel.e deel van ons Land, te vinden zijn Om aan te toonen, dat hier iets ha'perl, zetten wii twee cijfers te genover elkaar. In Tilburg warén op j ja_ nuari j.l. 7061 georganiseerde arbeiders; in Haarlem 10762. Wanneer men nu weet, dat Tilburg een fabrieksstad bij uitnemendheid is met meer dan zeventig greote industri- eele bedrijven en Haarlem een luxe stad met slechts enkele groote industrieën, dan voelt men, dat hier iets hapert. In het Verweer worden lal van redenen opgegeven, waarom de organisatie m het Zuiden niet zoo sterk kan zijn als in het Noorden. Er wordt ten deele zelfs een aan wijzing in gezien van een betere verstand houding tusschen de arbeiders en hun pa- Loons, waardoor de organisatie overbodig Kortheidshalve wordt in dit artikel en kel gesproken van het „Rapport", waarmede de staat van beschuldigingen van het R.-K Werkliedenverbond bedoeld is en het „Ver weer". waarmede wii het verdedigingsge schrift der R.-K Werkgeversvereeniging aanduiden. 2) Die noodzakelijkheid, wordt indirect in het „Verweer" toegegeven, waar wij. op blz. 82 het volgende lezen; „Als in het Noorden het contact tusschen werkgevers en arbeidersorganisaties in het algemeen een vlotter verloop heeft, doordat de werkgevers zich daar toeschietelijker be- toonen, dan kan die meerdere toeschiete lijkheid verklaard worden hetzij uit oppor tunistische hetzij uit ideëele motieven. Zon der de noordelijke werkgevers afbreuk te doen zijn wij geneigd, te veronderstellen, dat het opportunisme bier veeleer een rol speelt en dan valt al dadelijk op te merken, dat door het veel grooter aantal georgani- seerden de positie der vakorganisatie ginds zooveel sterker is." Sociëteit „St. Bavo". Geloof en Weten schap, half 3 uur. St. Josephsgezellengebouw, Jansstraat 59. Wegens Oudejaarsavond gesloten. „Luxor"-Theater Bioscooovoorstelling half 3 en 8 uur. Theater „De Kroon" Bioscoopvoorstelling half 3 en 8 uur. Frans Hals-Museum Tentoonstelling van werken uil particulier bezit. Kunstzaal J. H. de Bois Kruisweg 68 Expositie schilderijen van William De- gouve de Nuncques van 9 tot half 1 en van half 2 tot 5 uur. Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers- straat 36. R.K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St, Bavo". Smedestr. 23 Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9half 12 uur. 's middags van 35 uur,* 's avonds van half 8-half 9 uur, 's Zaterdags alleen van 9'A12 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes Bloemhofstraat 1 Tevens bemidde lingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur, behalve Zaterdag avond. Tel. 11671. Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint Franciscus Liefdewerk Zoetestraat 11. Eiken Donderdag van 89A 'uur. R.K. Bevolkingsbureau Gebouw „Sint Bavo" Smedestraat 23. Van 810 uur .p Maandag-, Woenstdag- en Vrijdag avond. R.K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek. Jansstraat 49. Eiken dag geopend van 1012. van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen. Uitleenen van boeken van 2—5 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereenigiug Bloemhofstraat 1. Zondags en Woensdags van 810 uur n.m gezellig samenzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben. Tel. 11671. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49. Aanviagen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Maan dag van 23 uur, Donderdag van 12 uur. R K. Kraamverzorging van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr. Coebergh, Ged Oude Gracht 74, Dinsdags van 23 uur. R.K. Reclass-eringsvereenigind «ld. Haar lem. Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der Sint Vin- centiusvereeniging, N. Groenmarkt 22. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. SNEL VERB AND, Centrale Post Telef. 15151 en verder bii de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel. REDDINGSBRIGADE VOOR DRENKELIN. GEN, verstikkings- en eleclriciteitsonge- vallen. Telefoon 10231. ROODE KRUIS TRANSPORT COLONNE. Telefoon 12685 (bi; geen gehoor 19392). Naar wij vernemen, zal de gewone jaar- lijksche Nieuwjaarsreceptie bij Z. D. H. den Bisschop van Haarlem, Mgr. A. J. Callier, Zaterdag a.s. niet plaats hebben. Monseigneur zal niet ontvangen. Ook de receptie voor de geestelijkheid van het Bisdom vervalt dien dag. „St. Bavo" bevat de volgende priester jubilea, welke in den loop van 1927 zullen worden gevierd. 50 Jarigen: 7 October: Pastoor J. Zwart. Zaandam en Mgr. A. I. Holierhoek te Amsterdam; 22 December: Pastoor N. Nieuwenhuizen te Amsterdam (H. Nic. binnen). 40 Jarigen: 15 Augustus: Prof. Dr. J. Th. Beijsens te Sotstduinen; Pastoor Th. J. C. Engering te Castricumv; M. A. Thompson te Voorschoten en J. L. Wouters te Alphen a.d. Rijn; (de beide laatsten zijn rustend). 17 December: PastoorG. Daalmans te Bos koop; D. de Haas te Bovenkerk; A. Hakke ling te Reewijk; F. W. de Rooij te Amster dam (H. Will, buiten) en Th. J. Zoetmulder te Amsterdam (H.H. Mart. van Gore.) 25 Jarigen: 2 Maart: Pastoor A. Kramer te Dordrecht (H. Bonif.); A. J. Oudejans te Warmond: Plebaan L. A. A. M. Westerwoudt te Haar lem en Pastoor Th. Winkelman te Wormer. 15 Augustus: Rector W. L. van Adrichem, Amsterdam, (Hubertuskapel): Pastoor C. G. A. van Baaien, Enkhuizen; Pastoor A. C. v. d. Berg, Nituw-Vennep; Pastoor P. R. den Boer, Rotterdam (O. L. V. v. L.Pastoor J. H. W. Borsboom te Noordwijk; Pastoor C Brouwers, Bovencarspel; Pastoor H. P. A. van Dijk, Nieuwkoop; Pastoor H. J. M. Haf- kenscheidt, de Zilk; Deken C. M. Uonck- bloedt te Wognum; Pastoor D. J. J. de Kok, 't Veld; Pastoor C. Kors, te Waddinxveen; Pastoor G Th. van der Meer, Rotterdam (H. Joseph); Pastoor J. M. H. H. Moerel te Nieuwerkerk a.d. IJssel; Pastoor G. van Nie- kerk, Overveen; Pastoor Th. J. van Noord, I-angendijk N. Scharwoude; Pasfoor C. F. E. Querelle, Tuitjenhorn; Pastoor C. P. v. d Salm, Delft (H. Sacrament); Pastoor W. J- Slenders, Spanbroek; Pastoor L. Tb. M. Snelders, Wijk aan Zee; Pastoor J. de Vlie ger, Amsterdam (O. L. V. v. L.); Pastoor J. J. Voliering, Waarland; Pastoor H B. J- Warnink, Achthuizen; Rector W. P. Witte- man, den Haag (St. Willibr. Gest.); Rector P. W. de Wolf, Haarlem (St. Jois de Deo). 12A Jarigen; 9 Februari: Kapelaan W. Boin, Poeldijk; Kapelaan J F. A .Bois, Haarlem (O. L. Vr. Roz.); Kape laan P. Brügeman, Sem. Hageveld, Oeco- noom; Rector G. P. J. v. d. Burg, Bergen; Kapelaan P. Th. van Diest, Delft (H, Hipp.j; Kapelaan Th. G. van Haaster, Alkmaar (H. Lour.); Kapelaan Th. J. W. Hansen, Scheve- ningen (M. St.); Kapelaan E. Mathot, Hille- gom (H. Martinus); Kapelaan P. L. G. v. d. Meer, Amsterdam (O. L. V. O. O.); Kape laan J. C. de Moei, Amsterdam (H. Agnesj; Leeraar H. J. M. Nieuwenhuizen, Sem. Hage veld; Kapelaan W. J. H. Polder, Amster dam (O. L. V. v. AS. B.)Kapelaan L. J. Schamper, Castricum; Kapelaan J. B. M- Timp, Zaandam; Kapelaan