Meddeelin van den K. R. 0. Het jaar 1926. Bnitenlandsch Overzicht. Radio-Omroep, Oudejaarsavond-gebruiken en hun charme Het schieten in den N.euwjaarsnacht. "radkvnieuws. NIEUWE HAARE. COURANT Vierde Blad Vrijdag 31 December 1926 AMSTERDAMSCH NIEUWS. Déraillement in de Rietlanden. Afhalen van Postpakketten. De post met Nieuwjaar. Brand aan boord. Goederenwagen der Gooische stoomtram ontspoord. Opening Radio-telefonie-station Scheveningen. De draadloos'telefonische verbinding met Amerika. RECHTZAKEN. Ontslagen van rechtsvervolging Bezitten oesters en champagne charme? De doorgewinterde gastronoom zal het enthousiast beamen, maar toch blijft hun poëzie, hoewel er tamelijk pittoreske effec ten mee te bereiken zijn, nogal oppervlak kig. En de in bescheidener milieu's gebrui kelijke oliebollen? De charme, die daarvan uitgaat is rustiek, maar vettig. Ziedaar eigenlijk alles, wat ons is overgebleven aan eerbiedwaardige Sylvester-tradities. In vroeger tijden was, vooral ten plattenlande en in Noordelijke streken, het overgeleverd program voor dien avond veel uitgebreider. De Oudejaars-gebruiken droegen uit den aard, der zaak nooit t karakter van open lucht-ceremoniën of volksverzamelingen buitenshuis. Ze bestonden in zeer beschei den, idyllische bijgeloovigheidjeti, mogelijk van zeer ouden oorsprong, werden knus en oergezellig bij den huiselijken haard begaan en waren voor 't meerendeel specifiek- vrouwelijke liefhebberijen, die vooral groote aantrekkelijkheid bezaten voor jongcmeis- jcs. Vandaar dat ik er enkele zal noemen, die m n lezeressen mjssehien kunnen interes seeren of vermaken. In de Noorsche landen was, en is waar schijnlijk in sommige streken nog wel, een zeer geliefd Oudejaarsavond-gebruik het bakken van den „profetischen droomkoek." Nietwaar, de aanduiding alleen is al van een geheimzinnige aantrekkelijkheid. Deze plechtigheid bestond in het volgende. Drie jonge meisjes, die erg benieuwd waren, wie in het komend jaar hun verloofde en later hun echtgenoot zou worden, en wellicht l'embarras du choix kenden, begonnen sa men in de grootste eendracht en de meest symmetrische samenwerking den koek te bakken, die volgens een geheel speciaal re cept bereid werd. De samenstelling was hoogst eenvoudig: niet veel meer dan meel en water, maar er kwam een uit alle ver houdingen vallende portie zout aan te pas. De meisjes moesten alles samen doen: -met z'n drieën den lepel of het bordje vasthou den. met z'n drieën de deegrol hanteeren en het deurtje van den ovèn neerlaten. Dit zou aanleiding kunnen geven tot veel hilariteit en vriendschappelijk geplaag, maar jawel! Geen woord mocht tijdens de plech tigheid gesproken worden, geen lachje ge zien, of alles was vergeefsch; de beloovering was verbroken, en er moest opnieuw be gonnen worden. Was de bremzoutc tracta- lie klaar, dan werd die doodeerlijk in drieën verdeeld; ieder der meisjes at haar portie op en bewaarde een klein stukje, dat ze onder haar hoofdkussen legde. Dan gin gen ze, zonder een woord te spreken of iets te drinken, slapen, alle drie in dezelfde kamer. Een natuurlijk gevolg van dezen zonder lingen avondmaaltijd was een verschrikke lijke dors>t in den slaap en het droomen van frisch water en drinken. Maar nu! De droomgestalte, die in onmiddellijk verband met dit verkwikkend water stond, en de droomster te drinken gaf, of haar den weg naar een bron of beekje wees, dat was on twijfelbaar de echtgenoot, haar door het lot beschoren! Daar kon ze heel zeker van zijn. Sliep iemand niet door den dorst heen, of droomde ze volstrekt niets, wel, dan was de oplossing even eenvoudig: zij zou den uitverkorene haars harten dat jaar nog niet ontmoeten, of, wat zij veel gretiger geloof de: er had iets aan den koek gemankeerd! Een groote charme gaat er uit van La- gerlöf'sschildering van dit typisch gebruik ib „het huis van Liljecrona": Maja Lisa rrtet haar droomerige, fantastische natuur en haar serieus feeën-gezichtje, die met den diepsten ernst met haar vriendinnen de proef neemt, en 's morgens verbaasd ont waakt uit een droom over den jongen Lil jecrona, die haar water heeft gereikt. De poëzie van dit jongemeisjes-bijgeloof is niet tb miskennen. Een andere idylle, die eveneens aanwij zingen wil geven omtrent gebeurtenissen in bet Nieuwe Jaar, is het lood-sroelten op Oudejaarsavond. In een grooten gietlepel wordt over een kolenvuur (de meer pro fane spiritusvlam is waarlijk practischer, of er komt geen eind aan) een flink stukje lood gesmolten tot een glinsterend, schomme lend papje, en met een vlugge beweging wordt dit uitgegoten in een diepe kom koud water. De resultaten zijn werkelijk van een verrassende grilligheid. Niet alleen slanke, massieve beeldjes, maar ook ge welfde, hol-uitgebogen figuren: gondels, be kertjes en sleeën met fijne, dunne wanden an ragfijne ornamenten