AbdusïrooP Radio-Omroep. Dat ivS gé-és* verkoisdheid, dat is De liefde van een kunstschilder. Gisteren is te Rome een Duitsch-Italiaansch arbitrage-verdrag getee- kend. Bijzonderheden over de opstandige beweging in Nicaragua. De ongewenschte interventie der Vereenigde Staten. De mogendheden en het Britsche memorandum inzake China. VERKEER EN POSTERIJEN. Het P. T. T.-personeel en het Bezoldigingsbesluit Brieven voor Italië. Autoverkeer AmsterdamGooi LUCHTVERKEER. Een grootsche onderneming. UIT ONZE OOST. Zevenhonderd communisten voor Noesa Kambangan bestemd. KERK EN SCHOOL. Mgr. J. A. S. van Schaik. De Chineesche Bisschoppen in ons land. Een interessant geding. Velen dreigen te worden aangetast. Hoest en verkoudheid, loom gevoel en koude rillingen zijn meestal de eerste kenteekenen. Neem bijtijds de onmisbare die door hare ontsmettende en borstversterkende werking U zal beschermen. BINNENLANDSCH NIEUWS. Geen vervroegd einde van den Zomertijd. De Wegenbelasting. Vuilverwyderingsktvestie. R.-K. Vereeniging van Hoog er Politiepersoneel in Nederland. Uitoefening der Tandprothese. Jaarvergadering van „Het Nederlandsche Wegen- Congres." FEUILLETON. Heden w af en algeïfaah Cwarren aan ïïe rdc de prae-adviezen ei dwa' -pro fiel van wegen, in het bijzonder de breedte en de mdeeiing van wegen,ten behoeve van vt schillende verkeerssoorten. Allereerst hield de heer H. W. O. de Bruyn, secretaris-ingenieur van de wegen- commissie van den A, N. w. B. en de K. N. A. C. een inleiding tot zijn algemeen rapport over het genoemde onderwerp, waarin hij een beschouwend overzicht gaf van de rapporten der prae-adviseurs, de heeren Ir. P. Bakker Schut, te den Haag Ir. G. J. v. d. Broek, te den Haag; Ir, W. A. de Graaf, te Amsterdam, waarnemend directeur van den dienst van Publieke Wer- ken en Jhr. C J. A. Reigersman, hoofdin genieur-directeur van den Prov, Water staat van Noord-Holland. De heer De Graaf behandelde in zijn prae-advies in hoofdzaak de wegen binnen de bebouwde kom der gemeente; de heer Reigersman voornamelijik de buitenwegen, terwijl de heer v. d. Broek de aandacht heeft gewijd aan de in ons land zooveel voorkomende buitenwegen met voorstad- bebouwing en de heer Bakker Schut zoo wel de stadsstraten als de buitenwegen met en zonder bebouwing in oogenschoifw nam. De voorzitter, Ir. G. J. van den Broek wees nog op het belang dat de Eerste Ka mer het hede^ door haar te behandelen wetsontwerp inzake de wegenbelas'ing aanneemt en bracht in dit verband naar voren het belang van het economisch ge bruik der wegen, gepaard aan veiligheid. In een Dinsdagavond te 's-Hage gehouden vergadering van post- en telegraafpersoneel heft het lid van het hoofdbestuur, de heer H, Freen, het woord gevoerd, speciaal over de verlangens van de brieven- en telegram bestellers om herplaatsing in het Bezoldi gingsbesluit op een sala-is van 13C0 tot 1800, met verplichte aftrek van 8'j pet. voor pensioen. Een motie werd aangeno men, wa&rin dit verlangen werd uitgedrukt. Dezer dagen publiceerden wij een bericht, dat voortaan brieven, die geen Italiaansch adres d'agen, in Italië niet meer besteld zullen worden. Naar aanleiding hiervan schrijft nu „Het Vad.": Het is bekend, dat al geruimen tijd in de nieuwe Italidansche wingewesten wordt ge streefd naar liet wegdringen van net Duitsch., Zooals het Italiaansch in het officiëele ver- I keer en op de de scholen van Zuid-Tirot het Duitsch heeft verdropgen, probeert menl ook de bewoners er toe te brengen alle herinneringen aan den tijd, dat zij nog onder] Oostcnrijkschen vlag leefden, weg te vagen, j De ppst heeft bijv. den bewoners aange zegd, dat, indien zij op het ontvangen van hun correspondentie prijs stelden, zij er voor te zorgen hadden, dat de adressen in het Italiaansch waren gesteld. In het binnenlandsch verkeer kan zij dat natuurlijk vorderen. Wat het internationale postverkeer be treft, staat de zaak er echter anders voor. Italië is aangesloten bij de Internationale Postunie en kan zich aan de bepalingen der Unie maar niet zoo onttrekken. Inderdaad heeft de Italia^nsche regee ring dan ook aan de andere leden der Post unie geen kennis gegeven van eenig voor schrift, de adressen in het Italiaansch tq schrijven. Zij zou dat ook niet kunnen doen, want de officiëele taal der Postunie is.... niet-Italiaansch, n.L Fransch. En de Ita- Iiaansche posterijen zouden er niet aan kunnen denken officiëele stukken van de Unie zelf, omdat zij niet in het Italiaansch geadresseerd zijn, te weigeren. Mocht in de practijk echter blijken, dat buiter.landsche poststukken met een niet.