l Wr/m\ Uit de Vaderlandsehe historie van Cocquernico's dierenrijk. GEMENGD NIEUWS. Het ongeluk op den overweg bij Doetinchem. Roodvonk te Groningen. Ernstige aanrijding. Geraamte van een kozak ic Winterswijk gevondep? Moordaanslag. Vrouwen als getuigen bij acijen. STOOMVAARTLIJNEN. Ontsporing te Baarn. Klachten over kompassen. Bij Doetinchem een vrachtauto vernield. Brand te Bussum. De vervolging tegen Lou de Visser. De verdwijning van Vlijmens gemeentekas. Een moordaanslag van een zevenjarige. De wagen en de schuit. Vijf menschen door een auto aangerden KERK EN SCHOOL. Een oud-Zouaaf-Missionaris overladen. MARKTNIEUWS. UIT HET MD Onder de Radio-bericbtcn: Het Duitsch-Belgische scheidsgerecht heefi Duitschland veroordeeld de boete terug te betalen, indertijd aan de stad Antwerpen opgelegd. Bijzonderheden omtrent het Duitsch-Italiaansch vriendschaps-verdrag. Een arrestatie. oiand in een machinefabriek te Enschede. Antwerpen en de Duitschers. De Duitschers in Oppsr-Silezië. 5 voorweg-ongeluk. Wederom gevangenen ontsnapt De typhvs-epidemie in Hannover. De Woodrow Wilsonprijs. De burgeroorlog in China. Het Engelsche memorandum. Het verdrag Italië-Duitschland. De nieuwe Japansche keizer. Omtrent het ongeval op den onbewaak- fcn overweg te Doetinchem, vernemen we nog het volgende: De bestelauto der tram ZutphenEmme rik, komende van de electro-motorenfabriek „De Vijl" wilde de rails oversteken. Door de helling weigerde dc motor echter. De chauffeur Bluemink wijdde daarop zijn volle aandacht aan den motor. Hierdoor en door den dikken mist zag hij den naderenden goe- dertrein niet, terwijl daarentegen de machi nist meende dat de auto stopte om den trein te laten passeeren. Toen de auto plotseling weer verder reed was een botsing niet te vermijden. Hij werd door de locomotief gegrepen en tegen de spoorbrugleuning totaal verbrijzeld. De chauffeur kwam er wonder boven wonder zooals bekend met eenige onbateeke- nende kneuzingen en lichte hoofdwonden af. Hij staat als een bekwaam rijder bekend. De trein kon met een uur vertraging dc eis vervolgen. «ten schoolgebfuw als barak ingericht. Aangezien de barak van het Acad. Zieken huis te Groningen niet voldoende ruimte biedt voor het verplegen van de roodvonk patiënten,,hebben B. en W. een leegstaand schoolgebouw in de Violenstraat doen in richten voor het tijdelijk huisvesten van lij ders aan roodvonk. Het gebouw wordt cen traal verwarmd. Reeds zijn er patiënten in opgenomen. Een jongen van ongeveer 16 jaar, wonende In dc Vaillainlaam te 's Hage wiens iden titeit nog niet kon worden vastgesteld, is Woensdagmorgen halfelf het slachtoffer ge worden van een ernstige aanrijding. Hij reed op zijn fiets met een flink vaartje het Westeinde in, en kwam waarschijnlijk door het te scherp nemen van een bocht te vallen. Hij klampte zich in zijn val vast aan een wagen van den openbaren reinigings dienst, die kwam uit de richting van de Loosduinsche brug, en juist de Waruioezier- straat gepasseerd was. Het linker achterwiel van den wagen is over het hoofd van'den jongen heen gegaan, met het noodlottig gevolg, dat hij onmiddel lijk dood was. De E. H. D., die terstond aan wezig was, vermocht geen hulp meer te ver- leenen. Den bestuurder treft, voor zoover men kan nagaan, geen schuld, daar hij, voor op den wagen zittende, zelf niets van de aanrij ding bemerken kon, omdat deze bij het ndden van den wagen plaats had. üezer dagen deed te Winterswijk het volgend^: verhaal de ronde. Een Duitsche- jongen tflt Bocholt, te Winterswijk Werk zaam, vernam in zijn verloftijd in zijn ge boorteplaats, dat zijn o vei grootvad er in den tijd'van Napoleon ook te Winterswijk in dienstbetrekking geweest was op