Haf jaar 1S26. De liefde van een kunstschilder. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Vijfde Blad Vrijdag 31 December 1926 Mussolini zet zijn anti-fascistische zuivering voort. De president van Mexico weigert den datum van inwerkingtreding der petroleumwetten 4e verschuiven. GEM. BUITENL. BERICHTEN POSTZEGELNIEUWS. Nieuwe Postzegels van f 2.50. KUNST EN KENNIS. Zonnevlekken sn ultra-violette stralen. Inhoud van Tijdschriften FEUILLETON. üTmm Dc quaestie van Tanger. Volgens de „Petit Parisien" zullen de Fransch-Spaansche besprekingen nopens een eventueele wijziging van het statuut van Tanger in de tweede helft van Januari be ginnen, in overeenstemming met het onlangs tusschen Parijs en Madrid getroffen accoord inzake de bij de onderhandelingen te voe ren procedure. Cook. Cook, de secretaris der Engelsche Mijn werkersfederatie, is volgens bericht aan de „limes" uit Moskou naar Engeland terug gekeerd. Hij heeft in het geheel drie we ken in Rusland vertoefd en zijn tijd voorna melijk doorgebracht roet het houden van redevoeringen en het bijwonen van feestver- gaderingen te Moskou en Leningrad, Cook heeft de toezegging gedaan, in Mei a.s. wederom een bezoek aan Rusland te zullen brengen voor een excursie naar de mijndis- fricten. Een delegatie van Sovjetmijnwerkers vergezelde Cook tot aan de grens. Litauen en Duitschland. De Litausche minister-president heeft, na persoonlijk in het Memelgebied een onder zoek te hebben ingesteld, verklaard, dat de verbanning der drie Duitsche journalisten een quaestie van plaatselijke beteekenis is, die niet den minsten invloed op de Duitsch- Litausche betrekkingen kan oefenen. De Duitsche regeering heeft naar aanlei ding van deze verklaringen den Litauschen gezant te Berlijn doen mededeelen, dat, als de verbanningen van Duitschers uit het Memeiland aanhouden, de Duitsch-Litausche onderhandelingen in geen geval zullen wor den voortgezet. Duitsch-Finsch arbitrage-verdrag. Het tusschen Duitschland en Finland ge sloten arbitrage-verdrag voorziet in een per manenten raad voor het vereffenen van ge schillen. Deze raad heeft zich thans gecon stitueerd. Hij bestaat uit een gelijk aantal Finsche en Duitsche leden en verder uit de buitenlanders prof. Delaquis, afdeelingschei van het Zwitsersche dept. van justitie; Marx yon Württemberg, president van het Zweedsche hooggerechtshof, en Mowinkel, oud-minister van buitenl, zaken in Noorwe gen. Laatstgenoemde zal als voorzitter op treden. Anti-fascistische elementen. De pogingen om de scholen te zuiveren van anti-fascistische elementen worden voortgezet. Hier hebben negen professoren aan de universiteiten hun ontslag gekre gen. Ook vele onderwijzers aan de lagere scholen ondergingen hetzelfde lot. Senator professor Cirincione, de directeur van de kliniek voor oogziekte te Rome, is uit zijn ambt ontzet en zal tevens voor onbepaal- den tijd zijn salaris moeten derven. Volgens een communiqué zijn deze maat regelen genomen in verband met ontdekte administratieve onregelmatigheden. Een brief van Mussolini. Dc bladen hebben dezer dagen een brief van Mussolini gepubliceerd, waaruit blijkt, dat hij er voorloopig nog niet aan denkt cr het bijltje bij neer te leggen. De brief werd geschreven naar aanleiding van een agi atie in Caltagerone ten behoeve van de verhef fing dezer stad tot den rang van provinciale hoofdstad. In 1932, zoo schrijft Mussolini, zal ik beslissen welke steden deze waar digheid verdienen on zal ik de voorkeur geven aan die, welker bevolking zich in- tusschen hel nijverst, het gedisciplineerdst en het vruchtbaarst heeft getoond. De storm in Spanje. De schade, welke door den jongsten cycloon in de omstreken van Valencia is aangericht, wordt geschat op 10 millioen pesata's. Die aan de sinaasappelboomgaar den is enorm. 'Sedert drie dagen is geen enkel bericht ontvangen van het eiland Columlbretes. Een aardbeving in Colombia. Volgens telegrammen van de grens van Colomibia zijn de steden Gauchucal en Aldana door een aardbeving verwoest. Stad door brand verwoest. De stad Naranjito, aan den spoorweg van Quito, is bijna geheel door brand ver weest. De schade wordt op meer dan dr;e millioen gulden geschat. De heele bevol king is dakloos. Hulpexpedities zijn er Ven gezonden. De Mexicaanscbe Petrolenmwetten. President Galles heeft het verzoek van verscheidene buitenlandsche petroleum- maatschappijen, om den datum van 1 Ja nuari, vas gesteld voor de inwerkingtre ding van de nieuwe wetten op de exploita tie van petroleumvelden, te verschuiven, afgewezen. De maatschappijen verklaarden, dat het hun onmogelijk was, alle clausules der wet te aanvaarden, die niet de eigen dommen zou beschermen, welke vóór 1917 werden verkregen. De weigering van den president stelt om soortgelijke redenen ook het meerendeel der Mexicaansche maat schappijen teleur. Calles verklaarde; ,.Niet de belangen der petro'eumindustrie, doch redenen van geheel anderen aard zijn Ln werkelijkheid de oorzaak van de