- Ilalio.ansch adres in Italië onbesteld blijven, dan zal onze regeering zeker de noodige stappen willen doen om de Italiaansche autoriteiten op hun verplichtingen te wijzen. Een noodbrug ovgr de Vècht bij Muiden. Uit Muiden wordt gemeld dat de burge meester aldaar Dinsdag bericht kreeg vin den minister van Waterstaat, dat besloten is een noodbrug ten zuiden van Muiden over de Vecht te leggen. Het autoverkeer van Amsterdam naar het Gooi wordt dan buiter. Muiden om geleid om bij de brug over de Noordervaart weer op den Rijksstraatweg uit te komen. Met het maken van de brug zal zoo spoedig mogelijk worden begonnen. De bekend vliegeniir, Captain Courtney, is thans bezig met de uitwerking van plannen voor een vlucht, welke hij zich voorstelt te ondernemen van uit Londen naar Nieuw- Zeeland welken afstand hij hoopt af te leg gen in ongeveer zeven dagen. In étappes van 1500 mijlen vliegende, zal hij dag en nacht de tocht blijven voortzetten, met slechts korte tusschenlan: .gen. Waarschijnlijk zal hij voor deze vlucht de dubbel motorige Britsche vlicgboot gebruiken, een machine, welke er op is gebouwd om zware lasten te vervoeren en welke een snelheid fleeft van 90 tot 100 mijlen per uur. Courtney hoopt zelfs, dat het hem mogelijk zal zijn, afstanden van ruim 2000 mijlen zonder tus- schcnkinding af te leggen. De communistische misdadigers, die niet geïnterneerd worden, zullen, zoo wordt uit Batavia gemeld, op Noesa Kambangan wor den ondergebracht, alwaar voor 700 gevan genen plaats wordt gemaakt. Noesa Kambangan, het eiland der banne lingen, ligt, gelijk bekend, aan de Z.-kust vin Java bij Tjilatjap. De gevangenen voor Noesa Kambangan behooren meestal tot de zwaarst gestraften De toes and van Mgr. J. A. S. van Schaik president van het Seminarie Culemborg blijft iets vooruitgaan. Men meldt uit Den Bosch aan de „Msb." Bij de aankomst van drie der Chineesche Bisschoppen, die Woensdagmiddag hier ar. riveerden, Mgr. Tchao is, zooals men weet de 'tast van mgr. Schrijnen, te Roer mond hec f Mgr. C. C. Prinsen hun vol genderwijs in het Latijn verwelkoifid: „Het is ons een groote eer Uwe D-D.H.H. in 's Hertogenbosch te mogen ontvangen. U hebt reeds verschillende landen door reisd en verschillende sleden bezocht en uit de wijze, waarop gij ontvangen zijt blijkt de groote eerbied voor Uwe Bis schoppelijke waardigheid, maar ook de on derlinge verknochtheid en broederschap in de Katholieke Kerk. Wij herinneren ons het woord van Christus bij het Laats e Avondmaal toen hij bad, dat allen één mo gen zijn. Die eenheid bestaat on-der ons, de leerlingen van Christus. Volgens het woord van den Apostel bes aat er geen verschil tusschen Jood en Griek, zoo bestaat er geen verschil tusschen de Chineczen en de Hollanders. De katholieken van Nederland zijn door een nauwen band van geloof en liefde verbonden met de katholieken van uwe bisdommen. Die band van liefde zal nauwer vers' erkt worden door uw bezoek. Uit naam van den Bisschop, uit naam van de geloovigen van dit B'siom, uit naam der inwoners van 's Hertogenbosch heet ik u van harte welkom," BEZOEK VAN MGR. TCHAO AAN ROERMOND. Mgr. Phitippus Tchao is vergezeld van zijn broeder en rector Bekkers Woensdag middag om 12.41 te Roermond aangekomen. Ter begroeting waren aan het station aanwezig Mgr. dr. P. Mannens, vicaris-ge neraal van het Bisdom Roermond en de Zeereerw. heeren J. W. Linssen en Th. v.; d, Marck, secretarissen van het Bisdom. Tn de eerste klas wach kamer had de of- ficieele ontvangst plaats. Mgr. dr. Mannens hield een korte toe spraak in het Latijn, waarin hij Mgr. den Bisschop welkom hec'te. In een tweetal rijtuigen werd vervolgens naar het Bisschoppelijk Paleis gereden, waar te circa half twee een diner plaats had. Na afloop hiervan werd een bezoek ge bracht aan de Ka hedraal, de O.L Vrouwe Munsterkerk en het groot Seminarie. Voor de handelsrechtbank te Gent zal, VRIJDAG, 31 DECEMBER, HILVERSUM, 1050 M. 12 uur Politie ber. 5.156.00 Bespeling van het con cert-orgel in het theater Tuschinsky te Amsterdam. 78.30 Oudejaar. 8.30 Concert door het H.D.O.-orkest. 8.53 Nieuwjaarswensch op rijm in vele talen, door den hee Joh. A. P. Otten. 