de boer derij van E., aan den weg naar Kotten Daar moet indertijd een kozak met eenige paarden gearriveerd zijn De bewoner' der boerderij zou den kozak doodgeslagen ,en onder den vloer van den stal hebben be- !groot?n afstand afgedregd, doch zonder re sultaat. De mogelijkheid! bestaat, dat de on gelukkige door het snel stroomende water is meegevoerd. Maandag heeft dc koopman M. J. te Om- melanderwijk bij Veendam een revolverschot gelost op zijn zwager H. Levit, die bij hem inwoont. De beide zwagers hadden geregeld ruzie en maakten elkaar het leven zuur. M. J. wocnae met zijn gezin op een kamer var Levit. De dader is in arrest gesteld en de n.et scherp geladen revolver in besiag ge nomen. Levit is niet göraakt. Een wetsontwerp voor de toelating. Thans is bij de Tweede Kamer een wets ontwerp ingediend tot wijziging van de arti kelen 20, 131 en 991 van het Burg. Wet boek, van artikel 858 van het Wetboek van Burgerlijke Rechtsvordering, zoomede van de artikelen 22 en 23 der Wet op het Notarisambt, strekkende tot het toelaten van vrouwen als getuigen bij 'acten. In zijn Memorie van Toelichting herin nert de minister van Justitie aan de indie ning in 1921 van een wetsontwerp - van in hoofdzaken dezelfde strekking, welk ont werp echter in 1924 werd ingetrokken, na dat gebleken was, dat een wijziging van ar tikel 23 der wet op het Notarisambt nood zakelijk zou zijn, een wijziging echter, die het vraagstuk der al- of met benoembaar heid van de vrouw tot notaris in het ge ding zou brengen. De minister heeft vervol gens in de Memorie van Antwoord in zake de Justitiebegrooting voor 1926 medeg~ deeld, dat hij een hieuw ontwerp wenst in te dienen, waarbij de getuigen bij nota- rieele acten builen beschouwing worden ge laten. Intusscheni is hem gebleken, dat de mogelijkheid, dat vrouwen kunnen optreden als getuigen bij nolarieele acten, voor haar, die in het Lezit van het radicaal van can- didaat-notaris op een kantoor werkzaam zijn, dooi de belanghebbenden van groot pYactisch belang wordt geacht. De ministei heeft daarom nader overwogen, toch een nieuw wetsontwerp in meer uitgebreiden vorm in ie dienen. Daartoe strekt het thans aangebóden ontwerp, hetwelk, behoudens de toevoeging van de wijziging van artikel 22, gelijkluidend is aan het ingetrokken ontwerp. S CHEE PSTIJDINGEN. BINNENLANDSCHE HAVENS. AMSTERDAM. Aangekomen 28 Decem ber. (O. Houth.). Fohr, S. Kotka, hout, carg. Vinke Co. (Fosfaatfabr.) Ragnar, S. Cardiff, ledig, carg, d'Arnaud <Sc Co. (Sur. k.) Delfia, S. Valencia stukg., carg. Vereen. Cargad- Kant. 29 Dec. (Sur.k.) Gerda, S. Valencia, fruit, carg. Vereén. Cargad. Kant. (Sum.k.) Duisburg, S. Java, stukg., carg. Wm. H. Müller Co. (H.K.) Trito, S. Belfast, stukg., carg. Holl. Stoomb. Mij. IJMUIDEN aange. 28 Dec. Trito, S. Bel- VNDIJK (thuisr.) 28/12 v. Colombo. MEERKERK (uitr.) 28/12 te Rangoon. ALBIREO (uitr.) pass. 28/12 Las Palmas. JAVA—NEW YORK LIJN BATOE, Batavia n. New York 26/12 te Belawan. TELEMACHUS, New York n. Java, 28/12 v. Norfolk. TOSARI 28/12 v. Philadelphia te New York. ROTTERDAMSCHE LLOYD, BUITENZORG (thuisr.) 29/12 te Londen. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. HECTOR, v. Japan n. Rotterd., 24/12 v. Penang. fast 29 Dec. Boomberg, S. Kotka Eos,JASON, v. Liverpool n. Java, 24/12 v. S. Palermo; Ittersum S. Kottka Deucgr I lion, S. Bremen; Orpheus, S. Bordeaux.PHEM!US, v' JaPan a? Amsterdam, 26/12 Een „laatste trein met één wagen. Woensdagavond heeft te Baarn op hei LCirein van de N. C. S. een ontsporing plaats yehad. Op het oogenbiik n.l., dat de 'laatste trein, bestaande uit drie wagons, om elf uur v«,n Baarn naar L/trecht zou vertrekken, ontspoorde de derde wagen. Deze kwam schuin op de rails ie staan. Wijl de koppe ling verwrongen was, bleek het niet moge lijk te zijn het tweede rijtuig los te maken, zoodat de trein met slechts .