t Uit de Vaderlandsche historie van Cocquernico's dierenrijk. pr BINNENLANDSCH NIEUWS.VERKEER EN POSTERIJEN.! Anti-Papisme. De Evertsenvan stapel geloopen. Retourkaarten voor buurtverkeer. Nieuw tarief voor z.g. sckoolreisjes LUCHTVERKEER. De vliegtocht Amsterdam Batavia en terug. Neutrale sociale organisaties. Staatsbedrijf der Artillerie-Inrichtingen. De veiligheid op de Spoorwegen. Duitsche onderscheiding. Luchtpostzegels in Oostenrijk. Een tweepersoons Autogiro. UIT ONZE OOST. Rampok-terreur in het Wlingische. GEMENGD NIEUWS. De bankbiljettendiefstal te Genève. Een oplichter. Vreeselijk familie-drama te Stuttgart. Een ontaarde zoon. Jhr. De Gijselaar's afscheid van Leiden. UIT BOEK EN BLAD. BOEKZAAL DER GEHEELE WERELD. SPORT EN WEDSTRIJDEN, KERK EN SCHOOL. Stenografie-lessen per radio. Congregatie der Paters van het Allerh. Sacrament. RECHTZAKEN. Gisttamine-tabletten. De Culemborgsche moordzaak. AMSTERDAMSCH NIEUWS. Het Pampus ijsvrij. R. K. F. 0 LANDBOUW EN VISSCHERIJ Pioenenkweekers. KUNST EN KENNIS. Sophocles: „Koning Oedipus De „Buitenlandsche Post" schrijft. Bij de behandeling van de begrooting van Onderwijs, heeft ds. Lingbeek een onbillij- ken aanval op de katholieken gedaan, die door Dr. Moller en Baron van Wijnbergen werd afgeweerd, maar geenszins met al die scherpte, welke verdiend kan heeten. Wij, die den hervormden godsdienst aanhangen en dus niet docr partijdigheid ten gunste der katholieken worden beheerscht, mqger, tr daarom met een enkel woord het onze van zeggen. Ds. Lingbeek klaagde, u^en ka'holieken schoolmeesters, die kloosterbroeder zjjn, komt slechts ƒ.700 per jaar toe, wat een redelijke raming <roor kosten van levens onderhoud is. Al het meerdere gaat naar de kerk, en behoorde in de Nederlandsche s aatskas te blijven, die nu, sedert dc nieu we oiyierwijsregeling in werking kwam, al 33 millioen via de kloosterbroeders aan de Roomsche kerk geschonken heeft. De Nederlandsche Staat waardeert het geven van onderwijs op een zeker honora rium en keert dit uit zonder te vragen, wat de onderwijzer met zijn loon doet. Deed hij het wel, dan zou men tot de be vinding komen, dat een meerderheid van de leekenonderwijzers, het vele geld, wat niet voor levensonderhoud gebruikt wordt, besteedt aan: socialistische propaganda, /ieestjes en reizen waardoor de gewone la- Jere onderwijzer boven zijn stand leeft, nooie of kwasi-mocie kleeren en onver antwoordelijke gezinsvorming. Naar ons gevoelen besteden de kloosterbroeders hun geld beter. Woensdagmiddag is van de werf van Bur- gerbout's Machinefabriek en Scheepswerf te Rotterdam tc water gelaten de torpedojager ..Evertsen", de eerste van de drie torpedo- jagrs. die daar veer de Nederlandsche Ma rine in aanbouw zijn. De namen van de twee and»ren zijn „Kortenaer en „Piet Hein". Dc plechtigheid werd bijgwoond door den Minister van Marine Geldig voor «die treinen. Naar de Tel verneemt, ligt het in het voornemen der Nederlandsche Spoorwe gen, cm de eendaagsche retourkaarten voor buurtverkeer geldig te verklaren vcor alle treinen, uitgezonderd D-treinen, Hiermede wordt een belangrijk vereenvoudiging voor reizigers bereikt. Tevens kan dan een der vele teekens uit het spoorboekje, aanwij zende welke treinen voor buurtverkeer- kaorten geldig zijn, vervallen. Méér geleiders vrij, maar ook 40 pet. verhooging. olgens de huidige tariefsbepalingen reizen, naar men weet, kinderen op uit- stapbiljetten voor een vierde van den vrachtprijs voor volwassenen. Naar de Tel, verneemt, wordt dit tarief met 40 pet. verhoogd, doch hiertegenover krijgt op ie ere tien kinderen benogen 13 jaar één geleider vrij vervoer. Voor kinderen tus- schen 13 en 18 jaar geniet slechts één geleider op twintig kinderen vrijdom. üe N. S. hebben derhalve van de nieuwe regeling geen nadeel, daar tien kinderen, door het hoogere tarief de volle reisvracht voor één volwassene betalen. Naar men mededeelt zal de le luit.