9.10 Optreden van de Fam. Speenhoff. 9.50 Persber. Daarna orkestmuziek. 10.20 „De vermomde landvoogd", radio-too- neelspel door W. Vogt. Plaats der hande ling 't voorschip van den koopvaarder Banda", later de kajuit van het schip. Per sonen Commandeur van de vloot, Schip per Abr. v. Dugteren, kapitein van d* „Banda" De constabelsmaat (later J. Pzn. Coen, benoemd Gouverneur Generaal van Oost-Indië) Matroos le kPs, tevens botteliers knecht, Gysbert Japikzn.(de har monicaspeler). Verder nog 4 stuurlieden en scheepsvolk. Ongeveer 11.00 Orkest muziek. 12 uur. Het slaan van de klok van de St. Vituskerk en inluiden van het Nieuwe Jaar. DAVENTRY, 1600 M. 11.20 Concert door het Daventrykwartet en solisten (sc> praan, bariton, piano). 12.50 Orgel concert v. d. St. Botolphskerk, 1.20 2.20 Orkestconcert. 3.20 Concert. He> David Bois-orkest. 3.30 J. Kerr, so praan. 3.40 Bois-orkest. 3.48 L, Hirsch, viool. 3.58 T. Pickering, tenor, 4.08 Bois-orkest. 4.20 Causerie. 4.35 J. Kerr, sopraan. 4.45 L. Hirsch, viool. 4.55 Bois-orkest. 5.10 T. Pickering, tenor. 5.20 Bois-orkest. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Concert v. h. Prince of Wales Playhouse. 7.20 Weer- ber„ nieuws, Causerie: A day in the life of a policeman. 7.50 Een droomfan tasie van 1926, revue van de meest be langrijkste uitzendingen in 1926. 9.50 Nonsense verse. 10.05 Fanracie in F.» mol."Chopin, Solomon, piano. 10.20 Tijdsein, weerber., nieuws. 10.35 Loo king Backwards. 12.05 Inluiden van het nieuwe jaar door de klokken van de St. Botolphskerk. 12.252.20 's nachts Dansmuziek De Hylton-band's. PARIJS „RADIO-PARIS" 1750 M. 10.5011.20 Nieuwsber. en muziek. 12.502.10 Concert door het orkest Gay- ina en Mme. Dautnas, zang. 5.05— 5.55 Solistenconcert Hr. Sandrey, zang, 9.052.20-'s nachts Galaconcert, zang, muziek en le acte van „Medecin malgre" lui". Molière. Daarna dansmuziek dooJ een jazzband. KONIGSWUSTERHAUSEN, 1300 KL en BERLIJN 484 en 566 M. 4.20—6.20 Concert door het Ette kamerorkest. 7.50 Vocaal concert door Otto Reuter en orkestmuziek. 9.50 „Larifari....l926', revue van 1926. Daarna tot 1.20 's nachts Dansmuziek door de Kermbachkapel. HAMBURG, 394 7 M. 11.50—1.20 Or- kestconcert. 1.25 Kamermuziek tot 2.10. 3.354.20 Sylvesterdansmuziek. 4.205.20 Orkestconcert. 5.20 Vroolijk concert. 7.2C11.20 „Syl- vester-boemel", vroolijk stuk. 11.20— 11.35 Klokkengelui en speeches. MUNSTER 241.9 M. 12.50—1.50 Or kestconcert. 3.504.50 Orkest con cert. 4.506.20 Concert. West strijk kwartet. 7.208.30 Vroolijk concert. Muziek en zang. 8.4010.10 Vroolijk Oude Jaar. 10.2011.20 Koorzang en declamatie. 11.30 Het groote Halleluja uit het Oratorium „De Messias" van Han del. 'BRUSSEL 508.5 M. 8.50 Orkestconcert. 9.35 Gramofoonmuziek. 9.5010.50 Dansmuziek. AANVULLING VRIJDAG 31 DECEMBER HILVERSUM 6.45 V P. K. O.-uitzehding. Aansluiting van het Gebouw v. d. Ned. Prot. Bond. te Hilversum. Spreker: Ds. G. van Duyl. 1. Votum. 2. Ev, Gez. 252 vers 1 en 2 (Bundel N P. B.); 3. Voor- lezing Ps. 90 4. Gebed; 5. Tekst 2 Samuel 7 ver 9a; 6. le gedeelte preek; 7. Ev. Gez. 160 vers 1, 2 en 3 (Bundel N. P. B.); 8. 2e gedeelte preek; 9. Orgelspel door Ferd. Kloek; 10. Nagebed; 11. Ev. Gez. 251 ver 3 en 4 (Bundel N. P. B.); 12. Slot- votum; 11.3011.45 n.m. Rede door Ds G van Duyl; Bij 't afscheid van het oude en de komst van het nieuwe jaar. Het vennis van Landau. In verband met de Duitsch-Fransche 'economische onderhandelingen is indertijd een Duitsch-Fransche toenaderingscomrais- sie gevormd, waarvan de leden, bekende economische voormannen, streven naar een practische overeens'emming. De bekende industrieel Fritz Thyssen, lid van die commissie, hèeft dezer dagen aan den voorzitter, Mayrisch, eén brief ge schreven, waarin hij meedeelt uit de com missie te treden. „Na het ongehoorde von nis van Landau", zoo schrijft hij, „is het mij onmogelijk lid van de commissie te blij ven. Men schijnt in Frankrijk te' gelooven, dat met de voorwaarden van den wapen- stils'and bedrogen en met behulp van 24 naties ongewapende Duitschland, terwijl «nen zelf tot de tanden gewapend blijft, alles te kunnen aandoen. In het belang van den vrede in Europa wensch ik, dat dit Franschc geloof zoo spoedig mogelijk Worde te niet gedaan." Het verdrag van Italië met Duitschland. Verwacht wordt dat het arbitrage-ver- örag tusschen Duitschland en Italië (dat gisteren te Rome is geteekend) van groot belang