onwillige houding, die sommige maatschappijen te genover de wet aannemen." Aanslagen op banken in Korea. Uit Seoel wordt aan de bladen gemeld: Een Koreaan wierp een bom in een bank instelling; drio personen werden gedood, vijf gewond. De man, die de bom wierp, pleegde zelfmoord. Bij een andere bank instelling werd eenzelfde aanslag gepleegd, doch daar ontplof'e de bom niet. Men ge looft, dat de misdadigers behooren tot een organisatie van revolutionnairen. EEN MISLUKTE BANDIETENSTREEK. Gistermorgen kwam een Roemeensche zeeman het kantoor der diamantfirma Grundbe-g en Proujansky in de Pelikaan straat te Antwerpen binnen en overhan digde den daar aanwezigen 21-jarigen be diende, die bezig was diamant te sorteeren, een brief. Terwijl de bediende het epistel las, dat een uitnoodiging om over zaken te komen spreken, behelsde, gaf de bezoeker hem met een ijzeren staaf een slag op het hoofd. De aangevallene, die over een we- ligen haardos beschikt, was eenige oogen- blikken duizelig, doch herstelde zich wel dra, begrijpende, dat het om de diamanten ter waarde van 12.000 gulden te doen was, die voor hem lagen, en greep den bandiet, dcoh moest hem, door bedwelming over mand, weer loslaten. De indringer nam de vlucht, gevolgd door den bedeinde, die wee- bijgekomen was, en werd kort daarop gear resteerd. Hij gaf voor, dat het hem er niet om te doen was geweest den bediende te dooden of diamanten te stelen, maar alleen om het den bediende onmogelijk te maken zijn werk voort te zetten. Hem zou hier voor een groote scm gelds zijn geboden door een onbekende, die veel schade ondervond van de firma Grundberg en Proujansky. Die onbekende zou hem den weg naar het kan toor hebben gewezen en den brief en de ijzeren staaf hebben gegeven. De bediende is er, dank zij zijn haardos, met een flinken buil afgekomen. „PRINZ WILHELM" EEN BEKENDE DER POLITIE, De geniale oplichter, die in Thü-ingen voor „Prinz Wilhelm van Preuszen" ge speeld heeft, blijkt een oude bekende van de politie te zijn. Reeds in 1924 trad hij te Berlijn op als gedelegeerde van het Bal- tische Roode Kruis, in welke functie hij de goede lieden oplichtte. Latêr dook hij in een der eerste hotels op als „Prinz Wil helm". Echter slechts voor één nacht. Den volgenden dag bleek de slimme vogel reeds onraad bespeurd te hebben. In een ander hotel logeerde hij onder den naam van baron v. Korff; elders weer als „Prins von Lieven". En steeds wist hij, hetzij als prins, hetzij als ba-on, zijn slag te slaan. Thans, nu de man geidentificeerd is, is het een eerezaak van de recherche den on vindbare te grijpen. VROUWELIJKE POLITIEAMBTENAREN Verschillende groote steden in Pruisen hebben sinds geruimen tijd de beschikking over vrouwelijke politieambtenaren, speci aal belast met de bescherming van kinderen en vrouwen. De „Demokr. Z." meldt thans, dat er in verband met de gestelde hooge eischen er. de niet zeer hooge bezoldiging gebrek be gint te komen aan de noodige candidaten voor de openvallende plaatsen. HET VONNIS VAN LANDAU. Uit vele persstemmen blijkt, dat men na het gebaar van de regeering te Parijs, het incident-Landau als gesloten beschouwt. Zoo schrijft bijv. de „Germania", dat Duitschland niet gebaat zou zijn met een bestraffing van den luitenant Rouzier, zooals de Duitscht nationalisten blijven eischen. Het feit, dat de regeering-Poincaré het verleenen van gra tie heeft voorgesteld, acht het centrumor gaan een bewijs hoe sterk, alle tegewerking ten spijt, de idee der verzoening onder het Fransche volk heeft wortel geschoten. „De politiek blinde krijgsaad heeft het tegendeel bereikt van hetgeen hij wilde: groei van het inzicht van de nutteloosheid, ja van het na deel van de bezetting, niet alleen in het neu trale buitenland, maar ook in Frankrijk zelf." De „D. Alig. Z." constateert, dat de Fransche regeering zich heeft weten heen te zetten over velerlei formeel-juridische bezwaren. „Door zonder de stukken op te vragen, tot gratie te besluiten, heeft dc Fransche regeering een politieke daad ver richt, die ook een veroordeeling van Rou zier inhoudt." En de Berliner „Börscenkur" verklaart, dat hef officieele Frankrijk in den geest van Locarno gedaan heeft wat het kon doen. De verontwaardiging van hei Duitsche volk treft niet de Fransche regee ring. NIEUWE DEENSCHE POSTZEGELS. Met het nieuwe jaar worden nieuwe post zegels in omloop gébracht in de waarden van 15, 20, 25, 30, 35 en 40 óre, waarop een afbeelding voorkomt van feen oud type Karveel. Onder deze waarden blijft het be staande type met de golflijn en van 50 ore af het bestaande type met den kop van den koning in gebruik. De types, die in 1920 in omloop zijn gebracht met de koppen van Christiaan IX en Frederik VIII en de kathe dralen van Kronborg en Roskilde zullen worden ingetrokken. De jubileumpostzegels, in 1924 uitgegeven, met de koppen van Christiaan W en Christiaan X blijven in ge bruik evenals de in 1925 uitgegeven jubi leumzegels. EEN TREIN INGESNEEUWD. De