stollen uit de effen massa. Ieder van die voorstellingen heet nu een interessante profetie te bevatten voor den gelukkigen schepper ervan. Een uit het gezelschap is met meerderheid van stemmen tot uitlegger dezer* geheimzinnige figuren benoemd; hij haalt ze voorzichtig uit het water, houdt ze op eenigen afstand van een witten muur, en verklaart plechtig hun beteekenis. Een veelzijdige fantasie en een slimme speurzin voor de geheime wen- schen en plannen der aanwezigen is natuur lijk voor zoo'n explicateur een onschatbare eigenschap! Want niets zoo verscheiden en onverwacht als de vormen die het afkoelen de lood in het water kan aannemen! Som migen probeeren iets naar hun eigen zin te v maken, door 't lood vlugger of langzamer, recht omlaag of met een slingerende bewe ging in het water te gieten, maar hel re sultaat blijft onberekenbaar. Soms verdeelt de heele massa zich in tallooze afzonder lijke spitse droppeltjes, allen gelijk van vorm, die los op den bodem van dc kom liggen. „Tranen", zegt de een pathetisch. „Lekkage", voorspelt een ander, die nuch terder is aangelegd. Maar de uitlegger schijnt voor geen van die beide oplossingen te voelen, en decreteert: „Zilveren regen, dat wil zeggen: onverwachte financieele voorspoed!" Wat een kostelijke pret hebben we met dikwijls ge'nad met dit geknoei! Ik weet niet, hoe lang ik wel niet zorgvuldig een hobbelige letter P bewaard heb, die tot nog toe nooit het geringste in mijn leven beteekend heeft, en een zeer fantastisch bruggetje, dat prachtig zilverachtig glansde en waarvoor ik tot nog toe evenmin een be steding gevonden heb, hoewel me er met een grafstem werd bijverteld, dat het diende om over een gapenden afgrond geslagen te worden! Er zijn nog 'n heeleboel andere, niet minder schilderachtige manieren om rom mel te maken met kommen water, klimop- blazen, trouwringen bengelend aan hoofdha ren, die vanzelf beginnen te schommelen en tegen den rand van een glas het aantal jaren aflikken, die er nog vóór uw huwe lijk verloopen moeten; noten, die twee aan twee op een smeulend houtblok worden gelegd, en waarvan er één wegspringt, als uw liefste trouweloos is en nog veel meer, alles van min of meer profetische strekking! En voor zoover al die dwaas- vroolijke gezelschaps-onzin 'n onschuldige hilariteit ten doel heeft, is 't werkelijk zon de en jammer, dat dergelijke gebruiken, spelen eigenlijk, in onbruik raken en hoe langer hoe meer plaats maken voor zwijg zaam gesmui! Op werkelijk bijgeloof berust bij sommi gen het verbranden van de kerst-hulst op Oudejaarsavond. Ik heb een huisvrouw ge kend, die jia 't eten zorgvuldig het heele huis liet afzoeken naar hulstrestjes, want ze was overtuigd, dat de vreeselijkste ram pen in het nieuwe jaar over haar huis zou den losbreken, als alles niet vóór midder nacht tot het laatste blaadje verbrand was. Bleek het dan den volgenden morgen, dat er toch nog ergens hoog aan een plafonnière een twijgje vergeten was, dan was ze da genlang niet te genieten! Geen enkel oud gebruik, hoe idyllisch ook, mag ooit in onvervalscht bijgeloof ont aarden! Dan verliest het vanzelf ook zijn charme, wordt duf en zinloos en een beetje béte. En waar plaats is voor bijgeloof, is al tijd een tekort aan geloovig optimisme en vertrouwen. PIERROT, Naar den oorsprong van het toch altijd min of meer indrukwekkende schieten of meer in 't algemeen het spektakelen met klappers en donderbussen, dat in den nacht van Oud op Nieuw onmiddellijk na den laatsten slag van twaalven het Nieuwe Jaar begroet, en dat wel in alle plaatsen van ons land een ingewortelde gewoonte is gewor den/ is al dikwijls gespeurd en gegist. Met de oplossing: een eenvoudig saluut aan het nieuwe tijdperk dat ingaat, nemen de folk loristen geen genoegen. Liever beschouwen zij het Nieuwjaar-schieten als een variant op het oude midwinterblazen, dat nog in verscheidene streken in het Oosten van ons land in zwang is. Wat is het eigenlijk, dat blazen op den midwinterhoorn? Eenvoudig een oud- heidensch gebruik uit den Saksenlijd, dat na den overgang van die gewesten tot het Christendom méégekerjtend werd en door een nieuwe vrome beteekenis geïdealiseerd bleef voortbestaan. De hoorn zelf is van ocr-primitieve con structie, een soort ruwe waldhoorn van vlier- of wilgenhout, met houten of koperen banden bijeengehouden. In den tijd tusschen Kerstmis en Driekoningen, de geheimzinnige Twaalf nachten, die elk het weer van een der maanden uit het Nieuwe Jaar heeten te voorspellen, steekt de midwinter-blazer zijn hoorn over het verlaten land en blaast, soms urenlang. Zooals zijn vader en groot vader dat vóór hem deden, door een een deren, onverklaarbaren drang uit de warme woonkamer in den vricsnacht gedreven. Hij blaast over den put van het erf heen een bijkomstigheid, die waarschijnlijk ver band houdt met