zal zijn voor de toekoms ige ont wikkeling van Europa: Het verdrag draagt niet het karakter van een alliantie. Het zal evenwel de vriendschappelijke betrek kingen tusschen Italië en Duitschland be vestigen. Belangrijker dan de tekst van het verdrag is de geest, welke getuigt van den wil om samen te werken tot opheldering van de misverstanden, die het vorige jaar jtusschen beide landen zijn gerezen. Van bevoegde zijde wordt verklaard, da' fcet verdrag geen enkele bepaling bevat, ■welke reden tot ongerus'heid over agres sieve voornemens van Italië ot Duitsch- ïend kan geven. De berichten omtrent ge heime clausules zijn zonder eenigen grond. De tekst van het verdrag zal waarschijnlijk spoedig na de onderteekenlng worden ge publiceerd. Italië heeft de zekerheid, dat Engeland het tot stand komen van het verdrag gun stig gezind :s, daar de Britsche buitenland- ische politiek gericht is t>p toenadering tusschen Duitschland, 'Italië en Frankrijk als de beste waarborg voor den vrede in ■Europa. Ook in koloniale vraagstukken zullen Italië en Duitschland niet meer te genover elkaar staan," waardoor bevre digende oplossing voor allen kan worden Verkregen. 1 Van bevoegde zijde wordt verder nog verklaard, da! het tot stand komen van het arbitrageveri -ug met Duitschland geen verandering brengt in de houding van Ita lië ten opzichte van een mogelijke aan eensluiting van Duitschland en Oostenrijk. Nagemaakte treinkaartjes. Aan het Keulsche centraal station is een handel in nagemaakte treinkaarties ontdekt, ■waarbij verschillende beambten betrokken zi in Er zijn voor 40.000 M. nagemaakte treinkaartjes uitgegeven. De Woodrow Wilsonprijs. Senator Elika Root ontving den prijs van 25.000 dollar van de Woodrow Wilsonstich- ting als belouning van zijn arbeid in het be- iang van den vrede De Senator zong den lof van het werk van Wilson als grondvester van den Volkenbond en betreurde het, dat de Vereenigde Staten zich van den Volken bond afzijdig hielden, hetgeen voortkwam uit de noodlottige meening, dat de Volken bond aan de Vereenigde Staten vijandig "tras. j Nieuwe opstand in Koerdistan? De Sieik Abdoer Rahman, de broeder van Said, die het-vorige jaar wegens deelneming aan den opstand der Koerden terechtgesteld werd, is door de Turken gevangen genomen. Hij wort ervan beschuldigd getracht te heb ben in het Oosten van Koerdistan een op stand te doen ontstaan. De opstandige beweging in Nicaragua. Een afgezant van de revolutionnaire Nica- raguaansche regeering van Sacasa heeft aan het departement van Buitenlandsche Zaken der Vereenigde Stten een fanneel protest gezonden egen de operaties der Amerikaan- sche troepen op Nicaraguaansch grondge bied en o.a.admiraal Latimer ervan be schuldigd. dat hij, in strijd met het interna tionaal recht, een censuur beeft ingeseld. Zoowel he departement van Buitenlandsche Zaken als hei departement van Marine ont kennen, dat zij ook maar iets afweten van een censuur, en het is niet waarschijnlijk, dat het protest zal worden beantwoord, daar Sacasa door de regeering der Vereenigde Staten niet wordt erkend Tn antwoord op protesten, die van verscheidene kanten ko men egen de actie der Vereenigde Staten, werd op het Witte Huis verklaard, dat zij geen ander doel had dan de bescherming van leven en eigendom der Amerikanen. De heele achterhoede van *00 man der re- geeringstroepen is bij den terugtocht gedood of gevangen genomen. Zeshonderd regee- ringsslodaten namen de wijk naar de neu trale zone van El Bluff, waar rij door Ame- rikaansche mariniers weiden ontwapend. In den slag van drie dagen" ioegen de liberale 1500 regeeringstroepen. die minder talrijk waren en slechts machinegeweren hadden tegenover de twaalf kanonnen, waarover de liberalen beschikten, in wanorde op de vlucht. De V. cnlgde Staten en Mexico. Volgens bericht uit New York aan dc „Westminster Gazette" wordt uit goede bron medegedeeld, dat Kelluge. de Staats secretaris van Buitenlandsche Zaken, het voornemen heeft, de betrekkingen met Mexico af te breken bij de eerste openlijke daad van Mexico die gegrond is op zijn nieuwe petroleumwetten en welke nadeelig is voor de Amerikaansche belangen. Overstroomingen on Malaklta. Met Kerstmis zijn aanhoudend regens ge vallen, die de rivieren in de staten van Malakka hebben doen zwellen, met het ge volg, dat deze sedert vele iaren van de ernstige overstroomingen te lijden