J. I. J. M. Vclt- huiise, Dordrecht (H. Ant.); Leeraar A. Ver hagen. Sem. „Hageveld," Heemstede) Kape laan J. A. Voorham, Haarlem (H. Joseph); Leeraar J. C. W. v. d. Wiel, Sem. Hageveld, Heemstede. Gisterenmiddag circa 4 uur heeft op de Haarlemsche Ijzergieterij te Schoten een ongeluk plaats gehad met doodelijken afloop. De 52-jarige De R., wonende te Spaarn- dam, die bezig was ijzeren vormkasten op te stapelen, geraakte door het plotseling verschuiven dier kasten tusschen deze en den muur bekneld, waarbij hij zoo ernstig aan het hoofd gewond werd, dat de dood onmiddellijk intrad. Het lijk werd, nadat Dr. Lindenbergh den dood had geconstateerd, naar St. Johannes de Deo vervoerd. Deoverledene was gehuwd en laat een huisgezin met kinderen achter. Omtrent dit droevige ongeluk, dat zoo plotseling een groot gezin in diepen rouw heeft gedompeld, vernemen wij nog het volgende: De 52-jarige Dirk Ruijighorn, wonende te Spaarndam, die voorman was in de gie'.erij der Haarlemsche Ijzergieterij aan den Spaarndam merweg, gaf gistermiddag de noodige aanwijzingen bij het bedienen van een electrische kraan, waarmede ijzeren vormikasten vervoerd werden. Deze vorm kasten, welke elk een gewicht van onge veer 1200 K.G. hebben, werden op elkan der gestapeld. Vier stonden er reeds op elkaar, doch toen men er de vijfde op plaatste, werd de stapel waarschijnlijk top zwaar en viel er een, vormkast naar be neden en trof helaas den ongelukkigen voorman, die onder de zware kast terecht kwam. De getroffene was bijna onmiddel lijk dood. Dr. Lindenbergh, die spoedig ter plaatse was, kon slechts den dood cfonstateeren. Ruijghorn is waarschijnlijk door een hoek der .kast aan het hoofd getroffen, hij had althans een gapende wonde boven een der oogen bekomen, terwijl hij ook de rugge- graat gebroken had. Het lijk werd naar het ziekenhuis „St. Joannes de Deo" overge bracht. De ongelukkige laat een huisgezin met 9 kinderen na. Gistermorgen had aan de Eerste Poellaan een ernstig ongeluk plaats. Het vierjarig zoontje van den werkman A. KL, wonende op de Eerste Poellaan, zat aan den kant van den weg te spelen. Terwijl de stoom tram naderde, wilde het ventje de 'trambaan oversteken, met het gevolg dat het door de tram werd gegrepen. Nadat men het slacht offer bevrijd had, werd het naar de »woning van Dr. Haase vervoerd. Hier bleek, dat beide beentjes, even onder de knieën, zoogoed als afgereden waren. Nadat Dr. Haase een voorloopig ver band had gelegd, werd het ventje naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden vervoerd. E enouder broertje, van ongeveer 8 jaren, aan wiens zorg bet jongetje was toever trouwd, was, naar men ons meedeelde, aan de overzijde van. den weg aan het spelen op het ijs. Ir, C. T. C. Heyning benoemd tot opvolger van ir. J. A. Ringers. Naar de „Tel." verneemt, wordt de ingenieur van den Rijkswaterstaat C. T. C. Heyning te Roermond, tot dusverre belast met den dienst van het kanaal Wessem— Nederweert en het arrondissement Roer mond, met ingang van 1 Januari a.s., naast zijn gewone werkzaamheden, te werk g<j; steld bij den sluisbouw te IJmuiden. Me' ingang van 1 April a.s. wordt ir. Heyning den dienst van 't district IJmuiden opge dragen zulks ter vervanging van den hoofd ingenieur van den Rijks.vaters'aat, J. A. Ringers, die, zooals reeds vroeger werd medegedeeld, is benoemd tot directeur van de Maatschappij tot het uitvoeren van Zuiderzeewerken. De