-vlieger- irstructcur G. A. Koppen, te Soesterbcrg, die het plan heeft met een 3 mot. Fokker F 7A naar Batavia en terug te vliegen, in plaats van begin April in de eerste helft van Mei a s. vertrekken. Zeer waarschijnlijk zal hij voor dien tocht gebruik maken van 3 Liddely Lynx luchigekoelde motoren in. stervorm. Als vermoedelijke "2e piloot, tevens me- eanicien wordt in luchtvaartkringen de naam van .uarine a. 1 den heer Lam- j genoemd van een militair weerberichtvliegcr booy. aoor vice-admiraal Zeeman en door thans gedetacheerd bij de K. L. M als 2de oen burgemeester, van Rotterdam,, den heer bestuurder \V ytema. De dqop werd verricht door mevr, vv ytemcVursteegh, de echtgenoote van den Rolierdarnschen burgemeester. Na de te vvaterlaüng bood de directie van Burger hout in hotel „Wciraar" een lunch aan, waar aan ook minister Lambooy aanzat. Een schrijven van 't Doorluchtig Episcopaat aan de R.-K. vrouwen en meisjes. Wij, aartsbisschop van Utrecht, wijzen mede namens de Hoogwaardige Bisschoppen van Nederland er op, dat onze R.-K. vrou wen en meisjes niet minder dan onze R.-K. mannen en jongelingen den strengen plicht hebben zich te onthouden van het steunen of van het lid zijn van z.g. neutrale sociale organisaties. Mede in verband met Ons ter zake ge stelde vragen, achten Wij het daarom nici overbodig onze R -K. vrouwen en meisjes met nadruk te waarschuwen tegen het op eenigerlei wijze verleenen van steun en/of medewerking aan neutrale sociale Vrouwen - vereenigingen, zooals de „Internationale Vrouwenraad de „Nationale Vrouwenraad", de „Vereeniging van Staatsburgeressen", de „Vrouwenbond vcor vrede en vrijheid", de ..Ncderlandaph.e Vereeniging. ypn Huisvrou wen en dergelijke, wier beginselen, en/ct nel ie. lijnrecht in strijd zijn met de beginse len der Katholieke Kerk. Namens het Doorluchtig Episcopaat, Dc Aartsbisschop van Utrecht. t H. VAN DE WETERING. De Ned. gezant te Warschau. D'i heer Engelbrecht bq&oemd. Thans is bii Koninklijk Besluit benoemd tct Buitengewoon Gezpnt en Gevolmachtigd Minister tc Warschau de heer W. B- Er.gel- hrecht, buitengewoon gezant en gevolmach tigd minister te Santiago. Verhooging der uitgaven met ongeveer 3K millioen. Blijkens het Voorloopig Verslag van de Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot verheoging van inkomsten en ilitgaven van het Staatsbedrijf der Artillerie-Inrichtin gen voor het dienstjaar 1926, maakten cenige leden de opmerking, dat de verhooging der lütgaven van het Staatsbedrijf met ongeveer drie en een kwart millioen gulden alle reden geeft lot dc onderstelling, dat dit bedrijf is gereorganiseerd. Hier kan, volgens hen, geen sprake zijn van onvoorziene uitgaven, die niet hadden kunnen worden voorkomen, maar moet met uitbreiding van het bedrijf hebben plaats gehad, waarin, naar het oor deel dezer leden, de Staten-Generaal vooraf hadden moeten zijn gekend. In het „U. D." schrijft de heer J. S. A. Leith, hoofdbouwkundige bii de Spoorwegen te Rotterdam, in verband met enkele be schuldigingen in dit blad aan zijn adres ge uit, het vcigende ingezonden stuk: „Nu ik in uw avondblad van 20 dezer per soonlijk wordt aangevallen door uw zegsman (waarin ik de stem van den heer Maas Gees- teranus, chef van Dienst van Weg en Wer ken bij de Nederlandsche Spoorwegen meen te moeten beluisteren) zou ik verplicht zijn, mijn verdediging hiertegenover te stellen, teneinde het publiek de keerzijde van de medaille te laten zien; echter ben ik hiertoe niet gerechtigd ingevolge artikel 27 van het R. D. V. Bij mijn verdediging zouden de meest in terne spoorwegaangelegenheden in het volle daglicht dienen te worden gesteld, hetgeen ik ongewenscht acht deze aan de publieke opinie te onderwerpen. Uw zegsman wijdde zeer omslachtig uit over hetgeen ik had moeten (kunnen'?) doen ter voorkoming van het ongeval, (ofschoon deze argumenten louter nabetrachting zün)- echter wordt egen woord gerept over het vele dat ik maanden te voren heb gezegd aan ondergeschikten, doch bovenal aan mijr chef of diens plaatsvervanger