een oor-ouden water- en bronnen-cultus. Het doel was, duizenden jaren geleden, het aftveren van de booze geesten, wien op het Joel-feest plechtig door allerlei soort afwerend spektakel we beduid, dat men op hun doortocht geen prijs stelde. Tegenwoordig heeft het mid winterblazen, waarmee men veelal reeds in den Advent begint, de beteekenis aangeno men van een verkondiging van het Kerst feest, een soort militaire begroeting van den machtigen Koning, die zijn legerscharen op roept tegen de duistere machten der hel. De Nieuwjaars-schoten zouden dan een parallel-gebruik zijn, welks oorspronkelijk- bijgeloovige beteekenis wel is waar geheel vergeten is, maar waar zich geen vrome bij gedachte mee verbonden heeft. Of het erg waarschijnlijk is, dat nog na de uitvinding van hel buskruit een gebruik zou zijn in gevoerd met ook maar iels van de oude midwinter bedoeling? Misschien is een schietpartij met pijl en boog over den put er een voorlooper van geweest. Hoe het zij, we zouden hel niet willen missen, dat plotseling losknallen dier vreugdegeluiden buiten om ons huis, dat ons in de intieme beslotenheid van onze gezins kamer opeens weer in contact brengt met de groote menschenwereld buiten, met die ontelbaren, die onze hoop en vrees en verwachting deelen en dat ons ieder jaar opnieuw, hoe primitief wq hel uitvoerend materiaal ook vermoeden, een kleine rilling van emotie weet te bezorgen! KAJA. Woensdagmiddag is bij aankomst van een wagen een wielband losgeraakt, waar door deze wagen en ook de vlogende zijn ontspoord. Doordat de trein nog maar ge ringe vaart had, zijn gelukkig ernstige ge- solgen achterwege gebleven. Door de posterijen bij den verzender. De wnd. directeur van het postkantoor maakt bekend, dat met ingang van 3 Ja nuari a.s, te dezer stede een afhaaldienst voor postpakketten wordt ingesteld. Deze afhaaldienst za! alleen omvatten gewone pakketten, uitsluitend bestemd vcor hét binnenland (derhalve geen verreken- of waarde-pakketlen). De afhaling geschiedt éénmaal per dag met de bestelwagens, die circa acht uur voormiddags van het Centraal Station ver trekken. De kosten bedraden tien cent voor elk pakket, welk bedrag bij hel afhalen zal worden ingevorderd. Het afhalen is beperkt lot de wijken, waarin met bovenbedoelde wagens wordt besteld. De pakketten kunnen worden medege geven zonder voorafgaande schriftelijke kennisgeving, wanneer een besteber met wagen cf auto zich aan een adres vervoegt om een pakje te bestellen, dan wel na indiening van een verzoek door middel van een berich'kaart. Deze berichtkaarten zijn gedurende de openstellingsuren verkrijgbaar op het hoofdpostkantoor, aan loket10 en bij den zaalwachter, op de afdeelingen Expeditie en bestelling der Pakketpost in het pos'- gebcuw aan het Centraal Station, zoomede op de wijkkantoren en bij de postagent schappen, terwijl de bestellers der post pakketten kaarten in voorraad hebben. Teneinde te bereiken, dat de pakketten met de e,v, ochtendpakketpostbestelling worden afgehaald, bchooren de kaarten te worden gepost: a. in de standaard- en hangfcrievenbussen vóór het tijdstip der laatste lichting; b. in de brievenbus van het hoofdpostkantoor en de bussen welke zich bevinden vóór het Centraal-S'tation en he' postgebouw aan het Stationsplein, vóór drie uur 's nachts. Tenslo'te wordt er, voor zooveel noodig, de aandacht op gevestigd, dat voor elk te verzending afgegeven pakket een bew-.js van terpostbezorging wordt afgegeven, dat moet worden bewaard, teneinde bij even- tueele navraag te kunnen dienen. Zaterdag 1 Januari a.s. zullen vier lich tingen der standaard-brievenbussen worden uitgevoerd; de lichtings-auto s zuilen van het expedi'iebureei der briefpost aan het Centraal Station afrijden te 8 uur v.m., 1 uur, 5 uur en 9 uur n.m. De brievenbussen aan de wagens der tramlijnen 1 en 2 zullen geopend zijn als op gewone werkdagen. Van het wijkkantcor Oost zullen de lich- 'ingen uitgaan te 6.30 v.m., 12.15 n.m., 4.13 n.m. en 9 uur n.m. Woensdagmiddag is aangekomen het s.s. „Deucalion" van de K.N.S.M. In de haven van Bremen is brand aan boord ontstaan, vermoedelijk ten gevolge van een electri- #che storing. Enkele hu'ien zijn uitgebrand. Het vuur was spoedig gebluscht. Er zul len eenige nieuwe schotten moeten ge plaatst worden. De schade valt mee. Woensdagmiddag, om ongeveer kwart voor vijf, reed een tramtrein var. de Gooische Stoomtram over de kruising van de hoofd- en rangeersporen van de Ne- derlandsche spoorwegen nabij den over weg Linaeusstraat, toen plotseling van den Lafs'en geladen goederenwagen een as brak. Het gevolg was, dat deze wagen het hoofdspoor van de dreinen in de rich ting van het Muiderpoortsta'ion versperde. Het verkeer werd dan" ook over een der gcederensporen geleid. Het andere hoofd spoor in de richting van het W.P.