dienst van het ka naal Wessem-Nederweert en het arron dissement Roermond wordt, eveneens met ingang van 1 April 1927 opgedragen aan den hoofdingenieur van den Rijkswater staat, F. L. Schlingemann, die deze werk zaamheden naast zijn gewone werk, als leider der Maaskanalisatiewerken, zal waarnemen. De nieuwe spoorweghalte aan de Casem. brootstraat te IJmuiden, zal als „IJmuiden- Oost" en de tegenwoordige halte IJmuiden- Oost als „IJmuiden-Julianakade" aange duid worden. vliegkamp Schiphol, in de Ringvaart zijn gereden. Thans is een der gebroeders, een oppas sende jongeman van 21 jaar, aan de gevol gen van dit ongeval overleden. In de afgeloopen week zijn alhier voor gevallen 1 geval van diphtheritis en 3 ge vallen van roodvonk. In de vergadering van 't Centraal Bloem bollencomité werd kennis genomen van het financieel verslag 1925 over de besteding der gelden van het Fonds voor Wetenschap pelijk Onderzoek en onpersoonlijke reclame, waarvan de totaal inkomsten hebben bedra gen 41302.46 van een totaal met bloem bollen enaanverwante artikelen beplante oppervlakte van 2.036.655 Roe. benevens eenige extra-inkomsten. Gezien het feit, dat het de eerste maal was, dat dit fonds bij eengebracht werd, kwam voldoening tot uiting over het bereikte resultaat. In aansluiting hiermede kvamen ter tafel overzichten van de werkzaamheden van de beide Commissies van Overleg. De door deze commissies, die resp. het terrein van het Wetenschappelijk Onderzoek en dat dei Onpersoonlijke Reclame bestrijken gegeven bijzonderheden over hun arbeid, zullen te gelijk met de cijfers van het financieel verslag worden gepubliceerd. De publicatie zal zeer spoedig plaats vinden. Binnengekomen grieven van enkele per sonen, over de inning der bijdragen, werden met verzoek om inlichtingen in handen van den administrateur gesteld. Deze deelde nog mede, dat het met het binnenkomen der opgaven voor het Fonds 1926 uitstekend gaat, hetgeen uit de onderstaande cijfers blijkt. Tot 20 Decembr waren bii den administra teur 4791 opgaven ingekomen, tezamen van 2.135.082 Rijnl. Roeden. Mededeeling ge schiedt van die wijze, waarop door de Alg. Vereeniging gewerkt wordt om de opgaven van iien, die zulks verzuimden aan den ad ministrateur te doen, binnen te krijgen. Een ambtshalve aanslag in het Huish. Reglement voorzien, wordt denzulkpn opgelegd. Het aantal buitenstaanders krimpt mei den dag. Veel moeilijkheden zijn en waren te over winnen met onwil tot opgeven, met eens luidende namen en door de langzaam bin nenkomende betalingen. Ook bestaat er hier en daar verwarring, die ook op de Alg. Ver gadering van Bloembollencultuur tot uiting kwam. De gelden, die thans geïnd worden, zijn de bijdragen voor het tweede fonds, berekend naar de te velde staande bollen van dit jaar. Uit de gegeven cijfers blijkt, dat de op brengst van het fonds stijgende is. Aanrijding. Op den Rijksstraatweg tusschen Lie- en Vinkebrug heeft een aanrijding plaats gehad tusschen twee auto's. De van de richting Haarlem komende auto doofde de lichten, de andere van de tegenovergestelde richting komende auto niet. Het gevolg was, mede door 't niet voldoende uithalen naar rechts van laatslebedoelde auto, dat eerstgenoem de auto werd aangereden, zoodanig, dat zij niet verder kon rijden. Proces-verbaal werd opgemaakt. Geen Nieuwjaarsreceptie bij Mgr. Callier. Priester-jubilea in 1927. in het Bisdom Haarlem Doodelijk ongeluk aan de