één wagen naar Utrecht moest vertrekken. 's-Nachts is hei ontspoorde rijtuig in de rails gebracht. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. graven. De jonge Duitschct kwam met dat ver haal op de boerderij, die juist dezen zomer nieuw werd opgebouwd. Eenige werklieden b-;gonnen te zoeken en hebben werkelijk na eenig graven een geraamte gevonden met nog vrij gave schoenen. Ooggetuigen bij dezen vondst bevestigden de waarheid van dit verhaal. De heer P. H. Gal'ie, direct jur van de Filiaal-inrichting van het Kon. Ned. Meteo rologisch Instituut te Amsterdam meldt, dat aan de inrichting, welke de compassen regelt, zich in de aigeloopen 14 dagen twee schippers, eigenaars van ijzeren ep en stalen vaartuigen, met ernstige klachten over hun compassen vervoegden. Aan boord van het eene vaartuig bleek bij rondhalen over alle streken vaft den horizon, dat het kompas hardnekkig Noord bleef aanwijzen; aan boord van het andere vaartuig, dat het kompas over drie streken meedraaide, maar niet verder. Het varen op een dergelijk kompas is dus absoluut onmogelijk en wat erger is, het is alleen te verhelpen, maar dit is niet zeker, dcor het compas op een houten paal te plaatsen en ver van het scheepsijzer Hiertegen verzet zich echter weer de ruimte aan boord, omdat de boom bij het overgaan van het zeil op een goeden dag kompas en paal zal meenamen. Het bleek, dat de, overigens uitstekend voldoen de kompassen van de wijs waren geraakt, nadat de schepen, die ijzer hadden ver voerd, gelost waren met een electro-magne- lischen grijper. Het advies vóór de lossing met zoo'n grijper, aan de schippers gegeven, om hun kompas uit de gewone plaats te nemén en onder een houten tafel op te bergen, is waardeloos en misleidendi Niet het kom|>as wordt bedorven, maar de magnetische eigenschappen van 't scheeps ijzer worden sterk veranderd. Daarom wordt aan den schippers den raad gegeven: „Laat, als ge een of andere ijzerlading hebt in te nemen of te lossen, dit niet doen door miduej van de electro-magnetische grijp- of hefwerktuigen, tenzij zulks zeer voorzichtig geschiedt: ge loopt anders groote kans een onbruikbaar kompas te krijgen, dat alleen in het gunstigste geval alleen met vrij groote onkosten in een bruikbaar is te ver anderen. Hecht geen geloof aan het praatte, dat als ge uw kompas maar in of onder hout wegbergt, alles goed gaat; de magne tische toestand van uw schip wordt ge wijzigd. Dinsdagmiddag is te Doetinchem 'n vracht- ai'*o van de T'amwerf-Mij. Zutph"nEmme rik op een onbewaakten overweg door een goederentrein gegrepen en geheel vernield. De chauffeur bracht het er af met eenige bloedendu hoofdwonden. De locomotief werd zoodanirf bcschac igd, dat ze door een an dere moest worden vervangen. In de Landstraat te Bussum is afgebrand hfct perceel bewoond door de familie Don- Iter voet, terwijl deze niet thuis was. De in boedel, waarvan niets gered kon worden, was niet verzekerd. In de vlammen is mede opgegaan een houten kis' e met 500 aan bankpapier en een portemónuaie, inhouden de 20—, Vermist. Tc Mecdhuizen (GronJ is sedert Vrijdag- morgsn j.l. spoorloos verdwenen de 45-'ange Antie M„ inwonende bii haaf moeder aldaar. Zij was in den vroegen morgen reeds bozig geweest niet het verrichten van huishoude lijke werkzaamheden. Daar een harer mui len drijvende in het Afwateringskanaal vlak bii hare woning is gevonden, wordt de vrees gekoesterd, dat zü bii bet omspoelen van een emmer per ongeluk m, het water is ge raakt en verdronken.. Het kanaal is over Men zal' zich