Spaansche regeering zendt vliegtuigen om levensmiddelen te brengen aan de pas sagiers van een trein van Madrid naar Al- bacete, die tengevolge van de sneeuw, die vijf voet hoog ligt, niet verder kan. Het sneeuwt nog steeds; hulptreinen waren gedwongen terug te keeren. OPRICHTING VAN EEN OOSTENRIJKSCH—ROEMEENSCHE KAMER VAN KOOPHANDEL. Zooals „Argus" mededeelt, bereidt het Roemeensche departement voor Handel in overeenstemming met de desbetreffende overheden in Oostenrijk de oprichting voor van een Oostenrijksch-Roemeensche Kamer van Koophandel, die haar zetel in Weenen zal hebben. Deze oprichting heeft ten doel, de wederzijdsche handelsbetrekkingen te bevorderen en een grooler goederen- en warenverkeer tusschen beide landen moge lijk en gemakkelijk te maken. Genoemd blad is zeer ingenomen met deze schrede van de Roemeensche regeering, en meent, dat de Roemeensche export naar Oosten rijk zich hierdoor beduidend zal ontwikke len, terwijl tevens verwacht wordt, dat ook de import van Oostenrijksche waren naar Roemenië belangrijk verhoogd zal worden. PASTEUR NUMMER EEN. The National Council for Prevention of War (Nationale Bond ter voorkoming van Oorlog) heeft een zeer origineelen wedstrijd uitgeschreven onder de scholieren van de gansche wereld, teneinde een lijst op te maken van de twaalf grootste figu-en in de wereldgeschiedenis, die zich tegenover de menschheid de meeste verdiensten hebben verworven. Louis Pasteur kreeg de meeste stemmen. Daarop volgden; Abraham Lincoln, Chris'toffel Columbus, George Washington, Benjamin Franklin, Woodrow Wilson, Flo rence Nightingale, Jeanne d'Arc, Socrates, Johan Gutenberg, David Livingstone en George Stephenson. TE VEEL BETAALDE BELASTING GELDEN. Meiion, de staatssecretaris van de Schat kist heeft het Congres machtiging gevraagd om een bvdrag van 420 millioen gulden aan Amerikaansche belastingbetalers terug te betalen, die dit bedrag in het belastingjaar 1926 en in de voorafgaande jaren te veel hadden betaald. Niet minder dan 287.000 belastingbetalers zullen van deze terugbe talingen profiteeren, die wisselen van één cent tot honderdduizenden dollars. Boven aan op de lijst staat de British-American Tobacco-Company, die meer dan 12 mil lioen gulden zal ontvangc a, terwijl John D Rockefeller 192.000 gulden zal ontvangen en William Mc. Adoo, de vroegere secretaris der schatkist, 19000 gulden. Rudyard Kip ling, de bekende schrijver, krijgt 200 gulden terug. EEN MILLIONNAIR VAN ZEVEN JAAR. Dezer dagen is een zevenjarig jongetje in Australië de eigenaar geworden van een kapitaal van niet minder dan ongeveer 12 millioen gulden en tevens van den baronets- titel tengevolge van het overlijden van zijn vader, Sir Rupert Clarke, van Rupertswood, in Victoria, te Monte Carlo, waar hij tijde lijk vertoefde, Sir Rupert wes ,een zoon van Sir William Clarke uit Sydney, de eerste baronet, die den tite in Australië verwierf. De grondslag voor dit fortuin is gelegd door sir Rupert's grootvader, die bekend was als „Big Clarke". Deze Cla-ke was slagers knecht te Londen en emigreerde in 1840 naar Australië. Hij vestigde zich te Hobart, in Tasmanië als slager en ging tevens over tot speculatie in land. „Big Carke" bleek een bijzondere kijk op de waarde van land te hebben en strekte al spoedig zijn be moeiingen verde- uit en begon ook scha pen- en veeboerderijen te koopen en te verkoopen. Door dc omstandigheid, dat Australië zich in die jaren snel ontwikkel de, verwierf Clarke zich een fortuin van millioenen, die onder de familie verdeeld werden. De thans gestorven sir Rupert had heel wat meer geërfd dan hij heeft nage laten. Verliezen op de renbaan, met de ex ploitatie van een toonoelgezelschap en on- derzoekings-expedities in Nieuw-Guinea, waaraan hij zelf deelnam, hebben het oor spronkelijke familiebezit aanzienlijk doen verminderen, doch het is voorloopig nog groot genoeg. De Tel. verneemt, dat binnenkort zal worden overgegaan tot de uitgifte van het nieuwe frankeerzegel van 2.50. Zooals men weet is eenige maanden ge leden et nieuwe frankeerzegel van 5 uit gegeven. De waarde van f 2 50 zal dezelfde afmetingen hebben als de f 5 en de reeds vroeger verschenen van f 1. Door deze uitgifte zal de geheele serie, naar het ontwerp Prof. Veth, volledig zijn. (Binnenlandsch Overzicht.) De aanvang van het jaar vond Nederland zonder feitelijke regeering. Want de Minis- terieele crisis, ontstaan tengevolge van het votum tegen het Gezantschap bij den Paus, duurde nog steeds voort. Dr. de Visser slaagde in den loop van Januari niet in zijn tot twee malen herhaalde poging om de breuk te her stellen, en de heer Limburg werd tot de for matie geroepen, waaraan hij ettelijke weken besteedde om daarna, op het oogenblik, dat zijn op zakelijken grondslag berustend Kabi net bijna was gevormd, terug te treden. De heer de Geer nam toen zijn taak over met een deel der ministers, die reeds toegezegd hadden vormde hij een zuiver zakenkabinet, dat zich als ministerie van