(MANNENKOOR ..CAECILIA" GEMEENTERAAD VAN ZANDVOORT. UIT DEN OMTREK. HILLEGOM. FEESTCONCERT VRIJDAG 7. 2e dag van het Octaaf. Mis Ecce advenit (als op 6 Jan)2e geb. v. d. H. Maagd (Deus qui salutis) 3e voor Paus of Kerk. Een subsidie van t 200 aan de Zandvoortsche Muziekkapel. Voor de zooveelste maal komt weder het Oude Mannen- en Vrouwengasthuis ter sprake; was de raad formalistisch en B. en W. dictatorisch? Woorden van lof voor de regenten; de benoeming van den „Vader" en „Moeder". Een brandweerpost op „Plan Noord". Weinig ambitie voor het lidmaatschap der financieele commissie. Strubbelingen bij de benoemingen. Het Lunapark wederom aangehouden. A. H. Gerke. BEVERWIJK. HAARLEMMERMEER. HILLEGOM. Gemeenteraad. De raad dezer gemeen te hield Dondermiddag een openbare ver gadering, die te half vier aanving. De zitting werd wegens ongesteldheid van den burgemeester geleid door weth. J. H. M. Balvers. Afwezig met kennisgeving we gens ongesteldheid weth. De Vreugd en me de met kennisgeving de heer Hoogmoed. Na opening met gebed wordt tot voorstem mer aangewezen de heer Van Houten. Punt 1 was in besloten vergadering be handeld; punt 2 eveneens. De notulen wer den aangehouden. Punt 3 Ingekomen stukken. Deze worden voor kennisgeving aangenomen. De voor zitter deelt mede. dat nog dato 23 dezer is ingekomen een schrijven van het depar tement Hillegom van het Nut van het Alge meen, waarin verzocht wordt, de werkzaam heden tot stichting van een Bad- en Zwem inrichting nog zoo spoedig mogelijk te doen aanvangen. De voorzitter deelt mede, dat met 1 Januari daar mee begonnen wordt. Het stuk wordt voor kennisgeving aangeno men. Op voorstel van den voorzitter wordt be sloten, eerst punt 9 der agenda aan de orde te stellen; Benoeming van een onderwijzer aan de school voor uitgebreid lager onder wijs. Benoemd wordt met algemeene stem men de heer W. van Lingen, onderwijzer te Zuidhcrn, no. 1 der voordracht. Punt 4. Benoeming van 2 leden en 2 plaatsvervangende leden van het Scheids gerecht Ambtenaren-reglement, wegens pe riodieke aftreding. Herbenoemd worden de beeren J. H. A. Vooren, aftr., F. C. van Lie- rop, aftr., J. C. Groot, aftr. en in de vaca ture-A. J. Degens, die van Hillegom is ver trokken de heer D. Mölhman. Punt 5. Bepaling aantal gemachtigden voor de alg. vergaderingen van aandeelhouders der N. V. Electriciteitsbedrijf H. L. S. De heer Vcoren stelt voor, B. en W. bij acclamatie te herbenoemen. Hiertoe wordt besloten. De her Balvers brengt hiervoor namens B. en W. zijn dank. Punt 6. Benoeming van een lid van het Burgerlijk Armbestuur, wegens periodieke aftreding. De heer J. Brussee, aftr., wordt met op een na alg. stemmen benoemd. Punt 7. Benoeming van twee leden van de Commissie van plaatselijk toezicht op het lager onderwijs. Met alg. st. worden her. benoemd de heeren C. Warmenhoven en J. C. de Koning, beiden no. 1 der voordrach ten. Punt, 8. Bestendiging heffing schoolgeld. Het voorstel van B. en W. wordt aangeno men en de heffing bestendigd. Punt 10. Benoeming van 2 leden van de Garantie-commissie. Op voorstel van den heer Vooren worden Je heeren Hoogmoed en Van Houten bij ac clamatie herbenoemd. Punt 11. Verzoek van het R. K. kerk schooltbestuur van St. Joseph, om beschik baarstelling van gelden voor overdekking van een deel der speelplaatsen. De heer Jansen zal niet tegenstemmen, maar wil even vragen: 1ste is bij B. en W. bekend, hoeveel de kosten zullen bedragen en 2de zijn ze werkelijk noodzakelijk? An dere scholen zullen natuurlijk ook komen en dan kunnen de kosten wellicht hoog wor den. Zou het plan niet geheel uitgesteld kunnen worden? De voorzitter: B. en W. zijn van de nood zakelijkheid overtuigd; terecht zegt de heer •lansen, dat dit navolging zal hebben, doch het is door de gelijkstelling een kwestie van van recht. Spr. meent, dat het 800 zal kosten. De secretaris zegt, wettelijk mogen we geen begrooting vragen: overleg is tusschen het Schoolbestuur en B. en w. geopend, doch we hebben de besprekingen nog niet kunnen voortzetten. De heer Vooren: de raad is gehouden te geven. B. en W. hebben slechts toezicht te houden bij de uitvoering; we kunnen dus niet tegenhouden. Toch acht spr. zich geroe pen, een waarschuwende stem te laten hoo- ren. Dat schoolbestuur weet niet, hoe wij er finantieel voorstaan, maar onze plicht is het het finantieel surplus zooveel mogelijk aan te wenden voor belastingverlaging. Het ware verstandiger van het schoolbestuur geweest, ■vén uit te stellen. Is dit er door, dan komen ianvragen van andere scholen. Spr. wil tegen iet voorstel geen stelling nemen, maar