Zalig N leuwjaar. IS GENEZING ÜW DOEL? êKH.aotl'gedasf Zenen Uit den Omtrek, ém ELC K WAT WILS TREKJE S NIEUWE Zesde Blad.. HAARL\ COURANT Vrijdag 31 December 1926 HAARLEMMERLIKDE. HALFWEG. HIW Nog van ouds heeft onze fabriek de beste schaatsen- makers in dienst. Alvorens de fabriek te verlaten wordt elk paar schaatsen door hen gecontroleerd. Daardoor beantwoordt elk paar schaatsen uit de fabriek van volkomen aan de zware eiscben, welke er aan wor den gesteld. HEEMSTEDE. IJMUIDEN. HOOFDDORP. BLOEMENDAAL. BENNEBROEK. No. 478. G, N, Van harte roep ik al mijn mede-lezeres sen dezen wannen, echt-Christelijken heil- wensch toe! Verbeelden wc het ons mis schien, of hooren we dien de laatste jaren ■werkelijk hoe langer hoe zeldzamer? Zelfs tusschen katholieken onderling moet hij stap voor stap wijken voor het steeds meer gebruikelijke „Gelukkig Nieuwjaar". Hier en daar schijnen we er ons waarachtig zoo'n beetje voor te schamen: 't klinkt langzamer hand wel heel ouderwetsch, vinden we landelijk, zoon beetje naief en Begijntjcs- achtig. Waarom toch? Is het eigenlijk niet heel jammer? Denken we, dat dat „zalig" iet wat eenzijdig vroom is, alleen doelt op feestelijke gunsten en genaden, en dat „ge lukkig" voor ons gewone menschen nu een maal beter uitdrukt wat we feitelijk ver hopen: 't grijpbare goed, waarnaar we 't fretigst onze handen uitstrekken, en dat we daarom, in 'n menschkundig „elkander dóór hebben" onzen evennaaste 't vlotst en ge makkelijkst toewenschen? Niets is minder Waar. Met onzen katholieken zegewensen roepen we juist alle mogelijk tijdelijk geluk over iemand af, dat hem maar „zalig" is Wat willen we meer? Van anderen voorspoed Zouden we immers niet eens willen weten? Wat haat ik die jaarlijksche ansichten van een paar kennissen van me altijd juf frouwen met hondjes, en daaronder: „Merry ■Xmas" en „Happy New Year" niet ge drukt maar geschreven en 't zijn Holland- sche kennissen. Nieuwjaar! Nu hangt ons nieuwe kalender- hlok gaaf en welgedaan aan den muur, om Weer evenals 't vorige langzaam-aan te Vermageren en uit te mergelen, tot eindelijk t afgetakelde en niet meer frissche schild de prullemand ingaat. Van buiten is er niets bijzonders aan te zien: alle blaadjes zitten m afwijzende onomkoopbaarheid solidair te gen elkaar gesloten: we komen niets te we ten, gèèn verraadt ons iets. En toch is er Zeker wel één tusschen, dat ons iets heel bijzonders te vertellen heeft. Maar 't wacht zijn beurt af, zijn eigen dag. Als die geko men is, als eenmaal fier en vrij z'n groot zwart cijfer de kamer instaartja, dan Zullen we wel zien! En de Nieuwjaarsdag gaat even vlug om *ls alle andere, en we beginnen weer af te 'ellen twee, drie, vier Januari, heel ge- Woon, precies als bij alle andere maanden. Verder krijgen we dan hier of daar nog wel eens een schokje van bezinning: alweer een maand van t Nieuwe Jaar orn maar dat m dan ook 't laatste, en verder laten w>> óns maar rustig voortdrijven, en staan niet meer stil eer de laatste dag er weer is, en we, in precies dezelfde bewoordingen als altijd, 'n beetje huiverig constateeren, dat 't toch weer zoo omgevlogen is! Daarom, als we, getroffen door dat haas tig voorbijstuiven van den tijd, ons iets speciaals willen voornemen voor dit ko mend Jaar, moeten we dat vandaag doen nu de indruk van die angstwekkend-snelle 'lucht nog versch bij ons is1 Nog maar een paar dagen en we zijn er weer aan gewend we leven weer in 't gezellig sleurtje van den eenen Zondag op den anderen, en ko men zoo gauw niet meer tot zoo'n krachtig mijlpaal-besluit, omdat we er zoo geen on middellijke aanleiding meer toe vinden. Toch geloof ik, dat ik eigenlijk niemand zou willen toewenschen, dat dit Nieuwe Jaar langzaam en met afgemeten, bedacht zame passen aan hem voorbij moge trek ken. Als iemand maar bij geen mogelijkheid begrijpt, waar de tijd toch blijft en tel kens schrikt van de klok, van den datum, van den dag der week: dan is dat een onfeilbaar teeken dat hijheel gelukkig is! „Dem Glücklichen schliigt keine Stun- de," vrij vertaald: de gelukkige mensch wordt door alle uurwerken in het ootje ge nomen. Wanneer ik me tegen mijn besten vriend beklaag, dat we geen vijf minuten kunnen praten of ei; is een uur om en geen kwar tier kunnen