hebben. De treindiensicr zija onderbroken, de post dienst is gedesorganiseerd, de aangerichte schade is groot. Bepaalde stéden zijn geheel geïsoleerd, het zakenleven staat er stil. Men gelooft, dat het aantal dooden groot is De rubberwinning en de arbeid in de mijnen in heel Perak zijn gestaakt. Het Britsche memorandum. Briand richtte tot de Fransche vertegen woordigers te Peking, Londen, Brussel, Was hington, Rome. Den Haag en Lissabon een telegram, behelzende een uiteenzetting der Fransche politiek jegens China. Frankrijk zal in zijn afwachtende houding volharden en zich onthouden van inmen ging in de binnenlaridsche politiek -van China, welks politieke eenheid het eerbie digt. Het acht een discussie omtrent de rechten der vreemdelingen, achter de te genover elkaar staande Chineesche regeerin gen om, niet opportuun, en geeft in over weging de crisis zich te laten ontwikkelen totdat onderhandelingen kunnen worden geopend met autoriteiten, die het Chinee sche volk inderdaad vertegenwoordigen. Alsdan zal Frankrijk al hét mogelijke doen om de betrekkingen tusschen China en de vreemde naties te verbeteren. In de houding der mogendheden tegenover het memorandum komt zoo langzamerhand eenige teekehing. De Belgische minister van Buitenlandsche Zaken, Vandervelde, Uev.fi; de vorige week reeds verklaard dat Jiij het in beginsel met het memorandum eens is. De Fransche regeering blijkt voor- loopig een afwachtende houding aan te ne men. Blijkens berichten uit Peking en Tokio aan de' „Manchester Guardian" neemt ook de Japansche regeering een gereserveerde houding aan, volgens een bericht uit Peking aan de „Daily Telegraph" staat Japan er zelfs onvriendelijk tegenover, hetgeen men in verband brengt met de 'onderhandelin gen die Japan met China voert over een nieuw verdrag. Omtrent de houding van de Vereenigde Staten zijn er nog geen bepaal de aanwijzingen. Men kan totnogtoe niet zeg gen dat het memorandum een bepaald gun stig onthaal heeft gevonaea. China zelf schijnt de houding van Groot-Britannië, dat de laatste paar jaren zooveel van zijn gezag, en vertrouwen in China heeft ingeboet, niet te vertrouwen. Intusschen verneemt de berichtgever van de „Daily Telegraph' uit goede bron, dat men thans bezig is met de opstelling van het voorgestelde nieuwe verdrag met Chi na. Plet verdrag zou voorzien in de terug trekking van Engelsche vertegenwoordigers in groote handelsondernemingen en de be- "perking van den Britschen handel in bepaal de centra. Het standpunt der Ned- Spoorwegen. Zooals bekend, heeft de minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw tijdens de behandeling van de Slaatsbegrooting voor 1927 in de Tweede Kamer toegezegd, te zullen onderzoeken de mogelijkheid, om in het vervolg de periode van den zomer tijd te doen eindigen op een vroeger tijd stip dan in België en Frankrijk pleegt te gelden. Naar men thans aan het „Corr. Bur." van bevoegde zijde mededeelt, is het gebleken, dat een vrocgeren datum, bijv. 1 Septem ber, onoverkomelijke bezwaren met zich brengt voor den dienst der spoorwegen. De zaak staat hier anders dan bij den aanvang van de zomerperiode. Het is geen overwe gend bezwaar om deze hier te lande te doen ingaan op een later tijdstip dan in België, Frankrijk en Engeland, gelijk voo- 1926 is geschied, omdat het verschil om trent wijziging in de dienstregeling alleen de verbindingen met die landen betreft. Wanneer echter hier te lande de zomer tijd zou eindigen bijv. op 1 September, ter wijl die in België, Frankrijk en Engeland eerst afloopt in het begin van October, dan beïnvloedt die wijziging hier te lande de met die wijzigingen verband houdende ver- j bindingen met die landen, alsmede met Duitschland. Deze laatste nu correspondeert op een zoo groot aantal doorverbindingen, dat zij in den spoorweggids niet zouden kunnen worden aangebracht en een nieuwen gids noódzakelijk maken. Zoodanige uitgifte is echter niet doenlijk, omdat bij den aan vang van den winterdiensi ook een nieuwe dienstregeling moet uitkomen. Door de Eerste Kamer goedgekeurd. Het wetsontwerp tot heffing van een wegenbelasting is Woensdagmiddag door de Eerste Kamer zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Naar het „Vad," verneemt, heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken een brief aan den burgemeester van den .Haag gericht, waarin de minister zich aansluit bij de