B. en W. waarschuwen en evenzeer de besturen der scholen. Spr. zou voor overleg de bestu ren van alle scholen tezamen willen brengen. De voorzitter; Er werd reeds gezamenlijk overleg gepleegd, voor inkoop van sanitaire artikelen; het schoolbestuur verleent zijn al- geheele medewerking. De heer Fijma zal zich tegen de aanvrage niet verzetten, doch vindt het jammer, dat cle begrooting er niet is. De voorzitter licht de zaak verder toe, terwijl de secretaris opmerkt, dat volgens de wet, het overleggen van een begrooting niet noodig is; het bestuur heeft Vleen aan wet telijke formaliteiten te voldoen. Het over leg is reeds geopend en zal worden voort gezet. De heer Fijma wil, den raad laten beslis sen over de hoegrootheid. De secretaris zegt: dat recht hebben we niet. De heer Klaver (lid van bedoeld Kerkbe stuur) zegt, dat de zaak heel bescheiden is opgezet en licht dat toe. De heer Vermeer wil even terug komen op de waarschuwende stem van den heer Vooren;voorheen adviseerde deze anders. De heer Vooren: dat s/as een ander ge val. Het voorstel van B. en W. wordt hierna aangenomen met alg. st. en dus de gevraag de afwijking wordt toegestaan. De heer Vooren vertrekt. Punt 13. Compiabiliteitsbesluit. Het be sluit wordt genomen. Punt 14. Vernieuwing brug over de Hilie- gommerbeek. De heer Schrama wijst op de groote nood zakelijkheid der verbetering en hij brengt een woord van lof aan B. en \V. (wees voor zichtig met je lof, wordt er door den heer Loerakker gezegd!) Een brug is maar een brug en de heer Schrama wil enkele wen. schen naar vorerf brengen. Hij wil in den bovenbouw een weinig artistieks en vraagt, of de trottoirs er zullen doorloopen. De voorzitter brengt dank vcor het woord vna lof. Het zal een mooie brug worden en de trottoirs zullen iets worden verhoogd. De heer Jansen vraagt, of in het archief aanwijzingen zijn te vinden, in verband met art. 3 der voorwaarden. De oorzitter: is er verandering sinds 7880 geweest, dan krijgen we die 530 niet, an ders wel. In ieder geval zullen we krijgen, waarop we recht heben; alles is nog maar concept, doch we hebben alle medewerking van den Hoofdopzichter. De heer Van de Loo hoopt, dat de brug nu spoedig in rode zal zijn, doch spr. meent, dat het ons meer dan 1000 zal kosten. De heer Klaver vraagt, of dn vaart ver nauwd zal worden, of ze ook verlaagd wordt en of we van de tram af zijn. De voorzitter zegt, dat de brug iets hooger wordt, dat de vaargeul even breed blijft en dat we met de tram niets te maken heb ben. Hierna wordt het voorstel van B. en.W. aangenomen; de brug wordt dus vernieuwd en verbreed en komt aan het Rijk. (Voor de tramkwestie zie men elders in dit nummer). De heer Loerakker geeft «en wenk voor - 3 en 5 JANUARI a.s. - Solist: JAC. URL.US. Entree 3 Jan. f2.5 Jan. f 1.20, rech ten inbegrepen. Kaartverkoop en plaat- tespr. bij W. ALPriüNAAR, Kruisweg. verbreeden van de eerste Stationsbrug, het geen niet zooveel geld zal kosten. De heer Vermeer zegt, dat de agent Frij- iirïk met pensioen gaat. Zwolle moet nog betalen voor inkoop pensioen. Daarvoor kan van F. nog 42,5 gevorderd worden, al kan hij dat in 15 jaar voldoen. De voorzitter: Het is bij B. en W. keweest, doch om geen precedent te scheppen, moe ten we afwijzend beschikken. De secretaris licht dit nader toe. Over 1926 betalen wij, doch F. gaat weg. De zaak gaat geheel buiten Hillegom om. Te Zwolle is geen verordening voor vrijstelling. De heeir Vermeer: Bestaat de mogelijkheid van een precedent te scheppen? Formeel is de zaak in orde, maar het is zoo niet onze bedoeling en ons standpunt. De secretaris: Het zou in Zwolle moeten uitgevochten worden. De heer Vermeer geeft in overweging er een mouw aan te passen. Overweging wordt toegezegd. De heer Van Houten zegt, dat er veel v. ordt geklaagd over het slechte gas. De heer Vermeer: De steenkolen waren tijdens de staking minder van kwaliteit. De heer Van Houten; In Heemstede was het steeds beter dan hier en zoo is het daar nog. De voorzitter zal het onderzoeken. De heer Klaver vraagt een verordening om ons van oudheden te verlossen; spreke: roemt b.v, de huisjes aan de Mariastraat Spr, wil ook voor industrie een terrein aan gewezen zien. De voorzitter: Het laatste kan wel en het komt; het eerste is moeielijk. De heer Fijma vraagt inlichtingen over de tegels, die aan de Nieuwe Haven liggen Hoe zit dat? De voorzitter: Worden er afgekeurde te gels gebruikt? De secretaris: We weten van geen af gekeurde tegels. De heer Klaver: Ik zou den heer Fiima willen vragen: hoe komt u aan die gege vens? Van den gemeente-opzichter? Zijn er