interregnum aan de Kamer aandiende. Het valt niet te ontkennen, dat tot dusver dit Ministerie naar behooren heeft geregeld scherpe conflicten naar beide kanten heeft weten te vermijden en den neu tralen koers heeft weten te behouden. Finan cieel liep het der Regeering in zooverre mede, dat de middelen een voortdurend accres bo ven die van het voorgaande jaar en ook bo ven de raming van 1926 toonden. Verschil lende belastingwetten werden in discussie gebracht zoo die betreffende de weeldever- teering, waartegen veel tegenstand aanwezig bleek zoo die betreffende de wegen, waar mede een eerste poging wordt gedaan om aan de verbetering van het Nederlandsche we gennet, die zoo dringend noodzakelijk is, de hand te leggen. Ook wetsontwerpen, die de nieuwe regeling der naamlooze vennootschap betroffen, vonden uit handelskringen tegen stand. De Bioscoopwet, door het vorig mi nisterie ingediend, werd door deze regeering voortgezet en werd in de Eerste Kamer over genomen. Ten bate van de drooglegging der Zuiderzee werden nieuwe wetsontwerpen in gediend. De sociaal-democraten maakten een initiatief-voorstel betreffende de ontwape ning aanhangig, hetwelk in de afdeelingen een weinig gunstig onthaal vond, en thans, dank zij de door de voorstellers ingediende Memo rie van Antwoord, voor mondelinge discussie vatbaar valt te rekenen. In dit Ministerie neemt de Minister van Koloniën, Dr. J.C. Koningsberger een eigen en eigenaardige plaats in. Vooral hij had gelijk men mag aannemen de hand in de spoedig gevolgde benoeming van Jhr. de Graeff tot Gouverneur-Generaal van Nederl.- Indië. Deze aanvaardde in begin September uit de hand van den heer Fock het bewind over ons uitgebreid koloniaal rijk, en trok vooral de aandacht met den passus, in zijn openingsrede, waarin hij gewaagde van een noodzakelijk herstel van het vertrouwen der Inlandsche bevolking. De Communisten, tegen welker actie hij onverbiddellijken te genstand toezegde, toonden dit woord ge heel te hebben misverstaan, en lokten in den nacht van 12 op 13 November vocral in het Westen van Java opstootjes en relletjes uit, die bloedige gevolgen na zich sleepten, maar toonden dat de Regeering den toestand volko men meester was. In Indië staat de nieuwe Staatsregeling op het punt ingevoerd te wor den de Volksraad zal worden uitgebreid en uit zijn midden zal een Wetgevende Raad met een voor Indië nieuwe taak worden ge kozen. De Indische Regeering is met de Europeesche meerderheid, die in den Volks raad blijft bestaan, niet ingenomen, maar de vraag is of zij dit niet op wat-al te duidelijke wijze heeft getoond Indië werd overigens bezocht door natuurrampen de aardbeving te Padang Padjang was de eerste in de reeks en de Merapi op Java volgde te Padang werden nieuwe aardschokken waargenomen ook ter Oostkust van Sumatra werd beving gecon stateerd, en een uitbarsting van de Goenoeng Batoer op Bali had schrikkelijke gevolgen. Als een symbool van de beteekenis, die de Koloniën voor Nederland hebben, is in den loop van dit jaar het Koloniaal Instituut te Amsterdam geopend. Het trotsche gebouw verrijst daar, waar het oude in het nieuwe overgaat, als een bewijs hoezeer Nederland meer van de Koloniën wenscht te weten dan het tot dusver weethoezeer ook de Kolo niën behoefte blijven hebben aan Neder- landschen steun. De aanwezigheid van de Koningin en de Koninklijke familie bij de ope ning van het Koloniaal Instituut zette aan deze gebeurtenis grooten luister bij. Een andere belangrijke figuur in dit Ka binet is Minister van Karnebeek, die nu reeds meer dan acht jaren zijn moeilijk ambt be kleedt, langer dan eenig Minister voor hem, langer wellicht ook dan eenig Minister van Buitenlandsche Zaken van een ander Rijk Grey in Engeland uitgezonderd. Zijn aan blijven was geen toeval, want hij is de man, die het Nederlandsch-Belgisch tractaat heeft ontworpen, en zijn wensch is het is een openbaar geheim om dit zelf ten einde toe te verdedigen. De tegenstand tegen dit trac taat nam in sterke mate toe uit economische en commercieele kringen van de zijde van de betrokken gebieden letterlijk uit alle la gen der bevolking kwamen de klachten. De Memorie van Antwoord van den Minister mocht aanvankelijk, mede tengevolge van de interpretaties, in overleg met de Belgische Regeering aan het tractaat gegeven, de critiek voor een deel tot zwijgen brengen zij her leefde daarna weer krachtiger. Geen wonder, dat met groote belangstelling de Kamerdebat ten werden tegemoet gezien. Zij hebben zich onderscheiden door een ver doorgevoerde zakelijkheid weliswaar is de pohtiek onge twijfeld van invloed geweest op het stemmen van een of meer voor- of tegenstanders, maar de rustige toon der debatten is een opmerke lijk en goed verschijnsel. De Mimster is erin geslaagd, om, zij het met een uiterst kleine meerderheid, die door toevallige afwezigheid van een drietal leden werd begunstigd, het tractaat te zien aannemen. Wacht nu de moei lijke strijd in de Eerste Kamer, waar