in verband met de veiligheid van het verkeer op den spoorweg." Het „U. D." teekent daarbij o. m. aan, dat de heer Maas Geesteranüs niet de bedoelde zegsman is geweest. Dc Duitsche Regeering heeft aan Dr. J. Th. de Visser, oud-minister van Onderwijs en lid van de Tweede Kamer, het Eeretee- ken van het Duitsche Roode Kruis le kl'. verleend. Heb hel aitstekendste aan te bieden, dat iemand wenschen kan. hoe zal dé wereld bet weten, indien, gij niet adverteert. JOHN. P. ROCKEFELLER, Oostenrijk geeft nieuwe lucEtpostzegels rit. De waarde 10, 15, 30 en 50 groschen hebben den kop van een vliegenier tot af beelding; de 3, 5 en 10 schilling vertoonen een vogel. De 10 sch, donkerbruin ver schijnt in groot formaat. Capt. Courtney, de bekende testvlieger, zal binnenkort een tweepersoons Aulogiro van de la Cierva invliegen. Deze nieuwe machine is veel lager dan de vorige van den Spanjaard. Het toestel heeft een vier- wieis-landingsgeslel met remmen op de voorwielen en een 200 P.K. motor. Ook dc vorm van de schroefbladen is veranderd, terwijl de vlieger tijdens de vlucht de stand der bladen kan veranderen. Daar het een two-sea'er is, beslaat de mogelijkheid vcor Courtney, om ook anderen in het vliegen met de Autogiro te bekwamen. Twee en twintig personen gearresteerd. In verband met een rampok-terreur in het Wlingische (Oost-Java) zijn, luidens be richt uit Batavia, twee en twintig personen gearresteerd. Gebleken is dat het in het Blitarsche ontdekt complot ten doel had vernieling van postkantoren, stations, telegraaf- en te lefoonlijnen en vermoording van de be stuursambtenaren. De hoofdaanlegger Paklas is gearresteerd. Ook medeplichtigen in Nederland. Gelijk men zich zal herinneren, werd op den tweeden September van dit jaar een Nederlander, Huyzer geheeten, die zich tc Genève bevond, het slachtoffer van iemand, die hem een bedrag van 180.000 afhandig wist te maken. Een geluk bij dit ongeluk was, dat het 180 Nederlandsche bankbiljetten van 1000 waren, waarvan de benadeelde de nummers genoteerd had. Geruimen tijd hoorde men niets van het geval, tot plotseling op 21 September vijf biljetten bij een bank tc Amsterdam bin nenkwamen. Van deze biljetten behoorden er tot de series A, AA, AjB, AC, AD en AE. Het bleek, dat dit geld een gedeelte was van een zending uit het buitenland, waarvan de oorsprong niet goed meer na te gaan viel. Na dien werden verschillende malen in de Hoofdstad en in andere plaat sen in Nederland dergelijke biljetten aan getroffen, doch steeds behoorden deze tot zendingen uit het buitenland. Zelfs waren verschillende uit Amerika Afkomstig. Vooral dit laatste was een aanwijzing, immers ook in andere landen werden bil jetten aangetroffen die deel hadden uitge maakt van zendingen uit Amerika, zoodat ten slotte de conclusie getrokken werd, dat een groot gedeelte van de 180.000 naar Amerika was overgebracht. Er werd tus- schen dc chefs van de .diverse politiecorp sen druk gecorrespondeerd. De eerste, die een goede vangst deed, was de Londensche politie. Deze toch slaagde er in een zekeren Frederick Tho mas Randolpfce te arresteeren, die opgaf filmoperateur van beroep te zijn. Hij had op 17 December in Londen-West aan een bijkantoor van de Midland Bank drie bil jetten van 1000 ter wisseling aangeboden, met het gevolg, dat men den man .vast hield tot de politie ter plaa'se kwam. Dc verdachte werd voor de justitie geleid; deze vond geen termen aanwezig hem op vrije voeten te stellen. Later bekende hij de biljetten ontvangen te hebben van een zekeren Davison, die zoogenaamd optrad voor een vereenigde groep Amerikaansche bankiers. Bij het clubje behoorde tevens een zekere Blaine. Sca'land Yard confronteerde den ver dachte met Huyzer, die Randolph her kende als een der lieden, die tot het ge zelschap behoorde, dat voortdurend om hem heen zwierf. De zaak is dus daar verder in onderzoek. In verband met het voorgevallene ves tigt de commissaris van de centrale recherche te Amsterdam de