wandelen zonder dat hei plot seling etenstijd is, brengt hij me onder het oog, dat ik met dit verschijnsel bijzonder be hoor ingenomen te zijn, want zoolang het zich voordoet, zoolang staat het vast, dat we werkelijk vrienden zijn. En aange zien ik wel inzie, hoe waar dit is, kan ik niet anders doen dar. een ieder levensom standigheden en een onmiddellijke omge ving toewenschen, waar hij zóó vriend schappelijk tegenover staat en waarmee hij in zóó volkomen harmonie leeft, dat dit Nieuwe Jaar hem maar een paar weken duurt! Wanneer je de eenstemmige beweringen van oudere menschen in aanmerking neemt, dat ieder jaar de tijd vlugger vliegt, naar mate je dieper in het leven komt, dan zou ie de verblijdende conclusie kunnen trekken, dat de doorsnee-mensch met de jaren ge lukkiger wordt, en op zijn ouden dag het allergelukkigst! Wat mij betreft, ik weet zeker, en zie bet met gelatenheid aankomen: nog een paa* Oudejaars-avonden, nog enkele Nieuw jaarsmorgens, en ik zal tachtig jaar zijn! Of 'n dergelijk verloop tenslotte zoo'n ramp is? Ik geloof het niet! MACHTELD. DE JAN UIJZENVAART. De Jan Gijzenvaart is voor een groot deel ged-mpt, een bron voor ongezondheid en onsmakelijkheid is daarmee gestopt. Laten we evenwel voor de duizenden onzer lezers, die niet in Groot-Haarlem wonen en de bonderden die nog niet gelegenheid hebben gehad zich plaatselijk op de hoogte te stel len eerst eens uitduiden waar het is. De Jan Gijzenvaart, ook de Jan Gijzenzand- vaart geheeten neemt een begin nabij Bloe mendaal, loopt eerst noordwaarts in de ge beente Velsen, vervolgens in oostelijke richting langs hei voetbalveld Haarlem onder de gemeente Schoten, om zich tusschen de Voormalige buitenplaatsen, nu weiden en Juinen, Sparenrijk en Sparenhoven door in "et Noorder Spaarne te ontlasten. Jan Gij- 'envaari is ook een gehucht, gedeeltelijk JUider de gemeente Bloemendaal, gedeelte lijk onder de gemeente Velsen, dat een 60 laar geleden slechts 28 huizen en 270 inwo "ers Lelde. Het belang dezer vaart is in den loop der kuwen zeer gewijzigd en grootendeels niet "leer bestaand. Eeuwen terug toch was er 'üsschen de stad, Wagenweg en Alkmaar- schen straatweg en de duinen een moerassi- 8e vlakte, die slechts langzamerhand in cul- 'uur is gebracht. Het water kwam er van de duinen, was dus helder en zuiver en dus litermate geschikt voor brouwerijen, welk bedrijf in de 15de, 16de en 17de eeuw no. |én in was in Haarlem. Dat ging jaren en jaren lang prachtig. De brouwerijen waren te vinden bij de singels en grachten en was too te gebruiken. Maar hoe kan het anders, Sen stad vervult het water in en om zich. toen kwamen de Vlaamsche vluchtelingen Sn begonnen op de lage landen tusschen stad Sn duin hun bleekerijen en garenkokerijen. Die afvalstoffen kwamen bet water vervui len en dat vuil kwam zich voegen bij het Vuil. dat de stad zelf afwierp. Ik wil u hier öiet lastig vallen met de verschillv?nde pro- Cessen tusschen de brouwers en de stad met de ingeboren van het lage land gevoerd, taaar mij rechtlreeks trachten te bep,erken tot de Jan Gijzenvaart, Alleen wil ik nog even aanroeren, dat voor de weverijen in de heeilijkheid Brederode veel vlas werd geteelt, dat in de sloten te rotten werd gelegd en mede daardoor het afkomende Ivater voor de brouwerij ongeschikt werd ge maakt. Den bleekers werd ten slotte verbo den hun water op de watergangen te ont lasten. Bij accoord hadden zij zich verbon den groote kuilen te gravpn, om er al het v. ile water in op te zamelen en nadat het bezonken zou zijn, door een pomp te loozeji over ol door den Zijlweg in de Delft. We hadden in de 16de eeuw al de Kerf- sloot (Garenkokersvaart) de Scoter of Groote Reep. In 1590 waren er nog twee bijgekomen a.l. de Drick Heussensvaart die uit de duinen door de Delft tot in het Spaarne liep en waarvan slechts de vijver op de Stedelijke begraafplaats over is en de j Jan Gijzenvaart Hoogheemraden van Rijnland bezitten een geteekende kaart van 1599,. waaruit de ver anderingen blijken. Men vindt er de Delft niet ianger komend uit de duinen, maar zooals die nu is n.l. dwars door de Jan Gijzenvaart loopend (bij de R.K. school van Oud-Schoten en Jan Gijzenvaart) tot aan den vergierdenweg. Nu zien we de Delft nog stuiten tegen