achterdeurtjes? Het gaat niet aan. deze of gene een hak te zetten. De heer Fijma. Hier wordt geen hak ge zet. doch voor goed geld kunnen we goede waar verlangen. Men moet de zaken niet verdraaien. De heer Loerakker: Ik geef geen critiek cp Fijma s gezegde. Maar d.e opmerking van Klaver was ad rem. Is de gemeente- opzichter niet eersf met zijn k'achten bij B. en W. geweest? Laat F. het op den man af zeggen. Er moet een eind komen aan het gekonkel, als er dat i.s Als het hoofd van het bedrijf d»t doet, dan is de man niet te handhaven, niet te dulden, da is zijn handelwijze laakbaar. Pe. k?er Fijma; Als raadslid staat bet me vrij inlichtingen in te winnen en ik vraag die daar, waar ik het best ingelicht kan worden. De heer Loerakker: Dat nemen we niet kwa'ijk, maar we wenschen het recht, ts er over die tegels een klacht ingekomen bij B. en W. door den gemeente-opzichter? De Voorzit er: neen. De heer Loerakker: als de deskundige niet waarschuwt, heeft hij zijn plicht niet gedaan. De Voorzitter: ik zal het onderzoeken. De heer Loerakker: Ik verlang een an der an woord en kom er den volgenden keer op terug. De Voorzitter wenscht nu, namens B. en W. bij den jaarwisseling den leden en hun gezinnen en ook de pers, een gelukkig 1927. Hierna sluiting. IJMUIDEN. ZONDAG: Eucharistische dag. De H.H. Missen zijn te 7 uur, half 9, half 10 en 11 uur; te 7 uur Lof met predicatie. DINSDAG: 8 uur Dames-congregatie. WOENSDAG: van 67 uur gelegenheid om te biechten; 7 uur Lof; 8 uur Jonge- lings-Congregatie. DONDERDAG: Feestdag van Driekonin gen; half 8 uur H. Uur. VRIJDAG: Eerste Vrijdag van de sjiaand. 6 uur Uitstelling van het H. Sacrament; 8 uur gez. H. Mis met generale Kinder-Com- munie; 4 uur Luide Aanbidding; 7 uur Lof ter eere van het H. Hart met akte van toewijding. ZATERDAG: van 59 uur gelegenheid om te biechten. WIJK AAN ZEE. ZONDAG om half 8 stille H. Mis om 10 uur de Hoogmis 's avonds half 7 H. Fa milie. VRIJDAG le Vrijdag 's avonds om 7 u. Lof. ZATERDAG-avond van 48 uur gele genheid om te biechten om 7 uur Lof met Rozenhoedje. AALSMEER. ZONDAG 2 Jan. Om half 8 de Vroegmis, I om 10 uur de Hoogmis. Na den middag om 3 uur Lof met Rozenhoedje. DONDERDAG feestdag van Driekonin gen, geen verplichte feestdag, doch dag van devotie, de eerste H. Mis om half 7, de ge zongen H. Mis om 8 uur 's avonds om 7 uur Lof met Rozenhoedje. ZATERDAG-avond om 7 uur Lof ter eere vdn O. L. Vrouw van het H. Scapulier. Dagelijks gelegenheid om te biechten. Om novenen te doen bidden en kaarsen te laten branden bij 't beeld van de kleine H. Theresia vervoege men zich aan 't klooster. LITURGISCHE WEEKKALENDER. JANUARI. Toegewijd aan de vereering van het Goddelijk Kind. N. B. Deze week dagelijks Glbria, Credo en tenzij anders wordt aangegeven Pre fatie en Communicantes van Driekoningen. 'ZONDAG 2. Feest van den Zoeten Naam. Mis Puer natus est. 2e geb. van Sint Jan. Prefatie van Kerstmis. MAAFD '.G 3. Octaafdag van den H. Joannes, Evangelist. Mis In medio. Geen Credo. Praef der Apost. DINSDAG 4. Octaafdag der H.H. On- noozele Kinderen. MisEx ore. Geen Credo. Praef. v. Kerst mis. WOENSDAG 5. Vigilie van de Open baring des Heeren. Ev. Mt. 2 1923. Terugkeer van het H. Huisgezin uit Egypte. Mis In medium (als Zondag v. h. Kerst octaaf, behalve Ev.) 2e geb. v. d. H. Teles- phorus 3e v. d. H. Maagd (Deus, qui salutis) Praef. v. Kerstmis. DONDERDAG 6. OPENBARING DES HEEREN (of Epiphanie), in den regel ge noemd H.H. Driekoningen. Dag van de votie. Mis Ecce advenit (6 Jan.). ZATERDAG 8. 3e dag van het Octaaf. Mis evenals Donderdag. Donderdagavond vergaderde de raad der gemeente Zandvoort onder voorzitterschap van den burgemeester, den heer H. v. Alphen. Aanwezig al'e leden. De gemeentesecre taris is wegens ongesteldheid afwezig; zijn plaats wordt ingenomen door den heer Hie- bendaal. De notulen worden vastgesteld. Ingekomen stukken. Eenige raadsbesluiten zijn door Gedcp. Staten goedgekeurd. Gedep. Siaten hebben bericht gezonden, dat de beslissing omtrent het goedkeuren van het aangaan eener geldleening ad 50.000 voor den aanleg van een gas- straatverlichting verdaagd is. Ingekomen is een adres van den Zand- voortschen Bestuurdersbond om te willen bewerkstellingen, dat de uitgetrokken en dubbel uitgetrokken werkloozen hun steun voortaan genieten door bemiddeling van hun organisaties, daar het voor de werkloozen vernederend is, den steun te gaan halen bij het Burgerlük Armbestuur. De heer HEINTZBERGER licht het adres nader loe en stelt voor, overeenkomstig den wensch, in het adres neergelegd, te be sluiten en het Armbestuur machtiging te