aandacht van banken, wisselkantoren enz. nogmaals op de biljetten met verzoek zoo mogelijk bij aanbieding maatregelen te willen nemen tot vaststelling van de identiteit van den be rokkene en de politie zoo spoedig mo gelijk te waarschuwen. Deze waarschu wing werdt gedaan in verband met bet ver moeden, dat agenten van d'c bende zich ook in Nederland bevinden. Begin der maand December vroeg en verkreeg een als heer gekleed persoon een kosthuis bij de familie Van D. te Meppel Hij zeide reiziger te zijn in electrische ap paraten en beweerde, dat een zending van deze toestellen, voor hem bestemd, aan het station uit Zweden was aangekomen. Hij had echter niet voldoende geld om de vrachtkosten te kunnen betalen, omdat hij meer apparaten kreeg toegestuurd dan hij verwachtte, Zijn verhalen liepen tenslotte hierop uit, aldus de M, Crt., dat hij de fa milie waar hij reeds twee dagen in den kost was, wist te bewegen, hem 30 te leenen. Hij ging weg, naar hij zeide, om de machi nes in ontvangst te nemen, en zou des avonds terugkeeren. Hij bleef echter uit en liet een rijwiel, dat hij bij zich had, achter. Toen hij niet terugkwam, kreeg men arg waan en volgde aangiLe bij de politie. Het ingestelde onderzoek bracht aan het licht dal het door den kostganger, die zich Cor nells Franken noemde, achtergelaten rij wiel te Heerenveen was gehuurd.. Verzoe ken, gedaan tot opsporing van den zich noemenden Franken, bleven vruchteloos. Zondag j.l. echter werd op de doorreis naar Leeuwarden aan het bureau van po litie te Meppel gebracht Carl Alfred L., wonende te Den Haag, die zich in den lande aan verschillende 'oplichtingen en verduisteringen had schuldig gemaakt. Uit het van de familie Van D. ontvangen signa lement werd L. door de politie herkend als dezelfde, die deze familie had te pak ken genomen. Van het geld was niets meer in zijn bezit. Hij is den volgenden dag dooi gezonden naar Heerenveen, waar hij onder den naam Vos werd gevraagd door de Koninklijke Marechaussee aldaar. Een woesteling vermoordt vrouw, dochter en schoonzuster. Te Stuttgart heeft Woensdag een ver schrikkelijk familiedrama plaats gehad, dat tot dusver aan drie personen het leven heeft gekost. De spoorwegarbeider Fischer ver schafte zich onder een voorwendsel toegang tot de woning van ziin schoonzuster, waar zijn vrouw en dochter haar intrek hadden genomen na een huiselijken twist. Na een opgewonden woordenwisseling trok Fischer een revolver; hij schoot eerst zijn schoon zuster, daarna zijn twintigjarige dochter en ten slotte zijn vrouw neer. Daarop bracht de dader zich zelf een verwonding toe, waaraan hij bij het transport naar het zie kenhuis overleed. Ook zijn vrouw en zijn dochter zijn inmiddels overleden, terwijl zijn schoonzuster in levensgevaar verkeert. De dader stond bekend als een woeste ling, die reeds eenige weken geleden zijn vrouw met een mes ernstige verwondingen had toegebracht. De 18-jarige zoon van een beurtschipper, die met zijn schuit in Ouderkerk lag, heeft uit de jas van zijn vader een portefeuille met een bedrag van 1520 ontvreemd. Hij heeft het geld er in een paar dagen met pret- maken doorgemaakt. De vader zag zich, daar hij een groot deel van het geld voor anderen onder zich had, genoodzaakt van het mis drijf aangifte te doen. De jongen is thans gearresteerd. Een gedenkboek ats huldeblijk voer de burgerij. Uit Leiden wordt gemeld: Toen bekend werd, dat jhr. de Gijselaar met ingang van 1 Januari a.s. ontslag zou nemen als burgemeester dezer gemeente, heeft zich spontaan een commissie gevormd, met het doel den scheidenden burgemees ter een huldeblijk aan te bieden. Tot leden van het uitvoerend comité werden aange wezen de wethouder en de gemeente secretaris, terwijl de heer E. G. H. Gerlings, kassier, als penningmeester en de heer F. C. Rosier, rferendaris en chef van algc- meene zaken ter secretarie als secretaris optrad. Op advies van den heer Stenfert Kroese werd besloten een gedenkboek uit te geven, onder den