den slaperdijk, maar in lang vervlogen eeuwen mondde er daar uit in de j Wijkermeer, een deel van het tot 1874 onge breidelde IJ. fn elk geval de Jan Gijzen vaart was er zooals ze in hoofdzaak nu nog is. Toen Cornell's de Haen, bleeker aan de Jan Gijzenvaart de vaart in 1598 stopte werd hij op verzoek van Ingelanden den 7e October 1598 voor de Velsensche vierschaar geroepen. Maar later blijkt uit rapporten over den toestand der vaarten, dat de Jan Gijzenvaart werd onderhouden. Een verandering kwam er, toen Hoog heemraden van Rijnland besloten den Sla perdijk ie leggen, die in 1626 dan ook was, waarmede vanzelf de dijk aan den Vergier denweg verviel in de overeenkomst van 1515. Heeren bleekers zorgden niet best meer voor de Garenkoüerssluis. Gelukkig deden ingelanden van den tegenwoordigen Scho- terveenpolder (waarvan het molentje aan de Kleverlaan) iets anders. Zij vereenigden zich en stichten dien polder in 1641. In den polder zijn de bleekers niet geweest. Die waren van den stadssingel af, langs de tegen woordige Garenkokersvaart tot het duin, verder langs den duinkant tot aan dc Jan Gijzenvaart. Dat komt misschien doordat het meeste land in den nieuw gestichten polder in handen was van de eigenaars der Bloemendaalsche buitenplaatsen Maar het bleekerswater mocht niet door de Garen- kokerssluis (was tegenover het oude hospi taal) op den Singel worden gebracht. Denk aan de bierbrouwers. De Regeering moest zorgen dat de Jan Rijzenvaart goed werd onderhouden, dan kon het waschwatcr een half uur van de stad af tn het Noorder Spaarne komen. Maar de vaart lag buiten het rechtsgebied der stad en was in het bezit van menschen, die zoo min mogelijk water naar het Spaarne wilden laten vloeien. Nu iets over den naam. De Jan Gijzenvaart beef naar Jan Gijsen, die ïri 1537 van Reijnard van Brederode elf mor gen dum in erfpacht kreeg. Die grond lag deels onder de banne van Aelbertsberg, deels onder die van Velsen, Jan Gijzen de Haarlemsche poorter kreeg meteen het recht om dóór de heerlijkheid Brederode een vaart te graven tot aan de Delft en verder door zijn eiger. land tol aan het Spaarne. Het dampad zou hij mogen doorgraven, maar daarvoor had hij de verplichting bruggen te leggen en te onderhouden Een tegenprestatie was het recht om het land af te graven, vandaar dat vanaf het Noorder Buiten Spaarne tot aan den duin voet de grond zoo pla! alc een scholletie is en een groot deel der Molenduinen en Schapenduinen is afgezand. .ian Gijzen moest vijf stuivers 's jaars betalen en als mocht blijken dat de vaart voer de inwoners schadelijk was, deze dempen. Die verplich ting ging ook over op de volgende erfge- nomen. Op het afgezandc duin kwamen nu blee kerijen. De eigendom was zeer ingewikkeld. Een zekere Mattheus, een Haarlemsche poorter en mede-eigenaar werd door de Regeering zijner stad aangespoord af te zanden en uit te diepen, alles tol beter af voer van het water, wat weer verzet vond bij den Heer van Brederode De Stad wilde, om er zeggenschap over te hebben de Jan Gijzenvaart in bezit hebben. Ik zal u met al die verwikkelingen daaruit voortvloeiend niet lastig vallen. Alleen dit uit dankbaar heid kreeg Bloemendaa's kerk een gebrand schilderd glas van den heeren van Valcken- burg en'Van der Camer, Ge zult het nu vin den in de hal van het stadhuis bij de trap pen. Intusschen had Haarlem 16 Augustus 1647 het land aan het Spaarne, waar de Jan Gij zenvaart uitmond, gekocht. Het volle bezit over de Jan Gijzenvaart kreeg de stad eerst 10 Juli 1686. Dit kostte dertigduizend zevenhonderd gulden. De stad zou daarvoor vrije doorvaart hebben en be last zijn met het onderhoud van vaart en bruggen, behalve van de sluis onder de brug in den weg Bloemendaal Santpoort. De Stad Haarlem, nu eigendom geworden slelde vaste schippers en reglementeerde de loonen. Toen evenwel begin vorige eeuw de brouwerijen te niet liepen, vele garen- bleekerijen in buitenplaatsen waren ver anderd (o.a. de Rijp) kreeg Haarlem minder behoefte aan de Jan Gijzenvaart als afvoer van zeepsop en spoelwater. Ook de Garen- kokerssluis werd overbodig, vandaar zekere verval, vooral ook, nadat in 1809 /le Slaper dijk was gebracht op zijn tegenwoordige hoogte. HAARLEMSCH SYMPHONIE ORKEST „EUTERPE" Men schrijft