herinneren, dat tegen den communist Lou De Visser, kort nadat hij naar Rusland vertrok, een strafrechtelijke vervolging is ingesteld wegens belecdigmc van luitenant Visser. De Visser zou hem n.l. een moordenaar hebben genoemd. Dinsdagmiddag was De Visser, naar „Hel Volk meldt, op het Haagsche hoofdbureau van politie ontboden, waar hij echter wei gerde inlichtingen te verstrekken. Naar men zich herinneren, ontdekte de gemeente-ontvanger van Vlijmen op Eersten Kerstdag, dat zijnIkas, die onder een bec was geplaatst was gestolen. Thans is de zoon van "den gemeente-ont vanger als verdacht van dezen diefstal ge arresteerd. Een zevenjarige scholier in VTeenen, die met Kerstmis een bouwdoos had gekregen werd. toen een tienjarig kind enkele stee- nefi wilde wegnemen, zóó driftig, dat hij een keukenmes nam en het mes met zooveel kracht zijn kameraadje in den buik stak, dat deze levensgevaarlijk werd gewond. Hit is een zeer ingewikkelde kwestie, die zich te Rotterdam af spon. De man" had een woonwagen en de juf- fiouw een woonschuit. Beiden wilden ze graag hun eigendom legen een behoorlij ken prijs natuurlijk van de hand doen. Zij maakten een afspraak: de man zou de woon schuit in orde houden en trachten haar te vcrkcopen. Mocht dit gelukken, dan zou de juitrouw den wagen van den man koopen, Er kwamen liefhebbers voor de schuit, die in den Boezem lag; de man leidde de menscben rond in de verschillende compar timenten en hij prees derzelver voortreffe lijkheden Langs den kant stond zijn wagen te wach ten Toen is de juffrouw een zekere juf- trouw P. gekomen; zij klom op den bok, !c» e de zweep over het paard en verdween in gestrekten draf. Dat was niet volgens afspraak. De eige naar van den wagen, de 36-jarige woonwa genbewoner J. t i,., zoekt nu zijn kast, hel paard en de juffrouw. De politie helpt hem. („Msb.") .Een ernstig verwond. Dinsdagmiddag om halftwee is de heer D. schoenhandelaar te Alknaar. met zijn auto op de Vlotbrug op vijf personen inge reden, die juist met de tram van de markt Vertr. 29 Dec, Viiestroom, S. Huil Scjieldestroom, S. BordeauxArdennia, S. Rotterdam. IJMUIDEN vertr. 29 Dec. t Louis de Geer, S., Rouaan Priam, S., Lopden, MAASSLUIS aangek. 28 Dec, Westerner, S. Baltimore-; Mercator, S. B.-Ayres voor kolen Nieuwland, S. Harlingen. 29 Dec. Aira, S. St. Malo voor kolen. Vertr. 28 Dec. Orenie, S. Londen West- land, S. LeithGrangemouth, S. Leith Whitby Abbey, S. Hull Cromer, S. Har wich Wollaton, S. Kings LynnClara Blumenfeld, S. Noorfzee Dalila, S. Rouaan, Teessider, S. Newcastle St. Denis, S. Har wich 29 Dec. Trompenberg, S. Noord zee Spen, S. Goole Stcigerwald, S. Ham burg Enid, S. Noordzee Gaasterdijk, S. Galveston Lena Larsen, S. Kopenhagen Helga Boge, S. Noordzee. MAASSLUIS aangek. 29 Dec. Rettiria, S. Rufisque voor kolenRip, S, Arcachon Valtyrian, S. Havre voor kolen. Vertr. 29 Dec. City of Wellington, S. Hamburg Donar, S. id. Tours, S. Bor deaux Lapponia, mb., Narvik Wilhel- inina, S. Sevilla-Gerda, S. Stettin Quille- beuf, S. Caen Gaasterlond, S. Londen. MAASSLUIS aangek. 29 Dec. Felixtowc, S. HarwichOranjepolder, S. Londen Zuid-Holland, S. HartepoolSvarton, S, Oxelosund Tynehome, S. Sunderland; Ardennia, S. Gothenburg, J. v. Amst. Vertr. 29 Dec. Torne, S. Oxelosund; Clan Mactavish, S. Bremen; Calleville, S. Bor deaux; Ylva, S. Londen; Trecarne, S. Barry Asmund, S. Narvik; Passages S. Hamburg; Mar Baltico S. Newcastle; Desdemonia, S. Hamburg; Seebar, 4 m. ms. Ipswich; Fluor S. Londen; Abaris, S. Bordeaux; Daugala S. Oslo; Falke S. Helsingfórs; Mont Blanc, S. Hamburg; Anna S. B. Ayres; Toreador, S. Swansea; Jethou, S. Antwerpen. MAASSLUIS vertr. 