de nee- ningen al even scherp tegenover elkander staan als aan de overzijde van het Binnenhof het geval was. Voor het eerst was Nederland dit jaar lid van den Volkenbondsraad de Minister nam als permanent gedelegeerde van ons land aan deze zitting deel. Trouwens, ook op andere wijze is in den loop van 1926 ge bleken, dat Nederland tegenover het Volken- bondwerk niet onverschillig staat. De namen van Zimmermann en Ter Meulen zijn aan Oostenrijk en Hongarije onverbrekelijk ver bonden Prof. van Hamel werd Hooge-Com- missaris in Danzig de heer Loudon werd tot Voorzitter van de zoo belangrijke voor bereidingscommissie der Ontwapeningscon ferentie benoemd. Herinneren wij nog, dat Minister van Karnebeek ditmaal het gezant schap bij den Paus, het groote strijdpunt van een vorig jaar nogmaals verworpen zag. De aldus automatisch afgetreden gezant bij den Paus, de heer Van Nispen tot Sevenaar, nam de plaats te Weenen in, zoo lange jaren met eere door Jhr. van Weede vervuld. Ook de Minister van Oorlog wij hadden er niet minder dan drie in den loop van. dit jaar had moeilijke tijden. Want, kwamen reeds te Amersfoort bij de herhalingsoefe ningen moeilijkheden voorlokte een ge forceerde marsch van Maastricht uit tot ver zet in Ede en Assen kwam het in het najaar tot heftige tooneelen, waarbij, te Assen, zelfs een slachtoffer te betreuren viel. Er zijn er, die dit militair verzet ongetwijfeld een slecht teeken des tijds hebben toegeschre ven, geheel of ten deele, aan de ontwapenings demonstratie en het daarbij behoorend massa congres, door de S.D.A.P. en het N.V.V. in September te 's-Gravenhage gehouden. Er zijn er ook, die beiden geheel los van elkander zien, en die meenen, dat vele, althans een deel der militaire autoriteiten niet voldoende met de verandering van den volksgeest weten re kening te houden. Hoe het zij, Assen en Ede blijven onaangename, te betreuren voorvallen, waarvan voorkomen een noodzakelijke ver- eischte is. Het N.V.V. bij de Ontwapenings demonstratie betrokken, zag zijn Voorzitter, den vechtersbaas met dictatoriale allures, Stenhuis, terugkomen op de dwalingen zijns weegs, daarin bestaande, dat hij wat al te zelfstandig naarbuiten eigen meening voor die van het N.V.V. verkondigde. Stakingen had den wij ook dit jaar volop er was de belang rijke staking bij Heemaf te Hengelo er was de staking der bioscoopmusici te 's-Graven hage, die een treurig fiasco opleverde er was een langen tijd volgehouden staking bij de S|oomtram ZutphenEmmerik, die met een compromis eindigde. In het mijnbedrijf in Limburg leken een oogenblik conflicten ook te zullen voorko men, maar zij werden gelukkig vermeden. Van de politieke partijen gaf de communis tische het meest reden tot bekijks Wijnkoop en van Ravestein, na hen ook de Visser, wer den door Moskou uit de 'partij gezet. Daar ging het dientengevolge nog roeriger toe dan voorheen. De leider der Vrijz.nmg-demo- craten, de heer Marchant, beleefde door het proces, dat de curator van Cetem tegen hem aanbond, geen genoegen. Maar het aller zwaarst werden wel de liberalen getroffen, doordat de President van den Vrijheidsbond, Mr. H.C. Dresselhuys, van wien men op ver schillend gebied nog zooveelmochtverwachten na een slepende ziekte kwam te overlijden. De naam van Dresselhuys zal op menig ge bied in Nederland onuitwischbaar blijken hij zal, niet alleen in de liberale gelederen, niet worden vergeten. De hulde, hem bewe zen bij zijn heengaan, staat daarvoor borg, en het vele, dat hij deed tijdens zijn even werk zaam als eervol leven, spreekt daarvoor. Wie aan 1926 denkt, denkt aan de spoor wegongelukken, ook in ons land voorgeko men. Reeds in den zomer ontspoorde de elec- trische trein naar Rotterdam en wel boven op de viaduct, zoodat het weinig scheelde of de zware wagens waren omlaag gestort met niet te overziene gevolgen. Op 9 September kwam bij de Vink de sneltrein naar Amster dam te ontsporen de beide Lobo's met den chef-machinist en den leerling-stoker vielen als slachtoffers. Enkele kleine ongelukken voltooiden de onrust, die zich van het reizend publiek in Nederland begrijpelijkerwijze meester maakte. Zelfs degenen, die niet de neiging hebben om alles wat op de spoorwe gen verkeerd gaat, op den breeden rug der Directie te schuiven, stemmen toe, dat de po gingen, van de zijde der Directie gedaan om geruststelling te geven, als weinig geslaagd, ja als weinig gelukkig kunnenwordenbeschouwd Daarbij komt, dat de onbewaakte overwegen, maatregelen van ten eenenmale misplaatste zuinigheid, gelijk ook de mindere zorg, aan het spoorwegnet besteed, tal van ongelukken veroorzaakten. Naast deze spoorwegonge lukken hadden wij de processen, die veel openbare belangstelling vroegen. Er was tusschen de journalisten van Blahkenstijn en Groeninx van Zoelen, gevolg van een even dwaze als afkeurigenswaardige aanval in het openbaar, de uitdaging tot een duel, dat in Nederland slechts nuchtere lachlust kan op wekken Er was het proces tegen