conclusies van de groote meerderheid der Commissie en op grond daarvan onder handeling over het voorstel der Commissie aanvraagt. In de commissie, belast met de regeling van de opleiding en het examen voor in specteur van politie op R. K, grondslag, tot welker instelling door bovengenoemde ver eeniging was besloten, hebben zitting geno- menmen de heeren; prof. rar. W. Pompe, hoogleeraar aan de R. K. Universiteit tc Nijmegen, dr. J. Gadiot, rechter in de arron- dissements-rechtbank te Maastricht, I-. L. J, Offermans, commissaris van politie te Kerkrade en J. C. M. Swerts, inspecteur van politie te Utrecht. Namens het bestuur der R. K. vereeniging voor hooger politie personeel is aan de commissie toegevoegd de heer Veitman. Genoemde commissie werd dezer dagen te Nijmegen geïnstalleerd door den voorzit ter der vereeniging, den heer E, V. L, M, Diekhof, die daarbij een rede hield. Na de installatie-rede begon de commis sie aanstonds met hare werkzaamheden. Hef wetsontwerp door de Eerste Kamer aangenomen. Het „tandenwetje" of, zooais het eigen lijk heet, het wetson'werp tot herziening van de uitvoering der wet van 25 Juni 1925 inzake de uitoefening der tandprothese werd gisteren z.h.s. door de Eerste Ka mer aangenomen. Bij dit wetsontwerp wordt, bepaald, dat de tr.ndtechnic', wier bewijzen van vesti ging krach'ens genoemde wet zijn gevi seerd, andermaal hun stukken moeten over leggen. Zij, din vóór 10 Juni 1913 de vol ledige tandprothese als beroep toepassen, en bekwaam zijn zullen dan het tweede vi sum krijgen en den titel tandheelkundige voeren. De heer Danz (s.d.), Dobbelman (r.k.) en Sm^enge (v.bj, pleitten er voor om den gedupeerden de bevoegdheid te geven de beperkte tandprothese uit te. oefenen. De eerste spr. wees er op, dat er 170 tand- technici bevoegd zijn verklaard, waarvin er 20 zullen overblijven. Wat geschied, er nu met de 150 gedupeerde overblijvenden Minister Slotemaker de Bruine antwoord de o.a., d'at het huidige ontwerp is inge diend om de wet van 29 Juni 1925 naar haar bedoeling te doen werken. Op de vraag, of spr. bereid is den gedupeerden tandtechnici de bevoegdheid te verleenen de beperkte tandprothese uit te oefenen en een daartoe strekkend wetsontwerp in te dienen, idc de minister, daaromtrent geen toezeggingen te kunnen doen. Wel wilde de minister een onderzoek overwegen. Bo vendien zou daarbij onder het oog moeten worden gezien, wat onder beperkte 'and- prothese moet worden verstaan. Ten slotte zeide de minister, dat de eer ste schat'ing van den heer Danz vrij ge vaarlijk is, zoodat hij zich n'et bij de bere kening van den afgevaardigde kon aanslui ten. Daarna ging het wetsontwerp z, h.. s. onder den hamer door. In den Dierentuin te 's-Hage werd Woens dag de jaarvergadering gehouden van de Vereeniging „Het Nederlandsche Wegen congres". Er bes'ond groote belangstelling voor deze. bijeenkomst. Verschillende gemeente besturen waren vertegenwoordigd, terwij! namens den Minister van Wa'qrstaat de heer Rosenwaldt en namens den minister van Oorlog overste Erwoldseheerer en ka- p:tein Van Dooden aanwezig waren. Voorts bevonden zich onder de aanwezigen gene raal dc RrAyn, voorzitter van dc Ned. Ind. Wegenver., dr. Josephus Ji ta. voorzitter van he' VeiPgheidscongres, Edo Bergsma, voorzitter van het A. N. W., de Haagsche wethouder van Stadsontwikkeling, de heer Vrijenhoek; de chef van het Ams'erdam- sche Verkeerswezen, de iieer Bakker en vele andere bekende persoonlijkheden op wegengebied. Wegens ziekte van prof! Everts, werd de vergaaer'i.t' geopend door den onder-voor zitter, dea hter Ir. G. J, v. d Broek, hoofd ingenieur van den Rijkswaterstaat Nada! eenige huishoudelijke aangelegen- vreugdelooze dagen, zonder versiersel, zon der glans, zonder zon. De meubels waren er uit op de vensterbank stonden een paai verdorde bladplanten verkwijnt als zij. Een zware zucht ontsnapte de beklemde '-orst van den jongen man, krachtig bestreed hij de tranen, die hem in de oogen wilden dringen. De eigenaar van het huisje wist wéinig van Magdalena's betrekkingen. liet was een en- vriendelijk persoon, die zich ieder woord liet afvragen en slechts noode eenige ver klaringen gaf. Hij vertelde, dat mevrouw Wangen bijna een jaar geleden met haai kind bij hem was komen inwonen en dat hij niet wist, waar zij vóór tjien tijd gewoond had. Het kwartier was door een net heer voor haar