verleenen, zich met de organisaties dien aangaande in verbinding te stellen. Verder vraagt spr. meer werkverruiming. De VOORZITTER wijst er op, dat reeds ongeveer 60 werkloozen te werk zijn ge steld. De heer GEERS vindt de huidige wijze van uitkeering niet sympathiek voor de werkloozen en ook het Burgerlijk Armbe stuur vindt het evenmin een gewenschten toestand. Het lijkt spr. intusschen beter, dat het adres gezonden wordt aan het Burgerlijk Armbestuur. De VOORZITTER doet de toezegging, dat B. en W. met het Burgerlijk Armbestuur zullen confereeren. Het Burgerlijk Armbestuur. Den raad wordt ter vaststelling aange boden de 2e suppletoire begrooting van het Burgerlijk Armbestuur tot een bedrag van 2700. Aldus wordt besloten. De begrooting 1926. B. en W. bieden ter vaststelling aan een af- en overschrijving op de gemeentebe- grooting 1926, tot een bedrag in totaal van 47004.20. Goedgekeurd. Subsidie aan de Zand- voorts«he Muziekkapel. B. en W. stellen voor aan de Zandvoort sche Muziekkapel een subsidie over 1926 te verleenen van 150 voor de gegeven con certen tijdens het badseizoen. De heer SCHAAP meent, dat de subsidie wel aan den zuinigen kant is, want er zijn 6 concerten gegeven en spr. zou wenschen dat het bedrag werd verhoogd tot 200. De heer ZWAAN wijst er op, dat op de begrooting 500 is uitgetrokken voor het geven van concerten. Spr. zou 250 hier niet te laag vinden. De heer HEINTZBERGER is het hiermede eens. De heer PADT meent, dat het bedrag dan toch alleen gegeven mag werden voor wat gepresteerd is in 1926, onafhankelijk van betgeen men hoopt en wenscht, dat in het volgend jaar zal geschieden. Na bespreking wordt besloten een bedrag van 200 te geven. De helpster der Bewaarschool. Aan de orde is een voorstel tot verhooging der wedde van mej. C. Paap, helpster der bewaarschool. De heer v. d. PLAS heeft geen bezwaar tegen de verhooging dér wedde, maar vindt de moHVeering niet juist. De heer GËERS herinnert er aan, dat hij reeds eerder gevraagd heeft wat de werk zaamheden der helpster zijn. En het lijkt spr. niet juist, dat, wanneer er een help ster weggaat, de andere, die in haar plaats treedt, een verhooging van jaarwedde moet hebben. Het oog dient toch gehouden te worden op het minimum- en maximum-sala ris. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen. Wederom het Oude Mannen- en Vrouwengasthuis. Andermaal maakte de kwestie van het Oude Mannen- en Vrouwengasthuis een punt van bespreking uit. Naar aanleiding van de aangenomen motie in de raadsvergadering van 9 December j.l. deelen B. en W. thans mede, dat bij raads besluit van 27 Mei j.l. werd besloten het perceel Swaluestraat in te richten voor Oude Mannen- en Vrouwengasthuis. Zij kun nen niet aannemen, dat de raad hiermede bedoeld heeft alleen de inrichting en niet de bevolking naar het aangekochte huis over te plaatsen. Zij worden in die meening ver sterkt uit de overwegingen in het raadsbe sluit tot aankoop van het huis, waarin staat, dat het oude gebouw in zoodanigen toestand verkeert, dat bet niet meer ter be- woning geschikt is en dat het daarom nood zakelijk is, dat een ander perceel wordt gesticht, om daarin de ouden van dagen te verplegen en ook door een vraag van een lid van den raad, wat de oorzaak was, dat met de restauratie van het door de ge meente aangekochte perceel Swaluestraat, bestemd voor huisvesting van ouden va: dagen, nog geen aanvang was gemaakt. Stelt de Raad zich op het formalistische standpunt, dat hij alsnog een besluit dient te nemen voor het in bruikleen geven van het gebouw, dan stellen zij den raad voor het gebouw tot wederopzeggens toe in bruikleen af te staan, onder bepaling, dat het gebouw uitsluitend bestemd wordt voor de verzorging van ouden van dagen. De heer ZWAAN meent uit het voorstel te kunnen opmaken, dat B. en W. hebben in gezien, dat deze kwestie tot de cempeten- tie van den raad behoort. Echter de motieven, die B. cn W. in hun uiteenzetting aanvoeren, vindt spr. niet erg steekhoudend. Tegen de qualificatie „formalistisch" moet spr. zich verzetten, want de raad kwam voor zijn recht op. Daartegenover zou spr. .de handelwijze van B. en W. „dictatorisch" willen noemen. Naar aanleiding van het voorstel van B, en W. ontwikkelt spr, eenige bezwaren. Behooren gemeentelijke instellingen, zoo als het Oude Mannen- en Vrouwengasthuis, tot het wonigbedrijfaldus vraagt spr. Zoo ja, dan dient dit ook hier te geschieden. Alvorens te besluiten "tot definitieve over dracht dienen vorder nog ankele toestan den in het oog gehouden le worden, vooral ook omtrent de opname van verpleegden. Daarom