Muylwijk te Amsterdam, een man van moord beschul digd, die met enkele jaren gevangenisstraf naar veler meening te licht uitging. Er was de bekende Glindhorst-zaak er was het proces van den Politie-commissaris Blok te Culem- borg, er waren last not least de processen te gen de Hongaarsche en de Portugeesche valsche munters. Vooral dit laatste, waarbij fin deel der eigenaardige Portugeesche fi- nancieele politiek werd onthuld, maar waarbij ook zonderlingheden der Haagsche samen leving meedoogenloos aan de kaak werden gesteld, trok veel belangstelling. Waarnevens niet vergeten mag worden, dat Nederland op z'n Amerikaansch bankberoovingen kenae zoowel te Bussum als te Druten, waar met even groote stoutmoedigheid als handigheid werd opgetreden. De politie slaagde er tot dusver niet in de eerste zaak op te helderen, zij toonde zich even ijverig, maar ook even inproductief als in de moordzaken, die in de afgeloopen jaren achter ons liggen Op ander gebied ligt het glansrijk afscheid, dat Mevrouw Mann-Bouwmeester van het tooneel nam. Gevierd in Amsterdam, Den Haag en Rotterdam, gehuldigd door geheel het land, heeft zij ons eens doen genieten van het echte, tintelende spel der oude garde, door haar onvergetelijken broer gevormd spel, waartoe de jongeren, zoo vol kritiek op de ouderen, toch eigenlijk niet meer in staat zijn. Met haar trokken Annie van Ees en de kra nige Mevrouw de Boer-van Rijk het land door en werden gehuldigd. Maar ook aan glorie rijk verleden werd hulde bewezen, in het bij zonder op den 250-jarigen sterfdag van Michie) Adriaanszoon de Ru yter, wiens graf door Amerikaansche en Duitsche marine officieren en manschappen werd bezocht. IJmuiden jubileerde ter rer: van het vijftig jaar bestaan van het Noordzee kanaal de Wijde Wormer ter eere van haar 300-jarig be staan. Dat onze gemeenten prat gaan op eigen zelfstandigheid, bewezen Heemstede en Voor burg, die* zich verzetten tegen plannen tot inlijving bij de groote nabijliggende steden. Een dezer groote steden. Den Haag, zette zijn veelbesproken trambedrijf om in een gemengd bedrijf, waarin de H.T.M. en de gemeente gelijke rechten zullen hebben. Den Haag evenals andere groote gemeenten hadden ove rigens moeite om het budget sluitend te ma ken, gevolg mede van de vele lasten, die de wetgeving op de steden legt. Een commissie onder leiding van den oud-Minister Rutgers is ingesteld om een wijziging van de Lager- Onderwijswet voor te bereiden een andere Staatscommissie onderzoekt het bedrijf der haringvisschers weer een andere, die haar rapport niet zonder critiek zag ontvangen, be studeerde het radiovraagstuk. Hoezeer de radio zich reeds heeft ingeburgerd, bewijst wel het feit, dat de Radiodienst voor de bin nenvaart door den Minister van Onderwijs kon worden geopend. Er was zooveel meer, dat voortdurend aandacht trok zooveel meer dat tot moei lijkheden in den parlementairen arbeid leid de. Minister Slotemaker, wiens sociaal be leid nogal eens aan critiek blootstond, was niet gelukkig met zijn toepassing der tand prothese. Minister Kan zag opnieuw een aanval op den zomertijd voorbereid, en kon als Minister van Landbouw niet stellig ge noeg tegenstand bieden aan het nog steeds geldend invoerverbod op Nederlandsch ge slacht in Engeland. De Minister van Water staat kreeg het, alvorens af te treden, aan den stok met den heer Damme, het hoofd van het veel besproken Post- en Telegraafbedrijf. Maar wel het scherpst was de verwijdering op kerkelijk gebied. De scheuring in de Gere formeerde Kerk te Amsterdam, wier voor ganger Ds. Geelkerken door de Synode te Assen uitgestooten werd, heeft aller aandacht op zich gevestigd. De strijd in en buiten de Synode is met belangstelling gevolgd weer eens te meer is uit de aanhankelijkheid, door zijn volgelingen aan Ds. Geelkerken betoond, gebleken, hoezeer het Nederlandsch volk zich warm maakt voor de oplossing van ker kelijke vraagstukken. Alles bij elkander genomen, kunnen wij ons over den gang van zaken in 1926 in het al gemeen slechts verheugen. Koningin en Prins herdachten het feit, dat zij 25 jaren ge leden in den echt werden verbondenhet feest werd gevierd op waardige, doch naar het verlangen der Koningin stille wijze. De in tocht in den Haag heeft nog eens te meer be wezen, dat er banden zijn tusschen Neder land en Oranje, die het groote meerendeel van ons volk behouden wenscht te zien. Maar 't jaar toonde ook reeds in den aanvang, hoezeer het water nog immer een gevreesde vijand van ons land is. Limburg en Brabant, een groot deel van Gelderland werden ge teisterd door overstroomingen, die de groote doorbraken der vijftiger en zestiger jaren evenaarden. Groot was de ellende, die werd geleden groot ook de hulp, die van ver schuilende zijden werd betoond. Moge 1927 ons land en ons volk voor de herhaling van zulke rampen sparen Een interessante waarneming. Dr. Edison Pettit van het observatorium van den berg Wilson had ontdekt, dat als men zonnestralen laat vallen op