-sta'ión bleef bruikbaar. Personeel van de Gooische Stoomtram geassisteerd door dat der spoorwegen (een locomotief met twee ongevallen wagons was naar de Linnaeuss'raat gegaan) bracht de zaak in orde. Het verkeer was om ongeveer zeven uur weer normaal. Onze Bossche Propagandist, de heer H. M. de Graaf, schrijft in „Hel Huisgezin" het volgende, dat bij het begin van het Nieuwe Jaar door ons aan 'verschillende katholieken ter lezing wordt aanbevolen. „Hij wist het niet", „Een antenne op het dak, dus radiotoe stel", mompelde de propagandist en staple vastbesloten op de deur toe. Ring. gaat dc bel, en weldra zat de propagandist tegen over den heer des huizes, die een verwoed radioliefhebber bleek te zijn. „Propagandist van den X. R. O.' spelde mijnheer van het visitekaartje, „mag_ ik u vragen naar het doel van uw komst? En dc propagandist begon voor den zoo- veelsten keer dien dag te vertellen van de stichting, die Katholieke Radio heet, op verlangen van het Doorluchtig; Episcopaat in het le\»5n geroepen. De Ka tholieken gaan' met hun tijd mee en willen niet wachten tol anderen klaar zijn en zich voorzien hebben van een goede organisatie op radio-gebied. Neen, zij beschouwen de radio als een middel van krachtige apolo getische waarde; dat dus niet verwaarloosd mag worden. Is hel niet een prachtig hulp middel bij de vervulling van dc taak, aan de katholieken ook in Nederland opgedragen: „Gaat en onderwijst alle volkeren'. Men kent ons Katholiek geloof, onze Katholieke cultuur, onze Katholieke kunst niet genoeg. Per radio komen wij overal. Zie meneer, wij willen gelegenheid hebben onze ideeën de wereld in te brengen, lederen dag kan men de meest verschillende levensbeschou wingen door het luchtruim hooren klinken, maar in het groote koor van stemmen, dat daar opgaat, mag de Katholieke stem niet ontbreken. De K. R. O., meneer, hoopt in de allernaaste toekomst met de christelijke groep van ons volk een eigen zender te exploiteeren." „Ja, maar wij hebben in Nederland toch een neutralen zender; waarom moet daar nu weer een katholieke zender naast komen? Kom, kom, neutraal is mooi genoeg!" Dat had de propagandist al meer gehoord en hij vroeg: „Permitteer, meneer, maai welke courant leest u?" „Wel natuurlijk een katholieke, dat zou toch al te gek zijn, een katholiek dagblad te hebben en zich te abonneeren op een neutraal; als Katholiek neemt men toch geen genoegen met neutrale kost. Wij wil len toch onze levensbeschouwing terugvin den ook in de Pers?" „Juist! meneer", zoo gaat het nu ook met de radio. Niet alleen muziek komt er uil uw luidspreker, maar ook allerlei voor drachten en redevoeringen kunt u beluis teren. Wilt u uit uw luidspreker alleen mara neutrale kost krijgen? Het is waar, ej komt niet vaak iets per radio tot ons van den neutralen zender, wel van het buitenland waaraan wij aanstoot moe ten nemen; maar dat is niet genoeg. Wij willen ook wel eens iet£, waaraan wij als Katholiek wat hebben, en met de Katho lieken niet te stooten bouwt men nog niet op, U zult hel met mij eens zijn, dat neu traliteit al heel slecht samengaat met het verkondigen van onze ideeën' Wij willen positief werk en niet de waar heid verzwijgen! De velen, die zich uit menschelijk opzicht schamen, bij het zoeken naar de waarheid, zich rechtstreeks om in lichtingen tot een Katholiek te wenden, kun nen thans binnenshuis kennis nemen van wat wij tè zeggen hebben." „Ja, maar op die wijze wordt het zóó pi kant en dwingt men met een katholieken uil zender velen, het toestel ai te zetten. „Aan wie de schuld? Een eerlijk man moet de waarheid durven hooren, en de K. R. O .waakt er zorgvuldig voor, dat er niet aangevallen wordt, wel uiteenzetten, doch niet anderen afbreken of onaange naam zijn. En mijnheer dacht na....Maar de Katho lieken hebben toch iedere week een avond en eenmaal per drie weken een Mis-uit- zending!" „Zeker! meneer, maar dat is natuurlijk niet gratis; de K. R. O. moet daarvoor wel degelijk betalen, dcch blijft daarbij gebon den aan anderen; daarbij is eens per week niet genoeg. Ook in het verkondigen van de waarheid moeten wij baas zijn in eigen huis. De eigen zender zal ook veel geld i kosten; maar als de Katholieken nu eens het geld, wat zij nu aan anderen geven, in de kas van de K. R. O. storten, dan zou de finantieele zijde van dit vraagstuk gemak kelijk opgelost zijn. Daarom meneer, vraag ik u beleefd, wordt lid van de K. R. O. voor 5.jaarlijks of donateur voor 10.