stelt spr. voor de kwestie aan te houden en alsnog nadere voorstellen af te wachten. De VOORZITTER ontkent, dat B. en W. dictatorisch hebben gehandeld, of buiten hun boekje zijn gegaan. De heer HEINTZBERGER stelt vast, dat de raad geen enkele verplichting tegenover de regenten heeft. De stichting is een ge mengde stichting en de regenten zijn daar heen door den raad afgevaardigd. De heer ZWAAN repliceert. De heer GEERS meent, dat het noodig is. dat een formule wordt geschapen waarbij bepaald wordt, dat het niet mogelijk zal zijn, dat regenten sommige verpleegden weigeren. De VOORZITTER begrijpt uit de uitla tingen van de heeren Zwaan en Geers, dat deze twee leden den aard der instelling wenschen te veranderen. Daartegen heeft spr. bezwaar, waarbij hij op het indertijd genomen raadsbesluit wijst. De heer ZWAAN is er niet erg gerust op, dat de heer Molenaar als regent voldoende rekening zal houden met de wenschen van den raad. Laten B. en W. de zaak nog eens nader onder de oogen zien en laten de leden, die nog nadere formules wenschen, die schrif telijk bij B, en W. inzenden. De heer v. d. PLAS is van meening, dat zijn motie van de vorige vergadering toch wel met rente uitgekeerd wordt, want B. cn W. voldoen nu toch aan den wensch van den raad, in die motie uitgedrukt. Weth. MOLENAAR beantwoordt de op merkingen en legt daarbij vast, dat een ver andering van het karakted van de instel ling zoo maar niet in eens kan geschieden. Maar spr. vraagt, waarom men die verande ring wil. Is de huidige gang van zaken niet in orde en zijn de handelingen van de re genten niet volgens de wenschen van den raad? De regenten houden wel degelijk met die wenschen rekening, maar.... ze zijn ook rekening en verantwoording schuldig aan Gedep. Staten. De heer ZWAAN antwoordt, dat hij niet de verandering van het reglement wil, om de instelling van karakter te doen veran deren, maar alleen om eenige nadere bepa lingen en conclusies er in te doen opnemen. De VOORZITTER meent, dat het 't beste is, het voorstel van B. en W. thans aan te ne men, dan kan de heer Zwaan nog nader met voorstellen tot wijziging van het reglement van het gasthuis komen. De heer ZWAAN neemt hiermede genoe gen. Aldus wordt besloten, De benoeming van „Vader" en „Moeder", Het 'college van Regenten heeft in een schrijven aan B. en W, zijn standpunt inzake de benoeming van een Vader en Moeder uit eengezet. Regenten zijn van meening, dat gezien het reglemeqt, vastgesteld bij raadsbesluit van 28 Juni 1922 een benoeming tot hun competentie behoort. MocHt de raad van meening zijn op grond van art. 147 der Ge meentewet, dat een benpeming door het Col lege moet geschieden, dan zullen de Regen ten met de uitspraak bij een benoeming re kening houden. Regenten geven echter in overweging zulk een besluit niet te nemen, daar de verpleging van ouden van dagen daardoor zou kunnen worden geschaad. B. en W. deelen den raad mede, dat, dahr de inhoud der stichtingsbrieven van het gasthuis hun niet bekend is, het bestaande reglement ais stichtingsbrief moet worden aangemerkt. Dit reglement bevat geen be paling, waarbij aan de Regenten het benoe men van een Vader en Moeder wordt op gedragen. B. en W. nemen dus aan, dat de benoeming bij den raad behoort. Als de raad te zijner tijd ontslag verleent aan den Vader en Moeder van het Oude Mannen- en Vrouwengasthuis, zullen B. en W. in overleg öiet heeren Regenten, den raad een voordracht voor de vervulling van de alsdan ontstane vacature aanbieden. De heer ZWAAN heeft met genoegen van het voorstel van B. en W. kennis genomen. Verder vraagt spr. enkele inlichtingen over de toelichting van het voorstel. Spr. houdt vol dat het benoemingsrecht aan den raad is en spr. wenscht in het voor stel het woord „voordracht" te verande ren in „aanbeveling". De heer GUNTERS spreekt met lof over het beheer van de regenten en spr. vindt dat het wel eens noodig is aan de regen ten daarvoor een woord van dank te bren gen. De heer ZWAAN zegt niets tegen het be leid van B. en W. te hebben, maar aan leiding tot dit alles was de houding van den heer Mclenaar, die de leden prikkelde. De VOORZITTER zegt, dat het in zijn be doeling ligt binnen 14 dagen een conferentie te hebben omtrent ontslag en benoeming van „Vader" en „Moeder". Hiermede gaat de raad accoord. De kwestie van ontslag en benoeming zal nog in een volgende vergadering aan de orde komen. Wijziging der Alg. Politie verordening, Aan de orde is een voorstel tot wijziging der Algemeene Politieverordening. Dit wordt aangenomen. Personeele belasting. B. en W. stellen den raad voor afwijzend