29 Dec. Bjorka, S. Kopenhagen; Wilhelininapolder, S. Londen; Durban Maru, S. Hamburg; Balduin, S. Oslo; Themis, S. idem, Westmoreland S. Galveston. te Manila. PRIAM 29/12 v. Amst. n. Londen. op den moed van orze Roomsche Jongens.' Daar een van Japan's zwakheden fs dc En' de stem van den Paus overstemde bij de neiging om nieuwe dingen blindelings na te Groot alle andere gêluiden; hij trok als zou- bootsen, zonder acht te slaan op hun inner- aaf naar Rome. Hier maakte hij kennis met lijke waarde, wordt deze aansporing be de Jesuieten en vroeg zijn opneming in de schouwd als van bijzonder belang, terwijl orde als Broeder. Intusschen stelde dej de aansporing tot eenvoud naar men meent Uit het Jesuietencollege St. Franciscus Xaverius te Moentilan op Java wordt aan de Msb. het overlijden geseind van Broeder Godefridus de Groot, Deze 78-jarige had een veel bewogen le- tere bezigheden nuttig te maken, tot de Heer ven achter den rug. Geboren te Oegstgeest, van den Oogst hem opriep, om hem zijn trad hij in het Seminarie Hageveld. 't Was loon te schenken, in de dagen, dat Pius IX een beroep deed j groote Kardinaal Lavigrie zijn „Gewapende Broeders der Sahara" in, die voor de mis sionarissen den weg zouden banen in het zv/arte werelddeel. Nu ove-fcwam den jongen novice weer hetzelfde als te Hageveld: hij sloot zich aan bij de kleine, dappere schaar Afrikaansche pionniers. Men moest hem hooren vertellen van hetgeen hij aan geva ren en. ellende had meegemaakt in de on bekende wildernissen! Het duurde niet lang of de Fransche/re- geering drukte die krijgshaftige cfnderne ming den kop in. En de Groot stond weer «eonder werk. Zijn soldatenaard won het ook dimaal. Hij nam dienst in ons Indisch leger, en heelt zich op dat gevaarlijk terrein ja- enlang als degelijk katholiek gedragen. Maar tenslotte kwam de eerste neiging zijner ieugd weer boven. In 1890 bood hij zich op nieuw aan als Broeder bij de Jesuieten. Hij werd aangenomen en zou zijn noviciaat gaan doen op een missiepost op het afgelegen eiland Florcs, dat thans jaarlijks zijn be keerlingen bij de tienduizend en meer telt. Daar heeft Broeder de Groot zich verdien stelijk gemaakt in al de werkzaamheden die van een missionaris onder onbeschaafde vol ken worden gevraagd. Toen dc missie van Flores aan de Missionarissen van Steyl overging, kreeg de oude missonaris zijn be- semming voor Moentilan, en ook hier wist van pas is, daar er een neiging bestaat oni den ouderwetschen eenvoud prijs te geven, voor uiterlijke pralerij. Het edict waar schuwt het volk tegen ongepaste hefti.?- hed, zinspeelt op het probleem der maat schappelijke onrust en wijst op de be ee kenis van pogingen tot het bevorderen van de eensgezindheid des volks. AMSTERDAM, 28 Dec. Aardappelen. (Bericht v. d. mak. Jac. Knoop). Zeeuwsche bonten f 5.70—5.80, id. blauwen f4.70— 4.80, id. bravo's f 4.—4.50, id. bl. eigenh. f 4.204.40, id. roodstar f 3.904, id. juin juin per 50 Kg. f2.10—2.20, id. bonte star f4.204.40, id. eigenh. f4.104.25, idem f4.104.25. id. eigenh. poters f2.903.10 id. blauwe poters f 2.852.90, id. bonte po ters f 2.852.90, id. roodstar poters f 2.70 2.50, id. bravo poters f 2.702.80, IJpol- der bravo's f 4.25—4.50, Anna Pauwlowna Roodstar f 3.904, Flakkeesche Eigenh. f4.104.25 id. Roodstar f3.904, id. bl. eigenh. f 4.10—4.40 alles per Hl. GFlakkee- sche juin f 2.10- e Purmerer.3 waren teruggekomen. Eén hunner werd zoodanig aar, het hoofd ge wond, dat hij naar liet Stadsziekenhuis moest worden overgebracht. De anderen bekwamen lichte verwondingen. Dinsdagmorgen werd te Veenendaal tij dens de weekmarkt zekere v. d, H, uit Ede gearresteerd, op aanwijzing eener vrouw, verdacht van aanranding onder de gemeen te Renswoude. V. d. H. had juist voor een