— en meer. Zoo werkt u mee aan een goede en dringend noodige zaak, een Katholiek be lang van den eersten rang." Mijnheer teekende het formulier en ver klaarde, dat hij al lang lid geweest zou zijn, als hij dat geweten had; en hij nam zich voor, ook bij vrienden en kennissen, die geen radio hebben, propaganda te maken voor den K. R. O., als voor een zaak waarbij heel Katholiek Nederland belang heeft. Tevreden ging de propagandist van de Bossche Katholieke Radio-verceniging heen. Dat deze propagandist alle hulde ver dient voor zijn klare en eenvoudige uiteen zetting van wat de K. R. O. voor de Nedcr- landsche Katholieken wil zijn, zal wel ieder onbevooroordeeld lezer toegeven. Wij hopen, dat met het nieuw begonnen jaar onze propagandisten nog talrijke katholieken zullen overtuigen. Het jaar 1927 zal gewich tig zijn voor onzen omroep en de grond slag moeten leggen voor de toekomst. Wij danken onze duizende leden van den K. R. O. voor hun hulp in 1926. Het jaar 1927 zal de kroon op het werk zetten. L. H. PERQU1N, Voorz. v. d, K. R. O. ZATERDAG 1 JANUARI 1927. HILVERSUM 1050 M. 10.00 Dienst in de groote Kerk te Hilversum. Voorganger Ds. J.A. Hoekzema. 3.004.30 Hawaf- ian-muziek door het Hawaiian-kwintet, be staande uit de heeren Chris de Vos Jr., Jan de Vos, Eug. Scholten, Chris. Seeger, H. Fernandus. 8.10 Concert door het H.D.O.-orkest, o.l.v. Nico Treep. 9.15 „De bruiloft van Kloris en Roosje", Oud- Nederlandsch gelegenheidsspel met zang en dans, met Nieuwjaarswensch door den heer K. Speenhof-f. Rolverdeeling Peter- nel-Mina Buderman, Thomasvaer-Rienk Brouwer, Elsje-Annie Hofman, Krelis- Herre de Vos, Kloris-v. Puffelen, Roosje- Mies Rootlieb. De muziek door het H.D.O. orkest, o.l.v. Nico Treep. 10.00 Persber. DAVENTRY 1600 M. 3.20—5.20 Con cert door de Callender's band. M. Her- bert-sopraan. R. Chigneli-bariton. R. da Costa-piano. 5.20 Causerie A garden chat. 5.35 Kinderuur. 6.20 Dansmu ziek. Payne's Cecil dansband. - 7.20 Weerber.", nieuws. Causerie England v. The rest. 7.50 „Amasis", Egyptische opera in 2 acten van F. Fenn. Speelt bij het Ealeis van den Pharao in Memphis. 9.20 erceuse, Barcarolle, van Chopin. Solo mon-piano. 9.35 Variëté. M. Scott-de vrouw die 't weet. 9.50 AU England feestconcert. Het London kamer-orkest. Volksdansen door 300 Zang o.l.v. Dr. Vaughen Williams. 10.20 Tijdsein, weerber., nieuws. 10.35 S. Nesbitt et. zijn Ukeiele. 10.5012.20 Dansmu ziek. HILVERSUM 9.50 v.m. Dienst in de Groote Kerk te Hilversum. Voorganger ds. J. A. Hoekzema. ,1. Orgelspel; 2. Voor zang Ps. 43 vers 3, 4 en 5; 3. Votum en Zegebede; 4. Voorlezing Ps. 42 cn 43; 5. Gebed; 6. Tekst; Ezechiel 40 vers 27. Zingen: Gez. 43 1 en 6; 8. Preek; 9. Gebed 10. Zingen Ps. 121 vers 1 en 2; 11. Zegen. PARYS „RADIO-PARIS" 1750 M. I.052.10 Concert door het orkest Loca- telli. Mme. Gatneau-zang. 5.055.55 Concert door de Jazz Symphonie. 8.50 Galaconcert. Orkest en vocale en instru mentale solisten. Hr. Franche-declamatie. KONIGSWUSTERHAUSEN 1300 M. en BERLIJN 484 <m 566 M. 8.20 Concert. Oosterkerk-koor en sopraan. 10.50 12.10 Concert door het militaire muziek corps. 3.506.20 Concert door de Stei- ner- kapel. 7.50 Populair orkestconcert Orkest en F. Baumann-tencr. 9.50 II.50 Dansmuziek. LANGENBERG 468.4 M. (procfuitzen- ding) 10.5012.20 Requiem voor 3 cello's en klein orkest, Popper. 3.50 5.20 Orkestconcert. 7.208.50 Con cert door het groote orkest. HAMBURG 334.7 M. 7.50 v.m. Nieuw jaarsconcert. Posaunenkwartet v.h. Bre mer symphonieconcert. 12.25 Nieuw jaarsconcert. 1.052.10 Kamermuziek 3.505.50 Orkestconcert. 7.2011.15 Nieuwjaarsconcert, door het versterkte or- kest. MUNSTER 241.9 M. 12.50—1.50 Con cert door het Schoenmakerkwartet. 5.25 6.05 Lezing over Bach en Mozart met illustr. op de piano. 8.5510.20 Dans muziek. BRUSSEL 508.5 M. 5.20—6.20 Orkest concert. 8.5010.50 Galaconcert. Mile. Mergan-zang. Om 9.50 onderbroken door een vertelling Le chien et l'oiseau. ZONDAG 2 JANUARI. HILVERSUM 1050 M. 8.30—9.30 uur R.-K." Omroep. Mej. Anny Sevekej sopraan. Frl. Gizi foth de Kisker, piano. Hr. F. Jansen, bariton. 1. Aria uit „Acis und Goltatia", Handel (sopraan), 2. Ave Verum Corpus, Mozart (bariton). 3. O, Jesu vol genaden (Guido Gezelle), An- driessen (so<praan). 4. De heer J. Bakker spreekt over: Een gave Gods. 5. Cor Jesu, Jansen (bariton). 6. Jesu allerliefste Kind (Guido Gezelle), sopraan. 7. L'ed van den Arbeid, u. h. St, Jozefs-orato rium, J. A, S. v. Schaik. 10.30 uur Dienst i. h. Gcb. v. d. Vrije Gemeente te Ams'erdam. Spreker: Ds. A, Binnerts, Doopsgez. Pred. te Haarlem. 1. Orgelspel, 2. Lied 248 1, 2, N. P. B. bundel. 3. Gebed. 4. Tekst Lucas 10 38-42, over. Martha en Maria. 5. le deel toe spraak. 6. Lied 266 1, 2, 5, 7 N. P. B. bundel. 7. 2e deel toespraak. 8. Gebed. 9. Lied 269 1, N. P. B. Bundel. 10. Ze genbede. 11. Orgelspel -12.30 uur Kamermuziek door het Hollandsche trio, Betsy v. Breemen-Schrik, viool, Sophie Tabakspinder-Roeper, piano. Henk v. Wezel, cello 3—5 uur Middagcon cert door het H. D. 0.-orkest, o. I. v. Nico Treep. Soliste. Mara Dyxhoorn, sopraan. A, d. Vleugel: Egb. V een ^5.30 uur n.m, Dienst in de Ned. Herv. Kerk te Utrecht. Voorganger: Ds. P.deHaas. 1, Orgelspel, 2. Zingen: Ps. 113 1-3, 3. Lezen Pred. 1. 