titel; „Leiden tijdens het burgemeesterschap van Jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar 19101927". Van dit gedenkboek, bij de firma Van Doesburgh uitgegeven, werd Donderdag een fraai uitgevoerd exemplaar aan jhr. de Gijselaar aangeboden met een lijst van de namen der deelnemers aan dit huldeblijk. Het gedenkboek werd samengesteld door een twintigtal hoofdambtenaren der ge meente, ieder voor het aan hem toever trouwde departement, terwijl een commis sie van redactie, waarin o.m. de oud-hoog leeraar prof. dr. P. J. Blok zitting had, voor de redactie zorgde. Zoo kwam in korten tijd een in hooge mate interessant werk tot stand, voorzien van een zestigtal keurig uitgevoerde foto's, waaronder een overtref- felijk portret van den aftredenden burge meester. In den versierden Foyer van de Stads gehoorzaal werden jhr. de Gijselaar en diens echtgenoote door de huldigingscommissie, in tegenwoordigheid van vele deelnemers aan het huldeblijk, ontvangen. De voorzitter van het Uitvoerend Comité, de heer Aug. L. Reimeringer, wethouder, overhandigde het gedenkboek. Spr. zeide, dat hij met groot genoegen de vereerende opdracht om het huldeblijk aan te bieden had aanvaard. Spr. memo reerde, hoe de benóming van jhr. De Gijselaar destijds met groote instemming werd begroet en ging voorts uitvoerig na, wat er onder zijn bewind tot stand was gekomen. Moge, aldus besloot de heer Reimeringer, uit dit gedenkboek u toespreken de groote liefde en waardeering, die gij beide u in de harten der Leidenaars hebt verworven. De burgemeester dankte mede namens zijn echtgenoote voor de hulde hem namens de burgerij gebracht, welke voor tren onvergetelijk zou zijn. gelukkig hij ook schijnt, moef men voor z'n dood gelukkig prijzen. In de zaal heerste 'n aangename stemming, ik voelde me thuis te midden der klassieken; en de japonnen, smokings en kale colbertjes werden zoals gewooniik niet bestudeerd met verrekijkers enz, Gymnasiasten zijn alleen bewonderaars van 'n Romeinse toga (ach dat lange, één- kleurige kledingstuk, dc mode was voor allen gelijk, net zo iets als de mode van nu!) t Stuk begon met 'n kort Praeludium. Doodse stilte. We gingen op, in de Griekse atmosfeer, waarin 't „fatum" alles beheerst, 't Enige instrument is de piano (een vol or kest zou de stilte verbreken.) Over de klok- keklankert van 't sombere noodlot verheffen zich de klachten van de mens in 't motief der nietigheid, 'n Stijgend voorspoedmotief, daarne vergankelikheid. De koren zijn opge bouwd naar de tekst. De spelers hebben zich van hun moeilike, maar schone taak mees terlik gekweten. Eentonigheid bij 't resiteren is Vermeden op 'n fijne manier door toon hoogte, door tempo-schakeringen en krach tige stcmverschuivingen. Dat de koren van 't 2de en 3de stasimon door meisjes uitge voerd werden in plaats van door grijsaards schaadde 't stuk in 't geheel niet. Tipjes zegt Dr. Goedhardt: „Waarom zou er geen grijs- aardswijsheid wonen in meisjes, Wanneer men omgekeerd zo vaak oude wijven onder de jongens vindt?" 't 3de stasimon was gracieus, fijn gevoelig, vol bezieling. De komponist P. A. v. Wes- thene verdient 'n hartelig woord van lof. Niet minder mijnheer v. Dalsem, bij wien de regie, die natuurlik heel veel last en moeite met zich meebracht, in veilige han den was, 't Toneel en de decors was t werk van den heer v. Erven Dorens. Alles keurig uitgevoerd in kot rekte Dorische stijl! En, last not least, 'n warm woord van hulde aan die kranige studenten, die hun' hele grote vakantie opgeofferd hebben, ja, die elk uurt-e vrije tijd geheel gegeven heb ben, om zo iets tot stand te brengen, om zo iets te presteren, om ons, Gymnasiasten, zulke nectar voor te zetten, die wij met volle teugen gedronken hebben, ja, waarvan ons de heerlijk-zoete nasmaak nog lang bij zal blijven. Handleiding voor het klassikaal Katechistnus- onderwijs V. 80 onder richtingen voor het vijfde leerjaar door J. van Wijck, R.K. Pr. Uitg. van G. s Mosmans Zoon te 's Bosch