dergelijk feit zijn straf uitgezeten. Maandagavond werd brand ontdekt in de ketelfabriek der firma Laarhuis aan den Kromhoffbleekweg te Enschedé. In korten tijd stond het geheele gebouw in lichtelaaie. De brandweer was het vuur na eenige uren meester. De fabriek is grootendeels uitge brand. De machines zijn gedeeltelijk ver nield., De schade, die aanzienlijk is, wordt door verzekering gelekt. NEDEF.LANDSCHE SCHEPEN. ALDEBARAN 27/12 v. Baltimore naar Queenstown v.o. ALPHARD 25/12 v. Norfolk n. B. Ayres Roads v.o. ANTIGOON m.s., 27/12 v. Antwerpen te Londen. BATAVIER IV 29/12 v.m. 9 uur van Rott. te Gravesend. BELLATRIX 28/12 v. Norfolk n. B. Ayres Roads v.o. COLYTTO 28/12 Fernando Noronha p-p. B. Ayres naar Rotterdam. DRIEBERGEN 28/12 v. Immingham n/d. Plata-Rivier. FLENSBURG 26/12 Gibraltar gep., Rot terdam n. Mellila. GAZELLE, m .s., 26/12 v. Rochester te Lon den. MAASBURG 28/12 v. St. John N.B. naar Genua. MIJDRECHT 28/12 Gibraltar gep. New York naar Valencia. NOORD 28/12 Gibraltar gep. Rott. naar Bizerta. PENDRECHT 28/12 v. Sanlander te No- vorossink. SEMIRAMIS 27/12 te Panama, San Fran cisco naar Land's End. STELLA nis., 27/12 v. Remagen te Londen. STOLWIJK 28/12 Lizard gep., Sydney, C.B. naar Ver. Kon. TEXEL 24/12 v. Wallaroo n. Ver. Kon. THEANO 28/12 v. Dublin n. Belfast. VECHT 28/12 Gibraltar gep. Rott. n. Nice WIELDRECHT'28/12 v. Galveston naar Barcelona. ZELPHA ms., 27/12 v. Antwerpen te Lon den. ZWALUW, ms., 24/12 v. Antwerpen te Londen. STOOMVAARTLIJNEN. STOOMVAART MIJ NEDERLAND. BALI (thuisr.) 28 12 v. Colombo. BATJAN (uitr.) 20,12 v. Suez. 1 GPOTIUS 29/12 v. Batavia n. Amsterdam. MOENA (uitr.) 28/12 v. Algiers. REMBRANDT (uitr.) 28/12 v. Algiers. KON. HOLL. LLOYD. KENNEMERLAND (uitr.) 28/12 v. Sanlos. WATERLAND 28/12 v. Amst. naar Ham burg. KON. NEDERL. STB. MIJ.—KON. WEST-IND. MAILDIENST. ALMELO (uitr.) 26/12 v. Arica. DEUCALION 29'12 v. Bremen te A'dam. EOS 29/12 v. Paiermo te Amsterdam. EUTERPE 28/12 v. Rott. te Pasages. ILOS 28/12 v. Malaga n. Cadix. JASON 27/12 v. Bourgas te Varna. MARS 29/12 v. Hamburg n. Amsterdam. NEPTUNUS 28/12 v. Rott. n. Oitavos. NERO 28/12 v. A'dam te Danzig. ORPHEUS 29/12 v. Bordeaux te A'dam. PALLAS 28/12 v. A'dam te Stettin. POLLUX, Levant n. Amsterdam, pass. 28/12 Ouessant. HOLLAND-AFRIKA LIJN. JAVA 26/12 v. Tanga te Killindini. RIETFONTEIN (uitr.) pass. 28/12 Sagres. LAND AMERIKA LIJN. EEMDIJK, Antwerpen n./d. Pacifickust, 28/12 te Swansea. GAASTERDIJK 2.8/12 v. Rott. n. Gal. veston. LOCHGOIL v. Rott. naar Vancouver, 2 /12 v. Cristobal. LOCHKATRINE, v/d. N. Pacifickust n. Lohd./Rott., 27/12 v. Cristobal. LOCHHivIONAR, v. Rotterdam n. Van couver, 27/12 v. San Francisco. NIEUW-AMSTERDAM, New York n. Rott., 29/12 v.m. 6 u, v. Boulogne. NOORDERDIJK 28/12 v. Seattle te Port land (O.)» RIJNDAM (toeristenvaart) 27/12 te Co lombo. STADSDIJK. New York n. Rott., 26/12 v.m. 6 u, 25 800 mijl W. v. Valentia. HOLLAND—AUSTRALIË LIJN. ARENDSKERK, Hamburg n. Antwerpen pass. 29/12 Vlissingen. HOLLAND—BRITSCH-INDIE LIJN. 'Naar hel „Berl. Tag." verneemt heeft het Duitsch-Belgische scheidsgerecht Duitsch land veroordeeld tot betaling van 1 mii- lioen francs plus 5 pet. rente van 1 Oct. 1915 af. Dit is het bedrag van de boete, waartoe de Duitschers de stad Antwerpen veroordeelden en dal thans op deze wijze wordt gerestitueerd. In verband mei de steeds veelvuldiger voor komende gewelddaden tegen de Duilsche minderheden in Oost-Opper-Silezië, heeft de Duitsche Volksbond zich met een uit voerig memorandum gewesd tot Calender, den president der Gemengde Commissie. Op het traject Berlijn-Chemnitz beeft gisteren een botsing plaats gehad tusschen den Berlijnschen sneltrein en een goederen trein. Twee