4. Gebed. 5. Zingen Gez. 250 4-7. 8. Preek over „Alles nieuw", haar aan!, van Openb. 21 3a. 7. Zingen Gez. 14 4. 8. Dankgebed. 9. Zingen Ps. 103". 3. 10. Zegebede, 11. Orgel 8 uur Pers- en sportberichten 8.10 uur V.A.R. A-avond. Mei. Tini Bosman, viool en alt-viool. De heeren: J. Bonda, piano, B. Smits, cello, P. G. Prins, cla rinet, Mej. G. Hoogenberk, sopraan. De heeren A. v. Strieu, tenor, A. Krelage Jr., piano. Spreker: Dc heer A. H. Ger hard, lid van de 2e Kamer der 'Staten- Generaal. DAVENTRY 1600 M. 3.50 uur Con cert door de versterkte militaire band. I. 1' Anson, sopraan. R. Easton, bas 5.50 uur Het beroemde gedicht „The an cient mariner voorgelezen door J, C. Squire 6.05 uur Oproep: The Bri tish red cross society and order of St. John Hospital Library 6.08 uur Causerie: Fifty years of Uganda 6.50 uur Dienst in de St, Cuthbert's kerk Edinburgh 8.05 uur Kerkdienst in de St. Phillip's kerk. Liederen door blinde musici en dichters 8.30 uur Studio-kerkdienst 9.15 uur Oproep: The Royal mineral water hospi'al, Bath 9.20 uur Weerber., nieuws 9.35 uur Slrijkmuziek. O. Haley, sopraan. Strijkorkest 10.3010.50 uur Or kestmuziek. PARIJS „Radio Paris" 1750 M. 1.05— 2.10 uur Concert, Orkest en Hr. Léonb Zang. Hr. Schmidt, viool. Hr. Charcou- chet, cello 5.055.55 uur Dansmu ziek door de Jazz Symphonie 8.50 10.20 uur Concert. Orkest Mario Ca- zes en vocale solisten, Dansmuziek. KONIGSWUSTERHAUSEN 1300 M. en BERLIJN 484 en 566 M. 8.20 uur M'Orgenconcert, Michaelkorkkoor en or- gelbegel. 10.50 uur Concert. Ton- künstler-orkest 11.40 uur Max en Paul, humoristen 12.30 uur Concert W. Niemann, piano, M. Serct v. Eyken, alt 3.50 uur Concert. Ette, kamer orkest 7.20 uur „Die Fledermaus" operette m 3 acten van J. Straus 9.5011.50 uur Dansmuziek. LANGENBERG 468.8 M. en MUNSTER 241.9 M. 6.509.50 uur „Der Freischutz", opera in 3 acten van C. M- v. Web er. HAMBURG 394.7 M. 8.35—10.20 uur Concert, piano, orgel, viool, cello 12.25—1.05 uur Sylvesterconcert 1.051.50 uur Kamermuziek 3.50 6.15 uur Dansmuziek 7.209.40 uur Dansmuziek. BRUSSEL 509 M. en ANTWERPEN 266 M. 8.50—10.50 uur Orkestcon- ccrt. Om 9.50 onderbroken door een le zing. MAANDAG 3 JANUARI. HILVERSUM, 1050 M. 12 uur Politiebe richten. I3.304 uur. Vrcuwenhalf- uurtje door Mevr. Rhemonda. 56 uur Kinderuurtje door mevr. Ant. van Dijk; 6.056.45, concert door het H- D. O.- orkest. 6.457.15 Tuinbouw-halfuu-tje 7.157.45, Engelsche les voor begin ners. 7.45 Politieberichten. 10 uur, Persberichten. 8.10, Vlaardingsche avond; 1. Harmonie „Concordia", Dir. L. v. d. Tand; 2. Christel. Harmonievereen. „Su'-sum Corda", dir. Adr. J. de Maare 3. Strijk-orkest „Beethoven"; 4. Mannen koor „Orpheus", dir. P. v. d. Putten; 5. Christel, gem. koorvercen. „Excelsior dir. M. Gtoeneveld; 6: Gem. Koor „De Stem des Volks". Dameskoor „Viviez- za", dir. mevr. K. Verhoef. De heer van Berkel, xylophoon. Rede door den heer G. G. Roos. Enkele woorden over Vlaardingen. DAVENTRY, 1600 M. 11.20 u„ Concert door het Daventry-kwartet en solisten (bariton-viool-piano); 12.05 Vocaal concert; 12.25 Davenlry-kwartet (ver- volg). 1.20—2.20 Orgelconcert yan dc Southwark-Kathedraal; vioolsolo's 4.20 Concert door de R. A. C. dans-band; 5.20 'Causerie; A. Scottish tea-table. 5.35, Kinderuurtje. 6.20 Orkestconcert van het Rialto-theater; 6.50 Weerber., nieuws; 7.05 Orkestconcert. 7.20 Li teraire critiek; 7.35, de 48 preludes en figues van Bach; Pianomuziek; 7.45, Causerie; January. 8.05 James Ber nard: Een karakterstudie ,.0ur Pardner en een gouddelversvertelling. 8.20 Vroolijk half uurtje door de Metropolitan Police Minstrels. 8.50 Vocaal concert door Olive Carey; 9.05 „Keyboard"- muziek van Mozart. 9.20 Weerber., nieuws; 9.35 Sir F. Dicksee; 9.50. „The arts leaugue of service travelling theatre", tooneelvoorstelling, 10.20 11.20 Orpheus and the Orphean". Voor en tegen Jazz. Causerie met muzikale ill. 11.2012.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS", 1750 M. - 10.50 11.20 Nieuws en muziek. 12.502.10 Concert door het orkest Gayina MIL De- monthy, zang 5.055,55 Concert, piano- en vioolmuziek en gedichten-voor lezing; 9.05—10.50, Fragmenten uit dc operette „Mme. Favart" Offenbach, KONIGSWUSTERHAUSEN, 1300 M. en BERLIJN 484 en 566 M. 1.50—7,20 Le zingen en lessen. 7.50 Concert. Orkest en Prof. PetiF-hnikoff, viool 9; 90 11.50, dansmuziek door de Kermbach- LANGENBERG, 468,8 M. 10.20—11.50 Orkestconcert; 7.359.05 Vioolcon cert; Therese Sarata, viool: Vioolconcert G-moIl, Mendelssohn. Dansmuziek. TAMEURG, 394,7 M. 11.50—1.20, Or- keslconcert. 1.252.05 KamerrnuziLk. 3,354.20 Nieuwjaarsliederen; orkest en zang; 4.205.15, Liedjes bij de luit. 5.20—5.50, concert door de Sandor-kapel. 7,20—9.20 Rudolph Philipp-avond. Koor- BRUSSEL, 509 cn ANTWERPEN 266 M- - 8.20 De Radio-couranl. 