Dit uitvoerig werk, door Pastoor Vroo- mans z.g. begonnen, wordt verdienstelijk voortgezet door den Weleend, heer J. van Wijck. Evenals het vierde leerjaar omvat ook het vijfde leerjaar (groote leering B) 80 les- éénheden, twee voor elke lesweek. Bij de uitoefening der leerstof is er naar ge streefd logisch voort te bouwen op de vorige leerjaren, zoo echter, dat ook in dit jaar we derom een afgerond geheel van de godsdienst leer gegeven wordt. Hier en daar is de uitleg wat uitvoeriger dan in 't vierde leerjaar, soms echter is 't alleen een herhaling van wat vroe ger geleerd is, vooral voor de moeilijke ge deelten. De voorstellingen der stof zijn ook in dit leerjaar meestal genomen uit de Bijbelsche Geschiedenis en de Levens der Heiligen. Bij na elke les wordt als toepassing een voor beeldje of verhaaltje gegeven uit het leven der Heiligen. De ondervinding toch leert, dat het indruk maakt op 't jeugdig gemoed der kin deren en bijblijft. Wij twijfelen er niet aan, of deze Handleiding zal voor't klassikaal Ka- techismus-onderwijs veel bijdragen om het moeilijke werk van 't godsdienstonder richt voor allen, die ermee belast zijn, te ver lichten. DE SCHRIJVER VAN „HET JONGETJE" TE LISIEUX. Het laatste nummer van den zesden jaar gang van het fraaie, geïllustreerde Katholieke weekblad „Opgang", bevat een bijdrage van den bekenden niet-katholieken publicist Henri Borel. Dit feit ontleent haar bijzonder heid niet zoozeer aan de medewerking van een niet-Katholiek aan een Katholiek tijdschrift, dan wel aan het onderwerp, dat hij behandelt. Het opschrift van zijn artikel, dat een door den schrijver gemaakten tocht naar Lisieux en een onderhoud met de priorin van het daar gevestigde Carmelitessen-klooster verhaalt, luidt „Hoe Mère Agnès, de zuster van de Heilige Kleine Theresia tot mij sprak." Wij zeggen verhaalt, maar dit is eigenlijk het juiste woord niet. Verhalend geeft Borel wel de buitenlijnen zijner schets, maar daarbinnen plaatst hij een veel fijner spinsel van diepdoor- voeld zieleleven, een webbe van psychologie, een ragfijn weefsel van mystiek, zooals men het bij tal van katholieken niet zou aantreffen. Een ongeloovig protestant in een katholiek klooster, vol bovenaardsch aanvoelen.... We leven snelDe tijd, dat Zola Lourdes be zocht om het te hoonen, ligt nu reeds lang achter ons. En meer en meer blijkt een golf van spiritualisme over het kille slib van het door de 19de eeuw nagelaten materialisme henen te spoelen. 1 Januari 1927 - le aflevering Het Neder landsche Boekhuis, Tilburg. Ofschoon 't maandschrift thans in een veer- tiendaagsch periodiek veranderd is, is toch de eerste aflevering alweer even rijk en om vangrijk als altijd. Dat deze al omstreeks Kerstmis bij de lezers was, zullen zij vooral apprecieeren, die geen vreemdeling zijn in het bibliographisch Jeruzalem en weten, hoe der gelijke bewerkelijke bladen maar al te vaak weken en weken, ja maanden over tijd zijn I Bernard Verhoeven geeft kort en krachtig met juist gekozen beelden de „Werdegang" van de beroemde schrijfster Handel Mazzetti. Vautel's „Mijnheer pastoor bij de Rijken" wordt uitvoerig besproken en vrij sterk voor behouden. R.H. Benson's „Hooge Weg" vindt een prachtige, ontioerende bespreking en wordt getypeerd als „een illustratie van het zuiverend, verlichtend, vergoddelijkend werk der genade in de zielen, die om Christus de wet van het „zelfbehoud" vergeten." George Sand treffen we dezen keer aan in de rubriek „Dichters in hun Kabinet". G. Ridder de van der Schueren geeft een lezenswaardige be schouwing van „De halve wereld rond" door Aage Nielsen „De tocht doet aan 'n hu- zarenpatrouille denken, in zooverre schrijver de aanwezigheid van Indië en Burmah wel heeft geconstateerd, maar er secuur voor ge zorgd heeft over alle daar hangende proble men heen te galoppeeren". Herluf van Merlet vervolgt zijn vlot opstel over „Potemkin en Faust" en Pater Quirinus schrijft heel prettig over „Mr. en Mrs. Chesterton", welke