ons Fit verschillende g<-bgenheden hebben on ze lezers reeds kunnen merken, dat „Euterpe" zich in den laatsten tijd krachtig roert. Ver schillende malen speelde't voor of verleende het medewerking aan liefdadige doeleinden. Het zal degenen onder onze lezers, die van muziek houden, dan ook wel eenige belang stelling inboezemen, wanneer we iets van dit orkest mededeelen. Er zijn misschien lezers, die dit orkest wil len vergelijken met de H.O.V. Dat gaat na tuurlijk niet op. Wel is waar is he took een symohonie-orkest, maar dat is dan ook het eenigste punt van overeenkomst. „Euterpe" is wel het eenigste volledige symphonie-or- kest uit dilettanten saamgesteld, nfaar het kan zich uiteraard niet meten met de H.O.V., dat is samengesteld uitsluitend uit beroepsmu sici. Daarom juist neemt dit orkest haar eigen plaats in en wil in geen enkel opzicht de H.O. V. trachten te vervangen. Dat bleek ook ten duidelijkste toen „Euterpe" in het begin van het jaar de actie inzette tot hel verleenen van een regeeringssttbsidie aan de H.O.V..waarom bruis 5000.- door de regeering zijn tóege- figd. ^e vereeniging werd in 1918 opgericht en bestaat thans ruim 8 jaren. Deze jaren zijn lang niet gemakkelijk geweest. Elke vereeni ging heeft in de eerste jaren van haar bestaan met moeilijkheden te kampen. Maar die kin derziekte werd voor „Euterpe" verergerd, doordat het zonder middelen een groot aantal vrij dure instrumenten moest aanschaffen. Het kocht gebruikte instrumenten en dan nog wel in onvoldoende aantal en dat wreekt zich nu. Want nu Euterpe de kinderschoenen ont wassen is moet het niet alleen de oude instru menten vernieuwen maar ook geheel nieuwe aanschaffen. Het orkest bestaat uit 60 dames en heeren, van wie 30 hun eigen instrument bezitten n.l. alle violen en cello's benevens eenige houten blaasinstrumenten. Meer dan 30 instrumenten en niet de goedkoopste be zit de vereeniging zelf, of liever.moest zij bezitten Dank zij den ijver van het bestuur, is het reeds gelukt met medewerking van den beschermheer, den heer J.L. Tadema en eenige bekende muziekliefhebbers in Haar lem en Omstreken, de meest noodige uit breiding en vernieuwing tot stand te brengen. Ongetwijfeld zal in de naaste toekomst nog wel eenige hulp worden geboden. De heer J.A. Meng is reeds van de oprich ting af dirigent. Hoewel veel van zijn krach ten werd geëischt, heeft hij nooit versaagd en met noesten ijver volgehouden aan de vor ming van een dilettanten orkest. De gevolgen van dien arbeid zijn nu waarneembaar 1 „Euterpe" bloeit thans 1 Het bezet met eigen krachten alle instrumenten. Zeker zou het wenschelijk zijn dat door uitbreiding van het aantal le en 2e violen en een 2-tal altviolen de verhouding wat evenwichtiger kon wor den gemaakt, maar het geheel stemt tot te vredenheid. Dank zij ook de toewijding van de leden. Begin Februari geeft Euterpe in het GA DAN RECHT OP DIT DOEL AF EN GEBRUIKT DE „ALPINA:'-KRUI- DEN VAN Dr. BAUMGARTEN Dr. KLEINSCHROD e.a. ONZE GRATIS BROCHURE VERPLICHT U TOT NIETS Vraagt deze bij Aï PÏM A'' Kloppersingel 173 Haarl. f ,AL'F lil A (Alleenverk. inNederland) Gem. Concertgebouw een concert met wel- i willende medewerking van Mej. Hild. v.d. Bosch uit Heemstede (piano). Zonder twijfei zal „Euterpe" aan belangstelling op dien avond geen gebrek hebben. De vereeniging omvat dames en heeren uit j Haarlem, zoowel als uit de omliggende ge- meenten en geeft haar repetities 's.Maan- dagsavonds in het Proveniershuis. Gemeenteraad. Gistermorgen om 10 uur vergaderde de voltallige raad der ge meente Haarlemmerliede en Spaarnwoude onder voorzitterschap van den burgemeester, den heer L. H. Simons. Na de behandeling der ingekomen stuk ken, ging de raad in geheime zitting over, waarin de geheele kwestie der over dracht/ van het Gemeentelijk Eleclrici- teits- en Waterleidingbedrijf aan de Pro vincie werd besproken. Na heropening der eitting was aan de orde de bespreking betref fende de overdracht van het Gemeentelijk Electriciteitsbedrijf en Waterleidingbedrijf aan het P.E.N, en P.E.W., welke zooals wij reeds meldden, verband houdt met het feit, dat de nieuwe concessies van het P.E.N, een jaarlijksch verlies van rond 5000.