te beschikken op het verzoek van de heeren van den Bos en Heintzberger, om ter be- voegder plaatse stappen te doen oni Zand voort voor de heffing van personeele be lasting van de 6de klasse in de 1ste of 2de klasse overgeplaatst te krijgen, daar thans een wijziging op de wet der personeele be lasting in behandeling is bij de Tweede Ka mer der Staten-Generaal. Weth. MOLENAAR acht, herclassificatie niet in het belang van de ingezetenen. Evenwel -staan B. en W. er niet onsympa thiek tegenover. De heer GEERS kan zich met de meening van weth. Molenaar vereenigen maar legt daarbij vast, dat, al is 't nu te laat, reeds vroeger de zaak is besproken en toen het verzoek aan de regeering had moeten wor den gedaan. Dan zqu dit ongetwijfeld van in vloed zijn geweest op de besprekingen van het onderwerp in de Tweede Kamer. De heer HEINTZBERGER vraagt het voorstel van den heer v. d. Bos en van spi. zelf thans in behandeling te nemen. De zaak is volgens spr urgent. De heer v. d. PLAS kan zich met het voor stel van B. en W. vereenigen. De heer HEINTZBERGER wenscht op zijn voorstel een nadere toelichting te geven. De VOORZITTER ontraadt dit. De heer HEINTZBERGER blijft aandrin gen. De heer PADT meent dat de toelichting thans voorbarig is. Laat men eerst het be sluit der Tweede Kamer afwachten. Een voorstel wordt gedaan tot aanhouding van de zaak. Dit voorstel wordt aangenomen. De rioleering van „Plan Noord". Toen de aanijemer van de rioleeringswer. ken op Plan Noord failliet is gegaan, heeft de gemeente het werk in eigen beheer uit gevoerd. Van het geld, dat overbleel, werd een bedrag van 800 gereserveerd om 1 werklieden, die hun loon niet uitbetaald zouden krijgen, daaruit te voldoen. De heer T. G. Gies te Haarlem vraagt nu om uitbeta ling. In verband .met het advies van den rechtskundige der gemeente, stellen B. en W. voor aan het verzoek niet te voldoen, daar hoogst waarschijnlijk de werklieden uit het faillissement kunnen betaald worden. Aldus wordt besloten. Brandweermateriaal voor „Plan Noord". B. en W. vragen den raad een crediet van 625 voor Ij et verstrekken van een brand weerpost op „Plan Noord". Het crediet wordt toegestaan. Benoemingen. Aan de orde zijn thans verschillende be noemingen. Financieele commissie: Tot leden der financieele commissie wor den benoemd de heeren Geers, v. Voort- huysen en v. d. Werf. De heer v. d. WERF neemt met zijn be noeming geen genoegen. Dan heeft een stemming plaats ter ver vulling van de vacature v. d. Werf, Benoemd woidt de heer v. d. Plas. De heer v, d. PLAS neemt de benoeming niet aan. Wederom heeft dan een stemming plaats. De heer ZWAAN deelt mede, ook een eventueele benoeming niet te zullen aan vaarden. De heer GUNTERS vraagt of het maar aangaat om steeds voor het lidmaatschap te bedanken. Er zijn altijd van die leden, die in geen enkele commissie zitting willen heb ben. Dan heeft de stemming plaats. Op den heer Zwaan worden 7 stemmen uitgebracht. De heer ZWAAN blijft de aanvaarding van zijn benoeming weigeren. De VOORZITTER dringt er op aan, dat de heer Zwaan op zijn besluit zal terugko men. De heer ZWAAN betoont zich voor dier: aandrang zeer erkentelijk, doch blijft wei geren. De VOORZITTER meent, dat men toch tot resultaat moet komen en men maar weer stemmen moet. Het reglement van orde ge biedt dit. Wederom heeft dan een stemming plaats. Na twee vrije stemmingen en herstemming wordt de heer Gunters benoemd. De heer GUNTERS zegt zijn benoeming te zullen aanvaarden, echter onder voorwaarde dat hij voor geen enkele andere commis sie benoemd wordt. Commissie voor Publieke Werken: Tot leden van de commissie van bijstand voor Publieke Werken worden benoemd mevr. Weenink cn de heeren v. d. Werf en Zwaan. De heer ZWAAN weigert zijn benoeming te aanvaarden. Ondanks aandringen door de overige leden blijft de heer Zwaan wei geren. Dan heeft een stemming plaats voor de vervulling der vacature-Zwaan. Benoemd wordt de heer v. d. Bos. De heer v. d. BOS deelt mede zijn be noeming 24 uur in beraad te willen hou den. Commissie der bedrijven: Tot leden van de commissie der bedrij ven worden bij eerste stemming benoemd de heeren Geers, v. d. Plas en v. d. Werf. Ver volgens wordt gestemd over de vervulling der 4e vacature. Hierin wordt benoemd de heer Zwaan. De heer ZWAAN aanvaardt zijn benoe ming. „Ik zal er u maar uithelpen, mijnheer de voorzitter," voegt hij er aan toe. Gemeente-arts. Tot gemeente-arts wordt benoemd dr. C. School-arts, B. en W. stellen voor, overeenkomstig het verzoek van het schoolbestuur, den heer C. R. A. Gerke te benoemen tot schoolarts, van de