gehuurd, die haar af en toe, zij het dan ook met wekenlange tusschenpoozen had opgezocht. Ander bezoek had de dame nooit entvangen, zeide de berichtgever, ook had zi' voor zoover hem bekend was, nooit iemand bezocht; zij had enkel en alleen geleefd voor haar kind. Een lange reeks droevige dagen toog voor bij Richards geestesoog; hij zag het, hoe het lachje verdween van Magdalena's lippen en de hoop uit haar hart; hij zag, hoe zij lie proefde iedere schemering van lichi en iedert straal van vreugde vast te houden en hoe het nochtans donker werd en stil. Zoudt gij den heer herkennen? vroeg hl nu, terwijl hij een fotografie te voorsch'ir haalde, die hij zich had weten te verschaffen. De man zag hem wantrouwend aan. Neen, sir; mijnheer hield zich bij ons niet op, kwam meestal 's avonds en vettrok spoedig. De voorname en opgesmukte heeren zien er allen zoo tamelijk eender uit en ik ben een stil en bedaard man en kom niet gaarne in aanraking met het gerecht, als ik niets te vorderen heb. Zoover zal het niet komen, viel Richard ongeduldig in, maar of ge hem herkend oi niet. Ik zeide het u immers reeds, hernam de man knorrig. Ik weet alleen, dat hij groot was en donjcer, als zoovele andercriï, anders niets. De dame is dood, begon de schilder na een poos. Het zou voor hare vrienden een troost zijn, iets te vernemen betreffende hare laat ste levensdagen, daar zij ziek bij ons aan kwam, om zelve nog iets te kunnen mede- leelen. Leefde zij in goede omstandigheden. Dat valt moeili'k te zeggen, sir. Het scheen bij haar eenvoudig te zijn en zij heeft mii lang genoeg op de huur laten wachten, eei zij betaalde, zoo lang, dat ik reeds mcend* uechte zakcr. met haar te zullen doen. Maar '.oen nam zij plotseling het besluit om tc ver trekken en toen kwam het uit, dat zij toch •eld had. Alles'werd vereffend, ik heb haar rog een plaats op de stoomboot bezorgd, af gerekend met jle persoon, die de woning gc- neubileerd had en dat alles niet tot mijn chade, dat moet ik zeggen. Zij was toer ■eeds ziek, of wellicht ook le lusteloos, oir oor alles te zorgen, en daar zij geld genoC ad, kon zij ook een ander daarmede be- 'arten. Richard dacht er aan, hoe droevig baai .hart moest geweest zijn, hoe „vol smért en vol vertwijfeling, toen zij alles achterliet en ontvlood. Had zij geen dienstmeisje, dat op gezocht kan wörden? vraagde hij. O ja, sir; het was een vrijmoedig onbe schaamd ding, maar goedhartig. Gij kunt haai echter niet gaan opzoeken, want zij is acht lagen geleden in eene andere betrekking naar het vaslelan'd vertrokken; zij kwam biet om afscheid te nemen. Maar haar naam zult gij toch wel kennen? Zij heet miss Suzanna Flintch, maar ik kan u niet zeggen waarheen zij gegaan is. Wenscht gij nog iets te weten? vroeg hij na een poos, terwijl Richard in nadenken verzonken, gezwegen had. Neen, neen, hernam de schilder, opschrik kend, ik dank u, sir. Zijn navorschinggn waren tevergeefsch ge veest, hij had niets gevonden, dan de plaats, welke hij jarenlang zoo angstig had gezocht, naar geen getuigen van haar leven. Een laatsten blik nog wierp hij op de verlaten olaats.- Toen besteeg hij zijn rijtuig, om zich naar de kerk te begeven, waar Magdalena's trouw- icte afgegeven was. Hij wilde de plaats zien, waar zij vol zalige hoop haar kinderlijk hart hem had geboden, haar hart, dat hij gebro ken had. Hpt was omstreeks den middag. In weerwil •an den winterdag scheen de zon heider door e hooge kerkvensters en het toeval wilde, 'at juist een huwelijk voltrokken werd. Het was maar een klein bruiloftsgezelschap, maar 'lc jonge vroolijk aangedane bruid werd door baren vader aan den echtrfenqot gegeven; zi; deed den gewichtigen stap, vergezeld door blijde gelukwenschen. naar de „Bruss. Stanl." meldt, eerlang een interessant geding worden behandeld. Eeg erfgename van de familie van de H. The- resia van het Kindie Jesus bad aan een» harer landgenooten hef monooolie afgestaan, van de reproductie der portretten der Hei lige. De houder van dit monopolie heeft thans bij een aantal handelaars in Godsdienstige artikelen te Gent beslag laten leggen op beelden en gravures welke de Heilige The- resia voorstellen en bij de handelsrechtbank te Gent een eiscfi om schadevergoeding te gen hen ingesteld. Door dit geding wordt, aldus het blad, de kwestie opgeworpen, in hoever de erfgena men van een beroemd persoon, of van een heilig verklaarde