- voor de gemeente zouden opleveren. De overdracht zou op 1 Januari 1927 geschieden. Het eiland Ruigoord en het oostelijk gedeelte van den Middenweg zou dan tevens van water worden voorzien. De heer DIJKSEN stelde voor, dat het P.E.N. ook de rente zou moeten betalen van de geldleening ten behoeve van het Electri- citeits- en Waterleidingbedrijf, van het tijd vak, vallende tusschen de overname op 1 Januari en de betaling op 1 Juni 1927. De heer STOKMAN was van oordeel, dat, hoeveel blijk van goede voorbereiding B. en W. ook gegeven hebben, de tijd van behan deling dcor deh raad toch te kort is geweest om voldoende den belangrijken stap te over wegen. De VOORZITTER zeide betreffende bet personeel dat de beide monteurs zoo zullen overgaan. Het voorstel van den heer Stokman om den heer Zwanenveld behalve de 8000, nog 3000 toe te kennen, en hem in dienst te houden tot 16 Aug. 1927 werd verworpen met 38 stemmen. Ook her voorstel van den heer Vriesenhoop om den heer Zwanenveld buiten de 8000.- tot 16 Aug. in dienst te houden op een salaris van 3000, werd verworpen. Het voorstel van B. en W. om hem een jaar salaris te geven, berekend naar een inkomen van 3000 en hem in dienst te houden tot 16 Aug. 1927, werd aangenomen. Betreffende den gemeentebode werd het voorstel van B. en W. aangenomen en dat van den heer Stokman om den bode 4000 in eens uit te keeren verworpen. Met algemeene stemmen wordt ten slofte de geheele voordracht zonder verdere discus sie aangenomen. Zonder commentaar werd ook het 3e punt der agenda wijziging begroo ting 1926 en puftt 4 en 5a vaststelling sup pletoir kohier hondenbelasting en Reclamens Hondenbelasting 1926 aangenomen. Bij de rondvraag vroeg de heer STOKMAN naar de mesthoopkwestie en de doorvoering van de bepaling. De heer VINK zou de belemmerende be palingen voer het land willen opheffen, 'doch voor het stadsgedeelte willen handhaven. De VOORZITTER zeide, dat B. en W een soepelen toestand hadden toegepast, door te zeggen, dat ais er op 20 meter afstand van de boerderij ruimte was de mest te leggen, het gedaan moest worden. Verder zou de voorzitter er zich niet tegen verzetten, als het geheele besluit door den raad weer werd in getrokken. De heer VINK was het niet met den heer Biesheuvel eens om de bepaling zonder meer in te trekken, doch spr. was er voor om haar te handhaven voor het onmiddellijk stads kwartier. Het voorstel van den heer Biesheu vel om de bepaling geheel op te heffen werd verworpen met 8 tegen 3 stemmen. De heer STOKMAN vroeg of B. en W. nog reageeren op het annexatie-artikel, dat als gevolg van een onderhoud met den bur gemeester van Spaarndam verschenen was in de krant. De VOORZITTER zeide, over 't alge meen niet te reageeren op stukken, die in dagbladen verschijnen, terwijl bovendien de zaak in Den Haag al voldoende besproken was. Niets meer aan de orde zijnde sloot de voorzitter ver na het middaguur de vergade ring. Sint Gerardus Majella. Zondag 2 Ja nuari geeft bovengenoemde tooneelvereeni- ging een herhaling van het blijspel „Meneer Klaproos" van G. Nielen. Wie een avond van dolle pret wil mede maken, verzuime niet deze amusante too- neelvertooning bij te wonen. Reeds den vori- gen Zondag toen de tooneelvereeniging dit stuk gaf voor een liefdadig doel is deze uit voering zoowel uit een oogpunt van tooneel- spel als uit financieel oogpunt een groot succes geworden. i Het stuk speelt gedeeltelijk op een plaats nabij Amsterdam en nu is het te begrijpen,1 dat men als plaats dezer handeling Halfweg heeft gekozen. Het eerste bedrijf vertoont dan ook een trouwe wedergave van een bekend café alhier, op welks terras %ïch dit bedrijf af-' speelt, met op den achtergrond de bekende Nieuwe brug en de Suikerfabriek. Passend verlicht komt dit décor aller aardigst uit en verrast de toeschouwers, die zoo goed dit hoekje In hun gemeente kennen. De heer Vincent Berghegge zorgde voor uitstekende regie en de spelers waren er met hart en ziel in. Alle redenen om Zondagavond in groote getale op te gaan naar het Sint Jozefs gebouw. Men zal zich dezen uitgang niet beklagen. Verloren voorwerpen. Verloren een damesportemonnaie inhoudende pl.m. f 50.. Inlichtingen ter gemeente-secretarie. Werkverschaffing. Met ingang van Maandag a.s. zullen eenige werkloozen aan de .gemeentelijke werkverschaffing