Hervormde School. De stemmingen ter benceming der schoolartsen heeft dan plaats. Tot schoolarts voor school A en B wordt benoemd dr. Tichelaar. Tot schoolarts voor school C en de be waarschool wordt benoemd dr. Wiemer. Tot schoolarts voor school D wordt be noemd mej. Dr. Polak. Tol schoolarts voor de Chr. en de R. K.' school wordt benoemd dr. Willems. Tot schoolarts der Bijzondere School wordt benoemd dr. Gerke. Tot arts aan het consultatiebureau wordt herbenoemd mej. Dr. Polak. Onbewoonbaar-verklaring. Overeenkomstig een desbetreffend advies van de Gezondheidscommissie gezeteld te Bloemendaal, stellen B. en W. voor de per- ceelen Rozenobelstraat 1, 3, 5 en 15 ine. Spoorstraat 6 en 88 en Zeemanshofje 9 en 10 onbewoonbaar te verklaren. Aldus wordt besloten. Eervol ontslag. B. en W. stellen voor mej. P. C. Hollen- berg, op haar verzoek, met ingang van 1 Januari 1927 eervol ontslag te verleenen als onderwijzeres aan school D. Het ontslag wordt verleend. Nogmaals het Lunapark. Door het Luna-comité is weder tot den raad het verzoek gericht, om het volgend jaar grond ter beschikking te stellen voor het houden van een lunapark. B. en W. stellen den raad voor dit verzoek niet in behandeling te nemen, daar slechts korten tijd geleden een afwijzende beschikking is genomen op een dergelijk verzoek, en de waardigheid van de besluiten van den raad niet verhoogd wordt door na korten tijd op zijn besluiten terug te komen. De heer ZWAAN vindt na hetgeen ge beurd is, wel aanleiding om de zaak nog eens in behandeling te nemen. De heeren v. d. PLAS en GUNTERS ver klaren zich daartegen. De heer GEERS legt vast, dat hij, zoo lang hij in den raad zit, zijn stem niet heeft laten beïnvloeden van builen af en dat hij zich niet bekommert om wat een „modder- pen" hem achter den rug ten laste legde. Spr. heeft naar eer en geweten gehan deld. Spr. wenschte toen een pertinente uitspraak van den burgemeester als hoofd der politie ten opzichte van een Lunapark. Waar spr. niet overtuigd was van de volle medewerking van het hoofd der politie heeft spr. gehandeld zocals hij gehandeld heeft. Spr. zou zeer gaarne wenschen, dat de bur gemeester alsnog zijn meening omtrent het Lunapark kenbaar maakte. In stemming wordt gebracht het voorstel van B- en W. om de zaak niet in behande ling te nemen. Dit voorstel wordt met 7 tegen 6 stem men verworpen. De zaak komt nu ter sprake. De VOORZITTER zet zijn meening uiteen. Spr. is voor een proefneming. Dan kan men de resultaten zien. Waar de "zaak veel be spreking zal uitlokken zou spr. willen voor stellen, dat de commissie voor het Luna park van de gemeente een terrein in Plan Noord huurt en Üat de uitvoering aan B. en W. wordt overgelaten, in overleg met de commissie. Dit acht spr. de beste weg. Weth. MOLENAAR verdedigt hef oor spronkelijk voorstel van de meerderheid van B. eu W. Spr. zegt een principieel tegen stander le zijn van een Lunapark. Zoo iets zal nadeelig zijn voor de kleine winkeliers en fnuikend voor de arbeiders. De heer v. d. PLAS stelt voor de behan deling der zaak aan te houden tot een vol gende vergadering, opdat de ingezetenen zich vóór of tegen een Lunapark zullen kunnen uitspreken. Hiermede kan de heer ZWAAN zich niet vereenigen. Men mag trouwens geen ruggespraak hou den, zöoals de bedoeling is van het voor- stel-v. d. Plas. Het vocjrstel-v, d. Plas wordt in stem» i ming gebracht en aangenomen met 7 tegew 6 stemmen. Overplaatsing van onder wijzend personeel. Een voorstel van B. en W. betreffende overplaatsing van onderwijzend personeel werd na bespreking met enkele kleine wij zigingen aangenomen. Tot vaste leerkracht aan de U. L. O. school werd benoemd, de heer Borst. J Rondvraag, De rondvraag leverde geen bijzondere be sprekingen op, waarna de openbare ver gadering gesloten werd. Personalia. Aan den heer Crokkec is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als tijdelijk onderwijzer aan school C met I Januari. Burgerlijke Stand, Geboren: Teunis, zool van Engel Paap en M. Koper. Ilendrika Jacoba, dochter van L. Paap en E. Koper. Johanna Maria, dochter van N. H. Dalman en J. M. Frölich. Ondertrouwd: A. J. van Soolingen en M. M. Koper. Getrouwd; K. Bohemen en B. H. Bramsom Overleden: C. D. Horch, weduwe van Th. Ubbebehde, oud 84 jaar. Arnold van Dob- benburgh, oud 13 maanden. Klaas Ver- heus, oud 77 jaar. Johannes Kassee, oud 32 iaar. K. S. A,-Gebouw. Men verzoekt ons te willen melden, dat op Woensdag 12 Jan. a.s. in het K. S. A.