8.50—10-Sti Operette-programma. Orkest en solisten, Minister van der Vegte zal eenige woorden spreken. Het ligt in het voornemen van den mi nister van Waterstaat om Ier gelegenheid van dc mdienststelling van bet Rijks-radio- telcfcniestation voor de ui zending van za- ke'ijke berichten op 3 Januari a.s. tusschen 9 30—10 uur v.m. te Schevemngen-haven voor de radio-luisteraars eenige woorden door middel van en ter inwijding van hel s'ation te spreken. De uitzending zal geschieden op een goll- lengte van 1950 M. Uit Londen wordt gemeld, dat in het be gin van het nieuwe jaar de draadlooze te lefoonverbinding tusschen cr.geiand en Amerika defini'ief tot stand zal komen. De dienst zal waarschijnlijk geopeud worden met een telcioongespreK tusschen Koning Getrge in het Luckingnam Palace en pre sident Coolidge in het Witte Huis. Er moe ten nog slecftis eenige technische details geregeld worden, wanrna het mogelijk zijn zal, dat particulieren in Londen 'nar. rela ties in Amerika opbellen. De dienst zal m Engeland geschieden via het draadloos sta tion Rugby. De kantonrechter te Alkmaar deed Woensdag uitspraak in de zaak van den vader, die had geweigerd zijn kind naar een door B en W. aangewezen school te zen den en terecht had gestaan wegens over treding der leerplichtwet. De kantonrechter ontsloeg den vader van alle rechtsvervol ging- Er valt het is voor den opmerkzamen toeschouwer moeilijk te ontkennen in den loop van 1926 opnieuw een verbetering waar te nemen op het voorgaande jaar. Reeds de algemeene feiten spreken daar voor. Kan men 1924 het jaar noemen van het Protocol van Genève, ontijdig, praema- tuur maar niettemin van belang, en werd 1925 gekenmerkt door het belangrijk sa menkomen te Locarno in 1926 is op de zen grondslag voortgebouwd, is Duitschland tot den Volkenbond toegetreden en daar mede de onderscheiding, die tot dusver kunstmatig tusschen voor- en tegenstanders uil den grooten oorlog werd gemaakt, prak tisch zoowel als theoretisch weggevaagd. Er blijft ongetwijfeld het Verdrag van Ver sailles met al de hindernissen, die het heeft geschapen: er blijven bepalingen, waardoor het eene deel van Europa toezicht oefent op het andere; er blijft daartegenover de drang van een groot levenskrachtig volk, dat zich noch algemeen noch economisch aan banden Iaat leggen; tegelijk echter komt beider streven naar elkander toe. E pur si rnuove, zoo zeide reeds de oude Ilaliaansche geleerde, toen men hem wilde betwisten j j-*5 aa.rc*e zou bewegen; toen men om godsdienstige redenen zijn wetenschappe lijke leer wilde verloochenen,. Inderdaad, de aarde beweegt, en met haar de men- schen, die op deze tranenrijke aarde ver toeven, maar thans bewegen zij in de goede richiing, in den geest van verzoening! En evenmin valt te ontkennen, dat de Volkenbond in dit werk van verzoening een groote, vooraanstaande rol speelt. Was er naast den Raad van den Volkenbond in voorgaande jaren niet steeds geweest de Gezantenraad, het mag de vraag heeten of het herstelvraagstuk zou hebben geleid tot de Ruhrbezetting. Maar de beteekenis van den Gezantenraad is achteruitgegaan; die van den Raad te Genève in tegendeel toe genomen. In de eerste maanden van 1925 besloot het Duitsche Kabinet onder leiding van Luther dc officiëele aanvrage om toe treding bij den Volkenbond in te dienen, en in de eerste en toldusvcr eenige buitenge wone Assemblée, die bijeenkwam, behan delde de Volkenbond deze. Het verloop van de Maartcrisis staat een ieder nog levendig voor oogen. Dacht men aanvanke lijk. dat Duitschland's toetreding tot den Volkenbond en Duitschland's opneming in den Raad spelenderwijze zouden geschieden, een paar weken tevoren kwamen de ge ruchten, die vermeldden, dat Brazilië, Spanje en Polen een permanenten zetel eiszhten op het oogenblik, dat er aan Duitschland een werd toegewezen. Ter zijde van de Maartvergadering hebben de kopstukken .vergaderd en Waa&kagd. gia&r S9ft<lS£ resultaat. Er zou een compromis gekomen zijn, ware Brazilië niet op zijn stuk blijven staan, en hadde dit land niet misbruik ge maakt van de eenstemmigheid, die in.den Raad voor dergelijke besluiten vereischt is. Zoo ging men in Maart uiteen, Duitsch land's aanvrage aanhoudend, en aan eene Commissie den verderen arbeid overlaten de. Deze Commissie, aan welker arbeid on v Duitschland en Polen deelnamen, kwam met voorstellen, die een nieuwen Duitsclieu peimanenten zetel tot den eenigen nieu- ,wen maakten, maar die naast niel-pcrma- nente zetels ook semi-permanente zetels schiepen. welke voor Brazilië, Spanje en Polen waren bedoeld. Brazilië trad r®e,s in Maart uit den Volkenbond; Spanje volgde zijn voorbeeld toen aan de Spaansche eei die heette een permanenten zetel voor Spanje te eischen, niet werd voldaan. Polen, dat reeds in Maart de minste hin dernissen aan de oplossing in den weg legde; Pelen, dat ten einde toe