te werk worden gesteld. Personalia. De heer J. S. Bakker, ambtenaar ter secretarie alhier komt als no. 1 voor op de aanbeveling om benoemd te worden tot adj. commies ter gemeente secretarie van Delft. Uitdeeling. Evenals vorige jaren heeft vanwege het burgerlijk armbestuur aan pi.tji. 50 minvermogenden eene uitdeeling plaats gehad, bestaande in brandstoffen, vleesch enz. SCHOTEN. Burgerlijke Stand. Geboren G. S. Abbink-Hurkmans, z.; G. M. Hooij-Spek- man, z.; M. G. W. Bindels-Koremans, z.; W. Springveld-Van Engelen, z. Ondertrouwd H. Nierhaken en M. Zwa nenburg; F. J, L. de Bruin en E. K, J. van Leeuwen; K. van der Zeeuw en A. L. de Wit; A. Tam en J. Duivenvoorden. Getrouwd: L. J. Vrolijk met A. Sloet; M. F. Verbeek met G. Gunther; M. Dirken met C. P. van der Klugt; W. Niessink met G. M. M. van Vuuren; W. Klaren met D. de Waij. Overleden J. Bakker, 43 jaar. Jaarvergadering Tuinliedenvereeni- ging. De Onderlinge Tuinliedenvereeni- ging „Aerdenhout en Omstreken" hield Woensdagavond in het lokaal van christelijke belangen haar jaarvergadering. De belang stelling was zeer groot. De vice-voorzitter herinnerde in zijn openingswoord het heengaan van den afge treden voorzitter, den heer Hartman, die voor de vereeniging een groote kracht is geweest Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat het ledental met 4 is toegenomen en nu 18 bedraagt. Herinnert wordt aan de beide goedgeslaagde tentoonstellingen en de leerzame excursies. Het verslag van den penningmeester gaf een klein batig saldo aan. Bij de bestuurs verkiezing werd de heer Radsteke gekozen als voorzitter, terwijl de heeren H. v. Gurp en C. v. Spreren herkozen werden als sec retaris en penningmeester, terwijl als 2de secretaris gekozen werd den heer W. v. d. Ham. Ter keuring was door den heer Nieuwen- huizen ingezonden een prachtcollectie Cy clamen „Witte dame", waarvoor de Jury 10 punten toekende. Ónder eenige toepas selijke woorden reikte de voorzitter de prij zen uit voor de punten, behaald voor het ingezondene ter keuring in het afgeloo- pen jaar. Den heer Nieuwenhuis werd dank'gebracht voor wat hij inzond, en zijn vele leerzame inleidingen, wat de vergaderingen zoo aan genaam en leerzaam maakte. Ónder applaus werd hem de beker in eigendom afgestaan. Vervolgens had eene verloting plaats van bruikbare tuinartikelen en fraaie planten. Op de vraag of de bibliotheek uitgebreidt zal worden kreeg het bestuur daarvoor vol macht zoodat eenig feerzaam materiaal zal worden aangeschaft. Bij de rondvraag stelde de heer Nieuwen huis voor het volgend jaar een beker be schikbaar te stellen voor hem, die procents- gewijs het hoogste aantal tienen behaalt bij inzendingen ter keuring. Daar de schen ker zelf niet mededingt, is dit voor de ove rige leden eene aansporing om naar dit kleinood mede te dingen. Met een woord van dank voor de goede samenwerking in het afgeloopen jaar, en een beroep op dc leden om mede te werken, om in de toekomst de vereenigingen tot nog grooteren bloei te brengen, besloot de voorzitter dezen gezelligen avond. Statuten. Dc „Staatscourant" bevat de statuten van de N.V. Soomvisscherij „Elnet" en van de N. V. Stoomvisschcrij „IJrnond I," beide alhier. Graanbeurs. Op de Donderdag te Hoofd dorp gehouden graanbeurs was de aanvoer als volgt: tarme nieuwe 14.a )5. rogge 10/411K; gerst chevalier 10Li 113-4winlergerst 10—11; haver 9 10; witte duiveboonen 1415; paarde- boonen 12.12,'4 groene erwtep 14—23; schokkers 3643; karwij 4243.50: geel mosterd 26— 28; blauwmaanzaad 60 64; koolzaad 2223; kanariezaad 13 Burg, Stand. Geboren: z. van V. G. M Hei berimnnSnijders. Getrouwd: A. Cobelens en C. J. C. v. Elk, Tooneelvereeniging „Nut en Genoegen," Zondag 2 Januari zal de tooneelvereeniging ..Nul en Genoegen," onderafd. van den R.K. Volksbond, een uitvoering geven in de zaal van het Bondsgebouw, aan de Schoollaan. Op veelvuldig verzoek zal worden opge voerd „Pierre de Galeiboef,een drama in 5 bedrijven, door E. S. Culp, en „Een kleine vergissing," blijspel in één bedrijf, door B. Schumatis. De tooneelvereeniging, die in den laatsten i tijd onder goede regie staat, maakt goeden vooruitgang. Het belooft dus voor a.s. Zondag een aan gename avond te worden. Kinderen beneden 14 jaar worden niet toegelaten. Ned. R.K, Volksbond. De R.K. Volksbond, afd. Bennebroek, vergadert Dins dag 4 Januari, des avonds 7 uur, in het ge- bouw van den R. K. Volksbond, De agenda vermeldt o.m. Installatie j nieuw lid; Bestuursverkiezing, aftredend zijn J. v. Bakel, 1ste Voorzitter, J. Olyer- hoek, 2de Voorzitter, L. G. Weijers, 1ste Secretaris, H. v. Bakel, 2de penningmeester, Th. v. Kesteren, 1ste commissaris. Lezing geestelijk adviseur over Jansenisme. HEEMSTÊDE. ZONDAG kwart vóór 7, 8 uur en kwar. over 9 de stille H.H. Missen. Half 11 de Hoogmis. 