personenrijtuigen werden ern stig beschadigd, 41 passagiers min of meer ernstig gewond. Tot cp heden zijn er nog geen dooden te betreuren, hoewel, men vreest, dat twee der gewonden hun zeer ernstige kwetsuren niet zullen overleven. Uil de gevangenis te Krappitz zijn, naar eerst thans wordt medegedeeld op tweeden Kerstdag vier gevangenen ontsnapt. Zü sloegen een cipier neer, knevelden hem, ontnamen hem zijn sleutels en wisten toen te ontkomen. Men is er momenteel nog niet in geslaagd de voortvluchtigen weer in te rekenen. Alle gebouwen, die tijdens de typhus- epidemie voor de verpleging der typhus- lijders werden ingericht ziin ontruimd en weer voor de vróegere doeleinden beschik baar gesteld. In dc stedelijke ziekenhuizen bevinden zich thans nog 75 typhus-patiënlen. de altijd opgewekte grijsaard zich in lich- f,0"6 ,U1" P",° Frelsche a» J borgers f 4.10—4.25 per Hl. j AMSTERDAM, 29 Dec. Vee. Ter vee markt v i heden aangevoerd 217 vette kalveren, ae kw. f 1.101.20, 2e kw. f 0.90 1.10, 3e kw. f0.760.90 per Kg. levend gewicht45,nuchtere kalveren f 1222 per stuk, 430 varkens, Hoilandsche overz. en Geldersche: le kw. f 0.83—0.84, 2e kw. f 0.820.83, Vette varkens f 0.78—0.80 per Kg. slachtgewicht. RIJSSEN, 28 Dec. Vee. Aangevoerd wa rm 40 vette koeien f 0.501.30 per Kg.; 95 n turende f 160—380; 80 guste f 140—275; 26 stieren f 40275; 54 pinken f 65135; 40 kalveren f 35120. GELDERMALSEN, 28 Dec. Fruit. Ter veiling besteedde men heden voor Goud- reinetien le soort 2728, extra 3437, bel lefleur 728, extra 31, Camperveene 11— 121/2< Zergamotten 9l/210 jjT winterman nen 1012yit Binderzoet 15V216J4,Huis mannen 13 tot 14 Steegperen 910 ct. GRONINGEN, 26 Dec. Granen. Blauw maanzaad f 4064. (Verbetering). WOERDEN, 29 Dec. Kaas. Ter markt waren 194 partijen. Prijzen: Goudsche f 4t) 47, rijksmerk le soort f4750, 2e soort f 42*—46. Handel matig. De totale aanvoer in het afgeloopen jaar bedroeg 18.168 par tijen. PURMEREND, 28 Dec. Kaas. Aanvoer 11 stapels fabrieks met merk f 43, 6 stapels boeren met merk f 46. Boter. AanvÖer 403 kg., f 22.10 per kg. Vee. Aanvoer 362 runderen, w.o. 170 vette koeien f 0.701 per kg. melk- en gelde- koeien f 120350 33 vette kalveren f 1.40— 1.60 per kg. 203 nuchtere kalveren f 10— nen diplom tieken weg op vriendschappe lijke wijze kunnen worden opgelost aan1 een verzoeningsprocedure te onderwerpen. Met dit doel is een permanenie verzoenings commissie in het leven geroepen. In dien de verzoeningsprocedure faalt kan het geschil aan arbiters of aan het Hof van In ternationale Justitie te *s-Gravenh.-ge wor den voorgelegd. Het verd ag, dat een geldigheidsduur van tien jaren heeft, geelt de desbetreffende procedures nauwkeurig aan. Senator 'Elihu Root heeft den Woodrow Wilsonprijs, ter wrarde van 25.C00 dollar,) bestemd voor de stichting van een ionds ten37 7 stieren 29 paarden f 100200 1660 behoeve van het driemaandelijkseh tijd- schapen; vette schapen f 2338; overhou- sch ift „Foreign Affairs", dat in New-York ders f 1423 362 vette varkens slacht- uitkomt. j varkens f 0.700.74 zouters f 0.620.68 per kg.21 magere varkens f 2246137 biggen f 1222 en 22 geiten en bokken. Hadel in runderen, kalveren, schapen en varkens matig, prijshoudend. Pluimvee. Jonge hanen f 0.702.30, oude slachtkippen f 0.602.20. Eieren. Kippen- f 8.509.50 eenden- f 7.50. ASSEN, 29 Dec. Eieren. Op de heden ge houden eiermarkt van de V. P. N. warea Toen hét leger van Feng Yoe Hsiang de stad Sianfoe bevrijdde, stroomden duizen den bewoners naar dc poorten der stad en ontvingen daar groote hoeveelheden le vensmiddelen. Meer dan een maand waren zij aan den dood door honger en koude priisgegeven. Zij slie-ven ten getale éan 500 per dag; soms steeg het cijfer tot 1000 als de weersgesteldheid zeer streng was. Naar schatting zouden tusschen 15 en aangevoerd 37..400 stuks. Prijs f 8—11. 