door Frank rijk en gedeeltelijk door Engeland werd gesteund, vercenigde zich met dit compro mis, en kreeg, als belooning daarvoor, een semi-permanenten zetel toegewezen. Het verdiende voor deze houding waardeeimg, te meer wanneer men bedenkt, dal het uitt* eden van Brazilië, en de daarop 'te- volgde boosheid van Uruquay, nu dit in den Raad niet ia herkozen, het gevaar voor een specialen Amerikaanschen Volkenband doen toenemen. Al is dit gevaar door het weer optreden van Argentinië als actief olken- bondslid wat ycmifider.d, Ruslpgd vervult in Azië, waartoe het eigenlijk en uilsluitend behoort, een gelijke separatistische rol; door verdragen met Turkije en Perzic tracht het een Aziatischen Volkenbond te scheppen, waarvan het met China, ook al boos omdat hel geen permanenten zetel in den Raad te Genève heeft, de leiding zal voeren. Dergelijke gevaren zijn niet te ver mijden, maar dc praktijk heeft we! geleerd, dal er tusschen het dreigen met een nieu wen Volkenbond en het oprichten ervan, een afstand van beteekenis ligt. Daarbij dient niet te worden vergeten, dal dc Vereenigde Staten nog we! altijd op afwijzend standpunt jegens den Volkenbond staan, maar niettemin eenige toenadering hebben getoond tot het Hof, toch zeker niet hel onbelangrijkste orgaan van den Volkenbond. President Coolidge heeft het voorstel van zijn voorganger gehandhaafd, en Amerika's toetreding tot dit Hof aan den Senaat voorgesteld. Deze heeft het goedgekeurd, maar met een aantal reser- ves. die, terzijde van de jaarlijksche Assem blée, noodig maakten een afzonderlijke vergadering ter bespreking van deze reser ves. Zij is Amerika tegemoet gekomen zooveel zij kon: zij heeft Amerika's toetreding te aanvaarden geacht mits dit land niet meer voordeden verkrijgt dan aan de Staten, die lid van den Volkenbond zijn, zim gegeven. Vandaar, dat het protocol van deze verga dering een interpretatie van de Amerikaan- sche reserves bevat, waarvan het intusschen twijfelachtig is of Amerika ze zonder rft&PX zal aanvaarden. Trouwens, al heeft het Nobelcomité terecht aan Generaal Da wes, thans Voorzitter van den Senaat, de helft van den Nobeipriis-1925 toegekend, over Amerika's houding in het algemeen is men in Europa niet of slecht te spreken. Amerika is van vrijwel alle belangrijke en onbelangrijke landen in den oorlog schuld- eischer geworden; het heeft niet slechts een weluitgerust leger maar vooral veel contanten op het oorlogsaltaar geofferd. En die contanten. waarvan men vroeger dacht, dat ze wel terecht zouden komen, vraagt het nu terug, en vvoral Frankrijk, het arme uitgeputte Frankriik. kan deze slechts ten deele betalen. Vandaar dan ook, dat achtereenvolgens Fransche Ministers van Financiën waren aangewezen op het treffen van een regeling der schulden met Amerika. Caillaux. wien dit een vorig jaar mislukte, heeft het nog eens. en nu met iets meer succes geprobeerd. Zijn accoorci met den Amerikaanschen Staatssecretaris Mellon heeft beteekenis. Hef werd voorafgegaan door een accoord van Amerika met Italië, wélk land Frankrijk aanmerkelijk billijker behandeld achtte dan Amerika geneigd was het Frankrijk te doen. Ook voerden Fran sche Ministeis besprekingen met Engeland en met Minister Churchill kwam men tot vrij bevredigende resultaten, In Amerika zijn tal van stemmen opgegaan, die ervoor pleiten, dat bet rijke Amerika aan het arme Europa de oorlogsschulden zal kwijtschelden. Men iclit dit van belang niet slechts uil moreel oogpunt, maar ook materieel, gezien dat de daardoor gewekte indruk aan Amerika slechts ten goede kan komen. Maar Coolidge heeft geweigerd gelijk zijn voorgangers wei gerden, en de Amerikaansche gezant te Lon den, de beer Houghton heeft zelfs een rap port gepubliceerd over Europa's economi- schen toestand, dat van vrij gedegen studie mag blijk geven, doch aan den anderen kant voor den vreemdeling van een oozienb?' de openhartigheid is Geen wonder, dat CIc- menceau, die zooveel voor zijn land gedaan heeft, het oogenblik gekomen vond om een open brief te richten; geen wonder, dat periodieken in Frankrijk „toevalligerwijze begonnen met de publicatie van brieven uit den tijd van Franklin, waarin het toen arme Amerika aan het loeit rijke Frankrijk dank betuigde voor de edelmoedige giften, ook in geld geschonken. Maar Amerika blijft op zijn stuk staan; het wil het volle pond en het vraagt niet naar den indruk, dien het wekt. De voorspoed, die Amerika ma terieel genot, is geheel in tegenstelling daar mede; die voorspoed was ook in 1926 nog groot, maar begon tegen het einde van het jaar te verminderen. Zal Amerika uit dien tegenslag leeren en zich edelmoediger jeg°ns het oude Europa, waaraan het eens zijn beste krachten ontleende en aan welks medewerking hel zijn vrijheid dankt, toonen! (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 13