6 uur Lof. MAANDAG-avond half 8 Vergadering der H. FamJie, Afd. Mannen. DONDERDAG H.H. Driekoningen. Dag van devotie. De H.H. Missen als op Zondag, 's Avonds 7 uur Lof met Rozenhoedje. VRIJDAG le Vrijdag der maand. 6 uur uitreiking der H. Communie. 8 uur gezongen H. Mis ter eere van Jezus' Godd. Hart. 's Middags van 3 uur gelegenheid ter aanbidding 7 uur Lof. HOOFDDORP. Parochie van den H. Joannes den Dooper. ZÓNDAG. Om 7% uur de H. Mis voor Adrianus Kauffmann. Om 10 'i uur voor het geestelijk en tijdelijk welzijn der Parochie. Om 3 uur de Vespers. MAANDAG. Öm kwart vóór 8 uur voor Laurens Pronk. Om kwart over 8 voor Joan na Henrica Spigt. DINSDAG. Om kwart over 7 uur voor Walterus Koekhoven en Anna Dorbeck. Te kwart over 8 voor Joannes Jacobus Koeck- hoven. WOENSDAG. Bij de Eerw. Zusters de H. Mis tot zekere intentie. Om kwart ever 8 tér eëre van Maria. DONDERDAG, Feestdag van Drieko ningen. Om 7uur de H. Mis voor de over- leden familie'Braak. Om 10% uur de Hoog mis voor Joannes Mesman en Clasina van Dam. Om 3 uur de Vespers. VRIJDAG, 1ste Vrijdag van de maand om 8 uur gez. H. Mis voor de leden van het Genootschap van het H. Hart. Om 8 uur voor Clara Petronella v. SchootenHeems kerk. ZATEDAG. Om kwart vóór 8 uur voor Joannes Visser; kwart over 8 voor Cornelis Simon Ran. De gebeden worden verzocht voor Maria Strem van RandeCron, Cornells Stroo- mer en Rosalia van Vuchtde Pauw, die met de laatste H.H. Sacramenten der Ster venden zijn voorzien en voor Willem Jansen, Joannes Visser en Cornelis Adrianus van der Geest die in den Heer zijn overleden» VELSEN—NOORD. (Wijkeroog). ZATERDAG. Feest van Christus' Be snijdenis. De Vroegmis om 7 uur. De Kinder mis om 8.30. de Hoogmis met „Veni Cre ator" om 10 uur om 3 uur plechtig Lof, daarna biechthooren, Zoolang er achter eenvolgens biechtelingen zullen zijn. ZONDAG onder de Vroegmis van 7 uur generale H. Communie der H. Familie, afd. mannen. Onder de Kindermis vïn 8.30 generale H. Communie van het jongenspa tronaat. Om 10 uur Hoogmis. Geen Cate chismus. Om 6.30 H. Familie, afd. mannen, DINSDAG 's Avonds om 7 uur H. Fa milie, afd. vrouwen. DÓNDERDAG Driekoningen de Vroeg mis om 7 uur. De Kindermis om 8.30 u. De Hoogmis pin 10 uur. Biechthooren van 67 uur. VRIJDAG eerste Vrijdag. Reeds om 5.30 uur wordt de H. Communie uitgereikt. Om 8 uur gezongen H. Mis en om 7 uur Lof ter eere van het H. Hart. ZATERDAG Biechthooren voor de kin deren van 45 uur en voor de volwassenen van 59 uur. BEVERWIJK, 30 Dec. R.-K. Coöp. Tuin ders vereeniging „Kennemerland". Boeren- k ol 4575 cl.; andijvie f 1.252.80; witlof 1 20—26, idem II 12—16 per kist; spruiten 12 -23 ct.; appelen 3544 ct.; peren 1220 ct,; uien 3—4 ct. per Kg.; roode kool 46; gele kool 3—z; groene 35; koolrapen f 3; knollen 616 per ICO Kg.; prei 8 20 ct,; selderie 35 ct.; pieterselie 24 ct, per bos. Haarlemsche Nieuwfaarswensch van Thomasvaer en Pieternel. ypieternel komt het eerst ten tooneele en luistert naar een ruzietje tusschen Thomasvaer en een taxi-chauffeur. Thomasvaer komt kwaad op, terwijl hij s'n beurs in z'n zak stopt.) Thomasvaer 't Is 'n schandaal, ja, 't is afzetterij Dat iiad ik vooruit moeten weten 'n Gulden temèt voor 'n ritje van niks.... *k Heb 't geld in z'n bakkes gesmeten Pieternel Man. maak je niet dik, 'k heb vooruitje gezegd, Dat zooiets vcor jouw beurs te gewaagd is. Th. Maar mensch, 'k had gehoord, dat met ingang Nieuwjaar, 't Tarief van de taxi's verlaagd is 1 P. 'n Verlaging van niks waarom lees je geen krant" Dan blijf j'op de hoogte der zaken. 