het recht hebben, het mo nopolie der reproductie van portretten van die persoon zich. voor te behouden of aan derden af te staan. Schijnt het niet veeleer dat die heiligver klaring of de eenvoudige historische be roemdheid de trekken van de betrokken persoon tot publiek domein maakt. Voor het geding bestaat begrijpelijkerwijze groote belangstelling. - i 1 m Hier ook had Magdalena geknield; hoe vol eerbied en vol moed moest zij geweest zijn, toen zij alleen hierheen kwam, alleen met een hart vol geloovende lieide en zond^ andere getuigen, dan God in den hemel. Zou Hij voor haar optreden, zou Hij spreken, waar ieder ander zweeg? Toen het kleine gelukkige gezelschap zich verwijderd had, liet Richard zich doo. den koster bij den geestelijke aanmelden, die zich nog in de sacristie bevond. Hij toonde do trouwakte, verzocht, dat men het kerkregis ter hiermede zou vergelijken en gaf zijn be zorgdheid te kennen, dat er eene naamver, valsching had plaats gevonden, een opmer king welke de predikant hoofdschuddend ontkende, daar een huwelijksvoltrekking ronder genoegzame wettigheid niet geldig was. Hij zelf had het huwelijk niet voltrok ken, zijn voorganger was sedert twee jaar dood en de namen der pasgehuwden waren niet door de hand der pasgehuwden inge- chreven. Maar zoowel datum als namen kwamen overeen met de akte, welke Richard liet zien, er kon geen wettiger en ordelijker document zijn, dan dit was. Ontmoedigd ging hij heen. De laatsten, die hij te hooren had, waren Herberts be dienden. Nadat hij de gemakkelijk te ontdekken woning van den voormaligen attaché gevon den had, kou hjj daar zonder veel moeke vernemen, waar het tegenwoordige verblijE zijner vroegere bedienden was. (Wordt vervolgd 65 Za! hij u in dit geval niet verstooten, raagde Richard, en in zijn toon klonk een lichte geraaktheid, als gij mijn kleine Ve ronica bij u houdt? Driftig stond de oude man op. Als gij dal vreest na alles wat ik u vertelde, dan hebt ge noch het karakter van den graaf, noch de aard mijner dankbaarheid jegens hem begre pen. Gesteld, graaf Herbert ware schuldig eene meening, die ik echter, ik herhaal het, volstrekt niet deel zoo kon er voor den oudsten Wangerioh niets weldadigers zijn, <ian dit onrecht op deze wijze te vergoeden. Tegen onbewezen gronden van verdachtheid zoude hij zich kanten tot het uiterste, maai voor de zekerheid zou hij zich buigen en dan niet kinderachtig morren over een smarte lijke nederlaag, maar edelmoedig iedere vol doening aanbieden, die hij in staat is te ver schaffen. Hiermede was het onderhoud afgeloopen, Ven onderhoud, waarvan de jonge man zich zooveel raad en hulp had belooid. Opnieuw ■was hij alleen, aan zichzelven overgelaten, aan de verdenking, die niemand met hen- de el en Wilde en die hij evenwel niet van zich kon zetten. Dit alleen begreep hij, dat het de zekerste weg was, onderzoek te doen onder het masker van volkomen onpartijdig heid en onbekendheid en hij gaf daarom be reidwillig gehoor aan Rubens raad, om de kleine Veronica te doen doorgaan voor liet achtergelaten kind eener Engelsche da'mts, welke met Esther bevriend gerweest was ei. Magdalena's dood ten minste zoo lang geheim te houden, dat Richard in Londen het terrein persoonlijk verkend zoüde hebben. r Weken verliepen. Het kleine meisje dat géén vermoeden had van de stormen door haar jong leven verwekt, begon zich thuis te gevoelen in de woning des zaakwaarnemers en vol spanning zag men Richards terugkeei egemoet Zijne in Duitschland aangevangen onder zoekingen hadden geenerlei resultaat opge leverd geen brief, geen portret, geen her- 'nneringsteeken dat den gever zou kunnen verraden, was te vinden onder Magdalena's bescheiden nalatenschap: alleen een aanzien lijke som in Engelsch goud. De dokter, die haar in Londen behandeld had, en door wien Esther haar had leeren l^enneu, was ae eerste bron, tot welke de onge kunstenaar zich wendde, maar zij was niet overvloedig. De dokter was slechts tweemaal bij Magdalena geweest, eens \oor het kind, de tweede maal voor haar zelf en sieeds in dezelfde woning. Het huisje in de voorstad werd opgezocht; het stond nog ledig. Richards hart kromp in een van een onbeschrijfelijk gevoel van medelijden en smart, toen hij de ruimte be trad, waarin zij géleefd had. De naakte mu ren staarden hem aan, als een beeld hare:

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 6