laatste ook onlangs tot de Kath. Kerk overging. Als er soms nog iemand zou zijn, die Dickens „minachtend of schokschouderend" zou wil len voorbijgaan, hij leze 't fijne artikel van Willem Nieuwenhuis „Het Krekeltje bij den Haard." Wies Moens schrijft over Karei v.d Oever, de Fransche redacteur over „Sous le soleil de satan" enz- M.M. over „Dostojews- ki's Vrouw", Albert Helman over „Straat leven in China" enz. enz. Verder de verschil lende gebruikelijke rubrieken, 'n Prachtno. W. S. J. verdwenen, zoodat 'de zeilvaart en vis- scherij op de Zuiderzee nu weer geheel hersteld zijn Op initiatief van het Instituut „Schoevers" te Den Haag, zal na de indienststelling van het Rijksradio-telefoniestation, Schevenin- gen-Haven, werkende op 1950 M., een aan vang worden gemaakt met het uitzenden van lessen in de stenografie „Groote". In het buitenland neemt de stenografie reeds sedert geruimen tijd een vaste plaats in op de orn- roep-programma's in Nederland was echter de zendgelegenheid te beperkt, om voor dit zoo belangrijke en nuttige leervak een plaats in te ruimen. Door het in gebruik stellen van den nieu wen Rijkszender heeft het Instituut „Schoe vers" de beschikking gekregen over den Maandag- en Vrijdagavond van 6.30ca. 7 u. en zal Maandag 17 Januari om 6.30 met de uitzending dezer steno-lessen, onder per soonlijke leiding van den heer A.A. Schoe- \e.s, een aanvang worden gemaakt. Op 30 September 1927 zijn dc Paters van het Allerh, Sacrament 25 jaar in Nederland. Begonnen in Baarne-Nasau in een eenvoudige burgerwoning hebben ze nu een flinke en fraaie stichting te Brakken- stein, Nijmegen, Het aantal Hollanders in de Congregatie bedraagt ongeveer 90. De kantonrechter tc Leiden heeft Woens dag uitspraak gedaan in de zaak van C. G. Chr., drogist, aldaar die gisttamine-tabletten als geneesmiddel1 zou hebben verkocht in een geringere hoeveelheid dam de wet toe- laat, De Kantonrechter heeft Chr. vrijgesproken o. a. op grond, dat waar deze tabletten door een agent van politie zijn gekocht met de mededeeling, dat zij voor onderzoek moesten dienen, zij niet zijn verkocht als genees middel en verder op grond dat het schei kundig onderzoek heeft plaats gehad door één deskundige, wat niet het wettig bewijs oplevert omtrent de samenstelling. Verdediger in deze zaak was mr. van Roy, Naar verluidt, hebben mr. H. J, W, van Esveld te Tiel, raadsman van J. Vroege en mr. J. van Nes, raadsman van C. Sweris, beiden verdachte in de Culemborgsche moordzaak, cassatie aangeteekend tegen dè beslissing van het Arnhemsche Hof, waarbij bevestigd werd de uitspraak der Tielsche rchtbank, houdende afwijzing van hun bezwaarschrift tegen de rechtstreek- sche dagvaarding hunner cliënten. Het laagje ijs, dat zich om het Pampus en Buiten-IJ gevormd had, was Woensdag Een schrale oogst met de Kerstdagen! Slechts een tweetal wedstrijden was vastgesteld, waarvan er één doorgang vond. De belangrijke ontmoeting in 2 G tus- schen de leidende elftallen eindigde in een puntloos gelijk spel. De Yellow Black Boys speelden in een zeer eigenaardige opstelling. Liefst vijf invallers telde de Haarlemsche ploeg en het is daarom een bijzondere prestatie der Boys om tegen het geduchte Beverwijk onder deze omstandigheden een gelijk spel te berechten. Beide candidaten zijn nu niet veel wij zer geworden. Theoretisch hebben de Wij- kenaren de beste kansen, doch zij hebben nog een zwaar program voor den boeg. Met belangstelling zien wij. het verdere ver loop tegemoet. De standen der Federatie-afdeelingen uit onze omgeving luiden: Overgang B. Zaandam 5 5 0 0 10 19—9 2— H. B. C. 8 6 1 1 13 28—9 1.63 Wilskracht 3 2 0 1 4 10—1 1.33 R, K. A. V. 8 4 1 3 9 17—15 1.13 Limvio 8 4 1 3 9 19—21 1.13 De Meer 7 3 0 4 6 13—18 0.86 Alw, Forward 6 2 1 3 5 10—12 0.85 S. D. O. 7 1 2 4 4 6—15 0.57 E. M. M. 8 0 0 8 0 8—28 0.-, 2e klasse G. Beverwijk 6 4 2 0 10 144 1,67 T. Y. B. B. 9 5 4 0 14 24—7 1.56 Volendam 6 3 0 3 6 13—12 1 Zwaluwen 5 2 0 3 4 11—12 0.80 V. V. A. 6 2 0 4 4 11—15 0.67 D. 0. S. 