een vrij dik laagje zilver, alleen de ultra-violette stralen er door gaan. Wanneer men ze daarentegen laat vallen op een dim laagje goud, aan alleen de groene stralen er door, dat zijn de meest karakteristieke stralen voor het zichtbare licht. Toen hij dit wist heeft Dr. Pettit eenige jaren achtereen geregeld de betrekkelijke intensiteit van de zonnestralen vergeleken, door die te laten gaan door een zelfden kijker, dien men beurteling voorzag van een glas met verzilverd of verguld kwarts. Door deze vergelijking vond hij de betrekkelijke intensiteit van de zichtbare en de ultra violette stralen in de uitstraling van de zon. Ui zijn vergelijkingen is gebleken, dat de zon ons naar evenredigheid veel meer ultra-violette stralen zendt, wanneer ze bedekt is met vlekken, dan waneer dit niet het geval is. In het afgeloopen tijdperk, toen de zon rijk aan vlekken was, zond de zon ons twee en een half maal meer violette stralen dan in 1923, toen er bijna ger zonncnvlekken waren. „ZONNEBLOEMEN." 1 Het December-nummer van „Zonnebloe men," het maandblad van Herwonnen Le venskracht, geeft wél blijken van de groote zorg die aan den inhoud daarvan is besteed. 'Welk artikel men daarin ook leest: Het vraagstuk der voeding en voedingsmidde len, of; Ziet de maan schijnt door de hoo rnen, of: Kerstmis in huis of: Onze woning, allen geven blijk van ernstig en goed vei- zorgd werk. Bijzonder interessant is de beoordeeling van de jury op de ingezonden kinderfoto's, welke beoordeeling met een negental kie ken wordt toegelicht. Dc belofte, dat deze fotowedstrijd zal worden herhaald, zal niet •alleen vele abonnees plezier doen, doch voorspelt ook wel een goeden uitslag. Ter afwisseling is deze keer een verhaal opgenomen vol vergissingen: Het uitstapje. Het zoeken der vergissingen is niet alleen een bezigheid die nog veel genoegen kan bezorgen, doch spitst de aandacht van al len, die eraan meedoen, op wat wel en wat niet in een bepaald jaargetijde kan gebeu ren. Oom Jos geeft weer heel wat wenken aan zijn Wim betreffende de tandverzorging, die ook vele grooten nog wel lezen mogen. 66 Hij zorgde er voor den graaf niet te com- promitteeren, hij vroeg alleen, of een dame, een jonge weduwe met haar kind, die als Duitsche aan de bescherming \an hunnen voormaligen heer was opgedragen en zich mevrouw Wangen noemde, hun bekend was en of zij wellicht de vroegere woning dier dame konden aanwijzen. De bedienden antwoordden ontkennend; de kleine, listige lakei liet zich een per soonsbeschrijving van de dame geven, maar deze paste op geen enkele, welke hij kende. Richard noemde de voorstad waar Mag- dalena het laatst gewoond hd, de koetsier zeide, dat hij zijn heer daar nooit had heen gevoerd. Moede en ontmoedigd, maar zonder zijn verdenking te laten varen, keerde Richard weer, maar niet naar het lachende Weenen, niet haar zijn atelier en zijn geïmproviseerd tehuis, naar de Duitsche provinciestad, waar in het huis van den joodschen zaakwaar nemer Magdalena's verlaten kind een zoo gastvrije opname gevonden had. Toen hij in den namiddag op den dag zij ner aankomst zich bij Ruben liet aanmelden, zeide het dienstmeisje hem, dat juffrouw Esther een noodzakelijk bezoek was gaan afleggen, maar dat de kleine Veronica met een dame zich in de kamer der juf frouw bevond. Zachtkens opende hij de deur, om de kleine bij haar spel te verrassen en het dikke tapijt dempte het geluid zijner 9chreden. Hij zou gemeend hebben, dat de kamer ledig was, als de groote spiegel, die tegen over de deur hing, niet een beeld had weerkaatst, dat tegelijkertijd zijn gemoed en zijn kunstenaarsoog in verrukking bracht. Diep in een grooten armstoel gedoken, welks hooge rug naar hem was toegekeerd, zat een jong meisje met een slapend kind op den schoot. Zij was zwartlokkig, van zuidelijke schoonheid en de donkere oogen rustten op de kleine slaapster met een teedere uit drukking, die aan hare jonkvrouwelijke verschijning de roerende bekoorlijkheid der moederlijke liefde toevoegde. Hare blikken ontmoetten de zijne in den spiegel, toen hij haar verbaasd en bewon derend eenige oogenblikken had beschouwd en hij zag het nog, hoe de schrik haar het bloed naar de teedere wangen dreef en hoe Hare schoone oogen schitterden met leven- ligen glans. Het volgende oogenblik was hij aan haar zijde, terwijl zij onbeweeglijk in dezelfde houding blee$. Alles wat zij gevoelde stond te lezen op haar gelaat in de uitdrukking van zalige verrassing en ongeveinsde liefde, alleen in bedwang gehouden door de vrees hem te verjagen. Zij kon het nog niet van zich afzetten, dat hij Venetië verlaten had, zonder haar weer te zien; zij had het niet vergeten, hoe koel hij zich getoond had in de korte en zeldzame brieven, die hij haar vader ge schreven had, en hoe duidelijk hij deed uitkomen, dat hij wilde vergeten zijn. „Het lot brengt ons te zamen, niet gij, nicl ik heb deze ontmoeting gezocht," zeide zij bijna angstig. „Wij dachten u zoo ver. Maar nu het zoo