'n Taxi blijft duur en zal zich niet gauw In deez' stad populairder gaan maken. Th. Dat vind ik toch stom, want door lageren prijs Zou 't bedrijf heel wat beter floreeren P. En me# kon den chauffeur, die jouw j standjes opvreet; Ook 'n beter salaris uitkeeren 1 Th. J'hebt gelijk, Pietemei, 'k was on redelijk weer, We zullen 'r niet meeL over praten En doen, wat in Haarlem geen zeldzaamheid is Het zaakje blauw-blauw maar weer laten. Verdraaid, wat 'n volk is hier in de zaal, En ook hoog bezoek hoor 'k daar fluist'ren P. 't Zijn lezers,der Nieuwe Haarlemsche krant, Die naar onzen wensch komen luist'ren. Th. Ja, lezers, vermept, wijf, wa nitk zie, dat 't getal Lezer essen waaratjes niet veel lijkt. P. Wat bazel je nou ?Lezeressen niet veel Beste vaer, 'k geloof bepaald, dat je scheel kijkt Th. Maar mensch, ik zie goed.kijk de j riien dan lanes 1 Mannen, jongensIk laat me niet foppen. Om 't hoogste besluit te beletten, i In dien hoek rechts, met z'n hoofd in de Maar 'k weet al 'n boodschap, om heel gauwj watten, P. schaterlachendHa Wat jij daar voor mannen en jongens verslijt, Zijn bobbed- en singled-hair-koppen Maar ze worden gedragen door meisje en vrouw. Th.: Groote grut, ik word duiz'lig.--. blijft stokken) .E.en die daar 'k Zie 'n rok ja. Is 't 'n hij of 'n zij Het draagt afgezakte mans-sokken. P. Da's óók weer 'n juffrouw.de mo de, m'n vent Th. Nooit zal ik daaraan kunnen wennen, 'k Stel voor men draagt bordjes met 'n V. of 'n M. Om 't zoodje uit eikaar te gaan kennen. Wat is dat voor 'n heerja 'n heer, 'k zie 'n snor. (Of gaan ook de dames die dragen Hij trekt 'n gezicht of de fiscus hem juist Op z'n Haarlemsch heeft aangeslagen. P. Hou je stil, dat is Haarlem's Burger- vaer. Het zit hem nog steeds maar te steken Dat binnenkort men met schendershand Z'n „Dobbelsteenen" af gaat breken. Th. Ja, 't is ook niet leuk.... hij heeft heel wat gedaan, z'n snuit I En z'n arm in 'n doek en z'n been in 't gips In 'n lachende plooi weer te zetten. En 'n bloed'rige lap om z'n jatten Ik heb hooren smoezen, dat-ie over tien jaar, (Misschien twintig, als 'r géén oponthoud dreigt) Voor z'n Dobbelsteen-stel in den Haarlem- 0 merhout 'n Hild ebrand-monument terugkrijgt. P. Die meneer bekleedt de gevaarlijkste post, Hij wordt eerstdaags in 'n harnas gestoken, 't Is 'n ambt' naar van 't Burgerlijk Armbe- i stuur Hij heeft juist 'n ondersteunde „gesproken." P. En als hij 't niet beleeft, (waar wel kans voor zal zijn Th. En dat heerschap daar links, niet die Daar ontwerper's herinn'ring gaat dunnen) bloem in z'n jas, Dan zal hij het graag, als collegiaal man, Wat zit hij verrukt daar te boomen 1 Aan z'n zevenden opvolger gunnen K! P. Die heer komt zoo juist van 'n spoor- Th. Misschien ziet die zevende eind'lijkreisje terug, dan ook En is heelhuids bij z'n vrouwtje gekomen. Klein-Haarlem voor 't Groote verdwijnen. P. Ja, krek, man, die annexatiemachien Gaat 'n Hildebrand-trekschuit ook schijnen. Th.Of 'n „BloemboL-cultuur-gebouw- trckschuitje", wijf. Die zaak begint óók te „verjaren." P. Eu bezorgt meneer Krelage 'n zeven tiental (Meer heeft ie er niet) grijze haren. Th. Zeg. Piet-nel, wat is dat daar voor 'n meneer Th. En daèr nög 'n heer met zoo'n glun dere snuit. P. Wat wou je van hem nou weer weten Hij is directeur van 'n heel groote zaak, Drukkerij „De Spaarnestad" geheeten. De man ziet dit Nieuwjaar de kroon op het werk 'n Gebouw heeft hij thans zien verrijzen, Waarop hij met trots ('t is 'n schoon monu ment Van Roomsche energie) mag wijzen. Th. Ja, Haarlem, gewis, wijf, is toch maar je stad, Ik noem haar het puikje der puiken. tie 't asphalt, die singels en grachten eens aan» P. Waar iedere stad aan kan ruiken 1 Th. Geen gekheid, we zijn hier gekomen, nietwaar, Om 'n pittige heilwensch te spreken, Dan ga je niet kletsen (want die vin j'overalf Over duizend en een snertgebreken. P. Wij wenschen U allen. Die hier zijn vergaard, Gij zonder stagnatie Voordeelig weer „jaart". Th. Blijft trouw aan Uw lijfblad, Zooals het behoort, Het geeft immers daag'lijks Het recht-goede woord P. Blijft trouw Uw princiepen, Blijft immer paraat En houdt alle stonden Aan d'echt Roomsche daad Th. en P.Dan zal 't nieuwe iiar weef Ten zegen U zijn, U moedig doen dragen Wat zorgen en pijn. Met Christus .vooruit weer Het jonge jaar door, Zoo klinkt thans eenstemmij. Het blij-Roomsche koor

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 21