Haarlemsche Ijzergieterij. Vierjarig jongetje te Lisse door de stoom tram beide beenen afgereden. M. J. Verschoor ook door het Gerechtshof te 's-Hage wegens verduistering veroordeeld. Afschaffing der borgstelling bij aanbeste dingen. Het wetsontwerp in zake uitoefening der tandprothese door de Eerste Kamer aange nomen. Een noodbrug over de Vecht bij Muiden. Jaarvergadering van „Het Nederlandsche Wegencongres." De wegenbelasting z. b. st. door de Eerste Kamer goedgekeurd. Geen vervroegd einde van den zomertijd. Retourkaarten voor buurtverkeer geldig voor alle treinen. De wegenbelasting. Wat er betaald moet worden. Overstroomingen op Malakka; de rubber- oogst bedreigd. Tusschen Italië en Duitschiand is een vriendschaps-verdrag gesloten. De voor naamste bepalingen uit het verdrag. De houding der mogendheden ten op zichte van het Britsche memorandum inzake China. Het Duilsch-Belgisphe scheidsgerecht heeft Duitschladd veroordeeld tot betaling van de boete, indertijd door Duitsi-Kland aan de stad Antwerpen opgelegd- Zie verder Laatste Nieuws. 765. Vooruit, Barometerstand 9 uur v.m.: Woensdag 12 Januari geeft mevrouw Theo MannBouwmeester haar afscheids- voorstelling in den Stadsschouwburg aan Koningstraat 10 het Wilsonplein. j Allen, die mevrouw MannBouwmeester Licht op. De lantaarns moeten morgen kennen, zullen de gelegenheid niet willen worden opgestoken om 4.22. missen haar te zien, nu zij voor het laatst op zal treden op de planken, waar haar kunst het publiek geboeid heeft en gevan-1 gen hield in de machtige ontroering van haar rijk en diep talent. Ongetwijfeld neemt deze 76-jarige kunstenares, de laat- Medegedeeld door het Ned. Kon. MeteoroL ste van de drie groote Bouwmeester's, Instituut te De Bildt. noode afscheid van haar geliefd Neder landse!) publiek; de huldigingen in alle Naar waarnemingen in den morgen van plaatsen, waar zij in haar afscheids-stuk 30 December. optrad, getuigen wel, hoe men in Neder- Hoogste Barometerstand 773.7 m.M. e land haar kunst apprecieert. Clermont. Overal heeft zij op haar tournée groote Laagste Barometerstand 736.8 m.M. te hulde-betoogingen en ovaties genomen; de Roest. critiek was één in geestdriftige recensies. Verwachting van den avond van 30 o Overal oogsïte zij eenstemmigen lof over den avond van 31 December, haar diep doorvoerd, meestelijk spel, haar Matige tot krachtige, westelijke tot N. temperament en sentiment, dat dadelijk het W. wind, betrokken of zwaar bewolk looneel beheerscht, haar verschijning, haar weinig of geen neerslag, later wellicht kou- geheele spel, dat het publiek onmiddellijk der. grijpt en vasthoudt tot het einde. Tot in i de kleinste details bewijst zij dat zij het geheim der eeuwige jeugd op het tooneel bezit Engelsch-sprekende volken weinig zul- Iedereen die belang stelt in ons Vader- l<=n gevoelen voor een wereld-hulptaal, want landsche tooneel, moet de af scheidsvoor- j «gt men, met Engelsch komt men de we- s'elling der grootste Nederlandsche triage, dienne bijwonen. Mei 1927. Op den Hoofdweg, onder de gemeente Haarlemmermeer, kwamen Dinsdagavond een tweetal luxe auto's bij het passeeren met elkaar in botsing. Een der auto's, .be stuurd door den heer B. alhier, bekwam nog- reeds officieel wordt bevorderd, en welk al averij aan spatscherm en stuurinrichting. 