2" personen tijdens het beleg zijn om- PURMEREND, 28 Dec. Eieren. Aan de eknmen. Onder de buitenlanders zijn geen' eierveilingen waren heden aangevoerd 35.000 riachtotiers. kippen-eieren, f 7.109.80, en 14.000 eenden eieren, f 7.90—8.50. MAASTRICHT, 29 Dec. Botermijn. Prij- De Britsche regeering heeft nog geen 2en hoogste f 2.28, midden- f 2.21, laagste enkel officieel antwoord van de raogendhe- f 2.12. Aanvoer 116.625 kg den ontvangen op baar memorandum inzake Het verdrag onderteekend. Het vriendschaps- en arbitrageverdrag tuschen Italië en Duitschland is gisteren in het paleis Chigi door Mussolini cn den Duit- schen gezant von Newczth ór.derleekend. Omtrent het geteekende verdrag tusschen Jtalië en Duitschland, wordt gemald, dat het verdrag zestien artikelen bevat. De contracteerende partijen verbinden zich om de geschillen, welke tusschen haar imitatie, zouden kunnen rijzen en niet langs gewo- vertoon, China. Zij meent echter te weten, dat de nota over het algemeen goed ontvangen is, ofschoon Frankrijk zijn reserve hand- haaft\ en Japan zich tot critick geneigd oont. Men gelooft dat de voorstellen door de beide partijen in China zullen vvofden aan vaard, in het bijzonder het voorstel be treffende de onverwijlde helling der iu het verdrag van Washing on voorziene sur taxes. De nieuwe Japansche keizer heeft bii zijn eerste audiëntie een keizerlijk edict voorgelezen, waarin hij de regeerings- en hofambtenaren aanspoort, hun handelingen le richten naar bepaalde beginselen, waar van de voornaams e zijn: streven naar oor spronkelijkheid inplaats van blindelingsche en eenvoud inplaats van ijdel GOUDA, 30 Dec. Veemarkt. Aangevoerd; in totaal 1658 stuks, waarvan 132 vette var kens, prijzen van 3234 ct. per half Kg.; 550 magere varkens, prijzen van 3045 per stuk; 707 biggen, prijzen van 1016; 9i underen, prijzen van 200300; 69 nucht. kalveren, prijzen van 1017; 165 schapen, prijzen van 2024; 26 bokken cn geiten, prijzen van 410 per stuk. Handel; vette'varkens vlug, magere var kens matig; biggen matig; nuchtere kalveren matig; schapen matig; bokken en geiten matig. Algemeene markt: 133 partijen kaas, prij zen le kwal. met Rijksmerk van 4750, 2e kwal. idem varf f 4245; le kwal. zonder Rijksmerk van 4446, 2e kwal. idem van 4043. Handel flauw. 204 partij eneieren. Kipeieren van 7 9.50; eendeieren van 8JO per 100 stuks. Handel traag. 1012 ponden boter. Goeboter van 1.05- 1.15; weiboter van fy951.00 per pond.' Handel vlug. 132. Mevrouw Doolittle ontving óók een moeien hoed. Die was zóó prachtig versierd, dat zij haar hoofd doodstil moest hou den om niet overstag te gaan. M aar dat hebben dames best over voor zoo'n mooien b' d. Nummer 132. 133. Na het ontbijt begaven me neer en mevrouw Doolittle zich per olifant naar de Regee. ,ags- gebouwen van de hoofdstad. De bevolking toonde zich zeer ver heugd; schier overal klonken de volksliederen uit deuren en ra- 134. De helbardiers van presi dent Kokkie waren natuurlijk al gauw op de been en zij gaven een springvoorstelling, die wer kelijk dc moeite waard was. Geen enkele straatjongen in de bee'.e republiek kon zóó hard loonea- -A Nummer 133. i Nummer 134. 135. Ook de afdecling hardloo- pers van president Kokkie was [jo moeite waard, /.e werd hici de gdaffe-brigade genoemd en ston-i onder leiding van inspec teur Excelsior, Ze deed dienst bij brand of inbraak op de derde verdieping of booger. Tevens pakten ze apen op, die in de bocmen gevlucht waren. Tordt vervolgd Nummer 135.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 7