'S. 5 1 1 3 3 8—18 0.60 Wilskracht II 7 1 1 5 3 6—19 0.43 2e klasse H. Lisse 7 6 0 1 12 22—12 1.71 Pui ven 9 7 0 2 14 37—14 1.56 L. en S. 9 4 2 3 10 23—21 1.11 Gr. Willem II 8 2 1 5 5 16—22 0.63 Conr ordia 4 1 0 3 2 6—13 0.50 D. O. N. K. 6 0 1 5 1 9—27 0.17 Leiden 3 0 0 3 0 3—11 Progrrmma voor Zondag a.s. Overgang B. SDORKAV HBCWilskracht Alw. ForwardDe Meer LimvioZaandam Volendam- Zwaluwen- 2e klasse G, -Beverwijk - DOSS 2e klasse H, DONK—Duiven LeidenConcordia Het nieuwe jaar zet goect til. Een vrij uitgebreid programma met eenigé zeer belangrijke wedstrijden. Wij' zullen da a.s. ontmoetingen niet be. spreken, doch slechts wijzen op den wecfi;: strijd H. B. C.Wilskracht; De Heemstedenaren hebben wat goed te maken en kunnen Zondag toonen, dat zij werkelijk nog als een serieuze kampioens- candidaat betiteld kunnen worden. Het zal geducht spannen en wij verwach ten een groot aantal toeschouwers. Een strijd tusschen twee aloude tegenstanders, welke het aanschouwen ten volle waard is, In 2 G moet Beverwijk een zeer moei lijke klip omzeilen en het zou geen ver wondering wekken indien zij in Volendam één puntje moeten laten. Ten slotte in 2 H LeidenConcordia, die onze aandacht heeft. Voor de overige wedstrijden zie men het programma en neme men nota van de stan den. De Ned. Vereeniging voor Pioenenkweer kers heeft Dinsdag te Leiden haar jaarverr gadering gehouden. Besproken werden o.m. de uitstekende resultaten van de te Boskoop gehouden ten toonstelling. In verband hiermede werd be sloten in 1929 te 's Gravenhage een groota tentoonstelling te houden. Den handel van deze zoo specifiek Neder landsche cultuur zal men trachten te bevor deren door uitplanting van pioenen in, bui* tenlandsche parken en het exposeeren van afgesneden bloemen. (Vereenvoudigde spelling.) De hter P. van Tetering Jr., leerling der 6de klasse Gymnasium van het Lyceum te Overveen, schrijft ons: 25 Dec. werd te Arnhem in de stads schouwburg boven vermeld stuk door 't Gymnasium Arnhemiense in' de Grieksche taal opgevoerd. Uit alle delen van 't land waren 'n 600 Gymnasiasten uit de 6e klas en enige vlugge van de 5de, samengestroomd om 't klassieke kunstwerk te bewonderen. Onder de aanwezigen dienen vooral vermeld Z. E. Minister Waszinck en Z. E. Minister de Geer, verder Dr. Vinkesteijn, inspecteur der Gymnasia, en de Commissaris der Koningin in Gelderland, verder hoogleraren der ver scheidene universiteiten, alsook de burge meester van Arnhem en vele andere autori teiten. Met 'n voldoende kennis begaafd (deskun dige kunnen alleen over de moeilikheden, die dit instuderen mee brengt, 'n juist oor deel vormen! O, die reien!) begaven zich 'n 10-tal leerlingen van 't R.-K. Lyceum om 7.30 uur n at hun leeraren naar de schouw burg, De idee van 't drama is: niemand, hoe Nummer 136. 136. Vervolgens werd meneer Doolittle voorgesteld aan gene raal Doovekool, het opperhoofd van den veiligheidsdienst van Cocquernica. Doiovekool was een patente kerel van een leeuw; t hij voedde zich met peen en kropsla en bloed kon hij niet ruiken of zien. Meneer was heelemaal niet bang van hem. 137. Jumbo, de olifant, bracht de voorname bezoekers eerst naar de Hoogeschool. Dat is een ver schrikkelijk knappe school, waar met a en b gerekend wordt in- plaats van met cijfers en de meesters heeten professoren. Nummer 137. 138. De eerste professor van die Hoogeschool was doctor Balka- navi en hij sprak voor den in gang van het gebouw meneer en mevrouw Doolittle in zuiver ezelslatijn toe. Meneer Doolittle begreep er niets van en daar om knikte hij maar ja. Nummer 138, 139. Meneer en mevrouw Doo little woonden daarna een les bij over de aardrijkskunde van dc republiek Cocquernica. De leeuw, de giraffe, het zwijn, do- steenbok, bet bert en de struis vogel kenden iedere rots in de heele republiek van voren, van boven en van achteren. Jl'ordi vervolgd. Arft.'CA Nummer 139.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 14