1 groot belang deze wereld-hulptaal voor den Persoonlijke ongevallen kwamen gelukkig handel heeft. niet voor. In het bekende Beskov-Lyceum te Stock holm, wordt van het 5e studiejaar af ook Molenbrand Esperanto onderwezen en kunnen de leer lingen examen doen in die taal, daartoe in Gisterenavond, omstreeks negen uur is te de gelegenheid gesteld door het Zweedsch Zaandam de molen „De Almanak", staande Esperanto-Instituut. Onder de geslaagden in het Oostzijderveld aldaar, door onbekende van het vöorjaarsexamen, bevond zich o.a. oorzaak tot den grond afgebrand. De brand- ook P7ns Karei van Zweden, de broeder weer was niet in staat voldoende hulp te van prinses Astrid van Zweden en zwager verleenen, daar de molen zeer ver in het van den Belgischen Kroonprins Leopold, veld ligt en alleen per boot is te bereiken, Ook de Balkanslaten zien meer en meer zoodat alleen de drijvende motorspuiten aan het nu' van Esperanto in. De Grieksche rc. bet blusschingswerk hebben kunnen deelne- .lering o.a. heeft onlangs een besluit ge- me^ publiceerd, waarin aan de directeuren der De molen, welke uit de 17e eeuw dateert, kweekscholen voor onderwijs machtiging was eigendom en in gebruik bij de firma (wordt verleend," Esperanto in het leerplan Prins Co., fouragehandclaren te Zaan- Jop te nemen. clam> i Mene als gevolg van de reclame die de I groote Duitsche-^pn Tsjechische jaarbeur zen sedert jaren reeds maken door middel van hunne in Esperanto gedrukte prospec. tussen, heeft de Finsche spoorwegmaatschap pij aan een 3-tal beambten toestemming vet reld wel door. Eigenaardig is het, dat juist uit Engeland en Amerika dikwijls zulke gun stige berichten komen. Zoo wordt thans weer uit New-York gemeld, dat een der meest vooraanstaande propagandisten voor een internationale hulptaal, Mevr. D, H. Moiyis, op 17 October j.l. in het „Internati onal House" te New-York een lezing ge- Een paar weken geleden hebben 19 Juni' Kapelaan W. J. Warmenhoven, ten Paar weken geleden hebben we leend tot het maken van een studiereis, door Bennebroek; Kapelaan H J. Bonfrer, Rot- j vermeld, dat de gebroeders R. wonende te de Finsche regeering moreel en finantieel terdam (H. Franc. v. A.); Kapelaan A.' Kok-1 Rijk, Haarlemmermeer, door een defect aan gesteund. kelkoren, Dordrecht (H. Ant.) I de stuurinrichting, met hun auto van het Er wordt nogal eens beweerd, dat de In verband met het in Mei 1927 te Haar- ,ho"d?n heeft over Esperanto voor 700 toe lem te houden Esperanto-congres, is het hooroers uit 60 verschillende landen en dat misschien niet onverdienstelijk, er op te wij- a's resultaat van deze lezing zie s u en- zen, hoe zeer het onderwijs in Esperanto ten heten inschrijven v°or een wlnte" cursus. Hedenmorgen is te Zandvoort aanbesteed het bouwen van een remise met bovenwo ning, voor den dienst Publieke Werken en Reiniging, op een terrein, gelegen in plan „Noord," nabij de algemeene begraafplaats te Zandvoort. Laagste inschrijver was L. ten Broekc, te Zandvoort voor 30.950. Zaterdag, 1 Januari a.s* 8 uur n.m., zal door het „Cor Ruys-Enscmble" (a'd. Hol land) in den Jansschouwburg één enkele voorstelling worden gegeven v*>n het Engelsche Lachsucces ,,'t Ondeugende Vrouwtje" van Fred Jackson. Dit 3-bcdrij- vige blijspel had onlangs bij de serie voorstellingen te Amsterdam enorm succes en stampvolle zalen. Daar in de hoofdrollen optreden Louis Chrispijn Jr., Tilly Lus, Frits Bouwmeester e.a., is dit wel de voorstelling om genoegc- lijk den Nieuwsjaarsavond door tc brengen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1