-Gebouw zal optreden, het hier zoo gunstig bekende Groot Too- neel uit Amsterdam, onder leiding van den heer Joh. Langcnaken. Opgevoerd zal worden het bekende drama „Meen cp de Wereld", van Hector Malot. Waar dit soort s'ukken zoozeer in den smaak valt, twijfelen wij er niet aan, of de zaal zal dien avond weer goed ge vuld zijn. Witte Biocsoop. Behalve een keurig verzorgd bij-programma, geeft de Wl te Bioscoop een hoofdnummer waarin de be kende filmacteur Harold Lloyd de hoofdrol vervult en dal genaamd is: „O, die meis jes". Alhoewel vele filmsterren aftakelen, is Harold Lloyd nog steeds in opkomst cn elke nieuwe film van hem is weer beter dan de vorige. „O,die meisjes" is zijn nieuw ste filmwerk! Het is de geschiedenis van een eenvou- digen, eerlijken jongen, die verlegen was voor meisjes. Velen onzer zijn bang voor vrouwen. Het is een droevige verlegenheid en ieder vindt het belachelijk. Ieder kwelt en hoont den ongelukkigen jongeman, die door zijn schroom, zijn eerbied voor de vrouw te verlegen is om gehoor te geven aan zijn verlangen. Dit gegeven nu is in deze film door Harold Lloyd op allergeestigste wijze verwerkt. De films van hem zijn altijd oor- spronkeiijk van gedachte; zij kennen een eerlijk ideaal en de humor is fijn van geest- Hij is geen clown, zijn humor heeft al jjd een gevoel'gen, menschelijken ondergrond. „O, die meisjes" geven acht acten van vreugde, romantiek, sensatie, lachbuien en. grappen, die men niet licht kan vergeten. Wij konden wel een heel boek schrijven van bewondering over deze film, maar dat willen wij niet Wij herhalen slechts: het is en film, die trekt. Een film, die van mond lot mond gaat, een film, die waard is dcor iedereen gezien te worden. Burgerlijke Stand van 28—30 Dec. Gt boren: Nicolaas Cornells, z. van Th. van der Geest en W. de Jong. Seleke, d. van J. var Tilburg en M. G. Baks. Wil lem Hendrik, z. van W. H. Pclhaar en L, Vreugdenhil. Machielia, d. van P. W« Buis en M. Schoute. Maria Adriana, d. van W. van der Putten en D. Westmaas. Maria Paul na^ z. van J. P. de Heij eu R. M. Kouijzer. Cornelia Johanna Theresia, d. van J. J. van Haaster en H. G. Suid- gees'c. Antonius Cornells, z. van G. Loogman en E. Schoonderwoerd. Wil lem Petrus Cornells, z. van J. P. van der Laan en J. M. Heemskerk. Ondertrouwd: Cornells Bernardus vart Slaveren, 29 jaar en Geertruida Klezina Laan, 24 jaar. Getrouwd: Gerbrand Eijk, 25 jaar en Hil- legonda Pietronella van der Henst, 21 ;aar. Overleden: Wilhelmna Maria Kouwen- hoveu, 2 j., d. van J. F. Kouwenhovqn cn J. M. den Ridder. Johannes Ravcsloot, 21 jaar, cr.geh. Freerk Dokter, 53 jaar, wedr. van A. M. L. C. Spaan. Aart van Dasselaar, 67 jaar, geh. met W. Dokter. •O^id-Raadslid F. Dokter overleden. Na een zeer korte ongesteldheid is te Zwanen burg overleden de heer Freerk Dokter, ia den ouderdom van 53 jaren. Dokter was in dit dorpje een bekende fi guur; vooral onder de arbeiders, door wier actie hij in September 1926 tot lid van de« raad werd gekozen. Wegens vertrek met zijn groot gezin naar Brazilië, waar hij ook vroeger verblijf had gehouden, moest hii in Maart 1921 zijn ont slag nemen. De burgemeester heeft toen o. m. nog van hem gezegd, dat hij was een bij allen ge acht persoon en dat de belangen van deze gemeente in hem een warm verzorger von den. Hij was een trouw bezoeker van de raads vergaderingen en. wist zichzelf de beperking op te leggen om te zwijgen, wanneer spre ken niet strikt noodzakelijk was en als hij sprak, had hij altijd wat te zeggen. Hij heeft 't in 't verre land niet al te best getroffen; veel teleurstelling en tegenspoed heeft hij daar ondervonden. Zijn groote ver wachtingen zijn niet vervuld, hoewel hij een onverwoestbare energie had om vooruit to komen in de wereld. Nadat hij ginder zijn vrouw had verloren en de economische omstandigheden daar niet beter werden, is hij op 7 Juli 1926 weer teruggekeerd naar Haarlemmermeer, alwaar hij met nieuwen moed getracht heeft door krachtig aanpakken en rusteloos werken 'n bron van bestaan te vinden Het begon beter te gaan en de moed herleefde in hem. tot dat hij in 'n paar dagen tengevolge van een scherpen griepaanval overleden is. Rectificatie. In ons verslag ovet Sneeuwkoningin" stond, dat de herhaling dezer Operette als Liefdadirfheidsuitvocrmk zou plaats hebben heden. Dit is niet juist. De Licfcadigheidsuitvoering komt, doch on geveer half Februari. Personalia Voor coupeuse is te Leiden geslaagd onze plaatsgenoote mej. J v. d. Wal. Huldiging gemeente-werkman. De huV ciging van den heer S. Warmerdam, die op 1 Januari a.s. 25 jaar in vasten gemeente dienst is, zal Maandag 3 Januari officieel ten raadhuize plaats hebben.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 10