gekomen is, zonder ons toedoen, wees nu goed, signor Ricardo, als in vroe gere dagen; ga niet heen en beveel ook mij niet te gaan, zonder dat ik u mag zeggen, hoe innig ik met u geleden heb. Eens wend de ik in kinderlijken toom den rug toe aan de schoone, blonde Madonna, vergeef het mij en geloof, dat ik vurig gebeden heb se dert dien tijd, dat ge haar zoudt wedervin- den en in haar geluk zelve gelukkig zijn." „Theresa, mijn genadigste gravin," zeide hij hartelijk en kuste de kleine hand, die licht bevend in de zijne rustte, „hoe zou ik niet dankbaar zijn voor een deelneming, die mijn lot zoo trouw heeft gevolgd." „Heeft geen enkele moeite ooit geleid tot een goeden uitslag?" vroeg zij beschroomd „Is zij voor u nog steeds verloren?" „Nog steeds," herhaalde hij, gedenkend aan de laatste dagen. Hij boog zich, om zijn aandiening meester te worden, over het kleine meisje heen, wier gezichtje hem zoo levendig aan Magdalena deed denken; zouden hare onbehoede schreden haar lei den tot een beter lot? Hét oude, knagende leed verhief zijn stem opnieuw, aanklagend noemde het den naam, dien ook Theresa nu droeg en toen hij het hoofd weer ophief, had het onbil- Iijkegevoel van afkeer, dat zich uitstrekte tot alles, wat behoorde tot Herbert en zijn familie, den zachten trek doen ver dwijnen van zijn gelaat en hij keek de jonge gravin bijna aan als een vreemde. „Juffrouw Esther is niet hier," zeide hij rondziende, „wordt het kind u niet lastig? Vergun mij, dat ik het dienstmeisje roep." Zij hield hem terug, terwijl zij hare hand op zijn arm legde. „Ach, doe dat niet," smeekte zij, „ik houd er zooveel van en juffrouw Esther heeft het mij toevertrouwd. Zet u bij bij neder, signor, doe niet zoo onbeschrijfelijk vreemd, terwijl in mij alles leeft van vreugde. Ik ben u genegen, maar ge moogt mijn ongeduld niet gaande maken, signor Ricardo!" Haar ongekunstelde natuurlijkheid sleep te hem mede tegen wil en dank, en over zijn ernstig gelaat gleed een vroolijk lachje, „Kunt gij dat nog worden?" vroeg hij, „ik meende, dat de wereld u dit reeds lang zou ontnomen hebben. „En toch ben ik het nog vaak, als ik nu stil blijf, zelfs niet eens de punten mijner voeten beweeg, dan is dit omdat ik in tpsm gehouden wordt door de vrees, om het kind wakker te maken, het lieve, kleine kind, dat zoo heerlijk slaapt." Zij keek het teeder aan, mei verrukking en het scheen hem toe, dat zij schooner geworden was, sedert hij haar het laatst had gezien. Maar evenals vrseger dagen kantte hij zich bijna met trots aan tegen iedere op merking, die ten haren gunste sprak. Hij had steeds ijverzuchtig gewaakt over den schat van liefde en bewondering, die zijn hart voor Magdalena bevatte en hij deed het nu nog, ofschoon Theresa zich niet meer naast haar plaatste. Hij voldeed aan haar verlangen, haalde een stoel en zette zich aan hare zijde neer. De haard, waarvoor zij gezeten waren, straalde een behagelijke warmte af en de groote spiegel daarboven, gaf het vertrou welijke beeld weer van hen beiden, ver eend met het kind. Een herinnering vol verlangen bewoog Richards gemoed, zoo had hij vroeger zich een eigen huis gedroomd, een vriende lijk tehuis, een lieve vrouw aan zijne zijde :n op hare knieën een kind! Maar die her- nnering was opgewekt alleen door een eeld, niet door een verlangen en hij /oedde haar niet lang, „Ik wist niet, dat gij zulk een goede ken nis waart van mejuffrouw Esther, om te kunnen denken, dat ik a hier in huis zou wederzien; hoe komt het, dat gij, als gast, alleen hier in huis rijn?," „Ik ben geheel onverwacht me? papa in de stad gekomen, zeide zij en mijn plan was, om, terwijl hij een samenkomst met den heer Ruben had, een bezoek af te leggen bij mejuffrouw Esther. Zij was juist van plan, om een doorreizende vriendin aan het station te begroeten en ik duldde natuur lijk niet, dat zij dit voornemen liet varen. Het kind, dat ik hier korten tijd geleden: voor het eerst aantrof, heeft mij gelokt, en het is, terwijl juffrouw Esther heen is, door mijn spelen in slaap geraakt. Het is zoo lief, zoo lief," vpegde zij er teeder bij, „en wanneer heb ik in het kloos ter, of bij tante Lorenzc ooit met kleine kinderen kunnen spelen!" De warmte van haar gevoel oefende een weldadigen invloed op hem uit, maar de ge dachte bekroop hem, dat Ruben zijn belof te omtrent de afkomst van het kind had ge schonden, en dat Theresa's teederheid ge grond zou kunnen zijn op een kleine be rekening. „Het kleine meisje weet uw goedheid nog niet op prijs te stellen," zeide hij, „maar hare bloedverwanten zullen er u wel dank baar voor zijn." „Bloedverwanten?" zeide zij plotseling ernstig wordend, „weet gij dat niet? Het kind heeft niemand op de wereld, op wie het betrekkingen heeft. Ach, en het is zoo treurig geen moeder te hebben!" Zacht kens streek zij over de blonde lokken. „Ik wilde, dat juffrouw Esther het mij gaf, ik zfiu het zoo liefhebben!" .Wordt yervolgdj

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 17